فرمول یک ایران – در روز دوم تست پیش فصل بارسلونا، تیم فرمول یک مرسدس از نوآوری جدیدی در سیستم فرمان خودش استفاده کرد که همگان مخصوصا تیم ردبول را به شک انداخته و حتی فیا نیز این سیستم را برای فصل 2021 ممنوع کرده ولی در فصل 2020 برای استفاده از این سیستم به مرسدس چراغ سبز نشان داده است.

آیا مرسدس با تنظیمات زاویه چرخ خودش سعی در کنترل دمای تایر خودش را دارد؟ سعی در افزایش سرعت مستقیمی؟ هنوز مشخص نیست! حتی بزرگمرد ایرودینامیک فرمول یک، آدرین نیوی نیز در مورد این سیستم و قانونی بودن آن شک و شبهاتی را دارد:

بررسی کردن دمای تایر دلیل موجهی برای من نیست. مطمئنا باید برای دلایل ایرودینامیکی باشد.

ماریو ایزولا مدیر پیرلی نیز بیان کرده است که:

اگر شما تایرها را در یک خط صاف و موازی نگه دارید آنها پنج درجه دیگر نیز دمای خودشان را از دست می دهند.(سردتر) می شوند.

سردتر شدن بیشتر تایرها یعنی چسبندگی کمتر، حال برای مرسدس این سوال مطرح است که در چه شکلی می خواهد که بهترین دور ممکن را ثبت کند!؟ سرعت بیشینه یا سرعت حین پیچیدن؟ ممکن است مسئله ای باشد که پیست به پیست متفاوت باشد و مرسدس بخواهد در پیست های متفاوت استفاده کند؟

سیستم فرمان دو محوره (DAS) مرسدس W11

سیستم فرمان دو محوره (DAS) مرسدس W11

آیا این سیستم قانونی است؟

قوانین فعلی دقیقا مشخص نمی کنند که یک راننده چطوری می تواند از سیستم فرمان خودش استفاده کند. قوانین می گویند که:

چرخهای جلو، تنها با سیستم فرمان تنظیم می شوند و تحت کنترل کامل راننده هستند.

پیش نیاز این سیستم نیز این است که این سیستم تماما مکانیکی باشد. اگر صحبت از استفاده از تجهیزات الکترونیکی شود می توان نام سیستم تعلیق فعال یا پویا(Active Suspension) را روی آن قرار داد.

تنظیم مسیر از طریق فرمان قابل مقایسه با انتقال فشار روی محور جلو نیست که همان سیستمی هست که اکنون همه تیم ها از آن استفاده می کنند. فیا دقیقاً کاملا دقیق و واضح تغییر از سطح زمین را به واسطه زاویه فرمان قوانین را تنظیم کرده است. اگر چنین اتفاقی بیفتد می توان آن را به سیستم تعلیق واگذار کرد که حتی ادرین نیوی را نیز به شک و تردید در قانونی بودن آن انداخته است:

برای من سخت است که درک کنم چطور چنین چیزی می تواند قانونی باشد! راننده وقتی که فرمان را به سمت خودش می کشد یا به سمت جلو هول می دهد خودرو را فرماندهی نمی کند.(یعنی راننده کنترل خودرو را به عهده ندارد در این لحظه)

همین مسئله باعث تردید در ایمنی این سیستم شده است. چه اتفاقی میفتد که در این لحظه(انتقال فرمان به جلو و عقب) یک تصادف رخ دهد یا یک صحنه خطرناک رخ دهد که راننده نتواند فرمانگیری کند؟ تیم ایمنی فیا هیچ مشکلی در این مورد نمی بیند. چیزی که خطرناک است این موضوع می باشد که راننده در میانه پیچ شتابگیری ناگهانی و زیادی را داشته باشد. اما مرسدس فکر اینجا را هم داشته است که تدبیرشان برای این موضوع نیز این می باشد که اگر حتی کوچکترین ضربه ای حس شود فرمان به سمت کاکپیت می رود. فیا بیان کرده است که مرسدس امن ترین سیستم فرمان را بین تمامی تیم ها دارد.

