فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون معتقد است که تغییر قوانین در راستای ماشین های پهن تر و سنگین تر در فصل 2022 اشتباه است.

لوئیس همیلتون از آغاز حضورش در فرمول یک تاکنون ترجیح داده است که پشت فرمان ماشین های سبک تری قرار بگیرد و گفته است که به نظرش هر تغییری که در راستای کند کردن ماشین ها باشد، در کل به ضرر این ورزش خواهد بود.

لوئیس همیلتون معتقد است که با توجه به تلاش فرمول یک برای کاهش آلایندگی این ورزش، این تغییرات قوانین کمی عجیب است. همیلتون فعالیت های زیادی در راستای مبارزه با افزایش دمای زمین انجام داده است و یکی از این موارد تشکیل یک تیم در رقابت های Extreme E بوده است. مک‌لارن هم از فصل آینده در این رقابت ها شرکت خواهد کرد.

حداقل وزن ماشین های فرمول یک در فصل آینده، 790 کیلوگرم خواهد بود که حدودا 100 کیلوگرم از زمان آغاز دوره هایبرید در 2014 بیشتر است.

در حالتی که باک سوخت این ماشین ها کاملا پر باشد، وزن ماشین به حدود 900 کیلوگرم خواهد رسید و همیلتون معتقد است که برای جا به جایی وزن بیشتر، به انرژی بیشتری هم مصرف خواهد شد و کربن بیشتری تولید خواهد شد:

من درک نمی کنم که چرا قرار است ماشین ها را سنگین تر کنیم، خصوصا که همه جا صحبت از کاهش آلایندگی است و این ورزش هم در این مسیر قرار دارد.

با سنگین تر و سنگین تر کردن ماشین، انرژی بیشتری هم مصرف می شود. به همین دلیل این در مسیر درستی قرار ندارد و فکر درستی پشت این پروسه نیست.

همیلتون در دوره ای رقابت هایش را آغاز کرد که ماشین ها در طول رقابت سوخت گیری می کردند و وزنی حدودا یک سوم ماشین های فصل 2022 داشتند.

با وجود افزایش حجم باک بنزین به حدود 100 کیلوگرم، وزن ماشین ها هم افزایش یافت و همیلتون معتقد است که این افزایش وزن به جذابیت رقابت آسیب می رساند:

ماشین های سبک تر، چابک تر بودند و تا این اندازه هم بزرگ نبودند. به همین دلیل رقابت با آنها بهتر بود.

پیست هایی که به آنها می رویم در حال پهن تر شدن هستند اما سبقت گیری در پیست هایی مانند موناکو تقریبا غیر ممکن بود و اما حالا ماشین ها انقدر بزرگ هستند که برای این پیست زیادی بزرگ هستند.

همان طور که گفتم، هرچه قدر سنگین تر باشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم؛ ترمزهای بزرگ تر، خرده های ترمز بیشتر و سوخت بیشتری برای رساندن آنها به مقصد و چندین مورد دیگر. به همین دلیل من این قوانین را درک نمی‌کنم.

61 دیدگاه

 1. a Ferrari lover

  22

  7

  خنده دار ترین چیز فرمول یک ادعا اینکه در جهت حفظ محیط زیست و کاهش ردپای کربن کار میکنه چطور ممکنه جایی که یکی از مهم ترین حامی های مالیش شرکت نفتی آرامکو هست تو فکر محیط زیست باشه . البته از جایی که از LGBT حمایت میکنه بعد در کشور هایی که این افراد رو ادم
  هم حساب نمیکنن مسابقه برگزار میکنه بیشتر توقع نمیشه داشت.

  • ایرن

   19

   1

   فرض کنیم که مصرف سوخت مجاز و حجم موتور ثابت باقی بمونه و وزن افزایش پیدا کنه. سازنده های پاورپوینت مجبورند روی افزایش راندمان پاورپوینت سرمایه گذاری بیشتری کنند تا کاهش نسبت قدرت به وزن رو جبران کنند. نتیجش چی میشه؟ موتورهایی با بهره وری بالاتر و بهینه تر.
   در مقیاسی بالاتر از فرمول یک بهش نگاه کنیم این پیشرفت تکنولوژی میتونه در ساخت خودروهای خیابانی در آینده کمکرسان باشه و باعث افزایش راندمان موتور خودروهای خیابانی بشه. فکر کنم سالانه چند میلیون خودرو تولید میشه و اگر تکنولوژیهای کسب شده در فرمول یک بعد از چند سال باعث بشه فقط دو دهم لیتر مصرف در این مقیاس عظیم کمتر بشه، چه حجم بزرگی از آلاینده ها کم خواهد شد. اما شما میتونی در مقیاس کوچک خود فرمول یک نگاه کنی و بگی 20 تا خودرو ینگبن تر شدند و آلودگی این بیست تا چقدر بده. این دیگه بستگی به زاویه و مقیاس دید شما داره که کدوم بخش ماجرا رو ببینی. 20 خودرو یا چند میلیون خودرو در سال.

