والتری بوتاس، راننده مرسدس یک مسابقه بی نقص را در شرایط خیس استانبول پارک ترکیه تجربه کرد و به اولین پیروزی خود در فصل 2021 فرمول یک رسید.

مکس ورشتپن نیز در همان جایگاهی که مسابقه را شروع کرده بود، به پایان رساند و به صدر جدول قهرمانی فصل صعود کرد. دیگر راننده ردبول، سرجیو پرز نیز بالاتر از راننده فراری، چارلز لکلرک در رده سکو سکوی ترکیه قرار گرفت.

لوئیس همیلتون که برای تعویض موتورش یک پنالتی ده رده ای را دریافت کرده بود، مسابقه را از جایگاه یازدهم استارت زد و در پایان به عنوان راننده پنجم از پرچم شطرنجی عبور کرد تا اختلافش با مکس به 10 امتیاز برسد.

جدول مسابقه فرمول یک ترکیه 2021

ردهرانندهتیم زمان
1والتری بوتاسمرسدس
2مکس ورشتپنردبول+14.584
3سرجیو پرزردبول+33.390
4چارلز لکلرکفراری+37.814
5لوئیس همیلتونمرسدس+41.812
6پیر گسلیآلفاتائوری+44.292
7لندو نوریسمک‌لارن+47.213
8کارلوس ساینزفراری+51.526
9لنس استرولاستون مارتین+82.018
10استبان اکونآلپین+1دور
11آنتونیو جیوویناتزیآلفارومئو+1دور
12کیمی رایکوننآلفارومئو+1دور
13دنیل ریکاردومک‌لارن+1دور
14یوکی سونوداآلفاتائوری+1دور
15جورج راسلویلیامز+1دور
16فرناندو آلونسوآلپین+1دور
17نیکولاس لطیفیویلیامز+1دور
18سباستین فتلاستون مارتین+1دور
19میک شوماخرهاس+2دور
20نیکیتا مازپینهاس+2دور

199 دیدگاه

 1. Mekaeel

  26

  1

  مسابقه خوبی بود!
  ساینز قطعا ستاره امروز بود، از آخر شروع کنی و فاصلت در پایان مسابقه کمتر از یک پیت استاپ باشه با هم تیمیت که از رده سوم استارت زده واقعا فوق‌العادس، اگه یه پیت درست و حسابی براش انجام میدادن میتونست با نوریس هم رقابت داشته باشه در آخر های مسابقه
  خود لکلرک هم عالی بود لیاقت سکو رو داشت و ماشین یاری نکرد

  مکس و پرز هم امتیاز خوبی جمع کردن
  همیلتون هم که عالی بود ولی شاید اگه زود تر لاستیک هاشو عوض میکرد میتونست لکلرک و حتی پرز رو بگیره

   • ferarri

    24

    2

    هم مرسدس هم فراری از نظر استراتژی بد بودن . ردبول با عادی بودن دو تا پودیوم گرفت

   • mn.a

    18

    2

    کریس: پیت برای سافت انجام بدیم یا هارد؟
    سب: مدیوم.

    این اشتباه به هیچ وجه قابل توجیه نیست. گاراژ سب دو ریس متوالی داره یک اشتباه رو انجام میده.

   • Mekaeel

    17

    3

    به نظرم سب هم اشتباه کرد چون خودش توی پیست بود و میدونست که شرایط برای لاستیک خشک فراهم نیست ولی قبول کرد!!

   • Hamoon

    17

    1

    اشتباه محض سب
    اون رانندست بهتر میدونه
    تیمم تقصیر داره ولی کمتر

   • Amin-sdg

    15

    3

    به نظرم وقتی سب داره برای رده دهم رقابت میکنه، انتخاب استراتژی ریسکی خیلی هم کار اشتباهی نبود و عاقلانه هم بود( تو سوچی هم ریسک کردن و تا ۶ ام اومدن بالا ولی باز جواب نداد. ولی اگر یادت باشه تو ایمولا اولین ماشین مدیوم انداخت و پشت هم داشت فستس لپ میزد)

    در کل با توجه به جایگاه جدول استون مارتین ۱ امتیاز براشون خیلی اهمیتی نداشت که از دستش بدن. در کل وقتی ماشین پیس لازم رو نداشته باشه واسه نتیجه بهتر مجبوره ریسک کنه. شارل هم وقتی دید اوله ریسک کرد که با همون لاستیک ها تموم کنه و شاید اگه اون دو تا لاک آپ رو نداشت شرایط فرق میکرد و الان حداقل یه پودیم گرفته بود.

   • armin

    4

    2

    تو پيست يك خط خشك وجود داشت كه سب فك كرد ميتونه استفاده كنه و ريسك كرد،چون ماشين پيس كافي نداشت.بهر حال مشخص شد كه تصميم نادرستي بوده.موتور سب موتور قديميشه كه بعد از سوختن موتور سه برگشتن به موتور ٢ ،واقعا پيس كافي نداره در حالي كه مثلا لنس داره تا موتور ٣ مسابقه ميده.

   • NICO ROSBERG-06

    6

    5

    دوست عزیز، تو سایت رسمیش خوندم که اول مهندس استراتژی استون به وتل پیشنهاد میده که سب اگه اوضاع و مناسب می‌دونی بریم برای مدیوم، و سب میگه،نمیدونم،یه کمی شرایط نامناسبه برای مدیوم اما بعد از پرسیدن دوباره مهندسش سب تصمیم میگیره تصمیم تیم و قبول کنه که عجب اشتباهی کرد..ونتیجشم شد جوکی که بعد از پیت استاپ فتل دیدیم و سلم بعد از ریس تقصیر و گردن نگرفته و عنوان کرده بود که این تصمیمی بود که با هم گرفتیم،ینی منظورش خودش و تیم اما ااینجا دوتا سوال پیش میاد.. ۱_اگه مدیوم خوب بود چرا مهندس ناتوی استون به پسر لارنس،ینی لنس این پیشنهاد و ندادن؟؟ و۲_اون مهندس از کجا خط گرفته بود که به سب همچین پیشنهادی بدن..بدجوری بوی باند بازی داره به مشام میرسه..فتل همیشه داره چوب ساده لوحی و مثبت نگری بیش از حد خودش و میخوره،ب نظرم استون داره کلا فتل و فدای لنس میکنن. سب دچاره همون داستانی شده در استون ،که تو فراری دچارش شده بود..امیدوارم به خودش بیاد وگرنه بخواد یا نه دورانش خیلی ناخواسته ب پایان خواهد رسید.. نظر من اینه که همه یجورایی از اخلاق سب سواستفاده میکنن.

   • ایرن

    1

    3

    با توجه به رادیوی سب. وقتی بهش میگن پیت برای سافت یا هارد یعنی تیم داره بهش میگه پیست قراره خشک بشه. و سب هم با توجه به این فرضیه تصمیم میگیره که کدوم لاستیک رو انتخاب کنه. اما اگر تیم بهش میگفت وت بندازیم یا سافت بعید بود توی اون شرایط هیچ راننده ای سافت رو انتخاب کنه.

   • ایرن

    3

    3

    نیکو خان منم جای مهندس استون بودم برای تعیین استراتژی اول سراغ راننده با تجربه تر تیم میرفتم.
    اما نکته اینجاست که واقعا چجوری ممکنه مسئول تیم فکر کنه توی اون پیست میشه لاستیک خشک انداخت.
    من جای سب بودم از ماشین پیاده میشدم و قهوم رو مینوشیدم. اونم قهوه ترک.

  • داریوش

   23

   6

   دیر پیت کردن لوییس و چارلز : دلیلش این بود که خواستن تحت سیفتی کار احتمالی پیت کنند یا شاید بتونند لاستیک خشک بندازند
   اگر پلتشون گرفته بود ، الان بجای لفظ احمق ، از نابغه استفاده میکردید
   برنده امروز ردبول و مکس بودن
   بهرحال فاصله ها جذاب باقی موند

   • حسن***33

    13

    4

    این دیگه از اون اگه ها بود!!!

   • akbar

    17

    3

    مرز بین حماقت و نبوغ همینقدر باریکه
    اگر …؟؟!!!

   • محمد سلطانی

    12

    5

    به نظر من که نمیشه با اما و اگر این اشتباه رو توجیه کرد…به هر حال که اشتباه بزرگی بوده

   • ferarri

    15

    1

    این حرکت 100 درصد ریسکه و برای کسی مثه لکلرک که دنبال پودیوم بود و همیلتونی که دنبال تموم کردن پشت مکس بود حماقت محض بود

   • Monster

    9

    1

    واقعا از این ریس همچین انتظاری نمیرفت که سیفتی کار بیاد اگه هم سیفتی کار میمود همون چند دور اول میمود که رانندها شرایط پیست رو بصورت کامل درک نکرده بودن

   • Ferrari_leclerc

    1

    4

    کاربر amin ds
    اول تبریک به بوتاس و مرسدس فنا بخاطر گرنداسلمی که این هفته بدست آورد.
    نوشتید چارلز می‌خاست با همون لاستیک مسابقه رو تموم کنه و دو تا به قول شما لاک آپ کرد
    نظرات شخصی هرکس آزاده با رعایت ادب عقیدشو بگه ولی لطفاً قوانینی که نمیدونید ،دیگران رو هم به اشتباه نندازید.
    شما که از این اصطلاحات فنی استفاده میکنید عجیبه که نمیدونی قانون فرمول یک هست که راننده با تایرهای شروع مسابقه نمیتونه تا انتهای مسابقه بره.هر راننده طبق قوانین باید حداقل یک پیت استاپ انجام بده.
    نظر شخصیم در مورد دلیل دیر عوض کردن تایر چارلز که به قیمت از دست دادن پدیومش تموم شد اینه که فکر میکردن آخرای ریس،شرایط برای استفاده از تایر اسلیک‌(تایرهای خشک) آماده بشه کاری که مرسدس هم در مورد لوییس انجام داد و لوییس هم به تیم اعتراض کرد که گفتم پیست به اندازه لازم خشک نمیشه و باید زودتر پیت استاپ انجام می‌دادیم.
    اونا حساب کردن با تایر اسلیک‌ هر دور حداقل ده ثانیه کسب میکنن نسبت به اینترمدییت و اگر ماشینهای جلوتر هم عکس العمل نشون بدن و برن برا تعویض تایر،حدود ۲۵ ثانیه تایم از دست میدن و جبران دورهای اضافی که زدن رو می‌کنه که با توجه به اختلاف تایمها توی دور چهل و پنجم به بعد حتما جلوتر از اونا در میان.
    ولی این پیشبینی غلط از آب دراومد و چارلز که با اختلاف کم تا قبل از پیت استاپ مکس با فاصله کمتر از ۶ ثانیش بود و همینطور وقتی پرز رفت برای تعویض تایر چارلز نزدیک بیش از هشت ثانیه ازش جلوتر بود ولی با این اشتباه دیدیم پرز چه فاصله ای باز کرد بعد از رد شدنش از چارلز که حتی تایراش چند دور نوتر بودن از پرز
    بنظرم خاستن برعکس مسابقه سوچی رو انجام بدن.اونجا کسایی که زودتر تایر بارونی بستن سود بردن،این دو ماشینم خاستن پیت نرن وزودتر رو تایر اسلیک‌ برن که اشتباهشون در اینکه پیست به اندازه کافی خشک نشد باعث شد چارلز پدیوم رو از دست بده و لوییسم که سرعت و سبقتهاش عالی بودن،وقتی رفت تعویض تایر دیگه زمانهای خوبی نمی‌زد و یکی دو رده دیگه که میشد کسب کنه به فنا رفت.
    ساینز با اون پیت هشت ثانیه ای زحماتشو به باد دادن.سه ثانیه هم بود پیتش،جلوی نوریس تموم میکرد شایدم جلوی گسلی
    خلاصه استراتژی غلط و پیت استاپ بد ضعفهای فراری بود وگرنه سرعت مسابقه ایشون عالی بود هم چارلز هم ساینز
    توی چندین ریس قبل هم چارلز با تایر سافت یا مدیوم بیش از نیمی از ریس رو مدیریت میکرد بعد با تایر هارد نو میومد و دیگه پیس قبلی رو نداشت با توجه به اینکه ماشین با سوخت کمتر سبکتر میشد و انتظار بهتر شدن لپ تایم ها می‌رفت ولی همیشه ضعیفتر میشد زمانها.
    چه ماشین ساینز چه چارلز رو خیلی دیر میاوردن تعویض تایر که ضرره بیشتر تو پیست موندن و با تایرای کهنه تایم از دست دادن خیلی امتیازات رو از تیم گرفت.
    ماشین فراری نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشته اما هنوز مشکل استراتژی که تو رقابت قهرمانی 2017 و2018 دلیل مهم قهرمان نشدن فتل بود هنوزم داره به تیم ضربه میزنه.
    بدون استراتژی خوب حتی با ماشین برتر هم نمیشه قهرمان شد.
    امیدوارم یجوری این مشکل درست بشه وگرنه باید حرص بخوریم به خاطر از دست رفتن خیلی چیزا که فراری رو میتونه به جایگاه واقعیش یعنی رقابت و قهرمانی برسونه.

