فرمول یک ایران  – هوندا فاش کرد که آنها یک موتور ارتقا یافته را که سالها روی آن کار می کردند، به گرندپری بلژیک و پیست اسپا آورده بود.

تولیدکننده ژاپنی در پایان فصل ورزش را ترک می کند و این شانس را دارد که با ردبول بتواند عنوان قهرمانی را در برابر مرسدس کسب کند. مکس ورشتپن با پنج امتیاز اختلاف جلوتر از لوئیس همیلتون در جدول قهرمانی رانندگان قرار دارد و در جدول سازندگان مرسدس 18 امتیاز جلوتر از ردبول است.

آخرین آپدیت هوندا به گرندپری بلژیک آورده شد که در قالب سیستم ذخیره انرژی جدید بود که سالها روی آن کار شده است.

یاسواکی آساکی، رئیس بخش توسعه واحد قدرت هوندا گفت:

سیستم ذخیره انرژی جدید در پروژه ای توسعه یافته است که چندین سال به طول انجامیده، با هدف ترکیب بهبود بهره وری انرژی با کاهش قابل توجه وزن.

در آخرین فصل هوندا در این ورزش، بخش فرمول یک این کمپانی موفق به معرفی سیستم ذخیره انرژی جدیدی شده که مجهز به یک باتری سبک تر، با مقاومت کم و بسیار کارآمد، درست در زمان شروع نيم فصل دوم شده است.

به منظور دستیابی به هدف نهایی یعنی شکست مرسدس و قهرمانی قبل از ترک فرمول یک در پایان فصل 2021، نیاز به افزایش عملکرد را درک کردیم.

57 دیدگاه

 1. مَمَّدو

  23

  1

  پکیج آیرودینامیکی کم اصطکاک مکلارن در مونزا : (تقدیم به دوست خوبم آقا سپهر)
  در کامنت قبلی به دلایل سرعت بالای مکلارن اشاره کردم که شامل دِرَگ بسیار پایین و قدرت موتور بالا بود. و در این کامنت میخوام پکیج آیرودینامیکی مکلارن رو تحلیل کنم. لطفا همراهی بفرمایید. در نگاه اول، چهار قسمت از پکیج آیرودینامیکی مکلارن، نظرات را به خود جلب میکند؛
  1- داکت ترمز جلو: در طرحِ داکتِ ترمزِ جلوی مکلارن، شاهد بخشِ بالایی عریض و بخش پایینی باریک هستیم. این شکل خاص، به جریان هوا اجازه میدهد که از اطراف بخش باریک پایینی به سمت باج بورد و فلور حرکت کرده و در ادامه با افزودن بر کارایی فلور، باعث بهبود عملکرد دیفیوزر و تولید نیروی دانفورس بیشتر توسط دیفیوزر و در نهایت موجب کوچک تر شدن ابعاد بال عقب و کاهش درگ خودرو شود. حتی میتوان متصور شد که طرح داکت جلوی مکلارن، باعث عبورِ جریانِ هوای بیشتری از فضایِ خالیِ زیرِ بال عقب شده (جریانی که از سمت فلور و از فاصله بین چرخ عقب و پوشش رادیاتور به زیر بال عقب میرود و تحتِ تاثیر حجمِ هوایِ عبوری از کنارِ بخش پایینی داکت ترمز جلو میباشد) و تاثیر خالص بال عقب رو بیشتر کرده و ابعاد آن را کوچک تر میکند. اما اگر به طرح داکت جلوی مرسدس دقت کنید، میبینید که بخش پایینی داکت خیلی پَهن تر بوده و در حقیقت بیشترِ جریان هوا از اطراف بخشِ بالایی داکت که باریک تر است، به سمت دهانه رادیاتور میرود در حالیکه خنک کاری دغدغه اصلی مهندسین در مونزا نیست.
  2- بال جلو: بال جلوی مکلارن، در مقابل چرخ جلو، ارتفاع زیادی دارد ولی به محض رسیدن به مسیر داکت، به دو تکه تقسیم شده و با حالتی پله ای شکسته میشود. به نظر میرسد که این نوآوری باعث جریان یافتن هوای بیشتری به سمت زیر دهانه رادیاتور و در نهایت فلور خودرو میشود (با راهنمایی باج بورد) ضمن اینکه پره های بال جلوی مکلارن یکی از باریکترین پره ها در بین رقبا بود.
  3- فلــــور: قطعات آیرودینامیکی ای که بر روی لبه های خارجی سینی کف خودرو و جلوتر از چرخ عقب نصب شده اند، با وجود کوچکی، نقش مهمی در عملکرد دیفیوزر و همچنین هدایت هوا به فضای خالی زیر بال عقب دارند. این قطعات در مکلارن به نحو تحسین برانگیزی منظم و کارآمد هستند به گونه ای که فلور فراری، در مقایسه با آن، قدیمی به نظر میرسد. فلور مکلارن به وضوح برتر از مرسدس بوده و از قطعاتِ چند منظوره تری برخوردار است در حالیکه در مرسدس، ما شاهد یک دیواره جدا کننده هستیم و به نظر میرسد که طراحان مرسدس، دست کم برای بخشی از جریان هوای عبوری، هیچ ایده ای جز جداسازی نداشتند!
  4- بال عقب: همه ریزه کاریهای نامبرده در بال جلو، داکت ترمز و فلور، در نهایت باعث عبور بهتر و روانتر جریان هوا از فضای خالی زیر بال عقب میشود. این جریان از آن جهت مهم هست که هر چه هوای بیشتر و غیرآشفته تری از زیر بال عقب عبور کند، باعث موثر تر واقع شدن بال عقب شده و نیاز خودرو را به بال بزرگتر منتفی میگرداند. در حقیقت اگر خوب توجه کنید، میبینید که بال عقب مکلارن از بال عقب مرسدس به نحو محسوسی کوچکتر است و ضمن کم شیب تر بودن، حتی فاصله بین دو پره آن از همدیگر بیشتر بوده و سطح تماس کمتری با هوا دارد. اینها به این علت هستند که در مکلارن به خاطر عملکرد عالی فلور و تاثیر آن بر دیفیوزر، نیاز به بال عقب بزرگتر احساس نمیشد و با همین بال کوچک به چسبندگی لازم دست پیدا کردند و در نتیجه درگ کمتری هم تولید نمودند. با تشکر از دوستان خوبم.

