فرمول یک ایران:

در مسابقه ی پرحادثه ی موناکو, رهبر فعلی مسابقات کاری از پیش نبرد, لوئیس همیلتون ثابت کرد که به فرم خوب فصل پیش خود بازگشته و دنیل ریکاردو با وجود کسب مقام دومی , ناکام بزرگ مسابقه لقب گرفت. در ادامه تحلیل مفصلی از عملکرد رانندگان خواهیم داشت.و با  توجه به موفقیت آن ها از یک تا ده نمره ای به آن ها خواهیم داد.

لوئیس همیلتون  9.5

تیم ردبول با پیت استاپ فاجعه بار خود این پیروزی را به مرد بریتانیایی تقدیم کرد. مشورت تیم با لوئیس و پاسخ او مبنی بر انجام یک توقف , نقش به سزایی در کسب این پیروزی داشت. راهبرد مرسدس در این مسابقه یک قمار تمام عیار بود . بدون پیت استاپ ردبول این پیروزی برای آنان رقم نمی خورد.

تمام حواسم به مسابقه بود.

حق با لوئیس بود. او از اولین تمرین پنجشنبه, تلاش خود را برای برد این مسابقه شروع کرده بود. دور هایی عالی به ثبت رساند. تایم های خوب او, در پیستی مثل موناکو و با تایر های جدید پیرلی, شاهد نبوغ و استعداد اوست

دنیل ریکاردو 9.5

او هر کاری که برای برد لازم بود کرد. اما این بی نظمی مکانیک ها و تیم بود که او را از این برد محروم کرد. ریکاردو یکی از خوش اخلاق ترین راننده های فرمول یک است در عین حال او روحیه ای جنگنده و استعدادی ذاتی دارد اما متاسفانه این نتیجه یک باخت برای او و ردبول بود. چهره ی مغموم او در مصاحبه های بعد از مسابقه, گویای شرایط روحی او بود. همیلتون به معنی واقعی کلمه پیروزی را از چنگ او در آورد.

از اولین دور های تمرین پنجشنبه عالی کار کرد. در پیچ های تنگ و باریک موناکو بسیار نرم و راحت راند.زمان عالی او در تمرین دوم, حتی تیمش را شوکه کرد.او توانست اولین پول پوزیشن خود را در موناکو به دست آورد.استارت عجیب مسابقه هم به نوعی به او کمک کرد.با همه ی ناکامی در مسابقه ی موناکو شاید این جمله ی لوئیس درباره ی او , به او روحیه ای مجدد دهد.

او یکی از سخت کوش ترین رقبایی است که تا به حال داشته ام.

سرجیو پرز  8.5

باران در موناکو یعنی غافلگیری.عملکرد او عالی بود. البته استراتژی تیم هم تاثیر زیادی داشت. با توقف های به موقع, او جلوی فتل و روزبرگ قرار گرفت , همچنین توانست هم تیمی خود را شکست دهد. او توانست از پس قهرمان چهار دوره ی مسابقات به راحتی بر بیاید. حتی در بعضی دور ها سریعتر از دو راننده ی جلویی بود. او در ماشین خود احساس میکرد که میتواند پیروز مسابقه باشد.

سرجیو پرز در آستانه ی امضای قرارداد مجدد با فورس ایندیا است.اما با این نتایج, او شایسته ی نشستن در ماشین های رقابتی است.

سباستین فتل  7

یک هفته ی نا امید کننده ی دیگر برای فراری رقم خورد. بعد نتایج ضعیف تمرین پنجشنبه که خود فتل دوبار با دیواره ی پیست برخورد کرد, نتایج تعیین خط گویای رقابت نزدیک او با مرسدس ها و ریکاردو بود اما این طور نشد و او سکوی سومی را به پرز مکزیکی واگذار کرد.

وقتی از خط تعویض خارج شدم, پشت ماسا قرار گرفتم, میتوانستم بهتر عمل کنم. ازتیم معذرت خواهی میکنم. چون نتواستم برای آنان سکو بیاورم.

اکنون فتل با صدر جدول فاصله ای چهل و شش امتیازی دارد. به نظر نمیرسد که تهدیدی متوجه مرسدس ها در صدر باشد , مگر این که فراری هر چه سریعتر برد مسابقات آینده را به دست بیاورد.

