Register

15 − دو =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایرانلوییس همیلتون با فعال کردن اتفاقی دکمه ای موسوم به بریک مجیک (Brake Magic) پیروزی احتمالی مسابقه گرندپری فرمول یک آذربایجان 2021 را از دست داد. در این مقاله می خواهیم به توضیح این دکمه بپردازیم.

مسابقه روز یکشنبه پس از برخورد مکس ورشتپن با دیوار کناره پیست به بهترین فرصت برای همیلتون تبدیل شد تا با پیروزی و یا حتی کسب یک سکو فاصله خود با رقیب اصلی این فصلش، مکس ورشتپن را افزایش دهد. در حالی که دو دور به پایان مسابقه مانده بود و استارت دوباره سرنوشت آن را مشخص می کرد، لوییس با استارت بهتر برای مدت بسیار کوتاهی رده اول مسابقه را از آن خود داشت تا همان پیچ اول که با قفل شدن تایر های جلو و حرکتی اجباری به سمت ران آف پیست، در نهایت مسابقه را در رده پانزدهم تمام کرد.

همیلتون بلافاصله پس از مسابقه در رادیویی خطاب به تیم آنچه که باعث خراب شدن مسابقه اش شد را بیان کرد:

همیلتون: مجیک رو روشن گذاشتم؟

بونو: اره

همیلتون: میتونم قسم بخورم که خاموشش کردم.

بونو: اره, (خاموش) کردی، ولی موقع تعویض دنده دستت خورد بهش (روشنش کردی)

شنیدن واژه مجیک در آن لحظه برای بسیاری از طرفداران فرمول یک قدری عجیب و نا آشنا بود. در ادامه می خواهیم بگوییم که این دکمه چیست و از چه زمانی وجود داشته است؟

دکمه جادویی یا بریک مجیک

اگر چه این اولین بار نیست که این عبارت در رادیوی تیمی مرسدس شنیده می شود. سابقه استفاده از این عبارت به سال 2015 در جریان گرندپری موناکو باز می گردد که پیتر بونینگتون، مهندس لوییس همیلتون به او گفت که بریک مجیک را غیر فعال کند. دیگری می توان به تک مسابقه جورج راسل با مرسدس در گرندپری دوم بحرین فصل گذشته اشاره کرد که راسل بعد از مسابقه نام این دکمه را به زبان آورد.

بریک مجیک دکمه ای در پشت فرمان مرسدس و ابزاری هوشمند برای کمک به رانندگان در جهت گرم کردن سریع تر تایرها می باشد.

پس از تغییرات قوانین موتوری در سال 2014 و استفاده از موتور های V6 توربو به همراه سیستم هیبرید، نیاز به تغییر سیستم های ترمز خودرو های فرمول یک نیز احساس شد. به جهت بازیابی موثرتر انرژی اضافی هنگام ترمز کردن که توسط MGU-K بازیابی می شود، استفاده از سیستم ترمز های الکترونیکی به امری مهم بدل شد.

در نتیجه تیم ها باید از سیستم ترمز الکترونیکی (Brake by Wire) که از طریق نرم افزار می شد مپینگ بایاس ترمز های عقب و جلو را تنظیم و یا تغییر داد (به صورت الکترونیکی) استفاده می کردند. (بایاس یا بالانس ترمز نسبت نیرویی است که توسط چرخ های جلو و عقب دریافت می شود)

اگر به آنبورد های رانندگان تا قبل از سال 2014 نگاهی بیندازید (بهترین مثال آنبورد دور تعیین خط نیکو روزبرگ در مسابقه بحرین 2013 است) می بینید که رانندگان تنظیمات مربوط به بایاس ترمز را از طریق یک اهرم دستی در داخل کاکپیت اعمال می کنند. در حالی که این فرایند بعد از 2014 از طریق تنظیمات کنترلی به سیستم فرمان منتقل شد. در فرایند جدید تنها نیاز است تا راننده تنظیم مورد نیاز خود را از طریق دکمه های موجود روی سیستم فرمان انتخاب کند.

مقایسه تنظیم بایاس (بالانس) ترمز 2013 و 2014

مقایسه تنظیم بایاس (بالانس) ترمز 2013 و 2014

با در نظر گرفتن دو دکمه +BB و -BB و یک دکمه چرخاننده +BB روی فرمان تیم مرسدس (تصویر پایین) که برای تنظیم بایاس ترمز استفاده می شود، بریک مجیک نوعی تنظیم خودکار است که با فعال کردن آن بایاس ترمز را به حد بیش تر از آنچه که یک راننده در شرایط عادی از آن استفاده می کند، افزایش می دهد.

در حالی که حالت تنظیمی بایاس ترمز ها در شرایط عادی چیزی حدود 55 تا 60 درصد است اما با فعال کردن این دکمه بایاس ترمز های جلو به حدود 80 تا 90 درصد افزایش پیدا کرده و علاوه بر آن این تنظیمات مانع از بازیابی انرژی توسط MGU-K نیز می شود. از این تنظیم به نوعی برای انتقال درصد عظیمی از گرمای تولید شده توسط ترمز ها به تایر ها مورد استفاده قرار می گیرد و به این وسیله تایر ها سریع تر از حالت عادی در محدوده عملکردی خود قرار می گیرند.

دکمه های مربوط به تنظیم بایاس ترمز در سیستم فرمان مرسدس W12

دکمه های مربوط به تنظیم بایاس ترمز در سیستم فرمان مرسدس W12 (+BB و -BB)

بنابراین رانندگان از این تنظیمات برای ایجاد گرمای بیشتر در تایر ها در دور ماقبل مسابقه، دور آماده سازی قبل از ثبت دور سریع در جلسات تمرینی و تعیین خط و پشت سیفتی کار استفاده می کنند.

به طور خلاصه:

دکمه فعال شود:

 • تغییر بایاس ترمز های جلو به میزان بالای 80 درصد
 • تغییر مود موتوری به عدم بازیابی انرژی توسط MGU-K

دکمه غیر فعال شود: تنظیمات به حالت قبلی باز می گردد

 • بایاس به حالت قبلی باز می گردد
 • مود موتوری به مود موتوری اصلی باز می گردد

ماجرای لوییس همیلتون با این دکمه چه بود؟

بیشتر بخوانید؛ لوئیس همیلتون اصلا متوجه روشن بودن دکمه مجیک نبود

قفل شدن چرخ های لوییس همیلتون - باکو 2021

قفل شدن چرخ های لوییس همیلتون – باکو 2021

ماجرای همیلتون و دکمه تنظیمات جادویی به نوعی از تصاویر تلویزیونی و رادیو و مصاحبه او پس از مسابقه مشخص شد. او در دور قبل از ریستارت مجدد مسابقه پشت سیفتی کار برای ایجاد گرمای بیشتر در تایر ها و بالطبع استارت بهتر از دکمه تنظیمات جادویی استفاده کرد.

دود خارج شده از داکت های ترمز او نشانگر این بود که او به خوبی از این دکمه استفاده کرده و تایر ها را برای استارت به بهترین نحوه آماده ساخته. پس از قرارگیری در محل استارت او این دکمه را غیر فعال کرد و آماده استارت شد.

پس از استارت در هنگام تعویض دنده، دست او تصادفا به این دکمه برخورد و موجب فعال سازی آن شد. با فعال سازی آن و افزایش بایاس ترمز ها و اعمال فشار زیاد به آن ها، او ترمز گیری مناسب و ایپکس پیچ را از دست داد و به ناحیه ران آف پیست رفت و شانس برای کسب پیروزی، سکو و یا حتی کسب امتیاز را از دست داد.

در انتها نکته قابل ذکر این است که این دکمه در سایر تیم های فرمول یک نیز وجود دارد. اگر چه مرسدس این دکمه را جادویی نامگذاری کرده اما احتمالا تیم های دیگر نیز از این دکمه برخوردار هستند و با فعال کردن آن تنظیمات دیگری که مختص آن تیم می باشد اعمال می شود.

لندو نوریس در حال توضیح دکمه پشت فرمان مکلارن

لندو نوریس در حال توضیح دکمه پشت فرمان مکلارن

به عنوان مثال راننده تیم مکلارن لندو نوریس در بخشی از یک ویدئو که توسط مکلارن منتشر شده کارایی این دکمه ها در تیم مکلارن را اینگونه بیان می کند:

همچنین دو دکمه دارید که میتونن تغییر کنن … مثلا برای یک پیچ خاص می خواهید چندین چیز رو (روی فرمان) تغییر دهید. بخشی از تنظیمات دیفرانسیل، بخشی از تنظیمات ترمز. به جای اینکه همه رو (تک تک) توی مستقیمی عوض کنید یا زمان کافی ندارید، تمام اون ها میتونه با یکی از این ها (دکمه ها) تغییر کنه.

دکمه بالا باشه غیر فعال میشه و پایین باشه تمامی این ها به تنظیماتی میرن که مورد نظر شماست.

ویدئوی زیر توسط یکی از کاربران ردیت تهیه شده که در آن استفاده لوییس همیلتون از دکمه بریک مجیک در دو تعیین خط گرندپری بحرین 2019 و 2020 را نشان می دهد. در این ویدئو به وضوح تغییر بایاس ترمز و مود موتوری در هنگام فعال و غیر فعال کردن این دکمه قابل مشاهده است (به دست چپ همیلتون در هنگام فعال و غیر فعال کردن این دکمه توجه کنید):

154 دیدگاه

 1. @sebvr

  24

  9

  تا اخرین ثانیه ! : تحلیل کامل گرندپری باکو 2021 :
  گرندپری باکو هم بالاخره برگزار شد و عجب گرندپری بود ! پر از هیجان پر از اتفاق های غیر منتظره و واقعا فرمول یک به این ریس ها نیاز داره تا واقعا ادرنالین رو بالا ببره ! امیدوارم مسابقات شبیه این تو این فصل زیاد باشه تا همه ی طرفدار های فرمول یک لذت ببرن !
  شرایط پیست : درباره ی پیست باکو در واقع یه پیستی هست که هیچ تیمی توش نمی تونه توی شرایط ایده آل قرار بگیره چون توی یه قسمت ما به شرایط ایرودینامیکی پیست مونزا نیاز هست و در قسمتی به شرایط پیست موناکو و این کار رو فوق العاده برای تیم ها سخت میکنه که چطوری ست اپ ماشین رو تنظیم کنن و خیلی مهمه که تیم ها ماشینشون رو از لحاظ درگ روی بهترین حالت ممکن قرار بدن و قطعا بال جلو و عقب متحرک فوق العاده به انجام این امر کمک میکنه ! البته تیم ها برای این عمل همیشه به اپدیت های ایرودینامیکی بسنده نمیکنن مثلا توی تعیین خط همه سعی میکنن اخر وارد پیست بشن چون توی این حالت اونها توی کم ترین درگ ممکن حرکت میکنن و سرعت بیشتری توی مستقیمی ها دارن از طرفی تیم ها میتونن از ست اپ های یک طرفه تر استفاده کنن تا ایجاد یه بالانس بین سرعت مستقیمی و پیچ ها ! از طرفی این پیست یه بخش سخت داره که این بخش سخت شامل پیچ های 8 و 9 و 10 میشه که بخش خیلی باریکی هست و از اون طرف برخلاف بخش های دیگه ی پیست خورشید به صورت مستقیم به اون قسمت میتابه و این برای چشم راننده خیلی سخته ! جرج راسل هم در این باره گفت : “وقتی وارد پیچ 9 میشی هیچ چیزی مشخص نیست” از بس شدت افتاب در اون قسمت زیاده !
  اپدیت ها :
  پیست باکو پیستی هست که همیشه ترمز گیری های شدیدی داره و این باعث میشه تیم ها در قسمت ترمز های عقب و جلو تغییراتی رو اعمال کنن و همچنین گفتم اینکه تیم ها ماشینشون رو رو در بهینه ترین حالت درگ قرار بدن خیلی مهم و تاثیرگذاره و این باعث میشه تغییراتی زیادی رو در قسمت بال عقب ماشین داشته باشیم
  اپدیت های تیم ها برای گرندپری اذربایجان 2021 :
  داکت ترمز جلوی مرسدس : مرسدس توی ساختار دریچه های داکت های جلو یه تغییراتی رو یجاد کرده ولی هندسه ی اصلی داکت ترمز که مخالف با ردبول هست هنوز همون هست
  بال عقب مکلارن : مکلارن بال عقبی با داونفورس تولیدی نسبتا کمی ساخته که شیب فلپش خیلی کمتر از ردبولی هست که بال عقبی با درگ کم ساخته از طرفی اندپلیت بال عقب یه نوآوری جالبی کرده که زیر اندلیت رو برش داده و در همون قسمت بریده شده یه سری دیفلکتور هایی که مسئولیت هدایت هوا رو دارن نصب کرده که این دیفلکتور ها در ابعاد بزرگتر در قسمت کناری سایدپاد استفاده میشه
  بال عقب ردبول : داونفورس خوبی که اربی 16 بی برای ردبول تولید میکنه باعث شد ردبول یه بال عقب با داونفورس و درگ کمی استفاده کنه در قسمت اندپلیت کاملا ساده طراحی شده و در قسمت بالایی اندلیت هم دیگه برش های پله ای سابق دیده نمیشه و ساختار ساده تری بال عقب به خودش گرفته و از طرفی یه حالت قاشقی شدیدی هم داره که درگ کاهش و با توجه به نگهدارنده ی تکی ردبول باعث میشه درگ بال عقب فوق العاده کم باشه و بال عقب متحرک هم خیلی به این قضیه کمک میکنه
  بال جلوی الپین : الپین در قسمت فلپ های بال جلو یه سری تغییراتی رو داشته که قسمت داخلی فلپ ها به سمت پایین خم شدن و از یه قطعه ی جدید هم برای قسمت وسط این فلپ ها استفاده شده که باید دید جواب داده یا نه !
  اکثر تیم ها روی داکت های جلویی ترمزشون خیلی کار کردن و تغییراتی رو اعمال کردن تا برای پیچ هایی که نیاز به ترمز گیری های سختی دارن اماده تر و بهتر عمل کنن !
  بال جلوی فراری : فراری بال جلویی با کمترین درگ ممکن طراحی کرد و اینو میشه از نحوه ی قرار گیری فلپ ها فهمید و در قسمت کنار اندپلیت بال جلو یه برشی به وجود اومده که به کاهش درگ کمک میکنه
  دیفیوزر مرسدس : مرسدس هم از دیفیوزر جدیدی استفاده کرده تا بتونه داونفورس بیشتری تولید کنه و توی پیچ ها عملکرد بهتری داشته باشه
  بال عقب فراری : فراری از دوتا بال عقب مختلف توی دو تا تمرین اول استفاده کرد و در تلاشه تا بهترین بالانس رو در قسمت عقی ماشین برقرار کنه ! در تمرین دوم بال عقب حالت قاشقی گرفت و سطح تماس بیشتری نسبت تمرین اول داشت
  بریک مجیک و مشکل لوییس : مرسدس یه سیستمی داره به نام سیستم بریک مجیک ! این سیستم حالا چی کار میکنه ! این سیستم یه جورایی باعث میشه راننده توی دور گرم کردن بتونه ترمز هاش رو بهتر گرم کنه و در نتیجه بتونه قسمت وسطی تایر هم گرم بکنه و به دما برسونه و بتونه دور اول و دوم سریعی رو بزنه ! و این چیز جدیدی نیست و از قبل و دوران نیکو رزبرگ این سیستم بود و خب توی این سیستم برای گرم کردن تایر ها راننده باید گاز بده و دوباره یه ترمزی انجام بده و همینطور این کار رو تکرار کنه تا دمای ترمز ها به دمای عملیاتی برسه و از طرفی بودن این سیستم توی ریس باعث میشه کنترل ماشین فوق العاده سخت بشه
  و توی فرمون مرسدس دکمه ی این سیستم نزدیک به دکمه ی تعویض دنده هستش و این باعث میشه خیلی راحت راننده اشتباه کنه
  و لوییس وقتی دنده رو تعویض کرد این سیستم به اشتباه روشن شد و اینطوری کل فشار ترمز گیری رو قسمت جلو و تایر های جلو بود و یه قسمت کمی فقط روی تایر های عقب بود و برای ترمزگیری خوب شما باید از هر چهار چرخ استفاده کنی و لوییس فقط چرخ های جلو رو برای ترمز گیری داشت و این دلیل اینکه چرا لوییس مستقیم رفت به سمت اسکیپ رو و اینکه چرا تیم از رادیو بهش نگفت ؟! چون توی دور وارم اپ تیم نمی تونه با راننده درباره ی تنظیمات فرمول خودش صحبت کنه و این یه قانونه !
  یه عده هم میگن به دلیل نحوه ی گرفتن فرمون ماشین بود ! که به نظرم این شاید درست باشه ولی لوییس همیشه بر کنترل بهتر خودرو و گرفتن ترکشن بهتر از استارت دست چپش رو میزاره بالای فرمون و دست راستش به صورت معمولی فرمول رو داره و استایل جالبی داره ولیکن دکمه ی فعال این سیستم در پشت فرمون بالا سمت چپ قرار داره که زیرش دکمه ی تعویض دنده قرار داره و زیر اون کلاچ قرار داره و این باعث میشه با توجه به استایل استارت لوییس این اتفاقات رقم بخوره !
  مشکل پنچری استرول و مکس : باز هم پیرلی ! باز هم فاجعه ! همونطور که هممون میدونیم یکی از اهداف تغییرات قوانین 2021 ایجاد داونفورس کمتر توسط تیم ها بود تا دیگه اتفاقاتی مثل سیلوراستون پیش نیاد و خط افرین نشه ! داونفورس کمتر باعث میشه فشار کمتری به تایر بیاد و در نهایت تایر منفجر نشه ! و فرمول یک به این قوانین برای توقف این اتفاقات استفاده نکرد بلکه تایر های جدیدی هم اورد که هم در برابر فشار قوی تر هستند هم سنگین ترن ! حالا پیرلی توی ریس باکو اومد حداکثر فشاری که تیم ها میتونن تایرهاشون رو تنظیم کنن رو بالا برد و 19 پی اس ای به 20 تغییر داد ! همونطور که میدونید هرچقدر فشار تایر کمتر باشه گریپ بیشتری به همراه داره و باعث میشه ماشین توی سرعت های بالا بهتر بپیچه و پرفورمنس بهتری داشته باشه
  ولیکن هنوز معلوم دقیقا دلیل اصلی چی بوده و این تایر ها چرا پنچر شده چون تا این اتفاق افتاد افراد پیرلی اومدن و لاستیک ها رو پوشوندن و مشخص نیست ولی یه سری میگن به دلیل ضخامت لاستیک بود که به انتها رسید و ماشین در جا حول محور چرخید و میتونست خیلی خطرناک تر باشه ! وقتی شما توی سرعت بالا هستید در نتیجه چرخش بالایی رو هم دارید و این باعث کش اومدن لاستیک میشه و بعد از مدتی لاستیک پنچر میشه ! از انبورد مکس و لنس میشد فهمید قبل از این اتفاق هیچ چیز بدی مشاهده و احساس نکردن و به یکباره این اتفاق افتاد و این خودش جای شک داره ! و این اتفاق میتونست خیلی خطرناک تر هم بشه مثلا تایر ماشین مکس به سمت گاراژ میرفت یا هر اتفاق دیگه ای ! این رسمش نیست پیرلی …
  سوالات :
  مشکل جرج راسل چی بود ؟! مشکل راسل از گیرباکسش بود که نتونست به ریس ادامه بده و اخر ریس هم ابراز تاسف کرد از این اتفاق و واقعا خیلی ناراحت کنندس هاس با ماشین بدتر از ویلیامز جلو تر باشه اونم فقط واسه ی عملکردش تو یه ریس
  چرا وقتی 2 دور مونده بود رد فلگ دادن ؟! پیرلی از ترس اینکه بازم لاستیک ها پنچر بشن ردفلگ داد تا تیم ها تایر ها رو عوض کنن و دوباره ریس رو ری استارت کنن تا هم هیجانی فوق العاده داشته باشیم و هم خطر کمتری به وجود بیاد
  نتیجه گیری : شاهکار سباستین…بدشانسی مکس… رستگاری پرز….و همیلتونی که از بهترین فرصت ممکن استفاده نکرد …

