Register

3 × چهار =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – بعد از تمرین سوم گرندپری کاتالونیا اسپانیا و همچنین تعیین خط و مسابقه همین گرندپری، لوئیس همیلتون سه بار به بال عقب قابل انعطاف تیم ردبول اشاره کرد. در همین رابطه نیز توتو ولف بعد از مسابقه اظهار نظراتی داشت. از سوی دیگر کریستین هورنر نیز عنوان کرد که تیم او تمامی تست های فیا را با موفقیت پشت سر گذاشته و این بال جدید از نظر فیا هیچ گونه قانونی را نشکسته و مورد تایید است.

در تاریخ فرمول یک استفاده از خلاء ها و نکات خاص در قوانین، به تیم های مختلف و صدرنشین مثل مرسدس، ردبول و فراری این امکان را داده که برای پیش افتادن از رقبای خود، دست به ابتکار و نوآوری های مختلف بزنند. نمونه این ابتکار که از خلاء قوانین استفاده کرده بود، سیستم رانندگی DAS تیم مرسدس در سال 2020 بود. این سیستم به دلیل ایجاد بحث های داغ و جنجالی، بعد از تحقیق و بررسی های گوناگون و بازنگری های مختلف از طرف سازمان جهانی اتومبیلرانی (فیا)، تصمیم بر آن شد که از سال 2021 یعنی امسال، استفاده از این سیستم ممنوع شود. این اتفاق یادآور نوآوری ها و ممنوعیت های دهه های 80 و 90 میلادی را به ذهن مخاطبان و دست اندرکاران فرمول یک متواتر کرد.

البته نباید از این نکته غافل شد که، تیم ها از اعتراض (protest) در اینگونه مواقع استفاده می کنند و به مقابله با تیم های رقیب دست می زنند. نظیر آن را در فصل قبل از تیم رنو دیدیم، که به دلیل کپی کاری ریسینگ پوینت از مرسدس و شباهت داکت ترمز آنها صورت گرفت. در ادامه بر روی این نکته متمرکز می شویم که، تیم ها در طول دوران فرمول یک به چه نوآوری هایی در بال عقب دست زده اند و فیا نیز برای جلوگیری از آنها، از چه راهکارهایی بهره برده است.

از بین بردن فاصله بین دو المان بال عقب

در حالت عادی که در تصویر بالا سمت راست می بینید، یک فاصله قابل مشاهده بین المان بالایی بال عقب و المان اصلی وجود دارد. در سال 2003 تیم های مختلف توانستند برای افرایش سرعت در مستقیمی ها در ماشین های خود، به این نکته پی ببرند که در خلا قانونی موجود، می توان دو ایرفویل را به هم نزدیک کرد (بالا سمت چپ)  و از جریان هوا بین آن ها خودداری نمود. این پدیده باعث ایجاد دانفورس کمتر در باله عقب می شود و این کاهش دانفورس، کاهش درگ را با خود به همراه می آورد و سرعت ماشین در مستقیمی ها افرایش می یابد.

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید تیم رنو و فراری نمونه ای از این نوع بال را بر روی ماشین خود قرار داده اند.

رنو و فراری

رنو و فراری

بعد از اینکه این موضوع طی مدتی بسیار کوتاه بین تمام تیم های حاضر اتفاق افتاد فیا برای جلوگیری از تکرار آن و استفاده از این خلا قانونی، در سال 2007 استفاده از المان هایی برای ایجاد گپ بین بال عقب، قانونی را تصویب کرد. اسم این المان ها در انگلیسی Stiffener یا ترجمه لغوی آن در فارسی یعنی سخت کننده نام دارند. که بر روی بال عقب و بین المان اصلی و المان بالایی قرار می گیرند تا از نزدیک شدن به هم جلوگیری شود. در واقع این نزدیکی یا از بین رفتن فاصله باعث جلوگیری از ایجاد توربولانس یا wake در بال می شود. یعنی به معنی ساده، از آشفتگی هوا در بال عقب جلوگیری می کند و شما دانفورس کمتر را ایجاد می کنید و در عین حال از ایجاد درگ یا آشفتگی در پشت ماشین جلوگیری می شود. و همچنین سرعت شما افزایش می یابد. در آن مقطع که هنوز فرمول یک پیشرفت چندانی در زمینه تونل باد و دینامیک سیالات محاسباتی نداشت، این موضوع اهمیت بسیار زیادی پیدا می کرد.

بال عقب تیم مکلارن

Stiffener های روی بال عقب تیم مکلارن

البته در چند سال اخیر تیم هایی نظیر مرسدس از یکسری المان های زیگزاگی یا دندانه ای شکل، در انتهای المان اصلی بال عقب استفاده می کنند که باعث کاهش آن پدیده می گردد.

بال عقب تیم مرسدس

بال عقب تیم مرسدس

نحوه نصب این المان سخت کننده به صورتی که در تصویر زیر می بینید، باید حداکثر به طول 510 میلیمتر از یکدیگر فاصله داشته باشند. این المان ها به دو صورت قابل استفاده هستند.

بال عقب خودروی ریسینگ پوینت

بال عقب خودروی ریسینگ پوینت

روش اول، در مرکز بال قرار می گیرد که طول کلی بال امسال 1010 میلیمتر است. مشابه بال عقب تیم رنو می باشد. روش دوم که دو المان با فاصله 510 میلیمتر از هم بر روی بال قرار می گیرند. که بر روی بال عقب ماشین هاس قابل مشاهده است.

