فرمول یک ایران – در صبح امروز، خبر رسمی خروج سباستین فتل از تیم فرمول یک فراری رسانه ای شد و حال همگان منتظر هستند که چه کسی جایگزین او در تیم ایتالیایی می شود و یا راننده آلمانی چه تصمیمی برای آینده خودش می گیرد و یا اصلا در فرمول یک ادامه می دهد یا خیر.

شاید بهتر باشد این مقاله را با نقل قولی از مارک وبر، همتیمی پیشین سباستین فتل که شناخت دیرینه ای از او دارد بیان کنیم، وبر در فصل 2014 در مورد فتل گفت:

من فکر می کنم که سب همه چیز را زود در زندگی خودش انجام می دهد. او قهرمانی ها و نتایجش را زود به دست آورد، خیلی زود می رود که بچه دار شود و زود هم (از فرمول یک) خداحافظی می کند. احتمالا او یک دورانی را هم در خودروی قرمز می گذراند و سپس سایانورا(خداحافظ).

مذاکرات سباستین فتل و اسکودریا فراری

صبح روز سه شنبه، چیزی که از بیانیه مشترک فتل و فراری می شد دریافت این بود که مسئله مالی در میان نبود و فتل نه تنها به ادامه در فراری بلکه به ادامه حضورش در فرمول یک نیز مردد بود.

مسئله اینجاست که فتل و فراری قرار بود که با گذشت شش مسابقه از فصل 2020، تصمیم به چگونگی شکل دادن آینده خود بگیرند اما به خاطر شیوع ویروس همه گیر کرونا این مسئله عملی نشد و این دو مجبور شدند که مذاکرات خودشان را به صورت مجازی فقط انجام دهند و حتی دور یک میز برای تصمیم گیری به چنین بزرگی ننشینند.

در مورد آینده اش، حال با توجه به اینکه سب گفته است که شرایط قرنطینه باعث شده که او در مورد زندگی و آینده اش بیشتر فکر کند باید دانست که او فقط در مورد فراری صحبت نمی کند بلکه در نظر داشت که شاید فصل 2020 آخرین فصل حضور او در فرمول یک باشد.

فتل یک فرد خانواده دوست است و در ماه جولای امسال به سن 33 سالگی می رسد. به مانند افراد دیگر، او در حال حاضر خودش را در یک زندگی دید که متفاوت از زندگی پیشتر از قرنطینه بود و دارد از همنشینی با خانواده اش و انجام دادن فعالیت های متفاوت لذت می برد. او شاید دیگر نخواهد که در بالاترین سطح این ورزش پر استرس باقی بماند و متعهد شود.

سباستین فتل - مسابقه گرندپری استرالیا 2018

سباستین فتل – مسابقه گرندپری استرالیا 2018

گزینه های پیش روی قهرمان چهار دوره فرمول یک

اما اگر که او بخواهد در فرمول یک پسا 2020 باقی بماند و مسابقه دهد چه گزینه هایی امکان پذیر است؟ مسئله اینجاست که آنقدر شرایط نامساعد و احتمالات متفاوت در مورد آینده این ورزش در جریان است که کلا همه چیز در مورد آینده فرمول یک در ابری از احتمالات قرار دارد. هنوز هیچ تیمی، قرارداد جدید کنکورد را امضا نکرده است و فعلا برای همه تیم های شرکت کننده سخت است که چنین تعهدی را بدهند مخصوصا از لحاظ اقتصادی و پرداخت حقوق های نجومی به رانندگان.

صندلی مرسدس در کنار لوئیس هملتون یا راننده دیگری

اینکه دوباره تیم فرمول یک مرسدس، یک راننده آلمانی و قهرمان جهان را در خودش داشته باشد یک اتفاق بسیار خوبی می تواند برای این تیم باشد اما مسئله اینجاست که لوئیس همیلتون عملا از وفاداری بی چون و چرا به این تیم صحبت می کند و نمی خواهد که تیم قهرمان جهان و برتر را از دست بدهد و می خواهد در نقش سفیر مرسدس کارش را به پایان برساند اما پیشنهاد پیوستن به فراری می تواند هر راننده ای را به بازنگری مجدد تعهدهایش بیاندازد.

نکته ای که وجود دارد این است که آینده همیلتون با توجه به موقعیت نامطمئن توتو ولف در شرایط نامشخصی قرار دارد. رابطه لوییس و توتو یک نکته کلیدی در تمدید قرار داد و حضور ادامه دار همیلتون در مرسدس می باشد و لوئیس می خواهد بداند که توتو ابتدا به کجا می رود.

توتو ولف امروز بیان کرده است که:

سب راننده بزرگی است و شخصیت فوق العاده ای را دارد و حضورش در هر تیمی یک سرمایه به حساب می آید. با درنظر گرفتن آینده، ما ابتدا و بیشتر از همه به رانندگان فعلی خودمان متعهد هستیم ولی نمی توانیم موضوعی که الان پیش آمده را نادیده بگیریم.

برخی از افراد صحبت هایی را در این مورد می کنند براساس شایعات پیوستن توتو ولف به زیر پرچم لارنس استرول، می گویند که امکان دارد سباستین فتل و توتو ولف به تیم فرمول یک استون مارتین بروند.

