Register

2 × 4 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – رسانه بی بی سی ادعا کرده بود که تیم فرمول یک مرسدس از پیگیری و ادامه اعتراضش نسبت به نتیجه مسابقه ابوظبی با شرط حذف دو نفر در رده ارشد تصمیم گیری فیا موافقت کرد، اما مرسدس حال این موضوع را رد کرده است.

پس از مسابقه جنجالی آخر فصل و قهرمانی مکس ورشتپن در لحظات پایانی، مرسدس پیش از لحظه نهایی امکان اعتراض تصمیم گرفت که از ادامه اعتراض و پیگیری شکایت خودش جلوگیری کند. پس از اینکه مرسدس دو اعتراضش در مورد موضوعات جداگانه ای رد شد، نسبت به از دست دادن قهرمانی لوئیس همیلتون که آن را به تصمیمات گرفته شده توسط مایکل مسی مرتبط می دانستند عصبانی بودند. آنها احساس کردند که مسی قوانین را آنطوری که درست بود مخصوصا عبور خودروهای لپی اعمال نکرد. مدیر تیم مرسدس، توتو ولف در رادیو در همان صحنه اعلام کرد:

نه مایکل، این اصلا درست نیست.

بی بی سی حال از یک منبع ارشد ادعا کرده است که مرسدس به آنها گرفته است در صورتی از ادامه اعتراض منصرف می شود که فیا دو نفر را از کار برکنار کند. این دو نفر، مایکل مسی و نیکولاس تومبازیس بودند.

مرسدس تا به الان چنین ادعایی را رد کرده است.

41 دیدگاه

 1. mr3455

  12

  19

  اگه مرسدس چنین کاری کرده باشه (فارغ از اینکه تأیید کنن یا تکذیب) که خیلی کار خوبی کرده و به از دست دادن یه قهرمانی همیتلون می ارزید.
  چون از این به بعد گوشی دست مدیرای ارشدF1 میاد که اگه بخوان در حق مرسدس ناحقی کنن، با دم شیر بازی کردن و ممکنه دوباره کله پا بشن. امیدوارم که خبر DBC درست بوده باشه.

   • Mojtaba.kurd.4493

    14

    4

    داداش همین مرسدس جزو برترین های دنیاس تو صنعت خودرو و طوری داری میگی ی مرسدس بیش نیست انگار تو کشور ما خیلی ماشین های خوبی ساخته میشن

   • Ham

    9

    2

    مرسدس بی نظیر شما اشتباه می کنی

   • TeamLH44

    9

    2

    والا مرسدس – بنز سهام خودش به تنهایی ، میتونه کل فرمول یک و متعلقاتش رو بخره و دوباره بفروشه! من کاری به شرکت های جانبی مثل فرمول یک ندارم! فقط دایملر (شرکت مادر) رو میگم ! میدونم تا قبل انقلاب 10% سهام مرسدس-بنز برای ایران بود! الان هست و یا کمتر شده رو اطلاع دقیق ندارم!
    خدا نیست و شما هم یه جوری نگو ، رو سر ما اسفناج سبز بشه !

   • Amin44

    12

    5

    همین مرسدس که میگی چیزی نیست
    از زمان بازگشت دوباره به فرمول یک بیشتر از مجموع فراری و ردبول و آلفا تائوری و رنو(تیم های مورد علاقت)برد و افتخار کسب کرده!
    حالا ببین کیه که باید بیاد پایین…

   • Sebmm

    6

    10

    مرسدس بره نره از فورمول یک خیلی جالب نیست
    جالب اینکه سلطان ف1 یعنی رنگ عشق رنگ زندگی نباشه
    خطاب ب اونایی ک مرسدس رو از فراری بزرگتر میبینن

    مرسدس نخواد باشه نباشه ف1 ک همیشه بوده و هست

   • BAHRAM

    6

    10

    اتفاقا دوستمون درست گفته بنابراین جمیع دوستان مرسدس فن بیان پایین که سرمون درد گرفت.
    لوتوس هم جزو پر افتخارترین تیمهای فرمول یک بود الان کجاست؟ ورشکست شدن و رفتن هیچ اتفاقی هم نیفتاد
    مرسدس درحدی نیست که بخواد همچین شروطی بذاره

