فرمول یک ایرانوالتری بوتاس از حرکتش در گرندپری اسپانیا ۲۰۲۱ که به همتیمی اش سر لوئیس همیلتون هنگام تعقیب مکس ورشتپن، فرصت عبور نداد ابراز تاسف نکرد.

همیلتون پس از انجام پیت استاپ دومش در دور ۴۳ ام، پشت ماشین راننده فنلاندی تیمش قرار گرفت. او ۲۲ ثانیه از نفر اول، ورشتپن، فاصله داشت و سعی در رسیدن به او در دورهای باقی مانده داشت. زمانی که همیلتون در دور ۵۲ام به همتیمی اش رسید، بوتاس با وجود اینکه می‌دانست که حرکتش ریسک بزرگی دارد و اینکه همیلتون کاملا استراتژی متفاوتی نسبت به وی دارد، نگذاشت تا کار لوئیس در سبقت از او ساده باشد. بوتاس در مصاحبه اش با جنسن باتن پس از پایان مسابقه در پارک فرم، با جسارت گفت:

من قطعا می‌توانستم پیش از آن به او راه بدهم، اما من داشتم مسابقه خودم را می‌دادم پس همیشه باید چیزها را سبک سنگین کنید. من سعی داشتم تا با چارلز [لکلرک] به اندازه کافی فاصله باز کنم تا یکبار دیگر به پیت بروم و شانسم را برای گرفتن امتیاز اضافه [سریعترین دور] امتحان کنم. پس مسئله اصلی در ذهن من، مسابقه خودم بود.

بوتاس ادعا کرد که در این حین او مکالمه چندانی با پیت وال نداشته:

آنچنان زیاد نبود. آنها تنها به من گفتند که زیاد او را معطل نکنم، اما همانطور که گفتم من درگیر مسابقه خودم بودم. من پیام را دریافت کردم و به وضوح ما در آن زمان استراتژی های متفاوتی داشتیم پس در صورتیکه اتفاق عجیبی نمی‌افتاد، ما واقعا بیش از آن با او درگیر نمی‌شدیم.

من واقعا به این مسئله که نمی‌خواستم زمان زیادی از دست بدهم و می‌خواستم روی مسابقه خودم تمرکز کنم، آگاه بودم. به عنوان یک راننده شما خودتان و مسابقه خودتان را در اولویت قرار می‌دهید زیرا این چیزی است که به عنوان راننده فرمول یک انجام می‌دهید.

من اینجا نیستم که بگذارم دیگران رد بشوند. من اینجا هستم تا مسابقه بدهم.

او سپس اقرار کرد:

اما همچنین ما به عنوان یک تیم کار می‌کنیم پس نمی‌خواهید برد محتمل تیم را خراب کنید. من سعی کردم بهترین کار ممکن برای تیم و خودم را انجام بدهم. و بخاطر مسائلی که گفتم این همیشه سخت است.

مکس ورشتپن و لوئیس همیلتون - فرمول یک اسپانیا 2021

مکس ورشتپن و لوئیس همیلتون – فرمول یک اسپانیا 2021

اما همیلتون می‌گوید که نمی‌دانست دستور تیمی ای از طرف مرسدس به بوتاس گفته شده:

صادقانه، من نمی‌دانستم که او پیامی دریافت کرده پس در ذهنم اینگونه بودم که، “ما داریم با هم مسابقه می‌دهیم”. من واقعا با این مشکلی ندارم، مخصوصا در حالا که تازه اوایل فصل است. در ذهن من، داشتم نزدیک تر می‌شدم و قرار بود که یک سبقت بگیرم. ما دو استراتژی بسیار متفاوت داشتیم پس بالاخره او را می‌گرفتم و خب تایرهای نو تری هم داشتم پس در پیچ ۱۰ اقدام کردم، من گمان کردم که فضای کافی وجود دارد اما مطمئن نبودم، اما والتری کاملا منصف بود.

ما بهترین همتیمی ها هستیم.

وی در ادامه افزود:

امیدوار بودم زمان زیادی پشت او از دست نداده باشم. اینگونه ما به عنوان یک تیم پیروز می‌شویم. گاهی اوقات موقعیت هایی پیش می‌آید که ما تیم را باید در اولویت قرار دهیم. دوم و سوم شدن خوب است، اما اول شدن بیشترین امتیاز را به همراه دارد پس این کلید کار است.

مانند همیلتون، بوتاس هم در دور اول یک رده از دست داد. او برای استینت اول مسابقه پشت فراری لکلرک گیر کرده بود تا زمانی که آنها موفق شدند در زمان راند اول پیت استاپ ها، آندرکات را عملی کنند:

من در دور اول رده ام را به چارلز دادم، او ریسینگ لاین بهتری در پیچ سوم داشت و در بیرون پیچ قرار گرفته بود و صادقانه من تقریبا او را ندیدم. زمانی که او را دیدم، دیر شده بود و سبقتش را کامل کرد. تعقیب ماشین جلویی بسیار سخت است و زمانی که در رده چهارم بودم این را می‌دانستم. این مسابقه‌ام را کمی خراب کرد. مایه شرم است، اما در پایان ما کارمان را روی پودیوم تمام کردیم و نسبت به ردبول امتیازات بیشتری کسب کردیم.

امروز سرعتمان خوب بود، گرچه ابتدا درنظر داشتیم تا یک استراتژی تک پیت استاپه را اجرا کنیم، اما مشخص شد که این ممکن نخواهد بود. فرسایش تایرهای مدیوم از آنچه پیش بینی کرده بودیم خیلی بیشتر بود، پس باید برخی تغییرات را اعمال می‌کردیم. من عقیده دارم که اینها فقط جزئیات کوچک هستند. وگرنه که سرعت ما در مسابقه خوب است. به عنوان یک تیم داریم امتیازات خوبی جمع می‌کنیم اما تمام امتیازات را نه، پس هنوز باید تلاش کنیم.

