فرمول یک ایران – فصل 2021 دیگر باید فصلی متفاوت برای ردبول باشد. این بار دیگر ردبول نمی خواهد صرفا یک تهدید تو خالی بوده و فقط با کسب چند پیروزی و پول پوزیشن، فصل را در رده دوم یا سوم به اتمام برساند.

در فصل 2021، دستور کار اصلی آدرین نیویی و تیم مهندسی او این است که از همان اولین مسابقه با بزرگترین رقیبشان یعنی مرسدس مبارزه کرده و تا آخرین مسابقه هم پا پس نکشند. پس برای رسیدن به این هدف مهم خودروی جدید تیم ردبول یعنی RB16B باید یک ماشین همه کاره باشد یعنی در هر پیستی چه سرعتی چه سرعت پایین، بیشترین پتانسیلش را به نمایش بگذارد.

ردبول از فصل 2014 در آرزوی کسب پنجمین قهرمانی خود در فرمول یک است و از آن زمان تاکنون فرمول یک تحت سلطه مرسدس است. انتظارات از ردبول در فصل 2021 خیلی بالاست و همچنین فشار های وارده به اون ها هم بسیار زیاده. نه فقط به خاطر رقابت برای قهرمانی بلکه به خاطر وجود پسر سریع ردبولیا یعنی مکس ورشتپن.

مکس تا فصل 2023 با تیم ردبول قرارداد دارد اما داشتن این قرارداد به معنای این نیست که مکس هم برنامه هایی برای خودش ندارد و ممکن است در صورت عدم موفقیت ردبول در تحویل یک ماشین رقابتی به مکس، این راننده در آینده تصمیم های دیگری بگیرد. ترکیب ردبول در این فصل پس از مدت ها دوباره به یک ترکیب ایده آل و قدرتمند بازگشته و ردبول در صورت داشتن یک خودروی رقابتی، به کمک مکس ورشتپن و سرجیو پرز راننده جدیدشان، می توانند به راحتی برای مرسدس و لوییس همیلتون مشکل ایجاد کنند.

با یک نگاه سطحی به رندرینگ های منتشر شده از جانب تیم ردبول، خودروی جدید همان خودروی فصل قبل به نظر میرسد که البته این مورد هم ناشی از عدم تغییر قوانین طراحی خودرو ها برای فصل 2021 است. اما نگاه دقیق تر ما به جزئیات، وجود پسوند B در انتهای اسم RB16 را متذکر می شود، چرا که ردبول اصلاحاتی را در خودروی فصل پیش خود انجام داده است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

قسمت جلویی خودرو

*قسمت بال جلو و دماغه

ناحیه دماغه و بال جلوی RB16B

ناحیه دماغه و بال جلوی RB16B

با مشاهده خودروی جدید ردبول از نمای جلو، تغییراتی در قسمت دماغه بال را می توانیم شاهد باشیم. مطابق با تغییرات جدید، ناحیه زیر دماغه پوزه ای شکل در طراحی جدید بزرگ تر شده و قادر است تا هوای بیشتری را از این ناحیه عبور دهد. همچنین کانال بالای قسمت دماغه که در طراحی قبلی دارای دو کانال بود، حالا به یک کانال بزرگ تر کاهش پیدا کرده است.

از تغییرات دیگر در این بخش می شود به طراحی ورق موسوم به Cape زیر بال (فلش آبی) اشاره کرد که موقعیت قرار گیری اون در طراحی جدید تغییر داده شده و کمی عقب تر رفته است. همچنین برای ساخت گردابه های قوی تر، این ورق گسترده تر و بزرگ تر طراحی شده است. روزنه طراحی شده روی این ورق در فصل گذشته که در میان تمام تیم ها تک و منحصر به فرد بود و موجب هدایت بخشی از هوا به زیر خودرو می شد، در طراحی جدید نیز وجود دارد (فلش قرمز).

راجع به Cape زیر بال در مقاله زیر می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید. این ورق در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است:

بیشتر بخوانید؛ بررسی فنی بروز رسانی های فراری در گرندپری روسیه 2020

با مشاهده بال جلو نیز می توانیم ببینیم که فلسفه طراحی بال همچنان بدون تغییر باقی مونده و این بالِ جدید، یادآور طراحی ردبول در مسابقه ترکیه فصل 2020 می باشد. فلسفه بال جدید تعامل بیشتری را بین دو فلسفه In-Washing و Out-Washing ایجاد می کند که البته طراحی آن بیشتر به Out-Washing که موجب هدایت هوا به قسمت های بیرونی تایر های جلو می شود، دارد. این فلسفه دقیقا مخالف با طراحی تیم فراری و هم جهت با طراحی مرسدس است که در طی دو فصل اخیر تیم های مطرحی همانند مک لارن ،رنو (آلپین فعلی) و ریسینگ پوینت (استون مارتین فعلی) به این شیوه طراحی رو آوردند. علاوه بر عدم تغییر فلسفه طراحی بال جلو، در قسمت اندپلیت بال و ورق جانبی آن هم تفاوت خاصی با طراحی قبلی دیده نمی شود و حتی قوس انتهایی اندپلیت هم بدون تغییر باقی مانده است.