  • @sebvr

   13

   1

   ممنون ممدو خیلی جالب بود
   امیدوارم یه روز منم بتونم مثل شما بررسی کنم

   • مَمَّدو

    13

    0

    تعارف نکن آقا سپهر. من خیلی منتظر تحلیل های قشنگت هستم. فقط به نقد اون چندتا دوست اهمیت بده و کمی کوتاه تر بنویس.

  • mohammad

   10

   0

   خیلی قشنگ توصیف کردید معلومه دست به اچارین

  • armin

   7

   1

   بسيار عالي بود.

  • deltatoos

   7

   0

   سلام.
   استادانه و جامع بود . ایا ردبول تونل باد تست ایرودینامیک داره؟

   • مَمَّدو

    11

    1

    سلام.
    تونل باد رو که همه تیمها دارن. و اگه اطلاعاتم نم نکشیده باشه، تونل باد ردبول در نزدیکی شهر بِدفورد و در انگلستان هستش.

  • deltatoos

   7

   0

   تشکر میکنم.اطلاعی از تونل باد ردبول دارید؟

  • Shahab

   9

   1

   جای تحسین و تشکر داره واقعأ، چقدر همچین کامنتهای تحلیلی و اطلاعات فنی توی سایت کم شده!!

  • momo33

   2

   0

   عالی بود دوست عزیز .باز هم از اطلاعات مفید بذارید لطفا

  • momo33

   2

   0

   اگه ممکنه درمورد باطری،چراغ چشمک زن عقب ،ذخیره باطری و کاراییش توضیح بدید.ممنونم

   • مَمَّدو

    2

    1

    از شما متشکرم.
    حقیقتش من رشته ام سیالاته و بیشترِ اطلاعاتم در همین زمینه هست. کاش دوستانی که بَلَدن، در مورد باتری یه کامنت بذارن تا منم یاد بگیرم.

   • mohammad

    0

    1

    سلام ببینید دی ار اس یعنی یک ژنراتور برعکس هنگام ترمز گیری اروم نه خیلی شدید بچرخه و باتری رو شارژ کنه به جای ترمز گیری که توی خودروی تویوتا پریوس به کار رفته بعد با استفاده از موتور الکتریکی سرعت خودرو افزایش پیدا کنه منطقه دی ار اس فرق داره یعنی ماشین عقبی بتونه با استفاده از فعال کردن دی ار اس سبقت گیری کنه
    البته اگه اطلاعاتم درست باشه راجع به منطقه
    امید وارم مفید بوده باشه و دوستانی که بلدند یه عیب یابی کنند