100 دیدگاه

 1. @sebvr

  40

  10

  تاریخ جلوی چشمان مکس : تحلیل کامل گرندپری کاتالونیا 2021 :
  خب گرندپری کاتالان 2021 هم تموم شد و همونطور که انتظار میرفت گرندپری خیلی جذابی نبود حداقل از لحاظ سبقت گیری و تغییرات محدود توی ساختار پیست و نزدیک کردنش به فرم قدیم هم همونطور که انتظار میرفت تاثیر خاصی نداشت . از طرفی جنگ استراتژیک فوق العاده ی مرسدس و ردبول به مانند بحرین هم به نحوی هیجان انگیز بود ! با تحلیل این گرندپری با من همراه باشید ! :
  شرایط پیست : پیست کاتالونیا همیشه جزوه پیست هایی بوده که به لاستیک ها فشار فوق العاده زیادی میاره و با اینکه پیرلی سفت ترین لاستیک هاش رو برای این ریس انتخاب کرد بازم تیم ها نتونستن با تک پیت استاپ و حتی بعضا با دو تا پیت استاپ ریس رو به پایان برسونن ! از طرفی بین پیچ 9 و 10 هم یه منطقه ی دی ار اس هستش که در واقع برای نزدیک شدن بیشتر ماشین ها برای سکتور 3 هستش چون نزدیک موندن توی سکتور 3 فوق العاده سخت و حیاتیه برای سبقت !
  کاتالونیا توی پیچ 10 خودش یه تغییری رو ایجاد کرده که یه مقداری سرعت پیچ رو بیشتر کرده و سرعت پیچ های بعدی هم میانگین بیشتری داره نسبت به قبل از تغییرات {{پیچ12 و 11}} و توی پیچ 2 فوق العاده به لاستیک های سمت چپ فشار میاد همچنین توی پیچ 12 هم چون باید یه مدتی رو روی ایپکس پیچ بمونی فوق العاده به لاستیک سمت چپ اسیب میزنه !
  توی این پیست به سمت راست تایر عقب سمت راست فشار زیادی میاد و همونطور که لاستیک مکس رو دیدین سمت راستش یه خطی تیره ای ایجاد شده بود که این اصلا به نفع ماشین نیست
  در کل امروز لاستیک ها نسبت به قبل کمتر اسیب دید چون دمای هوا نسبت به سال های قبل خنک تر بود و خود به خود دمای اسفالت هم کمتر بود و دمای تایر بیش از حد بالا نمی رفت و نگهداریش راحت تر بود به خاطر همین استراتژی تک پیت استاپه میتونست تا اخر دوام داشته باشه ولی بهترین استراتژی بود ؟! به هیچ وجه !
  اپدیت ها :
  چون تایم خیلی کمی فاصله ی بین این دو گرندپری بوده و هر دو تا پیست ایرودینامیکی هستن و پیچ های زیادی دارن اپدیت های زیادی دیده نمیشه ولیکن ردبول توی داکت ترمز جلوی خودش یه اپدیت جالبی رو داشت که با هم مرور میکنیم :
  ردبول داکت ترمز جلو : توی قسمت بالایی داکت ترمز ردبول قبلا 3 تا محفظه داشت ویکن توی کاتالونیا این 3 تا محفظه به 4 تا افزایش یافته و این توی مدیریت و خنک کاری بهتر ترمز یه تاثیر بهینه ای داره که به نفع ردبوله !
  فراری : فراری توی تمرینات بیشتر روی بهبود عملکرد داکت های ترمز عقبش کار کرد و عملکرد ایرودینامیکی این داکت ها رو بررسی کرد تا توی خنک کاری و عملکرد ایرودینامیکی ترمز های عقب کار بیشتری انجام بده !
  برخورد ها :
  مکس و لوییس : توی دور اول مکس استارت بهتری رو داشت و این صحنه کاملا گویا بود با اینکه هوندا پیشرفت زیادی داشته و به نحوی هر چی داشته رو برای این موتور رو کرده بازم مرسدس یه سرو گردن ازشون بالاتره و حالا این میتونه به این ربط داشته باشه که شاید ردبول کلا همیشه ست اپ خودش رو جوری تنظیم میکنه که توی کفی کند باشه و توی پیچ ها از نیروی ایرودینامیکی بیشتری استفاده کنه ولی این سناریو هم با توجه عملکرد ایرودینامیکی خوب ردبول بعید به نظر میرسه !
  مکس استارت بهتری داشت و صفر تا صد رو سریعتر از لوییس طی کرد از طرفی لوییس دوباره با استفاده از قدرت پاوریونیت مرسدس تونست کامل جلو بیفته مکس تا دید لوییس کامل ازش رد شده در جا رفت پشتش تا اسلیپ استریم بگیره و اینجا برام جالب بود که چرا لوییس لاین داخلی رو انتخاب نکرد در صورتی که میدونست توی استارت ریس حتی اگه جلوترم باشی و توی لاین خارجی قرار داشته باشی خیلی سبقت سخت میشه {{بازگشت به ورودی وتل توی اسپانیا 2019}} چون پیچ بعدی به سمت کسی هست که توی شعاع داخلی قرار داره حتی خود لوییس درباره ی پرت کردن رزبرگ توی سوچی به بیرون پیچ 1 و عقب انداختنش اینو گفت :”شما میتونید از هر قهرمان جهانی اینو بپرسید ! وقتی توی پیچ 1 شما شعاع خارجی رو در اختیار دارید شما باختید ! درباره ی اینکه میگن مکس به لوییس جا نداد …ببینید مکس توی ایمولا هم ثابت کرد که به کسی باج نمیده و درستش هم همینه ! توی فرمول یک برای قهرمانی باید همچین شخصیتی رو داشته باشی ! نباید به کسی به جز خودت اهمیت بدی {{توی ریس }} همه ی قهرمان های جهان اینطورین …از سب بگیر تا لوییس و الونسو ! و اینکه مکس بدون قهرمانی جهان همچین ویژگی رو داره واقعا توی رقابت با لوییس بهش کمک میکنه {{اینو قبلا هم گفتم }}اینجا و ایمولا مکس میتونست داخل تر بره و برای لوییس بیشتر جا بزاره ولیکن سعی کرد تا میتونه روی شعاع داخلی بمونه و کمترین فضای ممکن رو به لوییس بده تا برای پیچ بعدی جلوش در بیاد !
  ریکیاردو و پرز : هممون میدونیم که رفتن مارپیچ توی کفی یه جورایی خطا محسوب میشه و ریکیاردو قطعا چندین دور این حرکت رو تکرار کرد که بهش تذکر دادن و تکرار مکرر این کار قطعا صرفا برای گرم کردن لاستیک نبوده و حالا هدف دنی ریک از این کار چی بود ؟! هدفش این بود که اسلیپ استریم پرز رو بشکونه و یه جورایی نزاره که اسلیپ استریمش استفاده کنه و نتونه اقدام به سبقت کنه ! از طرفی خروجی عالی ریکیاردو از پیچ اخر هم تاثیر زیادی در دفاع کردن راحت تر دنی ریک در برابر پرز داشت
  نوریس و ساینز : وقتی نوریس اجازه داد دنی ریکیاردو رد بشه قطعا یه هدف داشت !{{در واقع تیم بهش گفت }}اینکه ساینز رو دفاع کنم و تا میتونم اون رو توی باد کثیف نگه دارم تا هم نسبت به دنیل تایم از دست بده و هم تایر هاش کهنه تر بشه و دیگه اون سرعت قبلی رو نداشته باشه ! حالا توی کفی نوریس دی ار اس دنی ریک رو نداشت و ساینز از پشت بهش نزدیک شد و رفت توی اسلیپ استریمش و یه مقدار کم به سمت داخل پیچ فرمون داد ولی نوریس در اخرین لحظه اومد یه فرمون تیز سمت کارلوس داد و این کار واقعا خطرناک بود ولی با این حال ساینز در جا خودش رو بیرون پیچ قرار داد و سبقت رو تکمیل کرد
  پیر گسلی و استرول : همون اتفاق نوریس و ساینز برای این دو افتاد ولی کمی متفاوت تر و خطرناک تر ! جوری واقعا مهارت عالی گسلی رو کنترل به موقع ماشین و ترمزگیری باعث شکل نگرفتن فاجعه شد ! اینجا پیر به سمت داخل استرول میره ولی استرول دقیقا همزمان با نقطه ترمزگیری پیچ 1 به سمت داخل رفت ولی پیر همزمان که به سمت داخل فرمون میده و ترمزگیری رو شروع میکنه و این دقتش واقعا فوق العاده بود !
  استراتژی ها :
  ردبول :{{مکس ورشتپن : {{سافت}} {{مدیوم}} {{سافت}} :
  استینت اول : پیس لوییس و مکس تقریبا روی سافت برابر بود و خب تقریبا قبل از پیت استاپ فاصلشون 1 یا کمتر یا بیشتر مونده بود ولی بازم من احساس میکنم مرسدس پیس بهتری داشت و مدیریت تایر همیلتون با وجود اینکه تایر های کهنه تری داشت بازم فوق العاده عالی بود که تونسته بود همزمان با سیو کردن تایر هاش پیس رونگه داره و این کارش فوق العاده بود ! از طرفی من یه احتمالی میدم همیلتون که دید عقب افتاده و لاستیک های کهنه تری نسبت به مکس داره اومد چیکار کرد ؟! اومد توی دور های اول لاستیک هاش رو ذخیره کرد و مکس هم داشت فشار میاورد تا از لوییس دور بشه و یه حاشیه امنی برای فرار از اندرکات احتمالی داشته باشه ! حالا ردبول چی فکر کرد !؟ گفت خب مکس دور های اولیه فشار بیاره و بعد که دور شد لاستیک هاش رو ذخیره کنه و با اختلافی که میندازه دستمون رو برای استراتژی باز بزاره و چون تایر مدیوم نوو نداریم این خیلی به نفعمونه ! ولیکن لوییس ریس پیس خیلی خوبی داشت و فکر میکنم این پیس لوییس در کنار ذخیره ی لاستیک مکس توی دور های بعدی باعثه رسیدن لوییس به مکس شد ولیکن هم لوییس و هم مکس میدونستن توی کاتالونیا رسیدن یه بحثه و رد شدن یه بحث دیگه !{{مخصوصا با تایر نسبتا برابر }} که مکس همیشه بعد از اینکه لوییس بهش میرسید ذخیره ی تایر رو کمتر میکرد و سرعت رو بالا میبرد و با وجود بودن لوییس تو باد کثیف میتونست پیشتازی رو حفظ کنه
  استینت 2 : {{مدیوم}} : حالا توی استینت دوم مکس زودتر از لوییس پیت اومد ولی تایر مدیوم رو بست برای پایان مسابقه و چون پیت استاپ بدی داشت و کلا ردبول از این میترسید که نکنه دور بعدش لوییس بیاد پیت و مکس اندرکات بشه !
  ولی مرسدس باهوش تر از اونی بود که ردبول فکرش رو میکرد ! حالا چرا همون اول که میتونست مکس رو اندرکات کنه لوییس نیومد پیت ؟! دلیل اول ش این بود که تایر هاش نو تر باشه و بتونه بچسبونه به مکس تا وقتی میخواست دوباره پیت بره فاصله کمتر باشه ! و دوم اینکه تا میتونه مکس رو برای دو دور تو فشار حداکثری بزاره و چون میدونستن این اخرین استاپ مکسه و قراره این تایر هاش کهنه بشه میخواستن هم خیلی از لوییس دور نشه و هم یه مقداری از راندمان خالص تایر هاش رو بگیرن که این واقعا اینجا کار مرسدس خارق العاده بود ! وحالا چون مکس دو دور به صورت ماکسیمم از تایر هاش استفاده کرده بود و هم چون باید تا اخر ریس با این تایر میرفت گفت : خب من میام بعد از پیت لوییس سرعت رو میارم پایین و تایر رو فوق العاده زیاد سیو میکنم و وقتی که لوییس اومد توی 1 و نیم ثانیه ای تایر رو استفاده میکنم ! چرا ؟! چون لوییس با تایر برابر نتونست رد بشه و ریس پیس برابری با من داشت و الانم با فشاری که داره میاره تا برسه قطعا اونقدر تایرش از بین میره تا نتونه سبقت بگیره !
  بله مکس اینجا داشت تایرش رو سیو میکرد و لوییس چون میدونست یه پیت دیگه هم داره کامل داشت فشار میاورد و هیچ تلاشی برای سیو تایرش نمیکرد ! و این باعث شد دوری 1 ثانیه سریعتر باشه و دیدیم که وقتی رسید مکس دوباره فشار اورد و لوییس رو پشت خودش نگه داشت ولی نمی دونست این هم نقشه ی مرسدسه …
  مکس فشار زیادی اورد و لوییس رو پشت خودش نگه داشت و لوییس ازش رد نمیشد چرا ؟! چون مرسدس میخواستش که لوییس بچسبه به مکس و مکس رو وادار کنه که فشار بیاره تا تایر هاش بیشتر تموم بشه و وقتی دید که چند دور مکس فشار اورده رفت پیت تا تایر نو ببنده و خود این استراتژی باعث میشد بازم مکس فشار بیشتری به تایر بیاره و واقعا این استراتژی مرسدس از چند جهت ردبول رو نابود کرد ! و واقعا کارشون عالی بود که تونستن به مانند بحرین بازم ردبول رو شکست بدن و این دوتا برد برای منی که واقعا مرسدس رو دوست دارم خیلی لذت بخش بود !
  استراتژی فراری : چارلز لکرک : {{سافت}} {{مدیوم }} {{سافت}} : فراری یه استراتژی معمولی داشت که یه جورایی میتونست یه شانس اندکی برای پودیوم چارلز درست کنه ولیکن نتونست ! حالا خیلیا میگن چرا بوتاس رفت پیت دور بعد فراری چارلز نیاورد پیت ؟! باید بگم فراری باید چارلز رو زودتر از والتری میاورد پیت تا یه شانس اندکی وجود داشته باشه ! البته اینجا بازم فراری اگاه بود که بوتاس لپ های بیشتری با این تایر میزنه و وقتی با تایر 5 6 دور نو تر بیاد به چارلز حمله کنه چارلز شانسی نخواهد داشت {{توی استینت اخر بوتاس راحتی سبقت رو دید البته توی این سبقت تایر های بوتاس خیلی نو تر بود }}چون اون اوت لپ بوتاس اونقدر سریع بود که خود فراری گفت :”ما حتی اگه چارلز این دور هم پیت بیاریم باز بوتاس رد میشه “. پس بهتره برای این رتبه یه استراتژی معمولی بچینیم که نه ریسکی داشته باشه و نه خیلی به پاوریونیت و قطعات داخلیش فشار بیاد ! در اخر هم چون پرز برای فستست لپ اومده بود پیت و اختلافش خیلی زیاد بود یه پیت دیگه برای چارلز در نظر گرفتن تا چند تا دور سریع بزنه و برای عملکردشون روی تایر سافت دیتا جمع کنه . از طرفی لپ تایم های لکرک نسبت به ریکیاردو روی مدیوم بهتر بود و کلا ریس پیس خوبی رو با مدیوم داشت و این به این معنی مشکل فراری با مدیوم حل شده و این باعثه خوشحالیه که انقدر سریع ضعف هاشون رو برطرف میکنن ! لپ تایم های ساینز هم نسبت دنی ریک بهتر بود و کلا سریعتر بود ازش ولیکن توی این پیست که سبقت سخته ! با پاوریونیت فراری در برابر مرسدس و خروجی عالی دنی ریک از پیچ اخر هم بهش اضافه بکنید ! در کل فراری پیشرفت خوبی داشته و یادمون باشه این پیست همیشه پیست مرسدس بوده و فراری کلا توش کم فرمانی شدیدی داشت ولیکن الان بهتر شده و میشه بهش امیدوار بود !
  سوالات :
  1 . چرا مکس نرفت پیت تا توسط لوییس اندرکات نشه ؟! چون مکس تایر مدیوم نو نداشت و مجبور بود که با همین یه ست تایر مدیومی که داره تا اخر بره ! ولیکن مرسدس یه ست مدیوم اضافه برای ریس کنار گزاشته بود و همین ست اضافه باعث شد بتونن ردبول و مکس رو گمراه کنن و برنده ی این نبرد جنگ استراتژیک بشن
  2 . کمک لکرک به مکس دقیقا چی بود ؟! لکرک توی پیچ 3 از بوتاس رد شد و بوتاس تا قبل از پیت استاپش نتونست از لکرک رد بشه ولی بعد پیت تونست چارلز رو اندرکات و فراری هیچ تلاشی برای فرار از این اندرکات نکرد در صورتی که میتونست لکرک رو به پیت بیارن تا حداقل یه شانس اندکی برای جلوگیری از این اندرکات بکنن ولی بازم احتمالش کم بود و فراری این ریسک رو نکرد تا مجبور بشه 2 تا پیت استاپ بره ! و حالا کمکش به مکس چی بود ؟! لکرک با اومدن جلوی بوتاس 1 . بوتاس رو کند کرد 2 . اون رو توی رنج باد کثیف خودش قرار داد و باعث کهنگی تایر هاش شد و کلا بوتاس رو از جریان ریس خارج کرد و باعث شد ردبول با خیال راحت تر استراتژی خودش رو پیاده کنه
  3 . توی این پیست مرسدس بهتر بود یا ردبول ؟! راستش خیلی نمیشه دقیق نظر داد و یه جورایی میدونیم با وجود عملکرد خوب مرسدس توی پرتغال میشه این نظر رو داد که مرسدس بیشتر توی پیست های ایرودینامیکی بهتره و ردبول توی پیست هایی با کفی های بلند مثل ایمولا و بحرین ! راستش این خودش برای منم عجیبه و راستش انتظار داشتم این تقسیم بندی برعکس باشه ولی خب باید دید مسابقات اینده چی میشه چون تکلیف ایرودینامیک ماشین ها بیشتر توی موناکو مشخص میشه
  4 . والتری و لوییس دستور تیمی بود یا نه ؟! خود دو تا راننده بعد ریس درباره ش حرف زدن بوتاس گفتش که من میدونستم اون پشتم هست و خب چون میخواستم با چارلز فاصله باز کنم و یه پیت دیگه هم انجام بدم نباید خیلی سرعتم رو کم میکردم و من پیش بینی میکردم که به دلیل تفاوت استراتژی من و لوییس اون به راحتی رد میشه و زمانی از دست نمیده منم راه رو براش باز کردم تا از لاین داخلی رد بشه و تایمی از دست نده ما به عنوان تیم کار میکنیم و باید یکدل باشیم ! همیلتون هم اخر ریس از این حرکت بوتاس ایرادی نگرفت و حتی از او تعریف هم کرد و گفت اون خیلی عادل بود و راه رو برام باز کرد تا رد بشم و این رو هم گفت که ما بهترین هم تیمی ها هستیم !
  نتیجه گیری : شاهکار مرسدس…..افسوس ردبول ….پرواز همیلتون ….و خاطراتی که مکس دل خوشی از انها ندارد …! این بود داستان گرندپری کاتالان 2021 !