*سیستم تعلیق جلو

مقایسه RB16 و RB16B از ناحیه روبرو

مقایسه RB16 و RB16B از ناحیه روبرو

برای خنک سازی موثر تر دیسک های جلو، RB16B به داکت های ترمز جدیدی مجهز شده است. مطابق با تصاویر رندر شده تیم ردبول، مشاهده می کنیم که داکت های جدید از طراحی باریک تری به نسبت قبلی برخوردار هستند و همچنین مدخل های ورودی زیرین داکت نیز از 3 عدد به 2 کاهش پیدا کرده است. داکت های جدید مقاومت کمتری در برابر عبور هوا از این ناحیه دارند و موثر تر از داکت های قبلی می توانند عمل خنک سازی دیسک ها را انجام دهند. ردبول برای طراحی این بخش، از راه حلی مشابه با طرح مرسدس و رنو الگو گرفته است.

سیستم تعلیق جلو در مقایسه با سال گذشته تغییر خاصی نکرده چرا که تیم ها به دلیل فریز شدن برخی از قطعات، مجاز به تغییرات اساسی در بسیاری از بخش های خودروی امسالشان نیستند و برای اعمال این تغییرات در بخش هایی از خودرو نظیر سیستم تعلیق باید از 2 توکنی که در اختیار دارند استفاده کنند.

ردبول برای تعلیق جلو از توکن های خودش استفاده نکرده و این یعنی آن ها همچنان از سیستم مولتی لینک یعنی نقاط اتصال جداگانه جناق ها به بدنه و چرخ، در حال استفاده هستند.

قسمت میانی خودرو

*بارج بورد و کف

نمای جانبی RB16B

نمای جانبی RB16B

بارج بورد و ناحیه کف خودرو، جزو قسمت هایی هستند که در طول فصل همواره با اعمال بروز رسانی های مختلف تغییر داده می شوند و نمی شود انتظار این را داشت که ردبول در تست ها یا مسابقات با همین ترکیب حاضر شود.

در هر صورت بارج بورد جدید معرفی شده در ردبول RB16B تغییراتی رو به نسبت آخرین مسابقه فصل 2020 یعنی گرندپری ابوظبی دیده است. از این تغییرات می شود به پره های نوک تیز بالای بالچه های بومرنگی در قسمت بارج بورد اشاره کرد که زاویه قرار گیری اون ها به نحوی است که موجب هدایت هوا به نواحی کناری خودرو می شود. همچنین منحرف کننده ها یا دیفلِکتور های قسمت جلویی سایدپاد هم از دیگر تغییرات در این بخش می باشد(فلش های زرد).

طبق مقررات جدید فصل 2021، هندسه انتهای کف خودرو از حالت مستطیلی شکل با برشی به حالت اُریب تغییر پیدا کرده و همینطور تیم ها دیگر حق استفاده از هیچ گونه شکاف یا شیاری روی کف خودرو را ندارند. ردبول در طراحی جدید، برای غلبه بر این محدودیت، تعداد پره های گردابه ساز روی کف را از 4 عدد به 5 افزایش داده (خطوط سفید) و همچنین وجود ورق اضافی در جلوی تایر های عقب نیز برای کاهش هوای کثیف ناشی از تایر ها قرار داده شده است (فلش های سبز).

قسمت انتهایی خودرو

*بال و سیستم تعلیق عقب

قسمت عقبی RB16B

قسمت عقبی RB16B

با یک نگاه سطحی به قسمت انتهایی خودرو از تصاویر رندر شده می توانیم ببینیم که پایه نگهدارنده بال عقب در طراحی جدید به جای دو ستون دارای یک ستون است(فلش سبز). طراحی یک ستونه مقاومت کمتری را در برابر عبور جریان هوا دارد و همچنین درگ تولیدی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

نکته قابل توجه که که از روی تصاویر نمی توان تشخیص داد، نحوه طراحی ویست گیت های مربوط به سیستم توربو است که از نظر ها پنهون مانده است. بسیاری گمان می کنند که ردبول عمدا این بخش از خودرو را مخفی نگه داشته یا اینکه شاید قرار است شاهد نوآوری دیگری از جانب آندرین نیویی باشیم. برای فهمیدنش باید تا روز تست ها صبر کنیم.