   • aki

    7

    2

    ایرن
    اینایی که گفتید درسته اما قراره هزینه ها کاهش شدید داشته باشه و مثل سابق نمیشه توسعه داد این تورنومنتو

   • ایرن

    6

    1

    من صرفا از نظر و دیدگاه محیط زیستی به قضیه نگاه کردم.
    وگرنه بحث هزینه ها و .. هم که گفتید صحیحه

   • javad

    4

    0

    حرف شما کاملا درست،
    ولی تو این دوره که بیشتر کارخونه های اتومبیل سازی تا چند سال آینده یا میخان تولید موتورهای فسیلی رو متوقف کنن یا کم کنن، دیگه چه لزومی داره شما تکنولوژیه ساخت و بهره وری موتورها رو افزایش بدی؟!! موتور درونسوز هیچ نقشی در آینده وسایل نقلیه نخواهد داشت!
    پس بیخیال شدن داستانهای کاهش مصرف و آلایندگی در مسابقات سرعت، بنظر بنده باید رویکرد اصلی برگزار کننده ها باشه.
    البته اگر به سازمانهای حامی محیط زیست، رنگین پوستا، دگرباشان، فمینیستها و دولتمردان برنمیخوره

   • E.O

    0

    0

    منطق شما کاملا محترم و درست هست ولی از جهاتی نکات منفی هم داره
    یکی از این نکات منفی هزینه موتور های فرمول یکه
    دومیش استهلاک بسیار بالای این موتور هاست که طول عمر این موتور ها رو بخاطر توربو های پلاسمایی کم میکنه
    سومی هزینه نگه داری این خودرو هاست
    و الی آخر خیلی موارد هست اینکه موتور های فرمول یک طول عمر بسیار کوتاه تری از آنچه ما فکر میکنیم داره
    میدونم که وقتی بخوان موتوری با تکنولوژی فرمول یک رو برای ماشین های شهری قرار بدن تغییراتی روش اعمال میکنن اما همین تغییرات نود درصد باعث کاهش راندمان میشه
    مثلا رنو مگان جدید (هاچبک) توربوی پلاسمایی که روی موتور های فرمول یک هستش رو داره ولی راندمان خیلی خوبی نداره
    یا فراری لافراری پورشه ۹۱۸ از یچی تو مایه های MGUK اگه درست نوشته باشم منظورم بازاریابی انرژی جنبشی که از دیسک ترمز برق میگیره استفاده میکنه
    ولی بنظرم فرمول یک کمی باید از این که تکنولوژی رو به ماشین شهری منتقل کنه دور شه و با این کاهش دنبال کننده نسبت به ده گذشته باید دنبال جذاب کردن بیننده باشه

  • NICO ROSBERG-06

   11

   3

   من نمیدونم چی درسته اما طرفدار پروپاقرص هیجان هستم.. این فصل تو هر مسابقه کلی هیجان داشتیم تا اینجا.. امیدوارم همینجور ادامه د اشته باشه.. دیگه من که فن مرسدسم خسته شده بودم از قهرمانیای بی دردسر.. این فصل تا اینجا ی کار به مرز جنون رسوندمون.. عالیه ..

  • Amirali

   9

   4

   دقیقا متوجه نشدم که کامنت شما در جهت حمایت از اون قشر هست،در جهت حمایت از کره زمین هست یا چی.ولی بهتره بدونید وقتی خود انرژی الکتریکی خودروی برقی از نیروگاهی میاد که از سوخت فسیلی استفاده میکنه الکتریکی شدن ماشین کاملا درجا زدنه.و بازده همین موتور فرمول یک شاید از خیلی ماشین های الکتریکی بیشتر باشه.

 2. (از کاربران اکانت پریده) finger hero

  7

  15

  متاسفانه یا خوشبختانه فیا نمیخاد تیمی سلطه کامل داشته باشه و در طول تاریخ پس از برتری چند فصله یک تیم همیشه قوانین را دگرگون کرده تا رقابت ها را نزدیک کند.
  ماشینای سبک را بهتره بگیم به اشباع رسوندن تیما و تا اخرین و ممکن ترین اپدیت ها رسوندنشون
  تنها راهش به هم زدن ساختار ماشین و تغییر اندازه هست تا تیما بتونن رقابت نزدیکی داشته باشن