  • benzfordengineerarteusupbestgod

   1

   0

   بسیار عالی بود ممنون مَمَّدو تو پست قبلی هم اشاره کرده بودی به قدرت موتور مرسدس و گفتی که قوی ترین موتور یا به اصطلاح انجین و پاور یونیت رو مرسدس داره و بقیه هر کاری که میکنن هنوز ضعیف تر از مرسدس هستن ظاهراً که همینطوره اینجا هم متوجه شدیم که هوندا به هر دری زد تا موتورش رو تقویت کنه ولی هرکاری کرده هنوز نتونسته البته خود هوندا مشکلی نداره بلکه مرسدس به طرز عجیبی خوب عمل کرده که بقیه هرکاری کردن نتونستن به پای مرسدس برسن.
   بعد از گرندپری بلژیک هم تو خود پیست مونزا که قدرت موتور شرطه مشخص شد موتور مرسدس هنوزم قوی تره تا اینجای کار که اطلاعات رو در کنار هم قرار بدیم به این نتیجه می رسیم که فقط ممکنه فراری بتونه در شرایط برابر انجین خودش رو در حد مرسدس ظاهر کنه.

 2. Formula 44

  19

  13

  ردبول از ابتدا فصل سریع ترین بود و هر هفته آپدیت ها جدید ارائه داد برخلاف مرسدس که بیخیال این فصل بوده …همیلتون ضعف ماشین جبران می کنه …
  ولی درباره شیرین کاری های گاراژ و پیت استاپ های کند کاری از دستش برنمیاد
  باکو همیلتون ۲ ثانیه جلوتر از وستپن بود بعد از پیت افتاد پشت دو تا ردبول
  فرانسه ۳ ثانیه با وستپن فاصله داشت بعد از پیت رده از دست داد
  تو مونزا اگه مرسدس یه پیت معمولی هم انجام میداد همیلتون جلوتر از نوریس خارج میشد و مسابقه به راحتی میبرد و وستپن ۴ ام میشد
  فقط تو همین ۳ مسابقه مرسدس ۳۰ ۴۰ امتیاز به همیلتون آسیب زد

  • mahyar

   14

   2

   البته فرانسه رو واقعا هیچ کاریش نمیتونستن بکنن .
   ردبول اونجا وحشتناک سریع بود .

  • محمد امین

   16

   0

   به خاطر فشار رقابتی که در این فصل وجود داره ، اشتباهات گاراج مرسدس زیاد شده و در بحث استراتژی هم نسبت به قبل یه سری افت هایی داشتن
   البته همیشه گاراژ مرسدس پرفکت بود از این نظر ها ، اما امسال اینطور نیست ، و یه‌جورایی مثل گاراژ ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ فراری شده

   • mrz_ir

    0

    0

    عوارض دو سال دامینیت 2019-2020 هست که مشکلاتی که در تیم وجود داره به خاطر فشار کمتر نمود پیدا نمیکنه که بتونن برطرف کنن و امسال که تحت فشار قرار گرفتن زده بیرون
    2010-2013 که با چند تیم برتر رقابت میکردن و فشار بود
    2014-2016 که رقابت درون تیمی بین لوییس و نیکو باعث رقابت بین دو گاراژ بود و 2017-2018 هم که با فراری و مقداری هم با ردبول رقابت میکردن و باز حواسشون بود .
    اما 2019-2020 اونقدر مرسدس ها دامینیت بودن که هر مشکلی در گاراژ و ستاپ وجود داشت داونفورس بسیار زیاد ماشین و قدرت بالای موتور و همچنین دو راننده درجه یک جبران میکرد و کسی متوجه مشکلات نمیشد.
    و حالا توی 2021 مشخص شده که توی این دوسال چقدر گاراژ ها ضعیف شده بودن و مشخص نبوده

  • بردیا

   5

   9

   فرانسه چون مکس میدونست دو پیت استاپه هست تمام توان لاستیک و ماشین رو گذاشت
   توی مونزا مکس اگر پیتش درست بود میتونست ریکاردو رو شکست بده و اول حتی بشه و اصلا درگیری با همیلتون داشته(این خوشبینانه ترین حالتش هست f44 بدبینانه ترین حالتش رو گفت)

 3. mohammad

  3

  21

  افرین به ردبول الیسون باید یه فکری بکنه
  البته باید در نظر داشت ژاپن پوششه در اصل هوندا امریکایی هستش و هممون از امریکایی خوب میدونیم که چقدر خفنن

  • Saber Delkhoon

   23

   2

   توی زمینه‌ی پاوریونیت، اصلاً هم آمریکایی‌ها خفن نیستن. یعنی چی ژاپن پوششِ ه؟ توی سالِ 2020 پرفروش‌ترین ماشین‌های غیرِپیک‌آپ تو آمریکا همه ژاپنی بوده‌ن: تویوتا، هوندا و نیسان.