  • 77Ali

   20

   1

   در مورد رد فلگ فکر میکنم ربطی نداشت این موضوع چون سه دور مونده بود به پایان و تا ماشین ورستپنو جمع کنه سه دور میشد و پایان ریسو رو سیفتی کار داشتیم که به تایرام فشاری نمیاورد بیشتر فک میکنم جهت اینکه ۳ دپر پایانی هیجانشو داشته باشه و پشت سیفتی کار نابود نشه رد فلگ دادن چون امکان نداشت ریس ادامه پیدا کنه و باید پشت سیفتی کار تموم میشد

   • @sebvr

    8

    3

    درسته علی جان اشتباه از من بود معذرت میخوام🙏

   • akbar

    5

    1

    “77Ali”
    از این زاویه نگاه نکرده بودم🤔

   • Ali.M

    5

    1

    سب وی آر ممنون تحلیلت بسیار عالی بود، هرچند آپدیت هیلو و آینه استون رو فراموش کرده بودی، آپدیت خفنی نبود و جزئی بود ولی دوست داشتم راجبش بدونم.

   • Vettel

    3

    0

    سلام چرا کامنت من تایید نمیشه خیلی وقته ارسال کردم

   • mrz_ir

    2

    0

    حرف سب وی ار هم درسته علی جان
    چون تو لاستیک لوییس هم پیرلی ترک پیدا کرده
    اینجور اتفاقی اگه موقع دی ار اس و سبقت یکی از ماشین ها بود قطعا فاجعه ای به مراتب بدتر از دی ان اف شدن مکس و استرول اتفاق می افتاد

  • Erfan

   2

   3

   “مثلا توی تعیین خط همه سعی میکنن اخر وارد پیست بشن چون توی این حالت اونها توی کم ترین درگ ممکن حرکت میکنن”
   ولی طوری که من دیدم تیما برای ورود به پیست صف می کشیدن. یعنی دوست داشتن جلوتر از بقیه باشن. درست نمیگم؟

   • @sebvr

    10

    3

    بهتون پیشنهاد میکنم برای درک بهتر این مسئله تعیین خط گرندپری باکو ۲۰۱۹ رو تماشا کنید

   • امیرحسین

    3

    0

    مجبور شدم اینجا بگم ادمین جان اشتباه گزاشتی دکمه ها پشت فرمان نیست من تصویر خود سایت مرسدس دارم که توضیح داده و دکمه هارو نشون داده جلوی فرمانه درچپ و راست

  • آرشا

   17

   16

   هر انسانی یا بهتر بگم هر راننده تراز اولی حتی گاهی‌اشتباه میکنه اما اینکه چنتا اشتباه درطول فصل انجام بدی بین راننده ها تمایز ایجاد میکنه..به جرات میگم همیلتون بهترین وکامل ترین راننده ایه که این چندسال جهان فرمول یک به خودش دیده..همیلتون تا آخر مسابقه باماشین کند تر از ردبولی ها جنگید‌پاپس نکشید وواقعا داشت آخر مسابقه مزد زحماتش رامیگرفت که با یه اشتباه ناخودآگاه پیروزی رااز دست داد.
   اگر حتی دراین مسابقه ماشین مرسدس برابر ماشین ردبول میبود یقین دارم همیلتون برنده مسابقه بود.خدایی خدایی بی نظیره این بشر.
   من خودم طرفدار سباستینم اما همیلتون یه موجود دیگست خدایی.
   امسال همیلتون در هر مسابقه تمام توانش راداره هزینه میکنه.

   • مهدی

    16

    17

    ماشین مرسدس کندتر از ردبول😳😳😳😳😳!!!!!
    هر وقت همیلتون بدون دی ار اس سبقت گرفت مثل وتل مث ریکیاردو یا لکلرک…. اونوقت بهترینه
    ی حرفی میزنید قشنگ بهش فک کنید اولش ک چی میخوایید بگید… ن اینکه صرفا حرفی زده باشید ک اره مام هستیم

   • Amin44

    13

    21

    فکت جدید صادر شد
    اولا سبقت لوییس از لکلرک بدون دی ار اس بود
    ثانیا لکلرک که نتونس رده رو نگه داره
    فتل هم مگه از کی سبقت گرفت؟؟؟
    این چند روزه طوری بنده خدا رو بزرگ کردن که ما فکر کردیم ایرتون سنا برگشته
    قبل از مشکلی که برای استرول پیش بیاد بهتره به ردش توجه میکردین!با این توضیح که ازنه رده از فتل پایینتر شروع کرده بود!
    پیس استون مارتین تو آذربایجان کنار آلفاتائوری مشترکا سوم بود!
    اتفاقا بنظرم هیچ چیزی تغییر نکرده بود
    اگه ماشین سرعت تیم سومو داشته باشه و اتفاقات عجیب رخ نده فتل تو همون رده های پنج شش حالا یکی دو رده بالا یا پایین با توجه به نوع پیست و لاستیک شروع مسابقه تموم می‌کنه!

   • akbar

    12

    8

    “Amin44”
    کاری به خوب و بد بودن همیلتون ندارم
    ولی دوست عزیز لطفا قبل تایپ کردن 2 ثانیه به حرفی که میزنی فکر کن یا حد اقل یه بار نوشته هات و مرور کن بعد ثبت دیگاه و بزن
    سبقت یه مرسدس و از فراری با سبقت یه استون مارتین از فراری مقایسه میکنی؟؟؟؟؟
    یعنی اون 41% ملتی که رای دادن به سب بابت بهترین راننده ی روز هم پشششششم؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
    “اگه ماشین سرعت تیم سومو داشته باشه و اتفاقات عجیب رخ نده فتل تو همون ر …..”
    ماشین سومممممممممم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
    داداش گیر اوردی مارو؟

   • 77Ali

    20

    5

    Amin 44
    شمام دیگه یه فکت فضایی جدید صادر نکن لنس پیت استاپشو انجام نداده بود که اونقد جلو بود و درمورد وتلم ازت یه سوال دارم ۲۰ دور طول عمر دادن به سافت با داشتن پیس هم رده با ورشتپن یه اتفاق عادیه؟ اگه عادیه که هیچی

   • Engineer

    14

    9

    امین 44
    پیس آستون مارتین به دلیل سرعت بالای فتل تو پیست های خیابانی مثل همین باکو بود که بالا بود.

    وگرنه ماشینشون این پیس رو نداشت یه نگاه به پیس استرول بکن.

   • Amin44

    6

    15

    چرا موضوعات رو با هم قاطی میکنید؟؟؟
    لنس قبل از تصادف ۸ ثانیه جلوی فتل بود
    با لاستیک کندتر اما عمر طولانی تر
    با ۲۰ ثانیه میانگین پیت ۱۲ ثانیه پشت فتل میفتاد ولی با لاستیک نو سافت و مدیوم نوبرای ۲۰ دور آخر!
    هرچند که چند دور دیگه هم داشت و تو همون دوری که تصادف کرد با لاستیک کهنه هارد داشت تو همون پیس فتل با هارد نو دور میزد(البته فتل پشت لکلرک بود شاید میتونس یک تا سه دهم هم سریعتر بره)
    در نهایت تو بدترین حالت استرول مسابقه رو میتونس پشت فتل تموم کنه با توجه به استراتژی و لاستیک هایی که داشت!

   • Amin44

    10

    6

    بعدشم کی گفته فتل پیس مکس رو داشته؟
    بعد از پیت مکس تو دور ۱۴ فاصله با فتل ۴.۴ دهم
    انتهای دور۱۷ ،۱.۸ دهم
    مکس خودش فشار نمیاورد
    ردبول ها فقط نیاز داشتن که سکتور دو خوبی بزنن تا لوییس عبور نکنه که چندین بار دیدیم پشت هم پرز سکتور دو بنفش میزد

   • 77Ali

    12

    4

    امین ۴۴ وقتی کامنت اولتو خوندم پیش خودم گفتم چه ادم منطقی عی اما الان هر چه بیشتر داری کامنت میزاری بیشتر دارم به این نتیجه میرسم که یه هواداری که کاملا متعصبانه داره نظر میده الان لنس تو بدترین شرایط پشت وتل تموم میکرد ؟ مرسی واقعا این دیگه حرف فضایی بود
    من این تایمایی که داری میدی رو یادم نمیاد اصلا ولی یه چند تا سوال دارم
    لنس بر فرض ۱۲ تا پشت وتل میومد بیرون سبقت مببقت نیاز نبود بگیره ؟ اتوبان بود مسیر واسش؟
    سوال بعدی سب با تایر سریعتر پشت لکلرک ۱تا ۰.۳ از دست میداد ؟ این دیتا هارو چجوری میدی؟
    من چون فراری فنم و البته طرفدار سب انفاقا خیلی دقیق لکلرک و وتلو دنبال میکردم وتل پشت لکلرک به وضوح سریعتر بود و لی حمله نمیکرد احتمالا داشت سیو میکرد که ته مسابقه که لکلرک چیزی واسش نمونده حمله کنه بعد این چیزارو اصلا حساب نمیکنی یه سری چیزای تئوری که اونم معلوم نیست از کجا میدی و جمع بندی میکنی مثل شما اگه قرار باشه حرف بزنیم پس سب بدون پرچم قرمز به راحتی از لویس رد میشد چون داشت نزدیکش میشد به راحتی لویسو با مرسدس رد میکرد 😐 قشنگ منطق حرفات یه چی مثل اینه
    بیخیال طرفدار لویسی بعد کلی سال راننده ت یه اشتباه کرد بپذیرش و دیگه چیکار داری که داری تموم زورتو میزنی کار سبو بی ارزش کنی ؟ بابا بنده خدا پشت استونه بازم ولش نمیکنین این نفرت پراکنی ها رو بزارین کنار پشت راننده تون بمونین به بقیه هم احترام بزارید

   • Amin44

    5

    10

    علی نمیدونم چند وقته داری فرمول یک نگا میکنی و البته مدل تماشا کردن هم مهمه
    با گفته شما فتل از لکلرک خیلی سریعتر بود
    درحالیکه گسلی نمیتونس از لکلرک جدا بشه پس یعنی فتل از گسلی هم سریعتر بوده
    خب حالا اگه بگیم فتل ماشین سوم پیست رو داشته بیحا نخواهد بود درسته؟؟؟
    درحالیکه بنده گفتم پیس برابر با آلفاتائوری داشتن!
    قبلاً بارها گفتم فرمول یک فقط تماشای دو تا ماشین که همدیگرو دنبال میکنن نیست
    باید لپ تایم هارو دور به دور دنبال کنی تا متوجه بشی و بیای مطلب بنویسی
    برات فاصله مکس از فتل رو از زمانی که لاستیک هارد نو داشت تا زمان پیت استاپ فتل نوشتم به چون نمیتونی جواب منطقی پیدا کنی بحث رو تغییر میدی،هرچند جواب موضوع جدیدت رو هم گفتم
    فتل با ماشین سوم پیست در حالی دوم شد که از چهار راننده برتر یکیشون که تو امتیازات نبود
    مکس و لوییس هم که اون شکل میمونه پرز
    فتل دقیقا تو همون رده ای تموم کرد که ماشینش توانایی داشت!

   • Mehriar Salehi

    15

    14

    کسی که درباره پیس لنس تو این پیست شک داره ظاهرا کلا ریس رو ندیده!
    عزیزان لنس اینجا یکی از بهترین ریس های کریرش رو انجام داد.با تایر ۲۵ لپ کهنه تر لپ تایمهایی تو محدود سب میزد، و تو مقاطعی مشابه لوییس…گپ بینشون از ۷ ثانیه روع و تا ۸.۲ رسید که نشون دهنده سرعت بهتر با تایر کهنه تر لنس بود.استینت آخر با تایر سافت/مدیوم نو در مقابل راننده هایی که همگی هارد کهنه داشتن براحتی جلوی پک میدفیلد نگاه میکرد.

    حالا اینکه از لنس بدتون میاد یا باز این کلمه میخره هیت هیت هیت رو که من تو کل این این ۲۲-۳ سال عضویت فروم های مختلف جمعا اندازه یک تاپیک اینجا نشنیدم، اونم از طرف انگلیسی زبانان، رو میخواین خیرات بکنین، اوکی بکنین.
    این فکت اینس ریس بود و عملکرد لنس گویای هم فرم آستون مارتین هست و هم اینکه سب معجزه ایی نکرد.هردوشون خوب بودن با یک ماشین خوب…اگر دوست دارین یه معجزه در بیارین ازش، فکر کنم موناکو مثال بهتری باشه.

