نیکو روزبرگ
6
ملیت : آلمانی
سن : 31
نام تیم : مرسدس
محل تولد : ویسبادن
تاریخ تولد : 27-06-1985
تعداد مسابقات : 206
تعداد برد : 23
امتیاز ها : 1594.5
تعداد سکو : 57
بیوگرافی نیکو روزبرگ

 

نیکو روزبرگ فرزند که که روزبرگ قهرمان سال ۱۹۸۲ فرمول یک است . که که در واقع فنلاندی است اما در فرمول یک به عنوان یک آلمانی رانندگی میکرد: او در واقع دو ملیتی است .

 

نیکو در سال ۲۰۰۵ قهرمان جی پی ۲ شد و در سال ۲۰۰۶ با تیم ویلیامز همان تیمی که پدرش در آن تیم قهرمان مسابقات شد به فرمول یک آمد . او در سال ۲۰۱۰ به تیم نو پای مرسدس پیوست و هوز هم در مرسدس رانندگی میکند . او سه سال با مایکل شوماخر هم تیمی بود و در حا حاضر نیز با لوئیس همیلتون در مرسدس به رقابت می پردازد.

 

 

 زندگی شخصی

 

نیکو روزبرگ در ویسبادن آلمان بدنیا آمد و کودکی اش را در موناکو سپری کرد و زبان ایتالیایی و فرانسوی را آنجا فرا گرفت پدر او هیچگاه زبان فنلاندی را به نیکو آموزش نداد او زیان هایی که را که ممکن بود بعدا در زندگی اش استفاده بیشتری داشته باشند را به نیکو یاد داد .

 

او هم ملیت آلمانی دارد و هم فنلاندی و امتیاز های زیادی را در رقابت های دسته های پایین تر از فرمول یک با پرچم فنلاند کسب کرده اما قوانین FIA به رانندگان اجازه نمی دهد که با دو ملیت در مسابقات شرکت کنند پس نیکو آلمان را انتخاب کرد و حال او را آلمانی می دانیم .

 

نیکو در سال ۲۰۱۴ با دوست دوران بچگی خود ویوان سیبولد ازدواج کرد  و حاصل این ازدواج آلا روزبرگ دختر یک ساله آن ها است .

 

 

دوران ورزشی تا قبل از فرمول یک

 

نیکو روزبرگ در ۶ سالگی کارتینگ را آغاز کرد , او در سال ۲۰۰۰ با لوئیس همیلتون هم تیمی بود . او در سال ۲۰۰۲ در مسابقات فرمول بی ام دابلیو آلمان شرکت کرد و قهرمان شد . پس از آن به فرمولا ۳ اروپا رفت و در تیم پدرش مشغول رانندگی شد او تا سال ۲۰۰۴ در فرمولا ۳ بود و مقام های زیادی هم بدست آورد . اولین تجربه او در فرمول یک در اوایل سال ۲۰۰۴ رخ داد که در تست های تیم ویلیامز شرکت کرد .

 

او در سال ۲۰۰۵ به مسابقات جی پی ۲ رفت و پیشنهاد مهندسی هوا فضای کالج ایمپرال را رد کرد و با تیم ART در جی پی ۲ به مقام قهرمانی رسید .

 

Aufnahme mit Canon D60

 

فرمول یک

 

نیکو در حالی که ۲۱ سال داشت در سال ۲۰۰۶ به تیم ویلیامز پیوست . او در اولین گرندپری خود در بحرین در حالی که ماشینش قدرت کافی نداشت و همچنین در دور اول باله جلو خود را از دست داد , مسابقه را با امتیاز به پایان رسانید و سریع ترین دور مسابقه را نیز از آن خود کرد و از این حیث رکورد دار است .  ( جوان ترین راننده ای که fastest lap داشته است ). نیکو در پایان فصل ۲۰۰۶ در رده بندی راننده ها ۱۷ ام شد .

 

در سال ۲۰۰۷ مارک وبر که در ویلیامز با نیکو هم تیمی بود به ردبول پیوست و با دیوید کولتارد هم تیمی شد . نیکو در آن سال در ۷ مسابقه امتیاز گرفت و بهترین رده او در آن سال ۴ امی بود که تنها یک قدم تا سکو فاصله داشت اما فصل بعد نیکو اولین سکوی خود را در گرندپری استرالیا گرفت که به گفته او یکی از هیجان انگیز ترین مسابقات دوران رانندگی اش بوده . نیکو در سال ۲۰۰۷ مسابقات را با رده ۹ امی به پایان رسانید اما سال بعد یعنی ۲۰۰۸ به ۱۳ امی اکتفا کرد .

 

در ۲۰۰۹ که آخرین سال حضور نیکو در تیم ویلیامز بود او عملکرد خارق العاده ای داشت تقریبا در همه گرند پری امتیاز گرفت و در تایم گیری هم جزئی از ۱۰ تفر برتر بود . در پایان آن سال نیکو هفتم شد و ویلیامز ششم که همه امتیاز های ویلیامز را نیکو روزبرگ به تنهایی گرفته بود .

