لوئیس همیلتون
44
ملیت : انگلستان
سن : 33
نام تیم : مرسدس
محل تولد : استیونج
تاریخ تولد : 07-01-1985
تعداد مسابقات : 220
تعداد برد : 67
امتیاز ها : 2823
تعداد سکو : 126
بیوگرافی لوئیس همیلتون

 

 

بیوگرافی لوییس همیلتون

 

 

 

کودکی تا فرمول یک

 

زندگی نامه لوییس همیلتون

 

پدر لوئیز یعنی آنتونی همیلتون سیاه پوست است و مادرش سفید پوست، این باعث شده است که لوئیس یک فرد دورگه باشد. پدربزرگ لوئیس در سال ۱۹۵۰ از کشور گرنادا به انگلستان مهاجرت کردند و لوئیس اصالتا یک فرد بریتانیایی نمی باشد. پدر و مادر لوئیس وقتی که او تنها دو سال داشت از هم جدا شدند و لوئیس تا ۱۲ سالگی همراه مادر و دو خواهرش زندگی کرد.

 

همیلتون در ۸ سالگی به کارتینگ روی آورد و توانایی خود را در رانندگی نشان داد و جام ها و پیروزی های بسیاری را کسب می کرد، لوئیس عنوان جوان ترین راننده ای را که در مسابقات کارتینگ انگلستان پیروز شده است از آن خود کرد. لوئیس وقتی ۱۰ سال داشت برای عکس گرفتن به سمت رئیس تیم مکلارن رفت و به او گفت:” سلام، اسم من لوئیس همیلتونه. قهرمان انگلستان شدم و یک روز ماشین های شما رو میرونم.” ران دنیس هم در عکس او نوشت:” حدود ۹ سال دیگه به من زنگ بزن تا ببینیم چی کار میشه کرد”. سه سال بعد لوئیس باز هم قهرمان انگلستان شد و ران دنیس از او دعوت کرد تا به تیم مک لارن پیوندد، او آنقدر به استعداد همیلتون ایمان داشت که در قرار دادش حضور همیلتون در فرمول یک را تضمین کرد.

 

با وجود حمایت های مالی مک لارن پدر لوئیس که بعد ها مدیر برنامه هایش نیز شد در چند جا کار می کرد تا بتواند مخارج لوئیس را تامین بکند. شاید اگر کارهای او نبود لوئیس قهرمان دنیا نمی شد اما لوئیس بعد ها با پدرش به مشکل خورد و به او گفت ازت میخوام که تنها پدرم باشی نه یک مدیر برنامه. انتونی بعد ها بیان کرد: کار لوئیس درست بوده که من رو اخراج کرده، البته اولش برام سخت بود و گفتم یعنی چی که به من نیاز نداری؟ درسته من شاید پدر خوبی نبودم ولی اگر اون کارها رو نمیکردم شاید لوئیس به این جا نمی رسید.

 

همیلتون در دوران کودکی و جوانی اش در مسابقات و تیم های زیادی حاضر بود، یکی از این رقابت ها سوپر فرمول A و یکی از این تیم ها MBM بود. در آن تیم بود که لوئیس با نیکو روزبرگ پسر قهرمان فرمول یک هم تیمی شد. لوئیس در سال ۲۰۰۶ نیز توانست قهرمان رقابت های GP2 بشود، در آن زمان او دوباره عضو تیم مکلارن شده بود. این عملکرد خوب او باعث شد تا سال بعدش یعنی سال ۲۰۰۷ او به عنوان راننده ی دوم تیم فرمول یک مک لارن انتخاب شد.

 

فرمول یک

 

لوییس همیلتون

 

همیلتون سال ۲۰۰۷ به تیم مکلارن پیوست و هم تیمی فرناندو آلونسو شد. او ۵ سال عضو تیم مکلارن بود و در سال ۲۰۱۳ به مرسدس پیوست. همیلتون در سال ۲۰۰۷ به عنوان یک راننده ی تازه کار خوش درخشید. در اولین مسابقه اش یعنی گرند پری استرالیا او توانست سوم شود و سیزدهمین راننده ی تاریخ فرمول یک شد که در اولین مسابقه اش موفق به کسب سکو شده است. لوئیس توانست که اولین پیروزی خود را در کانادا بدست بیاورد و تنها یک هفته زمان میخواست تا بتواند دومین پیروزی اش را این بار در آمریکا کسب بکند. او توانست در مجارستان و ژاپن نیز پیروز شود و تا قبل از مسابقه آخر در برزیل او بالاتر از رایکونن و آلونسو در صدر جدول قرار داشت اما در گرند پری برزیل او هفتم شد و رایکونن اول که باعث شد تا او تنها بخاطر یک امتیاز قهرمانی را از دست بدهد. او در آن سال جوانترین راننده ای بود که توانسته بود نایب قهرمان بشود. (البته این رکورد به دست سباستین فتل در سال ۲۰۰۹ شکسته شد).