سباستین فتل، لوئیس همیلتون و والتری بوتاس - استرالیا 2019

سباستین فتل، لوئیس همیلتون و والتری بوتاس – استرالیا 2019

بازگشت به تیم ردبول ریسینگ

بازگشت به ردبول و بازنشستگی در آنجا، یک اتفاق قشنگی می باشد و هوندا نیز از این موضوع استقبال می کند. اما مسئله اینجاست که تیم فرمول یک ردبول به طور کامل دور مکس ورشتپن ساخته شده و ورود به ردبول ورود به قلمرو ورشتپنی است که دنیل ریکاردو از آن خارج شده است. علاوه بر آن، تیم ردبول با حضور الکس البون ارزان قیمت، سریع و تهاجمی کاملا خوشحال و راضی است. دکتر مارکو نیز امروز گفته است که ردبول از داشتن سب خوشحال می شود ولی از لحاظ اقتصادی و مالی نگه داشتن هم او و هم مکس ورشتپن واقعا کار سختی خواهد بود و آنها نمی توانند این هزینه را پرداخت کنند.

پیوستن به مکلارن با موتور مرسدس

مکلارن یک گزینه بسیار عالی به حساب می آید و نام فتل و مکلارن چندین بار است که روی زبان ها قرار گرفته است. آندرس سیدل مدیر تیم فرمول یک مکلارن از دوستان قدیمی فتل می باشد و در ابتدای حضور او در فرمول یک در تیم ب ام و سائوبر باهم کار کرده بودند. علاوه بر این، مکلارن از موتور مرسدس استفاده می کند و فتل آنقدر هم شرایط بدی در مکلارن نخواهد داشت.

اما مسئله اینجاست که تیم مکلارن دارد برای حداقل سقف بودجه فشار می آورد و این یعنی تیم مکلارن در مسئله مالی مشکل دارد و حقوق سباستین فتل نیز مطمئنا تحت تاثیر قرار می گیرد. البته فتل گفته است که مسئله مالی برایش مد نظر نیست. اما سوال اینجاست که آیا او واقعا می خواهد به مانند دوستش کیمی رایکونن، یک پروژه را برای یک یا دوسال دنبال کند و برای رده های ششم و هفتم بجنگد یا خیر.

رنو و یا سری مسابقات دیگر

پیوستن به رنو نیز مطرح شده است که از همه احتمالات شانس کمتری را دارد.

البته پیوستن به رنو یا مکلارن یک دوران آسانی را برای فتل رقم نمی زند و همتیمی های سریعی در آنجا خواهد داشت اما مسئله این است که او دیگر شاید به مانند دوستش کیمی اهمیتی به این موضوع ندهد و صرفا فقط بخواهد تجربه رانندگی کردن در فرمول یک را بیشتر با خودش داشته باشد.

شاید فتل بخواهد در سری مسابقات دیگر نیز حضور پیدا کند و در آنجا نیز افتخاراتی را بیافریند.

در مسابقه 2019 مجارستان که سایمن پجنود پیروز مسابقه ایندی 500 به پیست آمده بود و از لوییس همیلتون و سباستین فتل تمجید کرده بود، رسما از فتل خواسته بود که به مسابقات ایندی کار بپیوندد و در آنجا حضور پیدا کند.

مارتین براندل راننده پیشین فرمول یک و کارشناس فعلی برنامه اسکای اف وان می گوید:

سب مطمئنا دارد با یک تیم دیگر نیز مذاکره می کند و این بیانیه واقعا نمی تواند به معنای بازنشستگی باشد. بیانیه کاملا شفاف می گوید که در توافق، مسئله مالی مد نظر نبوده است. علاوه بر آن نمی تواند به خاطر عملکرد در این فصل باشد(چون اصلا مسابقه ای در این فصل نداشته ایم). برای همین، موضوع باید در مورد جایگاه و موقعیت در تیم پس از اتفاقات فصل 2019 باشد.

متیا بینوتو، چارلز لکلرک و سباستین فتل - موناکو 2019

متیا بینوتو، چارلز لکلرک و سباستین فتل – موناکو 2019

گزینه های پیش روی فراری برای فرمول یک 2021

کارلوس ساینز جونیور

در طی هفته های اخیر، راننده تیم مکلارن به عنوان کاندیدای اصلی برای صندلی فراری معرفی می شد. ساینز جوان در فصل پیش به عنوان برترین راننده تیم های متوسط تاجگذاری کرد و عملکرد فوق العاده قابل تحسین برانگیزی را از خودش نشان داد و توانست بالاخره اولین سکوی خودش را در مسابقه فرمول یک برزیل کسب کند.

ساینز هنوز در مسابقه ای به پیروزی نرسیده و به نظر می رسد که جو به گونه ای است که تیم فراری خواهان یک راننده سطح پایینتری از لکلرک می باشد تا بتواند او را حمایت کند اما کارلوس مطمئنا خودش را یک فرد شایسته برای کسب قهرمانی جهان می بیند و به اندازه کافی خوب هست که بتواند برای لکلرک دردسر درست کند.

