فرمول یک ایران – راننده تیم فراری، چارلز لکلرک بیان کرد که به هم تیمی خود سباستین فتل ایمان کامل دارد و تأکید کرد که با توجه به جدال سرسختانه گرندپری روسیه، آن ها همچنان نیاز دارند تا به هم اعتماد کنند.

سباستین فتل که مسابقه روسیه را از رده سوم آغاز کرد، در استارت مسابقه با استفاده از خلا پشت (اسلیپ استریم) راننده موناکویی و بدون مواجهه با دفاع در پیچ دوم از او سبقت گرفت و جایگاه اول را کسب کرد.

صحبت هایی که بین چارلز لکلرک و تیم رد و بدل شد، نشان داد که این بخشی از استراتژی مورد توافق قبل از مسابقه بوده و به سباستین فتل دستور داده شده تا پیشتازی را به هم تیمی خود برگرداند. البته راننده آلمانی از اجرای دستورات تیمی سر باز زد. وی بعد از این که اذعان کرد چارلز لکلرک به اندازه کافی نزدیک او نیست فاصله اش را با هم تیمی خود افزایش داد.

فراری تلاش کرد تا با پیاده سازی استراتژی پیت استاپ خود، دوباره چارلز لکلرک را به پیشتازی مسابقه برگرداند که البته با خرابی خودروی سباستین فتل و آمدن ماشین ایمنی مجازی به پیست، این طرح شکست خورد و در نهایت لکلرک مسابقه را در رده سوم پشت سر لوئیس همیلتون و والتری بوتاس به پایان رساند.

لکلرک در پاسخ به این سوال که آیا هنوز به سباستین فتل برای اجرای توافقات و برنامه های قبل از مسابقه برای گرندپری های بعدی اعتماد دارد، گفت:

بله. من فکر می کنم حس اعتماد بین ما تغییری نکرده و معتقدم من و سباستین همچنان نیاز داریم تا به هم اعتماد کنیم.

فکر می کنم که در برخی شرایط برای نفع کلی تیم این مسئله بسیار مهم است که بتوانید روی خودروی دیگر حساب باز کنید و همچنین عکس این قضیه نیز برقرار باشد.

پس بله، این قضیه خیلی مهم است و حس اعتماد هنوز وجود دارد.

سباستین فتل و چارلز لکلرک

سباستین فتل و چارلز لکلرک

قبل از پیاده سازی استراتژی پیت استاپ توسط تیم فراری و عوض شدن رده رانندگان آن ها با هم، چارلز لکلرک دائماً در رادیو به تیم اعلام می کرد که به توافق قبل از مسابقه احترام گذاشته و حالا نوبت تیم است که شرایط را مدیریت کند.

او بعد از مسابقه توضیح داد:

من فکر می کنم به همه چیز احترام گذاشته شد. در هنگام استارت من مشخصا به سمت چپ پیست رفتم تا سباستین بتواند از خلا پشت (اسلیپ استریم) خودروی من استفاده کند. می دانستم که از من سبقت خواهد گرفت و سپس در ادامه باید جایگاه هایمان را با یکدیگر عوض می کردیم که این کار را هم بعداً موقع پیت استاپ انجام دادیم.

قبل از مسابقه توافق شد که لکلرک تا ابتدای پیچ شماره ۲ در سمت چپ مسیر بماند و از سمت راست در مقابل سباستین فتل دفاع نکند. لکلرک راجع به این موضوع گفت:

اگر لوئیس و سباستین با هم چرخ به چرخ می شدند، مشخصاً من به سباستین راه می دادم نه لوئیس. و این چیزی بود که روی آن توافق کرده بودیم.

چارلز لکلرک در مورد این که چرا به نظر می رسید هم تیمی اش دستورات تیم را نادیده گرفت با به زبان آوردن عبارت “وضعیت کاملاً حساس” توضیحاتی را در این باره ارائه داد:

بلافاصله (بعد از شروع مسابقه) ماشین ایمنی به پیست آمد و شرایط بسیار سخت شد. من تلاش کردم تا جای ممکن نزدیک فتل بمانم. تا ۲ یا ۳ دور این گونه بود اما بعد دنبال کردن سباستین به خصوص در سکتور های اول و دوم بسیار سخت شد و با توجه به گرم شدن بیش از حد تایر ها، مقداری عقب نشینی کردم.

ولی من همان طور که در رادیو گفتم، صد در صد به تیم اعتماد داشتم که کار را خودشان همان گونه که قبل از مسابقه توافق کردیم انجام خواهند داد و آن ها هم این کار را در پیت استاپ انجام دادند.

77 دیدگاه

 1. Nohed81

  21

  9

  چی میگی بچه جون، تو خوبی ولی نه به خوبی فتل، اینو همیشه یه قانون واسه خودت نگه دار شاهزاده موناکویی، موفق باشی

  • Saeed

   26

   6

   من خودم لکلرک رو خیلی دوست دارم

   ولی مقایسش با سب فتل خیلی بیمعنیه
   بخصوص اینک سن سباستین داره بیشتر میشه و دیگ قطعا اون فتل شیش هفت سال پیشش نیست

   هروق لکلرک تونست چهارتا قهرمانی و بیشتر از 50 برد بیاره
   تو فصلای بسیار دشواری مث 2010 و 2012
   یا فصلای بسیار مقتدرانه ای مث 2011 و 2013 ب قهرمانی برسه

   اونوق میشه اون رو با سب مقایسه کرد

  • FerrariF2004

   4

   23

   خیلی سادست سباستین هم خودش جزیی از توافق بوده یعنی اون هم توافق کرده. وقتی راننده مورد علاقتون رو توافقش پایبند نمیمونه مقصرش بینوتو و لکرک میشند؟ عجب!

