فرمول یک ایران – تمرین اول گرندپری آلمان 2019 در ساعت 13:30 به وقت تهران در پیست هوکنهایم شروع و با صدرنشینی سباستین فتل از تیم فراری به پایان رسید.

خلاصه ای از رخداد های این تمرین….

13:30 – پرچم سبز و شروع تمرین اول ….

13:48 – رابرت کوبیتسا با مشکل دی ار اس روبرو شده است و به تیم این مسئله را اطلاع می دهد که نمی تواند در مناطقی که دی آر اس فعال شده است از آن استفاده کند.

13:49 – پرچم قرمز؛ کوین مگنوسن به تیم می گوید خودرو قدرتش را از دست داده است و در پیست متوقف می شود.

13:59 – پرچم سبز و از سرگیری تمرین؛ پسران مرسدس وارد پیست می شوند و والتری بوتاس با تایر سافت فعلا با ثبت زمان 1.14.828 ثانیه نزدیک به 0.7 ثانیه از همتیمی خود سریعتر است.

14:01 – رومن گروژان به تیم خود اعلام می کند که خودرویش در پیچ های سرعت پایین کم فرمانی بسیار زیادی را دارد.

14:06 – دنیل ریکاردو نیز به تیم خود اعلام می کند که در پیچ شماره 2 و 6 کم فرمانی زیادی را دارد.

14:07 – چارلز لکلرک فعلا با ثبت زمانی 0.3 ثانیه سریعتر از همیلتون و 0.3 ثانیه کندتر از بوتاس خود را در رده دوم قرار می دهد.

14:08 – همیلتون و فتل نمی توانند به اندازه هم تیمی های خود فعلا پیشرفتی را از خود نشان دهند و در رده سوم و پنجم می مانند.

14:10 – به نظر می رسد که ریسینگ پوینت بروزرسانی عظیمی را که داشته کارساز بوده و فعلا لنس استرول با تایر های مدیوم خودش را در رده هشتم قرار داده است و سرجیو پرز در رده دهم.

14:12 – به نظر می رسد که مکس ورشتپن و پیرگسلی روی دو برنامه متفاوت کار میکنند، ورشتپن فعلا در رده چهارم قرار دارد و گسلی در رده چهاردهم. ظاهرا گسلی در حال بررسی شرایط مسابقه ای می باشد.

14:14 – مکس ورشتپن به تیمش اطلاع می دهد که تایرهایش به میزان فوق العاده زیادی دچار بیش گرمایش می شوند.

14:15 – سرجیو پرز با تایرهای مدیوم خودش را به رده ششم و 0.799 ثانیه ای بوتاس می رساند!

14:26 – جورج راسل به تیم” ماشین اصلا نمیچرخه! به هیچ ایپکس پیچ های سرعت پایین نمی رسیم.”

14:28 – همیلتون موفق می شود با ثبت سریعترین زمان در سکتور سوم، خودش را با زمان کلی 1.14.315 ثانیه به صدر جدول زمانی برساند.

14:35 – کیمی رایکونن به وضعیت برخی رانندگان در پیست اعتراض می کند.”چه غلطی دارن می کنند اینا.”

14:36 – چارلز لکلرک با تایر سافت فعلا با ثبت زمان 1.14.268 خودش را در صدر قرار می دهد.

14:40 – سباستین فتل هم با ثبت زمان 1.14.031 خودش را در صدر قرار می دهد.

14:44 – لکلرک در پیچ شماره 6 زمان زیادی را نسبت به فتل از دست می دهد.

14:45 – استرول اعتراض شدیدی را نسبت به رفتار لکلرک می کند.”هرکسی که این کارو کرد و یک دفعه ای پیچید باید بدونه که خیلی کارش خطرناک بود، من داشتم با سرعت خیلی بالایی نزدیک می شدم.”

14:47 – خودروی بروزرسانی شده کوبیتسا فقط 0.2 ثانیه با جیوویناتزی اختلاف دارد و خودروی غیرارتقا یافته راسل 0.6 ثانیه!

14:53 – والتری بوتاس به تیم اطلاع می دهد که خیلی واضح هست که ما در عقب خودرویمان بیش گرمایش زیادی را داریم.