اما مسئله اینجا نیست که کارلوس آیا به اندازه کافی خوب هست یا نه، زیرا کارلوس با عملکردی بدون اشتباه در پرفشار ترین رقابت یعنی رقابت بین تیمهای سطح وسط و نزدیک به هم، توانایی های خودش را کاملا اثبات کرد. بلکه مسئله اینجاست که با توجه به اینکه تیم مکلارن جو خوبی دارد و گفته است که حاضر است با رانندگان خودش ادامه دهد،  او نیز در آنجا به همراه همتیمی جوان خود اوقات خوشی را دارد، آیا حاضر است که این ریسک را کند و به جو جدیدی وارد شود که متغیرهای غیرمحتمل خیلی زیادی را دارد؟

دنیل ریکاردو ، سباستین فتل و لوئیس همیلتون - تعیین خط فرمول یک موناکو 2018

دنیل ریکاردو ، سباستین فتل و لوئیس همیلتون – تعیین خط فرمول یک موناکو 2018

دنیل ریکاردو جایگزین سباستین فتل

راننده 30 ساله استرالیایی با کسب هفت پیروزی در فرمول یک، یکی دیگر از شانسهای اصلی برای صندلی فراری می باشد و با توجه به اینکه قراردادش در پایان 2020 به پایان می رسد باز هم شانس بیشتری را در خودش می بیند که به کمپ سرخپوش ها برود.

چیزی که مشخص است این می باشد که ریکاردو، خودش را به عنوان راننده شماره یک می بیند و احساس می کند که می تواند بالاتر از لکلرک قرار بگیرد و مطمئنا برای قهرمانی جهان تلاش می کند. اما مسئله اینجاست که آیا فراری با توجه به اتفاقات بین دنیل ریکاردو و مکس ورشتپن در تیم ردبول، حاضر است که چنین ریسکی را کند؟ آن هم در فصلی که به خاطر فشردگی تقویم احتمالی و تمام نگرانی های دیگری که برای همه افراد وجود دارد، باید میزان اشتباهات در حداقل ممکن باشد؟

فراری از این موضوع کاملا آگاه هست و مطمئنا می داند که ریکاردو خواهان جایگاه بالاتری در تیم می باشد و ممکن است که آمدن ریکاردو، ریسک به خطر افتادن بالانس تیم و بین دو طرف گاراژ را به همراه داشته باشد.

اما این حرف ها به این معنا نیست که واقعا ریکاردو صرفا یک آشوبگر است نه به هیچ عنوان، دنیل ریکاردو مطمئنا یکی از دلنشین ترین راننده هاست و بر خلاف یک سری اصطکاک هایی که با همتیمی هایش وجود داشت، رابطه خوبی را با سباستین فتل، مکس ورشتپن و نیکو هالکنبرگ داشته است.

او و چارلز در خارج از پیست فرمول یک، دوستان خوبی برای هم هستند.

آنتونیو جیوویناتزی از آکادمی مارانلو و تیم آلفارومئو

آنتونیو صندلی رزرو شده فراری را در آلفارومئو دارد و از فصل 2016 در ذهن فراری بوده است که این معنا را دارد که او باید در لیست کاندیدای فراری قرار بگیرد. او که پیشتر به عنوان یک راننده شبیه ساز در فراری کار می کرد، شناخت خوبی را از تیم دارد و می تواند خیلی خوب با آنها همنشین شود. اما اولین فصل حضور کامل او در فرمول یک با پستی بلندی های زیادی در کار بود.

او در نیم فصل اول 2019، با مشکلات زیادی همراه بود و اشتباهات زیادی را داشت اما در نیم فصل دوم عملکرد به مراتب قدرتمند تری را نشان داد و تقریبا به یک دست برتری نسبت به کیمی رایکونن همتیمی خودش در تیم آلفارومئو رسیده بود. باید در نظر داشت که خودروی تیم الفارومئو یک خودروی کاملا با عملکرد ناپیوسته بود و انتظار داشتن از یک راننده تازه کار با این خودرو واقعا یک انتظار بیجایی است.

نکات مثبت زیادی برای فراری وجود دارد در صورت پیوستن جیوویناتزی، اول از همه، جیوویناتزی راننده آکادمی آنهاست و به عنوان راننده شبیه ساز نیز با آنها کار کرده است. آنتونیو مبلغ قرار داد به مراتب کمتری را نسبت به دیگر کاندیدا خواهد گرفت و در فصلی به مانند این فصل که تیم ها با مشکلات مالی مواجه هستند این موضوع مطمئنا تاثیر گذار است. آنتونیو هم زبان آنهاست و آشنایی کامل با زبان ایتالیایی دارد.

با توجه به تغییر عملکردی که بین دو نیم فصل 2019 از او مشاهده شد می توان کامل دید که او توانایی یادگیری بالا و وفق پذیری به مراتب بالاتری را به خودرو دارد. رابطه خوبی را با چارلز لکلرک دارد. با پیوستنش به فراری، می تواند نقش راننده دوم و یک بازیکن تیمی را به خوبی بازی کند. هرچقدر که از قرنطینه و برگزار نشدن مسابقات بیشتر بگذرد، شانس پیوستن جیوویناتزی به این تیم بیشتر خواهد شد.

لوئیس همیلتون و سباستین فتل - چین 2019

لوئیس همیلتون و سباستین فتل

لوئیس همیلتون به اسکودریا فراری می پیوندد؟

در طی فصل های گذشته، صحبت های زیادی از پیوستن این راننده بریتانیایی به تیم فرمول یک فراری شده اما او در تمامی این اوقات، گفته است که به تیم مرسدس وفادار و این تیم، تیم رویایی اوست.

