فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون معتقد است که او و مکس ورشتپن با وجود تصادفی خطرناک در گرندپری بریتانیا 2021، هنوز هم می توانند با احترام نسبت به یک دیگر، در فرمول یک رقابت کنند.

این دو راننده در دور ابتدایی مسابقه و در پیچ شماره 9 پیست سیلورستون، هنگامی که برای پیشتازی می جنگیدند، با یکدیگر برخورد کردند. ناظرین مسابقه همیلتون را مقصر تصادف تشخیص داده و او را با 10 ثانیه پنالتی و 2 امتیاز منفی در لایسنس جریمه کردند.

اما همچنان از عصر یکشنبه این رای ناظران مسابقه مورد بحث و انتقاد طرفداران فرمول یک قرار گرفته است. اگرچه اکنون تنش ها بین دو بخت اصلی قهرمانی فصل 2021 فرمول یک به وضوح بالا گرفته، اما همیلتون اعتقاد دارد که از این برخورد می توان درس هایی آموخت.

لوئیس همیلتون توضیح داد:

دوست دارم این گونه فکر کنم که ما باید به طور کلی رشد کنیم و از این تجربیات درس بگیریم.

به ندرت حادثه ای رخ می دهد که 100٪ تقصیر یک نفر باشد. این همیشه ترکیب (حاصل از ری اکشن دو راننده) است. چراکه همیشه دو نفر (در تصادف) حضور دارند… یا حتی بیشتر… بنابراین من فکر می کنم چیزهایی وجود دارد که هر دو می توانیم یاد بگیریم.

راننده مرسدس ادامه داد:

من معتقدم که مکس احتمالاً یکی از تهاجمی ترین رانندگان حال حاضر است… فقط از نظر شخصی من… البته او در مسابقات کار خود را بسیار خوب انجام می دهد. اما فکر می کنم ما باید واقعاً سعی کنیم تا با فضا دادن و احترام نسبت به یک دیگر، در پیست بهترین تعادل و بالانس را حفظ کنیم، تا در نهایت بتوانیم بدون برخورد ادامه دهیم و مسابقه خوبی داشته باشیم.

مکس ورشتپن و لوئیس همیلتون

مکس ورشتپن و لوئیس همیلتون

همیلتون تصادف را تشریح می کند

راننده بریتانیایی مرسدس در ادامه توضیح داد که فکر نمی کند نبرد وی با ورشتپن در سیلورستون با جدال های قبلی آنها تفاوت چندانی داشته باشد؛ جز آن که در گذشته مواردی وجود داشت که برای جلوگیری از برخورد، همیلتون عقب می کشید.

لوئیس همیلتون گفت:

من فکر می کنم این یک نبرد معمولی است. البته وقتی جوانتر بودم، احتمالاً به همان اندازه تهاجمی بودم… البته شاید واقعا به اندازه مکس تهاجمی نبودم، اما باز هم به عنوان یک جوان بسیار تهاجمی بودم.

و فکر می کنم در حال حاضر… در حال حاضر که مسن تر شده ام می دانم که این یک ماراتن است، نه یک مسابقه دو سرعت؛ و بنابراین فکر می کنم که حالا دیدگاه درست تری نسبت به نحوه برخورد با مسابقات دارم.

اما ما در یک رقابت هستیم و فکر می کنم که او امسال بسیار تهاجمی بوده است. در اکثر مواقع مجبور به پذیرفتن این موضوع شدم و از پیش آمدن هرگونه حادثه ای با او جلوگیری كردم تا دوام بیاورم و در ادامه مسابقه با او بجنگم.

همیلتون ادامه داد:

همانطور که دیدید (روز شنبه)، او یک بار همان جا (از پیست) بیرون رفت. آنها خیلی سریع هستند. بنابراین وقتی فرصتی پیش می آید، باید آن را امتحان کرده و از آن استفاده کنم. این همان کاری است که ما آن بیرون و در مسابقه انجام می دهیم؛ و در این فرصت به خصوص، من یک خروجی عالی از پیچ 7 داشتم و واقعاً باعث خوشحالی بود که توانستم وانمود کنم، قصد دارم به سمت چپ بروم و سپس به داخل پیچ رفتم و از فاصله به وجود آمده استفاده کنم.

خوشبختانه او نتوانست آن (فاصله) را ببندد. اما متأسفانه حمله از طرف او ادامه پیدا کرد و با هم برخورد کردیم.

114 دیدگاه

 1. Babak Asa

  28

  11

  یاد شیطنت هوشمندانه لوئیس افتادم تو باکو ۲۰۱۷ با سب و اون همه هیجان وحاشیه های ۲۰۱۷

  • Saeedreza

   16

   49

   همیلتون هوشمندانه ضربه ای کاری به حریف وارد میکنه که در ظاهر تصادف عادی جلوه میده ولی اینقدر حرفه‌ای این کار انجام میده که شاید بشه گفت کسی حتی اگه بخواد هم اینگونه نمیتونه انجام بده تبحر خاصی در این ضمینه داره

   • mrz_ir

    30

    14

    داداش میدونی سرعت این پیچ چقدر بوده؟
    250 کیلومتر برساعت که میشه 70 متر بر ثانیه
    (اگه توی این سرعت و با این فاصله کم لوییس اینقدر جرعت و مهارت داره که بزنه به رقیبش و رقیبش دی ان اف بشه ولی خودش اتفاقی براش نیوفته پس فقط میتونم بگم خیلی خفنه که توان اینجور کاریو داره و برای یه عنوان از جونش مایه میزاره 😐 )
    یذره فکرشو بکن و یک ثانیه و همچنین هفتاد مترو بیار توی ذهنت تا بفهمی یعنی چی این سرعت و بعد اینجور نظری بدی

   • آرشا

    21

    6

    این راننده ها اینقدر حرفه ای هستن که گاهی ممکنه مجبور به انجام حرکاتی بشن که باعث برتری دادن بهشون بشه.البته قصد ندارم بگم لیویس ازروی عمد این حرکت روکرد هیچوقت.
    اماهمیلتون کاملا بهتر از هرکسی میدونست اگر دور اول مکس پیشتازیشو حفظ میکرد دیگه باید بابردن مسابقه خداحافظی میکرد.
    بنا براین شرط بردن مسابقه را در جنگیدن بامکس دوراول مسابقه رادید.کارش هم نتیجه داد.کاملا حرفه ای.

   • Lh44

    12

    6

    mrz_it
    خفن نه اینا لوییسو با(فلش)اشتباه گرفتن

   • (Mahdi (CL16

    5

    15

    چون تجربه داره وگرنه اگه یه روکی بود پرتش میکردن بیرون

   • سامان

    17

    14

    چرا داری حرف مفت میزنی,لوئیس مسیر خودشو داره میره,اگه کسی پیشش نباشه چیزی اتفاق نمی افته,این مکسه که خواست پیچ رو ببره و لاستیک عقبش خورد به لاستیک جلو مرسدس,همیلتون چه ضربه ایی زد؟؟وقتی داشت پیچ رو دور میزد دوربین ماشینشو نگا کن ببین اصن فرمان رو سمت چپ تغییر میده که بخاد ضربه بزنه یا پیچش فرمان سمت راسته و داره راه خودشو میره؟الکی و ندونسته حرف نزنیم

   • pejman

    6

    1

    دوست عزیز داری راجب فرمول یک صحبت میکنی جایی که سرعت بالایی وجود داره و کوچکترین متغیر نتیجه بزرگی داره شاید یه راننده بتونه ماشینش رو تو وضعیتی قراز بده که جریمه نشه اما این واقعا حتی تو تخیل هم نمیگنجه یکی با اون سرعت بیاد ریسک کنه و به یه ماشین دیگه بزنه چه برسه به اینکه شما پارو فراتر گذاشتی و میگی زده از قصدم زده برنامه ریزی شده جوری زده که خودش اسیب نبینه اما حریفش بره تو دیوار خب این یه چیزی تو مایه های فیلم هندیه

   • ...m6...

    2

    1

    سعیدرضا داداش بسه این همه شوخی بسه داداش😂😂😂

  • آرشا

   12

   5

   اوت شدن وستپن حالا خارج ازاتفاقاتی که بین اون وهمیلتون افتاد تنور رقابت رابین این دوراننده به داغترین حد ممکن تبدیل کرده البته امیدوارم ماشین همیلتون تاحد ممکن به ماشین مکس نزدیک شده باشه.

   • ايزديار

    3

    3

    اخر فصل امتياز مسابقه سيلورستون تاثير زيادي در قهرمانيه سال داره.

  • HAMILTON.ALI.F1

   19

   19

   شاهکاري ديگر خلق شد.
   شما واقعا قبل صحبت کردن ايا تفکر ميکنيد؟
   يقيننا حداقل در اين مورد که نکرديد.

   واقعا کاربراني در اين سايت وجود دارند که خوشبختانه فقط در اين سايت هستن.
   الان شما ياد بگيريد که چيزي داريم بنام تله متري . بوسيله ان ميتوانند بفهمند که چه موقع راننده ترمز گرفته و چه موقع گاز داده.
   FIA & F1 بعد از بررسي تله متري گفتن نازنبن فتل شما 100% مقصر است. حتي به فتل پيشنهاد رفتن به روانپزشک را هم دادن.اينقدر موضوع مشخص بود که فراري حتي نتوانست کوچکترين سخني بگويد و فتل از همان موقع تا الان بخاظر عدم توانايي بر روي اعصاب خودش و بخاظر اينکه گفته شد يک الگوي بد ميتواند براي رانندگان جوان باشد اجازه ورود به هيچ اکادمي را ندارد.
   وقتي شما اطلاعاتتان کم است لظفا نطري ندهيد که اينطور شود.
   موفق باشيد.

