فرمول یک ایران – کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول در پی برخورد خطرناک ابتدای گرندپری بریتانیا 2021، انتقادات خود از لوئیس همیلتون را دو چندان کرد.

طبق روال معمول این فصل، همه ما منتظر استارتی هیجان انگیز در فیچر ریس گرندپری بریتانیا بودیم. خصوصا برگذاری مسابقه در پیست خانگی راننده انگلیسی تیم مرسدس و پس از مدت ها پرشدن جایگاه تماشاچیان از طرفداران، هیجان قدیمی مسابقات را به این گرندپری باز می گرداند. اما در همان دور ابتدایی برخوردی عجیب بین سِر لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن رخ داد، که به موجب آن راننده هلندی در خروجی پیچ 9 به شکل خطرناکی وارد محدوده ران آف شد و پس از برخورد با ضربه گیر های دیواره پیست از مسابقه کنار رفت.

راننده جوان تیم ردبول در این تصادف نیرویی در حدود 51G را تحمل کرد و به همین دلیل، برای بررسی شرایط سلامتی اش به بیمارستان منتقل شد.

همچنین همیلتون نیز از سمت ناظران مسابقه مقصر تشخیص داده شد و 10 ثانیه پنالتی به اضافه 2 امتیاز منفی لایسنس دریافت کرد؛ اما پس از توقف در پیت استاپ و در استینت سوم خود توانست، پس از پشت سر گذاشتن لندو نوریس، والتری بوتاس و چارلز لکلرکی که تا دور 50 پیشتاز مسابقه بود، برای هشتمین بار پیروز گرندپری سیلورستون شود.

بلافاصله پس از برخورد بین دو راننده در دور اول مسابقه، کریستین هورنر انتقادات خود را نسبت به همیلتون آغاز کرد و پس از مسابقه نیز در مصاحبه خبری خود با رسانه ها، همچنان به حملات خود به راننده مرسدس ادامه داد.

هورنر توضیح داد:

اگر از بالا نگاه کنید، او مسیر را کاملاً باز (از شعاع خارجی پیچ) می پیمود.

او سرعت زیادی داشت. لوئیس قهرمان هفت دوره فرمول یک است. این یک اشتباه آماتوری و ناامید کننده بود.

من نمی توانم بفهمم که همیلتون وقتی راننده ای را به بیمارستان می فرستد، چگونه می تواند از پیروز خود احساس رضایت و خرسندی کند. این ناامید کننده و بسیار آزار دهنده است. کار های وی امنیت راننده دیگری را به خطر انداخته و این برای من غیر قابل قبول است.

(همیلتون) خوش شانس بود كه با لكلرك تصادف مشابهي نداشت. اگر لكلرک (در زمان سبقت گیری همیلتون در پیچ 9 و در دور 50) مسیر را باز (از شعاع خارج پیچ) نمی پیمود و از همچنان ریسینگ لاینی كه برای او بود ادامه می داد، همان حادثه تکرار مي شد.

لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن - مرسدس و ردبول فرمول یک بریتانیا 2021

لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن – مرسدس و ردبول فرمول یک بریتانیا 2021

کریستین هورنر در پایان افزود كه ورشتپن تمام مراحل چکاپ پزشکی را انجام داده و کاملا هوشیار است.

او فشار زیادی را تحمل کرده و آسیب دیده است. این بزرگترین حادثه ورزشی اوست. تصادفی با 51 G. من فقط خوشحالم که (شرایط او) از این بدتر نیست و توانست از ماشین پیاده شود؛ چرا که این یک تصادف بسیار بزرگ بود.

209 دیدگاه

 1. Mahdi911

  60

  31

  آره دیگه باید لوییس پیاده میشد میگفت آقای مکس بفرما قهرمان شو
  چرا ، چونکه آقای مکس جنگنده هست و هیچوقت کوتاه نمیاد و بقیه راننده ها باید مسیر رو براش باز کنند تا رد بشه وگرنه مکس مسیرش رو بدون تغییر ادامه میده و تصادف میکنه

  • Kenzo

   37

   53

   کل دنیا تو این مورد دارن طرف مکس رو میگیرن الا کاربرهای ایرانی!
   جالبه که فکر میکنید که فیا به همیلتون پنالتی‌ای میده که حقش نبوده و به همیلتون سخت میگیره!!
   فیا همیشه هوای همیلتون رو داشته
   همیلتون دیروز وسط پیچ زد به مکس در حالتی که برای یه میلی ثانیه هم جلوی مکس نبود
   این کار هل دادن بیرون پیست نیست
   جریمه ش بیشتره، باید همیلتون رو درایو ترو پنالتی میدادن بهش
   ولی بازم کاربرا معتقدن که این تصادف تقصیر مکس بوده!

   به یه نکته ای توجه کردین تا حالا؟
   همیلتون همیشه با تایر جلوی چپش خیلی آروم میزنه به ردبولا (برزیل۲۰۱۹،آلبون/اتریش۲۰۲۰،آلبون/بریتانیا۲۰۲۱،مکس) شوتشون می‌کنه تو گراول ترپ البته این دفعه مکسو که شوت کرد تو دیوار
   ایر دت ا کوئینسدنس؟
   آی ثینک نات

   • امیرعبّاس

    44

    31

    KENZO

    با سلام
    از کی تا حالا یک مشت (معدود) نژاد پرست شده اند کل دنیا؟!!!

    «کل دنیا» رانندگی کثیف مکس و بریدن پیچش را دیدند و البته چون ماشینش کمی جلوتر بود، طبق قوانین می شد به سر لوئیس همیلتون جریمه بدهند که دادند؛ اما این ناقض رانندگی خشن و کثیف مکس نیست.

   • Kenzo

    25

    42

    دیروز نمونه ای دقیق و کامل از موفقیت های همیلتون بود:
    ۱_حرکات غیر ورزشی نسبت به رقیب قهرمانی
    ۲_فیا که طرف همیلتون رو گرفت
    ۳_دستور تیمی به آقای وین.گمن
    ۴_سر از پا نشناختن برای سبقت از یه ماشین به شدت کندتر که تازه موتورش هم مشکل داره
    ×موفقیت هایی بسیار پر ارزش×

   • امیرعبّاس

    29

    11

    و البته امیدوارم راننده مورد علاقه شما (لکرک) بیش از این به مسابقات برگردد و در مسابقات بعدی همچنین برای اول شدن بجنگد تا فرمول یک از دو قطبی مرسدس – ردبول رها شود.

    فراری نوستالژی کودکی بنده است.

   • hamed61

    17

    12

    به شما دوست عزیز توصیه میکنم بیشتر مسابقه ببینید

   • Kenzo

    26

    19

    امیرعباس
    همین چیزی که شما میگی خودش هسته نژادپرستی رو تشکیل میده
    شما هر فردی که با کار لویس مخالفت کرده رو چشم بسته نژادپرست میبینی

    افراد زیادی به لویس توهین نژادپرستانه نکردن
    ولی ازین موضوع برای مظلوم نمایی و خالی کردن فشار افکار عمومی استفاده کردن

   • امیرعبّاس

    23

    15

    Kenzo

    اشتباه کردید!
    در این یکی دو روز فقط نژاد پرست ها با تکیه بر سیاه پوست بودن «سر لوئیس همیلتون» به او حمله کرده اند و خبرش در همۀ سایت ها با همین تیتر «همیلتون مورد حملات نژاد پرستانه» آمده است.
    اما شما گفتید که کل دنیا طرف مکس را می گیرند، در صورتی که غلط است.

   • Lh44

    35

    7

    دوستان از اوله فصله دارن میگن اینا باهم برخورد میکنن خیلی زود تر باید برخورد میکردن کوتاه اومدنا لوییس باعث شده تا قبل انگلیس برخورد شدیدی نباشه چی توقع دارین خودتونو بزارین جای اونا تو فشار قهرمانی جهان اونم تو مسابقه خونگی واقعا توقع داشتین بکشه کنار ؟
    مارکویی که میگه باید یه مسابقه محروم بشه یادش نمیاد برزیل مکس با اکون چیکار کرد بعدم میاد میگه برخورد مسابقه ای.طبیعیه اونجوری دوجانبه صحبت کنن
    جالبه میان از اخلاق ورزشی صحبت میکنن همین ادم تو پدوک میپره به اکون
    از اینجا به بعد دیگه بد تر میشه دوستی رفته کنار دیگه باهم مشکل دارن برخورداشونم تازه شروع شده
    هیچ کدوم نمیخوان دوم بشن پس عادت کنین به برخورداشون

   • Lh44

    13

    5

    ادمین تایید کن

   • Mehriar Salehi

    38

    8

    کل دنیا به جز ما و دو تا راننده بی ارزش فرمولا وان مثل لکلرک و دنیل!
    که خب…نظر اینا هم مهم نیستش که! حالیشون نیست ریسینگ یعنی چی!

    منتظریم ببینیم بقیه راننده ها اظهارنظری میکنن یا نه! فعلا که همین دوتا بودن و جفتشونم به این اتفاق میگن ریسینگ اینسیدنت.

    برعکسه عزیز جان،،کل دنیا سر مقصر این تصادف شک دارن و اتفاقا تنها جایی که انقدر حرف از عمدی بودنش هست همینجاست.

   • Lh44

    16

    7

    دوستان از اوله فصله دارن میگن اینا باهم برخورد میکنن خیلی زود تر باید برخورد میکردن کوتاه اومدنا لوییس باعث شده تا قبل انگلیس برخورد شدیدی نباشه چی توقع دارین خودتونو بزارین جای اونا تو فشار قهرمانی جهان اونم تو مسابقه خونگی واقعا توقع داشتین بکشه کنار ؟
    مارکویی که میگه باید یه ریس شرکت نکنه یادش نمیاد برزیل مکس با اکون چیکار کرد بعدم میاد میگه برخورد مسابقه ای.طبیعیه اونجوری دوجانبه صحبت کنن
    جالبه میان از اخلاق ورزشی صحبت میکنن همین ادم تو پدوک میپره به اکون
    از اینجا به بعد دیگه بد تر میشه دوستی رفته کنار دیگه باهم مشکل دارن برخورداشونم تازه شروع شده
    هیچ کدوم نمیخوان دوم بشن پس عادت کنین به برخورداشون

   • Pink Floyd

    31

    11

    یه زمانی ایرانی ها عادت داشتن از طرف همه مردم ایران حرف میزنن الان پیشرفت کردن نظرشون رو از طرف کل دنیا میگن … شما واقعا چه کاره ای و کجا همه دنیا این حرفی که شما میزنی رو زدن ؟ باز رفتی توی یه گروه فن های مکس فکر کردی همه دنیا همونه ؟ چقدر دنیات کوچیکه !

    پیشنهاد میکنم چند تا مسابقه فرمول یک ببین تا ببینی چقدر این تصادف ها عادیه تو فرمول یک حتی خیلی بدتر از اینها .

   • mrz_ir

    24

    7

    تو پست قبلی گفتم اینجا هم میگم
    چند تا نکته وجود داره که نه طرفداران مکس و نه خودش و نه مدیرانش چون به نفعشون هست که این بازی سیاسیو ادامه بدن نمیگن.
    و از هورنر نمیشه توقع داشت ادامه نده بیزینسش هست و از هر موقعیتی برای ضربه زدن به رقیب کاملا استفاده میکنه.
    تو این سرعت محدودیت حداقل شعاع دایره گردش وجود داره
    و اینکه لوییس سمت راستش جا بود حرف درستی نیست چرا؟
    اگه سمت راست تر میرفت یعنی شعاع گردش کمتر و شعاع گردش کمتر هم یعنی نیرو جانبی بیشتر و نیرو جانبی بیشتر هم تا زمانی که اصطکاک لاستیک جواب بده میتونه افزایش پیدا کنه و حد این موضوع رو که چقدر بسته میتونه طی کنه رو فقط خود راننده متوجه میشه(اصطکاک هم به خود لاستیک و اسفالت و همچنین نیروی وارد به سطح که مجموع داونفورس و نیروی وزن هست بستگی داره)
    و اگر لوییس بسته تر طی میکرد احتمالا تعادل ماشین از دست میرفت و باز به احتمال زیاد میخورد به مکس و جفتشون به یکدیگر و دیواره برخورد میکردن که به مراتب بدتر از تصادف مکس برای هردو اتفاق می افتاد. (تصادف دو راننده به خاطر قطعات ماشین به مراتب خطر ناک تر از تصادف یک راننده با دیواره )
    لوییس میتونست عقب بکشه که دو بار عقب کشید این فصل و یبار تصمیم گرفت عقب نکشه و به مکس بفهمونه همیشه قرار نیست کوتاه بیاد.(خودخواهی)
    و همچنین پیچیدن مکس هم جلو لوییس برای بریدن پیچ کار غلط و احمقانه ای هست که انجام داد و قبلا هم در موقعیت های مختلف دیدیم که مکس عادت داره انجام بده و چندین و چند بار ازش توی این سالها دیدیم .(باز هم خودخواهی اما لول بالاتر )
    وقتی اینقدر فاصله کمه بریدن پیچ معنی نداره و باید موازی طی کنی .
    درواقع مقصر هر دو به یک اندازه بودن و اگر مکس اوت نمیشد جفتشون باید یه جریمه ای میگرفتن.(حتی جا داشت که جریمه لایسنسو برای مکس در نظر میگرفتن)

   • Pink Floyd

    12

    6

    چرا کامنت ها رو تائید نمیکنید ؟

   • Max33vr46

    12

    34

    آقای مهریار صالحی بی طرف لطفا یکم آروم باش جوش نزن بله شاید کل دنیا نه ولی بیشتر افراد بیشتر لوئيس رو مقصر میدونن نمونش خبرنگار با دویست هزار فالوور نظرسنجی گذاشته که 77 درصد تقصیر همیلتون دونستم قضیه رو و هشت درصد تقصیر مکس ما قبی نظرشون بی طرف بوده حالا دیمون هیل هم گفته این حد از خشونت در همیلتون بی سابقه بوده اونایی که میگن تقصیر نداره برن صحنه سبقتش از مکس و لکلرک رو کنار هم بزارن تا بفهمن چی میگم تو صحنه سبقت از لکلرک از داخل ترین جای پیچ رفت ولی تو برخورد به مکس اینکارو نکرد تا خودش به هر ترتیبی اول در بیاد اگه تو صحنه برخورد با مکس هم به همون اندازه از داخل میرفت هیچوقت چنین برخوردی پیش نمیومد که الان شروع کنه به مظلوم نمایی که بهم توهین نژاد پرستانه شده من که هر جا رفتم نگاه کردم توهین نژاد پرستانه ندیدم و فقط شکلک دلقک گذاشته بودند این آدم دیگه زیاد متوهم شده بهش سلام هم کنی میگه بهم توهین نژاد پرستانه شده بنظرم دیگه باید راننده این مراسم مسخره اول مسابقه رو انجام ندن من خودم به شدت با نژاد پرستی مخالفم و خداروشکر چنین چیزی در ایران وجود نداره و تو همون کشورهای به ظاهر جهان سومی و جود داره

   • 🏁Parsa16

    19

    6

    کنزو
    اگه دوباره دقت کنی مکس فضای بیشتری داشت و میتونست از بیرون پیچ بره ولی فقط خواست لوییس رو ببنده،اما لوییس هم کوتاه نیومد و با سرعت به رفتن ادامه داد تا اینکه انحراف مکس به سمت لوییس باعث شد برخورد بکنن
    به نظر من برخورد پنجاه پنجاه بود و مقصر خاصی نداشت

   • 🏁Parsa16

    18

    6

    Max33vr46
    علت این که همیلتون موقع سبقت از لکلرک از داخل ترین نقطه رفت این بود که میدونست میتونه بازم شانسش رو امتحان کنه و چیزی از دست نمیده،اما اگه موقع تصادف با مکس این کار رو می کرد شاید فرصت بیشتری برای سبقت پیدا نمی کرد و قهرمانی سال رو توی پیست خانگی از دست میداد
    بعد شما یک نکته رو در نظر نگرفتی،مکس موقع تصادف میتونست باز تر پیچ رو بره اما نرفت و ریسک تصادف و قبول کرد،ولی لکلرک حتی از پیست هم خارج شد اما ریسک تصادف رو قبول نکرد
    اگر هم صد درصد تقصیر همیلتون باشه،باز هم نمیشه از رانندگی خشونت بار مکس گذشت،در حالی که رقیب های مستقیم قهرمانیش در آینده یعنی لکلرک و راسل اصلا با این خشونت رانندگی نمیکنن
    نمونش هم کاری که لکلرک موقع رده دادن به همیلتون کرد

   • ايزديار

    10

    24

    کیمی توی اذربایجان ۲۰۱۷ بود بگمانم با فراری خط پیت لین را ۲ متر لاستیکاش لمس کرد
    یا همین اتریش امسال ، سونودا موقع ورود به پیت لاستیکاش روی خط رفت
    هردو جریمه شدن
    اما
    همیلتون المان بعد از تصادف کل خط پیت رو از روی چمنها برید و رفت پیت و جریمه نشد.
    کلا خدا با همیلتون همیشه یاره، منظورم از خدا، فیا و مافیا نیستا🙂
    اینجام فیا کمترین جریمه رو در نظر گرفت
    یکشنبه روزکثیفه فرمول یک بود. چون وضعیت قهرمانی رو مشخص کرد.
    ۲۵ امتیاز از مکس رفتو رفت توی جیب رقیب.
    فکر کنید این مسابقه اخر بود
    و قبل از شروع مسابقه هر دو هم امتیاز.
    اون وقتم اینجوری نظر میدادین؟

   • Fastboy 44

    22

    7

    ایزدیار
    نظری درمورد جایگاه استارت وتل توی ۲۰۱۷ چین
    موضوع وی بریج ۲۰۱۸ برزیل
    مسابقه ۲۰۱۹ ایتالیا و حرکات لکلرک
    و… نداری؟!

