Register

پانزده + 20 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – اگر چه قوانین و مقررات فصل 2022 فرمول یک هنوز نهایی نشده است، اما مدیران فدراسیون جهانی اتومبیلرانی راجع به اساس قوانین جدید و تغییراتی که قرار است برای فصل 2022 صورت گیرد صحبت هایی انجام داده و راجع به این مورد چشم اندازی را منتشر کرده اند.

ابتدا قرار بود تا مقررات جدید در ژوئن (خرداد) 2019 به صورت رسمی منتشر شود اما مدیران فیا طی تصمیمی اعلام کردند که تاخیر در انتشار قوانین جدید و انجام اصلاحات بیشتر روی آن کار عاقلانه تری می باشد. بنابراین از آن جایی که قرار است قوانین جدید در اکتبر (مهر) 2019 منتشر شود، آقایان راس براون (مدیر ورزشی فرمول یک)، پت سیمندز (مدیر فنی فرمول یک) و نیکولاس تامبازیس (مدیر بخش امور فنی خودرو های تک سر نشین در فیا) درباره ی چهار نکته ی کلیدی در قوانین جدید و همچنین نکاتی که هنوز تا نهایی شدن این طرح باقی مانده است صحبت هایی را انجام دادند.

صحبت های این آقایان را می توان در 4 مورد زیر بیان کرد که از این 4 مورد به عنوان هسته ی اصلی و در حقیقت پایه و اصول قوانین جدید یاد می شود:

1 – خودرو هایی با امکان مسابقه دادن بیشتر

قوانین آیرودینامیکی جدیدی که برای فصل 2019 فرمول یک تصویب شده است، قرار بود تا درمانی برای قوانین و خودرو های فصل 2017 باشند. چرا که بر اثر طراحی آیرودینامیکی فوق العاده بپیچیده خودرو های 2017 و 2018 خصوصا در قسمت بال جلو و بارج بورد ها که هوای کثیف زیادی را برای خودرو های پشت سر ایجاد می کردند، خودرو های عقبی حدودا کاهش 50 درصدی نیروی رو به پایین را در زمانی که در تعقیب خودروی جلویی بودند تجربه می کردند. اما با توجه به صحبت های نیکولاس تامبازیس، پیشرفت هایی که بر اثر تغییر قوانین فصل 2019 به وجود آمده کاملا موفق و مثمر ثمر بوده است و همچنین برای فصل 2021 قرار است با ساده سازی بیشتر، پدیده ی اثر زمین نقش بیشتری در تولید نیروی رو به پایین در خودرو های فرمول یک داشته باشد. (پدیده اثر زمین پایین تر توضیح داده خواهد شد)

تامبازیس گفت:

با قوانین 2021 به طور معمول، کاهش نیروی رو به پایین برای خودروی تعقیب کننده از 50 درصد (مطابق آنچه که در فصل 2017 شاهد آن بودیم) به حدود 5 الی 10 درصد کاهش خواهد یافت. بنابراین با تغییر قوانین، ما با کمتر شدن میزان کاهش نیروی رو به پایین برای خودروی عقبی مواجه خواهیم شد.

با تصویب این قوانین مشخصا تفاوت بزرگی حاصل می شود اما تاثیر هوای آشفته و اختلال یافته ی ناشی از خودروی جلویی هنوز هم مشکل بزرگی است که بزرگترین آن صدمه زدن به تایر های خودروی عقبی می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع و همچنین با توجه به اینکه برای فصل 2021 قرار است از تایر های 18 اینچی به جای تایر های 13 اینچی کنونی استفاده کنیم، تایر ها همچنان عامل کلیدی برای فصل 2021 می باشند.

تامبازیس در این باره گفت:

در این خصوص و درباره ی چگونگی پیشرفت تایر ها و اینکه به گونه ای باشند که امکان ایجاد رقابت را داشته باشند به شدت در حال مذاکره با شرکت پیرلی (تامین کننده لاستیک های فرمول یک) هستیم. ما می خواهیم تایر ها به گونه ای باشند که در طول مسابقه از بین نروند و رانندگان را مجبور به مدیریت بیش از حد آن ها نکنند.

در این باره پت سیمندز نیز بیان کرد:

من فکر می کنم که در طول دو سال گذشته ما از پیرلی درخواست اشتباهی داشتیم. از بین رفتن بیش از حد تایر در طول مسابقه راهش نیست.

اطلاعات بیشتری که درباره ی مورد اول در دست بررسی است:

 • در طول سال های اخیر مشخص شده که پیت استاپ برای فرمول یک عامل بسیار مهم و حیاتی است و همچنین برای مخاطبان نیز بسیار جذاب است. لذا سیمندز در این خصوص بیان کرد که خواسته ی آن ها از پیرلی این نیست که تایر هایی همانند تایر های خودرو هایی که در مسابقه ی 24 ساعته ی لمانز یا سایر مسابقات استقامتی استفاده می کنند و دوام فوق العاده بالایی داشته باشد بسازد.
 • همچنین پیشنهاد شده است که برای فصل 2021 استفاده از پتو یا روکش های تایر (Tyre Blankets) نیز ممنوع شود.
شروع مسابقه اتریش 2019

استارت اتریش 2019 – چارلز لکلرک، والتری بوتاس، لندو نوریس و لوئیس همیلتون

2 – افزایش رقابت میان خودرو ها

گرندپری بریتانیا 2019 بدون شک مثالی است که مدیران فرمول یک به دنبال آن هستند اما با این حال نکته های منفی بسیاری نیز در آن وجود داشت. مهم ترین آن، اختلاف حدود سه ثانیه ای زمان پول پوزیشن والتری بوتاس با رابرت کوبیتسای رده بیستمی بود. راس براون نیز تایید کرد که این اختلاف زمانی بسیار زیاد است و با وجود این عوامل کلیدی و قوانینی که قرار است برای فصل 2021 تصویب شود این فاصله به حدود نصف این مقدار کاهش خواهد یافت.

