فرمول یک ایرانسباستین فتل به فراری پیوست! بمب خبری در پایان فصل 2014 بود. رویای دیرینه فتل به حقیقت پیوسته بود چرا که او می توانست همانند الگوی دوران کودکیش مایکل شوماخر در ماشین قرمز رانندگی کرده و قهرمانی کسب کند. به عقیده بسیاری فتل همان شوماخری بود که فراری نیاز داشت تا دوباره به صدر برگشته و قدرت خودش را در فرمول یک باری دیگر نشان دهد. اما این رویا یعنی رویای قهرمانی فتل با فراری بعد از 6 فصل به پایان رسید. 6 فصل که هنوز ششمین فصل آن آغاز نشده اما تکلیف از اکنون مشخص است، سباستین فتل در پایان فصل 2020 فراری را ترک می کند.

در این مقاله ابتدا می خواهیم داستان ماجراجویی سباستین فتل با فراری را مرور کرده و سپس عوامل تاثیر گذار در عدم موفقیت و جدایی او از این تیم را بررسی کنیم:

سباستین فتل در یک صبح سرد در نوامبر سال 2014 وارد مارانلو شد. در سن 27 سالگی تا آن موقع او 4 قهرمانی جهان در کارنامه اش داشت اما در آن زمان حسی داشت که تا حالا آن را تجربه نکرده بود. خودروی فراری F2012 در پیست فیورانو در گاراژ کوچکی نزدیکی دفتر انزو فراری منتظر او بود.

موقعیتی که در آن قرار داشت را به خوبی درک می کرد و از تاریخچه این تیم نیز به خوبی آگاه بود اما راندن این خودرو مسئله دیگری محسوب می شد. فتل با تیمی طرف بود که به تازگی بعد از 4 فصل فرناندو آلونسو از آن جدا شده بود، سرجیو مارکیونه به جای لوکا دی مونتزملو بر مسند ریاست نشسته و مائوریزیو آریوابنه نیز به عنوان مدیر جدید تیم برگزیده شده بود. یک خانه تکانی از رئیس و مدیر تیم و راننده برای محقق کردن هدفی که فراری از سال 2007 به دنبال آن بود. قهرمانی جهان!

The winner's podium at the 2015 Malaysian F1 Grand Prix.

روزبرگ، فتل و همیلتون – گرندپری مالزی 2015

آغاز ماجرای اسکودریا فراری و سباستین فتل

بسیاری از پیوستن فتل به فراری استقبال کردند اما عده ای دیگری هنوز با رفتن آلونسو از تیم کنار نیامده بودند. فتل اما خیلی خوب به نظر می رسید. در اولین مسابقه در استرالیا با کسب یک رده سومی کار خودش را آغاز کرد اما دو هفته بعد در مالزی او پیروز مسابقه سپانگ شد و اولین پیروزی فراری در عصر هیبرید فرمول یک را رقم زد. او دو پیروزی دیگر نیز در مجارستان و سنگاپور کسب کرد و فصل را پشت سر دو راننده مرسدس در رده سوم به پایان رساند.

اولین فصل برای هر دو (فتل و فراری) نسبت به فصل سخت 2014 قطعا یک قدم رو به جلو محسوب می شد. او با کسب این پیروزی ها و رادیوی های ایتالیایی و فورزا فراری گفتن ها جای خود را در دل هواداران فراری باز کرد.

در فصل 2016، سباستین به دلیل عدم رقابتی بودن خودروی SF16-H نتوانست کاری از پیش ببرد اما فصل 2017 و به لطف خودروی SF70H اولین فرصت برای کسب قهرمانی جهان پیش آمد. یک شروع رویایی برای سباستین و فراری در 6 مسابقه اول با 3 پیروزی و کسب 3 رده دومی. اما بعد از آن، مراحل سخت قهرمانی روی خودش را نشان داد (به خصوص چرخ به چرخ شدن معروف با لوییس همیلتون در مسابقه آذربایجان) و بعد از گرندپری های اروپایی او پشت سر همیلتون برای کسب قهرمانی در تلاش بود. گرندپری سنگاپور 2017 و کسب پول پوزیشن توسط سباستین فتل.

اما رویای قهرمانی بعد از آن تصادف معروفی که در لحظه استارت مسابقه، سباستین و کیمی رایکونن و مکس ورشتپن را درگیر خود کرد، دیگر غیر قابل دسترس شد و فتل با کسب 5 پیروزی در آن فصل، مقام دوم جدول قهرمانی را کسب کرد.

2018 نیز داستان خیلی خوب آغاز شد. دو پیروزی در دو مسابقه اول و پیروزی در مسابقات کانادا و بریتانیا با آن پیام رادیویی فتل بعد از مسابقه که بیان کرد در خانه آن ها پیروز شدیم. بعد از این ها سباستین با 8 امتیاز اختلاف نسبت به همیلتون در صدر قرار داشت و سباستین و فراری سریع به نظر می رسیدند و فتل نیز در آن زمان مطمئن بود که همه در تیم طرف او هستند. اگر چه در این بین او اشتباهاتی نیز داشت ( یک اشتباه در آذربایجان، در فرانسه و پنالتی در اتریش) اما تیم در مسیر رو به جلویی قرار داشت و هیچ کس فکرش را نمی کرد که دو هفته بعد در آلمان در خانه خودش قرار است چه اتفاقاتی بیفتد.

برخورد فتل به دیوار پیست-گرندپری آلمان ۲۰۱۸

نیش زهرآلود پیچ Sachs-kurve برای سباستین فتل

گرندپری آلمان 2018 و شنبه فوق العاده ای که فتل برای خود و فراری در تعیین خط رقم زد، پول پوزیشن برای فتل اما لوییس همیلتون به دلیل مشکلات ناشی از سیستم فرمان خودروی خود فقط توانست رده چهاردهم را کسب کند. شرایط در مسابقه خوب بود و سباستین با پیروزی در این مسابقه قادر بود تا فاصله امتیازات خود را با همیلتون بیش از پیش افزایش دهد. اما در دور 51 دوربین ها خودروی سباستین را بر روی شن های حاشیه پیست در برخورد با دیواره پیست در پیچ 12 با نام Sachs-kurve نشان دادند. سباستین فتل از مسابقه خارج شد.

در یک چشم به هم زدن فتلی که می توانست مسابقه را با اختلاف امتیاز بیشتری نسبت به همیلتون تمام کند، در پایان با پیروزی اعجاب انگیز لوییس همیلتون، 17 امتیاز عقب افتاد.

در ادامه او پیروز مسابقه اسپا بلژیک شد اما برخی اشتباهات و بدشانسی ها در ادامه فصل مانع از رسیدن دوباره اش به صدر جدول شد. اسپین مونزا در جدال با همیلتون، در ژاپن با مکس ورشتپن و در آستین آمریکا با دنیل ریکاردو. در این حین همیلتون بدون اشتباه و البته با کمک هایی جزئی از سمت هم تیمی اش و آرامشی که تیم برای او فراهم کرده بود، پنجمین عنوان قهرمانی خود در فرمول یک را بدست آورد. سباستین با کسب 5 برد دوباره دوم شد اما درد و تاسف ناشی از عدم قهرمانی بیشتر از فصل گذشته بود. به نظر می رسید چیزی اشتباه بود.

سباستین فتل و چارلز لکلرک - بحرین 2019

سباستین فتل و چارلز لکلرک – بحرین 2019

فرمول یک 2019؛ فصل جنگ داخلی

خودروی 2019 فراری همانند دو فصل قبل خودروی خوبی نبود و مهم تر از همه این خودرو به هیچ وجه با سبک رانندگی سباستین فتل که نیاز به خودرویی با ناحیه عقب پایدارتری دارد، مطابقتی نداشت و از همه این ها گذشته علاوه بر رقیبان خارجی که فتل با همه آن ها در فصول گذشته دست و پنجه نرم کرده بود، در داخل تیم نیز رقیب سر سخت دیگری به رقبای او اضافه شده بود. راننده جوان و جدید تیم فراری، چارلز لکلرک. دیگر در تیم، کیمی رایکوننی نبود که سر جنگ و رقابت نداشته باشد چرا که لکلرک همانند خود سباستینِ جسورِ فصل 2009 که تا یک قدمی قهرمانی هم در آن فصل پیش رفت، تشنه کسب پیروزی و قهرمانی بود.

2019 برای سباستین فصل دشواری بود. اشتباه در بحرین که مانع از پیروزیش شد، آن ماجرای معروف با همیلتون و پنالتی در کانادا، برخورد با ورشتپن در سیلورستون و یکشنبه سیاه در مونزا به اضافه موارد دیگر باعث شدند که او حتی نتواند از پس هم تیمی خودش بربیاید. پیروزی در سنگاپور که البته بخشی از آن به لطف استراتژی تیمی بود و نمایش خوب او در آلمان و ژاپن، به نظر تنها صحنه های خوبیست که از فتل 2019 به یاد دارم.

حال می خواهیم عواملی که منجر به شکست رویای فتل و فراری شده است را بیان کنیم. این مورد را از چند زاویه بررسی می کنیم:

سباستین فتل

سباستین فتل

سباستین فتل

در طول پنج فصلی که سباستین فتل در فراری بود، او فقط دو بار فرصت قهرمانی را بدست آورد اما یکی از دلایل از دست دادن فرصت ها خود او بود. او در مسابقات مختلف فصل 2017، مرتکب اشتباهات و خطاهای بسیاری شد که نقطه عطف آن ها مسابقات آذربایجان و سنگاپور بود که خود او نیز در تصادف مارینا بی تا حدی مقصر بود. اما اگر 2017 را فصلی نا امید کننده در نظر بگیریم، 2018 بسیار بدتر بود.

اشتباهات او در آذربایجان و فرانسه و مهم تر از همه در خاک خودش آلمان که در ادامه با اسپین هایی در ایتالیا، ژاپن و آمریکا همراه شد، همه عواملی بودند که دست در دست هم مانع از قهرمانی او شدند. او در 2019 نیز سایه ای از سباستین همیشگی بود. اگرچه او در طی این فصل ها پیروزی های فوق العاده ای کسب کرد اما اشتباهات او هیچ گاه از یاد طرفدارن فرمول یک به خصوص طرفداران خودش پاک نخواهد شد.