روش دیگری برای استفاده از این سخت کننده ها توسط فیا اعلام نشده است. تیم ها بسته به طراحی ماشین خود و فلسفه بال عقب نسبت به استفاده از یکی از دو روش فوق اقدام می کنند.

استفاده از بال انعطاف پذیر

در سال های 2007-2008 زمزمه ای به گوش رسید، که بعضی از تیم ها از یک خلا قانونی دیگر دارند استفاده می کنند. این خلا قانونی، بال انعطاف پذیر بود.

بال عقب در حالت نمایشی ایرفویل

بال عقب در حالت نمایشی به صورت ایرفویل

فیا برای جلوگیری از این پدیده قانون دیگری را به استفاده از یک دستگاه کشنده جهت چرخش بال عقب، وضع کرد. نمونه این دستگاه را در تصویر زیر می بینید.

بال عقب انعطاف پذیر

بال عقب انعطاف پذیر

میزان این چرخش در سرعت های مشخص شده (تصویر زیر)، طی تست باید حداکثر چرخش 3 درجه را در اندازه گیری تحت شرایط مذکور ایجاد کند. در غیر این صورت بال از نظر فیا قانونی نیست و امکان استفاده از آن وجود ندارد. در واقع برای شبیه سازی سرعت ها 310 و 312 کیلومتر بر ساعت، بال عقب را با وزن های 63 و 75 کیلوگرم می کشند. این کشش شبیه سازی مقاومت هوا در آن سرعت ها می باشد.

بال عقب انعظاف پذیر

بال عقب انعظاف پذیر

در واقع این کار باعث ایجاد دانفورس کمتر در کل ساختار بال عقب، کاهش درگ و افزایش سرعت در مستقیمی می شود. این پدیده با کم کردن زاویه بال، Wake کمتری را ایجاد می کند و در زمان ترمزگیری و کاهش سرعت، سریع به حالت قبل بر می گردد و دانفورس مورد نیاز را در مسیر پیشرو سریعا ایجاد می کند.

بال عقب ردبول

بال عقب ردبول کمی متفاوت از مبحث بال انعطاف پذیر است. زیرا این تیم با نازک تر کردن محل اتصال بال با شاسی، باعث انعطاف و ارتجاعی شدن بال به سمت پایین می شود. در واقع در مبحث قبل که بال عقب با چرخش به عقب حرکت می کرد، متفاوت است. این در حالی می باشد که بال ردبول به پایین خم می شود. این مورد را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید.

البته تنها انعطاف پذیری مربوط به بال عقب نیست. این پدیده در سالهای گذشته در بدنه و همچنین در بال جلو اتفاق افتاده است. تیم ها همیشه به دنبال دور زدن قوانین و یافتن بهترین روش برای ماشین خود هستند.

در آخر باید کمی هم به قضایای رقابت نگاه کنیم. در سال 2017، 2018 و 2019 رقابت اصلی مرسدس با فراری بود. فراری نتوانست با بازی های ذهنی، صحبت های رادیویی و مطبوعاتی مرسدس مقابله کند و مغلوب شد. اما ردبول تیمی متفاوت و منسجم تر است. این انسجام در تصمیم گیری در مسابقه، در استراتژی و هماهنگی تیمی کاملا مشخص است.

با تمام توانایی های بالا، مرسدس تصمیم به چالش کشیدن ردبول گرفته است. همانطور که در اول مقاله گفتم. لوئیس همیلتون و توتو ولف، شروع به سوال کردن و پرسش از فیا گرفته اند تا قانونی بودن این قطعه را بدانند و فیا را به جان ردبول بیندازند. کاری که مرسدس با موتور فراری کرد. هر چند که در مورد موتور فراری، در آخر فیا نتوانست دقیقا مشخص کند که چه اتفاقی در آن رخ داده و با یک توافق با فراری سعی در خاتمه موضوع گرفت. این مساله دارد دوباره تکرار می شود و این از توانایی های تبلیغاتی و رسانه ای مرسدس است و خب یک جنگ، تنها در مسابقه نیست بلکه همه جانبه اتفاق می افتد.

73 دیدگاه

 1. علیرضا

  9

  7

  کاش ردبول موتور مرسدس داشت تا میتونستیم عیار واقعی شاسی این تیم رو در مقابل مرسدس ببینیم

  • Amir

   9

   2

   فیا قانونی بودن این رو تایید کرده , فقط قسمتی که بال به شاسی وصل میشه خیلی کوچیکه و اگه این انعطاف بیش از اندازه بشه تا حدی که اتفاقی که برای پوشش موتور ردبول تو بحرین افتاد تکرار بشه , بدون شک فیا میان وصل برای ایمنی قوانین رو تغییر میده , ردبول تو شاسی کارش خوبه , فقط باید دقت کنه که از دوام ماشین کم نکنه چون جلو مرسدس باید خیلی کم اشتباه باشید ,اگه اتفاق تمربن پرز تو مسابقه برای مکس بیفته کاملا یک مسابقه از دست میره

   • محمد

    0

    0

    درواقع , درست نیست. ، درسته.
    وقتی جمله رو تموم میکنی بدون فاصله نقطه بذار بعد یدونه فاصله و جمله بعدی