براون گفت:

در حال حاضر ما فقط 3 تیم داریم که امکان پیروزی در مسابقات را دارند. تمامش این است. اما در چند سال آینده فرمول یک در مسیر بسیار بهتری قرار خواهد گرفت، جایی که یک تیم خوب و با بودجه ای متوسط قادر خواهد بود برای تیم های دیگر خصوصا تیم های بزرگ، دردسر های زیادی ایجاد کند. این چیزی است که ما می خواهیم. اگر شما در آینده چارلز لکلرک یا مکس ورشتپن را در خودرو های میانه ی جدول قرار دهید قادر به ایجاد دردسر برای دیگران خواهند بود اما در حال حاضر چنین چیزی امکان پذیر نیست.

البته بخشی از این برنامه برای دستیابی به این مهم (رقابت بیشتر)، مجموعه ای از قوانین آیرودینامیکی است که خود براون از آن ها با نام قوانین آیرودینامیکی اجماع جمعی یاد می کند و موجب عدم برتری برخی تیم ها بر دیگران می شود. اما براون احتمالا بهتر از دیگران می داند که وجود چنین قوانین محدود کننده ای، موجب باطل کردن تاثیر آیرودینامیک بهتر برخی تیم ها در شاسی آن ها می شود اما بیان کرد که بهتر شدن این ورزش به آن ها (این گونه تیم ها) بستگی دارد:

بدون شک چنین اتفاقی خواهد افتاد. تیم ها تاکنون آزادی عمل نسبی بیشتری داشتند اما با تصویب این قوانین چنین مواردی خنثی می شود. اما اگر آن ها قادر به قبول چنین رویه ای باشند که قوانین جدید برای همه یکسان است و ما می خواهیم بهتر از دیگران در این مورد عمل کنیم، ما دیگر دو ثانیه سریع تر نخواهیم بود بلکه دو دهم ثانیه سریع تر خواهیم بود. این چیزی است که ما از فرمول یک می خواهیم.

اطلاعات بیشتری که درباره ی مورد دوم در دست بررسی است:

 • حذف برخی کمک هایی که در خودرو به رانندگان می شود
 • کاهش ارسال اطلاعات از خودرو به گاراژ تیم (تله متری) نیز در دست بررسی است
 • همچنین این موضوع مطرح شده است که در طول مسابقه برای مواردی نظیر کنترل دما و میزان فرسایش تایر های خودرو راننده به جای کمک گرفتن از مهندسش، خودش نقش بیشتری در کنترل این موارد داشته باشد.

3 – اهمیت به زیبایی و جذابیت خودروها

خودرو های فرمول یک باید سرآمد خودرو های تک سرنشین و قادر به ارائه ی بالاترین تکنیک های فنی مهندسی باشند اما پیش از این مورد، آن ها نیاز به یک مورد بسیار ابتدایی دارند: جذابیت

بنابراین به اندازه ای که سریع بودن این خودرو ها مهم است، به همان اندازه راه پیدا کردن پوستر های آنان به دیوار اتاق خواب طرفدارن فرمول یک نیز اهمیت دارد.

تامبازیس گفت:

هدف ما این است که در طرح نهایی، خودرو ها فوق العاده زیبا باشند. خودروی فرمول یک باید برانگیزنده ی احساس، شور و شوق افراد باشد به گونه ای که دهان همه از زیبایی آن ها باز بماند. بنابراین ما تصمیم داریم تا این مورد را در قوانین 2021 بگنجانیم.

با در نظر گرفتن این موضوع، هنوز اصلاحات زیادی در قوانین فصل 2021 مانده است که تامبازیس بیان کرد که در حال کار کردن روی آن ها هستند:

بال جلو بخشی است که هنوز نیاز به بازطراحی دارد و ما (چه از نظر آیرودینامیکی و چه از نظر زیبایی) خیلی از آن لذت نمی بریم. بنابراین ما در تلاش هستیم تا آن را از هر نظر بهبود بخشیم. از نظر آیرودینامیکی این که بال جلو عریض در نظر گرفته شده است بسیار خوب و کاربردی است اما همه ی ما به این نتیجه رسیده ایم که از نظر زیبایی، کافی و عالی نیست. لذا باید اصلاحاتی در آن صورت گیرد.

اطلاعات بیشتری که درباره ی مورد سوم در دست بررسی است:

 • مسئولین و مدیران فیا با متخصصان امور خودروسازی به منظور مطابقات بیشتر طراحی خودرو ها با مقررات جدید مشورت خواهند کرد.
 • در کنار خودرو ها، نوع پیست هایی که در آن ها مسابقات صورت می گیرد نیز بررسی خواهد شد و همچنین برگزاری مسابقه در کشور ویتنام نیز از این دست موارد می باشد.
راس براون - کانسپت فرمول یک 2021

راس براون – کانسپت فرمول یک 2021

4 – کاهش هزینه ی نهایی و بودجه ی تیم ها

فیا و فرمول یک برای فصل 2021 فرمول یک به دنبال این هستند تا بودجه و هزینه ی تیم ها برای شرکت در مسابقات فرمول یک را به طور قابل توجهی کاهش دهند. علاوه بر این موضوع، آن ها به شدت به دنبال این موضوع هستند تا با کاهش و تغییر برخی المان های هزینه بر در خودرو های فرمول یک، تیم ها برای هر مسابقه هزینه کمتری متحمل شوند.