سباستین فتل، کیمی رایکونن و مکس ورشپتن - گرندپری سنگاپور 2017

سباستین فتل، کیمی رایکونن و مکس ورشپتن – گرندپری سنگاپور 2017

خودروی فراری

یک راننده خوب برای قهرمانی علاوه بر مهارت های خودش نیاز به یک خودروی خوب و پر سرعت نیز دارد. فتل در ردبول از این مورد برخوردار بود اما در فراری او هیچ گاه خودرویی در اختیار نداشت که سریع ترین و قدرتمندترین خودروی فصل باشد. خودروی 2015 فراری نسبت به خودروی افتضاح 2014 پیشرفت های بسیاری داشت اما این خودرو همچنان پایین تر از مرسدس بود. وضعیت به مراتب بدتر در فصل 2016 ادامه یافت تا اینکه در 2017 فراری بالاخره خودرویی طراحی کرد که در برخی پیست ها با ماشین مرسدس برابری می کرد و یا حتی در مواردی از آن سریع تر نیز بود اما این خودرو نیز در برخی موارد اسیر مشکلات قابلیت اطمینان شد. ماشین 2018 نیز اگر نگوییم فوق العاده ولی ماشین خیلی خوبی بود.

اما در هر دو فصل از سمت خودرو مشکلات قابلیت اطمینان و عدم روند توسعه خوب وجود داشت. فراری در تست های پیش فصل 2019 امیدوارانه ظاهر شد ولی عدم درک کافی فراری از فلسفه انتخاب شده در خودرو، مانع از برتری آن ها در اکثر پیست ها به خصوص آن هایی که نیاز به داون فورس یا نیروی رو به پایین زیادی داشتند شد و فقط به خاطر قدرت خوب پاوریونیت این تیم بود که برای اولین بار در عصر هیبرید فرمول یک، خودروی فراری در پیست هایی با مستقیمی های زیاد نسبت به مرسدس برتری داشت. توسعه دیر هنگام خودرو توسط فراری در این فصل شرایط را کمی بهبود بخشید اما دیگر کار از کار گذشته و امید ها برای قهرمانی از دست رفته بود.

مائوریتزیو آریوابنه و ماتیا بینوتو

مائوریتزیو آریوابنه و متیا بینوتو

تیم اسکودریا فراری

اوایل فصل 2000، فراری مجموعه از بهترین پرسنل را در اختیار داشت که از آن با نام تیم رویایی یاد می شود. سباستین فتل در ردبول با همچین چیزی سر و کار داشت؛ یک مدیر قوی کریستین هورنر، نابغه مهندسی آدرین نیویی، یک مهندس مسابقه ای با نام ژیلم راکلین که می دانست چگونه راننده خودش را مدیریت کند و مالکی با نام دیتریش ماتشیتز که فقط کار او نظارت بود و هیچ مداخله ای در جریان کار تیم نداشت.

فتل در فراری هیچ گاه همچین ساختاری را کنار خود نداشت. در زمان او اصلاحات پرسنلی در مقاطع مهمی اتفاق افتاد که برخی به واسطه ایجاب شرایط و برخی نیز با انتخاب خودشان بود. تغییر مدیر تیم و کار کردن تحت مدیران مختلف یعنی فلسفه های مختلف و به همین دلیل محصول نهایی هیچ گاه از کیفیت کافی برخوردار نخواهد شد و بدتر از آن جو بسیار بد تیم و اختلافات مائوریزیو آریوابته و متیا بینوتو که مزید بر علت شده بود. اگر از اشتباهات فتل صحبت کردیم پس باید اشتباهات تیم را نیز بگوییم.

فراری در برخی مواقع حساس اشتباهات استراتژی فوق العاده بدی انجام دادند که اکثر آن ها به ضرر فتل که در کورس قهرمانی قرار داشت شدند. به عنوان مثال استراتژی نامناسب اتخاذ شده برای فتل در مرحله سوم تعیین خط ایتالیا 2018 که فتل را در رده دوم و مستعد خطر از سوی لوییس همیلتون قرار داد یا اشتباه در تایر انتخابی در مرحله سوم تعیین خط مسابقه ژاپن همان سال که باعث شد فتل در رده نهم قرار گیرد نیز از اشتباهات مهم فراری در انتخاب استراتژی ها بود.

در مواقعی که فراری باید و می توانست استراتژی های بهتری اتخاذ کند همواره کار را خراب می کرد و این به ضرر رانندگان این تیم تمام می شد و اغلب مواقع آن ها توسط مرسدسی ها مغلوب می شدند. چندین بار فتل در رادیو تصمیمات و استراتژی های تیم را به گونه ای زیر سوال می برد که از لحن او عدم اعتمادش به افراد حاضر در پیت وال مشخص می شد.

در طی فصل های 2017 و 2018 صحبت از عدم حمایت کافی از سباستین فتل در تیم بود که شاید بهترین نقل قول را لوکا دی مونتزملو مدیر پیشین فراری در این مورد کرده بود:

من فتل را استخدام کردم. او آدم خیلی خوبی است. او با استفانو دومینکالی به همراه یک جعبه شکلات به خانه من آمد. فوق العاده آدم با سواد و با شخصیتیست. به عنوان یک انسان بسیار از او خوشم آمد، او یک بررسی و آنالیز جامع از موقعیتش در آن سال در ردبول به من اعطا کرد و توضیح داد. او از اینکه امکان آمدن به فراری را داشت خیلی خوشحال بود.

من به او گفتم که اولین حامی وی مایکل بود، مایکل به من گفته بود که در سال 2009 امکان مسابقه دادن را برای ما ندارد و بهترین گزینه برای ما فتل است، او جوان است ولی بهترین است ولی من به او گفته بودم که ما در حال حاضر با آلونسو قرارداد بستیم. صادقانه بگویم، آن موقع برای آمدن فتل به فراری زود بود و فشار فراری یک داستان دیگری می باشد.

بگذریم، من فتل را استخدام کردم و فکر می کنم که فتل یک راننده خیلی عالی است و البته که او قهرمانی جهان را با بهترین خودرو برد اما باید در نظر بگیریم که او برد نه وبر! متاسفانه او در ماه نوامبر به مارانلو آمد و من در اکتبر تیم را ترک کرده بودم و با توجه به اینکه من او را استخدام کرده بودم، هیچوقت او را در مارانلو ندیدم.

احساس من این است که از بیرون نگاه می کنم(گاهی اوقات از بیرون که نگاه می کنید اشتباه می کنید و خوشم نمیاید وقتی مردم از بیرون به قضیه نگاه می کنند و قضاوت می کنند)، به هر حال، احساس من این است که او راننده ای سریع، فردی خوب، آدمی است که عاشق فراری می باشد، او شخصی است که مسئولیت پذیری را کاملا قبول دارد اما من فکر می کنم که او شاید بعضی مواقع قدرت لازم را در اختیار ندارد، البته می گویم “شاید” چون من تا الان با او دیداری نداشته ام.

این احساس من است وقتی که از بیرون به این قضیه نگاه می کنم. با گفتن این جملات، من فکر می کنم که او یک سرباز فراری است. این امکان دارد که گاهی اوقات او اشتباه کند، فراموش نکنید که مایکل هم در ابتدا بعضی مواقع اشتباهاتی می کرد. باید به او انگیزه و اعتماد به نفس داده می شد که تیم با اوست. از بیرون، دوست ندارم که بیانیه ای بدهم ولی احساس من این است که او به حمایت بیشتری از تیم نیاز دارد، شاید حسم هم اشتباه باشد.

جیمز آلیسون و متیا بینوتو - مدیر فنی تیم فراری و مرسدس 2017

جیمز آلیسون و متیا بینوتو

مرسدس، رقیب اول فراری و فتل

مشخصا مهم ترین رقیب فراری در طی حضور سباستین فتل در فراری مرسدس بود. در عصر هیبرید فرمول یک، مرسدس نمونه ای کامل از یک تیم مسنجم، منظم و با بهترین پرسنل از مدیر و مهندسان و استراتژیست ها می باشد. فراری مخصوصا در دو فصلی که توانایی رقابت با مرسدس را داشت با چنین تیمی طرف بود. در راس توتو ولف یک مدیر فوق العاده، جیمز آلیسون به عنوان مهدس تیم و ترکیب فوق العاده ای که پیتر بونینگتون با یکی از بهترین راننده های حال حاضر فرمول یک یعنی لوییس همیلتون تشکیل داده بود.

درست است که همیلتون در بسیاری از موارد خودرویی بهتر در اختیار داشته اما این مورد در همه پیست ها اینگونه نبوده است. او در فصل 2018 با عملکرد پیوسته خود موفق شد امتیازات از دست رفته را یکی یکی جبران کرده و فاصله را با فتل و فراری افزایش دهد. بعد از افتضاح فراری در مونزا 2018 همه منتظر رقابت فراری و ردبول در سنگاپور بودند اما همیلتون با دور فوق العاده خود در تعیین خط همه را شگفت زده کرد و توانست پول پوزیشن را کسب کند. پس با وجود چنین رقیبی فراری و فتل نیاز داشتند که تقریبا بدون اشتباه عمل کنند.

سباستین فتل و چارلز لکلرک - چین 2019

سباستین فتل

ستاره های نسل جدید فرمول یک

نسل جدید در هر ورزشی امید های آینده آن ورزش هستند و فرمول یک نیز از این قاعده مستثنی نیست. به محض ملحق شدن چارلز لکلرک به آکادمی فراری در سال 2016، مشخص شد که او جزو اهداف بلند مدت فراری است. قهرمانی او در سری مسابقات GP3 و فرمول 2 ورود او به فرمول یک را تسهیل بخشید و فصل فوق العاده او با تیم سائوبر در فصل 2018، رئیس وقت فراری سرجیو مارکیونه را قانع کرد که او را برای فصل 2019 راننده فراری کند. اما لکلرک نیز نشان داد که او ارزشش را داشت و فراری تصمیم درستی گرفته است.

