فرمول یک ایران – این بار نوبت سباستین فتل بود که در خاک وطن دچار رنجش خاطر شود. ستاره فراری صدرنشینی در جدول قهرمانی را از دست داد در حالی که رقیبش لوئیس همیلتون با رو به راه کردن اوضاع و با یک پیروزی بسیار غیر منتظرانه به صدر بازگشت. در یک هوکنهایم بارانی بعضی ها به خوبی از پس شرایط برآمدند، در حالی که عده ای مانند بچه آهویی بودند بر روی یخ…

برندگان

همیلتون دوباره شایستگی اش را اثبات کرد

لحظه خروج هیملتون از ورودی پیت - گرندپری آلمان 2018

لحظه خروج هیملتون از ورودی پیت – گرندپری آلمان 2018

افراد بزرگ را در روزهای سخت باید شناخت. روز یکشنبه در گرندپری آلمان یکی از آن روزها بود.

لوئیس همیلتون به دلیل مشکل هیدرولیکی در روز تایم گیری، 14 ام شد، اما او پیچ مشکلات را نسبتاً راحت پشت سر گذاشت. نکته تأثیرگذارتر این که با مدیریت صحیح تایرها او توانست تا 42 دور با لاستیک های سافت رانندگی کند.

لحظه گیج کننده ای بود وقتی که به او گفته شد وارد پیت شود اما کمی بعد از آن به او اعلام کردند که بیرون بماند و این باعث شد تا او در راه ورود به پیت فرمان بشکند و با گذشتن از چمن ها مجدداً وارد پیست شود که او را با خطر دریافت جریمه مواجه کرد. با این کار او صدرنشینی را به ارث برد که هرگز نمی خواست از دست بدهد.

این 4 امین پیروزی او در این فصل و 44 امین جام او با خودرو شماره 44 بود. این اولین بار بود که او یک گرندپری را که پایین تر از رده 6 ام شروع کرده بود، پیروز می شود، و با 2 ام شدن هم تیمی اش والتری بوتاس برای 5 امین بار در این فصل؛ مرسدس اولین 1-2 خود در گرندپری آلمان را کسب کرد.

در ابتدای مسابقه این طور به نظر می رسید که همیلتون در محدوده آسیب قرار دارد و اختلاف امتیازش با سباستین فتل در جدول قهرمانی رو به افزایش است. اما در عوض او گرندپری آلمان را با 17 امتیاز برتری نسبت به فتل ترک کرد.

و این در هفته ای که اخبار مربوط به تمدید قراردادش با مرسدس تا پایان سال 2020 منتشر شد، نتیجه بدی نبود.

هالکنبرگ طرفداران خانگی را خوشحال می کند

نیکو هالکنبرگ - گرندپری آلمان 2018

نیکو هالکنبرگ – گرندپری آلمان 2018

نیکو هالکنبرگ گفت که او از کسب رده 5 ام در گرندپری آلمان بسیار خوشحال است و حقا که همین گونه بود. این بهترین نتیجه او با تیم رنو از زمان پیوستن اش به این تیم در ابتدای سال پیش بود.

همچنین این بهترین نتیجه او از زمان گرندپری سال 2016 بلژیک بود، جایی که او 4 ام شد. حالا او از 10 مسابقه، 8 مسابقه را با کسب امتیاز تمام کرده است، آماری که فقط رقبای قهرمانی فتل و همیلتون رکورد بهتری دارند.

هالکنبرگ در مسابقاتی که شرایط قابل تغییر است، عملکرد خیره کننده ای دارد؛ 5 امی او در گرندپری سال 2012 برزیل را ببینید؛ و او این مهارتش را در هوکنهایم نیز تکرار کرد. هالکنبرگ با کمک مهندس اش مارک اسلد و سایر اعضای تیم، تصمیمات درستی را در زمان درست گرفت، که نشان از لیاقت او دارد.

این رانندگی را نیز بایستی به لیست رانندگی های فوق العاده او در پیست های خیس اضافه کنیم، جایی که سایرین در کنترل خودروشان مشکل داشتند او با کسب یک نتیجه محشر موقعیت اش در جایگاه 7 ام جدول قهرمانی را بیش از پیش تقویت کرد و به عنوان بهترین در بین سایرین باقی ماند.

