فرمول یک ایران – مدیر پیشین تیم فرمول یک فراری که برای 28 سال در اسکودریا فراری مشغول به کار بود، دیروز در یک مصاحبه اینترنتی این کارآفرین ایتالیایی صحبت‌هایی زیادی کرد و خاطرات زیادی را از این تیم بازگو کرد که سعی می‌کنیم در اینجا گفته‌های او را برایتان قرار دهیم.

دی مونتزملو صحبت‌هایش را با حالاتی احساسی در مورد فراری شروع می‌کند و می‌گوید:

من دلم برای همه چیز فراری تنگ شده است؛ برای آن محیط و افراد. من در سال 1973 به عنوان دستیار انزو به این تیم پیوستم و در سال 1975، ما با رانندگی نیکی لائودا به قهرمانی جهان رسیدیم و فصل بعد را با نیم امتیاز باختیم و در 1977، دوباره فاتح این جام شدیم. من نیمی از عمرم را در فراری گذراندم؛ تقریبا 30 سال. من توانستم 19 بار به قهرمانی رانندگان و سازندگان برسم(وقتی که در این تیم بودم)؛ کاملا امری عادی است که من دلم برای چنین محیطی تنگ شده باشد.

دی مونتزملو بزرگترین پشیمانی خودش به عنوان مدیر فراری را حادثه غم انگیز آیرتون سنا می‌داند که رویای پیوستن این راننده برزیلی به فراری را بر باد داد:

پیش از حادثه ایمولا، آیرتون به خانه من در بولونیا آمد. او می‌خواست که از بند ویلیامز رهایی یابد و به هر قیمتی که بود برای فراری مسابقه دهد. ما به توافق رسیدیم که بعد از مسابقه باهم دیدار کنیم؛ اما متاسفانه همه ما می‌دانیم که در آن مسابقه چه اتفاقی افتاد. او می‌خواست که به ما بپیوندد و من از هم از داشتن وی خوشحال می‌شدم. داشتن او مانند خامه روی کیک بود اما مایکل آمد و وارد تاریخ فراری شد و کاری کرد که هیچکسی نتوانست انجام دهد.

مایکل شوماخر

لوکا در مورد پیوستن مایکل شوماخر به کمپ سرخپوشان می‌گوید:

در ابتدا شاید شک و تردیدهایی(در مورد پیوستن شوماخر به فراری) وجود داشت. با این وجود، شخصاً کاملا متقاعد شده بودم(که او باید به ما بپیوندد) زیراکه دیگر زمان درست این کار فرا رسیده بود. دو سال پیش(از آمدن مایکل)، ما ماشین رقابتی نداشتیم و مایکل آمد و یک سازماندهی مجدد را در تیم انجام داد و توانست تفاوت ایجاد کند. در فصل 1996، یک سری شرایط سخت را برای 2 الی 3 مسابقه در کانادا و پول پوزیشن فرانسه داشتیم که در نتیجه آن‌ها، امکان شروع مسابقه را نداشتیم. خوشبختانه با پیروزی‌های کسب شده در مونزا و اسپا، سال‌های موفقیت آمیز شروع شد.

مایکل پیش خودش فکر می کرد که سباستین فتل، یکی از برترین استعدادهای آن زمان فرمول یک، می‌تواند موفقیت او را در فراری تکرار کند و برای همین شدیدا او را به فراری پیشنهاد داده بود. اما به هر حال شرایط طوری پیش رفت که فراری فرناندو آلونسو، که آن زمان دو بار به قهرمانی جهان رسیده بود و به گفته خیلی‌ها کاملترین راننده فرمول یک بود را به خدمت گرفت:

فتل راننده ای بود که پس از تجربه ای که در تورو روسو داشت و پیش از رفتنش به ردبول، مایکل به هر قیمتی که بود، می‌خواست که او را در فراری ببیند. به هر حال ما او را بالغ و باتجربه در نظر نگرفته بودیم؛ به همین دلیل، آلونسو را انتخاب کردیم. بدون در نظر گرفتن برخی از نقاط شخصیتی فرناندو، اتفاقات فوق العاده ای را برای ما به وجود آورد و دو قهرمانی را در مسابقه آخر از دست داد. سباستین یک راننده خیلی قدرتمند است اما او نیاز به حمایت دارد. شما فشار زیادی را احساس می کنید.