   • ایرن

    1

    1

    دیر پیت استاپ کردن لکلرک و لوییس فقط به این دلیل بود که هم فراری و هم مرسدس میدونستند که رقیب لوییس برای کسب جایگاه لکلرک هست و بالعکس. به همین دلیل هیچکدوم نمیخواست زودتر از اون یکی پیت استاپ انجام بده. اما انقدر کشش دادند که دیگه چیزی از لاستیک ها باقی نمونده بود و چاره ای جز پیت استاپ نداشتند.

   • Alii

    2

    0

    تقدیم به کاربر Ferrari_leclerc

    کامنتت یک شروع طوفانی داشت که خطاب کردی اول قوانین رو بدونین بعد حرف بزنین
    دوست عزیز با احترام فقط برای اطلاع
    در مسابقات با شرایط مسابقه ترکیه که راننده ها لاستیک اینترمدینت دارن
    می تونن بدون پیت استاپ مسابقه رو به پایان برسونن
    یک نگاه به تعداد پیت استاپ ها بندازی میبینی توی همین مسابقه اکون اینکار رو کرد و یک رکورد به جا گذاشت یک سرچ ساده کنی میاد

    بنظرم دلیل ناراحتی لوئیس هم همین بود
    وقتی پرز لاستیک هاشو عوض کرد به فاصله سیزده ثانیه ای لوئیس رسید تیم بهش اطلاع داد و لوئیس سرعتش رو زیاد کرد و یک ثانیه فاصله رو زیاد کرد

    لوئیس می خواست بدون پیت سومی رو بگیره
    تیم ریسک نکرد چون احتمال dnf بود

    لکلرک هم به همین صورت می خواست پیت نره ولی فراری دیگه مجبور شد بیارش پیت بخاطر اشتباهاتش فاصله یازده ثانیه ای با بوتاس رو از دست داد مطمئنا مکس هم بهش می‌رسید
    و وقتی شما چند بار لاستیک قفل میکنی معلومه که نمی تونی با اینترمدینت پنجاه و هشت دور بزنی

   • mrz_ir

    16

    4

    والتری این برد کاملا حقش بود.
    دمش گرم
    برنده اصلی این مسابقه هم مثل مسابقه قبل قطعا ردبول و مکس بودن
    ردبول با یه استراتژی معمولی و پیس ضعیفتر از مرسدس و بدون حرکت خاصی دو تا پودیوم گرفت
    لوییس میخواست حرکت پارسالش که همه رو اسلیک رفتن اما اون لاستیک اینترشو تبدیل به سافت کرده بود پیاده کنه که بجز خراب کاری و اینکه حتی گسلی و نوریس هم داشتن پوشش میادن چیزی گیرش نیومد
    خوب باز هم ریسک کرد برای یه نتیجه بهتر که متاسفانه جواب نداد براش
    ولی کلا مسابقه خوبی بود
    فراری هم خیلی خوب بود
    حیف شد که لکرک روی پودیوم نیست

   • مهران آله

    11

    4

    مرسدس هم سکوی اول رو گرفت هم در مجموع 2 امتیاز تیمی بیشتر گرفت ، با یه تعویض آیس هم راننده اش از 11 اومد 5 واستاد …

    برنده ردبول و مکس بودن ؟!!! بعد از آمریکا معلوم میشه الان اینطور بنظر نمیرسه .

   • mrz_ir

    8

    1

    من تو موضوع موتور گفتم که هیچ دیتا معتبری از کارکرد قطعات نداریم
    اما اون مهندسای مرسدس کلی اطلاعات عملکردی و تست و سنسور رو دارن و قطعا مهندسای مرسدس خودشون میدونن چکاری بهتره.
    ولی توی مسابقه استراتژی مرسدس و لوییس این بود که ریسک کنن برای خشک شدن پیست و استراتژی مشابه پارسال که جواب نداد (اینده رو باید پیش بینی کنن برای استراتژی!!)
    و باز هم سر حرفم ایستادم که وضعیت بقیه قطعات رو نمیدونیم و چیزی نیست که بشه نظر داد بدون اون دیتا ها .
    اما لاستیک که تصاویرش وضعیتشو نشون میده
    و همچنین تایم ها و اختلاف هاشون رو هم میبینیم
    و دیتا به مراتب بیشتری از قطعات موتور داریم و بله در مورد استراتژی میشه تا حدی نظر داد (چون دیتامون خیلی بیشتره)

  • yousef

   7

   2

   امروز فقط دو نفر. ۱ بوتاسی که معمولا تو پیست بارونی خراب میکرد امروز بی نظیر بود من که از ته قلب براش خوشحال شدم.۲پرز که تونست به اون شکل فوق العاده در برابر همیلتون دفاع کنه و پودیوم هم بگیره.

  • NICO ROSBERG-06

   14

   11

   آقا یک نفر به من بگه،، فقط یه نفر به من بگه!!!
   ۱_یه نفر به من بگه مرسدس چرا تایرهای لویس و انقدر دیر تعویض کردن آخه🤬🤬🤬🤬🤬
   ۲_یه نفر به من بگه مهندسای استون چه غلطی دارن میکنن به جز گرفتن حقوق مفت
   آخه باید گل گرفت در اون گاراژ استون و با اون استراتژی هاش برای فتل.. استراتژیست‌های استون این ریس و برای سب در نقش ترمیناتور ظاهر شدن..قشنگ زدن نابود کردن همه تلاشی ک فتل برای امتیاز گرفتن انجام داد و لارنس بااین کارا داره نشون میده برای جلو افتادن اون بچه لوسش از فتل در امتیازات این فصل،میتونه دست به چه کارایی بزنه.. فقط امیدوارم همش اتفاق بوده باشه که خیلی بعید می‌دونم ..اصلا خود سب بااون همه تجربه نباید زیر بار این استراتژی میرفت،آقا اصلا هر کسی چند تا مسابقه ف1 هم دیده باشه می‌فهمه تو اون حجم از خیسی پیست نباید تایری غیر از اینتر وت بندازن،آخه چی فکر کردن این نافهما پیش خودشون؟
   اعصابم ب فنا رفت.
   تبریک به فن های بوتاس بسیار عالی ،حداقل من یه نفر امیدی نداشتم به ولتری توی بارون.. این نشون داد مرسدس چه ماشین خوبی دادن این ریس. تبریک هم میگم به مکس و طرفدارانش ،رقابت هنوز زندست✌️
   و تبریک ویژه تر به پرز که عجب دفاعی کرد جلو لویس
   قلبم داشت رو ۷۰۰۰rpm میزد..نزدیک موتور بسوزونم ،خدارو شکر برخورد نکردن باهم .به لکلرک و فن هاشم تبریک میگم..این پسر یه ماشین در حد قهرمانی داشته باشه هر ریس باید داستان داشته باشیم بین مکس و لویس و این فرانسوی سریع..عالی بود،مخصوصا تو دفاعی ک از لویس کرد.. ای کاش می‌فهمیدم چی تو ذهن آقای توتو گذشت ک لویس و اونقدر دیر آوردن پیت.. هی هی..
   امیدوارم همه لذت برده باشین.. آلونسو هم با لطف گسلی چند امتیاز خوب و از دست داد.. بریم برای ریس بعدی اگه زنده بودیم ایشالله..

   • German man

    13

    6

    استراتژیست های فراری از لکلرک به برد تو سیلوراستون و یه سکو تو ترکیه ازش گرفتن
    مهندسان فراری هم یه برد تو مونته کارلو

    رایت پایاپای بین این دوتا برای گند زدن به لکلرک وجود داره!

   • محمد سلطانی

    6

    6

    اینجا هیچ کس بیشتر از من طرفدار چارلز لکلرک نیست…عملکردش تو مسابقه ی امروز عملکرد قابل دفاعی نبود.هم‌میتونست مهندس های تیم رو تحت تاثیر قرار بده برای اینکه زودتر بره برای لاستیک های نو…هم بعد از اینکه بوتاس و ورشتپن پشت سرش بودند میتونست اون دوتا اشتباه رو انجام نده که فاصله ی ۱۲ ۱۳ثانیه ایش با بوتاس تبدیل به یک ثانیه بشه…من به توانایی های ایمان دارم،ولی به نظر از وقتی که فهمیده و دیده که ساینز می‌تونه براش شاخ و شونه بکشه ی سری تصمیماتی رو میگیره که براش گرون تموم میشن…مثال های بارز این تصمیمات هم سوچی و این مسابقه بودند…به هر حال امروز به راحتی سکوی سوم رو از دست داد

   • Iam_Alireza

    0

    1

    ای کاش سب برمیگشت ردبول…

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   8

   5

   واقعا مرسدس منتظر سیفتی کار موند واسه پیت استاپ لوییس؟ چرا اخه؟؟؟؟؟؟ خب مثل اوکون تا پایان ریس با همون لاستیک ادامه میداد قطعا در بدترین نحو ممکن همین پنجم میشد ، اخه چرا لوییس بعد از پیت استاپ کند شد؟؟؟ البته خودم فکر میکنم بقیه لاستیکاشون ساییده شده بود و با پیست مچ شده بود و لاستیک لوییس به دما نمیرسید . واقعا حیف سومی واسه لوییس کاملا در دسترس بود . به امید پیروزی در تگزاس

   • mahyar

    5

    1

    خوب به احتمال قوی همون پنجم میشد ولی مشکل اینجاس وقتی لاستیک نداری و پیست بارونی هست و میخوای دفاع بکنی اونوقت شانس پنجمی هم از خودت میگیری و میتونی اونو به DNF تبدیل بکنی .
    به شخصه فکر میکنم مرسدس از همین موضوع میترسید که با توجه با لاستیک های کهنه لویس میتونست حتی همین 5امی رو هم از خودش بگیره .
    بوتاس هم اگه خودشو کند میکرد که لویس بتونه به مکس برسه اونوقت شانس اول شدن مکس رو زیاد میکرد .
    خلاصه که به نظرم پیت کردن لویس خیلی دیر انجام شد و میتونست زودتر انجام بشه و این مقصرش گاراژ هست ولی آخر مسابقه پیت کردنش به نظرم تصمیم درستی بود. به هر حال رده رو از دست میداد …
    نظر شخصی بود دوستان .

   • Ferrari_leclerc

    2

    2

    کاربر hesam 4
    موضوع که اصلا سیفتی کار نبود و همینطور که چندتا از دوستان درست اشاره کردن دلیل دیر پیت رفتن لوییس و چارلز انتظار برای رفتن روی تایر اسلیک‌ بو‌د که وقتی دیدن شرایط مناسب نیست مجبور شدن اینترمدییت بذارن که بدرستی گفتی این لاستیک برای وارد شدن به بهترین عملکردش توی ریس با این مسافت حدود ۴ دور زمان لازم داره.
    وقتی ماشین های دیگه زودتر رفتن تعویض تایر،بخاطر سوخت بیشتر در اون زمان وزن بیشتری داشتن که نسبت به لوییس و چارلز که سبکتر هم شده بودن زودتر به عملکرد بهینه رسیدن.
    نمونش پرز که چند ثانیه پشت چارلز بود با دیر عوض کردن تایر چارلز،بهش رسید و با اینکه چارلز چند دور زده بود با تایر جدیدش،به سرعت عجیبی باهاش فاصله باز کرد.
    اشتباه استراتژی که بر مبنای پیش بینی شرایط پیست بود باعث شد دوتا از بهترین راننده های روز به حقشون نرسن که البته بنظرم لوییس انصافا از چارلز بهتر بود چون چارلز سبقتی نگرفت ولی لوییس استینت اولش عالی جلو اومد و خیلی سریع بود تو شرایط بارونی که خیلی دیده شده قدرت ماشین باعث برتری نیست و راننده تاثیرش بیشتره

  • Alii

   10

   1

   یکی از دوستان که پیگیر تر هستن یا مکالمه های رادیویی رو چک میکنن بیان بگن استراتژی چی بود که این اتفاق افتاد

   اینجا همه دارن میگن این احمق بود اون احمق بود
   بزارین اول ببینیم چی شده😂😂

   من فقط یک جا صحبت لوئیس با تیم رو شنیدم
   که می‌گفت
   «من بهت گفتم مرد من بهت گفتم»
   یک اشتباهی بود که قطعا مهندس های لوئیس انجام داده بودن و لوئیس هم با اینکه مخالف بوده بهشون گوش داده

   واقعا عصبی بود
   جمله طلایی لوئیس به تیم
   leave me alone

   • NICO ROSBERG-06

    6

    1

    دادا ، لویس همون دوری که تو تو بهش گفت باکس،باید می‌رفت برای پیت نه اینکه بگه برای چی ؟ خودشم کم مقصر نبود اما نگران نباشین با این ماشینی ک زیر پای بوتاس دیدم ،لویس ریس های بعدی احتمال پیروزیش بیشتر از۷۵ درصده✌️

   • Siamak

    11

    1

    بوتاس سریعترین دور رو زد ، ساینز هم در نظر سنجی بعنوان بهترین راننده روز انتخاب شد.