فرناندو آلونسو  9

هر دو راننده ی مکلارن با اتکا به تجربه و توانایی خود توانستند از آشوب و تصادفات مسابقه ی پرحادثه ی موناکو دور بمانند. ماتادور توانست پنجم شود و بهترین نتیجه ی فصل تیمش را رقم بزند.کسب مقام دهم ,در تعیین خط آن ها را به مسابقه امیدوار تر کرد. خبری از افت قدرت موتور نبود.همه چیز خوب پیش رفت. مقام پنجم هم نتیجه ای ایده آل برای آن ها بود.

زمانی که لاستیک های خشک را استفاده کردیم تنها خط باریکی از پیست خشک شده بود.اگر از آن خط سانتی فاصله میگرفتیم تصادف میکردیم. در موناکو جایی برای اشتباه نیست.

این بار فرناندو نه تنها پشت مرسدس ها نبود بلکه حتی یکی از آن ها را پشت سر خود میدید و توانست مسابقه را جلوتر از نیکو روزبرگ به پایان برساند.

نیکو هالکنبرگ  8.5

فقط آدرین سوتیل و پیرلوییجی مارتینی مسابقه ی بدون سکوی بیشتری نسبت به هالکنبرگ دارند. در صد و دومین مسابقه ی خود بخت یار او نبود. تعیین خط خوبی داشت و در کنار فراری ها قرار گرفت. اما زودتر از همتیمی خود به خط تعویض آمد و در ترافیک جلوی خود گیر افتاد. این همان کابوس موناکو است که رانندگان در مورد آن صحبت میکنند.در عوض همتیمی  او از هوای تمیز استفاده کرد و نتیجه گرفت.

نتیجه ای ناراحت کننده است. امروز فرصت بزرگی را از دست دادم

البته او راننده ی تیزهوشی است. از کمبود چسبندگی روزبرگ در آخرین لحظات استفاده کرد و ششم شد.

نیکو روزبرگ  5

به راستی مشکل او از کجا آغاز شد؟ ماشین ایمنی ابتدای مسابقه معقولانه ترین جواب است. فرآیند استارت پشت ماشین ایمنی برای رانندگان بسیار ملال آور است.لاستیک ها چسبندگی ندارن. ترمز ها هنوز به اندازه کافی داغ نشده اند و باعث میشوند که رانندگان دور هایی پر اشتباه و کند بزنند.

منتظر نتایج و آمار ماشین روزبرگ هستم.باید منشا اصلی مشکل را پیدا کنیم. با این همه او به عنوان یکی از اعضای تیم خوش درخشید.توتو ولف

حق با توتو ولف است.روزبرگ با این کار فرصت نزدیک تر شدن تنها رقیب خود یعنی لوئیس  را به او داد.

او یک جنتلمن واقعی است.(همیلتون در مورد روزبرگ)

در مسابقه نه در باران راحت بود و نه در زمانی که پیست خشک شده بود.

لوئیس با من خیلی فاصله داشت.(روزبرگ)

کارلوس ساینز 8

همتیمی سابق او این هفته  بیش از اینکه در پیست باشد در دیوار به سر میبرد.همتیمی جدید اوهم که فصل کابوس وار خود را ادامه میدهد در اواسط مسابقه از دور رقابت کنار رفت.ساینز هشتم مسابقه را به پایان رساند. حتی جلوتر از پرز هم بود اما پیت استاپ های کند او را عقب انداخت.با توقف دوم پشت آلونسو قرار گرفت.

امروز شانس سکو را از دست دادم.دو پیت استاپ ضعیف مرا عقب انداخت

او در دو مسابقه ی گذشته همتیمی خود را شکست داده و فعلا همه چیز بر وفق مراد اوست.

جنسن باتن 7

باران به تیم مکلارن کمک کرد تا دو ماشین آن ها امتیاز بگیرند.اما باز هم تحسین تیمی معطوف به آلونسو بود.

باتن نخستین راننده ای بود که تایر های خود را به اینتر تغییر داد و تقریبا همه ی ماشین ها هم پشت او به پیت لین آمدند.دور های خوبی هم زد.اما در ترافیک گیر افتاد.

فکر نمیکنم کار بزرگی برای تیمم انجام داده باشم.این نتیجه به اندازه کافی خوب نبود.

با تغییر لاستیک ها عملا از گروهی که آلنسو رهبری میکرد دور ماند. اما از پشت هم با ماسا فاصله ی زیادی داشت و از سوی  او تهدید نمیشد. یکی  از اقدامات درست در پیت استاپ مکلارن همین مسئله بود.

