فرمول یک ایران – گرندپری استرالیا در روز یکشنبه از هر چیزی اندکی داشت، دل شکستگی برای تیم هاس، اجنه های نرم افزاری مرسدس و یک کناره گیری ناشی از یک کیسه پلاستیکی و از همه مهم تر گواه واقعی بر این موضوع بود که ما در فصل 2018 یک مبارزه قهرمانی سه جانبه خواهیم داشت.

برندگان

خوش شانسی بزرگ فتل

سباستین فتل و ماریزیو آریوابنه - استرالیا 2018

سباستین فتل و ماریزیو آریوابنه – استرالیا 2018

بیان این مطلب شاید عجیب باشد، اما سباستین فتل در این آخر هفته در گرندپری استرالیا به طور آشکاری قوی نبود. در اکثر بخش ها از هم تیمی اش کیمی رایکونن که یکی از قویترین عملکردهایش را داشت، کندتر بود.

مرد آلمانی در تایم گیری نتوانست ردیف اول را از آن خود کند و در بخش اول مسابقه نیز از مبارزه با لویس همیلتون و کیمی رایکونن باز ماند.

اما در واقع این عملکرد ضعیف به نفع او شد، به طوری که فراری ریسک کرد و او را در مقایسه با رقبایش مدت طولانی تری در پیست نگه داشت و این باعث شد که در نتیجه اعمال سیفتی کار مجازی به دلیل تلاش داورها برای خروج ماشین رومن گروژان از پیست، او در یک موقعیت ایده آلی قرار داشته باشد.

این رویداد که مصادف بود با یک اختلال در سیستم نرم افزاری مرسدس، منجر به این شد که فتل  در پیست ملبورن که سبقت در آن دشوار است پیشرو مسابقه شود و بعد از آن با حفظ جایگاه، برای دو سال پیاپی پیروز گرندپری استرالیا باشد.

با این کار، او بعد از مایکل شوماخر و همیلتون سومین راننده در تاریخ فرمول یک شد که 3000 دور پیشرو مسابقه بوده است. همچنین او در تعداد پیروزی برای فراری با هم تیمی اش کیمی رایکونن برابر شد، آن هم با 71 مسابقه کمتر نسبت به او. البته 100 امین پودیوم در فرمول یک نیز رکورد بدی برای او نیست.

همکاری مکلارن-رنو

فرناندو آلونسو - استرالیا 2018

فرناندو آلونسو – استرالیا 2018

فرناندو آلونسو اعتراف کرد که بخت با آنها یار بود، اما آنها از فرصت های پیش آمده نهایت استفاده را کردند و در اولین مسابقه با موتور جدید شریکشان رنو، بهترین امتیازی را که در طول سه سال با هوندا کسب کرده بودند را، در یک مسابقه از آن خود کردند.

5 امی آلونسو و 9 امی استافل وندورن در استرالیا، 6 امین امتیاز دوگانه در دو سال اخیر را برای مکلارن به ارمغان آورد. همچنین این اولین امتیاز آنها در گرندپری استرالیا از سال 2014 بود، یعنی وقتی که کوین مگنوسن و جنسن باتن با موتور مرسدس دوم و سوم شدند.

بعد از سال های سخت با هوندا، آلونسو موتور رنو را تحسین، و آن را با عبارت “احساس متفاوت” توصیف کرد. او از “قادر بودن به حمله” خوشحال بود و عقیده داشت که ” امسال خیلی سرگرم کننده خواهد بود”. هر چقدر که برای آلونسو  سرگرم کننده است، امیدواریم برای بقیه ما سرگرم کننده تر باشد. هدف بعدی: ردبول.

آنهایی که برای عنوان قهرمانی به مبارزه سه جانبه امیدوار بودند

فراری ها در تعقیب مرسدس - استرالیا 2018

فراری ها در تعقیب مرسدس – استرالیا 2018

اکثر گفتگوهایی که در آخر هفته ملبورن رد و بدل شد در اطراف عبارت “امید برای داشتن یک مبارزه سه جانبه بر سر قهرمانی جهان در سال 2018″، متمرکز بود. خوشحال کننده این که، این امید ها براساس مشاهدات ملبورن می تواند درست باشد.