از تغییرات جالب دیگر در قسمت انتهایی خودرو که با نگاهی سطحی نمی توان متوجه آن شد، فشرده شدن بیشتر ناحیه سایدپاد در نتیجه به کار بردن گیربکس جدید است. به نظر می رسد که آدرین نیویی تصمیم گرفته تا به منظور اهداف آیرودینامیکی، دو توکن در اختیار تیم را برای اصلاح سیستم گیربکس صرف کند. این تصمیم به منظور فشرده سازی بیشتر بدنه در قسمت سایدپاد و انتهایی خودرو گرفته شده است.

در مقایسه با RB16، می توانیم تغییرات را به خصوص در قسمتی که گیربکس قرار دارد مشاهده کنیم. اگر دقیق تر به بدنه نگاه کنیم، دقیقا در قسمت هایی که کلمات Bull قرمز و Honda Hybrid نوشته شده میتوانیم به کار بردن گیربکس جدید در ماشین را متوجه شویم که بیشتر از قبل موجب فشرده سازی بدنه خودرو شده است. به کار بردن این گیربکس جدید موجب ایجاد فضای بیشتری در زیر ناحیه کوکاکولایی شده که در نتیجه هدایت بهتر و بیشتر جریان هوا به سمت ناحیه دیفیوزر از آثار آن است.

علاوه بر این، نکته دیگری که ممکن است از نظر ها پنهان بماند، تغییر در ساختار سیستم تعلیق عقب است که در طراحی جدید، محل قرارگیری جناق پایینی به شکل کلی تغییر کرده و در طراحی جدید ،پایه موسوم به Pull rod (فلش آبی) از روی پایه جناق پایین سیستم تعلیق عبور کرده که دقیقا مخالف با طرح خودروی قبلی است. هدف از این تغییر کاملا آیرودینامیکی است و با ایجاد کانال کوچکی (که اندازه آن در ظراحی جدید بزرگ تر شده) برای عبور هوا در این ناحیه، به نحوی می تواند اثری مشابه با دیفیوزر دوبل (تقریبا مشابه با دیفیوزر دوبل خودروی Brawn GP در فصل 2009 که استفاده از این سیستم برای فصول 2010 به بعد ممنوع اعلام شد) داشته باشد. مشابه با چنین طرحی را فصل گذشته روی خودروی W11 مرسدس داشتیم.

*پاوریونیت جدید:

در انتها میرسیم به قلب تپنده خودروی ردبول یعنی پاوریونیت شرکت هوندا.

هوندا که در پایان این فصل قرار است از فرمول یک خارج شود، تصمیم گرفت که تمام پیشرفت های فنی که در ابتدا قرار بود در فصل 2022 از آن ها استفاده کند، وارد فصل 2021 کند.

پاوریونیت جدید هوندا با هدف برابری قدرت با پاوریونیت قدرتمند مرسدس ساخته شده و طبق آخرین تست های هوندا که در اوایل زمستان انجام شده، پاوریونیت جدید نسبت به نسخه فصل 2020، از 15 تا 20 اسب بخار قدرت بیشتری برخوردار است.

علاوه بر این ها نکته مهم دیگر این است که آدرین نیویی برای خودروی جدید همچنان از فلسفه طراحی زاویه رِیک بالا استفاده کرده که البته تشخیص این که این زاویه افزایش یا کاهش پیدا کرده از روی تصاویر کمی دشوار است. اما با توجه به تغییرات ایجاد شده در قوانین خصوصا قوانین آیرودینامیکی، باید دید که آیا ردبول می تواند به طلسم چندین ساله قهرمان نشدن خودش در فرمول یک پایان داده و بالاخره به اولین تیمی تبدیل شود که ترمز قهرمانی های متوالی مرسدس رو می کشد. برای فهمیدنش باید تا شروع فصل صبر کنیم.

95 دیدگاه

 1. محمد یاسین

  3

  1

  خیلی ممنون از شما آقای محمدی بابت مقاله های خوب اخیرتون

 2. ابوالفضل

  9

  1

  امیدوارم ماشینشون رقابتی تر شده باشه تا یکم مرسدسو به چالش بکشونن البته امسالم مرسدس اوله

 3. ابوالفضل

  7

  0

  استون مارتین از ماشینش رونمایی نکرده ؟؟

  • Eliya

   5

   0

   هنوز نه

  • @sebvr

   5

   0

   تیک تاک……تیک تاک

  • mn.a

   5

   0

   برای من ایمیل اینویتیشن برای لانچ امروزشون اومده. البته نمیدونم برای همه کسانی که ثبت نام کردن دعوتنامه فرستادن یا رندوم بوده.

