Register

شش − 6 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایرانمکس ورشتپن از تیم ردبول با پیروزی در مسابقه جنجالی ابوظبی، به اولین عنوان قهرمانی جهان خود در فرمول یک 2021 رسید. لوئیس همیلتون که با حاشیه دور ابتدایی در بیشتر مسابقه پیشتازی را در اختیار داشت، در انتهای مسابقه با آمدن ماشین ایمنی نتوانست رده اش را حفظ کند و مسابقه را در جایگاه دوم به پایان رساند.

لوئیس برخلاف مکس شروع خوبی را داشت و توانست با در اختیار گرفتن شعاع داخلی پیست، به پیشتازی مسابقه برسد. با اینکه مکس در شروع عملکرد خوبی نداشت اما تایرهایش زودتر به مرحله عملیاتی رسیده بودند و در حال جبران زمان از دست رفته بود، او توانست عملکرد خوبی را در پیچ چهار داشته باشد و به اسلیپ استریم همیلتون برسد.

در پایان مستقیمی، مکس تقریبا دو یا سه خودرو با لوئیس فاصله داشت. به نظر نمی‌رسید که مکس فرصت انجام مانوری را داشته باشد، اما داریم در مورد مکس صحبت می‌کنیم، او هیچوقت سکون را نمی‌گزیند و حمله می‌کند.

تکنیک سبقت گرفتن مکس ورشتپن

قبل از ادامه این موضوع بهتر است به رفتاری که مکس در چنین شرایطی می‌کند بپردازیم…اصولا رانندگان فرمول یک که اینگونه سبقت می‌گیرند، کاری که انجام می‌دهند اینگونه است که درست پیش از نقطه ترمزگیری خودرو را به شدت فرمان می‌دهند و بعد محکم ترمز می‌گیرند و با یک مسیر قطری به سمت ایپکس می‌روند. اصولا این مسیر به معنای سریعترین مسیر نیست ولی یکی از بهترین مسیرها برای سبقت گرفتن(ترمزگیری دیرتر) می‌باشد و در واقع مسیر کوتاه‌تری هم نسبت به مسیر مسابقه ای می‌باشد.

به طور کل، فرصت و شانس را برای سبقت گرفتن افزایش می‌دهد. هر خودرویی یک میزان محدود و معینی از چسبندگی دارد که برای ترمزگیری، چرخیدن و شتابگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای همین است که درصد بیشتر عملیات ترمزگیری پیش از رسیدن به یک پیچ انجام می‌شود تا خودرو به سرعت هرچه تمام‌تر و پیچیدن متوقف شود. اگر ترمز بگیرید و بچرخید، شما بخشی از چسبندگی را فدای ترمزگرفتن کرده اید و خودرو را به طور ایده آلی کند نکرده اید که برای همین است مکس فرمانگیری شدیدی می‌کند و سپس در یک مسیر مستقیم به سمت ایپکس با هدف حداکثر ترمز می‌رود.

بخش اول؛ سبقت گرفتن مکس ورشتپن از لوئیس همیلتون

خب برگردیم سر مسئله اصلی، مکس شیرجه خودش را انجام می‌دهد و در ایپکس از همیلتون جلو می‌زند. لوئیس سعی در چرخیدن می‌کند اما مکس یک حضور کاملی از خودش به نمایش گذاشته، دو راننده یک برخورد کوچکی می‌کنند، مکس خودش را در پیست و بین دو خط سفید نگه می‌دارد و همیلتون به مسیر فرعی می‌رود و رده خودش را حفظ می‌کند. بریم واقعه را از دید جفت راننده بررسی کنیم:

مکس با اینکه تایر نرم‌تری داشت در شروع مسابقه اشتباه کرد و با توجه به همین متغیر مجبور بود هر کاری کند تا رده خودش را پس بگیرد(هرچه زودتر). علاوه بر این، با توجه به نوع رده بندی که مکس و لوئیس در جدول قهرمانی جهان داشتند، مکس امکان ریسک بیشتری را نسبت به لوئیس داشت چون اگر هر دو دی ان اف می‌شدند و از مسابقه کنار می‌رفتند این مکس بود که قهرمان جهان می‌شد.(برای همین لوئیس نمی توانست بیش از اندازه ریسک کند) مکس اقدام به حمله می‌کند و موفق می‌شود تا خودرو را روی پیست و بین خطوط سفید نگه دارد.

یک حرکت تهاجمی‌و کاملا قانونی، (اگر سنگلاخ وجود داشت و مکس این حرکت را انجام می‌داد این حواشی که طرفداران مکس علیه کسب برتری لوئیس ایجاد کرده بودند نیز شکل نمی‌گرفت، چون عملا لوئیس مجبور به تسلیم شدن می‌شد و عقب نشینی می‌کرد). اینکه لوئیس از مسیر فرعی استفاده کرد درست به مانند کاری بود که مکس چندین بار در مسابقات مختلف انجام داد، یعنی فشار دادن قانون تا سر حد ممکن، ولی شخصا کلا دوست دارم که سنگلاخ یا دیوارهای پیست طوری باشند که اجازه چنین رفتاری را به هیچ راننده ای ندهند.

از دید لوئیس، لوئیس مطمئنا مکس را در آینه خودش دیده بود و با توجه به تجربه ای که در برزیل و عربستان داشت، و مطمئنا پیش از مسابقه با مهندسان خودش سناریوهای مشابه را روی تمامی‌پیچ های ابوظبی تست و بررسی کرده بود و برای همین پنداشت که اگر در پیچ 7، مسیرش را ببرد ممکن است که خطا و جریمه ای گریبان گیرش نشود و دقیقا همین کار را نیز کرد.

بخش دوم؛ دفاع فوق العاده سرجیو پرز در برابر لوئیس همیلتون

متغیر بعدی که وارد عمل شد عدم فایده والتری بوتاس و وجود دیوار چین در ردبول یعنی سرجیو پرز بود. پیشتر در مورد امکان تاثیرگذاری هر کدام از این راننده ها در روند قهرمانی جهان صحبت کردم برایتان…سرجیو پرز با اینکه همچنان ضعف های پیشین خودش را در رانندگی دارد اما به شدت در رانندگی تدافعی می‌تواند مسحور کننده باشد. لوئیس وقتیکه از پیت به پیست باز می‌گردد، 11 ثانیه اختلاف با سرجیو پرز دارد. لوئیس بعد از 4 5 دور به سرجیو رسید و تصور همگان این بود که همیلتون از او به راحتی عبور کند.

اما پرز با توجه به هنر بالایی که در مدیریت تایر دارد، توانست تا جایی که می‌توانست تایرهایش را مدیریت کند و باتری را شارژ! حال مکس در فاصله 8.7 ثانیه ای همیلتون قرار داشت. یک نمایش فوق العاده از سبک رانندگی دفاعی را از پرز مشاهده کردیم. در قسمت دوم درگیری آنها، چکو سرعتش را مخصوصا در پیچ های سرعت پایین کم کرده بود. اینکه یک راننده فرمول یک در برابر راننده ای به مانند لوئیس همیلتون، این گونه هنرنمایی کند و دفاع کردن را به نمایش بگذارد واقعا نیازمند یک پاداش از طرف اهالی فرمول یک است.

رانندگی تدافعی برای کند کردن دیگری یک نکته اصلی دارد و آن هم کند بودن در ایپکس پیچ های سرعت پایین است و چکو این کار را عالی انجام داد و علاوه بر این خودرویش را در موقعیت های درستی برای دفاع کردن قرار می‌داد. در چنین حالتی، راننده پشت سری دیگر امکان این را ندارد که از شعاع خارجی سبقت بگیرد. اگر هم راننده جلویی بیش از اندازه کُند کُنَد خودش را، راننده پشت سری امکان سبقت گرفتن از او را پیدا می‌کند، این بین یک بالانسی وجود دارد که باید به آن رسید.

در دور 36 یک خودروی ایمنی مجازی پدیدار شد و مکس به پیت رفت و با تایر هارد نو به پیست بازگشت. در این لحظه، توتو ولف از مایکل مسی خواست که اعلام حضور خودروی ایمنی کامل را نکند.(شدیدا مخالف اینگونه رادیو بین مدیران تیم ها و مدیر مسابقه ای هستم).

بخش آخر؛ تصادف نیکولاس لطیفی و جنجال‌های پس از آن

در دور 54 نیکولاس لطیفی با دیواره پیست برخورد کرد و از مسابقه خارج شد. این مسئله این معنا را داشت که خودروی ایمنی به منظور خروج خودروی لطیفی و قطعاتی که روی زمین پخش شده بودن و تعمیر دیواره، به پیست وارد می‌شود. در چنین لحظه ای، لوئیس با احتمال عدم شروع مجدد مسابقه و ترس از دست دادن رده خودش به مکس به پیت برود.