   • Saeedreza

    4

    4

    شما چی قبل نظر دادن واقعا فکر می‌کنید
    میشه منبع گفته هاتون رو ارائه کنید ( معرفی به متخصص اعصاب و روانپزشکی ) خوبه نگفتن برو پیش متخصص قلب و عروق
    بعدش تو اینستا یه نظر بندازی متوجه میشی که فتل یکی از فعالین آکادمی کارتینگه
    کلی عکس و فیلم هست که برخلاف گفته های شماست
    لطفا اگه اطلاعاتتون کمه نظری ندهید که اینطور شود

  • Kenzo

   16

   1

   لویس سال ۲۰۱۷ با اون اتفاق واقعا به اعتمادبه‌نفس و وجهه فتل صدمه وارد کرد
   و بعد با مصاحبه‌های بعدش خیلی بیشتر و بیشتر موقعیت برتر روحی روانی خودش رو توی همون سال و سال بعدش نسبت به فتل حفظ کرد
   [هرچند ماشین فتل رقابتی بود ولی نه به اندازه ردبول امسال]

 2. Abolfazl1010

  33

  9

  نظر منم همینه ، واقعا مکس خیلی خشن رانندگی میکنه ، پرز هم همینطور ..
  یه جا باید جلوی بی مهابا رانندگی کردن مکس گرفته میشد ، البته به نظرم جوان تر از چیزیه که این موضوع رو هضم کنه و از تهاجمش در رانندگی کم‌کنه ، شخصا نظرم اینه که یه جا بخواد تلافی کنه ، چون هورنر هم ترمز مکس رو نمیکشه ،
  شما برخورد بوتاس با راسل رو دیدید که ترمزشون رو توتو کشید ، اما مدیر ردبول اینطوری نیست ، بیشترِ خشونت مکس و چکو تو پیست هم از هورنر نشات میگیره
  امیدوارم مثل همیشه رانندگی ها و سبقت های هیجان انگیز رو توی پیست ببینیم تا بچه بازی و تصادف های اینچنینی

  • هومن

   10

   34

   دوست عزیز مکس خشن رانندگی نمیکنه بلکه سیک و استایل رانندگی اش برخی مواقع تهاجمی و برخی مواقع تدافعی است…اون تصادف هم ناشی از زیرکی و تجربه زیلد لوییز بوده که مسبوق به سابقه هم است.

  • mrz_ir

   14

   3

   قرار نیست تعارف بزنن ولی دیگه مثل راننده تانک توی میدون جنگ هم نباید رانندگی کنن

  • Great ARASH

   4

   1

   ابوالفضل عزیز من نیز با کلیت صحبت شما موافقم.
   منتهی فراموش نکنیم که چارلز لکرک و پیر گسلی و لندو نوریس و استبان اوکون هم جوان هستند ولی آنها به خوبی این موضوع را درک کرده و از رانندگی دیوانه وار (اصطلاح رایج فرمول وان) خودداری می کنند.
   البته تفکرات غلط خود مکس ؛ تیم ردبول و اطرافیانش نیز در این میان تاثیرگذار است.
   تصور کنید که در هنگام سبقت انتهایی همیلتون از لکلرک؛ مکس ورشتپن به جای چارلز لکرک می بود. مطمئناً در آن موقعیت ضرب المثل «دیگی که برای من نجوشد؛ میخواهم سر سگ در آن بجوشد» ، در ذهن مکس می جوشید و هم خودش و هم دیگری را نابود می کرد.
   (در انتها این توضیح را برای طرفداران مکس قید میکنم که بنده طرفدار مرسدس و همیلتون نیستم، بلکه عاشق رانندگی هوشمندانه و عالی چارلز لکرک، پیر گسلی، لندو نوریس و استبان اوکون هستم که در عین جوانی، اخلاق حرفه ای و مهارت را نیز باهم دارند)

   • Abolfazl1010

    2

    0

    آرش عزیز به نظر منم لکلرک امسال نسبت به ۲۰۱۹ که با همیلتون در ایتالیا درگیر شد یا با فتل میجنگید خیلی معقول تر و منطقی تدگر و البته فنی تر رانندگی میکنه ،شخصا آینده لکلرک رو از سایر جوون تر هاو روشن تر میبینم

 3. Reza.MC

  26

  8

  سالهای آینده که رقابت بین مکس و شارل و جورج خواهد بود اون دوتا حسابی ترمز مکس رو میکشند. هر دو تاشون تو کله شقی از خجالت مکس بر می آیند.

  • Ali🦁33

   7

   32

   Reza. Mc
   هر وقت اون سالها آمد تو هم بیا نظر بده راجبشون هر چند الان گفتنش برات راحته بعدش ناپدید میشی.

   • Arash⁵⁴

    6

    4

    عزیزم اوج نگیر
    اگه قرار باشه خیلی راحت به هر راننده‌ی جوونی میدون بدن و راننده‌هایی مثل ریکاردو رو نادیده بگیرن و فدا کنن که سنگ رو سنگ بند نمی‌شه، این چیزا فقط از یه تیم بر میاد
    در کل شما اوج نگیر دوست عزیز شاید تو سال‌های آینده اونی که ناپدید می‌شه کس دیگه‌ای باشه :))
    امیدوارم یه راننده در حد فتل ۲۰۱۰ تا ۱۴ با ماشین برابر جلوی ورشتپن قرار بگیره تا ببینیم بازم به خودش جرات می‌ده انقدر اگرسیو رانندگی کنه یا نه =))

  • Cosworth DFV

   2

   3

   به نام خدا

   رضا جان سلام و درود

   جورج رو نمیدونم

   ولی با شارل مخالفم چون از ترس برخورد با لوییز رفت خارج محدوده پیست ، واقعا تعجب کردم چرا اینقدر راحت پا پس کشید.

   مکس هم اینقدر بهش اعتماد داشتن با وجود سن بسیار کم وسط فصل جایگزین کویات شد و پا به پا با دنیل رقابت کرد انصافا راننده خوبیه مثل آیرتون سنا با چاشنی نترس بودن.

   • SUPER FAST 16

    4

    1

    در رابطه با شارل ،جنگی نبود که توش شانس داشته باشه.عاقلی کرد و اولین پودیوم رو فدای یه دفاع بدون تفکر نکرد

 4. 🏁Parsa16

  26

  6

  منم امیدوارم احترام دوباره به رقابت برگرده که دیگه شاهد توهین و دعوا بین راننده ها و فن ها نباشیم

 5. @sebvr

  23

  42

  داستان تصادف بزرگ … : تحلیل تصادف مکس ورشتپن و لوییس همیلتون : بالاخره … برخوردی دیر یا زود قرار بود انجام بشه اتفاق افتاد ! لوییس همیلتون و مکس ورشتپن … اتفاقی شاید همه انتظارش رو داشتیم ولی در اول برای همه غیر منتظره بود
  اتفاقی که با اینکه میتونست اتفاق نیوفته ولی با اتفاق افتادنش صد در صد یه چیز هایی توی رقابت این دو تیم و این دو نفر را تغییر خواهد داد …چیز هایی که هر چی که هست باعث میشه احتمال این برخورد ها در ریس های بعدی بالاتر بره ! و این قطعا کار تیم ها برای توسعه ی ماشین فصل بعد رو هم سخت خواهد کرد ولی راننده ها به راحتی از قهرمانی جهان سال 2021 عبور میکنن ؟! به هیچ وجه ! با تحلیل این تصادف با من همراه باشید …

  اول از همه لوییس استارت خیلی خوبی رو داشت و تونست کنار به کنار ورشتپن بیاد و اون رو بیرون پیچ قرار بده ولی اینجا ورشتپن از بیرون پیچ یک حرکت خیلی شجاعانه ای رو زد و جدا از خود ریسینگ لاین مکس برای این پیچ اینکه پیچ اول بود و راننده ها هنوز دقیقا نمی دونن دما و وضعیت تایر ها چطوریه و وضعیت ماشین با این مقدار بنزین رو با توجه به تست های مربوط به ریس توی تمرینات هنوز کاملا احساس ماشین رو درک نکردن این حرکت خیلی خوب و جسورانه بود
  و توی پیچ های 3 و 4 مکس تو اینکه کجا خودرو ی خودش رو قرار بده تا به بهترین نحو از لوییس دفاع کنه واقعا خوب عمل کرد و لوییس هم توی ترمز گیری برای پیچ 3 فوق العاده بود و خطی که برای پیچ 4 داشت خیلی هوشمندانه بود لوییس برای ورود و خروجی پیچ 4 ریسینگ لاینی رو داشت که بتونه جلوی ماشینش رو توی هوای تمیزتری قرار بده و چسبندگی بهتر و در نتیجه خروجی بهتری بگیره تا با اسلیپ استریم مکس بتونه رد بشه ولی مکس توی پیچ بعد دیر ترمز کرد و یه دفاع فوق العاده رو انجام داد
  توی پیچ قبل از کفی هم لوییس از تکنیک پیچ 4 خودش استفاده کرد و به خوبی جلوی ماشین رو از هوای کثیف دور نگه داشت و خروجی خوبی هم گرفت
  توی کفی هم مکس یه مقداری داخل رفت ولی نه خیلی ! و لوییس از کنارش اومد و داخل پیچ رو گرفت
  اینجا به مکس انتقاد کردن چرا داخل تر نرفت تا لوییس رو مجبور کنه بره بیرون پیچ و رده ی خودش رو حفظ کنه ؟! اینجا واقعا خیلی سادس بگیم مکس اشتباه کرد ولی اینطور نیست چون کاپس یه پیچ سرعت بالاست و با توجه به هندسه ی این پیچ مکس اگه میخواست داخل ترین ریسینگ لاین رو انتخاب کنه سرعت خروجی کمتری نسبت به لوییس داشت و این باعث میشد با توجه به تخته گاز بودن پیچ های بعدی مکس بازنده ی این نبرد باشه ! ولی مکس وقتی دید لوییس میاد داخل تر پس خودش رفت برای ریسینگ لاین بیرون تا بتونه ازش رد بشه
  حالا اینجا یه نکته ای هست ! اینو همه ی راننده ها میدونن وقتی توی کاپس و یا هر پیچ دیگه ای شما توی لاین داخلی هستی و لاین بیرونی کس دیگه ای هست شما باید محافظه کارانه عمل کنی ! چون شما اگه یه مقداری با سرعت زیاد وارد پیچ بشید و یا دچار بیش فرمانی بشید یا کم فرمانی و …شما به ماشین بیرونی برخورد میکنید و همه چیز خراب میشه ! پس شما باید خودتون و ماشین رو کنترل کنید و یه فضای اضافه ای به منظوره فضای ایمنی درست کنید با ریسینگ لاینتون و همیلتون این کار رو انجام نداد
  و توی این پیچ لوییس دچار کم فرمانی شد و این باعث شد ایپکس پیچ رو از دست بده و ریسینگ لاین معمولی برای این شرایط با توجه فاصلش با مکس از دست دادن ایپکس نبود {{توی بتل با شارل همیلتون کرپ رو لمس کرد و ایپکس رو زد توی همین شرایط چون کم فرمانی نداشت }} و این باعث شد با توجه به نزاشتن فضای امن برای مکس برخورد صورت بگیره البته میشه گفت مکس باید یه مقدار فضای بیشتری در اختیار لوییس قرار میداد ولیکن این فضایی که مکس قرار داد کافی بود و تو این سطح رقابت نباید انتظار فضای بیشتر از این رو داشت و صد در صد از نوع فرمون دادن لوییس به داخل پیچ مشخصا برای خط طبیعی و کرپ ها بود ولیکن کم فرمانی و داشتن بنزین زیاد و سنگین بودن ماشین توی دور اول و نبودن تایر ها توی دمای اصلی قطعا تاثیر داشته و لوییس هم به داخل پیچ رفت جایی که کثیف تر از نقاط دیگر کاپس هست و تایر ها هم گریپ زیادی نداشتند و همه ی این معیار ها تاثیر داشته ولی این راننده ها بهترین توی دنیا هستن و باید همه ی این چیز ها رو مدیریت کنن ولی لوییس همیلتون اشتباه کرد و شما همیشه باید یه بالانسی بین قرار دادن فضای کافی و امن و ریسک سبقت بر قرار کنید و این اسون نیست !
  صد در صد هر دو راننده میدونستن شاید کسی که بعد این پیچ پیشتازه قهرمان این رقابت باشه و به نظرم دلیل اصلی این برخورد همین بود و مطمئنا مکس با توجه به نتایج جدول خیلی نسبت به لوییس محافظه کارانه تر بود ولی خب این اتفاق اجنتاب ناپذیر بود
  در انتها با اینکه اشتباه لوییس به نظرم باعث این تصادف شد ولی انقدر معیار های زیادی در این تصادف دخیل بودن که اگرم کسی بگه برخورد مسابقه ای بود نمیشه ردش کرد !
  قطعا این برخورد اتفاق می افتاد دیر یا زود ! ولی به نظرم قطعا این اخرین برخورد این دوتا نخواهد بود …این رقابت داره به جاهای جذابش نزدیک میشه …شما چی فکر میکنید ! برنده ی این نبرد…مرسدس یا ردبول ؟!