   • Fastboy 44

    20

    6

    جناب ابولفضل max33
    یه سوال دارم؟
    واقعا ندیدی؟!
    یکی از دوستام دیشب کامنت یکی از دوستات که اتفاقا همین پایین ها هم هست رو برام فرستاد
    که درمورد گ و ش و ا ر ه لوییس بود
    و یه ایموجی رو گذاشته بود و گفته بود به رنگ پوست راننده شما بیشتر میاد؟!
    واقعا ندیدی؟!
    حیف خودم اینستا نداشتم وگرنه میدونستم چطور با ایشون برخورد کنم!

   • Max33vr46

    7

    21

    فستبوی خدایی چی میگی واسه خودت من که اصلا نفهمیدم کامنتت با من بود یا کاربر دیگه ابوالفضل کیه چه کسی کامنتی درباره گ و ش وا ره گذاشته بی پرده صحبت کن کنایه نزن کجا گذاشته چنین کامنتی دوما کاربر جناب پارسا اگه مکس هم مثل شارل اوکارو می‌کرد و از پیست خارج میشد و در نهایت دوم میشد طبعاتش فراتر از دومی بود و لوئيس فکر می کرد مکس ازش واهمه داره ولی لکلرک در صحبتش اشاره کرد که من رقیب لوئيس و مرسدس نیستم پس در هر صورت از م رد می شد پس من جایگاه تسلیم کردم کاری که برای مکس ممکن نبود و اینطوری لوئيس یه آوانس روانی کسب می کرد

   • ramin

    7

    17

    سلام
    مهریار صالحی
    من همیشه پست هاتون رو تو سایت میخونم به همه پست هاتون و حرفاتون احترام میزارم .
    با وجود همه اینها نمیدونم چجوری انقدر زود و با چه دلیلی به راننده تیم حریف توهین میکنین .
    من با درست یا غلط بودن تصمیم استرولها کاری ندارم اصلا همیلتون حق داشته ولی دلیل این توهینتون رو نمیتونم درک کنم که چرا اینجور راحت توهین میکنین.

   • mohammad

    21

    4

    این پاسخم برای پارسا هست که حرف درستی رو زد و به همه طرفدارهای مکس
    این مسابقه نشون داد لکلرک چقدر باهوش تر از مکس هست
    اصلا لکلرک رودوست ندارم ولی این هوشش نشون میده درجایگاه بالاتری از مکس هست
    لکلرک 18 کسب کرد مکس 0 امتیاز شما مقایسه کن کدوم راننده بهتره

   • mrz_ir

    13

    3

    Max33vr46
    این که یه پیچ با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت نبوده که
    یه پیچ بسیار پر سرعت بین دو تا مستقیمیه
    و تک تک لحظاتش از موقع ورود تا موقع خروجش مهمه
    و باز هم میگم شعاع دایره گردش رو با توجه به سرعتت باید رعایت کنی
    وقتی ورودت باز تر باشه و از فاصله بیشتری نسبت به دیوار وارد بشی وسطشو میتونی نزدیک تر به دیوار و بسته تر رد کنی
    وقتی ورودت بسته باشه وسطشو باید باز تر بری

    خواهش مندم که اگه مقاله ای در این موضوع توی سایت هست ادرسشو بدید وگرنه بد نیست نوشتن اینجور مقاله ای با تشکر از عوامل سایت

   • 🏁Parsa16

    17

    6

    Max33vr46
    کامنتت خنده دار بود
    عاقبت تصادف بهتر بود یا دوم شدن؟(شاید هم تا پایان مسابقه مکس سبقت میگرفت و اول می‌شد)

   • Mehriar Salehi

    23

    5

    متاسفم بگم که به اون لیست انگشت شمار “ما ایرانی ها و شارل و دنیل” آلونسو و بوتاس هم اضافه شدن که اسم این برخورد رو گذاشتن ریسینگ اینسیدنت و کسیو توش مقصر نمیدونن.

    این آلونسو هم به لیست کسایی که چیزی حالیش نیست اضافه شد! نمیدونم چرا ۲۰ ساله تو فرمولا وان نگهش میدارن این یارو رو!

   • 🏁Parsa16

    13

    4

    کسانی که دیسلایک دادید،یعنی به نظر شما تصادف بهتر از دوم شدنه؟

   • Mehriar Salehi

    22

    5

    Ramin

    توهین؟! بشار اسد و مقامات انگلیسی مگه راننده هستن که توهین تلقی کردی اینو؟

    (مخاطب عام)
    بعد اصلا کلا چمع کنین این بساط توهین و افاده های با کلاسیتونو خواهشا! میگیم راسل از مکس بهتره، میگن به مکس توهین کردی! انقدر حرف مزخرف میشه؟ نظر یکی این باشه که فلان راننده سریعتره میشه توهین به یکی دیگه؟ یادتون ندادن بدبختانه معنای کلمات رو! مشکل من نیست، مشکل از معلم های دبستانه این افراده.

    خدا رو شکر، با اختلاف چند صد پله ایی، بی ادب ترین، بددهن ترین و بی فرهنگ ترین موجودات رو کره خاکی هستیم.رقیبم نداریم، کلا تو یه لیگ دیگه هستیم از این لحاظ!

    میدونید؟ نمیاد بهمون حرف از ادب بزنیم، حرف از توهین نکردن بزنیم! اینا مال پشت گوشیه، جماعت شناخته شده ایی هستیم تو این موضوع پس خواهشا این بحث ادب رو ادامه ندیم بهتره چون زیادی فیک هست برای ما!
    ادامه که بدیم، چون حالیمون نیست توهین چیه، نظر مخالف رو اسمش رو میزاریم توهین…همون خودمون باشیم خیلی بهتره.حداقل این فیک بودن شخصیته بیرون نمیزنه.

    بازم تکرار میکنم، بشار اسد رییس جمهور سوریه هست، راننده فرمولا وان نیست.

   • Amirali

    11

    4

    خوش اومدی امیرعباس جان دلمون تنگ شده بود
    در جواب کنزوی عزیز باید بگم اگر استنادت به 10000 کامنت افراد هلندی زیر پست پیج فرمول یکه که هیچی چون دقیقا بیشتر از همون تعداد انگلیسی تو ورزشگاه بود و لذت برد پس تا جایی که ما دید داریم نفرات طرف همیلتون بیشتر هم بودن.

   • ramin

    4

    14

    سلام
    مهریار صالحی
    من منظورم اون پستی بود که گفته بودین لکلرک از ریس چیزی حالیش نمیشه.
    معلم های دبستان ما هم همشون خوب بودن اگه باهاشون کاری نداشته باشی .
    خودتون میگین بهث توهین کردن رو بزاریم کنار باشه ولی نمیدونم از کی قرار شده شما واسه ما تعیین تکلیف کنین.
    ( بابا کاریزماتیککک)
    به نظرم منم که ویلیامز نوشابه باز کنی میزد واسش پر صود تر بود تا فرمول1

   • Mehriar Salehi

    20

    2

    رامین من عذر میخوام بابت کامنتم.
    بی جهت به معلمهای دبستانت توهین کردم، تقصیر اونا نبود…وقتی یه جمله خیلی ساده که مشخصه دارم به مسخره اینو میگم رو‌نمیفهمی، اون بنده خداها چه تقصیری دارن…البته جز معلم دیکته ات!
    صود آخه؟! ای بابا…جواب کیو دادم من!

   • ramin

    4

    19

    مهریار
    میبینم خیلی به خودت مینازی واقعا این حد از بی ادبی در حد خودش خوبه.
    غلط املایی هم ممکنه واسه هر کسی پیش بیاد با این حرف سطح فکر خودتونو مشخص کردین.
    شما سطحتون خیلی بالاست خوتونو با ما قاطی نکنین حیف میشین
    یعنی واقعا تو ایران دارین تلف میشین .

   • ramin

    3

    12

    مهریار
    منم میتونم هر چی دلم خواست تو کامنت های یه سایتی بنویسم بعد بگم اون شوخی بود مشکل خودتونه😂
    خب منم اون ویلیامز رو شوخی کردم ولی معلومه بد جور به خودتون گرفتین.

   • mrz_ir

    17

    4

    مهریار جان
    درس خوبی از این بحث شما گرفتم
    ممنون از شما که فهمیدم با هر کسی بحث نکنم
    یذره درس ادبیات دبستان رو پاس کرده باشه ادم فرق کنایه و حرف مستقیم رو میفهمه.

   • بهزاد زمانی

    13

    2

    جدا با اون سرعت سرسام آور خیلی یواش و کوچولو با چرخ جلوی چپش زد به چرخ عقب و راست مکس و خیلی آروم راهشو کشید و رفت.

   • مهران آله

    12

    4

    وقتی در مورد “کل دنیا” صحبت میکنید با رفرنس و مرجع صحبت کنید . “کل دنیا” که نه ولی بخش بزرگیشون چشمشون به نظر “ناظران فیا” ( نه روسا ) که با یک دنیا دوربین حین مسابقه دندونای راننده رو میشمرن !

    حرفای بی رفرنس و چسبوندن نظرات شخصی به “دنیا” برای معتبر کردنشون ، اعتبار کلامتون و هر چیز منتسب به شما رو خدشه داره میکنه .

   • Kenzo

    7

    13

    دوستانی که میگفتن من فقط یه گروه کوچیک از مکس فن ها رو به عنوان جامعه آماری میبینم!
    دوست دارم برید کامنت های پستی که صفحه رسمی فرمول یک تو اینستاگرام در مورد نژادپرستی علیه لویس گذاشته رو ببینید:
    کل کامنت ها در دفاع از مکس و انتقاد از همیلتون
    در انتقاد از فرمول یک برای بولد کردن کامنت های نژادپرستانه عده کمی برای خالی شدن فشار افکار عمومی از روی لویس
    عده ای نوشتن که احترامی که تا حالا قایل بودن برای لویس رو دیگه قایل نیستن
    عده ای خواستار ریس بن شدن لویس به خاطر حرکت وحشتناکش شدن
    عده ای از خوشحالی کردنش در لحظاتی که حریفش توی بیمارستانه هنوز که البته خود لویس باعث بیمارستان رفتنش شده انتقادات شدیدی کردن
    یه سری دیگه نوشتن اصلا چنین کامنت هایی وجود نداشته اگه راست میگید و چنین کامنت های بوده پستشون کنید!!
    یه سری میگن که چنین ارزش های انسانی اصلا برای مدیران فرمول یک مهم نیست وگرنه چرا می‌خوان مسابقات رو در کشورهای ناقض حقوق بشر برگذار کنن
    و و و
    طرفداران فرمول یک دارن مدیریت فرمول یک رو مستقیما به جانبداری و دروغگویی و ریاکاری و وارد کردن اتهامات بی جا متهم میکنن
    اینجا ولی….
    اینم بدونید که هیچ فراری فنی از موفقیت مکس بالا پایین نمیپره و با عدم موفقیتش ناراحت نمیشه
    ولی حق رو که نمیشه کتمان کرد نمیشه نگفت
    ۷۰٪ فن بیس فرمول یک از لویس همیلتون و [ما]فیا عصبانی ان و مطمئنم از این ۷۰٪ حداقل نصفشون فراری فنن

   • Amin44

    11

    5

    اتفاقا تو دنیا خیلی ها طرف لوییس رو گرفتن
    با مقایسه برخورد هاش و نظراتی که یه عده از خود راضی داده بودن!
    برخورد سنا و پراست(تو مک‌لارن)۱۹۸۹ پراست،راننده کثیف
    برخورد سنا و پراست(فراری)۱۹۹۰سنا اسطورس
    برخورد شوماخر و هیل ۱۹۹۴ شوماخر اسطورس
    فتل و مکس انگلیس ۲۰۱۹ فتل اسطورس
    دنی و مکس آذربایجان ۲۰۱۸ دنی اسطورس
    مکس و وتل چین ۲۰۱۸ مکس اسطورس
    مکس و وتل و کیمی سنگاپور ۲۰۱۷ مکس و وتل اسطوره
    مکس و وتل ژاپن ۲۰۱۸ مکس اسطوره
    لوییس و البون اتریش ۲۰۲۰ لوییس راننده کثیف
    لوییس و مکس انگلیس ۲۰۲۱ لوییس راننده کثیف
    موضوع اینه که یه عده چشم دیدن موفقیت لوییس رو ندارن برای همین هم این حرفارو میزنن و البته وارد مقوله نزاد پرستی هم میشن

   • pejman

    8

    2

    میگم ببخشید مد مکس لقب کیه؟!؟

    سکوتی عمیق حکم فرما میشود

    بابا شما رو چه اساسی میگی جریمه کم بوده چرا برخوردای مکس و هول دادنای مکس تو این سال ها با راننده های دیگه که ثابت شده شخن ترین راننده توی پیسته و برخوردا و هول دادنای امسالش با لوییس تو استارت مسابقه رو نمیبینی میگی برخورد مسابقه ایه اما الان واسه این برخورد که تازه لوییس داخل بوده و مکس بیرون میگی لوییس باید بیشتر ۱۰ ثانیه پنالتی بگیره اونوقت چرا چون به راننده شما زده میگی خیلی باحالی پسر

   • pejman

    6

    2

    Kenzo
    اولا الان حال افرادی که مکس با رانندگی خشنش بهشون اسیب زده رو درک میکنی دوما پرز هم بخوبی در اختیار ردبوله و نقشه های استراتژی ردبول رو انجام میده تا بهترین شرایط برای تیمش و مکس قرار بگیره وگرنه چه دلیلی داره که تیما دوتا راننده داشته باشن؟!؟
    والتری چند مسابقه قبل از دستور تیمی سر پیچی کرد و داشت باعث میشد تیم لطمه ببینه
    الانم که مرسدس تو جدول قهرمانی عقب تره و به امتیاز برای قهرمانی نیاز داره تا بتونه تو این رقابت سخت قهرمان بشه در حالی که با قوانین تضعیفش کردن انتظار داری از فرصت دستوز تیمی استفاده نکنه وقتی رقابتی بین دو رانندش هم توی جدول قهرمانی نیست شک نکن هر تیمی باشه برای کسب امتیاز بیشتر و موندن تو کورس قهرمانی از دستور تیمی استفاده میکزد اگه جنگ بین والتری و لوییس شمل میگرفت ملی امتیاز کمتر گیر مرسدس میومد و به نفع فرازی بود فقط و گرنه مثه اون بار که والتری از دستور تیمی سر پیچی کرد فوقش لوییس یه دور بعد میگرفتش تو بدترین حالت و اختمالا بازم میتونست به لکلرک برسه چون دو دور قبل پایان مسابقه لکلرم رو گرفت و کلیم فاصله باز کرد
    درضم شادی لوییس برای هشتمین برد خونگیش تو پیستی که مسیرش بنامشه جلوی تماشاگراش برای هشتمین بار بود اونم تو مسابقه حساسی که ۱۰ ثانیه پنالتی داشت که سر بحق بودن و نبودش هم بحثه وگرنه لوییس اینقدر برد و پل پوزیشن و قهرمانی فصل داره مه سبقت از فراری که دیگه تو کورس قهرمانی نیست براش اهمیتی نداره شما از جای دیگه ناراحتی مثه راننده و تیم محبوبت شانتاژ نکن اینجا همه با هم دوستیم رقابتی بین ما نیست

    حمایت فیا هم اینه هر فصل داره قوانین رو تغییر میده تا لوییس و مرسدس به قهرمانی نرسن و نتیجه هم تا حالا نگرفته تا اینکه این فصل قوانین رو جوری عچض کرد که نقطه قوت مرسدس بشه نقطه ضعفش و نقطه ضعف اصلی ترین رقیبش بشه نقطه قوتش که میبینید چقدر اثر داضته و حالا ردبول ماشین برار ورو داره و پیشتاز مسابقاته اما امیدوارم این قضیه تا پایان فصل ادامه پیدا نکنه و خق به خق دار برسه و تیمی قهرمان بشه که شخصیت قهرمانی داره نه تیمی که با جنگ روانی و شانتاژ و ساپورت قانونی قهرمان بشه

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   19

   2

   یه موضوع جالب ولی بی ربط به پست :
   سریعترین پیت استاپ ریس سیلورستون رو تیم ویلیامز واسه لطیفی انجام داده ۲.۱۰
   ویلیامز داره کم‌کم نشون میده که شاید به نهمی هم قانع نیست و میخواد واسه هشتمی گام برداره اگه راسل بتونه امتیاز بگیره .
   به نظرم امسال تیم ویلیامز و گاراژش واقعا تیم شدن نسبت به یکی دو سال قبل و روحیشون بهتر شده .
   به امید حاصل شدن بهترین نتیجه ها برای این تیم با اصالت فرمول یک .