  با فریز کردن موتور فک کنم برخی از تیما سخت ضرر کنن، اگه فراری نتونه پروژه دوم که ساخت موتور جدید است (پروژه اول ارتقاء موتور کنونی هست) را به سرانجام برسونه بدترین ضربه را خواهد دید تا 2025
  چون واقعا با اپدیت قسمت های مختلف ماشین و شاسی و … نمی توان کمبود اسب بخار را جبران کرد،
  در عوض اگر بتونه موتور با قدرت برابر با مرسدس یا حتی بهتر بسازه (طبق گفته خودشون که کلا ساختار سوخت رسانی و تبدیل سوخت به قدرت را عوض کردن) میتونه تمام این مدت فریز را قهرمانی بیاره (امیدوارم)

  دوست دارم نظرتونو در پیش بینی سال آینده بدونم، بنظر خودم تیما بصورت زیر خواهند بود:
  در واقع تیمای ریشه دار فک کنم بتونن خودشونو بالا بکشن همانطوری که ویلیامز اوایل هیبرید شروع به اوج گرفتن کرد با ماسا و بوتاس.
  1- ردبول 100%
  2- مرسدس
  3- مکلارن
  4- فراری (اگه موتورو بتونه درست کنه میره ردیف دوم)
  5- استون مارتین
  6- آلپین یا رنو
  7- ویلیامز (با اینکه تست نخواهند داشت ولی من اخر فصل آینده را پیش بینی کردم)
  8- تورو روسو یا همون آلفاتاوری خودمون
  9- آلفا رومئو
  10- هاس

  • Kiarash16

   20

   5

   دوست من
   با تمام احترام
   به نظرم نظرت صحیح نیست …..
   ردبول تمام قدرتشو واسه امسال گذاشت …..
   درحالی که مرسدس ماشینشو نسبت به سال ۲۰۲۲ توسعه داد(می تونم بگم این فصلو جدی نگرفته)

   ولی ردبول تمام قدرتشو برای این فصل گذاشت ….

   همین الان هم شبیه ترین ماشین به قوانین ۲۰۲۲ رو مرسدس داره(سنگین تر و پهن تره)

   پیش بینی من
   1-مرسدس(با یکه تازی)
   2-فراری
   3-ردبول
   4-استون مارتین(به خاطر شباهت به مرسدس)
   5-مکلارن
   6-آلپین
   7-و چهار تیمه ویلیامز و هاس و آلفاتائوری و آلفارومئو هم احتمالا ماشین های برابری خواهند داشت(هاس که کله بودجشو واسه ۲۰۲۲ گذاشته احتمالا یه خورده بالاتر از بقیه باشه)

   • (از کاربران اکانت پریده) finger hero

    3

    0

    هزینه در توسعه نقشش بیشتره تا نواوری، اینو هم در نظر بگیری بهتره کیارش جان
    ردبول درسته در دوران هیبرید ضعیف بود ولی تنها تیمی بود در سال 2014 که غیر مرسدس برد آورد فک کنم،
    الانم ننشستن که مرسدس سال دیگه رو درو کنه
    مطمئن باش امثال نیووی به همین راحتی کنار نمیکشن

  • mrz_ir

   7

   5

   ردبول و هوندا که سال اینده هوندا میشه ردبول ته زورشونو امسال زدن و دلیل اینکه ردبول نزدیک مرسدس هست یکی اینه که خودرو پارسالو فریز کردن و با قوانین قسمت هاییشو ترکوندن که به نفع خودرو های ریک بالا مثل ردبول شد و همچنین مرسدس خیلی به خودرو امسال توجه و تمرکز نداره و دنبال خودرو فصل ایندست
   اما ردبول واقعا براشون سخته که سال اینده تا این حد رقابتی باشن چون امسال دیگه ته تلاششون رو کردن برای خودرویی که سال اخرشه و برای سال اینده باید بکوبن از نو بسازن
   به نظر من اور ردبولی که شما زدی 100%
   50% هست ته تهش

 3. رضا سلطانی

  18

  1

  با این که کلا خیلی با همیلتون حال نمی کنم اما این بار در کل درست گفته
  واقعا چرا ماشین های فرمول یک هی چاق و بزرگ تر می شوند؟
  صدا هم که خیلی ندارد موتورشون و گنده هم که هستند در تلویزیون آدم خیال می‌کنه اینها کند هستند!
  آدم حسرت ماشین های دوره ی فراری شوماخر را می خورد!
  البته به نظر خود من این موتور های هیبریدی هم بیشتر نمایشی هستند و فرمول یک باید شوی خود را همیشه در حمایت از محیط زیست (!) داشته باشد!
  البته حمایت از محیط زیست بی معنی است وقتی که آرامکو بزرگترین حامی فرمول یک است!
  به شخصه موافق بازگشت موتور های بنزینی کامل و حتی V10و V12 هستم