به نظر می رسد که مرسدس برتری اندکش را حفظ کرده است، اما فاصله فراری با آنها خیلی زیاد نیست. ردبول اکثر زمان مسابقه را در ترافیک سپری کرد، اما زمانی که دنیل ریکاردو هوای تمیزی پیدا کرد، سریعترین دور مسابقه را زد. ردبول همچنین در تایم گیری نیز سریع به نظر می رسید.

مدیر تیم ردبول کریستین هورنر گفت که تیم چیزهای زیادی برای نشان دادن دارد، و از طرفی توتو ولف مدیر مرسدس نیز اصرار داشت که امسال مبارزه سه جانبه خواهیم داشت.

توتو ولف گفت:

ما در انتهای مسابقه و زمانی که دنیل در تعقیب کیمی سعی در سبقت از او داشت، یک تایم بنفش مهیج از او دیدیم و فراری پیروزی عادلانه ای را کسب کرد. تابلو پیش رو امروز و تاکنون چنین به نظر می رسد که ما در فصلی هستیم که می توانیم برندگان متفاوتی را ببینیم. من انتظار دارم که این سه تیم در کورس قهرمانی باشند.

این تنها خبر خوشحال کننده برای هواداران می تواند باشد.

سائوبر شاگرد خوب فراری

چارلز لکلرک - استرالیا 2018

چارلز لکلرک – استرالیا 2018

زندگی کردن با انتظاراتی به بلندای آسمان، هرگز آسان نیست، اما، تا این جای کار ورود به دنیای فرمول یک با تیم سائوبر برای چارلز لکلرک قهرمان فرمول دو آن هم با یک شروع دلگرم کننده خیلی خوب بود.

او ممکن است زیاد جلب توجه نکرده باشد، اما در مقابل یک هم تیمی با تجریه یعنی مارکوس اریکسون، لکلرک در مدت آخر هفته و روز مسابقه خودی نشان داد و حتی از خودرو های دیگر هم سبقت گرفت.

داشتن یک مسابقه اول امن و کسب جایگاه 13 ام مهم است آن هم با یک استراتژی دو پیت استاپ و به کارگیری هر سه ترکیب تایر به شکل پربازده، که موناکویی جوان به خوبی انجام داد.

مدیر تیم سائوبر فردریک واسوئر در مورد او گفت:

او مدیریت تایر و صرفه جویی در سوخت را عالی انجام داد. تبریک برای اولین مسابقه اش در فرمول یک.

هیلو

پیر گسلی - استرالیا 2018

پیر گسلی – استرالیا 2018

هیلو؟ چی هیلو؟ محافظ جدید کوکپیت فرمول یک، در تمرینات زمستانی موضوع بحث های بزرگی بود، و بر سر این موضوع که آیا این محافظ با روح این ورزش سازگار است یا نه اختلاف نظر وجود داشت.

اکثریت راننده ها اعتقاد داشتند که از نقطه نظر ایمنی این محافظ مهم است، در حالی که گروه کوچکی باور داشتند که هیلو در فرمول یک جایی ندارد.

به هر حال، در گرندپری استرالیا در حالی که توجه ها بیشتر معطوف به خودروها، راننده ها و از همه مهمتر مسابقه بود، هیلو با اینکه مانند قسمتی از یک مبلمان احساس می شد، به سختی جلب توجه می کرد.

با گذشت زمان، زیبایی در طراحی بهتر خواهد شد.

بازندگان

مکانیک های پیت استاپ هاس

پیت استاپ تیم هاس - استرالیا 2018

پیت استاپ تیم هاس – استرالیا 2018

در بعداز ظهر یکشنبه در گاراژ تیم هاس، در چشم بر هم زدنی لبخندها به اشک ها تبدیل شد، وقتی کوین مگنوسن و رومن گروژان به صورت متوالی به دلیل مشکلات در پیت استاپ از مسابقه کناره گیری کردند.