  • Kave_Ferrari

   8

   10

   یعنی حال کردم با چکو..اول اون فرار زیبا از حرکت زشت همیلتون که میخواست از پیست بیرون بندازتش و دوم بخاطر پس گرفتن رده از همیلتون با یه سبقت سریع و به موقع.

 2. Monster

  17

  2

  افرین بوتاس همیشه بهترین راننده دوم بودی.
  ریس عجیبی بود دست کم مشخص بود که دست برتر رو مرسدس داره بوتاس اینو ثابت کرد.
  چه دلیلی داشت که مرسدس برای لویس زودتر پیت انجام نداد و دورهای اخر چه اتفاقی برای لویس افتاد که اینقدر کند شد واقعا.

  افرین لکلرک و فراری که واقعا کم کم دارن برمیگردن

  • Danyal_5

   10

   0

   تیم خودش مثل اینکه آماده بود و حتی لاستیکارو اورده بودن، اما خودش گفته بود چند دور میتونه دووم بیاره که این چند دور بیش از حد شد.

  • علی73

   13

   0

   خود همیلتون میخواست بیرون بمونه.
   بعد تیم حساب کرد دید لکرک و پرز در هر صورت بهش میرسن، اینه که بهش گفتن اگه میخوای بیای تو پیت و بعد گسلی در بیای این آخرین شانس. که همیلتون هم اومد داخل ولی خب نزدیک بود که گسلی هم بهش برسه!
   درواقع اگه گسلی اون پنج ثانیه پنالتی رو نداشت میتونست رتبه بالاتری مسابقه رو تموم بکنه

 3. Amirhso

  10

  3

  تبریک به طرفدار های بوتاس
  کاشکی مسابقه قبل هم همینجوری میروند حداقل ۲ دور مکس رو نگه می‌داشت
  فاز فتل رو یکی به من توضیح بده

  • NICO ROSBERG-06

   2

   1

   Amirhso
   داداش سب تنهایی مقصر نبود اول این مهندس نابغه استون بوده که پیشنهاد مدیوم و بهش داده و سب اول گفته پیست خیلی ریسکه،اما دوباره که مهندس استرانژی از سب می‌پرسه ،جناب در یک حرکت ترمیناتور گونه میزنم هم ریس خودش و به فنا میده هم آقای لارنس و خوشحال می‌کنه..چ احتمال اینکه از جایی به مهندس استراتژی سل خط داده باشن این پیشنهاد و به سب بدن،کم نیست..فقط اگه مهندسای نابغه شون حقیقتا فکر میکردن پیست خشکه و این یک عملیات فریب نبود چرا کسی به لنس چنین پیشنهادی داده نشد؟؟
   این یک سواله؟!!!!
   در ضمن بالاتر هم گفتم ،سب آخر مسابقه تقصیر و گردن نگرفته و گفته که پیشنهاد از طرف تیم بوده اما بنا به مصلحت اندیشی همیشگیش نگفت تقصیر تیم بوده تا همون نیمچه حمایتی که از طرف گاراژ داره رو از دست نده، نادانسته قضاوت نکنین این داستان و ولی به نظر منم خود سب بزرگترین اشتباه و کرد که قبول کرد این ریسک و ..
   اما خب اگرم جواب میداد احتمالا الان داشتیم راجع ب نابغه بودن سب صحبت میکردیم ولی بااون شرایط پیست حتی منی ک از فرمول۱ هیچی نمی‌دونم،بادیدن لاستیک‌های مدیوم روی ماشین سب آه از نهادم بلند شد و بلند گفتم عجب حماقتی ،عجب فکر بدی.. جناب سب داره ب خودش می‌بازه ،و بس.

 4. Kenzo

  10

  5

  حیف شد!
  لکلرک اگر تایرهاشو قفل نمی‌کرد احتمال بردش خیلی زیاد بود
  بعد از پیت استاپ بوتاس لکلرک ۱۶ثانیه فاصله داشت
  که با اشتباهاتش باعث شد بوتاس نزدیک شهر و بتونه سبقت بگیره.

  • Mekaeel

   14

   2

   خوب حتی اگه فاصله همون ۱۶ ثانیه هم میموند بعد پیت لکلرک پشت بوتاس در میومد و با توجه به سرعت بالای مرسدس احتمال بردش تقریبا صفر بود
   ولی اگه وقت درستی لاستیک عوض میکرد میتونست جای پرز روی سکو باشه

 5. Kenzo

  6

  7

  حیف شد!
  لکلرک اگر تایرهاشو قفل نمی‌کرد احتمال بردش خیلی زیاد بود
  بعد از پیت استاپ بوتاس لکلرک ۱۶ثانیه فاصله داشت
  که با اشتباهاتش باعث شد بوتاس نزدیک شه و بتونه سبقت بگیره.

 6. جواد

  10

  2

  عجب مسابقه ای بود. عالی بوتاس.مکس هم تمام توان ماشینم کشید ولی مرسدس سریعتر بود.پرز هم که چه دفاعی کرد جلوی هیلتون. اصلا انتظار سوم شدنشو نداشتم.باید پشت لکلرک و هیلتون تموم میکرد

 7. tr7

  7

  3

  تبریک به والتری برای بردش
  تبریک به ساینز و لکلرک برای مسابقه خوبشان
  لوئیس هم خوب بود ۱۰ دور مونده هم فکر کردم بدون پیت استاد میخواد مسابقه رو تموم کنه! که نشد
  فکر کنم مرسدس نباید اون لاستیک رو نباید مینداخت رو لوئیس

   • Pink Floyd

    14

    2

    توی شرایط بارونی با یه تایر میشه تموم کرد

   • alireza_h

    13

    0

    این مسئله در مورد لاستیک بارونی صدق نمی‌کنه و امروز اکون یه امتیاز گرفت با ریسک نرفتن به پیت‌استاپ

   • MH14

    0

    1

    اکون نرفت پیت😂😂😂

  • Danyal_5

   10

   1

   خب معلوم نبود اگر اون لاستیک رو عوض نمیکردند شرایط بدتر یا خطرناک تری پیش نمیومد. به نظرم بهتر بود زود تر عوضش میکردن

 8. جواد

  7

  1

  عجب مسابقه ای بود. عالی بوتاس.مکس هم تمام توان ماشینم کشید ولی مرسدس سریعتر بود.پرز هم که چه دفاعی کرد جلوی هیلتون. اصلا انتظار سوم شدنشو نداشتم.باید پشت لکلرک و همیلتون تموم میکرد

 9. محمد امین

  15

  1

  تبریک به بوتاس و مرسدس، عالی بودن
  فراری نتایج خوبی گرفت ، اما چیزی که منو ناراحت کرد استراتژي فراری برای لکلرک بود که از فاصله ی زیر ۲ ثانیه ای مکس رسید به بیش از ۲۰ ثانیه ، دقیقا همین اشتباه رو مرسدس برای همیلتون گرفت ، هرچند راننده ها هم در این انتخواب مقصر بودن
  و نکته ی دوم طولانی شدن پیت ساینز بود که به خاطر حرکت یکی از هاس ها در پیت لین بود ، و اگر این اتفاق نیفتاد جلوی نوربس تموم می‌کرد،  ساینز و لکلرک عالی بودن ، حیف که چکو باز هم سکوی شارل رو گرفت ، البته اگر زود میت میرفتن صد در صد روی سکو بودن
  مکلارن خوب نبود ، مخصوصآ دنیل
  الونسو ریسش خراب شد به خاطر گسلی ، وگر نه جایگاه خوبی داشت اما درکل گسلی خوب بود
  مکس هم خوب بود  و بی اشتباه ، ولی مطمئن بودم اگر پیت استاپ به موقع برای شارل رخ می‌داد،  مگس رو میگرفت
  درکل ریس خیلی جذابی بود

  • علی73

   6

   2

   فک نکنم می تونست بگیره
   این مسابقه پنج نفر اول بیشتر به فکر مدیریت تایرها بودن.
   چون تا فشار میاوردن به تایر دچار overheat میشد. برای همین هم فاصله ها هعی زیاد و کم میشد، گاهی اوقات تا دو ثانیه ای هم می رسیدن بعد دوباره می رسید به چهار ثانیه به بالا!
   دلیلی هم که پرز تونست از چارلز رد بشه بنظرم همین بودش! بعد از پیت استاپ چارلز به تایر فشار آورد و دچار overheat شد.
   همیتون هم بعد از پیت فشار آورد و فاصله رو داشت با چارلز کم می کرد اما خب اونم دچار همین وضعیت شد و بعدش هم که بخاطر گسلی مجبور شد حالت defensive رانندگی بکنه.

  • محمد امین

   9

   1

   باید اضافه کنم روی پیست خشک ، سرعت فراری کمی از مرسدس نداشت ، توی تمرین ها هم مشخص بود، اگر دقت کنید ا مسابقه هم که پیست نسبتا خشک سده بود و همیلتون و چارلز تقریبا با اختلاف کمی برای پیت رفتن ، بعد از اینکه دمای لاستیک های جفتشون کافی شد ، شارل سریعا بیش از ۴ ثانیه فاصله انداخت و فاصله اش رو با پرز از ۷ثانیه به ۴ رساند ، فراری سه تا بدشانسی آورد
   اولینش ریس بارونی بود
   دومینش ، پیت ساینز بود که یکی از هاس ها داخل پیت لین بود و نمیشد ساینز خروج کنه
   و آخرینش هم بلاهایی که سر لکلرک آومد، شامل قفل کردن چرخ ها و پیت استاپ اشتباه

   • SUPER FAST 16

    5

    2

    محمد امین،۵ امتیاز کمتر از چیزی که به راحتی تیم لایقش بود بدست آوردیم این امتیاز ها تو رقابتمون با مکلارن خیلی ارزش داره ،از سر عصبانیت اصلا مراسم پودیوم رو نگاه نکردم،حیف این راننده هاست بخدا.۳۰ دور تو ۲ثانیه ایی مکس برونی ولی بازم نتونی سکو رو بگیری واقعا اعصاب خرد کن هست ولی الان که فشارم سر جا اومده روند تیم رو همچنان مثبت و رو به جلو میبینم.
    ولتری هم واقعا بی نقص بود تبریک بهش
    کارلوس واقعا خوب بود best driver of day (اگه درست نوشته باشم)
    برای من این مسابقه بارونی بدترین بود،بارون خوبی نبود ادامه دار و ریز اگه خشک میشد هیجان با رفتن رو اسلیک زیاد میشد،سب هم که چیزی برای از دست دادن نداشت امتحان کرد که چیزی در حد فاجعه بود براش متاسفانه.

  • مکس مارکز⚡😺🧡

   7

   2

   امروز اول مسابقه بیشتر از مکس نگران استارت بوتاس بودم که خداروشکر بخیر گذشت ودر طول مسابقه مرسدس وحشت ناک سریع بود چون فاصله مکس وبوتاس اصلا کم نمیشد وهمیلتون هم خیلی راحت فاصله اش رو کم میکرد وخیلی راحت رد میشد ودر اخر تبریک به بوتاس برای اولین برد فصلش تبریک به مکس وسرجیو که واقعا امروز خوب مسابقه دادن مخصوصا سرجیو که عالی همیلتونو دفاع کرد وگزلی وساینزم عالی بودند باز فراری پیت شارل رونابود کردن

 10. alireza_h

  16

  1

  هورنر خطاب به پرز موقع دفاع جانانه‌ش مقابل همیلتون: شیر مادر و نان پدر و صندلی ردبول حلالت!