  • @sebvr

   17

   3

   رفقا حتما اگه پیشنهادی انتقادی دارید با من در میون بزارید من اونارو میخونم و بهشون پاسخ میدم ! ممنون از همگی

   • Ali

    20

    6

    SEBVR@ خیلی عالی کاملا دقیق و درست فقط سر سبقت مکس ببین باج ندادن یه حرفه و درست سبقت گرفتن یه حرفه دیگه اس اگه لوئیس اونجا مثل یکی از این رانندهای جواب میبود قطعا جفتشون دی ان اف میشدن مکس کلا وقتی میخوای از امثال لوئیس و غیره سبقت بگیره قصد داره علاوه به سبقت اونا رو هم دی ان اف کنه دوسال پیشم این اتفاقا چندباری با چالز رخ داد در کل من از سبک سبقت گرفتن این پسر خوشم نمیاد ولی مابقی بررسی عالی و دقیق🙏🏻🙏🏻

   • @sebvr

    13

    6

    منم همین نظر رو دارم ! علی عزیز ولیکن شما باید به حریف احترام بزاری و به اندازه ی 1 ماشین جا بزاری ولیکن مکس این کار رو نکرد نمیگم باید پنالتی میگرفت نه اصلا ! چون فرمول یک نیاز داره به این هیجان

   • reza

    3

    0

    یه سوالی ک داشتم اینه ک نظری ندارید ک نوریس چرا این اخر هفته اون عملکرد پرتغال یا ایمولای خودشو نداشت؟ مشکل از کجا بود؟

