فرمول یک ایران – شانس های متضاد سردمداران جدول قهرمانی؛ لوئیس همیلتون و سباستین فتل، مسابقه ای ناامید کننده برای رانندگان فرانسوی در خاک وطن و درد و رنج بسیار برای دو تیم معروف فرمول یک؛ مکلارن و ویلیامز. بازگشت گرندپری فرانسه به تقویم فرمول یک بعد از یک دهه غیبت برای عده ای عالی بود و برای عده ای کمتر…

برندگان

همیلتون ابتکار عمل را باز می ستاند

لوئیس همیلتون - فرانسه 2018

لوئیس همیلتون – فرانسه 2018

چیره گر. این تنها راه توصیف عملکرد همیلتون در بازگشت به گرندپری فرانسه است. باز پس گیری قهرمانی دنیا در روز جمعه؛ 0/7 ثانیه اختلاف فاحش با سایرین در تمرین دوم؛ کاری در کلاس او بود. در تایم گیری، او در هر سه بخش، غیرقابل دسترس بود و آن را با واژه “ساده” توصیف کرد.

در روز مسابقه، او در بندر پیروزی لنگر انداخت و لیدری مسابقه را فقط به مدت کوتاهی به دلیل پیت استاپ برای تایرهای تازه از دست داد. و این در حالی بود که او قبل از آمدن به پول ریکارد، در سیمیلاتور حتی یک دور هم نزده بود، برعکس بسیاری از رقبایش.

در فصلی که او امتیازات را آن گونه که مطلوبش بود، کسب نکرده است، پول ریکارد جایی بود که همیلتون از فرصت برای بیشینه کردن امتیازات استفاده کرد؛ کاری که فتل نتوانست انجام دهد؛ و حتی او اعتراف کرد که برای زمان زیادی از تمام قدرت موتور استفاده نکرده است.

راننده بریتانیایی رکورد کسب امتیاز متوالی اش را به 33 مسابقه افزایش داد، فقط 8 تا اختلاف با رکورد 41 پایان مسابقه متوالی که در اختیار نیک هایدفیلد است، و این را با ایجاد اختلاف 14 امتیازی با فتل و قرار گیری در صدر جدول قهرمانی، انجام داد. تنها شکایت همیلتون؟ این بود که هم تیمی اش بوتاس از رقابت برای کسب یک-دو برای مرسدس بازمانده بود، در پایین بیشتر بخوانید…

شتاب بازگشت ورشتپن بیشتر می شود

مکس ورشتپن - فرانسه 2018

مکس ورشتپن – فرانسه 2018

در اوایل فصل و بعد از یک سری از تصادفات، برخوردها و اشتباهات انتقاد زیادی به مکس ورشتپن وارد شد. اما راننده ردبول به شکل مؤثری امور را تغییر داد.

در گرندپری فرانسه، او با یک تنظیمات دان فورس پایین که بهتر از انتخاب راننده استرالیایی با داون فورس بالا عمل کرد، در تمام آخر هفته جلوتر از هم تیمی اش دنیل ریکاردو بود.

از دور خارج کردن فراری کیمی رایکونن تأثیرگذار بود و او از یک استارت پر هرج و مرج سر بلند بیرون آمد. سپس سرعت خوبی جهت حفظ جایگاه 2 ام اش و کسب 3 سکو در 4 مسابقه را داشت.

در مقایسه با سال قبل بد نیست، سال قبل او پیش از آن که در 2 مسابقه پیروز شود و به همراه لوئیس همیلتون کسب کننده بیشترین امتیازات در 6 گرندپری پایانی باشد، در 14 مسابقه اول فصل فقط یک سکو کسب کرد.

حالا نقطه سرعت گرفتن ردبول با او در مسابقه خانگی تیم در اتریش است.

ستاره پرنور لکلرک بار دیگر درخشید

چارلز لکلرک - فرانسه 2018

چارلز لکلرک – فرانسه 2018

در یک هفته ای که شایعه رفتن او به فراری مطرح شد، چارلز لکلرک با یک رانندگی فوق العاده دیگر خودش را به عنوان یکی از درخشان ترین ستاره های جوان فرمول یک مطرح کرد و باز در بین لیست برندگان ما جای گرفت. رتبه 10 ام و اخذ یک امیتاز شاید در نگاه اول موفقیت چندانی به حساب نیاید اما او این کار را با یک خودرو که توان کسب چنین نتیجه ای را نداشت، انجام داد.