   البته دلیل علاقه مند شدن من به پیگیری اخبار این تیم جناب صالحی هستن😅

   • Mehriar Salehi

    14

    3

    مرسی حسام جان. البته موضوع پیت استاپ ها، ویلیامز تو‌سال ۲۰۱۳ یه جوک به تمام معنا بود.
    استاپهایی که خیلی طولانی تر از هر تیم دیگه ایی بود.
    برعکس این چیزی که اینجا میگفتن مثلا درباره فراری سال قبل، که یعنی فلان تیم عرضه درست کردن یه پیت استاپ یا ویل گان رو نداره؟، خیر نداره!
    دوتا بخش داره این موضوع، یکی پروسه پیت استاپ هست، تصمیم گیری سرعت عکس العمل افراد، جایگزاریهاشون، امادگی بدنی و ذهنیشون…یک بخش هم موضوع سخت افزاری هست که دیکته کننده اش ، ویل نات هست.چون ویل گان و لوازم براساس این قطعه طراحی میشن.
    کافیه این قطعه ایراد طراحی خیلی خیلی کوچیکی داشته باشه.کار تمومه چون این جزو بخشی محسوب میشه که تعویضش نیاز به یک کرش تست جدید داره و این موضوع هم فوق العاده زمانبر هست و هم خیلی پر خرج.
    به همین دلیل، تیم هایی که مشکل سخت افزاری دارن، طی یک فصل نمیتونن زیاد کاری براش انجام بدن.امکان داره یک استاپ اوکی در بیاد، صدتاش نه! مثل ویلیامز ۲۰۱۳ یا فراری سال قبل.

    اما چیزی که فرمودین از سال ۲۰۱۴ فوکوس خیلی زیادی ویلیامز کرد رو این موضوع.حتی بخاطرم هست یک روز کامل از تست زمستانه رو گذاشت برای تمرین پیت استاپ و استارت سر پیت این.نتیجه؟ ۲۰۱۴ و ۱۵ همیشه ویلیامز یا سریعترین استاپهارو داشته یا جزو سه تای اول بوده.
    اون روال تا الان هم ادامه داشته، هرچند بخاطر پیشرفت سخت افزاری تیمهای دیگه، دیگه بصورت معمول جزو ۱-۲ تا تیم اول نیست اما خاطرمه چند هفته پیش که متوسط تایم استاپ ها رو چک میکردم، هنوز جزو نیمه بالای جدولیم و استاپ دیروز بنظرم چیز تازه ایی نیست زیاد.

    اما بله تیم داره متحول میشه.امسال؟ راستش من برام هشتم نهم دهم فرقی نداره، چیزیو که میخواستم ببینم تا الان دیدم.اونم اینکه مالکان جدید قضیه رو جدی گرفتن نه مثل اسپایکر و‌میدلند و ایکس و ایگرگ که تیم میخریدن که با سود بفروشن.
    خود مدیر تیم اول سال گفت که این ماشین، میراث دار ماشین مورد داریه و ما فوکوس حداقلی داریم روش.دوره انتقاله…و بهترین بخشش این بوده که برعکس کلر و قبل از اون برعکس آدام پار، کپیتو وعده میده، انجام میده.
    اینو درباره اسپانسرها و پارنترهتی جدید اثبات کرد.
    درباره آوردن یک مدیرفنی عالی اثبات کرد.
    و درباره ریشافل کردن بخش طراحی و ساخت با آوردن یکسری افراد های پروفایل از مرسدس و مک لارن اثبات کرده.

    من به حرفش اعتماد دارم که وعده داده تیم تو ریل درستی بیافته و با اکیپی که داره جمع میکنه، مطمئنم سال دیگه ما تیم نهم دهم نیستیم و میرسیم به انتهای میدپک و این میشه شروع یک پروسه چند ساله بازسازی تیم.

    تنها بخش تاریک قضیه برام کارهاییه که کلر انجام داده و اثراتش الان هست.
    ما تنها تیمی هستیم که امثال با تایر ۱۸ اینچی تست نداریم.تصمیم کلر بوده و راه برگشتی نداره…این یه ضربه وحشتناکه به تیم طراحی.

    یا قرارداد لطیفی…وام ۱۰۰ میلیون دلاری پدرش که ضمانتش بخش هریتج کارخانه هست! این قراردادی نیست که دست کنن جیبشون بگن بفرما این ۱۰۰ میلیون خداحافظ شما! اینم چیزیه که کلر به ارث گذاشته برای تیم و به خوبی میتونه سال دیگه ضربه بزنه بهمون.

    درکل ممنون از یادآوریتون…تیم تو دست آدمهای درستی افتاده بنظرم و توقع تحول آنچنانی ظرف ۱-۲ سال، بنظرم فانتزیه.همین دیدن پیشرفت های قدم به قدم کافیه و امیدوار کننده.

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    5

    1

    سپاس فراوان از جناب صالحی بزرگوار از توضیحات کاملا فنی و مفید شما . و ممنون از ریپلای شما 🙏🌹🌹🌹🌹🌹

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    2

    1

    ramin
    کاربر رامین واقعا فازت چیه؟؟؟؟؟
    خب خودت نمیتونی معنی جمله های به این واضحی رو متوجه بشی حداقل گوشیتو نشون به بزرگترت بده و ازش بخواه که برات معنی کنه که چی نوشته .
    واست عجیب نیست توی کل این س ا ی ت فقط تو متوجه شدی که مهریار داره به چارلز و دنیل توهین میکنه میگه هیچی حالیشون نیست از فرمول یک؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
    خب بقیه که متوجه شدن معنی جمله واضح مهریار رو ولی واسه شما واضح ترجمه میکنم :
    کاربر کنزو‌ گفته«« کل دنیا در این مورد دارن طرف مکس رو میگیرن الا کاربرهای ایرانی ! … »»

    مهریار در جوابش گفته : کل دنیااااا به جز ما و دوتا راننده بی ارزش فرمولا وان مثل لکرک و دنیل !
    که خب … نظر اینا هم مهم نیستش که ! حالیشون نیست ریسینگ یعنی چی!

    رامین جان دلبندم این جمله مهریار کنایه هست به کنزو بخاطر اینکه قطعا راننده های فرمول یک علم دانش خیلی بیشتری در خصوص رانندگی‌ و قوانین پیچ و ریسینگ میدونن .

    این واسه درس فارسی کلاس سوم ابتدایی هست .
    یه جستجو کنین درباره کنایه در دستور فارسی بیشتر متوجه مشین .
    و نکته اخر ادم بعضی وقتا به علت تایپ سریع اشتباه تایپی داره که خیلی پیش میاد و کسی هم کاری بهش نداره .
    ولی وقتی که به جای سود مینویسی صود این اشتباه املایی هست .
    دلیلش هم استفاده زیاد از تایپ فینگلیش هست .

   • ali

    11

    3

    چرا اول کامنتت ننوشتی «من به عنوان یه مرسدس فن» ؟؟!!

   • Mehriar Salehi

    20

    3

    اگر درباره یک راننده تایلندی کل کل میکردن اوکی بود؟ یا مثلا یه آلمانی؟ میخوام بدونم صرف انگلیسی بودن یک نفر، کل کل های رایج همه جای دنیا تو ورزش ، بد تلقی میشه از نظر شما یا نه، کلا سر یه خارجی کل کل کردن بده؟

    اگر درباره “یه انگلیسی” حکم اینه که کل کل بده، هزیزم اسم این نژاد ستیزیه!
    اگر “فقط درباره خودمون ارزششو داره کل کل کنیم” اینم معنیش نژاد پرستیه که خودمونو تافته جدابافته بدونیم.

    اگرم کلا کل کل تو ورزش بنظرتون غیرعادیه، پس چه کاریه اصلا کامنت ها رو میخونین؟ همون ریس رو ببینید و بعدشم اخبار تو سایتهای مختلف هست دیگه!

    معانی جدیدی ادم کشف میکنه بخدا!

   • Amirali

    15

    3

    مهریار جان در مورد ALEX_ALBON که به طرز عجیبی نام کاربری سابق ایشون هم بوده هیچ ایرادی نداره.خودشون برزیل 2019 و اتریش 2020 اینجا رو کامنت بارون کردن با نام کاربری قبلیشون

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   4

   1

   رفقا یه سوال
   کسی میتونه تحلیلی درباره فاصله ۸ ثانیه ای بوتاس و چالرز در گرندپری انگلیس بده و اینکه اختلاف ماشین بوتاس و‌چالرز بر همگان ثابت شده هست .
   چطوری بوتاس حتی بهش نزدیک نمیشد با این اختلاف ماشین .
   اگه بوتاس دو ثانیه ای لوییس میموند و تا اخر ادامه میداد دوم بود .

   دوستان توضیحی درباره مهارت چارلز ندن که کاملا میدونم کت فوق العاده هست ولی خب مرسدس بوتاس سرعت نسبت به الان فراری خیلی بهتره .
   رفقای فنی میشه به توضیحی بدن لطفا

 2. امیرعبّاس

  29

  21

  بسم الله النّور

  هورنر باید گریه و زاری را تمام کند و از تصادفی که مقصر اصلی اش رانندۀ خودشان بود درس عبرت بگیرد و به آیندۀ سالم و اخلاقمند فکر کند.
  در غیر این صورت، هورنر باید هم انتقاد کند. به نظر بنده سبک رانندگی خشن (و اغلب کثیف) مکس ورستپن، توسط تیم دیکته و تأیید می شود.

  این سبک رانندگی خشن و راهبرد کثیف تیم ردبول بود که رفت توی دیوار و نه فقط ماشین ردبول!

  ظاهراً بنا نیست که ردبول از ماجرای پیش آمده درس بگیرد و همچنان می خواهد رویۀ غلط گذشته را ادامه بدهد؛ اشکالی ندارد.

  آقای هورنر! شما با مهندسین و مربی و عوامل و رانندگانتان ادامه بدهید، اما بدانید که بنا نیست مکس همه جا خشن رانندگی کند و همیشه سود ببرد؛ گاهی هم ممکن است این نوع رانندگی گریبان خودتان را بگیرید، مثل انگلیس.

  هر چه هم جنگ روانی را ببشتر کنید، آسیبش متوجه رانندۀ «جوان»، احساساتی، عجول، بداخلاق و خشن خودتان خواهد شد و رانندۀ باتجربه و جاافتاده ای مثل «سر لوئیس همیلتون» بیدی نیست که از این بادهای جنگ روانی بلرزد و همان طور که خودش گفت، جواب این نوع حرف ها را در زمین مسابقه و در پیست خواهد داد.

  • mrz_ir

   27

   6

   مکس شش ساله که داخل فرمول یکه
   اما از نظر سنی همدوره راننده هایی مثل
   لکرک -نوریس- راسل -شوماخر – گسلی
   هست که وقتی اخلاق ، رفتارشون رو مخصوصا هنگام اتفاقات میبینی خیلی پخته تر از مکسه
   تنها چیزی که مکسو محبوب کرده سرعتشه و اگر راننده یه تیم ته جدولی بود هرگز محبوبیت شوماخر رو نمیتونست بدست بیاره .
   و اگر شوماخر بره به فراری و تیم ردبول هم تبدیل به یه تیم ته جدولی بشه اونوقت هست که مشکلات مکس نمود پیدا میکنه و به طور عجیبی محبوبیتش ریزش پیدا میکنه.
   یسری فرایند ها هستن که باید ملایم و درست طی بشن که متاسفانه مکس درست طی نکرده
   و مقصر هم تیم ردبول هست که برای بدست اوردن رکورد جوانترین ها این بلا رو سر مکس اورده.
   (دلیل مقایسه مکس با شوماخر هم اینه که تقریبا هم سن هستن و همچنین هر دو فرزند راننده فرمول یک بودن)

   • mohammad

    12

    6

    البته ردبول با سب هم رکورد جوو ترین ها رو زد ولی خوب یکی مثل سب جنتلمن هست یکی هم مکس

   • mrz_ir

    11

    6

    راسل در حد نوریس و شوماخر پخته نیست
    ولی از مکس که تا حالا پخته تر نشون داده
    حداقل ترمز دستی راسلو توتو میکشه
    اما مکسو کریستین گاز میده

  • mrz_ir

   5

   3

   راسل در حد نوریس و شوماخر پخته نیست
   ولی از مکس که تا حالا پخته تر نشون داده
   حداقل ترمز دستی راسلو توتو میکشه
   اما مکسو کریستین گاز میده

 3. آرشا

  25

  4

  حالا این که چیزی نیست دکتر هلموت مارکو گفته بود همیلتون باید یه مسابقه محروم بشه.😆
  همیلتون گفته تاقبل از این مسابقه توی بیشتر رقابتها فضای بیشتری رابه رانندههای جوان بخصوص مکس داده بودم اما ازاین به بعد ازاین خبرها نیست.همین مسابقه ایمولا واسپانیای امسال وحتی همین مسابقه سیلور استون تا قبل از همین پیچ .کوپس.همیلتون خیلی به وستپن فضاد داد اما دیگه وستپن حالا میدونه باکی داره رقابت میکنه.
  وستپن خیره سری کرد واقعا حتی استارت مسابقه بین پیچ۳و۴رفت بیرون وازبیرون امد خودشو کشوند جلو همیلتون.
  حساب کار دستش اومد یجورایی.

   • mrz_ir

    11

    2

    بیشترین سود این حرکت برای ردبول و بیشترین ضررش هم برای فراری بود این حرکت فریز موتور
    همین باعث میشه که فراری تا 2025 نتونه خودشو بالا بکشه
    و ردبول هم با خرید هوندا فرصت کافی برای مرتب کردن تیم پاوریونیت داره
    و تا اون وقت هرچی پیست سرعتیه فراری کم بیاره .
    بابا فراری که دیگه اینقدر نباید بدون قدرت و منفعل باشه.
    یسری چیز هایی که فراری فن ها درباره بینوتو میگن حق دارن.
    به نظرم فراری خیلی مستحق تر از ردبوله برای رقابت قهرمانی .
    تیمی که برای یه شرکت خودروسازیه با ارزش تر از یه بنر تبلیغاتی سریعه (اولی ممکنه علمی که توی فرمول بدست میاره رو برای توسعه خودرو های شهریش استفاده کنه ولی دومی فقط میخواد نوشابشو بفروشه)

   • Amirali

    8

    2

    منم از ایشون خوشم نمیاد ولی نگیم کسی آدم حسابش نمیکنه بهتره

 4. Amin-sdg

  21

  1

  اینا که همش دیگه جنگ روانیه… هر دو تیم هم میدونن داستان از چه قراره.
  ولی من نگران اون روزی ام که فراری وارد رقابت قهرمانی بشه و تو همچین موقعیت هایی قرار بگیره. امیدوارم بینوتو یه ذره رو خودش کار کنه تا اون موقع وگرنه تو همچین دعوا هایی کلا کار تیم ساخته میشه. خیلی ریسلکسه این بشر:)

 5. f1mercedes

  15

  2

  با سلام به همه دوستان و طرفداران فرمول 1
  من فکر میکنم آقای هورنر یه نگاهی به رفتارهای مکس تو مسابقات قبلی بندازه بد نیست، اتفاقی که بین لوئیس و مکس افتاد میتونست تو مسابقات قبلی بین مکس و رقیباش بیافته. به نظر من دیگه داره خیلی شلوغش میکنه. حالا خوبه هنوز از نظر تیمی و انفرادی امتیازشون بالاتره، امیدوارم حال مکس خوب باشه و مشکلی بارش پیش نیاد، تا ادامه مسابقات این فصل هیجان انگیز بشه.