   • mrz_ir

    12

    5

    کلا مکس یکم زیادی خشکه
    با این وضع و اخلاق و سبک رانندگیش هیچوقت رابطه ای مثل سباستین و لوییس با کس دیگه ای پیدا نمیکنه (راسل هم بعضی وقت ها همینجور اخلاقی پیدا میکنه “تصادفش با بوتاس” ، امیدوارم توتو بتونه درستش کنه و برسونتش در سطح مرسدس)
    فعلا که سب فاصله داره ولی هر وقت فاصله کم بود و رقابت میکردن موقع سبقت
    اکثر وقت ها حرفه ای عمل میکردن ، درسته اشتباهاتی داشتن
    ولی ادم لذت میبرد و استرس تصادف ادمو نمیگرفت. واژه ای که میشه برای این دو نفر و همچنین فرناندو ، کیمی به کار برد واژه “Legends” هست
    ولی خوب برای مکس هنوز نمیشه به کار برد با این سبکش مگر اینکه خودش تجدید نظر کنه

   • mohammad

    3

    4

    سلام رفیق
    اول فکر میکردم به شوخی میگی ولی دیدم زیاد استفاده میکنی
    استفاده زیاد از کلمه لیکن هست
    هم خودت خوبی هم تحلیلت هم اینکه طرفدار سب هستی

   • mohammad

    2

    4

    mrz_ir جان
    کاملا باهات موافقم

  • Erfan

   7

   3

   خیلی هم عالی. خسته نباشی🤍

   • @sebvr

    9

    3

    خواهش میکنم ممنون از شما اگه پیشنهادی انتقادی داشتید حتما بگید ممنونم

  • Farzad🏁

   12

   2

   عشق و علاقت به فرمول یک ستودنیه که باعث میشه وقت بزاری و انقدر زیبا بنویسی ، درود بر تو .

   • @sebvr

    6

    2

    ممنونم دوست من

   • Siavaghsh

    21

    1

    با ادب ترین کاربر سایت با اختلاف (سب ور) هست.
    ادبت و اخلاقت منو کشته.
    اگه چهار تا آدم مث تو، تو این جامعه بود زندگی بهتری داشتیم. درضمن معذرت خواهی چرا میکنی؟ کاره اشتباهی انجام دادی؟
    یکم سنگین باش. 🤝👏👏

  • MERC

   6

   29

   من هیچ وقت این کامنتای طولانی رو نمیخونم, این بار گفتم اینقدر تعریف میکنن, حتما یه چیز خوب توش هست,
   ولی نبود,
   بیشتر شبیه نوشته دفترچه خاطرات بود تا تحلیل.

   • @sebvr

    20

    2

    سلام MERC عزیز ! نظرتون محترمه و من از شما معذرت میخوام
    بازم ببخشید

   • Ochin0

    8

    3

    نظر شما محترم هست ولی با عرض معذرت من با نظر شما موافق نیستم دوست عزیز.

   • Amirali

    18

    3

    واقعا حتی اگر بد هم باشه که نیست چطور انقدر بی رحم هستید که کل عشق و علاقه ای که طرف ریخته تو نوشتش رو نابود میکنید با این حرف

   • Erfan

    8

    2

    شاید خوب نباشه (که البته هست) اگر شما بهتر میتونی بسم الله…

   • Mehdi mozafari

    16

    3

    همینکه وسط اینهمه کامنت که تعریف کردن، نظر مخالف خودت را گفتی خیلی هم خوبه. ربطی نداره که بهتر مینویسی یا حس زیبای کسی را خدشه‌دار میکنی.نظرت را گفتی و کاملا حق داری. نویسنده متن ظاهرا مشکلی نداره(هرچند نیاز نبود عذرخواهی کنه.چون اون هم نظرش را نوشته). بقیه مشکلشون چیه؟

   • 🏁Parsa16

    8

    3

    واقعا درک نمیکنم که چرا انگیزه و عشق و علاقه ایشون رو نابود میکنید،شما بهتر مینویسید،خب بنویسید

   • Fastboy 44

    12

    1

    Sebvr عزیز
    هیچ چیزی مطلق نیست
    نه همه موافق نوشته هاتن
    نه همه مخالف
    💜

   • Fastboy 44

    9

    1

    اتفاقا من خوشم میاد که ! استفاده میکنی!
    ولی لطفا به جای }{ ،از )( استفاده کن
    💜😁

   • F1 fan

    2

    2

    برتون مفید نبود؟ قابل قبوله
    اما برچسب زدن؟ منصفانه نیست
    sebvr@ سپاس فراوون. آموختم به شخصه

   • Rami

    5

    1

    آفرین تحلیل زیادی خوب نیست

   • لکلرک

    3

    2

    دوست عزیز میتونستی با ملایمت بیشتری بگی حرفت رو ولی خب هر کسی نظر خودش رو داره
    خطاب به SEBVR : دوست عزیز همیشه افراد مخالف پیدا میشه که مخافت میکنن و من از شما خواهش میکنم به این جور کامنت ها اهمیت ندی و روحیتو نبازی چون شما برای ما خیلی عزیز هستی

  • Ochin0

   6

   1

   خیلی ممنون
   عالی بودش
   دست خوش

  • Arvin.Hamilton 44

   12

   2

   واقعا درود بر شما
   واقعا تحلیل هاتون خوندنیه
   ممنون ازت:))

  • Abbas

   9

   1

   Sebvr❤❤❤❤,بسیار خوووووب،ایول کاااا

  • AmirAli

   10

   1

   خدا قوت، زحمت کشیدی 👌
   خوندن این متن بعد از مسابقه یه مکمل خوب برای درک بهتر استراتژی تیم هاست

  • aki

   6

   1

   sebvr
   خدا قوت

  • Hami

   11

   6

   درود . تحلیل خوبی بود. نکته جالب این ریس هم صبر و بردباری لوییس در برابر سبقت وحشیانه لوییس بود که به به موقعش با استراتژی هوشمندانه جواب آن سبقت قلدرانه را داد . به نظر من یک روز یک راننده جوان و تازه کار پاسخ این مدل سبقت گرفتن وشتپن را خواهد داد و موجب آسیب دیدن وشتپن خواهد شد و باید زودتر به شکل قانونی جلوی وشتپن را گرفت تا هم به خودش و سایرین آسیب نزده و مشکلی ایجاد نکرده .

   • Hami

    6

    4

    البته سبقت وحشیانه مکس بود در سطر اول که اشتباه از من بود .

   • Farzad🏁

    5

    5

    دوست عزیزی که گفتی سبقت مکس وحشیانه است ، احساس نمیکنی این کلمه اصلا مناسب و مودبانه نیست ؟!
    فرمول یک همه چیزش رو حساب و کتابه و هزار جور قانون جورواجور داره ، اگه میخواستن یک قانون محدود کننده واسه این سبقت گیری زیبا میزاشتن فعلا ک نزاشتن پس باید ازش استفاده کرد .

   • mohammad

    4

    4

    حامی جان قبلا کلی آسیب زده زده سب رو نابود کرده با این روش هنوز با یه قهرمان فاصله داره

  • محمد جواد سلیمانی

   8

   0

   دستت درد نکنه sevber
   من مسابقه رو کامل ندیدم
   این تحلیلت کمک کرد ممنون👏🏻👏🏻

  • ALIREZA

   4

   1

   عالی عالی سب وآر
   🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️🤝🤝🤝🤝🤝🤝

  • مهدی

   5

   1

   خداییی دمت ک انقدر حوصله بخرج میدی.. من برا کامنتهای 4 5 خط خوندن حوصلم سر میره

  • جرج بست

   5

   0

   سلام خدمت همه دوستان….
   چیزی که واسم جالبه اینه که بوتاس بعدازگذشت۴ سال هنوزم نمیتونه تومسابقه همه پتانسیل ماشینو ازش بیرون بکشه .

  • 33🦁Ali

   10

   18

   دوستانی که سبقت مکس وحشیانه یا غیر قانونی و جا نزاشت برای رقیب این حرفتون برای دوره کارتینگ هم معقول نیستش اینجا f1 هست نه میدان تعارف، اگر هم مشکلی باشه قطعأ پنالتی خواهد گرفت درسته تو استارت بیشتر اکشن حساب می کنن ولی تا حد مجاز در غیر اینصورت پنالتی شامل حالش خواهد شد.
   شما که دم از سبقت خوب می‌زنید و خوشت نمیاد از مدل سبقت گرفتن مکس فکر کنم باید بری سبقت صحیح آلبون ببینی که چطور ناکوتش می کردن چون خیالشون راحت بود حتی پنالتی یا Dnf بشن بازم رقیبی در کار نبود جز همتیمی ولی اینجا مسئله فرق داره با پارسال از بابتی خیالشون راحته که ماشین سریعی دارن و می تونن برسن بهش.