چارلز لکلرک

چارلز لکلرک

لوکا در مورد چارلز لکلرک، راننده جوان و آینده دار فراری که در فصل 2019 نیز خوش درخشید، بیان کرد:

چارلز راننده خیلی قدرتمندی است. فشار زیادی روی او قرار دارد. باید امیدوار باشیم که او اشتباه نکند. در همان ابتدا با آلفارومئو، مهارت‌ها و کمبود اشتباهاتش را دیدیم. همزیستی فتل و لکلرک یک مسئله خیلی حساس برای متیا بینوتو به حساب می‌آید. آن‌ها باید توجیه شوند که دارند برای فراری مسابقه می‌دهند، همانطور که من باریچلو را توجیه کرده بودم.

مونتزملو در مورد آینده پیش روی اسکودریا فراری نیز بیان کرد:

فراری تقریبا هرچیزی که برای رسیدن به قهرمانی بخواهد را در اختیار دارد. این به آن معناست که ما خیلی نزدیک هستیم. از سوی دیگر، خیلی وقت هست که دیگر ما به آخر رقابت‌های فصل نمی رسیم، با وجود اینکه این احتمال را داریم (که برسیم). در فصل‌های گذشته، تکلیف فصل پیش از آنکه به سه چهارم مسابقات برسد مشخص شده بود. فراری نیاز دارد که به آخرین مسابقه برسد تا بتواند قهرمانی را بدست بیاورد.

ویراستار » انسیه صفری

58 دیدگاه

 1. Miladangler

  7

  0

  همه چیز به غیر از یه شخصیت کاریزماتیک مثل انزو با مقام بالاتر از متیو در راس امور تیم . یک تیم چند ملیتی از بهترین ها برای پیت و یک استراتژیست نابغه و سیاستمدار و زورگو . و در آخر تیمی حرفه ای برای خراب کردن کار رقیب و چند دزد تکنولوژی

 2. ایلیا توسلی

  8

  1

  امیدوارم ، اگه فراری بتونه امسال قهرمان بشه میتونه به تیمای دیگه ام انگیزه بده که تلاش بیشتری کنن ، رقابت خیلی جذاب میشه اگه فراری یه سال هم که شده مرسدسُ متوقف کنه

  • 5red16

   9

   0

   نمیدونم از لحاظ شخصیتی بینوتو چجور آدمی هستش
   اما تا الان نتونسته احساس یک مدیر مقتدر رو به تیم منتقل کنه
   اما به نظر میاد آدمی باشه که از اشتباهات درس میگیره
   من خودم فکر میکنم فراری از فصل قبل ماشین بهتری خواهد داشت
   اما مشکل پیشرفت فوق العاده ردبول و قدرت پنهان و به نمایش درنیامده خودرو مرسدس هست.
   فقط امیدوارم فراری خیلی پنهانکاری کرده باشه، خیلی…

 3. Sohrab

  10

  0

  کدوم ابزار؟
  پیت استاپ های بالای 6 ثانیه ؟
  استراتژی که وسط مسابقه راننده باید بگه چی خوبه چی بده ؟
  ماشینی که توی یک سکتور نیم تا یک ثانیه از دست میده
  ماشینی که از تا راننده روحیه میگیره یا توی تعیین خط خراب میشه و یا تو ریس ؟
  مدیری که کلا قبل از فصل میگه راننده اول ما وتل هست ولی نگو ماشین مطابق راننده دوم؟
  مدیری که میگه به ماشین داره فشار میاره؟؟
  اپدیت های عقبگرد تیم؟
  با این ابزار انتظار قهرمانی داری ؟😞😞