  • 🏁Parsa16

   21

   7

   ممنون sebvr عزیز
   به درستی تحلیل کردید
   ولی نکته ای رو فراموش کردید،مکس توی لاین بیرونی نبود بلکه وسط پیست بود،این رو میشه فهمید که وقتی فضای بیشتری برای بیرون رفتن توی پیچ دارید هنوز توی لاین بیرونی نیستید و اگر مکس فضای بیشتری میداد و از بیرون میرفت قطعا رده رو از دست میداد ولی تصادفی صورت نمی گرفت
   در کل فکر می کنم برخورد پنجاه پنجاه بوده باشه چون میتونیم به دو صورت به این برخورد نگاه کنیم که در اولی همیلتون مقصره چون توی ورود به پیچ عقبتر بود که این یعنی پیچ برای مکس بود،و در دومی مکس مقصره چون فضای بیشتری برای بیرون رفتن توی پیچ داشت اما نرفت
   و در جواب سوالتون هم حدس میزنم مرسدس و همیلتون برنده این فصل باشند

  • Mehdi mozafari

   26

   7

   به طور کامل با تحلیل شخصی تون مخالفم. نه راننده مرسدس یا ردبول و نه هیچکدام از ناظرین و کارشناسان حرفی از کم فرمانی نزده‌اند، چون کم فرمانی وجود نداشت. پس بیس استدلال تون اشکال داره

   • @sebvr

    15

    7

    سلام مهدی مظفری عزیز
    نظرتون محترمه ولی یه بخشی از این کم فرمانی بود یعنی یه مقدار ازش
    یه بخش دیگش سنگین بودن ماشین توی دور های ابتدایی هست
    بخش دیگه ای هم مربوط خط داخلی و چسبندگی و گریپ اونجا هست !
    خیلی معیار ها هست
    ولی لوییس کم فرمانی داشت
    انبورد لوییس رو نگاه کنید
    یکی دو تا از کارشناسا هم گفتن

   • mahyar

    8

    13

    من چیزی که از صحبت های بقیه راننده خوندم مثل باتون گفتن لویس کم فرمانی داشته .

  • Parsa911

   10

   5

   خیلی ممنون از تحلیل خوبتون عالی بود

  • رضا سلطانی

   11

   8

   جناب sebvr خیلی تحلیل دقیقی بود
   ایشالا باز هم حتما بنویسید
   به نظرم که اگر مکس و ردبول آرام بشوند و با اتکای به برتری ماشین و رانندگی عالی این فصل مکس جلو بروند و درگیر بازی های ذهنی ای که همیلتون و مرسدس درس تجربه دارند نشوند قطعا پیروز این فصل می شوند
   راستی یک سوال:چرا در دور های آخر همیلتون اینقدر سریع شده بود؟ هیچ کس پیش بینی اش را نمی کرد که اینقدر سریع بشه. حتی بوتاس هم بسیار بسیار کند تر از او بود. دلیلش چیه به نظر شما؟

  • mrz_ir

   15

   5

   بحث کم فرمانی یکم درست نیست چون موقع کم فرمانی برای بدست گرفتن دوباره کنترل خودرو راننده ها کمی هم که شده فرمون رو بر میگردونند ولی انبورد لوییس رو نگاه کنی لوییس بر نمیگردونه
   این پیچ و با این موقعیت دو راه برای جلوگیری از تصادف وجود داشت
   یکی اینکه مکس قصد بریدن پیچ رو نمیکرد و از بیرون تر میرفت .
   دوم هم اینکه لوییس ترمز میگرفت و عقب نشینی میکرد.
   که نه مکس اینجوری عمل میکنه (کلا دفاع های سخت زیاد میکنه که بسیاری از مواقع هم خودشو دی ان اف کرده و هم بقیه رو ) و نه لوییس بعد دوبار کوتاه اومدن برای بار سوم کوتاه میومد.
   این تصادف پنجاه پنجاه بود حالا پنج درصد کمتر بیشتر
   این تصادفات میتونه به نفع دو تیم فراری و مکلارن باشه چون هم توی مسیر درستی هستن و هم اینکه به اندازه دو تیم برتر تحت فشار نیستند و دو تیم ردبول و مرسدس خسارت سنگینی بابت تصادفات مکس و والتری پرداخت کردن ولی اون دو تیم خسارت انچنان سنگینی نداشتن.
   و باز بین این دو بیشتر به نفع مکلارن هست چون پاور یونیت مکلارن مرسدسه و در وضعیت مناسبی قرار داره اما پاوریونیت فراری تقریبا ضعیف ترینه که این موضوع رو در همین سیلور استون دیدیم که با اینکه ساینز اونهمه مدت در فاصله دی ار اس ریکیاردو بود ولی بعد از تقریبا بیست دور نتوانست سبقت بگیرد که واقعا ضعف پاوریونیت فراری رو نشون میده.(ریکیاردو بدون دی ار اس با ساینز با دی ار اس تقریبا سرعت برابری داشت :|)
   بازنده اصلی فریز پاور یونیت قطعا فراری و برنده اصلیش هم ردبوله.

   • @sebvr

    10

    3

    Mrz Ir
    سلام ممنون از نظرتون
    شما گفتید باید برمیگردوند فرمون رو
    و لوییس وقتی فاصله ش با مکس رو دید میدونست این تصحیح به معنی برخورده و قطعا لوییس سیستم تعلیق جلو و ماشین خودش رو در خطر میدید که این کار رو نکرد
    و این برگردوندن فرمون میتونست حتی اون رو در خطر پنالتی قرار بده اگرم برخورد بشه

   • mahyar

    5

    8

    توی کاپس کم فرمانی دارید . مکس هم کنارتونه و سرعتتون 250 کیلومتر برساعته . به نظرت چجوری میتونست اصلاح کنه ؟ اصلاح کردنش میشد عین این که از قصد بکوبه به مکس به خاطر همین فرمون رو برنگردوند چون میدونست اگه فرمون رو برگردونه قطعا مکس رو میزنه . ولی بهترین کار این بود که عقب بکشه .

   • mrz_ir

    5

    2

    خوب همینو میگم دیگه
    کم فرمونی نیاز به اصلاح داره
    چجوری میشه کم فرمونی باشه و اصلاح هم نکرد؟؟؟؟

   • mrz_ir

    2

    3

    اما اینکه یذره بسته تر طی میکرد کم فرمونی خودشو نشون میداد و حتی اسپین میشد بدیهیه

  • SEB.5

   8

   5

   سلام sebvr عزیز ممنون بابت این تحلیل کامل و زیبات .

  • @sebvr

   10

   7

   آیدین عزیز من به هیچ وجه طرفدار مکس نیستم !
   اتفاقا بین این دو تا طرفدار لوییسم !
   ولی این اتفاق تنها صد در صدی که داشت این بود که لوییس از قصد این کار رو نکرده
   درباره ی سوال دوم گفتم که لوییس کم فرمانی داشت و ….
   ممنون که خوندی

  • mahyar

   13

   3

   1- مکس قطعا اگرسیو بود . همونقدر که همیلتون بود . مکس قد ی ماشین فضا داد ولی خیلی میلیمتری . لویس هم میتونست فضای بیشتری بده اگه عقب میکشید . چون اونقدر کمفرمانی داشت که عملا نمیتونست بیشتر از این به داخل بره
   اطلاعات تلمتری میگه این دوتا حتی از کوالی سه هم سرعت بیشتری توی ورودی داشتن . تاز توی اون شرایط شما ریسینگ لاین رو از بیرون گرفتی و یک مسیر ایده عال داری و لاستیکت سافته و بنزین کم . اینجا هم وزنت بیشتره . هم زاویه ورودت مناسب نیست و بنزیین زیاد توی ماشین هست . چجوری میخواستن این دوتا از اون پیچ بدونه برخورد بیرون بیاد ؟
   2- لویس تنها فرصت عبور رو اونجا دید و سعی کرد ازش استفاده بکنه ولی سرعتش خیلی زیاد بود و اگه برخوردی پیش نمیومد با توجه با این که جفتشون سرعتشون زیادتر بود و لاین مکس بهتر بود و مدیوم داشتن … نمیدونم شما فکر کن با همه این وجود لویس میرفت پشت مکس و هوای کثیف . آیا آخر پیچ اسپین نمیشد ؟ احتمالش وجود داشت .
   3- هر احتمالی وجود داره . ما از بیرون گود نشستیم نمیشه قطعی گفت .ولی به نظر من لویس همچین راننده نیست که جون کسیو اینشکلی به خطر بندازه .
   یک درصد اگه میخواست این کارو بکنه توی پیچ سرعت پایین میکرد. (تصادف نیکو روز برگ با لویس اتریش 2016 . پیچ سرعت بالایی نداره و راننده ها راحتر میتونن نسبت به همدیگه شرایط رو سختر بکنن . اما من بعید میدونم توی گرید راننده ای باشه که بخواد از عمد کسی رو خارج بکنه .