لکلرک فوق العاده عمل کرد و با پیروزی در بلژیک و پس از مدت ها در خانه فراری یعنی مونزا توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کرد. اگر چه هم لکلرک و هم فتل اذعان می کردند که مشکلی با یکدیگر ندارند اما مشخصا کشمکش هایی که او با فتل در داخل و خارج از پیست داشت به خصوص برخورد معروف این دو راننده در جریان گرندپری برزیل شرایط را بدتر کرد. دست آخر نیز تیم با اعلام باقی ماندن لکلرک در فراری تا فصل 2024 به طور غیر مستقیم اعلام کرد که طرف لکلرک را بیشتر از فتل دارد.

زمانی که سباستین فتل در 2017 آخرین قرارداد خود با فراری را امضا کرد، لکلرک در منطقه پارک فرم به واسطه پیروزی های تیمش در حال خوشحالی و تشویق تیم و سباستین بود اما در 2019 او خود به کسی تبدیل شد که به واسطه کسب پیروزی ها مورد تشویق تیمش واقع میشد.

سباستین فتل - گرندپری اتریش 2018

سباستین فتل – گرندپری اتریش 2018

سباستین می توانست در فراری به کارش ادامه دهد اما او باید شرایطی که فراری مقرر کرده بود را قبول می کرد: قرارداد یکساله و کاهش چشمگیر رقم قرارداد. این پیشنهادات از سوی فراری مشخص بود که با هدف برابر کردن فتل و لکلرک انجام می شد که البته آن هم نتیجه چیزی است که سباستین در دو فصل اخیر نشان داده بود. پذیرش این درخواست از سوی فتل بدین معنا بود که او در 2018 و 2019 انتظارات تیم را برآورده نکرده و پذیرش چنین چیزی ساده نیست.

فتل در مصاحبه خود بیان کرد که مسائل مالی هرگز دلیلی بر جدایی او از فراری نبوده اما مسئله اصلی که باید به آن توجه شود این نیست که رقم قرارداد پیشنهادی به سباستین چقدر بوده بلکه این رقم قرارداد (و همچنین مدت زمان قرارداد) چه چیزی را برای سباستین به ارمغان می آورد و نشان از چه چیزی دارد. آیرتون سنا در این رابطه جمله جالبی دارد:

اگر شما پول زیادی در می آورید نشان از این است که شایستگی اش را دارید و از ارزش بالایی هم برخوردارید.

همین جمله نشان می دهد که برای هر راننده علاوه بر جدول قهرمانی جدول دیگری نیز وجود دارد که صعود در آن برایش مهم است. جدول رقم قرارداد ها و از دست دادن این جایگاه برای کسی که چهار قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد مسئله ساده ای نیست.

موضع فراری در قبال فتل و ارائه چنین شرایطی یک تصمیم ناگهانی نبوده و احتمالا تحت تاثیر چیزهاییست که طی فصول مختلف اتفاق افتاده و شاید شروع آن نیز از همان گرندپری معروف آلمان 2018 باشد. همه می دانستند که این حادثه بر روند قهرمانی فصل به شدت تاثیرگذار خواهد بود اما کمتر کسی فکر می کرد که این مورد اولین واقعه از سلسله وقایعی است که منجر به پایان راه فتل و فراری می شود. شکاف بین فتل و فراری با هر اشتباه از سوی فتل افزایش می یافت و این مورد، هم بر چهره قهرمان جهان و هم بر چهره فراری در حال تاثیر گذاری بود.

در مقابل اما این مرسدس و همیلتون بودند که با عملکردی بی اشتباه در حال پیشتازی و کسب قهرمانی بودند. البته در قهرمانی های مرسدس نباید نقش دیگر راننده آن ها یعنی والتری بوتاس را فراموش کنیم که هم خوب کسب امتیاز می کرد و هم زمانی که دیگر از کورس قهرمانی خارج شده بود، به همیلتون در جهت قهرمانی فصل کمک کرد.

سباستین فتل - مسابقه گرندپری بریتانیا 2018

خوشحالی خاص سباستین فتل بعد از پیروزی در گرندپری بریتانیا 2018

در فراری اما روی سباستین همیشه حساب ویژه ای باز می کردند. یکی از دلایل آن هم سرمایه گذاری عظیمی بود که سرجیو مارکیونه در فصل 2017 روی فتل انجام داده بود و با یک قرارداد سه ساله (برخی منابع مبلغ این قرارداد را 100 میلیون یورو بیان می کنند) فتل را تا پایان فصل 2020 در فراری نگه داشت.

متیا بینوتو همواره تاکید می کرد که سباستین اولویت اول آن است و همین طور هم بود اما دو طرف با موانع برطرف نشدنی روبرو شدند. سباستین فراری را دوست داشت اما نه به اندازه ای که عملکردش زیر سوال رود. لذا او در نهایت تصمیم گرفت که مسیر خود را از فراری جدا کند اما دلیل این جدایی چیزی است که فقط خود او می داند و مشخصا در این بین فقط زمان است که در رابطه با این تصمیم فتل توانایی قضاوت و داوری خواهد داشت. رابطه میان فتل و فراری عشقی بود که هرگز به آخرین مرحله شکوفایی خود نرسید.

تا لحظه نگارش این مقاله هنوز مقصد سباستین برای فصل 2021 مشخص نیست ولی امیدوارم که این جدایی به خداحافظی از فرمول یک منجر نشود که اگر اینگونه باشد امیدوار باشیم تا فصل 2020 هر چه زودتر برگزار شده تا سباستین فتل با آن چه که شایسته اش می باشد فرمول یک را ترک کند.

67 دیدگاه

 1. Shitil

  24

  2

  ولی فقط تصور کنید با توجه به تعداد مسابقات کم این فصل سب بتونه قهرمانی رو بگیره با چه حالت دراماتیکی از فراری میره!

  • ايزديار

   17

   5

   خیلی وقته کامنت نمیزارم اما اینبار مجبور شدم
   فتل اینهمه لحظات ناب با فراری داشت، از برد مالزی و یا برد بحرین با ماشینی که دیگه لاستیکی نداشت، و اون استارتهای انفجاری و خیلی … خیلی چیزهای دیگه، اما گذاشتن عکس تصادف المان در پیش زمینه خبر، از ادمین محترم بعید بود.
   بهر حال شاد و پیروز باشید

   • Mekaeel

    14

    7

    عجب مقاله ای…
    پنج سال سب برای فراری زحمت کشید و نابود شد و حالا همه چیز گردن خودش افتاده کسی که چهار بار قهرمان جهان شده بود رو فراری نابود کرد و بعدش لکلرک رو واسش شاخ کرد هرچند فراری به نابود کردن راننده عادت داره و آلونسو هم یه نمونه دیگش
    قهرمان شدن لیاقت میخواد که فراری نداره
    قهرمانی هم دلی میخواد که فراری نداره
    قهرمانی ماشین خوب میخواد که فراری نداره
    قهرمانی مدیر میخواد که فراری نداره
    فراری این روزا هیچی نداره فقط اسمش مونده
    فتل با شانس چهار بار قهرمان نشد که حالا میگید تقصیر اونه که فراری قهرمانی کسب نکرد

   • pejman

    4

    11

    این مقاله فتل بدون روتوش و جانب داری بود حدس میزدم به مذاق خیلیا خوش نیاد
    اگه مسابقات ۲۰۱۸ چند تا اضافه تر میشد فتل با هر راننده ای تو چرخ بهرخ اسپین میشد
    بارها گفتم فتل تمام شده و کم کم مشخص شد صحت این گفته

  • ....kh:n....

   3

   0

   اصلا ۲۰۱۸ و۱۹ فراری هیچوقت ماشین سالمی نداشت تا چنتا پول میزد فورا سروکله فیا میامد بالا ویه دفه فراری ۸دهم تا یک ثانیه کند میشد…

 2. امید نورمحمدی

  13

  7

  من یک مقدار بار منفی مطلبو درک نمیکنم. سال 2015 بهترین انتخاب برای سب و فراری همین کاری بود که کردند و با هم شروع بکار کردند. فراری دوباره به کورس قهرمانی برگشت و سب هم مجدد احیا شد و تنها چیزی که مانع رسیدن تیم بس-فراری به قهرمانی بود یک مرسدس قدرتمند با همیلتون بی اشتباه بود.
  اگر تحلیلی سالهای 2015 تا 2018 را نگاه کنیم متوجه سیر صعودی و کارایی سب- فراری میشیم و نیازی نیست خیلی فقط و فقط روی نفاط منفی این همکاری تمرکز کنیم. واقعیت این بود که زور فراری به مرسدس و سب به همیلتون نرسید ولی در سایر پارامترها موفقیت معجزه واری اتفاق افتاد.
  تصور کنید فراری 2014 تبدیل شد به فراری 2017 و این یک روند صعودی موفق بود. حالا با رفتن سب از فصل بعد فراری از رده دوم برای قهرمانی خواهد جنگید و نه از رده چهارم که میراث آلونسو بود. از این به بعد فقط قهرمانی فراری در دوران پسا سب میتونه موفقیت نام بگیره اونم در شرایطی که مرسدس و همیلتون همچنان حضور داشته باشند …
  شاید رویای طرفداران سب و تیفوسیهای بدون منطق برآورده نشده باشه ولی روند صعودی فراری و کسب امتیازات ارزشمند برای این تیم روزی از افتخارات سب شمرده خواهد شد

  • عرفان

   11

   13

   قطعا تو این دو سال سب میتونست قهرمان بشه هر چند ماشینش در حد مرسدس نبود اما برای قهرمانی جهان کافی بود و خودش با دستای خودش دو تا قهرمانی رو به باد داد.حیف

   • BAHRAM

    7

    11

    تو این دوسال ماشین قهرمانی نداشت شاید ۲۰۱۷ میتونست قهرمان بشه البته شاید.ولی چیزی که باعث ناامیدی تیم از سب شد اشتباهات زیادش بود و متاسفانه یک سوم مسابقات رو با اشتباه خودش ازدست داد.

