فرمول یک ایران – شروع یک مسابقه فرمول یک، یک چیز کاملا حیاتیست و اینکه یک راننده به درستی مسابقه را شروع کند مسئله ای خیلی مهم به حساب می آید.

چون یک راننده می تواند رده‌های خیلی زیادی را در همان دور اول به دست بیارود و یا اگر اشتباه کند یا تاخیری در عملکردش مشاهده شود و شلیک رو به جلوی خوبی را نداشته باشد، در یک چشم به هم زدنی تمام محاسبات استراتژیکی که تا قبل از مسابقه با مهندسانش داشته از بین رفته و بدتر از ان مسابقه شما هم میتواند پیش از رسیدن به پیچ اول به پایان برسد. در این مقاله می خواهیم در مورد سرعت واکنش و عکس العمل صحبت کنیم:

بر فرض مثال در گرندپری روسیه مسابقه پیش روی ما هست که رده های زیادی را می توان تا رسیدن به پیچ یک به دست آورد. البته به این شرط که شروع خوبی را یک راننده داشته باشد.

مربیان رانندگان تیم فرمول یک مک لارن در این مورد خیلی کامل صحبت میکنند. راپرت منورینگ و جان ملورن افرادی هستند که مسئولیت این را دارند که با کارلوس ساینز و لندو نوریس تمرین کنند تا بهترین عکس‌العمل ممکن را از خودشان نشان دهند و در سریعترین زمان ممکن فکر کنند.

لندو نوریس و کارلوس ساینز - مک لارن 2019

لندو نوریس و کارلوس ساینز

 عکس العمل

وقتیکه یک فرد غریبه به مسابقات فرمول یک، لحظه شروع یک مسابقه را نگاه کند پیش خودش می گوید “خب چراغها که خاموش شده و رانندگان تحت گاز می‌روند جلو و هیچ سختی در این کار وجود ندارد” اما سوال درست برای کسی که آشنا به مسابقات فرمول یک است این می باشد که هیچ چیز آسانی در اینجا وجود ندارد و همیشه امکان دارد اشتباهی رخ دهد. علم عکس العمل به مراتب پیشرفته تر از چیزی میباشد که ما می بینیم.

یک انسان عادی زمان عکس العمل 0.15 ثانیه تا 0.2 ثانیه را دارد اما این مسئله یکسری جزئیاتی را که در لحظه شروع حرکت یک خودروی فرمول یک که مسابقه را شروع می کند را در بر نمی گیرد. وقتی که این جزئیات وارد کار می شوند سبب می شود که سرعت واکنش یک راننده فرمول یک در لحظه شروع مسابقه بین دو دهم تا سه دهم می شود.

جان می گوید:

هیچ اهمیتی ندارد که به چیزی واکنش سریع نشان دهید که در آن واقعاً ضعیف هستید. واکنش های خوب نیازمند آموزش‌های درست موتوری لازم می باشند.

هر چقدر که این حرکات و جابجایی ها نیازمند اقدامات بیشتری باشند، نشان دادن عکس العمل بهتر نیز سخت تر خواهد بود.

حرکت دادن یک خودرو فرمول یک، از نقطه شروع نیازمند یک سری پیچیدگی‌های پیش از مسابقه بین قدرت بینایی راننده در حین تماشای چراغ‌های لحظه شروع، احساسی که راننده روی فرمان و پدال کلاچ دارد و همینطور احساسی که روی پاهای خودش برای رها کردن ترمز و اعمال کردن فشار روی پدال گاز در یک حالت کاملاً کنترل شده دارد می باشد و همینطور صدای خودرو یا همان دور موتور باید به درستی توسط راننده حس شود.

تمرین کردن برای بهتر شدن در این مسئله کار آسانی نیست. به این خاطر که فاکتورهای زیادی وجود دارند که می توانند در سرعت عکس العمل تاثیر گذار باشند.