  • 5red16

   9

   1

   همه چیزهایی که گفتی دقیقا درسته اما این بنده خدا حرف حساب زده
   از بودجه تا تمامی امکاناتی که یک تیم برای قهرمانی نیاز داره رو فراری در اختیار داره
   افتضاح مدیریت فراری دقیقا اینجا خودش رو نشون میده
   اینکه پیت استاپ افتضاحه یا ماشین ضعف فاحش طراحی داره تقصیر فراری نیست
   این نشون میده یک عده ای این وسط کارشون رو درست انجام نمیدن

  • امید نورمحمدی

   2

   0

   منظور از ابزار شاید همه چیز غیر از مدیر تیم باشه. توی ترجمه ممکنه منظور گوینده یکم تغییر کنه یا عوض بشه. شاید منظورش اینه که ابزار لازم وجود داره اگر مدیریت تیم بتونه ازشون بدرستی استفاده کنه.
   بنظر من چون داره از دوران مدیریت خودش میگه و افتخاراتش و اشتباهش درباره سب این میتونه معنی دار باشه. البته دارم میگم میتونه معنی دیگه داشته باشه.
   من معتقدم توی فصل 2019 فراری یک اشنباه بزرگ در سطح کلان انجام داد. شاید هم برنامه ریزی برای دوران بعد از تغییر قوانین کردند. کاریکه مرسدس از سال 2010 تا 2014 کرد و الان داره ثمره اشو میبینه.
   فراری بنوعی چرخو دوباره اختراع کرد. مدیر تیم و سب از قبل از شروع فصل و بعداز اینکه تمرینهای پیشفصل تمام شد و مرسدس و تیمهای دیگه بدروغ از قدرت و سرعت فراری دم میزدند در مصاحبه هایی گفتند که این فصل (2019) برنامه ای برای قهرمانی ندارند. دقیقا با همین کلمات گفتند و کسی باور نمیکرد.
   اگر یادت باشه غیر از فرافکنی هایی که از سرعت فراری میکردند در باره لکلرک و بچالش کشیده شدن سب هم صحبتهای زیادی مطرح میشد که خود این موجب بالا رفتن فشار روی هر دو راننده فراری شد. فقط لکلرک بدلیل توقع کمتری که ازش وجود داشت خیلی راحت تر مسابقه میداد.
   کل رسانه ها هجمه عجیبی برای بهم زدن آرامش تیم فراری کردند و نتیجه هم گرفتند و چالشهای فراری دو چندان شد. اینجا یک مدیر حرفه ای لازم بود تا بتونه تیمو جمع کنه. کاری که متیا نتونست انجام بده و این ممکنه بقیمت از دست دادن چند فصل براشون تمام بشه…

   • BAHRAM

    0

    2

    دوست عزیز یکی دوساله اشتباهات فتل رو کردن دیگران میندازید و مرتب از فشار روی رانندها حرف میزنی چیزی که شما و فتل و رانندهای دیگه باید بدونید اینه رانندگی برای فراری فشار و سختی مضاعفی داره و مدیریت نمیتونه کاری بکنه. هیچ چیزی اندازه عملکرد خود راننده نمیتونه از یک راننده در مقابل رسانه ها دفاع کنه عملکرد فتل جایی برای دفاع باقی نذاشته

 4. iman

  7

  0

  فراری قبل از هر چیز به یک مدیر توانمند و قوی مثل مارکیونه یا خود مونتزملو احتیاج داره که بتونه این از هم گسیختگی که فصل قبل دیدیم رو جمع کنه تا بعد برسیم به مسائل فنی

  • 5red16

   8

   3

   ببین قهرمانی های متوالی مرسدس بیشتر مدیون تجربه و دانش این تیم تو حوزه خودروهای هیبیریدی بود
   تو تمام این سالها مرسدس برتری پاوریونیت داشت و هنوز هم داره و گرنه در سایر شاخصها ردبول تا حد زیادی نزدیک بوده

   • Mohammad44

    2

    6

    خداییش دیگه پاوریونیت برتر رو نداره 2019 که فراری زد جلو 2020 هم احتمالا هوندا

   • 5red16

    2

    0

    Mohammad44
    بله حرف شما درسته
    منظور بنده هم از ابتدای دوران هیبرید تا ۲۰۱۹ بود.
    هرچند که ۲۰۱۹ هم مرسدس ضعف پاوریونیت نداشت و همچنان اعتقاد دارم در حال حاضر پاوریونیتها خیلی نزدیک هستن.
    ضعف سرعت در کفی مرسدس بیشتر به خاطر طراحی خودرو بود. اونها به بالانس بهتری در پیچها دست پیدا کردند.

