فرمول یک ایران – به افتخار مقام تاریخی لنس استرول در مسابقه آذربایجان، ما قصد داریم با شمارش معکوس، 10 راننده جوان برتر را که بر روی سکو ایستاده‌اند، به شما معرفی کنیم. شما چند نفر را می‌توانید نام ببرید؟

10 – بروس مک لارن، 1959 در فرمول یک بریتانیا، 21 سال و 322 روز

کوپر مدیر تیم - بروس مک لارن

کوپر مدیر تیم – بروس مک لارن

در فصل 1959 یک رکورد توسط کسی به دست آمد که در آینده خالق یک تیم شد، برنده کسی نبود جز بروس مک لارن. او در سن 22 سالگی به عنوان جوان ترین کسی که توانسته است این رکورد را در سبرینگ به دست آورد شناخته شد. رکوردی که برای 44 سال در جهان دوام یافت تا این که فرناندو آلونسو آن را در سال 2003 از آن خود کرد. این جام 5 ماه پس از ظهور ماجراجوی نیوزلندی به عنوان جوان ترین ورزشکار که تا به آن زمان دیده شده بود به دست آمد. او جایگاه سوم را برای کوپر T51 خودش پس از هم تیمی‌اش جک برابهام و استرلینگ ماس بریتانیایی در گرندپری آینتری بریتانیا به ارمغان آورد.

9 – الیو دی آنجلیس، 1980 فرمول یک برزیل، 21 سال و 322 روز

الیو دی آنجلیس سمت چپ

الیو دی آنجلیس سمت چپ

ایتالیایی محبوب و خونسرد به عنوان آخرین نجیب زاده مبارز نام گذاری شده است. الیو دی آنجلیس هم به سرعت پشت فرمان یک خودروی فرمول یک ظهور کرد. ثبت مقام چهارمی در اولین مسابقه فصل با شادو (Shadow) در سال 1979، فصل بعد دی آنجلیس تنها در دومین مسابقه‌اش برای تیم جدیدش، لوتوس به روی سکو رفت. در ادامه سکوی دومی در پایان گرندپری برزیل در اینترلاگوس را به دست آورد و پشت سر رنوی رنه آرنو قرار گرفت که دومین پیروزی را برای یک خودروی توربوشارژر فرمول یک کسب می کرد. این دی آنجلیس را به جوان ترین کسی که توانست در تاریخ سکو کسب کند، تبدیل کرد. وی توانست رکورد 31 ساله ی بروس مک لارن را هم به نام خود کند.

8 – رالف شوماخر، 1997 فرمول یک آرژانتین، 21 سال و 287 روز

رالف شوماخر

رالف شوماخر

رالف شوماخر این موفقیت را تنها در سومین مسابقه خود در فرمول یک همراه با جردن به دست آورد. هرچند این پیروزی تحت تاثیر شرایطی بود که در مسابقه رخ داد. رالف آلمانی مسابقه را با مقام سومی به پایان برد، اما در روزهای دیگر او ممکن بود دوم و یا حتی اول بشود اگر که آن حرکت تازه کارانه را انجام نمی‌داد، زمانی که پشت ماشین هم تیمی‌اش جیانکارلو فیزیچلا حرکت می‌کرد سعی داشت هر طور شده از او عبور کند در حالی که اگر صبر می‌کرد تیم حتما تغییر جایگاه دو راننده را در دستور کار خود قرار می‎‌داد. لازم به ذکر است که برادرش مایکل 23 ساله بود وقتی که اولین بار در یک مسابقه فرمول یک شرکت کرد.

7 – رابرت کوبیکا، 2006 فرمول یک ایتالیا، 21 سال و 278 روز

رابرت کوبیکا

رابرت کوبیکا

رابرت کوبیکا در نیمه فصل 2006 توسط بی ام و – سائوبر برای جایگزینی راننده‌ای انتخاب شد که نباید کمتر از او می‌بود، ژاک ویلنوو قهرمان 1997. تنها سه مسابقه کافی بود تا کوبیکا به قله برسد. اولین جایگاه، کسب رتبه هفتم در اولین حضورش و از دست دادن آن تنها به خاطر نداشتن نظام تکنیکال در تیم بود. در مونزا جایگاه پنجم را به دست آورد اما در شروع مسابقه خودش را سریع به مکان سوم رساند. او و باز هم او که رقابت شدیدش برای کسب موقعیت با فیلیپه ماسا از فراری و فرناندو آلونسو از رنو در تمام طول مسابقه و قبل از عبور از خط پایان ادامه داشت تا زمانی که موتور آلونسو به او اجازه داد تا به پله دوم دست پیدا کند.