   • Seb the great

    10

    7

    چرا سب چرا فراری رو نمیگم ۲۰۱۸ تقصیر خودش بود ولی ۱۷ چی سنگاپور که تقصیر اون نبود من تعجب میکنم این سایت همچین چیزی گذاشته بعدش بخاطر تو مالزی و ژاپن ماشینش نابود شد که نتونست قهرمان بشه وگرنه ۱۰۰ درصد قهرمان بود

   • Mehryar Salehi

    7

    11

    دقیقا! آلونسو توی مدت ۵ سال حضورش توی فراری اگر اشتباه نکنم یه مورد هم از اشتباهات فتل نداشت.
    یک فصل رانندگی آلونسو رو اگه فتل میتونست ۲۰۱۷ یا ۱۸ انجام بده، حداقل یه قهرمانی داشت.

  • iman

   5

   13

   واقعا باعث تاسفه این دیدگاه،میراث آلونسو رده چهارم بود برای فراری بعد از اون نایب قهرمانی دراماتیک ۲۰۱۰ و اون فصل بینظیر ۲۰۱۲ که در شرایط نابرابر تا آخرین دقایق امید قهرمانی رو زنده نگه داشت و آیا میراث فتل جز مقام پنجم فصل ۲۰۱۹ هست در حال حاضر.جای تاسف داره این طرز نگاه پر از تعصب و عجیب جنابعالی که البته دیگه عادی شده برای تمام کاربران این سایت

   • Mekaeel

    5

    4

    شما خودت منبع نظرات بی منطقی اون وقت به یه نفر دیگه گیر میدی؟؟

   • maranello

    9

    0

    منظور امید اخرین فصل حضور ناندوئه
    الونسو مثل لک و مکس تازه وارد نیس که بخوای توانایی هاش رو اثبات کنی و از بهترین هاست خیالت تخ

   • THE MINDBLOWER

    8

    1

    تو منطقت همین بس که وقتی گفته میشه ماشین 2019 بد بود، سب رو مقصر میدونین که راننده نقش اصلی رو توی پیشرفت یا پسرفت تیم داره ولی حالا که بحث سر نقش سب هست توی پیشرفت فراری، زیر همچی میزنی.
    فراری ای که اسطورت تحویل داد یه لگن بود و چیزی که ما تو 2017 و خصوصا 2018 دیدیم ماشینایی بودن که به مراتب بیشتر میتونستن مرسدس رو به چالش بکشن، حتی SF90 هم ایده خوبی بود و میتونست بهتر عمل کنه

   • iman

    4

    4

    Mekaeelاینکه چه کسی نظرات بیمنطق میده کاملا مشخصه، شما و همفکرانتون البته چند نفر خاصتون دو ساله با نظرات…جو سایت رو به هم ریختید، کافیه چند تا از کامنتای گوهر بارتون بعد از ریسای توام با اشتباهات فتل اینجا بذارم تا مرزای منطق خودتو و دوستانت رو ببینی، شما چند نفر جو این سایت رو کامل به هم زدید.به جرئت میگم شخصا حتی یکبار هم شروع کننده بحث علیه فتل نبودم ولی وقتی نظرات سخیف شما و بعضی از دوستانتون رو انسان میبینه چاره ای جز پاسخ براش نمیمونه، نمونش همین کامنت چند سطر بالاتر این جناب که یک درصد واقعیت درش وجود نداره،

   • iman

    5

    5

    The mindاستاد منطق فرناندو دوران هیبرید فقط یکسال با فراری بود و بعد جدا شد.استاد فن و منطق حاصل پنج فصل مثلا توسعه خودرو با فتل شد به قول شما لگن 2019 که تازه نسبت به 2016 عالی بود و چرخیدنهای فتل به دور خودش یا از پیست خارج شدنهاش بیشتر گردن خودش بود.2018 که دیگه ماشین بد نبود که اون افتضاحات نیم فصل دوم به بار اومد.ماشین خوب بود کیمی هم که گوش به فرمان ، تیم هم در خدمت پس مشکل چی بود جناب منطق، آیا ماشین انقدر بود که همیل پنج تا ریس زودتر دفتر فصل رو ببنده یا تفاوت تو سطح مهارت دو راننده بود؟

   • iman

    3

    5

    Maranelloمنظور امید کاملا مشخصه، این آقا از فرط تعصب چشماشو بسته و یک صفحه مقاله در مدح فتل و نفی دیگران مینویسه که حتی یک سطر واقعیت از داخلش در نمیاد و مدتهاست نه فقط تو این سایت بلکه تو پیجهای دیگه هم همین روش رو تکرار میکنه و متوجه نیست که این جملات ممکنه چند تا تازه کار رو قانع بکنه ولی برای کاربرای قدیمیتر باعث خنده میشه

   • Mekaeel

    3

    1

    ایمان جان من خیلی کم کامنت میزارم و هیچ وقت هم با تعصب حرف نزدم تو که میگی نظری از من داری که جو سایت رو به هم ریخته رو کن خودمم ببینم من طرفدار فتل هستم و همه اشتباهاتش رو قبول دارم ولی نمیتونم این رو قبول کنم که همه تقصیر هارو بندازن گردن فتل چون فراری و مدیریت به اندازه قتل مقصر هستن

   • iman

    1

    2

    Mekaeel منظور من اون چند نفریه که برای توجیه اشتباهت عجیب فتل این دوسال به هر ریسمانی چنگ میزنن و شما هم مثل الان دفاع میکنی،فتل تا زمانی که خوب بود ما هم حمایت کردیم ولی بعدش دیگه….

  • Amin

   2

   11

   دوستان فتل فن الان چون فتل تو وضعیت نامشخصیه مطمعنن رو نوع نگرش شما هم تاثیر میذاره(بدون توهین و جسارت)
   وگرنه تو حالت عادی اگه بخوایم صحبت کنیم
   تو متن از فداکاری های بوتاس صحبت شده
   اما در مورد فداکاری های کیمی چی؟؟؟؟
   ب نظرم ادمین برا اینکه جو یکم سنگینه از بوتاس صحبت کرده اما چرا از کیمی نگفته رو واقعا نمیدونم!!!

   • THE MINDBLOWER

    8

    1

    ببین فرق بوتاس و کیمی فقط یه قهرمانیه تو نظرت. ولی همونئ قهرمانی باعث میشه که بوتاس رو خیلی راحت ایتس جیمز کنن ولی تیم حتی نتونه راحت به کیمی بگه همتیمیت که رو استراتژی بهتره رو بزار بره. تضییع حق دوتا راننده خواه نا خواه توی تیمی که دوتا الفا داره پیش میاد(عمدا یا سحوا) مثل خود مرسدس 2013تا2016 که نیکو کم بد ندید، ولی بوتاس صرفا به اینخاطر اومد که اونقد خوب هست که امتیاز کافی برای قهرمانی جمع کنه ولی اونقد خوب نیست که بخاد لوییس رو تهدید کنه و خیلی راحت هم وینگمن میشه براشون.

 3. Miladangler

  7

  5

  وای خدایا امسال فصل برگزار شه و فتل و فراری قهرمان بشه . که اگر رفت مرسدس اگر ، من براحتی ارزوی قهرمانی لکلرک رو داشته باشم . البته منظور و مقصود همیشه فراریست ولی خوب راننده ها هم انسان هستن و وابستشون میشیم

  • ....kh:n....

   2

   1

   از شماها بعیده آخه فراری چجور اجازه میده فتل بالاتر از لکلرک فصل رو تمام کنه.
   دیگه برسد به اینکه بخواد قهرمان بشه.
   مگر اینکه سه مسابقه اول فصل را وتل درو کنه…
   خدای من امسال مرد میخواد به وتل بگه بزن کنار لکلرک رد شه😒

 4. Moein

  11

  0

  آلمان 2018 بزرگترین اشتباه سب بود که باعث شد خیلی چیزا رو از دست بده, و بعد از اونم دیگه اون آدم سابق نشد.
  سنگاپور 2017 صرفا یه بدشانسی خیلی بزرگ بود برای فتل که باعث شد قهرمانی برای لوئیس راحت تر بشه

 5. Ali n

  8

  4

  تصمیم فتل برای رفتن به فراری از اول هم تصمیم غلطی بود. با حضور نابغه ای مثل نیووی بهتر بود تو ردبول می موند.
  اگه فراری شانس کسب قهرمانی داشت آلونسو از اونجا جدا نمی شد و به پروژه هوندا اضافه نمی شد.
  اون سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ هم که میگن فراری پیشرفت کرد به نظرم بیشتر در سایه خداحافظی روزبرگ و حذف یک رقیب از تیم مرسدس بود وگرنه فک نکنم تو اون سال ها در صورت حضور روزبرگ شانسی برای فتل و فراری وجود می داشت.
  کلاً فراری بعد از رفتن شوماخر طلسم شده ، اون قهرمانی سال ۲۰۰۷ هم صرفاً به خاطر اختلافات درون تیمی مک لارن بردن وگرنه کیه که ندونه اون سال مک لارن ماشین بهتری رو داشت.

  • mohammad

   2

   0

   اون سال ماشین مک لارن خیلی خیلی بهتر بود حتی یه خرابی هم نداشت و سریع بود در حالی که ماشین کیمی 3 بار خراب شد

   ولی حق کیمی بود

   دیگه بعد اون کسی قهرمانی فراری رو یادش نمیاد برای قدن قبل بوده :))

  • ....kh:n....

   3

   0

   اتفاقا بنظرم برداشتت اشتباهه.
   اگر همیلتون یه همتیمی جنگجو میداشت راه قهرمانی وتل هموارتر میشد.
   اسپانیا ۲۰۱۶ مرسدسها زدن بهم ردبول اول شد.
   برزیل ۲۰۱۹ فراریا زدن بهم سومی به کس دیگه رسید.
   اصلا همیلتون از بابت همتیمیش اینقدر خیالش راحت بود که تمام تمرکزش را گذاشته بود برای رقابت با وتل و فراری.