اما فراری می داند که دو پادشاه در یک اقلیم نمی گنجند و به همراه تمام مزایایی که با آمدن همیلتون به فراری امکانپذیر می شود، معایب زیادی نیز وجود خواهد داشت. اصلا چرا باید همیلتون به یکی از موفقترین تیم های تاریخ فرمول یک پشت کند و به تیمی که امکان خطای انسانی آن زیاد است و بیشتر از یک دهه هست که هیچ قهرمانی را کسب نکرده بپیوندد.

والتری بوتاس

بوتاس یکی از راننده های دیگری است که با به پایان رسیدن قراردادش در تیم مرسدس، هنوز آینده مشخصی ندارد و به حق یا به ناحق به عنوان یک راننده شماره دو دیده می شود.

او یک راننده ای است که اثبات کرده می تواند در مسابقات به پیروزی برسد و سریع باشد و با توجه به سه فصل تجربه با تیم فرمول یک مرسدس، مطمئنا اطلاعات و تجربه زیادی را دارد که با آن می تواند به قدرتمند تر شدن فراری کمک کند.

اما مرسدس به نظر نمی آید که به خواهد او را از دست بدهد و رابطه خوبی نیز بین توتو ولف و مدیر برنامه های والتری بوتاس برقرار است(البته او به طور مستقیم به خاطر جلوگیری از هرگونه سوء تفاهمی درگیر این موضوع نیست)، برای همین شانس پیوستن بوتاس به فراری کمتر است.

فرناندو آلونسو و سباستین فتل - پنجشنبه در گرندپری مجارستان 2017

فرناندو آلونسو و سباستین فتل – پنجشنبه در گرندپری مجارستان 2017

بازگشت فرناندو آلونسو به فراری

در شرایط عادی، فرناندو آلونسو قهرمان جهان دو دوره از رقابت های فرمول یک به اندازه کافی انگیزه و اشتیاق کافی برای حضور و مسابقه دادن در بالاترین سطح فرمول یک را دارد. اما آلونسو 38 ساله که تحت مدیریت متفاوت حضور پرحاشیه ای را در فراری داشته برای این تیم، یک انتخاب با ریسک بالا به نظر می رسد. جایگاه آلونسو و در دسترس بودنش به این معناست که فراری او را حتما در نظر می گیرد.

بازگشت او به این تیم، دیگر امکان ندارد نشان دهد که لکلرک آینده فراری خواهد بود. اگر چارلز در فصل پیش عملکرد خیلی خوبی را از خودش نشان نمی داد، الونسو در موقعیت به مراتب قدرتمند تری برای پیوستن به این تیم بود.

سرجیو پرز

پادشاه لیگ میان رده فرمول یک که پیشتر هم قرار بود به فراری بپیوندد کسی نیست جز سرجیو پرز. چکو یک راننده با تجربه و مهارت های ثابت شده می باشد که می تواند به عنوان یک راننده خوب در یک تیم برتر ایفای نقش کند. بدون شک او توانایی پیروزی در مسابقات را دارد ولی در مرحله تعیین خط به نظر نمی رسد که بتواند با سرعت تک دور لکلرک برابری کند و برایش دردسری درست کند.

پرز در قرارداد خودش با ریسینگ پوینت بندی را دارد که اگر پیشنهادی از تیم های برتر دریافت کرده می تواند این تیم را ترک کند اما مسئله اینجاست که فراری مطمئنا چالش هایی که تیم فورس ایندیا به خاطر حضور استبان اکون و سرجیو پرز باهم دچارش شده بود را حساب می کند.

کوین مگنوسن و فلسفه خودروی فراری

راننده ای که کمترین احتمال را اهالی فرمول یک می دهند ولی از یک سری لحاظ هایی بیشترین احتمال را می تواند داشته باشد.

فراری در سال 2017، توانست برای اولین بار به شکل جدی مرسدس را به چالش بکشد اما در پایان آن سال و شکست مجدد در برابر مرسدس خواست که فلسفه طراحی خودروی خودش را تغییر دهد و از تمرکز روی ساخت خودروی با داون فورس بالا به تمرکز روی ساخت خودروی با راندمان بهینه ایرودینامیکی برود.

این قضیه در حالی بود که سرمایه گذاری عظیمی در پاوریونیت فراری صورت گرفت و تیم فراری طبق این فلسفه باید حتما در مرحله تعیین خط نتیجه یک دو را کسب می کرد و در مسابقه نیز این پیشتازی را مدیریت کند. اما فاکتورهایی که فراری در نظر نگرفته بود شامل دوام خودرو، ایجاد اصطکاک بین دو طرف گاراژ و عملکرد متفاوت دو راننده به خاطر تغییر در فلسفه خودرو بود. دیگر امکان نداشت که حتما دو راننده فراری، حتی با مود فوق تهاجمی پاوریونیت در مرحله تعیین خط پشت هم قرار بگیرند و این اتفاق به ندرت رخ می داد و باعث شد که نقشه های آنها از بین برود.