   • Hami

    10

    7

    دوست عزیز یک روز یک راننده جوان همین بلا را سر مکس وشتپن خواهد آورد با این تفاوت که ممکن است با یک dnf ساده تمام نشود و جان هر دو راننده را به خطر می اندازد . آنوقت فریاد شما مکس فنها گوش فلک را کر میکند و فریاد میزنید چرا قانونا برخوردی نمیشود

   • Soheil

    10

    2

    دوست عزیز کلمه وحشیانه کاملا بار منفی داره و از نظر من گفتنش اشتباهه و همونجوری که گفتید از لحاظ قانونی موردی تو اون سبقت نبوده، به نظرم از کلمه تهاجمی استفاده کنیم بهتر باشه. اما بحث من در مورد این اخلاقیات مکس هست که خیلی تهاجمیه، تا حدیش واجبه اما چیزی که تو این چندسال از مکس میبینیم خیلی زیاده… من سبک رانندگی لوییس رو بیشتر میپسندم و به نظرم جایی که لکلرک نسبت به مکس برتری داره همین کمتر تهاجمی بودنش و خونسردی بیشترشه (البته جاهایی بوده که اشتباه کرده سر همین قضیه مثل دوبار تصادف پارسالش با سب و اگر اشتباه نکنم چکو)
    به هرحال من برای شما به عنوان فن مکس احترام زیادی قائلم و کامنتای شما رو برعکس خیلیای دیگه دنبال میکنم و قصد تخریب راننده مورد علاقتونو ندارم

   • Mahmood.ghaedi

    9

    5

    Ali
    😂😂😂😂😂😂
    لوییس چون خیالش راحت بود زد ب البون این جوک سال بخدا
    ب قول خودت اینجا جای تعارف نیست ک بگه بفرما برو
    لوییس داخل پیچ داشت برو باز نگاه کن ب اندازه ی ماشین هم جا بود واسه البون

   • MHR

    6

    6

    دوست عزیز ali33
    چرا هر انتقادی به راننده مورد علاقت رو سعی میکنی با یک مثال از راننده رقیب جواب بدی؟… بله همیلتون تو مسابقه اتریش سال گذشته وقتی آلبون سبقت رو داشت تکمیل میکرد اشتباه کرد و باعث اسپین شدن آلبون شد که کاملا اشتباه بود و بابتش پنالتی گرفت ، هیچ حرفی هم درش نیست… اما چه ربطی به نحوه سبقت گرفتن مکس داره؟ درسته سبقت مکس (نمونش همین مسابقه) خطا نیست و پنالتی قطعا بابتش نمیگیره اما کمی تهاجمیه و عملا هیچ احترام و توجهی به ماشین بغلش نمیکنه و خب مورد انتقاد بعضی ها هم قرار میگیره.

   • 33🦁Ali

    0

    0

    محمود جان
    شما درست متوجه منظورم نشدین بابت خیالشون راحت بوده این نیست که باید برخورد می کرد مفهوم نگرفتی، ولی داداش این جوک سال باید تبدیل بشه به اینکه شما دو بار پنالتی دادن به رانندتون در مقابل آلبون قبول ندارید و میگید جا داشت واقعأ😅 مثل گزارشگر ضد مکس و ردبول که من تو تکرار مسابقه اسپانیا دیدم چقد دیگه امسال….. هر چند پخش زندش اصلا نگاه نمی کنم.

   • Fastboy 44

    11

    3

    لوییس آندراستیر کرد به سمت آلبون توی اتریش
    توی برزیل هم اگه آلبون آینه ش رو میدید،با توجه به قفل کردن لوییس احتمالا میتونست اونو سوییچ بک کنه و شاید حداقل برای یک دور دیگه جلو بمونه
    n بار اینو گفتم
    n+n بار هم میگم
    مطمئنم n به توان n بار هم خواهم گفت!

   • Fastboy 44

    7

    2

    33🦁Ali
    ببخشید منظورتون از اکشن،نو فردر اکشنه؟🤔

   • محمد یاسین

    4

    4

    این سبقت استارت پریروز مکس اصلا با سبقت های مکس دیوانه قابل مقایسه هم نبود شما که خب تجربه ی تان از من خیلی بیشتره و سال های متمادی دارید فرمول یک نگاه میکنید که قطعا هم همینطور هم هست چرا تعجب کردید

  • Mercedes amg

   7

   1

   داداش این انگیزه رو از کجا آوردی که یک کتاب بنویسی

  • Amir

   8

   2

   خب دو هفته دیگه میریم برا راهپیمایی سالانه فرمول ۱ در موناکو, حوصله سربر ترین مسابقه سال.

   • SUPER FAST 16

    4

    0

    اتفاقا من کلی هیجان دارم برای تایین خطش و یخورده کمتر برای مسابقه اصلی.

  • Amin44

   10

   1

   بنده هم اعتراف میکنم که نظرات طولانیتو نمیخوندم
   این یکبار رو خوندم تا ببینم در مورد استراتژی ردبول چی نوشتی!
   اما خب برای توصیه!بهتره از موارد بدیهی چشم پوشی کنی و بیشتر رو موضوعاتی کار کنی که به راحتی مشخص نیست!
   اینطوری هم کامنتت کوتاه تر میشه و هم خوندنش لذت بخش تر
   چرا که صرفا کمیت کامنت و طولانی بودنش دلیل بر کیفیت بالاش نیست
   در مورد بیس کلی تحلیلتت هم نظر خاصی ندارم
   ان شاالله از کامنت بعدی به شرط حیات!
   موفق باشی

  • AvinaR

   4

   1

   عالی دوست عزیز. ممنون بابت تحلیل

  • Mahmood.ghaedi

   6

   2

   لوییس تو استارت لاین عوض نکرد چون قبل از ریس هماهنگ کرده بودن ک ب بوتا خلا پشت بده واسه همین مکس نبست
   لوییس بعد از مکس نرفت پیت چون پشت پرز در میومد

  • Lh44

   2

   0

   جای هیچ سوالی نیست خیلی عالی

  • لکلرک

   3

   1

   عالی بودی SEBVR عزیز حال نداشتم بخونم ولیخوندم و شگفت زده شدم عالی بودی تو این مقاله امیدوارم همیشه تو سایت بمونی و سایت رو ترک نکنی چون توی قلب ما جا داری
   شما قطعا جز ده نفر برتر سایت هستید اگر مقاله ای تون هم قبول نشد ناراحت نشید

  • Engineer

   3

   9

   @sebvr
   تحلیل خوبی نوشتید.لذت بردیم.
   علاقه شما قابل تحسینه.

   ریس پیس برابر بود در سافت.ولی با هوای کثیف
   ریس پیس خالص اگر برعکس بود مرسدس بهتر میبود

   ولی من همچنان جواب سوالم بعد پیت اول رو نگرفتم.
   فشار روی موتور و مصرف سوخت و انرژی هر دو بعد پیت 1 زیاد بود.

   ولیکن مکس تایر نگه میداشت و همیلتون به تایر فشار میاورد.
   هر دو مدیوم و نو داشتن و مکس تایر گرم کرد بود و برای همیلتون سرد بود.
   توی این هوای خنک و مرطوب تایر مدیوم چند دور حدود همون 3 و 4 دور طول میکشه گرم بشه.

   ولی هر چقدر هم بعد اوت لپ مکس تایر نگه داشته باشه
   و همیلتون فشار اورده باشه به تایرش

   این اختلاف نباید دوری 1 ثانیه باشه.
   باید چیزی حدود 0.4 ثانیه بود.
   تازه با توجه به گرم بودن تایر مکس و سرد بودن تای همیلتون که 4 دورم طول میکشید گرم بشه این اختلاف باید روی 0.2 و 0.3 بود.
   ولی در عرض 5 دور که تازه توی دور 5 تایرش گرم شد اختلاف 5.7 رو رسوند به 1.
   یعنی چیزی حدود دوری 0.9 سریعتر.
   عجیبه!
   من فکر میکنم ریس پیس خالص ماشین مرسدس خیلی بالاتره.
   حتی بوتاس هم از پرز بیشتره و در حد مکس.
   بوتاس پشت لکلرک خیلی زمان از دست داد و پرز پشت ریکی.
   ولی بازم به نظرم بوتاس سریعتر بود.
   هیملتون هم اگه توی هوای کثیف مکس نبود قطعا توی تایر برابر سریعتر میبود.
   حالا اگه جاشون عوض میشد و مکس میرفت تو هوای کثیف خیلی تایم از دست میداد.

   این یکی از عجیب ترین مسابقاتی بود که دیدم.

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    3

    2

    Engineer
    نظرت در مورد اون دوری که اختلاف شد ۲۶ هزارم ثانیه چیه؟
    اگه واقعا اختلاف تایم بالای نیم ثانیه بود لوئیس زود تر از اینا و تو استنیت اول سبقت رو میگرفت

    فستست لپ ورشتپن هم گویای خیلی چیز ها میتونه باشه.

