فرمول یک ایرانچارلز لکلرک راننده موناکویی تیم فراری مسئولیت کامل برخوردش در دور اول با سباستین فتل که منجر به خروج هردو شد را برعهده گرفت.

چارلز بعد از اینکه سعی داشت در پیچ سه از هم تیمی اش رد شود به او برخورد و روی پشت ماشینش به نوعی سوار شد. این برخورد باعث خروج فوری سب از مسابقه شد. خود چارلز نیز چهار دور بعد به دلیل آسیب به کفی ماشین مجبور به خروج از مسابقه شد. این دومین بار در چهار مسابقه قبل بود که برخورد بین دو هم تیمی باعث خروج هردو می شود. لکلرک بعد از این حادثه در مصاحبه خود گفت:

مسئولیت این اتفاق را بر عهده می گیرم. از سب نیز بلافاصله عذرخواهی کردم. عذرخواهی و ندامت نمی تواند چیزی را جبران کند. از خودم ناامید شدم.

کار خیلی بدی انجام دادم. تیم را ناامید کردم. فقط می توانم عذرخواهی کنم که می دانم کافی نیست. امیدوارم از این اتفاق درس بگیرم و در مسابقات بعدی قدرتمند ظاهر شویم. نباید این کار را می کردم. تیم به دنبال این اتفاق نیست و من تلاش هایشان را هدر دادم. بازهم عذر می خواهم.

وقتی از چارلز پرسیده شد به نظرت این حرکت زیادی خوش بینانه بود یا نه، او پاسخ داد:

بله واقعا بود.

 

سب نیز در پاسخ به این اتفاق بیان کرد که با توجه به ماهیت این پیچ و تنگ بودن آن و همچنین حضور بقیه رانندگان در آن، این حرکت لکلرک برایش تعجب آور بوده است. سب گفت:

با دو ماشین رقابت می کردم. یعنی سه ماشین در پیچ سه. در داخل پیچ بودم و فکر نمی کردم چارلز چنین قصدی دارد. فکر نمی کنم فضایی موجود بود. افسوس بزرگی برایمان بوجود آمد چراکه باید از این اتفاق دوری می کردیم اما از من کاری بر نمی آمد.

سعی کردم خیلی آرام و ساده از پیچ عبور کنم چراکه تنگ و پر از ماشین بود. این یک پیچ خیلی تندی است. سعی کردم طوری ماشین را قرار دهم که برای مستقیمی آماده باشم ولی بعد متوجه شدم به عقب ماشین آسیب وارد شده است.

خروج دو راننده برای تیم خبر خیلی بدی بود چرا که می توانست اطلاعات زیادی از نحوه عملکرد آپدیت ها در پیست سریعی مانند اتریش به آنها بدهد. فتل گفت:

باعث تاسف است.مطمئنا امتیاز خوبی بود که بیاییم اینجا و در همان پیست و با توجه به اینکه شرایط (روز مسابقه) هم خیلی شبیه به (هفته پیش) بود. اما متاسفانه ما جواب های خودمان را نمی توانیم به دست بیاوریم. جمعه ماشین احساس بهتری می داد. خودرو خیلی حس بهتری در روز جمعه داشت ولی بابت بروزرسانی ها نیز (باید بگویم) که باعث تاسف است که نتوانستیم شبیه ساز مسابقه ای بزنیم و دریابیم که خودرو در کجای کار قرار دارد. اما متاسفانه سوال هایمان بی پاسخ ماند.

داوران برای برخورد این دو راننده جریمه ای در نظر نگرفتند.

30 دیدگاه

 1. TRANS AM

  26

  5

  بسیار سفر باید تا پخته شود خامی !