اما چیزی که اینجا وجود دارد این است که شخصی به مانند کوین مگنوسن، در تک دور ها واقعا عالی است و نتایجی را با خودروی نه چندان خوب هاس ثبت کرده که حتی راننده های تیم های برتر نیز گاهی اوقات نتوانستند کسب کنند. علاوه بر آن، اگر فراری قصد بر پیشتازی در مرحله تعیین خط و مدیریت در روز مسابقه دارد باید به یک راننده با توانایی دفاعی فوق العاده اتکا کند که کسی در پیست فرمول یک به خوبی کوین مگنوسن در این مورد نیست.

مگنوسن در سالهای حضور خودش در فرمول یک به طور پیوسته، قدرتمند ترین نمایش های دفاعی را به اجرا گذاشته و کمتر کسی توانسته از سد دفاعی او عبور کند.

اما باید دید که کوین می تواند با بازیکن تیمی خوبی باشد یا خیر….

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

بازگشت نیکو هالکنبرگ به فرمول یک و فراری

نیکو هالکنبرگ راننده آلمانی و پیشین فرمول یک که در حال حاضر به عنوان راننده بازنشسته فرمول یک به حساب می آید تجربه خوبی دارد و پیشتر در دورانی که فرناندو آلونسو برای فراری رانندگی می کرد مذاکراتی بین او و مدیران فراری صورت گرفت که به دلایلی شکست خورد. اما حال به نظر می رسد که حضور این راننده در فراری آن چنان هم دور از انتظار نباشد به این خاطر که تجربه بالایی دارد و می تواند در توسعه خودرو نقش خوبی را داشته باشد و آنقدر هم سریع نیست که بتواند چارلز لکلرک را به چالش بکشد و پایداری تیم به خطر بیافتد.

نظر شما چیست؟ به نظر شما چه راننده ای به فراری می پیوندد و فتل به کجا خواهد رفت؟

پی نوشت: شاید ناراحت کننده ترین اتفاق فصل 2020 این باشد که فتل بخواهد در پایان این فصل از فرمول یک خداحافظی کند و این اسطوره این خداحافظی را در پیستی بدون تماشاگر داشته باشد که واقعا ناراحت کننده است.

40 دیدگاه

  • armin90

   2

   1

   احتمالش كم نيست چون جيو جزو اكادمي فراري هست و قبل از قرار داد ميتونن يه مدت تست درايو ازش بگيرن كه چقدر با ماشين مناسب لكرلك خوبه؟ ولي به نظر من به هيچ عنوان گزينه ي خوبي نيست ، من جا به جايي سايز با فتل رو منطقي ميبينم مگه اين كه توتو ولف يه حركت عجيب بزنه كل تركيب راننده هاي فرمول ١ رو به هم بريزه

 1. MERC

  4

  1

  همه صندلی فراری رو میخوان, از بالا تا پایین تا بازنشسته و بیکار
  ولی اگه ریکیاردو بخواد دوباره جای فتل رو بگیره خیلی زوره, با اینکه شاید پرهیجانترین گزینه باشه

 2. AMIR_SV5

  4

  7

  یعنی واقعا لکلرک با ۲۲ سال سن میخواد بشه راننده اول فراری :)))) مکس ۴ سال‌ه تو ردبول ه سه سالشو کنار دست ریکیاردو بود بعد فراری میخواد با لکلرک برای قهرمانی جهان با مکس و همیلتون بجنگه !!

  • Mehryar Salehi

   9

   4

   سال دیگه که سب بره، شارلز ۲۴ ساله هست و نمیدونم چه چیزش عجیبه وقتی میبینی آلونسو ۲۴ ساله با وجود شوماخر و رایکونن تونست قهرمانی رو بگیره یا فتل ۲۳ ساله مقابل همیلتون و آلونسوی با تجربه همین کارو کرده.الان چه چیزش عجیبه؟ سن پایین تر راننده های دیگه این کردن.
   مکس هم که تا اینجا فقط شده غذای رسانه ها! اوکی خیلی خوبه ولی طرف هنوز یه بار تو شرایط رقابت برای قهرمانی قرار نگرفته ببینی سوتی هاش که همین الانم زیاده، میخواد چند برابر بشه! بعد شده رفرنس ملت !

   • AMIR_SV5

    3

    4

    نه نمیگم لکلرک راننده ی بدی هست اتفاقا خیلی بااستعداده فتل و آلونسو جفتشون تو سال ۵ و ۶ رانندگی شون تو فرمول یک قهرمان شدن لکلرک این فصل اگه شروع شه میشه تازه سال سوم‌ش برای حضور تو فرمول یک !! ثانیا فتل و آلونسو تو زمان هایی که قهرمان شدن هم تیمی های با تجربه تر از خودشون داشتن ، پارسال رو لکلرک فشاری نبود از سال بعد که بشه راننده اول باید فشار هوادار و کارخونه و رقابت قهرمانی رو تحمل کنه اگه نتونه مدیریت کنه خودش آسیب میبینه، منطقی ترین ترکیب برای یه تیم که داره واسه قهرمانی میجنگه یه راننده با تجربه ست با یه راننده جوان با استعداد ،نمیگم هم حتما فتل باشه برن ریکیاردو یا آلونسو یا حتی همیلتون رو بیارن ساینز هم اگه اومد با توجه به پیشرفتش تو توروروسو و مکلارن اون باید بشه راننده اول نه لکلرک!!