عملکردش نسبت به هم تیمی اش مارکوس اریکسون داشت گیج کننده می شد. در تایم گیری، او 0/8 ثانیه با سوئدی با تجربه اختلاف داشت و برای اولین بار به Q3 راه پیدا کرد. در مسابقه او در مدت کوتاهی تا جایگاه 6 ام صعود کرد و نشان داد که قدرت رقابت با کوین مگنوسن از تیم هاس را دارد البته قبل از آن که به دلیل یک اشتباه کوچک از مگنوسن عقب بیافتد.

کسب 4 امتیاز در 5 مسابقه تأثیرگذار است، خصوصاً زمانی که متوجه می شوید او نقش عمده ای در کسب کل امتیازات سائوبر در این فصل داشته است، امتیازاتی که حالا از مجموع امتیازات سال های 2016 و 2017 بیشتر است.

رایکونن نشان داد که هنوز تمام نشده است

کیمی رایکونن - فرانسه 2018

کیمی رایکونن – فرانسه 2018

با این که رایکونن برای حفظ صندلی اش در فرمول یک تحت فشار است، اما طبق معمول او هیچ نشانه ای از این را بروز نمی دهد. راننده فنلاندی بدون شک از زمان پیوستن مجدد به فراری در بالاترین سطح اش رانندگی می کند. به هر حال، یک سری اشتباهات کوچک در هر مسابقه از این فصل باعث شده اند که او قادر نباشد پابه پای هم تیمی اش فتل که امید اول قهرمانی تیم فراری است، رقابت کند.

در گرندپری فرانسه آنچه مشاهده کردیم بیش از این بود. سریعتر از فتل در تمرینات روز جمعه، اما در نهایت با یک تایم گیری ضعیف که 6 امی را به همراه داشت، باز عقب ماند. در هر صورت، او هنوز در بین برندگان ما جای دارد به دلیل این که با یک عملکرد قوی مسابقه ای که در آن با استفاده از لاستیک های سالم تر برتری را از آن خود کرد، رانندگی حساب شده ای داشت و در نتیجه برخورد فتل و والتری بوتاس که عقب افتادند، بالا آمد.

ریکاردو مشکل دار لقمه راحتی برای ایستادن در پودیوم بود، اما رایکونن هنوز مجبور بود فشار بیاورد و به سختی از ریکاردو عبور کرد. با 3 امی به دست آمده، او تنها راننده ای است که 25 سکو در فرمول یک بدون اخذ یک پیروزی در آن مدت زمان معین، کسب کرده است. در حقیقت، گرندپری فرانسه 102 امین استارت او بدون کسب پیروزی بود. آخرین جام او بر می گردد به گرندپری سال 2013 استرالیا که حالا به شکل فجیعی احساس می شود که خیلی وقت پیش بود.

شاید مهمترین آمار برای او این باشد که اکنون مرد یخی 8 مسابقه را با 4 سکو به پایان رسانده است؛ هم تراز با فتل و بوتاس.

پارسال او کلاً 7 سکو داشت، بنابراین با توجه به این که دو سوم از فصل باقی مانده است امید به بهتر کردن این آمار وجود دارد.

فرانسه نشان داد که اشتهای فرمول یک را دارد

نمایش هوایی قبل از مسابقه - فرانسه 2018

نمایش هوایی قبل از مسابقه – فرانسه 2018

ندرتاً پیش می آید که مسابقه جدیدی بدون مشکل موقت نباشد و زمانی که فرانسه به تقویم مسابقات برگشت برخی معضلات بی اهمیت وجود داشت که نیاز بود برطرف شوند. اما اگر یک چیز قطعی وجود دارد، بدون شک آن یک ولع برای فرمول یک در فرانسه با سکوهای طویل پر از جمعیت است که به موازات مستقیمی اصلی کشیده شده اند.