  رانندگی بی اشتباه بوتاس توو پیست لغزنده که منجر به اولی و فست لپش شد هم واقعا خوب موقعی نصیبش شد

  ریسک لکرلک و همیلتون هم برای پیت‌استاپ دیر و خشک شدن پیست و رفتن رو لاستیک سافت نتیجه نداد و مجبور شدن دوباره همون لاستیک اینترمدیت بندازن و سکو رو به باد بدن!

  در کل با توجه به پیشینه پیست‌عای لغزنده، امروز مسابقه کم حادثه‌ای رو شاهد بودیم؛ که جز همون بلایی که سر آلونسو توو دور اول اومد، اتفاق دیگه‌ای رو نداشت…

   • German man

    8

    7

    لویی بزرگه ولی این ریس ماشینش بزرگتر بود!

   • Mostafa

    4

    2

    کاور ردبول واقعا قشنگ بود
    والتری خیلی خوب بود حقش بود تو نظرسنجی حداقل جزو سه نفر باشه ولی بیچاره چه ببره چه ببازه مظلومه این بشر
    چند سال اخیر مرسدس از لحاظ استراژی عالی بود ولی امسال واقعا ضعیف بود و ردبول بهتر عمل کردن مثلا تو این مسابقه فکر کنم کمتر کسی توجه کرد جوری مکس رو بردن پیت استاپ که دقیقا جلوی پرز اومد بیرون این حرکت عالی بود
    فراری هم کم کم داره خودی نشون میده که نشان از فصل بعدی عالی داره
    بنظرم سال بعد حداقل چهار تیم برای قهرمانی دوش به دوش هم باشن
    اگه بشه عالیه

   • NICO ROSBERG-06

    2

    3

    اصلا مسابقه رو دیدی داداش؟
    کدوم مسابقه رو دیدی شما؟😉😉

 11. tofan

  3

  7

  استراتژی افتضاح مرسدس.وقتی اونجا به همیل گفتن ۵ ام تموم میکنی.گفت چرا .من بهت گفتم اینکارو نباید بکنیم.استراتژی افتضاح مرسدس🤮

 12. مکس مارکز⚡😺🧡

  8

  3

  امروز اول مسابقه بیشتر از مکس نگران استارت بوتاس بودم که خداروشکر بخیر گذشت ودر طول مسابقه مرسدس وحشت ناک سریع بود چون فاصله مکس وبوتاس اصلا کم نمیشد وهمیلتون هم خیلی راحت فاصله اش رو کم میکرد وخیلی راحت رد میشد ودر اخر تبریک به بوتاس برای اولین برد فصلش تبریک به مکس وسرجیو که واقعا امروز خوب مسابقه دادن مخصوصا سرجیو که عالی همیلتونو دفاع کرد وگزلی وساینزم عالی بودند باز فراری پیت شارل رونابود کردن

  • Mostafa

   3

   3

   یه چیز دیگه دوستان
   وقتی همیل خیلی راحت و تمیز از همه رد میشد
   زمانی که به پرز رسید و ازش جلو زد چکو خیلی زیبا رده شو پس گرفت واقعا حال کردم یکی از قشنگ ترین صحنه های این فصل بود بنظرم

 13. سامان

  7

  3

  تبریک به والتری,کاش لوئیس رو حرفش میموند و نمیرفت پیت وقتی بازم میخاست پنجم بشه,بارها هم گفت اوضام خوبه,به هر حال,مسابقه قشنگی بود,ادامه رقابت رفت به تگزاس.

 14. Max Verstappen33

  9

  7

  باید نگران بود برا مسابقه های بعدی ردبول اگر با همین فرمت بخواد ادامه بده قهرمانی پریده قشنگ حداقل 3 دهم کندتر بودن خدا به داد امریکا و برزیل و امارات برسه
  تنها نکته مثبت امروز خوب شدن مجدد پیت استاپ ها بود و پرز که اگرچه سرعت نداشت ولی خوب دفاع کرد باید دست بجنبه ردبول از نیم فصل دوم به اینور فقط هلند با مرسدس برابر بودن الباقی قشنگ بین 3 تا 5 دهم کندتر

  • mrz_ir

   11

   2

   برابری ردبول با مرسدس در هلند جوک قشنگی بود 😐
   لوییس خودشو میکشت نمیتونست نزدیک مکس بشه
   پرز هم از اخر اومد بالا
   دیگه برابری نبود اون
   به اندازه ای که مرسدس تو سوچی برتر بود ردبول حتی بیشتر توی هلند برتر بود

   • Max Verstappen33

    2

    10

    جوکو که شماداری میگی
    یعنی واقعا ندیدی که ردبول رو سافت سریع بود و مرسدس رو مدیوم و هارد ؟؟؟ هلند کلا پیستی بود که سبقت گیری توش سخت بود و لاستیک خوری شدیدیم داشت واگر برا همیلتون هارد مینداختن احتمال این که مرسدس ببره بود

   • Sohraab

    6

    1

    ردبول تا قبل از سیلوراستون شاید ماشین برابر و حتی بهتری داشت از مرسدس ولی پیشرفت سرعت مرسدس از سیلوراستون جادویی شده و کاملا ماشین برتر رو دارن و تو مصاحبه‌ بعد بازی امروز کریستین هورنر گفت ما و چند تیم دیگه از fia خواستیم سرعت مستقیمی مرسدس رو بررسی کنن و وقتی سوال پرسیدن ازش شما در جواب چیکار می کنید گفت مسلما نمیتونیم کار خاص دیگه ای بکنیم … برای همین من پیش‌بینی میکنم ردبول باید خیلی خوش شانس باشه بتونه قهرمان شه و لوئیس شانس بیشتری داره

  • NICO ROSBERG-06

   0

   2

   یه خبری خوندم که کریستین هورنر بعد از ریس راجع به مشکوک بودن موتور مرسدس مصاحبه کرده و گفته چندتا تیم دیگه هم همین نظر رو دارن اما فعلا تصمیم به ارجاع شکایت به فیا ندارن.. من نمی‌دونم با کدوم استدلالی این حرفارو زده اما خداکنه که فقط بازی رسانه ای باشه..این هورنر بهتره بجای این حرکات رو تیم و مسابقات پیش رو تمرکز کنه..
   بالاخره وقتی کسی ادعای به این مهمی رو مطرح می‌کنه باید دلایل و مستنداتی هم براش داشته باشه.. نمی‌دونم شاید تهدید توخالی دارن انجام میدم برای تحت فشار گذاشتن مرسدس.؟؟؟

 15. Kamran

  14

  0

  نمیدونم فراری چرا خودزنی میکنه.میزاره شرایط به نهایت بحران برسه بعد اونموقع میخواد یه تصمیمی بگیره.تو تعین خط هم همینکارو کرد.اما چرا بعد از پیت استاپ لکرک میگفت من گریپ ندارم؟؟؟؟؟؟؟
  ساینز هم که عالی .آفرین

 16. لکلرک

  10

  3

  مسابقه خوبی بود ولی فراری به جای آپدیت ها باید سعی کنه روی افرادی که لاستیک تعویض میکنن کار کنه با مدیر استراتژی
  یک تیکه از مسابقه بود بوتاس پیت استاپ رفته بود لکلرک اول و فاصله بینشون بالای هفت ثانیه بود و فاصله والتری و مکس بالای هشت ثانیه اگه اون موقع لکلرک می‌رفت پیت استاپ جلوی مکس در میومد و امکان داشت حتی بوتاس رو بگیره و اول بشه و اون لحظه ای که بوتاس سبقت گرفت باید بگم به قدری عصبی شدم میخواستم همه چی رو خورد کنم 😂
  و باید بگم افتضاح به تمام معنی بود استراتژی که فراری برای لکلرک در نظر گرفته بود

   • لکلرک

    6

    2

    نگفتم بد بود اتفاقا خوب بود ولی عصبانی بودم که لکلرک بخاطر استراتژی مسابقه خراب شد

   • mrz_ir

    3

    1

    قبول دارم حرفتو
    با پیسی که مرسدس و والتری داشت خیلی بعید بود اما دیگه در بدترین حالت وقتی لوییس تو اون وضعیت بود سوم رو میتونست بشه
    که متاسفانه اونم نشد

 17. م.یوسفوند

  8

  2

  احساس میکنم وستپن سوچی و استانبول پارک یه جورایی دیگه تهاجمی رانندگی نمیکنه و کاملا محتاطانه سعی میکنه جایگاه حفظ کنه و دیگه خیلی کم داره ریسک میکنه،حالا یا با خودرو راحت نبوده و خودرو کنده یا اینکه بخاطر جدول امتیازات قهرمانی داره اینکار رو میکنه دقیقا کاری که نیکو روزبرگ چند تا گرند پری آخر ۲۰۱۶ انجام داد،هرچند اینجا شرایط خیلی متفاوته

  • saeid

   7

   2

   اره گل گفتی برادر.ی جایی ریسک نکردن خوبه مثل لین دوجا که شما گفتی
   مرسدس باید مسابقه قبل موتور تعویض میکرد ن اینجا.اگه این کارو کرده بود هر دوتاش جلو مکس تموم میکرد

 18. Formula 44

  9

  9

  مرسدس دوباره مسابقه همیلتون خراب کرد
  ۱۲ ثانیه جلوتر از پرز بود چه لزومی داشت پیت انجام بدن ؟ همیلتون قطعا سوم میشد
  برای ۸ دور یه پیت اضافه انجام دادند
  حتی اگه ردبول هم برای همیلتون استراتژی میچید اینطور نمیتونست مسابقه همیلتون خراب کنه

 19. Ali🦁33

  12

  2

  ماشین های ردبول سرعت و گریپ خوبی نداشتن اینجا نسبت به مرسدس، باز عالی نتیجه گرفتن بهتر از این نمی شد براشون برای تشکر از هوندا، دفاع چکو جلو همیلتون هم عالی بود.
  —-
  بوتاس عالی و بدون نقص رانندگی کرد تو پیست خیس کاملا لیاقت این برد داشت تبریک به طرفداراش👌👌 همراه ساینز بهترین راننده امروز بودن که پیت استاپش خراب کرد.

  به قول توتو قبل نیم فصل گفت ما ماشین کامل و بی نقصی داریم هر چه امتیاز از دست دادیم از اشتباه تیم یا راننده هست الان هم استراتژی تیم که باید زودتر اقدام می کرد برای پودیوم گرفتن هر چند فکر کنم همیلتون خودش هم
  نمی خواست زود تعویض کنه که ترکیبشون یه پودیوم از دست دادن اینجا.

  • Formula 44

   7

   7

   همیلتون مثل اوکون نمیخواست پیت انجام بده
   و قطعا رده سوم کسب میکرد چون پرز اونقدر سریع نبود که به همیلتون نزدیک بشه
   اشتباه تیم تقصیر همیلتونه ؟

   • Formula 44

    6

    2

    مشکله همینه
    نباید پیت انجام میدادن
    همیلتون بارها تو رادیو اعلام کرد قصد پیت نداره ولی با فشار تیم مجبور شد

   • Sohraab

    2

    2

    اتفاقا بعد مسابقه خود توتو ولف گفت بهترین استراتژی این بود که همیلتون همون موقع که همه رفتن پیت و تیم گفت، باید میرفت پیت و با اصرار بیخود، خودش خراب کرد کار رو و با تعویض نکردن لاستیک ریسک خیلی زیادی داشت میکرد

 20. mahdi arabi

  6

  8

  کلاسیک فراری

  حیف این دوتا راننده با استعداد که دارن تو این تیم حروم میشن

  یه خورده که تو رقابت میوفتن نابغه هاشون دست به کار میشن

  فقط و فقط در صورتی که سال دیگه ماشین دومنیت بدن شانس قهرمانی دارن وگرنه با این استراتژیست ها بازم تو رقابت کم میارن

  • محمد امین

   11

   1

   داداش ، فراری اشتباهی در استراتژی ساینز نکرد ، اگر هم پیتش طول کشید به خاطر وجود یکی از ماشین ها ی فکر کنم نیم هاس در پیت لین بود که ساینز باید صبر می‌کرد تا رد بشه اون راننده
   و اشتباهیی که سر استراتژی لکلرک رخداد ، بگیر نگیر داشت ، البته نیدونم اشتباه کردن ، اما خود چارلز هم در این تصمیم نقش داشت و مرسدس هم می‌خواست همین کار رو بکنه

   • mahdi arabi

    5

    9

    اتفافا پیت کرو فراری امسال خوب بوده

    ولی استراتژیست های نابغشون هنوز گند میزنن به مسابقه راننده ها

  • Siamak

   12

   11

   بهتره دایه های مهربانتر از مادر یه فکر اساسی واسه اونی بکنند که تو پیست خیس سفارش لاستیک مدیوم با چیپس و خیارشور میده !