آن ها برای کاهش هزینه ها موارد زیر را بر شمرده اند:

 • استفاده از رینگ های استاندارد برای چرخ ها
 • استفاده از سیستم ترمز استاندارد
 • ممنوعیت سیستم های تعلیق هیدرولیکی
 • محدودیت در استفاده از مواد اولیه ی خاص
 • استفاده از رادیاتور های استاندارد
 • شرایط یکسان برای پارامتر های گیربکس
 • استفاده از تجهیزات استاندارد در مواقع پیت استاپ

همه ی موارد بالا به علاوه ی کاهش زمان استفاده ی تیم ها از تونل های باد برای کاهش بیشتر هزینه و بودجه ی آن ها، برای قرارگیری در قوانین و مقررات فصل 2021 فرمول یک مورد بحث قرار می گیرند. اما بالاتر از این ها، تغییر قوانین ممکن است گریبان گیر تعداد افراد و کارکنان تیم ها نیز شود چرا که تیم های بزرگ با داشتن منابع بیشتر در این زمینه همواره برتر از تیم های میانه جدول می باشند.

راس براون در این باره گفت:

تیم های بزرگ همچنان بزرگ خواهند ماند. اما در برخی موارد به دلیل منابع بیشتری که در اختیار دارند از مزایای آن نیز بهره مند می شوند. به عنوان مثال برای کار روی پروژه ای که نیاز به دو نفر دارد آن ها از 10 نفر استفاده می کنند و این بدین معنی است که 5 درصد بازدهی بیشتری نسبت به باقی تیم ها کسب می کنند. (با وجود قوانین جدید) آن ها دیگر قادر به انجام چنین کاری نخواهند بود و اگر هم انجام دهند، ممکن است در بخش های دیگر (که با کمبود نیرو روبرو شده) نتوانند عملکرد قبلی خود را تکرار کنند و با مشکل مواجه شوند.

اطلاعات بیشتری که درباره ی مورد چهارم در دست بررسی است:

 • پیشنهاد شده است که حقوق و دستمزد رانندگان و تعداد کمی از عوامل کلیدی و تاثیر گذار تیم مشمول قانون کنترل بودجه و هزینه ی تیم ها نشود.
 • احتمالا فعالیت های بازاریابی تیم ها توسط این قانون محدود نخواهد شد. چرا که طبق گفته های براون این گونه فعالیت ها نه تنها برای فرمول یک بلکه برای همه مناسب و خوب است.

پدیده اثر زمین؛ بازگشت فرمول یک به گذشته

همان گونه که در مورد اول نیز بیان شد، خودرو های فرمول یک قرار است برای فصل 2021 بیشترین میزان نیروی رو به پایین خود را از پدیده ای با نام اثر زمین یا Ground Effect دریافت کنند. اگر چه ایده ی استفاده از این پدیده در خودرو های فصل 2021 در مقایسه با طراحی خودرو هایی که آخرین بار (مابین سال های 1977 تا 1982) از این پدیده استفاده کردند تفاوت دارد اما هدف نهایی آن ها یکسان می باشد:

تولید بیشترین مقدار نیروی رو به پایین ممکن از طریق کف خودرو

در طراحی خودرو ها، به خصوص خودرو های مسابقه ای از پدیده ی اثر زمین برای ایجاد نیروی رو به پایین استفاده می کنند. برای فهم بهتر پدیده اثر زمین باید 3 مورد زیر را به خوبی بدانید:

 1. عامل ایجاد نیروی رو به پایین (مثلا در بال جلوی خودروی فرمول یک) اختلاف فشار سطح بالایی و پایینی بال می باشد.
 2. قانون برنولی: سرعت شارش یک سیال (در اینجا هوا) از یک سطح با فشار وارده توسط آن بر آن سطح نسبت عکس دارد. یعنی هر چه سرعت افزایش پیدا کند فشار کاهش می یابد.
 3. اثر ونتوری: در اثر کاهش سطح مقطع عبوری یک سیال، سرعت عبور سیال از سطح مقطع کوچک شده افزایش می یابد.

در خودرو های فرمول یک در اغلب موارد با طراحی کانال هایی به شکل بال بر عکس شده (مطابق آن چه که در بال های جلو و عقب رخ می دهد که با بر عکس قرار دادن بال ها به جای نیروی لیفت یا برآ، نیروی رو به پایین یا داون فورس تولید می کنند) در نواحی جانبی خودرو و زیر ساید پاد ها مسیری را برای عبور جریان هوا ایجاد می کنند. حال در هنگام عبور هوا از این ناحیه، به دلیل سرعت بیشتر هوا طبق اصل برنولی فشار در زیر خودرو کاهش یافته و در نهایت به دلیل اختلاف فشار میان سطح بالایی و پایینی خودرو، تمام خودرو مانند یک بال بسیار بزرگ عمل می کند و با ایجاد نیروی رو به پایین، خودرو را به زمین می چسباند. حال در برخی موارد با ایجاد تونل هایی موسوم به تونل ونتوری، سطح عبور هوا را کاهش داده و طبق اثر ونتوری این یعنی سرعت بیشتر و در نهایت فشار کمتر در زیر خودرو و افزایش نیروی رو به پایین.