  • Mohammad.gh

   8

   1

   تو هیچ دوره ای تو تاریخ پکیجی به کاملی این مرسدس وجود نداشته
   مهندسی
   امکانات و منابع
   مدیریت
   و رانندگان
   شاید یکی از علل ضعیف نشون دادن بقیه قدرت بیش از حد مرسدس و کمال گراییشون باشه
   فوق العاده است این مرسدس

   • Nohed81

    2

    1

    مرسدس اگه توتو رو نداشت نمیتونست اینقدر خوب ظاهر بشه، این مدیر آلمانی (اتریشی) واقعا بینظیر هست، مدیر فقط و فقط ولف ، بقیه اداشو در میارن

  • Sohrab

   4

   0

   متاسفانه مدیریت که باید باشه در فراری نیست
   تا زمانی مدیریت و درست و حسابی نباشه قهرمانی یک خیال بیش نیست برای فراری

 5. Mohammad.gh

  10

  2

  “ما ماشین رقابتی نداشتیم و مایکل آمد و یک سازماندهی مجدد را در تیم انجام داد و توانست تفاوت را ایجاد کند” دیگه همین مونده بود که یه ایتالیایی بیاد از ضعف فراری بگه، همین کافیه تا بزرگی کار مایکلو نشون بده
  حالا اینجا دوستان میگن مایکل رفت با ماشین دامینیت فراری 5 سال قهرمان شد…

   • Sohrab

    5

    0

    مسلط تر از مرسدس بین 2014 و 2019؟؟

   • Mohammad44

    1

    7

    آقا سهراب ما مرسدس فن قبول داریم که 2014 تا 2016 و تاحدی 2017 و 2019 مسلط بوده مرسدس ولی شماها اگه یه نقطه قوتی داشته باشید همش انکار می کنید

   • امید نورمحمدی

    3

    1

    نکته سازماندهی مایکل بود که بهش اشاره شد. دوستمون به برتری مایکل نسبت به همیلتون اشاره میکنه و بدرستی هم اینکارو میکنه. بلاخره وقتی وکیل مدافع همیلتون و مرسدس اینجا وجود داره باید این حق برای فراری هم منظور بشه!!!

   • Mohammad44

    1

    3

    اقا من دیگه تسلیمم هر چی شما بگی اصلا مایکل خدا دست از سر ما بردارید

 6. Shitil

  1

  12

  “همانطور که من باریچلو را توجیه کرده بودم”
  ببین روبنز ما ایتالیاییها استاد تاکتیکهای دفاعی هستیم خوب به حرفهای من گوش کن تا بهت بگم چجوری جلوی رقبا دفاع کنی تا مایکل زمان بدست بیاره! مهم نیست تو چندم میشی، همین که مایکل و ماشین فراری اول بشه مهمه! تو هم جایزه ات اینه که پشت فرمون فراری نشستی!

  • Mohammad.gh

   6

   0

   پس به نظر شما از سال 91 که یه مسابقه به عنوان جانشین اومد بعد مسابقه تیما سرش دعوا داشتن (جردن و بنتون) که استخدامش کنن (چون فقط یه راننده موقت برای یه مسابقه بود حتی جردن باهاش قرارداد هم نبسته بود) تا سال 2006 هرچی شد همش به لطف روبنز باریکلو بوده…

   • امید نورمحمدی

    4

    1

    به حرف این دو سه تا کاربر که نیست. کسی که شوماخرو انکار کنه مشخصه نگاهش به فرمول 1 چیه و اصلا جای بحث و پاسخ نداره.