   • Ali

    7

    3

    Mr . Sebm
    نمیدونم شما مرسدس رو چی فرض کردی همون سالهای ابتدایی که اف اون بود مرسدس هم حضثر داشت که بعد اون سانحه رانندگی کلا گذاشتن کنار تا سالهای بعد در خوب بود فراری شکی وجود نداره و کسی منکر اسب رقصان نیست ولی اگ مرسدس تمام این دوران حضور داشت اسب رقصان شما با تمام پکیج اف وان الان ۲۰ تا قهرمانی نداشتن نمونه اش هم در دوران جدید مشخصه ۸ فصل پیاپی با هر حرکتی نتونستن قهرمانی رو از چنگ بنز در بیارن و اگه امسال هم مرسدس بهترین باشه ممکنه رکوردی ۱۰ تا ۱۲ ساله سلطه رو به جای بذاره که در نوع خودش و دنیای موتور اسپرت بی نظیره

  • Lewis44

   8

   5

   مایکل مسی هیچ بلایی سرش نمیاد یه درصد فکر کنید اخراج شه اولا ارزش قهرمانی مکس زیر سوال میره (هرچند کلا این موضوع زیر سوال هست)دومم ارزش کل فیا از بین میره.
   فقط دلیل پس گرفتن شکایت مرسدس رو نفهمیدم اومدن گفتن ما هردو شکایتمون رو پس گرفتیمو تموم ولی نگفتن چرا .
   و یه چیز جدا از بحث من بارها و بار ها دور آخر رو نگاه کردم کاری که لوییس انجام داد واقعا فوق العاده بود تو کفی اول گذاشت مکس ازش رد بشه که تو کفی دوم اسلیپ استریم بگیره که اونم موفق بود فقط تنها اشتباهی که کرد این بود با اون تایر ها نمیشه از خارج پیچ سبقت گرفت مکس اندازه یه تایر جاگذاشته بود تو پیست باید داخلو نشونه می‌رفت کاری که چکو در دفاع تو دور های قبل انجام داد .

 2. Ali Hosseini

  0

  0

  خب اگه این بود که مایکل مسی در موقعیت خودش ابقا نمی شد و به عنوان تنها مدیر مسابقه فصل بعدی معرفی نمی شد (چند وقت پیش خبرش فکر کنم اومد)
  البته ممکنه مدیر جدید فیا هم کلا همه چی منکر شده باشه و بگه اون قول ها زمان ژان تاد بوده من اعتقادی بهش ندارم.
  البته بن سلایم یه مصاحبه کرده که قوانین توسط انسان ها نوشته شدن و ممکنه نیاز به تغییر توسط همین انسان ها داشته باشن و ما تعصبی روش نداریم.

 3. Parhamc1

  1

  0

  مایکل مسی کل فصل اشتباه زیاد داشت ولی اکثرش به نفع مرسدس و همیلتون بود کلا چندین فصله کل فیا و داوری و رسانه پشت مرسدس و همیلتون هستن.
  همین مسابقه اخر هم خطای واضح همیلتون رو نادیده گرفتن تصمیم اخر هم فقط برای جذاب شدن مسابقه بود و نخواستن مهم ترین ریس چند سال اخر رو پشت سیفتی کار تموم کنن ولی اصلا فکر نمیکردن مکس از ماشینی که مسابقه قبل با بال شکسته سریع ترین دور میزنه و 6.7ثانیه فاصله میندازه بتونه تو یک دور رد بشه ولی خب مکس حق خودشو گرفت.