یک سری چیزهای خاصی وجود دارد که راننده می‌تواند انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که در بهترین حالت روانی و جسمی ممکن برای نشان دادن سریعترین عکس العمل ممکن حین شروع مسابقه می باشد.

همه این مسائل در این مورد می باشد که باید یک روتین و یک فرایند تکراری برای راننده ایجاد شود تا بتواند از لحاظ ذهنی در یک فضای جنگنده، آرام و با اعتماد به نفس قرار بگیرد. 

آماده کردن تمام تجهیزات ممکن

راپرت منورینگ :

اولین قدمی که باید روز قبل از مسابقه گرفته شود این است که تجهیزات درست، به دقت انتخاب شوند به مانند دستکش های راننده که یک راننده نیاز دارد تا حس خوبی را با آن روی فرمان داشته باشد. باید راحت باشد و هیچ چیزی نباید بین انگشتان، دستکش و فرمان باشد تا احتمال مانع شدن برای یک شروع سریع را ایجاد کند.

در مک لارن این مسئله چیزی است که ما داریم با یک دقت خیلی بالای با اسپارکو کار می‌کنیم. چیزهای متفاوتی هستند که شما می‌توانید با آنها کار کنید به مانند اینکه چقدر این دستکشها تنگ شوند، از چه موادی باشند و آیا این که دوختگی ها از طرف داخل باشد یا خارج.

شام آخر

جان ملورن :

برای اینکه نسبت به هر چیزی واکنش سریعی نشان دهیم نیاز به یک سیستم عصبی سالم و درست داریم. همینطور به چنین ماهیچه هایی هم نیاز داریم. کمبود چربی می تواند در سیستم عصبی اختلالاتی را ایجاد کند به خاطر اینکه آنها چیزهایی هستند که می توانند به سلول ها این قدرت را دهند تا به درستی کار کنند.

در همین حال کربوهیدرات ها سوخت ضروری برای ماهیچه ها و ذهن انسان برای عملکرد درست هستند.

راپرت منورینگ:

راننده ها نیاز دارند که شب قبل از مسابقه این چیز ها را در بدن خودشان داشته باشند. بنابراین شام پر از کربوهیدرات است. کلا موضوع در مورد کربوهیدرات نیست ولی وعده غذایی راننده باید بالانس شده و متعادل باشد و برای مثال دارای مواد معدنی مورد لازم نیز که احتمال استفاده از آنها وجود دارد نیز باشد.

صرف یک وعده غذایی خوب در شب شنبه به این معنا می باشد که  راننده به موقع خوابیدن گرسنه به تخت نمی‌رود که این خودش به مورد بعدی کمک می کند.

لندو نوریس - فرانسه 2019

لندو نوریس

خواب راحت ؛ حلال همه مشکلات

جان ملورن: 

خواب می‌تواند عملکرد شناختی حافظه و یادگیری انسان را بالا ببرد و بهتر کند. تحقیقات نشان می‌دهند که یک چرخه کامل و عالی خواب می تواند به شما کمک کند که  وقتی که شما در حال یاد گرفتن کار جدیدی هستید بیشتر از ۲۰ درصد از اطلاعات آن را جذب کنید و یاد بگیرید.

اگر که یک راننده بخواهد شروع خوبی را داشته باشد، جذب کردن اطلاعات یک چیز حیاتی است. به این خاطر که آنها نیاز دارند که به خاطر بسپارند چه میزان از کلاچ را باید در لحظه شروع مسابقه رها کنند، با توجه به تمرین هایی که انجام گرفته چه میزان چسبندگی باید احساس شود. این مسئله دوباره روی میزان تهاجمی بودن آنها تاثیر می گذارد و همینطور در مورد بهینه سازی نقطه قرار گیری پدال گاز و کلاچ نیز تاثیر گذار است.

ورودی های فیزیکی و جسمانی که راننده روی سیستم‌های کنترلی خود دارد به مانند پدال کلاچ و پدال گاز می‌تواند با یک خواب آسوده و راحت تا به میزان ۴۲ درصد افزایش پیدا کند که مطمئنا با این کار سرعت عکس العمل نیز بهتر می شود.