  • محمد امین

   13

   2

   به نظرم قدرتدهای خیلی پست هستن ، آخه مگه ماشین های فرمول یک چه قدر آلودگی نسبت به اون همه ماشین و کارخانه و .‌. تولید میکنه که باید روی آلودگی هاشون نظارت بشه ، این ها فقط جنبه‌ ی تبلیغاتی داره ، همه ی حس فورمول یک در اون موتور v10 سه لیتری تنفس طبیعی بود که میتونست تا ۹۵۰ اسب قدرت تولید کنه هرچند که گشتاورش کمتره بود آما ماشین سبک تر بود و صداش هیجانات رو دو چندان می‌کرد، اینکه ماشین های پهن تر و کند تر بشن هیچ جذابیتی ندارد

   • Farzad🏁

    10

    3

    دقیقا باهات موافقم ، صدای انجین های تنفس طبیعی کجا ، این هیبریدی ها کجا .
    اگه اخبار دنیای خودرو رو دنبال کنید میبینید که تمام کمپانی ها دارن به سمت خودروهای الکتریکی حرکت میکنن و انجین های درون سوز کم کم حذف خواهند شد ، در صورتی که خودروهای الکتریکی هم به اندازه درون سوزها باعث آلودگی هوا میشن .
    سیاستمدارها دودکش بزرگ کارخانه ها رو نمیبینن اما گیر دادن به خودروهای درون سوز .

   • mrz_ir

    5

    2

    ولی به نظر من خفن ترین دوره فرمول از نشر زیبایی دوران قبل هیبریده
    اون طراحی دماغه و موتور های وی 8 واقعا معرکه بودن
    خیلی ظاهر خوف و خفنی داشتن و به نظرم صدای هیچ موتوری مثل موتور وی 8 نمیشه
    ماسل کار های امریکایی که نماد خوف و خفن بودن هستن هنوز هم موتور هاشون وی 8 هست

   • مهدی

    0

    13

    داداش ربطش اینکه ماشین های اینده بر اساس اینها تولید میشه اینا نمونه تبلیغی ماشین های ایندن بیست تا ماشینن و میلیلردها ماشین در اینده از روی اینا درست میشن

   • Kenzo

    12

    1

    ماشین های جدید انقدر سنگین شده ان که دیگه روتیشن یا چرخش های سریع توی مسابقات نمی‌بینیم این باعث میشه که دیگه نشه سویچ بک کرد، ماشینا چابک نیستن
    نمیشه ریسینگ لاین های مختلف و متفاوت و به تبعش استایل رانندگی متفاوت رو از رانندگان انتظار داشت
    ماشینا چابک نیستن
    دیگه نمیشه رقابت چرخ به چرخ رو انتظار داشت(دو راننده روی دو ریسینگ لاین متفاوت)
    ماشینا چابک نیستن
    از نظر مشخص کردن راننده بهتر هم این ماشینا خیلی نسبت به قدیمی‌ترها بد عمل میکنن
    ماشینا چابک نیستن
    استایل رانندگی همه رو هم شبیه هم کرده و دیگه خلاقیت در استایل معنایی نداره تقریبا همه پیچ ها رو راننده ها روی ریسینگ لاین ژئومتریک رانندگی میکنن
    ماشینا چابک نیستن
    برید آنبوردهای قدیمی هم نه، اوایل دهه ۲۰۱۰ رو ببینین
    ببینین چقدر چابک هستن
    چقد راننده‌ها در حال کلنجار رفتن و دیکته کردن استایلشون به ماشین و زمان ساختن از خلاقیت های ریز رانندگیشونن
    الان ولی….
    ماشینا چابک نیستن

    و اما حرف آخر:
    با اطمینان میگم
    درسته پهنا و طول زیاد ماشینا در کم شدن سبقت ها نقش داشته ولی نقش وزن و چابکی حتی ازون هم بیشتره!
    آدرس غلط ندیم.

    انتظار از فیا نمیره
    فیا دنبال تقویت ساختار ماشین ها و بالا بردن ایمنیشون در برابر انواع سلاح های سنگین اعم از تانک و مسلسل های سنگین و حملات اتمیه

   • akbar

    4

    0

    “Kenzo”
    ایول دمت گرم👍👍

 4. Farzad🏁

  11

  1

  کامنت های پست قبلی چرا غیب شدن ؟!

  • ali

   8

   3

   از این کل کل‌های الکی با یه مشت حرف تکراری راه افتاده بود دوباره…

   • Farzad🏁

    6

    2

    بله ولی سانسور تا این حد رو جایی ندیده بودم که دیدم .

   • Amirali

    3

    0

    من بازم مطمین نیستم ولی فکر کنم به خاطر کامنتی بود که من نوشتم.ولی واقعا مطلب عجیب غریبی نداشت توش فقط یه دعوت به صلح و تلنگر کوچیک بود.