 6. hamed61

  20

  8

  هورنر خدای هوچی گر های دنیا.آقا یادش رفته خود مکس چند بار با بقیه این کارو کرده.اینجا منچ بازی نمیکنن مسابقات سطح یک اتومبیل رانی دنیاس آقای هورنر.با جو سازی به دنبال بزرگ کردنه خودشه.

 7. محمد امین

  16

  0

  دوستان وضعیت ماشین ردبول بسیار وحشتناک هست و اینکه احتمالا باید از آخرین پیشرانه استفاده کنن، یعنی با این پیشرانه تا آخر فصل باید برن و گر نه پنالتی میگیرن ، این در شرایطی است که ردبول هر ۶ ریس یک بار پاور یونیت رو به طور متوسط عوض میکرد

 8. Saeedreza

  18

  31

  وقتی همیلتون نمیتونه دیگه راحت برنده بشه
  گزینه های پیش رو چیه؟
  ۱- درگیری خطرناک و استفاده از ترفندهای کنار زدن حریف (
  ۱۴ سال تو این کار تجربه بدست آورده قشنگ میدونه کجا ماشین حریف ضربه وارد کنه که حریف از مسابقه کنار بره خودش آسیبی نبینه )
  ۲- راه اندازی جنگ روانی و آسیب زدن به تمرکز حریف بهره برداری از آب گل آلود (قبلا هم سابقه داشته جلوی سباستین بصورت چند سال مداوم)
  ۳- فشار به تیم و سو استفاده از هم تیمی و دستور تیمی به نفع خودش( ولو اینکه ۲۰۱۶ روزبرگ زیر بار این حقارت نرفت و پس از قهرمانی خداحافظی کرد)
  ۴- بهره برداری از نمایش مسخره ضد نژاد پرستی و سواستفاده از احساسات مردم و مظلوم نمایی ( ولو اینکه جان دیگران مخصوصا حریفانش کوچکترین ارزشی براش نداره )
  .
  .
  .
  خیلی موارد دیگر که از تکرار آن صرف نظر میکنم
  فن مکث نیستم ولی دیدن حقیقت آنچنان هم سخت نیست

  • Farzad🏁

   17

   23

   حتی اگه لوئیس این فصل قهرمان بشه ارزشی نخواهد داشت ، حداقل برای من . ( یک قهرمان بی اخلاق )
   هر چند که قهرمانی های قبلیش هم آنچنان قهرمانی نبوده !

   • Farzad🏁

    8

    20

    فرق مکس با لوئیس اینه که کسی رو نمیفرسته کنج بیمارستان و کارش هم طبق قوانینه ولی کار لوئیس نه تنها قانونی نبود بلکه غیر اخلاقی هم بود .
    به اون جمله هم که گفتم بیشتر فکر کن : )

   • Abbas

    19

    10

    Farzad باور کن و ایمان بیاور ک نظر تو برای سرهمیلتون ارزشی نخواهد داشت،هر چند برای طرافدارانش هم همینطوره دادا،موفق و سربلند باشی

   • Farzad🏁

    12

    17

    Abbas
    مگه اصلا همیلتون فارسی بلده که بیاد نظرات مارو بخونه ، من اینارو واسه شما طرفداری متعصب میگم هر چند میدونم ک تاثیری به حالتون نداره .

   • Farzad🏁

    9

    19

    صبح دو تا کامنت گزاشتم هنوز تایید نشده واقعا چرا ؟
    من حقیقتو میگم ماشین مرسدس تو این چندسال با اختلاف برتر بوده و گر نه تو خواب هم این تعداد قهرمانی رو نمیدید .
    متعصب هم شمایی که که کلا کار خطرناک لوئیس رو نادیده گرفتی و داری ماست مالیش میکنی .

   • ...m6...

    14

    4

    فرزاد دادا نظرت در ارزشمندی قهرمانی تاثیری نداره و دوم اینکه دادا میدونی چکاپ_معاینه چیه؟ داداااا چکاپ بوده چکاپ
    ببین چه مسخره بازی شده😂😐

   • Amirali

    10

    3

    عذرمیخوام اما همونطور که قهرمانی در معتبر ترین مسابقات اتومبیل رانی دنیا برای شما ارزشی نداره نظرات شما هم کوچکترین،تاکید میکنم کوچکترین ارزش و اعتباری برای هیچ یک از طرفداران منطقی فرمول یک نداره.

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    3

    0

    farzad
    نه فرزاد تورو خدا لوییس رو دور ننداز
    لوییس اونقدرا هم بد نیست
    اگه قهرمانی لوییس بخاطر اینکه تو ناراحت شدی بی ارزش بشه چیکار کنیم اخه؟
    نه فرزاد اینکارو با لوییس نکن
    لوییس به حمایت تو احتیاج داره .

  • Farzad🏁

   9

   17

   اینجا فرمول یک یعنی ناعادلانه ترین ورزش جهان ( حقیقت تلخ )
   به اخلاق ورزشی و مرام سب فکر میکنم و برای همیلتون متاسفم .

   • Mahmoud

    15

    3

    آقا فرزاد همین سب هم وقتی داخل ماشین باشه بی رحم میشه هااا. روسیه 2019 آذربایجان 2017 مکزیک2016(که یکی از بی اخلاقی های مکسم اینجاست)و… ! فتل اخلاق و مرامش عالیه ولی خارج ماشین. توی ماشین هیچ رحمی نباید وجود داشته باشه مخصوصا برای یک قهرمان جهان!

   • ali

    17

    5

    فرزاد جان
    شما یه بار دیگه برو ببین پیچ ۶ همین مسابقه چه اتفاقی افتاد و با اینکه همیلتون خیلی سرعت بیشتری داشت و جلوتر بود چجوری مدیریت کرد و از برخورد در اون پیچ جلوگیری کرد.
    ببین ورستپن چجوری ماشینو ول کرد روی دست همیلتون
    برو پیچ اول مسابقه اسپانیا رو دوباره ببین
    برو دو پیچ اول مسابقه ایمولا رو ببین
    ببین چقدر بهش فضا داده همیلتون توی اون پیچا
    هر بار مکس روی دست لوییس اومده
    اینبار توی پیچ ۹ و با اون سرعتی و زاویه‌ای که ورسپن پیچوند
    میخواستی همیلتون چیکار کنه؟
    ترمز بگیره تا رقیبش که هیچی بره نفر سومم ازش رد بشه؟
    چطور همیلتون میدونست اگر توی پیچ ۶ سرعت رو کمتر نکنه
    و پیچ رو بازتر طی نکنه تا مکس دوباره رد بشه برخورد پیش میاد
    اما مکس توی پیچ ۹ نمیدونست؟
    دیگه اصلا کاری به مانوراش توی کفیا نداریم که یه بار داخل رو میگیره بعد اروم اروم برمیگرده بیرون (همون قبل پیچ ۶ رو ببینید)
    اگر این چیزا جز مسابقه‌ست
    خب برخورد هم هست (اگر نظر بقیه رانندگانی که اونجا بودن رو قابل بدونید (لکلرک و دنیل تا جایی که اطلاع دارم)، اونا به برخورد مسابقه‌ای رای دادن، اون‌ها رقیب این دو راننده هستن نه پشتیبان یا مدیر برنامه یا رئیس تیم یا یه فن متعصب یا احساسی).

    کل بحث من اینه که این چیزا جزئی از مسابقه‌ست
    این حرفا که از قصد زد و نامرده و ناجوانمردانه میرونه و غیر اخلاقیه و… حرفای بچگانه‌ست که همه میتونن برای مکس هم بکار ببرن، مثال هم براش زیاد هست.
    نا سلامتی این مسابقات بالاترین سطح موتور اسپورته.
    حداقل به نظر من هیچکدوم رو نمیشه ۱۰۰ درصد مقصر دونست.

  • Hami

   16

   8

   درود . البته این همچنین یک درس بزرگ برای هواداران تینیجر مکس هم بود که همیشه حرکات وحشیانه مکس را تعریف و تمجید میکردند که آره همیلتون جلوی وشتپن کم میاره و میترسه . البته اینطور که بنظر میاد هنوز راننده بی کله درسش را یاد نگرفته و بزرگترهای تیمش هم بلد نیستند درست راهنماییش کنند

  • Mehriar Salehi

   28

   5

   “حمایت مقامات انگلیس” رو فراموش کردین!
   این از جملات درجه یک خودتون بود تو پست قبل که آگاهمون کردین بغیر از خانواده سلطنتی موناکو، مقامات انگلیس هم یه پاشون تو این ورزشه…
   بریم جلوتر ببینیم نقش بشار اسد تو این رقابتها چیه…

   • Abbas

    15

    5

    آقا صالحی❤❤❤❤بشار اسد😆😆😆

   • AmirAli

    17

    1

    نقش خاوری در روی کار آوردن لطیفی

   • farshad.b

    12

    2

    سلام اقای صالحی . جدا از ابن بحث ها یه سئوال به ذهنم رسیده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . اگر فرضا ردبول مجبور به استفاده از موتور سوم بشه . قوانین اجازه بازسازی و استفاده مجدد از موتور مثلا اول رو به تیمها میده در حالی که شامل پنالتی برایشان نشه ؟ پیشاپیش تشکر میکنم .

   • Mehriar Salehi

    18

    2

    فرشاد جان تا ۳ پاوریونیت که مجاز هست و شامل پنالتی نمیشه.
    موضوع دیگه اینمه تا جایی که من اطلاع دارم، شما میتونین یک پاور یونیت رو برای ۷ تا ریس اول مثلا استفاده کنید، بعد تعویض کنید برید روی پاوریونیت دومتون…۵-۶ تا ریس هم از اون استفاده کنید و مجدادا برای یک ریس از یونیت اول که ۷ تا ریس هم داده استفاده کنین.مشکلی از این بابت نیست.این یونیت ها مهر میشن و مشخصا، خارج از اون ۳ تا نباید استفاده بشه وگرنه پنالتی داره.
    مثالش باکو بود که جورج براساس برنامه ریزی تیم و باتوجه به اینکه باکو سرعت های بالایی رو میطلبه، مثل خیلی از تیمها با موتور مرسدس رفت رو یونیت دومش.توی تمرین این موتور ایراد پیدا کرد و برای بقیه آخر هفته از همون موتور قبلی استفاده کردن و هیچ پنالتی نگرفت.و برای ریس بعدی مجددا مشکل اون یونیت دوم رو رفع کردن و از اونجا به بعد روی یونیت دوم هست و بازم هیچ پنالتی تعلق نگرفت بهش.

    برای پیستهایی مثل مجارستان، سنگاپور و… که نیم فصل هستن یا اواخر فصل اتفاقا کم نیست مواردی که تیمها میرن سراغ یونیت های قدیمیشون که مایلج زیادی هم داشته.البته اگر از لحاظ بررسی دوام قطعات و عمر باقیمانده یونیت امکانش باشه…احتمال زیادی داره که امسال هم خیلیها برای ریس مجارستان از یونیت اولشون استفاده کنن چون این پیست قدرتی محسوب نمیشه و فشار زیادی هم روی موتور نمیاره…معمولا ست سوم رو نگه میدارن برای شروع پارت اسپا/مونزا و شاید دوباره در ادامه اش بنا به وضعیت پیستها از ست های اول یا دوم استفاده کنن.

    یه فاکتور فقط به این موضوع اضافه میشه و اونم افت کیفی موتور هست بعد از مایلج بیشتر…البته الان ضربه اش حداقلی شده و یادمه مدیر بخش موتور مرسدس فرق بین موتور فرش با موتور آخرای عمرش رو شاید در حدود یک دهم ثانیه برآورد میکرد برای پیستهای عادی…این موضوعات رو میزارن کنار هم، براساسشون تصمیم میکیرن برای چه پیستی چه یونیتی استفاده کنن.

    تعمیر موتور هم برای بخش هایی که سیلد نیستن، اوکیه.پنالتی نداره.

   • Mehriar Salehi

    15

    2

    فرشاد جان یه وجبی تایپ کردم، غیب شد کلا!
    راستش حوصله تایپ مجدد نیست، پای بی ادبی نزارین، گلیچ سایت باید برطرف بشه.

   • farshad.b

    11

    0

    مرسی آقای صالحی . خوشبختانه مثل اینکه توضیحاتتون ثبت شد . بنده هم استفاده بردم .البته باز متوجه نشدم حق باز کردن و تعویض قطعات داخلی رو دارند یا خیر . لااقل برای چنین خرابیهای که نه اصطهلاک محسوب میشه نه در کنترل تیم بوده , آیا استثنا قائل میشوند ؟ به هر حال بازم ممنون .

  • Parsa911

   15

   3

   درباره اینکه میگید از عمد میزنه و بلده کجا بزنه پیشنهاد میکنم چند بار با ماشین معمولی فقط تا ۲۰۰ تا برید و ببینید کنترل و دید چطوری میشه و اگر ضربه ای وارد بشه تو اون سرعت های بالا نیرویی که به ماشین خود همی وارد میشه قابل کنترل نیست و همون نیرویی که به مکس خورده به خودش هم خورده و کسی نمیتونه اون شرایط دقیقا و از عمد به جایی بزنه که خودش اسیب نبینه
   درباره جنگ روانی بله درسته با نیکو‌ هم جنگ روانی داشت ولی نیکو‌ تونست شکستش بده تو همون شرایطی که دستور های تیمی هم به نفع همی بود و همون سال ۲۰۱۶ همه میگفتن حتی مدیرا فرمول ۱ بهتره همی برنده بشه چون برای فرمول ۱ بهتره ولی تو اون شرایط نیکو تونست و اتفاقا همون سال در اسپانیا همی با نیکو تصادف داشت و اگر دقت کنید هر دو خارج شدن پس وقتی جنگ سر قهرمانی باشه تصادف هم پیش میاد و ممکنه هر دو خارج بشن دقیقا مثل نیکو و همی الان همی شانس اورد خودش اسیب ندید و پرچم قرمز اومد تونست برگرده اول بشه

   • Saeedreza

    4

    9

    با درود فراوان خدمت شما
    همیشه از نظرات شما لذت بردم چون میدونم بدور از از تعصب و احساسات و منطقی هستند
    ولی از لحاظ فنی یه چیزی رو باید توجه کنید
    همیشه در تصادفات مسابقات حتی تو جاده های معمولی ، اتومبیلی که از عقب به کناره های خودرو جلوی ضربه میزنه باعث میشه۹۵درصد تعادل خودروجلویی بهم بریزه ، شانس کنترل چنین خودرویی زیر یک درصده
    ولی برای خودروی عقبی که کنترل فرمان دست خودشه این عدم تعادل حتی بقدری ناچیزی که با یه تصحیح فرمان رفع میشه

   • محمددانیال

    6

    4

    فکر کنم کسی که ضربه میزنخ از اونی که ضربه میخوره خسارت کمتری میبینه

  • ...m6...

   12

   6

   14 سال تجربه ی این کارو کسب کرده ولی چرا طرفدارا به یکی دیگه میگن کرشتپن؟ 😐
   سوری گایززز
   مورد 2 و 3 که اصن نیاز به بحث نداره جنگ روانی یه اسلحس دادا
   مورد 3 هم فرانسه من بودم که دستور تیمی از ردبول شنیدم خدایی اینارو وقتی بگو که تیم مقابلم انجام نداده باشه
   مورد 4 هم که دادا تو زیادی حساس و بدبینی کل جهان و فرمول یک مخالف این امر نژادپرستی هستن همیلتونم صرفا چون خودش رنگین پوسته حمایت بیشتری میکنه… چقدر شلوغش میکنی میگن تو مگه فتل فن نبودی چرا داری از دکل یکی دیگه بالا میری هیتر؟

   • ...m6...