راپرت:

برای کارلوس یک ماساژ در شب شنبه اصولاً به او کمک می کند که بتواند راحت تر باشد و یک خواب بهتری را داشته باشد.

اما اگر شما در آن لحظه در آن روز یک مربی ورزشی در دسترس نداشته باشید، چیزی که به شما می تواند کمک کند تا راحت باشید مدیتیشن یا خواندن یک کتاب یا تمرینات تنفس می باشد.

بیش از یک ساعت مانده به خواب چراغ ها باید کم سو شده و شما نباید از تلفن همراه خودتان یا هرگونه دستگاهی که نور آبی از خودش تشعشع می کند را استفاده کنید. به خاطر اینکه این مسئله می‌تواند روی کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد.

 مصرف مشروبات الکلی نیز مطمئناً یک چیز کاملا ممنوع میباشد. خوابیدن در جایی که با آن آشنایی دارید نیز کمک می کند. گذراندن چند شب در همان هتل که پیش از مسابقه به آن وارد شده اید به شما کمک می کند تا راحت باشید، هیچ مزاحمتی وجود ندارد و اتاق در دمای مناسب است.

در مورد دمای بهینه اتاق بحث هایی وجود دارد و البته خوب نسبت به هر شخصی این موضوع می تواند متفاوت باشد. اصولاً این دما بین ۱۸ تا ۱۹ درجه سانتیگراد می باشد. اگرچه که کارلوس ترجیح می دهد که هوا کمی گرم تر باشد. از لحاظ کمیتی خواب نیز ما به دنبال یک حداقل ۷ ساعت می باشیم. تحقیقات زیادی وجود دارد که  می‌گوید باید برای رسیدن به حداکثر عملکرد ممکن، باید یک خواب نه ساعته را داشت.

شروع درست روز

راپرت:

در صبح روز مسابقه، من یک برنامه تمرینی را با کارلوس دارم. این یک فرصتی است که بتوانیم کمی بدویم و ورزش هایی را که می تواند سبب راحتی بیشتری شود را انجام داده و بدن را بیدار کنیم.

ما همینطور یک مرحله حرکتی داریم تا هر گونه سختی و کرختی در مفاصل و ماهیچه ها برطرف شود. بیدار کردن بدن به یک سبک درست، در مورد وضعیت روزی که در پیش است حرف زده شود – که ممکن است که باعث آرامش روان شده- باعث می شود که با یک وضعیت ذهنی مثبت و حس خوب به سراغ شروع یک روز بروید.

صبحانه ؛ مهمترین وعده غذایی

راپرت:

صبحانه همان رژیمی را که شب قبل از مسابقه دارد را دربرمی‌گیرد بین ساعت ۹ و ۱۰ صبح یکشنبه باید بدن مورد تغذیه قرار بگیرد. این صحبت که “باید بدن مورد تغذیه قرار بگیرد” نباید به عنوان یک بهانه‌ای برای پرخوری تلقی شود و به هیچ وجه راننده نباید تغذیه بیش از اندازه داشته باشد. این مسئله باعث می شود که راننده حس بد و سنگینی را داشته باشد. صبحانه مرتبط به این می‌شود که چقدر کربوهیدرات می‌تواند در بدن این افراد جذب و هضم شود.

راپرت:

 به محض اینکه یک راننده به مسابقه نزدیک‌تر می‌شود تغذیه او از حالت جامد به حالت مایع تغییر می‌کند و برای این کار دو دلیل وجود دارد. اولین دلیل اینکه، هورمون‌های استرس به مانند آدرنالین که به صورت طبیعی در بدن تولید شده، باعث می شوند که هضم غذا سخت‌تر انجام بگیرد.

نکته دوم اینکه آزاد سازی شکر در جریان خون حاصل از هضم غذا می‌تواند باعث نوسان سطح قند خون شود. اگر که یک راننده پیش از مسابقه یک اوج و یک افت را در سطح قند خون خودش تجربه کند می تواند تاثیر منفی را در لحظه شروع مسابقه تجربه کند.