نحوه ی ایجاد پدیده اثر زمین در کف خودرو

نحوه ی ایجاد پدیده اثر زمین در کف خودرو

همان طور که می دانید امروزه بخش زیادی از نیروی رو به پایین در خودرو های فرمول یک، توسط بال جلو، بال عقب و دیفیوزر ها تامین می شود. اما برای استفاده از اثر زمین، طراحان با ایجاد کانال هایی در نواحی جانبی زیرین خودرو، باعث ایجاد اختلاف فشار میان قسمت های بالایی و پایینی سطوح شده و در نهایت نیروی رو به پایین اضافه ای علاوه بر سه مورد فوق الذکر توسط نواحی جانبی خودرو نیز تامین می شود و این به معنای چسبندگی بیشتر خودرو ها در هنگام عبور از پیچ ها می باشد.

نکته قابل توجه در مورد نیروی رو به پایین تولید شده توسط پدیده اثر زمین این است که اولا درگ یا نیروی مقاومت هوای کمتری نسبت به استفاده از بال ها برای تولید نیروی رو به پایین دارد و ثانیا همانند بال ها، هوا پس از عبور از این مناطق و ایجاد نیروی رو به پایین از طریق پدیده اثر زمین، به شکل خاصی اختلال پیدا نکرده (اصطلاحا منجر به تولید هوای کثیف نمی شود) و در نهایت این مورد موجب تعقیب بهتر اتومبیل جلویی توسط خودروی عقبی و ایجاد رقابت بیشتر در مسابقات می شود. البته لازم به ذکر است که استفاده از این پدیده در طراحی خودرو های فصل 2021 فرمول یک با آنچه که در گذشته شاهد بودیم تفاوت زیادی خواهد داشت و در طراحی های جدید دیفیوزر ها نیز نقش بسیار مهم و حیاتی را برای ایجاد نیروی رو به پایین در خودرو ها ایفا خواهند کرد.

تونل های ونتوری در خودرو های فصل 2021 فرمول یک

تونل های ونتوری در خودرو های فصل 2021 فرمول یک

استفاده از این پدیده که برای فصل 1983 استفاده از آن در فرمول یک کاملا ممنوع شد، به سال 1977 و تولد خودروی لوتوس 78 بر می گردد. طراح این خودرو، آقای شاون باکلی، با ایجاد کانال هایی در نواحی جانبی خودرو، استفاده از این پدیده را در آن زمان برای اولین بار در خودرو های فرمول یک عملی کرد. ایشان حتی برای سال بعد و در خودروی لوتوس 79، با تغییر شکل این کانال ها و ایجاد المانی با نام تونل ونتوری ( که بر اساس قانون ونتوری که بالاتر ذکر شد عمل می کند یعنی با کاهش سطح مقطع عبور هوا سرعت عبور آن را افزایش می دهد و این یعنی فشار کمتر در قسمت زیرین خودرو و افزایش بیشتر نیروی رو به پایین ) طرح خود را بیش از پیش عملی کرد.

طراحی خودروی لوتوس 79 - کانال ها و تونل ها ونتوری

طراحی خودروی لوتوس 79 – کانال ها و تونل ها ونتوری

در آن فصل (سال 1978) لوتوس توسط رانندگان خود یعنی ماریو آندرتی و رونی پترسون توانست نیمی از مسابقات را با پیروزی به پایان برساند و در نهایت هر دو قهرمانی بخش رانندگان (ماریو آندرتی) و سازندگان را کسب کند.

خودروی لوتوس 79

خودروی لوتوس 79

تغییرات آیرودینامیکی خودرو ها در فصل 2021

با بیان توضیحات بالا، به سراغ توضیح تغییراتی که قرار است در فصل 2021 در بخش آیرودینامیک خودرو ها اتفاق بیفتید می رویم.

سادگی آیرودینامیکی نواحی زیر سایدپاد ها و بارج بورد های فعلی در خودرو های فصل 2021

کانسپت خودروی فرمول یک در فصل 2021

همان طور که گفته شد اساسی ترین تغییر، نحوه ی تولید نیروی رو به پایین در خودرو ها می باشد. هدف و ایده ی اصلی، کاهش تاثیر آیرودینامیکی بال جلو و قسمت بارج بورد خودرو ها می باشد و به همین دلیل برای فصل 2021 بال جلویی ساده و با تاثیر کمتری نسبت به فصل های پیش را شاهد خواهیم بود.

بزرگترین تغییر در نواحی زیرین خودرو صورت می گیرد، جایی که تعدادی تونل ونتوری، دیفیوز دوگانه ی پهن تر و بزرگ تری را تغذیه می کنند و برای فصل 2021 بیشترین نیروی رو به پایین خودرو از این ناحیه تامین خواهد شد. بنابراین ترکیب استفاده از پدیده اثر زمین، آیرودینامیک ساده تر و منحرف کننده هایی (Deflector) که در قسمت بالایی چرخ های جلو قرار گرفته اند، برای تعقیب بیشتر و راحت تر خودروی جلویی در نظر گرفته شده اند.

در خودرو های کنونی فرمول یک، دیفیوزر به همراه بال عقب بیشترین مقدار نیروی رو به پایین را در خودرو های فرمول یک تولید می کنند اما نتیجه ی آن ایجاد هوای کثیف بسیار زیاد برای خودرو های پشت سر می باشد و عملکرد آن ها را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهند. اما با تغییر قوانین و ایجاد تونل های ونتوری در جلوی سایدپاد ها که طول آن ها تقریبا از ابتدای خودرو تا انتها می باشد، طبق قضیه ونتوری سرعت عبور جریان هوا در این ناحیه به سمت عقب خودرو افزایش یافته و از طریق پدیده اثر زمین، به تولید نیروی رو به پایین بیشتر کمک می کند. این مورد بدان معناست که خودرو ها می توانند با بال عقب کوچکتری نسبت به قبل کار کنند و همچنین پیچیدگی آیرودینامیکی نیز از بین رفته و در نهایت با تولید هوای آشفته و کثیف کمتر، خودرو ها راحت تر می توانند یکدیگر را تعقیب کنند.