 6. MiladNikandish

  10

  3

  سال ۲۰۱۷ سباستین بخاطر ضعف پاوریونیت قهرمان نشد،تو کفی اسپا حتی با گرفتن اسلیپستریم وقتی شونه ب شونه همیلتون شد کم اورد سرعتش و عقب افتاد،تو مونزا همیلتون و بوتاس با مود پایبن با اختلاف یک و دو کردن،پیست آستین،سباستین سبقت گرفت موقع استارت ولی بخاطر ضعف قدرت ریس پیس کمتری داشتو لوییس ازش رد شد،پاور یونیت ۲۰۱۷خوب بود حتی با وجود سنگاپور میتونست دوباره برگرده ولی ۲۰۱۸ برعکس بعد المان دیگه همچیو باخت تقریبا

  • NavasaN

   10

   3

   در مجموع مقصر قهرمان نشدن فراری در دوران فتل ۸۰ درصد خود فراریه.۲۰ درصد هم اگه مقصر باشه فتل بخاطر اینه که معجزه نکرد وگرنه بد نبود

   • بیژن

    6

    2

    یه چیزی که دوستان دقت نمیکنن اینه سب ادم دورن گراییه هم چیز رو میریزه تو خودش بعد المان ۲۰۱۸ دیگه اون ادم سابق نشد دلیلش هم همین ریختن مشکلات تو خودش و احتمالا فکر کردن زیادی راجع به اون اتفاقاته به نظرم اگه خودش رو تخلیه میکرد میتونست ۲۰۱۸ لااقل مپ تا لحظه اخر بجنگه واسه قهرمانی چون ۱۸ امتیاز اونقدر زیاد نبود ولی کشمکش با خودش تمرکزش رو بهم زد

   • mojtaba

    1

    0

    بهترین کامنت از نوسان 👏👏

 7. Amin

  5

  7

  عدم قهرمانی فتل تو ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ب اشتباهاتش ارتباط زیادی داره
  اما ی مورد خیلی مهمه این که دقیقا همون مسابقاتی ک فتل دی ان اف میشد یا اسپین میشد تو همون مسابقات لوییز یا برنده بود یا رو سکو
  سنگاپور ۲۰۱۷ لوییز تو بهترین حالت نهایتا میتونس ی رده با آندرکات بالا بیاد و بازم رو سکو نره
  آلمان ۲۰۱۸ نهایت چهارم میشد
  مونزا ۲۰۱۸ سوم
  اما تو دوتا از سه مورد خاصی ک گفتم فتل دی ان اف شد و لوییز برنده
  اشتباهات فتل هم دقیقا با روز های فوق العاده لوییز یکی می‌شدن…

 8. AHMADREZA_F1

  3

  1

  از ادمین های محترم سایت میخوام در این دومینو انتقالات و جدا شدن راننده آلمانی از اسکودریا فراری
  از دنیای موتور اسپورت هم کمی نشر بدن کمپانی مکلارن speedtail جدید رو تولید کرده و آئودیRS6 هم که چند روز پیش رونمایی شد میگن قدرت تولیدی فوق العاده ای(۹۹۶hp) داره!بالاتر از ویرون سال ۲۰۰۹…
  لطفا اگه وقت داشتین به ما هم نظری کننین خیلی ممنون

 9. mehdi vettel

  7

  4

  هیچ وقت درک نکردم چرا برخورد استارت سنگاپور 2017 رو گردن سب میندازن

  اینکه راننده موقع استارت، از رده اش در مقابل راننده دوم دفاع کنه مخصوص سب نیست و من حداقل 20 مورد تو این دهه یادم میاد که راننده هایی که پول داشتن این کار رو کردن
  یکیش فک کنم دفاع آلونسو در مقابل وبر تو استارت سیلوراستون 2012 هست
  یا دفاع همیلتون در مقابل استرول در مونزا 2017

  واقعا اون استارت سنگاپور 2017، هزار بار دیگه هم تکرار بشه بازم اون اتفاق نمیوفته
  ( کیمی این همه استارت معمولی زد تو فراری، دقیقا اون مسابقه باید یه مگا استارت بزنه 😐😐)

  بیشتر قهرمان نشدن سب تو سال 2017 تقصیر فراری و عدم پایداری ماشین بود تا خود سب چون به نظرم تنها اشتباه سب اون فصل حرکتش رو همیلتون تو باکو بود که نهایت 12 امتیاز از این قضیه ضرر کرد

  • THE MINDBLOWER

   5

   3

   همونو ناندو توی سنگاپور 2010 روی سب زد ولی کسی خون از دماغش نیمود.
   ناندو باشه میشه دفاع جانانه از موقعیت بدلیل ضعف ماشین و اسطوره میشه، سب باشه میشه ضعف روانی و نداشتن هوش مسابقه ای توی ریسی که تعداد سیفتی کاراش از سبقتاش بیشتره

   • mehdi vettel

    5

    1

    بعضی ها واقعا قدرت رسانه ها رو دست کم میگیرن

    چنان جو میدن که آدم واقعا میتونه حقیقتو نادیده بگیره
    یکی از قربانی های همیشگیشونم سب بوده

    همیلتون که تو باکو 2016 تو تعیین خط زد ماشینو ترکوند به خاطر این بود که نور آفتاب تو چشمش خورد و تقصیری نداره
    ولی سب که تو استارت از رده اش یه دفاع ساده میکنه میشه مقصر

    آدم واکنش مختلف رسانه ها در مقابل این برخورد ها رو میبینه حالش از دیدن فرمول یک بهم میخوره

 10. mehdi vettel

  9

  2

  تو هفت مسابقه اول فصل 2017 واقعا سب به قول خارجیا مستر کلاس رانندگی کرد

  تو شش مسابقه اول فصل
  سه اولی
  سه دومی
  مسابقه هفتم و اون حرکت احمقانه مکس که بال جلو ماشین رو شکوند و فراری که تو طول سیفتی کار متوجه نشد بال ماشین ضربه دیده و بعد سیفتی کار سب مجبور شد بال جلو عوض کنه و با اختلاف 15 ثانیه ای با نفر آخر وارد پیست شد ولی دور آخر با نفر سوم فقط یک ثانیه فاصله داشت اونم بدون اینکه دیگه سیفتی کاری بیاد وسط مسابقه

  تمام حسرتم از دوران حضور سب تو فراری برمیگرده به فصل 2017

  چون اون فصل واقعا بی نظیر بود ولی بدشانسی های عجیب غریبی آورد

  ترکیدن لاستیک جفت فراری ها تو دور آخر سیلوراستون
  اون استارت عجیب غریب سنگاپور که هزار بار دیگه هم استارت بزنن اون حادثه تکرار نمیشه

  مشکل توربو تو تعیین خط سپانگ

  خراب شدن شمع یکی از سیلندرهای موتور قبل از شروع مسابقه ژاپن

  اشتباهات استراتژی عجیب فراری تو اسپانیا، چین که سب اون مسابقات شانس زیادی برا بردن داشت و مجبور شد به دومی راضی بشه

  فقط تنها اشتباه سب همون برخوردش با لوئیس تو باکو بود که میتونست به جا چهارمی، اول بشه

  ولی بازم رسانه های اصلی که همشون بریتانیایی هستن، علت اصلی قهرمان نشدن سب تو سال 2017 رو سب میدونن و نه فراری و عدم پایداری ماشین اونسال 😐😐

 11. JBjb

  8

  7

  این کامنت رو من برای برخی افرادی که کامنت می‌زارن و دنبال جعل واقعیات هستن تا با تخریب فتل و بولد کردن یکی دو اشتباه قصد دارند فراری 2017-2018 رو مدعی و رقابتی نشون بدن تا به قهرمانی های * همیلتون ارزش بدن نمی‌زارم اینا تکلیف شون معلومه،،، سال پیش همین پسر * انگلیسی شون مصاحبه کرد شاکی و ناراحت بود که چرا باوجود حمایت گسترده و تبلیغات مدیای انگلیسی فرمول یک براش، افکار عمومی و هواداران واقعی فرمول یک برای قهرمانی هایش * ارزش قائل نیستن که دلیلش معلومه چون دلیل قهرمانی هاش هیولای مرسدس و بهترین تیم مهندسی و بهترین تیم استراتژی و هم تیمی های ضعیف بوده و بارها اهالی فرمول یک و راننده های حال حاضر مصاحبه کردن و گفتن حداقل 6 راننده دیگه از 2014 تا الان بودن که اگر جای همیلتون تو اون ماشین بودن همین قهرمانی ها رو تکرار میکردن با هیولای مرسدس….و اتفاقاً یکی از معدود کسانی که قهرمانی های * همیلتون رو هیچوقت زیر سوال نبرده سباستین فتل بوده که دلیلش هم معلومه خود فتل تو ردبول تیم مدیریتی خوبی همراه خودش و داشت و توی 2 سال از دوران حضورش در ردبول ماشین دامینت و با اختلاف برتر رو داشته سالهای 2011 و 2013 اگر بیاد مثل بقیه حقیقت بی ارزش بودن قهرمانی های همیلتون با ماشین های دامینت و با اختلاف برتر و تیم مهندسی رو زیرسوال ببره خودشم زیر سوال برده اول باید به خودش نگاه کنه.

  این کامنت رو من برای افرادی میزارم که اینجا پیام ها رو میخونن و ممکنه از جعل واقعیات برخی افراد فریب بخورن

  1- سال 2017 فراری توسط جیمز آلیسون نوع طراحی خیلی خاصی داشت که دانفورس زیادی ماشین داشت، و فقط تو پیست های که اهمیت دانفورس و تعداد پیچ های کند بالاست مدعی بود یا جایی مثل مکزیک که ارتفاع از سطح دریا باعث کاهش قدرت موتور میشه و این ماشین به سبک رانندگی فتل هم تناسب داشت و عملکرد خارق العاده ای با اون ماشینی که فقط توی موناکو مکزیک سنگاپور مجارستان نسبت به هیولای مرسدس سرتر بود داشت، در حالیکه در 15 پیست دیگه ماشین مرسدس برتری مطلق رو چه در تعیین خط چه سرعت مسابقه ای داشته، و برخی اتفاقات فقط نتیجه های مسابقات محدودی رو از اونچه که باید میشد تغییر دادن

  *یکی آذربایجان 2017 که سریعترین ماشین و پول پوزیشن برای مرسدس بود،، و ریکاردو برد و اتفاقات خیلی زیادی داره هر کی ندیده توصیه میکنم بره ببینه توضیح بیشتری نمیدم.

