فرمول یک ایران:

دهمین مرحله ی فرمول یک فصل 2016 هم تمام شد و باز هم یکی از تیر های نقره ی به پیروزی رسید. مسابقه از همان ابتدا جذاب و پر برخورد بود و پایان دراماتیکی هم داشت. در ادامه به تحلیل مسابقه ی گرندپری بریتانیا از نگاه Formula1.com میپردازیم

 

                                                                                                       برندگان

 

لوئیس همیلتون

او آمد, دید و برای سومین سال پیاپی سیلور استون را فتح کرد. با این برد تنها راننده ای شد که سه سال پیاپی در این پیست به پیروزی میرسد( جیم کلارک برد های خود را در پیست های مختلف بریتانیا از قبیل آینتری , برندزهچ و سیلوراستون به دست آورده بود).

برد این مسابقه نشان داد, خاطرات مسابقه ی ضعیف لوئیس در باکو کم کم از ذهن مرد بریتانیایی پاک میشوند . مسئله ی مهمتر کاهش فاصله ی همیلتون و روزبرگ بود. اختلاف دو راننده ی مرسدس 10 امتیاز دیگر کم شد و تنها به یک امتیاز رسید.

 

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

باید منتظر مسابقه ی میان فصل مجارستان باشیم تا ببینیم کدام یک از رانندگان میتوانند رهبری جدول کلی را از آن خود کنند. بگذریم که خوشحالی بعد از برد لوئیس همیلتون کمی عجیب و غیر منتظره بود.

 

مرسدس

با اینکه با رای ناظران سه امتیاز از نیکو روزبرگ و تیم کم شد اما خودروسازان اشتوتگارتی یک بار دیگر نشان دادند که حرف اول را در پیست میزنند.

همین چند وقت پیش حریفان فکر میکردند میتوانند به مرسدس نزدیک شوند اما سلطه ی مرسدس نشان داد که این اتفاق در آینده ای نزدیک نخواهد افتاد. سرعت ردبول نسبت به مرسدس به طور مشهودی کمتر بود و تیم های دیگر هم وضع بهتری نداشتند.

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

 

ردبول

سرعتی که مکس ورشتپن از گاو خشمگین خود گرفت بزرگترین تهدید برای فراری بود. این نتیجه نشان داد که این تیم کم کم به قرمز های ایتالیایی نزدیک میشود, درست زمانی که فراری گمان میکرد در حال نزدیک شدن به مرسدس است!

ردبول

ردبول

 

خودروی RB12 واقعا ثبات و کلاس خاصی داشت. ردبول برای رقابت با مرسدس فقط به اسب بخار و نیروی بیشتری نیاز دارد.  آن ها در این هفته 18 امتیاز دیگر از فراری ربودند .خبر بهتر آنکه اکثر پیست های  مراحل بعدی مناسب خودرویی مثل ردبول است. در کل گرفتن این نتیجه در بریتانیا به عنوان نقطه ی عطفی در کارنامه ی این فصل ردبول ثبت شد.

 

مکس ورشتپن

اعجوبه خواندن پسر هلندی شاید تکراری باشد اما عین حقیقت است. او یکبار دیگر سرعت , وقار و جنگندگی خود را نشان داد. در جدالی نفسگیر در مسابقه مغلوب روزبرگ شد اما با جریمه ی روزبرگ  پشت سر همیلتون قرار گرفت.

 

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

خانم و آقایان شما در حال تماشای شکوفایی یکی دیگر از استعداد های فرمول یک هستید. گرندپری بریتانیا آژیر خطر را برای همیلتون به صدا در آورد و به او یاد آوری کرد که اگر مکس در خودرویی کاملا رقابتی قرار گیرد میتواند تهدیدی جدی برای او باشد.

 

هواداران

بارش باران درست قبل از مسابقه هواداران را شوکه کرد. اما تماشاچیان بریتانیایی بار دیگر ثابت کردند که عاشق این ورزش هستند. زمانی که همیلتون از خط پایان گذشت آن ها هم جایزه ی خود را دریافت کردند و یادشان رفت یک ساعت و چهل و پنج دقیقه ی قبلش مشغول شکایت از آب و هوا بودند.