   • Mohammad44

    0

    1

    کسی نمی خواد و قصد نداره مایکل رو انکار کنه فقط می خوان بگن که بت نسازید

  • H.farahani

   8

   0

   توتو:ببین والتری.الان اگه از قهرمانی های مایکل صحبت بشه اسم باریچللو هم میاد.با اینکه اون واقعا هیچ کاری نکرده.هیچ کاری.حالا تصور کن با خدماتی که تو به لوییس و تیم کردی اسم تو هزار برابر میاد.اصلا شاید یکی از قهرمانی های لوییس رو به اسم تو بزنند.
   والتری:واقعا؟ولی یکی به نظرت کم نیست؟ با کمک هایی که من کردم.به نظرم دوتا بهتره.
   توتو:حق با توعه.همه میدونن که بدون تو امکان پذیر نبود.
   والتری:درسته همه میدونن.ولی…ولی بهتر نیست یکی مال خودم داشته باشم.میدونی که میتونم.
   توتو که انتظار این حرف را نداشت میرود.
   والتری با جیمز که انجاست تنها میشود.
   والتری:جیمز.درست نمیگم؟ بهتر نیست یه قهرمانی مال خودم داشته باشم.رسمی.مال خودم.
   جیمز نفسش رو بیرون میدهد و میگوید.والتری.این منم.جیمز.دوست تو.بگو ببینم.تا حالا حرفی زدم که به ضرر تو باشه(بدون اینکه منتظر جواب باشد ادامه داد)این نصیحت رو(والتری میان حرفش امد و گفت)روسیه.
   جیمز که اشکارا ازین حرف والتری ناراحت شده بود برخواست که برود و طوری که انگار مخاطبش والتری نیست گفت جاه طلبی خطرناکه.اینا رو به نیکو هم گفتم ولی…..

   • Mohammad44

    2

    0

    با این که خلاف میلم هست ولی واقعا جالب بود

   • Mohammad44

    0

    2

    آقای فراهانی چه طوره به وبر هم اشاره کنید. بهتر از بنده می دونید که دو پادشاه در یک اقلیم نگنجد. چرا اینا واسه لوییس بده و برای بقیه خوبه از جمله مکس و سب در 2010 تا 2013 و زمانی که کیمی بود

   • H.farahani

    1

    0

    محمد 44 عزیز
    اول.سپاس بابت تعریف تون.
    دو.چرا باید اون اتفاقات رو منکر بشم؟همیشه تمایل تیم به سمت یه نفر بیشتره.تمایل ردبول به قهرمانی سب بیشتر بود.چون عنوان جوانترین قهرمان جهان به اونا میرسید.در ضمن فتل حاصل آکادمی خودشون بود.همین تمایل افتضاح تعیین خط سیلوراستون 2010 رو به وجود آورد.
    اما نکته در میزان تاثیر این تمایله.یه مصاحبه از وبر بعد از بازنشستگی وجود داره که میگه.(رو خط استارت که بودیم نمیدونستم ریس رو میبرم یا نه ولی مطمئن بودم که سباستین برنده نخواهد بود.به هر قیمتی بود نمیذاشتم.) تو استارت هم میزنه به سب و بعد لوییس وارد رقابت میشه و سب پنچر میشه و می افته آخر و انتهای ریس هفتم یا هشتم میشه.(یه نکته این که سریعتر بودن ردبول تو پیشتازی نمود داشت و به خاطر قدرت کمتر موتور رنو سبقت گرفتن مصیبت بود)اخر ریس وبر تو رادیو به تیم میگه(با یه لحن سرد.پیروزی.برای یه راننده دو نتیجه خوبیه)تو کنفرانس بعد از ریس هم میگه اگه اینکار تکرار بشه از ردبول میره.
    حرفتون رو قبول دارم.این تمایل بوده ولی کمکی نکرده.چون وبر زیر بار نمیرفت.ولی اینکه بگیم قهرمانی سب بخاطر حمایت بیشتر تیم بوده بی انصافیه.مثل جریان باریچلو.این ماجرای اتریش 2002 که میگن دومی نداره.اگه هست بگن.یه مورد استثناء هست.