   • Amin44

    7

    9

    مهریار عزیز بنده هم همینو میگم اما خب همون طور که خودت بهتر میدونی یه عده همیشه میخوان چیزی رو بگن که واقعیت نداره

   • 77Ali

    9

    4

    Amin44
    من از ۲۰۱۲ تموم ریسا رو دارم میبینم قبل اونم از ۲۰۰۷ درگیر اف وان بودم
    منم منمر ماشین استون نیستم بحث من از همون اول واضح بود دارم میگم اینکه لنس بعد پیت استاپش پشت ماشینی گیر نکنه امکان نداره ؟ شما دارید میگید لنس حداقل پشت وتل تموم میکرد پس یعنی تو دیدتون دارید که از وتلم عبور میکرد درسته؟ من حرفی که دارم میزنم مستنده ریس پیس سب در کل مسابقه 0.6 ثانیه سریع تر بود این حرفی هم که میزنم دیتاش تو انالیزای چنلا دیدم اما همانطور که گفتم حرف من اینه شما نمیتونی تئوری بیای بگی لنس میرسید پشت وتل من دارم میگم ریس واقعی سبقت میخواد
    در مورد پیس استونم باید یادمون باشه تایرای وتل ۱۰ دور فک کنم نو‌تر بودن از لکلرک و گسلی با دوومی هم که تایرای هارد نشون دادن تو این ریس فک کنم هممون قبول داریم ۱۰ دور زیاده که شما اصلا اینو در نظر نمیگیرین سب چطوری تونست ۱۰ دور تایر بهتر داشته باشه؟ چون تونست سافتو ۲۰ دور دوام بده از دور ۱۵ تا ۲۰ هم مکس تو‌۳ ثانیه اییش بود نمیخوام بگم سب با استون اندازه مکس سریع بود نه اصلا اینو نمیگم دارم میگم ۲۰ دور دوام دادن سافت و داشتن پیس تو ریسی که هاردش بعد ۳۰ دور فیلیر میده کار مهمیه ولی شما دارید جوری رفتار میکنین انگار یه کار عادی عه هر کی انجامش میده
    در مورد موناکو سب هم باید بگم بله تو اون ۲ دوری که که تونست از همیلتونو گسلی پیشی بگیره دوباره یه کار درجه یک بود

   • 77Ali

    5

    7

    مهیار
    من نمیدونم خطابت من بودم یا نه ولی من مگه گفتم لنس راننده نیست؟ یا هیتش کردم ؟ من اتفاقا یکی از حامی های لنسم و به نظرم پسری عه که سریعه و از همه مهمتر خوب ریس میده من بازم میگم موضع من واضحه ۲۰ دور دوام دادن سافت با پیس بالا فقط یه ریس دادن خوب عادی نیست اصن تموم چیزارو بریز دور که سو‌تفاهم نشه ، مخالف جمله اخر منید؟ هم شما هم amin 44
    من کامنتام موجوده من تقریبا هیتر کسی نیستم و باوجود اینکه سب فنم جاهای خیلی زیادی کامنتای حمایتیم از لویس موجوده اینارم میگم که بدونین تعصبی نظر نمیدم همانطور که به تحسین دفاع جانانه لویس تو بحرین پرداختم الانم میگم ریسی که سب داد جانانه بود فراتر از یه ریس خوب بود یه ریس عالی بود حالا شما میگید نه پیس استون خوب بود اخه بحث اینه پیس استون از پیس مرسدس بیشتر بود که بوتاس نتونست حتی یه سبقت بگیره و جلو بیاد اما سب اومد ؟ خودم منتقد بوتاس تو مرسدسم ولی مگه بوتاس کم راننده اییه؟

   • مهدی

    6

    9

    امین 44 با مهریار قشنگ معلومه ک میخوایید کار فوقالعاده سب رو کوچیک بی ارزش نشون بدید جوابی نمیدم دوستان زحمتشو کشیدن و از این دوستان ممنونم
    همه با این کار وتل حال کردن غیر شما دونفر
    خب بزرگکان همیشه منتقدایی دارن ک منتقد نیستن در اصل هیتر بشمار میان….

   • Mehriar Salehi

    12

    10

    وقتی جواب منطقی نباشه، میشه این کلی گویی ها!
    همه میدونن…همه مشخصه فلان…هیتر هستین! واقعا یه سوال برام پیش اومده، کی این کلمه رو یادتون داده؟ این یک اصطلاح موتوراسپرتی مثل بارج بورد و کوالیفاینگ و آت لپ و غیره نیستا…یه کلمه ساده هست که یا شما انگلیسی زبونی و بلاجبار داری فارسی تایپ میکنی، یا فارسی یادت رفته یا کلا معنی کلمه رو نمیدونی چون جمع بزنی تو فوروم های انگلیسی زبان از این کلمه اندازه یک روز این صفحه استفاده نمیشه.

    کن تلاشی نمیکنم کار راننده های آستون رو کوچیک بنظر برسونم، فارسی نوشتم که کار جفتشون خوب بود البته امثال شما خب ظاهرا زبان رسمی کشورت رو فراموش کردی…تلاش سر اینه که هیجانات بی حد و حصرتونو کنترل کنین و متوجه باشین ماشین دیگه آستون هم تو همون حدود داشت مسابقه میداد اگر نگم با پیس بهتر.

    بعید میدونم ذهنت گنجایش خوندن لپ تایمهارو داشته باشه، اما اگر خواستی با دیتا برات توضیح میدم.

    علی، خیر خطابی به جنابعالی نبود.

   • REZA.M

    11

    9

    جناب آقای مهریار صالحی
    اگه قصد شما از گقتن این حرف کوچک کردن شاهکار فتل و رانندگی خوبش هست باید بگم سخت در اشتباهی و حرفهای شما در مورد لپ تایم های فتل و استرول بی پایه و اساسه
    دلیل
    چند تا از راننده هایی که رفتن پیت نسبت به راننده هایی که توی اون مقطع نرفته بودن کند تر شدن
    دلیل دقیقش رو نمیدونم ولی قطعا باد کثیف ماشین جلویی تاثیر گذار بود
    فتل هم از همین راننده ها بود
    تا قبل از رفتن به پیت از استرول سریعتر بود
    اما وقتی هارد انداخت و پشت لکلرک اومد بیرون توی بعضی از دور ها لپ تایم هاش کند تر شد نسبت به استرول
    اجازه بده بیشتر و با اعداد توضیح بدم

    تا قبل از اینکه لکلرک بره پیت غیر از 2 دور اخر قبل از رفتن به پیت، از استرول سریعتر بود.
    دور 10 رفت پیت، هارد انداخت و تقریبا توی فاصله نزدیک استرول اومد بیرون، تقریبا 2 ثانیه پشت استرول اومد بیرون.با اینکه هارد نو داشت ولی از مجموع 18 دوری که پشت استرول بود( البته توی تعدادی از دور ها همراه با گسلی پشت استرول بود) غیر از 5 دور( که اونم لکلرک با اختلاف خیلی کم و بعضا ناچیز سریعتر بود) توی بقیه دور ها استرول ازش سریعتر بود یعنی 13 دور استرول از لکلرک سریعتر بود درحالی که لکلرک هارد نو داشت و استرول هارد کهنه
    گسلی
    قبل از اینکه بره پیت تمام دور هاش از استرول سریعتر بود
    بعد از اینکه دور 12 رفت پیت و هارد انداخت توی فاصله تقریبا 1 ثانیه ای استرول خارج شد و 16 دور پشت استرول بود و از این 16 دور فقط 3 دور سریعتر از استرول بود در حالی که هارد نو داشت.
    اما فتل
    تا قبل از اینکه بره پیت غیر از 3 دور تمام دور هاش از استرول سریعتر بوده
    وقتی که فتل از پیت خارج شد فاصله ها در دور 19 به این شکل بود
    ————————————————–
    همیلتون
    ( 6.6 ثانیه)
    استرول
    ( 2.6ثانیه)
    گسلی
    ( 2.2ثانیه)
    لکلرک
    ( 2.5 ثانیه)
    فتل
    ————————————————–
    یعنی تقریبا از لحظه ای که لکلرک از پیت خارج شد توی باد کثیف استرول بود
    از وقتی گسلی از پیت خارج شد توی باد کثیف استرول بود
    و از وقتی که فتل از پیت خارج شد توی باد کثیف استرول، گسلی و لکلرک بود
    در حالی که توی این مدت یعنی از دور 19 تا 29 استرول تقریبا توی هوای آزاد بود
    فاصله چهار راننده در دور 24
    ————————————————–
    همیلتون
    ( 9.4ثانیه)
    استرول
    ( 3ثانیه)
    گسلی
    ( 2.9ثانیه)
    لکلرک
    ( 1.6 ثانیه)
    فتل
    ————————————————–
    بعد از اینکه فتل رفت پیت و تا قبل از اینکه استرول تصادف کنه یعنی از دور 19 تا 29 ( 10دور) 5 دور فتل سریعتر از استرول بود و 5 دور استرول سریعتر از فتل بود
    در حالی که استرول توی هوای آزاد بود و فتل توی هوای کثیف گسلی و لکلرک
    بنابراین همونطور که دیدی لکلرک، گسلی و فتل تا قبل از رفتن به پیت از استرول سریعتر بودن ( البته داشتن لاستیک سافت هم بی تاثیر نبود بخصوص در مورد گسلی و لکلرک)ولی وقتی رفتن پیت چون توی هوای کثیف قرار گرفتن و استرول توی هوای آزاد بود ( البته سه تا چهار دور استرول هم به همیلتون نزدیک بود ولی بعد فاصله بیشتر شد و استرول توی هوای آزاد قرار گرفت) نسبت به استرول کند تر شدن.
    البته لپ تایم های فتل و استرول نزدیک بود اما لپ تایم های گسلی و لکلرک به وضوح کند تر از استرول بود.و راننده های دیگه ای هم بودن که این اتفاق براشون افتاد.
    سونودا از دور 10 که رفت پیت تا دور 18 لپ تایم هاش سریعتر از استرول بود غیر از 2 دور البته ولی توی دور 19 که توی باد کثیف فتل قرار گرفت و در همین حال استرول هم توی هوای آزاد بود تا دور 29 فقط 2 دور لپ تایمش سریعتر از استرول بود.
    بنابراین نزدیک بودن زمان های استرول و فتل به این معنی نیست که استرول خیلی خوب رانندگی کرده و یا عملکرد فتل یه عملکرد معمولی بوده.
    در ضمن قطعا عملکرد فتل معجزه نبوده.
    معجزه منطق و تحلیل شماست! معجزه کامنت شماست!
    فکر کنم شما دیگه اثبات کردی که هیتر فتلی.ولی بذار بهت بگم.اگه میخوای عملکرد فتل رو معمولی نشون بدی بهتره خیلی خودت رو اذیت نکنی.
    کامنت شما بی اهمیت تر از اونی هست که شیرینی عملکرد خوب فتل رو برای ما فتل فن ها از بین ببره.

   • مهدی

    7

    7

    ممنون مهریار اقا
    ب خاطرتون برسونم فارس نیستم کردم
    لپ تایم هم نیازی نیست توضیح بدی برام میدونم چیه….
    بالاخره ایندکلمه ی جور جا افتاده هر چی باشه ما خودمون ی معنی بهش میدیم دیگه
    بعد جایگاه این ماشین اینجاهاست رده دو و رده چهار اینا…. داداشم باور کن زور الفاتائوری قشنگ ب استون میچربه حالاچ برسه ب مکلارن و الپینو اینا یا فراری
    نمیدونم اقا مهریار با اون همه تجربت و دانشت اگه بگم حرفای دیگت همش صحیح… ولی این نظرت در مورد استون رو نمیدونم کجای دلم بزارم یا کجای مغزم
    این شاهکار راننده های استونه مخصوصا وتل ک انقد از ی ماشین نسبتا خوب نتایج عالی میگیرن مثلا سکو گرفتن… دیگه وتله داداش نابغس ی جورایی عشق ماست

   • Engineer

    9

    6

    REZA.M
    تا حالا تحلیل به این درستی و کاملی که 100% ازش درست بود رو نه تنها در اینجا بلکه در هیچ جایی ندیدم.

    شما حتی جای سوال در تحلیلت باقی نزاشتی و ثابت کردی نسبت به من و امثال من در دیدن مسابقه و تحلیل کردن استادی.

    با افتخار بهترین تحلیلی بود که دیدم.
    خوشحال میشم که شما رو دوست خودم بدونم.

   • Mehriar Salehi

    6

    6

    ‏Reza.M

    اولش خوب شروع کردی اما بدجور بهت فشار اومد که ۵ دقیقه تایپ رو نتونستی تحمل کنی، بنفش شدی بازم آخرت.
    اگر بی اهمیت بود، انقدر تایپ نمیکردی، اگر بی اهمیت بود یک سری آنالیزهای خنده دار رو نمیکردی.

    ۱.کلا ۲/۳ کامنتت رو میزارم کنار چون داشتی لپ تایمهای راننده ایی که ایتدای ریس با هارد شروع کرده، زمانی که بدترین موقع هست برای استفاده از تایر هارد بخاطر کریپ پایین تر پیست، رو با کسانی که تایر سافت داشتن قیاس میکردی و میگی دیدی اینا سریعتر بودن پس بعدش کند تر بودن بخاطر هوای کثیف بوده! وقتی ادم سنگ بنای تحلیلش رو اشتباه بزاره تا تهش اشتباه میره.

    ۲.خیر، این پیست گپ ایده آلش برای زمان زدن بین ۲-۳ ثانیه هست، چون یک مقدار تایم توی سکتور ۲ از دست میدن و همون مقدار یا بیشترش رو توی سکتور اوی و مخصوصا سوم بدست میارن.بهرحال این تیمها و راننده ها یکم بیشتر از شما حالیشونه برای جایگزاری ایده آل توی کوالیفاینگ.اون گپ ۲-۳ ثانیه ایده آل بود.

    ۳.اینطور نبوده که یه ماشین بیاد پشت لکلرک و بعد قفل بشه، به هیچ وجه.سبقت گیری تو این پیست امکان پذیره، مخصوصا اگر ماشین رقیب موتور فراری داشته باشه که انواع و اقسام تیم ها با موتورهای مختلف ازش سبقت کرفتن.اگر بلاک شده بود، میرسید، سبقت میگرفت…خیر، پیسش تو اون مقطع همون بود.

    ۴.سند موضوع بالا که بگم چقدر در اشتباهی در مورد تاثیر هوای کثیف ماشین فراری…۳ لپ اول که سب از پیت خارج شد، متوسط تایمش ۴۶.۶۰۵ بوده تو زمانیکه به قول شما هنوز به هوای کثیف شارل (زیر ۲ ثانیه) نرسیده بود.متوسط کل استینت اپ ۱۹ تا زمان سیفتی کارش ۴۶.۵۳۷ بوده…برات ترجمه میکنم که راحتتر متوجه بشی : ۰.۰۶۸ ثانیه در دور تو هوای ازاد کندتر از زمانی بوده که پشت شارل حرکت میکرده، پس بلاک کردنی نبوده.این چه تاثیر هوای کثیفی بوده که باعث سریعتر شدن ماشین پشتی میشده؟

    ۵.شارل و گسلی رو سند قرار میدی که بگی ماشینهای سریعتر هم فلان…بدون توجه به تایر کامپاند! عجب! منتها من نمیدونم چطور شد استرولی که تا سال قبل امثال شماها بنده رو‌مسخره میکردین سر اینکه میگفتم راننده بدی نیست الان شده کسی که با ماشین کندتر (بقول شما) تونسته از گسلی و شارل سریعتر بره؟ الان شد بنچ مارک؟! داری درباره استرول صحبت میکنیا! یه راننده معمولی! وقتی اون با اون ماشین خوب نتیجه میگرفته، معنیش یه چیزه، آستون مارتین این ریس ماشین خوبی داشته و تایر منحمنت عالی.
    مگر اینکه یهو تصور کرده باشین لول این راننده ۵-۶ پله بهتر از سال قبلش شده.

    پس بهتره قبل تجزیه تحلیلت، یه نگاه به تایر کامپاندها بندازی بعد نتیجه بگیری، یه نگاه به سبقتگیری ها بندازی و بعد بگی پشت یکی گیر کرده فلان راننده، یه نکاه هم به پیس راننده تو هوای کثیف و زمانی که جلوش باز بوده بندازی که داستان نگی، چون شاید یه سری بخونن ببینن چندتا عدد نوشتی فکر کنن فکری پشت این پست هست.

    خیلی واضح هستش، اینا لپ تایمهای متوسط سه راننده هست بین لپ ۱۹ که سب تایر نو انداخت تا انتهای ۲۹ که تایر لنس از بین رفت :

    استرول : ۴۶.۵۰۷
    فتل : ۴۶.۵۳۷ (+.۰۳۰)
    لوییس : ۴۶.۰۴۶ (-.۴۶۱)

    لنس تایر بیست و خورده ایی لپی داشت و این دو راننده تایرهای نو و کم کارگرده…نتیجه اش ساده هست، لنس ریس بینظیری رو داشت انجام میداد و بنظر من عملکردش اینجا از سب بهتر بود.
    این اعداد و ارقام هست، توضیح کاملم هست، اگر حقیقت ناراحتت میکنه مشکل من نیست.
    یکی دوباری هم این هفته نوشتم که کار سب هم خوب بود اما اگر دلت میخواد بیام مثل این طرفدارایی که درحال عقده کشایی هستن از دیروز تا حالا و تمام گرید رو مسخره میکنن با یک ریس “نسبتا خوب” فتل؟ اینم باز مشکل خودته.کار من نیست.

    آخر مسابقه، یه درس اخلاق بود به امثال تو و فن بوی های دیگه این صفحه، نه الزاما طرفدارای سب، کلا تمام فن بوی ها.
    آلونسو بالای ۱۰ تا مصاحبه داشته درباره اینکه قهرمانی های سب با بهترین ماشین بوده، چندین بار زیر سوال برده کیفیت این قهرمانی هارو، چندین بار از ضعفهاش گفته، شارل یک سال روابط زیاد جالبی با سب نداشته حداقل توی پیست…اما چیزی هست به نام احترام! یاد بگیرید، این فوتبال نیست که یه سری بی سر و پا جدا از درآمد زیادشون، توی زمین هم دیگه رو میزنن، توی راهرو هم دیگه رو میزنن، توی مصاحبه بهم بد و بیراه میگن و…یاد بگیرید از راننده هایی که جلوی دوربین بهتون نشون داده میشن که با وجود اینکه نظرشون شاید درباره کیفیت یک راننده خیلی بالا نباشه، تبریک میگن، طرف مقابلشونم نه میاد گارد بگیره که اه! تو فلان روز فلان حرف رو زدی پس بفرما کنار یا مثلا تو پرس کنفرانس بیان بگن هان آلونسو فلان زمان فلان حرف رو زده منو “هیت” کرده، الان چرا اومده دست داده؟!
    در حد طرفدارای فوتبال میبینی و رفتار میکنی، ذهنتم شدیدا بسته هست، آب رو میگی سر بالا میره، زرد رو میگی قرمزه که تهش به نتیجه مطلوبت برسی و به کسایی که نظر متفاوت دارن برچسب میزنی.کمبود ها رو جای دیگه خالی کن پسر جان، من ۲۲-۳ ساله این ورزش رو صبح ظهر شب دنبال کردم، درس و کارم رو سر ریس استاپ میکردم که چیزیو از دست ندم، تنفر از یه راننده؟ این برای شماست که درکی از احترام جاری بین طرفداران تیم ها و راننده های این ورزش رو نداری و ذهینیت طرفدارای گلگهر رو داری پیاده میکنی.وگرنه انتفاد از سب تو کلاب طرفدارانش یه موضوع عادیه، انتقاد از فراری تو پیجشون یک موضوع عادیه….خود راننده ها از هم بد میگن اما احترام میزارن به کار دیگری…فقط و فقط و فقط اینجاست که طرفدار فلان راننده توقع داره قربون صدقه اش برن و هر عملکرد خوبی رو در حد یک شاهکار بپذیرن…باور کن این ورزش با چیزایی که قبلا قیاس کردی تفاوت اساسی داره، از راننده ها یاد بگیر که طرفدارشونی.