    7

    2

    کامنت در پاسخ به سعیدرضاس

   • Saeedreza

    5

    10

    جناب m6
    چرا داری قیمه هارو میریزی تو ماستا
    مگه فتل فن بودن باعث میشه حقیقت رو نگفت
    بارها مکث اشتباهاتی کرده در حق فتل یا کیمی یا خود همیلتون
    من اونی که درست بوده رو گفتم اون موقع امثال دوستانی مثل شما تایید کردن الان به نفع همیلتون نیست براتون خوشایند نیست
    فکر کنم دوستان بخوان شما ومن رو قضاوت بکنن بگن هیتر کیه
    زیاد جوش نزن واسه سلامتی خوب نیست اینجا فضا مجازیه حقیقی نیست

 9. Abbas

  16

  4

  آقا توجه کردید وقتی بحث فنی و سابقه میشه خیلی از کاربران تو سایت ادعا میکنن ک ی عمر فرمول باز هستن،حتی ژنتیکی فرمول باز هستن ولی گویا ایطوریا نیس با اولین برخورد،تصادفی ک دیدن خیلی هیجانی شدن،مکس و همیلتون،ردبول و مرسدس رو بیخیال،فعلا فقط کاربرای وطنی رو باید آرام کرد،تو این بی آبی والا

  • Amirali

   5

   1

   کاربر داریم دو ساله فرمول یک میبینه ولی صد ها برابر از اون کاربری که ده ساله فرمول یک میبینه منطقی تره.
   من خودم از سال 2014 یا 2015 کم و بیش دنبال میکردم.2017 و 2018 کمتر دیدم و 2019 که همزمان با ثبت نامم در این سایت بود دیگه به طور جدی تر دنبال کردم.از اون سال 2019 خیلیا اومدن اینجا یا رفتن.اما فکر میکنم همگی موافق باشیم میزان اطلاعات یا منطقی بودن اونها هیچ ارتباطی با مدت زمان دنبال کردن فرمول یک توسط شما نداره.موردی که خودت هم به درستی اشاره کردی.

 10. amirhosein

  13

  5

  این حادثه یه حادثه مسابقه ای بود و تقریبا نمی شه کسی رو مقصر دونست ولی رانندگی خطرناک مکس رو یادمون نمیره
  اگر به صحنه دقت کرده باشید مکس خیلی قبل تر از پیچ فرمون پیچوند و می خواست بیاد طرف لوییس و لوییس مجبود بشه سرعتش رو کم کنه و عقب بشینه لوییس هم داشت سرعتش رو کم میکرد که این برخورد پیش اومد .

  کلا من کسی رو مقصر حادثه نمی دونم ولی مکس بی احتیاطی کرد

  بالاخره با این تصادف مکس جواب بی احتیاطی هاش رو گرفت
  تو خیلی از مواقع حتی تو پیچ های قبلی این مسابقه هم شاهد این مسائل بودیم و چند بار مکس جلوی لوییس رو برید

 11. Amin-sdg

  14

  0

  دوستان
  به نظرتون بازم شاهد تصادف بین شون خواهیم بود یا نه با توجه به اتفاق هفته پیش؟
  با توجه به محدودیت بودجه ای تیم ها و آماده شدن شون برای سال بعد آیا هم مرسدس هم ردبول به راننده هاشون دستور میدن که کمتر ریسک کنن به نظرتون؟(چون تا الانم هر دو شون ۱ تصادف شدید و خرج تقریبا دومیلیونی داشتن( بوتاس تو ایمولا و تصادف مکس) و اگر خرج شون بیشترم بشه امکانش هست به نفع تیم های دیگه مثل مکلارن و فراری بشه)

  • Lh44

   14

   2

   AMIN-SDG
   صد درصد برخورد های بیشتری از این دو نفر میبینیم دیگه دوستی بینشون وجود نداره و همین جذاب میکنه مسابقاتو

   • Amin-sdg

    12

    3

    امیدوارم. برخورد ها بیشتر بشه احتمال تنوع سکو ها هم بیشتر میشه. مثل باکو

  • Amirali

   4

   1

   قهرمان تیمی رو میتونم بگم با احتمال بالا تر مرسدسه چون پرز هنوز بالا و پایین زیاد داره.
   ولی قهرمانی فردی خیلی حساس شده.منم طبیعتا همچون هر لوییس فنی امیدوارم لوییس قهرمان بشه.حساب کردم شاید شاید شاید تو 7 مسابقه باقیمونده ماشین ها برابر باشن یا با برتری برای مرسدس و الباقی ردبول برتر باشه که در این مورد باید دوستان دیگه تخصصی نظر بدن من تخصصی ندارم.تو اون برابر ها احتمال برخورد بالاست.در کل اگر لوییس بتونه تو برابر ها ببره یا بالاتر تموم کنه بازم شانس کمی نداره.

  • Lh44

   12

   6

   برزیل ۲۰۱۸ کی یادشه دکتر مارکو گفت برخورد مسابقه ای ؟
   اون برخورد مسابقه ای ولی اینو میگه یه ریس باید جریمه بشه

 12. Pink Floyd

  19

  7

  درسی که من از این مسابقه گرفتم این بود که تا عمر دارم دیگه به هیچ راننده ردبول و هیچ طرفدار ردبول نه تبریک بگم نه دلم بخواد توی یه مسابقه برنده بشن … حداقل تا زمانی که شخصیت تیمی و شخصیت طرفداریشون اینه ….

  خیلی امیدوارم فصل بعد رقابت مرسدس و فراری رو دوباره ببینم . یه رقابت هیجان انگیز

  • 33🦁Ali

   10

   21

   Pink
   اول بهت بگم واقعأ با این خواننده خیلی حال می کنم.
   ولی داداش ما هیچ نیازی به تبریک هیچکس نداریم باور کن ریلکس باش شما اوکی هستین و شخصیت طرفداری از بعضی طرفدارای 44 هم دیده شده نمی تونی یه طرفه قضاوت کنی اصلا، این همیشه نمایان هستش.
   فعلأ هم شخصیت راننده شما زیر سوال رفته حرف از شخصیت نزن لطفأ.

   • Pink Floyd

    20

    5

    پینک فلوید یه گروهه علی جان و خوشحالم که بهش علاقه داری چون یه جورایی زندگیه منه .

    من هم میدونم کسی نیاز به تبریک من نداره … حرف من تبریک نیست . حرف از شخصیته … هیچ راننده ای برای یه تصادف به این سادگی زیر سوال نمیره اونم راننده ای که یکی از پر افتخار ترین راننده های جهانه … وگرنه تک تک راننده های فرمول یک الان باید زیر کوهی از علامت سوال له شده بودن . من روی هیچ راننده ای تعصب ندارم حتی همیلتون که بهش علاقه دارم … شما هم یه بار تعصب رو بذار کنار و کلاه خودت رو قاضی کن ببین واقعا یه همچین تصادف ساده ای که توی تمام مسابقات فرمول یک وجود داشته این همه جنجال داره ؟ … اگه یه طرفدار همیلتون هم بخواد انقدر غیر منطقی یا بعضی جاها با توهین صحبت کنه من نارحت میشم .. برای من فرقی نداره

   • Amirali

    4

    1

    باید قبول کنیم همونطور که به مکس فن ها انتقاد هست به لوییس فن ها هم هست و علی جان موافقم باهات.ولی با پینک فلوید عزیز هم موافقم چون به اون بخش از مکس فن ها گفتن تبریک و… نیومده.

  • Farzad🏁

   6

   20

   چرا حقیقت براتون تلخه و نمیتونید باهاش کنار بیاید ، کل دنیا حرکت لوئیس رو محکوم کردن ولی شما هنوز حرفای عجیب میزنید .
   اگه اتفاقی تو این تصادف برای مکس میفتاد لوئیس میشد منفور ترین راننده تاریخ F1

   • Erfan.7

    5

    14

    الانم هست خخ

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    6

    1

    شما به چند زبان مسلط هستین؟
    همین که ورشتپن ۹ پیچ بیشتر نتونست بزنه و ۱۲ درصد در رده دوم بهترین راننده روز قرار گرفت خودش نشون میده شما چه کسانی رو دنیا خطاب قرار میدین!
    بی خیال

 13. 33🦁Ali

  10

  24

  همین که بیانه صادر کردن خودش نشونه متنفر بودن طرفداران از 44 بوده که چه هجمه ای بوده که همه تیم‌ها خواستن حمایت کنن تا اوضاع آروم بشه ولی این آدم هیچ محبوبیت و جوانمردی درش نیست از این به بعد برخورد طرفدارا باهاش طوری دیگه میشه در ادامه خواهیم دید.
  همه روزنامه های معتبر ایتالیای که دیگه طرف راننده هلندی نمی گیرن که فقط یه جمله راجب همیلتون گفتن «بدجنس».
  جالبه دیروز همیلتون میگه که من می خوام در مسابقات آینده بین من و مکس تو رقابت احترام بیشتری باشه، تو وقتی نمی تونی ازش سبقت بگیری با حرکت کثیفت مسابقش، جون راننده و ماشینش کامل نابود کردی بعدش توقع احترام داری.
  همین آدم آینده آلبون در ردبول نابود کرد.

   • L'NORRIS.04

    16

    2

    خداییش حالا البون رو خیلی قبول ندارم اما گسلی استعدادش خیلی خوب بود شاید در حد نوریس،لکلرک و همیلتون نبود اما با ی ذره تجربه بیشتر میتونست قهرمان اینده فرمول یک باشه

   • FJ

    3

    11

    FASTBOY 44
    چه آینده ای خراب کردن ,خودت خندت نمیگیره از این حرف .
    یه سال و نیم فرصت دادن به آلبون همش کف جدول برا خودش داشت میچرخید .
    چی کار میکردن با همون آلبون یا گسلی ادامه میدادن که الان به جای 4 امتیاز برتری 140 امتیاز از مرسدس عقب بودن.
    پرز اگه نبود مکس تو باکو و فرانسه راحت کارشو نمیتونست بکنه.
    بعدم شما بهتره بری به توتو گیر بدی که ولتری رو سال به سال داره تمیدید میکنه و اصلا یه ذره ازش حمایت نمیکنه.
    افتضاح برخورد با راننده دوم رو مرسدس داره بعد تو اومدی به ردبول گیر میدی .
    ماذا فاذا….. فازت چیه شما؟؟؟

   • Vettel

    4

    11

    FARZAD
    با شما کاملا موافقم ولی درس یاد نمیگیره این چیزا به زات آدم برمیگرده وتل نمونه اخلاقی شوماخره. تمام دنیا گفتن همیلتون مقصره بعد میان بعضی دوستان میگن نه جا گذاشت براش میان مقایسه میکنن با مسابقه دیگه.بسسسسسس کنیین…..

   • mohammad

    10

    3

    وتل جان البته شوماخر همچین اسطوره اخلاق نبوده تو رانندگی

    ولی وتل خیلی جلوتر از بقیه هست

   • بهزاد زمانی

    8

    2

    بله جناب vettel زات!! که خراب باشه به هیچ وجه درست نمیشه اون ذاته که باید درست باشه

  • 33🦁Ali

   5

   10

   چرا تا قبل مسابقه کسی به همیلتون کاری نداشت حتی بعد ريس توهین نژاد پرستی یه چیز مزخرف بودش که ادعا کردن اینا برعکس انتقادات رو نحوه رانندگیش و رفتارش هست نه نژاد پرستی که دیگه واقعأ حال بهم زدن شده زیادی توجه کردن به این موضوع.
   حمایت مکس فقط به طرفداران هلندی نیست بلکه همجا کلی طرفدار داره که بخوان ازش حمایت کنن.
   راجب برخورداری قدیمی مکس هیچ وقت اینجوری نبوده(کثیف) شما که حرف گذشته می‌زنید، این نحوه دفاع کردن و تهاجمی بودن مکس هم همیلتون انجام بده رقابت تمیز کنه هر چند این چند سال بخاطر ماشینش نیاز نداشت رو اصلی خودش نشون بده ولی امسال با فشار آمدن روش اشتباهاتش و رفتاراش همه دارن میبینن.
   راجب مصاحبه راننده ها هر عقل سلیمی می دونه که هیچکدوم نمیان بگن همیلتون مقصر هست یا مکس و اون کارشناسای انگلیسی مگه جرات می کنن بگه همیلتون مقصره از هموطنش انتقاد کنه مهم اینه که همه چشم داشتن و دیدن این مهمه و بس، نه نظر کسی.
   دیگه تمام شد ولی این گرندپری جز برد ناجوانمردانه و پستی چیزی ازش یاد نمی کنن همیشه.

  • 33🦁Ali

   4

   9

   بعد ريس انتقادات سمت همیلتون حرکتش و رفتارش بودش نه توهین نژاد پرستی.
   مکس اینقد طرفدار داره که فقط هلندیا نیستن که بخوان ازش حمایت کنن.
   همیلتون امسال تو فشار اشتباهاتش و رفتاراش مشهود هست سال‌های قبل به لطف ماشینش نیاز نبود رو اصلیش نشون بده.
   مصاحبه راننده ها هم مشخص هست که طرف کسی نگیرن این موقعیت فعلی اونا هست حتی کارشناسای انگلیسی که بعد مسابقه تحلیل و تفسیر می کنن هم نمی تونن مقصر اصلی هموطنشون بدونن ولی مهم اینه که همه چشم داشتن و دیدن.

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   6

   1

   Ali 33 شما هم فقط بلدین در شرایط عادی خودتون رو منطقی بدونین اما تو این شرایط بهتر شناخته میشین.همینطور کاربر Erfan
   برزیل و اتریش اصلا عمدی نبود همونجا گفتیم اگه جای آلبون ورشتپن بود حرفه ای تر رفتار میکرد اما اینطور نبود و ریس سیلور استون و قبل تر از اونا هم اینو نشون داد.
   آیندش تو ریس اتریش از بین نرفت در کل فصل هم خودش و بخش زیادیش مدیران و مشاور تیم بودن.
   نظر شخصیم اینه که ردبول راننده ای میخواد که در خدمت راننده اول باشه و قهرمانی رانندگان اهمیت کمتری داره.
   همین اتفاق برای آلبون افتاد اما با این شدت رفتار نمیکردن.کلی استاندارد دوگانه دو حرف هاشون پیدا میشه کرد

   • 33🦁Ali

    2

    7

    کارشناس بزرگ احمد رضا خان.
    شما بهتر داورا می دونید که آلبون و مکس خودشون مقصر بودن داورا ناحق پنالتی ها به همیلتون دادن.
    اینطوری بهت بگم برات میشم منطقی تو این شرایط.؟
    دو تا سکو صد در صد از آلبون گرفت چطور تاثیر نداره رو عملکرد راننده ای که تازه آمده تیم برتر.؟
    حالا همتون از غار أمدین بیرون و کارشناس شدین در مقابل حرکت رانندتون وقتی کم میاره این مدلی میشه.

