فرمول یک ایران – مهندس تیم فرمول یک ردبول، پائول موناگان هوش و “حضور ذهن” سرجیو پرز برای رستارت کردن به موقع ماشین در فرمول یک بحرین 2021 را “فوق العاده” نامید.

ردبول به عنوان رقیب اصلی، مرسدس توجه زیادی را به خودش جلب کرده بود و در بالاترین رده هم سرجیو پرز قرار داشت و همه منتظر دیدن عملکرد او بودند.

مشخصا تعیین خط بحرین نتیجه مطلوب را برایش به همراه نداشت و جایگاه 11 چیزی نبود که انتظار می رفت اما یکشنبه اوضاع از این هم بدتر شد.

ماشین سرجیو پرز در طول دور گرم کردن لاستیک ها به خاطر قطعی برق خاموش شد و از کار افتاد و به نظر می رسید که رقابت را از دست داده است اما این راننده موفق شد ماشینش را دوباره روشن کند.

پرز پس از مسابقه گفت که در آستانه خارج شدن از ماشین بود اما موناگان روحیه این راننده را ستایش کرد:

در دور حرکت به سمت خط استارت هیچ اروری وجود نداشت و ماشین به خوبی عمل می کرد.

در دور گرم کردن با چند مشکل مواجه شدیم و یک قطع کن در ماشین قرار دارد که از آن محافظت میکند و به واسطه چندین اتفاق این قطع کن وارد عمل شد.

ماشین تمام توان برقی خودش را از دست داد اما چکو حضور ذهن خوبی دارد و همانند وقتی که لپتاپ مشکلی داشته باشد، آن را خاموش و روشن کرد.

فرمان ماشین دوباره فعال شد و موتور روشن می شود، او به انتهای پیت می رود و منتظر بقیه می ماند تا آماده شوند و از پیت استارت می زند.

همانند دیگر ارور های مشابه، ماشین تا انتهای مسابقه هیچ مشکلی نداشت.

او فوق العاده بود. ناراحت نشد و روحیه خودش را از دست نداد. او این را قبول کرد و یک مسابقه عالی داشت و امتیازهای زیادی را برای ما ثبت کرد و این در حالی بود که در دور گرم کردن، کنار پیست متوقف شده بود و قدرت ماشین را از دست داده بود.

خدا را شکر برای حضور ذهن او. هیچ مکالمه رادیویی وجود نداشت و ما از او نخواستیم که سوئیچ احتراق را ریسیت کند. خودش این کار را برای ما انجام داد.

این اولین باری نیست که سرجیو پرز چنین نمایشی دارد و از انتهای رقابت به ابتدای آن می رسد. فصل قبل هم او در شرایط مشابهی اولین پیروزی خود را کسب کرد.

سرجیو پرز در مورد این اتفاق گفت:

نمی دانم چه اتفاقی رخ داد. همه چیز خاموش شد، من موتور را از دست دادم و فکر کردم همه چیز تمام شد.

پس از آن در رادیو شنیدم که جاناتان تعجب کرده بود که ماشین دوباره روشن شده بود. من موتور را روشن کردم و مجبور شدم در انتهای پیت رقابت را آغاز کنم.

هنوز کارهای زیادی داریم تا به جایی که میخواهیم برسیم اما بخش مثبت ماجرا این است که ما سرعت خوبی داشتیم و در حال رسیدن به هدفمان هستیم.

47 دیدگاه

 1. محمد

  8

  1

  سرجیو پرز عجب چیزیه!

  • Parsa16

   13

   0

   چکو در مسابقه فوق العاده بود

   • امیرحسین

    0

    1

    خدایی بعضیاکه طرفدارمکس هستن اینوچجوری نمیتونن ببینن که تیم ردبول فقط روی ماشین مکس تمرکزمیکنن وکلامایشن دوم براشون موش آزمایشگاهی برای ماشین اول مکسه میخواین قبول کنیدیانه ولی حقیقته شک ندارم

 2. Hamoon

  16

  1

  واقعا کنترل کردن خودش و از دست ندادن تمرکزش قابل تحسین

  • iman88

   14

   2

   البته لپ تایمهاش اختلاف عجیبی با مکس داره. تو هوای کثیف بدتر هم میشه.
   نمیدونم چقدرش قراره در طول فصل از بین بره.اما بعید میدونم بتونه از اون سه دهم معروف به مکس نزیکتر بشه.چون به هر حال مکسم به مرور بیشتر با این ماشین سازگار میشه .