   • Amin

    0

    2

    جناب فراهانی ما نیازی ب داستان سرایی نداریم
    مولتی ۲۱ کافیه

 7. Seb the great

  8

  3

  فراری فقط کافیه بال جلوی آر بی ۱۶ رو کپی کنه همین شما به این ردبول موتور فراری بدید مرسدس رو قورت میده
  ولی باهاش موافقم با این همه بودجه ساختن ماشینی که تو ریس ۴۰ ثانیه عقب می افته واقعا زشته
  امکانات دارن بودجه دارن ۲ تا راننده عالی دارن بهترین ترکیب راننده ها رو تو همه تیم ها فراری داره فقط یه ماشین خوب میخوات این ۲ تا مرسدس رو میترکونن

  • MrdTheGreat

   5

   0

   موافقم 👍 ماشین رقابتی نه فقط تو زمان گیری رقابتی تو کل مسابقه
   ۲۰۱۹ فراری با ردبول مسابقه میداد اما مرسدس رفت برای قهرمانی

   • Amin

    0

    3

    ادمین:جدیدا به اون آرشیو سر نزدم ولی اگه دیدم حتما گزارش میکنم
    برا جلو گیری از ایجاد سو تفاهم هم میگم:قصد توهین به برند فراری رو ندارم
    و خودم از طرفداران لافراری هستم
    این موضوع اسب های رقصان هم نقل قول از خود فن های فراریه!

  • Amin

   1

   8

   خخخخ بدید آقا بدید دیگه
   چرا موتور نمیدین؟؟؟؟
   چیه واقعا این مرسدس
   یاد سوال نیکو از مهندس پاورپوینت مرسدس بعد مسابقه انگلیس ۲۰۱۹ افتادم
   همونجا که مهندس میگه یکم قدرت موتور رو برا لوییز آزاد کردیم تا نشون بدیم چقدر سریعیم
   مرسدس کاری کرد ک خود فراری فن ها ب اسب های رقصان مارانلو لقب الاغ دادن(کامنتها تو آرشیو هست)
   فراری بیشتر لات کوچه خلوته تا یه حریف برا مرسدس

   ———

   ادمین:

   اون کامنت ها پاک شده بود بعد از یه مدتی اگر هنوز هست ادرس بده تا پاک کنم، این کامنت ها حتی به شکل نقل قول هم باشند توهین به حساب میان، لطفا این لفظ رو دیگه به کار نبرید

   • امید نورمحمدی

    3

    1

    عجب ادبیاتی! چقدر مماشات؟! من خودم با اینهمه رعایت و … یکم تکراری بنویسم تایید نمیشه ولی این آقایون هرچی به ذهنشون میرسه میگن و به یک چیزی استناد میکنند و یک تذکر نرم میگیرند!
    بلاخره همیل فن هستند دیگه…

   • H.farahani

    3

    0

    واقعا چیه این مرسدس؟
    درسته ارادت دوستان به مرسدس یادآور ارادت فامیل دور به درِ ولی در بزرگی مرسدس همین بس که یه راننده معمولی رو رکورددار جهان کرده.
    واقعا چیه این مرسدس؟معمولی. رکورددار
    واقعا
    چیییییییه؟

   • Mohammad.gh

    2

    0

    خب ما هم داریم همینو میگیم برادر من، فراری در حال حاضر؛ در واقع هیچ تیمی در حد و اندازه مرسدس نیست
    دوست عزیز h.farahani
    آقاااا این چه کاریه هرچیز درب و داغون و پیش پا افتاده ای رو میخواین بگین میگین معمولی؟؟؟درسته آخه؟
    بگو عادی
    راننده عادی 😀

   • H.farahani

    0

    0

    Mohammed.gh عزیز
    😁😁😁چشم آقا.