خب لوئیس روی پیست ماند و ردبول راننده خودش را به پیت فراخواند تا یک ست تایر سافت در اختیارش قرار دهد. البته نیمی‌از پیست نیز ترجیح دادند که روی پیست حضور داشته باشند، به پیت رفتن مکس سبب شد که نوریس، آلونسو، لکلرک، آکون و فتل از وی عبور کنند و بین او و لوئیس قرار گیرند.

مایکل مسی گزینه هایی به مانند نشان دادن پرچم قرمز برای درست شدن ترتیب و رده(+اینکه تیم ها می‌توانستند طبق قانون مسخره اجازه تعویض تایر حین پرچم قرمز، تایرهای خودشان را عوض کنند) را داشت که پس از ان 4 دور مسابقه ای و فوق العاده هیجان انگیز داشتیم. اما از آنجایی که تصادفی که رخ داده بود آنچنان رخداد بزرگی نبود، این تصمیم نسبتا تصمیم عجیبی می‌شد.

گزینه دوم هم به پایان رساندن مسابقه پشت خودروی ایمنی بود که باز هم گزینه مناسبی به نظر نمی رسید. نه مرسدس و نه ردبول هیچ کدام نمی‌دانستند که آیا دور مسابقه ای دیگری تا پایان در کار هست یا نه تا در نظر گیرند ریسک به پیت رفتن یا نرفتنشان چقدر است. برای ردبول پیت کردن چیزی را برایشان به خطر نمی‌انداخت و نسبتا ریسک معقول‌تری کردند.

گزینه سوم هم این بود که به محض اینکه خرابکاری لطیفی از روی پیست تا آخر کار جمع شده بود، دورهای آخر شرایط مسابقه ای دوباره فراهم گردد(خروج خودروی ایمنی و پرچم سبز برای از سرگیری مسابقه). این مسئله با توجه به اینکه 4 راننده بین مکس و لوئیس قرار داشت نسبتا برای شخص من فوق العاده هیجان انگیز‌تر می‌شد چونکه مکس با تایرهای تازه نفس‌تر، مطمئنا شیرجه های ترسناک و آدرنالین بالایی را در پیست به اجرا می‌گذاشت.

گزینه چهارم هم اینکه، به تمام خودروهای لپی اجازه عبور داده شود که فرایندی وقت گیر بود و زمانی برای مسابقه دادن باقی نمی‌ماند. مایکل مسی اجازه اضافه کردن دور بیشتر را نداشت چونکه خارج از قوانین بود و خودروها نیز سوختی برای ادامه دادن نداشتند. تصمیم گیری مایکل مسی نسبتا با تاخیر انجام شد و گزینه اول که نسبتا جنجال کمتری را داشت و خیلی محتاطانه بود عملا دیگر امکان به کار گرفتنش وجود نداشت.

اما اتفاقی که در مسابقه افتاد، هیچ کدام از چهارگزینه بالا نبودند و مایکل گزینه‌ای ناشناخته را انتخاب کرد و تنها به خودروهای لپی که بین دو قهرمان جهان بودند اجازه عبور داد و دیگر خودروهای لپی که پشت مکس قرار دارند جایگاه خودشان را حفظ کنند. مکالمات رادیویی هورنر و ولف با مایکل مسی در این لحظه هم بالا گرفته بود و یکی میخواست که این خودروها از سر راه کنار بروند و دیگری چنین چیزی را نمی‌خواست.

مسی بعد از این دستور بلافاصله اعلام کرد که خودروی ایمنی از پیست خارج شود که این نیز رفتار درستی نبود. بیشتر سردرگمی‌هم اینجا و به دلیل خروج خودروی ایمنی رخ داد. طبق بیانیه های مرسدس، مسی دو اشتباه انجام داد. اول اینکه اجازه داد تنها بخشی ازخودروهای لپی عبور کنند که البته قانون در این مورد می‌گوید:

If the clerk of the course considers it safe to do so, and the message “Lapped Cars May NOW OVERTAKE” has been sent to all competitors via the official messaging system, any cars that have been lapped by the leader will be required to pass the cars on the lead lap and the safety car

نکته بعدی که مرسدس به آن اشاره داشت این بود که خودروی ایمنی خیلی زود از پیست خارج شد. در واقع همان دوری که خودروهای لپی عبور کردند، خودروی ایمنی نیز از پیست خارج شد. طبق قانون:

Once the last lapped car has passed the leader the safety car will return to the pits at the end of the following lap

طبق این قانون، چیزی که مشاهده شد عدم رعایت آن بود ولی ردبول دفاعیه جالب و هوشمندانه ای را ارائه داد و گفت:

ردبول بیان کرد که کلمه any (هر)مرتبط به عبور خودروهای لپی الزاما به معنای کلمه all (همه)نیست! علاوه بر این مدیر مسابقه ای امکان داشتن دست برتر را در چنین مواردی را دارد(قانون 15.3): (با گزینه های مختلف کاری نداریم) گزینه پنجم این بند “به چگونگی استفاده از خودروی ایمنی” می‌پردازد. که طبق این قانون، می‌شود انتظار داشت که مدیر مسابقه ای مایکل مسی بتواند قانون پیش فرض خودش را زیرپا بگذارد.(نظر شخصی: این قانون هم مبهم بوده و نیاز به رسیدگی و توضیحات بیشتر دارد، چونکه عملا دست را برای دخالت خیلی باز می‌گذارد).

البته ردبول در ادامه بیان کرد که اگر همه خودروهای لپی نیز عبور می‌کردند نتیجه مسابقه تغییری نمی‌کرد که البته برای من زیاد این مسئله با توجه به فرصت باقی مانده به پایان کار، قابل باور نیست. در بعضی مواقع در موتوراسپورت کتاب قانون، الزاما کتاب قانون نیست و صرفا یک کتاب راهنما برای مدیر و داور برگزار کننده مسابقه است.

دفاعیه مایکل مسی در مورد رخدادهای فرمول یک ابوظبی

ردبول و مرسدس هر کدام با توجه به چیزی که در کتاب قانون نوشته بود به پیت رفتند و نرفتند اما متغیر انسانی باعث بهم زدن معادلات شد که شکل و شمایل خوبی نداشت. چون خود مسی در مسابقه فرمول یک ایفل، نظر دیگری داشت. مسی در دفاع از خودش هم گفت که کل فلسفه ای که از اجازه عبور خودروهای لپی طبق قوانین ارائه شده این است که صدمه ای به مسابقه دادن وارد نشود. برای همین خودروهایی که بین دو راننده مذکور بودند را مجاز به عبور دانست.

اعتراض دیگری هم که وجود داشت، بابت این بود که مرسدس بیان کرد مکس در حین حضور خودروی ایمنی از لوئیس عبور کرد که البته این اعتراض سریع رسیدگی شد و دلیل آن هم گاز و ترمز سریع برای گرم کردن تایر اعلام شد که مشکلی نیست.

شخصا کار مسی را قبول نداشتم و ترجیح می‌دادم از گزینه سوم استفاده شود، چون صرف نظر از نتیجه، برای من طرفدار فرمول یک دیدن یک مسابقه هیجان انگیز همیشه در اولویت قرار دارد.

تحلیل شخصی

درسته که یکی از زیبایی های فرمول یک همین بازی با قوانین و نقاط خاکستری آنهاست. چند لحظه ای بیایید به چیزی که رخ داد فکر کنیم…اتفاقی که بین مکس و لوئیس رخ داد اگر در مسابقه استرالیا بود اهمیتش کم بود، اگر به جای مکس و لوئیس، بین میک و نیکیتا در همین مسابقه ابوظبی بود اصلا اهمیتی نداشت از دید طرفداری…اگر مکس در رده اول بود و لوئیس در رده دوم و این اتفاقات شکل می‌گرفت، آن وقت به جای این بحث های طرفداری لوئیس علیه مکس، مکس علیه لوئیس شکل می‌گرفت…وقتیکه چنین چیزی رخ می‌دهد، بهتر است چند قدم به سمت عقب بروید و به تصویر بزرگ‌تر نگاه کنید.

کاملا این موضوع که باید تک تک قوانین طوری تبیین شوند که امکان توصیف، بازی با کلمات و دیگر مسائل از آنها دور باشد مشخص است و علاوه بر این، کاملا برای تصمیم گیری قابل اتکا بوده و نه اینکه در بخشی از کتاب، اختیار را به کس دیگری برای در نظر گرفتن شرایط گمارده باشد و بگوید هرچه که او می‌گوید قبول داریم، اگر هم که چنین باشد باید توضیحات بیشتری اضافه شده و حوزه اختیار و تصمیم گیری به طور کلی مشخص شده باشد .