   • akbar

    4

    0

    به نظرم سبقت های زیادی که تو مسابقه مجبور بود بگیره تاثیر زیادی رو لپ تایم هاش نسبت به مکس داشت.
    به نظر خودم چند تا ریس دیگه بتونه از اون سه دهمی که شما میگید نزدیک تر بشه.
    من نسبت به چکو خوشبینم.

   • iman88

    3

    0

    بله اکبر جان این موضوع اصلا بی تاثیر نبوده.

   • ایرن

    2

    0

    من به زمانها دسترسی ندارم. اما عقلم میگه شروع از پیت استاپ و سبقت از حداقل ۱۴ راننده و گیر کردن توی ترافیک پشت این راننده ها باعث میشه ۵۲ ثانیه اختلاف با نفر اول چیز عجیبی نباشه.

   • iman88

    3

    3

    56 دور که تو هوای کثیف نبوده نصف مسابقه رو تو هوای تمیز داشته دور میزده و تو همون دورها هم بین نیم تا 1 ثانیه از مکس کندتر بوده.

 3. DavidKame

  14

  0

  نقطه قوت پرز در مقابل البون همین تجربه و قدرت ذهن و حفظ تمرکزش در موقعیت ها پرفشار هست چیزی که البون نتونست بدست بیاره بعد از قضیه با همیلتون به یه البون دیگه تبدیل شد انگار یه سطل یه ریختن روش روحیشو به کل از دست داد

 4. aryan261

  14

  0

  اینکه از پیت لین شروع کنی و پنجم تموم کنی
  هم نشون دهنده ماشین خوب ردبوله
  هم رانندگی خوب پرز
  هم فصلی پر از هیجان و آدرنالین…

 5. 33🦁Ali

  14

  0

  چکو هم بدشانسی تو Q2 داشت که راننده های دیگه با سافت تأیم زدن و این فرصت نکرد هم دور فرمیشن خرابی ماشین باعث شد از پیت لین شروع کنه بازم خوب بود out نشد، واقعأ حیفش که از خط استارت نتونست شروع کنه چون با پیت استاپ بوتاس شاید بهش نزدیک میشد امسال بهترین ماشین دوران حضورش در f1 در اختیار داره که می تونه امتیازات خوبی جمع کنه حالا پیست ایمولا قدرت هوندا کمکش می کنه رده بهتری تو تعیین خط بگیره و به نظرم چند مسابقه اول استراتژيست ردبول نباید تو Q2 توقعی از پرز داشته باشن که از مکس دارن تو انتخاب لاستیک که این اتفاق بحرین دیگه نیٱفته، نرم‌تر بهش بدن تا بیشتر مچ بشه با ماشین بعدش رفته رفته بتونه خودش نزدیک مکس کنه اکثرأ جز 4نفر اول باشه که قابلیتش داره.

  • Hamoon

   3

   0

   علی جان ی سوال دارم.تو یه برنامه دیده بودم ماشینای فرمول یک استارت ندارن و اگه خاموش بشن نمیشه روشنشون کرد درسته؟پس چطور پرز روشنش کرد؟

   • SUPER FAST 16

    4

    0

    تا جایی که من دیدم ماشین مشکل برقی داشت اطلاعات رو فرمون به صورت یه errorبود.موتور کاملا خاموش نشده بود.حالا شایدم من بد متوجه شدم.دوستان بهتر میدونن

   • mahyar

    8

    0

    به صورت کلی تا زمانی که محفظه احتراق گرم هست . سیلندری که وضعیت فشار رو رد کرده . یعنی ماشین داشته کار میکرده . یحو خاموش میشه اما چون همه چیز وقتی خاموش میشه به یک باره وای نمیسته موتور همچنان دوران میکنه ولی شمع ها جرقه نمیزنن و بنزیی هم پاشیده نمیشه اما سیلندر از هوا پر میشه و مرحله جرقه (بدونه برق و بدونه جرقه) که برای انفجار هست رو طی میکنه . اینجا تنهاجایی هست که میشه موتور رو مجدد روشن کرد اما خیلی فرصت برای این کار نیست .
    چون بالاخره هوای تحت فشار از کنار رینگ ها و حتی کنار سوپاپ ها شروع به نشت میکنه .
    توی این حالت کافیه برق برگرده و بنزین به همون سیلندر پاشیده بشه و با یک جرقه نیروی کافی جهت دوران اولیه موتور رو فراهم میکنه .
    یعنی من اینجوری فکر میکنم چون جور دیگه ای باید حتما ی استارتی سر فلایویل باشه تا موتور رو بگردونه . وگرنه به نظرم تنها راهی که میشه موتور رو روشن کرد اینه .
    که یک سیلندر که سیکل فشار رو طی کرده و به دلیل عدم برق جرقه نزده . میتونه برای مدت زمان کوتاهی اگه توی اون حالت بمونه با تزریق مجدد بنزین (اگه بنزین پاشیده نشده بوده) و جرقه مجدد موتور رو روشن کرد .