  • Amin44

   12

   2

   مهیار:با کلیت کامنتت کار ندارم
   فقط اون قسمت آخرش!لوییس باعث دی ان اف شدن نیکو تو اتریش ۲۰۱۶ شد؟؟؟😂😂😂
   شوخی میکنی دیگه…؟؟؟!!!

  • Amin44

   9

   2

   البته خودمم یه لحظه به اشتباه افتادم
   نیکو تو اتریش ۲۰۱۶ بعد از برخورد دی ان اف نشد!

  • نوذر

   2

   6

   تحلیل جالبی بود متشکرم.

  • Mehdi mozafari

   4

   2

   من عذرخواهی و تصحیح کنم
   بعد از دیدن مجدد صحنه مشخصه که همیلتون کم فرمانی کامل داره،چون سعی میکنه بره روی ایپکس اما ماشین فرمان نمیگیره

   • farshad.b

    5

    1

    سلام اقا مهدی . مهم اینه از این بحث ها چیز جدیدی یاد بگیریم والا مکس و همیلتون آخرش یجوری با هم کنار میآیند . آفرین به شما . امروز (جمعه) قطعنا معلوماتمون بالاتر شده و بابت این موضوع باید از اقا کوروش و اقا حامد تشکر کنیم . همیشه عالی بودید حیف که شما رو در کنار خودمان نداریم . (دوستان که انشالله متوجه هستند از چه عزیزانی تشکر کردم و نمیشه آدرس دقیق داد)!!

   • @sebvr

    5

    1

    سلام اقا مهدی عزیز
    من توی تحلیل گفتم ولی نمی دونم چرا 40 تا دیس لایک گرفتم

   • Mehdi mozafari

    5

    2

    سب وی آر
    همونطور که عرض کردم یکی از مخالفان من بودم که زیر کامنت‌ات هم نوشتم. اینو هم در تصحیح اون نوشتم.
    اما اینا به کنار، نمیدونم چرا اینقدر روی دیسلایک حساس هستید؟ هم شما و هم خیلی از دوستان دیگه.یک سری که انگار مینویسن واسه دیسلایک!یعنی کامنت میگذاره و نظرش را میگه و در آخر اضافه میکنه: حالا دیس بدین ببینم!! اگر برای لایک و دیسلایک مینویسید به نظرم بهتره اصلا ننویسید. نظره دیگه،یک عده موافق هستن عده ای دیگه مخالف.اصلا ممکنه اون دیسلایک مربوط به بخش دیگه ای از نوشته شما باشه. ممکن کلا یکی با نوشته طولانی حال نکنه.از جمله بندی خوشش نیاد.به نظرش جانبدارانه برسه و ده‌ها دلیل دیگه.چندان اهمیتی نداره.

 6. محمد امین

  10

  6

  باید دقت کنید که هردو مقصر بودن اما یک نفر بیشتر ، نمیشه گفت فقط مکس اشتباه کرد و یا فقط لوییس اشتباه کرد
  و اینکه مکس زیاد تهاجمی بود و همچنین لوییس هم روش خیلی داشت فشار میاورد و هیچکدوم کوتاه نمی امدن پس این قطعی بود که تصادفی در کار باشه
  به نظر من مکس باید خونسرد تر باشه تا راننده ی پشت سرش میخواد سبقت بگیره رو به مشکل نیندازد و نه فقط در این ریس بلکه همیشه، و لویس هم زیادی داشت عجله می‌کرد و این اصلا قابل قبول نبود چون لویس با توجه به تجربه اش این همه عجله ازش عجيب بو

 7. Hamoon

  23

  7

  وقتی هنوزم هستن کسایی ک میگن با سرعت نزدیک 300 کیلومتر لوییس عمدی زده پس بیخیال باش
  سر پیچ با اون سرعت بزنی از کجا معلوم خودتم باهاش نری تو دیوار؟ از کجا معلوم پنچری یا شکستگی پیش نیاد؟
  دکترای رانندگی هم داشته باشی تو این وضع و سرعت عمد معنا نداره
  تازه ب نظر من لوییس شانسم اورد ک بعد شکستن بال جلوش پرچم قرمز دادن
  ب قول خودش چندبار کوتاه اومد ولی این بار نیومد
  برخورد مسابقه ای بود بازم ممکنه پیش بیاد.همیشه همین بوده

  • Hamoon

   14

   0

   خطاب ب فست بوی بودش.کامنتش غیب شد!

  • Hamoon

   16

   5

   ب دیدگاه شما احترام میزارم ولی مخالفم.
   بسیار بودن برخوردای سبکتر از این ک عواقب و خرابی خیلی دور از انتظاری بوجود اوردن.
   نه مکس فنم نه لوییس فن. جفتشونم از رقیبای تیم مورد علاقم هستن.. ولی برخورد مسابقه ای بود نه عمد

 8. Erfan.5

  10

  17

  همیشه ضربات کاری به رقیب هات در مواقع حساس زدی آفرین

 9. Lh44

  11

  2

  من فکر میکنم واسه مجارستان اینجوری داره حرف میزنه چون به واسطه ریس هایی که اونجا انجام شده پتانسیل برخورد خیلی زیاده
  2017تا 2019 برخورد زیاد داشته اونجا

 10. Mehriar Salehi

  22

  4

  تصور اینکه دوتا رقیب تایتل، توی پیست تصادف اینجوری داشته باشن و بعد دیگه همچین اتفاقاتی ادامه دار نباشن؟ این فانتزیه! هیچوقت اینطور نبوده و وقتی سر این موضوع باز بشه، شده…فقط یک حالته که برخوردهاشون ادامه پیدا نکنه و اونم اینه که توی پیست نزدیک هم نباشن تا تکلیف تایتل مشخص بشه.

  یه خبر بی ربط هم به تاپیک چون اینجا کاور نمیشه:
  بعد از مسئول ایرو کارخانه و مسئول ایرو ترک ساید مرسدس، ویلیامز مارچلو پلیس، مدیر بخش ایرو آلفاتائوری رو هم جذب کرده.
  ۳ نفر تو یک ماه…خوبه که برخلاف شوآف های آستون مارتین و استرول، دوریلتون بی سر و صدا داره نیروهای با کیفیتی رو میگیره.

  • 🏁Parsa16

   8

   9

   سلام آقای صالحی
   یک سوال داشتم
   با توجه به این نیرو هایی که ویلیامز داره جذب میکنه و اینکه شاید جورج فصل بعد هم در ویلیامز باشه و موتور مرسدس ارتقا پیدا کنه،آیا ویلیامز این شانس رو داره که سال دیگه مدعی سکو و قهرمانی باشه؟

   • Mehriar Salehi

    22

    3

    سکو؟ قهرمانی؟ ظرف یکسال؟ من به اینکه بشن تیم هشتم راضیم، این چیزی که شما میگید زیادی تخیلیه مگر اینکه یک تیم یه لوپ هل تو قوانین پیدا کنه و اتفاقا بزنه و اون تیم هم یه ته جدولی باشه! که جز مورد هوندا/بران هیچ مثالی یادم نمیاد.
    درغیر اینصورت، بازسازی تیم یه پروسه چند ساله هست.
    حتی این افرادی که الان دارن جذب تیم میشن، تاثیری تو طراحی ماشین سال آینده ندارن.این پروسه خیلی وقت پیش شروع شده، این افراد نهایت تاثیرشون رو آپدیت ها باشه.

    درکل…شانس این موضوع که میگید بنظر یک در میلیونم نیست.رسیدن به انتهای میدفیلد نتیجه رضایت بخشیه برای تیمی که سه سال آخر بوده و سالهای سال، مسیر اشتباهی رو رفته.

   • 🏁Parsa16

    9

    2

    حرفتون کاملا درسته
    ممنون

 11. بردیا

  4

  21

  اگه استوارت ها تشخیص دادن مقصر همیلتون بوده باید پنالتی بیشتری بهش میدادن

  • Mehriar Salehi

   20

   2

   بیانیه مسی رو بخونید متوجه میشید چرا پنالتی بیشتری داده نشده.

   • Parsa911

    7

    2

    میشه بیانه ای که داده رو بزارید
    البته اگر زحمت نمیشه ممنون

   • Mehriar Salehi

    19

    3

    بیانیه اش‌ اشاره داره به اینکه لوییس تو این برخورد “تقصیر بیشتری” داشته و نه مقصر کامل.
    درصورتیکه برای مثال، تصادف روز قبل تو بیانیه اشون ماشین شماره ۶۳ (راسل) رو مقصر تصادف تشخیص داده بودن بطور کامل.

    ترجمه جمله بالا هم اینه که بین ۴۹٪ تا ۱٪ تقصیر رو داوران متوجه لوییس نمیدونستن و نتیجه این ترجمه و این قضاوت اینه که استاپ گو ندادن.

   • توتو ولف

    14

    3

    و همینطور به درستی اشاره کرده که نمیشه در قضاوت یک تصادف , عواقب تصادف رو دخیل کرد, این مسئله میتونه باعث تصمیم های متفاوت در شرایط مختلف شه و مرزهاش قابل تشخیص و تعیین نیست.

 12. SEB.5

  16

  2

  به نظر من اگه لوئیس و مکس این بحث برخورد رو تمومش نکنن بازم دو یا سه برخورد دیگه داشته باشیم چون مکس هم تلافی میکنه، ولی امیدوارم رقابت سالم و تمیزی داشته باشیم ‌

 13. Amir.gh

  5

  23

  اومیدوارم مکس هم همین بلا رو سر همیلتون بیاره

 14. Lh44

  22

  2

  انگار ردبول ول کن ماجرا نیست .
  وکیل گرفتن تا هرکاری میتونن انجام بدن که جریمه لوییس رو بیشتر کنن.
  حالا به کجا میرسه این موضوع اصلا مشخص نیست

  • ...m6...