  • سهیل

   12

   1

   منفی دهنده عزیز، خواهشا فقط بیا بگو چرا منفی دادی؟ 🙂

   • Mekaeel

    9

    0

    واقعا خوشحالم که خودش شرایط رو درک کرد و با یک عذرخواهی از هم تیمیش همه چیز رو بست
    کارش ناشیانه بود ولی رفتارش خوب بود
    خوشبختانه سب هم واکنش تندی نشان نداد
    در کل به خیر گذشت البته اگه آقای بینوتو بایه مصاحبه دیگه کار رو بدتر نکنه

 2. شاهین

  23

  2

  در جواب دوستانی که میگفتن لکلرک مقصر نیست

 3. Ahmad VETTEL

  21

  0

  لکلرک دیروز بلافاصله بعد برخورد یعنی قبل از تموم شدن مسابقه رفت و از فتل عذرخواهی کرد مصاحبه هم کرد و باز عذرخواهی کرد که اینم متنشه
  ولی باز نوابغ اینجا میگفتن برخورد مسابقه ای بود!

 4. Sohrab

  8

  2

  آقا سید ی درخواستی داشتم
  به عنوان اولین و جامع ترین رسانه فارسی زبان که رشته های موتوراسپرتی با بازتاب بیشتری برای علاقه مندان محیا میکنید و همیشه همینطور ادامه بدین و موفق باشید
  چرا گروه تلگرامی نمیزنید ؟(کانال تلگرامی که دارید با دوستان عزیز این سایت ی گپ و گفت دوستانه درباره مسایل فرمول یک و سایر رشته های ورزشی بزنیم) واقعا جای گروه تلگرامی فرمول یک ایران خالیه
  با سپاس

  • HamidFTN

   6

   0

   فکر نکنم بعضی از دوستان رعایت گروه تلگرامی رو بکنن و مدیریت گروه تلگرامی کار رو سخت میکنه

   • Sohrab

    6

    0

    میشه ی مقدار بیشتر توضیح بدید؟
    منظورتون استفاده از الفاظ زشت و ناپسند هست ؟
    من برنامه نویس اندروید هستم و تا حدی هم طراح وب سایت
    برای وب سایت های وردپرسی افزونه هایی هست که اگه فردی بخواد الفاظ رکیک بکار ببره یا کامنتش تایید نشه با اگه تایید شد بجای اون کلمه * بزاره
    برای تلگرام هم رباتی هست که اگه فرد بخواد توهینی کنه متنش کلا پاک میکنه حتی نمی زاره سین شه کلا پاکش میکنم
    بنظرم حیفه ادمین های سایت گروه تلگرامی نداشته باشند الان خیلی از گروه ها هست دارن و اونا بیشتر به چشم میان (البته مطالب هم باید بروز،باشه)

   • سید علی حسینی

    6

    0

    سلام، اگر بحثی هست که می تونیم همینجا داشته باشیم…تلگرام هم با *یلتر بودنش برای ما دردسر های زیادی رو داره که حالا توضیحات بیشتر رو واقعا نمیتونم اینجا بگم، اگر دیدمت یه روز بهت میگم

   • Sohrab

    4

    0

    و البته داشتن چند مدیر (خوده ادمین های سایت) هم بجای ی نفر کار رو خیلی راحت میکنه
    در ضمن میشه با اکثریت کاربران هم توافق کرد اگه مدیریت سایت فرمول یک خواستن کسی خواست ادمین بشه و فعال هم باشه

 5. ....

  16

  2

  حرکت لکلرک بیش از اندازه ناشیانه بود
  چرا که میدونس هم تیمیش اونجاست و اگر کوچک ترین احتمال برخوردی میداد نباید ریسک میکرد

 6. Behrooz

  15

  1

  اصلا جای اونچنانی برای داخل رفتن نبود ، من تعجب میکنم که چرا میگن هیچکس مقصر نیست ، مسابقه طولانیه نباید تو پیچ های اول همچین ریسکی کرد .

  • mah63

   8

   0

   مسابقه سیلورستون دیدن داره ببین اصلا فراری به q2 میرسه.