   • Amin

    0

    4

    خخخخ همیلتون راننده معمولی و عادی
    کسی که از فرمول یک سر در بیاره می‌فهمه لوییز چیکارس
    انکار لوییز یعنی انکار فرمول یک
    ولی خب عیبی نداره حق دارین اما بهتره ب این نکته توجه کنین که نشستن پشت اون فرمون لیاقت میخواست ک حداقل راننده مورد علاقتون نداشت
    فتل راننده معمولی»»»ماشین خوب
    لوییز راننده معمولی»»»ماشین خوب
    فتل ۴ قهرمانی لوییز فعلا ۶ قهرمانی
    خب پس راننده مورد علاقتون در حد لوییز نیست ک بخوایم باهاش مقایسه کنیم
    پس توصیه میکنم از همون شوماخر مایه بذارید و طرفدارش باشید چون فعلا از نظر افتخار بالاتر از لوییزه و میتونید بهش استناد کنید!

   • H.farahani

    1

    0

    بنده حرف بدی نزدم.تو دنیایی که فراری لات کوچه خلوته خوب همیلتون هم میشه عادی.ترجمه حرف خودتون بود.اونی که جایگاه فراری رو ندونه جایگاه همیلتون رو هم نمیدونه وبالعکس.
    از چیه این مرسدس رسیدید به (ماشین خوب)

 8. H.farahani

  2

  6

  5red16
  موتور فرمول یک هیچ ربطی به خودروهای هیبرید شهری نداره و تجربه اونجا کمکی تو فرمول یک نمیکنه.در ضمن مرسدس و فراری از 2009 موتور فرمول یکشون هیبرید بود.رنو از 2010.

  • 5red16

   3

   0

   سلام دوست عزیز
   ببین من با طراحی و تولید آشنایی خوبی دارم
   وقتی گفتم تجربه مرسدس در هیبرید بیشتر بود منظورم منحصرا طراحی پاوریونیت فرمول یک نیست.
   تکنولوژی جزیره نیست
   از جزئی ترین نوآوری ها و فناوری ها در سایر حوزه ها میتونی استفاده کنی
   وقتی شما در حوزه هیبرید سالها کار و پژوهش داشته باشی و مهمتر از اون تولیدات انبوه داشته باشی، برایند تجربه و دانش همه اون کارها شما رو پیش میندازه.
   البته این نکته منفی نیست
   اتفاقا قدرت مرسدس و باعث خوشحالیه
   من همیشه کمپانی هایی مثل آئودی، فورد، bmw، تویوتا و…سرزنش کردم و میکنم که هیچوقت جرئت ورود به f1 رو نداشتن.
   به نظرم بحث مالی و این حرفا بهانه است.
   نخواستند خودشون رو درگیر چالشهای جذاب f1 بکنن.
   اتفاقا باید ممنون این چهار تولیدکننده و البته کمپانی هایی مثل هاس و ردبول بود که در این ورزش سرمایه گذاری کردند.
   همونطور که هنوز واسم سواله که چرا یک برند معتبر مثل کاوازاکی با وجود این تولیدات با کیفیت در mgp حضور نداره!؟

   • TRANS AM

    2

    0

    جهت اطلاع : فورد تا سال ۲۰۰۴ ، تویوتا و B M W تا سال ۲۰۰۹ در F1 حضور فعال داشتند .

   • Mohammad.gh

    2

    0

    خط مشی و اهداف شرکت ها متفاوته
    کاوازاکی و ب ام و 2 تا سریعترین سوپربایک هارو دارن اما چون موتوجی پی براشون توجیه نداره شرکت نمیکنن ولی تو سوپربایک هستن، چون موتورهای موتوجی پی به درد فروششون نمیخوره و صرفه اقتصادی نداره
    یا یه شرکتی مثه لامبورگینی که به تازگی تصمیم گرفته تو موتور اسپرت فعالتر بشه
    نکته دیگه ای هم که هست به نظر من بحث حیثیت و آبرو هست، ب ام و و آئودی و پورشه قطعا دوست ندارن بیان تو حیاط خلوت مرسدس له بشن