   • Kamran

    2

    0

    برای من هم اومد

  • Engineer

   3

   0

   الان دیدم خیلی خفنه
   از ریسینگ پوینت سال گذشته خیلی خفن تر
   تقریبا آیرودینامیکش کپی w11 امیدوارم بهش موتور خوب بدن که بتونه رقابت کنه.

   • Engineer

    3

    2

    دارم بازم نگاه میکنم دماغش کمی با w11 متفاوته قسمت انتهایی تقریبا فول کپیه
    قسمت جلویی اتوموبیل و کاکپیت باریک تر از w11 به نظر میاد زاویه روی دماغه خودرو هم مثل w11 شاید یه چیزی بین w11 و RB16 باشه زاویش ولی به لحاظ آیرودینامیک قدرتمند میبینمش.

    قطعا از ردبول rb16b توی موتور ضعیف تره البته کمی ولی توی آیرو چیزی کم نداره.
    به نظرم توی آیرودینامیک از اتوموبیل جدید آلپین خیلی بهتره و در درگ هم بهتر عمل میکنه و زاویه بهتری داره.

    از خودروی آلفاتیوری که با اختلاف بالاتره.
    از خودرو مکلارن mcl35m هم بهتره.

    با این حساب به لحاظ آیرودینامیک فقط شاید از مرسدس و ردبول ضعیف تر باشه البته هنوز فراری رو ندیدم که احتمال میدم آیرودینامیک w11 که تقریبا روی آستون مارتین میتونه بهتر از آیرودینامیک فراری و شاید بهتر یا برابر با ردبول باشه شایدم ضعیفتر از ردبول.
    ولی به نظرم از فراری یا بهتره یا برابر شاید از ردبول ضعیف تر باشه که بازم فکر نمیکنم ولی از فراری قطعا ضعیفتر نیست.
    مگر اینکه موتوری کم بیاره که بازم پاوریونیت جدید و قدرتمند مرسدس رو داره.
    باید صبر کرد دید.

    رقابت 1 و 2 بین مرسدس و ردبول.
    رقابت 3 و 4 هم قطعا بین فراری و آستون مارتین.
    البته مکلارن هم پاوریونیت مرسدس و یک شاسی فوق العاده و آیرودینامیک قابل قبول داره و قطعا با وجود راننده دوم آستون که لنس استرول هست مکلارن هم میتونه رقیب جنگ بر سر 3 و 4 باشه.
    3 و 4 و 5
    قطعا فراری و آستون مارتین و مکلارن هستن البته معلوم نیست کدوم در کجا تموم کنه.

   • مَمَّدو

    2

    0

    خیلی جمع بندیت خوب بود مهندس. بخصوص قسمت لنس و راحتی مکلارن در این مورد. عالی بود.
    راستی به نظرم اومد ماشینش خیلی کشیده تر از رقباست! درسته یا اشتب دیدم؟

   • Mahmood.ghaedi

    4

    0

    داداش موتور خوب بهش بدن؟🤔
    موتور مرسدس دارن دیگه چی میخواین
    بهترین موتور دارن خیال شما راحت

   • Engineer

    1

    0

    مَمَّدو
    خواهش میکنم کشیده تر نیست اینطور به نظر میاد مرسدس هم همینطوره این به خاطر طراحی شیک آیرودینامیکیه

   • Engineer

    2

    0

    Mahmood.ghaedi
    قطعا ایرودینامیک و بقیه چیز هاش خیلی از مرسدس پایین تر نیست اگه شکست بخوره فقط به خاطر ضعف موتوریه.

    پیاده سازی موتور روی شاسی و بدنه ی ماشین نو بسیار سخته البته این ماشین که نو نیست همون ریسینگ پوینته و بیشتر الگو و طراحیش هم از w10 و w11 گرفته و ایده های خوبی برای آینده دارن ولی تا ۲۰۲۶ به لحاظ موتوری هیچکس هم پای مرسدس نیست و اینم اضافه کنم که اگه امسال موتور ردبول خوب باشه به وسیله قانون فریز میتونه تا ۲۰۲۶ رقابت کنه و فراری هم اگه موتورش رو خوب نکنه تا ۲۰۲۶ نمیتونه کاری کنه.

    این موتور نمیتونه به خوبی موتور مرسدس عمل کنه و حتی اگه با مکلارن یکی باشه شاید حتی به خوبی ماشین مکلارن هم عمل نکنه.