به مایکل مسی کمک بیشتری شود

اگر که فرمول یک را دنبال کرده باشید، می‌بینید که ناپیوستگی در اجرای قوانین هر از چندگاهی رخ می‌دهد و اعتراضات زیادی را بر می‌انگیزد. این مسئله الزاما به مدیر مسابقه ای ربط پیدا نمی‌کند. در نظر داشته باشید در شرایط مسابقه ابوظبی، دورهای آخر، فشار و استرس حداکثری، مدیران تیم ها نیز در حال غر زدن های پیاپی و اعلام درخواست هایشان، مسابقه آخر فصل، مسابقه قهرمانی فصل، مسابقه ای که دارد با حضور خودروی ایمنی به پایان می‌رسد و شما را به عنوان مدیر مسابقه ای، تعداد افراد کمی‌همراهی می‌کنند. اما در مقابل تیم هایی را برای کنترل کردن دارید که حجم سرمایه مادی و انسانی زیادی را روی استراتژیست ها و تحلیلگرداده هزینه کرده اند که خود این تیم های استراتژیست نیز با یک دیگر در حال جنگ هستند و شما باید اوضاع را تحت کنترل در بیاورید.

خب مطمئنا تیم کوچک مایکل مسی به عنوان مدیر مسابقه ای، برای رسیدن به نتیجه و پیش بینی اوضاع، آن هم نسبت به چنین تیم هایی به مراتب کار سختی در پیش دارد. مسی نیاز مبرم به کمک دارد و باید تیمی‌کامل‌تر، مجهزتر و راسخ‌تر در اختیار داشته باشد تا بتواند ثبات را برای طرفداران فرمول یک به ارمغان بیاورد و تا موقعی که این موضوع حاصل نشود، متاسفانه این حلقه ناقص تصمیم گیری تکرار و تکرار می‌شود. چون تیم کنونی، عملا در شرایط حساس عملکرد خوبی از خودش نشان نداد.

مایکل مسی مقام چارلی وایتینگ را ندارد

علاوه بر این، مسی صرفا و رسما تنها Race Director یعنی مدیر مسابقه ای بوده و مقایسه ای که از او با چارلی وایتینگ می‌شود نادرست است، چون مسی قدرت فنی(Technical Delegate) را در اختیار ندارد و برای همین رخداد دی آر اس مرسدس و جریمه ای که در گرندپری برزیل نصیب این تیم شد را مشاهده کردیم. وقتیکه جو بائور این مشکل فنی را در پارک فرم روی خودروی مرسدس مشاهده کرد، این اختیار را نداشت که به سراغ مرسدس برود و شرایط را برایشان توضیح دهد و بگوید که الان چرا این اتفاق افتاده و برای ما اثبات کنید که این از ابتدا اینطور نبوده و الان آسیبی دیده و از این دست مسائل… او این کار را نکرد و مستقیما این مسئله را به داوران انتقال داد و شاید هم این بین به مایکل مسی که مدیر مسابقه ای بود نیز این مسئله را بیان کرد و او نیز ما بین تمام کارهایش احتمالا این رخداد را مستقیما به دست داوران سپرد.

این تغییری که در فرمول یک طی این سالها رخ داده باعث نارضایتی زیادی شده و تیم ها نسبت به این مسئله خوش حال نیستند. با توجه به اتفاقاتی که این چندسال اخیر و مخصوصا نیمه پایانی امسال وجود داشت، لیبرتی مدیا و فیا باید فکری به حال این مسئله کنند، بودجه و سرمایه انسانی بیشتری را به سمت تیم مدیر مسابقه ای جاری کنند چون اوضاع نباید اینگونه پیش برود.

قطع مکالمات رادیویی مدیران تیم‌های فرمول یک با مدیر مسابقه‌ای

باید ارتباط مستقیم کلامی‌و رادیویی بین مدیران تیم‌ها و مدیر مسابقه‌ای نیز مدیریت شود. مکالمات رادیویی بین تیم‌ها و رانندگان چیز جذابیست اما مکالمه بین تیم‌ها و مدیرمسابقه‌ای بهتر است که در دسترس عموم قرار نداشته باشد یا حتی اصلا چنین اجازه‌ای را مدیران تیم‌ها در حین مسابقه نداشته باشند. با وجود چنین چیزی، افکار عمومی‌ به شدت جهت‌گیری می‌کند که باز هم به چنددستگی طرفداری کمک می‌کند که جلوه خوبی ندارد چون خیلی از اوقات مکالمات پخش شده می‌تواند بازیچه دست رسانه ها و شبکه های اجتماعی شود.

تازه وقت کردم خلاصه تمامی مسابقات را مشاهده کنم، تفاوت آنچنان زیادی بین تیم های ردبول و مرسدس نبود و بیشتر تفاوت و پتانسیل توسعه را به نظرم باز هم پیرلی تعیین کرد که در نیمه اول فصل به خودروی ردبول اجازه هارمونی بهتر را داد و در نیمه دوم به خودروی مرسدس. در مقاله پیشین از بهترین راننده ها صحبت کردم ولی الان که همه ویدیو ها را تماشا کردم می گویم پیر گسلی و کارلوس ساینز برترین ها بودند به نظرم.

شاید جایی رو بد نوشته باشم یا چیزی جا انداخته باشم، نزدیک به 3 هزار کلمه شد و من نسبتا در شرایط نامساعدی نوشتم براتون، پیشاپیش از این بابت عذرخواهی می کنم و مشکلی هم بود بهم بگید تا درستش کنم.

80 دیدگاه

 1. ramtin

  14

  2

  نخست که سپاس از تحلیلی که نوشتید جناب حسینی. درباره‌ی کل ماجرای ابوظبی نظری نمی‌دهم چون هنوز به اندازه‌ی کافی تنش پیرامونش است. تنها یک پیشنهاد داشتم و این که شکسته‌نویسی زیاد برای یک نوشتار رسمی در یک سایت تخصصی زیبنده و درخور نیست و در جاهایی به‌ویژه در بندهای پایانی لحن حالت شکسته‌ی گفتاری پیدا کرد. بسیار بهتر است اگر آهنگ و سبک نوشتار رسمی در تمام متن حفظ شود.

  • mrz_ir

   1

   6

   رامتین جان حرف شما درسته ،
   ولی بند های پایانی تحلیل شخصیه و یجورایی قسمت جدایی از بقیه متن هست ، باز هم مشکل داره این موضوع ؟
   اگه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم .

   • ramtin

    7

    1

    خب کل مقاله عملا تحلیل شخصیه و بازم برای یک تحلیل و متن کارشناسی جدی از نظر نگارشی بهتره که حالت خودمونی و گفتاری نگیره هیچ جاش. اگه تو تالار گفتگو یا گروهی جایی بود بله ولی خب برای یک مطلب فنی و رسمی سایت خیر.

   • mrz_ir

    4

    1

    اهان ، خوب ممنون از توضیحتون.
    (یذره اصول نگارش هم یاد بگیریم !!)

  • Mahdi.drs

   2

   3

   با نظرتون مخالفم!!

  • (Mahdi (CL16

   4

   1

   نمیدونم چرا ولی جمله ی اول متن رو میخونم سریع میفهمم مال اقای حسینیه

   دست مریزاد

   دوستان بدرود تا نیمه دوم فصل ۲۰۲۲
   از ممدو و سپهر و فراری فن ها تقاضا دارم در این مدت بجای من هم از قرمز در سایت دفاع کنن
   و به موقش موفقیت هارو اثبات

   • Lh44

    3

    1

    به نظر من فصل بعد دست برتر رو مرسدس داره تا فراری چون مرسدس فصل ۲۰۲۲ ابدیت می ده و برتری می گیره

  • سبحان

   4

   1

   خلاصه ماست مالیش کردن رفت. نخواستن قهرمان تکراری داشته باشن به دلایلی

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   3

   2

   درود جناب حسینی بزرگوار و تشکر بابت وقتی که گذاشتید و تحلیل فنی خودتون رو ارائه دادین ، منتظر تحلیل شما بودم .

   فقط یه موضوعی رو فکر میکنم اشتباه ذکر کردید :
   شما یه بخشی از متن فرمودین «««به پیت رفتن مکس سبب شد که نوریس ، الونسو ، لکرک ، اکون و فتل از وی عبور کنند و بین او و لوییس قرار گیرند»»»

   واقعیت اینه که فقط یکی از این ماشین ها بخاطر پیت مکس به جمع این ۵ ماشین اضافه شدن ( دقیقا یادم نیست کدامشون بود) ولی لوییس ۴ تا از این ماشین ها رو لپ کرده بود و سبقت گرفته بود و بابت این سبقتها تایم از دست داده بود و تازه به یه فضای ازاد و باد تمیز رسیده بود و مکس باید این ۴ تا ماشین رو لپ میکرد که واضحه تایم از دست میداد .