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   3

   0

   اقا همه اینا به کنار من متعجبم از دقت و هوش لوییس همیلتون که این تغییر ناچیز رو در سرعت بالای ۳۰۰ کیلومتر و با چشم غیر مسلح و حین رقابت دیده و به تیم گفته و تیم رو متمرکز کرده واسه بررسی بیشتر .
   واقعا این راننده ها دقت و هوش و تمرکز واقعی رو به حد اعلا رسوندن 👌👌👌👌

 2. Kenzo

  8

  4

  با وجود انجام تست ها اگر بازم باله عقب ردبول انعطاف پذیر باشه
  آیا می‌خوان قانون رو تغییر بدن و با مثلا قدرت بیشتری بال عقب رو بکشن؟
  یا کلا دستگاه رو تغییر بدن؟
  دقیق تر کردن دستگاه به نظرم هیچ ایرادی نداره
  و کار درستیه که از تخلفات جلو گیری کنه
  ولی تغییر دادن قانون به صورتی که مثلا بیان بگن توی همین فشار انحرافش باید به جای 3 درجه 2 درجه باشه
  کاملا غیر ورزشیه و کمک به تیم مرسدس

  به نظرم مرسدس می‌دونه که از این اعتراض احتمالا به جایی نمیرسه چون قبلا ردبول تست ها رو انجام داده
  اعتراضش برای بر هم زدن جو تیم ردبوله

  • Max33

   11

   20

   عزیز کلا مرسدس شدیدا معتقده اوردن فشار روانی به هر تیمی باعت موفقیت میشه،به دور از اخلاقه ولی کارشون رو میکنن و موفقن در این زمینه متاسفانه

   • ابوالفضل

    13

    14

    ۱-چیزی که عوض داره گله نداره کی اول بحث تغییر راننده در مرسدس رو شروع کرد حالا جوابشو بگیره
    ۲-همه میدونن موتور فراری غیر قانونی بوده مگه میشه مرسدس تو کفی با دی ار اس به فراری نزدیک نشه

   • محمد

    0

    1

    کدوم تیم واقعا نتونسته بدون این کار قهرمان بشه؟

  • Mahmood.ghaedi

   15

   4

   کمک ب مرسدس؟
   هرچیزی ک از پارسال تا الان اتفاق افتاد بر علیه مرسدس بود و ب نفع ردبول بوده
   نهایتا دو 3 تا ریس ردبول میتونه از این برتری استفاده کنه اگه غیر قانونی اعلام بشه ک باید جمع کنن اگه قانونی اعلام بشع هم و برتری خاصی بده مرسدس هم ازش استفاده میکنه

   • Kenzo

    6

    7

    میخوای بدونی کمک به مرسدس یعنی چی؟
    امیدوارم برای فصل های آینده بیان و محدودیت پاشش سوخت رو بردارن و محدودیت فقط همون میزان حمل باشه(۱۱۵کیلو بنزین)
    تا عیار “واقعی” و پتانسیل حقیقی انجین مرسدس تحت فشار بالا و گرمایش زیاد ببینیم!!
    پیش‌بینی شخصیم اینه که فراری مرسدس رو شرمنده می‌کنه با:
    ۱۰۰ اسب اختلاف توی بیشینه قدرت
    ۷۰ اسب اختلاف در زمان مسابقه
    ۰.۵ ثانیه در هر ۱کیلومتر مسیر مستقیم
    .‌‌….
    فیا کل قوانین فنی دوره هیبرید و حتی تایرها رو به نفع و خواست مرسدس تنظیم کرده و تغییر داده توی مسابقه هم توی پنالتی دادن به حریفان مرسدس و ندادن پنالتی به مرسدس هم جانبدارانه عمل کرده بعد طرفدارای مرسدس هنوزم ناراضی ان😐😐

   • Mahmood.ghaedi

    3

    1

    Kenzo
    ی چیزیبگو ک بهش بخوره
    مرسدس همیشه موتورش قوی بوده
    اگه دوران قبل از هیبرید ندیدین میتونی مطالعه کنی

 3. L

  13

  24

  همین کارهارو کردن که جذابیت و هیجان فرمول یک پایین اومده . فیا هم که کلا طرفدار مرسدس هست .

  • Kiarash16

   8

   0

   سایت تاریخ تمرین ۱ و ۲ موناکو رو پنجشنبه زده؟؟؟
   مگه همیشه جمعه نبود؟؟؟

   • MOHAMMADHOSSEIN

    14

    0

    پیست موناکو یه استثنا هستش که تمرین اول و دم به جای روز جمعه در روز پنجشنبه برگزار میشود

   • Sina

    2

    2

    نه داداش به خاطر خیابونی بودن این پیست همیشه پنج شنبه شروع میشه

  • Max33

   7

   28

   فیا مرسدسه اسمش اصلا

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    15

    4

    تیم ردبول هم تو تمرین های اتریش ۱ فصل ۲۰۲۰ به فیا بخاطر سیستم DAS شکایت کرد.
    در حالی که میدونست این یک خلاء قانونی بوده.
    و شکایتش تو فصل ۲۰۲۰ بیهوده بود.
    فیا اگه مرسدس بود محدودیت پارتی مود رو به اجرا نمیذاشت
    سیستم دس رو برنمیداشتن
    قوانین سال ۲۰۲۱ رو به ضرر ردبول وضع میکرد نه به خودش و استون که آسیب پذیر باشن.