 5. sebastian

  11

  8

  یه تشدید بزارید روی لقب سررررر براش

  • Shumi1

   13

   2

   بهترین ماشینهای فرمول یک ماشینهای خوشگل و چاب 2005 تا 2009 بودن از 2010 به بعد هر تغییری اتفاق افتاد ضرر زد به فرمول یک
   حتی اگه توجه کنید تو این فاصله بیشتر از همیشه تیمها به هم نزدیک بودن و هرسال قهرمانی مال یکی بود و تو برد مسابقات هم تیمهای میانه جدول میتونستن تلاش کنن برا برد

   • Amirali

    11

    0

    نمیدونم چرا ولی واقعا به نظر من ماشین های این دوره هایبرید علی الخصوص از زمان اومدن هیلو خیلی قشنگ تر هستن نسبت به قبل

 6. مهدی

  6

  11

  افرین افرین این حرفاهم بلده بابا ایول

 7. AmirAli

  9

  2

  یک سوال
  در صورت فریز شدن ارتقا و توسعه پاوریونیت عملا فصل آینده تغییری تو این بخش نداریم، درسته؟
  پس وزن ماشین ها سنگین تر بشه، باعث کند تر شدنشون میشه، چون پاوریونیت دسخوش تغییر نشده، پس آلایندگی هم یکسان هست، بخش آلاینده این ماشین ها هم پاوریونیت هست. خب وقتی تغییری نکرده چه تاثیری میتونه تو آلایندگی‌ داشته باشه؟
  فکر نمی‌کنم فیا در راستای محیط زست و… این کارا رو کرده باشه، اگرم من اشتباه می‌کنم و در همین راستا و هدف گام برداشته، واقعا شبیه سیرک هست…
  ولی این کند شدن حتی حدود ۲ ثانیه هم باشه، چون ماشین ها دارن یا یک‌دیگر مسابقه میدهند، توسط ما که بیننده هستیم حس نمیشه
  این تغییر قوانین بیشتر بخاطر اون هوای کثیف پشت ماشین ها بوده، که بتونن پشت سر هم قرار بگیرن و همدیگرو در فاصله زیر ۱ ثانیه راحت تر تعقیب کنن

 8. mahyar

  4

  2

  ایکاش ماشین ها برمیگشتن به سایز ماشین های 2004 . هم سبک بودن . هم سریع بودن . دوست دارم اون ماشین هارو مجدد توی گرید ببینم .

 9. 🦁MILAD33

  4

  12

  به نظرم همیلتون دلش خوشه ها اولا فرمول یک تو فکر درآمدش هستش و بیشتر کردن رقابت بین ماشین ها…
  دوما مگه این ماشین ها چقدر آلودگی ایجاد میکنن آلودگی ماشین های فرمول یک در مقابل آلودگی کارخونه ها صنعتی و ماشین شهری قابل مقایسه نیست
  ولی در کل در حفظ محیط زیست باید کوشید ✌

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   8

   2

   اما به نظرم در کنار اینکه در راستای محیط زیست قدم برمیداره،باید شتاب بالاتری هم داشته باشن.
   اگر موتور های V10 برتری دارن نسبت به دوران هایبرید موتور های V6 حدود 100 اسب بخار قدرت بیشتر دارن.کند شدن ماشین ها و کمتر شدن رقابت از جای دیگه ای نشاءت گرفته.

   • mahyar

    7

    1

    کمتر شدن رقابت بخشیش به خاطر پاوریونیت بود .
    ولی بخش بزرگیش به خاطر شاسی بود که هوای کثیف بیش از حد اندازه ای تولید میکنن تا سبقت برای راننده پشتی سخت تر بشه .

 10. ali

  13

  0

  مرسدس قرار نیست اپدیت یا ارتقایی برای ماشینش بده؟
  کسی خبر نداره؟

  • ali

   7

   1

   خب ظاهرا قبل مسابقه موناکو، توتو ولف یه مصاحبه‌ای کرده و گفته (خبر تازه‌تری پیدا نکردم): تا نیمه‌های فصل برای w12 پیشرفت‌های کوچکی رو معرفی کنیم. معتقدیم که هنوز تایم و سرعتی در ماشین این فصلمون ممکنه پیدا بشه که بهش دست پیدا نکردیم که شامل پاوریونیت و یکی دو قسمت آیرودینامیکی میشه. و اینکه داریم به شکل ویژه روی ماشین فصل بعد کار میکنیم، ولف: به دلیل تغییر قوانین (قوانینی که تا چند سال ثابتن) اگر ضعیف شروع کنیم ممکنه تا چند فصل به مشکل بخوریم و….

 11. مهدی

  1

  9

  الان چرا این کامنت لایک شدس… سوالیه فک کنم؟

  • ali

   11

   0

   احتمالا خیلیای دیگه هم کنجکاون که مرسدس چیکار میخواد بکنه و منظورشون از لایک اینه که مشتاقن که اگر کسی اطلاعی در این باره داره جواب بده تا همه استفاده کنن.

