فرمول یک ایران – شاید بتوان برندگان واقعی گرندپری برزیل را تماشاگران دانست. آن ها شاهد یکی از مسابقات طولانی فرمول یک در شرایط سخت آب و هوایی و البته حوادث زیادی بودند. حوادثی مانند برخورد خودروها به دیواره پیست که از قبل از شروع مسابقه آغاز شد تا سبقت های شجاعانه و نفس گیر. اما در بین رانندگان کدام یک از آن ها پس به اهتزاز در آمدن پرچم شطرنجی لبخند به لب داشت و کدام یک برزیل را با حسرت ترک کرد؟ با ما همراه باشید.

برندگان

لوئیس همیلتون

پنجاه و دومین پیروزی لوئیس همیلتون، او را جلوتر از آلن پروست در تاریخ فرمول یک قرار داد اما مهم‌تر آنکه این پیروزی اولین برد او در برزیل محسوب می‌شد؛ گرندپری خانگی آیرتون سنا. اضافه بر این‌ها او بار دیگر تاریخ ساز شد؛ تنها راننده ای که در ۲۴ پیست مختلف پیروز شده است. در بین پیست‌های حاضر در تقویم فعلی، لوئیس تنها در باکو موفق به کسب رتبه نخست نشده است.

او همچنان دوازده امتیاز از نیکو روزبرگ عقب است و اگر چهارمین عنوان قهرمانی جهان را می‌خواهد باید در ابوظبی اول شود و امیدوار باشد هم تیمی‌ آلمانی اش مسابقه را در رتبه چهارم یا پایین تر تمام کند. با این حال او به بالا بردن تعداد بردهایش ادامه می‌دهد و توانسته امیدش را تا مرحله نهایی زنده نگه دارد.

مسابقه بسیار راحتی بود، شاید یکی از راحت ترین آن‌ها. من هیچ اسپین یا مشکل دیگری نداشتم. سیلوراستون ۲۰۰۸ خیلی سخت تر از این بود. از نوجوانی آرزوی برد در این پیست را داشتم و حالا پس از سال‌ها عدم موفقیت در اینجا، نهایتاً به آرزویم رسیدم. درست است که از نظر شرایط آب و هوایی و لغزنده بودن سطح، یکی از سخت ترین مسابقات به حساب می‌آید ولی برای من راحت ترین در ده سال گذشته بود.

آنچه من در حال حاضر انجام می‌دهم، نهایت کاری است که می‌توانم. تیم خودرویی مناسب در اختیارم قرار داده و از مشکل عدم دوام نیز خبری نیست. ابوظبی پیستی خوب برای من بوده است؛ پس ببینیم چه پیش خواهد آمد.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن در طول مسابقه و با سبقت خوبی که از روزبرگ در دور سی و دوم گرفت تا رده دوم بالا آمد اما نهایتاً مسابقه را پشت لوئیس و نیکو تمام کرد. با این همه او با نشان دادن یکی دیگر از نمایش‌های سریع اش – که حالا برای او عادی شده است – و به رخ کشیدن پتانسیلی که برای قهرمانی جهان دارد، یکی از برندگان این مسابقه است.

شاید اگر ردبول برای تعویض لاستیک‌های وت با اینترمدیت او را به پیت فرا نخوانده بود، او می‌تواسنت رتبه دوم را حفظ کند. در هر حال او به خوبی راه خود را برای کسب سکویی دیگر به جلو باز کرد.

من سبقت‌های فوق العاده ای داشتم در نتیجه قطعاً خوشحالم. در سبقت اول از کیمی، من مسیر دیگری را امتحان کردم و متوجه شدم چسبندگی کافی را در اختیار دارم. می‌دانستم اگر کیمی‌ این مسیر را انتخاب نکند شانس خوبی برای سبقت خواهم داشت.

سپس مسابقه متوقف شد. با شروع مجدد رقابت شرایط بدتر شد اما من سرعت خوبی داشتم و توانستم از نیکو عبور کنم و به دنبال کم کردن فاصله با لوئیس بودم که دچار لغزشی شدید شدم که با خوش شانسی به دیوار برخورد نکردم. این حادثه ضربان قلبم را کمی‌ بالا برد!

بعد از تعویض لاستیکی که داشتم، باران شدت گرفت و رانندگی در سکتور سوم غیرممکن بود و مجبور شدیم دوباره لاستیک‌ها را عوض کنیم. که نتیجه آن سقوط به رده چهاردهم و تلاش مجدد برای سبقت گیری از رانندگان پیش رو بود. من در مستقیمی‌ پیست قادر نبودم ببینم کجا قرار دارم اما از خیلی‌ها سبقت گرفتم!