   1

   1

   به هیج جا نمیرسه اینا همش خز بازی و جو سازیه ول کن تروخدا😂😂

 15. F@rz@d🏁

  4

  31

  میخواد احترام رو برگردونه ؟! 😂
  زدی ضربتی ضربتی نوش خواهی کرد .
  همیلتون میدونست که مکس اینجوری بهش حمله میکنه و با یه حرکت ریز و دقیق مکس رو به بیرون پرتاب کرد و در واقع مکس غافلگیر شد چون روحش هم خبر نداشت که همیلتون همچین حرکت غیر قانونی رو میزنه ، اما تو مسابقه های بعدی این غافلگیری برای مکس وجود نداره و باید منتظر انتقام مکس باشیم .

  • Lh44

   19

   5

   یه حسی بهم میگه مجارستان احتمال 60 درصد زیادم نه همون 60درصد اگه تعیین خط اینا یکو دو بشن تو مسابقه همون دور اول میزنن به هم

  • ...m6...

   1

   2

   اره داداش مکس بیچاره روحشم خبر نداشت که همیلتون این دفعه راه نمیده… 😂
   اره گلم منتظر انتقام(عقده گشایی) هستیم
   نهایت خرجش یه تابوته دیگه😂

 16. Hb53865

  17

  5

  به نظر من اون ۱۰ثانیه جریمه لویس زیاد بود چون قبل از اینکه از ریسنگ لاین خودش خارج بشه مکس بی محابا راهشو بست بدون اینکه به عواقب اینکار فکر کنه در حالی که مکس در جدول امتیازی ۳۸امتیاز جلوتره ،برای اینکه مسابقه رو از دست نده باید یاد بگیره عاقلانتر رانندگی کنه مثل همیلتون که توی جدول جلو بود خیلی کمتر ریسک میکرد و به قولی کوتاه میومد

 17. Amin44

  22

  3

  مکس کله خراب تر از اونیه که با یه بار دی ان اف درست بشه،مسابقه خیلی ها رو خراب کرده
  شاید قهرمانی های سال رو هم از کسی گرفته باشه
  اینا همش کارماس و باید سرش بیاد

  • ...m6...

   0

   1

   دادا الان منتظر عقده گشایی باش😂 کدوم درست شدن

 18. Behzad

  2

  17

  بعد از مسابقه ی مجارستان این ماجرا فروکش خواهد کرد و همه چی به روال عادی برمیگرده.
  این حادثه از نظر بازاریابی یک اتفاق جذاب برای تشکیلات خواهد بود و فکر کنم افول تماشاچیان در سالیان اخیر با همچین رویدادهایی جبران بشه.
  رانندگان وقتی در فشار و استرس باشند ممکنه اشتباه کنند و اینم به حوادث گوناگونی که رخ داده اضافه کنیم.

 19. بیژن

  25

  3

  به گفته چارلز لکلرک و دنیل ریکاردو این یه برخورد مسابقه ای بوده.
  طبق گفته و آنالیز جولیان پالمر بعد مسابقه برخورد پنجاه پنجاه بوده و برخورد مسابقه ای
  و هیچ کم فرمانی هم همیلتون نداشت
  قبل اون برخورد هم در خروجی پیچ ۱و هم پیچ ۶ دوبار نزدیک بود برخورد کنن
  علت اینکه همیلتون رفتارش در سبقت از مکس و لکلرک هم متفاوت بوده به گفته پالمر : مکس و لوئیس میدونستن
  هرکی اول بیرون بیاد از پیچ ۹ در بقیه پیست تعقیب کردن ماشین جلویی سخته و هرکی جلوتر بود میتونست فاصله بندازه.
  با لکلرک هم میدونست اگه نتونه اونجا هم سبقت بگیره دور بعد حتما اینکارو میکرد .
  و هم اینکه وقتی رقیب مستقیم قهرمانی نیست چارلز، همیلتون ریسک زیادی نکرد و داخل تر پیچید و البته چارلز هم عریض تر پیچید و فرمان رو نگرفت رو همیلتون .
  دقیقا کاری که میتونست مکس انجام بده

  • mahyar

   4

   25

   فکر میکردم به اندازه کافی در موردش صحبت شده بود که اگه لویس کمفرمانی نداشته پس میتونسته بره رو کرب ها اونوقت میشه عذر بدتر از گناه که
   . همونجوری که توی سبقت از چارلز رفت روی کرب ها .
   پس تلمتری هم کشکه ؟ میدونی که جفتشون با سرعت خیلی بیشتری از کوالی وارد پیچ شدن ؟
   لویس با اون سرعت و خارج از ریسینگ لاین با ماشین پر بنزین و لاستیک مدیوم چجوری کمفرمانی نداشته ؟ یا پالمر گفته کم فرمانی نداشته شد دلیلی ؟ باتون ، راف ، باریچلو
   توی سبقت از لکلرک من نمیدونم شاید کانال رو عوض میکنید و دیگه مسابقه رو تماشا هم نمیکنید . لکلر دقیقا همون کار مکسو کرده و دقیقه همون اندازه فضا داده .
   نمیدونم شاید اون لحظه یدفعه گیرنده شما پریده به سیلوراستون 2020 وقتی فراری ها لپ شدن و پرچم آبی بهشون داد که مرسدس ها رد بشن اونجارو میگی .
   خلاصه که استوارت ها بیشتر از منو شما کارشناس این موضوع هستند پنالتی هم بهش تعلق گرفت چون اشتباه خودش بود . چرا ؟ هم سرعتش از کوالی بیشتر بود توی ورودی پیچ . هم داخل پیچ بود . هم مدیوم داشت و هم 100 کیلو سوخت داشت .
   مجدد بگید کم فرمانی نداشت تا من مطمعن بشم فقط بلدید کامنت بزارید و تامام

   • Mehdi mozafari

    35

    3

    شما که مثل ما کانال را عوض نکردی و سبقت همیلتون از لکلرک را دیدی واسه ما بگو:
    فاصله همیلتون با لکلرک موقعی که شارل شروع به پیچیدن کرد چقدر بود؟موفعیت ماشینش کجا بود؟الان اگه کسی بگه همیلتون کم فرمانی نداشت چیزی حالیش نیست؟
    اونوقت شما بیشتر از همه میدونی، حتی بیشتر از ناظرینی که دلایل پنالتی دادن به همیلتون را کامل و بدون سانسور و ملاحظه منتشر کردند و هیچکدوم از فرمایشات شما داخلش نیست!سرعت زیاد هنگام ورود به پیچ؟؟لاستیک مدیوم؟؟صدکیلو سوخت؟؟
    کسایی که واقعا در یک رشته(علمی،ورزشی…) خبره میشن هم هیچوقت با چنین قطعیتی صحبت نمیکنند.نمیدونم ما ملت این قطعیت را از کجا میاریم.
    روی صحبتم در این مورد با شما نیست، اما به راحتی نظر خودمون را به کل دنیا تعمیم میدیم،به همین راحتی.طرف چهارتا کامنت زیر یک پست اینستاگرامی را همه دنیا و طرفدارای یک راننده میبینه.
    نظرتون را مینویسین،خیلی هم عالی.کار خوبی هم میکنید.دیگه چرا مخالفان نظرتون را به نادانی متهم میکنید؟هرکس خلاف شما نوشت ریس را ندیده؟فقط بلده کامنت بگذاره؟

   • بیژن

    11

    2

    دوست عزیز این هایی که نوشتم صحبت های پالمر بوده و نمیدونم کانال رو عوض کرده بوده پالمر با نه ولی داشت فریم به فریم توضیح میداد.
    یه فیلم جالب هم دیشب دیدم که ریسینگ لاین مکس در موقع برخورد و کوالی رو مقایسه کرده بود .
    تو کوالی مکس قبل ورود به پیچ کامل رو کرب های سمت چپ پیچ ۹ شروع میکنه و در وسط پیچ میاد به سمت داخل.
    ولی تو مسابقه اصلا ریسینگ لاین عادی خودش رو هم نمیره و کلی تفاوت هست.
    وقتی کم فرمانی وجود داره شما فرمان رو اصلاح میکنید ولی در آنالیز پالمر روی آنبرد همچین چیزی دیده نمیشه .
    من مثل باتن و پالمر راننده نبودم و قطعا اونا بهتر تشخیص میدن .
    اگه دقت کرده باشین لکلرک دقیقا از وسط پیچ برعکس مکس که فرمان کامل به سمت داخل گرفت ، کامل فرمان نمیگیره و به سمت بیرون پیچ میره .
    مورد دیگه اینکه اگه پرچم قرمز نمیومد مسابقه همیلتون هم به فنا میرفت به خاطر آسیب دیدگی ماشین .