هیجان، پاداش هواداران آلمانی

پیست هوکنهایم از نمای تماشاگران - گرندپری آلمان 2018

پیست هوکنهایم از نمای تماشاگران – گرندپری آلمان 2018

هزاران طرفدار آلمانی که در روز یکشنبه هوکنهایم را پر کرده بودند، از سر تا پا خیس شدند، اما قبل از بارش رگباری باران بعد از مسابقه، آنها از یک مسابقه باران زده هیجانی لذت بردند.

امسال شاهد مسابقات هیجانی زیادی بودیم و گرندپری دوباره به تقویم برگشته آلمان، یکی از آنها بود. این گرندپری، باران، سیفتی کار و پیت استاپ های متعدد داشت.

هوکنهایم از زمان مایکل شوماخر، هرگز آن شکوه و جلال را به خود ندیده بود، اما رویداد امسال؛ که 165 هزار هوادار از جمله طرفداران مکس ورشتپن را نیز میزبانی می کرد، یادآور آن روزهای پر احتشام بود.

فریاد هواداران در روز مسابقه کر کننده بود. چه خوب که فرمول یک به آلمان بازگشت.

پایان فوق العاده برای گروژان

رومن گروژان - گرندپری آلمان 2018

رومن گروژان – گرندپری آلمان 2018

گرندپری آلمان بهترین رویداد رومن گروژان نبوده است. در واقع این گرندپری یکی از چالش برانگیزترین مسابقات او بود. اما راننده فرانسوی در اواخر مسابقه شانس اش را برگرداند.

ابتدا یک 4 امی استادانه در اتریش کسب کرد. سپس آن را در آلمان ادامه داد. شروع از رده 6 ام؛ و به عنوان چهارمین خودرو برتر گرید؛ کسب امتیازات قوی کمترین توقع از او بود.

اما در بخش ابتدای مسابقه که او جایگاه از دست داد و سپس با قمار تیم زمان بارندگی و فرستادن او به پیست با لاستیک های اینترمدیت، کسب چنین امتیازاتی سخت به نظر می رسید. انتحاب لاستیک های اینترمدیت تصمیم اشتباهی بود و او مجبور شد دوباره به پیت برگردد و تا رده 10 ام سقوط کند.

اما بعد از آن بود که عملکرد خیرکننده او شروع شد. در مدت 10 دور، مبارزه مجدد او با بهره گیری از لاستیک های اولتراسافت سالم شروع شد و با شکار سرجیو پرز در آخرین نفس هایش، به پایان رسید. آفرین رومن!

بازگشت اکون پس از تایم گیری ضعیف

استبان اکون - گرندپری آلمان 2018

استبان اکون – گرندپری آلمان 2018

استبان اکون بعد از تایم گیری خیلی خوشحال نبود، اما او با چنان عزمی پاسخ داد که این موضوع را که چرا از او به عنوان یکی از ستاره های آینده دار یاد می شود، آشکار کرد.

مرد فرانسوی در فاز اول مسابقه با کسب چند جایگاه خودش را تا رده 13 ام بالا کشید و سپس با بارش باران پیشروی اش را شروع کرد و با این که لاستیک های زمین خشک داشت، رقبا را به راحتی یکی پس از دیگری شکار کرد. فورس ایندیا استفاده از لاستیک های اینترمدیت را ترجیح نداد و همین باعث شد تا آنها شانس کسب امتیاز با هر دو خودرو خود را داشته باشند.

اکون در اواخر مسابقه نتوانست در مقابل رومن گروژان که لاستیک های سالم تری داشت، مقاومت کند، اما 8 امی پاداش خوبی بود. با 7 امی هم تیمی اش سرجیو پرز، فورس ایندیا برای 3 مسابقه پیاپی با هر دو خودرواش امتیاز کسب کرد.

بازندگان

باران مصیبت برای فتل

واکنش فتل بعد از برخورد با کناره پیست - گرندپری آلمان 2018

واکنش فتل بعد از برخورد با کناره پیست – گرندپری آلمان 2018

همه چیز به نظر خیلی خوب می رسید. فتل در برابر دیده هموطنانش پول پوزیشن را از آن خود کرده بود، در حالی که رقیبش همیلتون در رده 14 ام بود. راننده آلمانی از همان ابتدای مسابقه لیدر بود و به نظر نمی رسید که به راحتی آن را رها کند.