    لطفی که امثال شما میتونن بکنن اینه که تو هیچ فوروم خارج این صفحه کامنت نزارن، با انگشت نشونت میدن اگر این هیت هیت هیت بازیهاتو راه بندازی، هستن اونجا هم البته، اما انقدر انگشت شمارن که نشونشون میدن و میخندن بهشون.شما خودتو اسباب خنده اشون نکن.

   • sebastian

    5

    6

    ممنون رضا جان
    خیلی شیک و زیبا به اونایی ک فقط از فرمول یک انتی فتل بودن و یاد گرفتن فهموندی.

   • REZA.M

    3

    4

    دوست عزیز”Engineer” شما لطف دارید به من.
    تمام تلاشم رو کردم تا کامنتم بر پایه اعداد و ارقام و مستند باشه.
    در ضمن شما مهندس هستید و قطعا در درک مسائل فنی نسبت به من بهتر هستید.
    قطعا باعث افتخار و خوشحالی منه که دوست شما باشم.

   • REZA.M

    3

    5

    دوست عزیز”sebastian” شما لطف دارید. کامنت متعصبانه کار بدی نیست و بنظر من اشکالی هم نداره.اما اینکه یه کامنت متصبانه بنویسیم و روی اون کامنت، روکش منطق بکشیم و سعی کنیم اون رو منطقی نشون بدیم قطعا کار درستی نیست.

   • REZA.M

    5

    5

    مهریار جان
    فکر کنم بهتره در مورد اینکه به چه کسی بیشتر فشار اومده قضاوت رو به دیگران بسپاریم
    1.شما اصلا کامنت من رو نخوندی
    من توی کامنتم گفتم که سرعت بیشتر گسلی و لکلرک و فتل نسبت به استرول توی استینت اولشون چندان بی ارتباط با داشتن لاستیک سافت نبود.بخصوص لکلرک و گسلی که تقریبا توی همون محدوده ای که پیرلی اعلام کرده بود رفتن پیت ولی فتل بیشتر بیرون موند و قاعدتا باید در اواخر استینت لپ تایم هاش نسبت به استرول کند تر میشد.
    2.در ضمن چیزی که شما میگید روی کاغذ درسته. چیزی که توی ریس دیدیم متفاوت بود
    به عنوان مثال تا زمانی که سونودا توی هوای کثیف فتل نبود 75 درصد لپتایم هاش سریعتر از استرول بود.اما از دور 19 که توی هوای کثیف فتل قرار گرفت 80 درصد لپتایم هاش نسبت به استرول کند تر شد در حالی که روی هارد بود.
    3.سبقت گرفتن توی این پیست امکان پذیر هست.اما وقتی که توی سکتور 2 به اندازه کافی سریعتر تر از ماشین جلو باشی تا بتونی نزدیک بمونی و توی کفی رد بشی.توی اون مقطع فاصله لکلرک با گسلی زیر دو ثانیه بود بنابراین نمیتونست توی سکتور دو اونقدر نزدیک بمونه که بتونه توی کفی رد بشه در مورد فتل هم همین بود.توی سکتور دو تایم زیادی از دست میداد چون توی هوای کثیف لکلرک بود.از طرفی لکلرک “تو”ی گسلی رو داشت بنابراین سبقت گرفتن از لکلرک توی کفی حتی با موتور مرسدس هم ممکن نبود توی اون شرایط.بنابراین این موضوع ربطی به پیس فتل نداشت.
    4 5.به مورد 1 مراجعه کن
    حتی بدون توجه به نوع لاستیک گسلی و لکلرک شرایط سونودا اثبات میکنه که مشکل هوای کثیف بوده.هر چند که من توی کامنتم هم گفتم که توی استینت اول داشتن لاستیک سافت برای لکلرک و گسلی بی تاثیر نبود.در ضمن فتل گیر کرده بود پشت گسلی و لکلرک بنابراین مجبور بود با سرعت اونها حرکت کنه.توی اون مدت زمانی که پشت لکلرک بود گاهی لکلرک سریعتر بود و گاهی فتل.اما هر چقدر که فتل نزدیک تر میشد لپ تایم هاش بیشتر افت میکرد بخصوص وقتی اختلاف کمتر از 2 ثانیه میشد.
    در مورد سایر حرف هات هم نظری ندارم.دیگران قضاوت خواهند کرد که حق با ما فتل فن هاست یا شما.

   • Engineer

    3

    4

    REZA.M
    مخلصم شما از دانش و دقت بسیار بالایی برخوردارید.

    خوشحالم که چیزهای زیادی از شما یاد گرفتم و باید باز هم از شما بیاموزم.

   • Mehdi mozafari

    4

    7

    دمت گرم مهریار
    امیدوارم براشون کافی باشه،هرچند بعیده. مرزهای تعصب را رسما جابجا کردن اینجا. اون یکی شون کلا از همه چیز،دقیقا همه چیز(پیست خشک،پیست بارونی،لاستیک نرم،لاستیک سخت، هوای کثیف و تمیز، اورکات و اندرکات، جدید و قدیم، ازسنا گرفته تا مازپین ووووو) استفاده میکنه برای ضعیف جلوه دادن همیلتون!
    بسه پسر جون،بقیه که هیچ، به خودت رحم کن.با این حجم از تعصب و نفرت به سختی زنده میمونی.وقت که برات ارزشی نداره،بیست و چهاری توی سایتی و از هر پنج تا کامنت دوتاش مال شماست.همه دیگه فکر کنم فهمیدن مهندسی. اونقدر درگیر این تعصب‌ات هستی که مترومعیارت در مورد کاربرها میزان ضدیت‌شون با راننده مورد حمله خودته.اگرطرف گفت همیلتون اشتباه کرده،فوری یه کامنت میای که بابا تو دیگه کی هستی و چقدر از فرمول یک سرت میشه و با پذیرفتن دوستی من سرافرازم کن! دوتا کامنت بعد اگر گفت همیلتون راننده خوبیه فوری لغو دوستی میکنی و میزنی به صحرای کربلا.
    مهریار از فوتبال و طرفدارهاش و بازیکناش گفت.اینجا داره دوتا سور میزنه به صفحات فوتبالی. استعداد خارق‌العاده ای داریم در به گند کشیدن هرچیزی
    دست خوش

   • Fastboy 44

    4

    4

    واقعا داریم چیو به کی میگیم؟!
    یه عده هستن تو سایت که برا هم نوشابه باز میکنن،خیلی هم جالبه دمشون گرم!
    فقط اینو خواستم بگم که،کسی که که هنوز نمیدونه جزو ۱۰ نفر اول نباشی امتیاز فاستست لپ(نه فاست لپ و فست لپ!!!) بهت تعلق نمیگیره،یا اونی که هنوز نمیدونه تو هرمسابقه به هرکس چند امتیاز میده چه انتظاری ازش داریم ما؟!(دقت کنید!بین باد معده و از روی معده حرف زدن فاصله زیادیه!)
    از قدیم گفتن نرود میخ آهنی در سنگ!

   • Engineer

    4

    1

    Fastboy 44

    مودب باش
    حالا برای هم نوشابه باز میکنیم.
    نوشابه هامون رو هم از ردبول میگیریم.

    به فست لپ هم فاست لپ میگیم و حتی توی گوگل هم نمیزنیم تا تلفظ درست رو بدونیم جدا از اینکه هیچی از زبان انگلیسی سرمون نمیشه و از رو عادت هم یه چیز رو نمیگیم.

    از قوانین هم بی اطلاع هستیم و هیچی حالیمون نیست و علاقه ای هم به یادگیری قوانین نداریم.
    از نظر فنی و سواد هم مدرکمون رو از جوب پیدا کردیم.

    تعصبی و بی منطق هم هستیم.

    حالا بزارید ما جاهل بمونیم و برامون ثابت نکنید تا قانع بشیم.
    و برید چیز هایی که فکر میکنید با اندیشه و دانشتون درست هست رو برای هم دیگه بگید و برای هم کف بزنید چون نه تعصبی هستید و نه بی منطق.

    احتمالا از من و امثال من هم بیشتر میفهمید و هم دانش بالاتر و منطق دقیق تری دارید وقت برای بحث کردن برای اینکه یه عده تعصبی رو قانع کنم ندارم یا به قول خودتون فن بوی تعصبی.

    حالا مارو به حال خودمون رها کنید تا چیزهایی که فکر میکنیم درسته رو بیان کنیم.
    شما هم چیزهایی که فکر میکنید درسته بیان کنید.

    اول فصل فکر میکردی بعد 6 ریس رانندت 30 امتیاز جلوتره.
    الان که میبینی 4 تام عقبتره داری اینجا خالی میکنی.

    مگه نگفتی مکس حالا حالا ها مونده برسه.
    پس چرا زودتر از همیلتون رسید.

    برای همدیگه کف بزنید و از واقعیت ها فرار کنید هیتر های تعصبی عزیز.
    من وقت واسه این مشاجره های بیهوده اصلا ندارم و علاقه ای هم به بحث و تمسخر ندارم.

    هنوزم انقدر بچه نشدم که تلفظ 1 انسان رو به خاطر عادت از قدیم مسخره کنم.
    و یا از بی اطلاع بودن کسی از 1 چیز بعد 1 سال که 1 چیز پیش اومد که اطلاع نداشته رو مایه بزارم.

    ولی هنوزم انقدر عقلم نمیرسه که مثل دوستان دیگه جوابت رو ندم.
    اینجا من با تو و هیچکس کاری نداشتم و فقط از آقا رضا تعریف و تمجید کردم.

    ولی تو نشون دادی که میتونی تا چه حد گستاخ باشی و به بزرگتر از خودت تا چه حد توهین و بی احترامی کنی.

    متاسفم برای ادب و تربیتت.

   • Fastboy 44

    2

    6

    واقعا ممنون خدا هستم که احتیاجی به گوگل ندارم برای زبان انگلیسی
    چون زبان انگلیسی ام اونقدر خوب هست که بتونم بفهمم و اگه رفتم جایی بتونم دو کلام! انگلیسی با طرف مقابلم بازی کنم
    Fast با Fastest فرق داره یکی صفته ساده ست و اون یکی صفت برترین (superlative)!
    “از نظر فنی و سواد هم مدرکمون رو از جوب پیدا کردیم”
    حتما یادت هست که من گفتم که مدرکت ارزش داره!
    میگی وقتی برای جواب دادن ندارید،وقتی همین الانشم جواب دادین و هر دفعه ۱۰۰ خط طومار مینویسید!
    که میشه دبل استاندارد!😁🤦‍♂️
    میتونید کلللل سایت رو بگردین
    من یادم نمیاد چیزی(کمتر چیزی) رو با قاطعیت نگفته باشم
    و این رو هم میگم ورستپن تا آخر عمرش هم تلاش کنه لوییس همیلتون نخواهد شد!
    خیلی جالبه که میگی الان بالاتره،پس خوبه برای دو هفته لوییس همیلتون شده!!!
    احتمال زیاد هم این فصل قهرمان بشه،و شاید رکورد سکو و برد رو هم بزنه تو تاریخ
    ولی هیچوقت لوییس همیلتون نمیشه!
    زودتر از همیلتون به چی رسید؟!
    ها؟!
    به چی؟!
    بعد ۷ ریس نکنه جام اهدا میکنن؟!
    بقیه حرفاتم که هیچی
    ممنونم این حرفایی که گفتی
    نظر لطفته داداش😚🤗

   • Fastboy 44

    2

    5

    درضمن!
    نوشابه باز کردن یه اصطلاحه!!!!!
    هیچ ربطی هم به ردبول نداره!!!!
    چرا همه چی رو قاطی میکنید؟!؟!
    به دلیل اینکه اشتباهتون رو گفتم و بی احترامی و گستاخی کردم!!! من رو ببخشین
    سعی در اینه که دیگه این اتفاقات صورت نگیره!

   • Engineer

    4

    1

    Mehdi mozafari
    جناب مهدی عزیز.

    شما بنده رو مهندس صدا نکن بنده عقده اینکه بهم بگن مهندس رو ندارم.
    شما میتونی هرچی دلت میخواد من رو صدا کنی.

    من نمیدونم جنابعالی چرا انقدر به من توهین کردید و من چه کار با شما کردم.

    اولا من این بحث پیس استرول رو خوب تماشا نکردم تو ریس برای همین وارد این بحث فنی بین جناب رضا و جناب صالحی نشدم.

    و توهینی هم نسبت به شخص شما و جناب صالحی یا کسی نکردن حتی کامنت در مورد این موضوع نزدم و نوشتم جناب رضا از من و امثال من بیشتر متوجه میشه.

    که خوب نمیدونم تعریف و تمجید من چه ضرری به شما میرسونه.

    بله من مترو معیاری دارم.

    هرکسی طرفداری سب رو بکنه و یا مکس من درخواست دوستی میدم.
    ولی هرکسی که طرفداری همیلتون رو بکنه لغو دوستی نخواهم کرد و حتی درخواست بده قبول میکنم.

    لغو دوستی با کسی میکنم که در بحث من رو فن بوی خطاب کنه و بهم بی احترامی کنه.

    ضمنا شما چشمانت رو رو حقیقت بستی و این شما هستی که از من و مکس و فتل نفرت داری و نسبت به دوستانت تعصب.

    بله بنده 1 بار به شما نوشتم سوادتون بالاست چون از مکس دفاع کردی در صورتیکه شروع استارت ایمولا واقعا حق با مکس بود.

    و تا حالا طرفداری های زیادی از شما دیدم نسبت به همیلتون ولی به خودم اجازه ندادم بیام و توهین کنم به شما.

    شما حقیقتن چشمانت رو بستی

    سب وی آر خیلی وقته دوست منه
    تو همون پست بعدی از همیلتون دفاع کرده و با من بحث.

    آیا من لغو دوستی زدم.
    ببخشید ولی اینها فقط یک فکر مریض هست که دیگران رو مثل خودشون خطاب میکنن.

    قبلا هم گفتم طبیعی هست اینکه هرکی طرفدار کسیه و مخالف کسی.
    و الان چند دسته ای ایجاد شده.

    عده ای طرفدار همیلتون و بوتاس هستند و نسبت به مکس و فتل هیت میدن.
    عده ای هم طرفدار فتل و مکس هستند و نسبت به همیلتون و بوتاس هیت میدن.

    بله من با بوتاس-همیلتون-مازپین-آلبون-استرول-لطیفی مخالف هستم.

    همیلتون رو اسطوره دونستم تو همین پست و arvim بهم پاسخ داد خواستی برو ببین.

    من اگه میخواستم به همیلتون توهین کنم نمیگفتم همیلتون اسطورست.
    و اینکه در مورد بوتاس و آلبون حرفی ندارم همیشه هم پای حرفم هستم و اصلا اونها رو راننده نمیدونم.

    با شما و دوستتون هم کاری نداشتم و فقط از دوستی تعریف کردم.
    شماها به من حمله کردید.

    منم حواب هرکسی رو دادم که به مکس هیت بده و یا همیلتون رو بزرگتر از مکس جلوه بده و از اشتباهات مکس بگه در صورتیکه اشتباهات راننده خودش بیشتره.

    شماها با بی انصافی با مخالفینتون برخورد میکنید و توهین میکنید بهشون.
    اینکار صحیح نیست.

    بازم مگیم سب وی آر از همیلتون دفاع کرده خواستی تو پست بعد ببین.
    ولی نه تنها باهاش لغو دوستی نکردم بلکه هر روز صمیمتم باهاش بیشتر میشه.
    با کسی لغو دوستی میکنم که مکس و فتل رو هیت کنه و طبیعی هم هست.

   • Engineer

    1

    1

    جناب ادمین تایید بکن.

   • Engineer

    3

    1

    Fastboy 44

    افرین به تو پسر خوب که انگلیسی بلدی.
    ما بلد نیستیم.
    از این به بعد هم سوال انگلیسی داشتیم میاییم پیشت.