6 – فرناندو آلونسو، 2003 فرمول یک مالزی، 21 سال 237 روز

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

مسابقه بزرگ مالزی 2003 همواره به عنوان یکی از تاریخی ترین مسابقات در اذهان خواهد ماند. مسابقه‌ ای که نظیر آن هرگز تکرار نشده است. در آن مسابقه دو ستاره آینده دار حضور داشتند. کیمی رایکونن 23 ساله پیروز مسابقه شد، کسی که قبل از او بروس مک لارن به عنوان جوان ترین قهرمان در لیست حضور داشت اما در کنار مرد یخی فرناندو آلونسو 21 ساله نیز ظهور کرد، کسی که در روز شنبه به تازگی عنوان جوان ترین به دست آورنده جایگاه شروع را کسب کرده بود (یک رکورد که فقط توسط سباستین فتل شکسته شد). او بعد از این در روز یکشنبه تبدیل شد به جوان ترین کسی که سکو به دست می آورد، او مقام سوم را به دست آورد.

5 – کوین مگنوسن، 2014 فرمول یک استرالیا، 21 سال و 162 روز

کوین مگنوسن

کوین مگنوسن

به عنوان شروع، کوین مگنوسن در فرمول یک، نمی توانست بهتر از این چیزی بخواهد. پس از عملکرد خوبی که در فرمول رنو 3.5 داشت، انتقال به مک لارن برای جایگزینی سرجیو پرز برای او اصلا شروع بدی نبود، این پسر دانمارکی هیچ زمانی را برای آماده سازی با توجه به گروهی که او را احاطه کرده بودند، از دست نداد. جنسن باتن از زمان گیری خارج شده بود، کوین بین مرسدس نیکو روزبرگ و فراری فرناندو آلونسو گیر کرد. مگنوسن درانتهای دور اول به سومی رسید و توانست با حفظ جایگاهش به پایان مسابقه نزدیک شود، اگر چه داستان همان جا تمام نشد، دنیل ریکاردو از ردبول فاصله گرفت و مگنوسن به جایگاه دوم رفت، هرچند اگر دوم هم نمی‌شد نباید این را فراموش کرد که اولین حضورش در فرمول یک بود.

4 – دنیل کویات، 2015 فرمول یک مجارستان، 21 سال و 91 روز

دنیل کویات

دنیل کویات

در سنی که اکثر نوجوانان در حال گرفتن گواهینامه رانندگی هستند، دنیل کویات در حال به دست آوردن قهرمانی در GP3 و مشغول شرکت در دو جلسه تمرینی برای تیم تورو روسو که آکادمی تیم ردبول به حساب می آید بود. یک صندلی فرمول یک ثابت در 2014 به او داده شد و چندین جایگاه را در انتهای فصل به دست آورد. اما در سال 2015 بود که کویات توانست یک رکورد را خلق نماید. تمام اتفاقات دراماتیک او را احاطه کرده بودند، باید در مسابقه ای کلاسیک توقفی 10 ثانیه ای به خاطر پنالتی انجام می‌داد اما با این وجود باز هم به روی سکو رفت. او بین فراری سباستین فتل و ردبول هم تیمی‌اش دنیل ریکاردو قرار گرفت.