 14. L'NORRIS.04

  14

  5

  من که اول از تصادف مکس خوشحال شدم چون فکر کردم فقط اسپین شده و نوریس میتونه پودیوم بگیره بعد که صحنه رو دیدم ی استرس و دلهره ای برام ایجاد شد که نکنه اتفاقی برای مکس افتاده باشه که خدارو شکر اتفاقی نیفتاده بود

 15. L'NORRIS.04

  15

  7

  دوستانی که میگید تقصیر همیلتون بود باید بهتون بگم که همیلتون به اندازه ی کافی و حتی بیشتر برای مکس جا گذاشته بود و اگر میخواست بیشتر به سمت داخل بره و بیشتر به مکس جا بده قطعا اسپین میشد و هر دو ماشین باهم تصادف میکردن.برای این میگم اسپین میشد که فرمون رو تا اخرین حد تقریبا پیچونده بود و در اون سرعت و اون پیچ ماشین چسبندگیش طوری نیست که راننده بتونه بیشتر فرمون رو بپیچونه و به نظر من مکس فنا باید بیشتر دقت کنن و خود خواهانه و فقط به خاطر اینکه مکس تصادف کرد نظر ندن بنده هم نوریس فن هستم و نظرم به دور از تعصب دوستان مکس فن و همیلتون فن هست چون از هیچکدوم خیلی خوشم نمیاد.
  به نظر من مکس هنوز پختگی قهرمان جهان شدنو نداره و خیلی خشن رانندگی میکنه که اینبار برای خودش مشکل ساز شد

  • م.یوسفوند

   3

   12

   l norris
   مهندس چن وقته شما داری فرمول یک نگاه میکنی که میای بحث کارشناسی میکنی؟؟؟
   تو پیچ خودرویی که جلوتره باید اندازه یه خودرو جابذاره نه خودرویی که عقبه، واقعا شما ندیدی وستپن جلو بود و چقدر پیچ رو باز طی کرد؟؟
   شما نظر نده بشین بیشتر فرمول یک ببین

   • mrz_ir

    7

    2

    موضوع توی پیچ سرعت بالا برعکس پیچ سرعت پایینه

   • mrz_ir

    5

    2

    از نظر جهت فضا دادن میگم

 16. Mahmoud

  18

  4

  جالب این جاست که اون زمانی که راننده خودشون مسابقه بقیه رو خراب میکرد و جونشون رو به خطر مینداخت ایشون هیچی نمیگفتن الان دارن اظهار نظر میکنن! اینا همش برای جنگ روانیه که اعصاب لوییس رو به هم بریزن مگرنه واقعا این حرف الکی وبی منطقی هست که چون جان یک نفری رو به خطر انداخته اونم توی مسابقه ای که ذاتش همینه نباید از بردش خوشحال باشه!
  جالبه خودش داره به لکلرک اشاره میکنه! همین صحنه برای لکلرک و لوییسم پیش اومد چرا برخورد نشد؟؟ چون لکلرک مثل مکس نیست و عاقلانه تر رانندگی میکنه و در عین حال بسیار جسور و سریعه! هیچوقت رانندگی لکلرک توی سیلوستون 2019 یادم نمیره که چقدر جسورانه و عالی از مکس دفاع میکرد و با شیرین کاری گاراژ ازش عقب افتاد! حالا اگه توی پیچ 9 مثل مکس میکرد چی میشد؟؟ اونم از مسابقه خارج میشد و هیچ امتیازی نمیگرفت! به همین راحتی!
  قوانینم این اولین باری نیست که با خارج شدن یک نفر طرف در عین جریمه شدن میاد و مسابقه رو میبره!

 17. Vettel

  8

  20

  سلام به عزیزان.طرفدار یک کسی باشین که مررررد باشه 7 دوره قهرمان جهان…. آماتور.از روی بغض و خودخواهی این درست نیست که مسابقه ندی وبخوای اوت کنی .من طرفدار مکس نیستم ولی بیننده هستم همه گفتن مقصر همیلتونه. میدونست که مکس بره دیگه نمیتونه اول بشه و براش خیلی سنگین میشد که در پیست خانگی افت داره براش با این جمعیت جو گرفتش مکس رو خارج کرد باز بگین همیلتون کاری نکرده آلبون رو هم همینجوری اوت کرد این کاریه که از تو برمیاد انگلیسی.اون وقت کار خیلی شاقی نکردی همیلتون از فراری به قول خودتون ماشین سوم گرید سبقت گرفتی تازه موتور هم که مشکل داشت اصلا با کی مسابقه دادی که برنده شدی خوشحالی میکردی .واقعا با شوماخر مقایسش نکنین این کجا و اون کجا.معرفت رو از وتل یاد بگیره قهرمان 4 دوره خودتون قضاوت کنید.((((( باااااا کی مسابقه دادی با بوتاسسس یا فراری ماشین ضعیف یا مکلارن . خجالت بکش بشرررر)))))

  • Abbas

   13

   5

   نمیدونم چندسال هستش دنبال میکنی این اسامی رو ک میگی،فقط خوبه ک بری ی جستجو بکنی شیرین کاریهای شوماخر رو بعد شاید متوجه بشی دادا،نمیدونم گویا از انگلیسیاااا خاطره بدی هم داری ک نمیدونم مربوط ب این رشته هستش یا کلی،ی جستجو هم بکن ببین سرهمیلتون با چ اشخاصی رقابت کرده،دگ خدمت بگم بی آبی بد دردیه،موفق باشی

  • Lh44

   6

   2

   ما نمیگیم لوییس مقصر نیست ما میگیم جفتشون مقصرن و کوتاه نیومدن
   من جای اون باشم واسه بردن مسابقه خونگیم هرکاری میکنم واسمم مهم نیس کی چی فکر میکنه امیدوارم لوییسم همینجوری فکر کنه

 18. Vahid

  1

  0

  سلام من این دومین فصلیه که عاشق فرمول یک شدم و دنبال یک راننده و تیم بودم تا طرفدارش بشم.از راننده های زیادی خوشم میاد ولی خوب هر کدوم( از نگاه من البته) یه عیبی دارن.
  لوئیس خیلی اهل شو آفه
  مکس مغروره و اخلاق نداره
  لکرک و ساینز راننده های خوبین و تیم فراری جاذبه خاصی داره که باز از بینیتو بدم میاد.
  وتل از همه لحاظ عالیه فقط یکم دیر رسیدم دوران اوجش تموم شده.
  راسل و لندو خیلی خوبن.از بین این دوتا یکی رو باید انتخاب کنم.
  فعلا بدون طرفداری از راننده و تیم خاصی مسابقات رو دنبال میکنم!

  • عرفان ۴۴

   6

   3

   عزیزم اون رو دیگه خود طرفداران فتل هم‌قبول کردن که فتل ۵ ثانیه پنالتی براش مناسب بود اگه هم شما میگی حقش نبوده برو جست و جو کن قشنگ داخل این سایت به اون جریمه پرداخته شده
   تامام

   • Erfan.7

    0

    0

    پس بهتره بزنی و نظرات اون مسابقهو بعد اون رو در همین سایت بخونی شما اون زمان نبودی قطعا هدیه ای برای همیلتون بود.

   • Erfan.7

    5

    6

    متاسفانه کامنت هام تایید نمیشن

   • Erfan.7

    3

    7

    اگه جا میزاشت اسپین میشدن جفتشون بعدشم تو برو تو همین تارنما 😅 ببین چی گفتن راجب کانادا ۲۰۱۹

   • mohammad

    1

    9

    نه قبول نکردیم
    نه تنها ما بله تقریبا اکثر راننده ها حتی راننده های رشتههای دیگه هم اعتراض کردن که او پالتی حق فتل نبود
    چرا تاریخ رو تحریف می کنی؟

   • Erfan.7

    4

    7

    وتل از چمن بدون کنترل درستی اومد بیرون و ۵ ثانیه پنالتی دادن که همه اون موقع محکوم کردن البته طرفدار همیلتون اینقدر نبود انصافا

 19. mahyar

  6

  0

  دوستان ی برخوردی بوده که جفتشون مقصرن . حالا لویس بیشتر اونم به این خاطر که پیچ قانونا مال مکس بود به خاطر همین هم بهش پنالتی دادن با 2 امتیاز منفی . کوتاه بیایید . هرچی که اتفاق افتاده تموم شده . مسابقات روبرو رو بچسبید . خوشحال باشیم که مکس سالمه .
  قطعا” این اتفاق جدا از این که روی مکس تاثیر گذار بوده روی لویس هم تاثیر گذار هست .
  احتمال این که مجدد تا این اندازه این دو راننده ریسک کنند تا این اندازه کمتر خواهد شد .
  مکس مشخصا” به خاطر تصادف از نظر روانی یک تغییراتی خواهد کرد.
  و اینو میشه توی لویس هم دید . خوشحالی لویس چیزی نبود که همیشه بود بلکه شبیه اینن بود که راننده از نظر روانی اون آمادگی رو که باید داشته باشه نداره . قبل از سیلوراستون بادی لنگویج لویس رو شما توجه کنید نسبه به فصل 2020 یا 2019 متوجه میشید که این راننده در حالی که به شدت قدرتمند در پیس حضور داره ولی امسال خیلی شرایط روحی خوبی رو درش نمیشه دید .
  این مسابقه هم مسابقه وحشتناکی برای ردبول بود .
  تامام .

 20. Hossein 123

  8

  1

  چند وقت بود که اکانت داشتم، اما نظر نمی دادم چون هر دفعه یک چیزی می دیدم نظرم عوض می شد…
  اما برسیم به اصل کار:
  وستپن تو پیچ نه به اندازه کافی فضا داشت که از بیرون پیچ طی کنه و برخورد نکنه، اما نکرد، لوییسم می تونست مثل همیشه عقب بکشه در برابر مکس و ترمز کنه یا گاز رو رها کنه یا هر چیز دیگه (البته کوپس جای ترمز نیست!) ولی نکشید عقب… (البته تو اون سرعت خیلی همه چیز در لحظه اتفاق می افته)
  راننده های قهرمان، عقب نمی کشند، تو پیست هم خودخواه هستند، بیرون پیست هم همیشه می گویند حق با من بود بعد تصادف!
  چیزی که من دیدم از برخورد، لوییس لاین داخلو داشت و در حد استاندارد چرخوند فرمونو، مکس هم که بیرون پیچ بود فرمون داد به داخل پیچ که چون کامل جلوتر نبود از لوییس موقع فرمون دادن ناگهانی و بریدن پیچ چرخ عقبش برخورد کرد به چرخ جلوی لوییس و اون طوری شد! ا
  البته مکس هم امسال فهمیده بود که لوییس تو اینجور مواقع عقب می کشه تا آسیب نبینه، بخاطر همین به خودش جرات می داد که پیچ رو ببره و تهاجمی تر رانندگی کنه، اما این دفعه لوییس اینقدر تو امتیازات عقب بود که دیگه فرقی نمی کرد براش..
  چون جلوتر هم بود مکس، لوییس جریمه گرفت

 21. م.یوسفوند

  1

  8

  دوستان خدایی چه بحثیه میکنید تموم شد رفت دیگه ول کنید، بهرحال من قبلا هم گفتم تنها روشی که مرسدس و همیلتون میتونستن به رقابت قهرمانی برگردن همین بود که انجامش دادن ،حالا ما هی بیایم بزنیم تو سرو کله همدیگه هیچی عوض نمیشه،بزرگترین اشتباه وستپن به نظر شخص خودم این بود که پیچ نه سیلوراستون داخل رو داشته باشی امنیتت بیشتره و اگه برخوردی هم داشته باشی اون خودروی خارج پیچ بخاطر اینرسی و نیروی جی بیشتر احتمال آسیب دیدنش خیلی بیشتره

 22. masked driver

  3

  6

  نمیدونم.
  چندین و چند بار تصادف رو دیدم ولی هر دفعه که میام همیلتونو برای خودم کامل مقصر بدونم یه نمای دیگه رو میبینم که شک میکننم.
  به نظر من دیگه مکس از اون نمیتونست بیشتر جا بذاره. اگه بیشتر جا میذاشت خودش توی خروج از پیست میرفت بیرون. توی ورودی هم که جلوتر بود پس چطور میشه انتظار داشت یه ترمز سنگین بکنه؟ اصلا منطقی نیست ولی از اون طرف قبل پیچ جا رو برای همیلتون تنگ کرد و بعد یک دفعه برای داشتن لاین سریعتر جا رو باز کرد که خب توی اون سرعت یکم کار برای همیلتون سخت شد.
  ولی همیلتون هم میدونست سرعتش خیلی بیشتره. میدونست لاستیک هاش قبل پیچ کثیف شده و میدونست کلی بنزین تو ماشینشه.باید حدس میزد که با این شرایط نمیتونه توی اون پیچ با مکس رقابت کنه.
  همونطور که گفتم نمیتونم مقصر اصلی رو همیلتون بدونم و همچنین به نظرم اشتباهات همیلتو از مکس اینجا بزرگ تر بود پس برا من درصد مقصر بودن همیلتون یه چیزی بین 60 تا 70 درصده.
  و این هم بگم که من فن هیچکدوم از اینا نیستم و قطعا کارشناس نیمه خبره هم نیستم حتی و خیلی خوشحال میشم اگر دوستان بیان جزئیات دیگه رو هم بدون دخیل شدن احساسات بگن تا بهتر بررسی کنیم با هم.

  • masked driver

   3

   5

   شاید هم بین 55 تا 65
   ولی این کاربرانی که میان مکس رو کامل مقصر جلوه میدن رو نمیتونم درک کنم
   یا اینکه مکس فضای خیلی زیادی داشت در سمت چپ خودش. درسته فضا زیاد بود ولی ارزش اون فضا دیگه با چمن و گراول کنار اسفالت فرقی نداره که

 23. Behzad

  4

  11

  با این تفاسیر کور جای شاکی و متهم کلا عوض شده.
  صدها کامنت دیدیم که میگن همیلتون نباید کوتاه میومد!
  این حرف زمانی مصداق پیدا میکنه که همیلتون جلوتره و با مهارت هاش مشغول دفاع از جایگاهش.
  با توجه به روند تاریخی فرمول ۱ و اتفاقات گذشته برعکس خیلی از دوستان فکر نمیکنم این حادثه باعث درگیری بیشتر بشه و مدیریت تیم ها با رانندگانشون سر نحوه ی درگیری ها و اجتناب از اون با هم توافق خواهند کرد.
  مثلا بعد از درگیری مکس و ریکاردو و فتل و وبر و مایکل و کولتارد یا مایکل و ویلنوف و همینطور همیلتون و رزبرگ بین اونها اختلافات شدت گرفت؟
  فعلا دو تا پیست وجود داره که احتمال درگیری در اون زیاده (اسپا و مونزا) و باقی مسابقات اگر بارانی نباشند رانندگان از برخوردهای حساس دوری خواهند کرد. منظور ۴ راننده ی سطح یک امساله

 24. Mehriar Salehi

  21

  2

  این حادثه که اتفاق افتاد و پنالتی هم داده شد…خیلیها هم مخالفش هستن کما اینکه خیلی ها هم مخالف دهها مورد پنالتی گذشته بودن.چیز جدیدی نیست.

  اما از اینجای کار به بعد بنظرم جذاب تر میشه اگر مرسدس بتونه ماشینش رو برسونه به ردبول باید دید مکس چه واکنشی به این آخر هفته داره.
  آرومتر میشه و اتکا میکنه به سرعتش و توانایی خودش و ماشینش؟
  یا پس ذهنش میشه تلافی کردن این موضوع و تهاجمی تر شدن تو رقابت چرخ به چرخ تا برتری ذهنیشو دیکته کنه به حریف.
  همیشه راننده های تاپ یک جنبه این مدلی داشتن و بخشی از استایلشونه.

  تو این موضوع، فکر کنم مکس رو عملکرد خودش و یک مقدار کمتر تهاجمی بودن حساب کنه، به نفعش باشه…اگر کار به رقابت های پر حادثه (اگر نگیم رقابت کثیف) برسه، خیلی خیلی چوب بی تجربگیش رو میخوره بنظرم.
  لوییس جلوی فرماندویی مسابقه داده که بازی ذهنی رو خیلی خوب بلد بود.
  جلوی سبی مسابقه داده که تو پیست ماشینش رو میزد بهش.
  جلوی روزبرگی مسابقه داده که حرکت موناکو رو کرد، شاهکار اسپا رو داشت…

  تجربه تقابل با راننده هایی که حرکات اینچنینی رو تو تایتل بتل دارن خیلی زیاد داره و مکس تازه باید این چیزارو شروع کنه به یاد کرفتن.

  بنظرم به سرعت خودش و عملکرد برتر ماشینش اتکا کنه، خیلی کار راحتتر میشه تا گیر کردن تو این آخر هفته.