هفته ی خوبی برای موتور اسپورت در سیلور استون بود. در کنار فرمول یک در سری GP2 و GP3 هم شاهد مسابقاتی نزدیک و جذاب بودیم.

 

و اما بازندگان

 

ویلیامز و مکلارن

هر دو تیم در پست خانگی خود میرانند و نبردی سخت با تیم های فورس ایندیا و تورو روسو داشتند اما هیچکدام موفق به کسب امتیاز نشدند.

اسپین شدن والتری بوتاس در پیچ ویل در دور یازده نشان داد, فرمان پذیری خودروی fw38 در باران به شدت کاهش میابد و کنترل ماشین سخت میشود. همتیمی او فلیپه ماسا هم از فرسودگی بیش از حد لاستیک رنج میبرد و  در نتیجه چسبندگی زیادی از دست داد و مجبور شد یک پیت استاپ دیرهنگام انجام دهد.

 

والتری بوتاس

والتری بوتاس

مکلارن فرناندو آلوسنو پتانسیل گرفتن امتیاز داشت اما اسپین شد و به شدت زمان از دست داد. جنسن باتن هم که در مرحله ی اول تعیین خط بال عقبش دچار مشکل شده بود, مسابقه را هفدهم استارت زد. زمانی که پیست کاملا خشک شد, ضعف مکلارن کاملا مشخص شد و نشان داد نیروی کافی برای به دست آوردن رتبه و امتیاز را -حداقل در بریتانیا و سیلور استون- ندارد.

 

 

دنیل ریکاردو

بار دیگر دنیل ریکاردو با اختلافی زیاد نسبت به ورشتپن مسابقه را به اتمام رساند. مکسی که حتی یک دور را هم رهبری کرد و جدالی نفسگیر با مرسدس ها داشت. ریکاردو برای اولین بار در این فصل در تعیین خط پشت سر هم تیمی جوان خود قرار گرفت. علیرغم تمام تحقیقاتی که بر روی خودرو انجام شده هنوز منشا این کمبود مشخص نشده. این بار هم با اخلافی بالا (17.9 ثانیه) نسبت هم تیمی خود از خط پایان گذشت.

 

دنیل ریکاردو

 

فراری

چند مسابقه ی قبل مسوولان فراری اعلام کردند که جدی ترین رقیب مرسدس  هستند. حتی در اتریش هم  سباستین فتل که توفقی نکرده بود, پیشتاز مرسدس هایی شد که یک توقف انجام داده بودند. اما در پیستی مثل سیلور استون که دان فورس و نیروی موتور هر دو لازم هستند, فراری نشان داد یک بازنده ی بزرگ است.

سباستین فتل

سباستین فتل

 

فتل 5 رده پنالتی گرفت, با وجود این مسئله عملکرد خوبی در تعیین خط نداشت و ششم شد. پشت سر کیمی رایکونن و ردبول ها.اسکوردیا توانست یک پنجمی برای مرد یخی بیاورد. گفتنی است اختلاف کیمی رایکونن و لوئیس 70 ثانیه بود. راننده ی آلمانی تیم هم نهم شد.

قرمز ها با اختلافی 24 امتیازی نسبت به ردبول به بریتانیا آمدند و چمدان ها را با اختلافی شش امتیازی به مقصد مجارستان بستند.

 

نیکو روزبرگ

در ابتدای مسابقه دومی خود را به راننده ی هلندی ردبول واگذار کرد و موقعی از او سبقت گرفت که خیلی دیر شده بود و زمان زیادی از دست داده بود. او پس از عبور از سد ورشتپن در دور سی و هشتم چند دور سریع را به نمایش گذاشت اما لوئیس که رهبری کم دردسری داشت , سرعت مسابقه را کنترل کرد و به موقع به نیکو واکنش داد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

 

در حین مسابقه جعبه دنده ی نیکو دچار مشکل شد و او دنده ی هفت را از دست داد. از مهندسانش کمک گرفت و ده ثانیه جریمه شد و در نتیجه سوم شد. این راهنمایی به قدری مهم و ضروری بود که نیکو بدون آن نمیتوانست مسابقه را به پایان برساند.