  • 33🦁Ali

   5

   0

   Hamoon
   سلام دوست عزیز،
   دوستان توضیحات کامل دادن.
   راستش ماشین استارت نداره اگه واقعأ کاملأ خاموش بشه نمیشه کاریش کرد ماشین باید بره تو گاراژ یا اون دستگاه رو بیارن که مجاز نیستن البته باید بره تو گاراژ و روشنش کنن پس ماشین خاموش نشده بود که بتونه دستی روشنش کنه.
   این راننده ها قبل تست کلاس آموزشی دارن با مهندساشون از رو فرمون گرفته یا قلق های دیگه اینم که چکو دیگه تجربه کافی داره و کمکش کرد.
   برای روشن کردن ماشین یه میله ای هست که از پشت ماشین وارد موتور میشه و استارت زده میشه یه حالت میله که میذارن پشت ماشین روشن میشه و میکشن بیرون.
   ماشین تو گاراژ روشن میشه دیدی وقتی مهندس انگشت اوکی نشون سرمکانیک میده که جلو ماشین ایستاده یعنی ماشین به دما رسیده و می تونه از گاراژ بره بیرون.

   • Hamoon

    0

    0

    ممنون داداش

   • Mahmood.ghaedi

    0

    0

    Aliداداش همین صحنه ک همه دارن میگن پرز چقدر خوب کار کرد یکم ترسناکه
    ریس اول بود و شانس اورد ماشین ری استار شد اگه نمیشد چی میشد ی ریس ی dnf
    واسه تیمی ک میخواد برا قهرمانی با مرسدس رقابت کنه میتونه مرگ بار باشه
    این اتفاق نشون داد ک ردبول هنوز اعتمادی از نظر دوام بهش نیست

   • mrz_ir

    0

    1

    وقتی ماشین متوقف شده باید با اون استارت خارجی روشنش کنن
    ولی وقتی اینجوری داخل پیست هست با توجه به اینکه موتور ها هیبرید هستن
    موتور برقی نمیتونه ماشینو هل بده و روشن کنه؟
    از نظر فنی میشه یا نه؟؟؟

 6. Amir5

  8

  13

  واقعا بینتو خیلی حرف های بدی درمورد فتل زده خبرشو بزارید توهین بینتو به فتل

  • Ahmadreza

   5

   0

   بنظرم زیاد داری بزرگش میکنی .
   میشه یجورایی گفت که بینوتو غیر حرفه ای عمل کرد

 7. امیرعبّاس

  2

  6

  با سلام
  این بدیهی ترین و تنها کاری بود که می شد انجام داد.
  مهندس تیم خواسته از هیچ اسطوره بسازد.

 8. Siya

  13

  5

  داداش چرا شلوغش میکنی کدوم توهین گفته ساینز عملکرد خوبی داشته و از این به بعد بالاخره با دو تا ماشین امتیاز جمع میکنیم اگر ناراحتیتون به خاطر گفتن کلمه بالاخره یا در متن اصلی فاینلی finally هست خوب دروغ نگفته که

  • Amir5

   5

   8

   خب دوست عزیز این حرف بسیار زشته یعنی فتل برای فراری خب نبود ؟ قابل حساب نبود؟ واقعا پس کی سومین راننده برتر تاریخ فراریه؟

   • Parsa16

    5

    1

    آقا امیر،گفته با دوتا ماشین *امتیاز جمع میکنن*نگفته با دو تا ماشین مسابقه میدن که
    درست هم گفته،چون اکثر ریس ها فقط چارلز امتیاز جمع می‌کرد
    نمیدونم چرا توهم میزنید؟
    حرف بسیار بد و توهین و………..