   • Engineer

    0

    4

    ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1
    والا حافطم نم کشیده یه راهنمایی کن کدوم دور بود.
    5.7 توی 5 دور میشه زیر 0.5 ثانیه

   • Engineer

    1

    4

    ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1
    ببینید جناب احمدرضا بنده خوشحالم که از دیروز ما سر این موضوع تبادل اطلاعات میکنیم.
    نمیخوام تقصیر رو بندازم کاملا گردن ماشین مرسدس که این فاصله رو اون جبران کرده.
    قطعا بی تاثیر نبوده ولی بازم با برتری ماشین هم دوری 1 ثانیه عجیبه.

    میگم من هنوز طبق تجربه تماشا خودم به این سوال پاسخی نتونستم بدم و دلیل معقولی بیارم.
    یعنی چیزی هست که خودمم به پاسخش پی نبردم.
    و دوستان هم دلایل خیلی قانع کننده ای نتونستن ارایه بدن.
    حفظ تایر مکس و فشار به تایر همیلتون نمیتونه دوری 1 ثانیه باشه.
    خودمم گفتم ماشین مرسدس بهتر بوده که دوری 1 ثانیه سریعتر بوده ولی تاثیرش نمیتونه انقدر باشه.
    ماشین نهایتا 0.2 در دور بهش کمک میکرد.
    حفظ تایر مکس و فشار خودش هم 0.2 و 0.3 نهایتا باید میشد 0.5.
    چون تایر مکس گرم بود و همیلتون سرد.
    و تا قبل گرم شدن تایرش فاصله رو به 1 ثانیه رسوند.
    هر دو هم مدیوم نو داشتن.

    واقعا همچنان برام عجیبه و جای سواله.

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   1

   1

   sebver عزیز
   درود بر شما و سپاس فراوان بابت وقتی‌که‌میذاری و‌ ریز به ریز ریس رو تحلیل میکنی
   من بابت این همه اشتباق و البته اگاهی به شما تبریک میگم امیدوارم روز به روز پیشرفت رو در تمام زمینه های زندگیت داشته باشی .

   یادی هم کنیم از تایم تعطیلات زمستانی که شما و ممدو و چنت از دوستان دیگه هر روز اخبار و تحلیل های مختلف میذاشتین و من با لذت تمام میخوندم و کیف میکردم و جو سایت هم مثل الان بین دوستان فن های راننده ها بحث های تکراری که بیشتر شبیه ضرب المثل اول مرغ بوده یا تخم مرغ هست ، نبود رو واقعع ترجیح میدادم .
   اینکه ادم وقت میذاره و میاد سایت رو چک میکنه دوست داره در کنار لذت از ریس ها به چیزی هم یاد بگیره ، حالا گهگاهی یه کل کل معمولی رو هم میشه تحمل کرد ولی واقعا بحث های بی فایده و تکراری رو نه .
   سرتون رو درد اوردم عذر خواهی میکنم
   امیدوارم دوستانی مثل شما و جناب صالحی عزیز و دیگر دوستان و همچنین بازگشت ممدوی عزیز بیشتر فعالیت کنند تا چک کردن بعضی وقتا ۴۰۰ تت کامنت ارزشش رو داشته باشه 🌹🌹🌹🌹

  • miladleclerc16

   1

   1

   به نظرم کسی که قصد قهرمان شدن داره باید خیلی احتیاط کنه تا از برخوردی که امکان خروج از مسابقه رو داره دوری کنه که متاسفانه هم تواین ریس و هم ریس قبلی مکس اصلا این رو رعایت نکرد . همونطور که یه روی سکه این جور حملات میتونه یه سبقت زیبا و کسب رده باشه اون روی سکه هم میتونه باعث یه برخورد و خروج 2 خودرو پیشتاز از مسابقه باشه که این اصلا واسه کسی که داره واسه قهرمانی میجنگه به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.
   متشکرم SEBVR عزیز به خاطر وقتی که گذاشتی

 2. Farzad🏁

  18

  0

  چه بوتاس به همیلتون راه بده تا سبقت بگیره یا راه نده یا تو رادیو بش بگن که ، زیاد معطلش نکن 😂 به هر حال لوییس سبقت خودشو میگیره .

  • مصطفی

   8

   1

   آره، واسه همیلتون ارزش نداشت برای دو سه ثانیه زیر منت بوتاس بره، کار خودشو کرد😃

   • Farzad🏁

    11

    1

    البته اینم بگم که بوتاس واقعا حرف گوش کنه به نظرم هر راننده ای اگه بیاد جاش انقدر حرف گوش کن نخواهد بود .

   • Farzad🏁

    6

    2

    خانوم انصاری
    به حرف رادیو دیگه ، در کل بسیار مطیع تیم هست ، شما اگه راننده دیگه ای رو به جای بوتاس به عنوان هم تیمی همیلتون تصور کنید متوجه منظورم میشید .

  • Abbas

   6

   2

   البته اینم بگووو ک بوتاس ی راننده عالی هستش،ی همتیمی عالی،از اخلاقشم ک نگم براااات،توی این چند وقتی ک فرمول دنبال میکنم در حد آماتور بوتاس بسیار عالی بوووودِ و هست

   • Farzad🏁

    6

    2

    بله یه هم تیمی عالی و تکرار نشدنی برای همیلتون !

   • Engineer

    4

    6

    بوتاس عالی بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    شاید ضعیف ترین همتیمی که همیلتون توی کریرش داشته بوتاس بوده.

   • Fastboy 44

    6

    1

    Engineer
    هرچی باشه از کووالاینن خیلی بهتر بوده بنظرم!

  • aki

   9

   2

   والتری به لوییس راه میده و این طور نبود که بعضی ها فکر کنن لویی با والتری رقابت کرد اون میخواست جای مناسب این کارو کنه که کند نشه

 3. Mehdi mozafari

  20

  0

  کاری که بوتاس انجام داد و چیزی که داره میگه کاملا منطقی و درسته.ایرادی بهش وارد نیست

 4. Mercedes amg

  7

  4

  sebvr..داداش این انگیزه رو از کجا آوردی که یک کتاب بنویسی؟

 5. Hamoon

  4

  2

  Fastboy
  N بار 😄😄😄👍

  • Fastboy 44

   6

   1

   خواستم مفهوم ریاضی ش رو برسونم تا خوب مطلب جا بیفته😄😁

 6. Masoud.mirmirani

  0

  0

  جالبه لقب (سِر) رو حتماً مینویسید 😁

 7. Mehriar Salehi

  15

  1

  همین چیزاست که بوتاس رو تو ذهن من پایین تر از عملکردش میاره.
  پیس در حد لوییس نداره، اوکی، خیلی ها ندارن.نیکو هم نداشت راستش اما اون بلد بود از موقعیت ها خوب استفاده کنه و خودخواه باشه…این یک فرصت استثنایی هست که یک راننده ۵ سال ماشینی در اختیار داشته باشه که توانایی گرفتن تایتل رو داره.امسال که حتی از همیشه هم ایده آل تر چون فقط دو نفر در کار نیست، یک نفر سومی هم هست که میتونه بین تو و رقیب هم تیمیت بیافته یا یکسری جاها ازش امتیاز بگیره.اکثریت راننده ها کل کریرشون همچین شانسی رو برای یک سال هم ندارن…منتظر چی هست پس؟ سرعتش قراره بهتر بشه؟ امید داره امسال هم نقش راننده دوم خوب رو بازی کنه تا تمدید کنه و سال آینده یکمرتبه ۲ دهم پیس بهتر داشته باشه؟ این اتفاق که نمیافته!
  فکر کنم ۳-۴ تا کاندیدا برای جایگزینیش هم از همین الان دارن نام میبرن، خودش مطمئنا خیلی خوب میدونه که سال آینده اش رو هواست پس باید خودخواه باشه.این شانس دیگه نصیبش نمیشه.

  بله لوییس بلاخره ردش میکرد احتمالا، جلوترم تموم میکرد اما امثال نیکو بلاک میکردن، تایرهای لوییس رو خراب میکردن تا جاییکه میتونستن تا شاید نتونه برد رو بدست بیاره، تا در آخر رقیبش برای قهرمانی که سرعت ذاتی بیشتری هم داره، جای ۱۰ امتیاز، ۷ امتیاز بیشتر کسب کنه! و البته این شروع بازی ذهنی میشه تا هم تیمیت با خیال راحت سری های بعدی تغییر استراتژی نده با علم به اینکه امکان داره پشتت گیر کنه…تاثیر این حرکات بزرگتر از ۲-۳ امتیاز کمتر یا بیشتر گرفتنه.طی کل فصل لوییس مجبور میشد تو رو به چشم یک حریف ببینه، نه یک هم تیمی که براساس استراتژیت عمل میکنه.
  مگه نیکو دستورات تیمی رو زیر پا نمیگذاشت؟ مگه تو بحرین از مودهای ممنوعه تیم استفاده نکرد؟ چیکارش کردن؟ انداختنش بیرون؟

  با این روال، انقدر زود گپ امتیازیش زیاد میشه که وسط فصل نشده دیگه چاره ایی نمیمونه جز بازی کردن نقش راننده دوم و از دست رفتن احتمالا آخرین شانسش برای قهرمانی.