  * یکی استرالیا 2017 که با یه آندرکات و توجه کنید پیستی که باریکه جای زیادی برای سبقت نداره فتل تونست برنده بشه درحالیکه توی پیست استرالیا همیشه هیولای مرسدس سرتر از بقیه بوده،،یعنی این اندرکات اگر توی چین ژاپن کانادا بلژیک ابوظبی ایتالیا سیلوراستون انگلیس انجام میشد چون این پیست ها جای سبقت گیری زیاد دارن همیلتون به لطف هیولای مرسدس میتونست با یه سبقت آسون رده رو پس بگیره،

  *بحرین 2017 که فتل عملکرد عالی داشت و هر کی پیست بحرین و هیولای مرسدس رو میشناسه می‌دونه که بعضی سالها بخاطر دما و رطوبت بالای بحرین، مرسدس تو این پیست قدرت همیشگی شو نداشته و بوتاس دسته2 با وجودی تا لحظه آخر فتل رو از نزدیک تعقیب میکرد نتونست سبقت بگیره

  *سنگاپور 2017 که فتل باید میبرد ولی افتضاحی وشتپن تو استارت به بار آورد هر دو تا فراری رو اوت کرد

  *مکزیک 2017 که بازم وشتپن تو استارت به فتل زد یه لحظه بعد فتل به همیلتون خورد و این مسابقه تأثیری روی قهرمانی نداشت فقط دو امتیاز نیاز داشت همیلتون از 4 مسابقه آخر

  * مالزی 2017 که وشتپن یه سبقت از همیلتون گرفت و همیلتون چون خیالش از قهرمانی با هیولای مرسدس راحت بود خودشو درگیر با وشتپن نکرد و تو همین مالزی ماشین فتل مشکل داشت از آخر استارت زد و یه هفته بعدش فاجعه دیگه ای فراری رقم زد توی ژاپن شمع سوزوندن

  *روسیه 2017 که بوتاس به لطف نوع طراحی و فضای خط استارت پیست سوچی تونست از خلا استفاده کنه تو استارت از فراریها رده گرفت و با هیولا فاصله باز کرد برد.

  * برزیل 2017 که همیلتون که قهرمان شده بود شل کرد تا هم‌تیمی جان فداش بوتاس ببره اما بوتاس در مقابل فتل تو استارت رده از دست داد و فتل برنده شد

  همه ی مسابقات 2017 رو با توجه به توان و طراحی ماشین های مرسدس و فراری از همون تمرینات معلوم بود میشد براحتی یه فراری می‌بره یا یه مرسدس که 12 تاس اینچنین شد 2 تا موناکو مجارستان برای فراری 2017 با دانفورس خیلی بالا و موتور ضعیف،،، و 10 تای دیگه برای هیولای مرسدس با بهترین توسعه آیرودینامیک و بالاترین قدرت پاورپوینت و فقط 7 تایی بالا توضیح دادم یه سری اتفاقات و عملکرد ها پیش بینی ها رو بهم ریختن

  سال 2018:

  فراری این سال که دیگه جیمز آلیسون رو هم که رفت مرسدس، نداشت فلسفه طراحی ماشین رو تغییر دادن رو آوردن به طراحی با دانفورس کم که برتری 2017 شون در پیست های محدود 4 پیست آیرودینامیکی موناکو مجارستان سنگاپور مکزیک رو از دست دادن و فراری این سال 2018 اولین سالی بود که پاوریونیتش در دوران هیبرید از 2014 تا الان مقداری بهتر شد خصوصا توی تعیین خط ها ( که بعداً معلوم شده با تخلف و تقلب در سوخت و اجزای پاورپوینت که خود فیا با وجودی که به یقین و اثبات رسیدن فراری تخلف کرده و بیانیه صادر کردن نتونستن دقیق متوجه بشن تخلف فراری چی بوده)

  و سال 2018 فراری فقط توی تعیین خط 6 پیست از 21 پیست ( در مقایسه با 2017 دو پیست اضافه شده بود ) سریعترین ماشین رو داشت ، ردبول هم کمی بهتر شده بود نسبت به 2017 و ردبول ها توی پیست آیرودینامیکی موناکو و مکزیک که ارتفاع بالا از سطح دریا داره سریعترین ها بودن چه در تعیین خط چه در سرعت مسابقه ای،، برنده شدن

  و فراری هم فقط در 6 مسابقه از 21 مسابقه توی تعیین خط ها سریعتر بودن ( 5پول فتل و 1 پول رایکونن ) و فقط توی 5 مسابقه فراری بیشترین ریس پیس یا سرعت رو داشت

  و در بقیه 11 مسابقات با اختلاف بالاترین سرعت تعیین خط و اصل کاری سرعت مسابقه ای در اختیار هیولای مرسدس بود که حتی هیولا در چهارتا از پیست هایی که پول پوزیشن هم نداشتن در کنار فراری ردبول بالاترین سرعت مسابقه ای رو داشتن

  و ماشینی که فراری توی 2018 برای فتل مهیا کرده بود فقط توانایی کسب 5-6 پول پوزیشن رو از 21 مسابقه داشت که فتل 5 پول رو گرفت ولی توی چین قربانی سیتی کار و باز اشتباه وشتپن که بهش زد شد،، توی آذربایجان درحالیکه اول بود قربانی چند تا سیفتی کار شد، توی آلمان اشتباه کرد،،، و توی استرالیا پول پوزیشن و بالاترین ریس پیس در اختیار همیلتون و هیولای مرسدس بود که فتل به لطف سیفتی کار مجازی تونست برنده بشه،،توی سیلوراستون انگلیس و اسپای بلژیک هم پول پوزیشن در اختیار همیلتون و مرسدس بود که فتل با استارت های فوق العاده تونسته اول رو بگیره

  و جهت اطلاع و یادآوری ردبول و مرسدس نسبت به پاوریونیت فراری توی 2018 مشکوک شدن شکایت کردن که باعث شد فیا 7 مسابقه آخر سنسور های اضافه بزاره تو موتور فراری بزاره همینطور طبق حرفهای بینوتو آپدیت هاشون باعث کندتر شدن فراری شد ( که شاید دروغ گفته باشه می‌خواسته کندتر کردن موتور رو مخفی کنه تا فیا به تخلف شون پی نبره که توی 2019 پی بردن) و برای بار هزارم تیم فرمول یک فراری توی 7 مسابقه آخر 2018 به هر دلیلی توسط مدیرانش کند شدن و بازنده مطلق بودن در برابر مرسدس توی تعیین خط ها ماشین فراری توان حتی یک پول پوزیشن هم نداشت و فقط 2 تا دومی گرفتن تو تعیین خط برزیل آمریکا اونم بخاطر عملکرد افتضاح راننده دسته 2 بوتاس یعنی تو واقعیت پتانسیل ماشین فراری در حد گرفتن دومی تعیین خط هم نبود 7 مسابقه آخر 2018 کافیه وجدان داشته باشید مرور کنید چی شده اما چندین آدم مغرض اینا رو نادیده میگیرن و فقط یه اشتباه فتل توی آلمان رو بلدن بولد کنن….و بالاخره توی 2019 فیا به تقلب و تخلفات استاد بینوتو و مهندسای فراری پی بردن بیانیه رسمی منتشر کردن

  اما برخی افراد مغرض با نادیده گرفتن این حقیقت ها سعی دارند که فراری رو توی سالهای 2017-18 رقابتی و مدعی نشون بدن تا با گنده نمایی یک اشتباه فتل تقصیر رو گردن اون بندازن
  اما کور خوندن حقیقت ، تصاویر، آمار و رخداد ها پابرجاست به مانند قهرمانی های * پسر * انگلیسی با هیولای مطلق مرسدس و شانس و هم تیمی های ضعیف دسته 2

  • Mohammad44

   6

   9

   دوست عزیز به نظرم به جای این همه طومار بلند بالایی که نوشتی می نوشتی سب چهار تا قهرمانیش رو با لیاقت به دست اورده و همیلتون هم فقط به خاطر ماشینش قهرمان شده همه حرفتو قبول می کردن نیاز نیست این قدر به خودت فشار بیاری تمامی تحلیل های شما بر مبنای تحلیل های قبل مسابقات اون فصله مثلا قبل سنگاپور امسال کسی فکر نمی کرد سب ببره یا قبل اتریش کسی تصور برد ردبول ها رو نداشت با توجه به ریس پیس یا قبل مونزا همه فراری رو مدعی می دونستن ولی می گفتن لوییس با توجه به ریس پیس مرسدس از شارل رد می شه ولی نشد یا روسیه هم همه فکر می کردن مرسدس سریعتره هر چند برد ولی واقعا سریعتر نبود و کلی از این موارد شما اومدی با توجه به سبک طراحی برنده مشخص کردی که واقعا بیهوده * هست یاد بارسایی ها میفتم وقتی میبرن جادوی مسی وقتی میبازن افتضاح ستین یا وقتی که پپ تو دو سال 9 تا جام میگیره میشه فلسفه و تاکتیک و زیدان تو پنج سال 4 تا چمپیونزلیگ می گیره میشه شانس مطلبی که شما براش این همه خودتو خسته می کنی خلاصش دو خطه

   • JBjb

    7

    5

    جمله به جمله ای که نوشتم نه تحلیل هست نه نظرات شخصی، همه رخ داده حقیقت هست..