   • بیژن

    3

    3

    اره برای همینم قوانینی گذاشتن که مرسدس رو کند کنن 😂😂

   • Lh44

    6

    6

    Max33
    گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بود میده.
    فیا اگه طرف مرسدس بود الان باید لپ میشدین که.
    DASرو که ممنوع کردین قوانینم که باب میلتونه
    خنده داره ولی با همین نو اوری تیمتونم بازم نمیرسید به مرسدسا جفت راننده های مرسدس خوردنتون .
    تخصصتون تویه پیستا سرعتیه ؟ بحرین که اینو نمیگه .
    اها شاید منظورتون پیستا ایرودینامیکیه که پورتیمائو کاتالونیا دارن چیز دیگه میگن .
    گوش ما مرسدس فنا لوییس فنا از این چیزا پره ولی مهم نیست، ما میریم همینجوری قهرمانی ها رو جمع میکنیم شما بمون همینجا از این بگو فیا هر کاری کرد که مرسدسو راننده هاشو متوقف کنه نتونست هر بار مرسدس بر میگرده بازم برمیگرده

 4. Mohammad ali 5

  20

  0

  سلام و تشکر از این مطلبتون.
  اگر میشه درباره پیست موناکو هم مطلب بنویسید چون این اولین دفعه ام هست که قراره مسابقه در پیست موناکو رو زنده ببینم

 5. mahyar

  11

  3

  سلام . فقط زاویه گرفتن بال عقب از نظر فیا مهم نیست . توی تست ها میزان پایین رفتن و حتی عقب رفتن ی حد مجاز و مشخصی داره .
  در این که ردبول یا داره روی حد و مرز راه میره یا ی خلا قانونی پیدا کرده شکی نیست .
  ولی به شخصه با همه وجودی که دوست دارم ردبول قهرمانی رو بگیره . اما بال عقب منعطف غیر قانونی هست . حالا باید دید تصمیم فیا چی هست . و ممکنه مثل سیستم DAS صرفا یک خلا قانونی باشه .

 6. mrz_ir

  15

  9

  مقاله جالبی بود
  ممنون واقعا
  حالا باید دید که چه اتفاقی برای ردبول میوفته
  نمیدونم واقعا تیم ها بدون تقلب نمیتونن با مرسدس رقابت کنن؟
  البته اینکه لوییس با چشم دیده و شک کرده هم خیلی جالبه!
  تو اون سرعت واقعا چجوری تشخیص داده؟

  • mahyar

   6

   4

   آن بورد بال عقب رو دیدن فکر کنم .

  • Max33

   10

   25

   اصلا امکان نداره با چشم تو سرعت ۳۰۰+ km دیده باشه،این چه فرضیه که میدین اخه،الا بال منعطف غیر قانونی اعلام شده شما کلمه تقلب استفاده میکنی؟؟ تست هارو رد کرده و این حرکت مرسدس مثل همیشه بازی روانیه که انجام میده و به دورررررر از اخلاقه .بعد از فتح کردن موناکو ردبول راحت به این قضیه میپردازه در جواب مرسدس

   • Amir

    13

    5

    هنوز خیلی مانده که تیمی به حد و اندازه مرسدس برسه و هرچی هم که تقلب می‌کنند باز هم موافق نمی‌شود

   • Hami

    18

    10

    سبقتهای مکس جونتون که به عمد برای آسیب زدن و از دور خارج کردن لوییس انجام میشه اخلاقی هست و اعتراض به تخلف و انجام کار غیر قانونی ردبول غیر اخلاقی هست ؟! شما مکس فنها کلا عادت دارید همه چیز را وارونه جلوه بدید .

   • Ali🦁1

    7

    14

    Hami
    سبقتای مکس به عمد هست که می خواد مسابقه همیلتون خراب کنه.؟؟!!
    بابا شما دیگه کی هستین اون لوييس خودش اعتراضی نمی کنه بابت این استارتا و سبقتا بعدش شما اینجا وارونه نظر میدی.
    —-
    ناظران f1 اینقد دقیق هستن که خودشون هر مسابقه آنبرد رانندگان نگاه کنن متوجه عملکرد قطعات ماشین بشن و تصمیم بگیرن از قانونی یا غیر قانونی بودنش در صورتی که تست شدن قبلٱ حالا هم با حرفای تیم مرسدس مورد توجه بیشتری قرار گرفته بال عقب که فکر کنم گذاشتن تا گرندپری فرانسه نتیجه گیری کنن فوقش این جریان هم مثل سیستم داس مرسدس ممنوع کنن.
    موضوع مهم فشار آوردن راننده بر ماشین که باعث فرسودگی تایر میشه که از نظر سرعت کم میارن در مقابل مرسدس تو ريس.

   • Mohammad.H

    11

    3

    مهم ترین نکته ای که شما در نظر نگرفتید سرعت نسبیه !!
    با توجه به این که تو یه سری از قسمت های پیست سرعت ماشین مرسدس و ردبول یکیه انگار که راننده های ماشین ها نسبت به هم ساکن هستند !!!!
    پس دیدن یک قطعه متحرک داخل یه جسم ساکن چندان سخت به نظر نمی رسه !!