  • Mehryar Salehi

   2

   0

   راستش من بازم ایرادی که شما میگیری رو نمیتونم متوجه بشم دوست عزیز!
   امسال که فتل هست، صحبت شما برای زمانیه که سب نیست یعنی سال ۲۰۲۱ که میشه سال چهارم لکرک…خب آلونسو سال چهارمش اولین قهرمانیشو بدست آورد، همیلتون سال دومش، فتل هم سال سومش! الان مشکل کجاست که میگید زوده.
   درباره هم تیمی با سابقه داشتن هم موارد خیلی زیادی هست که نقض قحبت شماست.نمونه ساده اش همیلتون.هم تیمیش مثل خودش سال دوم رانندگیش بود.یعنی دو تا راننده جوان کم تجربه.
   با پیشرفت تکنولوژی که توی این دو دهه شده، وابستگی تیم ها به علم فنی راننده ها به حداقل رسیده.حتی برای ست آپ کردن ماشین ها.
   درکل من خودم امیدوارم که آلونسو هم تیمی شارلز بشه اما اگه نشه هم ، کم تجربگی و سنش بلاکی جلوی رقابت برای قهرمانیش به حساب نمیاد.

 3. Amir5

  1

  10

  بنظرم حالا که فتل میره از فراری بهتره که گروژان بیاد چون هم رقابتیه و هم راننده با اخلاق و دراختیار تیمه و توان برد رادارد این رو در لوتوس ثابت کرده امیدوارم گروژان بیاد جاش

 4. Siya

  2

  5

  بهترین گزینه به نظرم جیوویناتزی هست چون رابطه خوبی با لکرلک داره دستمزدش پایینه ایتالیایی هست و میتونه نقش راننده دو رو برای فراری بازی کنه و استعداد بالایی هم داره که در آینده میتونه برای فراری امیدوار کننده باشه چون فراری تغییر روش داده و از ترکیب راننده جوان و با تجربه دست کشیده و میخواد جوانگرایی کنه تا بعد از تغییر قوانین بتونه برای قهرمانی جهان و سازندگان بجنگه

 5. امید نورمحمدی

  4

  1

  با سپاس از مطلب بینهایت عالی و تحلیلی شما . من شخصا از شما یکم گله دارم و میدانم این برای شما صلا و ابدا مهم نیست.
  ولی هر گله یا دلخوری کوچکی هم داشته باشم نمیتوانم از مطالب با ارزش و زحمات شما تشکر نکنم .
  سید جان کارت درسته. دستتم درد نکنه

   • امید نورمحمدی

    1

    0

    دمت گرم سید گرامی. همینکه میگی برات مهمه برای من کافیه. من ارادت دارم. اصلا هیچ چیز مهمی نبوده. اینجاست تفاوتها مشخص میشه.
    یدونه ای سید جان. من در خدمتم

 6. Mehryar Salehi

  4

  3

  این تنها شانس آلونسو برای بازگشت به رقابت هاست.امیدوارم این اتفاق بیافته.
  اما اگر واقع بینانه بخوایم نگاه کنیم، به نظرم ساینز در صورتی که فراری بخواد ۲ تا راننده طراز اول داشته باشه، بهترین انتخابه و سب هم رنو و ریکیاردو به مک لارن.
  اگر هم فراری دنبال یه راننده دوم بی آزار باشه فکر کنم تنها گزینه بوتاس هست و راسل هم بره جاشو توی مرسدس بگیره.فتل هم بره رنو جای اوکن.
  درکل امیدوارم سب بازنشسته نشه، چیزی که طی فصل گذشته بهش اشاره کرده بود اما با این وضعیت صندلی ها، بعیده جایگاه خوبی بتونه پیدا کنه.
  ردبول هم که بعیده با این همه راننده جوان دوباره بیاد سراغش، خود فتل هم بعیده که بعد از تجربه کنار شارلز، بره کنار دست مکس که داره روز به روز بهتر میشه.

 7. daniel65

  1

  6

  واقعا ساینز توانایی مقابله ذهنی با همیلتون را داره.؟!سب در ۲۰۱۸ نشان داد ک فقط داشتن بهترین ماشین برای قهرمانی کافی نیست.برای قهرمانی راننده به نظر من البته آنقدر تجربه داشته باشه ک در شرایط خاص بهترین تصمیم را بگیره و از لحاظ ذهنی آنقدر قوی باشه که وقتی نفر اول هستش و راننده ای مثل همیلتون پشت سرش هست و تحت فشار قرار داره از هر لحاظ بتونه تا آخر ادامه بده و نزنه به در و دیوار و یا اینکه نذارن ازش رد بشن.واقعا چطوری ساینز شانس اول میتونه باشه.!!!!!واقعا!!!!!یا اینکه فراری تا این حد ضعیف شده و خودشو دور از قهرمانی میبینه؟!ک شانس اولش ساینزه!!!؟

  • Hassan Mohebbi

   6

   0

   دوست عزیز شانس اولش که لکلرکه و در کنارش یه راننده خوب و کم اشتباه میخوان که ساینز خداییش خوبه.
   چرا اکثر دوستان فکر میکنند راننده‌هایی چون الونسو، همیلتون و وتل و … (در کل اونایی که قهرمان شدند) خدا هستن و این جوونا هیچی نیستند.