شما نیاز دارید که سطح قند خون را ثابت نگه دارید تا از هرگونه او و خروشی جلوگیری کنید به همین خاطر است که آخرین چیز جامدی که کارلوس می خورد دو ساعت و نیم پیش از مسابقه است.

اصولاً کارلوس جوجه می خورد اما خوب این مسئله به این معنا نیست که میزان زیادی از آنها را بخواهد بخورد. به این خاطر که آدرنالین در این لحظه در حال تولید شدن می باشد و از این لحظه به بعد کارلوس به سمت نوشیدن آب و نوشیدنی های الکترولیتی می رود.

 تحقیقات زیادی بوده است روی این موضوع که آیا کافئین در میزان “واکنش بهینه‌” ایرادی دارد یا خیر که برخی از افراد نیز پیشنهاد داده بودند که ممکن است باعث کند تر شدن نیز شود.

شما باید با این موضوع خیلی با دقت رفتار کنید به این خاطر که این مسئله می‌تواند باعث ایجاد حس استرس و اضطراب شود.

اگر شما بیش از اندازه مصرف کنید تنش در ماهیچه های شما بالا می رود که این مسئله برای نشان دادن واکنش چیز خوبی نمی باشد. وقتی که شما واکنش نشان می دهید ماهیچه ها باید راحت و آزاد باشند و بعد به تنش برسند تا بتوانند آن عمل مورد نظر را انجام دهند.

گاراژ مک‌لارن - کارلوس ساینز

گاراژ مکلارن – کارلوس ساینز

گرم کردن راننده پیش از مسابقه

جان:

تقریباً یک ساعت قبل از شروع مسابقه زمان گرم کردن فرا میرسد. شما می توانید تمرینات بینایی را که با آن ماهیچه‌های چشم گرم می‌ شود را انجام دهید. به مانند تمریناتی که با توپ همراه می باشد. 

سپس بازی تصورات مطرح می شوند که در آن حسگرهایی که در ماهیچه های شما وجود دارند و به ذهنتان متصل هستند باید کشیده شوند و حرکت کنند. پس از آن به سمت تمریناتی می روید که نیازمند سرعت و یا نیروی بیشتری است به مانند پرش های بلند و طولانی، بوکس یا شنا.

پس از آن نوبت به تمرینات مرتبط با بازی های مخصوص عکس العملی فرا می رسد. بر فرض مثال زمانی که می خواهید به چراغی که در لحظه شروع مسابقه خاموش می شود پاسخ دهید، نیاز دارید که روی دستانتان، انگشتانتان، پاهایتان تمرکز کنید. در نهایت نوبت به تمرکز می رسد و شما باید روی نوعی از حرکات که نیاز دارید تا انجام بدهید، تمرکز کنید.

این حرکات را باید با سرعت انجام دهید با این قصد که بتوانید الیافی که در ماهیچه هایتان هست را عملیاتی کنید. لندو وقتی که ما در حال گرم کردن هستیم این تمرینات را با شدت انجام نمی دهد و علاقه مند است که بیشتر سبک آرام تری را برای شروع مسابقه در پیش بگیرد.

راپرت:

نوع تمرین ها بسته به نوع راننده متفاوت است. لندو به طور متفاوتی نسبت به کارلوس گرم می‌کند اما این معنا را ندارد که سبک گرم کردن او یا کارلوس از دیگری بهتر است بلکه فقط به شکل متفاوتی این کار را انجام می دهند.

چیزی که در هر دو نوع گرم کردن نقطه مشترک است این می باشد که این کار طوری طراحی شده که کارلوس و لندو به شکل کاملاً آرامی و با اعتماد به نفسی و آرامش ذهنی لازم برای مسابقه آماده شوند.