   • mahdi arabi

    14

    10

    زرشک

    سب فتل با هفتمین ماشین گرید دو سکو

    چارلز لکلرک با سومین ماشین گرید یک سکو

    سب چیزی رو از دست نداد
    صرفا یه دهمی بود و ارزش ریسک کردن داشت

    اونی که به خاطر نابغه های تو گاراژ یه سکو از دست داد یکی دیگه بود 😏

   • Siamak

    4

    10

    شماهم بهتره بجای اینکه مثل رفیقمون که برای رانندگان فراری دایه مهربانتر از مادر شدند ، دغدغه خاطر مبارکتون پیشی گرفتن اونها از هم نباشه .
    بهتر اینه که شما هم روی آلونسو بیشتر تمرکز کنید ، چون فتل در اینجا وکیل مدافع کم نداره ، کما اینکه طرفداران فراری هم درمقابل تیکه اندازی مغرضان زخم خورده و درحال انقراض سکوت نخواهند کرد و کامنتهای مغرضانه و شیطنت آمیزشان را بدون پاسخ نخواهند گذاشت !… فکر میکنم این به صلاحه که هرکس سرش بکار خودش گرم باشه .

   • Siamak

    2

    10

    Alonsoforever
    پاسخ دو پست شما را دادم که در صف انتظار تائید است .
    متاسفانه کامنت بنده در ریپلای پست بالا ثبت شده . همینجا از ادمین عزیز تقاضا میکنم نسبت به جابجائی کامنت مورد اشاره در محل کامنت فعلی اقدام لازم معمول فرمایند .

 21. محمد سلطانی

  10

  5

  مسابقه ی جذابی نبود…مهمترین نکته های مسابقه هم عملکرد عالی ساینز و اشتباه ناشیانه ی لکلرک برای دیر پیت رفتن بود…البته با اون ی لپی که فتل رفت رو اسلیک کلی خندیدم.روحم شاد شد.دمت گرم سب

 22. بردیا

  7

  3

  شیر هلندی باز به صدر میره با اینکه حتی هنوز همیلتون باید پنالتی بگیره توی مسابقه های بعد بخاطر موتور
  البته اگر ماشین به اندازه ترکیه بد باشه هیچجوره نمیتونیم قهرمان بشیم

  مرسدس 52 دور با یه لاستیک رفت و 6 دور با قه لاستیک دیگه حداقل وقتی اینقدر به امید سیفتی کار رفته دیگه تا اخر با همون تایر بره

   • mrz_ir

    9

    2

    لاستیک خیس این قانون رو نداره میشه با یه لاستیک تموم کرد
    بعدم مسابقه با دو لاستیک متفاوت باید انجام بشه و نمیشه مثلا فقط دو تا مدیوم استفاده کنی

 23. Amir.Redbull99

  8

  4

  تبریک به طرفدارای مرسدس و بوتاس. مرسدس فوق العاده بود این آخر هفته
  همیلتون هم که ترکوند. 50 دور زد با اون هم سبقت و همچنان داشت با پیشتازایی که پیت استاپ رفته بودن میرفت. فقط نمیدونم منتظر رفتن رو اسلیک بودن اینقدر دیر عوض کردن؟ اگه زودتر عوض میکردن پرز و لکلرک و میگرفت. همین اتفاق برا لکلرک هم بود.
  این طرح جدید برای قدردانی از هوندا اونجوری که پیش بینی میشد مسابقه رو خراب نکرد:)
  از پرز انتظار سکو نداشتیم. یه خودی نشون داد بالاخره.
  مکس هم که رفت صدر فعلا. این پیست رقابتی نبودیم اصلا .خداکنه درست شه وضعیت مسابقه های بعدی. اختلاف 6 امتیازی تو رقابت قهرمانی مکس و همیلتون. عجب فصلیه

  و باز هم امیدواری برا قهرمانی مکس

 24. yousef

  8

  3

  امروز فقط دو نفر. ۱ بوتاسی که معمولا تو پیست بارونی خراب میکرد امروز بی نظیر بود من که از ته قلب براش خوشحال شدم.۲پرز که تونست به اون شکل فوق العاده در برابر همیلتون دفاع کنه و پودیوم هم بگیره.

 25. Just44

  8

  7

  ای کاش سیفتی کار می اومد
  ولی اونقدر هم بد نشده 6 اختلاف بین همیلتون و ورشتپنه که لوییس توی امریکا اگه اول شه و مکس هم سوم فاصله میشه ۴ به نفع لوییس

  • mrz_ir

   8

   2

   اره
   پیستی که اینقدر خودش پیست خوبیه دیگه خیس بودنش زیادیه
   سر همین خیس بودنش کسی استراتژی خاصی نتونست بزنه و خیلی از سبقت هایی که باید میدیدیم رو ندیدیم

 26. alireza_h

  9

  3

  دلیل پیت‌استاپ دیر موقع لکرلک و همیلتون این تخمین اشتباه بود که پیست ده دور آخر خشک می‌شه و می‌‌تونن برن رو سافت! اما پیست خشک نشد…

 27. Esmaeil_5

  9

  2

  نمیدونم موندن چارلز تو پیست تصمیم خودش بود یا تیم ولی سکو رو ازش گرفت
  ساینز هم به حق بهترین راننده امروز بود اون پیت ۸ ثانیه ای نبود بهترم میشد
  رفتن سب رو مدیوم دیگه چی بود دیگه! تک امتیاز رو ازش گرفت که بنظرم خودش مقصر بود چون اگه هم تیم بگه مدیوم وقتی شرایط پیست رو میدونی نباید قبول کنی

 28. مهران آله

  7

  2

  مرسدس هم سکوی اول رو گرفت هم در مجموع 2 امتیاز تیمی بیشتر گرفت ، با یه تعویض آیس هم راننده اش از 11 اومد 5 واستاد …

  برنده ردبول و مکس بودن ؟!!! بعد از آمریکا معلوم میشه الان اینطور بنظر نمیرسه .

  • مهران آله

   8

   2

   ببخشید این پاسخ یک کامنت بود … اینجا جاش نیست و خیلی بی ربط و تهاجمی بنظر میرسه که منظور این نبوده !!!
   دوستان ادمین یک مقدار امکانت ادیت و دلیت رو ارتقاء بدن سپاسگزار خواهیم بود !

   • mrz_ir

    4

    1

    اینم فکر کنم باگ جدید قسمت کامنت هاست
    😐

  • mrz_ir

   8

   1

   اگه جواب منه اره
   چون حتی لکرک هم توی شبیه ساز پیس بهتری از مکس داشت
   و به خاطر اشتباه لوییس و لکرک، پرز حداقل دو رده اضافی گرفت و مثل روسیه رده ای گرفتن که بیش از حد چیزی بود که تمرین ها نشون میداد
   فستست لپو هم بوتاس گرفت پس سه امتیاز یشتر گرفته مرسدس

   • mrz_ir

    8

    2

    ببخشید
    لکرک بهتر از مکس نبود اما به اندازه کافی از پرز بهتر بود

 29. Monster

  6

  2

  والا ما که نه داده ایی در دسترس داریم نه اطلاعاتی، یکم به عقل خودمون رجوع کردیم دیدیم که لاستیکی که میتونه ۴۰ دور بزنه قطعه میتونه توی ۲۰ در بهترین سرعت رو ازش گرفت ولی نمیشه تو ۱۰ دور ازش سرعت گرفت بازم بوتاس و ماشین های ردبول اینو ثابت کردن به نظر شخص من مرسدس گول دورهای اول ریکیاردو رو خورد که تقریبا با لاستیک کارکرده لویس یه زمان رو ثبت میکرد گرچه این برتری مرسدس رو تایید میکرد نه اینکه تفاوت زمانی دورهای ثبت شده دو خودرو گرچه ما ذهن خلاق تر و بهتری از میدران مرسدس و فراری نداریم اما امروز ثابت شد یه دو دو تا چهار تا از خیلی محاسبات پیچیده بهتر جواب میده.

  لویس داشت هر دور ۳ ثانیه فاصله رو کم میکردن چی شد که حتی گزلی و نوریس هم میخواستن ازش رد بشن من رادیو های تیم رو نداشتم دوستان راهنمایی کنن.
  ولی این افتضاح به تمام معنا این مدیران استراتژیست مرسدس و رو نمیپوشونه چه فکری کردن که همچنین تصمیمی گرفتن.

  امسال مرسدس توی فشار داره بعضی وقتا بد عمل میکنه که این واسه سال های اینده کم تقریبا نامشخص هست و فاصله ها کم میشه خطری بیشتری ایجاد میکنه واسه هر تیمی.
  امسال واقعا ردبول بهتر داره مدیریت میکنه گرچه اگه مرسدس یکم بهتر میبود احتمال قهرمانی لویس بیشتر میشد تو ریس های اینده تقریبا ردبول دست برتر رو داره و کار برای لویس و مرسدس از این که هستش به مراتب سخت تر شد.

 30. Danyal_5

  8

  1

  دوستان چند تا چیز از این مسابقه رو نمیدونم دقت کردید یا نه، اولی یوکی سونودا بود که واقعا پیشرفت کرده بود! اون موقع که همیلتون اول مسابقه میخواست ازش سبقت بگیره من فکر میکردم رده رو داده رفته اما دیدیم چند دور تونست نگهش داره.
  دومی مازپین بود که اوایل مسابقه وقتی لوییس میخواست ازش سبقت بگیره یه کار خطرناک کرد و اومد تو ریسینگ لاینش، هر چند از مازاسپین اینکارا دور از انتظار نیست
  سومی هم این بود که مکلارن قشنگ داشت رو ریکیارد. راجع به تایر نو انداختن تحقیق میکرد طوریکه زود تر از همه فرستادنش پیت تا ببینن با انداختن تایر اینتر جدید تغییری تو پیس بدست میاد یا نه؟ جالبش این بود که فراری هم دیتای ریکیاردو رو به ساینز دادو گفت تغییر اونچنان با لاستک جدید ایجاد نمیشه

 31. رضا سلطانی

  10

  1

  حدس می زنم بوتاس رفته رو به های فنلاند تمرین کرده که دیگه مسابقه های بارونی رو خراب نکنه 🙂 بی اشتباه بود امروز تقریبا
  ردبول خوب عمل کرد و پیس لازم رو برای برد نداشت اما بیشترین استفاده را از شرایط کرد.
  ستاره ی امروز دو نفر بودند : هم پرز و هم ساینز.
  پرز جدای از دفاع عالیش هم لاستیک خوب نگه داشت و هم به موقع فشار آورد. و اشتباه خاصی هم نداشت
  بسیار برای شارل ناراحتیم که نشد یه سکو بگیره علیرغم رانندگی عالیش با ماشینی که داون فورس بالایی براش تنظیم شده بود. لکلرک امسال فکر کنم چهارتا یا پنج تا چهارمی داشته که واقعا میشد سکو باشه.
  ساینز عالی بود و نشون میده موتور جدید فراری برای سوم شدن تیم جواب میده.
  مرسدس و همیلتون امروز باید ریسک می کردند برای موندن روی این تایر تا آخر مسابقه که ریسک نکردند با توجه به خوردگی بالای لاستیک لوئیس درضمن اینکه پرز و بقیه قطعا تا آخر مسابقه بهش می رسیدند. پس به نظرم تعویض لاستیک برای لکلرک و همیل ناگریز بود
  و در نهایت دو تمسک طلایی داریم امروز:
  اولی رو دودستی به گسلی میدیم که دیروز پیش بینی یه شیرین کاری تو استارت رو ازش کردم در اینجا و خراب کرد مسابقه ی آلونسو رو متاسفانه.
  و دومی رو با اقتدار به تیم استراتژی استون مارتین برای اون افتضاح تایر اسلیک! حداقل در هفته ای که جیمز باند استون مارتین سوال داره اکران میشه یکم آبروداری می کردید

 32. SEB.5

  9

  2

  ریس جذابی بود و سبقت های زیادی دیدیم .
  لوئیس خوب بود و چارلز خوب بود و اما ساینز فوق‌العاده بود همه رو درو می‌کرد میومد جلو .
  ریس ناندو هم که خراب شد با اون برخورد و سب هم اصلا نمیتونست با جلویی هاش بره و نمیدونم شاید ماشین مشکل داشت و این آخر هم که استراتژی فوق‌العاده ای داشتن تو پیست که ماشینا با اینتر مدیت دارن به زور دور میزنن استون رفت رو لاستیک اسلیک😑😶
  واقعا تعجب بر انگیزه اصلا سب هم اگه انتخاب کرده باشه تیم نباید اجازه بده سب میتونست جلوی اکون تموم کنه و یه امتیاز بگیره ولی با استراتژی عالی استون نتونست 😑😶
  سوگولی هم که سوسکی داره میاد بالا این بشر چه‌قدر شانس داره.
  ردبول هم به نظرم بهترین نتایجی بود که میتونستن بگیرن و گفتم اگه مسابقه خشک باشه لوئیس حتی سکو هم می‌گرفت چون واقعا سریع بودن مرسدسا .
  و ریس تگزاس آمریکا هم که مسلما باید مرسدس سریع باشه حداقل یه دهم چون سکتور دو یه کفی بلند داره که توان موتور خیلی میتونه کمک کنه به یه تیم و مرسدس به نظرم سریع تره تو تگزاس .
  شب خوش.