   • Mahmood.ghaedi

    2

    5

    خب دوست عزیزی ک 60 خط تحلیل کردی درباره لپ تایم حرف میزنی میخوای بااین اعداد ثابت کنی ک سب بهتر از استرول بوده دوست عزیز اونی ک شما زدی فاصله زمانی با راننده جلویی بوده ن لپ تایم وقتی نمیدونی لپ تایم چیه😂 چرا بحثت و تحلیلت برپایش میذاری😂

   • Fastboy 44

    0

    5

    از این به بعد هم سوال انگلیسی داشتیم میاییم پیشت.
    نه
    چرا از من؟!
    گوگل ترنسلیت هست!
    یه موضوع خیلی ساده و فرق Fast و Fastest رو توضیح دادم
    کار شاخی نکردم!
    🤗

   • Engineer

    3

    1

    Mahmood.ghaedi
    جناب آقا محمود بنده 2 خط درباره ریس پیس ننوشتم مطالعه کنید ببنید.
    اصلا تو این بحث نبودم منم رو کشوندن تو بحث دوستانت.

    Mehdi mozafari
    ضمنا
    من تا به حال از کسی واسه بد همیلتون رو گفتن تعریف نکردم.

    اونروز که از شما تعریف کردم واسه حماییت نسبت به مکس بود.

    و الانم که از آقا رضا تمجید کردم برای حمایت از فتل.

    اصلا بحث همیلتون نبود الان بحث فتل و استرول بود.

    از این به بعد سعی کن اول یه چیزی رو دقیق بدونی بعد دهنت رو باز کنی.

   • Mahmood.ghaedi

    1

    7

    Engineer
    اقای محترم چرا هرکی کامنت میذاره شما میای وسط و میخوای جواب طرف شما بدی
    مگه تو فاصله زمانی گذاشتی ک الان جواب میدی اخه اونی ک فاصله زمانی بین ماشین ها با لپ تایم اشتباه کرد شما بودی

   • Engineer

    3

    1

    Mahmood.ghaedi
    جناب محمود.
    فکر کنم تعداد دیسلایکت نشون بده حرفت بی ربط بود.

    قصد جسارت ندارم.
    شما انسان با اخلاق و محترمی هستید.

    ولی ازتون میخوام یکبار دیگه همه کامنت های مربوط به پیس فتل و لنس رو بخونی.

    بنده 1 بار نوشتم پیس استون به خاطر فتل بالا بوده که درستم هست فتل در هر صورت پیس بهتری نسبت به لنس داشت.

    و اصلا دیگه تو این بحث دخالت نکردم و 1 بار از آقا رضا تمجید کردم و به کسی هم توهینی نکردم و بعد که ایشون جوابم رو داد بازم از ایشون تشکر کردم.

    من نمیدونم این که من چه کسی رو تایید میکنم به کی ربط داره.
    و چه فشاری به کی آورده که من بدون توهین به کسی از ایشون تعریف کردم و گفتم استاد منه نگفتم که استاد شماهاست که بهشون برخورد و به من توهین کردن.

    بعدشم
    من اصلا به کسی کاری نداشتم نه به راننده ای و نه به کاربری که بخوام بیام جواب بدم و دخالت کنم.
    قضیه سر پیس فتل و لنس بود منم سعی کردم چیزی نگم.

    2 تن از دوستانت بالا به من حمله کردن و منم پاسخ اونها رو نسبت به خودم دادم.

    لطفا با تفکر بیشتر کامنت بزار آقا محمود.

   • Engineer

    3

    1

    ضمنا محمود خان

    من اصلا در مورد لپ تایم فتل و استرول صحبتی نکردم که میگی من اشتباه گفتم.

    وقتی حرفی نزدم از لپ تایمش چی رو اشتباه گفتم.

   • Mahmood.ghaedi

    1

    1

    Engineer.
    حالا اسمتون مهندس گذاشتین یا هستین نمیدونم
    ولی سادهترین کامنت از نظر ادبیات فارسی من گذاشتم و شما الکی امدین وسط یکی درباره لپ تایم کامنت گذاشت و اشتباه هم چون فاصله زمانی بین رانندها گذاشته بودن
    و من ب ایشون حواب دادم و شما طبق معمول امدی وسط و گفتی من همچین کامنتی نذاشتم. خوب شما ک نذاشتی چرا جواب دادین
    شما میگی برم کامنتهای شما بخونم🤔
    وقتی اصلا جواب شما ندادم پس اصلا مهم هم نیست
    هرچند ک خوندم و فکر کردم شما واسه فان و طنز اون کامنتها گذاشتین

   • Engineer

    2

    1

    Mahmood.ghaedi
    قبلا هم گفتم این اسم رو واسه خاص بودنش انتخاب کردم.
    هنوز مهندس نشدم دانشجو ترم های آخر هستم.

    ولی به خدا منظورت رو متوجه نشدم که کدوم کامنت رو داری میگی.
    نمیدونم اصلا تو ریپلای این کامنت منظورته یا کامنت دیگه تو این پست یا پست های دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • Mahmood.ghaedi

    0

    0

    Engineer
    اولا تعداد لتیک و دیس لایک مهم نیست
    بعد من زیر کامنت رضا بود ک فاصله زمانی گذاشته میگه لپ تایم
    شما امدی میگی من این حرف نزدم خب وقتی خودت میدونی ی کامنت نذاشتی چرا جواب میدی میگی من این حرف نزدم🤔🤔🤔🤔🤔🤔

  • @sebvr

   6

   2

   سلام رفقا ! ممنون میشم نظرتون رو درباره ی تحلیل بگید سعی کردم اطلاعات رو از منابع معتبر بیارم تا درکش بهتر باشه و غلطی توش نباشه
   ممنون میشم نظرتون رو بگید م به من انرژی بدید ممنونم

   • L

    5

    1

    کارت درسته داداش 🌹
    فقط زیاد از علامت تعجب استفاده میکنی !!!!!!

   • مهدی

    2

    2

    سلام sebvr همیشه عالی…. ب شخصه دوس داشتم در مورد وتل بیشتر توضیح میدادی موقعی پشت همیلتون بود داشت نزدیک میشد جریان چی بود خیلی خوشحال شدم

   • Mahmood.ghaedi

    2

    4

    Sebvr
    اگه ناراحت نمیشی
    خیلی بد بود

   • @sebvr

    1

    0

    آقای محمود قائدی
    ممنونم از نظرتون ((درباره ی مطلب)) در هر صورت نمی دونم دلیلش چیه که هر سری این حرف ها رو میزنید و اخرش نمیگید چرا !
    بله چند تا اشتباه کردم که دوستان خوبم توضیح دادن و مشکلی نیست همه‌ اشتباه میکنن
    خوبه اولش میگی اگه ناراحت نمیشی ! اقا من ناراحت میشم اوکی ؟! حداقل اگه پیگی بد بود ایرادش هم بگو نه بی دلیل !
    فکر میکردم بقیه دوست دارن
    متاسفم

   • Mahmood.ghaedi

    1

    1

    Sebvr
    کسی ک تحلیل میکنه باید دانش داشته باشه اونم درحد کامل
    کسی ک تحلیل میکنه باید درست باشه واشتباه توش نباشه اونم اشتباهی ک کسی مثل من ک علمش ندارم هم متوجه میشم ک اشتباه شده
    3 بار من زیر تحلیل شما نظر دارم ک هر 3 تایی ک من خوندم اشتباه داشت نمونش پیست کاملا تو ریس قبلی اشتباه کردی و اصلا نمیشناختی
    پرچم قرمز هم ربطی ب شرکت تولید کننده لاستیک نداره ک بخواد پرچم قرمز بده
    دکمه مجیک اشتباه گفتی پیست هم اشتباه کردی
    ک البته قبلا هم گفته بودم اشتباهاش

   • @sebvr

    0

    0

    آقای قائدی
    پیست موناکو رو من کجا نمی شناختمش ؟! من فقط به جای کلمه ی پیچ سرعتی کلمه پیچ های سرعتی نوشتم ! اصلا نمی شناختیش نداره …در ضمن من توی شبیه ساز چندین بار توش دور زدم انقدر حافظه م یاری میکنه که بدونم چجوریه !
    در ضمن درباره ی رد فلگ بله اشتباه کردم ! معذرتم میخوام !
    در ضمن درباره ی سیستم مرسدس هم مشکلی نبود !
    نمی دونم واقعا چرا انقدر دوست دارین اینطوری ایراد بگیرین ! هیچکس شما رو مجبور نکرده ! اقا علی هم اومده محترمانه ایراد گرفته ولی شما…بالاخره ادما فرق میکنن !

   • @sebvr

    1

    0

    هر مطلبی که من میزارم شما میخونی و نظر‌میدی ! این یه چیزو نشون میده !
    البته که کسی مجبورتون نکرده

  • Jingoozz

   20

   0

   دوست عزیز!؟؟!! لطفا! بخش جیووو کبیییررر ! ! ! تحلیلتون!؟!؟ رو زیاد بفرماا!!یید!..!!! !
   !با تشکر پیشاپیش!؟

   • ایرن

    12

    2

    انقدر جیو کبیر رو مسخره نکنید . اون دنیا خدا میندازتتون جهنم ها . خخخ
    انصافا این فصل داره خوب عمل میکنه.
    مخصوصا توی استارتها که عالیه.
    یه ویدیو دیدم ازش که بهترین استارتهای فصل قبلش رو نشون میداد توی پنج یا شیش استارتی که نشون داد حتی توی دور اول تا 8 رده هم کسب کرده بود.

  • ایرن

   9

   10

   درسته که همیلتون یکی از بهترین های تاریخ هست. اما مشخصا این مشابقه در حد خودش نبود.
   اینکه ورشتپن و پرز هر دوشون تونستند اوورکاتش کنند عجیبه. خیلیا این موضوع رو به پیت استاپ 4 ثانیه ای مرسدس ربط میدن. اما دقیقا وقتی مکس پیت استاپ انجام داد فاصلش با لوییس بیشتر از دو ثانیه ای شد که لوییس بخاطر پیت استاپ از دست داده بود. و همچنین برای پرز هم این موضوع صادق بود.
   پس باید قبول کنیم که توی اون یکی دو دور قبل و بعد از پیت استاپش نتونسته بود دورهای خوبی بزنه.
   از طرفی هم دیدیم که از اول مسابقه پا یه پای مکس و پرز میرفت و فاصلش هیچوقت با پرز بیشتر از 3 ثانیه نشد و پرز هم هیچوقت فاصلش با مکس بیشتر از 4 ثانیه نشد. این یعنی خودروی مرسدس شاید در سطح خودروی ردبول در این مسابقه بود.
   و اشتباه انتهای مسابقه هم که کل مسابقه ی همیلتون رو نابود کرد.

   به هر حال در هر شرایط لوییس هنوزم کاملترین راننده هست و با وجود تمام این اشتباهات و افتش نسبت به سال قبل این موضوع قابل انکار نیست

   • Amin44

    9

    7

    روشن کردن تایر برای ماشین مرسدس سخت تر از ماشین ردبول
    برای همین اوت لپ ردبول ها سریعتر از اوت لپ لوییسه!
    به علاوه این لپ لوییس هم سریعتر از این لپ ردبول ها نبود!چون سرعت ماشین ردبول تو تک دور از مرسدس بهتره اونا با ذخیره باتری و مصرفش برای یک دور میتونن دور سریعتری رو بزنن!
    کمترین ارتباط رو به لوییس داره این موضوع!
    ماشین مرسدس مناسب این پیست نبود
    ستاپ هم طوری بود که نزدیک موندن تو سکتور میانی سخت بود اونم نزدیک ماشینی مثل ردبول
    لوییس فقط بدشانسی آورد که دستش خورد همینو بس وگرنه پیس ماشین همون رده سوم بود و نه بیشتر

   • Amin44

    11

    4

    راستی ادمین ها چقدر جالبه که بعد ده تا سانسور کامنت و عدم انتشار اجازه اینو حداقل دادن
    ولی خب مهم نیست همین که خودتون میخونید و لذت میبرید کافیه،همین که میدونین ما جواب داریم کافیه…

  • armin

   13

   1

   بسيار عالي ممنونم
   بايد به فرمايشاتتون ٣ نكترو اضافه كنم البته با اجازه شما:
   ١ عملكرد فوقالعاده پرز تو كنترل ريس و عقب نگه داشتن لوييس ،يعني كاري كه مدتها بوتاس انجام ميداد برايه مرسدس.
   ٢ شاهكار سباستين تو مديريت تايرها ،سبقت هايه عاليش از چارلز و گسلي و ريس فوقالعاده تميزش.اين در حاليه كه بازم استون چند اپديتو ققط به لنس داد،مثل هيلو جديد كه رو ماشين لنس بود.
   ٣ .بنظرم بغير از چارلز كه هميشه تميز و خوب رانندگي ميكنه ،بايد از گسلي و الونسو هم بگيم كه بسيار خوب بودن.

   • مهدی

    3

    5

    در هرصورت همیلتون ی فضایی بدون اشتباه هست ک اول نشه ب همیلتون ربط نداره ب تیم ربط داره
    بازم میگم ب حرفی ک میزنید یکم فک کنید اگه شکست ی راننده ب تیم مربوطه پس بردش هم ب تیم مربوطه ن راننده راحت میشه با حرفای خودتون جوابتون رو داد…..
    بزارید ی چیزی ب حامیان متعصب لوییس
    میگن لوییس دکمه مجیک رو فعال کرده بود دستش خورده بود….. میدونید چرا اینطور شد چون استرس داشت دست و پاشو گم کرده بود ب همین سادگی و

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    1

    2

    armin عزیز
    در تایید صحبت شما باید عرض کنم بوتاس هیچ وقت دفاع کننده خوبی نبوده برعکس لوییس ، چارلز ، چکو و لندو و البته در صدر دفاع کنندگان سب هست .
    هر وقت که ماشین پشت بوتاس توانایی عبور ازش رو داشته باشه بوتاس نه نمیگه ، حالا میخواد اون ماشین لوییس باشه، مکس باشه یا راسل باشه 😅😅😅
    الان ردبول یه راننده دوم خوب داره که توانایی دفاع کردن خوبی داره و همه این موضوع رو میدونن

  • Engineer

   3

   6

   جناب سب وی آر
   خوب تحلیل میکنی.

   تا چیزی که من از اتوموبیل ها و راننده ها دیدم.
   سرعت خالص راننده ها.

   1-ورشتپن2-پرز/همیلتون4-فتل.

   اگه دقت کنید میبینید مکس 2 بار با پرز فاصله ایجاد کرد.
   یکبار 3 رو به 4 رسوند و بعد سیفتی هم 1 رو به 4 رسوند.

   اما سرعت همیلتون با پرز برابر بود.
   سرعت ردبول همچنان تو پیچ ها بالاتره ولی تو کفی هنوزم مرسدس قوی تره.

   همیلتون تقریبا کل ریس رو تو فاصله 1 تا 2 ثانیه ای پشت پرز بود.
   و این دلیلش سریعتر بودن پرز نیست دلیلش هوای کثیف اتوموبیل پرز بود که همیلتون توش گیر کرده بود.
   و تو پیست خیابانی سبقت میشه.

   حالا نکته بعدی.
   بعضا همیلتون drs نداشت.
   1 بار به خط drs میرسید 1.46 عقبتر بود و تا اخر کفی میرسید به 0.928.
   این 0.1 بود که مرسدس سریعتر بود و مطمن هستم که خلا پشت تاثیری این بار نداشت چون از دو لاین متفاوت رانندگی کردن همیلتون و پرز و تو خلا پرز نبود.

   1 دود که رفت تو خلا پرز بازه 1.1 رو به 0.9 رسوند.

   یعنی 0.1 خلا گرفت و 0.1 موتور مرسدس سریعتر بود تو کفی.
   واقعا هنوزم مرسدس تو کفی سریعتره.

   اسلیپ استریم باکو تو کفی 2 کیلومتری از 0.1 تا 0.5 متفاوته.
   وقتی تو شروع کفی 0.4 عقب 1 راننده باشید میتونید تا 0.5 ثانیه تو بگیرید ازش.
   ولی همیلتون که به دلیل هوای کثیف تو پیچ ها هر بار تو کفی حدود 1 ثانیه عقبتر از پرز بود نمیتونست بیشتر از 0.1 از تو پرز استفاده کنه.

   نکته جالبتر بال جدید ردبول بود که تو پیچ ها هم خوب بود ولی توی کفی سریعتر کرده بود ردبول رو.
   باز هم اول کفی خط drs نیست و تقریبا از وسط کفی شروع میشه.
   هملیتون اگه تا خط drs 0.7 عقبتر بود با drs که میگرفت و اسلیپ استریم که نزدیک تر بود و تاثیرش با drs و نزدیک بودن به اسلیپ پرز به جای 0.1 میتونست 0.4 حداقل از تو پرز استفاده کنه و 0.4 هم به خاطر drs سریع میشد.

   میتونست به راحتی سبقت بگیره ولی اگر این اتفاق که همیلتون تو 0.7 پرز نه اول کفی تازه تو خط drs میرسید کار راحتی نیست.

   اگه 0.1 هم ممکن بود همیلتون از پرز رد میشد.
   پس کار وقتی راحت بود که تو 0.7 پرز زمان drs بود.
   ولی همین به 0.7 رسیدن خودش بسیار مشکل بود.