 12. aydin-84

  3

  5

  شاید سنم زیاد نباشه ولی تو مجلات قدیمی خوندم که ب ام و در حدود سال 2010 تا 2012 در حال کار بر روی یک سیستم بازیافت انرژی بود که برخلاف سیستم جهانی فعلی که شامل توربوشارژر و جذب انرژی گازهای پرفشار هست، در سیستم ب ام و از گرمای لوله اگزوز استفاده میشد تا یک مجموعه شبیه به ماشین بخار به حرکت در بیاد و انرژی برق تولید بکنه. مزیت اون سیستم این بود که جلوی راه اگزوز رو نمیگرفت بلکه به دور لوله اگزوز (در داغ ترین ناحیه یعنی قبل از کاتالیست که حدود 1000 درجه داغه) پیچیده بود و گرمای لوله رو به انرژی برق تبدیل میکرد. به نظرم این سیستم میتونه در فرمول یک بهتر از توربو شارژر باشه چون جلوی صدای موتور رو نمیگیره و با انجین های درون سوز بدون توربو هم کار میکنه.

  • aydin-84

   2

   3

   یه نظر دیگه هم دارم که اون اینه که باید باتری هارو حذف کنن تا برق تولید شده توسط مجموعه بازیافت انرژی، مستقیما و به صورت لحظه به لحظه توسط الکتروموتور به میل لنگ برسه (یا فقط برای تثبیت ولتاژ، یه باتری کوچولو باشه). درسته که با اینکار امکان ذخیره انرژی و انتخاب لحظه ی فعالسازی از بین میره ولی وزن ماشین حدود صد کیلوگرم سبکتر میشه!

  • mahyar

   2

   0

   سلام . اون سیستمی که شما ازش میگی یک سیستم بازیابی انرژی هست و با توربو شارژ متفاوت هست .
   توربو شارژ کاری که میکنه راندمان حجمی موتور رو افزایش میده . موتور های معمولی راندمان حجمی معادل 70 الی 80 درصدی دارن . با توربو شارژ یا سوپر شارژ و یک سری کلک هایی مثل رم ایر میشه این میزان رو بالاتر برد .
   توربو و سوپر شارژر در واقع حجم موتور رو به صورت مجازی افزایش میدن .
   ی موتور 2 لیتری به صورت اتمسفریک(بدونه پرخوران یا توربو و سوپر) اگه میتونه تنها 80 درصد از سیلندرش رو در بهترین حالت پر از هوا بکنه . با اضافه شدن توربو یا سوپر میشه حتی بیشتر از 100 درصد از حجم سیلندر رو پر بکنه .
   هوای بیشتر مساوی با اکسیژن بیشتر که قطعا” در کنارش بنزین بیشتر هم نیاز میشه . که نتیجش میشه افزایش توان خروجی .
   مزیت خیلی زیاد دارن . مثلا” ی موتور کوچک 4 سیلندر 1600 سیسی با توربو اگه بتونه اندازه یک موتور خورجینی 6 سیلندر 3000 سیسی قدرت موتور در اختیار راننده بده اینجوری میشه قطعات سبکتر + قطعات متحرک کمتر بازدهی بالاتر .
   و در نظر داشته باشید که توربو زمانی فشار هوا رو زیاد میکنه که فشار گاز های خروجی هم افزایش پیدا بکنه که مستقیما” با میزان فشار دادن پدال گاز توسط راننده در ارتباطه .
   یعنی این که شما بصورت معمول که رانندگی بکنی مصرف سوخت به مراتب کمتری خواهی داشت .
   و در صورت نیاز گشتاور و قدرت موتور مورد نیاز رو توی سربالایی ها و یا شیطنت ها رو توربو در اختیارتون قرار میده .
   معایبش خوب . احتمال خرابی به خاطر این که انرژی گرمایی بیشتری رو موتور تولید میکنه میتونه بیشتر بشه .
   من خیلی شسته رفته میگم که طولانی خیلی نشه .
   این چیزی که ما توی خودرو های فرمولا 1 میبینیم . تیم ها دیدن که دوران توربو خیلی بالاس . حدود 120 هزاردور . ولی برای این که توربو برای به چرخش در اومدن مدت زمانی طول میکشه تا به این دور برسه (بهش میگن لگ توربو) اومدن بین توربین دود و هوا یک موتور الکتری قرار دادن . تا وقتی ماشین توی پیچ هست دوران توربو رو اونقدری بالا نگه میداره تا وقتی راننده گاز میده کمتر لگ وجود داشته باشه . و بعد دیدن که چرا از این حرکت توربو برای بازیابی انرژی هم استفاده نشه .
   موتور الکتری که اونجا بود دوتا کار رو میکنه . وقتی توربو فول بوسته موتور الکتری کی مثل دینام عمل میکنه . و وقتی دوران توربو پایین میداد و ماشین توی پیچه و راننده گاز نمیده اینجا در نقش یک موتور الکتریکی عمل میکنه و دوران توربو رو بالا نگه میداره .