این سیستم برای فصل 2021 غیر قانونی اعلام شده ولی مرسدس می تواند در فصل 2020 از این سیستم استفاده کند. مرسدس نحوه استفاده از این سیستم، چرایی استفاده از این سیستم و چه مزیت هایی این سیستم برایشان میاورد را پیش خودشان محفوظ نگه می دارند تا در پایان فصل 2020 و پس از گرندپری ابوظبی احتمالا راز این سیستم فاش می شود.

این قانون در حال حاضر می تواند در ماده 2.5 در آیین نامه های فنی فرمول 1 یافت شود. البته در آیین نامه فصل 2021 می توان آن را در ماده 1.5 مشاهده کرد. علاوه بر این قوانین فنی “فرمان” دوباره تعریف شده است. طبق ماده 10.5.2 به طور مشابه می توان یافت که: “تراز بودن چرخ های جلو فقط باید با عملکرد ثابت حرکت چرخشی یک فرمان واحد انجام شود.”
سباستین فتل - روز اول تست فرمول یک 2019

سباستین فتل

اما رانندگان طور دیگری فکر می کنند. سباستین فتل قهرمان جهان چهار دوره از رقابتهای فرمول یک و راننده تیم فرمول یک فراری بیان کرده است که:
فرمان مرسدس؟ بله، آن را دیده ام و واقعیت اینکه آن ها دارند از این سیستم استفاده می کنند مرا به این باور می رساند که این سیستم قانونی است. اما احتمالا برای یک راننده آسان نیست که با این سیستم کار کند. بالاخره می بینیم که چه می شود. مطمئنا این یک چیز جدید برای همه می باشد. من نمی دانم که چقدر آشان است که از این سیستم DAS کپی کاری کرد، فکر نمی کنم که آنقدر ساده باشد. برای من خیلی عجیب به نظر می رسد که از یک سیستم فرمانی به چنین شکلی استفاده کرد آن هم به خاطر احساسی است که از آن ایجاد می شود. باور دارم که عقلانی تر است که یک راننده دستانش را روی فرمان نگه دارد.

دنیل ریکاردو راننده تیم فرمول یک رنو نیز می گوید که:

آفرین به آنها، به این خاطر که آنها در تمام این دوران توربو حاکمیت مطلق داشتند به فرمول یک و هنوز هم تیمی هستند که دارند دیگران را تحت فشار قرار می دهند. این باید ما و دیگران باشیم که آنها را تحت فشار قرار دهیم و همینطور آنها اصلا از خودراضی نمی شوند. فکر می کنم که این موضوعی است که باعث حاکمیت آنها (در فرمول یک) شده است. آنها به عنوان یک رقیب دارند به یک الگویی را از خودشان به جا می گذارند که من مطمئنا به این موضوع احترام می گذارم. این خیلی خوب است برای همه که ببینند آنها چقدر دیگر حاضر هستند که پیش بروند.

ریکاردو در مورد قانونی بودن و یا نبودن این سیستم نیز اینگونه نظر داده است:

ما به زودی خواهیم فهمید. من تا به الان ندیدم در مورد این سیستم (در جایی قبلا) صحبتی شده باشد، بنابراین فکر نمی کنم که حتی افراد زیادی واقعا در مورد (ابداع) چنین سیستمی فکری کرده باشند. نمی خواهم بگویم که هیچ کس، اما احتمالا افراد زیادی در مورد این سیستم صحبتی کرده باشند. نمی دانم که مکالمات و صحبت هایی قبلا بوده یا نه ولی الان کاملا مطمئنم که در هر تیمی چنین مکالماتی الان در جریان است

38 دیدگاه

 1. مهدی

  13

  15

  تا زمانی که مرسدس استفاده کنه قانونیه بقیقه بخوان استفاده کنن غیر قانونیه .
  جالب اینه که FIA با مرسدس در ارتباط بوده و از این خلا قانونی اطلاع داشته ولی یه فصل به مرسدس فورجه دادن تا با خیال راحت کار کنه ولی برا فصل بعد ممنوعش میکنه تا فقط مرسدس از این خلا استفاده کرده باشه !