منحرف کننده های جریان هوا در قسمت بالایی چرخ های جلو نیز در آرایش بهتر هوای اختلال یافته ی ناشی از چرخ های جلو عمل می کنند. در قوانین فعلی، بخشی از طراحی پیچیده ی بارج بورد ها، به دلیل هوای مختلل ناشی از برخورد با تایر های جلو می باشد چرا که کنترل آن ها کار دشواری است. اما با مهار آن ها توسط منحرف کننده ها، می توان انتظار داشت طراحی آن ها ساده تر و محدود تر از قبل شود.

کانسپت خودروی فصل 2021 فرمول یک

کانسپت خودروی فصل 2021 فرمول یک

با این که هنوز تغییر قوانین فصل 2021 فرمول یک نهایی نشده اما ذکر این موارد کافی است تا با هم به صورت موردی نگاهی به این تغییرات بیندازیم:

1. دماغه ی کوتاه تر نسبت به قبل. همان طور که می بینید این ایده که دماغه به قسمت اصلی بال متصل می باشد مربوط به دهه ی 90 میلادی است.

2. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید نوک دماغه قدری به سمت بالا متمایل می باشد که این مورد به جریان یافتن بهتر هوا به زیر خودرو برای تغذیه ی بهتر تونل های ونتوری عمل می کند.

3. صفحه های انتهایی بال جلو (Endplate) به دلیل طول زیاد بال و جلوگیری از پنچری خودرو ها در هنگام برخورد به صورت گرد طراحی شده اند.

4. دماغه ی کوچک تر بدون وجود پره های تابیده (Turning – Vanes) نشان از ساده سازی بیشتر آیرودینامیک خودرو ها دارد.

5. رینگ چرخ ها برای جریان یافتن بهتر و اختلال کمتر در هوا، به صورت سرپوشیده طراحی شده اند.

6. داکت های (خنک کننده ها) ترمز، ساده طراحی شده و کمترین اثر آیرودینامیکی را دارا می باشند.

7. منحرف کننده هایی که در قسمت بالایی چرخ های جلو قرار داده شده اند در انتقال بهتر جریان هوای ناشی از تایر ها به نواحی زیررین خودرو نقش دارند و همچنین مانع از انتقال جریان هوا به نواحی بالایی و جانبی خودرو که موجب ایجاد هوای کثیف برای خودرو های پشت سر می شود دارند.

8. کانال های ونتوری قرار گرفته شده در مکان فعلی بارج بورد ها

9. این نوع طراحی هیلو مطابقت بیشتری با قوانین 2021 دارد.

10. به دلیل قرار گیری کانال های ونتوری، این ناحیه به صورت پله ای طراحی شده و سطح آن نیز کاملا صاف نمی باشد.

11. دیفیوزر های بلند تر که اثر آیرودینامیکی بیشتری نسب به دیفیوزر های فعلی دارند و این بدان معنی است که بیشترین مقدار نیروی رو به پایین خودرو در نواحی زیرین آن تولید می شود.

12. صفحه های انتهایی طراحی بسیار ساده تری دارند و به کمک جریان گردابی دوگانه، هوا را به بالا هدایت می کنند.

36 دیدگاه

 1. Kiarash_Ferrari

  25

  25

  واقعا ازتون ممنونم فقط چرا براون روی زیبایی خودرو انقدر حساسه ؟ مهم زیبایی هست یا رقابت بیشتر بین تیم ها و رانندگان ؟
  امیدواریم هر قوانینی که برای 2021 هست فقط فقط بتونه رقابت بین تیم ها و رانندگان رو نه تنها بیشتر کنه بلکه هیجان بیشتری رو هم شاهد باشیم نه مثل الان که 10 تا مسابقه 9 تاشو مرسدس برده

  • Hassan Mohebbi

   25

   4

   کم مونده جلوش و سقفش شیشه بگذاره. یعنی اینجوری که اینا پیش میرن به اونجا هم شاید برسن.
   امیدوارم این تدابیر کمک کنه به فرمول یک.

   • ....

    7

    16

    با اینایی ک گفتی اگه چرخ هارو هم ببرن زیر شاسی ک فقط از بغل دیده بشه دیگه فرقی با ماشین های لمانز و خصوصا پورشه ۹۱۹ هیبرید نداره البته اگه اشتباه نگفته باشم

  • سید حامد محمدی

   15

   0

   خواهش میکنم
   در متن هم ذکر شده که هیئت مورد نظر گفتن که علاوه بر سرآمد بودن فرمول یک در موارد فنی مهندسی باید به حدی خودرو ها جذاب هم باشن تا تماشاچی جذب کنه.
   چیزی که در حال حاضر شاهد ریزش شدیدش هستیم که البته بخشیش به خاطر عدم وجود رقابت زیاد بین تیما هست و عملا مثل سال های گذشته حتی در خود مرسدس هم به اون شکل رقابت درون تیمی رو شاهد نیستیم.