14:54 – نیکو هالکنبرگ: من فکر می کنم که خودرویمان در جایی مشکل دارد.

14:55 – باز هم رنو در مستقیمی ها سرعت بالایی را از خود نشان می دهد و فعلا دنیل ریکاردو با سرعت 327.4 کیلومتر برساعت بالاتر از لکلرک و نوریس قرار دارد.

14:57 – پرچم زرد، والتری بوتاس در سنگلاخ رفته و باعث نشان داده شدن پرچم زرد شده است.

15:00 – همزمان دنیل ریکاردو نیز به دلیل هوای کثیف خودروی جلویی کنترل خودرویش را از دست می دهد و در پیچ شماره یک اسپین می شود و پرچم زرد دوباره برافراشته می شود.

پایان تمرین اول گرندپری آلمان و صدرنشینی سباستین فتل

جدول زمان های ثبت شده رانندگان در تمرین اول گرندپری آلمان 2019:

 

ردهرانندهتیمزمان
1سباستین فتلفراری1:14.013
2چارلز لکلرکفراری+0.255
3لوییس همیلتونمرسدس+0.302
4مکس ورشتپنردبول+0.317
5والتری بوتاسمرسدس+0.647
6پیرگسلیردبول+0.800
7کارلوس ساینزمکلارن+1.049
8رومن گروژانهاس+1.061
9لنس استرولریسینگ پوینت+1.178
10دنیل ریکاردورنو+1.554
11سرجیو پرزریسینگ پوینت+1.591
12لندو نوریسمکلارن+1.603
13کوین مگنوسنهاس+1.746
14دنیل کویاتتورو روسو+1.763
15الکساندر آلبونتورو روسو+1.764
16نیکو هالکنبرگرنو+1.810
17کیمی رایکوننآلفارومئو+0.647
18آنتونیو جیوویناتزیآلفارومئو+2.369
19رابرت کوبیتساویلیامز+2.546
20جورج راسلویلیامز+3.113

33 دیدگاه

 1. ايزديار

  0

  51

  دقت كرديد كه پيست وسط يه جنگله و كل پيست اطرافش درختان بلند

  اما نكته جالبي كه يكي از دوربين ها شكار كرد اين بود كه يكسري كلاغ ها هم از تراس لونه هاشون داشتن تمرين رو تماشا ميكردن
  و ساندويچ سوسيس دو نونه ميزدن بر بدن

  • miladhammer44

   17

   1

   ایزدیارجون این پیست قبلا6/9کیلومترطولش بودوچهارمستقیمی بلندداشت که اواخردهه 90واوایل2000به 340-350کیلومتردرساعت می رسیدواومدن به خاطربلندبودنش کوچکش کردن …اگه الان اون پیست قبلی بودفراری راحت اول میشدحالا طرفدارای فراری بهشون برنخوره …ولی من خودم ازپیستهایی که سرعت350-360میرسه بیشترخوشم میادتاپیستهایی مثل موناکوومارنابی..

 2. 5red16

  20

  4

  سلام
  یک سوال
  مرسدس بال جلو رو به کلی تغییر داده
  الان بال جلوشون خیلی شبیه فراری شده
  طرفدار دوآتیشه فراری ام اما خدا نکنه مرسدس با آپدیتهاش عقبگرد کنه…
  لطفا در مورد آپدیتهای مرسدس کاملا اطلاع رسانی کنید
  رنگشون هم جالب نبود
  یاد ویلیامز میوفتی
  درضمن خواهشا به خاطر تایم فراری جوگیر نشید
  فراری با سافت تایم زد و مرسدس با مدیوم
  فراری تو تک دورها شاید خوب باشه ولی در کل…

  • JBjb

   18

   23

   فرض مثال گرندپری آلمان رو فراری ببره. مجارستان سنگاپور بلژیک ژاپن مکزیک آستین برزیل ابوظبی رو چکار می خوان بکنن؟ تنها راه بردن اینا توسط فراری ها اینه که مرسدس اصلا شرکت نکنه :)) تازه اونوقت با ردبول و وشتپن طرف هستند اگر فراری بتونه ماشینی با سرعت مسابقه ای سریعتر از ردبول آماده کنه!! در نهایت شاید توی مونزا یا روسیه کمی شانس داشته باشند.