  • مهدی

   2

   5

   بعضیا فقط بلدن بگن مرسدس از خلا استفاده کرده .درصورتی که مرسدس با فیا درمورد این نقص قانون مناقشه داشته یعنی بهشون گفته اینجای قوانین ایراد داره و ما میخواییم ازش سو استفاده کنیم امکانش هست ؟ فیا هم گفته استفاده کن خیالت راحت بجا اینکه بیاد قوانین پر سوراخش رو درست کنه .این فرق داره با حالتی که یه تیم بدون اینکه کسی بفهمه یه حفره تو قوانین پیدا کنه و ازش استفاده کنه .
   اگه فیا در جریان نبود یه چیزی ولی از این مشکل در قوانین اطلاع داره ولی عکس العملی ازش دیده نشد حالا بگید فیا پشت مرسدس نیست .

   • Mahmood.gh

    2

    0

    مهدی
    وزیرورزش یادت نره

 2. Amin

  4

  5

  مثل روز روشنه که مرسدس از خلأ قانونی استفاده کرده
  ب قول ریکاردو: کسی تا ب حال این موضوع رو بررسی نکرده بود یعنی اصلا ب فکر کسی نرسیده بود که بخوان چنین چیزی رو غیرقانونی اعلام کنن
  فیا هیچ راهی جز این تصمیم نداشت و نمیتونس همین الان غیرقانونی اعلام کنه
  و ی سوال درمورد گفته های نیوی:
  وقتی راننده فرمون رو ب سمت جلو یا عقب میاره؛ایا امکان پیچیدن نداره؟
  از صحبت های نیوی میشه برداشت کرد جواب سوال منفیه؛اگه کسی از دوستان در این مورد مطلبی خونده ممنون میشم بگه!

  • Sohrab

   4

   4

   amin
   مثل روز روشنه که مرسدس از خلا قانونی استفاده کرده
   چجوری ؟!
   با نقض پارک فرم و 10.2.3 و 10.2.2 بله اصلا مرسدس دیگه
   اسکودریا فراری حقه وتو داره ( شکست تیمی که حق وتو داره خیلی لذت بخشه )

  • Sina

   4

   1

   وقتی راننده فرمون رو می کشه سمت خودش ماشین امکان پیچیدن نداره این سیستم یه کاری که میکنه تایر ها رو در حالت موازی هم قرار میده

 3. mehdi vettel

  11

  6

  اگه موردی نداره و قانونیه چرا برا سال دیگه ممنوعش کردن
  اگه برا سال دیگه ممنوعش کردن چرا امسال مرسدس استفاده میکنه ؟؟؟؟؟

  بعد که یه سری از مافیا مرسدس حرف میزنن دوستان مرسدس فن ناراحت میشن
  فیا علنا داره از مرسدس حمایت میکنه

  اینکه مرسدس این ابتکار رو زده نوش جونش و به راحتی امسال بازم به خاطر همین حرکت قهرمان میشن ولی اینکه برا سال دیگه این حرکت ممنوع شده واقعا مسخره اس

  • m.amin

   9

   5

   اخه این چ حرفای خنده دار و بدون آگاهی هست میزنید و تهشم نتیجه گیری میکنید.بابا یکم مطالعه کنید بعد نظر بزارید.
   اگه تیمی از خلا قانونی استفاده کنه میتونه تا اخر فصل ازش استفاده کنه و اگر قانون جدیدی راجب اون موضوع وضع بشه از فصل دیگه باید اجرا بشه.
   کدوم حمایت؟ادم میمونه گاهی چی بگه

   • mehdi vettel

    5

    5

    پروفسور جان
    این فصل فرمول یک هنوز شروع نشده

    با توجه به اینکه قوانین 2021 شش ماه پیش نوشته شدن یعنی این سیستم تو اون قوانین هم جز خلا قوانین حساب میشه
    در واقع خیلی راحت میتونستن به مرسدس اعلام کنن که این سیستم غیر قانونیه و اصلا مرسدس این سیستم رو به تست هم نیاره، درست مثل غیر قانونی اعلام کردن این سیستم برا فصل 2021
    ولی اینکه دقیقا اجازه میدن مرسدس استفاده کنه و بقیه استفاده نکنن مسخره اس