اما سپس باران آمد. فتل محتاط بود، اما او در ساچسکورو (sachskurve) از پیست خارج شد. خودرو فراری با حفاظ دور پیست برخورد کرد و در سنگریزه ها غرق شد. روز او به پایان رسید.

فتل از ناراحتی با دو دست روی فرمان می زد. او می دانست که این برای امیدهای قهرمانی او به چه معنی است. بدتر این که سیفتی کاری که در نتیجه تصادف او به پیست فراخوانده شد، اسباب پیروزی رقیبش لوئیس همیلتون را فراهم کرد.

او بایستی با زیاد کردن اختلاف امتیازش هوکنهایم را ترک می کرد. فتل 4 بار از دور مسابقه فرمول یک درحالی حذف شده که لیدر مسابقه بوده، که این بار 5 ام بود. این باعث ایجاد اختلاف 17 امتیازی همیلتون با او شد.

آخرین باری که او از دیدن پرچم شطرنجی محروم ماند، گرندپری سال پیش ژاپن بود که به امیدهای قهرمانی او پایان داد. فتل امیدوار است که که این DNF در راه قهرمانی اثرات زیادی نداشته باشد.

مشکل موتور ریکاردو

دنیل ریکاردو - گرندپری آلمان 2018

دنیل ریکاردو – گرندپری آلمان 2018

در مقطعی از مسابقات این فصل صحبت از رقابت زیرپوستی دنیل ریکاردو بر سر عنوان قهرمانی بود. اما 2 کناره گیری در 3 مسابقه به دلیل مشکلات مکانیکی، به طور قابل توجه ای به شانس او لطمه زده است.

او از جانب موتور خیلی شانس نداشته است. مشکلات ابتدای فصل او را مجبور به هدر دادن سهمیه اش کرد. ردبول به لحاظ تاکتیکی برخی قطعات موتور را در آلمان تعویض کرد، با این دید که در هانگارورینگ که احتمالاً مناسب خودرو آنها است یک آخر هفته بدون جریمه داشته باشند.

به هر حال ریکاردو در مسابقه از مشکلات موتور آسیب دید. او گفت:

من مشخصات فنی را نمی دانم اما بعد از دریافت جریمه، این مشخصاً از آن دسته خرابی های اعصاب خردکن موتور بود. به هر حال، اگرها و شایدها همیشه هست، این مسابقه است و من احساس می کنم که این موقعیت را قبلاً نیز بارها تجربه کرده ام. همیشه عذاب آور است.

در این فصل تعداد 4 کناره گیری او و هم تیمی اش مکس ورشتپن با هم برابر شد، و باعث شد که مرد هلندی در جدول قهرمانی به او نزدیک تر شود.

مگنوسن به طور غیرقابل توصیفی کم فروغ بود

نمای پشت خودرو مگنوسن - گرندپری آلمان 2018

نمای پشت خودرو مگنوسن – گرندپری آلمان 2018

کوین مگنوسن در این فصل ستاره تیم هاس بوده است. تیم آمریکایی در جاهایی که با خودرو آنها سازگار بود، امتیازات زیادی کسب نکرده؛ اما مگنوسن با عملکرد قوی و با ثباتش فراتر از این خودش را نشان داده است.

اما کسب امتیازش در سه مسابقه پیاپی، در آلمان دچار سکته شد. برای راننده دانمارکی خصوصاً با در نظر گرفتن این که او دو-سوم مسابقه را در 6 تای برتر رانندگی کرد، گرندپری آلمان یک فاجعه بود.

دوربین نصب شده بر روی کوکپیت او نشان داد که با آمدن باران چسبندگی خودرواش کم شد. او ابتدا در پیچ شماره 2 سرخورد و سپس با شرایط لغزنده پیست مدام در جدال بود به طوری که خودروهای زیادی از جمله هم تیمی اش گروژان در مدت فقط یک دور از او سبقت گرفتند.

او در جایگاه 12 ام قرار داشت و با جریمه زمانی کارلوس ساینز در نهایت 11 ام شد و متأسفانه امتیازی اخذ نکرد. هاس می بایست با هر دو خودرواش دوباره امتیازات خوبی کسب می کرد.