   • Kiarash_Ferrari

    26

    2

    دوست عزیز ولش گرندپری های بعدی فعلا همین آلمان رو ببینیم فراری میتونه ببره یا نه بعد باید بریم سراغ مسابقه بعدی در ضمن همین پیست میتونه فراری برای رقابت با مرسدس زنده نگه داره هر چند که کمی دور از انتظاره ولی اتفاق هست ممکنه باعث نزدیکتر شدن فراری بشه یا نه دیدی مرسدس باز یک اپدیتی زد که دیگه جاشو تثبیت کنه

   • THE MINDBLOWER

    12

    2

    دوست عزیز بازگشت سب واسه روحیس

 3. pouya

  25

  2

  دورهای مرسدس ها با تایر مدیومه
  باید خیلی سریعتر باشن
  فقط امیدوارم مثه سیلوراستون نباشه
  و تیما باهم رقابت کنن و از مسابقه لذت ببریم

  به امید مسابقه جذاب

 4. JBjb

  26

  7

  سریعترین تایم فراری ها با نرم ترین لاستیک یعنی سافت ( قرمز) بود ولی مرسدس ها سریعترین تایم شون رو با مدیوم ( زرد) زدند و به شدت هم سریع بودن روی مدیوم و به دلایل مختلف از اشتباه راننده تا خارج شدن از پیست و ترافیک دورهای آخر هر دو مرسدس روی مدیوم خراب شد. و ماشین مرسدس توی آلمان خیلی خیلی سریعتر از اینی یه که توی نتایج می بینید. و مثل همیشه تا زمان Q3 تعیین خط از سریعترین مودهای موتور شون رونمایی نمی کنند.

  هوا و پیست خیلی گرم بود اگر مسابقه هم خیلی گرم باشه، اگر مرسدس ها خط جلو و 1-2 نباشند یا توی استارت رده از دست بدند، بخاطر گرما و پشت ماشین فراری یا ردبول موندن داغ میکنند نمی تونند ماشین بهترین عملکردش رو نداره

 5. iman

  17

  6

  تمرین اول امیدوار کننده بود، فکر کنم اینجا اختلاف کمتر از سیلور استون باشه ولی مرسدس احتمالا کمی سریعتره

 6. محمدرضا

  22

  2

  امسال بنظرم مدیوم و سافت نداره . دیدیم که مدیوم خیلی سریعتر بوده حتی!!چه توتک دورها چه توکل مسابقه. امسال نوع تایرها واقعا تعجب اوره.هیچیشون معلوم نی. تایر سختر سریعتر میشه از تایر نرم تر.کلا توعمل تایرها غیرقابله پیش بینی هستن. و بنظرم چون مرسدس با مدیوم تایم زده پس اگه سافت ببنده حتما سریعتره. همین امسال دیدیم که فراری باسافت شروع کرده و چجوری همون اول مسابقه عقب افتاده از مرسدسا باتایر مدیوم

 7. Kiarash_Ferrari

  13

  0

  با سلام خدمت دوستان فعلا که وضعیت خوبه البته از ترافیک و بیرون رفتن ها و …… که تایم مرسدس هارو خراب کرد هم نباید غافل بشیم ولی فعلا شروع خوبی بود شاید بینوتو راست گفت 🙂 ولی من که داشتم این گزارش رو نگاه میکردم گزارشگر فارسی بودش گفت فراری میتونه با لاستیک مدیوم تایم سریعی بزنه هر چند که این تایم فراری با لاستیک سافت بود و مرسدس هم با مدیوم ولی اگه این هم حقیقت باشه اینم میتونه خبری خوبی باشه برای رقابت نزدیک تر و البته هیجانی تر البته فقط نیاز به یک کمک دیگه هم داریم اونم هواشناسی هست که هوا گرم شه :):) این به نفع فراری هست البته پیشبینی بارون هم میشه اینم به نفع مرسدس که دیگه مشکل گرمایی ندارن :X:X

 8. ....kh:n....