   • REZA.M

    5

    3

    ای بابا.شما چرا نمیخوای بفهمی که توافقی وجود نداشته؟وقتی استارت فتل بهتر بوده یعنی توافق بی توافق.
    توافق این بود لکلرک به فتل اسلیپ بده به این دلیل که فتل بتونه از همیلتون رد شه.ولی وقتی فتل با استارت اولیه از همیلتون رد شد دلیل توافق از بین رفت و طبیعتا توافق هم از بین رفت.درکش خیلی هم سخت نیست.
    حالا میشه شما بگی چرا مصلحت تیم رو به مصلحت لکلرک ترجیح دارن؟

 2. Ahmad VETTEL

  23

  4

  تناقض پشت تناقض
  الان لکلرک میگه برنامه این بود که موقع پیت استاپ تیم رده اول رو به من بده یعنی فرار بود فتل آندرکات بشه
  اونوقت بینوتو میگه اصلا برنانه نداشتیم که فتل آندرکات بشه
  ای کاش حداقل حرفاتونو با هم هماهنگ کنین که اینقدر خنده دار نباشه قضیه

 3. Saeed

  19

  9

  انصافا حق با فتل بود

  توی چین وقتی دستور تیمی دادن لکلرک هرچی سعی کرد فاصله بگیره نمیتونست و نهایتا رده رو تقدیم کرد

  ولی دیروز سباستین بخوبی فاصله باز میکرد و فستست لپ میزد

  حق اون بود جلو بمونه

 4. JBjb

  20

  5

  من از اتفاقات دیروز نه ناراحت و عصبانی هستم و نه تعجب کردم تیم فراری پنج سال گذشته افتضاحات بزرگ‌تر از این رو به بار آورده. همین فصل تعیین خط اتریش و آلمان، بحرین عیب موتوری لکلرک و اشتباه Q2 به ضرر فتل که باعث شد شانس پول از دست بده و دو بار اشتباه استراتژی تو ریس بحرین به ضرر فتل

  تنها چیزی که شدیداً برای من غیر قابل تحمل هست غر زدن مداوم و رادیو زدن های این لکلرک هست. روی همیلتون رو سفید کرده توی نق زدن غر زدن..خیلی رو اعصابه موقع تماشای مسابقات

  ضمن اینکه علنا رو شده که بینوتو و فراری توی نیم فصل دوم که مقداری به پیشرفت داشتند رو آوردند به سیاست عدم رقابت راننده‌ها توی جریان ریس!
  بهتر بگم رقابت فقط محدود شده به تعیین خط ! یادآور سیاست مرسدس که باز زمان روزبرگ همیلتون رقابت محدودی درون پیست داشتند بیشتر محدود به استارت و دور اول، در کل کمتر اجازه حمله به هم و سبقت گیری داشتند

  البته احتمالا موقتا این فصل اینجوری باشه برای جمع کردن امتیازات تیمی باقی مانده فصل، اما این روند به ضرر فتل هست. لکلرک توی برخی پیست ها در تک دور کوالیفایینگ از سب بهتره ولی توی مسابقه دادن به هیچ وجه بهتر از سب نیست خیلی عقب تر هست کم تجرگیش هم تاثیر دارد، سب توی مسابقه دادن استارت سبقت گیری مدیریت سوخت و خصوصا مدیریت لاستیک که بارها این فصل دیده شده بهتر از لکلرک هست و سیاست محدود شدن رقابت به اینکه کی تو تعیین خط رتبه بهتری بگیره به شدت ضرر فتل هست.

  سال 2014 توی تعیین خط ها 12 به 7 به نفع روزبرگ بود از 19 ریس ولی همیلتون امتیازات بیشتری جمع کرد، سال 2016 توی تعیین خط ها 12 به 9 به نفع همیلتون بود ولی روزبرگ امتیازات بیشتری جمع کرد بالاتر قرار گرفت.

  یه مثال دیگه لندو نوریس عملکردش توی تک دور های تعیین خط در مقایسه با عملکرد خودش در جریان ریس نسبت به کارلوس ساینز بهتره، ولی توی جریان ریس، کارلوس ساینز به وضوح عملکرد خیلی‌ بهتری نسبت به لندو داره

  • amirali

   7

   2

   شما همیشه نظر های شخصی و جانبدارانه میدی.گزارش لحظه به لحظه مسابقه،وضعیت لاستیک و… ضعف راننده که نیست نقطه ی قوتشم هست.چرا طرفدارای وتل همیشه سعی میکنن لوییس و مرسدسو خراب کنن ولی در مقابل تعدادی کمی از طرفدارای لوییس به تخریب سب میپردازن؟؟

 5. iman

  2

  25

  تمام ماجرا رو کامل توضیح داد تا جای ابهامی باقی نمونه،البته الان یه عده میگن بینوتو و لکلرک نمیدونن و ما کامل میدونیم

  • josef6565

   14

   2

   نخیر!.
   تناقضاتی وجود داره. اول اینکه سب قبل از رسیدن به پیچ رد شده بود از هر دو (همیلتون و چارلز) و این متن هم ترجمه هست و ادمین گناهکار نیست. دوم اینکه سب اگه هر راننده یا تیم دیگه ای در مقابلش بود با توجه به استارت خوب و قدرت فراری در مستقیمی رد می شد. سوم اینکه حتی این مصاحبه هم در برابر آنچه بینوتو گفته کمی اختلاف داره و یه خلائی این وسط هست که ما رو کمی سر در گم کرده. مثلا بینوتو خودش تایید کرده که این برنامه قبل از مسابقه بوده ولی مشکل اینجاست که چالز میگه تیم اون رو جلو انداخته ولی بینوتو می گه به دلیل ملاحظات مسابقه ای و فرسایش تایر و سیفتی کار این استراتژی رو روی دو راننده اعمال کردند.
   متاسفانه سب خودش اعتبار خودش رو در آلمان 2018 خدشه دار کرد و تیم هم یکهو نابود شد. شاید هر دو این وسط حق دارند. یعنی تیم فراری قهرمانی و زحماتش رو بابت چت زدن فتل در اون مسابقه از دست داد و شاید فتل و بعضی از هوادار هاش مثل من فکر کنند که با توجه به حمایت فتل از تیم این حمایت باید به صورت بالعکس هم اتفاق می افتاد. ولی شاید قانون دو دو تا چهار تا در فرمول صدق نکنه!.
   اومدن فتل به فراری و پذیرفتن فتل از طرف فراری اشتباه محض بوده (از هر دو طرف). مثل یه ازدواج ناموفق با تمام عشق و علاقه ای که ممکنه این وسط وجود داشته باشه. سبک رانندگی فتل بر اساس شاسی و آیرو بی نظیر ردبول پایه گذاری شده و رشد کرده در حالی که فراری معمولا از لحاظ موتوری قوی بوده و این تیم سالهاست که دیگه اون تیم اوایل هزاره و شوماخری نیست.
   متاسفانه راس بران داره گند می زنه به تاریخ و سابقه درخشان خودش در فرمولا حالا به هر طریقی- خط استارت برعکس- تایرهای پیرلی- قوانین دست و پا گیر- ساده تر شدن آیرودینامیک که نتیجه ای جز خارج شدن ردبول از رقابت نداشت- ماشین هایی که می گن قرار کند تر بشه- پس زدن تکنولوژی به سال های دور. خودش با تفسیر و نگرش غلط از قوانین فرمول رو خاله بازی کرده بعد میگه مقصر آیرودینامیک یا شاسی و یا موتورهای هایبریده.
   از همه بدتر دستورات تیمی ای مثل تغییر رده هست که دیگه واقعا فرق فرمول با یه تئاتر یا سیرک رو به حداقل رسونده.