  • BAHRAM

   4

   0

   اره درسته من اشتباه کردم فکر میکردم

  • BAHRAM

   6

   0

   اره درسته من اشتباه کردم فکر میکردم برخورد تقصیر لکلرک نبود

  • ALEX-ALBON

   13

   4

   توقع نداشته باشین که حتی اگه لکلرک فتل و عمدا بترکونه بینوتو بخوادحرفی علیه نورچشمیشون بزنه.
   غیر ممکنه

   • ALEX-ALBON

    11

    1

    چاارلز راننده فوق العاده ایه اما باید درست پرورش و مدیریت بشه
    نه به این شکل

   • BAHRAM

    3

    1

    خب مکس هم تصادف داشته مگه تیم باهاش بد برخورد کرده؟ نمیفهمم چرا راننده مستعد تیمهای دیگه خطا کنن میگید کم تجربست و به مرور پخته میشه ولی لکلرک اشتباه کنه همه توهین میکنن هر وقت هورنر از مکس انتقاد کرد بینوتو هم میکنه

 7. Mohsen asheghe f1

  8

  0

  ولی در مجموع دم لکلرک گرم…مصاحبه خوبی کرد و فکر میکنم همین اتفاق باعث میشه تا پایان فصل اگه مدیریت خوبی باشه سطح تنش بین راننده ها خیلی کمتر از سال قبل بشه…البته به شرط مدیریت از جانب مدیر عزیز تیم…احتمالا عل مصاحبه بینوتو هم که بچه ها خیلی ازش ایراد گرفتن همین بود که لکلرک انقدر عذرخواست و پذیرفت اشتباهشو که بینوتو خواست فشارو روش کم کنه و لزومی ندید با مصاحبه فشار بیشتری روش بزاره…گاهی بعضی از تجربه ها با صرف هزینه زیادی به دست میاد که تو فرمولا وان کم هم اتفاق نیفتاده حتی واسه بهترینها…لکلرک با این مصاحبه شخصا تو دل ما خیلی بیشتر از قبل جا باز کرد…امیدوارم روند فراری تو هر مسابقه رو به جلو باشه…علی رغم اینکه میدونم خیلی از بچه ها مخالفن ولی من احساس مثبتی دارم چون فکر میکنم مسیری که فراری داره میره نسبت به گذشته مسیر بهتریه چون دیگه نمیتونن فقط با سرعت کفی همه کاستی ها رو بپوشونن و در میان مدت این اتفاق باعث پیشرفت تیم میشه…نیاز به پیشرفته که پیشرفت میاره…در صورتیکه سالهای گذشته واسه حفظ سرعت کفی که گویا از سوخت رسانی غیرقانونی به موتور بود مجبور بودن ماشینی با داون فورس پایینتر طراحی کنن که از این نقطه برتریشون استفاده بیشتری بکنن و همین مسئله باعث شد خیلی از پیستهای پرپیچ با سرعت پایین رو از دست میداد فراری….حالا فکر میکنم تیم به علت نیازش به تکاپو افتاده تا از مسیری که همه برای پیشرفت طی میکنن استفاده کنه که شواهدی هم ازش میشه دید…بالاخره آرزو بر جوانان عیب نیست…امیدوارم درست باشه تحلیلم

  • SIAMAK

   5

   0

   با نظر محترمتون کاملآ موافقم . افت و خیز سیکلی همیشگی در ورزش بوده که طبعآ f1 هم از این قاعده همیشگی مستثنی نیست . اصلآ قرار هم نیست تا یک تیم همیشه در اوج باشه !
   مطمئنآ روزهای اوج و اعتلای فراری دوباره و بزودی فرا خواهد رسید .

 8. 33🦁Ali

  8

  4

  این استعداد عالی چارلز آینده این ورزش هیجانی هستش حیفش که وارد حاشیه بشه بهرحال اتفاق أفتاد عمدی که نبود مثل هفته گذشته لوئیس پس خرابش نکنیم اینم تجربه کسب می کنه امیدوارم فراری رقابتی بشه تا مهارتش بیشتر ببینیم مثل مونزا و اسپا پارسال..

 9. A.K

  8

  2

  با عرض سلام و ادب خدمت دوستان
  خوشحالم که به جمعتون اومدم

  خب لکلرک جان اگه قبول نمیکردی که مقصری باید تعجب میکردیم؛همه دیدن چیکار کردن و مسابقه خودت و فتل رو خراب کردی و برنامه های تیمم ریختی بهم(هرچند که فراری امسال برنامه خاصینداره)

 10. Silver Arrows

  9

  4

  مشکل دیروز فراری خطای انسانی بود اما مشکل اصلی فراری مشکل سازمانیه. من اگر جای مدیران فراری بودم حتما یک بازنگری روی اصول “رفتار سازمانی” و “منابع انسانی” فراری میداشتم. حس میکنم مدیران فراری در این دو موضوع دچار فقر دانش هستند.