   • Mohsen.A

    2

    1

    دقیقا.
    حرف حساب و منطقی

  • L.H 44

   1

   1

   ببخشید ولی جدیدا گروه ساکت شده
   نه پادکستی
   نه چیز جالبی
   نه فناوری

 2. 🦁MILAD33

  10

  12

  خسته نباشید واقعا لذا بردم از این مطلب کامل و عالی بود …
  و با این موضوع که حاشیه پیست سنگلاخ یا چمن باش کاملا موافقم👍 به نظرم همیلتون عمدا از پیست خارج شد برتری کسب کرد… ولی اگه قرار به اجرای قوانین بود چرا واقعا چرا جریمه زمانی نشد شاید اگه جریمه میشد اتفاقات دیگه ای رخ میداد یا اگه حاشیه پیست به شکلی باش که اگه راننده از پیست خارج شد دیگه برتری زمانی کسب نکنه به هر حال ‌گذشته و باید دید در آینده چه پیش خواهد آمد…

  • TeamLH44

   13

   4

   سید توضیح دادن میلاد عزیز! همین حرکت بارها توسط مکس انجام شده بود! این مبهم بودن قوانین و اختیاری استفاده کردن رو همه ما گفتیم که معلوم نیست داره جریمه یا نه، اگر اکی هست خوب همه انجام بدن یا نه؟!
   گفتیم اما متهم به نظرات تعصبی شدیم و یادمه تو همینجا گفتم بعد از برزیل که همین مورد بزودی یقه مکس رو میگیره که حتی خودش به حرف اومد و گفت تو برزیل اکی بود اما عربستان نه! که بز مسی تو رادیو به هورنر گفت چون مکس مجبورش کرده بود که بره بیرون ما همچین تصمیمی گرفتیم! باز تو همون پیچ لوییس دفاع خشن کرد و پرچم اخطار گرفت! میبینی خیلی بازی داره میشه!
   تو عربستان و اون پرچم قرمز صدای همه رو در آورد! که اصلا نیازی نبود! پشت سیفتی کار زود ماشین شوماخر جمع شد و داشتن تابلوی تبلیغاتی رو تعمیر میکردن! اینجا لطیفی تو پیچ به اون باریکی تصادف میکنه سیفتی کار میاد ؟!؟!!؟ باز همه میگن استفاده از پرچم قرمز قانون داره ، ما باز تو عربستان ندیدیم، خوب اینجا هم نمی دیدیم! باز منطقه نامفهموم قوانین !
   من حقوقدان نیستم اما یه چیزی راجع به کلمه ANY بگم ، بسته به کاربردش هم بار منفی داره و یا همه رو در نظر میگیره!
   اگر دور آخر مکس و لوییس بهم برخورد می کردن و با توجه به اینکه ریکاردو پشت سر این دو نفر بود و هنوز ماشین های بعد این دو نفر ریکاردو رو لپ نکرده بودند چه اتفاقی می افتاد ؟ ریکاردو در دور آخر، از خط پایان رد می شد ولی چون لیدری هنوز رد نشده بود، ریکاردو ودیگر ماشین های لپ شده باید به دور زدن اون هم یک دور اضافه تر ادامه میدادن ؟؟ این چیزیه که بیشتر باید به چشم بیاد تا بقیه موارد به نظرم … آیا ماشین های لپ شده توسط لیدر که آن لپ نشدن سوخت داشتن یک دور دیگه بزنن ؟؟؟

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    13

    9

    و اینکه به مانور هاش اخطار ندادن در حالی که تو برزیل دادن
    همونطور که به حرکتش تو برزیل بعد از منطقه Drs دوم پنالتی ندادن(دوربین های روی ماشین ورشتپن در اون لحظه در دسترس نبود)اما توی جده پنالتی تعویض رده در استارت مجدد دادن.
    رادیوهای تیمی با مدیر مسابقه باید از ابتدای فصل قطع میشد.
    چیزی که پایان فصل اتفاق افتاد به نظر خودم فدا شدن قهرمانی لوئیس تو سن 36 سالگی اونم بخاطر قوانین بود که یا خاکستری بودن یا درست اجرا نشدن.
    به عنوان یک مرسدس فن بنظرم قهرمانی هشتم حق لوئیس هست و امیدوارم قبل از خداحافظیش این عنوان رو بدست بیاره.
    درسته فیا سال ۲۰۰۷ هم حقشو تو مسابقه آخر خورد اما سر لوئیس اونجا جوون تر بود و همین باعث میشه از دست دادن قهرمانی تو ابوظبی لااقل برای من یکی دیرتر هضم بشه.به قول ورشتپن زنده موندن(در مورد لوئیس) بعد از جو پایان مسابقه ابوظبی به معنای واقعی کلمه سخته.و لوئیس در اون شرایط هم بهترین بود و ورشتپن رو شکست داد.

   • Mahdi.drs

    4

    2

    دوست عزیز در عربستان و ابوظبی شاهد دو سناریو متفاوت هستیم !!
    ابوظبی گارد محافظ بود نیازی به تعمیر نداشت!! پس جمع کردن خودرو از پیست و تمیز کردن ریسینگ لاین کفایت میکرد که معمولا وقت زیاد نمیگیره!!!
    در مورد عربستان نوع محافظ هایی که شوماخر بهشون برخورد کرد از نوع تک پرو بود که خودش دو نوع نرم و سخت داره !! حالا این محافظ های نرم و سخت باید به ترتیب خاصی چیده بشن تا کاربرد داشته باشه و اگر بین محافظ ها کمی فاصله بیفته بیاد مجدد مرتب و فاصله هر محافظ تک پرو با بغلیش فیت بشه وگرنه دفعه بعدی که راننده دیگه ای از پیچ خارج میشد و به اون دیوار برخورد میکرد ماشینش اسیب بسیار بیشتری می دید و راننده نیروی گرانشی منفی به مراتب بیشتری تجربه میکرد تا نیرویی که به شوماخر وارد شد!!
    در نتیجه اونا که داشتن مرتب میکردن تابلو تبلیغاتی نبودن بلکه محافظ های تک. پرو هستن که داخل پیچ هایی که سرعتشون زیاده و امکان ران اف زیاد گذاشتن نیست استفاده میشه!!!
    در موناکو و فک کنم کانادا و همچنین مسابقات ایندی کار هم میتونید این نوع محافظ ها رو خارج پیچ های سرعت بالا ببینید!

   • Mahdi.drs

    5

    1

    توی ۲۰۰۷ فیا چیکاره لوییس کرد!؟؟؟؟؟؟؟؟

   • Mahdi.drs

    5

    2

    توی عربستان اون تابلو تبلیغاتی که اشاره کردین تابلو نبود بلکه محافظ های نسل جدید تک پورو بود که باید به یک ترتیب خاصی باشه تا نیرو ناشی از تصادف رو خنثی کنه و اگر مرتب نباشه به شدت ضعیف تر عمل میکند پس مجبور بودن با توجه به کاراکتر سرعت بالای پیچ و اینکه ساینز هم اپنجا کوالی بیرون رفته بود اون محافظ ها رو مرتب کنن تا به راننده بعدی اسیب زیادی نرسه

   • Mahdi.drs

    2

    1

    منظور از مرتب کردن اینه که فاصله بین هر محافظ تک پرو با بغلیش رو مجدد فیکس کنن

   • 🦁MILAD33

    7

    7

    دوست عزیز من به طور کلی نظرم در مورد قوانین فرمول یک اینه که اولا یکپارچگی وجود نداره.. یعنی یک حرکت تو یه ریس جریمه نداره تو یک ریس دیگه جریمه داره… دوما بعضی قوانین ناقص یا اصلا باید اصلاح بشن مثلا تو سیلورستون بزنی به ماشین رقیب با شدت یه تصادف خیلی خطرناک که با جون طرف در میان ایجاد کنی در آخر یه جریمه ۱۰ ثانیه ای بدن که هیچ هیچ تاثیری نداره … به نظرم قوانین و جریمه باید تاثیر گزار باشن اگه قوانین رعایت میشد اصلا کار به ریس آخر نمیکشید حالا بدشانسی هارو کنار بگذاریم…