 4. Parhamc1

  0

  0

  مایکل مسی کل فصل اشتباه زیاد داشت ولی اکثرش به نفع مرسدس و همیلتون بود کلا چندین فصله کل فیا و داوری و رسانه پشت مرسدس و همیلتون هستن.
  همین مسابقه اخر هم خطای واضح همیلتون رو نادیده گرفتن تصمیم اخر هم فقط برای جذاب شدن مسابقه بود و نخواستن مهم ترین ریس چند سال اخر رو پشت سیفتی کار تموم کنن ولی اصلا فکر نمیکردن مکس از ماشینی که مسابقه قبل با بال شکسته سریع ترین دور میزنه و 6.7ثانیه فاصله میندازه بتونه تو یک دور رد بشه ولی خب مکس حق خودشو گرفت

 5. Nader_nah

  0

  0

  سلام دوستان
  والا من تا اونجایی که خبر دارم بی بی سی اخبار دروغ پخش نمیکنه
  قبول دارم به شکل خیلی حرفه‌ای جانبداری می‌کنه اما دروغ نمیگه
  حالا این خبر واقعیت داره یا نه نمیدونم

  • رضا سلطانی

   3

   3

   سلام
   آقا دمت گرم.
   لطفا راجع به سیستم تعلیق جلو و تفاوت پوش رد و پول رد هم بنویس اگر شد. طبق گزارش ها فراری و مک لارن برخلاف این چند ساله به سیستم پول رد رو آوردند.
   البته به جز از اینها شکل و بقیه قدیمی تر ها یک توضیحی بدید راجع به مضحکه ای که داره رخ میده که با اعتراض و غرغر مرسدس ریس دیرکتور و مسئول تک‌سرنشین فیا دارند اخراج میشن! این دیگه خیلی بده.

   • mrz_ir

    9

    3

    اقای سلطانی عزیز
    مضحکه ای رو مرسدس راه ننداخته ، تیم ها سالیانه چندین میلیون دلار هزینه میکنند برای کسب عنوان قهرمانی و مضحکه اصلی رو خود اف وان راه انداخت با اجرای پروتکل سیفتی کار به شیوه ای جدید و غیر منطقی.
    اگه مشخص بشه که هدفمند این شکلی تصمیم گرفتن که اخراج هم کار کمیه . وقتی در مقام قضاوتی حق نداری یک طرفه تصمیم بگیری .
    اما مشکل کار اینه که قوانین خیلی معیوب هستن که مایکل مسی تونسته همچین تصمیمی بگیره و با این قوانین موجود تغییر مدیر چیزی رو درست نمیکنه.
    اخه چجوری میشه که یه قانونی بزاری بعد یه بند اضافه کنی که مدیر هر کاری دوست داره بکنه و بقیه بند ها پشم ؟؟ 😐