  12

  1

  اگه در نظر بگیریم فراری تمرین ۱و۲ خیلی به موتور فشار نمیاره تایمهاشون کمی امیدوار کنندس.البته اختلاف لاستیک هم باید درنظر گرفته بشه.
  مسابقه بارونیه

 9. JBjb

  2

  36

  دوست عزیز THE MINDBLOWER مسئله اینه که مشکل فتل ” روحیه ” نبوده و نیست، و هر چی گفتن و میگن این یکی دو ساله به دلیل روحی روانی و… و فلان همش حرف های بی اساس و ساده ترین و ابتدایی ترین تحلیله که هر فردی میتونه از این تحلیل های ساده و ابتدایی در عملکرد مورد هر راننده یا هر ورزشکاری بگه
  هر راننده ای بیاد تو فراری خصوصا امثال آلونسو فتل که به عنوان قهرمان جهان اومدند فراری، فشار روشون زیاده به دلیل جو حاکم بر فراری و میدیای ایتالیا، اما معضل اصلی برتری مطلق مرسدسه و ضعف های فراری در مقابل هیولای مرسدس.

  بدترین مشکلی که برای سباستین فتل پیش اومد مگه هاکنهایم پارسال نبود؟ بعد هاکنهایم چی شد؟ اولیش مجارستان بود که تعیین خط بارانی برای هر دو فراری دردسر شد و فتل از چهارم استارت زد، اما توی استارت اول هم تیمی ش رایکونن رو گرفت، و رفت که بوتاس که رتبه2 رو آندرکات کنه ولی مکانیک های فراری خرابکاری کردند با پیت استاپ 4-5 ثانیه ای و یک ثانیه پشت بوتاس دراومد و مجارستان جای سبقت گیری نداشت با این حال یک سبقت عالی گرفت از بوتاس که مدام دفاع میکرد ولی دیگه وقت و لاستیکی نموند به همیلتون حمله کنه و دوم شد..اگر خرابکاری مکانیک های فراری توی مجارستان نبود، فتل جلوی بوتاس درمی اومد و به همیلتون حمله میکرد میتونست اول بشه

  دومین مسابقه بعد از هاکنهایم توی اسپا ی بلژیک بود که اینم تعیین خط بارونی شد، و فتل از دوم استارت زد و تو استارت همیلتون رو گرفت و تا آخر مسابقه همیلتون اگزوز فتل رو دنبال میکرد و نتونست ازش سبقت بگیره فتل برنده شد.

  اما از اون به بعد یه سری اتفاقات رخ داد: 1- مسئله سنسورهای فیا توی ماشین های فراری 2- رینگ های جدید مرسدس که باعث شد مرسدس بهترین عملکرد رو از لاستیک ها بگیره 3- آپدیت های بد فراری که ماشین رو کند تر کرد، و اینها باعث شد دیگه از سنگاپور تا آخر فصل فراری با یک فاصله قابل توجه توی انواع اقسام پیست ها از مرسدس عقب بیوفته، هم تعیین خط ، هم سرعت مسابقه ای،، مشکل فقط یک چیزه، ضعف فراری نسبت به مرسدس، چه تو سرعت ماشین،چه مدیریت و استراتژی، چه پیت استاپ ها. که از سنگاپور پارسال با آپدیت های بد فراری شروع شد، حتی از ایتالیا که نتونستند مسابقه رو مدیریت کنند و راننده ها رو درگیر کردند که باعث شد رایکونن 2 بار فتل رو ببنده و بندازتش توی کمین همیلتون،، برعکسش مرسدس توی روسیه با وجود مسلم بودن قهرمانی اون دستور تیمی مسخره رو داد برد رو از بوتاس گرفت. یا تو همون ایتالیا بوتاس رو n دور توی پیست نگه داشتند تا از رایکونن دفاع کنه لاستیک های رایکونن از بین بره تا همیلتون ازش رد بشه.

  این روحیه و…همش بهونه بی اساس و ابتدایی یه و رو این مورد زیاد علیه فتل جوسازی و تخریب شده چه توسط میدیای انگلیسی چه افراد تریبون به دست وطنی، همین الان یک هیولای مرسدس بزارن زیر پای فتل، ریکیاردو یا آلونسوی بازنشسته میبینی چطور انگیزه برای بردن ازشون فوران میکنه انگار تازه متولد شدند. دیگه امثال لکرک و وشتپن که 21 ساله هستند و تشنه کسب برد و افتخار جای خود.