   • farshad.b

    5

    3

    علی33 عزیز سلام . اول تشکر کنم از آقای رحمت بابت این مقاله کامل و جالب همراه با تحلیل و عکس و فیلم . امیدواریم که بیشتر ببینیم . چند روز پیش گفتم که ظاهرا رد بول در پیچهای سرعت بالا مشکل داره و الان با این مقاله درک بهتری پیدا کردم . چون این بال در کفی کمک میکنه ولی باعث ناپایداری در پیچهای سرعت بالا هم میشه . شاید دلیل عقب افتادن مکس توی پیچ آخر پرتغال همین کاهش درگ بوده و علت کلنجار رفتن پرز با ماشین هم ربط به این موضوع باشه . فقط باید دید چقدر منفعت میرسانه و چقدر ضرر . البته نظر شخصی بنده است و دوستان اهل فن شاید بتوانند دقیقتر و بهتر راهنمایی کنند.

   • Ali

    12

    10

    آقای محرابی جواب شما رو داد که راننده های نابغه میدونن نمونه اش هم به بنتون ۱۹۹۴ اشاره کردن که سنا اعتراض کرده بود حالا شما بهتون فشار وارد میشه بگو امکان نداره و همیلتون محاله ببینه 😃😃😃 در ضمن از تیم ردبول بدردنخور تر در بازی روانی وجود نداره ولی این بچه بازیا برای مرسدس جواب نمیده خیالتون راحت تا زمانی مرسدس هست هیچ نوشابه سازی نمیتونه قهرمان بشه هرچند اون شاسی محشر ردبول هم فقط به خاطر وجود نابغه طراحی ادرین نیوی هستش

   • Ali.M

    10

    11

    شما راجب سال های 2010 تا 2013 نظری نداری؟ محض اطلاعت شما هم هیچ نوشابه سازی سال 2012 با پیرلی تست مخفی نرفت، ردبول هم اون تیمی نبود که سال 2018 با گرم کردن تایرها مشکل داشت ولی سال 2019 که پیرلی لاستیک های جدید با کاهش ضخامت 0.4 میلی متری رو معرفی کرد به طرز معجزه آسا مشکلش حل شد و 9 تا تیم دیگه به مشکل خوردن. (موقعی که قبل از مسابقه فرانسه 2019 نظرسنجی کردن که مجددا از لاستیک های 2018 استفاده بشه رای تیم ها 7 به 3 بود،(که اگه همین نتیجه میموند از تایر های 2018 استفاده میشد) اون 3 تیم هم مرسدس و مشتری هاش بودن، روز بعدش که رای گیری نهایی بود یهو نظر مکلارن و رنو برگشت،(رنویی که 3 مسابقه قبل اعتراض کرده بود که تمام آپدیت های ما به علت به دما نرسیدن لاستیک بی اثر میشه) فکر میکنید چرا؟ دلیلش اینه که الان مکلارن داره از مرسدس موتور میگیره و اکون هم طی یک قرارداد قرضی رفته رنو (قرارداد قرضی میدونید یعنی چی؟ ینی مرسدس پولشو میده، یعنی رنو الان داره فقط به آلونسو حقوق میده) اگه اینکارا نبود همین به قول شما نوشابه ساز ها میتونست به راحتی مرسدس رو شکست بده و یک قهرمانی بگیره، در ثانی اگه بازی روانی توسط ردبول یک کار کثیف و بچه بازیه راننده تیم خودتون یکی از اساتید و همین کار کثیف و بچه بازیه و چندتا از قهرمانی هاش هم صدقه سر همینه، پس به نفع خودتونه در مورد کثیف بودن بازی روانی بحث نکنین.

   • Ali

    6

    2

    Am phd عزیز من منکر اون ۴ سال نشدم هرچند فتل در اون قهرمانیا بی تاثیره نبوده بماند من اونم میذارم پای ضعف تیمهای قدیمی
    اما در مورد بازی کثیف بله مرسدس قدرتش رو داشته در رای ها اعمال نفوذ کرده تازه همون سال هم باز رقیب فراری بود نه ردبول الانم که ردبول اعمال نفوذ میکنه من با این موضوع مشکلی ندارم ولی بدبختی اینجا با تمام این اعمال نفوذ وقش کردن فیا باز این مرسدسه با تلاش شبانه روزی نقاط ضعفشو پوشش میده بازم میگم کمپانی دایملر بحثش با تمام کمپانی های ماشین سازی دنیا متفاوته واسه این میگم مقایسه ردبول با مرسدس شبیه جوک سال میمونه امسالم میبینیم که کی قهرمان میشه 😜

   • Mahmood.ghaedi

    2

    1

    فرشاد
    منم فکر میکتم همین باشه
    چون اگه مکانیزم خاصی نداشته باشه و فشاز هوا باعث این بشه ک بال عقب حرکت کنه درسته تو مستقیمی و پیچ سرعت کم جواب میده ولی خب پیچ های سرعت بالا وقتی دانفورس نداشته باشی نمبشه ماشین کنترل کرد ریس پرتغال ک تقریبا تو تمام دورها مکس پیچ اخر مشکل و دردسر داشت البته ک اگه تو اون پیست از این بال استفاده کرده
    یا تو روسیه و اون پیچ سرعت بالاش ب مشکل میخورن ولی باکو هیلی بهشون کمک میکنه