   • DavidKame

    5

    2

    طبق چند تا از مجلات معتبر قتل حتی تو ده تا راننده برتر فراری نیست
    من فقط چیزی که چند جا خوندم و معتبر هست رو فقط گفتم بدون اینکه جبهه ایی داشته باشم

   • DavidKame

    2

    0

    من خودم طرفدار دو آتیشه سب هستم (وقتی آلونسو نبود من فقط سب رو نگاه میکردم ولی امسال طرفدار راننده محبوبم هستم) جدا از سریع بودنش جذب شخصیتش هستم فقط میدونی فراری یه جوری طلسم شدست حتی فکر نکنم به این زودی ها لکلرک قهرمان بشه

  • SIAMAK

   7

   1

   Siya جان .
   ظاهرآ مدتیه که مفهوم واژه توهین از نظر برخی اساتید تغیر کرده و لازمه تا این کلمه دوباره بازتعریف و معنا بشه !!
   خداروشکر که بتدریج از حجم اینگونه مباحث داره کم میشه ، هرچند معدودی از عزیزان کماکان بر ادامه همان سبک و سیاق فکری و طرز تلقی قبلی خودشون پایفشاری میکنند !

   • SUPER FAST 16

    6

    1

    آقا سیامک فقط اون رده بندی های خیالی قبل از دیدن ماشین ها تو پیست که بیشتر دوستان برا خودشون ترسیم کرده بودن.و زیر هر پستی به راننده مورد علاقه شون رتبه زیر ۳ نمیدادن.بایدم امتیاز گرفتن ساینز و لکلرک براشون توهین به نظر بیاد.

   • Parsa16

    8

    2

    نه آقا سیامک اینطوری نیست،وقتی فراری نیست،بهونه ای برای ماس مالی کردن عملکرد ضعیف فتل ندارن،برای همین به در و دیوار میزنن،توهین و حرف بد و ……..

   • Ahmadreza

    7

    0

    Parsa 16
    من بشخصه خودمم زیاد به استون امیدوار نیستم و شاید فتل دیگه اون فتل سابق نباشه
    ولی با یه مسابقه نباید نتیجه گیری کرد

   • Hamoon

    4

    1

    فتل خودش خیلی انسان متواضع و خوبیه صداشم در نمیاد ولی پارسال نتایج فراری کم ازارم میداد تئوری های فوق فنی بعضی از دوستان فتل فن هم نمک ب زخمم میپاشید.ولی باید قبول کرد فتل با اینکه دوران باشکوهی داشت و سر کیفیتش شکی نیست ولی دو سال افت کرده خصوصا اسپین های متعددش.خدارو شکر اوضاع فراری بهتر شد و دوتا راننده داریم ک با وجود ماشین ضعیفتر میجنگن و امتیاز جمع میکنن و بهانه ندارن.
    خدا کنه اوضاع فتل بهتر شه وگرنه اینم میگن توطئه فراری بودو ماشینش فرق داره و…

   • yaghub

    5

    0

    بله این توهینه ولی اینکه به پرافتخار ترین تیم فرمول یک(اونجوری که من شمردم میشه 17 قهرمانی توی 71 دوره که تقریبا میشه یک چهارم مسابقات) بخاطر یک راننده توهین بشه و بخاطر یک فصل ضعیف اونجوری مورد هجمه قراربگیره توهین نیست، فراری تنها تیمیه که در همه ی ادوار فرمول بوده، بعد مدیر استون که ماشین 2020 را از روی مرسدس کپی کرده بود چپ و راست مصاحبه می‌کرد و می‌گفت ما به فتل اون ماشینی که میخواد را میدیم.