 4. محمد یاسین

  8

  1

  خیلی ممنون از شما آقای سید حامد محمدی بابت مقاله های خوب اخیرتون

 5. @sebvr

  2

  0

  ممنون اقای محمدی !!! قطعا تحلیل های من در برابر شما ژله هم نیست….!! سایت خیلی خوب شده

 6. Amir MH

  7

  0

  خبری از سید نیست ، سید کجایی دلتنگتیم @
  سید علی حسینی

   • Amir MH

    9

    0

    نه ممدو جان ، جرمی کلارکسون بزرگ اسطوره من ، در حال کار توی مزرعه جدیدش ، دوستانی که هم که به مستند گرند تور علاقه دارن جرمی اعلام کرده 2 قسمت جدید در حال ضبط هستش

   • مَمَّدو

    5

    0

    خخخخ ماشالله به از شما نباشه چه هیبتی به هم زده خخخخ

   • @sebvr

    4

    0

    ایووووووول گرند تور جدید …. چقد منتظر این مثلث طلایی هستم

   • @sebvr

    5

    0

    البته ریچارد هموند از همشون ماشین های بهتری میگیره..!! خخخخ

  • Fastboy 44

   3

   0

   ای جان گرندتور😍
   واقعا خدمتی که سه تفنگ دار به بشریت کرده امثال انیشتین و نیوتن و‌‌‌…. به بشریت نکردن!
   بهتر از اونا تا ابد پیدا نمیشه
   قیمت جدیدشان امیدوارم عالی باشه
   !It’s Goooooood news