   • mrz_ir

    1

    1

    سرعت نسبی کاملا درسته وگرنه که اصلا یه تماشاچی کنار مسابقه چیزی نمیبینه
    ولی وقتی تو اون سرعت و اون لرزش های بال و موارد دیگه اون مقدار کم رو تشخیص داده جالبه

  • بهادر رحمت

   9

   1

   خواهش می کنم. در این مقاله حامد محمدی دوست عزیزم به بنده کمک کردند. از ایشون هم تشکر می کنم.
   جای خاصی نمیره. قوانین بروز تر شده و فیا قول داده از گرندپری فرانسه قوانین تازه تری رو پرده برداری و وضع کنه تا تیم ها محدود بشن. البته جزئیات مشخص نشده به صورت دقیق.

 7. Hamoon

  8

  0

  ممنون بابت مقاله های تحلیلی جذاب
  سپاس

  • بهادر رحمت

   8

   1

   ممنون لطف دارید. این مقالات با همکاری دوست عزیزم حامد محمدی عزیز خدمت شما تقدیم میشه.

   • Siamak

    7

    0

    از تواضع و خضوع شما همین بس که بکرات از همکاری جناب حامد محمدی در تنظیم این مطلب یاد میکنید . دست گل هردوی شما عزیزان بخاطر تهیه و تنظیم این مقاله آموزشی ارزنده درد نکنه جناب رحمت .

 8. Mehrab

  15

  2

  واقعا نمیشه بعضی هارو درک کرد . چرا بیخود و بی جهت یه تیم رو میکوبید. اگه ردبول خلافی کرده تاوانشو میده . اگه از خلا قانونی استفاده کرده بقیه هم استفاده میکنند و سرعت ها بالاتر میره و جذابیت مسابقات بیشتر میشه . دوستانی هم که میگن جنگ روانی مرسدسه و هزار تا جیز دیگه ؛ این قانونشه همونطور که با اعتراض بقیه تیم ها DAS مرسدس از توی ماشیناش حذف شد مرسدس هم میتونه اعتراض کنه که این برتری خاص رو از ردبول بگیره یا حداقل بتونه توی ماشین خودش هم ازش استفاده کنه . به همین راحتی . باید یاد بگیریم برای قوانین احترام قائل بشیم . تامام

  • بهادر رحمت

   12

   1

   این موضوع در سه تیم برتر مرسدس، ردبول و فراری مشهوده. و باید گفت که سه تیم برتر به صورت مشهود از قسمت های خاکستری قوانین استفاده می کنند.

 9. Hamed

  8

  1

  بال عقب و جلو فلکسیبل سالهاست ممنوعه احتمالا اینم لوپ هول جدیدی که ردبول پیدا کرده

  • بهادر رحمت

   10

   1

   بله سالیانی هست که ممنوعه ولی تیم ها مثل فراری، ردبول و مرسدس ازش استفاده می کنند. البته مرسدس توی بدنه و کاور موتور و بال عقب. ردبول بال جلو و عقب. فراری بال جلو و عقب فعالیت داشتن و از قطعات انعطاف پذیر استفاده می کنند.

   • Mahmood.ghaedi

    1

    0

    اقا بهادر مگه تمام قسمتهای ایرودینامیکی نباید ثایت باشن
    حالا دو 3 درجه گذاشتن واسش
    ولی همین drs از نظر خود قانون باید ممنوع باشه
    الان تمام قسمت های ایرودینامیکی باید ثابت باشن ولی بال عقب باز میشه؟

   • بهادر رحمت

    3

    1

    دوست عزیز
    mahmood.ghaedi
    دلیلش مشخصه شما مقاله رو بخونید. در سرعت های بالا مقاومت هوا هست. فشار وارد می کنه به قطعات و به همین دلیل که تیم ها نیان و قطعات انعطاف پذیر درست کنند و توجیه کنند که این قانونی هست. یک سری مشخصات رو طی قانون فیا تصویب کرده که با دستگاه مربوطه با وزنه می کشند و میزان جابه جایی رو اندازه گیری می کنند.
    DRS قضیه متفاوت داره. اونم طی مقررات نحوه کارکرد. محل کارکرد. زمان کارکرد. میزان تاخیر سیستم بر ثانیه و خیلی مسائل فنی رو دقیق تشریح کردند. دلیلش هم کم شدن قدرت موتور طی گذار از 8 سیلندر تنفس طبیعی به 6 سیلندر هیبرید بودیم. برای اینکه رقابت و دنبال کردن و سبقت جذاب تر باشه. چون مثل قبل تیم ها نمی تونستند سبقت بگیرند. سوخت گیری کنند و مود موتور رو همیشه روی حداکثر بگذارند.
    تیم ها قبل از دوران هایبرید، 2014 به قبل برای هر مسابقه نزدیک به 8 موتور برای یک ماشین می بردند. هر تمرین یک موتور، زمان گیری یک موتور و مسابقه هم یک موتور. خوب هزینه زیادی انجام می دادند. به همین دلیل آمدن و تعداد موتور رو کم کردند. سوخت رو کم کردند. سوختگیری حذف شد. به همین دلیل یک المان اضافه کردند به نام drs که می تونست سرعت رو در مستقیمی افزایش و باعث سبقت بشه. مسابقه هم جذاب تر می شد. در غیر این صورت هیچ سبقی انجام نمی شد.
    همه المان های ماشین از بدنه و بال ها و غیره، یک میزان تحمل وزنی رو باید پشت سر بگذارند طبق مقررات. ولی از یک میزانی حالت الاستیک و انعطاف رو به دلیل وزن زیاد در سرعتهای بالا تجربه می کنه. شما اگر مشاهده کنید حتی بال عقب، شارک فین و بدنه موتور مرسدس الاستیک هست و انعطاف داره ولی طبق مقررات هست. شما اگر فکر می کنید این گونه نیست. برید بال هواپیماهای غول پیکر رو ببینید. آنها هم انعطاف دارند. ثابت نیستند. تازه با اون وزن زیاد و عجیب. حالا یک بال که کلا 4 کیلو هم نمیشه. باید وزنی حدود 70-80 کیلوگرم توی سرعت 310 کیلومتر به بالا رو تجربه کنه و تحمل کنه. خوب خم میشه در آن شرایط. حتی شاید متلاشی بشه. البته دلایل دیگه ای هم داره که باید خیلی مفصل درمورد اون صحبت کرد. که اینجا نمیشه همرو گفت. طولانی میشه