  • Hami

   10

   0

   درود . فقط یک نکته اختلاف مکس و لوییس همیلتون ۶ امتیاز هست نه ده امتیاز . در کل با وجود اشتباهات تیمی مرسدس به نظر مسابقه بدی نبود. والتری که بسیار عالی و بی نقص بود .

 33. Sayco

  4

  9

  جذابیت مسابقه امروز رو مدیون همیلتونیم
  با سبقتای جذابش
  اگه لاستکیشو عوض نکرده بود شاید بهتر نتیجه میگرفت
  بوتاس هم عالی مسابقه داد
  ردبول هم عالی عمل کرد و همین جنگ سر قهرمانی ادامه مسابقاتو خیلی جذاب تر میکنه

 34. Behzad

  10

  0

  چشم نزنیم کم حادثه ترین مسابقه ی بارانی بود که دیدم اگر از این هم کم حادثه تر بوده خبر بدید به غیر از بلژیک!
  تبریک ویژه به پیرلی که تایرهای اینترمدیت بعد از چند دور به یکباره چسبندگی خودشو از دست میده و بعد از دو الی سه دور دوباره چسبنده میشه.
  آلونسو حیف شد که اول مسابقه از دور رقابت خارج شد وگرنه او جلو درگیری ها بیشتر از این پیش میومد.

 35. seb.vettel

  6

  7

  از پس تو امسال پیر شدم بخاطر این استون که شده دقیقا فراری پارسال (برای فتل) دیگه نمیبینم مسابقه های بعد رو تا سال بعد اگر استون تونست خودشو به فراری و مکلارن برسونه و برای چی 3و4و5 بجنگه باز میبینم
  پارسال یجور پیر شدیم (بینوتو که مخصوصا با ماشین ضعیف شخصیت سب رو ترکوند) امسال هم اینجوری پارسال خود سب هم گفت مگه من احمف شدم که نتونم و یادم بره چجور رانندگی کنم معلومه ماشین اون یکی رانندمون خیلی بهتره یعنی مثل رفابت با استون مقابل الپین الان شده بود ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

  • NICO ROSBERG-06

   2

   1

   سیامک،مک لارن را نمیدانم چه میشود اما آلپین را گسلی میشود😂😂 البته جریمشم گرفت گسلی اما واقعا خیلی کم بود،،بنده خدا آلونسو رو انداخت ۱۸ بعد خودش ششم تموم کرد.. اینجاست که میگن این قوانین فرمول۱ چیزیست شبیه به جوک😶

 36. Alonso14

  4

  2

  5 تا پیست باقیمونده . آمریکا، مکزیک، برزیل، عربستان، ابوظبی.
  کسی میدونه توی کدوم پیستها ردبول سریعتره و کدوما مرسدس سریعتره ؟

  • Arvin.Hamilton 44

   14

   0

   alonso14
   رفیق واقعا نمیشه پیش بینی کرد،ترکیه هم همه پیش بینی میکردن ردبول دست بالاتر رو داشته باشه اما نداشت،فقط باید به انتظار تمرین ها و تعیین خط نشست تا ببینه کی دست بالاتر رو داره،واقعا نمیشه پیش بینی کرد اتفاقات رو
   در ضمن 6 تا پیست باقی مونده،قطر هم هست

   • 🏁Parsa16

    5

    0

    دقیقا اروین جان
    اصلا تا تمرین ها معلوم نمیشه

  • م.یوسفوند

   7

   1

   الان که تو این دو مسابقه مرسدس قاطعانه سریعتره ولی هیچ پیش بینی نمیشه کرد الان ریش و قیچی کلا دست آدرین نیوی و تیم مهندسی ردبوله که با چه آپدیت هایی برن به مسابقات بعدی ولی در کل ردبول تو مکزیک و بخصوص برزیل سریع بوده و تو آمریکا و ابوظبی مرسدس، عریستان هم مشخص نیست

  • NICO ROSBERG-06

   2

   2

   باتوجه به اینکه اکثرا ترکیه رو بااختلاف برای ردبول پیش بینی کرده بودن و نتیجه ای که در واقعیت بدست اومد،احتمال قهرمانی مرسدس خیلی بالاست چون ریسه‌ای پیش رو اکثرا مناسب مرسدس هستن و یجورایی ردبول از دایره رقابت عقب خواهد افتاد.این تحلیل با توجه به فاصله ای ک مرسدس باردبول باز کرده نزدیک تر به حقیقته

   • NICO ROSBERG-06

    2

    2

    لویسم که دیگه همه میشناسیم..ماشین خوب بهش بده قهرمانی تحویل بگیر،،تضمینی✌️✌️

 37. م.یوسفوند

  10

  1

  حالا شاید من اشتباه میکنم ولی بنظرتون بهتر نبود مرسدس کل کامپوننت های پاور یونیت همیلتون رو تعویض میکرد و از آخر استارت میزد؟؟بنظرم بازم همین رده پنجم میتونست تموم کنه

 38. N.Raouf

  3

  5

  بنظرم پیت سب برای مدیوم اشتباه نبود
  چون اگرررررر هم میرفتن روی اینتر بازم نمیتونست امتیاز بگیره چون نمیدونم چرا خیلی ماشین کند بود
  اونا ریسک کردن چون هیچ شانسی برای گرفتن امتیاز به غیر از یک معجزه که رفتن روی مدیوم بود که نشد …..
  به هر حال
  حداقل اونا امتحان کردن
  مثلا اگه امتحان نمیکردن و بازم جزو تاپ 10 نمیبود با خودمون میگفتیم چ میشد اگه میرفتن روی لاستیک خشک…..

  • NICO ROSBERG-06

   1

   1

   داداش من به اندازه کافی از حرکت استون و سب مخم قاطی کرده تا سیمام اتصالی نکرده دست از حمایت اشتباه از سب بردار و به قول قدیمی‌ها (بزن ب چاک😬😉،)

   • N.Raouf

    0

    1

    نه جدا فک میکنی اگه میرفتن روی اینتر میتونست جزو Top 10 باشه؟
    من که همچین احتمالی نمیدادم …..

 39. Amin-sdg

  8

  1

  جدای از جذابیت این مسابقه، فراری ها نشون دادن که واقعا پیشرفت کردن، اگرچه نتیجه شون به خاطر چند تا اتفاق میتونست بهترم بشه ولی خب اشکالی نداره:) مهم اینه تیم واقعا رو به جلو حرکت کرده. دیدن شارل اون جلو و مقایسه عملکرد ساینز و دنی ریک که جفت شون از آخر شروع کردن ولی بعد ۱۰ لپ، دنی ریک ۱۶ام بود و ساینز تو ۱۰ تا اومده بود، خیلی خوب بود.

  راستی. دوستانی که میگن استراتژیست های مرسدس و فراری افتضاح بودن، تیم ها بر مبنای داده ها شون تصمیم میگیرن و اگر بر مبنای حس راننده باشه نتیجه ش میشه امروز سب یا لندو تو سوچی. فکر کنم جنسن باتن بود که گفت یه سیستمی دارن تیم ها که سناریو های مختلف رو بررسی میکنه بر مبنای داده ها و پیش بینی میکنه مثلا اگر لوییس با همین لاستیک تموم کنه مسابقه رو جایگاه ش چی میشه و اگر بره پیت جایگاه ش چی میشه.

 40. MSF11

  10

  0

  دفاع سونودا از همیلتون
  سبقتهای سریع همیلتون
  سبقتهای دیدنیه ساینز
  حفظ فاصله نزدیک لکلرک با پیشتازای مسابقه
  دفاع پرز از همیلتون
  حمله گسلی به همیلتون
  و البته رانندگی با ثبات بوتاس
  جذابیتهای ریس ترکیه بود

 41. Erfan

  8

  2

  چرا فراری یه سومی بی دردسر رو نخواست؟ واقعا این ریسکی که فراری کرد هیچ منطقی نداره. وقتی کمتر از 2 ثانیه پشت مکسی و امکان دومی هم هست، چرا باید چنین ریسکی کرد. اواخر مسابقه که چکو از چارلز سبقت گرفت و لوییس هم داشت همینکارو میکرد تلویزیون رو خاموش کردم. تعجب میکنم که دوستان گفتن نه تنها لوییس سبقت نگرفته بلکه حتی فاصلش با پشت سریاش هم در حال کم شدن بوده.
  ساینز عالی بود. اون روحیه تهاجمی که ازش انتظار داریمو امروز کاملا داشت. یه تیکه از پیست رو انتخاب کرد و هر کیو میدید همون منطقه ازش سبقت گرفت😁
  و چکو چقدر خوب بود و جواب منتقدهاش رو داد😏

 42. JJ_Formula1

  2

  5

  دوستانی که میگن راننده ها باید بدون پیت استاپ مسابقه رو تموم میکردن …
  فک می کنم طبق قوانین نمیشه با همون ست لاستیکی که شروع می کنی تموم کنی!! و در شرایط عادی و پیست خشک هم باید حداقل از دو نوع لاستیک استفاده کنی!

  • Amin-sdg

   9

   0

   آکون بدون پیت استاپ دهم تموم کرد مسابقه رو.
   طبق قوانین در حالت عادی باید تو طول مسابقه از بیشتر از ۱ نوع لاستیک استفاده کنی ولی تو مسابقه امروز اعلام شد که به خاطر شرایط، کل ش رو اینترمدیوم هست و به خاطر همین دیگه این قانون خود به خود لغو میشد

   • JJ_Formula1

    6

    1

    آهان! ممنون …
    پس واقعا چرا لکلرک و همیلتون رو فقط برای چند دور آوردن پیت؟؟؟!! یعنی نمی تونستن با همون ست تا آخر ادامه بدن؟

   • Pink Floyd

    12

    1

    JJ_Formula1
    مرسدس کار منطقی رو کرد و ریسک نکرد روی رقابت قهرمانی. ممکن بود همیلتون نتونه حتی مسابقه رو با اون تایر ها تموم کنه ، هرچند بیننده های تلوزیونی احتمالا دوست داشتن همیلتون نره پیت و یه اتفاق هیجان انگیز بیفته

    شرایط مرسدس و همیلتون مثل شرایطیه که به شما میگن دو تا جعبه داریم تو یکیش 50 میلیون پوله تو اون یکی ممکنه 100 میلیون پول باشه ممکنه پوچ باشه و یکی رو میتونی انتخاب کنی. منطق میگه باید اون 50 میلیون رو انتخاب کنی ولی خب اگر این یه مسابقه تلوزیونی باشه، بیننده دوست داره جعبه 100 میلیونی رو انتخاب کنی تا هیجان بالاتر بره

   • mrz_ir

    5

    0

    یه نگاه به مسابقه اذربایجان امسال و سیلور استون 2020 بنداز
    اذربایجان لاستیک مکس کمتر از پنج دور به پایان ترکید ، و حتی بعد مسابقه گفتن که لاستیک لوییس هم ترک خورده بوده
    لوییس هم 2020 توی دور اخر لاستیک جلوش ترکید که به خاطر فاصله ای که داشت مسابقه رو برد

 43. Amin-sdg

  5

  2

  دوستان یه سوالی
  چرا ماشین ها تو طول مسابقه از ریسینگ لاین خارج میشدن؟برای کم کردن دمای لاستیک شون بود؟( چند دور اول رو میدونم برای افزایش دید بود ولی از یه جایی به بعد دیگه آب اسپری نمیشد ولی بازم از ریسینگ لاین خارج میشدن)

  • mrz_ir

   3

   1

   میتونه به این خاطر باشه که ریسینگ لاین نسبتا خشک میشه و این خشکی توی تایر های مرطوب باعث بالا رفتن دمای لاستیک و خورده شدن سریعترشون میشه و وقتی برن قسمت مرطوب از این موضوع جلوگیری میکنه

   • legend

    0

    1

    دقیقا همینه ، ریسینگ لاین خشک شده بود ؛ چون لاستیک اینتر واسه شرایط خیس طراحی شده واسه همین دمای لاستیک بشدت بالا میرفت و از قسمت مرطوب رد میشدن که دمای لاستیک پایین بیاد و لاستیک بفنا نره.