هر دو در جایگاهی بودند که به ترتیب چهارم و پنجم می شدند و می توانستند حدود نصف امتیازات کل فصل گذشته را یکجا کسب کنند.

اما تمرینات کم پیت استاپ منجر به این شد که پیچ چرخ ها در حین پیت استاپ اصلی هر دو راننده به درستی بسته نشوند. این خسران برای تیم کم بود که داوران به دلیل فرستادن خودرو ناامن به پیست تیم هاس را 10 هزار دلار جریمه کردند که نمکی بود به زخم تیم آمریکایی پاشیده شد.

تیم هاس در اولین سال حضورش در رقابت های فرمول یک در فصل 2016 ، 6 امتیاز شیرین را از آن خود کرد. اما از آن زمان ملبورن با کناره گیری های دوبل پی در پی، پیست خوشحال کننده ای برای آنها نبوده است.

همچنین این دومین کناره گیری مگنوسن در استرالیا برای دو سال پیاپی بود. چهار سال قبل او در اولین حضورش در مکلارن یک پودیوم درخشان با کسب رتبه دوم برای تیم به ارمغان آورد.

مدیر تیم گونتر اشتاینر قول داد که تیم تمریناتش را برای مسابقه بعدی بیشتر خواهد کرد. و آنها می توانند به عملکرد قویشان که در تمام مدت آخر هفته ادامه داشت، امیدوار باشند. این تسلی خاطر کوچکی برای آنها خواهد بود.

نرم افزار مرسدس

لویس همیلتون - استرالیا 2018

لویس همیلتون – استرالیا 2018

داده در عصر مدرن یک بخش جدایی ناپذیر از فرمول یک است، اما یک اعتماد مطلق به آنها نیز می تواند عواقب خودش را داشته باشد، مانند آنچه بر سر مرسدس در ملبورن اتفاق افتاد.

یک اختلال در نرم افزار شبیه ساز مسابقه آنها، که مرسدس در 5 سال گذشته بدون مشکل بزرگی از آن استفاده می کرد، منجر به این شد که اعداد اشتباهی نشان داده شود. در نتیجه باعث شد که در زمان اعمال یک سیفتی کار مجازی، مرسدس فاصله لازم برای اطمینان از این که همیلتون جلوتر از فتل باشد، را اشتباه محاسبه کرد.

بنابراین همیلتون مسابقه ای را که شدیداً حقش بود، باخت. همیلتون تا آن لحظه تمام آخر هفته را کاملاً تحت سیطره خود داشت. این بدین معنی بود که او هنوز یک پول پوزیشن غیر قابل تبدیل دیگر در کارنامه خودش ثبت کرد، 4 امین در 5 سال اخیر در آلبرت پارک و 5 امین در کل.

همیلتون به شکل قابل درکی ناامید بود و زمانی که بعد از مسابقه با اصحاب رسانه صحبت می کرد گفت کاش فرمول یک کمتر به داده اتکاء می کرد و کنترل بیشتری را به راننده ها می داد.

راننده بریتانیایی گفت:

این یک کار تیمی است، اما زمانی شما برای تهیه استراتژی و یا هر چیز دیگری بیش از حد به رایانه ها، داده ها و تکنولوژی اتکاء می کنید، من دوست داشتم که این بیشتر در دستان خودم باشد چون احساسم این بود که امروز نیز مانند روزهای دیگر، خوب رانندگی می کردم.

امتیازات خوب ورشتپن با اسپین از دست رفت

اسپین مکس ورشتپن - استرالیا 2018

اسپین مکس ورشتپن – استرالیا 2018

مکس ورشتپن احساس کرد که ردیف اول در تایم گیری قابل دسترس است، که البته خود نشان خوبی برای آینده است. به هر حال عملکرد او در مسابقه چیز خاصی نداشت.

او از جایگاه چهارم شروع کرد و در استارت در حالی که در تلاش برای سبقت از سه نفر اول بود مغلوب کوین مگنوسن شد و در تلاش برای جبران در مجموع پیچ های سریع 11 و 12 به خودرو آسیب زد.