 6. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  5

  0

  مرسدس vision EQXX خودرو تمام برقی که سوم ژانویه سال ۲۰۲۲ معرفی شد.مهم ترین نکته این ماشین تمام برقی اینه که با یک بار شارژ کامل میتونه به برد بیش از ۱۰۰۰KM دست پیدا کنه.هر چند که در تست های شبیه ساز تا ۱۲۰۰KM رو هم طی کرده!و این معادل مصرف انرژی کمتر از 10 کیلووات ساعت در هر 100 کیلومتر هست.به طور واضح تر،یک خودرو بنزینی با ۱لیتر مسافت حدودا ۱۰۰km رو طی میکنه!بخشی از این مصرف پایین بخاطر طراحی بدنه یا همون آیرودینامیک خودرو هست.بدنه خودرو از بغل شبیه به دلفین هست.
  به طوری که وقتی خودرو در حال حرکت هست جریان هوا به سه قسمت خودرو یعنی کفی،زیر کاپوت و روی ماشین منتقل میشه.بالای خودرو از دماغه(که فرونت گریل رو حذف کردن)تا قسمت ششیه جلو که با شیب کمی به سقف متصل میشه و از این قسمت تا انتهای عقب خودرو هوا با شیب بسیار ملایمی طی میشه.بخشی از هوا که به ورودی زیر کاپوت منتقل میشه از طریق خروجی ها به دو سمت خودرو یعنی آینه بغل و به انتها خودرو جریان پیدا میکنه.همچنین باقی جریان هوا با پره هایی که جلوی دو چرخ تعبیه شدن به سمت اونها و در ادامه به پره عقبی چرخ های جلو هدایت میشن که به دلیل فرو رفتگی در پایین درب های خودرو جریان هوا رو مجبور میکنه تا به انتهای خودرو منتقل بشه.گفتنی هست که تایر ها(بریجستون) و رینگ و حتی آینه بغل ها هم خاصیت آیرودینامیکی دارند.
  این خودرو ۲۰ درصد نسبت به مدل های دیگه مرسدس باتری چگال تری خواهد داشت و ۵۰ درصد نسبت به مدل Eqs فضای کمتری اشغال می‌کنه که ولتاژ ۹۰۰ولتی رو تحمل میکنه و وزن کلی اون 495kg هست.همچنین بازده قوای محرکه و کل سیستم برقی 95 درصد هست.
  کل پروژه تو اشتوتگارت رهبری شد اما باتری و موتور این خودرو با دانشی که طی سالیان قبل در بریکسورث که محل تامین موتور تیم های فرمول1 و فرمول e هست،توسعه داده و ساخته شد.
  علاوه بر همه اینها روی سقف eqxx به جای شیشه یا فلز اومدن از پنل های خورشیدی با ۱۱۷ سلول استفاده کردن.و انرژی بدست آمده از این طریق صرف سیستم ها و لوازم جانبی خودرو میشه.و همچنین اذعان داشتن که در یک روز اگر آب و هوا همکاری کنه میتونه تا 25km برد اضافه داشته باشه.و در نهایت هوش مصنوعی که در خودرو هست به راننده کمک میکنه تا بهینه ترین حالت ممکن رو در شرایط مختلف بخاطر صرفه جویی تنظیم کنه.چون راننده داخل خودرو هست و از شرایط بیرون ماشین هیچ آگاهی نداره.طبق گفته اولا کالنیوس eqxx کارآمدترین ماشین ساخته شده مرسدس بنز هست.

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   0

   0

   راستش مرسدس تو پیج اینستاگرام خودش عکس هایی از این ماشین گذاشته بود و من هم کنجکاو شدم و بدم نیومد اون رو با دوستان مرسدس فنم به اشتراک بزارم.بعد از فصل از چندگانگی ردبول و فراری و ورشتپن در بیایم.

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   6

   0

   همچنین مدیرعامل مرسدس بنز، گفت: “امروز، ما در مرسدس بنز و همچنین کل صنعت خودروسازی باید کاملاً ماشین را در چارچوب الکتریکی دوباره تصور کنیم.”(یعنی مسیر متفاوت نسبت به نسل قبلی)آنچه تاکنون به دست آورده‌ایم شگفت‌انگیز بوده است، اما پیشرفت با خودروهای الکتریکی باید بسیار سریع‌تر باشد.

   مرسدس بنز اخیراً در مورد انتقال سریع خود به برقی شدن ، اخباری را منتشر کرده که  از سال آینده به بعد، در هر بخش یک مدل تمام برقی ارائه خواهد کرد و از سال 2025 هر مدل فروخته شده با یک مدل خالص الکتریکی عرضه خواهد شد. در همان سال، مرسدس بنز همچنین سه معماری جدید خودروهای الکتریکی سفارشی را برای استفاده در کل مجموعه محصولات خود راه اندازی خواهد کرد: MB.EA برای خودروهای سواری متوسط ​​و بزرگ، AMG.EA برای مدل های پرفورمنس و Van.EA برای خودروهای تجاری.
   مرسدس بنز همچنین متعهد به ساخت هشت کارخانه باتری جدید در سراسر جهان که چهار کارخانه آن در اروپا خواهد بود.و سرمایه گذاری در موتورهای احتراقی تا سال 2026 در مقایسه با سال 2019، 80 درصد کاهش خواهد یافت.