  • Mercedes amg

   7

   1

   چی ؟؟؟؟هوندا آمریکایی هستش و ژاپن پوشش یا قمر …آقا شما ها این اطلاعات رو از کجا میاریید این استدلال ها رو از کجا میاریید …این همه واسه خودتون بریدین و دوختین که فصل بعد فراری قهرمانه با اینجور استدلاله ؟؟؟ یا این که از دو سال بعد فلان تیم خفنه …دقت کنید دو سال بعد …ما نتیجه پیست سوچی رو حتی حدس هم نمیتونیم بزنیم که دو روز دیگه است بعد شما چطوری به این نتیجه رسیدین که فراری سال بعد ال میکنه بل میکنه و فلان تیم دو سال بعد چنین است الی آخر و جالب تر اینکه هیچ حرفی از تیم قهرمان که اتفاقا الان هم صدر جدوله نمیکنید یعنی اصلا نمیخوایید رقیبتون رو ببینید که اون سال بعد چطور خواهد بود …آیا دقت کردید مرسدس برای آپدیت حاضر نبود حتی یک یورو هزینه کنه و بالاخره تحت فشار بابت آپدیت اندکی هزینه کرد و چه جوابی هم گرفت و نشون داد که دقیقا درک درستی از ماشینش داره و در مقابل فراری که تقریبا تمام آپدیت هاش به نوعی آزمون و خطاست …با این حال چرا به این فکر نمیکنیید که مرسدس که یک پاپاسی برای آپدیت هزینه نمیکنه پس پولش رو چه میکنه تازه هر روز هم یک اسپانسر گردن کلفت به تیمش اضافه میشه بر خلاف فراری …

   • Siamak

    2

    4

    فراری سال بعد 100% قهرمانه ، همینجا اعلام میکنم : اگه نشد میرم سلمونی ! :((

   • mrz_ir

    0

    1

    سیامک جان فراری الان واقعا تو وضعیتی نیست که بگی سال اینده 100% قهرمانه
    نه راننده هاش خیلی سطح بالاتر هستن ،
    نه پاوریونیتی در سطح مرسدس و هوندا (ردبول)
    و نه ایرودینامیکی برتر از سه تیم دیگه که بگیم امسال خفن بودن سال ایند هم میتونه یه کاری بکنه.
    سال اینده بزرگترین تغییرات ایرودینامیکی چند سال اخیره که اومدن کلا مبنای بزرگ ترین بخش ایرودینامیک خودرو ها رو عوض کردن (از دیفیوزر به اثر زمین)، پس حتی تیم های برتر ایرودینامیکی هم چالش سنگینی دارن برای سال اینده.

  • Mercedes amg

   2

   1

   اتفاقا آمریکایی ها اصلا هم خفن نیستند و هر چه در صنعت و تکنولوژی دارند از آلمانی ها دارند نمونه بسیار بسیار معروف و مشهور این جریان دکتر فن براون بود که آمریکایی ها رو البته اسما برد کره ماه …کل پروژه تحت طراحی و هدایت ایشان بود .

 4. mahyar

  15

  1

  فقط ی موضوعی .
  آقا مطلب از اینی که اینجا نویشتید اصلش خیلی پر محتوا تر بوده ها . این یک پنجم مطلب هم نیست که ترجمه شده .

  • ali

   13

   2

   همیشه همین کار رو میکنن متاسفانه.

 5. mahdi arabi

  11

  4

  خب مثل اینکه پیش بینی میشه مسابقه روسیه بارونی باشه

  اگه پرز تو ترمز گیری پیچ یک اشتباه کنه و بره تو شکم ماشین همیل تقریبا میشه گفت ردبول میتونه اون دوتا مسابقه مجار و سیلوراستون رو جبران کنه 🤣🤣
  حالا این شوخی بود
  ولی یه درصد احتمال بدید همچین اتفاقی بیوفته

  چه غوغایی تو پدوک بشه بعد مسابقه

  • mahyar

   11

   0

   پیچ یک روسیه ترمز گیری نداره . یعنی جزوی از همون مستقیمی به حساب میاد .