   • Mahmood.ghaedi

    0

    0

    اقا بهادر مرسی از توضیح ک دادین
    اگه مقاله کامل متوجه شده بودم ک سوال نمیپرسیدم

 10. ALIREZA

  11

  7

  ای موضوع فقط یه چیز جالب داره اونم طرفدارهای ردبول هستن که با وجود داشتن پروردگار حاشیه و بهم زدن روان تیمها با مصاحبه و کارهای دیگه (هلموت مارکو) باز میگن مرسدس اینطوری هس و اونطوری هس …

  • بهادر رحمت

   11

   1

   اگر منظور شما بنده هست. من طرفدار فراری هستم. ولی این موضوع در سه تیم برتر مرسدس، ردبول و فراری مشهوده. و باید گفت که سه تیم برتر به صورت مشهود از قسمت های خاکستری قوانین استفاده می کنند.

   • ALIREZA

    2

    1

    نه داداش این مال صبحه …🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️

  • مهدی

   2

   11

   باسلام دوست عزیز
   من طرفدار فتلم ن ماشین خاصی
   درسته ک قوانین ب مرسدس ضرر زده امسال… ولی فقط امسال
   اونم در حدی ک اونا نتونن تو هر مسابقه با فاصله ی یک دقیقه ای مسابقه رو تموم کنن… در اون حد ک برنده بشن ولی این فاصله کمتر باشه
   حالا ب موتور فراری ک یک دوست اشاره کردن ک مرسدس نتونست با دی ار اس نزدیک بشه پس این غیر قانونیه اومدن ریختن سر فراری ب خاک سیاه نشوندنش
   در مورد این جنگ روانی قطعا مرسدس با اختلاف امتیازاتی ک درمسابقات اول میشه با همون تفاوت امتیازی هم اوله

   • مهدی

    2

    7

    این دیسلایکارو مرسدسی ها لطف کردن ممنونم ازتون

 11. --AmirAli--

  11

  0

  از این دست مطالب بیشتر بگذارید
  خدا قوت جناب بهادر حمت

  • بهادر رحمت

   11

   1

   ممنون لطف دارید. این مقالات با همکاری دوست عزیزم حامد محمدی عزیز خدمت شما تقدیم میشه.

 12. Amin-sdg

  3

  0

  خیلی عالی بود
  ممنون از شما
  استفاده کردیم

 13. Amin-sdg

  6

  1

  دوستان یک سوالی برام پیش اومده بود از تمرینات قبلی، ممنون میشم اگر کسی میدونه راهنمایی م کنه. چرا هر تیمی با یک لاستیک عملکرد بهتری داشت؟(مثلا فکر کنم مرسدس و فراری با مدیوم بهتر بودن ولی با سافت مشکل داشتن.
  و اینکه مشکل به دمای عملیاتی رسوندن لاستیک ها چطوری به وجود میاد؟ مثلا ریکیاردو اولش ک اومد مکلارن گفت من هنوز نمیتونم مثل لندو دمای لاستیک هامو به دمای عملیاتی برسونم و سر همین مشکل سرعت دارم. اصن چه طوری لاستیکو به دمای عملیاتی میرسونن ک این قدر باهاش مشکل دارن؟:)

  • بهادر رحمت

   1

   1

   یک ویژگی های هر ماشین هست. بروز رسانی های سیستم تعلیق عقب و جلو. که باعث کاهش خوردگی میشه. و شاید باعث افزایش هم بشه. نحوه تنظیم یا به اصطلاح ستاپ ماشین. نوع پیست مسابقه، دانفورس بالا، دانفورس پایین.
   دمای لاستیک یک مقوله عجیبه. تیم ها همیشه چالش دارند. فرقی هم نداره. البته اطلاعات سال پیش رو دارند و اون یک مرجعه ولی همیشه تغییر می کنه.
   اصولا رسیدن به دمای درست همیشه ممکن نیست. و یک بحث پیچیده و طولانی داره که همه عوامل از طراح، مهندس ارشد ماشین، راننده و شرایط پیست همه درگیرن. یعنی یک عامل نیست که تعیین کننده هست. و غیر ممکنه که قبل از مسابقه دادن و ورود ماشین به پیست شما پیش بینی کنی یا بگی من ماشین رو برای فلان لاستیک ساختم. خیر شاید سال قبل و بعد با هم فرق کنه. ولی شما با تنظیمات می تونید بین اینها تغییر ایجاد کنی.