    چیزی که من نوشتم شرح حقیقت هست تمامش تصاویر آمار صحبت ها بیانیه ها اعداد تایم هاش موجوده جنابعالی بهتره وقتی قدرت هضم و فهم یک چیزی رو نداری نظرات مبتدیانه مثل سبک طراحی ندی یعنی قشنگ معلومه هیچی از 2017 ندیدی یا اگر هم دیدی متوجه نشدی چه بوده…که 2017 از همون روز جمعه تمرینات تیم ها توی 2017 معلوم بود فراری پول پوزیشن میگیره یا مرسدس…دلیل؟ پاورپوینت ضعیف فراری که برای جبران ضعف شون با طراحی خاصی دانفورس بسیار زیاد تولید کردن تا کمی جبران کنن..شما قطعاً 2017 ندیدی یا اگر دیدی نفهمیدی وگرنه این مقایسه مسخره با مواردی که نوشتی رو نمی‌کردی 2017 از تمرینات ش معلوم بود کدوم تیم سریعتره مثل 2018-2019 که فراری با تخلف موتوری و سوخت و کم کردن دانفورس، توی چند پیست توی تعیین خط ها ذره ای رقابتی شده بود نبود…آخر گرفتی قضیه چیه یا نه؟ 2017 فرق داره با 18 و 19 از همون تمریناتش معلوم بود کدوم تیم پول پوزیشن میگیره و سرعت مسابقه ای بالاتری داره و 2017 حتی ردبول یک مسابقه هم توی تعیین خط ها سریعتر نبود نسبت به هیولای مرسدس و فراری که یک تفاوت ایجاد کنه چیزی که 2018 ردبول بود توی موناکو مکزیک

   • Amin

    4

    8

    محمد۴۴ مثل همیشه عالی نوشتی
    ب خصوص اون قسمت فوتبالیشو👌👌
    اما در جواب دوستمون jbjb:شما میگی دارن تحریف میکنن عملکرد فتل و واقعیت ها رو
    درحالیکه خودت استاد تحریف هستی!
    آذربایجان ۲۰۱۷ پشت لوییز بود و دوم و میتونس بعد از سیفتی سبقت بگیره!
    آذربایجان ۲۰۱۸ بعد از سبقت از بوتاس لاستیک هاشو قفل کرد و برد رو از دست داد و لوییز از سوم چند دور بعد رفت اول(چون لاستیک بوتاس هم ترکید)
    اسپا ۲۰۱۸ ب راحتی ریس پیس فراری نزدیک مرسدس بود وگرنه مثل ۲۰۱۹ لوییز سبقت رو میگرفت!
    مونزا و ژاپن و آمریکا ۲۰۱۸ هم مثلث معروف اسپین های فتل هستن ک تحریفشون کردین!
    روسیه ۲۰۱۷ فتل با یک ثانیه اختلاف دوم شد
    اونم ب خاطر عدم توانایی لپ کردن ماسا تو پیچ سه تو دور ماقبل آخر(همونجایی ک لوییز تو ۲۰۱۸ سبقت فصل رو از فتل گرفت
    و البته لکلرک هم از مگنوسن رد شد تو همون پیچ)
    برزیل ۲۰۱۷ لوییز موتور عوض کرده بود و آخرای گرید استارت میزد در حالیکه شما میگی لوییز شل کرد تا بوتاس برنده بشه!
    واقعیت چیز خوبیه

   • Mohammad44

    5

    4

    درست می گید بنده درکی از فرمول 1 ندارم و فقط شما دانای مطلق هستید سعی می کنم رو کامنت گهربارت بیشتر تفکر کنم تا بلکه یه چیزی بفهمم

   • Mohammad44

    5

    6

    دوست دارم یکم بیشتر از دانش عمیقتون بهره مند بشم شما گفتی فراری تو 2017 تو پنج یا شش پیست شانس نسبتا برتر بود و تو جاهای دیگه یا به خاطر استراتژی یا نبوغ سب برده می خوام بدونم اگه سب تا این حد توانمند و قوی هست چرا 2018 دوم شد هر چند می دونم خیلی از سب فنا از جمله ی قبلی ناراحت میشن ببین دوست عزیز دو حالت بیشتر نداره یا سب توانایی خارق العاده و ماورایی داره و فراری لگن که نادرسته چون اگه توانایی ماورایی داشت قهرمان می شد یا اینکه فراری اون قدر ها هم که امثال جنابعالی میگن بد نبوده که بازم دیدگاهتون نفی میشه (اینو قبول دارم که فراری ماشین قهرمانی تو 2017 و 2018 نداد ولی رقابتی بود انصافا)
    من برم تفکر کنم بلکه بیشتر یاد بگیرم

  • pejman

   5

   7

   راجب بهش اول کامنتت باید بگم که تو همین سایت مقالاتش هست که ختی ایرتون ستا هم بعضی فصلا بهاطر ماشین ضعیف نتیجه رو از دست دااده و هروقت ماشین قوی داشته برنده شده و کسی حرفایی که علیه همیلتون هست رو نزده علیهش تو همین سایت مقالاتی هست از معرفی بهتریت مهندسای تاریخ فرمول یک که هرکدوم تازیخ سازی کردن مه میبینی همشون مربوط به زمان حضور مایکل بوده و کسی قهرمانی های مایکل رو زیر سوال نمیبره تو همین سایت مقالاتش هست راجب مایکل و قرارداد هاش که صرفا رانندن دوم تیم نقش وینگ من مایکل بوده اما اون زمان این سایت نبود که شما به اون راننده ها لقب شعید فداکار بدید و قهرمانی های مایکل زیر سوال بره تو زمان خود فتل هم که خودت به بخشی از شرایط اشاره کردی به خیلیاشم اشاره نکردی واینکه همتیمی فتل مارک وبر تمام شده بود که هیچوقت شهصیت قهرمانی رو نداشت حمایت کامل ردبول از فتل بود

   کلا نگاه کنی هر قهرمانی تو فرمول یک یه دوران قهرمانی داشته که همش در گرچ ماشین برترش بوده حتی دو قهرمانی پشت هم الونسو که مایکل افسانه ای رو شکست داد پس کلا قضیه کم اهمیت کردن قهرمانی هر راننده ای منتفیه

   راجب قسمت دوم خرفاتم بگم باز تو همین سایت مقالاتش موجوده که اشاره کرده همیلتچن تنها راننده ایه که همیشه بیشتر از توان ماشین ازش کار کشیده وتو تمام دوران حرفیش با هر ماشینی تچنسته پیروزی کسب کنه دیگه فستست لپ های همیلتون با تر های تمام شده تو سال های اخیر قدرت همیلتون و زیرکی تو استفاده از ماشین رو به رخ همه کشیدو بارها ختی با تایر کهنه تر بهتر از همه تونست عمل کنه چون بلده از تایر ها درست کار بکشه که فتل هم در این رابطه حرف زد و راجب تایر ها ماساژ همیلتون و علی برکت الله بدون مهارت لوییس گفت و بارها دیدیم کارای خارق العاده کی لوییس تو چند فصل اخیر کرد پس همه رو به ماشین ربط نده

   و یه نکته ای که باعث تعجب من شد تو حرفات اینکه همیشه فتل رقص بلد بوده اما همیشه خدا زمین کج بوده و ابر وباد مه خورشید و فلک در کار بودن تا فتل نتونه قهرمان بشه دلیلشم اینه که شما دوست داری خودتو اینجوری قانع کنی اما من شمارو ارجاع میدم به مصاحبه همیلتون که گفته بود رقبا هرچه قوی تر بشن فقط دردشون از شکست بیشتر میشه گویا این جمله راجب شخص شما هم صادقه😂😂

   یه نکته دیگم بود که متوجه نشدم شما تو حرفات تبکه کلامت هیولاست یا هیولا دوست داری اینقدر یه کلمه در میون میگفتی هیولا خلاصه که اینقدر هیولا هیولا میگی و خواب هیولا نبینی

   خودتم توی صخبتات اشاره کردی و گفتی مدارک امار ارقام صحنه ها همیشه باقی میمونه و همیشه دلالت بر برتری لوییس تو این سال ها نسبت به همه داره و کسی نمیتونه منکر این ها بشه چه با هیولا چه بی هیولا لوییس تو بهترین فصل هاشم نتونست مثه شوماخر و فتل ۱۳ برد تو یه فصل بیاره بعد میان میگن هیولای مرسدس اگه مرسدس هیولا بوده اونا چی بودن واقعا یکم انصاف هم لازمه قطعا بخشی از حسادت ها و کم ارزش کردن های دپیروزی های لوییس با توجه به اینکه این شرایط همیشه برای همه راننده ها بوده برمیگرده به نژاد پرستی غلیه تنها راننده سیاه پوست تاریخ فرمول یک که از قضا جز بهترین راننده های تازیخ فرمول یک هم هست

   اما فارغ از همه این بحث ها همیشه اختلاف سلیقه وجود داره همونطور که خیلیا الن پرایت رو به سنا ترجیح میدن و یا عاشق فرناندو یا کیمی هستن پس سعی کنیم منصفانه و بدور از علایق شخصی نظر بدیم

  • Mahmood.gh

   6

   7

   Jbjb
   اینقدر هیولا هیولا میکنی ی وقت شب خواب ترسناک نبینی
   ی جوری هیولای مرسدس میگی انگار گناه کبیره کردن داداش دانششو داشتن توان ساختنش داشتن ساختن اینکه شما نمیتونی همچین چیزی ببینی مشکل مرسدس نیست
   ببخشید مدیرهای مرسدسم اسکل نیستن اینهمه پول بدن لوییز اگه هرکسی میتونست قهرمانشون کنه
   حالا ما ب توتو میگیم واسه ترکیب بعدی رانندهاش با شما مشورت کنه