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    6

    1

    Mahdi.drs
    سال ۲۰۰۷ بخاطر یک مشکلی همیلتون مسابقه برزیل رو ۷ام تموم میکنه.اما ناظران مسابقه یا همون استیواردها طی یک بازبینی در مورد مقدار سوخت مصرفی مجاز برای سه راننده نیکوروزبرگ از ویلیامز،رابرت کوبیتسا و نیک هیدفلد از BMW سائوبر که سه راننده جلویی همیلتون بودن رو میخواستن بدونن که از اون مقدار رد شدن یا نه که اگر این موضوع درست از آب در میومد همیلتون ۴ام میشد و قهرمان رانندگان برای مکلارن میشد.اما ناظران فیا از این کار امتناع میکنن و شکایت مکلارن هم نادیده میگیرن.یه چیزی که هست بعد از مسابقه این ۳ راننده دیسکوالیفه میشن ولی رده ها جابه جا نمیشه!
    اگر فیا کار خودش رو درست انجام میداد الآن ما برای سال ۲۰۲۲ به فکر قهرمانی دهم برای همیلتون بودیم.در مورد ۲۰۰۸ هم خیلی ها خواستن اون سال رو با ۲۰۲۱ مشابه قرار بدن.اما تنها شباهتی که داشت این بود که همیلتون قهرمانی رانندگان رو میگیره و فراری ها سازندگان و اینکه همیلتون تو پیچ آخر قهرمان میشه.اما تو ریس آخر همه چیز قانونی بود و طی مسابقه عادی این اتفاقات افتاد نه تصادف بود نه سیفتی کار نه تصمیمات عجیب و غریب.
    ولی از لحاظ روحی برای مسا خیلی بد بود چرا که بعد از پرچم شطرنجی پایان مسابقه داشت خوشحالی میکرد و پدوک فراری هم غوغا بود.اما همیلتون تو پیچ آخر این عنوان رو ازش گرفت و مسا تو کشور خودش جلوی هموطنانش براش سخت تموم شد.

 3. TeamLH44

  9

  5

  بسیار عالی بود و جامع … من هم با دوستمون رامتین در مورد پایان بندی هم نظر هستم که توضیح دادید در چه شرایطی نوشتید … اما توضیحات کامل بود و گویا ! ممنون از شما! فقط یک مسئله: اگر دور آخر مکس و لوییس بهم برخورد می کردن و با توجه به اینکه ریکاردو پشت سر این دو نفر بود و هنوز ماشین های بعد این دو نفر رکاردو رو لپ نکرده بودند چه اتفاقی می افتاد ؟ ریکاردو در دور آخر، از خط پایان رد می شد ولی چون لیدری هنوز رد نشده بود، ریکاردو ودیگر ماشین های لپ شده باید به دور زدن اون هم یک دور اضافه تر ادامه میدادن ؟؟ این مورد خیلی برام مبهمه سید جان!

  • مهدی

   9

   1

   ریکاردو پرچم پایان مسابقه رو میگرفت ولی اولین نفر بعد از مکس ورشتاپن و لویس همیلتون (اگر DNFمیشدند ) از خط پایان عبور میکرد و برنده مسابقه میشد کارلوس ساینز بود که سوم بود در رده بندی.

  • mrz_ir

   8

   3

   وقتی مسابقه 55 دور هست ، پس راننده ها باید 55بار از خط عبور کنن.
   ماشین لپ شده ماشینیه که موقعی که لیدر 55 دورشو تموم کرد اون 53 دور یا کمتر رو تموم کرده و در حال زدن دور 54 ام یا کمتره پس اگه یه ماشین لپی بنزین کم بیاره مشکل خودشه و همونجوری که سب کم اورد و دیسکوالی شد برای اون ماشین لپی هم پیش میاد .
   یا یجور دیگه هم میتونم بگم : وقتی لوییس و مکس تصادف کردن و از مسابقه خارج شدن دیگه لیدر نیستن و لیدر میشد کارلوس ، و ماشین هایی هم که بین این دو و کارلوس بودن میشدن ماشین هایی که لیدر میخواد بره لپشون کنه !
   پس چیزی تغییر نمیکرد و کسی بیشتر از 55 دور نمیزد و همچنین کمتر از 55 دور بنزین داشته باشه هم مشکل راننده و تیم هست.

   • TeamLH44

    8

    8

    اینا رو میدونم! مساله این بود اگر ساینز نمی رسید به ریکاردو و طبق قانون هر موقع لیدر خط پایان رو رد کنه مسابقه برای همه تموم میشه چون لیدر بعد از رد شدن شروع به دور اضافه برای خنک کردن سیستم ترمز و لاستیک ها میکنه و طبیعتا سرعت رو میاره پایین، بقیه باید دور بزنن؟ یه چیزی هست که تاکید به مرتب کردن ردیف ماشین ها پشت سیفتی شده! این آشفته بازار دورهای آخر راحت با پرچم قرمز حل میشد و هر نتیجه ای که بیرون میومد کسی کوچک ترین حرف یا شکی رو نمی تونست وارد کنه!
    کلا این فصل ، خیلی موقعیتی و سلیقه ای تصمیم گرفته شد! عجیب بود! این تازه یک احتماله که ما میگیم و می تونست بدتر باشه!

   • mrz_ir

    5

    2

    وقتی لیدر تموم کنه مسابقه برای همه تموم نمیشه ، دوری که دارن میزننو باید تموم کنن تا براشون تموم بشه ، یعنی همه توی دور اخر قرار میگیرن (البته یسری شرایط خاص داره که یکم متفاوت میشه موضوع اما 99 درصد مواقع همین شکله چون ماشین ها بیشتر دو سه دور لپ نشدن).
    ماشین ها یا لپ شدن یا نشدن ، لپ نشده باشن که یعنی 55 دورشون رو تموم میکنن، لپ شده باشن هم 55 منهای دور های لپ شدنشون تموم میکنن ، متوجه نمیشم کجاش نا مفهومه برات؟؟

   • TeamLH44

    3

    0

    شاید هم من خیلی بد قوانین اتمام مسابقه با لیدر رو متوجه شدم! به هر حال ممنون از راهنماییتون!

 4. mrz_ir

  7

  4

  ممنون اقای حسینی
  واقعا از اینکه در هر شرایطی مقالات جذابی اماده میکنید ممنون
  امیدوارم به زندگی نرمال و بدور از … به نام سربازی برگردید و باز هم مثل قبل مقالات جذاب تالیف کنید .
  همیشه لذت برده و میبریم .

  اما اگه من شخصا به جای مسی بودم :
  توی تجربه های قبلی دیدیم که وقتی همچین اتفاقی میوفته و مسابقه رقابتی هست ، پس حفظ بیشترین تعداد دور مسابقه ای بهترین کار محسوب میشه (نزدیک ترینش باکو امسال) پس بهترین انتخاب رد فلگ هست چون وقتی توی عربستان تونستم رد فلگ اولو اعلام کنم ، پس اینجا هم میتونستم اعلام کنم (میگفتم پر جمعیت بریزید ماشین لطیفی رو جمع کنید که کسی صداش در نیاد !!!) .
  و با این قانون (هم مفید و هم مزخرف) تعویض لاستیک موقع رد فلگ ، کسی لاستیکش کهنه نمیموند ، ماشین لپی ای نبود و توی سه چهار دور همه راننده ها تمام توانشونو میزاشتن و فصل با سه چهار دور نفس گیر و درگیری کل راننده ها در همه رده ها تموم میشد ، چی بهتر از این؟؟

  اما خوب بازم من جای مسی نبودم و نیستم و واقعا نمیدونم در اون لحظه به چی فکر میکرده یا چه افراد و حرف هایی روش تاثیر داشتن اما این نوع تصمیم گیری و رفتار اونم نه یک بار ، به اطمینان مخاطب لطمه میزنه و بهتر هست که باز قوانین اینقدر کلی نباشن و دقیقتر وضع بشن .

 5. Amirali

  11

  2

  به نظرم در حق مکس و لوییس با گفتن گسلی و ساینز به عنوان برترین راننده ها اجحاف شد
  قانون سیفتی کار هم که هیچی
  ولی در کل امیدوارم، فقط امیدوارم که فصل بعد رقابتی به دور از این چیزا ببینیم، چه برای لوییس چه برای مکس

 6. forza ferrari 22

  9

  1

  با توجه به شناختی که از این ورزش تو این چند سال پیدا کردم مطمعن هستم این نقص ها رو هم برطرف میکنن و بهتر میشن این خصیصه تو هیچ ورزشی نیست،و همین اف وان رو خاص کرده#سرعت تکامل

 7. Ali🦁1

  6

  11

  بخاطر تغییر قوانین نیم فصل اول ماشین ردبول قوی تر بود ولی نیم فصل دوم ماشین مرسدس بودش از سیلورستون با آپدیت بزرگی که داشتن و عوامل مهم دیگه ضخیم تر شدن تایرها از بعد حادثه باکو بهشون کمک کرد تا مسلط تر بشه عقب ماشین براشون و از برزیل هم دیگه اختلاف فاحش بود ريس پیس ماشین همیلتون.
  گسلی فراتر از فصل‌های قبلش بود همینطور ساینز امسال بیشتر دیده شد.
  ولی امسال مکس و لوئيس کاری به ماشینشون ندارم در حد قهرمان رانندگی کردن اعم از جنگندگی و مهمتر ثبات روزای ريس که فصل بیاد ماندنی رقم زدن.
  در آخر هم فقط می تونم بگم مکس به حقش که قهرمانی بود رسید.

