سباستین فتل
5
ملیت : آلمانی
سن : 30
نام تیم : فراری
محل تولد : هپنهایم
تاریخ تولد : 03-07-1987
تعداد مسابقات : 211
تعداد برد : 51
امتیاز ها : 2614
تعداد سکو : 106
بیوگرافی سباستین فتل

 

اطلاعات کلی

 

سباستین فتل

 

پول پوزیشن: ۴۶ 

تعداد سریع ترین دور در مسابقات: ۲۵ 

 

سباستین فتل آلمانی یکی از بهترین رانندگان حال حاضر فرمول یک می باشد، او جوان ترین فردی است که توانسته است قهرمان مسابقات فرمول یک بشود و هم چنین از معدود افرادی است که توانسته اند بیش از ۳ قهرمانی در فرمول یک به دست آورند.

 

کودکی تا فرمول یک

 

421240452_1474_1959627582619927608

 

سباستین متولد شهر هپنهایم در غرب آلمان می باشد، او فرزند نوربرت و هایکه فتل است. سباستین یک برادر کوچکتر به نام فابیان و دو خواهر بزرگ تر به نام های ملانی و استفانی دارد. فتل بیان کرده بود که در مدرسه دانش آموز ضعیفی بوده است با این حال نمره های خوبی می گرفت. الگوهای کودکی فتل، سه مایکل بودند، مایکل شوماخر، مایکل جکسون و مایکل جردن؛ فتل گفته بود که دوست داشتم مثل مایکل جکسون خواننده بشم ولی صداشو نداشتم.

 

سباستین فتل از ۳٫۵ سالگی به کارتینگ روی آورد، او برای اولین بار در ۸ سالگی در مسابقات کارتینگ شرکت کرد و از همان ابتدا استعداد خود را نشان داد و در ۱۱ سالگی به تیم پایه ردبول پیوست و شروع به فتح عناوین مختلف کرد، عناوینی که یکی از آن ها قهرمانی در کارتینگ موناکو سال ۲۰۰۱ بود. در سال ۲۰۰۴ توانست قهرمان مسابقات فرمول BMW شود، او از ۲۰ مسابقه ۱۸ مسابقه را فتح کرد و از ۴۰۰ امتیاز ممکن ۳۸۷ امتیاز را بدست آورد تا استعداد فراوان خود را نشان بدهد.

 

در سال ۲۰۰۵ او در مسابقات فرمول ۳ اروپایی حاضر بود و پنجم شد،مسابقاتی که با درخشش و قهرمانی لوئیس همیلتون همراه بود ولی آن سال جایزه تازه کار برتر را فتل از آن خود کرد. به عنوان پاداش و رابطه هایی که داشت او توانست ماشین فرمول یک تیم ویلیامز را تست کند و در همان سال به عنوان راننده ی تست تیم BMW ساوبر انتخاب شد. فتل در آن زمان مدرسه می رفت و برای تست ماشین ویلیامز از معلم خود اجازه گرفته بود تا به مدرسه نرود.

 

فرمول یک

 

814711666_74778_14312565856839147689

 

سباستین سال ۲۰۰۶ به عنوان راننده ی سوم تیم BMW ساوبر انتخاب شد و در دو گرند پری ترکیه و ایتالیا شرکت کرد. در تمرین دوم گرند پری ترکیه او توانست سریع ترین زمان را کسب بکند، در آن زمان او جوان ترین راننده ی تاریخ فرمول یک بود (۱۹ سال و ۵۳ روز).

در سال ۲۰۰۷ هم فتل راننده ی تست تیم BMW ساوبر بود، در گرند پری آمریکا او برای اولین بار در یک گرند پری حاضر شد، زیرا هم تیمی او در مسابقه ی قبلی آسیب دیده بود، او مسابقه را از جایگاه هفتم آغاز کرد و در جایگاه هشتم به پایان رساند و توانست رکورد جوان ترین راننده ی فرمول یک که موفق به کسب امتیاز شده است را برای خود کند(۱۹ سال و ۳۴۹ روز) .

 

بین سال های ۲۰۰۷ تا پایان سال ۲۰۰۸ فتل راننده ی تیم تورو روسو بود، سال ۲۰۰۷ تقریبا سال خوبی برای فتل بود و عملکرد بدی نداشت اما فصل بعد فتل بدشانس بود و تنها راننده ای بود که در چهار مسابقه ابتدایی مسابقه را تمام نکرده بود و تنها به دلیل اشتباهات دیگر راننده ها از مسابقه خارج می شد. در پنجمین مسابقه که گرند پری ترکیه بود او بالاخره از خط پایان رد شد. با پیروزی در گرند پری ایتالیا فتل تبدیل به جوان ترین راننده ی تاریخ فرمول یک شد که توانست یک مسابقه را ببرد (۲۱ سال و ۷۴ روز). در پایان فصل او با ۳۵ امتیاز هشتم شد.

 

این راننده ی جوان از یکه تازی دست نمی کشید و افتخارات را یکی پس از دیگری از آن خود می کرد، رسانه ها به او لقب شوماخر جوان داده بودند ولی او از تاریخ سازی دست نمی کشید. در سال ۲۰۰۹ به ردبول پیوست و توانست ۴ قهرمانی پشت سر هم کسب بکند. پس از این قهرمانی ها در سال ۲۰۱۴ او عملکرد فوق العاده بدی داشت و تبدیل به دومین راننده ای شد که سال بعد از قهرمانی اش نتوانست حتی یک مسابقه را ببرد، این در حالی بود که هم تیمی اش، دنیل ریکاردو سوم شده بود و سباستین پنجم.

 

در سال ۲۰۱۵ او به تیم فراری ملحق شد و جای فرناندو آلونسو را گرفت، در این فصل او توانست ۱۳ سکو بدست آورد و ۳ مسابقه را نیز ببرد و با ۲۷۸ امتیاز پس از همیلتون و روزبرگ سوم بشود. برای فصل بعد فراری قول پیشرفت داده است و فتل امیدوار است تا سال موفقی پیش رو داشته باشد.

 

ماشین ها

 

ماشین سباستین فتل

 

فتل همیشه برای ماشین هایش اسم میگذارد،در این رابطه او بیان کرده : خیلی مهمه با ماشینت ارتباط نزدیکی داشته باشی. مثل یک کشتی، باید ماشین شما یه اسم دخترونه داشته باشه. فتل از سال ۲۰۰۸ این کار را شروع کرد و نام های ماشین هایش به این شکل است:

سال ۲۰۰۸ – STR3 – جولی
سال ۲۰۰۹ – RB5 – کِیت و خواهر کثیفش
سال ۲۰۱۰ – RB6 -لیز خوشگله و رَندی مَندی

سال ۲۰۱۱ – RB7 -کایلی فرفری
سال ۲۰۱۲ – RB8 – اَبی
سال ۲۰۱۳ – RB9 -هایدی شکمو
سال ۲۰۱۴ – RB10 -سوزی
سال ۲۰۱۵ – SF15T – اِوا