   • محمد امین

    6

    0

    کاش یکم روی صدا هم کار میکردن ، صدای v10 تماشاچی رو واقعا هیجان زده می‌کرد و می‌ترساند

  • بیژن

   4

   0

   سلام ، تو سیلوراستون قراره مدل جدید تعیین خط. آزمایش بشه دوستان ادمین ؟

 2. Saeed

  15

  1

  ممنون بابت زحماتتون

  ولی همینجا ابهامات زیادی هست

  مثلا بعضیا میگن دماغه ها رو میبندن
  در حالی ک طراحی هایی ک نشون میدن دماغه انگار از الان هم بلندتر باشه

  طراحی های بال جلو هم واقعا زشته

  ساید پاد و بارج بورد ها هم قبول دارم باید برداشته شن

  تا پیچیدگی برا تیم های کم بضاعت تر کاهش پیدا کنه

  • سید حامد محمدی

   12

   0

   خواهش می کنم
   بله ابهام که واقعیتش زیاد داره. اینم به این خاطر هستش که قوانین فعلا تکمیل نشده و دارن روش کار میکنن و همون طور هم که میتونید در متن ببینید چند کانسپت مختلف ارائه شده که فعلا هیچ کدوم نهایی نیستن. اما چیزی که میتونیم ازش مطمئن باشیم اینه که دیگه پیچیدگی خودرو های امروزی رو برای فصل ۲۰۲۱ نخواهیم دید و عملا دست مهندسین برای ایجاد تغییرات آیرودینامیکی بیشتر بسته میشه. ولی خب میتونیم به وجود رقابت های نزدیک بین تیما امیدوار باشیم.

   • مهدی

    4

    0

    از زحمات ک میکشید و همینطور تنوع خبریتون ممنون سید جان امیدوارم ک همیشه تداوم داشته باشه ک بیش از پیش محبوبتر بشه سایتتون

 3. mahdi arabi

  15

  2

  با توجه به اینکه احتمالا تاثیر بال عقب برا ایجاد دانفورس کمتر بشه، احتمالا سطح مقطع بال عقب ماشین ها خیلی کم میشه در جهت کمتر شدن درگ تو مستقیمی و اینطوری قطعا تاثیر drs هم کمتر میشه که به نظرم برا فرمول یک خیلی خوبه

 4. ....

  18

  9

  قطعا این کامنت دیس لایک زیادی خواهد داشت
  ولی ب نظرم خیلی مسخرس که ترمز تیم های قوی تر و باهوش تر رو بگیریم فقط ب این دلیل که تیم های دیگه نمیتونن مثل اونا خوب باشن
  البته دلیل اصلی این تغییرات نزدیک شدن تیم هاست ولی با این تفاسیر بهتره دیگه اسم فرمول یک رو از رو این مسابقه بر دارن خنده دار خواهد بود ک ده سال دیگه بیایم بگیم آقا ۲۰۱۸ رو یادتون هست که بال جلو چقدر پیچیده و با مهندسی بالا طراحی شده بود؟اما الان بال رو ساده کردن تا تیم های ضعیف تر ب دلیل نداشتن مغز کافی ب تیم های برتر نزدیک بشن!
  قطعا من هم رقابت بیشتر رو دوست دارم ولی اصلا از این سادگی بعد از بال های فوق العاده خاص ۲۰۱۸ رو دوست ندارم
  ماشین جدید تنها جاش ک میشه ب فسلفه فرمول یک ربطش داد کانال های ونتوریه که اونم تو سال ۱۹۷۷ بوده البته جدا از بحث موتور

  • Kiarash_Ferrari

   10

   2

   دوست عزیز اون جوری اگه همه تیم ها بتونن با هم رقابت کنن خیلی بهتره میدونه چرا چون همین فصل 2019 رو در نظر بگیر الان تنها رقیب مرسدس فراری بود که اونم الان فعلا پسرفت میکنه تا پیشرفت
   دیگه این یعنی قهرمانی مرسدس البته ردبول هم هست ولی بازم مرسدس قهرمانه ولی اگه رقابت نزدیک باشه برای همه ی تیم ها حداقل اگه یک تیم گند بزنه تیمی دیگه ای هم باشه برای رقابت قهرمانی نه که دیگه قهرمان از همین الان مشخص شه
   تازه همه چیز عقل و دانش نیست شما باید با عقل و دانش وسیله ای برای ماشنیت میسازی ولی وقتی هزینه شو نتونی بدی چه فایده باید همه تیم ها بتونن نیازاشونو برطرف کنن البته اینم به اسپانسرشون ربط داره و مورد اخر هم رقابت برای همه ی تیم ها باید باشه الان من یک مثال براتون میزنم البته (فوتبالی) شاید بعضی از دوستان بگن این چه ربطی به فرمول یک داره من اینو میگن تا منظورمو بهتر درک کنی نگاه الان از همین الان معلومه یوونتوس 2020 سری آ رو میبره و قهرمان میشه اینکه هنوز فصل شروع نشه بفهمی قهرمان کیه بهتره یا نه تا اخرین بازی فصل تکلیف قهرمانی مشخص نشه

   • Mahmood.ghaedi

    7

    3

    خب دوست عزیز بقیه تیمها هم خودشون بکشن بالا ن اینکه یونتوس ضعیف کنن بگن تو دیگه خرید نکن تا میلانها رم لاتزیو ناپولی بهت برسن
    و فقط بحث بودجه مرسدس نیست
    چون فراری و ردبول مگه مشکل بودجه دارن

  • Silver Arrows

   18

   0

   با صحبت شما موافقم اما متاسفانه ساده‌سازی خودروها یک راه نسبتا مطمئن برای جذاب‌تر کردن مسابقات هست. امیدوارم مسئولان به همه جوانب فکر کنن تا فرمول یک از جنبه فنی و مهندسی سقوط نکنه…