  کل این داستانهای توتو فلان و … هم قصه هست! ۳ سال نیکو همین کارهارو کرد، نه توتو ولف نه هیچ مدیر دیگه ایی جرات اینکه بندازتش بیرون وسط فصل مادامی که سریع هست رو ندارن.اگر اون آدمش بود که کسیو وسط فصل سر سرپیچی از دستورات تیمی اخراج کنه، همون ۲۰۱۴-۲۰۱۶ میکرد که میدونست راننده درجه ۲ و ۳ هم بشونه تو ماشینش برد رو بدست میاره.

  بوتاس باید خودخواه باشه.فکر کنم این آخرین شانسشه و همین الان هم دیر شده برای استارت زدن.

  • Fastboy 44

   8

   0

   مهریار جان با کلیت کامنتت موافقم
   ولی
   رزبرگ هم که همتیمی لوییس بود،موقعی که تیم بهش دستور میداد قبول میکرد
   نمونه ش موناکو ۲۰۱۶
   چون که خودش میدونست برای برد نمیجنگه
   ولی برعکسش لوییس بود که اصلااا دستور تیمی رو مقابل رزبرگ قبول نمیکرد
   نمونه ش مجارستان ۲۰۱۴ که گفت نیکو بیاد و سبقت بگیره!
   البته خیلی دستور تیمی از دوران رزبرگ-لوییس یادم نیست،جون عمدتا هر دو با هم رقابت میکردن و لازم نبود به هم دیگه راه بدن
   در مورد استفاده از مود های موتوری رو هم کاملا درست گفتین
   لوییس هم توی اسپانیا همون سال سرپیچی کرد از این موضوع
   اما چیزی که برام خیلی جالب بودن تو ریس های ۲۰۱۴ این بود که استراتژی بین راننده هاتقسیم میشد
   مثلا لوییس استینت دوم با مدیوم
   اما رزبرگ هارد و همچنین استینت آخر متفاوت
   آخرین باری که یادمه لوییس دستور تیمی رو قبول کرد، همون مجارستان ۲۰۱۷ بود
   💜

  • Abbas

   4

   5

   به عقیده من باید از زوایای دگ هم ب قضیه نگاه کرد،،،اینکه تیم راضیه،راننده ها هم راضین،طرافدارا راضین،چرا باید برای جذاب کردن تیم و امتیازات و خودش رو ب خطر بندازه،البته این نظر من هستن🙋

   • Mehriar Salehi

    10

    0

    البته هیچ کس از شکست خوردن و از دست دادن تایتل ، ۵ سال پیاپی، راضی نمیشه، مطمئن باشید.

    اما فرض (محال) ایشون راضی، لوییس هم راضی، تیم هم راضی…اینجا پیج طرفداران فرمولا وان هست که رضایت یا نارضایتی خودشونو‌ مینویسن.هر چیزی جای خودش.

   • Abbas

    3

    1

    صالحی من نظر شما رو نفی نکردم،نظرتون محترم،نظرم این بوود،شاید اشتباه باشه،میگم میشه ب قضیه از چند دیدگاه نگاه کرد تا بیشتر قابل درک باشه،موفق باشی

  • Farzad🏁

   7

   5

   موافقم .
   اصلا رقابت هم تیم ها جذابیت و هیجان داره و نباید جلوی هم کوتاه بیان . ولی انتظار داریم بوتاس چه کاری در رقابت با همیلتون انجام بده ؟
   درسته که همیلتون بهترین ماشین زیر پاشه اما وحشتناک هم سریع میرونه و حسابشده ، به نظرم بوتاس اگه تو خودش ذره ای شانس رقابت با همیلتون رو میدید اینکارو میکرد ، سطح رانندگی لوییس چند لول بالاتره .
   بوتاس تو هر مسابقه اگه سوم بشه در نوع خودش شاهکار کرده .

   • Mehriar Salehi

    8

    1

    چه کار میکرد و‌که یک مثال زدم چه کاری میشد بگنه تا ۳ امتیاز کمتر از دست بده و در آینده اش هم به دردش میخورد.
    حالا با اینکار شانس داشت برای قهرمانی یا نه بحث دیگه اییه اما اگر ۲ تا خرابی بنا به هر دلیلی برای لوییس پیش بیاد یا دو تا آخر هفته ضعیف داشته باشه و امتیاز دست بده، همین ۳-۴ امتیازها اهمیتشو‌نشون میداد.

  • Engineer

   3

   8

   اصل موضوع همینجاست
   این کمک بزرگی به همیلتونه.
   و وجود پرز هم کمک مکس.

   در حال حاظر هر دو همتیمی هاشون باهاشون رقابت نمیکنن و سرعت پایین تر و رده پایین تر دارن و براشون دردسر درست نمیکنن و حتی به دستور تیمی گوش هم میدن.

   ولیکن بوتاس به مکس فشار هایی رو اورده که دستش رو توی استراتژی محدود کرده.
   هم توی بحرین هم توی اسپانیا این خیلی به همیلتون کمک کرد.

   درصورتی که پرز برای همیلتون مشکلی پیش نیاورده تا در استراتژی ترسی به خودش راه بده.
   همیلتون میدونه
   پرزی که در کار نیست اون جلو ها
   بوتاس هم که کندتره و اگر دستور تیمی بدن قبول میکنه

   1 مکس میمونه و تمام برنامه استراتژی رو برای برد مکس میزاره.
   و حتی از اینکه بوتاس میتونه توی استراتژی مکس رو آزار بده هم استفاده میکنه.

   در صورتی که مکس تنهاست و پرز نیاز داره.
   سال قبل ماشین خوب نبود و وجود همتیمی خوب برای مکس شاید نهایتا کمکش میکرد 2 ام بشه.

   ولی امسال مکس باید هم برای برد همیلتون و دفاع ازش برنامه و استراتژی بریزه.
   و هم باید برنامه ای بچینه که بوتاس نتونه بهش نزدیک بشه یا آندرکاتش کنه.

   پس کار مکس حتی اگه ماشین ها برابر باشه سختر از همیلتونه و فشار روش بیشتره.
   همیلتون 15 فصل و بیش از 250 ریس و 9 بار تجربه رقابت قهرمانی داشته.
   ولی مکس در اولین فصل رقابت اصلی قهرمانی هست و سال های قبل رده 3 میگرفت.
   امسال شدیدا به یه همتیمی نیاز داره که سریع با ماشین وفق بگیره.
   و ریس پیسش حداقل بین همیلتون و بوتاس یا در حد بوتاس باشه.

   کار برای مکس سخت شده و حالا از ماشین هم طی 2 ریس اخر و حتی از استراتژی های ردبول هم داره آسیب میبینه.

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    8

    1

    ریس ایمولا پرز برای ورشتپن خیلی کمک کننده بود.
    توی استارت همه توجه لوئیس به پرز بود و کار عاقلانه ای هم بود در دید اول.
    اما پرز استارتش ضعیفتر بود از اونطرف ورشتپن عالی!
    اگر جای پرز مثلا لندو نوریس بود همیلتون به احتمال زیاد ورشتپن رو میبست.

    اگه از همون اول ورشتپن رومیبست ریس برای همیلتون بود.(به احتمال زیاد)

    این فقط یک مثال نقض بود.

   • Mehriar Salehi

    10

    2

    راستش من هرچی فکر میکنم که وقتی یکی ریپلای یک کامنت رو میکنه پس باید مربوط به اون کامنت پاسخ بده.

    کامنت بنده : بررسی عملکرد بوتاس و پذیرش بیش از اندازه راننده دوم بودن.

    ریپلای : چگونگی رقابت مکس و لوییس و میزان کمک هم تیمیهاشون که یه صد باری تو این ۲ هفته مرور شده و کاملا بی ربط به این کامنته.

   • Engineer

    5

    3

    ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1
    بله درسته شما اطلاعات خوبی ارایه میدید و با دلیل منطقی.

   • Engineer

    6

    8

    Mehriar Salehi
    شاید به نظر شما بی ربط باشه
    ولی اگه بهتر دقت کنید شاید ربطی پیدا کنید.

    شما درباره اینکه اگه رزبرگ بود جنگ درون تیمی بود و همیلتون به این خوبی نمیتونست امتیاز بگیره و حتی از استراتژی و کمک همتیمی بهره ببره و با همتیمیش هم یک رقابتی داشت.

    و منم دقیقا همین رو نوشتم که همتیمی همیلتون کمکش میکنه درصورتی که اگر باهاش رقابت داشت همیلتون نمیتونست روی کمک همتیمی حساب کنه.