 7. @sebvr

  3

  1

  مثل یک پادشاه… : تحلیل کامل مرسدس W12 :
  بالاخره!!! ماشین مرسدس هم رونمایی شد … ماشینی که همگی منتظرش بودیم و واقعا این انتظار ارزشش رو داشت …!! این مرسدس تغییرات خیلی خوبی رو داشته تا جایی که اکثرا از پیروزی اون در برابر ردبول مطمئنیم …! ببینیم پیکان های به ظاهر سیاه این فصل چیکار کرده ؟! با من همراه باشید…
  بال جلو : در بال جلو تغییرات جالبی رو شاهد بودیم !! جلوی بال جلو جلو تر اومده و و طولش هم کمتر شده یعنی عقب بال جلو اومده پایین تر و خیلی بهتر هوا رو به سمت بدنه و عقب هدایت میکنه چون تو موقعیت بهتری نسبت به قبل قرار داره .. و تغییر دیگه ای که داشته اینه که نوک اون تیغه های ذوالفقاری که به سمت دماغه هستش به جای به سمت پایین به سمت جلو تنظیم شده و یه فاصله هایی بینشون هستش
  در اندپلیت ماشین هم مرسدس تغییر خاصی رو نداشته ..
  دماغه : فلسفه ی دماغه ی مرسدس به مانند قبل حفظ شده و در کنار اون دایره ی دماغه دو تا پنل نصب شده که در واقع هوا رو در زیر ماشین و شاسی بهینه میکنن!!
  مرسدس دبلیو 11 فصل قبل در کناره های دماغه دو تا قطعه ی بلند و ملایم داشت که جریان هوا رو به زیر هدایت میکردند و تا اول سیستم تعلیق جلو ادامه داشتند ولی امسال اون دوتا قطعه کاملا به سمت پایین جهت گرفتند و به همین دلیل نسبت به قبل بزرگتر هم طراحی شدند که به نظرم این یه نوآوری فوق العاده س که بقیه تیم ها هم احتمالا ازش بهره خواهند برد …این قطعات چیکار میکنن؟! یکی از کار هاشون اینه که نمی زارن هوای زیر دماغه به دو سمت منحرف بشه و از حداکثر هوای ورودی به زیر ماشین و شاسی استفاده کنن!!! در بالای این قطعه هم دو تا قطعه ی اشک مانند جلوی سیستم تعلیق به مانند فصل قبل وجود داره که هوای ورودی به اونجا رو بهینه میکنه. در دو طرف فونت شماره ی لوییس همیلتون دوتا قطعه ی هدایت کننده ی هوا به دو سمت رو میبینیم که در واقع جریان هوا رو بهتر و راحتر به دو طرف هدایت میکنه که 1 . راننده اذیت نشه و تمرکزش به هم نخوره و 2 . هوا بهتر به دو سمت هدایت بشه . و در جلو فونت لوییس همون قطعه ی بلند فصل پیش برای بهینه سازی جریان هوا هستش فقط دو تا تیغه ی ریز جلوش اضافه شده و این قطعه رو بهینه تر کرده..
  سیستم تعلیق: از زاویه ای که من دیدم تقریبا شبیه فصل قبل هستش …. اگه یادتون باشه مرسدس دبلیو 11 سیستم تعلیقش کامل شبیه دبلیو 10 بود و از لحاظ هندسه ی سیستم تعلیق تغییری نداشت و فقط سیستم تعلیق رو در داخل پیچیده تر کرده بود که این باعث شد در موقع فرمون دادن ماشین بتونه تغییر ارتفاعی رو داشته باشه که این مسئله باعث شد که توی خروجی پیچ خیلی خوب عمل کنن!!
  بارج بورد : جلوی بارج بورد مرسدس یه شکل صافی رو به خودش گرفته که با تیم های دیگه که مورب بود فرق داره و همچنین در جلوی سایدپاد خراش های ریزی رو روی فلور داره که در پشت اونها 3 تا قطعه ی یا 4 تا قطعه ی طولی و زاویه دار نصب شده که اینجور که از شکلشون معلومه جریان هوا رو به سمت بیرون هدایت میکنه ..و همچنین در کنار بدنه هم قطعه ای هست که روش 4 تا شیار داره و جلوش اون قطعه ی بومرنگی هستش که در کنارش 5 تا قطعه مانند پله پشت سر هم نصب شده .مرسدس یه نوآوری جالب دیگه ای که داشته اینه که در اون قسمت جهت دار بارج بورد به سمت داخل سه تا قطعه ی جهت دار ملایم که از طول همدیگر روی هم قرار گرفتند .. و فکر کنم این ها باعث میشن هوا از بارج بورد به بیرون نره و بتونن از تمام هوای اون قسمت در جهت افزایش داونفورس استفاده کنن .
  سایدپاد: مرسدس به مانند فصل قبل بر خلاف رقباش از ساید پاد یک تکه استفاده کرده که این یعنی مرسدس میخواد خودرویی رو داشته باشه که توی روند توسعه ی پیاپی دست بازتری رو داشته باشه …قطعه ی زیرین متصل به سایدپاد در واقع شیبش بیشتر شده و همچنین در کنار فلور یه قطعه ی بلندی گذاشته شده تا بتونن سایدپاد رو بو اون متصل کنن و بینش پره های معروف فصل قبل رو بزارن که اسمال به جای 4 تا 3 تا شده!!!
  ایرباکس {{ورودی هوا}} : مرسدس باز هم از ورودی هوای پرکاربرد بیضی شکل استفاده کرده که قطعه ی بهینه کننده بالای ورودی هوا کمی عقب تر رفته … و این به هدایت جریان هوا کمک میکنه .. و در کنار ایرباکس هم اون دو تا قطعه برای تعادل و بهینه سازی هوای وارد بر بال عقب هستش ..!
  فلور {{سینی}}: سینی ماشین دبلیو 12 با توجه با قوانین شیاری نداره و انتهاش باریک تر شده..
  بال عقب : بال عقب مرسدس تغییرات کوچیکی رو داشته که عملکرد عقب خودرو رو بهینه سازی میکنه …اولین تغییر مرسدس اینه که بالای اندپلیت بال عقب مثل فصل قبل پله ای هستش که این توی هدایت جریان برخواسته از تایر به سمت بیرون هستش تا بهه داونفورس ماشین اسیب نزنه!!
  تغییر دوم اینه که در زیر اون خراش های پله ای سه تا پره ی اویزون ایجاد شده که قبلا 2 تا بود که توی بحرین 2019 کردنش 3 تا و این به گسترده کردن جریان هوا در بال عقب و در نهایت باعث داونفورس بیشتر میشه..!!
  و در نهایت اون خراش های روی اندپلیت هم پا برجاست که به جریان هوای خروجی از بال عقب کمک زیادی میکنه..!
  مرسدس مثل فصل قبل از قطعه ی تی شکل دو تایی استفاده میکنه تا جریان هوای برخواسته از موتور رو به هوای یکپارچه تبدیل کنه..
  نتیجه گیری : شاید اکثرا احتمال میدادیم مرسدس این فصل حکمرانی خودش رو ادامه بده و جیمز الیسون توی این رونمایی گفت : ما بخش های اصلی و نوآوری های جدید رو هنوز نشون ندادیم …. }} حالا فرض کنید دیگه با اونا چی میشه ….در هر صورت به نظر من باید برای پایین کشیدن مرسدس از صدر جدول تا انقلاب {{به قول توتو زمین لرزه}} 2022 صبر کرد..!! {{به پای بررسی های سایت نمیرسه ولی خب شما به بزرگی خودتون ببخشید}}

  • @sebvr

   3

   0

   ادمین جان لطفا این کامنت رو تایید کن ممنونم

  • مَمَّدو

   1

   0

   خیلی قشنگ بود sebvr. اینیکی رو شاهکار کردی. واقعا اون نوک دماغه گردالی رو فکر کنم فقط مخصوص آرمشون کنار گذاشتن و حتی شاید تاثیر منفی آیرودینامیکی هم داشته باشه ولی به ابهت و زیباییش میارزه!
   تحلیل های انتهای هر بندت هم عالین مثل اینکه گفتی مرسدس میخواد در طول فصل برای ارتقا دست بازتری داشته باشه و یا هوای زیر دماغه به اطراف منحرف بشه. فکر کنم یه ذره بازوی چرخ جلو رو بالاتر بردن.