  • ARA$H

   13

   5

   Iman چی میگی هیج جای مبهمی نداشت؟؟؟؟
   اینو بدون فتل وینگ من نیست
   فتل راننده دوم نیست
   فتل راننده اوله این تیمه باید هرچی میگه تیم بگه باشه
   هیچ مرسدسی فنی قبول نمیکنه لوییس جایگاهشو به والتری بده
   والتری درجه دو هست قبول
   لکلرک تشنه قهرمانی ولی در حد فتل توی ریس نیست هنوز یک الف بچه بیش نیست
   Iman فقط یک سوال تو ریس رو هم دیدی؟؟؟

   • Amin

    2

    6

    آرش:وینگ من نیست یعنی چی؟؟؟؟
    طرف با اون همه کب کبه انواع اقسام اشتباهات رو داشته
    پس دلیلی نداره ب خاطر سابقش بهش امتیاز بدن
    فتل اگه میخواد تو روزهایی که ضعیف تر از هم تیمیشه وینگ من نباشه باید خداحافظی کنه چون تو هرتیمی باشه این موضوع برقرار خواهد بود

   • Ahmad VETTEL

    6

    3

    :
    امین جان باور کن الان فتل هیچ خطری برای همیلتون نداره ها
    فعلا تا مشکلات فراری هستش همیلتون راحت میتونه همه رکوردا رو بگیره
    یه کم نفس عمیق بکش ایشالله بتونی به وحشتی که از حضور فتل تو فرمول یک داری غلبه کنی

   • iman

    2

    3

    Arash من مشخصه چی میگم حداقل برای خودم ولی تو نه،پارسال و سالهای قبلش که هر چی گفت تیم گفت چشم چه گلی به سر تیم زد که الان بزنه،کی گفته راننده ای که روی رومن گروژانو از اشتباه کردن سفید کرده راننده اوله تیمه،راننده ای که هر تعیین خط نیم ثانیه از هم تیمیش کندتره و تو جدول امتیاز عقبتره کجاش راننده اوله،تو وضع همیلتون رو تو مرسدس با فتل مقایسه میکنی واقعا خیلی شما اعتماد به نفس دارید که این نظرات رو میدین،چند سال کریر کیمی رو خراب کردن به خاطر سب

  • FerrariF2004

   2

   14

   iman جان هیچ فایده ای نداره. شما اگر هزار تا مدرک هم بیاری باز یه عده رو حرف خودشون پافشاری میکنند. حتی اگر راننده مورد علاقشون خودش معترف به اشتباهش بشه باز هم اون ها تیم رو مقصر اشتباهش میدونند. اگر ما هم انتقادی به راننده مورد علاقشون بکنیم باید انواع اتهامات و توهین ها رو بشنویم. تا زمانی که با همیلتون رقابت قهرمانی وجود داشت این نوع الفاظ رو یه عده در مورد همیلتون بکار میبردند اما اواسط فصل امسال که دیگه تقریبا شانسی برای قهرمانی فردی نمونده همگی بسمت لکرک هجوم بردند تا مبادا یکموقع راننده مورد علاقشون از یک راننده تازه وارد شکست بخوره.

   • Ahmad VETTEL

    2

    3

    Ferrari f2004:
    یه نکته رو بگم اینکه خیلی از طرفدارای فتل شاید هنوز لکلرک رو اصلا در حد رقیب نگاه نکنن چون لکلرک هنوز راه درازی داره که تبدیل به یه راننده کامل بشه(هر وقت به تجربه کافی رسید اونوقت میشه رقیب فتل و احترامش هم سرجاش همونطور که الانم احترامش سرجاشه)
    ولی جنابعالی که از توهین(البته انتقاد به لکلرک جدیدا توهین محسوب میشه!)به لکلرک حرف میزنی،میدونی از سنگاپور چندتا کامنت با مضمون تخریب کامل فتل و اهانت به طرفداراش نوشتی؟
    بسه آقا شانتاژ واقعا بسه

   • REZA.M

    3

    4

    فعلا که شمایی که هیچ حرفی رو قبول نمیکنی.اگه تونستی حرفای بینوتو جونت و لکلرک جونت رو با هم تطبیق بدی و یکی کنه اونوقت حق با شماست.

   • iman

    4

    3

    Ferrari2004 متاسفانه همینطوره و من انقدر توجیهات بی سر و ته تو این یکسال این جا خوندم و دیدم که دیگه به بعضی نفرات جواب هم نمیدم و میخونم و لبخند میزنم، دقیقا همینطوره که میگی، وقتی کسی چیزی رو که میبینه منکر میشه و به خودش زحمت میده که بگرده و یه توجیه بی اساس پیدا کنه دیگه بحث منتفیه، بارها اینجا نفرات اومدن اشتباه فتل رو توجیه کردن بعد مصاحبه بنده خدا اومده که اعتراف کرده اشتباه کرده ، نمونش مونزا بود ، اگر فرصت کردی نظرات ذیل گزارش ریس مونزا رو بخون خیلی جالبه

 6. Mehrdad

  20

  5

  در ادامه این بحث نظر دو نفر رو میزارم

  هلموت ماركو ، كه تاكنون از راننده سابق خود را برای بازگشت به فرم برتر حمایت كرده است ، اظهار داشت: “فراری موفق شد با سریعترین ماشین برنده نشود. و گرچه او سریعترین مرد بود ، اما سباستین را قربانی کردند.
  (از فحش بدتر بود این حرف به فراری – با ماشین سریع تر برنده نشدن و راننده سریع تر رو قربانی کردن)

  ژاک ویلنوو قهرمان سال 1997 : فتل ماشین خود را برای مسابقه آماده کرد و خیلی سریعتر بود. آنها لازم نیست به وتل بگویید که فوراً مکان را به همین صورت برگرداند.
  آنها سپس بقیه مسابقه را به این فکر بودند که چگونه لکرلک را جلوی فتل قرار دهند. سرانجام کارما آنها را مجازات کرد. امروز فتل سریعتر بود و سزاوار ماندن درجلو.
  اکنون فراری یک مشکل جدی دارد.