   • mahyar

    4

    4

    آقا مهدی .
    من کارشناس نیستم ولی اون سه نفری هم که اسم بردم گفتن لویس کم فرمانی داشت . حتی ریکاردو هم به این موضوع اشاره کرده .
    خوشبختانه آنبورد جفتشون توی یک کیلیپ در یوتوب هست .
    لویس توی مورد چارلز حتی جلوتر هم بوده . ولی کاملا” روی کرب ها هست و آخرش هم که چارلز پیش فرمانی و داستان میره خارج از پیست .
    در مورد این که سرعتشون بیشتر بوده ی بابایی هست در یوتوب که به صورت سه بعدی تصادفات رو برسی میکنه به اسم Crashalong آخرین کیلیپ رو ببینید متوجه میشید که طبق داده های تلمتری هم مکس و هم لویس نسبت به روز کوالی توی q3 حتی سرعت بیشتری وارد پیچ شدن
    بدبختی اینجاس که حتی تلاش نمیکنید تماشا کنید این چیزارو .
    من کاری به استوارت ها ندارم که به چه چیز هایی توجه میکنن . دوستمون داره میگه کم طبق فرمایشات پالمر کمفرمانی نداشته .
    منم دارم میگم چند تا راننده دیگه به این موضوع اشاره کردن که لویس کمفرمانی داشته . دلایل چیه ؟ اولیش زاویه ورودش . دومیش سرعت بالاترش نسبت به کوالی . سومیش ماشین پره سوخت بوده و سنگین . و در آخر لاستیک ها مدیوم هستند و اون چسبندگی سافت رو ندارن . اگه لویس کم فرمانی نداشته پس میتونسته بیشتر فرمون بده بره روی کرب ها . چرا این کارو نکرده ؟ چرا نتونسته ایپکس رو بزنه ؟ چون شرایط ماشین با روز کوالی کاملا” متفاوته و اون فرمونپزیری رو نداره . امیدوارم متوجه شده باشید . مجدد نیایید بگید استوارت ها این موضوعات رو مد نظر قرار نمیدن توی تصادف .خوب مدنظر قرار ندن . ولی دلیلی که من آوردم برای رد حرف پالمر و امثال پالمر هست .
    ما کسی رو به نادانی متهم نکردم ولی از این که افراد بدونه این که راجه به چیزی تحقیق کنن بیان نظرات عجیب غریب بزارن برخورد میکنم به شخصه .
    در مورد دلایل فنی استوارت ها من چیزی نمیدونم ولی بیخودی به کسی پنالتی نمیدن . همین مکس رو دوبار به خاطر اشتباهاتش از توی اتاق کولینگ روم کشیدن بیرون . یکیش جلوی لویس توی شیکین رفت تو چمنا اون شکلی عجیب شیکنو مستقیم طی کرد و کلا” راه نداد به سب . یکیش هم خارج از محدوده از رایکونن سبقت گرفت که با پنالتی کشیدنش بیرون .
    من صحبت های هر راننده ای که راجع به این موضوع حرف زده رو رفتم ترجمه کردم گذاشتم توی خبر قبلی . ولی قطعا” از روی باد معده صحبت نمیکنم خیالتون از این بابات راحت باشه . الان توجه کن آقا بیژن اومده میگه:
    “تو کوالی مکس قبل ورود به پیچ کامل رو کرب های سمت چپ پیچ ۹ شروع میکنه و در وسط پیچ میاد به سمت داخل.
    ولی تو مسابقه اصلا ریسینگ لاین عادی خودش رو هم نمیره و کلی تفاوت هست.”
    خوب من الان چی بگم ؟ لویس هم توی کوالی کامل اومده روی کرب های چپ و به سمت ایپکس حرکت کرده توی لاین خودش بوده . ولی الان از داخل پیچ داره میره .
    به خاطر همین چیز هاست که میبینی من آتیشی میشم . چون طرف میبینه مکس کرب هارو نگرفته چون داشته دفاع میکرده . ولی اینو نمیگه که لویس هم کلا” اصلا” اون ور پیست هست و داشته حمله میکرده . نمیدونم شاید داریم به ی زبون دیگه کامنت میزاریم .

   • Mehdi mozafari

    7

    3

    مهیار
    اینکه این همه منبع را چک میکنیدعالیه. این نقطه قوته.ایرادی که من گرفتم نحوه برخوردتون با نظر مخالفه،هرچقدر هم غیر منطقی باشه.
    اگه کامنتها را دیده باشی من هم جزو کسایی بودم که فکر میکردم همیلتون کم فرمانی نداشت.رفتم،دوباره دیدم و فهمیدم اشتباه کردم.کسی را که خطاب قرار داده بودم راهم مطلع کردم که اشتباه کردم. اما دلایل پنالتی گرفتن مشخصه.استوارت کاری نداره که شما کم فرمانی داشتی یا نداشتی.دراین مورد هم دو دلیل شون را توضیح دادن. اما بازهم میگم در مورد سبقت از شارل اشتباه میکنی.چون اون راهم دوباره و چند باره دیدم. قبل از آخرین تابلو سمت راست کنار پیست، و رسیدن به نقطه پیچیدن، همیلتون اونقدر عقب تره که لحظه فرمان دادن شارل را کاملا میبینه و میره روی ایپکس، ولی چون سرعت بیشتری داره و لکلرک کم فرمانی پیدا میکنه سبقت را کامل میکنه.کل منظورم اینه که دوتا سبقت اصلا قابل مقایسه باهم نیستند.
    در پایان، به نظرم اونجایی باید آتیشی بشی که یکی داره حق طبیعی دیگری را ضایع میکنه.والا همه اینجا هستن واسه نظر دادن.
    دم شما گرم که جزو معدود کسایی بودی که تونستیم باهم مخالفت کنیم، بدون توهین و تحقیر

   • mahyar

    5

    1

    آقا مهدی من چاکر شما هم هستم .
    صحنه لکلرک رو الان که گفتی چارلز جلوتره الان من خودم شک کردم . منتها باید فردا مجدد ببینمش الان یکم دسترسی هام محدود شده . ولی تا اونجا که یادمه روز مسابقه همیلتون اونجا یکم عقب هم میکشه .

   • بیژن

    3

    2

    مهیار
    نظارت هر شخص طبق تحلیل خودش متفاوته و پالمر و باتن هم به همین صورت .
    شما حتی کارشناس ها و راننده هایی که نظرشون مطابق نظر شما نیست رو قبول ندارین .
    همون فیلم سه بعدی که میگین ریسینگ لاین مکس رو نشون میده .
    و تفاوتش رو با اون صحنه تصادف
    این فقط شما نیستین که وقت میزارین و میرید سایت های مختلف تحقیق میکنید و فیلم و تحلیل میبینید و میخونید ؛ خیلی از بچه های این سایت هم به همین صورت هستن و چه بسا از من و شما بیشتر عاشق مسابقات .
    از قدیم گفتن درخت هر چه پر بار تر سر به زیر تر .
    همیلتون رو نگفتم چون نمیتونست تو اون صحنه ریسینگ لاین عادی خودش رو داشته باشه چون مکس مسیر رو بسته بود و دو بار هم جابه جا شد .
    علت دیگه ای هم که همیلتون داخل تر نرفت چون سرعت خروجییش در پیچ ۹ کمتر میشد و در سبقت از چارلز هم مشخص شد این مورد ولی چون چارلز از پیست خارج شد تونست سبقت رو تکمیل کنه .
    نظرات کارشناس ها متفاوته ولی همشون میگن برخورد مسابقه ای و عمدی در کار نبود ، چون میدونن در اون سرعت نمیشه همچین کاری کرد.
    محض اطلاعتون سرعت واکنش بدن نسبت به فرمان مغز در سریعترین حالت دو دهمه یعنی تا بخواد اقدام کنه در اون صورت چند متر جابه جا شدن .
    اینقدر هم بقیه رو متهم به ندونستن نکنید.
    اگه شما واقعا از مسابقات سر دربیارید متوجه میشید هیچ عمدی در کار هیچکدومشون نبوده و فقط نخواستن کوتاه بیان .

 20. mahyar

  8

  4

  من توی خبر قبلی صحبت راننده ها و… رو همرو ترجمه کرده بودم . گذاشته بودم . ولی خوب اون همه نوشته به کل نیست و نابود شد بعد از ارسال . خواستم از همون اولش توی ورد بنویسم که داستان نشه ولی ظاهرا اینجا اینجوریه که کل زحماتت به باد میره XD

 21. Ali🦁33

  5

  35

  همون یه ذره احترامی که مکس به همیلتون داشت دیگه تمام شد اگرم باشه تو انظار عمومی فقط ظاهری هست واقعأ حیف دست بده باها‌ش، مطمئن باشید مکس هم با این سن شخصیت خیلی محکمی داره که همیلتون بخواد باهاش بازی روانی کنه.
  اول فصل گفتن مکس نمی تونه با همیلتون رقابت کنه تا حالا تو فشار قهرمانی نبوده ولی برعکسش شد تا اینجا دیدین بعدش هم می بینید که کل اعتبار چندین ساله همیلتون زیر سوال میبره مکس، امسال هر چند تا اینجا هم همین کار کرده.
  رنگینگ این هفته با اینکه مکس به یه دور هم نرسید و همیلتون اول شد ولی پایین تر مکس قرار گرفت نشون دهنده همچی هست.

  • Amin44

   26

   6

   اون رنکینگ رو برای بچه هایی درست کردن که چیزی از رانندگی متوجه نمیشن بعد از مسابقه بحرین دوم پارسال که مکس به پیچ چهار هم نرسید بهش نمره ۸.۴ دادن درحالیکه تو کوالی کار خاصی نکرده بود و دقیقا رو همون پوزیشنی بود که ماشینش میتونه باشه (عامینانش یعنی اصلا گواهینامه رانندگی ندارن و حتی پشت ماشین شهری نشستن و کلا نمیدونن رانندگی یعنی چی!)
   بعد از اون قضیه بود که دیگه واسه خیلیا امار رنکینگ اهمیتی نداره،حتی اگه همه مسابقات آینده به لوییس ده بده باز هم ترجیح میدم بهش استناد نکنم!
   (این نظر شخصیمه)
   به علاوه اعتبار شوماخر با شکست جلو آلونسو(۲۰۰۶) زیر سوال نرفت البته با این تفاوت که مکس به هیچ وجه اعتبار آلونسوی ۲۰۰۶ رو نداره!
   (آلونسو داشت از قهرمانی جهانش دفاع می‌کرد)
   ثانیا کسی که هفت دوره قهرمان جهان شده
   ۱۰۰ پل و ۹۹ برد داره نیازی به احترام یه بچه ۲۳ ساله بدون افتخار (به جز جوان ترین برنده تاریخ و البته جانشین به حق استاد مالدونادو توصیه میکنم برای تفریح هم که شده رقابت جذاب این دو اسطوره رو تو اتریش ۲۰۱۵ تماشا کنید)و امثالهم نداره،
   دوباره میگم مکس در حدی نیست که رقیب لوییس محسوب بشه،جناب مَد فقط تو رقابت داخل پیست اونم با ماشین برتر می‌تونه تهدید باشه،خارج از پیست واقعا بچس واقعا…

   • ali

    15

    2

    مهندس همیلتون هم سن مکس بود
    فرمول ۳ برده بود
    فرمول ۲ هم برده بود
    توی فرمول یک هم یه قهرمانی و یه نایب قهرمانی داشت!!!!

    بله چون شما ازش عقده دارید دیگه همه ازش بدشون میاد مث شما!!
    اون چندتا ریس اول که ماشینا برابر بود (هرچند از همون اول همه کارشناسا معتقد بودن ماشین ردبول امسال بهتره) دیدیم نتایج رو.
    مکس قهرمان شمام بدون ماشین برتری که از موناکو به بعد دادن دستش همچین شیری هم نبود.
    همیشه از انتقادایی که به مکس میشه داغ میکنید اما خودتونم انواع و اقسام توهین‌ها و کوچک شماری ها رو نثار راننده مرسدس کردید.

