کیمی رایکونن
7
ملیت : فنلاندی
سن : 38
نام تیم : فراری
محل تولد : اسپو
تاریخ تولد : 17-10-1979
تعداد مسابقات : 285
تعداد برد : 20
امتیاز ها : 1711
تعداد سکو : 99
بیوگرافی کیمی رایکونن

 

کیمی ماتیاس رایکونن یا همان مرد یخی فرمول یک ،در شهر اسپو در جنوب فنلاند متولد شد و هم اکنون در ۳۶ سالگی یکی از راننده های تیم فراری است.

 

رایکونن برای اولین بار در ۱۱ سالگی کارتینگ را آغاز کرد و از همان جا شروع به نوشتن داستان یکی از بهترین رانندگان تاریخ فرمول یک کرد. در واقع رایکونن هیچ وقت عنوانی در کارتینگ کسب نکرد اما مهارتش در رانندگی نشان می داد که در آینده ستاره ای خواهد شد.

 

کیمی رایکونن

 

در سال ۲۰۰۰، ده سال پس از اولین حضور در کارتینگ و عدم موفقیت در کسب عناوین، رایکونن توانست در مسابقات فرمولا رنوی بریتانیا قهرمان شود؛ او توانست هفت پیروزی، شش پول پوزیشن و ۳۱۶ امتیاز را در آن مسابقات کسب بکند.

 

عملکرد خوب رایکونن در فرمولا رنو، باعث شد تا در سال ۲۰۰۱، پیتر سائوبر به جذب او علاقه مند بشود و رایکونن ۲۳ ساله به تیم سائوبر پیوست. انتقادهای زیادی نیز از پیتر سائوبر شد اما رایکونن با سرعت و رانندگی خوبش جواب همه ی این انتقاد ها را داد. او در اولین مسابقه اش ۹ امتیاز برای تیمش کسب کرد و تحسین همه از جمله ران دنیس را برانگیخت.

 

 

در سال ۲۰۰۲، ران دنیس دنبال یک جایگزین برای میکا هاکینن بود و کیمی رایکونن را انتخاب کرد، کیمی برخلاف هم تیمی اش، دیوید کولتهارد، در مسابقه ای پیروز نشد اما ۴ سکو و ۲۴ امتیاز را کسب کرد.

 

سال بعد از آن رایکونن توانست اولین پیروزی خود را در مالزی به دست آورد و در ادامه ۱۰ پودیوم دیگر را کسب کرد و تنها دو امتیاز کم آورد و پس از مایکل شوماخر دوم شد.

 

 

اما در سال ۲۰۰۴ مک لارن در پایداری مشکل داشت و رایکونن در هر سه مسابقه ی ابتدای فصل از دور مسابقه به دلیل نقص های فنی کنار رفت ولی با این حال توانست در بلژیک پیروز شود و در انگلستان نیز سکو کسب بکند.

 

سال ۲۰۰۵ سال خوبی برای مک لارن بود و رایکونن توانست ۷ پیروزی، ۵ سکو و پنج پول پوزیشن به دست آورد. رایکونن در آن سال برای دومین بار نایب قهرمان شد و نتوانست از پس رنو و فرناندو آلونسو بر بیاید.

 

در سال ۲۰۰۶ او در همه ی مسابقات امتیاز کسب کرد ولی با این وجود نتوانست در جدول راننده ها رتبه ای بهتر از پنجمی را برای خود بکند. همین باعث شد که شایعات دوباره بر سر زبان ها بیفتند ولی این بار شایعات به واقعیت پیوست و رایکونن در سال ۲۰۰۷ به فراری رفت تا جای مایکل شوماخر را بگیرد.

 

پس از پیروزی در اولین مسابقه اش با فراری آن هم در استرالیا، رایکونن این روند را ادامه داد و بالاخره توانست قهرمانی را در سال ۲۰۰۷ برای خود کند. اما در سال ۲۰۰۸ او نتوانست این روند را ادامه دهد، او سرعت فوق العاده ای داشت ولی بیشتر در نقش یک یار کمکی برای فیلیپه مسا ظاهر شد و ششم شد.

 

 

در سال ۲۰۰۹ شروعش کمی بهتر بود، با این حال اکثر افراد می گفتند که کیمی علاقه اش به این ورزش را از دست داده است ولی کیمی باز هم توانست بر روی سکو برود و در گرندپری موناکو سوم شد. در ادامه توانست در مجارستان دوم بشود و هم چنین تنها برد فراری در فصل ۲۰۰۹ را در بلژیک به دست آورد.

 

رایکونن در سال ۲۰۰۹ از فراری و فرمول یک رفت و به مدت دو سال در این رقابت ها شرکت نکرد. او در این دو سال در مسابقات رالی و نسکار نیز ظاهر شد تا اینکه با لوتوس به فرمول یک برگشت.

 

رایکونن ثابت کرد که این دو سال تاثیر منفی ای در سرعت و رانندگی اش نداشته است و توانست در اولین مسابقه اش امتیاز کسب بکند و در پایان فصل ۲۰۱۲ نیز در جدول رده بندی سوم شد.

 

 

سال بعد رایکونن توانست پنجم بشود اما در سال ۲۰۱۴ به دلیل مشکلات مالی ای که تیم لوتوس داشت دوباره به فراری برگشت. بازگشتش به فراری خیلی با خوشی همراه نبود و به دلیل مشکلاتی که رایکونن با ماشین F14-T خودش داشت، برای اولین بار در تمام این سال ها، نتوانست حتی یک پودیوم در یک فصل کسب بکند و با هم تیمی خود فرناندو آلونسو ۱۰۶ امتیاز فاصله داشت و ۱۲ ام شد.

 

اما رایکونن امیدوار بود که در سال ۲۰۱۵ در کنار سباستین فتل عملکرد بهتری داشته باشد، او در پایان جایگاهی بهتری به دست آورد و چهارم شد اما هنوز با هم تیمی خودش یعنی سباستین فتل، ۱۲۸ امتیاز فاصله داشت و در کل سه پودیوم کسب کرد.

 

formula-1-test-spanish-action-kimi-raikkonen-ferrari_3260323

 

در سال ۲۰۱۶ نیز رایکونن ۳۶ ساله در کنار سباستین فتل در فراری رانندگی خواهد کرد و باید ببینیم مرد یخی امسال چگونه عمل خواهد کرد.