  • Qa

   15

   2

   چقدر جالب گفت که با ماشین برتر و فدا کردن راننده سریعتر نتیجه از دست دادن برد
   البته اینجا کمترین ایراد به لکلرکه و ایراد اصلی به تیم فرماندهی تیم در کنار پیسته که زورشون رفت برای پسر خوب تیم و در عوض کوتاه اومدن در برابر خواسته بیش از حد پسر غر غرو . بقول دوستان هم کارما رو نادیده گرفتن و فکر کردن دنیا اونجوری میچرخه که اونا میخوان. زهی خیال باطل !

  • moet

   10

   2

   با اینکه طرفدار فراری هستم اما اینجا تفاوت سبک تفکرات آلمانی با سبک تفکرات ایتالیایی مشخص میشه. الان فراری یه دشمن بیشتر نداره فقط و فقط خودش. مرسدس حریفش نیست حداقل تو این چنتا مسابقه اخری ولی باز هم امید دارم که رو به رشد باشه. البته فقط امید .

 7. Amin

  3

  27

  میزان حقوقی ک لکلرک میگیره رو با فتل مقایسه کنید!
  تعیین خط ها رو مقایسه کنید
  ریس ها رو مقایسه کنید
  دستورات تیمی رو مقایسه کنید
  اشتباه استراتژی رو مقایسه کنید
  اشتباهات فردی راننده هارم مقایسه کنید
  در مجموع لکلرک با این اختلاف حقوقی ک میگیره اگه بهتر از فتل نبوده باشه ک قطعا بوده
  حداقل بدتر از فتل کار نکرده
  فقط بحث سبک رانندگی رو پیش نیارید
  چون خود فتل سبک گاز دادن هنگام ترمز گیری رو داره و ب خاطر خودش هست ک پشت ماشین ناپایدار میشه

  • ARA$H

   13

   3

   Amin میشه روی اعصاب ما طرفدارای فتل راه نری یا با این حرفات میخوای به چی برسی؟؟
   فتل سومین فرد توی فرمول یک هست که دارنده سکو‌ هست
   اینجا برما جوک برما تعریف نکن
   ما نمی‌خواهیم فتل دستور تیمی رو قبول کنه ما نمی‌خواهیم خواسته یک بچه با زور میخواد اول شه رو قبول کنه
   لکلرک آینده فراری هست ولی بعد از سباستین فتل
   بخدا قسم بیای حقیقت رو درباره فتل بگی کار سختی نیست
   همیلتون بهترین راننده ای که لیاقت قهرمانی رو داره این چیزی از ارزش کسی کم نمیکنه
   دلیل نیست چون من طرفدار فتل هستم از همیلتون بد بگم
   انقدر نفرت عجیبه
   لکلرک خیلی بیخود کرده راجب اعتماد فتل صحبت کرده اصلا بلانسبت ….. لکلرک خیلی……
   درباره فتل صحبت کنه
   ای کاش کسی که راننده دوم تیم هست بفهمه اون باید تابع راننده اول باشه نه راننده اول
   حتی امتیازات اگه بیشتر باشه از فتل
   فتل رسانه ها دارن …..
   فتل از فراری بیاد بیرون ببینیم یک روز گند بزنه رسانه ها دخله و خرجشو یکی کنن تا بفهمه
   هنوز یک الف بچه هست

   • Seb_MOV

    1

    0

    متاسفانه وقتی در دفاع از انصاف و در اعتراض به کاربرایی که تمام وجودشون پر از کینه و تعصب کوره و جز نفرت پراکنی و عقده‌گشایی هیچ چیزی به فضایی که برای برای گفتمان و بحث و گاهی کل‌کل‌های ورزشی اما به دور از عقده‌گشایی ساخته شده چیزی می‌نویسی تایید نمی‌شی… داره شبیه سایت طرفداری می‌شه متاسفانه این‌جا که هرچی بی‌منطق‌تر و پرهیاهوتر باشی بیشتر مورد تاییدی… در هر حال اون کاربری که خودت می‌دونی رو من مدتهاست اصلن کامنت‌هاشو حتا نمی‌خونم، بعید می‌دونم حتا دوستداران منطقی و منصف لوییس هم اهمیتی به امثال این آقا بدن… تو هردوطرف همه جور آدمی هست، امااین آقا بعد جناب شخیص دکتر تنها کسیه که تو این چند سال تو این سایت با این حجم کیهانی از تنفر کور دیدم… بعید می‌دونم اولیا دم هم از قاتل فرزندشون کینه‌ای در ابعادی چنین فرا انسانی داشته باشن… خودتونو به کینه آلوده نکنید دوستان، هرکدوممون طرفدار راننده‌ای یا تیمی هستیم و از پیروزیشون خوشحال و از پیروزی رقیبمون ناراحت می‌شیم، دلیلی نداره خودمونو به ویروس تعصب، کینه و بی‌انصافی آلوده کنیم… اسم این‌جور آدما رو که دیدید اسکیپ کنید و برید کامنت بعدی… البته طبیعتن این نظر شخصی منه و نظر همه‌تون تا وقتی حامل خطرناک‌ترین ویروس دنیا نباشه برام محترمه… اتفاقن خیلی از طرفدارای همیلتون و مرسدس توی این سایت هستن که برای خودشون و رویکرد فکری و نوع نگاهشون احترامی به‌مراتب بیشتر از بسیاری از طرفدارای راننده‌ی مورد علاقه‌م قائلم… فکر کنیم و تا حد امکان منصف باشیم، حتا در طرفداری… مخلص همه‌گی.

  • FerrariF2004

   3

   9

   گاز دادن هنگام ترمز گیری هم توطئه ای از طرف تیمه برای خراب کردن سباستین. آنبوردها رو هم فیا از خودش در میاره و همش ساختگیه که فتل موقع ترمز کردن گاز میده! کلا کل کائنات بر علیه سباستین متحد شدن!