 8. Kamran

  6

  1

  زنده باد
  سیدجان امیدوارم در هر شرایطی حال خوبی داشته باشی و سالم و سرحال.ممنون بابت لطفی که کردی.جالب بود و عالی.

 9. سوادکوهی

  5

  9

  چرا لطیفی تصادف کرد؟!
  انگار تصادفش، ساختگی بوده!

  • (1)AMIRFROG33

   4

   2

   تصادف ساختگی؟ ویلیامز نزدیک ترین تیم به مرسدسه.
   چند پیچ قبل با میک شوماخر درگیر شد . فک کنم بخاطر همون بود
   شوماخر پسر به صورت غیر مستقیم رکورد شوماخر پدر رو نگه داشت 😆

 10. Lh44

  5

  1

  سلام من طرفدار همیلتون هستم و خوشحال می شم که باهم روز خوبی رو داشته باشیم

 11. بهادر رحمت

  5

  1

  سید دمت گرم
  مقاله جالب و خوبی بود
  از این دست مقالات کم داریم توی موتور اسپرت ایران
  عالی دمت گرم که هستی
  دلمون برات تنگ شده

 12. م.یوسفوند

  4

  7

  ببین سید جان، اولا در زبان انگلیسی لغت any با all همیشه یکسان نیست،ثانیا توی قوانین همونطور که صراحتا گفته شده هر خودروی لپ شده توسط لیدر باید عبور کنه طبق یه توافق که دو یا سه سال قبل اگه اشتباه نکنم،قرار شده بود مسابقه دادن و رقابت ارجحیت داشته باشه و این شامل حال تعیین نشدن برنده تحت خودروی ایمنی هم میشه،که منجر شد به یه تبصره که به موجبش نحوه و چند وچون شروع مجدد پشت خودروی ایمنی به جهت حفظ جنبه های مسابقه و رقابت کاملا در اختیار کارگردان مسابقه یعنی مسی قرار گرفته، و در این دو سه سال هممون فهمیدیم که مسی برخلاف چارلی وایتینگ به جنبه رقابت و مسابقه و اهمیت اون خیلی بیشتر از چارلی مرحوم اهمیت میده، و در مورد ابوظبی از جنبه قانونیش که بخوایم بگیم مسی باز هم به جهت حفظ رقابت و مسابقه برخلاف چارلی جنبه any رو به all ارجحیت داد و ضمن اینکه خودروهای لپی مابین دو راننده عبور کردند یک دور هم برای رقابت باقی موند، و اینکه همیلتون با وجود لاستیک های کهنه اما در مستقیمی ها فوق العاده سریعتر بود همون یک دور هم توانایی عقب نگه داشتن مکس رو نداشت،و این دیگه واقعا ربطی به تصمیم مسی نداره، ضمنا در خصوص حادثه دور اول به نظرم جریمه نشدن همیلتون کاملا صحیح بود، چون معمولا اتفاقات دور اول حادثه مسابقه ایی قلمداد میشه

 13. amirhosein

  4

  1

  سید عزیز ممنون دمت گرم
  مقاله خوبی بود
  منتظرت هستیم تا برگردی و به سایت یه رونق اساسی بدی با این تحلیل ها

 14. Nikan44

  14

  10

  قهرمان کردن مکس توسط فیا و مسی فقط به خاطر خوشحال کردن هلندی های حاضر در مسابقات اخیر و ادامه حضورشون در فصل آینده و درآمد بیشتر هست . متاسفانه لوییس قربانی این داستان شد و قهرمانی هشتم رو ازش گرفتن

 15. Captain

  9

  8

  خب دوستان چند نکته‌ی جالب ولی کمتر دیده شده رو بگم اگر تایید شود 😂

  نکته‌ی جالب اگر مسی دوست داشت مسابقه با رقابت و با دادن یه شانس به مکس به اتمام برسه تا ملامت نشه توسط طرفداران مکس و افرادی با درک سطحی اینجوری استدلال میکنن

  باید بگم مسی اصلا براش این موضوع اهمیتی نداره که چی راجبش میگن مسابقه تمام سفتی‌کار بلژیک توی این فصل رو به یاد بیارید
  که اصلا قابل بحث نیست عملکرد مسی اونجا وقتی که با مسابقه ابوظبی کنار هم قرارشون بدی

  نکته‌ی جالب بعدی اینجاست که تک تک قضاوت های مسی توی این فصل سلیقه‌ای بوده و روح اصلی قانون تو قضاوت ها حفظ نشده
  نتیجه گیری ای که میخوام ازش بکنم اینکه برآیند تمام این تصمیمات به نفع هیچ یک از تیم ها نبود جز ردبول این نکته‌ی غیر قابل انکاریه

  و در آخر راجب ماده 15.3 میخوام بگم اونم اینکه چرا وقتی همچین ماده ای هست فیا زحمت کشیده خسته شده دستش درد گرفته کلی قانون اظافه نوشته؟ با همون یه قانون کل مسابقات رو برگزار کنن دیگه هرچند اگه امروز تصميم به این کار بگیرن میکنن و کاملا هم قانونی هست 😂 قانونی بودن بی قانونی

  راجب ماشین ها بگم سال 2025 سیستم هیبرید و باتری ماشین ها ممنوع میشه و در ادامه قبل از 2030 داره برسی مسشه drs حذف شه و اینکه قراره ماشین ها سقف شیشه ای داشته باشن تو سال 2030 فرمول یک درحال پیشرفت 😂

  • Ghader,khan

   0

   2

   میتونید بگین کدام راننده ها تو کدوم شرکت ها مسابقه میدن

   • Captain

    3

    6

    لوئیس همیلتون تو شرکت سایپا صنعت نفت سپاهان
    مکس ورشتپن تو شرکت زمزم کویر موتور
    چارلز لکلرک تو ایران خودرو

  • Mahdi.drs

   3

   1

   داداش این اطلاعاتی که در مورد ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰‌نوشتی اگر اشتباه نکنم در حد شایعه اس و فیا تایید نکرده!!

   • Mahdi.drs

    2

    1

    البته بعید میدونم اشتباه کنم در این خصوص!

  • Amirali

   5

   1

   سقف شیشه ای برای فرمول یک واقعا یک افتضاح به تمام معناست
   مگه ایندی کاره؟؟؟!!!!

   • Captain

    5

    2

    اگه مکس تو فرمول یک بمونه بنظرم برای حفظ جون بقیه راننده ها یا حتی خودش نیازه 😂

   • (1)AMIRFROG33

    2

    0

    ایندی کار هم سقف نداره البته. سپر شیشه ای جلوشونه ولی بالای سرشون بازه

 16. Lh44

  2

  0

  درسته

 17. Mahdi.drs

  4

  1

  سید تازه داشت اوضاع سایت عادی میشد شما با یک ماه تاخیر این مقاله رو نوشتی باز تا یک ماه داستان داریم!!

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   3

   2

   باهات موافقم مخصوصا برای طرفداران مرسدس.هر راننده دیگه ای هم بود طرفدارانش همین حس ما رو داشتن و همین حرف های ما رو میزدن.حتی همون کاربر نیکو روزبرگ که خیالش نبود و مثلا طرفدار مرسدس بود هم اگه نیکو روزبرگ در چنین شرایطی قرار میگرفت سایت رو به آتیش میکشید.

 18. بهزاد زمانی

  11

  4

  جناب حسینی هرچند دفاع ردبول از جانب شما نیست اما در هر زبانی (همه زبانها) کلماتی وجود دارند که معنای کلمه بعد خود را به عام تبدیل میکنند. یعنی چی؟ یعنی اینکه با استفاده از واژگان قبل از کلمه خاص، آن کلمه شمول عام پیدا میکند و تمام مصادیق خودش را شامل میشود. مانند هر، همه، تمام، کل و … . وقتی میگوییم هر مثلثی سه ضلع دارد یعنی تمام, همه و کل مثلثها سه ضلع دارند. بنابراین دلیل ردبول بسیار ساده لوحانه بود. آنچه در واقع اتفاق افتاد مسیری بود که با تغببر قوانین برای یکسال شروع شد و با یک تقلب آشکار به سلب قهرمانی از رانندگان مرسدس ختم شد.