   • ALEX-ALBON

    4

    0

    امین.م
    ارجاعتون میدم به رینگهای غیر قانونی مرسدس 2018
    که وقتی تیمهای دیگه شروع به اعتراض گسترده برای اون امتیازاتی که مرسدس با اون رینگهایی که قانون ونقض کرده بود کردن بطور خیلی تابلویی یهو قانونی اعلام شد..از طرف بنده بود؟نه نه.. از طرف خود (ما)فیا..چرا فیا بجای قانونی اعلام کردن اون رینگها همون موقع اون امتیازاتی که مرسدس با اون رینگها کسب کرده بود و از این تیم کسر نکرد؟چون مشخصه اصلا هیچ مافیایی پشت مرسدس وفیا نیست..
    این داستان فیا ومرسدسم که همیشه همین بوده وهر فصل یه افتضاحی به بار میارن ..
    اصلا شما یه نمونه بیارین که یک فصل اسم مرسدس وخلاء قانونی وبعدا معلوم شدن غیرقانونی بودنش وکلا داستانی ازین دو برادر فیا ومرسدس در نیومده باشه.
    .دقیقا هر فصل.یه فصلم که نمیتونن باپیدا کردن یک به اصطلاح خلاء قانونی از نقض قانون بهره گیری کنن استوارتها هستن که کمک کنن(هنوز آبروریزی داوران تو2019 یادمون نرفته)وقتی باهمون حرکتی که لوییس 2017 از فتل سبقت گرفت وشیکین وبرید وحتی خطرناکتر از روشی که فتل از روی چمنها 2019بطور امنتری وارد کفی بعداز شیکین شد وجریمه شد اما لوییس هیچ جریمه ای هم نشدو به همین راحتی برد فتل گذاشتن تو جیب همیلتون
    همینقدر مضحک
    و و و …مثال زیاده همه طرفداران هم خودشون سند زنده
    واقعا اینا چیزایی نیست که بشه انکارش کرد
    شما فکر کردین بعداز خروج همیلتون از پیست تو گرندپری آلمان چرا 200000 تماشاچی جلو کاسکت وچشمای لوییس از فرط خوشحالی به هواپریدن وفریاد شادی سر دادن؟در حالی که مسابقه خانگی مرسدسم محسوب میشد
    خیلی واضح هم دوربین ها همه زوم شد رو این مسعله توی اون لحظه.
    به هر حال همه انسانیم وفرق بین راستی ونا راستی رو میفهمیم.

   • salaherudite

    6

    1

    و این یعنی نبوغ ؛ یعنی همون رقابتی که تیم ها از طریق علم مکانیک با هم دارن

   • ALEX-ALBON

    2

    1

    حالا اینم اولش فیا میگه باشه اینجای قانون نقض داره مرسدس میتونه استفاده کنه ولی سال دیگه چون غیرقانونیه دیگه کسی نمیتونه استفاده کنه..خب فیا جان همین و که فهمیدی قانونت مشکل داره..از همین الان غیرقانونی اعلامش کن-نه برای خودت درد سر درست میشه نه برای مرسدس-حرف.

  • Mahmood.gh

   3

   1

   میدونی چرا بقیه نمیتونن استفاده کنن چون زمان میبره بهش برسن
   و از فصل 2021 هم ک کلا قوانین عوض میشه
   و تایمش ندارن و از نظر هزینه ارزش نداره واسشون اینهمه وقت هزینه بذارن فقط واسه چندتا ریس

 4. Sohrab

  3

  1

  برای 2020 اوکی شد ؟!
  ی عده بی مصرف قانون گذار اره برای 2021 ممنوعه شما 2020 استفاده کن
  پارک فرم و 10.2.2 و 10.2.3 رو هم که اصلا نقض نمیکنه !
  به مرسدس تبریک میگم بابت نبوغشون
  ولی تبریک ویژه به فیا میگم که ………..
  فراری هم ……
  بعد از فوت مارکیونه ، انگار اسمش باقی مونده

 5. a Ferrari lover

  7

  1

  واقعیت اینکه من تا امروز صبح فکر میکردم واقعا غیر قانونی باشه ولی به نظرم میاد قانونیه از حرف های مارکو که گفته قانونی نیست میشه فهمید که قانونیه از حرف های سب هم میشه فهمید تاثیر زیادی داره

 6. H.farahani

  8

  0

  ولی به نظر بنده این شعبده بازی مرسدسه.این سیستم مثل دستی هست که حرکت میکنه و حواس بقیه رو از دست دیگه پرت میکنه.مرسدس بدون این هم سریع‌ترین هست.