کارلوس تمریناتی را انجام می‌دهد که شامل واکنش‌ها ‌شود. بر فرض مثال یکی از تمرینات این است که من بدون اینکه به او هشداری بدهم، توپ تنیس را به سمت زمین رها کرده و او تلاش می کند که این توپ را بگیرد یا تمرین بوکس انجام شود.

این تمرینات بیشتر به منزله بیداری بینایی بدن و همینطور افزایش عملکرد ذهنی می باشد. به هر حال انجام دادن این تمرینات بدن او را آماده برای ورود به آن شرایط جنگنده که قرار است در آن وارد شود می‌کند.

تمرین زمان واکنش

جان:

وقتی که لندو سوار خودرو می‌شود مهندسش به او هدف خاصی را برای رها کردن کلاچ در لحظه شروع مسابقه در نظر می گیرد. این درصدی که ارسال میشود درصدی است که لندو نیاز دارد تا کلاچ را رها کند تا بتواند به بهینه ترین شکل ممکن مسابقه را شروع کند.

این هدف ممکن است شامل یکسری جزئیاتی در آخر هفته شده باشد به خاطر اینکه خیلی از متغیرها احتمال تغییر دارند. به مانند شرایط پیست، نوع آسفالت پیست، تایر و میزان سوخت مورد استفاده.

ما از روز جمعه شروع به تمرین کردن این حرکت خاص و این عکس العمل می کنیم. وقتی که لندو در داخل خودرو نشسته و آماده رفتن به یک مرحله از تمرین می باشد. می ‌تواند چراغهای روی داشبورد فرمان خودش را روشن کند(به مانند شروع یک مسابقه ای) و تمرین زمان واکنش را آغاز کند.

در همینجا هم می‌تواند فرآیند رهاسازی کلاچ را با همان میزان مشخص شده از سمت مهندسش تمرین کند.

رسیدن به زِن Zen

راپرت:

تقریبا ۳۰ دقیقه پیش از شروع مسابقه وقتی که راننده دور خودش رابه پیست زده یک فرصت دیگری مهیا می شود تا بتوان دوباره یک سری از تمرینات “زمان واکنش” و “راحتی” انجام بگیرد. برای مثال دوباره می‌شود یک تمرین رهاسازی توپ‌تنیس صورت بگیرد.

اما همیشه بازی ها را انجام نمی دهیم. مهم ترین چیز در این نقطه دیگر این است که اطمینان حاصل کنیم که یک راننده آرامش لازم را دارد و بیش از اندازه به چیزها فکر نمی‌کند.

 با توجه به چیزی که قرار است که به آن دست یابید ممکن است عجیب به نظر برسد اما بهترین چیز ممکن برای اینکه شما می توانید کاری را انجام دهید این است که آرامش لازم را داشته باشید.

مهمترین مسئله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند زمان واکنش شما را تضمین  کند. چیزی که ممکن است برای یک شخص کارساز باشد ممکن است برای دیگری نباشد. اما هر کاری که انجام می دهید مهم این است که با آرامش ذهنی درستی انجام بگیرد.

 شما می توانید اینگونه به این مسئله فکر کنید که هر قدمی که من و جان در بالا ذکر شد و در طول یک آخر هفته برمیداریم به مانند یک چک لیست می باشد. وقتی که همه این چک لیست ها انجام شده اند این امکان وجود دارد که ذهن در آزاد ترین حالت ممکن باشد.

به خاطر اینکه شما این فکر را می کنید که هر کاری که لازم بود را انجام داده اید و کاملا آماده هستید. این احساس است که باعث می‌شود شما به یک فضای ذهنی زِن برسید.

این دقیقا چیزی است وقتی که چراغ های شروع مسابقه خاموش می شوند شما می خواهید داشته باشید و می‌خواهید که سریع ترین واکنش ممکن را از خودتان نشان دهید.