شاید رده دوم هم ممکن بود اما کسب سکو هم نتیجه خوبی است.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

فیلیپه نصر

در طول هفته گذشته، اتفاقات مطابق انتظار فیلیپه نصر پیش نرفت. ابتدا استبان اکون به عنوان جایگزین نیکو‌ هالکنبرگ در فورس ایندیا مطرح شد؛ جایگاهی که فیلیپه به آن چشم دوخته بود. همزمان رنو جولین پالمر را برای فصل بعد حفظ کرد و کوین مگنوسن نیز راهی‌ هاس شد. تمام صندلی‌های خوب برای فصل بعد به سرعت در حال پر شدن بودند و در نتیجه نصر در بهترین حالت چاره ای به جز ماندن در سائوبر و یا انتقال به منور نداشت.

در این شرایط او به یک نتیجه خوب نیاز داشت و موفق به کسب آن نیز شد.

در پایان دور دهم او در رتبه نهم قرار داشت و پس از آن با عملکردی که مشابه با نمایش موفق او در اولین حضورش در سائوبر در استرالیا ۲۰۱۵ بود، همواره در محدوده کسب امتیاز باقی ماند.

باور نکردنیست. این شبیه پیروزیست

قطعاً همین طور است و ممکن است این پیروزی آینده او در فرمول یک را تضمین کند.

فیلیپه نصر

فیلیپه نصر

سائوبر

سائوبر شدیداً به کسب امتیاز در برزیل نیاز داشت؛ آن‌ها در حالی که تنها دو مسابقه به پایان فصل باقی مانده بود، بدون کسب حتی یک امتیاز در رده یازدهم جدول سازندگان قرار داشتند. وقتی فیلیپه نصر در ده دور نخست تا رتبه نهم بالا آمد، هیجان در گاراژ سائوبر بالا رفت و هنگامی‌ که در هر دور راننده جوان برزیلی خودروی خود را در رقابت حفظ می کرد، امیدها افزایش می یافت.

تا دور چهل و دوم او تا رده ششم بالا آمد اما پس از آن یکی یکی رانندگان سریع تر از او گذشتند و نهایتاً نهم مسابقه را تمام کرد تا دو امتیاز حیاتی برای سائوبر در رقابتش با منور به دست آید.

شاید این ماموریت نجات تیم سوئیسی در دقیقه نود باشد.

فیلیپه نصر

فیلیپه نصر

استبان اکون

درست است که در پایان استبان اکون نتوانست در مقابل فرناندو آلونسو و والتری بوتاس مقاومت کند اما فراموش نکنید که از مقاومت منور در مقابل مکلارن و ویلامز حرف می‌زنیم!

راننده فرانسوی استارتی عالی داشت و در پایان دور دهم در رتبه دهم قرار گرفت و تا انتها نیز برای کسب امتیاز جنگید. او در این شرایط بد آب و هوایی که بزرگان بسیاری را دچار مشکل کرد، هیچ اشتباهی نداشت تا فورس ایندیا که او را به عنوان جانشین نیکو‌ هالکنبرگ برگزیده است از این انتخاب احساس رضایت کند.

استبان اکون

استبان اکون

فرناندو آلونسو

با تمرکزی که دوربین‌های تلویزیونی بر روی مکس ورشتپن سریع در دورهای پایانی کرده بودند، نمایش فرناندو آلونسو به خوبی دیده نشد اما او نیز در مراحل پایانی سریع نشان می‌داد.

در آخرین شروع مجدد مسابقه، آلونسو که با توجه به آب بلند شده از خودروری جلوتر دید مناسبی نداشت اسپین شد تا از رده هفتم به هفدهم و سه ثانیه عقب تر از هم تیمی‌اش جنسن باتن سقوط کند. اما او برای مدت زمان زیادی آنجا نماند.

با عبور از جنسن باتن، کوین مگنوسن، استبان گوتیرز، پاسکال ورلاین، والتری بوتاس، دنیل کویات و سرانجام استبان اکون، هفت رده در چهارده دور جبران شد تا او دوباره در محدوده کسب امتیاز قرار گیرد.

در حالی که در دور پنچاه و پنجم او سه ثانیه از هم تیمی‌اش عقب تر بود، شانزده دور بعد چهل ثانیه زودتر از جنسن باتن از خط پایان عبور کرد.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

بازندگان

ردبول

اگر ردبول در مواجهه با پیش بینی هوا که خبر از در راه بودن بارانی سنگین می‌داد، بر روی لاستیک‌های رانندگانش قمار نمی‌کرد و به آن‌ها اجازه می‌داد تا به دور زدن با لاستیک‌های وت ادامه دهند، چه اتفاقی می‌توانست رقم خورد؟

هر دو راننده چند دوری سریع تر شدند اما با وخیم تر شدن شرایط مجدداً به پیت برگشتند. آن‌ها با نظر گرفتن وقفه‌های مسابقه، در مقابل دو توقف مرسدس، مجموعاً پنج توقف داشتند!