   • Amin44

    11

    2

    آره خب این تفاوت بین مکس و لوییس همیشه پابرجا خواهد بود
    چون لوییس مثل مَد پدر پولدار نداشت که مستقیما یه صندلی تو فرمول یک تو ۱۶ سالگی واسش جور کنه،لوییس باید از پایه شروع میکرد و میومد بالا…
    در ضمن سن مکس ملاک نیست
    ملاک تعداد مسابقاتیه که استارت زده

  • Lh44

   23

   3

   80درصد فنای مکس یه سری بچه هایی هستن که احساسی مسابقه رو نگاه میکنن دلیل این رنکینگ هم همینه تو نظر سنجی راننده روز هم فکر کنم دوم شد خب این احساسی نیست پ چیه

  • Formula 44

   18

   4

   دقیقا … اینکه وستپن به یه دور هم نرسید ولی تو رنکینگ هفته بالاتر از همیلتون که مسابقه برد قرار گرفت نشون دهنده همچیه
   به ویژه اینکه وستپن راننده اورریتد و تبلیغاتیه

  • Ali🦁33

   3

   21

   مرسدس تو این گرندپری ماشین سریعتری داشت ولی از اینکه روز شنبه مکس شکستش داد جلو طرفداراش واقعأ برای خودش و طرفداراش قابل قبول نبود دیگه از شدت تحقیر شدن.

   • Shahab

    4

    2

    پودیوم نداشت ولی قهرمانی فصل رو داشت،

  • ...m6...

   0

   1

   بخدا حیف لویس بخواد نگاه این کنه اه اه اه🤧

 22. بهزاد زمانی

  19

  3

  سخنان لوییس بسیار هوشمندانه است مفهوم فوق‌العاده‌ای داره و امیدوارم مکس اونقدر باهوش باشه که بتونه درک کنه حرف‌های همیلتون رو. مسابقات پیش رو نشون میده آیا مکس فهمیده یا خیر

  • mahyar

   7

   0

   نظر منو بخوای مکس اونقدر پخته نیست که متوجه صحبت های لویس بشه .
   چیزی که الان هست اینه که تیم و مدیران تیم با مکس در مورد این موضوع صحبت میکنن تا از موضع خودش کوتاه بیاد .
   مثلا این بحث های روانی که آی ما وکیل میگیریم و فیلان بیسال ( به نظر من مسخره بازی هست این موضوع) هم برای این هست که تیم مقابل رو درگیر ی سری مسایل حاشیه ای بکنه و هم این که مکس رو به سمت این ببرن که ما داریم روی این قضیه کار میکنیم و راننده رو آرومتر بکنن از این حالت خارج بشه . وگرنه که قدیم اینجوری نبود جواب هر تصادفی رو توی مسابقه بعدی با تصادف میدادن . الان راننده ها مشاور دارن و کلی سیستم نظارتی دارن که از اون روندی که دارن خارج نشن .

 23. مهران آله

  24

  3

  دو تا راننده با هم درگیر شدن و هیچکدوم کوتاه نیومدن در نتیجه یکی ماشین و مسابقه اش به فنا رفت و یکی هم جریمه شد فقط مشکل اونجا بوجود اومد که بعلت بردن مسابقه توسط اونی که تو مسابقه موند ، داغ دل رقیبش داغتر شد پس یه ذره بین گرفتن روی تصادف و احتمالاً سال ها تفسیر ادامه داره ( در حالیکه که هر چی صحنه رو مرور میکنید صدمات با برخورد همخوانی نداره و آدم یاد صحنه درگیری در سفارت هندوستان در فیلم “خوب ، بد ، جلف” میافته ) … اصل قضیه اینه که دوتئیشون باید مواظب باشن چون یکی دیگه موتور و شاسی کافی تا آخر فصل نداره تا به رویه تهاجمیش ادامه بده ، و اون یکی هم برای یک فصل نباید رکورد 7 سال قهرمانیش رو فدا کنه و روش اسم بزارن .

  هرکس با این صحنه ها مشکل داره باید بره شطرنج بازی کنه … سال 94 بهترین های تاریخ در نیمه راه دوران قهرمانیش روی قوانینی که اعتراض داشت و در نقطه ای از پیست که تذکر داده بود ، از بین رفت ولی اینقدر داد و قال نبود .

  دیگه خسته کننده شده !

 24. Erfan.5

  6

  29

  لوییس جان هر وقت عقب افتادی بکوب بهش

 25. itg

  24

  5

  اول ازهمه تکلیف خودتونو لطفا مشخص کنین
  رقابت چرخ به چرخ قیمتش همینه
  بعدشم اگر فتل فنی چرا تو پوست مد مکس خودتو قایم میکنی
  تنفر اینقدر عجیبه

  اینا نظر شخصی من بود
  دوم رایکونن امسال بازنشست میشه و بوتاس درحال مذاکره با واسره
  این یعنی راسل به صندلی بنز رسید
  و بوتاس به آلفا رفت
  مهریار بنظرت ویلیامز کیو میاره
  بعد از جابجایی فتل فکرکنم یکی از مجهولترینها توی f1 اتفاق افتاد و متاسفانه ویلیامز هم بنظرم هیچگونه مقاومتی نمیتونه از خودش نشون بده

 26. itg

  15

  5

  اگر منتشر میشه
  دوست خوب ادمین لطفا تغییر نام کاربری مسدود کن تکلیف خودمونو با هموطنهای خودمون بدونیم
  بی ثباتی شخصیتی اینقدر نوبره والا

 27. itg

  10

  11

  طرف بیوگرافی داده راننده مورد علاقه
  لکرک وفتل
  فکر کنم توی این دنیا تکی
  شخصیت داشته باش
  طرفدارای فتل یک شاهزاده موناکویی که با پول و تاد به فرمول اومده قبول ندارن
  خودتو جور دیگه نشون بده جل الخالق

 28. mn.a

  8

  1

  فارغ از این بحث، از اخبار فرمول یک بگید. قرار بود با لاستیک جدید تست انجام بشه. چخبر از اون. حاشیه های تصادف هنوز هم داغه؟

 29. FJ

  12

  9

  سلام دوستان
  میخوام یه نظرسنجی باحال انجام بدم ,امیدوارم که با من همکاری کنید و تو این نظرسنجی شرکت کنید
  تو این هفت سال دوره هیبریدی (2014-2020) , از مجموع 138 ریس برگزار شده ,102 ریس (%74 برد ها) رو مرسدس داشته , ردبول و فراری هر کدوم 17 برد , ریسینگ پوینت و آلفاتاوری هر کدوم یک برد و بقیه تیم ها هم حضور سبزشون باعث گرمی رقابت ها شدن.
  سوال من اینه که شما اگه جای برگزار کنندگان فرمول یک بود و با توجه به این آمار ,و همینطور ضرورت رقابت و هیجان برای جذب و حفظ مخاطبها و اسپانسر ها , و انگیزه سایر تیمها برای ادامه دادن و سرمایه گذاری در فرمول یک , بعد از این همه سال یکه تازی مرسدس , اقدام به تغییر قوانین که الان اتفاق افتاده و رقابتی که به وجود اومده و حتی باعث شده جای تیم برتر عوض بشه ,میکردید یا نه؟؟
  اگه اینکارو رو انجام میدادید لایک کنید و اگه انجام نمیدادید دیسلایک کنید.
  فقط خواهشم اینه که اون حس طرفداری و تعصب به تیم مورد علاقه تون رو بگذارید کنار و موضوع رو از زاویه دید برگزار کنندگان ببینید و در واقع خودتون رو بگذارید جای آنها.(دعوا هم نکنید سر این موضوع با هم,یه نظرسنجی ساده اس همین )
  ممنونم

  • Lh44

   2

   6

   خب من اگه جای یه برگزار کننده بودم سعی میکردم ماشینا خیلی نزدیک به هم باشن مثل کپی پیست بعد تمام مسابقه میشد سبک رانندگی الان ردبول مرسدس خیلی به هم نزدیک بودن تو سیلور استون دیدین چقدر جذاب شد همش هیجان بود من خودم دور اول مسابقه از شدت هیجان صدای قلبمو حس میکردم حالا تصادف شد ولی قبلش واقعا اوج هیجان بود
   به نظرم ماشینا تو همین لول ردبولو مرسدس باشن مسابقات میشه مثل موتو3طرف از جایگاه دهم میاد جز سه نفر اول همینجوری هم تا اخر مسابقه ادامه پیدا میکنه

  • توتو ولف

   5

   1

   بستگی داره از چه زاویه ای به قضیه نیگا کنی,
   از اینجا که من نشستم, نه.

  • Parsa911

   1

   3

   به نظرم بهتر هی عوض نشه و دوره های ۱۰ ساله باشه مثلا و اگر مرسدس مثلا دست برتر اول دوره داره دلیل نمیشه بقیه وقتی قانون ثابته بهش نرسن
   ولی احتمالا دوتا کار دیگه میکردم یک لاستیک از برند های مختلف دو سوخت گیری و هر تیمی هم سوخت متفاوت اینا خودش باعث جذابیت میشد

 30. mahyar

  8

  0

  قدیم اینجا اینجوری بود که از خود غربی ها ما اخبار رو زودتر اینجا میدیدیم 🙂
  سیدل مدیر تیم مکلارن :

  together with the team and the competitive car we have this year, we’ve managed after 10 races to be in P3, so it’s not unrealistic to stay there,” said Seidl. “Let’s see what we can do in the second half of the season.
  با همکاری هم دیگه با تیم و ماشین رقابتی که امسال داریم ، موفق شدیم خودمون بعد از 10 مسابقه به رده سوم برسونیم که به نظر غیر واقعی نمیاد 🙂 ، بزارید ببینیم نیمه دوم فصل چی پیش میاد .
  Whether it is a realistic target [to stay P3] is difficult to say because the Red Bull car and the Mercedes car is clearly a better car and Valtteri and Checo have shown some great races this year, and also from the past, what they can do,” Seidl added.
  به هر حال سومی ی هدف واقعی هست ولی خوب سخته چون ردبول و مرسدس ماشیناشون مشخصا از ما بهتره و والتری و چکو(پرز) هم امسال و حتی از قدیم مسابقات خیلی خوبی رو به نمایش گذاشتن (منظورش اینه که اینا راننده های خیلی خوب و قابلی هستند)

  “Plus, we have to be honest as well, [we need] one time or another for something to go wrong on the Red Bull side or the Mercedes side, because we’re not in a position purely on performance to beat them.”
  البته اضافه کنم که ما باید واقع گرایانه باشیم . و نیاز داریم که از سمت ردبول یا مرسدس باز هم یک (البته اینجا منظور از one time or another ایه که باز هم چند تا دیگه پیش خواهد اومد ) چیزی اشتباه از آب دربیاد(منظورش همین اتفاقات مسابقه هست ) به این دلیل که ما توی مقعیتی نیستیم که از نظر بازدهی مشخصا” اونارو شکست بدیم .