کمی قبل از نمایش هوایی خیره کننده نیروی هوای فرانسه، پرچم ها در زمان پخش سرود ملی در سکوها به اهتزاز درآمدند. اکثر راننده ها انتظار داشتند که سبقت سخت باشد، اما در مسابقه به وفور اتفاق افتاد و همانطور که فتل اشاره کرد این موضوع به برخی از رانندگان خارج از محدوده کسب امتیاز که خود او نیز شامل آنها می شد، کمک کرد.

گرندپری فرانسه خصوصاً بعد از مسابقات موناکو و کانادا، شوی خیلی خوبی بود. فرمول یک یعنی شور و هیجان که به مقدار زیاد در پول ریکارد وجود داشت.

بازندگان

رانندگان فرانسوی در خاک وطن آزرده خاطر شدند

کناره گیری اکون - فرانسه 2018

کناره گیری اکون – فرانسه 2018

آخرین باری که در سال 1990 خودروهای فرمول یک در پول ریکارد مسابقه دادند، پاداش طرفدارن فرانسوی پیروزی یک راننده خانگی یعنی آلن پروست بود. اما در بازگشت فرانسه به تقویم فرمول یک بعد از یک دهه چنین لذتی حاصل نشد.

در واقع، دو تن از سه امید خانگی، ثانیه ها بعد از استارت مسابقه از رقابت حذف شدند. پیر گسلی با هم وطنش استبان اکون در پیچ شماره 3 برخورد کرد، به طوری که هر دو آسیب های غیر قابل تعمیری برداشتند.

این باعث شد که تنها امید خانگی رومن گروژان باقی بماند، رومن گروژان که کمی قبل تر با اکون تماس داشت. او در موقعیت کسب امتیاز بود اما جریمه تماس با اکون باعث شد که او 11 ام شود و امتیازی کسب نکند. این 12 امین مسابقه متوالی است که او امتیازی کسب نکرده است.

اکون هم شرایط سختی را سپری می کند. این 3 امین کناره گیری او در 5 مسابقه اخیر است. در صورتی که تا قبل از این رویدادها او در کل دوران حرفه اش در فرمول یک فقط یکبار از مسابقه کناره گیری کرده بود.

بوتاس قربانی تصادف دور اول

برخورد فتل با بوتاس - فرانسه 2018

برخورد فتل با بوتاس – فرانسه 2018

بوتاس چه باید بکند تا شانس بیاورد، ها؟ بعد از یک شروع ضعیف در مسابقه آغازین فصل، راننده فنلاندی عملکرد درخشانی داشته اما هنوز پیروزی به روی او نخندیده است. او در پول ریکارد سریع به نظر می رسید، در تایم گیری به هم تیمی اش همیلتون فشار آورد و با عث شد که ردیف اول مسابقه برای 2 امین بار در این فصل از آن مرسدس شود.

اما زمانی که فتل در پیچ شماره یک از پشت به او برخورد کرد، شانس او برای پودیوم از پنجره پر زد و رفت. بوتاس با وضعیت پنچر وارد پیت شد و تا 7 امی بالا آمد، پایان بد برای مسابقه ای که از ردیف 1 شروع شده بود. این یک نتیجه ناکافی برای یک آخر هفته قوی بود، آخر هفته هایی که در 8 مسابقه، بایستی حداقل 5 سکو برای او به بار می آوردند.

همین که هست، او حالا 53 امتیاز با همیلتون اختلاف دارد، چیزی کمی بیشتر از برد دو مسابقه، و پایین تر از ریکاردو جای گرفته است.

محرومیت ریکاردو از سکو

دنیل ریکاردو - فرانسه 2018

دنیل ریکاردو – فرانسه 2018

4 امی رتبه ای نیست که از آن شرمنده شوید، اما ریکاردو یک پودیوم می خواست. و در اکثر زمان مسابقه این طور به نظر می رسید که می رود تا کسب اش کند. گورکن عسل خوار (لقب ریکاردو) ثابت کرد که سرعت لازم برای کسب حداقل رتبه 3 ام را دارد، و در مقطعی که او لاستیک های سوپرسافت داشت با سرعت فوق العاده و برای مبارزه بر سر جایگاه 2 ام به ورشتپن نزدیک می شد.