 13. Amir5

  5

  7

  دوستان یه پیشبینی کزدن خوب بنده هم طبق تجربه و دانش قبلی خودم سال۲۰۲۲ رو پیش بینی میکنم بنظرم این طوری میشه
  ۱_ مرسدس ( بااختلاف خوب)
  ۲_ ردبول ( فراری و استون و مکلارن نزدیکشن)
  ۳_ فراری ( هیچ وقت فراری پایین نموده و این دفعه هم نخواهد بود)
  ۴ _ استون مارتین ( با اختلاف بسیار کم نسبت به فراری )
  ۵_ مکلارن ( با فراری و استون اختلافش کمه)
  ۶_ آلپین ( از رقابت با سه تیم بالایش جا مونده و اصلا نمیتونه با اونا رقابتکنه)
  ۷_ آلفا رومرو( واقعا میتونه که این ر تبه رو بگیره)
  ۸_ هاس ( باتوجه به اوضاعشون نوید اخبار خوب میاد)
  ۹_ آلفا توری ( جاخواهد موند ‌ورقباش هاس و آلفا رومرو ان)
  ۱۰_ ویلیامز ( با قدرت آخر جدول)

  • Amirali

   5

   2

   خب مقداریش که سلیقه ایه اما در مورد رتبه دوم که بعید میاد سلیقه ای باشه عرض کنم که من بعید میدونم مال ردبول باشه.چون تمرکز بیش از حدی رو به امسال(به قول دوستان امثال) اختصاص دادن.

   • mahyar

    2

    0

    بیشتر تمرکزشون روی بخش پاوریونیته به نظرم .
    از فصل بعدی قراره موتور فریز بشه ؟
    فکر کنم بیشتر روی این بخش تمرکز کردن .

 14. Kommandant

  7

  5

  احساس میکنم در سال های آینده فورمول یک به رقابت تراکتور هایی با بدنه فیبر کربی تبدیل خواهد شد تمام چیزهای مهندسی که فورمول یک بخاطرش ستایش میشد ازش به اسم بالانس کردن مسابقات داره گرفته میشه ای کاش تیم هایی که توانایی رقابت با شرکت های اصیل رو ندارن بجای تامین مالی کردن مسابقات و امتیاز گرفتن به نفع خودشون و محدود کردن تکنولوژی های بقیه میرفتن تو فرمول های سبک تری فعالیت میکردن و همیت خودشونو میزاشتن برای اونجا چند وقت دیگه فورمول 2 از یک اصیل تر میشه نه بخاطر بهتر شدنش بلکه بخاطر این بازی کثیف…
  تکنولوژی تیم های اصیل ازشون گرفته میشه تا ضعیف تر ها بتونن باشون رقابت کنن
  این مسابقه سازندگان هست
  نه مسابقه سه چرخه رانی که مهارت راننده تنها مهم باشه
  فورمول یک جایی بود برای به منصه ظهور گذاشتن تکنولوژی های برتر روز مسابقاتی هایتک ولی امروز تبدیل شده به تفریح یه نوجوانانی که گاهاً حتی گواهی نامه ندارن
  .
  طرفداری از این نوع تیم ها که ارزش فورمول یکو ازش گرفتن عین طرفداری از تیم های سه چرخه رانی هست

 15. Kommandant

  7

  9

  این اشتباهات امسال یا پارسال شروع نشده پایه این قوانین اشتباه زمانی گذاشته شد تو گذاشتن نوشابه ساز بیاد تو مسابقات شرکت کنه

  • Mehrab

   11

   1

   خواهشا این بحث نوشابه رو دوباره شروع نکنید . مگه این شرکت ها اسم ندارند . بگو ردبول . بگو مرسدس . این بچه بازیا رو بذارید کنار خواهشا

   • Kommandant

    5

    8

    خوبه خودتم میدونی کدوم تیم جذابیت مسابقه رو با مبتدی بودنش گرفته

  • Farzad🏁

   7

   3

   خوب وقتی پورشه ، بی ام و ، آئودی و لامبورگینی و… با این همه ادعا نمیان شما باید قدر دان همین نوشابه ساز باشی و به سخره نگیریش .
   شما باید بدونی که هزینه های فرمول یک کمرشکنه .
   ( پورشه به نظرم بعد از فراری بهترین سوپر اسپرت هارو میسازه )
   و اگه پورشه بیاد تو فرمول یک عالی میشه .