 44. Amir5

  4

  5

  خب یه تحلیل کنیم از ریس عجب ریسی بود تبریک به ولتری فن هاو ردبول فن ها و پرز و مکس و فراری فن ها حالا میگم چرا!

  ۱_اول اینکه ولتری فوق العاده بود و از اول سریع و خوب روند و مزدشو گرفت کارش عالی بود و نشون داد واقعا از کیفیتش میشه فهمید که امروز خاطره سال قبلو پاک کرد ونشون داد چقدر خوبه و دردور آخر فست لپ میزنه بنظرم همین کارش نشون داد راننده درجه یکیه که این یکی از بهترین سال هاشه و باید منتظر جورج و مرسدسو دردسر هاش باشیم واین احتمالا آخرین برد ولتری برای مرسدس بود
  ۲_ مکس از اول خوب بود سریع بود خوب روند و به دومی که حقش بود رسید
  ۳_پرزم هم شانس باهاش یار بود و هم خب روند بخوصوص در مقابل لوییس همیلتون
  ۴_ لکلرک کاملا با اشتباه استراتژی فراری وبه سبک استراتژی مارنلوای معروف فراری هاراگیری کردن و لکلرک از سکو افتاد
  ۵_ لوییس خوب بود سریع بود ولی تیم مرسدس هم مثل فراری از این استراتژی اشتباه پیروی کرد و سکو باخت
  ۶_ گسلی هم درجه یک بود جز پیچ اول البته فضایی نداشت که بره
  ۷_ نوریس درکل مسابقه سرعت مناسبی داشت و عملکرد راضی کننده ای داشت
  ۸_ کارلوس باید برای این فرد دست زد و به احترامش ایستاد واقعا آپدیت فراری عالی بود و توربو شارژرشونو درست کردن که درجه یک بود و غیر از اشتباهش درمقابل فتل کارلوس خیلی خوب بود
  ۹_ استرولم عملکرد قابل دفاعی داشت
  ۱۰_ اوکون هم یه مسابقه خوب داد البته اگه استون اون کارو با سب نمی گرد الان ۱۱ می بود

  درمورد بقیه : عملکرد جیوویناتزی خوب بود ولی میشه حدس زد که سال آینده صندلیشو از دست داده دوتا شانس خوب داشت در فصل که از دست داد
  کیمی عملکرد قابل قبولی داشت
  دنی ریکم میشد حدس زد که در آخر مسابقه به مشکل میخوره بخوصوص وقتی که بارون بیاد مکلارن تونسته بود که این مشکلو در زمانی که پیست خشکه حل کنه اما در پیست خیس بازم همون مشکلو داشت و دوباره مشکل عدم اعتماد به ترمزش و عدم داشتن چسبندگی کافی در عقب مسابقه مشخص شد و میشد خدس زدکه در آخر مسابقه بخاطر اینی که بنزین ماشینش کم میشه عقب بیوفته
  سونودا خودش مقصر وضعیتش بود
  جورج و ویلیامز در اینجا سریع نبودن
  لطیفی هم عملکردش جالب نبود
  فرناندو هم که همون اول ریس با اشتباه گزلی مشابقش خراب شد و در ادامه هم با اشتباه خودش مسابقش خراب شد
  میک هم بدشانس بود و مازپینم که کلا برای خودش شاد بود
  اما سب استون با اشتباه مسلمش سبو از یک تا چهار امتیاز انداخت و مسابقه سب رو نابود کردفقط ای کاش ای کاش که سب رو از مسابقه خارج میکردن تا بتونه گیربکسشو عوض کنه

  • مهران آله

   5

   4

   خیلی هم ممنون . فقط شما “گزارش” فرمودید تا “تحلیل” … همچنان چشم براه یک تحلیل از وقایع و علل هستیم .

   یکی از اون تحلیل های آقای صالحی

 45. حسن***33

  5

  4

  “خارج از موضوع” سلام.امروز یه فیلمی میدیدم به اسم جنوب بهشت.بازیگر اصلیش در نقش جیمی(جیسون سودیکیس)خیلی به سب شباهت داشت و منو یاد اون انداخت.کلا یه چهره شیرین و دوست داشتنی داره.

 46. mahdi arabi

  9

  5

  خب این دوتا مسابقه اخیر نشون داد راننده ها باید به حرف تیم گوش کنن و برا خودشون از تو کاکپیت استراتژی نچینن ( البته به جز فراری 😂)
  میخواد نوریس باشه
  میخواد سب باشه
  یا میخواد لوییس باشه

  البته امروز سب اصلا خوب نبود حتی قبل از انداختن تایر مدیوم
  کلا این آخر هفته سریع نبود و از اون آخر هفته ها بود که باید سریع فراموشش کنه

  جا داره یه تشکری هم از چکو کنیم
  واقعا بتلش با لوییس دیدنی بود و از معدود لحظه های مسابقه بود یه هیجانی به بیننده منتقل شد

 47. Sohraab

  5

  1

  بهترین های مسابقه امروز کارلوس ساینز و چکو پرز بودن … ساینز برای اینکه از آخر شروع کرد و فوق‌العاده اومد بالا و پرز که زیباترین صحنه مسابقه را در دفاع از همیلتون خلق کرد ولی چیزی که لرزه به اندام ردبول انداخته سرعت مستقیمی مرسدس هستش که از سیلوراستون به صورت مشهود بالا رفته و از سیلوراستون ماشین برتر رو دارن

 48. 🏁Parsa16

  4

  4

  مسابقه خوبی بود
  یعنی همه چیز تموم به جز سیفتی کار :/
  .
  کارلوس و چارلز فوق العاده بودن
  لوییس و والتری هم همینطور
  مکس،پرز،نوریس و گسلی خوب یا معمولی
  دنی ریک افتضاح/اکون ضعیف
  و ناندو که امروز انگار طلسم شده بود 😅
  در اخر هم یه قدردانی بکنیم از استراتژیست های استون مارتین و خود سب عزیز که وسط بارون مدیوم گذاشتن رو ماشین 😐
  فراری برای چارلز و مرسدس برای لوییس هم قشنگ به انتظار قطع شدن بارون نشسته بودن :/

  • Siamak

   7

   10

   محمد امین جان .
   این آقای Alonsoforever رو به حال خودش بگذار . این و تعدادی از دوستانش امروز حال خوشی ندارند . اینها بازماندگان درحال انقراض فتل فنهای افراطی اند که همه با منطق بچه گانه و مهملات ایشان آشنا هستند . حالا با افول فاحش فتل هریک با نام کاربری تازه در اینجا حاظر و کماکان به عقده گشائی در مورد فراری مشغولند .
   یکی با نام آلونسو ، اون یکی با تغیر نام کاربری از Mehdi Vettel به Mehdi Arabi و
   …. مشغول پوست اندازی اند ! اوضاع را برای سب مناسب نمیبینند ، یکی یکی دچار ریزش شده و به نوعی از او درحال برائت اند !! … البته در ظاهر ، چون کاملا شناخته شده و قابل شناسائی اند !

  • Siamak

   2

   8

   کاملا مشخصه که آدم متعادلی نیستید ! چند پست بالاتر به طرفداران فلان و فلانو …لکلرک بخاطر عملکرد خوبش تبریک میگی ، حالا بنا به اقتضای مورد شروع به تخریبش میکنی ! بالاخره کدومش درسته ؟ تصمیم خودتو بگیر .
   اظهارنظرهات کاملا تابلوه که یه فتل فن پوست انداخته با اکانت فیک و نام کاربری تازه ای . تازگی نداره . از وقتی شرایط سب رو شکننده دیدید یکی یکی دارید پوست عوض میکنید و نام کاربری تونو عوض میکنید . ولی اونچه که باعث میشه خیلی زود لو برید اینه که از موفقیت فراری و رانندگانش دچار تشنج میشید . مخصوصا شارل لکلرک که با اومدنش و اثبات خودش در فراری باعث شد تا سب از تیم اخراج و به بیرون پرتاب بشه !
   حالاهم برای مظلوم نمائی دست به دامن لوئیس و مکس و فرناندو و نوریس و… شدید و توهین به ایشان رو به بنده نسبت میدید ! اینها همان روشهای همیشگی شما سفسطه گران بی منطقه که همگی با این نوع نگرش و عملکرد مسخره شما آشنایند . دست و پاهای آخر خودتونو دارید میزنید ، به تلاش مذبوحانه خودتون ادامه بدید . زنده باد فراری ! زنده باد رانندگانش . زنده باد مدیر و پرسنل تیمش ! و افسرده باد آنانکه چشم دیدن موفقیت فراری رو ندارند !

  • mahdi arabi

   6

   2

   Siamak
   ای وای لو رفتم 😂😂

   نابغه داری حیف میشی
   باید بری کنار دست شرلوک هولمز

   من میخواستم اکانتمو عوض کنم حداقل عکسشو و بیوش رو تغییر میدادم نه اینکه فقط اسم اصلی خودمو بزارم

   من مثل تو نیستم هر موقع بخوام هر خزعبلی بگم برم تو اکانت فیکم و بیام اینجا به بقیه بپرم ( استاد جینگوز سلام میرسونه )

   این حسابم هم پنج ساله دارم اینجا و یکی از قدیمی های اینجام نه مثل بعضی ها از ۲۰۱۹ یهو سر و کلشون اینجا پیدا شده باشه

  • Siamak

   1

   6

   نفسهای آخرتونو میکشید ، چون دیگه روی آژانس صندلی یابی برنی اکلستون هم نمیتونید حساب باز کنید !؟… تو وهمفکرانت باید دنبال دکان دیگری بگردید . خیلی از دوستات دست بکار شدند و با اکانتهای فیک تازه بعنوان فن ! آویزون دیگر رانندگان شدند ، دیگه پسوند فتل و عدد 5 رو کمتر پشت اسماتون میبینیم !!

  • mahdi arabi

   5

   0

   Siamak
   حقیقتا امروز یه اتفاق خوب تو زندگیم افتاده
   نمیخوام خرابش بکنم

   آره درست میگی
   نسل فتل فنا داره منقرض میشه 👍
   تو و رفیقات بردی
   حالا برو خوشحالی کن

 49. Saber Delkhoon

  6

  3

  برای ساینز خوش‌حالَ‌م ولی برای لکلرک نه.
  به نظرم سکّو برای لکلرک کاملاً در دست‌رس بود ولی باز تعلُّل و ارتباطِ بدِ مهندس با لکلرک باعث شد که سکّو از دست بره.
  یه مسئله‌ای که توی این دوتا ریسِ اخیر تو فراری مشهودِه اینِ‌ه که ساینز برخلافِ لکلرک عموماً خودش برای استراتژی پیش‌نهاد می‌ده و توی انتخابِ استراتژی‌ش با مهندسِ‌ش دودلی راه نداره ولی لکلرک و مهندسِ‌ش خیلی تعلُّل می‌کنن و استراتژی‌های رو انتخاب می‌کنن که ریسکِ زیادی داره.