   بیا قول بهتون بدم مکس و لکلرک و ساینز و پرز از اینا هیچی کم ندارن، تو فشار قهرمانی هم کم نمیارن.
   ای کاش روزی بیاد که راننده‌های سه تیم برتر همشون جوون و کم سن و سال باشند اونوقت همینا یه هیجانی به ما میدن که خودمون توش میمونیم.
   اصلا من که فشار تو رقابت قهرمانی رو اصلا قبول ندارم اگه تیم همه چیز رو واسه راننده فراهم کنه راننده‌ها کار خودشون رو میکنند.
   نا سلامتی همه اینا تو رده‌های پایین تو فشار قهرمانی قرار داشتند پس خیلی هم از این مسئله دور نیستند.
   امیدوارم هر کس میاد با لکلرک رقابت کنه و رقابت درون تیمی داشته باشیم.

 8. Sohrab

  8

  1

  دوست عزیز بهترین ماشین؟
  نمیدونم چجوری میشه همچین استدلالی کرد اون ماشین فراری به غیر 4 یا 5 ریس در تمام ریس ها سرعت ریس پپس کمتری داشت
  تازه شما گاراژ و استراتژی های فراری رو هم در بگیر
  همیلتون هیولا نیست که فکر میکنی اومد پشت سرت توانایی شو داشته باشی جلوشو بگیری
  وقتی ماشین ضعیف تری داری از دست دادن،رده عادیه

 9. yaser

  4

  0

  دوستان فراری با ساینز بست، قرارداد شون هنوز نهایی نشده ولی توافق کردن، تو اخبار اسپانیا مطرح شده و لوباتو ژورنالیست معروف هم تایید کرده، ساینز حقش بود که تو یک تیم خوب بشینه رقابت لکلرک و ساینز جذاب خواهد بود

 10. PeymaN

  3

  2

  من که خودم عاشق آلونسوام دوس دارم فرناندو بیاد (خدا یعنی میشه) اما واقع بینانه نیس کمی چون یه سالم نبوده اما گزینه بعدی به حق ریکیاردوعه خدایی حیفه بابا راننده به این خوبی واقعا کاشکی بدنش به دنیل ساینز با اینکه راننده خوبیه اما واقعا در حد و اندازه دنیل نیس درضمن دنیل سنشم زیاده شاید بعدا فرصت براش پیش نیاد

 11. 33🦁Ali

  2

  4

  من چقد دوس دارم فتل بیاد خونه خودش(ردبول) ولی متأسفانه هزینه بالاش بیشتر باعث منع شدنش میشه که نتونن قهرمان 4ساله خودشون برگردونن اگر فتل بیاد ردبول از همجا خوشحالتره و مهمتر راحتتره همه بهش احترام میزارن حتی مکس هم باهاش صمیمی هست امشب هم مکس یکم راجب فتل و فراری مصاحبه کرد..
  باور کنید دوران آخرای فتل بهترین جا براش ردبولی هست که بهترین خاطرات باهاش داشته و همه ردبولیها دوسش دارن هنوز…
  مارکو هنوز فتل خیلی دوس داره از چندین بار مصاحباش هم مشخص بودش

  • armin90

   4

   1

   بدون شك دليل جدايي فتل از فراري اين بوده كه قبول نكرده راننده ي دوم فراري باشه ، بعد به نظرت ميره زير دست مكس باز راننده دوم بشه.؟!

   • 33🦁Ali

    5

    0

    حرفت منطقی هستش آرمین از این لحاظ درست میگی

 12. Hamed

  5

  0

  قرارداد فراری با ساینز میتونه یجورایی تایید غیر رسمی بازنشستگی آلونسو هم باشه تقریبا میتونم بگم اگر آلونسو تو این موقعیت نشه که برگرده فراری دیگه بعید میدونم کلا برگرده فرمول1
  احتمالا فراری علاقه ای نداره به ریسک انتخاب آلونسو تن بده شاید همون یکسال و اندی دور بودن از شرایط مسابقه ای فرمول 1 همینجا به ضررش شد

  • PeymaN

   5

   0

   دقیقا و فرناندو به نظر بازم اشتباه کرد و اگر خدافظیو مینداخت امسال خیلی بهتر میشد خدایا یعنی میشه فرناندو دوباره تو فراری درکل چن ساعت آینده بسیار حساس خواهد بود چون ظاهرا فراری میخاد تکلیف این صندلی رو سریع مشخص کنه امیدوارم همین طور که گفتم آلونسو بیاد در درجه اول اگر نشد دنیل یکساله رو سکو نیس خیلی دوس دارم دوباره بیاد رو سکو با اون خنده هاش و کارهاش مهارتشم که ثابت شدس دنیل فقط باید تو دستمزد راه بیاد بنظرم تا شانسش زیاد شه فعلا که طبق شایعه ها ساینز شانسش بیشتره

  • iman

   5

   0

   Hamed من خیلی امیدوارم ناندو گزینه فراری باشه، به هر حال بحث درآمد و مارکتینگه و هر چیزی محتمل، بعد از اونم از ته قلبم دوست دارم که فتل تو فرمول یک باقی بمونه و با یه تیم خوب و ماشین رقابتی، چون جذابیت فرمول یک برای ما قدیمیترا این چند نفرن که باقی موندن و اگر ناندو برنگرده و فتلم بره دیگه برای من یکی خیلی بی مزه میشه فرمول یک