 

در همان فصل رابطه ی بین همیلتون و آلونسو خیلی شکرآب بود و این دو مشکلات زیادی با هم داشتند. در گرند پری موناکو آلونسو اول شد و همیلتون دوم، پس از پایان مسابقه همیلتون بیان کرد که او به عنوان یک یار کمکی برای آلونسو به حساب می آید که باعث شد تا فیا از مکلارن بخواهد تا قضیه را روشن کند و تیم مکلارن نیز بیان کرد که هدف ما این نبود که  آلونسو را اول کنیم. درگیری این دو ادامه یافت و آن ها در گرند پری مجارستان و ژاپن نیز به مشکل خوردند. تا جایی که همه رسانه ها گفتند که در پایان فصل یکی از این دو راننده از مکلارن جدا خواهد شد که آن فرد آلونسو بود.

 

لوئیس همیلتون

 

سال ۲۰۰۸ سال خیلی خوبی برای همیلتون بود. او با شش پیروزی به استقبال مسابقه ی آخر در برزیل رفت و فقط نیاز داشت پنجم بشود تا بتواند بالاتر از فلیپه مسا قهرمان رقابت های فرمول یک بشود. او مسابقه را با لاستیک های بارانی آغاز نکرد اما پس از شروع مسابقه باران شروع به باریدن کرد و او تا بخواهد لاستیک هایش را عوض کند از رده ی پنجم پایین تر رفت. در ادامه کار او بالاخره توانسته بود به رده ی پنجم دلخواهش برسد اما وقتی تنها دو دور به پایان مسابقه مانده بود فتل از او سبقت گرفت و همیلتون ششم شد، این به معنای از دست رفتن قهرمانی بود. همیلتون که قهرمانی را از دست رفته میدید میرفت که در رده ی ششم کار خود را به پایان برساند، همه در گاراژ تیم فراری خوشحالی میکردند، اما در پیچ آخر یکی از راننده ها (گلاک) دچار مشکل شد (چون بارون قطع شده بود و لاستیک بارانی یا همون وت رو عوض کرده بودن ولی دوباره بارون گرفت و تیم تویوتا لاستیک هاشون رو دوباره عوض نکرده بودن) و فتل و همیلتون از او سبقت گرفتند و همیلتون باز هم پنجم بود و این یعنی قهرمانی او در رقابت های آن سال.

 

سال ۲۰۰۹ سال خوبی برای لوئیس نبود و او تنها توانست ۵ سکو بدست اورد و ۲ مسابقه را ببرد و با ۴۹ امتیاز پنجم بشود. سال بعد وضعیت او کمی بهتر شد و ۹ سکو کسب کرد و ۳ مسابقه را برد و در پایان فصل چهارم شد. او در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب توانست پنجم و چهارم بشود تا اینکه در سال ۲۰۱۳ به تیم مرسدس پیوست.

 

همیلتون با قراردادی سه ساله به مرسدس پیوست و دوباره هم تیمی نیکو روزبرگ شده بود، او توانست اولین پیروزی اش را در مجارستان بدست بیاورد. مجارستان اولین و آخرین پیروزی او در فصل ۲۰۱۳ بود و او کارش را با قرار گرفتن در رده ی چهارم به پایان رساند. اما سال ۲۰۱۴ سالی بود که سلطه ی مرسدس بر فرمول یک آغاز شد و نتیجه اش این شد که تیم مرسدس ۱۶ مسابقه از ۱۹ مسابقه را از آن خود کرد که سهم همیلتون ۱۱ پیروزی بود. در سال ۲۰۱۴ همیلتون یا مسابقه ای را تمام نمی کرد یا اگر تمام میکرد سکو بدست میاورد، او سه بار از دور مسابقه خارج شده بود و به غیر از این سه مسابقه همه ی مسابقه های دیگر را بر روی سکو به پایان رساند.

 

در فصل ۲۰۱۵ این رقابت ها نیز مرسدس و همیلتون فرم خوبشان را حفظ کردند و او سومین قهرمانی اش را به راحتی و در حالی که سه مسابقه به پایان فصل مانده بود کسب کرد.

 

همیلتون عنوان قهرمانی سال ۲۰۱۶ فرمول یک را به نیکو روزبرگ، هم تیمی اش واگذار کرد، نمی توان گفت که سال ۲۰۱۶ سال همیلتون نبود، باید بگوییم که روزبرگ عملکرد بی نظیری از خود نشان داد که راننده ی بزرگی مثل لوئیس همیلتون را مغلوب کرد. همیلتون در حالی عنوان قهرمانی را در ابوظبی از دست داد که نیاز داشت روزبرگ چهارم یا پایین تر شود، این اتفاق با تمام تلاش هایی که همیلتون کرد رخ نداد و همیلتون برنده ی نه چندان خوشحال ابوظبی شد. همیلتون در رده بندی راننده ها بالاتر از سباستین فتل و مکس ورشتپن در جایگاه دوم قرار گرفت.

 

در فصل ۲۰۱۷ همیلتون در کنار والتری بوتاس فنلاندی دو راننده ی تیم مرسدس خواهند بود، همیلتون مثل همیشه یکی از مدعی های اصلی برای رسیدن به عنوان قهرمانی خواهد بود.