  امروز دیدیم که ساینز خیلی صریح گفت که اگه قرار بر پیت‌استاپِ‌ه، الآن وقتِ‌شِ‌ه.
  از اون‌طرف وقتی چارلز نیومد پیت و بوتاس داشت با اون سرعتِ وحشتناک به لکلرک نزدیک می‌شد و لکلرک از مهندسِ‌ش می‌پرسه: «اگه ما با همین پِیس تا آخرِ مسابقه بریم، چه رده‌ای انتظارمون رو می‌کشه؟»، مهندس می‌گه: «اگه بوتاس رو پشتِ سرِ خودمون نگه‌داریم P1!!!»
  آخه رو چه حسابی P1؟ یه دور نگذشته بوتاس بی هیچ زحمتی رد شد از لکلرک. شاید فکر می‌کردن سیفتی‌کار میاد یا وضعیتِ هوا و پیست تغییری می‌کنه که انقدر دیر به فکرِ پیت‌استاپ افتادن، وگرنه خیلی زودتر از اینا باید چارلز رو میاوردن تو.

  بعد هم یه راننده‌ی فرمولِ یک در سطحِ چارلز که خودش رو به‌ترین می‌دونه، کاملاً مشخَّصِ‌ه که همیشه روی توانایی‌های خودش و رانندگی‌ش بیش‌ترین حساب رو می‌کنه ولی توی مهندس نباید بیای توانایی‌ش رو به چالش بکشی بگی «اگه بتونی پشتِ سرِ خودت نگهِ‌ش داری، P1 می‌شی». خُب معلومِ‌ه که راننده با خودش می‌گه «من می‌تونم و برنده‌شدن تو مسابقه می‌ارزه که ریسک کنم»، ولی توی مهندس می‌دونی که با اون لاستیک نمی‌شه تا تهِ مسابقه رفت و بوتاس رو پشتِ سر نگه داشت.

  توی مسابقه‌ی قبلی هم مهندس (که به همه‌ی اطّلاعات و رادار و غیره دست‌رسی داره) به لکلرک می‌گه اگه بتونی بیرون بمونی، می‌تونیم تا آخرِ مسابقه بریم. خُب، راننده هم با خودش می‌گه «من به‌ترینَ‌م و می‌تونم ماشین رو کنترل کنم توی این وضعیت و می‌رم». اینا مهندس نباید راننده رو توی این موقعیت بذاره به نظرم.

  در موردِ بقیه‌ی راننده‌ها هم به نظرم بعد از بوتاس، گسلی فوق‌العاده بود این آخرِ هفته و اگه برخوردش با آلونسو نبود و اگه اون پنالتی رو بهِ‌ش نمی‌دادن حقِّ‌ش بود بره رو سکّو. و به نظرم اون پنالتی هم اصلاً منصفانه نبود، چون هم دورِ اوّل بود، هم گسلی سمتِ چپِ‌ش پرِز بود و جا نداشت بره و هم این‌که آندراستیر کرد وگرنه به اندازه‌ی کافی فرمون داده بود به چپ. فکر کنم حرفی که آلونسو چند روز پیش درباره‌ی استیواردها زده بود و گفته بود «به نوریس تو سوچی پنالتی ندادن چون بریتانیاییِ‌ه»، روی تصمیمِ امروز تأثیر گذاشت.

  • Siya

   4

   1

   صابر جان
   با قسمت اول صحبت هات موافقم ولی با قسمت دوم نه اگر آنبورد گسلی رو دیده باشی میبینی آلونسو اازش رد شده و وقتی میبینه داره سبقت تکمیل میشه یه فرمون ریز میده به سمت آلونسو و به چرخ عقبش میزنه مطمئنأ استیواردها هم به خاطر همین کار بهش پنالتی دادن خودم به شخصه از رانندگی گسلی خوشم میاد ولی بعضی وقتا این کاراش خیلی رو اعصابه

  • Mmd9024

   3

   3

   آقای Saber Delkhoon من نمیدونم انگلیسی شما در چه حد هست ولی رادیویی که من گوش دادم این بود که چارلز از مهندسش پرسید میتونیم با یک ست تایر تا آخر مسابقه بریم و مهندسش جواب داد بله میتونیم و به قول یکی از کاربرا تفاوت نبوغ اشتباه یک اگر هست ، لکلرک و همیلتون قمار کردن بیش از حد بیرون موندن به امید اینکه بتونن برن روی تایر اسلیگ ، اگر جواب میداد راننده و کل مهندساش میشدن نابغه ولی حالا که جواب نداده همه میگن آی چه استراتژی بدی

   • حسن***33

    2

    2

    عزیز,تورو به خدا اگه رو ول کن و به واقعیات بچسب.چطور 16یا 17 راننده وتیماشون به این اگه ها وقعی نذاشتن و به اصطلاح شما احمق نشدن و نابغه شدن؟

   • Saber Delkhoon

    2

    0

    دوستِ عزیز Mmd9024!

    مطمئناً انگلیسیِ من در حدّی هست که وقتی این‌جا رادیویی رو ترجمه می‌کنم بتونم ازش دفاع کنم.
    عینِ رادیویی که ترجمه کردم رو می‌نویسم (این رادیو توی پخشِ لایو هم پخش شد و همه شنیدن):

    Leclerc: If we stay at this pace, what are we looking for in terms of position?
    ٍLeclerc’s Engineer: If we can keep Bottas behind, P1

   • Saber Delkhoon

    2

    0

    دوستِ گرامی Mmd9024!
    من پاسخِ شما رو دادم ولی نمی‌دونم چرا توسُّطِ ادمین‌ها تأیید نشد. در پاسخَ‌م اصلِ رادیو رو آورده بودم.

 50. ایرن

  3

  4

  شما ها که دستتون میرسه برید از مسئول استراتژی تیم استون بپرسین واقعا هدفش از انداختن لاستیک مدیوم زیر خودرو در این مسابقه چی بوده؟ یعنی تا آخر مسابقات این فصل بعید میدونم کسی بتونه انقدر تخصصی استراتژی بچینه واسه تیم.
  با انتخاب لاستیک صحیح حتی هشتمی هم در دسترس بود.

  و اینکه متوجه شدم استراتژیست های مرسدس متوجه شده بودند رقابت اصلی لوییس بر سر جایگاه با لکلرک خواهد بود.
  اما متوجه نشدم چرا لوییس رو انقدر بیرون نگه داشتن تا جایی که تقریبا لاستیکش آج نداشت!!! و همینطور برای لکلرک… خب یه 4 یا 5 دور زودتر بیارینشون پیت استاپ. چرا انقدر راننده رو عذاب میدین.

  • N.Raouf

   3

   2

   ریسک خیلی بزرگی کردن که اگه میگرفت …..
   نشد ولی
   کاری بجز آرزو کردن روزای بهتر برای سب و استون مارتین نمیشه کرد …..

 51. Hamed

  4

  2

  دوستان میگن چرا لکلرک و فراری این ریسک رو کردن استراتژی نرمال میرفتن پودیوم رو راحت میگرفتن
  به نظر فراری دید اگر صبر کنه و احتمالات به دلخواهشون پیش بره تا پیست آماده تایر اسلیک بشه اونا یه پیست تاپ کمتر آوانتاژ میگیرن نسبت به مکس و بوتاس اونطوری لکلرک میشد شانس اول این ریسک فقط برای بردن مسابقه بود چون فراری امسال بردی نداشته در فصلی که تیمی مثل آلپین و حتی رقیبشون مک لارن تونستن فاتح گرندپری باشن یه فصل دیگه بدون بردن هیچ گرندپری برای برند فراری اصلا خوب نیست وگرنه صرفا شانس پودیوم رو که ممکنه بازم داشته باشن این فصل
  در کل هم همیلتون هم لکلرک دیگه مجبور شدن بیان پیت نه راه پس بود نه راه پیش تایراشون تو رقابت و فشار بود افت کرده بود از طرفی هم قمارشون نگرفت فقط بدشانسی لکلرک این بود که تایرا چند دور اول بعد پیت دمای مسابقه ای ایده ال رو نداشتن و تا بخواد به چسبندگی برسه پرز فرصت طلبی کرد و ازش رد شد فقط شانس آورد تو اون حد زمانی همیلتون ازش رد نشد. اگر لکلرک زودتر میومد پیت احتمال خیلی زیاد جایگاه سومش رو حداقل حفظ میکرد.
  ساینز هم در کل ریس خیلی خوبی داشت الا اون معطلی اضافه تو پیت استاپ که دقیقا به همون اندازه پشت نوریس تموم کرد اگر پیت استاپ نرمال داشت حتی شاید میتونست رتبه نوریس رو هم بگیره.

 52. (Mahdi (CL16

  5

  3

  دلیل اصلی رو بزارید از تحلیل لایو اسکای اسپرت براتون بگم:

  فراری دید ساینر در حال رانندگی سریع ه
  و چندین دور با لاستیک کاملا نو (حتی در همون در خروجی یا اوت لپ)
  ساینز جلوش با فاصله زیاد کسی نبود در نتیجه جلوش خیس میموند
  لکلرک به عنوان لیدر رسیده بود به لپ شده ها در نتیجه ی اسپری اب ، پیس لپ چارلز خشک تر و فرسایش لاستیک اینتر بیشتر شد چیزی که ظاهرا فراری پیش بینی نکرده بود

  البته برگردیم به اصل موضوع یعنی بارون در حال که هر دو راننده فراری جوان و شاید کمی کم تجربه در پیست خیس باشن اما عالی عمل کردن ولی اصل قضیه اینه که در پیست خیس همه ی تیم درصد افت شون کمتر از فراریه

  بدشانسی ای که فراری اورد بارون بود و البته بد تر از اون این بود که همه پیش بینی میکردن پیست به سمت خشکی و لاستیکای پیس دوم اسلیک باشه
  ولی خورشید ظاهرا نتابید
  در همون دوری که پیام رادیویی فراری اومد نقشه بر تعویض به مدیوم یا حتی سافت بود

  این استراتژی توسط استون هم اتخاذ شد ولی چوبشو خوردن چون لیدر اخر از همه لاستیک عوض میکنه
  فراری که دید سب با مدیوم جواب نگرفته(پیست خیس مونده) حتی به فکر ششم شدن (رد شدن همیلتون) هم افتاد
  این شد که در دور ۴۸ اینتر رو انتخاب کردن

  حتی همیلتون هم منتظر بود

  و اصلا سیفتی کار پیش بینی نمیشد و تیما به فکر خشک شدن پیست بودن نه سیفتی کار

  و اما بحث جالب تر
  باز ارسال شده

  دوستان لطفا دست بردارید مگه میشه ردبول تایم قایم کنه مگه میشه بگه مکس همین طوری برو تایم کند بزن تا کوالی ۳ هم رو نکن تو رو خدا دست بردارید اینا چیه میگید

  نه خدایی حالا دیدی ردبول چی کار کرد؟
  مشکل جدید ردبول خیس شدن پیست بود چون فراری و ردبول و مکلارن تو پیست خیس درجه یک نیستن
  وگرنه شاید ۱ و ۲ میکردن

 53. Monster

  1

  1

  متنو میزارم واسه اون دسته از دوستانی که مثل بنده کنجکاو بودن چرا لویس همیلتون نیومد پیت استاپ.

  لاستیک های میانی که همه از ان را استفاده کرده بودند بعد از حدود 15 دور از 58 دور مسابقه شیارهای خود را از دست داده بودند اما پس از آن هنوز عمر زیادی در ان بود از آنجا که هیچ گودالی پر از اب وجود نداشت ، فقط یک سطح یکنواخت مرطوب بود ، شیارها برای پراکندگی آب لازم نبودند و تا زمانی که هنوز چند میلی متر از آج سنج اطلاع داشتند وجود داشت ، لاستیک ها گرم و چسبناک باقی می ماندند.

  لوئیس همیلتون پس از پایان مسابقه ناراحت بود که وقتی دوباره به پیست برگشت ، فهمید که دو رده از دست داده است و اکنون پنجم است. او می خواست با لاستیک فرسوده خود بیرون بماند ، احساس می کرد می تواند مسافت کامل مسابقه را بدون پیت استاپ انجام دهد – مانند مکان دهم استبان اوکن در کوه آلپ.

  اما مرسدس اصرار داشت که این بار او را متوقف کند ، زیرا 9 دور قبل موافقت کرد که در صورت عدم حضور وی در پیست باقی بماند. همیلتون متقاعد شده بود که تیمش درحال اشتباه است . شاید شنیده باشید که او از طریق رادیو اصرار می کند ، “من به شما گفتم . ما باید بیرون می ماندیم. ”

  اما چیزی که همیلتون در آن لحظه نمی توانست بداند ، در حالی که تنها هشت دور دیگر باقی مانده بود ، چیزی بود که ابزارهای شبیه سازی مسابقه تیم به آنها می گفت-و وضعیت لاستیک وسط عقب راست در اشتباه است.

دیدگاه خود را بیان کنید