   • Kommandant

    6

    7

    چنین سازنده های دون شان خودشون میدونن رقابت با نوشابه ساز رو بنظرم بهتره مرسدس هم شان خودشو بدونه و جاشو به یه تیتاب ساز بده

   • Farzad🏁

    5

    4

    چرا جوک میگی 😂
    یکم تحقیق کن قبل کامنت

  • آرشا

   7

   4

   داداش برو سرچ کن همین شرکت نوشابه ساز پولدارترین تیم فرمول وان هستش.

   • Kommandant

    7

    5

    نیازی به سرچ نیست نمود پولش کاملاً در قوانین فیا نمایان هست

  • mrz_ir

   4

   5

   واقعا همینه
   خوب این همه هزینه تکنولوژی میشه برای چی؟
   شرکت های خودرو سازی میگی شاید یه استفاده ای از این تکنولوژیشون در خودرو های شهریشون بکنن
   بعد یه شرکت تولید نوشابه انرژی زا اومده یه تیم که نه دو تیم از 10 تیم رو اشغال کرده و از این تکنولوژی برای هیچ استفاده میکنه
   خوب یسری تیم هستن که مال یه شرکت خودرو سازی هستن
   مثل فراری و مرسدس , الفارومئو و رنو و…
   یسری تیم هستن که فقط تیم بودن بعد به خاطر همین علمی که توی فرمول بدست اوردن رفتن خودرو ساز شدن مثل مکلارن و کاترهام و …
   یسری هم فقط تیم هستن مثل ویلیامز و هاس
   دو تا تیم هم هستن تو این مسابقات که کاربردشون بنر متحرک هست و نه چیز دیگه ای
   قبول دارم ردبول اسپانسر خیلی از ورزش کاراست و دمش هم گرم ولی خوب این کارش فقط به خاطر تبلیغات نوشابه هاش هست
   نوشابه ای که با حجم نصف و قیمت و کیفیت برابر مانستر که نزدیک ترین رقیبش محسوب میشه
   (به طور کلی قیمتش دوبرابره)

 16. mazid

  5

  0

  ببخشید که بی ربطه ، کد لیگ فانتزی امسال رو یکی از دوستان لطف کنه

 17. Kommandant

  3

  3

  یه زمانی بود که فورمول یک ماشینش یه تا پدال جلوی پای راننده داشت
  یه زمانی بود دنده جدای از فرمون کنار دست راننده بود
  یه زمانی بود تو پیت استاپ سوخت گیری هم میکردن
  یه زمانی بود فرمون های ماشین گرد بود
  یه زمانی بود مدیریت باتری اصلا معنایی نداشت
  یه زمانی بود لاستیک ماشین ها یه حالت داشت
  یه زمانی بود ماشین ها توربو نبودن
  ماشین ها هیچی نداشتن ولی یه چیزی که به کل انداز کل فورمولا وان امروز ارزش داره

  اونم اصالت بود

  مسابقاتی برای نشون دادن چیزی که تو ذهن و قدرتی که تو دست داری…

  نه مسابقاتی برای نشون دادن چیزی که تو جیب و قدرتی که تو رانت داری…

  • Farzad🏁

   3

   2

   خب منم باهات موافقم اما شما میگی اینا تقصیر ردبول بوده که واقعا خنده داره .
   مقصر قوانین هستن نه تیم ها

   • Kommandant

    2

    3

    وقتی آلبون تو ردبول دو دف با چرخ جلو تو پیچ میزنه به لوئیس و یه دف به استرول و یه دفعه به وتل
    و هر دفعه راننده های مقابل جریمه میشن
    این که بگی ردبول بدون دسته تو این ماجرا واقعا خنده داره

   • Farzad🏁

    3

    4

    یعنی میخوای بگی این برخوردها عمدی بوده ؟
    شوخیت گرفته ؟

 18. Mahmood.ghaedi

  2

  2

  من اصلا کاری ل سوخت و انرژی و گرمایش زمین و هوای پاک و این چیزها ندارم
  فقط میدونم ماشین کوچیکتر و سبکتر بودن مسابقات جذابتر بود نسل قبل ماشینها مسابقات قشنگتر بود

 19. نوذر

  2

  0

  واقعا ماشین های فرمول یک الان هم بیش از اندازه بزرگ هستند، طول بیش از 6 متر و عرض 2 متر. یعنی سبقت در خیلی از پیست ها مشکل و محدود به DRS بشود. ظاهرا دانفورس زیاد مشوق بزرگ شدن خودرو بوده، اگر گاهی بخواهند با قوانین دیگر دانفورس را کاهش دهند بهتر است با کوچک کردن خودرو هیجان را هم بالا ببرند.

 20. Hossein1382

  2

  1

  اینکه توی فرمول یک که سرآمد ورش های موتوریه به آلایندگی فکر بشه واقعا مسخره س ولی با این نظر همیلتون درباره پهن تر شدن و سنگین تر شدن ماشین ها موافقم.