  • محمدرضا

   1

   13

   Jbjb عزیزواقعا نکاته فنی و دقیقی رو یاداوری کردی .ممونم بشخصه استفاده کردم . در تکمیله مطالبتون فقط ایترو عرض کنم که اگه راننده از لحاظه روحی تحته فشار باشه باعثه عدم تمرکز میشع و تورانندگیش تاثیر داره. ولی موافق هستم که ماشین و تیم بیشتر از فشار روحی تویه نتایجه فتل اثر گذاربوده

  • Hamed

   6

   12

   یدفعه بیا بگو همش تقصیر فراریه و فتل در کل دوران کریرش مبرا از هرگونه اشتباه چهارتا هیولا و غولم ضمیمه پستت کن قشنگ خالی بشی عزیز دل ماهم ازت قبول میکنیم و میگیم خسته نباشی جماعت جوساز هم به سزای اعمالشون میرسن دیگه اینهمه صغرا کبرا چیدن نداره که

   • iman

    4

    8

    Hamedحامد جان گوش تمام اعضای این سایت ازین حرفا پر شده ، یکساله زیر هر پستی تو این سایت این کامنتای تکراری رو میبینی، حالا بعد از ریس اگر خدای نکرده دوباره سب نتیجه نگیره موتور داغون و باطری خراب و توطئه گاراژم اضافه میشه، زیاد خودتو ناراحت نکن که این اساتید کل کمپانی معظم فراری و کارشناسای مارانلو بردن زیر سئوال،قبلا گفتم طفلک سباستین خودش این پستا رو بخونه توش میمونه که این همه تعصب از کجا اومده

   • Akbar (Ghasemi)

    1

    0

    “کمپانی معظم فراری و کارشناسای مارانلو بردن زیر سئوال”

    بعد از گندکاری کمپانی معظم مارانللویی فراری کامنت میذارم ایمان
    بیا از حرفات دفاع کن
    دو ماشین فراری نتونستن تعیین خط رو تموم کنن یکیشون که یه دورم نزد!
    معظم؟!
    گذشته ها گذشته تا کی درباد تعداد قهرمانی باید خوابید و حال رو از دست داد؟

  • Ahmadff64

   2

   13

   ممنون دوست عزیز JBjb به شخصه لذت برم از خوندن کامنتت. نکات جالبی اشاره کردی بعد از مدتها یه کامنت خوب دیدم فارغ از تعصبات غرض ورزانه.فقط اونایی که دیسلایک دادن نمیدونم کجای دلم بزارم

  • pejman

   5

   8

   مثلا فتل تو المان رفت تو دیوار تقصیر چارلی وایتینگه
   تو کانادام که رفت بیرون تقصیر پیرلی بود مسابقه قبل که زد پشت ورشتپن تقصیر مافیای بود چپ و راست اسپین شدنشم تقصیر منه
   اما من نفهمیدم بارونی بودن چه ربطی داره جوری میگن بارونی بود انگار برای همه پیست خشک میشده و هرجا فتل میرفته فقط پیست خیس و با رونی بوده خب اگه بارونیه برای همه بارونی بوده دلیل نمیشه که

   • JBjb

    0

    9

    pejman ربط بارون رو به تغییر معادلات یه مسابقه نمی دونی که اینجوری داری میگی. وقتی که بارون بزنه ماشین هایی عملکرد بهتر دارند که دانفورس و چسپندگی بیشتر و بهتری داشته باشند. ماشین های با دانفورس کمتر مثل فراری ها، توی پیست خیس و یا در حین بارندگی بیشتر از ماشین های مرسدس و ردبول و هر تیم دیگه ای که دانفورس زیاد داشته باشه دچار مشکل میشند. در کنار مورد دانفورس، فراری به دلیل فلسفه طراحیش بالانس ضعیفتری نسبت به مرسدس و ردبول داره یعنی ناپایداری بیشتری داره و زمانی که شرایط پیست غیرعادی بشه مثل بارندگی بیشتر نمود پیدا میکنه.