 

 

نیکو در سال ۲۰۱۰ به تیم مرسدس که پس از سال ها به فرمول یک برگشته بود ملحق شد. نکته جالب اینجا بود که مرسدس مایکل شوماخر افسانه ای را که پس از چند سال دوری از فرمول یک قصد بازگشتن به فرمول یک کرده بود را نیز به خدمت گرفت،  تیمی آلمانی با دو راننده آلمانی خود حال آماده رقابت در مسابقات فرمول بود.

 

فصل ۲۰۱۰ برای نیکو همانند فصل های گذشته بود با این تفاوت که او با مایکل افسانه ای هم تیمی بود و در مرسدس رانندگی میکرد , روزبرگ در ۱۵ مسابقه از ۱۶ مسابقه ای که توانست آن را به پایان برساند امتیاز گرفت و در پایان این فصل در رده بندی رانندگان هفتم شد در حالی که شوماخر با ۷۰ امتیاز کمتر نسبت به نیکو در جایگاه نهم ایستاد مرسدس هم در رده بندی تیمی ۴ ام شد .

 

نیکو روزبرگ فصل ۲۰۱۱ را خوب اغاز نکرد , در استرالیا بدلیل مشکل لاستیک باریچلو نتوانست مسابقه را به اتمام برساند . او بقیه مسابقات فصل را با توجه به قدرت ماشینش خوب پشت سر گذاشت و در پایان رده ۷ ام را کسب کرد , بالاتر از هم تیمی خود مایکل شوماخر که آن روز ها بدلیل سن بالا نتوانسته بود عملکرد خوبی داشته باشد .

 

در سال ۲۰۱۲ نیکو اولین پیروزی خود را در فرمول یک در گرندپری چین بدست اورد و همچنین پس از ۵۷ سال اولین راننده آلمانی ای بود که توانسته بود با یک تیم آلمانی برنده یک گرند پری شود , در پایان فصل نیکو با کسب ۹۳ امتیاز در جایگاه ۹ ام ایستاد . فصل ۲۰۱۲ برای هواداران مایکل شوماخر بسی غم انگیز بود , مایکی در پایان فصل ۱۳ ام شد . او در میانه های فصل اعلام کرد که میخواهد از فرمول یک جدا شود , همچنین پیش از آن در چند گرندپری گفته بود آمده نیست و نمیخواهد شرکت کند . اسطوره ی مسابقات آخرین مسابقه خود را در برزیل با کسب رده ۷ ام به پایان رسانید .

 

 

در سال ۲۰۱۳ لوییس همیلتون به مرسدس پیوست و با نیکو روزبرگ هم تیمی شد و این شروعی بود بر یکی از جنجالی ترین رقابت های چند سال اخیر . سال ۲۰۱۳ برای نیکو سال خوبی بود چون هم قدرت ماشین مرسدس بهتر شده بود و هم نیکو با تجربه تر , او در پایان فصل توانست با کسب ۱۷۱ در رده ششم بایستد اما لوییس همیلتون عملکرد بهتری داشت و با ۱۸۹ امتیاز ۴ ام شد , مرسدس هم در رده بندی تیمی با اختلاف ۲۳۶ امتیاز اختلاف پشت سر ردبول قرار گرفت .

 

فصل ۲۰۱۴ آغاز سلطه بی چون و چرای مرسدس بر فرمول یک بود , به طوری که دو راننده آن در ۱۱ مسابقه از ۱۹ مسابقه مقام اول و دوم را در اختیار داشتند در پایان فصل هم مرسدس با کسب ۷۰۱ امتیاز و اختلاف ۲۹۶ امتیازی با ردبول قهرمان شد . نیکو روزبرگ اما بازهم نتوانست قهرمان مسابقات شود و این لوییس همیلتون بود که پس از ۶ سال برای بار دوم قهرمان می شد . البته مشکلات متعدد ماشین نیکو در آن فصل هم خود جای بحث دارد .

 

فصل ۲۰۱۵ برای نیکو با اینکه شروع خوبی نداشت اما پایانش توانست اندکی روحیه از دست رفته روزبرگ را به او باز گرداند . ۲۰۱۵ تکرار مکررات بود هم برای مرسدس که عملکرد فوق العاده ای داشت و هم برای همیلتون که برای سومین بار قهرمان جهان شد . نیکو که در ۳ مسابقه پایانی سال ۲۰۱۵ پیروز از پیست خارج شده بود توانست در ۴ مسابقه اولیه سال ۲۰۱۶ هم به این روند ادامه دهد تا به همه نشان دهد که ۲۰۱۶ می تواند برای او متفاوت تر از همیشه باشد و شاید برای او قهرمانی به همراه داشته باشد اما آیا این اتفاق خواهد افتاد ؟

 

 

نیکو روزبرگ پس از کسب اولین قهرمانی در فصل ۲۰۱۶ فرمول یک، خود را بازنشسته کرد و والتری بوتاس جایگزین او در تیم مرسدس شد.