 8. مَمَّدو

  8

  1

  با تشکر از آقای محمدی و با اجازه دوستان، یه مقایسه میکنم بین مرسدس بنز و مکلارن و آلفارومئو. ببخشید سرتون رو درد میارم و از اونجا که sebvr زحمت تحلیل کامل اجزا رو میکشن (اونم با کیفیتی که انگار داری عکسش رو میبینی) من یه تحلیل مقایسه ای میذارم. دلیل انتخاب این سه ماشین : مرسدس=بهترین در بین بالا جدولی ها مکلارن=بهترین در بین میان جدولی ها آلفارومئو=بهترین دربین ته جدولی ها
  شرح ماجرا : قطعا تو چشم ترین تفاوت سه تا ماشین بعداز رنگ بدنه، سبک بال جلوی آنهاست که از سه تیپ متفاوته. آلفارومئو با پیروی از سبک فراری و با بال جلویی که هرچی به دو سمت چپ و راست انتهایی خودش میره باریکتر میشه، از فلسفه برعکس مرسدس که لبه های کناری بال جلو رو بالا آورده و با این کار جریان هوا رو به سمت بیرون از بدنه و چرخ منحرف میکنه ، استفاده کرده است. مکلارن اما بینابین این دو و از طرحی میانه رو استفاده کرده که باید دید در رقابت به کجا میرسه. بعد از این بال جلوهای بسیار متفاوت، توجهم به میله های نگهدارنده چرخ جلو و به اصطلاح بازوهای سیستم تعلیق جلو جلب شد. نکته حائز اهمیت اینه که میله های چرخ مرسدس تا حد نهایی ممکن از همدیگه بازتر بود و هوای بیشتری از فضای وسط اونها به سمت رادیاتور میره و برای استفاده حداکثری از این فضا، میله هارو اینقدر به بالاترین نقطه دماغه وصل کردن که گویا میخوان از بدنه هم بالاتر برن!. اما دقیقا برعکسش میله های چرخ آلفارومئو خیلی پایین قرار دارن و گویا دهانه رادیاتورش بالاتر از میله هاست (از نمای روبرو) و جریان هوارو از بالای میله ها به سمت رادیاتور میفرسته. مکلارن باز هم میانه رو هست و من از این موضوع خوشم نمیاد!.
  در بال عقب برخلاف انتظار، طرح آلفارومئو از پیچیدگی بیشتری برخورداره و شکاف های عمدی زیاد و بزرگی در زیر بال عقبش دیده میشه که تعدادش در مرسدس کمتر بوده و در مکلارن که اصلا این شیار ها نصف عمودی و نصف افقی هستن و نمیشه درک کرد که افقی ها دقیقا چیکار میخوان بکنن.
  در مجموع آیرودینامیک مرسدس رو برتر میدونم هرچند که آلفا در قسمت عقب خیلی خوب کار کرده ولی نسبت به مکلارن بدبینم و به نظر میرسه بیشتر روی طرح 2022 متمرکز شده و زیاد ایده های خوبی برای امسال نداره. در مورد سیستم تعلیق جلو هم باید بگم که وقتی از محفوظاتم استفاده میکنم (خاطرات ماشین های قهرمان قبلی)، اونایی که میله های نگهدارنده چرخ جلوی بالاتری داشتن بهتر هم بودن. پس مرسدس بازم بهتره و آلفا از همه بدتر.

  • مَمَّدو

   5

   1

   اصلاح : طرح آلفارومئو از پیچیدگی بیشتری برخورداره و شکاف های “”عمودی”” زیاد و بزرگی در زیر بال عقبش دیده میشه
   نکته : اینکه گفت شکاف های افقی در مکلارن رو اصلا نمیفهمم برای چی هستن، چون همیشه فکر میکردم که شکاف افقی در جایی کاربرد داره که پشت سرش اجزا آیرودینامیکی دیگه ای وجود داشته باشن (مثل شکاف های لبه سینی کف در جلوی چرخ عقب در پارسال که امسال طبق قانون حذف شدن). اما در پایین بال عقب؟!