اختلاف نیکو و همیلتون تنها به یک امتیاز رسیده، همیلتونی که 4 مسابقه از پنج مسابقه ی گذشته را برده.

 

چمدان ها را ببندید و با بریتانیا خداحافظی کنید. فرمول یک در مجارستان منتظر شماست

11 دیدگاه

 1. مهرداد

  0

  0

  RB12 یعنی ثبات عالی
  این شاهکار ردبول کمترین نقص فنی رو داره بین دیگر تیم ها
  ورشتپن هم اینده فرمول یک
  کسی که مطمعن باشین همه رکوردها رو جابجا میکنه
  حالا تا دوس دارن راننده ها رکورد بزنن
  اما فراری که واقعا لقب بازنده بزرگ لایق این تیمه
  و حیفه سباستین وتل برای این تیم
  تیمی که کندی خودروش نقص های فنی پیاپی اشتباه های پیاپی استراتژی پیت استاپ
  مرسدس هم که هیجان رو گرفته از مسابقات از بس خوبه ماشینش که به پالمر هم بدی قهرمان جهان میاره واسشون
  تا کی اول دوومی واسه راننده هاش باشه معلوم نیست
  رنو و مکلارن هم همچنان بد
  درکل این فصل هم به نظر به همین شکل تموم شه سرد و بدون هیجان واسه علاقه مندان دیگر تیم ها
  و غرور واسه مرسدس فن ها و دیدن روزبرگ همیلتون اول دووم
  امیدوارم فصل بعد مسابقه و هیجان ببینیم

  • هومن

   0

   0

   احتمالا سال بعد دم مرسدس قیچیه.چون عمدتا تغیرات ایرودینامیکیه…. دیگه قضاوت با خودتون. ولی اینا بازم حرفه باید صبر کنیم.

 2. cfz

  0

  0

  چیزی که مشخصه اینه که روزبرگ به هیچ وجه لایق نشستن پشت فرمان مرسدس نیست. فوق فوقش در حد ویلیامزه. وشتپن نفسش رو گرفته بود خدایی

  • Soheil

   0

   0

   روزبرگ تو 5 دور اخر اصن دنده 7 نداشت از 6 double shift مي كرد رو 8 . روزبرگ اختلاف اش با ورشتپن حدود 5ثانيه شده بود داشت به هميلتون ميرسيد كه گيرباكس اش خراب شد اگه دقت كرده باشي سر پيچ 1 هم هميلتون هم ورشتپن جفت رفتن بيرون !!!

  • هومن

   0

   0

   باید اعتراف کرد که روزبرگ الان با پارسال و دو سال پیش اصلا قابل مقایسه نیست و خیلی بهتر شده ولی هر گردی گردو نیست

 3. هومن

  0

  0

  مرسی بابت ترجمه. مکس مکس. از همین الان دارم خوشحالیاشو رو سکو به عنوان برنده تصور میکنم.استعداد ناب که میگن اینه.

 4. سلمان

  0

  0

  جمله آخر رو اصلاح کنید
  یک امتیاز نه یک ثانیه

  • -

   0

   0

   با سلام

   ممنون تصحیح شد.

 5. محمد زهیری

  0

  0

  رزبرگ راننده ی با هوش تر و یا استعداد تری هست نسبت همیلون تواین فصل هم در گیر بد شانسی ها زیادی بوده .

  • هومن

   0

   0

   ما نمیگیم روزبرگ راننده بدیه ولی خواهشا درست نسبت بدید

 6. مهدی

  0

  0

  خارج از رده‌های واقعا بالا به نظرم عملکرد سرجو پرز هم در مسابقات اخیر قابل توجه بوده و از اونطرف انتظار بیشتری از والتری بوتاس داشتم.