  • Mahmood.gh

   3

   5

   دوست عزیز تو اینکه مرسدس تنها قدرت فرمول یک بوده تو این سالها هیچ شکی نیست💪
   اون هیولا هم ک میگین بهترین تعریف واسه مرسدس و ترکیب کادر مدیریت استراتژی مکانیکها و رانندهاس
   هیچکسم شکی توش نداره ک فراری در حد مرسدس توی این سالها نبوده و نیست
   ولی چرا یاداوری اشتباهات سب اینقدر عصبیت میکنه چرا نمیخوای قبول کنی خب اونم انسانه اشتباه میکنه همه اشتباه میکنن توی دوسال چندبار اسپین شد همش مقصر یکی دیگس تو آلمان پیشتاز بود توی دیوار رفت مثل سال قبل لوییز ولی اونجا مقصر یکی دیگه بود تو سیفتی کار تصادف کرد و ب لوییز زد بازم مقصر یکی دیگه بود
   سب اشتباه داشت کم هم اشتباه نداشت ولی توی اینکه فراری ضعیفه ماشین خوب بهش نداده شکی نیست و اتفاقا با کامنتی ک گذاشتی این شمایی ک میخوای ارزش کار لوییز و قهرمانی های لوییز کمرنگ جلو بدی ک تاثیری هم نداره مهم اینه در حال حاضر پرافتخار ترین راننده مسابقاته

  • iman

   3

   3

   Jbjb در مورد 2017 حرفات حدود زیادی درسته ولی 2018 رو اصلا قبول ندارم، 2018 فراری خودروی خوبی فراهم کرده بود نه در حد مرسدس ولی خودرو توی بسیاری از پیستا رقابتی بود ولی بعد از افتضاح آلمان سب از نظر روانی به هم ریخت که این مسئله برای یه ورزشکار در بالاترین سطح موتور اسپورت فاجعست، اما در کل من با نگاه شما مشکل دارم، فتل 2010 تا 2013 سوار ماشینی بود که به غایت با فاصله سریعتر از ماشینهای دیگه بود و فکر کنم تو اون چهار فصل بیش از هفتاد درصد پولپوزیشن مال ردبول بود خصوصا 2012 که فقط یه پول لوییز گرفت و همه میدونن که شما وقتی مسابقه رو از خط یک استارت بزنی از همه نظر برتری داری نسبت به دیگران، ولی اونجا شما میگذارید به حساب نبوغ فتل و برتریش نسبت به سایرین، ولی اینجا که میرسید برای برتری همیلتون هزار تحلیل میارید که اشتباهت فتل رو ماستمالی کنید، شما اگر دهها صفحه هم دلیل بیاری نمیتونی نیم فصل دوم 2018 و کل فصل فاجعه بار 2019 فتل رو توجیه کنی

  • mohammad

   3

   5

   JBjb

   مرسی خیلی خوب توضیح دادی هر مسابقه رو که میگفتی یه آه می کشیدم

   هرکس هم این همه مستند ها رو نمیخواد قبول کنه دیگه حرفی بهش نمیشه زد

 12. pmohamadaminq

  5

  6

  با احترام به تمام دوستان . من خودم بیشترین راننده ای که دوست داشتم فتل بود . ولی یه بحثی راه افتاده بین کاربرا که فتل مقصر بود یا فراری .
  ما نباید فتل و فراری رو روبروی هم قرار بدیم . اونا یکی هستن . فتل برای فراری رانندگی میکرد . فراری هم به فتل ماشین میداد . دوست داشتم بمونه یه فصل دیگه واسه قهرمانی میجنگید
  (فصل کامل )
  فراری واسه من 10 برابر فتل ارزش داره . فتل راننده ی فراری بود . همین . یه بحثی هست تو فوتبال به نام بازیکن فن . یعنی بازیکن تو هر تیمی بره همه میشن طرفدار اون تیم و بقیه تیما چرت .
  فکر نمیکردم تو فرمول یک هم همچین چیزی باشه . که به خاطر فتل بیان فراری رو بترکونن .
  گفتم فتل راننده ی مورد علاقه ام بود . ولی هرچی باشه فقط یه راننده بود . همین . امیدوام نره از فرمول یک

   • pmohamadaminq

    4

    1

    منم منکرش نمیشم ولی بیایم فراری رو کوچیک کنیم برام عذاب آوره …

   • Amir5

    1

    1

    دوست عزیز اصلا خوب نیست که فتل رو بخاطر فراری کوچیک کنی شما یقین داشته باش تا زمانی که بعد فتل فراری قهرمان نمیشه تا اینکه یه مدیر خوب بجای بینوتو بیاد واگر نه شرایط همینطوره فراری یه راننده اشتباه رو داره در حالی که از تیم های با موتور فراری یه راننده رو میاورد حل بود ولی نیاورد حالا ببین فراری فقط اسمش مونده ولی اسب بدون سوار کار خوب فقط یه اسب بی ارزشه

  • Mohammad44

   4

   2

   آره من با این که فن یه راننده خاص بودن اصلا مشکا ندارم ولی اینکه بخوایم برای بزرگ تر کردن دستاورد سب تو فراری اینطوری فراری رو کوچک کنیم اصلا جالب نیست

   • pmohamadaminq

    2

    1

    منم منظورم دقیقا همینه . همه چیرو گردن فراری یا فتل انداختن کاملا اشتباهه . گفتم هر د یکی هستن

 13. Amir5

  1

  0

  همه راننده ها فراری خوب بودن میراث آلونسو دوتا نایب قهرمانی بود آلونسو تو سال ۲۰۱۲ میتونست قهرمان بشه ولی

  • Amir5

   3

   1

   ادامه نظرم خودش نخواست تلاش نکرد میتونست اول بشه ماشین فراری۲۰۱۲ از ۲۰۱۸ و۲۰۱۷. خیلی بهتر بود ولی فرناندو نخواست که بشه دلیلشم واضه بود آلونسو خیالش راحت بود و فتل رو دست کم گرفته بود سال ۲۰۱۰ هم خودش دلو به دریا نزد تمام این دوسال آلونسو ریسک نکرد درحالی که فتل ریسک کرد اگه مکس وکیمی کمی بازتر میرفتن و قصد رقابت باهم رو نداشتند فتل برد بود مسابقه رو فتل حدس نمی زد که تصادف بشه و واقعا نکته ای که بهش اشاره نشد فتل فقط راه بست از طرف کیمی مشکل بود مالزی و ژاپن هم دست فتل نبود درسته جامپ استارت ۲۰۱۷ چین رو اشتباه کرد ولی ترکیدن موتور هم دست فتل نبود توسال ۲۰۱۸ فتل در اوج شکوه بود هکنهایم نقطه ننگه فتل بود ولی اسپا جبران کرد درسته که مونزا کارش خوب نبود واشتباه بعدش توآمریکا بود ولی ژاپن مکس همه رو زد بود کار فتل تو۲۰۱۸ خوب نبود ولی با بخشش مناسب بود ۲۰۱۹ هم فراری مشکل داشت ایمان فتل در ۲۰۱۸ بخاطر اشتباهات فراری به فراری ازبین رفت و فراری هم میدونست حالا بعضی ها میگن که فلانی بهتره فرناندو عالی بود ولی مکلارن رو انتخاب کرد پول رو انتخاب کرد فرناندو با آگاهی کامل به مکلارن رفت و فتل عشقشو انتخاب کرد و نتیجه هم‌هردو مخصوصا فرناندو شکست خورد فرناندو راننده بسیار بزرگیه ولی انتخاب هاش بیشتر بخاطر پول بود اگه حاضر دست موزد کمتری بگیره میتونست سه تا قهرمانی داشته باشه که حیف

 14. iman

  2

  0

  در مورد انتخابهای اشتباه فرناندو تا حدودی باهات موافقم.فرناندو 2010 باید قهرمان میشد ولی یه سری اشتباهات و کار عالی فتل تو چند ریس آخر و اینکه همه تقریبا فتل رو دست کم گرفته بودن باعث از دست رفتن قهرمانی شد ولی 2012 خودروی فراری اصلا در حد ردبول نبود.شما نگاه کن فرناندو هر مسابقه از رده پنج و شش باید استارت میزد و تا به خودش بجنبه فتل صدها متر فاصله باز کرده بود و کار عالی فرناندو باعث شد که رقابت تا آخر فصل ادامه پیدا کنه و به همین دلیل هم به عنوان بهترین راننده انتخاب شد.

  • iman

   2

   0

   ولی مطمئنا خودروی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و حتی ۲۰۱۹ فراری هم بهتر از ۲۰۱۲ بود واین کاملا واضحه،این که فتل نتونست نتیجه بگیره دلایل دیگه ای داره مثل اشتباهات پر تعداد خود فتل و تیم فراری و حضور تنها دو مدعی قهرمانی که باعث شد هر جا که فتل لغزش کرده همیل برنده بشه و فاصله زیاد بشه

   • نصرت

    0

    0

    شما به رتبه فراری تو جدول قبل فتل که همیشه چهارم نهایتش سوم بوده نگاه نمیکنی که با اومدن فتل لااقل دومی بوده و کلی پول ساخته واسه کمپانی
    قبل از فتلم قطعا تیمی که فتلو داشته بالاتر ازفراری بوده
    بیچاره چیکار میتونسته بکنه که نکرده بی انصافی نکنین
    لابد انتظار داشتین نقایص مدیریتی و فنی تیمم فتل جمع میکرده
    اینقدرم نگین اشتباهات فتل، مگه فتل حق اشتباه نداره،مگه بزرگانی چون مسی رونالدو کاسیاس هارت همیلتون اشتباه نکردن؟ ولی ازشانسشون تیم پشتشون باعث کاهش اشتباه شده که این پشتیبانیو فتل کمتر داشته

 15. نصرت

  0

  0

  هرچی فکر میکنم هیچ دوره ای تو تاریخ فرمول یک بیادم نمیاد بدون راننده آلمانی برگزار بشه
  غیر قابل باوره در حد جام جهانی بدون حضور برزیل

 16. نصرت

  0

  0

  دوستانی که حضور فتل تو رنو را فاجعه یا پایان دنیا واسش میدونن فراموش کردن قهرمانی های فتل با موتور های ساخت رنو بوده
  شاید یک توفیق اجباریه شروع دوباره رنو و فتل
  همیشه تاریخ با همین اتفاقات پیش بینی نشده شکل گرفته که بعدها به اتفاقی خوب یاد شده ازش

دیدگاه خود را بیان کنید