  • THE MINDBLOWER

   4

   0

   تکنیک دست پنهانه دقیقا.
   مثل یه تکنیک یه تنه یه صورت توی بوکس باید دید مرسدس ضربه اصلیشو از کجا میزنه( البته اگه باشه ولی خوب میدونستن چیو بزارن توی چشم)

 7. Behzad

  1

  7

  به شخصه فکر نمیکنم تاثیر زیادی داشته باشه و حتی ممکنه اثر معکوس بزاره مثل فرسایش بیشتر تایرها و در رقابت تنگاتنگ امکان استفادش نیست و خطرناکه.
  اصولا هر نوآوری در فرمول وان نمیتونه تضمین پیروزی باشه و در سالهای اخیر کلی ایده اومده که فقط زمان مهندسین را سوزونده.
  امسال تیمی قهرمانه که سکتور سوم را بنفش کنه و در این راه ردبول و احتمالا فراری میتونن برتری سکتور سوم را از مرسدس بگیرن چون اینجور که معلومه مرسدس ها رفتن واسه سکتور یک ها با این ایده.

 8. H.farahani

  7

  0

  راستش از دو جهت میشه به این مسأله نگاه کرد.یکی مرسدس که یه خلأ رو پیدا کرده و رفته سراغش.”چرخها باید با حرکت فرمان جابجا شوند”نگفته حرکت چرخشی یا عرضی.فقط گفته حرکت که شامل این سیستم میشه.و این یعنی یه خلأ حسابی.
  یه نگاه دیگه به سمت فیا هست.یادتونه که راس براون چندی قبل مصاحبه کرده و گفته جلوی سؤاستفاده از خلأ های قانونی رو نمیده.اینکه مرسدس ابتدا به فیا اطلاع داده این خلا رو و فیا امکان بهره برداری داده در تناقض کامل با حرفای براون هست.
  دوستان میگن قوانین سال دیگه عوض میشه و به اون دلیل برای سال بعد ممنوعه.دوستان نحوه رانندگی و اختیارات راننده و فرمون دادن که عوض نمیشه.پس این دلیل خوبی نیست.
  اصلا معلوم نیست این سیستم چقدر برتری میده و یا اصلا برتری زمانی میده یا نه.اگر موافقیم یا مخالف زود قضاوت نکنیم.کسی رو شیطان محض یا معصوم ندونیم.هر چی که باشه ایده جذابی هستش و عالی اجرا شده.

 9. Mahmoud

  5

  0

  جدا ماشینای فرمول یک مثل جت شدن.همیلتون فرمانو میکشه سمت خودش ماشین پرواز میکنه و سرعت میگیره!!!!
  الان مثلا راننده ی مرسدس داره با یکی تو کفی چرخ به چرخ میره اونجاس که هردو راننده سعی میکنه دیرتر ترمز بگیره و زودتر بپیچه و حریفشو ببنده توی این فشار فکر کن فرمان داره میره جلو و نمیپیچه اونوقت چی؟؟؟؟ اصلا ایمنیش به کنار تمرکز راننده چی؟؟؟

  • جواد محمدی

   1

   0

   به نکته خوبی اشاره کردید. توی یکسری از هواپیماهای جنگنده روسی یک زمانی بردار رانش سه بعدی مد شد در حالی که در جنگنده های غربی این سیستم وجود نداشت. در همون زمان طی یکسری تست ها مشخص شد که سیستم پیچیده و جذاب روسها اونقدر هم کاربردی نیست و در زمانی که جنگنده در حالت داگ فایت هست عملا کارایی این سیستم به شدت پایین است. بنابراین برای اثبات اثرات مثبت سیستم ابداعی مرسدس در عین جذابیتش کمی باید صبر کرد. البته یک تفاوت بنیادی بین روسها و آلمانی ها هست که ممکنه همون عامل باعث تفاوت این دو خلاقیت بشه.