پ.ن:

 امیدوارم که لذت برده باشید. این آخرین مقاله من بود و من برای چالش های دیگری که در زندگی دارم قصد دارم چیزهای جدیدی را امتحان کنم و با توجه به اینکه در حال ترک کشور می باشم امکان حضور مستمر و یا حتی غیر مستمر را ندارم امیدوارم که در طول این چهار سال تاثیرگذاری لازم را در فرمول یک در ایران  از خودم نشان داده باشم. ممنون از اینکه در این ماجراجویی منو همراهی کردید برای همه شما آرزوی سلامتی و خوشی دارم روز و روزگار بر همه شما خوش.

البته مقاله ها و مصاحبه های زیادی رو توی سایت پیشنویس کردم و گذاشتم که بعدا منتشر میشه ولی این دیگه آخرین دفعه ای بود که خودم هستم و انتشار رو زدم.

46 دیدگاه

 1. akbar

  5

  0

  اقای حسینی عزیز ، برای شما ارزوی موفقیت دارم و هر جا هستید سلامت باشید.

  • akbar

   5

   0

   صرفا جهت کنجکاوی ، رشته ی تحصیلی شما چی هست؟

   • |ZXE-LECLERC16|

    3

    1

    واقعا هم خوشحال شدم هم ناراحت سیدجان 🙂 🙁
    آروزی زندگی خوب و پر از خوشبختی رو براتون دارم :))
    فقط یه خواهشی که دارم اینه که لطفا حداقل کامنت بذارین و یه کم باشین چون خیلی ها فرمول یک ایران می شناسن و سید علی حسینی
    براتون آروزی موفقیت دارم هر کجا که هستین.
    |ZXE-LECLERC16|

   • |ZXE-LECLERC16|

    3

    0

    راستی سیدجان حداقل آیدی تلگرامی،اینستایی،چیزی بده اگه تو کامنتای سایت نمیتونی باشی :)))

 2. AM PHD

  3

  0

  سید ینی اصلا دیگه نیستی؟
  تازه داشتید با لیبرتی همکاری میکردین :/

  • سید علی حسینی

   6

   0

   مقاله هام هست، کلی مقاله منتشر نشده مونده :))

   همکاری های بین المللی سر جاش میمونه

   • AM PHD

    4

    0

    سید برو مرسدس، راز های پاوریونیتشونو دریاب، بیا اینجا خودمون سایپا فکتوری ریسینگ میزنیم :))

   • |ZXE-LECLERC16|

    5

    0

    بابا اسم سایپا نبر
    کوانتا فورس آی آر اف یک تیم میزنیم
    Quanta Force IR F1 Team

 3. Ali

  7

  0

  امیدوارم هرکجا میرید موفق و سالم باشین 🌹🌹🌹
  من که به شخصه توی این مدتی که طرفدار فرمول 1 شدم از نوشته های شما خیلی چیزها یاد گرفتم، بابت همه اون ها ازتون متشکرم

  • سید علی حسینی

   5

   0

   ارادت، باعث آرامش خیاله که چنین چیزی رو میشنوم❤️

 4. iman88

  4

  1

  از یه طرف برات خوشحالم و از طرفی هم بخاطر اینکه داری میری ناراحتم و مطمئنم جای خالیت رو خیلی احساس خواهیم کرد.
  به هر حال از صمیم قلب ارزو میکنم هرجا که هستی موفق و شاد باشی برادر.

   • مهران

    2

    0

    خدا قوت سید عزیز و بزرگوار
    امیدوارم هرجا هستی موفق و پیروز باشی
    لعنت به این اوضاع مملکت که برای پیشرفت آدم رو مجبور به ترک وطن میکنه

 5. Senna

  5

  0

  سید درست ترین کارو میکنی از ایران میری
  هر جا میری موفق باشی
  لااقل تو کامنتا باش!