 11. SIAMAK

  9

  2

  برخوردی نه از روی عمد بلکه بر اثر یک اشتباه انجام شد ، مقصر برخورد خودش تقصیر رو بگردن گرفته و از طرف مقابل عذر خواهی کرده ضمنآ بخاطر همین مساله و بخاطر همه عواقبش از تیم هم عذر خواسته . ولی جالبه که عده ای از دوستان که از قضا فن فراری و فتل هم نیستند ( که البته باید از وقوع این برخورد خوشحال و منتفع هم شده باشند ! ) کاسه از آش داغتر شده اند و به مصداق مثل معروف ” شاه بخشیده ، ولی شیخعلی خان نمیبخشه !؟… ” دست بردار از موضوع و نیستند و بدشان نمیآد در نقش وکیل مدافع تیم و فتل برای لکلرک پرونده باز داشته باشند تا به این بهانه هر آنچه که دلشان خواست کماکان نثار فراری ، تاریخچه آن ، مدیران ، رانندگان و کلآ سازمانش کنند !
  آیا دوستان عنوانی مناسبتر از آتش بیار معرکه برای این رفتار در ذهن دارند ؟ یا فقط با اعدام و نابودی مقصر دل نازکشان آرام میگیرد ؟

  • Mehriar Salehi

   5

   1

   دقیقا، این رفتار لکلرک که انقدر از خودش منتقده و راحت اشتباهش رو گردن میگیره، توی گرید کمیابه! فکر کنم باکو سال قبلم همین بود و حتی توی مسابقات مجازی که چند وقت پیش شرکت میکرد.

   راننده های دیگه حتی واضحترین تصادفات رو هم نصفشو گردن نمیگیرن، اشتباه میکنن یا سرعت پایینی دارن هزار و یک بهانه میارن!

 12. Farzad.f1

  3

  0

  یه سوال دارم اینکه جریمه در نظر گرفته نشد دلیلش چی هست اگر ماشین لکرک در مسابقه میموند هم جریمه بهش نمیدادن ؟
  یا قوانین در مورد دو ماشین هم تیمی فرق میکنه ؟
  یا از طرف داورها حرکت جریمه نداشت

  • ....

   0

   2

   تصمیم گرفته شده به خیلی از عوامل بستگی داره،اول اینکه دور‌اول مسابقه و تو استارت بود و برخورد تو استارت ها خیلی دور از ذهن نیست
   دوم اینکه برخورد دو هم تیمی بود
   اما خب نمیشه گفت اگه لکلرک هم دی ان اف نمیشد بهش جریمه میدادن
   (دوباره که آنبورد ها رو نگا کردم میشه گفت تا حدودی شبیه اسپین هفته قبل فتل برای جلوگیری از برخورد با ساینز بود با این تفاوت که فتل با توجه به جای بیشتری ک موجود بود تونس از برخورد جلوگیری کنه ولی لکلرک جایی هم نداشت که بره
   اما خب در کل حتی تو اون شرایط اقدام فتل واسه سبقت خیلی خیلی منطقی تر از عمل لکلرک بود و ب قول فتل تو اون سه تا ماشین کنار هم بودن دیگه جایی واسه لکلرک نمونده بود)
   چراکه اتریش ۲۰۱۶ نیکو خودش مسابقه خودش رو خراب کرد و بیشترین ضرر رو هم از برخورد متحمل شد اما خب جریمه زمانی هم گرفت

 13. Mahmoud

  5

  0

  واقعا دمش گرم. اومد پذیرفت اشتباهشو و همون موقع هم عذر خواهی کرد.
  البته اگرم دوتا فراری میموندن توی پیست و اون اطلاعاتشون رو جمع میکردن بازم فراری نمیتونست کاری کنه. فراری کلا امسال همون پنجم میمونه یعنی زیر مکلارن و ریسینگ پوینت. البته نمی دونم میتونه از رنو سریع تر شه یانه!!!