اما او قبل از انجام پیت استاپ اش به بال جلو آسیب زد که بعداً در ادامه مسابقه وخیم تر شد. از دست دادن داون فورس باعث کم فرمانی در خودرو شد و در نتیجه لاستیک ها را دچار مشکل کرد. او برای رایکونن با لاستیک های نرم تر و سالم تر شکار راحتی بود. اما او موقعیت اش در جایگاه 4 ام را حفظ کرد و این برای قرار گرفتن مجدد در جایگاه 3 ام و جلوتر از بوتاس در جدول قهرمانی کافی بود.

درماندگی مکلارن بدتر شد

فرناندو آلونسو -فرانسه 2018

فرناندو آلونسو -فرانسه 2018

این بهترین آخر هفته مکلارن نبود. تیم بریتانیایی پیشتر در آخر هفته عنوان کرد که از تشخیص ضعف های آیرودینامیکی خودرو MCL33 خود در تونل باد عاجز است، و این یعنی آنها پاسخ سؤالات را بایستی در پیست پیدا کنند. این راه حلی بود برای توضیح در مورد افت هشدار دهنده آنها در مسابقات اخیر.

با داشتن امتیازات قوی در 5 مسابقه اول، خودرو نارنجی-آبی به شکل بدی افت داشته است. در تایم گیری گرندپری فرانسه، آنها به ترتیب با 16 ام و 18 ام شدن فرناندو آلونسو و استافل وندورن بدترین عملکرد فصل را داشتند.

سپس در مسابقه شرایط بدتر شد و هر دو خودرو متأسفانه سرعت لازم برای رقابت را نداشتند. آلونسو بعد از انجام پیت استاپ و با یک سیستم تعلیق عقب مشکل دار در رده آخر رانندگی می کرد، و این یعنی او 3 مسابقه متوالی است که پرچم شطرنجی را ندیده است. ضمناً وندورن نیز یک دور عقب تر و در رده 12 ام مسابقه را تمام کرد. به نظر نمی رسد که کارها در اتریش نیز درست پیش برود.

عذاب بیشتر برای ویلیامز

ویلیامز ها - فرانسه 2018

ویلیامز ها – فرانسه 2018

اگر مکلارن در شرایط بدی است، اما ویلیامز در شرایط بدتری قرار دارد. تیم نمادین بریتانیایی در تاریخ فرمول یک در لیست قهرمانی سازندگان بعد از فراری در جایگاه دوم است.

اما حالا آن موفقیت ها در خاطرات دور مانده است. الان آنها در ته جدول دست و پا می زنند. آنها به راحتی آهسته ترین خودرو در تایم گیری بودند و در مسابقه هم به جایی نرسیدند. هر دو راننده ویلیامز بعد از پیت استاپ که با ورود سیفتی کار انجام شد، سعی کردند تا تمام مسابقه را با لاستیک سافت به پایان برسانند.

سرگئی سیروتکین در انجام این کار موفق بود، اما لنس استرول نتوانست این حربه را تکرار کند. راننده کانادایی باعث شکل گیری ساییدگی در لاستیک اش شد، اما ادامه داد و در نهایت یک دور مانده به پایان رقابت لاستیک اش از دور خارج شد. با کسب امتیاز نزدیک ترین رقیبشان سائوبر در 4 مسابقه از 5 تا، تیم سوئیسی با 9 امتیاز اختلاف جلوتر از آنها قرار دارد.

4 دیدگاه

 1. SIR Lewis Hamilton

  9

  10

  الان لوئیس قراردادشو با مرسدس بست حالا دنیل با خیال راحت با هر مبلغ و هر تیمی خواست بره قرارداد ببنده

 2. ...m6...

  7

  5

  اوه درسته یادم نرفته دنیل شرط کرده بود اگه لوئیس قرارداد نبنده اونم نمیبنده ادمین جان پاوررنکینگو بزارید لطفا خیلی وقته نزاشتید?

 3. دهقان خرابکار

  7

  3

  برنده واقعی پیست پل ریکارد بود. مسابقه جذابی بود بسی لذت بردیم?

 4. HamidFTN

  3

  2

  لینک دانلود چی شد؟؟