 6. Ghombolfang

  5

  0

  بنده هم با عرض ارادت خدمت جناب حسینی براشون آرزوی موفقیت و پیشرفت در هرکجایی که مشغولند رو دارم.
  سپاس برای زحمتی که این مدت کشیدین.🙏👏

   • Amir.vet

    3

    0

    سید جان امیدوارم هر جا که میری موفق باشی میخاستم ببینم بعد از رفتنت هنوز هم پادکست درست میکنی یا نه؟

 7. H.farahani

  4

  0

  جناب حسینی
  سپاس از شما بخاطر تمام زحماتی که کشیدید.کلی از شما یاد گرفتیم.🙏❤❤❤
  واقعا حالم گرفته شد.😢😢😢
  ولی خوب هر جا که باشید همیشه تو قلب بنده جا دارید.آرزوی موفقیت و بهروزی براتون دارم.
  هم کلامی با شما باعث افتخار بنده هست.همیشه شاد باشی.🙏🙏🙏❤❤❤❤❤
  امیدوارم یه پیت استاپ عالی و یه استینت فوق اعاده در پیش رو داشته باشید.
  الان واقعا این شکلی هستم.😢😢😢😢😢

  • سید علی حسینی

   5

   0

   ارادت داریم فراهانی جان، منم آرزوی موفقیت دارم واست. دمت گرم❤️

 8. mohamad tomcat

  4

  0

  تو این سالها کلی چیزای خوب از شما یاد گرفتیم. از تلاشتون برای ایجاد این سایت و تیم خوبتون سپاسگذاریم. شما دارید میرید اما یادگاری های خوبتون همیشه هست، دلمون براتون تنگ میشه و امیدوارم در تمام مراحل زندگیتون شاد وسالم و سربلند باشید.

  • سید علی حسینی

   5

   0

   خوش حالم از این بابت و ممنون از لطف نظرت، تو هم شاد و سر بلند باشی❤️

 9. O.Sh

  4

  0

  سید جان هر جا میری خدا پشت و پناهت
  امیدوارم هر جا میری موفق باشید

 10. Mehryar Salehi

  8

  0

  منکه مدت زیادی نیست عضو این سایت شدم اما جمع کردن طرفداران این ورزش دور هم در کنار مقالاتتون تو همین مدت کوتاه خیلی برام جالب بود و با احترام به تمام نویسندگان دیگه، همیشه یه تفاوت خوبی بود بین مطالبی که شما مینوشتین.

  امیدوارم موفق باشین تو مسیر جدید و اینکه بعد از افتادن تو ریل جدید زندگیتون دوباره برگردین به سایت 👍🏻

 11. Amir5

  6

  0

  سیدمن کمی شوکه شدم ولی هر جا که میری موفق و سر بلند باشی تو این سال ها واقعا مقاله ها و تحلیل های خوبی انجام دادی بخوصوص ۲۰۱۹ در کل موفق باشی
  فقط یه خواسته ای از سایت دارم اینکه اگه مقاله ای از سید هست لطفا گفته بشه که از سید بوده

 12. farshad

  4

  0

  با تشکر و قدردانی از زحمات شما بزرگوار . به امید خدا هر کجا که میروید تندرس و سلامت و با دلخوش همواره موفق و سربلند باشید

 13. Hassan Mohebbi

  4

  0

  تبریک به سید بزرگوار🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳
  خیلی برات خوش‌حالم🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳
  سید جان حداقل ادرس بده اگه یه وقت ما هم اومدیم یه چند روز مزاحمت بشیم😁
  برو راه رو باز کن ما هم داریم میام💪
  راستی سید جان جا پاهات که سفت کردی ببین اقتصاد خونده نمیخوان ماهم بیایم😁 اینجا که باید فقط شرایط غیر علمیش رو داشته باشی شرایط علمیش براشون مهم نیست. من خودم واسه امریه ثبت‌نام کردم بعد از چند وقت جوابش امد که “با توجه به داشتن امتیازات بالا شما پذیرفته نمیشوید”😑🤔
  یه بخشیش شوخی بود سید جان، یه بخشی هم حقایقی بود که خواستم بیانش کنم.
  سید جان هم صحبتی با شما خیلی حال میداد چه تو سایت و چه تو اینستا.
  بهترین‌ها رو براتون از خداوند متعال خواستارم🤲 در پناه خدا🙏 یا علی مدد خدانگه‌دارتان🌹