   • Amin-sdg

    0

    0

    مرسی از توضیح تون.ممنون

 14. AmirHossein

  6

  0

  خسته نباشید. پستای قدیمی سایت رو میخوندم مقاله های غیر از مصاحبه زیاد بودن(برخلاف بازه فعلی) که امروز دیدم این پست رو گذاشتین. عالی بود خداقوت

 15. Sina_Manic

  8

  0

  چقدر قشنگ و دقیق توضیح دادید.
  یه کلیپ هم تو یوتوب Autosport هست از تاریخچه این بال‌های انعطاف پذیر اگه برا کسی گذشته این داستان هم جذابه، ولی این مقاله بهترین توضیحی بود که در مورد این داستان اخیر خوندم، عالی، به امید یه موناکوی خوب!

  • بهادر رحمت

   5

   1

   بله دقیقا. یکی از چندین منبع ما نیز اون ویدئو بوده.
   آفرین بر شما که مطالب دست اول رو مطالعه می کنید.

 16. سید حامد محمدی

  8

  1

  ممنون بهادر جان بیشتر credit کار برای خودته. مرسی از تو به خاطر مقاله خوب و عالیت

  • بهادر رحمت

   7

   1

   قربانت. لطف داری. خواستم دوستان بدونن که اتفاقی یا مقاله ای هست، دیگران هم درگیر هستند و از همکاری ها خبر داشته باشند، که چنین مقالاتی و در کل سایت ما بدون هماهنگی و یا همکاری بدون معنا هست.

 17. Abbas

  3

  1

  درود خسته نباشید،مطلب عالی بوود،دوستان ی سوال داشتم در مورد طول چرخ ب چرخ ماشین،اینکه قانون این میزان چطوریاست و اینکه تا چ حد مجاز ب تغیر هستن و تاثیراتش،خاهشا یکم ساده اگ تونستیت برام توضیح بدید،سپاس از همه دوستان(آقا fastboy,آقا صالحی،آقا sebver,آقا max33)و بقیه دوستان❤❤❤

  • بهادر رحمت

   3

   1

   دوست عزیز
   شما رو ارجاع میدم به قوانین (فیا) فدراسیون جهانی اتومبیل رانی. باید برید و از اونجا دقیق بخوانید. چندین و چند بند و ماده واحده داره. دقیق ذکر شده و تشریح شده.
   https://www.fia.com/regulation/category/110

  • بهادر رحمت

   2

   1

   یک نکته دیگر اضافه کنم. اینکه هرچه طول ماشین بیشتر میشه. شکل بال جلو پیکانی میشه. تیمها و طراحان بیشتر می پسندن. چون امکانات و ویژگی های مشخصی داره که طراحان دوست دارند. البته این به این معنی نیست که همه می توانند رقابتی طراحی کنند. خیر.

   • Redbull33

    2

    0

    احسنت،در ادامه حرف های جناب رحمت عزیز بعد از خواندن مقاله به این نکته دقت کنید که روز به روز و سال به سال ماشین ها در حال پشرفت هستن و این پیشرفت علاوه بر موتور و به صورت کلی تمام مسائل فنی ،شاسی هم هست که ماشین های امروزی داری طول بیشتری نصبت به ماشین های دهه های قبلی هستن در نتیجه این سوالی که پرسیدید میتونید ببینید که فاصله طول چرخ ها بیشتر شده

  • Redbull33

   0

   0

   ببین عزیز das یه سیستم که توسط شرکت مرسدس روی w11 خودرو فصل ۲۰۲۰ مرسدس گذاشته شد،اگ شما دقت کنی ماشین های تیم هایی نظیر رد بول یا مکلارن یا فراری برای گرم نگه داشتن چرخ ها مجبور به مانور یا چپو راست کردن سریع ماشین میکنن ولی لوییس همیلتون با w11 با جلو عقب کردن ستون فرمان خودش زاویه طولی چرخ هاش رو تغییر میداد،و زاویه طولی چرخ ها toe به داخل متمایل میشن البته در مسیر مستقیم و در پیچ ها ستون به جلو میبرد و toe out یا زاویه به خارج پیدا میکردن ،یه تعریف ساده اگ تخصصی تر خواستی بگو

 18. Abbas

  0

  0

  سپاااااااس❤❤❤

 19. محمد

  0

  0

  نکته:
  کار فراری تو ۲۰۱۹ غیر قانونی بود. چون فیا یه حداکثری برای مصرف سوخت داشت که فراری از اون بالاتر میرفت(تو زمانی که سنسور اندازه گیری نمیکرد).

  کار مرسدس تایید شد. اینکه چرخ تکون بخوره یکمش هیچ جریمه ای نداره. دقیقا مثل کار ردبول.

  • محمد

   0

   0

   کامل نخوندم. فقط خبرایی مثل
   این.
   رو میخونم.