   پس پرز بالا بود و تقریبا برابر همیلتون.
   همیلتون تو هوای کثیف زمان از دست میداد تو کل دور.
   شتاب خروجی پرز تو پیچ ماقبل اخر سریع بود و عملا اکثر دور ها drs همیلتون رو مینداخت.

   بدون drs همیلتون بازه 1.1 رو میکرد 0.9 و بازه 1.0 رو میکرد 0.8.
   با drs 0.9 رو میگرفت میرسوند به 0.3.
   پس کار مشکلی بود که همیلتون نتونست انجامش بده همیلتون پس بالا داره و خوب سبقت میگیره ولی پرز اجازه نداد تو 0.7 drs بگیره و خوب هم دفاع کرد و هوای کثیف هم تاثیر داشت کاری که باید شارل هم انجام میداد با همیلتون ولی شارل پیس اتوموبیل کمتری داشت.

   در هر صورت حیف امتیازاتی که مکس میتونست پیشتازی رو بیشتر کنه.
   در غیر اینصورت ریس خوبی بود.

   • Engineer

    2

    7

    منطورم این بود که تو پیست خیابانی سبقت سخت میشه.
    و اون تایم اولی که گفتم 1.46 نبود 1.046 بود.

   • @sebvr

    2

    2

    ممنون ازتون مهندس ! جدا از مطلبی که گفتین نظرتون درباره ی خود تحلیل چی بود ؟!

   • Fastboy 44

    5

    3

    سلام داداش
    خوبی؟!
    “این 0.1 بود که مرسدس سریعتر بود و مطمن هستم که خلا پشت تاثیری این بار نداشت چون از دو لاین متفاوت رانندگی کردن همیلتون و پرز و تو خلا پرز نبود.”
    لطفا یکم درمورد این جمله ت و تاثیر تو و اسلیپ استریم بیشتر مطالعه کن

   • Engineer

    2

    4

    سب وی ار
    تحلیل خوب و کاملی بود ممنون.

    فست بوی
    ببین در مورد لاین درست گفتم برو ریپلای ببین.
    تاثیر اسلیپ استریم هم مهم نباشه برات.

    در همین حد بگم تا حدودی درست گفتی قبل ریس که گفتی سرعت ردبول افزایش پیدا کرده.

    چون اینبار مرسدس تو کفی به سرعت بحرین نبود.

  • Mahmood.ghaedi

   10

   1

   Sebvr
   درباره پیست و دکمه جادویی لوییس هیچی نمیگم
   ولی پیرلی چیکارس ک پرچم قرمز بده مگه پیرلی استوارت یا برگزارکننده مسابقس
   خو ی چیزی بگو بگو ک بهش بخورهققط

  • م.یوسفوند

   6

   2

   Sebver
   خیر عزیز دل .اینکه همیلتون حین استارت دست چپش رو بالای فرمون نگه می‌داره یه جور استایل نیست عزیزم.سال۲۰۱۶که همیلتون چند تا استارت رو از پول پوزیشن خراب کرد و رده از دست داد مرسدس تقصیر رو گردن نقص سیم کلاچ انداخت و از فصل بعد یه دکمه گرد و همرنگ فرمون دقیقا پشت فرمون و بالای اهرم تعویض دنده قرار داد که احتمالا نقشش کنترل هرزگردی حین رها کردن اهرم کلاچه و از اون به بعد دیگه همیلتون حین رها کردن کلاچ اون دکمه رو نگه میدارم وکلا استارت هاش بی نقص شد

   • @sebvr

    4

    2

    ممنون که کامل کردید و دلیلش زو گفتید ولی در هر صورت یه استایل استارته ! حالا برای هر چیزی که هست

   • @sebvr

    4

    2

    ممنون که مطلب رو کامل کردید
    ولی این کار در هر صورت یه سبک استارته که فقط مخصوص لوییسه حالا برای هر چیزی که هست
    بازم‌ ممنون

  • 77Ali

   2

   4

   Amin 44
   اینو‌ تازه دقت کردم الان به لکلرکم داری خرده میگیری که ردشو نتونست نگه داره ؟ دیگه شما مثل اینکه تجربه تون بالاعه تو ریس دیدن باید بدونین تو اون کفی اون ۳ سبقتی که ازش گرفته شد و اون اختلاف سرعت دو تا ماشین توسط هیچکس قابل دفاع نبود
   اینکه لکلرک با نبوغش یه دور فرازمینی زد و پل و گرفت دلیل نمیشه ماشینش پیس داشته باشه
   البته مطمئن نیستم داشتین به لکرک خرده میگرفتین یا نه اگه نمیگرفتین که هیچی

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   0

   1

   اقا سپهر عزیز
   مثل همیشه عالی بود
   ممنون از وقتی که گذاشتی
   موضوع پرچم قرمز رو هم که در کامنت بعدش توضیح‌دادی ممنون
   فقط یه سوال ؛
   دلیل اینکه حیت پیت استاپ شوماخر بعد از حرکتش نگهش داشتن و دوباره بردنش پیت لین چی بود؟ به لطف استاد خراسانی هیچی از اتفاقای مسابقه رو متوجه نشدم ☹️☹️☹️

   • @sebvr

    1

    1

    سلام حسام جان
    ببیند برای پیت استاپ میک تو تا سناریو وجود داره !
    یک اینکه چرخ جلو سمت چپ خوب جا نرفت
    و دو اینکه جلو سمت راست رو به اشتباه تایر استفاده شده قرار دادن که این خیلی مشخصه چون از شکل تایر میشد تشخیص داد
    در هر صورت به میک گفتن ماشین رو نگه داره
    ولی خب انبوردش هست ببینید قضاوت با خودتون
    ممنونم

  • Vettel

   1

   3

   سلام به همه عزیزان و فن های محترم از 44 گرفته تا مزپین. خیلی جذاب بود وعالی. درمورد این دکمه مجیک . ای کاش این سیاست کثیف از همه ورزش ها بیرون بره مثل مررررد حرف بزنن. وقتی مسابقه تموم شد خیلی دوست داشتم این دوربین پشت فرمان همیلتون رو ببینم شما دیدیت من هم دیدم این سیاست تیم هستش که حق پخش فیلم پشت فرمان 44 رو ندادن مگرنه بخاطر دلجویی از طرف داران بنز و لویس نشان میدادن که حداقل بگن این بوده داستان.از آمبورد لویس نگاه کردم 40 بار تکرار کردم اما خبری از اشتباه کردن لویس در مورد دکمه مجیک نیست.وقتی داکت ترمز به هدی داغ شده انتظار داری با اون استارت عالی توی پیچ اول سرعت کم کنی خب جواب نداد. چرا من اینو میگم چون آمبرد لویس نگاه کنید نزدیک پیچ توجه کنید !! لویس لاستیک سمت چپ خودش قفل میشه ولی سمت راست نه !هنوز به پیچ نرسیده پس داکت ترمز بسیار داغ شده و توانایی لازم رو نداره و باعث قفل کردنش شد .خب شما کاملا اشنا شدین با این دکمه مجیک که کارش چیه در بالا که دوستان توضیح دادن اگه دکمه فعال شده باید هر دو چرخ (((جلو)) لویس قفل میکرد. این خوبه که توتو و لویس و مهندس بلافاصله بیان همچین حرفی بزنن این نشانه جمع کردن تیم و روحیه دادن و خراب نکردن 7 دوره قهرمان جهانه.. دمشون گرم.
   موفق باشین درود به همه رانندهای F1.

   • Jingoozz

    3

    0

    آمبرد ؟!؟!؟! On Board منظورتون بوده فکر کنم…

  • Vettel

   2

   1

   ببخشید چرا کامنت من تایید نمیشه .ریپلای زدم چون نمیتونم ثبت کنم. مشکل چیه

 2. Erfan

  24

  2

  یه چیزی رو چندبار دیدم و فکر میکنم باید بهش اشاره کنم.
  لوییس همیلتون قهرمان هفت باره جهان که قطعا اگر برترین نباشد، یکی از بهترین ها تاریخ است بعد از طی دو اخر هفته تبدیل به آماتور میشه!
  والتری بوتاس شاید در حد مرسدس نباشه ولی واقعا یه راننده دوم خیلی خوبه. همین ریس باکو که همیلتون توی کوالی دوم شد بخاطر همکاری بوتاس بود و اگه نبود همیلتون شاید 5 یا 6 میشد. حالا نمی دونم توی ریس چه اتفاقی براش افتاد ولی در کل راننده خوبیه. ولی دوستان بعد یه ریس بد، میگن در حد فرمول3 هست!
  سباستین فتل قهرمان جهان که اونم مثل همیلتون یکی از بهترینای تاریخه تا همین ریس قبل میگفتیم رانندگی یادش رفته! و یهو بعد ریس میگیم که که اگه ماشین خوب داشته باشه هیچ کس جلودارش نیست.
  فراری که همه از ضعف موتورش صحبت میکنن، بعد از یه اخر هفته خوب یه دفعه میگیم که بهترین ماشین پیست رو دارن. و هفته بعد میگیم ماشین 5-6 پیست رو دارن.
  مرسدس از هیولا تبدیل به یه ماشین افتضاح میشه.
  در کل میخوام اینو بگم که سعی کنیم یه میانگین توی ذهنمون داشته باشیم. با یه مسابقه کل افتخارات طرف رو فراموش نکنیم. اینا بهترین راننده های جهانن و شاید عوامل مختلف باعث افت و خیزشون بشه ولی به هر حال بهترینن.

  • L

   2

   4

   اگه اشتباه نکنم یک فرمون خودروی فرمول یک بیش از ۱۰۰ هزار دلار قیمت داره .

   • ALIREZA

    5

    1

    ۲۵۰ هزاریورو

  • L

   3

   5

   آقا عرفان من همچنان معتقدم بوتاس راننده خوبی نیست . ( الان دو ماشین رقیب اضافه و دیگه این عزیز کارهایی که پارسال میکرد رو به هیچ وجه نمیتونه بکنه ، اگر در یک مسابقه دوم شد هر چی خواستید بگید )
   البته من به طور کلی راننده های فرمول یک رو تحسین میکنم به خاطر عشقی که دارن و سختی های وحشتناک این ورزش رو تحمل میکن ، اما وقتی بحث مقایسه راننده ها با هم هست باید حقیقت رو گفت .
   البته شما به نظر بعضیا توجه نکن مثلا کسی که گفت فتل رانندگی یادش رفته فقط برای خودشیرینی و جلب توجه اینو گفته و چیزی از فرمول یک نمیدونه .

  • Amin-sdg

   11

   3

   کاملا درست میفرمایید. این یه خطای رفتاری ما انسان هاست که به داده های اخیر وزن خیلی زیادی میدیم. ما نهایت میتونیم بگیم که تیم و راننده توی این آخر هفته خوب بودن یا نه. ولی عملکرد کلی راننده رو باید آخر فصل تازه با لحاظ کردن همه جوانب و نه فقط رنک ش تو جدول امتیازات بررسی کنیم. عملکرد تیم رو هم آخر فصل و آخر دوره اون مدیری که تیم رو در اختیار داشته باید بررسی کنیم. در غیر این صورت میشه یه چیز مثل ارزیابی بینوتو تو موناکو که با یه کوالی شد بهترین مدیر و بعد ریس شد بدترین!!

  • L

   4

   3

   آقا عرفان یه کامنت نوشتم در ریپلای شما
   مثل اینکه نمیخاد تایید شه

   • L

    5

    4

    کپی پیس کردم پایین ولی باز رفت تو صف تایید 😐
    آهههههاااییی کسی صدامو میشنوه 🤦‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

  • ali

   4

   1

   احسنت. واقعا اشاره خوبی بود

 3. L

  6

  0

  اگه اشتباه نکنم یک فرمون خودروی فرمول یک بیش از ۱۰۰ هزار دلار قیمت داره .

  • Amir5

   8

   1

   بیش از ۴۰۰ هزار دلاره

   • Erfn

    2

    0

    یه ملیون خدا بده برکت

   • Sina

    0

    0

    مکسی بعد عصابانیت فرمونو پرت میکرد خونش حلال بود😂😂

 4. Hamoon

  7

  0

  آقای محمدی
  سپاس فراوان

 5. saeed

  5

  1

  امسال تیم ها نمیتونن انجین رو تقویت کنن ؟ و آپدیت نمیشن؟

 6. ایرن

  8

  4

  خنده دار نیست که دو روز از مسابقه گذشته و هنوز نظر من تایید نشده؟
  چند بار هم پرسیدم چرا اما هیچکسی پاسخگو نیست.
  در ادامه توی پاسخ به همین نظر، عینا نظری که هنوز تایید نشده رو میذارم تا اگر اینبار تایید شد قضاوت کنید که مشکلش چی بوده که نباید هیچوقت تایید بشه…

  • L

   5

   4

   در جواب شما من دیروز یک کامنت نوشتم که تایید نشد
   معلوم چه خبره
   واقعا چ وضعشه لطفا رسیدگی کنید 😐

  • مهدی

   4

   1

   دااداش واسه منم تایید نشده

  • Reza.MC

   7

   3

   این مدل نظارت به طور سیستماتیک همه جای م.م..ل.÷.ک.ت دیده میشه. از ماست که بر ماست.

   • L

    6

    2

    گل گفتی
    و جالبه که هیچ کس هم پاسخگو نیست .
    انگار نه انگار

 7. ایرن

  11

  4

  محشر بود فتل.

  فتل دوم شد

  همیلتون بعد از شوماخر تموم کرد. حتی بعد از مزپین (شوخی بود به دل نگیرید)

  پرز چقدر خوب بود

  و طفلکی ورشتپن.

  انصافا من اگه جای پرز بودم به احترام فتل میذاشتم نفر اول از خط رد بشه.

  بوتاس چقدر افتضاح بود. حتی افتضاح تر از م-ج-ر-ی ک-ا-ن-ا-ل و-ر-ز-ش.

  • --AmirAli--

   7

   0

   “ایرن”
   بعضی کلمات هستند که باعث ميشه ک-ا-م-ن-ت بره در صف انتظار
   یکیش ک-ا-ن-ا-ل هست اشتباه نکنم

 8. L

  2

  6

  آقا عرفان بله من معتقدم بوتاس راننده خوبی نیست و پای حرفمم می ایستم . ( الان دو ماشین رقیب اضافه شده و دیگه این عزیز کارهایی که پارسال میکرد رو به هیچ وجه نمیتونه بکنه ، اگر در یک مسابقه دوم شد هر چی خواستید بگید )
  البته من به طور کلی راننده های فرمول یک رو تحسین میکنم به خاطر عشقی که دارن و سختی های وحشتناک این ورزش رو تحمل میکن ، اما وقتی بحث مقایسه راننده ها با هم هست باید حقیقت رو گفت .
  البته شما به نظر بعضیا توجه نکن مثلا کسی که گفت فتل رانندگی یادش رفته فقط برای جلب توجه و مزه پرونی اینو گفته و چیزی از فرمول یک نمیدونه .
  راجب همیلتون چیزی نگم بهتره چون تکرار مکررات میشه

  • Ali.M

   5

   1

   دقیقا منم با شما موافقم، بعد ریس بحرین هم گفتم بوتاس پودیوم گرفتن هم براش سخته این فصل، مخصوصا از الان به بعد که پرز با ماشین ردبول مچ شده. یکم پایین تر هم میدفیلدرا منتظرن اگه سوتی داد سبقت بگیرن برن سکو. تازه تو پیست هایی که سبقت گیری سخته مثل اسپانیا و موناکو وقتی رده از دست بدی اون پشت گیر میکنی و تو اسپانیا دیدیم پشت لکلرک گیر کرده بود، الان که حتی میدفیلدر ها به تاپ تیم ها نزدیک تر هم شدن کارش حتی سخت تر هم شده.

   • L

    2

    2

    احسنتم ولاغیر 👌

  • Fastboy 44

   5

   7

   داداش من کاری به این که فن وتلی و ‌…. ندارم
   فقط اینو میخوام بگم
   به جای اینکه از رو معده بیای و بگی لوییس با شوماخر و وتل قابل مقایسه نیست اول برو ببین هر مسابقه چطور امتیاز میدن!
   میتونی سرچ هم بکنی،حتما که اینکارو میتونی بکنی،درسته؟

   • L

    6

    8

    اشتباه قضاوت کردی من فقط فتل فن نیستم بلکه اسطوره فن هستم ؛ سنا ، شوماخر ، فانجیو ، فتل ، لائودا ، آلونسو ، پراست .
    دیگه ببخشید که همیلتون رو اسطوره حساب نکردم ! شما یاد بگیر به نظر دیگران احترام بزاری . دیگه این کارو ک بلدی ، درسته ؟

   • Fastboy 44

    6

    8

    باز هم صحبت از روی معده
    البته خب توقعی نداشتم که اساطیر فرمول یک رو بدونید
    و واقعا هم اصلا مهم نیست که الان که *درست* فکر میکنم
    همین که لوییس از جانب شما انکار بشه،بهتر از اینه که توسط شما ازش تعریف بشه!

   • L

    7

    4

    پسر خوب اول درست حرف زدنو یاد بگیر انقد باد معده راه ننداز اینجا .
    بعد بیا راجب تعصبات الکی ای که داری باهات صحبت میکنم .

   • Fastboy 44

    6

    5

    خیلی جالبه که اصطلاح صبحت از روی معده رو با باد معده اشتباه گرفتین!
    احسنت!