   • Erfan.5

    5

    1

    میشه از پشت کوبید یا از بیرون پیست با آر پی جی زد

   • مَمَّدو

    2

    1

    ولی فکر کنم اگه بارونی باشه، یه نیش ترمز لازم بشه؟!

   • mahdi arabi

    2

    0

    mahyar
    آره منظورم پیچ قبل از سکشن میدون بود
    اونجا تو حالت خشک هم هر سال تصادف داره به خاطر سرعت بالای ماشینا موقع ترمزگیری و تنگ بودن پیچ حالا حساب کنید بارونی باشه چی میشه

 6. Kamran

  13

  1

  فراری در گرندپری روسیه آپدیت جدیدی ارائه خواهد داد.
  مگه قرار نبود ترکیه باشه

  • محمد امین

   12

   0

   دلیلش این هست که به صورت عملی داده ها و نتایج اپدیت رو برسی کنن و مشکلات احتمالی این پاوریونیت جدید رو بشناسن و حل کنن

 7. بردیا

  7

  0

  دوستان سیستم ذخیره انرژی همون ers هست؟
  و توی f1 2021 و f1 2020 (بازیش) یه دکمه وجود داشت که اسمش overtake بود اون دکمه توی مستقیمی ها سرعت خوبی میداد و از ers استفاده میکرد اون هم واقعا وجود داره؟

  • AmirAli

   7

   0

   آره وجود داره
   تو کفی ها با توجه به فاصله با ماشین جلویی، میتونن از ذخیره باتری خودشون استفاده کنن که دکمه های مخصوصی روی فرمون براش تعبیه شده
   مود موتوری حذف شده، ولی کماکان استفاده از باتری و زخیره اون وجود داره
   چراغ چشمک زن پشت ماشین ها نشون میده در حال زیره باتری هستن

 8. م.یوسفوند

  8

  4

  یک ارتقا در سیستم ES کارآمد اما همچنان عقبتر از مرسدس

 9. Erfan.5

  8

  1

  خدا خودش رحم کنه که به احتمال قوی روسیه بارونی هست

  • German man

   6

   2

   بارون برای بعضی راننده ها بده
   ولی برای شب فن ها عالیه
   البته اگه بوتاکس و پرز و استرول همه رو اون نکنن!

   • German man

    9

    3

    شب فن=سب فن
    بوتاکس=بوتاس
    اون=اوت

    امان از اوتو تایپ!

  • Morteza

   2

   0

   خدا کنه فقط مثل اسپا نشه!

 10. Hamoon

  6

  0

  مازپین و شوماخر برا فصل بعد ماندگار شدن

 11. Hamilton44

  0

  5

  ردبول چون سال بعد هوندا نیست نمی تونه به رقابت قهرمانی برگرده و جنگ بین مرسدس و فراری هست برای سال بعد

  • arminak

   2

   2

   هوندا اگر هم بود فکرنکنم میتونست کمکی به ردبول کنه چون برای سال بعد موتور ها فیریز میشن

 12. Hamilton44

  0

  9

  روسیه قطعا برد همیلتون

  • m.h.khalili44

   1

   0

   طبق داده های هوواشناسی روز مسابقه بارونی خواهد بود

 13. SEB.5

  3

  0

  دوستان همین الان تو برنامه هواشناسی دیدم هوای سوچی رو شنبه روز کوالی ۱۰۰ درصد بارونیه😨
  برای یکشنبه روز مسابقه هم ۷۶ درصد چه قدر جذاب میشه اگه این پیش بینی ها درست از آب در بیاد و خدا کنه مثل اسپا نشه.

  • mahyar

   3

   0

   اگه بارونی باشه به نفع ردبوله که دانفورس بالاتری تولید میکنه.
   اما همینجا باید موتور رو عوض بکنن پی پنالتی رو به تنشون بمالن تا آخر فصل مشکلی دیگه نداشته باشن .

 14. mahyar

  2

  0

  اینجا که هنوز آپدیت نشده .
  خوب مرسدس با اختلاف یک ثانیه ای تا فعلا” جلوتر از ردبول هست و بعد از مرسدس پیرگسلی با اختلاف 0.2 ثانیه ای پشتشونه که اگه برای فردا سومی رو بتونه بگیره به نظر بتونه نفر اول رو تا قبل از پیچ 2 پشت سر بزاره .
  مکس موتورش برای روسیه کامل عوض میشه یعنی حتی اگزوز هم عوض میکنن هرچیزی که اون پشته بجز گیربکس برای رویسه عوض میشه .