  I’m very happy with the progress Daniel made,” said Seidl. “A really good step forward in qualifying on Friday and then managed to pull off some good races which is great to see.
  من با روندی که دنیل داره خیلی خوشحال هستم ، یک قدم رو به جلو بود توی کوالی که جمعه داشت و مدیریتش خیلی خفن بود این که بتونه ی مسابقه خیلی خوبی داشته باشه .

  “As Daniel said also after the race, there’s still things obviously to improve to match Lando,” added Seidl, after Ricciardo finished 14 seconds adrift of his team mate. “But the important thing is he’s making steps, feeling more comfortable in the car in both quali and the race and it was a big step forward compared to previous races, which was good.”
  همونجوری که دنیل بعد مسابقه گفت، ی سری چیز ها برای این که با لندو یکسان بشه وجود دارن که بهتر باشن، ولی مهمترین بخش قضیه اینجاس که دنیل داره پله های پیشرفت رو پشت سر میزاره، و این که نسبت به مسابقات قبلی چه توی ریس و چه توی کوالی حس بهتری نسبت به ماشین داشته و این خودش یک قدم مثبت هست و این خیلی خوبه .

  پایان پیام .
  darn in the pit XD

 31. Erfan.5

  3

  5

  راسل در مرسدس …….
  بوتاس در آلفارومئو‌ ؟؟؟؟؟؟
  *******

 32. هومن

  1

  7

  امسال هم مکس راننده بهتری هستش هم ردبول هوندا ماشین سر تری نسبت به بقیه هستند بگذرید از زیرکی های همیلتونی و توتویی و اتفاقات

 33. mahyar

  5

  2

  خبر اول این که هنور در مورد تصادف مکس گفته که 1.8 میلیون دلار هزینه برداشته 🙂

  It is no secret that we felt at the time, and still feel, that Hamilton was given a light penalty for this type of incident,” Horner wrote.
  هیچ رازی درش نیست که ما در لحظه حسش کردیم، و هنوز هم داریم حسش میکینم این که همیلیتون برای همچین برخوردی پنالتی سبکی گرفته .

  Given the severity of the incident and the lenient penalty, we are reviewing all data and have the right to request a review.
  به توجه به شدت تصادف و این که پنالتی کم بوده و ما حق اینو داریم که رخواست بدیم تا نسبت به موضوع برسی مجدد صورت بگیره .

  “We are therefore still looking at the evidence and considering all of our sporting options.”
  از طرفی ما داریم به همه مدارک نگاه میکنیم و همه گزینه های ورزشیمون رو هم مد نظر قرار میدیم ( همه گزینه ها روی میزه 🙂 )

  Horner said that Verstappen had “felt like he’d done a few rounds with Tyson Fury”
  مکس بعد از تصادف این حس رو داشته که انگار چند را با تایسون خشمگین مسابقه داده

  “A huge amount of credit must go to the safety standards of these cars, the Halo and the barrier systems because the impact was such that it actually broke Max’s seat,” Horner said.
  خیلی باید به این استاندارد های ایمنی این ماشین ها اعتبار داد، هیلو و سیستم بریر، قدرت برخورد اونقدر زیاد بوده که صندلی مکس رو شکونده .

  “The car could have quite easily flipped over which was an initial concern voiced by the first responding medical team but fortunately it didn’t.
  ماشین میتونست به راحتی چپ بکنه و برعکس بشه که اولین نکته ای بود که تیم مدیکال نگرانش شده بوده و خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

  “The other significant factor is the cost-cap element of this. That crash has cost us approximately $1.8 million and an accident like that has massive ramifications in a budget cap era.”
  فاکتور مهم بعد محدودیت بودجه هست . این تصادف برای ما 1.8 میلیون دلار هزینه داشته که به خودی خود باعث میشه تا تاثیر زیادی روی محدودیت بودجه بزاره ( چیزی که من از آخرش فهمیدم این بود در کل گفته که توی این فصلی که محدودیت بودجه گذاشتن قرار بوده مثلا” این بودجه صرف کار دیگه ای بشه حالا مجبورن اون کارو زمین بزارن بیان ماشین رو درست بکنند .)

  خلاصه که ی وکیل هم دکتر مارکو برای این کار استخدام کرده یکم دور هم شاد میشیم از اتفاقات .

 34. mahyar

  3

  0

  ی صحبت دیگه از هونر هم هست :
  “I am…still disappointed about the level of celebrations enjoyed in the wake of the accident,” wrote Horner.
  من هنوز خیلی از اون سطح از جشنی که مسببش یک تصادف بود نا امید هستم

  “The Mercedes team were aware of the gravity of the crash with Max widely reported as having been hospitalised and requiring further checks.
  تیم مرسدس کاملا میدونست که مکس از شدت تصادف بستری شده بود و برای چکاب های بعدی باید بیمارستان میموند . اونم به این دلیلی که این اتفاق به صورت گسترده خبر رسانی شده بود

  “It is unimaginable not to inform your driver of the situation, moreover to protect your driver in case they do not show the necessary restraint in celebrating, particularly when it was as a result of an incident he was penalised for.”
  خیلی سخته که شما راننده خوتون رو از موقعیت پیش اومده آگاهش بکنید، با توجه به این که باید از راننده خودتون نسبت به این داستان که اونا کلا” جلوی همچین جشن با شکوهی رو نمیگیرند و قراره حسابی بترکنن مخصوصا این که مسبب این جشن هم یک تصادفه که طرف به خاطرش جریمه هم شده بوده .

  “I would like to respond to some comments I have seen from Toto, who is quoted as saying our comments regarding Hamilton having caused the accident were “so personal”,” said Horner.
  من باید به یک سری از کامنت ها نظرات توتو واکنش نشون بدم، که گفته ما گفتیم که همیلتون دلیل تصادف بوده، که خیلی شخص بوده .

  “I would like to make it clear. This was an on-track incident between two of the best drivers in the world. At the point in time when you have a driver in hospital and the
  extent of any injuries have not yet been made clear, your car has been written off and the stewards have penalised the driver seen to be responsible, it is natural that emotion comes into play, for all involved, whether you feel wronged or victorious.
  میخوام خیلی شسته رفته بگم، این یک تصادف بین دوتا از بهترین راننده های جهان در مسیر بوده .
  در اون لحظه که یک راننده در بیمارستان دارید که هنوز مشخص نشده چه صدمه ای دیده، و ماشین شما(منظورش ماشین لویسه) توسط استوارت ها تحت کنترل قرار گرفته و راننده(منظورش لویس هست) هم مسول شناخته شده، اینجاست که احساسات پاشون به میدون باز میشه که آیا کار من اشتباه بوده و یا این که باید حس پیروزی داشته باشم .

  “I also felt the narrative that Max was being ‘overly aggressive’ at that stage was unjustified. You only have to look at the fact Max has zero penalty points on his licence and has not been found guilty of any on-track misjudgements in recent years.
  من همچنین در رابطه با این داستان که مکس در اون لحظه خیلی اگرسیو بوده هم باید بگم که درست نیست، با توجه به این که مکس هیچی پنالتی پوینت توی لایسنسش نداره و توی سال های قبل هرگز به عنوان مقصر توی قضاوت های پشت سر هم شناخته نشده بوده ( misjudgements که نمیدونم منظورش دقیقا از قضاوت غلط چی بوده )

  “The aggressive 17-year-old F1 rookie Max Verstappen that Hamilton is referring to is not the Max Verstappen of today, just as Hamilton is not the same driver he was when he entered the sport.
  اون مکس اگرسیو 17 ساله روکی فرمولا 1 که لویس بهش اشاره میکنه در واقعا این مکس امروز نیست، فقط چون همیلون دیگه اون راننده سابق نیست که تازه وارد این ورزش شده بوده .

  “Both drivers are of course uncompromising in their driving style,
  هر دو راننده نسبت به هم توی نوع رانندگیشون هیچ سازشی از خودشون نشون نمیدن

  but they are both highly skilled drivers with a great deal of experience.
  اما جفتشون خیلی حرفه ای و باتجربه هستند

  The reality is that Hamilton has met his match in a car that is now competitive, and I agree that both drivers need to show each other respect, but Hamilton was the aggressor on Sunday.”
  و واقیعت اینه که همیلتون مبارزشو داره داره توی یک ماشین رقابتی میبینه و من کاملا” موافقم که هر دو راننده باید به هم احترام بزارند ، ولی همیلتون یکشنبه تهاجمی بود .

  “Hungary will be a different challenge for the car and the team and we will all be fully motivated to retain our championship lead,” he said.
  و این که مجارستان یک چالش متفاوتی برای ماشین هست و برای حفظ لیدری قهرمانی باید کاملا” فعال و شیش دونگ حواسمون جمع باشه .

  “Max won’t dwell on anything from Silverstone and wants to do his talking on-track. He is determined to put this incident behind him and use it as added motivation for the rest of the season, as are we.”
  مکس هم کلا”اتفاقات سیلوراستون رو شسته گذاشته کنار و میخواد که صحبتش رو توی پیست بزنه ، قصد داره که این تصادف به خاطره ها بسپره و ازش به عنوان یک اهرم محرک برای بقیه فصل استفاده کنه .

  خلاصه که ببنیم چی پیشمیاد

 35. mahyar

  3

  0

  شوماخر هم با هاس قرادادشون در شرف امضا شدنه . منتها من خیلی خوابم میاد و نمیتونم خبر رو کامل پوشش بدم . و ندونم قضیه قراردادشون چی هست

 36. ...m6...

  1

  2

  کاملا درست و منطقی👌🏻💜
  دیگه زیاد عقب کشیده بود طرفم خیلی بد عادت شده بود…
  دادا وقتی سبک رانندگیت خیلی تهاجمی باشه و فکر کنی پیست مال پدرته همین میشه…
  دیگه راه دادن و عقب کشیدنی وجود نداره…

 37. SADRA

  1

  3

  مغرور هلندی باید یاد بگیره که بقیه راننده ها هم می تونن تهاجمی رانندگی کنند، تو مسابقه قبل دوبار داد سمت لکلرک و هلش داد بیرون از پیست.
  یه بار بلایی که ورشتپن سر بقیه میاره، سر خودش امد و چه جنجالی به پا کردند !!!

 38. SUPER FAST 16

  2

  0

  در رابطه با شارل ،جنگی نبود که توش شانس داشته باشه.عاقلی کرد و اولین پودیوم رو فدای یه دفاع بدون تفکر نکرد