شاید جایگاه اول نه، ولی دومی‌ قطعاً ممکن بود

ورشتپن هلندی در ادامه می‌گوید:

من فکر نمی‌کنم ما در رتبه دوم با خطری روبه رو می‌شدیم. اما بعضی وقت‌ها لازم است شما ریسک کنید و این کاری بود که ما امروز کردیم

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

فراری

در ابتدای مسابقه و پس از کنار رفتن خودروی ایمنی، کیمی‌ رایکونن رده سوم خود را به ورشتپن واگذار کرد و پس از آن سباستین فتل اسپین شد و از رده پنجم به یازدهم سقوط کرد.

در ادامه رایکونن در مستقیمی‌ اصلی اسپین شد و به دیواره پیست برخورد کرد تا فراری را با فتل برای بازگشت به رده‌های بالا تنها گذارد.

راننده آلمانی در پایان با فاصله ای اندک از سرجیو پرز مسابقه را در رده پنجم به اتمام رساند اما نباید فراموش کرد او زمان زیادی را صرف عبور از کارلوس ساینز کرد و همچنین نتوانست در مقابل ورشتپن و لاستیک‌های تازه ترش مقاومت کند.

برای چندمین بار این رقابت مسابقه ای بود که می‌توانست برای فراری خیلی بهتر باشد.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

سرجیو پرز و فورس ایندیا

بار دیگر شاهد نمایشی ساده اما عالی از سرجیو پرز در هوای بارانی بودیم و این طور به نظر می‌رسید که او می‌تواند موفق به کسب سکو شود اما تنها دو دور به پایان مسابقه، ورشتپن با لاستیک‌های تازه ترش از او سبقت گرفت.

هم تیمی‌ او، نیکو‌ هالکنبرگ نیر می‌بایست برای سکو مبارزه می‌کرد. بعد از سومین حضور خودروی ایمنی او در رتبه چهارم قرار داشت و به طرز فوق العاده ای از تصادف با کیمی‌ رایکونن اسپین شده اجتناب کرد. اما در ادامه دچار پنچری شد تا شانسی برای کسب رتبه ای بهتر از هفتم نداشته باشد.

سرجیو پرز و نیکو هالکنبرگ

سرجیو پرز و نیکو هالکنبرگ

منور

رقابت بین منور و سائوبر یکی از جدال‌ها در طول مسابقه بود. تیم سوئیسی که در جست و جوی اولین امتیازش بود، در اغلب مواقع جلوتر قرار داشت و این به آن معنا بود که آن‌ها با کسب دو امتیاز یا بیشتر می‌توانند جلوتر از منور یک امتیازی – که تنها امتیازش را توسط پاسکال ورلاین در اتریش کسب کرده بود – در رده پرسود دهم سازندگان قرار گیرند.

در پایان سائوبر به واسطه نهم شدن فیلیپه نصر دو امتیاز کسب کرد اما استبان اکون یک دور مانده به پایان مسابقه رده دهم را به فرناندو آلونسو واگذار کرد.

این عقب افتادگی در جدول سازندگان می‌تواند به قیمت میلیون‌ها دلار برای منور تمام شود.

پاسکال ورلاین

پاسکال ورلاین

منبع: سایت فرمول یک

 

8 دیدگاه

  • 2L : Love & Lewis

   11

   4

   اون قسمتی که نوشته بود(تنها راننده ای که در ۲۴ پیست مختلف پیروز شده است.)خیلی حال کردم…لوئیس همیشه تکه.teamlh

  • 2L : Love & Lewis

   11

   5

   الان یه حس دوگانگی بهم دست داد…!!!نمیدونم به خاطر تبریکت،لایک بدم یا واسه آخر کامنتت،دیسلایک….درآخر تصمیم گرفتم هیچ کار نکنم 😉

 1. HF

  4

  7

  تا اونجاییکه اطلاع دارم امتیازات ابوظبی دو برابر هست و به طبع اختلاف امتیازات هم همینطور، پس چرا کارشناس برنامه میگفت که اگر در ابوظبی هم همیلتون اول و روزبرگ دوم بشه بازهم روزبرگ قهرمان فصل میشه؟

دیدگاه خود را بیان کنید