مدیر تیم ردبول کریستین هورنر گفت که دیفیوز عقب آسیب دید که برای او یک عدم توازن قابل توجهی ایجاد کرد و در نهایت تأثیر خود را در پیچ شماره 1 گذاشت و منجر به اسپین او شد که هزینه از دست دادن سه جایگاه را برای او داشت.

او در بازگشت 6 ام شد، اما این جایگاه باعث شد که او نتواند 6 مسابقه پی در پی خود را در بین 5 نفر اول به پایان رساند.

سیروتکین و کیسه پلاستیکی اش

سرگئی سیروتکین - استرالیا 2018

سرگئی سیروتکین – استرالیا 2018

سرگئی سیروتکین در اولین تجربه فرمول یک خود در آخر هفته کار چشمگیری انجام نداد و در تایم گیری 19 ام شد.

مسابقه او بیش از 4 دور ادامه نداشت. او ترمزهایش را از بین برد و به مسیر انحرافی کنار پیست گریخت. علت کناره گیری نابهنگام او چه بود؟ براساس گفته تیم ویلیامز، مقصر چیزی نبود جز یک کیسه پلاستیکی ساندویچ.

مدتی کوتاهی قبل از مشکل مسدود شدن داکت ترمز سیروتکین، هم تیمی اش لنس استرول به تیم گزارش داد که در پیچ شماره 1 کیسه های پلاستیکی را دیده است که با وزش باد تکان می خوردند.

در حالی که سیروتکین از اتفاق پیش آمده مأیوس بود، اما با این موضوع به خوبی کنار آمده بود. زمانی که از او پرسیده شد:

آیا کیسه خالی بوده است؟

او جواب داد:

آره، حتی یک ساندویچ هم نصیبم نشد.

طرفداران استرالیایی و ادامه انتظارشان برای یک پیروزی خانگی

طرفداران دنیل ریکاردو - استرالیا 2018

طرفداران دنیل ریکاردو – استرالیا 2018

استرالیایی ها مدت طولانی است که بر روی سکو رفتن یک راننده خانگی در خاک وطن را انتظار می کشند. در واقع از سال 1985 یعنی زمانی که برای اولین بار به تقویم مسابقات قهرمانی جهان اضافه شدند.

و این انتظار با 4 ام شدن دنیل ریکاردو ادامه خواهد داشت. این نتیجه برابر است با بهترین نتیجه خانگی راننده های استرالیایی که خود او و مارک وبر به ترتیب در سال های 2016 و 2012 کسب کرده بودند.

با این که طرفداران استرالیایی با ناامیدی مسابقه را ترک کردند اما حداقل یکی از آن سبقت های برند دنیل ریکاردو که با دیر ترمز گرفتن انجام می شود را در هنگام سبقت گیری از نیکو هالکنبرگ، دیدند.

راننده استرالیایی به دلیل نقض سرعت مجاز در زمان پرچم قرمز تمرینات، جریمه دریافت کرد و مبارزه را از جایگاه 8 ام شروع کرد و کیمی رایکونن در جایگاه 3 ام را با نزدیکتر شدن تحت فشار قرار داد.

16 دیدگاه

 1. ferrari 4 ever

  27

  9

  خدایا تمام شانس هارا معطوف فراری بگردان.انزو جان روحت شاد:*

  • ايزديار

   30

   10

   متاسفانه امسال فراري بايد اميدش به شانس و امثالهم باشه
   تعيين خط ملبورن كل فصل رو براي ما تفسير كرد.

   واقعا هميلتون و مرسدس خيلي سريعتر از پارسالن و گپ مرسدس و فراري دقيقا مشابه ٢٠١٦ شده

 2. ...m6...

  17

  16

  آخییی این دوم شدن چقدر برای لوئیس سنگین بود ?واقعا خیلی زوره به خاطر یه چیز کوچیک کل نتایج تقییر کنه!

