جنسن باتن
22
ملیت : انگلستان
سن : 36
نام تیم : مک لارن
محل تولد : فروم
تاریخ تولد : 19-01-1980
تعداد مسابقات : 299
تعداد برد : 15
امتیاز ها : 1231
تعداد سکو : 50
بیوگرافی جنسن باتن

اطلاعات کلی

جنسن الکساندر لیونز باتن راننده بریتانیایی تیم مک لارن است که در سال 2009 با تیم براون قهرمان رقابت های فرمول یک شده است.جنسن نیز از آن دسته از راننده هاست که با درخشش حیرت آور در سری های جوانان خیلی سریع به فرمول یک راه یافت.وی در اولین رقابت رسمی خود قهرمان فرمول فورد شد و در فستیوال فرمول فورد نیز اول شد. سال بعد نیز عملکرد خوب خود را ادامه داد و در فرمول 3 رده ی سوم را کسب کرد و در گرندپری ماکائو و سوپرپری کره رده ی دوم را کسب کرد. تنها دوسال بعد از اولین رقابت خود در موتوراسپورت به فرمول یک راه یافت.

فرمول یک

در سال 2000 او تبدیل به راننده تیم ویلیامز شد و با درخشش نسبی 12 امتیاز کسب کرد و هشتم شد. سال بعد اما از این تیم رفت تا در بنتون هم تیمی فیسیچلای باسابقه شود. اما برخلاف انتظارات نه ماشین بنتون خوب ظاهر شد نه باتن و با تنها دو امتیاز هفدهم شد. سال بعد بنتون تبدیل به رنو شد و یارنو ترولی به این تیم آمد تا در کنار باتن رانندگی کند.ماشین آبی و زرد رنو نسبت به بنتون سال قبل پیشرفت داشت و باتن در این فصل هفتم شد.

باتن در سال 2003 به BAR رفت و سه سال را در آنجا گذراند تا BAR به هوندا تغییر کرد.در سال اول باتن نهم شد اما سال دوم بالاخره توانست خودش را در بین رانندگان مطرح جهان جا بدهد و با 85 امتیاز سوم شد.فصل 2005 را نیز با 37 امتیاز و در رده نهم به اتمام رساند.

هوندا در سال اول امیدوارکننده کار کرد و بات با این خودرو ششم شد اما در فصل 2007 و 2008 خودرو هوندا بسیار بدبود به طرزی که باتن در این دو فصل پانزدهم و هجدهم شد و فصل 2008 بدترین فصل باتن در فرمول یک به شمار می رود.

در سال 2009 تیم هوندا توسط راس براون خریداری شد و به تیم براون جی پی تغییر نام داد. این تغییر بهترین تغییر زندگی باتن بود و پس از بدترین فصل زندگی او با هوندا ، با براون بهترین آن را تجربه می کند. باتن این سال را با 95 امتیاز و در رده اول به پایان رساند. نام او بر خیابان های انگلستان گذاشته شد و حتی پلی را به نام پل جنسن باتن ساختند. وی کتابی را به اسم سال قهرمانی من درباره ی این فصل چاپ کرد وی همچنین چهره ورزشی سال بریتانیا نیز انتخاب شد.

پس از خرید براون توسط مرسدس، جنسن باتن این تیم را رها کرد به مک لارن پیوست. حنسن سال اول خود در مک لارن را در رده پنجم به پایان رساند اما سال 2011 اوج درخشش باتن در مک لارن بود و در سالی که سباستین فتل با اقتدار قهرمان رقابت ها شد باتن رده دوم را با 27 امتیاز کسب کرد. بعد از این سال دیگ نه مک لارن به فرم قبلی خود بازگشت نه باتن.

باتن سال 2012 را با 3 پیروزی و شش پودیوم و با 188 امتیاز پشت سر گذاشت آخرین قهرمانی او نیز در همین سال و در گرندپری برزیل به دست آمد.سال 2013 را بدون پودیوم در رده ی نهم به پایان رساند و فصل بعد را باز هم با عملکردی نه چندان خوب در رده ی هشتم و با یک پودیوم گذراند.اما سال 2015 با افت فوق العاده شدید مک لارن هیچ کدام از و راننده این تیم باتن و آلونسو موفق به ثبت عملکرد قابل قبولی نشدند و باتن با تنها 16 امتیاز شانزدهم شد.

زندگی شخصی

مانند خیلی از راننده های فرمول یک باتن در موناکو زندگی می کند. تفریحات مورد علاقه او شامل دوچرخه سواری در کوهستان ، ورزش های چندگانه و موج سواری می شود. باتن یک کلکسیون خودروی بسیار بزرگ دارد و همسر او جسیکا میکیباتاست و قبل از ازدواج با وی با لوییز گریفیتز نیز رابطه داشته است. باتن حداقل سه خالکوبی دارد که معروف ترینش خالکوبی 一番 است که به ژاپنی معنی شماره یک را می دهد وی برای شامپوی هد اند شولدر نیز تبلیغ می کند. قابل ذکر است که او در حال حاضر از همسرش جدا شده است.