    فتل یکی از بهترین راننده های فرمول یک توی بارون بوده و هست و اولین بردش رو سال 2008 زمانی که راننده تورو روسو بود توی مونزای بارونی به دست آورد، این ماشین فراری یه که تو بارون نسبت به رقبایی چون مرسدس و ردبول به دلیل دانفورس ضعیف تر و چسپندگی ضعیف تر ، مشکلات بیشتری پیدا میکنه و راننده ای که اون رو می رونه دچار مشکل میکنه. تو همون هاکنهایم سال قبل هم عامل برخورد پیست خیس بارونی بود و دو دور قبلترش هم رایکونن از پیست خارج شده بود. سال 2018 فراری دانفورس ضعیف تری نسبت به ردبول و مرسدس داشت، تو تنها پیستی که بارون اومد ماشین های فراری از پیست خارج شدند و ماشین فتل بدجایی بیرون رفت نزدیک به دیوار بود. امسال هم باز فراری دانفورس و چسپندگی ضعیف تری نسبت به ردبول و مرسدس داره و مشکلات لاستیک های پیرلی و ناپایداری و کم فرمونی هم بهش اضافه شده

   • iman

    7

    2

    وقتی یه پیست بر اثر بارندگی خیس میشه تمام قواعد آیردینامیک ماشینا به دلیل حرکت با سرعت پایینتر و استفاه از تایرهای بارونی به هم میریزه و نود درصد کار برمیگرده به مهارت و تمرکز راننده و گاها نتایج غیر مترقبه هم به دست میاد مثل برد خود سب تو مونزا 2007یا 2008 درست خاطرم نیست، آیا خودروی توروروسو دانفورس بهتری داشت مسلما نه، برای همینه که مثلا به سنا میگفتن مرد بارانی به دلیل تبحرش تو پیست بارونی و لغزنده

   • JBjb

    1

    7

    iman حرفی که میزنی در مورد اینکه سخت تر شدن کار راننده تو بارون اشتباه نیست طبیعی یه، و از قضا فتل مسابقات بارونی فوق العاده ای داشته و حتی با تورو روسو برنده شده تو بارون اما حرفت در مورد نادیده گرفتن تاثیر دانفورس زیاد توی بارون کاملا اشتباهه و وقتی که یک پیست خیس میشه یا بارون میزنه، به دلیل پر آب شدن سطح پیست ماشین هایی که دانفورس یا نیروی به پایین بیشتری دارند مثل ردبول ها مرسدس ها، تو چنین شرایطی خیلی خیلی بهتر کار میکنند در مقایسه با ماشین هایی یه که دانفورس یا نیروی رو به پایین کمتری دارند و این دسته بسیار آسیب پذیر و ناپایدار میشن مثل فراری 2018 توی هاکنهایم که برای راننده هاش که توی رتبه 1-2 بودند در جریان مسابقه گرون تموم شد. فراری از 2018 تا الان توی پیست های خشک و هوای گرم هم دانفورس کمی داره و جدیدا ناپایداره و با پیرلی به مشکل خورده دیگه وای به حال پیست خیس شده از بارون ببین دیگه چه فاجعه ای میشه.
    در ضمن پارسال تو آلمان وقتی هر دو ماشین فراری بخاطر بارون از پیست خارج شدند لاستیک بارون ( وت یا اینترمدیت) نداشتند. لاستیک های سافت داشتند و این روی پیست خیس احتمالا حادثه و سرخوردن ماشین و از پیست خارج رو بیشتر میکنه نسبت به زمانی که از وت یا اینترمدیت استفاده بشه، اونم با این ماشین های فراری که به هیچ وجه نسخه های 2018 و 2019 ش مناسب بارون نیست به دلیل دانفورس پایین که با یک پیست خیس بارونی برای این جور ست آپ ها، چسپندگی به حداقل می رسه

  • iman

   2

   2

   Jbjbدوست من حرفت در مورد دانفورس تو شرایط عادی درسته ولی الزاما تو بارون نه، یعنی ماشینی که تو شرایط نرمال دانفورس بالاتری ایجاد میکنه دلیل قطعی نیست که توی بارون هم حتما اینجوری باشه ضمن اینکه من هیچوقت نگفتم سب راننده ضعیفیه و اشاره هم کردم که با توروروسو برنده شده، من اگر انتقادیم میکنم به شرایط فعلی سب هست و بیشتر از هر کسی دوست دارم سریع از این وضعیت خارج بشه

دیدگاه خود را بیان کنید