  • mrz_ir

   3

   0

   واقعا قسمت انتهایی eqxx که به صورت کشویی باز و بست میشه جذابه
   چی میشد اگه در فرمول یک هم یسری قطعات ایرودینامیکی متحرک اضافه میشد ؟!!

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    0

    MRZ_IR
    آره اون قسمت رو یادم رفت
    طراحی یک پارچه دیفیوزر و در سرعت های بالاتر بصورت خودکار چند درجه به سمت پایین و رو به عقب حرکت میکنه که اسمش رو دابل دیفیوزر گذاشتن.
    هم این و مواردی که بالا گفته شد باعث میشه تا ضریب مقاومت هوا به 0.17 برسه یعنی فقط 2صدم از بال هواپیما درگ بیشتر و کمترین مقاومت هوا بین خودرو های جاده ای رو داره.

 7. Lewis44

  7

  3

  یه خبر خوب واسه مرسدس فنا دارم که واقعا به دلیل مشغله کاری زیاد الان نمیتونم اون خبرو بهشون بگم ولی بخوام خلاصه کنم فیا داره دور آخر ابوظبی رو بررسی می‌کنه که تو این بررسی ها از مایکل مسی هم خواسته شده حضور داشته باشه دلیل سکوت لوییس اینه و تا سه فوریه مشخص میشه برسی شون قهرمانی برنمی‌گرده ولی شاید مشخص بشه قوانین زیر پا گذاشته شدن یا نه

  • amirhosein

   0

   0

   ممکنه چیزی که مرسدس در ازای پس گرفتن اعتراض این باشه
   که فیا اگر هم اشتباه کرده خودش بیاد بگه چون اگر تو دادگاه ورزشی مشخص بشه خیلی به ضرر فیا هست تا اینکه خودشون بگن
   اما این یه فرضیه محال هست و کلا فیا خودش رو زیر سوال نمی بره
   احتمال زیاد یعنی ۹۵ درصد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و تهش اینه که میگن باید قوانین درست تر و واضح تر نوشته بشه از این به بعد

 8. soroush_sh_11

  10

  1

  باز هم اینجا میگم
  فرض بگیریم سیفتی کار اومده و خودرو نفر سیزدهم بین نفرات اول و دوم هستش و خودرو نفر چهاردهم پشت نفر دوم .
  حالا میگن نفر سیزدهم میتونه خودشو آنلپ کنه اما نفر چهاردهم نه خوب اینجا چند تا مشکل هست اول اینکه رقابت نفر سیزدهم و چهاردهم خراب شد دوم اینکه گپ دو ثانیه تبدیل به یک دور کامل شدش برای این دو راننده پس کلمه any توی متن قانون یعنی همه افراد و نمیتونه معنی هر کس داشته باشه

  و مستبقه عادلانه بود اگر هیچ ماشینی آن لپ نمیشدش

 9. ...m6...

  7

  1

  با این بررسی قرار نیس قهرمانی برگرده…
  فقط امیدوارم قوانین رو اصلاح کنن… جوری اصلاحش کنن که به هیچ جوره نشه به شکل دیگه ایی تعریفش کرد…

 10. Ferrari4ever

  6

  5

  مرسدس شرکت معظم و قابل احترامیه ولی دوستان گرام بیش از حد بزرگش نکنید اگر همین الان قوانین اجازه برگشت موتور 12 سیلندر رو بدن مرسدس دیگه این سلطه رو نداره. دلیل کم اوردن فراری توی این سالها ضعف علمی نبوده بلکه بیشتر به فرهنگشون برمیگرده که به نسبت تغییرات سر سحتن. این توی تمام جنبه های زندگیشون هم دیده میشه.
  در ضمن تیم مرسدس فقط بخش فنی رو شامل میشه و باقی تصمیم گیر های تیم بصورت غیر مستقیم انگلیسی حساب میشه. اگر مافیایی هم داره مرسدس اون بخش انگلیسیه تیمه نه المانی.
  طرفداران محترم مرسدس (نه همشون البته) لطفا مثل طرفداران بارسلونا نباشید که در دوران مسی طرفدار اون تیم شدن و باقی تیم هارو کوچک حساب میکنن و از عقبه تیم و تیم ها خیلی اطلاع ندارن.
  در کل با کوچیک کردن هیچ تیمی تیم دیگه بزرگ نمیشه