    عجبیه که شما ارتباطی پیدا نکردی.

  • Amon

   0

   0

   بسیار عالی

 8. Miladgh

  9

  4

  منم به دونکته اشاره کنم اولیش به کامنت دوستمون sebvrکه داداش باامین هم نظرم که اگه بیشتربه نکاتی که اکثردوستان توجه نمی کنن زوم کنی هم مقدارکامنتت کوتاه ترمیشه هم اینکه بیشتربه دل میشینه… واقعیتش من کامنت های بالای 10خط رونمیخونم فقط کامنت های آقای صالحی که خیلی خوشم میادازنوع دیدگاهشون…..
  نکته ی دوم هم دوستمونali33داداش توچراایقدرنسبت به مکس گاردمیگیری… خوب نظردوستمون اینه ومحترمه واسه خودش. واینکه اصلاخوب نیست که همیشه اشتباه های مکس روباهمیلتون مقایسه می کنی… هرچندکه به نسبت یه مهندس نامی خیلی باتواضع حرف میزنی😁😁😁

  • Engineer

   5

   7

   هر کس طرفدار راننده خودشه و قطعا در بحث با هواداران راننده مخالف قرار میگیره.
   فکر نمیکنم که این به تواضع ربطی داشته باشه یا اینکه مفهوم تواضع برای شما روشن نیست!!!!!
   تواضع احتمالا از دید شما اینه که چون رانندم شکست خورده باید بیام و از راننده حرف تعریف کنیم.
   من تعریف توی این ریس ایرادی به راننده شما و تیم شما نگرفتم چون ایرادی نمیشد گرفت.

   هر چند توضیح اینها مهم نیست.
   شما هم با تواضع و منطق خودت درباره راننده من صحبت کن.
   ولی من وسط پستی نامی از شما نمیبرم.
   هر جا که درست گفتید تایید میکنم و هر جا هم که به نظرم غلط بود نظرات خودم رو اضافه میکنم.

 9. (از کاربران اکانت پریده) finger hero

  0

  0

  دوستان میدونم جملاتم به این پست ربطی نداره ولی داشتم یه پادکست از کارکنان سابق مارانلو گوش میدادم، گفتم شاید بهتره به شماها هم بگم قضیه بر میگرده به اواخر فصل 2018 و پیروزی کیمی در ایالات متحده.
  کیمی و فتل باهم راحت بودن و کودتایی به گوش میرسید (بعضا به فکر حفظ کیمی افتادن ولی رد شد توسط کمیته) مدیریت که عوض شد و مدیران سابق که ناراحت بودند پس از مصاحبه های فتل و کیمی علیه هر دو گارد گرفتن قضیه تا جایی بود که میخاستن نزارن کیمی بیش از یه سال در تیم آلفا رانندگی کنه (بعدا صلح و عملکرد کیمی و … که بحثش جداست).
  شخص بینوتو کینه به دل گرفته بوده و طبق گفته همکاران سابق اخراج شده هم اخلاقش حتی در مدیریت طراحی هم همین شکلی بوده و با برخی ها کنار نمیومده (یکی از دلایل افت فراری در یک دهه گذشته)
  این پادکست به تحلیل مسابقه بحرین می پرداخت که مسابقه دوم بود و مرسدسا مسابقه اول رو 1و2 کرده بودند.
  پس از شروع خوب فتل و اول شدنش در چند دور ابتدایی چالرز فشار میاره و دوری 0.3 نزدیک میشه و بالاخره سبقت میگیره و فشارو ادامه میده، با این کار عملا شانس فراری رو به صفر داشتن میرسوندن و رسوندن.
  لکلرک انقدر فشار آورد (میخاست خودشو اثبات کنه و کار خوبی هم بنظر می رسید ولی به چه قیمت؟)
  خلاصه میکنم. این پادکست حتی لپ به لپ داشت توضیح میداد و ادامه داره هر مسابقه رو تحلیل میکنن، قسمت بشه عضو کانالشون میکنمتون
  با نبودن دلخوش بینوتو نسبت فتل عملا به لکلرک میگن که فشار بیاره و کما اینکه فتل هم میتونست با همان سرعت بره ولی به فکر حفظ لاستیک بوده و پس از پیت اول مجبور شد با سرعت لکلرک بره و حتی بیشتر از اون که لاستیکاشونو زود از دست دادن (استراتژی حفظ لاستیک همیلتون داشت به راحتی جواب میداد) و بالاخره با فشار زیاد مشکل انجین و توربو رو از دست داد، در حالی که طبق نظر اسکای و حتی مهندسین خود فراری باید 1و2 رو میگرفتن میگید چطور الان میگم چیا گفتن
  اگر لکلرک فشار نمیاورد فتل جلو میبود شرایط مسابقه ای و جلو بودن فتل اگر نگیم بهترینه جزو بهترینا که هست، ولی برا دلخوشی بینتو باید فتل رو شکست میداد (در چین مجبور شد با قیافه ناراحتش که گذاشت فتل رد شه چون اونجا اون از قصد فشار آورد و 5 دور اگر زودتر لکلرک اجازه میداد …، بگذریم).
  اینکار باعث شد عملا لاستیک خوریشون با اون ماشین لاستیک خور به شدت زیاد شده و اون پییت دوم فتل و از دست دادن دومی توسط او و تیم.
  ولی باید مسابقه رو کنترل میکردن و فشار الکی بخاطر دلخوشی یه نفر و اثبات او به دیگران مسابقه رو کامل از دست دادن
  با اینکار رابطه بینوتو و فتل و حتی کونستساس تیره تر شده (روحیه راننده اول رو از بین بردن اونم به گفته کارکنان شخصی کاملا احساسی که بهش احترام نمیزاشتن و باعث افتش شدن در واقع هدف کریرشو خراب کرد) و همه این گفته ها رو تو پادکست ریزتر گفتن من خلاصه ش کردم،
  حالا میدونید اسم پادکست چی بود؟؟؟
  ((((( شروع طوفان و دو قطبی شدن در تیم اسکودریا فراری)))))))

  طوفان در حالت کلی، تیم فراری رو در بر گرفته و همه چیز از بین می رود حتی اعتماد، که تنها دلیلش کودتا و نپذیرفتن تیم جدید توسط فتل و حتی کیمی و کینه توزی مدیر جدید و خراب کردن مسابقه فتل و اثبات راننده جدید توسط مدیر به او و و و ….

  ممکنه کسی خوشش نیاد و 100 درصد بهتون حق میدم
  من فقط وفقط خواستم این پادکست رو به اشتراک دوستان بزارم و کسایی که جدیدن یه مقدار اطلاعات داشته باشن

  باور کنید بخاطر فن فتل بودن ننوشتم، تازه اینا دستم رسیده و فقط هدفم گفتن دلایل افت فراری بود (پیشرفتشون در این فصل نیز به دلیل هزینه های گزاف پشت پرده و سال قبل تیم بود!!! که با این هزینه حتی بیشتر از مرسدس بایدم پیشرفت میکردن)
  به بزرگی خودتون ببخشید

  • mohammad

   0

   0

   سلام
   میتونی انگلیسی اون پادکست رو برامون بنویسی یا بگی کجا میتونیم گوش بدیم
   این مطلبیکه گفتی منو برد سال 2008 و بلایی که سر کیمی آمد
   واقعا خیلی چیزها تصادفی نیست

 10. Behrooz

  2

  0

  لاستیک نگه داشتن یه راننده چجوری امکان پذیره ، مثلا اخر مستقیمی که ترمز شدید داری پات رو از روی گاز برداری و بعد ترمز کنی که یه اصطلاح انگلیسی هم داره که یادم نیست و لکلرک هم استاده توی اینکار ، یا ترمز به یکباره در اخرین لحظه نکنی یا مثلا توی پیچ دو و سه همین اسپانیا که گردش به راست طولانی داره اهرم گاز رو کامل فشار ندی یا داغ نشدن بیش از حد تایر و … ، البته من خیلی فنی نیستم ولی اینا جزو واضحاته ، شما توی یک دور توی اکثر پیچ ها بخوای اینکارو بکنی دوری چند دهم راحت باید از دست بدی ، حالا یه راننده حرفه ای تره یه راننده کم تجربه تره ، برای همین فاصله مکس و لوییس بعد پیت اول دوری یک ثانیه کم شد خیلی غیرطبیعی نبود ، در ضمن اینکه علاوه بر ذخیره لاستیک از طرف مکس باتری خودش روهم احتمال زیاد داشته شارج میکرده برای دفاع .

 11. Majid

  0

  0

  واقعا چرا باید ابراز تأسف کنه؟ 😐 مگه چکار کرد بدبخت که باید نادم و پشیمان باشه. بهترین کاری که می تونست رو انجام داد و دفاعی هم نکرد و وقتی شرایط سبقت فراهم شد، لوییس کارشو کرد. بهترین کاری که میشد انجام داد. دمش هم گرم