  • Captain

   9

   9

   وقتی مکس به صورت عمدی راننده ای رو دی ان اف میکنه تو ایتالیا هرچند که خودش هم خارج شد و جريمه ای بش دادن که با یه پاویونیت خنثی میشد همونجا من فرجام این فصل رو فهمیدم چه خواهد بود

   • Pouria f1

    6

    8

    راجب سیلورستون چی همون طوری فکر می‌کنید؟؟؟

 19. hamed poor

  9

  4

  سلام
  تشکر از مقاله خوبتون
  واقعا امسال مسابقات فرمول یک هیجان خاصی داشت ولی نمیشه از چندین نکته گذشت توی این دور از مسابقات:
  1-همینطور توی مقاله گفته شد مقررات باید قابل اتکا باشن نه توصیفی برای هر کسی
  2-قوانین امسال برای کاهش سرعت مرسدس بود تا به مسابقات هیجان بدن واین جمله معروف این چند سال اخیرکه فرمول یک دیگه جدابیتی نداره چون مرسدس همیشه اوله-پس برای بهتر شدن مسابقات همیشه اونی که بیشتر تلاش میکنه واسشون مانع تراشی کنیم تا مردم لذت ببرن و پول هم سرازیز بشه توی مسابقات
  3-ماشینهای فرمول یک ماشینهای به شدت اسیب پذیری هستند و تیم فرمول یک ردبول برای برنده شدن از هیچ تلاشی- هم کمک دوستان- هم رانندگی پر ریسک و ….کوتاهی نکردن
  توی مسابقات موتو جی پی میشه موتور سوار باید و پیچ رو باز طی کنه ولی خوب به خاطر کوچیک بودن موتور دیگه نمیتونه پیچ رو ببنده و به راحتی شتاب رو از دست میده و موتور سوار پشت سر سبقت میگیره که بارها توسط مارکز انجام شده
  ولی تو مسابقات فرمول یک مکس به راحتی میاد پیچ رو رو میبنده و یک تکنیک خاص هم داره همیلتون و بقیه همیشه سعی دارن به صورت مسابقه ای پیچ رو طی کنه ولی مکس با سرعت به طرف پیچ حمله میکنه و میدونه به پیچ نمیرسه و چون چرخش زودتر وارد پیچ میشه از همین ضعف قوانین استفاده میکنه که هر کسی زودتر برسه به پیچ حق با اونه و خودشو جلو میندازه و البته هم فرقی نمیکنه هر موقع هم جلو بوده برای رد نشدن ماشین عقبی باز پیچ رو باز طی میکنه و اصلا به صورت مسابقه ای پیچ رو طی نمی کنن -مثالش توی عربستان با اینکه جلو بود برای رد نشدن همیلتون هم خودش و هم همیلتون رو بیرون انداخت-توی مسابقات ابوظبی تو دور اول با اینکه به پیچ نمیرسید باز خودش و همیلتون رو بیرون انداخت-که البته دیگه تخصص پیدا کرده که توی دورهای اول همه رو بیرون بندازه و از این قانون چون چرخ ماشین اول میاد تو پیچ حالا هر طور شده حتی به پیچ نرسی استفاده کنی و علنا ماشین رو پارک میکنه توی پیچ به صورت طولی و همینطور این پارک ادامه پیدا میکنه تا برسن به حفاظهای پیست
  4-توی مسابق ابوظبی واقعا توی دور اخر این حرکت مسی شاهکار بود
  میتونست به همیلتون و مرسدس بگه بهتره کنار بکشید تا مسابقه تموم کنیم
  اخه چطور میشه 4تا ماشین لپی رد شن ولی بقیه نه -بهترین کار که بازم به نفع ردبول بود که ماشینها لپی هیچ کدوم رد نمیشدن و مسابقه رو شروع میکرد که بازم فاصله 11 ثانیه مکس با همیلتون کمتر میشد نه دیگه مکس رو هیچ انداختن پشت همیلتون -بدتر از اون جلوتر از همیلتون بود توی شروع مجدد یعنی این مسابقه در تاریخ فرمول یک برای همیشه ثبت میشه که عوامل خارجی با تصمیمات اشتباه و ضعف قانونی و افراد ناتوان چطور وجهه یک مسابقه رو خراب میکنه هم برای هوادارها و هم سازندگان و شرکت کننده که یک فصل برای قهرمانی میجنگه و اخرش میشه این
  5-باید در سالهای بعدی فکری برای این ضعفها قانونی بکنن
  برای مثال ماشینی که به پیچ نمیرسه و فقط میخواد زودتر بیاد تو پیچ و چرخش جلو باشه وپیچ رو باز طی کنه
  یا واقعا چرا موقعه سیفتی کار ماشینی که توی پیست زمان کسب کرده با یه سیفتی کار اون همه تلاش از بین میره -واقعا ماشینها توی پیست -باید زمان کسب کنن نه منتظر یه تصادف باشن-
  شاید بگن اینطوری از جذابیت فرمول یک کمتر میشه ولی میشه با مدیرت لاستیک و با اندرکات یا اورکات یا تصادف راننده جلویی یا خارج شدنش از پیست یاموقعه لپ کردن فاصله هارو نزدیک کنن
  و در انتها من تبریک میگم به طرفدران مکس ولی به طور قطع ضعف قانونی -تصمیمات مسی- و تصادف در چند دور اخر و لطف دوستان و تصمیم شاهکار مسی (برای اولین بار )قهرمانی رو از چنگ همیلتون و طرفدارانش خارج و دو دستی تقدیم ردبول و مکس شد
  امیدوارم نظرات شخصی بنده باعث ناراحتی کسی نشده باشه و ارزوی سلامتی دارم
  تشکر

 20. Saeedrasool

  11

  9

  با سلام و احترام به همه نظرات :
  به نظر من برد امسال حق ورشتپن بود به یک دلیل ، همه این ماجرا ها و برخورد ها از مسابقه افتضاح بریتانیا شروع شد جایی که متوجه شدیم شما میتونی رقیب قهرمانی خودتون رو از مسابقه بندازین بیرون و بعد برین مسابقه رو ببرید(یه بی عدالتی محض ).
  اگر همونجا جریمه سنگین تری میگرفتن ( مثلا جریمه ده ثانیه ای و عبور از پیت لین یا جریمه رده آخر مسابقه) مشکلات مسابقه های بعدی هم پیش نمیومد. و احتمالا کار هم به مسابقه آخر نمیکشید.
  حتی تا اون مسابقه اتفاق خاصی بین دو تا راننده نیفتاده بود و همه چی بعد از اون شروع شد ، جریمه اون مسابقه در واقع یه پس گردنی دوستانه / ای شیطون این چه کاری بود کردی / بود و کاملا نا عادلانه
  تاکیید میکنم برد این فصل از نظر عدالت حق مکس بود .

  • Captain

   8

   7

   برد حق ورشتپن بود فقط به این دلیل اونم اینکه هرکس کمک فیا در حد دست‌کاری مسابقات فیا رو داشته باشه برد حقشه

   • Mahdi.drs

    1

    8

    شما هم پس به فامیل بودن مکس با فیا اعتقاد دارید!!؟

  • Amirali

   8

   6

   از نظر عدالت؟
   مونزا دوبار، برزیل، ایمولا، اسپانیا، عربستاااان!!!
   نمیدونم مسابقات امسال رو اصلا دیدید یا نه ولی اگر دیدید به نظرم بهتره به دور از تعصب دوباره کامنت خودتون رو بخونید
   ایمولا و اسپانیا قبل از سیلوراستون بودن

  • TeamLH44

   6

   4

   سیلوراستون ! اگر آنبورد و اطلاعات تلمتری هر دو ماشین رو ببینید ، متوجه میشید عمدی از طرف همیلتون در کار نبوده! مکس می تونست تو اون پیچ حمله نکنه ولی باز انجام داد و باز همیلتون تا جایی که تونست ماشینش رو کنترل کرد که بیشتر از اون نشد و “شد آنچه که نباید”!
   دارید از همیلتون جانی میسازید ؟ پس شوماخر، سنا و پراست و … قاتل سریالی بودن!!!! یه رفیق کوبایی داشتیم بلا استثنا به همه میزد (اسمش هی یادم میره – سخته) اون باید دارش میزدیم دیگه!
   توقع داشتی بهش پرچم مشکی بدن؟! بعد از اون مسابقه کی بیشترین رعایت رو کرد که تا میتونه تصادف نکنه؟ کی حاضر بود بره بغل تماشاگرا تو برزیل ولی نخوره به مکس؟ کی تو عربستان بارها با تمام توان ماشینش رو جمع کرد و حتی از یک برخورد وحشتناک با اون تست ترمز که روش شد، جلوگیری کرد!!

   مونزا، برزیل، ایمولا، اسپانیا، عربستان: همیلتون میتونست عین مکس رفتار کنه ، براش مهمتر تموم کردن مسابقه در سلامت کامل برای هر دو بود!

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    1

    فکر کنم دلیل این مصاحبش که گفت اگه بازم برگردم همون کارو میکنم”این بود که نمیخواست تو رقابت قهرمانی و جلوی هموطنانش با اون اختلاف سرعت تو کاپس عقب بکشه.و این که به مکس این اجازه رو بده تو بقیه پیست ها خشن تر رفتار کنه.