  • Saeed

   10

   3

   عزیز فقط به بحث هوش تیمهای بزرگ مربوط نیست به بودجه مربوطه شما مرسدس با ویلیامز مقایسه کن امکانات و نفرات که با بودجه تامین میشن اگه شما به ویلیامز هم این بودجه رو بدی نزدیک بنز میشه ولی اونجا خالص رقابت رو هوشه چه مدیریتی چه فنی چه راننده حالا با این تفاسیر راه حل چیه نمیشه بیان پول هنگفت بدن به تیم آخر که تکنولوژیش عقبتر ازز بقیست میان برای همه محدود میکنن که از نظر من که ساده و بدون آگاهی میبینم راه حله مناسبیه
   ولی خودم از اینکه مرسدس اصلا تو یه دنیایه دیگه ای میرونه حال میکنم?? فنشم خب

   • مهدی

    4

    1

    دقیقا فکر کنید ی سمند و ی پراید مسابقه بدن سمند ببره خب این هوش و مهندسی نیست این بودجه هست ک دست تیم هارو باز میکنه پس این رقابت پوله نه هوش مهندسی و مهارت تیم و راننده… در مورد فراری و ردبول مرسدس صدق نمیکنه این موضوع ولی ولی در مورد هاس و ویلیامز با مرسدس و فراری صدق میکنه
    مثلا برا سال بعد مطمینا یکی مث راسل خودی نشون میده ک باعث خوشحالیش میشه بودن در ویلیامز…

 5. Mr.FoX

  9

  1

  احتمال می‌ره با با این سخت گیری سرعت خودرو ها بیاد پایین چون تیم ها نمیتونن هزینه زیادی برای طراحی آیرودینامیک خودرو ها بکنن خدا کنه تا میتونن سرعت خودرو ها حفظ بشه و در کنارش رقابت شدید راننده ها رو ببینیم

  • Saeed

   8

   1

   اگه رکورد پیستها رو نتونن بعد از این بزنن دیگه معنی نمیده فرمول ۱

   • Akbar (Ghasemi)

    4

    1

    کم کم دوباره خواهند زد
    امسال علیرغم کم کردن پیچیدگی ها تیم ها خلی زو. از پارسال سریعتر شدن

 6. Mohammad.gh

  12

  0

  چی میشه گفت بجز تشکر!؟؟! واقعا عالی بود خسته نباشید

 7. iman88

  11

  0

  واقعا مقاله مفید و پر زحمتی بود و برایه من خیلی از سوالات رو جواب داد.واقعا دست مریزاد.امیدوارم همیشه زنده و سلامت باشید حامد عزیز

 8. HamidFTN

  9

  0

  امیدوارم در این قوانین همه چیز کاملاً واضح باشه و نکته مبهمی نداشته باشه که بشه عامل برتری و سواستفاده تیمها اون وقت میشه به رقابت تنگاتنگ تیم ها دلخوش بود

 9. soroush_sh_11

  6

  1

  اول ممنوناز سایت و عوامل
  دوم اینکه بنظر میرسه توی بحث ایرودینامیکی تصمیمات خوبی گرفته شده
  اما موتور و اجزاش هم‌مهم ن
  و همینطور دریافت پنالتی
  و اگه پنج بتر اجازه تعویض قطعات باشه خیلی تیم ها مر ریسک تر میرونن

 10. F1 lover

  10

  1

  بنظر من این ساده سازی ها کمک چندانی برای ایجاد رقابت بین همه تیم ها نخواهد کرد(شاید در یک بازه زمانی کوتاه، تیم ها یک مقدارکمی به هم نزدیک بشن) ولی باز هم همون دو سه تیم قدرتمند بلحاظ مالی و نیروی انسانی در صدر خواهند بود و برتری بین همونا دست به دست میشه…
  ترمز و رادیاتور و رینگ و… استاندارد و یکسان برای همه تیم ها، شک نکنید که موثر نخواهد بود، مگر نه این که همین الان هم همه تیم ها از یک کمپانی لاستیک می گیرن! آیا همه تیم هابازدهی و خروجی یکسانی از لاستیک ها میگیرن؟
  تکنولوژی امروز فرمول یک یعنی درک درست از منابع محدودی که در اختیار تیم هاست و ایجاد تعادل بین تمام قطعات ، آینده فرمول یک شبیه این خواهد بود که ماژول هایی به همه تیم ها بدن و بگن قطعات این ماژول بهم وصل کن، حتما تیم هایی خواهند بود که به درک بهتری از این ماژول ها خواهند رسید و تعادل بهتر، در نهایت خروجی بهتر خواهند گرفت…
  حتی نظر من اینه که هرچی محدودیت ایجاد کنند ، تیم های قویتر فاصله بیشتری ایجاد خواهند کرد ، دلیلم هم اینه که وقتی به چندتا گروه یک سری منابع یکسان بدن و محدودیت زیادی بذارن ، حتما شما هم حرف من تصدیق میکنید که دانش و تکنولوژی در شرایط سخت خودش نشون میده و چیز جدیدی خلق میکنه ، حالا این high tec و نیروی انسانی در اختیار چه تیم هایی هست؟؟ آیا تیم های تحقیق و توسعه که پس پرده گاراژ ها هستن ، قدرت یکسانی دارند؟
  در مورد نگرانی برخی دوستان در مورد کاهش سرعت و … آیا خودرو امسال بزرگتر و سنگینتر نشد؟ آیا ساده سازی زیادی در زمینه آیرودینامیکی نسبت به فصل گذشته انجام نشد؟ پس چطور رکورد پیست ها با اختلاف زیادی داره شکسته میشه! پس زیاد هم تو این زمینه نگران نباشید.