  • Mehdi mozafari

   12

   1

   خوبه به که فعال تر شدی رفیق
   محیط که دوستانه باشه همه راحت‌تر هستن.
   امروز نشستم برخورد مکس و لوییس و سبقت لوییس از شارل را توی کوپس فریم به فریم نگاه کردم. قبلش بگم که توضیحات ناظرها برای پنالتی به لوییس این بود: اول اینکه ماشین مکس جلوتر از لوییس بوده و دوم اینکه لوییس روی ایپکس پیچ نبوده.
   اما با بررسی دوتا صحنه متوجه میشیم که:
   ۱)در صحنه برخورد، تا قبل اینکه مکس شروع به فرمون دادن به راست بکنه، همیلتون عقبتر هست،اما نه خیلی عقب.در یک لحظه کاملا چرخ به چرخ میشن و یادمون باشه هردو سرعت بالایی داشتن و به نظر میاد لوییس یه کم بیشتر.اما هنگام پیچیدن مکس شاید همیلتون در حد یک بال جلو عقب تر بود.
   در صحنه سبقت لوییس از شارل اما لوییس به اندازه طول یک ماشین عقبتر بود.به همین دلیل پیچیدن و فرمان دادن شارل به راست را کاملا میبینه و خودش را میکشه به سمت راست روی ایپکس و طبیعتا شارل هم توی فضای کاملی که داشت چرخش را انجام میده و باقی قضایا.
   در صحنه برخورد اما به نظر من(عزیزان شور حسینی بر ندارن، عرض کردم نظر من که ممکنه اشتباه باشه) کار عقلانی برای کسی که جلوتره، ماشین سریعتر و بهتری داره و توی نبرد تایتل هم بالاتره این بود که از فضای بازتر میپیچید یا احازه میداد فاصله با ماشین همیلتون بیشتر بشه.اما مکسه دیگه. توضیحات کامل را خودت دادی. یکبار دیگه هم میگم اگر اینجا همیلتون بازهم عقب میکشید بدون شک تایتل را همینجا واگذار میکرد.
   اینا را گفتم که در مورد اون بحث ترمز زدن که قبلا نوشتم، توضیح بدم که اشتباه کردم. دوتا سبقت خیلی باهم فرق داشت. به تفاوتهای بالا هم اضافه کنیم: نبرد اول در لپ اول بود،اززمان استارت همیلتون فشار را روی مکس حفظ کرده بود، جنگ بر سر قهرمانی راننده‌ها ست و اینجا هم سیلوراستون محبوب لوییس. اما در سبقت دوم شارل را داریم با رانندگی فوق العاده عالی با ماشینی که اصلا در حد مرسدس نبود، لاستیک نداشت و مطمئن بود اگر لوییس توی کوپس رد نشه حتما توی مستقیمی بعدی رد خواهد شد.
   از همه اینا گذشته تیم خودمون را عشقه

  • مهران آله

   11

   1

   در یه جمعی من گفتم بنظرم اون شادی و حرکت لوئیس در تعیین خط اسپرینت که همه میگفتن “مگه قهرمان شده ” ، یک حرکت حساب شده بود که تو مسابقه جواب داد … تقریباً همه نظرشون این بود که این راننده ها و خصوصاً مکس خدای تعادل و کنترلن .
   البته هرکی پشت فرمون بالای 250 کیلومتر در ساعت رو تجربه کنه میدونه اینا استثنائین ، ولی من هنوز بنظرم تجربه بردن مسابقات با عادت کردن به “صدر جدول ” یکسان نیست و یک تجربه جدیده .
   من از تعیین خط اسپرینت تو فکر این موضوع بودم و وقتی اتفاق افتاد (حتی اگه فقط اتفاقی بوده باشه ) ترجیح دادم نتیجه بگیرم یکی مثل همیلتون فقط آخر هفته ها تو مسابقه نیست … حتی کول بودنش و خوش و بش کردنش هدفمند و با برنامه اس برای کسی که ضریب حساسیتش صدم ثانیه اس !

 25. mn.a

  1

  14

  ادم سردرد میگیره وقتی این کامنت ها رو میخونه. خطاب به اون عده ای که فتوا دادند کسانی که روح لطیفی دارند این مسابقات رو تماشا نکنند و یا از مسابقه انگلستان لذت بردند، توصیه میکنم بفرمایید به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید و بفرمایید ما از تماشای سوختن یک انسان در یک ماشین و یا شکسته شدن استخوان های یک انسان اون هم در جلوی چشم هزاران ادم و پخش به صورت زنده در سرتاسر کره زمین خیلی لذت میبریم و هر گرندپری دعا میکنیم تصادفات مرگبار ببینیم. قطعا نیازمند درمان خواهید بود. از من هم متشکر باشید که این مساله رو خدمتتون گوشزد کردم چون مطمئنا شما این موضوع رو به چشم یک بیماری روحی روانی در خودتون نمیبینید.
  مورد بعدی هم خطاب به دوستانی که باز هم فتوا دادند خوشحالی و جشن و سرور هیچ ایرادی نداشت، مگر گرندپری بحرین پارسال گروژان که تصادف کرد بقیه بعد از اتمام مسابقه خوشحال نکردن؟ خطابم به شما هست، شما چه طرفداری هستید که حتی یادتون نیست در اون مسابقه هم همین همیلتون بود که برنده شد.
  اصلا چه اهمیتی داره که چه کسی مقصر باشه. اینکه اصلی ترین رقیب قهرمانی فصل به این صورت پر مخاطره راهی بیمارستان میشه، و فقط و فقط با این تصادف قادر به بردن بودی، ایا زیبنده هست اینطور خوشحالی کرد؟ و یا هواداران بریتانیایی ساکن در سکوی روبروی پیچ 9 از تصادف شدید مکس سر از پا نمیشناختن و پر حرارت خوشحالی میکردن. روح ورزش و ورزشکاری در همه ورزش ها هست ولی در این ورزش نباید باشه؟!! این ها مغرور و خودخواهن بقیه ورزش ها و ورزشکاران اینطور نیستن؟ شگفتا. واقعا شگفتا. یک ماه نیست از یورو 2020 گذشته. بازی فنلاند دانمارک و اریکسون خاطرتون هست؟ فنلاندی ها بعد از گل چکار کردند؟ خوشحالی کردند؟!
  شگفتا از شما. شگفتا.
  در اخر، از ثرات این تصادف فارغ از 25 امتیاز، حتی امکانش هست قهرمانی این فصل رو از مکس بگیره با این وضعیت موتوری ماشینش.
  ختم کلام

 26. Lh44

  5

  2

  AYDIN84
  شما ببخش رفقا صمیمیت بینشونه واسه همین راحت با هم حرف میزنن کسی به اون نکته های ریز زیاد اهمیت نمیده
  البته شما دادی

 27. a.r.m

  12

  1

  تبریک ویژه به فن های لکلرک و نوریس که واقعا بهترین رانندگان اینده این ورزشو انتخاب کردن و قطعا قهرمانان اینده هستند با اینکه سن لکلرک و نویس کمه ولی تجربه و پختگی بسیار زیادی از خودشون نشون دادن این فصل برخلاف مکس که طبق معمول جز حرف زدن و بریدن پیچ و تهاجمی رانندگی کردن جوری که روز بقیه رو خراب کنه چیزی بلد نیس خوشحالم از اینکه راننده موردعلاقم بعد از بازنشستگی سر لویس رو از بین این دو میتونم انتخاب کنم و با افتخار الان فن سر لویس هستم و خوشحالم نه راننده موردعلاقم و نه خودم نژاد پرست نیستم

 28. McLaren F1

  4

  15

  فقط میشه گفت باعث شرمندگی و خجالت بود کارش
  همین
  ارزش تمام قهرمانی هاش مثل بردن همین مسابقش بود
  مخصوصا خوشحالی کردنش بعد از اینکه جون حریفت انقد ناشیانه یه خطر انداختی

  • Lh44

   5

   1

   هنوز نمیدونی دلیل خوشحالی لوییس اونم به اون شکل همش جنگ روانیه ؟
   داره اینطوری ادامه میده که اتیش مکس روشن بمونه که دوباره از رو تلافی کردن اشتباه کنه و dnf سوم رو بگیره

 29. mahyar

  8

  8

  هنوز دارید بحث میکنید اینجا ؟البته ایکاش بحث می‌کردید ، آقا کوتاه بیایید .
  لویس ایپکس رو نتونست بزنه و نتونست خودشو داخل نگه داره ، مکس هم فکر کرد لویس فضا داده چون توی نقطه کورش بود و ندید که لویس نتوانسته ایپکس رو بزنه در اون صورت می‌تونست بیشتر فضا بده ، نه لویس از قصد زد نه مکس دیوانه هست توی اون سرعت اونشکلی پیچو ببنده ، چون لویس ایپکس رو نتونسته بود بزنه ، هیچ عمدی در کار نبوده ، من فن ورشتاپنم ، اما تیم محبوبم قبل از ردبول فراری هست دوست دارم بالا باشه ، اما این بحث های شما عمدتا تعصبی هست و بدور از منطقه ، آونگی اومده با سینا اکانتش که آبکی مکس صد در صد کثیف رانندگی کرد ، اینکی اومده میگه ای لویس کثیف رانندگی کرد ، خیر هیچ کدوم کارشون کثیف نبود فقط تحت فشار داشتن کشتی میگرفتن که نتیجه شد اون اتفاق ، مگه لویس عقلشو از دست داده ؟ چرخ چپش می‌شکست مستقیم توی دیواره پیست بود . در این که اشتباه لویس بوده شکی درش نیست ، بیخودی هم کسیو جریمه نمیکنن ، ولی این که نیایید به راننده ها و تیم ها متلک میندازید ، خیلی ببخشید ولی مگه شماها بچه هستید که راننده هم دیگه توهین میکنید ؟

 30. Abolfazl1010

  7

  10

  این درسته که بیشتر فن های ورستپن ، قبلا فن فراری بودن ؟ وقتی فراری نتونسته با مرسدس رقابت کنه فن یکی شدن که بتونه همیلتون رو به چالش بکشه ؟

  • Mostafa

   3

   7

   دوستان حالا جدا از اینکه کی مقصر بوده کسی نمیدونه دلیل کند بودن مکس روز مسابقه چی بوده؟ اصلا لوییس بهشم نمیزد یکی دو پیچ دیگه ازش سبقت میگرفت
   مکس برعکس روز شنبه که عالی بود روز مسابقه خیلی سرعت ماشینش کند بود

   • Lh44

    5

    2

    چون لوییس اسلیپ استریم داشت تمام مدت
    که حداکثر یه دور دوام داشت واسه همینم مکس پافشاری میکرد

   • Abolfazl1010

    3

    1

    بخاطر اینکه اکثر ماها نمیتونیم یه موضوع رو بخاطر علاقه به خود اون موضوع پیگیری کنیم ، زماتی برامون لذت بخش تر میشه که دنبال طرفداری از کسی باشیم ، بخاط همین قهرمان سازی میکنیم .. حتی فیلمساز ها هم از بازیگران گیشه ای استفاده میکنند ،چون کمتر بخاطر ژانر فیلم میرن سینما بیشتر به عشق بازیگر مورد علاقه خودشون ..
    نمیدونم شاید اشتباه میکنم …⚘

  • ali

   5

   3

   همه که نه
   ولی بعضی طرفدارای راننده‌هایی که از همیلتون شکست خوردن طبیعیه
   که هیچ وقت نمیتونن طرف همیلتون رو بگیرن و جهت گیری به سمت رقیبش داشته باشن.
   مثلا بعضی از دوستان مکس فن دیدم که گفتن قبلا فن سب بودن و…
   از این ور هم بعد خروج همیلتون از رقابت قهرمانی و بعد هم بازنشسته شدنش بعیده هیچکدوم از فن‌هاش سمت و سوی ورستپن رو بگیرن و اگر بخوان به دیدن فرمول یک ادامه بدن بیشتر مایلن از رقیب ورستپن طرفداری کنن.
   به نظرم طبیعیه این موضوع.

 31. بهزاد زمانی

  12

  3

  اگر انالیز پالمر رو دیده باشید به دقت بررسی کرده و بسیار منطقی تشریح میکنه ماجرای تصادف رو و کاملا ۵۰-۵۰ میدونه. یه برخورد مسابقه‌ای. قبلا هم ذکر کرد فیا جدا تصمیم داره مرسدس و راننده‌هاش قهرمانی نیارن امسال.

  • FJ

   7

   14

   دوست عزیز سابقه راننده تون خرابه ,هر جا کم میاره میزنه,روزبرگ بدبختم کم آسیب ندید از دست سر لوییس.
   بعدم تو این هفت سال که قوانین به سود مرسدس بود پس میخواسته مرسدس قهرمان بشه که الان نمذاره.
   قوانین سال آینده باید از امسال اجرا میشد ولی به خاطر کرونا یه سال انداختن عقب .پس باید قوانین رو جوری تنظیم میکرد که فقط مرسدس سود نبره .
   یه ذره باور به تیمتون ندارید که تحت فشار بتونه قهرمان بشه ,از روز اول حرفتون شده که ضعیفمون کردن ضعیفمون کردن.شما واقعا طرفدار مرسدس اید یا نه فقط هر کی میبره .
   از الان ردبول رو قهرمان میدونید ,در حالی که خود بنده بارها تو هفته های قبل گفتم به شما مرسدس فن های عزیز که ورق میتونه خیلی راحت برگرده.
   یه چشمه شو این هفته دیدید,ولی شما ها هنوز به تیمتون باور ندارید فکر میکنید اگه ماشین برتر رو نداشته باشه توان قهرمانی نداره.
   یه کم از فراری فنها یاد بگیرید سالهاس تیمشون قهرمان نشده ولی همیشه به تیمشون امید دارن ولی شما از روز فقط حرفتون شده اینکه چرا نزاشتن 15 بازی جلوتر قهرمانیتون مسجل بشه

   • توتو ولف

    7

    4

    اگه سقف بودجه نبود, هیچ قانونی جلودار تیم عظیم مرسدس نبود.
    ردبول هر هفته آپدیت میاره, ما فقط سیلورستون آوردیم از بی پولی.
    هنوز حقوق جیمز و شاو ندادم.

   • Lh44

    7

    3

    ایشون اطلاعاتشون از پالمر بیشتره

   • بهزاد زمانی

    8

    3

    به نظر میاد زیاد بیننده دقیقی نیستید یا بلد نیستید از واژه‌ها در جای درست استفاده کنید. البته این‌ها به شرطی هستند که نخواهیم بپذیریم که دارید مغرضانه نظر میدید. مثل اون دوستانی که معتقدند همیلتون عمدی زد. بهتره ببینید کدوم یک از این دو راننده موجبات برخورد بیشتری رو فراهم کرده‌اند. در مسابقات این چنینی برخورد‌ها اجتناب ناپذیره. و معمولا برخلاف بعضی از بزرگواران اون راننده‌ها اونقدر متوجه هستند که برخورد عمدی چه عواقب سنگینی میتونه براشون به ارمغان بیاره. بنابراین هنگام نظر دادن کمی شرایط سن و سالتون رو هم در نظر بگیرید. در هفت سال گذشته قوانین یک خانه تکانی اساسی داشت و طبعا اونایی که با این تغییرات اساسی بیشتر هماهنگ بودند جلو افتادند. تغییرات سال بعد هم همینطوره و از الان نمیشه گفت کدوم تیم موفق‌تر خواهد بود. دوستان زیادی عنوان کردند که فیا سالیان گذشته هم ترمز بعضی تیمهای پیشرو رو کشیده بنده هم مطلعم اما چون چند بار یک کار اشتباه رو انجام دادید دلیل بر درست بودن اون کار نمیشه. این کار با روح رقابت سازگاری و همخوانی نداره.