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   4

   3

   نمیدونم این اطلاعات رو در مورد مرسدس از کجا آوردین!
   اما قوانین سال ۲۰۱۴ برای فرمول یک ضرورت داشت!!
   درسته سیستم کرس عوض شده و باتری نسبت به قبل خیلی سنگین تر شده اما در نهایت با لاستیک های نه چندان خوب پیرلی و قوانین که ماشین هارو (مخصوصا مرسدس) کند میکنه بازم این ماشین ها خیلی سریعتر هستن نسبت به نسل قبل.قبلی ها فقط صداشون عالی بود.

   • Mahdi.drs

    0

    4

    قبلی ها کندتر بودن مسابقات جذابتری تولید میکردن!!!
    از نسل هایبرید با توجه به افزایش سرعت تاثیر باد کثیف هم بیشتر از قبل شد !! در واقع ماشینای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ رقابت چرخ به چرخ خیلی بیشتر از نسل جدید ایجاد میکردن و اینکه بگیم فقط صداشون خوب بود ناحقی هست !!

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    5

    1

    مهدی دی آر اس اون مربوط به آیرودینامیک میشه که با توجه به قوانین هر سال پیچیده تر هم میشدن تا سال ۲۰۱۸ که فکر کنم اوج اون بود.منظور من پاور یونیت بود.در ضمن زیباترین مسابقه در دهه اخیر(آلمان۲۰۱۹) و یکی از رقابتی ترین فصل های فرمول یک(فصل گذشته)هم تو دوران هایبرید اتفاق افتاد.این نظر شما هم بی انصافی بود.

 11. mahdi1020

  0

  0

  سلام
  یکی از دوستان بگه کی این مسابقات ۲۰۲۲ شرو میشه
  خیلی طول کشیدااا
  همین ۲ ۳ هفته یه بار انتظار برا مسابقه کافیه
  زود برن برا فصل جدید دیه
  هر چی ریس قدیمی بود یکی ۳ بار نگاشون کردم 😂😑🤦🏾‍♂️
  شما حساب کن ک من انگلیسیم ضعیفه اما انقد ک نگا کردم دیه میفهمم اون گزارشگرا چی میگن
  باوا شرو کنن دیه👍😂

  خارج از طنز و شوخی جدا تقویم مسابقات رو اعلام کردن یا ن یکی بگه

  واقعا دوس دارم زودتر شرو بشه بازم بشینم مسابقه اصلیو ی بار زنده و ده بارم تکرارشو ببینم و کیف کنم و روزی ۵۰ بارم بیام این سایت پستای مختلف بهمراه کامنتها رو بخونم و کیف کنم با کل کل کردناتون👍😂
  سرگرمی نداریم تو این کشور ک >> بِ صاحاب😂👍

  این سازمان ملل کجاس باید رسیدگی کنه چ وضشه اخه👍😂😂😂😂

  شنیده شده رییس سازمان ملل بعد از خوندن این کامنت داشته از شدت خنده چرم صندلی دفترشو گاز میگرفته😂😂😂😂😂 حالا نمیدونم چرا ..شاید ی رگش ایرانیه ک از ترک دیوام خندش میگیره😐😂

  نگا خدا شاهده ویتامین (فرمول ۱) خونم اومده پایین بخدا مغزم ارور داده جوک میگم👍😂

 12. Hamed

  0

  4

  کار به جایی رسیده مستقیم تو خود FIA عزل و نصب میکنن بعد بگی مافیا مرسدس ناراحت میشن
  میخواین قوانین رو هم بدین توتو ولف بنویسه بقیه فقط زیرش امضا بزنن

دیدگاه خود را بیان کنید