   • REZA.M

    2

    3

    نه اتفاقا این سبک رانندگی فتله و یکی از سریعترین هاست.و با وجود اینکه فتل ماشین مورد نیازش رو نداره ولی بازم لکلرک رو در سرعت شکست داده.
    در ضمن سبک فتل هیچ مشکلی نداره.لگن فراری مشکل داره.حالا اگه میتونی بیا و حرفای مونتویا رو نقض کن استاد.😂

  • JBjb

   7

   2

   سبک گاز دادن هنگام ترمز گیری 😂😂😂😂 یه چیزی لایوگذار گفتااا 😂😂 44 فن که هدفت از سنگ لکلرک رو به سینه زدن معلومه، اگر یه جایی گاز دادن موقع ترمز گیری هم باعث ناپایداری و سخت تر شدن کار راننده شده باشه دلیل این کار فتل نوع فرمان پذیری جلوی ماشین و نامطمئن بودن عقب فراری هست که این ناپایداری رو سبب میشه…اگر هنوز متوجه نشدی ساده تر بگم.. ناپایداری خودش نتیجه یه سری عوامل دیگه است یعنی مسئله فرمان پذیری جلوی فراری و نامطمئن بودن عقب فراری که باز خود اینا نتیجه فلسفه طراحی و تغییرات مکانیکی در جلو و عقب برای جبران کمبود دانفورس بودن… یعنی ریشه تمام مشکلات برمیگرده به اشتباهات ابتدای سال فراری در درک تغییرات قوانین آیرودینامیکی 2019 و اشتباه در طراحی..ضمن اینکه چند هفته پیش هم گفتم بعد از سنگاپور هم بینوتو گفت دلیل سرعت فراری توی مستقیمی ها برتری قدرت موتوریش نیست مسئله آیرودینامیکی هست یعنی درگ و دانفورس خیلی کم فراری که توی طراحی اعمال کردند و طبق قوانین فیزیک و آئرودینامیک اگر دو تا موتور قدرت برابری داشته باشند ولی دانفورس متفاوت، موتوری که دانفورس کمتر بر روی ماشین حاملش اعمال شده سرعت مستقیمی بیشتری داره ولی اون ماشین به دلیل دانفورس کم دچار مشکلات دیگه ای میشه مثل مشکلاتی که فراری باهاشون رو به رو بوده و هست

   مرسدس نقطه قوت و برترین همیشه این تعادل بین قدرت و دوام موتور با دانفورس و آیرودینامیک بوده… ردبول توی عصر هیبرید سالهایی بوده دانفورس و آیرودینامیک رو بخوبی داشته ولی موتورش رنو بوده، دوام و قدرت موتور رو نداشته فقط مقطعی در پیست هایی مثل موناکو مکزیک مجارستان نتیجه گرفته،فراری 2017 دانفورس و آیرودینامیک داشته ولی قدرت و دوام موتورش ضعیف تر بوده.امسال موتور خوبی داره از لحاظ قدرت ( از لحاظ دوام و مصرف سوخت مشکل داره) ولی دچار مشکلات آیرودینامیکی و دانفورس بوده

  • Ahmad VETTEL

   9

   2

   امین:
   استاد مسالتون:
   چطور فتل 10سال با همین سبکی که ماشین رو ناپایدار میکنه(!!!!!) رانندگی کرد و هیچ مشکلی نبود
   اونوقت امسال ماشینا دارن به سبک فتل واکنش میدن؟
   گفتی ریس پیس:
   نمیدونم شاید ما مسابقه دیگه ای دیدیم که تو سنگاپور و روسیه و مجارستان و آلمان و کانادا و اسپانیا و چین فتل از لکلرک سرعت مسابقه ای بیشتری داشته
   حالا چرا تعیین خط اینطور نیست؟
   چون تو تعیین خط سوخت کمتره ولی تو مسابقه سوخت بیشتره و ماشین یه مقدار به تعادلی که سب لازم داره نزدیک میشه
   دستور تیمی:
   برای لکلرک استرالیا-چین-بحرین(لکلرک دستور تیمی رو نقض کرد)
   برای فتل اسپا-روسیه
   اسپانیا هم که مشترک بود
   اشتباهات:
   فتل بحرین-سیلورستون-مونزا
   لکلرک موناکو-باکو-آلمان(2تا اشتباه لکلرک منجر به DNF شد ولی اشتباهات فتل به DNF ختم نشد)
   کافی بود؟؟؟؟!!!

   • iman

    3

    8

    اشتباه موناکو تقصیر لکلرک بود؟ جل الخالق!!!بعد لابد شاهکار کانادا هم تقصیر همیلتون بود که یه مقدار نا مهربونی کرد و اجازه نداد سب عزیز راحت تا خط پایان بره،پارسالم که چپ و راست ما خطای دید داشتیم که لوئیز راحتترین قهرمانی عمرشو مفت به دست آورد

   • Ahmad VETTEL

    5

    2

    iman:
    منطق شما بعد از اشتباه فراری تو تعیین خط ژاپن2018 چی بود؟
    این بود که فراری تو تعیین خط اشتباه کرد و فتل چند رده از دست داد ولی تو مسابقه فتل خودش نباید اشتباه میکرد.
    حالا چی شده در مورد لکلرک منطقت عوض شده و اشتباه تیم محبوبت رو تاثیرگذار میدونی؟
    خودم هم قبول دارم موناکو فراری مقصر بود ولی عمدا اینو نوشتم که واکنش افرادی که اشتباهات سال 2018 فراری که منجر به قسمتی از اشتباهات فتل شد رو نادیده میگرفتن ببینم که دیدم

   • iman

    1

    2

    Ahmadمن کجا یادمه بعد از سوزوکای پارسال نظرم چی بوده،اون موقع من شاید هنوز از سب حمایت کردم درست یادم نیست چون من فکر کنم تا اواخر فصل هنوز به سب امید داشتم

  • iman

   5

   7

   Amin جان فتل از پارسال تا الان اصلا اشتباه نداشته داداش شما یا گیرندتو عوض کن یا عینکتو،اونی که چپ و راست با اشتباهاتش اعصاب هوادارای بیشمار فراری رو خاکشیر کرد شماره 5 نبود 16 بود منتها ما خطای دید داریم

  • Sam

   7

   7

   لکلرک هنوز اونقدر خوب نشده و به اون سطح بالا نرسیده که بشه با فتل مقایسش کرد الان شاید بشه با همیلتون فعلا مقایسش کرد .(با توجه به ماشینی که براش شخصی سازی کردن) تو ریس کاملا مشخصه ضعفاش مثل دیروز که اونجور پشت بوتاس موند مثل سبک رانندگی همیلتون که باید بدون این که کسی جلوش باشه با یه ماشین قوی فقط گازشو بگیره و توان سبقت نداره مگر ماشین ضعیفی جلوش باشه. فعلا فقط زورش به تعیین خطا میرسه .