دل شکستگی بیشتر برای ویلیامز

پیت استاپ ویلیامز - گرندپری آلمان 2018

پیت استاپ ویلیامز – گرندپری آلمان 2018

آخر هفته گرندپری آلمان مصادف بود با ایام زادروز معاون تیم ویلیامز کلاری ویلیامز، اما متأسفانه با ادامه مشکلات تیم اش، او چیز زیای برای جشن گرفتن نداشت.

ویلیامز لنگر انداخته در انتهای جدول سازندگان، در آخر هفته گرندپری آلمان نشان هایی از پیشرفت را از خود نشان داد.

اما در روز مسابقه، آنها در نتیجه دومین و سومین مشکل مکانیکی در این فصل از مسابقه کناره گیری کردند، و نتوانستند از فرصتی که باران در اختیار آنها قرار داده بود، استفاده کنند.

سیروتکین بر اثر نشتی روغن موتور و استرول در نتیجه مشکل ترمز کناره گیری کردند. این پس از گرندپری سال 2015 آمریکا اولین کناره گیری دوگانه ویلیامز می باشد که به طور تصادفی از تمام تیم ها طولانی تر بود.

اسکیت روی یخ لکلرک در هوکنهایم

چارلز لکلرک - گرندپری آلمان 2018

چارلز لکلرک – گرندپری آلمان 2018

نمی توان انتظار داشت که تمام آخر هفته ها بر وفق مراد باشد و این بار نوبت لکلرک در آلمان بود. راننده آکادمی فراری این فصل یک پدیده است، اما روز یکشنبه مسابقه ای بود که راننده موناکویی دوست دارد از یاد ببرد.

عملکرد قوی او در تایم گیری با قرار گرفتن در Q3 برای 4 مسابقه ادامه داشت، اما بعد  از دورهای اول از محدوده کسب امتیاز خارج شد و یک بعد از ظهر پر افت و خیز را تجربه کرد که یک اسپین 360 درجه نیز از آن جمله بود.

سائوبر ترجیح داد که با انجام پیت استاپ از لاستیک اینترمدیت برای او استفاده کند در صورتی که هم تیمی اش مارکوس اریکسون بیرون ماند که بعداً ثابت شد انتخاب درستی بوده است و لکلرک مجبور شد یک پیت استاپ دیگر انجام دهد که تمام امیدهایش را نقش بر آب کرد.

مدیر تیم سائوبر فردریک وسوئر گفت:

متأسفانه، زمانی که بارش باران شروع شد ما یک فراخوان ریسکی انجام دادیم. او را به پیت آوردیم و لاستیک اینترمدیت انداختیم که مسابقه او را در معرض خطر قرار داد.

9 دیدگاه

 1. Saeed

  10

  5

  سب امتیازات خیلی حیاتی رو از دست داد بخصوص اینک اگر تصادف نمیکرد و سیفتی کار نبود همیلتون رو سکو نمیومد

  ولی در جواب دوستایی ک مسخرش میکنن و میگن باید مدیریت میکرد خوبه ب مسابقه موناکو اشاره کنیم ک سنا ی دقه از پراست جلو بود ولی آروم نکرد و آخر زد تو گاردریل اونم تو هوای آفتابی!!!

  کلا خیلیا هستن ک ممکنه تو لحظات مهم اشتباه کنن یا تصمیم اشتباه بگیرن ولی عیبی نداره

  پنالتی روبرتو باجیو جلم جهانی ۹۴
  ضربه سر زیدان ب ماتراتزی سال ۲۰۰۶

  ولی با این وجود هم خیلی ها اینا رو بهترینای تاریخ میدونن..‌.

  • Saeed

   14

   8

   و در نهایت هم فک کنم بد نباشه ب بزرگترین سوتی تاریخ موتوراسپرت اشاره کنم ک همیلتون سال ۲۰۱۳ ک تازه رفته بود مرسدس یبار اشتباهی میره تو پیت مک لارن و بعد میره تو پیت مرسدس???

   حالا باز خوبه ترتیب پیت لین برعکس نبود وگرنه دور بعدی مجددا باید میومد???

   • ...m6...

    5

    1

    واای پس سنگاپور و باکو۲۰۱۷ و همین آلمانی که گذشت چی بود حتما ابرسوتی فتل??

   • akrh78

    3

    2

    حالا که بدون سبقت از یه ماشین برتر به اولی رسید
    میشه توضیح بدی که با چه متری حساب کردی که به راحتی دوم و اول میشد؟

دیدگاه خود را بیان کنید