ایپکس(APEX): نقطه ای که در ریسینگ لاین با داخل یک پیچ تقاطع دارد. حرکت از این مسیر باعث می شود تا راننده از لحاظ تئوریکال سرعت بهتری را ثبت کند.

نشانگر ترمزگیری(Braking Marker): نقطه ای فیزیکی که موتورسوار برای ورود به پیج با نگاه به آن تشخیص می دهد که ترمزگیری کند. این نشانگر می تواند یک درخت، تابلوی تبلیغاتی، یک علامت در پیست و یا هر چیز دیگری باشد.

شیکین (Chicane): چندین پیچ تند و تنگ با مسیر های متناوب (چپ و راست).

ترکیب (Compounds): نوع و ترکیب لاستیک ها.

حجم موتور (Displacement یا capacity): به حجم انجین موتور گفته می شود مثلا 1000 سی سی، 600 سی سی و 250 سی سی

دورنا (Dorna): شرکت ورزشی دورنا قلب موتوجی پی است که مدیریت و سازماندهی تمامی گرندپری را بر عهده دارد.

فلپ جلوی موتور (Fairing): بخش بیرونی و جلوی موتور که هم موتور و هم موتورسوار را از خرده ریزه های شن و نفوذ باد محافظت می کند و معمولا رنگ آن بسته به طراحی تیم و عدد آن بسته به موتورسوار و اسپانسر متفاوت است.

موتور دوکاتی Desmosedici GP18 - موتوجی پی 2018

فدراسیون جهانی موتورسواری (FIM): مسابقات موتوجی پی به طور رسمی تحت نظر اف آی ام برگزار می شود و این فدراسیون همچنین نظارت بر برگزاری تمام مسابقات موتوری در سطح جهانی را بر عهده دارد.

گرندپری یا جایزه بزرگ (GP یا Grand Prix): یک رویداد سه روزه که شامل تمرینات، تعیین خط و مسابقه است و میزبان مسابقات موتوجی پی، موتو2 و موتو3 قهرمانی جهان است، در حال حاضر تقویم موتوجی پی شامل 19 گرندپری است.

خط استارت یا گرید (Grid): منطقه ای در مستقیمی و جایی که خط شروع و پایان مسابقه در آن قرار دارد که موتورسوار ها قبل از شروع هر مسابقه در آنجا جمع می شوند و به ترتیب رده های تعیین خط بر روی نقطه ی مشخص شده برای شروع قرار می گیرند.

پیچ گیره سر یا هیرپین (Hairpin): پیچی کند را می گویند که از لحاظ ظاهری شبیه حرف U یا V انگلیسی و یا گیره سر است.

هایساید (High Side): تصادفی که در آن چرخ عقب چسبندگی خود را از دست می دهد و سر می خورد و ناگهان چسبندگی خود را بدست می آورد و همین گشتاور زیاد تولید شده باعث می شود که موتورسوار به طرز وحشتناکی پرت شود. این نوع تصادف دلایل زیادی دارد که از جمله آن می توان به ترمز بیش از حد و قفل کردن چرخ عقب و یا ایجاد گشتاور بیش از حد در هنگام خروج از پیچ اشاره کرد.

جامپ استارت (Jump start): وقتی موتورسواری در استارت مسابقه قبل از نمایش چراغ سبز و یا خاموش شدن چراغ ها حرکت می کند.

لوساید (Low Side): تصادفی که در آن چرخ عقب و یا هر دو چرخ چسبندگی خود را از دست می دهند که نتیجه ی آن لغزش و نقش بر زمین شدن موتورسوار است اما نسبت به هایساید از شدت کمتری برخوردار است.

زاویه خم شدن (Lean angle): زاویه ای که به دلیل خم شدن موتورسوار ها در پیچ ها بوجود می آید و در حداکثر زاویه ها معمولا زانو و آرنج موتورسواران به زمین برخورد می کند.

آنبورد (OnBoard): آنبورد یک دوربین تلویزیونی است که با استفاده از آن می توان نمای دقیق تری را از داخل موتور به همراه موتورسوار تماشا کرد.

پدوک (Paddock): منطقه ای پشت پیت باکس تیم ها که افراد تیم ها به همراه موتورسواران و همه ی تجهیزات در هر گرندپری در آنجا مستقر هستند.

پیت (pit): بخشی از پیست که از مسیر اصلی جدا شده است و از مقابل گاراژها می گذرد.

پیت باکس (Pit box): یک گاراژ با دسترسی مستقیم به پیت لین که به هر کدام از تیم ها بر اساس امتیاز جدول قهرمانی شان در سال گذشته داده می شود.

افراد پیت (Pit Crew): مدیریت تیم، مهندسین و مکانیک ها

دیوار پیت (Pit wall): دیواری جدا کننده ی پیت لین و پیست است.

پیت وال تیم تک 3 یاماها - یوهان زارکو

پول پوزیشن (خط یک) (Pole position): موتورسواری که رده ی اول دور تعیین خط را به دست می آورد به پول پوزیشن دست یافته است.

تعیین خط (Qualifying): دوری که در آن تنها زمان ثبت شده اهمیت دارد. در دو دور حذفی برگزار می شود و رده ای که موتورسواران کسب می کنند خط قرار گرفتن آن ها در شروع مسابقه را تعیین می کند. در دور اول تعیین خط، دو موتورسوار به دور دوم راه پیدا می کنند.

اسلیپ استریم یا تلاطم و خلاء پشت (Slip streaming): فضایی که پشت موتوری که با سرعت حرکت می کند ایجاد می شود. فشار و درگ در این ناحیه کمتر است.