   • Siamak

    7

    1

    لطفا در اینمورد خاص ؟!… قضاوت رو به استاد jingoozz واگذار کنید . راجع به تفاوت این دو مقوله ! هرچی ایشون بگه حجته !

   • Engineer

    2

    2

    چرا جناب جینگوز قضاوت کنه اقا سیامک

    فست بوی

    جالبه اونروز که من گفتم مرده خور خودت همین رو لاشخور حساب کردی و به من گفتی تو گفتی لاشخور در صورتیکه من به این شکل بیان نکردم و این رو شما به من نسبت دادی.

    حالا وقتی میگه معده و دیگران چیز دیگری برداشت میکنن ناراحت میشی.

    باد معده نزدیک تره به معده تا لاشخور به مرده خور.

    شاید معنیش یکی باشه ولی نوشتن و گفتن و شنیدن و تلفظ و همه چیز متفاوته.

   • Fastboy 44

    3

    2

    انتظار نداشتم فرق یه اصطلاح و یه کلمه رو متوجه بشین

 9. Engineer

  5

  13

  یکی بود میگفت همیلتون ما که طرفدارتیم هم خسته شدیم بس که تو اشتباه نمیکنی و خوب مسابقه میدی انقدر خوب نباش و حداقل یه خرده اشتباه کن تا از یکنواختی در بیاد.

  حالا داریم تقریبا هر 1 ریس در میون 1 اشتباه بزرگ ازش میبینیم.
  این دفعه 25 امتیاز از دست داد.
  اونوقت بعضی ها هنوز تو بحرین که مکس محدودیت پیست گرفت و 7 امتیاز از دست داد موندن.

  فعلا مکس و همیلتون بسیار بیشتر از بقیه راننده ها دارن اشتباه میکنن.
  پس ببینید چه فشاری روی رقبای قهرمانیه که چه مکس بی تجربه قهرمانی و چه همیلتون با کوه تجربه از رقابت قهرمانی دارن هردو اشتباهات بزرگ انجام میدن.

  بازم میگم اینها انسانن رباط نیستن.

  پس با 1 اشتباه نیایم راننده حریف رو بکوبیم.
  همیلتون پیت 4 ثانیه ای داشت بعدش هم گیر کرد تو هوای کثیف پرز.

  50 دور رو خوب مسابقه داد.
  و برای 1 اشتباه انقدر توهین نکنید بهش همیلتون از 90% راننده ها این مسابقه بهتر بود.

  تنها فتل و پرز بهتر از همیلتون بودن.
  مکس و همیلتون هم در 1 سطح مسابقه دادن.

  مشکل مکس فراتر از فشار اوردن به تایر بود.
  استرول با تایر نو تر فشار زیادی هم نیاورد ولی همین اتفاق افتاد.
  شاید بشه به آسفالت هم ایراد گرفت ولی نمیدونم مشکل مکس چی بود.

  از فشار زیاد نباید این اتفاق بیفته.
  اگر تو پیچ بود یه چیزی ولی توی کفی خیلی مزحکه به نظرم ردبول باید بیشتر رسیدگی کنه.

  ردبول هم مقضر نیست هیچ چیزی برای پرز رخ نداد.
  مکس 1 تصادف و شکستگی سیستم تعلیق داشت تو FP3 شاید بشه به اون ربطش داد.

  همچنان هم میگم پرز بهتر از مکس مسابقه داد ولی مکس لایق برد بود چون هیچ اشتباهی تا دور اخر نداشت.
  عرفان گفت پرز استارت بهتر زد و 2 رده گرفت بله ولی سرعت خالصش از مکس کمتر بود که هر بار با ماشین برابر 4 ثانیه فاصله باز میشد.

  به هر حال تبریک به پرز و فتل و گسلی.
  آرزوی روزهای بهتری رو برای مکس و همیلتون و شارل دارم.
  آرزوی خروج بوتاس رو از مرسدس و اومدن جورج رو هم دارم.

  بوتاس راننده بدی نیست ولی برای مرسدس کمه.
  جورج لیاقت بیشتری داره.

  آرزو میکنم در آینده 3 ماشین مرسدس و فراری و ردبول در 1 سطح باشه.
  دوست دارم
  راسل-نوریس رو تو مرسدس ببینم.
  مکس-گسلی رو تو ردبول ببینم.
  لکلرک-شوماخر رو تو فراری ببینم.

  اونوقت 6 راننده جوان با استعداد و درجه 1 تو 3 تیم برتر با 6 ماشین تقریبا برابر.
  ببینید چه رقابت قشنگی میشه.

  • Arvin.Hamilton 44

   12

   2

   دقیقا مهندس جان درست میگید
   مکس و لوییس هر دوتاشون تو مسابقات اشتباه میکنن بس که فشار روشونه و انقدر رقابت قهرمانی نزدیکه
   درسته هر دوتاشون فوق العاده ان و لوییس اسطوره است و مکس هم در آینده به احتمال خیلی زیاد اسطوره میشه اما در مرحله اول اینا انسانن و انسان ها هم اشتباه میکنن:))
   امیدوارم این رقابت تا آخر بمونه و لذت ببریم:)

   • Engineer

    6

    6

    بله آروین جان دقیقا همینطوره.

    مکس و همیلتون اسطوره اند.
    همیلتون که کاملا مشخصه درسته که اتوموبیلش بی تاثیر نبوده و و دست بسیاری هم این اتوموبیل 7 سال نبود ولی هرکسی هم قهرمان شد با اتوموبیل برتر بود تقریبا.

    همیلتون با اتوموبیل خوب و چه بدون اتوموبیل خوب همیشه پیس خوب نسبت به رقبا و همتیمی هاش داشته و همیشه هم تقریبا کم اشتباه بوده.
    همیلتون که مشخصه.
    حالا مکس چرا اسطورست
    قطعا مکس اسطوره آیندست.

    ولی همین الان هم من مکس رو اسطوره میدونم که در مقابل همیلتون بعد 6 ریس عملکردش عالی بود.

    همیلتون 9 بار رقابت قهرمانی داشته 7 بار 1 و 2 بار 2.
    این یعنی تجربه عالی داره.ثبات خوب داره.
    همیشه تقریبا امتیاز میگیره اکثرا سکو میگیره.

    و نکته مهمتر از همه برای همیلتون برنامه ریزی خوبه یه چیزی مثل آلن پروست.
    برای هر 1 امتیاز هم تا آخر فصل برنامه ریزی داره که بتونه قهرمانی بگیره و همیشه هم تقریبا برنامه های موفقی داشته.
    2016 هم ماکسیمم تلاشش رو کرد و برنامه درستی داشت.

    4 ریس آخره یادمه برد و با 5 امتیاز کمتر از رزبرگ باخت.
    و تو همین 4 ریس رزبرگ 2 گرفت.
    که اگه 1 بار از این 4 تا ریس رو رزبرگ 4 میگرفت یا 2 بار 3 میگرفت همیلتون قهرمان میشد.

    این نشون میده برنامه ریزی همیلتون خوبه.

    حالا مکس یک آمار جدید داره.
    1 راننده.
    سرعت-دقت-تجربه-مهارت نیاز داره.
    سرعت مکس تقریبا برابر با همیلتون هست.
    دقتش بسیار بیشتر شده و کمتر اشتباه میکنه.
    مهارت لازم در کنترل خودروش بیشتر شده.

    اما چند نکته هنوز مونده.
    1-مکس ثبات خوبی نشون داده مقل همیلتون و نشون داده 2020 و 2021 با ماشین خوب تقریبا هر ریس داره سکو میگیره و حتی رده 1 و 2 زیاد تو 2021.
    2-مکس برنامه ریزی خوبی کرده و الان اگه ریس حالت عادی بود 15 امتیاز جلو بود پس در برنامه ریزی امتیازی هم به اندازه همیلتون خوب کار کرده.

    تنها چیزی که مکس کمتر از همیلتون داره تجربه در رقابت قهرمانیه.
    که مکس اولین باره تو رده 1 و 2 رقابت قهرمانی رو تجربه میکنه.
    در صورتی که همیلتون 10 امین باره.
    7 بار 1 و 2 بار 2 گرفتن یعنی همیلتون 9 سال تجربه رقابت و 1 و2 قهرمانی داره.

    در تجربه اتوموبیل رانی هم حدود 150 ریس بیشتر و 8 سال رانندگی بیشتر داره.

    به نظرم مکس نسبت به سن و تجربش فوق العادست.

   • Arvin.Hamilton 44

    6

    0

    درسته مهندس جان
    ولی مهم اینه که تا آخر فصل کی سریع تره و بیشتر ثبات داره و صد درصد چه کسی کمتر اشتباه میکنه
    من که لوییس فنم خب قطعا دوست دارم اون فرد لوییس باشه و واسه شما بر عکسه
    پیش به سوی پیست فرانسه!

   • @sebvr

    7

    1

    مهندس عزیز !
    کلا من خودم هیچ وقت اعتقادی نداشتم به مقایسه ی راننده ها و هنوزم همینطوره !
    نمی دونم با مقایسه ی راننده ها چه چیزی مشخص میشه !
    هر چقدرم دلیل داشته باشیم بازم یه عده هستن که مخالف باشن !
    من معتقدم تا وقتی این راننده ها هر کدوم توی ماشین ایده آل خودشون نباشن چیزی مشخص نیست ! حتی برتری هم تیمی ها !
    به امید اینکه بحث های مقایسه ای کمتر بشه

   • Fastboy 44

    5

    7

    ببین
    من اصلا جفت کامنتتو نخوندم
    فقط نمیدونم چرا اسکرول داون میکردم این جمله ت جلو چشمم پدیدار شد
    “مکس و همیلتون اسطوره اند”
    داداش
    سریع بودن و…. خوبه
    ولی موقعی میگن اسطوره که طرف،حداقل ۱۰ سال توی رقابت بوده باشه
    احتمال ۸۰ درصد به بالا ورستپن جزو اسطوره هاست
    اون موقع بهش بگو
    اسطوره تعریفش این نیست!

   • Engineer

    2

    3

    سب وی ار
    تحلیل هات تقریبا 90% کامل و عالیه.
    و اون 10% هم به نظر من عالیه و 10% کم کردم که شاید مطابق نظر بعضی از دوستان نباشه.

  • mahyar

   12

   0

   لنس تا اونجا که میدونم پیت نکرده بود . اونقدر با لاستیکا ادامه داد که ….
   التبه به خاطر استراتژی نبود . به خاطر اطلاعات اشتباه پیرلی بود یا ی گاف طراحی توی لاستیک ها هست که چنین مشکلی توی لاستیک ها پیدا شده .

   • farshad.b

    3

    0

    سلام مهیار جان . بله اشاره درستی کردید . یک گاف توی کار پیرلی حس میشه و این گاف تنها برای ردبول دردسر نمیسازه . مثالش هم ماشین استرول , که به مرسدس خیلی شبیه تره تا ردبول , ظاهرا هم گفتند نه لاستیکهای امسال رو تغییر نمیدیم . پس هارد میتونه توی هر پیستی که از نظر دما , رطوبت و فشار ریس , شبیه باکو باشه بالای سی دور تبدیل بشه به بلیط بخت آزمایی . البته ردبول بیشتر در خطره چون لاستیک خوری شدیدتری داره ولی دلیلی بر حاشیه امنیت صددرصدی مرسدس نیست . مثالش هم ترک هفت سانتی لاستیک همیلتون توی همین ریسه . جالبه تمام اطلاعات رو خود پیرلی میده ولی میگه مشکلی نیست .

  • Engineer

   5

   5

   فست بوی

   داداش دقت بکن منم دقیقا حرف تورو زدم که مکس اسطوره آیندست و افتخاری نداره.

   ولی همین که میتونه انقدر خوب و همسطح با همیلتون مسابقه بده یعنی واقعا از نظر سرعت و مهارت در حد یک اسطوره هست.

   باید مکس رو اسطوره دونست.
   پارسال با ماشین ضعیفتر از بوتاس بهتر بود.
   و الان با ماشین برابر بعد 6 ریس مجموع عملکرد و امتیازش از همیلتون بیشتره.

   میگم اگه مسابقه عادی بود 15 امتیاز از همیلتون که تقریبا تو اوج هست جلوتره.
   فکر نکنم هیچ رقیبی انقدر همیلتون رو تحت فشار آورده باشه.

   نیکو 2016 خوب بود ولی همیلتون ret داشت که فاصله بیشتر بود.
   فتل 2018 خوب بود ولی همیلتون هم پاش میومد.

   ولی الان مکس خیلی خوب داره میره اگه اینجا 1 میشد و 15 امتیاز جلو میفتاد اونوقت اگه همیلتون تو فرانسه کاری نمیکرد و بازم مکس بهتر بود اختلاف بیش از 20 امتیاز میشد.

   اینها نشانه های 1 اسطوره نیست؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

   • L

    4

    5

    صد در صد مکس اسطوره آیندس به قول خودش اگه تو باکو جای همیلتون بودم سریع تر از اون میروندم .
    ( یعنی منظورش اینه که از همیلتون سریع تر هست و این کاملا درسته )

   • محمد امین

    2

    2

    نمیدونم چرا ،البته شاید هم دوستان بگن که اشتباه میکنم ، ولی به نظر من سرعت لکلرک از مکس بیشتر ، چون با اینکه ماشینی به مراتب‌ ضعیف تر داره در تک دور ها خیلی خوب عمل میکنه
    مثلا فتل زمانی که در فراری بود ، سال های قبل ۲۰۱۹ ، ت نست خیلی خوب باشه و وقتی در استون هم اومد هرهفته داره پیشرفت میکنه و به تازگی یه سکو خوب هم گرفته ، و تیم یعنی که راننده ی فوقولاده ای هست ، باید عملکرد راننده رو در ماشین ها ی ضعیف تر هم بسنجی، به نظرم مکس خیلی خوبه ، اما اگر در ماشین های رده سوم یا چهارمی بود ، نمی‌تونست به سرعت لکلرک یا لندو باشه
    البته اینها نظرم منه،اگر اشتباه میکنم بفرمایید
    هرچند که مقایسه ی راننده ها به نظرم اشتباهه ، و راننده رو باید در شرایط سخت شناخت ، مثل الونسو که در دوران خودش در مواجهه با حوادث راحت کنترل می‌کرد، اما راننده های جوان امروزی معمولا در شرایط سخت کنترل خوبی ندارن

   • Engineer

    2

    3

    محند امین
    همه چیز تک دور نیست که بازم معلوم نیست شارل سریعتر باشه.
    به 1 چیز دقت کن.
    مکس پارسال با ماشینی که 0.2 تا 0.5 ضعیف تر از بوتاس عین بوتاس 11 سکو 2 پیروزی 6 تا دومی و 3 تا سومی داشت.

    حالا ماشین فراری شارل هم ضعیف تر از بوتاس هست و محدودش هم تقریبا همون 0.2 تا 0.5 هست.

    سال قبل فاصله ردبول و مرسدس زیاد بود بین تیم 1 و 2.
    و الان بین فراری که تیم 3 هست با مرسدس تقریبا همون فاصلست.

    اگر شارل بتونه عملکردش مقابل بوتاس مثل 2020 مکس جلوی بوتاس باشه یعنی به خوبی مکس هست و تا الان که بوده و حتی بهتر از بوتاس البته بوتاس موناکو رو الکی از دست داد.
    مکس هم پارسال فکر کنم یادم بود 3 تا ret بیشتر از بوتاس داشت و 9 امتیاز عقب بود.

    حالا به نظرم در تک دور تا زمانی که تو ماشین برابر تایم نزنن نمیشه گفت کی سریعتر هست.
    یا اینکه مثل مکس و همیلتون ماشین نزدیک داشته باشن.
    تو همون 2019 هم که شارل ماشین 2 داشت و مکس ماشین 3.
    شارل 4 ام و مکس 3 ام شد.

    شارل عالیه و مکس هم عالیه ولی به نظرم مکس کامل تره البته این نظر شخصیمه و چون شما نوشتی نظری دارید بفرمایید من هم گفتم.
    موفق باشید.

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   1

   3

   مهندس عزیز
   از معدود دفعاتی هست که با تمام صحبتات موافقم 👌👌

   • Engineer

    1

    2

    قربانت بالاخره به 1 نقطه مشترک رسیدیم.

 10. Engineer

  1

  13

  شوماخر به جز ایمولا که شرایط عادی نبود.

  باید تو هر ریس حداقل 7 از 10 بگیره تو بعضی ریس ها مثل پرتغال باید 8.5 بگیره.
  یه راننده با ماشین هاس که ماشین 10 گرید هست.

  یعنی به نسبت ماشین بهترین رتبه ممکنش در صورت برابری همه راننده ها باید 19 باشه.

  حالا شوماخر فوق العاده بود به همین رویه پیش بره صندلی ساینز رو تو فراری تهدید میکنه.

  • Fastboy 44

   4

   3

   داداش یه سوال
   جواب محمد۴۴ رو دادی در مورد power ranking ها؟!

   • Engineer

    2

    4

    بله جواب رو همون روز دادم.
    همیلتون 1مسابقه نبود و 0 گرفت.