با حضور راننده ای جوان مثل وندورن, ادامه ی همکاری جنسن با مکلارن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

فیلیپه ماسا 6.5

اگر در پیچ دیوت وال تصادف نمیکرد(اتفاقی که سال 2013 هم افتاده بود)عملا چیزی از راننده ی با تجربه ی برزیلی نمی شنیدیم.

البته دهم شد و نتیجه ای بهتر از مسابقه ی ناامید کننده ی پارسال  برای تیمش گرفت. اما تیم بزرگ ویلیامز بزرگ تر از اینست که برای امتیاز رقابت کند.

 

استبان گوتیرز 6.5

اگر بارش باران ادامه پیدا میکرد مکزیکی جوان نتیجه ای بهتر از این میگرفت.اما نیمه دوم مسابقه برای تیم هاس و او سخت گذشت. با لاستیک های خشک نتیجه ی خوبی نگرفت و به لطف جریمه ی زمانی بوتاس یازدهم شد.

وقتی لاستیک ها را به اولتراسافت تغییر دادیم مدام با ماشین کلنجار میرفتم. وقتی در موناکو با ماشین کنار نیایید عقب می مانید.

والتری بوتاس  6

داشت برای کسب امتیاز تلاش میکرد , تا حدی هم جواب گرفته بود.اما زمانی که به پیت لین آمد,جک عقب ماشین دچار مشکل شد پیت استاپ او طولانی شد.در نتیجه پشت ورلاین قرار گرفت و تایم از دست از دست داد.هم تیمی او دهم شد و او به رده ی یازدهم سقوط کرد.البته او برای برخورد با گوتیرز 10 ثانیه جریمه شد.هفته های بهتری در انتظار ویلیامز است.

رومن گروژان 5

اصلا مجال نفس کشیدن نداشت. در تعیین خط دوبار پشت ماشین مرسدس گیر افتاد و نتوانست تایم خوبی بزند.بعد از تصادف کیمی رایکونن در پیچ معروف هتل بزرگ از او شاکی شد که چرا راه را برای او باز نکرده. بر خلاف مسابقات قبلی این هفته اصلا هفته ی او نبود.

چه غلطی داره میکنه؟(رادیوی گروژان خطاب به کیمی)

پاسکال ورلاین 5

این مسابقه را باید هر چه زودتر از یاد ببرد.به دلیل عدم رعایت سرعت مجاز هنگام ماشین ایمنی مجازی چهار امتیاز منفی دریافت کرد.او در مسابقه هم عملکرد خوبی نداشت.او مسابقه را جلوی گروژان تمام کرد اما با یک جریمه ی ده ثانیه ای کنار همتیمی خود قرار گرفت.چندین بار از قانون پرچم آبی سرپیچی کرد.این اشتباهات از روی بی تجربگی است و به مرور زمان کمتر میشوند.

ریو هاریانتو 5

این پایان تکراری, ممکن است تغییری در اعتماد به نفس او ایجاد نکند اما زمزمه های قطع همکاری اسپانسر های او ادامه ی فعالیت جوان اندونزیایی را در هاله ای از ابهام قرار میدهد.او در استینت های اول و دوم خوب بود و نسبتا سرعت بالایی داشت اما بعد از تغییر به لاستیک های خشک, پرچم های آبی پیاپی از دمای لاستیک های او کاست و او را عقب تر انداخت.حداقل او بر خلاف همتیمی خود به موقع به پرچم های آبی واکنش نشان داد.

 کیمی رایکونن, فیلیپه نصر, مارکوس اریکسن , کوین مگنوسن ,دنیل کویات , مکس ورشتپن ,جولین پالمر مسابقه را به پایان نرساندند.

منبع:skysport.com

5 دیدگاه

 1. هومن

  1

  0

  بابت ترجمه ممنون ولی اسکای اسپورت خیلی خنده دار طرفدار ویلیامزه فک کنم چون اینگیلیسیه اینطوریه

 2. ناصر

  0

  0

  با سپاس از ترجمه خوبتون
  لطفا ترجمه کنفرانس خبری تیم ها و رانندگان رو نیز بزارید … خصوصا کنفرانس خبری رانندگان بعد از مسابقه

 3. احسان

  0

  0

  هم الونسو و هم باتن اول فصل باید میرفتن ویلیامز ، ماشین اونها بعد از مرسدس ردبول فراری چهارمین ماشین سریع مسابقه است و تنها ماشینهایی که میشه باهاشون رفت روی سکو …یه طرف2تا ماشین خوب توسط بوتاس/ماسا حروم میشه یه طرف۲ تا قهرمان جهان توسط 2تاماشین بد حروم میشن

دیدگاه خود را بیان کنید