   • THE MINDBLOWER

    5

    1

    درمورد لوییس موافق نیستم.
    لوییس هنوزم عالی سبقت میگیره فقط مشکل اینجاس نیازی نداره وگرنه الونسو رو که بهترین مدافع جهانه(از نظر من) چنباری از بیرون اچمز کرده.

   • ...m6...

    7

    0

    😂😂😂سم تو فوق العاده ایی با کامنتت خنده بر لبمان اوردی درود…لکلرک …مقایسه ..لوییس😂😂😂اصن فکرشم به سرت نزنه البته این نوع تفکرات فقط از شما سر میزنه😂😂 جوک۲۰۱۹ و ۲۰

   • ...m6...

    3

    0

    عذر میخوام الفش نیومد…

   • Ali

    7

    1

    Sam
    لکلرک رو‌با همیلتون مقایسه میکنی موندم کی بهت لایک هم داده من موندم همیلتون چه خونی به جگر شما یه نفر کرده ؟؟من که فن مرسدسم دو‌روز دارم از فتل به خاطر رانندگیش حمایت میکنم ولی حالا حال هم لکلرک‌ و هم فتل مونده به همیلتون برسن .

   • Danial

    5

    0

    نمیدونم چرا حتی اگه بحث دو تا راننده دیگه هم باشه یکی میاد همیلتون رو خراب میکنه بعد یه جوری به موضوع خودش ربط میده..
    با منطق و دید فنی نظر بدیم لطفا نه تعصب بیخود

  • Amin

   0

   1

   نوید جلالی:فتل با این سبک تونست ۴ بار قهرمان جهان بشه چون ماشینش اختلاف زیادی با ماشین های دیگه داشت ب علاوه حمایت کامل گاراژ رو هم داشت که هم تیمیشو واسش حذف کنن،
   درثانی من نمیگم سبک فتل اشتباهه
   میگم خود فتل داره پشت ماشین رو ناپایدار میکنه ب عنوان مثال تو ردبول با ۳۰ درصد اشتباه تو میزان گاز دادن ماشین اسپین میشد
   اما ماشین فراری با ۱۰ درصد اشتباه میتونه اسپین بشه دقیقا اتفاقی ک تو بحرین افتاد
   هرچند فتل رفته رفته داره دامنه اشتباهش تو گاز دادن بیشتر رو کم میکنه اما خب قطعا زمانبر هست
   و در پایان فراری باید بتونه این قدرت بیشتر موتور نسبت ب مرسدس رو ی جا نشون بده و زمان بخره ب همین دلیل فلسفه ماشین رو با داون فورس پایین بسته بودن هرچند با آپدیت سنگاپور تونستن ب بالانس خیلی خوبی برسن و اگه روسیه ماشین خراب نمی شد یک دو برا فراری بود

  • امین

   1

   0

   استاد امین شما حقتو بدجور خوردن خدایی!!
   شما برو تو دانشگاه درس استراتژی فرمول یک تدریس کن.
   پرفسور مرسدس دربدر دنبال شماست.

  • Ahmad VETTEL

   0

   0

   Amin:
   برتری ردبول و اینا رو بنداز دور
   جواب بده چطور قبل و بعد اون 4سال فتل با این سبک ماشینش ناپایدار نمیشد و اینطوری اسپین نمیکرد ولی امسال این مشکلا پیدا شده؟

  • Amin

   0

   2

   جناب ادمینی که کامنت گذاشته بودی
   خیلی خوب میشد که سانسور بازی رو کنار میذاشتی و جواب من رو هم قبول میکردی تا حداقل این بدبینی فتل فن ها برطرف بشه و بفهمن منظور من چیه!
   #ظرفیت_داشته_باشیم

 8. FerrariF2004

  1

  11

  بعضی از طرفداران سباستین اون زمان که نیکو روزبرگ هیچ قهرمانی جهانی نداشت ولی داشت برای قهرمانی با همیلتونی که قهرمانی جهان رو داشت بر سر قهرماانی رقابت میکردند بشدت از نیکو طرفداری میکردند و رقابت آزاد رو حق نیکو میدونستند اما حالا که داستان مشابهی بین فتل و لکرک پیش اومده و حتی بحث قهرمانی جهانی هم مطرح نیست لکرکی که مثل نیکو هیچ سابقه ای تو قهرمانی جهان نداره رو بچه خطاب میکنند و توقع دارند مثل راننده دوم باشه. این همه تناقض واقعا حیرت آوره! امیدوارم کامنتم که هیچ توهینی توش نیست تایید بشه.

  • Ahmad VETTEL

   4

   1

   FerrariF2004:
   اینکه میخوایم به هیچ کدوم از دو راننده دستور تیمی ندن یا اگر میدن هم فقط به راننده ای که کندتر هست دستور تیمی بدن معنیش اینه که لکلرک بشه راننده دوم؟
   اینکه مخالف دستور تیمی دیروز هستیم معنیش یعنی راننده دوم بودن لکلرک؟
   دیگه کم کم شک میکنم که بعضیا شاید مفهوم جملات رو متوجه نمیشن