   • Hamed

    3

    0

    منم هیجانی زیادی میده بهم برگشتش
    یعنی در واقع دوست دارم یه گزینه کاریزماتیک حداقل یکی دو فصل تو فراری برونه چون همیشه عادت داشتیم حداقل یکی از سوپر استارای فرمول 1 راننده فراری باشه ولی احساس میکنم ترکیب لکرک ساینز هرچقدرم مستعد باشن هنوز اون وزن و کاریزمای لازم رو ندارن حداقل باز از این نظر ریکیاردو برتری داره به ساینز

 13. Amin

  3

  2

  به نظر میرسه فراری با ساینز تموم کرده باشه
  با اینکه فراری فن نیستم اما واقعا دوست دارم یکبار دیگه آلونسوی دوست داشتنی رو پشت فرمون فراری ببینم
  می‌تونه انتخاب معقولی باشه
  آلونسو رو برا دو سال یا یه سال بیارن
  تا اون موقع جیوویناتزی هم با تجربه تر میشه و بیشتر میشه روش حساب کرد یا میک شوماخر هم می‌تونه با تجربه بیشتری بیاد و پشت فراری بشینه

 14. Mahmoud

  3

  2

  واقعا خیلی ناراحت کنندس جدا شدن فتل از فراری و اینکه دیگه نتونم ببینمش توی تیم های برتر. من که واقعا حس فوق العاده بدی دارم. و امیدوارم فتل خداحافظی نکنه و توی تیمی بره که امیدی به برتریش باشه.
  فراری هم واقعا لیاقت چنین راننده ای رو نداشته فقط یه سال یه ماشبن درست حسابی دادن به فتل اونم توی 2017 که با اون دوام موتورش قهرمانی فتلو به باد داد.
  البته فکر نمیکنم فراری راننده ای مثل آنتونیو رو بگیره چون نمیخواد دوتا راننده ی بی تجربه رو داشته باشه یا مگنوسن یا هالکنبرگ رو میگیره.
  آقای حسینی لطفا یه ویدئویی از مسابقه های خوبه سب بزارین تا شاید یکم آروم بشیم. ممنون ازتون.

  • امید نورمحمدی

   0

   3

   محمود جان چرا ناراحتی؟! رزومه سب توی فراری مشخصه. فقط یه نگاه بکن ببین 2015 چه وضعی داشته و الان چه وضعی داره! سب چی تحویل گرفته و چه چیزی تحویل داده! همه چیز برای همه کس قهرمانی نیست. بخصوص اینکه علیرغم ناراحتی و حرص خوردن بعضیها سب 4 قهرمانی سریالی داشته و رکورد جوانترین قهرمان 4 گانه جهانم دستشه و چه تو فراری باشه چه توی خونش.
   این بقیه هستند که از این به بعد باید تلاش کنند حداقل 4 برد توی یک فصل بیارن تا بگن موفق هستند چه برسه به 4 قهرمانی سریالی اونم توی جوانی و بدون فراری و مرسدس(یا اذناب این دو)!
   معلومه کسی که چیز گرانبهایی از دست بده مجبوره اعلام رضایت کنه! قهرمان 4 دوره جهانو از دست دادند و غیراز همیلتون چه کسی در این حد وجود داره؟! ولی سب هر تیمی بره 4 عنوان قهرمانی جهان پیاپی خودشم میبره. حتی توی خونش هم بشینه 4 بار قهرمان جهانه. اونم با رکورد جوانترین قهرمان 4 دوره جهان….

 15. Erfn

  1

  1

  ای کاش همین یه فصل هم نمیموند که شاهد پیت استاپ های طولانی و دستور تیمی هایی که مسابقه فتل رو خراب میکنه نباشیم ، قطعا نمیزارن فتل این فصلو خوب تموم کنه

  • امید نورمحمدی

   1

   2

   آفرین. امروز یکی از فراری فنها بمن میگفت میلیونها طرفدار فراری در جهان از رفتن سب جشن گرفتند! منم به ایشون عرض کردم چندتا از طرفدارهای سب هم همینکارو کردند و خوشحال هستند که از شر فراری نجات پیدا کردند.
   البته من مثل اون شخص دستگاه شمارش انسان ندارم و فقط از خودم و کسانیکه میشناسم مایه میزارم. البته استاد و مرشد اون شخص هم چنین چیزهایی میگه گاها. من و امثال من که از داشتن مرشد و مراد و استاد محروم هستیم و اصلا مجانی هم بهمون بدن نیازی نداریم ولی مثل اینکه این استاد و شاگردهای میلیاردیش از صبح تا شب در حال نظر سنجی از طرفداران فراری در اقصی نقاط جهان هستند و تعداد دقیق اونایی که خوشحال هستندو شمارش میکنند. موفق باشند…

   • iman

    2

    1

    امید جان شمارش انسان دستگاه نمیخواد و ما اصلا قصدمون سر شماری نیست .شما کافیه یه سری به پیجهای اینستا بزنی مثل پیج رسمی فراری یا f1 اونجا رندمی کامنتا رو بخونی به نتایج خوبی میرسی،ضمنا تو پیج اون آدم هم خود جنابعالی ده برابر من کامنت گذاشتی تا اینکه فکر کنم امروز حذفت کرد

دیدگاه خود را بیان کنید