  • محمد

   8

   6

   نه این تغییر قوانین کمک خواهند کرد اما قطعا به مرسدس! بهتون قول میدم اگه سال 2030 هم شده باشه و انگلیسی هایی مثل راس براون و تامین کننده های لاستیکی مثل پیرلی( رفیق گرمابه و گلستان مرسدس) تو فرمول وان باشن موتور ماشین ها تبدیل به 4 سیلندر هیبریدی 1 لیتری بشه و مرسدس و همیلتون با عصا هم تو فرمول وان قهرمان شن به شکل پیوسته. حتی خود توتو هم میتونه یکی دو فصل راننده دوم مرسدس باشه و چند تا برد هم بیاره این وسط

  • محمد امین

   1

   1

   کاملا درست بود ، ولی هنوز هم در بعضی از پیست ها خودرو های چند سال قبا مخصوصا در کوالی سریع تر بودن ، مثال زیاده ، یا مثلا رکورد مونزا که هنوز دست شوماخر هست اگر اشتباه نکنم ، اگر اشتباه میگم اصلاح کنید

 11. محمد

  5

  7

  ” با توجه به اینکه برای فصل 2021 قرار است از تایر های 18 اینچی به جای تایر های 13 اینچی کنونی استفاده کنیم، تایر ها همچنان عامل کلیدی برای فصل 2021 می باشند ”
  خب تامین کننده لاستیک ها هم که قراره دوباره پیرلی باشه و لاستیکم که نقش کلیدی ای داره تو ماشین های 2021 پس الکی دلمونو خوش نکنیم از 2021 به بعد هم مرسدس با وجود پیرلی قهرمانه. تا راس براون و پیرلی تو فرمول وان هستن این تغییر قوانین تنها جز فریبی برای نگه داشتن مخاطب نخواهد بود. هدف فیا رسوندن قهرمانی های تیمی مرسدس به فراری هست. همیلتون که قطعا به شوماخر خواهد رسید و مرسدس رو هم راس براون و پیرلی به فراری خواهند رسوند.
  ” هدف ما این است که در طرح نهایی، خودرو ها فوق العاده زیبا باشند. خودروی فرمول یک باید برانگیزنده ی احساس، شور و شوق افراد باشد به گونه ای که دهان همه از زیبایی آن ها باز بماند ”
  این قسمت که دیگه شبیه جوک بود. یکی از زیباترین موارد تو فرمول وان که زیبایی میداد به ماشین ها صدای اونها بود نه فقط ظاهر اون. شما اگر به فکر اینین که مخاطب لذت ببره موتورهای v8 یا v10 رو برگردونید تا مخاطب ها از صدای اون موتورها لذت ببرن نه این موتورهایی که صدای وز وز کردن پشه در گوش آدم میدن. البته مشخصه چرا همچین موتورهایی رو بر نمیگردونید چون مرسدس عزیز دلتون تو تکنولوژی ساخت همچین موتورهایی شدیدا از رقبا عقب هست.

  • MERC

   12

   0

   مگه مکلارن و براون با موتور v8 مرسدس قهرمان نشدن؟

   • محمد

    4

    4

    مکلارن و براون سال های 98 و 2009 با موتور مرسدس قهرمان شدن ولی خب مشکل اینه که مرسدس sls amg آخزین سری از سری های اسپورت مرسدس بوده که از موتور v8 با راندمان بالا استفاده کرده و بعد از اون دیگه مرسدس رو توسعه موتورهای v8 برای سوپر اسپورت ها و اسپورتها استفاده نکرده (حالا کلاس های دیگه مثل سدان رو کاری ندارم چون بیشتر تحقیق و توسعه رو موتورهای با راندمان بالا مد نظره) ولی فراری هنوزم روی توسعه موتورهای v8 در حال کاره که آخرین نمونش هم sf90 بود واسه همین میگم مرسدس از رقبایی مثل فراری تو موتورهای v8 و بالاتر عقبتره بعلاوه اینها به کنار قبل از اینکه من طرفدار فراری باشم طرفدار خود مسابقات فرمول وانم و ماشین هایی میخوام که صدای جذاب و امکان سبقت توش زیاد باشه و نقش راننده توش خیلی بیشتر باشه انصافا الان نمیدونم اگه سیستم های کمکی مثل کنترل کشش نبود راننده هایی مثل لانس استرول اصلا میتونستن یه دور توی پیست بزنن؟

 12. OWL

  2

  1

  ببینیم و تعریف کنیم.من که چشمم آب نمیخوره.

 13. amirhosein

  3

  0

  اگه این قانونا عملی بشه خیلی مسابقات جذاب تر میشه

  امیدوارم عملی بشه

 14. مهدی

  3

  0

  تشکر از اطلاعات با تحلیل عالی ک گذاشتید ممنون از عوامل زحمتکش سایت

 15. نوذر

  2

  0

  سوال من در مورد موتور ماشین های فرمول یک در 2022 است، آیا دحداکثر دور موتور در سال آتی بالاتر خواهد رفت چون ظاهرا اجازه داده اند اتانول داخل سوخت اضافه کنند…
  کلا با تغییراتی که رقابت را نزدیک کنه و سبقت ها رو بیشتر موافقم. یعنی در این حد که مثلا یک مهندس با استعداد در آستون مارتین شانس بیشتری برای برنده کردن ماشین شون داشته باشه.