3 – سباستین فتل، 2008 فرمول یک ایتالیا، 21 سال و 73 روز

سباستین فتل

سباستین فتل

سباستین فتل راننده بی پروا، باهوش و سریع بر روی پیست، از لحظه‌ای که در فرمول یک قدم گذاشت بر روی پیست می تازید، با این اوصاف فصل اول حضورش در فرمول یک در حالی به اتمام رسید که نشانه‌های کمی دال بر تاریخ ساز بودن او بود. اما در مونزا، در سخت‌ترین شرایط آن هم در 21 سالگی، توانست پول پوزیشنی را که در زمان گیری به دست آورده بود به پیروزی تبدیل کند. او در سراسر مسابقه بی نقص بود، تمام دورها پیشتازی با او بود اما 4 دور و تحمل فشار از کسی مثل لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ مسئله دیگری بود. جوان آلمانی‌ فقط تاریخ را برای خودش ننوشت. آن اولین پیروزی برای تورو روسو و خانواده ی ردبول بود، فتل در ادامه به همراه ردبول به تاریخ سازی هایش ادامه داد.

2 – لنس استرول، 2017 فرمول یک آذربایجان، 18 سال و 239 روز

لنس استرول

لنس استرول

به شدت سریع بود، اما عملکردش در فرمول های سری جوانان که پیوسته خوب نبود سبب به وجود آمدن بعضی از سوال ها در خصوص قدم گذاشتن لنس استرول به فرمول یک در سن 18 سالگی شد. هیاهو درست بعد از انجام یک مسابقه بالا گرفت، اما این پسر کانادایی شأن و مقام خود را در نحوه رانندگی‌اش در باکو نشان داد. در حالی که به نظر می‌رسید اطرافیانش (اشاره به مدعیان جدی سکو) در انتهای مسابقه مقامی بدست نیاورده‌اند او سرش را بالا گرفت. البته او می‌توانست مقام بهتری به دست آورد – او مقام دوم را تنها با اختلاف 0.105 ثانیه از دست داد – اما نباید شرمنده باشد. استرول تازه کاری است که کم ترین زمان را برای رفتن به سکو نیاز داشت و هم چنین دومین راننده ی جوانی است که به روی سکو می رود. او تنها 11 روز از ورشتپن هلندی که در اسپانیا مقامی بدست آورد بزرگ تر بود.

1 – مکس ورشتپن،2016 فرمول یک اسپانیا،18 سال و 228 روز

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

هیچ راننده‌ای از فرمول یک در طول تاریخ زودتر از مکس ورشتپن به مقام نرسیده است. چند روز پس از شروع 17 سالگی، راننده هلندی در یک تمرین داخلی برای اولین بار شرکت کرد. پنج ماه بعد، او اولین مسابقه‌اش را در استرالیا برگزار کرد. برای یک سال او در راس خبرها بود، در میانه فصل از تورو روسو به ردبول منتقل شد و سپس در ادامه در اولین مسابقه با تیم جدید موفق به رسیدن به پیروزی در اسپانیا شد. در سن 18 سال و 228 روزگی او رکورد سباستین فتل را به عنوان جوان ترین کسی که در طول تاریخ فرمول یک توانسته است مقام در یک مسابقه کسب کند و پیروز باشد از آن خود کرد. در واقع او هنوز یک سال و نیم قبل از سنی که فتل به جام رسیده بود این عنوان را از آن خود کرد. فتل 4 قهرمانی جهان را در کارنامه دارد، عده ی زیادی بر روی این که ورشتپن مسیر مشابهی با فتل را در آینده دنبال خواهد کرد، شرط می بندند.

6 دیدگاه

 1. Saeed

  20

  0

  ایول!!!!
  سباستین و فرناندو از بهترین های تاریخ تو این لیستن…

  جالبه بدونید این برد فتل تنها برد و پودیوم و پول پوزیشن تاریخ تیم تورو روسو بوده و تو شرایط بارونی بدست اومده….

  فورتزا فتل
  فورتزا آلونسو….? FA14

 2. Amin verstapen

  5

  0

  موفق باشی مکس. اگه فصل بعدهم بتونه قهرمان ۲۰۱۸ بشه رکورد دیگه ای روهم ثبت میکنه جوانترین قهرمان فصل مسابقات فرمول یک
  رکوردها: جوانترین راننده ی حاضر درمسابقات فرمول یک با ۱۷سال
  جوانترین راننده ی قهرمان یک مرحله از مسابقات ۱۸سال ۲۲۷روز
  جوانترین راننده ای که جایزه ی بهترین سبقت سال رو گرفته

دیدگاه خود را بیان کنید