   • Amin44

    4

    2

    Fj:یه سر به آمار برخورد راننده های فرمول یک بنداز
    متوجه میشی چه کسی سابقش خرابه!
    به علاوه مرسدس فن ها از همون اول گفتن ردبول قهرمانه ولی به شرطی که مرسدس آپدیت نیاره و بره رو ماشین سال بعدش کار کنه
    توتو و آلیسون هم تا حدودی همینو گفته بودن تا اینکه آلیسون کمی بیشتر توضیح داد و گفت به امسال بی توجه نیستیم
    پس بهتره مثل همیشه سخنان مرسدس فن ها رو تحریف نکنی!
    اتفاقا کسی که به مرسدس اعتقاد نداره اصلا مرسدسی نیست،کار مجموعه فرمول یک مرسدس اونقدر خوب بوده که حتی فن های تیم رقیب مثل شما و دیگران میان به اطمینان میگن مرسدس می‌تونه راحت بیاد و قهرمان بشه،پس تصور این که مرسدسی ها به تیمشون اعتقاد نداشته باشن از پایه غلطه مگر اینکه همین امسال اومدن دارن فرمول یک رو میبینن

  • FJ

   0

   0

   بهزاد زمانی
   شما که ماشالله سنی ازتون گذشته و استخوون خورد کرده این حرفه هستید ,بهتر اول دو بار متن رو درست مطالعه بفرمایید و پس از اون اندکی تامل بفرمایید و بعد نظرات گرانبهاتون رو بفرمایید.
   من هیچ وقت نگفتم عمدی زده ,خودمم میدونم عمدی زدن چه عواقب بدی برای یه راننده داره.
   من فقط اشاره کردم که سابقه برخوردشون ایشون زیاده ,تو هیجده ماه اخیر فقط سه بار با ردبول برخورد داشته,عمدی هم در کارش نبوده ولی خب زده دیگه اینو که نمیشه کتمان کرد.
   بعدم بحث ما سر مسایل جزیی تغییر قوانین نه کلیتش ,خودتون به هر حال سن وسالی ازتون گذشته میدونید که تغییر قوانین امسال به نسبت تغییر قوانینی که سال آینده یا سال مثلا 2014 اتفاق افتاد خیلی ناچیزه ,سال 2019 هم این تغییر قوانین جزِئی بود که فاصله مرسدس با ردبول و فراری رو بسیار بسیار زیاد کرد .
   حالا امسال یه خورده جزئیاتش نسبت به سالهای قبل تر بیشتر بود ,چون اصلا قرار نبود این فصل با این قوانین برگزار بشه .
   قبلا هم گفتم یه تیم ممکنه همیشه مهندسی اش بالاتر از بقیه باشه و هر سال با اختلاف اول بشه
   و این کاملا از شایستگی اون تیمه (قبلا هم ردبول و فراری این وضعیت رو داشتن)
   ولی اگه رقابت وجود نداشته باشه به مرور اون ورزش به زوال میره چون رقابتی که همیشه یه تیم از قبل معلوم باشه توش اوله جذابیت و جذب مخاطبش کم میشه (دارم راجع به ببینده های عادی فرمول یک حرف میزنم نه کسانی که تخصصی این رشته رو دوست دارن,نمونه اش اینکه خیلی از طرفدار های مرسدس دیگه تحمل دیدن بردهای سریالی ردبول رو تو این هفته ها نداشتن).
   پس شما هم مسئول این رقابتها بودی برای نجات تجارتت و ورزشت این تغییر قوانین رو میدادی.
   در اخر هم این نکته که بنده راجع به سن وسال یا خصوصیت شخص شما چیزی ننوشتم ولی شما بر عکس عمل کردی .
   دوست عزیز اگه سن وسال معیار و فضیلت بود, الان کلاغ از همه موجودات دنیا جایگاهش بالاتر بود.
   احترام چیز بدی نیست مخصوصا که شما بزرگتری اینو خوب میدونی
   موفق باشی

 32. mahyar

  5

  1

  به نظرم از این به بعد شرایط رفتاری بین مکس و لویس میشه ی چیزی تو مایه های خبیب نورماگدوف و کانر مک گرگور ، ی فاجعه جامپ مثل خبیب از توی کیج امثال از یکی از این دو راننده خواهیم داشت .
  نمیدونم چرا یاد تصادف اوکون با مکس افتادم .

 33. Amirali

  3

  1

  مهیار جان
  فکر میکنم متوجه باشم منظور شما چیه ولی اون دوستمون میگه به نام خدا فرق میکنه:)))
  در کل قطعیتی در مورد ایشون نیست فقط در مورد یک نفر احتمال بالایی میره اطلاعات نا صحیح وارد کرده باشه.

 34. ali

  0

  1

  سلام
  بعد مسابقه اسپانیا و البته بعد برخورد در مسابقه ایمولا هر مرسدس فنی از این برخورد نوشت و از مدل رانندگی ورستپن انتقاد کرد یا از اخلاق ورزشی نوشت. جواب عزیزان این بود که اینجا رقابت فرمول یکه، نه جام اخلاق و نباید انتظار تعارف زدن بین راننده‌ها داشت.
  حالا چیزی که جالبه خیلی از همونا که این مدلی جواب میدادن در این چند روز بارها از اخلاق و جوانمردی و … حرف زدن.

 35. Mahmood.ghaedi

  7

  1

  سلام دوستان
  اول که استوارت هست و وظیفه اوناس که مقصر مشخص کنن من یکی قانون بلد نیستم نظر کارشناسی هم نمیتونم بدم چون سوادش ندارم
  ولی اون دسته از دوستان که میگن از عمد از اگه یه نفر تو اون سرعت بالا میتونه جوری بزنه که ماشین خودش خراب نشه و رقیب کلا کنار بره دمش گرم دست خوش داره ولی جالبه که میگن کارش کثیف بوده وهیچوقت اسطوره نمیشه ولی همونا مایکل شوماخر و سنا اسطوره میدونن
  این تصادف لوییس و مکس کثیف بود ولی تصادف تو پیچ قاشق با اون سرعت فقط مسابقه بود زمانی که مکس با تصادفهاش قهرمانی سال از سب گرفت که البته دستش درد نکنه همش شجاعتش بود و برخورد مسابقه ای
  نکته بعدی اون دوستی که فاز با شخصیت بودن داری لطفا خودت باش
  اون استیکر که گذاشتی رنگش قهوای و لوییس سیاه پوسته البته ممکنه دلیلش ریشه در کودکی باشه
  بالاخره جنوب کشور هموطنهای داریم که مثل لوییس سیاه پوست هستن

  • mahyar

   5

   3

   ی اشتباهی کرد به جای این که بنویسه از اون بند خوشش میاد گفت خواننده . شما کوتاه بیا .
   خدا وکیلی موضوع از این مهمتر نبود ؟ نمیدونم خبر جدیدی چیزی ؟
   آخه تایپی ی نفر چرا باید اینقدر مهم باشه ؟

 36. mahyar

  2

  0

  ی خبری که الان دیدم این بوده که دکتر هلموت مارکو گفته که ما ی وکیل برای این موضوع در نظر گرفتیم .
  همون صحبت های همیشگی که فلان شده و… لویس باید فلان میکرد و داستان که اینجا کلی بحثش بود رو کرده .
  حالا راننده ها :
  لکلرک :
  Everything went very quick. Obviously, I could see there were quite a bit of things going around in front of me. And yeah, I think it’s a racing incident
  همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد . میتونستم ببینم داره چه اتفاقی میفته و بله به نظرم یک تصادف مسابقه ای بود .

  It’s quite difficult to put the blame on one or the other. Obviously, there was space on the inside. Maybe Lewis was not completely at the apex but it’s also true that Max was quite aggressive on the outside. So, things happen.
  خیلی سخته که بخوایم یکی رو مقصر بدونیم . مشخصا” داخل پیچ فضا وجود داشت، شاید لویس کامل ایپکس رو نزده بود ولی اینم واقعیت داره که مکس تا حدودی خارج پیچ اگرسیو عمل کرد در نتیجه تصادف رخ داد .

  “What is the most important today is that Max is unharmed and is fine
  چیزی که امروز خیلی مهمه اینه که مکس حالش خوبه

  ریکاردو :
  When you’re in such a high-speed corner and just side-by-side, you’re both going to lose aero, particularly Lewis there with Max kind of in a little bit of dirty air
  وقتی که شما چرخ به چرخ وارد یک پیچ پر سرعت میشید ، جفتتون ایرودینامیک رو از دست میدید (منظورش همون دانفورس مناسب بوده) ، به خصوص این که لویس اونجا با مکس در هوای کثیف بودن (حالا نمیدونم منظورش هوای کثیف مکس بوده یا چی چون جلوشون که چیزی نبود هوای کثیف تولید کنه)

  But I think they were both going in hot
  ولی فکر میکنم که جفتشون خیلی آتیشی رانندگی میکردن .

  Ultimately Lewis went in too hot for the given level of grip and that’s where you see [he] just drifted up into Max.
  که آخر سر هم لویس خیلی اگرسیو یا همون آتیشی یا تهاجمی اقدام کرد برای ایجاد چسبندگی وگیریپ این داستان ها و اینجا جای هست که شما میبینید به سمت مکس منحرف میشه

  Completely unintentional, but just the nature of the aero on these cars and [you] just have to allow a little more.”
  کاملا” غیر عمد بود، ولی این طبیعت ایرودینامیکی این خودرو ها هست و شما باید انتظارش رو داشته باشید (آخر پیامش رو من اینجوری فهمیدم )

  آلونسو :
  It was an unfortunate moment of the race, but nothing intentional or nothing any of the two drivers did wrong in my opinion.
  یک لجظه ناراحت کننده از این مسابقه بود ، ولی خوب هیچ چیزی از عمد نبود و به نظرم هیچ کدوم از راننده ها کار اشتباهی انجام ندادن .

  That was an unlucky moment.
  اون لحظه ی بدشانسی بوده

  ساینز :
  I obviously had a look at it, and honestly I had a bit of mixed feelings with the accident. First of all, wishing Max a speedy recovery because I heard the crash was quite big.”
  من مشخصا بهش ی نگاهی انداختم، و دقیق نمیتونم بگم مقصر کی بده(منظورش او mixed feeling اینه که ه رکدومشون ی جاهایی اشتباه داشتن توی این تصادف)

  آلبون :
  Part of me thinks Max could have closed [the door] to stop Lewis from ever going into that position, but at the same time…when Lewis overtook Charles, it was a similar position to me, maybe slightly different angles.”
  ی بخشی از من فکر میکنه که مکس میتونست در رو روی لویس ببنده قبل از این که همه این اتفاقات بیفته ، ولی دقیقه همین موضوع سبقتش از چارلز به نظرم همون موقعیت بود شاید یکم زاویش فرق میکرد . که نمیدونم منظور آلبون کلا” چی بود 🙂

  جنسن باتون
  t’s a difficult one,” said Button, who raced in 306 Grands Prix. “Lewis was almost alongside him but that for me was not the most important part – it’s that Max left enough room.
  یدونه از اون سختاش بود، لویس تغریبا کنارش بود ولی این برای من بخش مهم ماجرا نبود،این که مکس فضای کافی داد

  But at that speed, it’s very difficult on the inside to get around that corner.
  ولی توی اون سرعت کار خیلی سختی بود که اون پیچ رو از داخل طی بکنه

  “At the speed he was going, Lewis had to back out of it.
  توی اون سرعتی که داشته میرفته، لویس باید عقب نیشینی میکرد

  He’s misjudged the apex, which is completely fair enough because he’s coming in at such a speed from an angle that he never has before. He has missed the apex, there wasn’t enough room for two cars
  اون ی اشتباه محاسباتی توی ایپکس داشت، که کاملا” هم منطقی هست چون اون هیچوقت از اون زاویه و با اون سرعت وارد اون پیچ نشده بود، اون ایپس رو از دست داد و اونجا هم برای دوتا ماشین فضا نبود .

  It is unusual to put the nose in that corner. Normally you are ahead if you’re going to make a move into that corner. That’s just always been the way for me.
  این خیلی غیر عادی بود که اینجوری وارد اون پیچ بشه، معمولا” وقتی شما میخواید کاری رو توی اون پیچ انجام بدید جلوتر هستید،(منظورش شاید اینه که شرایطی پیش نمیاد که یک نفر کاپس رو از داخل بگیره)برای من که اینجوری بوده همیشه

  It’s a difficult one to have a definitive answer on who was wrong,,I get the penalty for Lewis, because he was put someone in the wall.
  خیلی سخته که یک جواب قطعی پیدا بکنی که بگه کدومشون مرتکب اشتباه شدن،
  پنالتی لویس رو درک میکنم به این دلیل که اون یک نفر رو فرستاد توی دیوار.

  I think the awareness of Max Verstappen is fantastic, what he can do with the car, and I think that is beyond everyone else. I think that is the struggle when you’re racing him.”
  به نظرم جوای که مکس میده خیلی فوقولادس(رانندگیش با ماشین رو میگه)، که که اون باماشین میکنه و به نظرم مکس فراتر از هر کس دیگه هست ،به نظرم مسابقه دادن باهاش سخت باشه

  کارنو چنداک:(نمیدونم اسمش رو درست نوشتم یا نه)
  Lewis expected Max to back out of it, and Max expected Lewis out of it. But they’re both racing drivers, and they’re both racing for the world championship.
  لویس فکر میکرده که مکس عقب بکشه، و مکس فکر مکیرده که لویس این کارو میکنه، ولی جفتشون راننده مسابقه ای هستن و جفتشون دارن برای قهرمانی جهان مسابقه میدن

  Max could have given Lewis more room, and Lewis equally could have gone more to the kerb on the right-hand side.
  مکس میتونسن فضای بیشتری به لویس بده، و لویس هم در مقابلش میتونست بیشتر بره روی کرب های سمت راست

  If you ask me, they both could have done more. I would probably put it down to a racing incident.”
  اگه نظر منو میخواید جفتشون میتونستن بیشتر به هم فضا بدن، من اینو میزارمش به حساب برخورد مسابقه ای

  Even after watching it again and again and again, my personal belief is it was still a racing incident,” he explained. “I think both drivers could have avoided the accident.
  حتی بعد از چند بار دیدنش نظر شخصی من همون تصادف مسابقه ای بوده، و فکر میکنم هر دوتا راننده میتونستن از این تصادف جلوگیری کنن.

  Max could have given him more room, Lewis could have backed out of it earlier and gone further to the inside. These are two hard-headed drivers who are being punchy, and feisty and aggressive on the opening lap
  مکس میتونست فضای بیشتری بده، لویس میتوست قبل از اینا عقب بکشه و بیشتر به داخل بره، جفتشون کلشون بوی قرمه سبزی میده میداد و اونا کسانی بودن که توی اوپنینگ لپ خیلی بیش از حد تهاجمی عمل کردنن

  Unfortunately, I think with the way we see penalties this season, in Lewis’ case they came down a bit harder on him because they felt he should have backed out of the move, basically.
  با توجه به نوع جریمه هایی که این فصل دادن به نظرم متاسفانه توی کیس لویس اونا یکم سختگیری کردن چون که اونا(منظورش فکر کنم استوارت ها هست) فکر میکردن که لویس باید عقب میکشید .

  “But I personally think the penalty was a little bit harsh.
  به نظر شخصی خودم پنالتی یکم زیادی بود

  دامون هیل:
  Lewis has kept it on the inside and really banked on Max backing out of it, which he didn’t do.
  لویس داخل رو گرفته بوده و روی این که مکس عقب میکشه حساب کرده بود، که مکس عملا” اینکارو نکرد

  But I’m sure that Max knew that Lewis was there, and he didn’t make enough an allowance for that.
  ولی من مطمعنم که مکس میدونست لویس اونجاست ومکس اجاز حرکت بیشتر رو بهش نداد .

  Two cars shouldn’t come together. If they were young, inexperienced drivers you’d look at that and say calm down.”
  دوتا ماشین نباید بهم میخوردن، اگه اوناجون بودن و راننده های بی تجربه ای بودن و شما هم این صحنه رو میدید بهشون میگفتید آروم بگیرند.

  on Sunday by battling his rival aggressively and not backing out.
  یکشنبه اینجوری بود که با رقیب تهاجمیش مبارزه کرد و عقب نکشید . (فکر کنم لویس رو گفته اینجا)

  “We saw a level of aggression from Lewis that we haven’t seen for a while,
  این حد از اگرسیو بودن رو توی لویس خیلی وقت بود که ندیده بودیم .

  باریچلو:
  I would blame Hamilton and give more than 10 seconds. The penalties are: five seconds, 10 seconds, drive on and so on, there’s more than that 10 seconds. I would give more than 10 seconds, because those 10 seconds, with the impact his move had, he still had a great chance to win.
  من مقصر رو همیلتون میدونم و بیشتر از 10 ثانیه پنالتی باید بهش میدادن، پنالتی ها پنج ثانیه ای و ده ثانیه هست و همیوجوری بعدش هست، من اگه بودم بهش 10 ثانیه اضافه دیگه میدادم .به خاطر این دوتا ده ثانیه، که به خاطر کاری کرد بهش داده شده بازم اون شانس بالایی برای پیروزی داشت

  Verstappen is 23, and next to him comes a guy who is a million times champion. It’s almost inevitable to imagine that he’s the one who has to think (about not crashing), because the 23-year-old isn’t going to think.”
  ورشتپن همش 23 سالش هست و بعد از لویس کسی هست که میتونه میلیون ها قهرمانی رو بدست بیاره، تغریبا اجتناب ناپزیره که اون کسی باشه که باید فکر کنه(به این که تصادف نکنه)به خاطر این که جون ها توی این سن فکر نمیکنن(شاید راننده ها رو گفته XD)

  We’re talking about two geniuses here: Hamilton and Verstappen,” Barrichello continued. “Verstappen is the one who will be able to break all Hamilton’s records in the future, they are two people who are above average.
  ما داریم در مورد دوتا از خفنترین ها صحبت میکنیم، همیلتون و مکس، مکس کسیهست که میتونه همه رکورد های لویس رو در آینده بشکنه، این دوتا افرادی هستند که از میانگین بقیه بالاتر قرار دارن(منظورش بقیه راننده هاست )

دیدگاه خود را بیان کنید