    4.1 از همیلتون ریتینگ بیشتری داشت در مجموع.
    مکس 5 تا ret داشت و همیلتون 0 ret.
    حالا
    تو اتریش 8.6 گرفت.
    تو مونزا نفر 10 شارل بود که 7.2 گرفت و پاور مکس رو نتونستم ببینم ولی قطعا زیر 7 بود دیگه شایدم 5 باشه شایدم 6 باشه.
    تو موجلو 7.6 گرفت.
    تو ایمولا 9 گرفت.
    تو صخیر و همون ریسی که همیلتون نبود 7.5 گرفت.

    حالا تو که اطمینان نداری همیلتون اگه بود تو صخیر 10 از 10 میگرفت!!!!
    تو همین ریس های که مکس ret شد.
    چون تو 10 امتیاز برای همیلتون حساب کردی که 1 ریس نبود و 4.1 امتیاز عقب بود که اگه اون ریس رو هم 10 از 10 میگرفت 5.9 بیشتر میشد.
    از 10 حساب میکنم برای مکس رو هم.
    1.4 تو اتریش از دست داد.
    2.4 تو موجلو از دست داد.
    1 تو ایمولا از دست داد.
    2.5 تو صخیر از دست داد.
    تو مونزا هم که بیش از 3 از دست داد ولی همون 3 رو حساب میکنم چون ممکنه اصلا بهش خیلی کمتر داده باشن من نمیدنم چند بود ولی نفر 10 شارل با 7.2 بود.
    مکس ممکن 5 باشه ولی من همون 7 رو حساب میکنم بعد شارل.

    1.4+2.4+1+2.5+3=10.3
    4.1 هم که جلو بود از همیلتون در آخر.
    10.3+4.1=14.4

    اگه همیلتون 10 از 10 میگرفت و مکس هم تو همه ret هاش 10 از 10 میگرفت باز همیلتون 4.4 عقب بود و الانم 4.1 عقبه.

    مسابقات دیگرو حساب نکردم چون هردو به پایان رسوندن و همونی که گرفتن درسته.

    حالا چرا همه ret های مکس رو 10 از 10 حساب کردم چون ممکن بود مسابقه رو تموم کنه و کمتر بگیره.
    خوب بله و همیلتون رو هم که تو بحرین نبود براتون 10 از 10 حساب کردم دیگه اونم ممکن بود اگه بود نتونه هر 10 تارو بگیره شاید 8 تا میگرفت.

    در اینصورت بازم مکس 4.4 جلو بود.
    حالا اصلا همیلتون 9 میگرفت تو صخیر و مکس هم 4 ریتینگ کمتر میگرفت تو ret هاش باز هم مکس 1.4 جلو بود.

    همیلتون 10 از 10 میگرفت و مکس هم تو ret هاش 4.4 نمیگرفت.
    بازم مکس 1 جلو بود.

    در بهترین حالت با خوش شانسی همیلتون میتونست برابر با مکس باشه.
    پس بازم مکس بوده که عملکرد خالصش بالاتر از همیلتون بوده.

    این نوع مقایسه خیلی دقیق نیست چون ممکن بود مکس ret هم نمیشد این امتیازات رو نگیره که از 10 حساب کردم اگه تموم میکرد قطعا بالاتر میگرفت و اون 7.5 تو صخیر همون میتونست 9.5 بشه براش.

    ولی تو انروز اومدی گفتی همیلتون 1 مسابقه نبود و 0 گرفت چشاتو باز کن.
    منم همیلتون رو 10 از 10 حساب کردم که بی انصافی نشه.

    مکس 5 تا ret داشته و همیلتون 0.
    این حساب نیست اصلا فقط 1 مسابقه ای که همیلتون نبوده حسابه!!!!!!!!!

   • Engineer

    2

    3

    تازه تو مطمنی مکس تو مونزا زیر 5 نگرفته!!!!!!!!!!!!
    اون رو حساب نمیکنی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • Fastboy 44

    5

    1

    فقط همینو بهت بگم که توی مونزا ۶.۶ گرفت
    دیگه به بقیه کامنت هات هم کاری ندارم
    فقط این یه گوشه کوچیک از اشتباهات فراوانته
    اول تحقیق کافی کن
    بعد بیا قاطعیت نظرتو بگو
    بخدا اینجوری بدتر خودتو زیرسوال میبری
    حالا…..

   • Engineer

    1

    4

    برادر عزیز.

    من از سایت اصلی فقط top 10 رو دیدم که مکس تو مونزا نبود.
    تو نگران زیر سوال رفتن من نباش.

    حالا تو میگی 6.6 گرفت.
    من تو محاسبه برات 7 حساب کردم.
    بازم همیلتون عقب بود که.

    این محاسبات چی میگه!!!!!!!!!!
    پرسید من جواب دادم
    تو جوابی داری بدی.

    نه معلومه چون محاسبه درسته و بازم مکس بهتره هیچ جوابی نداری که گیر دادی به بی اطلاعی من از امتیاز مونزا.

    خوب تو میگی 6.6 من برات 7 حساب کردم بازم همیلتون 4.4 عقب بود.
    حالا بدتر شد میشه 4.7.

    داداش جوابت رو با محاسبه بده.

    اینهارم نگفتم که بخوام محاسبه کنم بگم همیلتون کمتره.
    من خودم میدونم اینا نسبیه ولی تو همین نسبی هم مکس برندس.

    حالا همه اینها به کنار من این جواب رو داشتم ولی ننوشتم و به محمد 44 هم نگفتم.
    ننوشتم چون مهم نبود نه اینکه جوابی نداشته باشم دیدی که محاسبه ای کردم که جوابی شاید براش پیدا نکنید بازم میگم این نسبیه و دقیق نیست.

    به هر حال نتیجه این بوده همیلتون خوب بوده 3 و 4 امتیاز مهم نیست وقتی 1 ریس 10 تا داره یعنی هم پای هم اومدن برای همین هم جواب ندادم چون یه چیز خیلی خاصی نیست.

    حالا دادش پرسیدی و این جواب من بود میگم نسبیه حالا از نظر تو درست یا غلط.
    هر وقت ازم چیزی بپرسی با افتخار بهت جواب میدم.
    هر وقت خواستی در مورد موضوعی باهم بحث کنیم یا سوالی داشتی یا مشورتی خواستی یا حتی برای حرفی که من زدم فکر کردی و جوابی پیدا کردی.
    من با افتحار در خدمتتم.
    موفق باشی فست بوی عزیز.

   • Engineer

    1

    3

    پاسخ دادم منتظر تایید هست.
    حالا اگه تایید نشد کوتاه تر برات مینویسم.

    فقط در این حد بگم که اصلا من از امتیاز مونزا بی اطلاع.
    چه ربطی به محاسبات داشت.

    تو گفتی مونزا 6.6 من برات 7 حساب کردم و جمع زدم.
    اینها نسبیه ولی به جای انکه نگران زیر سوال رفتن من باشی.

    همیلتون اگه من 7 حساب کردم 4.4 عقب بود.
    الان با 6.6 که تو گفتی 4.7 عقبه.

    اینها نسبیه چون اتفاق نیفتاده ولی همیلتون هم مسابقه صخیرش اتفاق نیفتاد و من چون اون هم نسبی بود 10 از 10 زدم دیگه چی میخوای.
    تو بعضی ریس ها 7.2 هم گرفته و حتی تو روسیه تو 10 نفر نبود.
    مکسم تو ترکیه تو 10 نفر نبود.

    بالاخره داداش سوالی پرسیدی و من محاسبه کردم میگی 6.6 و من 7 حساب کردم.
    اگر پاسخی داری تو هم بده با محاسبه.
    اینکه بیای بگی چون تو مونزا رو نمیدونستی پس هیچی حالیت نیست دلیل نمیشه.
    مثل من اگر میتونی محاسبه این شکلی کن تا ببینم کی بیشتر حالیشه.

    من به نفع رانندم محاسبه و استدلالی پیدا کردم جوابی داشتم بدم و ندادم و الان که پرسیدی گفتم.
    حالا تو هم برو به نفع همیلتون محاسبه کن و بگو من هم میخونم و بررسی میکنم.

  • محمد امین

   1

   0

   راجب نظرتون که در مورد مکس و لکلرک بود ، این رو قبول دارم که مکس در مسابقه بهتره، اما این رو هم در نظر بگیرید که مکس ۲ سال در فورمول یک بیشتر سابقه داره ، اگر اشتباه نکنم
   ولی فکر نمی‌کنم سال ۲۰۲۰ ماشین فراری اصلا رقابتی بود ، چونکه هم فتل متونس باهاش کاری کنه و هم لکلرک به جایی نرسید ، ماشینشون ۶ ام شد که نسبت به ردبول خیلی پایین تر بود
   منظورم من فقط این بود که در تک دور ها با اینکه ماشین ضعیف تری دارن ، معمولا تایم هاشون خیلی خوبه ، و فاصله اش در مسابقات با هم تیمی اش معمولا زیاده ، که نشون میده خوب کار میکنه،هر چند که خودش هم میگه که مدیریت لاستیکش مشکل داره و هنوز تجربه ی کم تری نسب به مکس که دوسال بیشتر فورمول یک بوده داره

 11. م.یوسفوند

  6

  7

  همیلتون ادعا کرده که خودروی ردبول از خودروی مرسدس سریعترین
  و جواب ورستپن جالب بود: I think if I am in his car I am still two tenths faster than him.
  واسه خودم خیلی جالب بود این جواب ورستپن

  • L

   3

   5

   اوه عجب جوابی ، خیلی خوشم اومد 👌

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   7

   4

   ادعایی بیش نیست!
   تا وقتی یه چیزی رو تجربه نکنی نمیتونی نظری در موردش بدی
   Rb16 و Rb16b هر دو شون مطابق سبک ورشتپن ساخته شده.راننده کمکی به کنار
   اینکه هورنر و مارکو و ردبول میخواستن ورشتپن رو قهرمان کنن همه میدونستن کسی به گسلی و آلبون اهمیتی نمیداد.
   تو باکو هم دیدیم سریع بود اما همه چی سریع بودنه؟

   • Engineer

    2

    6

    ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1
    ریکی چی
    مکس بعد ریکی اومد تو ردبول و همون سال اول هم شکست خورد.
    ریکی 3 ام شد.
    مکس 204 و ریکی 256.
    بعد 4 ریس از تورو روسو اومد ردبول اولین مسابقش تو ردبول رو برد.
    52 امتیاز از ریکی عقب بود با اینکه قبلش مکس تو ردبول نبود که ماشین رو به خواست مکس بسازن و این 52 امتیاز رو هم میتونست خیلیش رو تو همون 4 ریسی که ماشین ردبول زیر پاش نبود جبران کنه.

    حالا به نطرت ماشین رو برای 2017 هم به سبک مکس ساختن و راننده اول تیم ریکی رو یادشون رفته.
    تو همون 2016 که ماشین مطابق میلش نبود با ریکی برابر بود تقریبا.
    تو 2017 هم برابر بود 32 امتیاز کمتر با 1 ret بیشتر.

    تو 2018 ret زیاد داشت ریکی و مکس برنده شد.

    حالا به نظرت اگه گسلی و آلبون میتونستن به خوبی مکس باشن ماشین رو به خوبی مکس میساختن.

    الانم همیلتون خیلی بهتره با ماشین تا بوتاس پس ماهم بگیم ماشین به سبک همیلتونه.

    با همین ماشین پرز خوب کنار اومده بعد 5 ریس و تو باکو عالی بود.

    خواهشا سبک مکس و این بحث های الکی رو پیش نکشید.
    منظورم با شما نیست هر کسی رو مثال میزنم.

    قشنگ سرعت بالا مکس تو لپ تایم ها مشخصه کلی سریعترین دور ثبت میکنه تو چند دور از هر ریس.

  • Engineer

   3

   6

   سال قبل من به یکی از دوستان گفتم که با وجود اختلاف بالای سرعت ماشین مرسدس به ردبول و ریس پیس مکس و لپ تایم هاش و تعیین خط ها و حتی اختلاف اخر ریس نسبت به ماشین.

   مکس رانندگی خالصش سریعتر از همیلتون هست.
   و مکس مقداری از اختلاف ماشین رو با رانندگی سریعتر جبران میکنه که حتی از بوتاس بهتر بوده.

   حالا امسال قشنگ مشخص شد تو این ماشین ها.
   الان کاملا مشخصه مکس سریعتره حتی مکس هم نمیگفت کسی که به سریعتر بودن مکس شک داره معلومه واسه سرگرمی فرمول میبینه و فقط به افتخارت یه راننده قدیمی جلوی 1 جوان توجه میکنه.

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    1

    شرایط رو اول ببین بعد نظر بده!
    سن راننده ها
    ورشتپن خیلی چیز ها برای اثبات کردن داره
    ماشین کاملا پایدار تر و نداشتن مشکل دمای عملیاتی تایر
    سرعت خالص ماشین خیلی ردبول فعلا بالاتره
    تو کفی تا ۲ دهم کم داره که تو پیچ ها علاوه بر جبران اون تایم تا ۳دهم هم اختلاف مینداخت.

    در مورد سبک رانندگی هم اینو بدون لوئیس تو گرندپری شانگهای ۲۰۱۹ گفت ماشین با سبک رانندگی من نمیخونه والتری خیلی بیشتر از من تو ماشین راحتره
    من مجبور شدم سبک رانندگیمو تغییر بدم
    توجه داشته باش ورشتپن با این ماشین عالی ۲تا پول پوزیشن رو از دست داد.
    به قول فست بوی چشماتو باز کن
    البته اینکه میای میگی ورشتپن سریعتره چیز غیر عادی نیست طرفدارشی و طبیعی و قابل درک.

   • Engineer

    2

    4

    احمد رضا

    اصلا مکس و همیلتون رو ول کن.

    تو گفتی با سبک مکس ساختن ماشین رو که مکس توش راحته.
    2016 هم با سبک مکس بود که تازه وارد به تیم بود و چقدر خوب همپای ریکی مسابقه میداد.

 12. ali

  3

  1

  عزیزان تاپ اسپیدای این مسابقه رو ندارید؟
  اگر کسی داره قرار بده لطفا
  ممنون
  طبق اماری که حین ریس نشنون میداد ردبول‌ها تو کفی از همه سرعت
  بیشتری میرفتن ولی امار نهایی رو ندیدم جایی.

  • Senna

   6

   0

   speed trap
   1 16 Charles Leclerc Scuderia Ferrari Mission Winnow 335.9
   2 99 Antonio Giovinazzi Alfa Romeo Racing ORLEN 333.8
   3 44 Lewis Hamilton Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 332.6
   4 63 George Russell Williams Racing 331.1
   5 5 Sebastian Vettel Aston Martin Cognizant Formula One Team 331.0
   6 47 Mick Schumacher Uralkali Haas F1 Team 330.3
   7 3 Daniel Ricciardo McLaren F1 Team 328.1
   8 6 Nicholas Latifi Williams Racing 327.1
   9 55 Carlos Sainz Scuderia Ferrari Mission Winnow 326.7
   10 18 Lance Stroll Aston Martin Cognizant Formula One Team 325.8
   11 7 Kimi Räikkönen Alfa Romeo Racing ORLEN 325.7
   12 14 Fernando Alonso Alpine F1 Team 324.3
   13 11 Sergio Pérez Red Bull Racing Honda 323.8
   14 4 Lando Norris McLaren F1 Team 323.8
   15 22 Yuki Tsunoda Scuderia AlphaTauri Honda 322.8
   16 33 Max Verstappen Red Bull Racing Honda 321.5
   17 77 Valtteri Bottas Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 321.4
   18 10 Pierre Gasly Scuderia AlphaTauri Honda 321.3
   19 9 Nikita Mazepin Uralkali Haas F1 Team 321.2
   20 31 Esteban Ocon Alpine F1 Team 320.5
   finishing line
   1 7 Kimi Räikkönen Alfa Romeo Racing ORLEN 345.6
   2 33 Max Verstappen Red Bull Racing Honda 344.3
   3 44 Lewis Hamilton Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 342.7
   4 22 Yuki Tsunoda Scuderia AlphaTauri Honda 342.4
   5 5 Sebastian Vettel Aston Martin Cognizant Formula One Team 342.4
   6 77 Valtteri Bottas Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 341.8
   7 18 Lance Stroll Aston Martin Cognizant Formula One Team 341.7
   8 4 Lando Norris McLaren F1 Team 341.7
   9 55 Carlos Sainz Scuderia Ferrari Mission Winnow 341.6
   10 3 Daniel Ricciardo McLaren F1 Team 340.1
   11 99 Antonio Giovinazzi Alfa Romeo Racing ORLEN 339.0
   12 10 Pierre Gasly Scuderia AlphaTauri Honda 337.0
   13 63 George Russell Williams Racing 336.8
   14 11 Sergio Pérez Red Bull Racing Honda 336.5
   15 47 Mick Schumacher Uralkali Haas F1 Team 336.4
   16 14 Fernando Alonso Alpine F1 Team 331.7
   17 6 Nicholas Latifi Williams Racing 329.3
   18 9 Nikita Mazepin Uralkali Haas F1 Team 327.6
   19 16 Charles Leclerc Scuderia Ferrari Mission Winnow 325.9
   20 31 Esteban Ocon Alpine F1 Team 319.5

   • ali

    2

    0

    خیلی ممنون 👍👍

 13. Vettel

  1

  3

  😯😯😯آقایان کامنت من تایید نمییییشود استاداننننن.