   • FJ

    2

    5

    اولا که بینوتو اگه توهینی کرده اول از همه به شعور خودش کرده.
    با اون ماشین افتضاح پارسالش توقع داشت امتیازم جمع کنن براش.
    دوم اینکه فتل بیشتر از اون چیزی که توان داشت برای فراری گذاشت و تا اونجایی که میتونست به همیلتون فشار آورد ولی خب دیگه تقصیر اون نیست که تو اوج رقابت(2017) ماشین به تعیین خط مالزی و دور پنجم تو ژاپن نمیرسه.
    بعدشم که دوستان فراری فن ,ما طرفدارهای فتل رویا پردازی نمیکنیم ,وقتی تیمی که همه دوره های فرمول یک رو حضور داشته نمیتونه ماشین مناسب که بشه با هاش در طول یک فصل رقابت کرد رو در اختیار قهرمان چهار دوره جهان که دو تا از قهرمانیاش رو روز آخر از دست فراری قاپید ه (و غم بزرگی به وجود آورده),بزاره .
    دیگه چه توقعی از استونی میشه داشت که بعد 60 سال برگشته تو اف 1.
    فتل دیگه طراوت دوران قبل فراری رو نداره و این رو هم ما میدونیم و رویا پردازی هم نمیکنیم که قهرمانی پنجمشو به دست میاره ولی طرفدارای یه تیمی کماکان بعد از 14 سال هنوز دارن به خودشون امیدواری میدن که به زودی قهرمان میشن.
    حالا این به زودی کی هست خدا میدونه.به هر حال انسان به امید زنده اس عیب نداره امیدوار بودن.
    بعدم فقط یک ریس تا حالا انجام شده خیلی زوده برای نتیجه گیری به هر حال تو زندگی ورق خیلی سریع بر میگرده به نظرم یه کم صبر کنید بعد.
    در ضمن پافشاری رو سبک و سیاق و طرز فکر قدیمی خیلی بهتر از متن های ظاهرا ادبی پر از نیش و کنایه و سیاهه.
    موفق باشید دوستان,قهرمانی های سریالی و آغاز سلطه تیم افسانه ای تون رو که “به زودی ,زود زود ” قراره اتفاق بیفته رو هم پیشا پیش تبریک عرض مینماییم

 9. iman88

  9

  0

  فراری برای تست لاستیکهای 2022 تو بحرین مونده بود.ظاهرا 144 دور دیگه با ماشین امسال تو بحرین داشتن.
  ابتدای فصل واقعا بدرد میخوره.

  • SUPER FAST 16

   1

   0

   فکر نکنم با sf21 دور زده باشن.عکسی که من دیدم ورودی هوای بالا سر راننده همون طرح مثلثی داشت.

   • iman88

    3

    1

    SUPER FAST 16 باید sf21 بوده باشه.دلیلی نداره وقتی میتونن با ماشین امسال کار کنن اینکارو نکنن.قبل از فصل بخاطر اینکه نتونن برتری تو تست کسب کنن اجازه نداشتن ولی بعد از ریس اول همه تیمها میتونن با ماشین جدیدشون تو تست های پیرلی شرکت کنن.

   • arshia

    1

    0

    ایمان ماشین سال 2019 بوده

   • iman88

    1

    1

    میدونید برای چی ارشیا ؟

 10. Hamoon

  3

  0

  جناب super fast و mahyar خیلی ممنون

 11. Sina

  3

  0

  دوستان F1iran بخشی که تو سایت زمان مسابقات رو می نویسه هنوز رو بحرین مونده لطفا اونو بروزرسانیش کنین.ممنون

  • ALIREZA.N

   1

   0

   دقیقا موافقم باهات داداش ..یه خرده دیر به روز میشه سایت که الان که شروع شده فصل چیز جالبی نیس اصلا ..ممنون میشیم حل بشه این موضوع 🙏🙏🙏🙏🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️🤝🤝🤝😘باتشکر

 12. yaghub

  6

  0

  سلام
  الان یه خبر خوندم که گفته فراری آپدیت های آیرودینامیکی را برای مرحله دوم مسابقات(ایمولا) میاره و فقط تا مسابقه اسپانیا روی این ماشین کار میکنن و بعد از اون دیگه میرن سراغ ماشین فصل بعد.
  همچنین گفته هنوز موتور ما با اون طرح مرسدس و هوندا مطابقت نداره(فکر میکنم منظورش فریز شدن و… است).

 13. ایرن

  2

  1

  توی مسابقه بحرین چند اتفاق مهم زیر سایه جنگ لوییس و مکس دیده نشدند.

  اولیش همین سرجیو پرز بود. تعیین خط که انجام شد یه سری گفتند پرز هم موفق نخواهد بود و حتی با آلبون هم مقایسه شد. اما انتهای مسابقه و کسب نتیجه پنجم چیز دیگه ای میگه.

  دومین موضوع کسب امتیاز برای سونودا در اولین مسابقه فرمول یک. شاید بشه اینکه سونودا بالاتر از گسلی تموم کرد رو به بد شانسی گسلی نسبت داد اما کسب رتبه نهم در اولین مسابقه بعد از یک تعیین خط عالی نشون میده احتمالا یک راننده ی خوب برای آینده در حال متولد شدن هست.

 14. Lando

  4

  -1

  از مسابقه های آخر فصل قبل عالی شده بود
  استرول رو کاملا خورد کرد

 15. Hossein1382

  2

  0

  پرز اگه یه ماشین خوب با تنظیمات درست زیر دستش باشه عالی مسابقه میده و میتونه به سکو هم برسه