 9. mahyar

  7

  0

  نظر منو بخواید اصلا” برگردوندن جایگاه عاقلانه نبود . اصلا” نباید ب سب فشار میاوردن . و رادیو اول هم که فراری برگشت به چارلز یحو گفت دور بعدی سب جاشو باتو عوض میکنه . همین باعث شد تا چارلز بره تو رادیو . کلا” این اشتباه باعث شد تا تیم بره تو حاشیه . حالا دلیل خاموش شدن موتور سب مشخص نیست ولی چارلز با وجود دفاع قابل قبولش توی ایتالیا ، اینجا توی سبق گیری خوب نبود . یعنی ی سری اشتباهاتی معقه سبقت گیری کرد که نباید میکرد . وقتی فاصلش اونقدر به بوتاس نزدیک نبود میرفت تا از داخل پیچ سبقت بگیره که دیدیم به خاطر فاصلش و جایگیری بدش توی پیچ بیشتر ازش عقب میفتاد تا این که ازش رد بشه .
  خلاصه این گرندپری روسی . گرندپری اشتاه فراری بود .
  امیدوارم توی گرندپری بعدی این مشکلات نباشه دیگه .
  ولی خودمونیم توی ری استارت لویس . گفتم رفت تو باقالی ها یجوری لویس ری استارت کرد که خودش هم قافل گیر شد 🙂

  • THE MINDBLOWER

   3

   0

   بیشتر از چیزی که فکر میکرد مدیوم از سافت کندتر بود تو استارت.
   وقتی با ساینز بغل به بغل شدن شانس اورد سب رفت برای استارت وگرنه ساینزم میگرفتش.

 10. حسین

  4

  0

  سلام دوتا سوال داشتم میخواستم بدونم ممکنه مرسس قطعات سال بعدو تو این گرندپری های اخر فصل که قهرمانیشون تقریبا قطعیه تست کنه
  و سوال دومم این چند وقته خیلی درباره سبک رانندگی فتل صحبت شده میخواستم بدونم ممکنه درباره سبک رانندگی لوییس هم توضیحی بدید اخه لوییس اوایل فصل میگفت با ماشین امسال زیاد راحت نیستش

 11. Nohed81

  8

  1

  Amin تو راست میگی، اصلا فتل هیچی نیست، تو مواظب باش موقع ترمزگیری گاز نده، چون بدجور میچرخی، ای خدا مردم یا خوابن یا خودشون بخواب زدن

  • Sebvettel5

   3

   3

   این لکرک از یه طرف با فتل یه سری تعهداتی گذاشته بود از یه طرف دیگه به صورت محرمانه با تیم یه توافق دیگه کرده بود که اگه سباستین از من رد شد و جاشو به من نداد شما بیاید وارد عمل بشید و از طریق پیت استاپ جامو پس بگیرید😐سباستین هم گفته بود که احتمالا برنامه‌های دیگه‌ای هم بوده که من خبر نداشتم و این برنامه پیت استاپو میگفت.لکرک واقعا باید بره خجالت بکشه مث بچه‌ای میمونه که بقال سر کوچه پولشو نمیده و توان پس گرفتنشو نداره و میره باباشو میاره😂
   بعدشم واقعا تو از بوتاس نتونی رد بشی اینم یه بحث جداست کلا لکرک منو یاد همیلتون میندازه تا وقتی که پیشتازه و پول در اختیار داره خیلی خوب مسابقه میده وقتی اون پشت هست توان رقابت و سبقت رو نداره.لکرک باید سبقت و رقابت رو از فتل مکس و دنیل ریکیاردو یاد بگیره.تمااام

 12. alireza_h

  2

  8

  فتلی که به ریکیاردو باخت و اگر به رایکونن حکم نمی‌شد که راننده دومه، هم می‌باخت! و امسالم یحتمل‌ به لکرلک خواهد باخت…

  به نظر من اگر رایکونن جاه‌طلبی لکرلک رو داشت، حتا امسال بهتر از لکرلک نتیجه می‌گرفت… اما لکرلک اومد تیم اول؛ چون حدود دو دهه سنش کمتره و حداقل ده سال درخشان پیش روش!

  همه می‌دونیم لکرلک و ورشتپن و حتا اکون و ساینز و نوریس آینده فرمول یک هستن… و این بین اونی موفق‌تر خواهد بود که در ابتدا شانس در زمان درست در مکان درست رو داشته باشه و بعد جاه‌طلبی رسیدن به قهرمانی! (این خیلی مضحک هست داشتن این جاه‌طلبی رو مذموم بدونیم؛ مولفه‌ای که لکرلک و ورشتپن رو از امثال بوتاس متفاوت کرده!)

  • mehdi vettel

   5

   3

   به جون خودم ****
   چند وقت نظراتی که میدی رو دنبال میکنم
   قشنگ همون حرفای ***رو میزنی 😂😂😂

   ولی خدایی چرا باید به رایکونن حکم کنن راننده دومی؟؟؟
   رایکونن که پارسال خیلی از جاها الویت اول تیم بود
   مونزا
   برزیل
   آمریکا

   البته در مجموع بیشتر دستور تیمی ها به نفع سب بود ولی خدایی سب سریعتر بود اونم با اختلاف

   درسته از سب متنفرید ولی دیگه خواهشا بدیهیات رو تحریف نکنید

   • Ahmad VETTEL

    3

    1

    آره مهدی دقت کردی؟
    نمیدونم چرا فکر میکنم همون استاد خودمونه

   • alireza_h

    1

    4

    بدیهیات: فتل قهرمان می‌شه، اما ففط زمانی که بهترین ماشین و یه هم تیمی وینگ من صرف داشته باشه! و گر نه، با پیش اومدن کوچکترین کمبودی، رقابت رو حتا به هم تیمیش هم خواهد باخت…

    + من طرفدار هیچ راننده‌ای نیستم (آخرین باری که بودم، طرفدار مونتویا بود که داشت به عنوان یه جوون کله شق حال بزرگترها رو می‌گرفت… حال هم لکرلک و ورشتپن رو به خاطر تقریبا همون موضع دوست دارم اما طرفدارشون نیستم؛ چون سنی ازم گذشته و استقلال شخصیت دارم اونقدری که بادبزن [فن] هیچ فرد غیری نباشم)

   • mehdi vettel

    2

    1

    alireza_h
    من فقط یه شوخی کردم چون نظراتت کپ گزارشگر صدا و سیماس

    نظرت راجب سب هم محترمه و دلیل نمیشه هرکس یه نظر یکسان داشته باشه

    ولی یادت باشه راننده سر خود و بدون اجازه تیم نمیتونه بره رو مود های بالاتر موتور و هرکس هم که تو مسابقه سریعتر هست و موتورش خراب میشه دلیل بر استفاده از مودهای بالای موتور نیست

 13. Mr.Clutch

  7

  0

  از کدوم قرارها؟؟؟
  از همونایی که قرار بود تو تعیین خط مونزا اجرا کنی و نکردی؟
  همونطور که بعداز اتریش تو فهمیدی چجوری میشه سبقت گرفت ، فتل هم فهمید چجوری میشه زد زیره قرار