   • 5red16

    0

    0

    TRANS AM
    منظور بنده حضور فعال و مداوم بود
    نه حضور فصلی
    تا وقتی برنده ای یا میدرخشی حضورت منطقیه
    اما چالش و جذابیت فرمول یک وقتی هست که داری میبازی یا اوضاعت خوب نیست
    منظور بنده این بود
    به طور مثال ردبول
    چهار سال میدرخشید
    اما اران داره لحظه شماری میکنه واسه ۲۰۲۰
    چرا؟ چون شانس برد داره
    و همین جذابترین قسمت ماجراست
    وقتی داری میبازی ورق برمیگرده و برنده میشی
    یا مثلا واسه طرفدارهای فتل گرندپری هوکنهایم یک نوستالژی میشه در آینده
    راننده محبوبت از آخر شروع میکنه
    همش داری سرکوفت میشنوی و دیگران واست کری میخونن
    بعد از پایان مسابقه فتل رو پودیوم هستش
    این احساس قشنگ نیست!!!؟؟؟

   • 5red16

    1

    0

    Mohammad.gh
    حرف شما کاملا درست
    به قول ارسطو گل فرمایش میکنید
    در دنیای موتوراسپورت،f1 یعنی آخر همه چیز
    یعنی تهش
    ببین ایده من اینه
    من میگم چرا باید تیمهای بالا جدولی و میان جدولی داشته باشیم…
    چرا فراری باید سه تا تیم رو تامین کنه
    فراری باید فقط ماشین خودش رو تامین کنه
    مرسدس و رنو و هوندا هم همینطور
    به جای اون تیمهای میان جدولی که گاهی هستن و گاهی نیستن باید برندهایی مثل آئودی، فورد و… حضور مداوم داشته باشن
    با توجه به پشتوانه مالی و توان مهندسی این برندها اگه ثبات قوانین داشته باشیم باور کن تا دور آخر آخرین گرندپری قهرنان مشخص نمیشه
    فرمول یک داشته همچین روزهایی رو
    فک کن مثلا از خط یک تا ده، ده تا ماشین مختلف وجود داشته باشن
    بعد ببین چه کشت و کشتاری میشه تو ریس…

   • Mohammad.gh

    0

    0

    5red16 عزیز
    شما ببین موتورهای فعلی چه دردسری هستن که برای یه شرکتی مثه هوندا که مارشو حتی با کپی برداری هم شروع کرد 4سال طول کشید نزدیک بقیه بشه دیگه از شرکت های کوچکتر چه انتظاریه؟!
    یه شایعاتی درباره کازورث اومده بود که خودشون تکذیب کردن گفتن موتورها زیادی گرون و پردردسره و واقعا اگه شرکتی توان مالی و چشم اندازش فرمول یک نباشه اصلا بهش فکر هم نمیکنه
    هستن مسابقات کم هزینه تری که تبلیغ بهتر و همسو تر با اهداف شرکت ها هستن،
    اما اینکه گریدی داشته باشیم با بنز و فراری و ب ام و و لامبورگینی و ائودی و…. حتی فکرشم هیجان انگیزه

  • Mohammad.gh

   1

   1

   اگه مایکل بود قطعا اوضاع فراری خیلی بهتر بود و سرو سامان پیدا میکرد، اما آیا واسه رقابت با این مرسدس کافی بود؟!
   من به شخصه به عنوان کسی که عاشق مرسدس بنز و در عین حال شوماخرم نظرم اینه که مرسدس الان خیلی جلوتر از بقیس، و از 2016 به اینور با اومدن یه راننده ضعیفتر و یکم شل کردن خود مرسدس اجازه دادن بقیه بهشون نزدیک بشن تا یکم رقابت شکل بگیره و طرفدارا و لیبرتی مدیا هم راضی باشن
   تنها شرکت تو جهان که جرات اینو داره شعارش the best or nothing باشه

 9. AHMADREZA_F1

  1

  2

  به عنوان یک مرسدسی دلم میخواد چارلز لکرگ اولین راننده قهرمان جوان باشه البته تا اون موقع فراری باید یک تغییر جهشی داشته باشه.

دیدگاه خود را بیان کنید