   • Sebmm

    3

    0

    Teamlh44
    مارو چی فرض کردی داداشم**یا*** یا حتما بدتر از اینا
    در ادامه توضیحاتت میتونیی توضیح بدی این جمله ای که گفتی… مکس میتونست تو اون پیچ حمله نکنه ولی باز انجام داد
    ی هفتس میخوام کامنت نذارم ولی قسمت نشد

   • TeamLH44

    1

    1

    sebmm
    دوست عزیز من داداشت نیستم!
    به هیچ وجه هم کسی رو ** یا *** یا حتی بدتر تصور نمی کنم و جسارت نمی کنم!
    این مورد هم که گفتم نظرات کارشناس ها بود، نه نظر شخصی خودم – من کارشناس نیستم!
    وقتی دو تا ماشین وارد پیچ میشن (یکی عقب و یکی جلوتر) به هر شکل یکی دفاع می کنه و یکی حمله (ربطی هم نداره که کدوم جلوتر وارد پیچ شده) !
    ویدیو آنبرد موجوده نگاه کنید! داخل پیچ همیلتون جلو میفته (درست یا نادرست) که مکس برای جبران خودش رو می کشه جلو (حمله) ولی همیلتون داره (بر اساس اطلاعات تلمتری) ماشین رو تو لاین خودش سعی می کنه نگه داره که بیشتر از اون نشد ، اینجا مکس میتونست کوتاه بیاد و بقیه راه رو حمله کنه ولی اصرار داشت تو همون پیچ برگرده سره جاش!
    من نمی گم کاری که مکس کرد اشتباه بود ، از لحاظ دید کارشناس ها و اینکه میگن مکس صبر نداره! همیلتون میتونست کوتاه بیاد و نکرد اینکار رو و مکس هم کوتاه نیومد! نتیجه هم همه میدونیم!
    من مشکلی ندارم کسی ازم انتقاد کنه یا نخواد که هم نظر من باشه! اگر با رعایت احترام و مودبانه باشه، بیشتر هم تاثیر میذاره که بیشتر به حرف اش فکر کنم !

 21. Majid

  6

  2

  به غیر از چند دور آخر اشتباه مرسدس هم باعث چنین اتفاقی بود، اگر قرار بود با مدیوم بیشتر در پیست نمونی پس دلیل شروع با مدیوم چی بود؟ من هنوز نفهمیدم مرسدس چرا انقدر محافظه کارانه مسابقه داد و اگه طبق روال پیش می رفت، الکی پشت پرز این همه تایم از دست نمی داد و در حادثه آخر مسابقه انقدر فاصله داشت که راحت می تونست بره لاستیک عوض کنه و رده از دست نده. مدیریت مسابقه مقصر بود ولی حماقت مرسدس عامل بزرگتری بود برای این باخت.

  • Sebmm

   0

   0

   ی منطقی توشون پیدا شد

 22. Monster

  12

  1

  نقصان قوانین فرمول یک بر کسی پوشیده نیست

  حالا امسال هم واقعا افتضاح بود
  بعضی از دوستان واقعا دارن از دید مایکل مسی میبینن و طرف اون رو میگیرن ولی خودشون هم میدونن که اکثر تصمیمات ریس کنترل تو این فصل ضعیف بود و توی ریس اخر اینهمه حواشی و سرصدا کرد.

  همه میدونن که فرمول یک برای جذب مخاطب هم که شده قید قوانین رو زد حالا اینکه حق مکس بوده قهرمانی یا لویس یه بحث دیگس ولی قانون باید اجرا میشد.
  از اون اسپا بگیر که با اون وضع تموم شد تا سیلوراستون و مونزا و برزیل و مابقی ماجراهای عربستان و ابوظبی
  این همه حواشی داوری فقط برای یه فصل درخور یه ورزش مثل فرمول یک با این امکانات نیست.
  حالا بعضیا میگن بنفع لویس شد بعضیا میگن بنفع مکس
  تفاوتی نداره نباید پیش بیاد.

 23. Mercedes_Benz

  10

  3

  واقعاً خوشحالم که طرفدار مرسدس و رانندگیه سر لویس همیلتون هستم . بزرگیه این شرکت و راننده جایی مشخص میشه که ابتدا میان قانون تعیین بودجه میزارن یعنی چون شما تواناییه خرج کردن و سرمایه گذاریه زیاد داری ، از این به بعد باید هم رده با باقی خرج کنی و در نتیجه خرجی در تحقیق و توسعه نکنی ! بعد در ادامه استفاده از نوآوری که معرفی کردی ( سیستم داس ) رو‌ از فصل بعد ممنوع میکنن چون در توان باقیه شرکت ها نیست ، سپس قانون مود موتوری رو میزارن چون مرسدس کلی مود موتوری داره و هوندا و ردبول همچین چیزی رو ندارن پس مرسدس هم باید محدود بشه و همچنین در ادامه ۵ کیلو به موتورها اضافه میکنن چون موتور هوندا در این صورت قابلیت اطمینان پیدا میکنه و مرسدس باید موتورش رو تغییر بده و سنگین تر کنه ، همچنین واسه فصلی که قراره ماشین ها تغییری نداشته باشن یهو ۶۰٪ ماشین ها عوض میش و سرو‌کله تغییرات آیرودینامیکی پیدا میشه به نفع تیمی که فلسفه طراحیه ماشینش استفاده از ریک بالاس و دقیقاً به ضرر ماشینی کار میکنن که از ریک پایین بر خلاف تمام شرکت ها استفاده میکنه و مدیونین فکر کنین به ضرر مرسدس کار کردن ولی باز با تمامیه این مسائل و حمایت فیا و داوران بیسوادی همچون مایکل مسی این مرسدس هست که دوباره قهرمانی سازندگان رو جشن میگیره و به زور قهرمانیه فصل رو از رانندش میگیرن که پول بیشتر گیره فرمول یک بیاد . با اختلاف کثیف ترین ورزش ۲۰۲۱ فرمول یک بود ، مطمئن باشید اگه قوانین فصل تغییر نمیکرد تمامیه ماشینا یه دور لپ میشدن !!! قهرمانیه مکستون مبارک

  • Mohsen.A

   2

   0

   دوست عزیز در همه ی تعاملات انسانی این نکاتی که گفتید مشهود هست .انسانها برای کسب منفعت بیشتر همه اصول اخلاقی را زیر پا میگذارند .این قضیه از زمان فرزندان آدم شروع و تا ابد ادامه خواهد داشت.
   به امید چیرگی نور برتاریکی

 24. Amir5

  3

  1

  از مطالب بسیار خوبتون ممنونم
  همینطور که قبلا گفته ام و دوستان هم نظر بنده رو پاک کرده اند
  این ورزش به روح جدیدی نیاز داشت و دلیلش فقط همین بود
  که دور آخر این کارو کردن

 25. Lh44

  2

  0

  کامنتم ثبت شد؟

 26. Lh44

  1

  0

  چرا کامنتمو ثبت نمی کنید؟

  • مهدی

   3

   0

   جدیدا کامنت ها بصورت انتخابی تایید میشه! !؟! منم کلی مطلب نوشتم کلا ناپدید شد!

 27. alireza_h

  1

  0

  یکی از رفقا یادآوری کنه چه کسی به نیکولاس لطیفی زد و باعث شد منحرف بشه، بخوره به دیواره؟ (هر چی تلاش کردم، یادم نیومد!)

  • مهدی

   2

   3

   کسی به لطیفی نزد، خودش حین درگیری با مازپین کنترل ماشین از دستش خارج شد.

   • مهدی

    3

    0

    ببخشید منظورم درگیری با شوماخر بود

  • (1)AMIRFROG33

   4

   0

   توی سه پیچ قبل با میک شوماخر درگیر شد و شوماخر از مسیر هلش داد بیرون، فک کنم بخاطر همون ماشینش یه چیزیش شد و توی چند پیچ بعد نتونست ماشینو کنترل کنه و خورد به دیوار

 28. Lewis44

  2

  0

  مرسدس یه پیش نمایش از ماشین فصل ۲۰۲۲منتشر کرد

 29. Lewis44

  2

  0

  به امید فصلی هیجان انگیز تر و کم اشتباه تر

 30. LhgrReza4463

  2

  0

  سلام خبررسیده لوییس امسال هست

 31. Bobby

  0

  0

  TeamLH44
  اون راننده که شما می‌فرمائید کوبایی نبود، ونزوئلایی بود. یه به قول معروف “pay driver” که شرکت نفت ونزوئلا پولش رو می‌داد:
  پاستور مالدونادو یا به قول “ایمن”، Mr Accident