 14. JJ_Formula1

  7

  1

  واقعا گاهی لازمه آدم نجابت بیشتری داشته باشه.
  به عنوان یه نفر که 10-12 سال هست دارم مسابقات رو دنبال می کنم اصلا توجیه لکلرک برام قابل قبول نیست
  به نظرم خودش وقتی دید که فتل خودش رو از همیلتون جدا کرده ضرورتی نبوده که بهش راه بده
  قرار بوده در صورت درگیری فتل و همیلتون بهش کمک کنه
  همیلتون که کلا جا موند (نزدیک بود رده اش رو به ساینز هم بده) پس چه توجیهی بوده که گاردش رو باز نگه داره.
  واقعا مسابقات در این حد جای بچه ها نیست.
  آقای لکلرک بزرگ شو لطفا
  سریع بودن کافی نیست …

 15. Reza.MC

  9

  0

  یک دلیل دراماتیک شدن بیش از حد این قضیه فقط و فقط بچه بازی راننده جوون و از اون بدتر کودکستانی به نام گاراژ فراری است (این واژه ای بود که گزارشگرای آلمانی استفاده کردند.) نقل قول شارل:”اگر لوئیس و سباستین با هم چرخ به چرخ می شدند، مشخصاً من به سباستین راه می دادم نه لوئیس. و این چیزی بود که روی آن توافق کرده بودیم.”
  خوب این که مسلمه نیاز به توافق نداره. سالهاست همه همتیمی ها همین کارها رو می کنند. بارها دیدیم واتری به لوییس همینجوری کمک کرده و برعکس. یک نشانش این همه 1-2 از طرف تیم مرسدسه. شارل نشون داد چقدر عجوله. فکر کرد کل مسابقه 3 دوره و الانه که سب از خط پایان رد بشه تیم هم از اول عجول تر.
  ولیکن سوای خرابی ماشین سب، به نظر میرسه در کل تیم یک جریان آنتی فتل برقراره. اون از مصاحبه سب که میگفت چیزهایی هست که مردم حق دارند بدونند ولی چون نمیخوام جو تیم به هر بریزه نمیگم، اون از پیاده شدنش از ماشین، اون از خوشحالی های بی وصف و عجیب گاراژ بعد از پول زدن های شارل، و غیره و غیره.

  آخر مسابقه سب خطاب به شارل: چی شد اول شدی؟
  شارل: نه.
  سب: چرا؟ من که زدم کنار تو رد بشی.
  شارل: آخه بد جایی پارک کردی.
  سب: خب خودت عجله داشتی گفتی زودتر بکش کنار. خخخخ

  حالا حالا مونده تا امثال شارل به پای بزرگانی مثل سب، کیمی یا لوییس برسند. بهتر بودن توی چند تا رقابت یا حتی یک فصل هم از بزرگی اونها کم نمی کنه. در ضمن اینکه این تیمها نیستند که اسطوره می سازند. بلکه اونها فقط می تونند عامل قهرمانی یا عدم قهرمانی یک راننده باشند. اسطوره شدن نه فقط به مهارت، بلکه به منش، رفتار و کردار آدمهاست.

 16. iman

  3

  9

  طرف میگه فتل دین داشت تو اسپا ادا کرد مثل اینکه فیلم هندیه، داداش فرمول یک قواعد خودشو داره و چارلز تو هر دو پیست پلپزیشن داشته و از نظر امتیاز جلوتره پس اولویت استراتژی با چارلزه، حالا تو سنگاپور یه اولویت به فتل دادن و قرار تیم بوده که سوچی جبران کنن و همه چیز درست پیشرفته جز موتور سوزوندن فتل که اونم مقصر نه چارلزه و نه تیم من نمیدونم این همه جو برای چیه

  • Ahmad VETTEL

   4

   1

   در ضمن شرط اینکه وقتی یه راننده امتیاز بیشتری داره تیم ازش بیشتر حمایت کنه واسه وقتیه که فاصله راننده ها حداقل 30-40 امتیاز باشه و تازه اونم واسه وقتیه که تیم واسه قهرمانی بجنگه
   الان که فراری شانس هیچ قهرمانی نداره لکلرک میخواد کجا رو فتح کنه که باید فتلو واسش فدا کنن؟

   • iman

    2

    6

    Ahmad برای دومی هنوز شانس داره و چون خط یک رو داره و امتیازی هم جلوتره اگر قرار به اولویت باشه حق اونه هر چند من موافق رقابت آزادم،حالا تو بگو به چه حسابی باید اولویت به فتل بدن،لابد به خاطر چهر قهرمانی که آخربش ۶ سال قبل بوده

   • Ahmad VETTEL

    2

    1

    قبل روسیه،فتل و لکلرک 6متیاز اختلاف داشتن
    سر 6امتیاز لکلرک باید راننده اول میبکد تو روسیه؟
    خداحافظ موفق باشی

 17. Behrooz

  0

  2

  من دیروز گفتم فتل اگر خلع پشت لکلرک رو نداشت احتمال بالای هفتاد هشتاد درصد نمیتونست از لکلرک رد بشه و پیچ رو صدرصد مال خودش کنه . اصلا نمیشه نظر قطعی در این مورد داد ، امروز دیدم ***** هم همین حرف رو زده ، بهرحال ما یک بیننده معمولی هستیم ولی اون دیگه خودش راننده فرمول دو بوده و بهتر از من و شما میتونه موضوعات رو درک کنه . حالا بعضی از دوستان هنوز اصرار دارند که فتل صدرصد رد میشد ! مطمعن باشید اگر لکلرک داخل رو میبست امکان رد شدن ازش خیلی کمتر میشد .

  • yas

   1

   0

   اگه شارل دفاع میکرد، علاوه بر سب، ممکن بود لوییس هم ازش رد بشه. تا پیچ ۲ هر اتفاقیمیتونست بیفته.
   اون آدمی هم که شما در موردش صحبت کردی رو ما چند وقته نظراتشو تعقیب میکنیم،
   به شدت آنتی فتله.

   بین دوستان لوییس فن، خیلی‌ها هستن که بیشتر از این گزارشگرای تقلبی اطلاعات دارند

دیدگاه خود را بیان کنید