 10. OWL

  1

  3

  مثل این میمونه بری به نگهبانای بانک بگی داداش پشت گاو صندوق یه سوراخ بزرگ هست که به کوچه راه داره،ما میتونیم گاو صندوق رو خالی کنیم.
  نگهبانا:آره داداش،حله،شما خالی کن بعدش ما سوراخ رو میگیریم.
  بعد تو کله یه عده نمیره که پیرلی و فیا و مرسدس دستشون بدجوری تو یه کاسه هست.
  #fairplay

  • ALEX-ALBON

   3

   0

   راجع به حرفی که زدی باید کامنتهای طرفداران خارجی زبان فراری وردبول وتو سایت### بخونی تا متوجه اصل داستان بشی-همه شون فیا ومرسدس و یک تیم میدونن.
   اون وقت اینجا یه عده خودشون وزدن به اون راه.
   من فکر میکنم مرسدس در ایران بیشتراز کل اروپا طرفدار داره..

 11. OWL

  2

  1

  هر کی تا الان حتی یه فرغون رو هم رونده باشه میدونه برای تنظیم فرمان(تو این و تو آوت) باید بری پیش جلوبندی ساز.
  کسی رو که خودش رو به خواب زده حتی با بمب اتمی هم نمیشه بیدارش کرد.
  دقیقا منظورم فیا هستش.

 12. mahyar

  2

  0

  ولی جدا از این که این سیستم ی سری برتری های رو به مرسدس میده . اما خطر ناک هم هست . هممون میدونیم که توی پیچ نیرویی که به لاستیک های بیرون پیچ وارد میشن .
  اونقدر زیاده که پروفیل لاستیک تغییر شکل میده به خاطر همینه که کمبر منفی دارن تا توی پیچ سطح تماس لاستیک بیرون پیچ بیشتر بشه .
  حالا وقتی وقتی TOE in میشه یجورایی زاویه کمبر هم تغییر میکنه . اگه مرسدس یادش بره که توی پیچ یک باید فرمون رو به حالت قبل میفرستاده . سطح تماس لاستیک بیرون پیچ کم میشه و چسبندگی کم میشه و میتونه باعث بشه از پیچ بره بیرون . کلا” این سیستم ی سیستم چالشی هست . ی کار به بقیه کارهای راننده اضافه میشه .

  • نصرت

   0

   0

   آفرین دقیقا منم اولین چیزی که به فکرم رسید همین درگیری ذهنی بیشتر راننده و بالا رفتن درصد اشتباهات در دورهای آخر بخاطر عدم تمرکز وخستگی هرچند این راننده ها یک جورایی مافوق بشرند ولی باید صدتا آیتم دیگرم مخاسبه کنن

 13. just.jeep

  0

  2

  به به خلاصه این سیستم das مرسدس باعث شد دوستان فراری فن و ….بیان و ما زیارتشون کنیم.فعلا بقیه تیمها با این سیستم مشغول بمونن مرسدس هم از همین الان ماشین ۲۰۲۱ داخل تونل باد داره تست میکنه.😎😎👍👍

  • نصرت

   0

   0

   آره دیگه حتما تونل باد مخفی هم تو دل کوهی بیابونی داره واسه تست اینطور ادیسون بازی ها،یک استفان اوکن دیگه هم حتما جور کرده واسه تو تونلاش

 14. ALEX-ALBON

  2

  0

  اینجور قهرمانی بدست آوردن ها واقعا چه ارزشی داره..تاریخ وطرفداران واقعی فورمول1 قضاوj خواهند کرد.. چنان که الانش هم طرفداران فورمول1 در اروپا قضاوت خودشون وکردن وتاریخ رو نوشتن برای آیندگان..این داستان فیا وپیرلی ومرسدس و براون هم در تاریخ این رشته ماندگار شد..برای من که طرفدار این رشته ورزشی هستم این داستان چندجانبه مرسدس -براون- فیا- از بس هرسال حتی تو رسانه های خود اروپا تکرار شده دیگه خیلی مضحک شده..وقتی استوارت هارو میبینم یا مدیر مرسدس ناخوداگاه خندم میگیره.به هرحال اونها که از رسانه های خودشون خبر دارن
  و بازم شرم نمیکنن…

دیدگاه خود را بیان کنید