 14. Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

  4

  0

  سلام سید جان.
  من هنوز سه ماه نشده که وارد این سایت شدم. اما از وقتی که واردش شدم، نتنها کلی به دانشم اضافه شد، بلکه فهمیدم چقدر از هموطنام هستن که پر از دانش و تخصص هستن. از جمله خودتون.
  امیدوارم هر کجای جهان که باشید، سر‌بلند و پیروز باشید. از اونجایی هم که پلت‌فرم محفل ما، اینترنتیه، هر از گاهی یه سر به ما بزنید و تو پادکست‌ها هم تشریف بیارید تا ما هم از صدا و دانش شما لذت ببریم.
  این پایین کامنت گذاشتن، باعث می‌شه که شما نبینید. اما امیدوارم ادمین‌های عزیز، شما رو در جریان قرار بدن.
  خلاصه من تازه با اینجا آشنا شده بودم که رفتید!😭
  سید جان. هر جایی هستید، بهترین باشید. همونطور که هستید.❤

 15. kakolokia

  4

  0

  با آرزوی موفقیت ..

  البته یه حالی شدم .. نبودتون یکم ترسناکه ..
  امیدوارم حداقل تو پادکست ها صداتون رو بشنویم ..

 16. ّHeros

  3

  0

  سید عزیز توی همین مدت کوتاهی که در سایت عضو شدم
  کلی به دانش و دانسته هام به فرمول یک توسط شما عزیزان و دوستان اضافه شده .
  سید برات آرزوی موفقیت میکنم هرجا هستی همیشه بدرخشی و اون چیزی که میخوای بهش برسی
  پارو فراتر از این بوم و سرزمین گذاشتی ولی امیدوارم باز هم مقاله ها و پادکست های با حضور شما ببینیم .

 17. محمد

  2

  0

  مطلب بسیار خوبی بود ممنون

 18. soroush poorman

  2

  0

  بسيار عالي ، كامل و لذت بخش . باشد كه دوستاني امثال شما اين صنعت-ورزش و همه ي پيچيدگي هاشو بيشتر براي مردم شفاف سازي كنن تا همه متوجه شن كه صرفا همه چيز يه استارت ساده نيست.

 19. Amir-60

  2

  0

  سلام خدمت همه دوستان.سید جان واقعا خسته نباشی خیلی زحمت کشیدی تو این چند سال.نمیخوام از خودم تعریف کنم ولی مقام سومی پیست ازادی کلاس 1600 کارت کلاس ریس و رنتال اسلالوم و درگ حتی تجربه مسابقه دادن با اقای شروین یگانه و فهیم رضا کیخسروی از قهرمانان کشورمون رو دارم به جرات میتونم بگم ندیدم تو ایران کسی مثل شما علم و اگاهی و فهمش از موتور اسپرت در این حد باشه.من به شخصه واقعا کیف میکردم از مقاله شما.امیدوارم هرجا که میرید همیشه موفق باشید و کمک به بالا بردن علم و اگاهیه ادمایی مثل ما بکنید

 20. Danial

  1

  0

  سیدجان امیدوارم بهترین ها در ادامه مسیر زندگیت قرار بگیره و خدا پشت و پناهت باشه من به شخصه با مطالب شما و این سایت به شدت علاقه به فرمول یک پیدا کردم و ممنونم بابت این هدیه جذاب و بی نظیر امیدوارم هدیه های عالی در ادامه زندگی قسمتت بشه
  موفق باشی

 21. امیر یک فرمول 1 فن

  1

  0

  سلام و ارادت
  هر جا که هستین شاد و سلامت و موفق باشی ان شاء الله سید جان
  به امید حضور مجدد شما در فرمول یک ایران

 22. amirhosein

  1

  0

  واقعا دست تیم فرمول یک ایران درد نکنه که اینقدر زحمت می کشن
  این مقاله هم مثل مقاله های قبل واقعا عالی بود