 3. ايزديار

  20

  3

  تحريريه سايت خسته نباشيد
  قبلا ويديوهاي با كيفيتي در كانال ميديديم اما
  جديداً ويديوهايي كه در كانال تلگرام قرار مي دهيد، اصلا كيفيت ندارند
  مثلا خلاصه مسابقه استراليا
  يا بهترين راديوها يا خلاصه موتوجي پي قطر

  • راشی فتل

   7

   3

   امسال دوباره تو تعین خط ها مرسدس حرف اول رو میزنه ولی تو حالت مسابقه فکر کنم به فراری به مرسدس نزدیک باشه

 4. cfz

  3

  0

  مسابقه جالبی بود حوادث زیادی داشت

 5. Behnam380

  11

  3

  مسابقه ای که شدیداً حقش بود!!
  رعایت کنید ،از این مطالب فصل گذشته برای فتل نمی نوشتید.

  • HamidFTN

   5

   3

   نویسنده هم مرسدسی هست

   • ...m6...

    1

    3

    دوستان خودشون که از خودشون نمی نویسن که ترجمه میکنن بعدشم دور از حقیقت نیست

 6. Rexa25

  4

  2

  سائوبر امسال سرعت خوبی داره امیدوارم آلفا در طول فصل مدام پول تزریق کنه که از بقیه عقب نمانند
  در مورد لکلرک هم باید بگم خیلی خوب بود در کل استعداد خوبی هم داره همچنین مربی های خوبی هم داشته (پدرش و ژول بیانکی)
  اگر قراره سال دیگه کیمی بازنشسته بشه فراری باید سریع تصمیم بگیره و به تیم اصلی منتقلش کنه چون هم سرمایه گذاری خوبیه هم اعتماد به نفس بیشتری به راننده می دهد
  نباید دست روی دست بگذارد که تبدیل بشه به جیووناتزی جدید

 7. شاهین

  6

  0

  به نظر من داغون ترین راننده توی ملبورن بوتاس بود که هیچ حرکتی ازش ندیدیم

 8. سجاد

  14

  1

  پاسکال ورلاینو با اون استعداد گذاشتن کنار که کسی که با اون ماشین داغون فصل قبل که موتور ۲۰۱۶فراری روش بود ۵امتیاز گرفت.ماشالا مرسدس هم هیچ حمایتی ازش نکرد.من نمیدونم چرا با راننده های آلمانی مرسدس مشکل داره.

  • SP7779

   1

   0

   دقیقا
   البته مرسدس از خداشه راننده آلمانی داشته باشه(به تیم ها dtmمرسدس نگا بکن شما)
   ولی توی فرمول یک بخاطر اون دوتا اتریشی خراب و لابی رسانه های بریتانیایی نمیذارن آب خوش از گلوی آلمانی ها بره پایین.
   مطمین باش اگه همیلتون هم توی مرسدس نبود الان مرسدس رو منحل میکردن بخاطر داشتن موتور قوی و کاهش رقابت

 9. TRANS AM

  3

  0

  از مافیای اطریشی، انگلیسی حاکم بر فرمول یک غافل نباشید دوست من. در حال حاضر آلمانیها فقط موتور عالی و راننده برتر در فرمول یک دارند و در تصمیم گیری ها دخالت چندانی ندارند

 10. TRANS AM

  2

  0

  از مافیای اطریشی، انگلیسی حاکم بر فرمول یک غافل نباشید دوست من. در حال حاضر آلمانیها فقط موتور عالی و راننده برتر در فرمول یک دارند و در تصمیم گیری ها دخالت چندانی ندارند.

 11. josef6565

  1

  0

  مدیر تیم سائوبر فردریک واسوئر در مورد او(چارلز لکلرک) گفت:
  او مدیریت تایر و صرفه جویی در سوخت را عالی انجام داد. تبریک برای اولین مسابقه اش در فرمول یک.
  به نظر میاد تعریف راننده ای که خوب مسلبقه داده برای مدیران تیم ها به مرور زمان تغییر کرده.