   • 🏁Parsa16

    3

    0

    عالی عالی عالییییییییی
    همه چیز اینجا عالی شده
    ۱-صمیمیت بین اعضا
    ۲-گروه تحلیل خوب(ادمین ها)
    ۳-گروه تحلیل خوب(اعضا)
    ۴-موضوعات خوب خبر ها
    ۵-مشارکت های اعضا در تحلیل ها و کوییز هایی که اعضا برای هم طرح می‌کنند
    ۶-از همه مهم تر:اعضا و ادمین های واقعا فوق العاده(از نظر شخصیتی)که واقعا خودم رو در بینشون،کوچکترین انسان ممکن میدونم

    با تشکر از همه

   • مَمَّدو

    1

    0

    منم از مصاحبت با این دوستان خیلی کِیف میکنم. خداروشکر و پاینده باشین.

   • @sebvr

    0

    0

    ممنون پارسا …!!! به قول تو وضعیت این روز های سایت خارقالعاده س !!!!

  • @sebvr

   3

   0

   ممنون ممدو من در برابر شما درس پس میدم تحلیلتون عالی بود کاملا باهاتون موافقم

  • @sebvr

   3

   0

   تحلیل مرسدس رو قرار دادم ولی تایید نشد

   • مَمَّدو

    5

    0

    چاکرتم آقا sebvr.
    سخت منتظر تحلیلتم.

   • iman88

    5

    0

    مکلارن امسال دستش تو طراحی نسبتا بستست بویژه که مجبور شده توکنهاشو برای اینستالیشین موتور خرج کنه.یعنی برای توسعه شاسی اصلا حق انتخاب نداشتن ،و این در حالیه که خود پاور جدید هم محدودیتهایی براشون به همراه داشته،تصمیمات و تغییراتی که به گفته خودشون اگر ازادی کامل میداشتن به شکل متفاوت و بهینه تری اتخاذ میشدن.
    مثلا همین تغییری(برامدگی کنار ایر باکس و ساید پاد) که مرسدس مجبور شده ( به گفته الیسون) برای پوشاندن تغییرات پاور در کاور انجین بده،نمونه خیلی خوبی برای نشون دادن مواردیه که پاوریونیت مستقیما میتونه روی شاسی و ایرو تاثیر اجتناب ناپذیره غیر مستقیم ،اما بزرگی بذاره.

   • مَمَّدو

    3

    0

    مرسی ایمان. واقعا برام سوال بود که چرا مکلارن ارتقاش کم بوده.

  • محمد یاسین

   1

   1

   دست میرزاد استاد ؛ دیگه واقعا داره باورم میشه شما استادی رو نمیکنی

   • مَمَّدو

    1

    0

    مثلا الآن شکسته بندی :
    ما جز شاگرد کوچکی و دانش آموز ناچیزی در دانشگاه عظیم فرمولا وان نیستیم و آرزوی تلمذ در محضر اساتیدی چون دکتر مارکو و توتوجان و متیاخان را داریم. باشد که روزی مارا به عنوان پیچ سفت کن در پیشگاه خود بپذیرند علی برکت الله!

 9. محمد

  2

  0

  آقا خیلی عالیه.فقط عقب پایین تر اومده نگفتین(یا من ندیدم)

  • مَمَّدو

   1

   0

   دیدم همه رو بگم زیاد طولانی میشه. اصلی تر هارو گفتم.

   • مَمَّدو

    2

    0

    آخ ببخشید! منظورت ماشین ردبول بود. درسته؟

 10. مَمَّدو

  2

  1

  یه مقاله:
  گفتم یه گریزی بزنم در مورد دانفورس تا یه کم باهم گپ بزنیم. از محمد یاسین و Amir Ali هم دعوت میکنم شرکت کنن:
  downforce همانطور که از اسمش پیداست از دو کلمه down (روبه پایین) و force (نیرو) تشکیل شده و به معنای نیرویی هست که ماشین رو به کف آسفالت فشار میده. در اف1 برای تولید نیروی رو به پایین بیشتر، از جریان هوای پُر سرعت بهره میگیرن ولی این استفاده در قطعات مختلف به شکل های مختلفی صورت میگیره. به بال عقب که نگاه کنین، میبینین که یه شیب سُرسُره ای داره و مولکول های هوا وقتی به بال عقب میرسن (البته در خقیقت این ماشینه که به مولکول های هوای پیش روی خودش میرسه چون هوا که ثابته و ماشینه که حرکت میکنه!) بر عکس آدم ها که از سُرسُره پایین میایم، از بال شیب بال عقب بالا میرن و چون سرعتشون زیاده ، عملا مثل پرش موتورسیکلت از سکو، به سمت آسمون پرتاب میشن. هر مولکولی که به آسمون پرتاب میشه ، مثل یه گلوله تفنگ میمونه (با لگد زدن تفنگ در لحظه شلیک که آشنا هستین؟) که ضمن پرتاب شدن خودش به سمت بالا، ماشین رو به سمت پایین هُل میده (مشهور به قانون اندازه حرکت). پس بال عقب از قانون نیروی عکس العمل بهره میگیره. اما دیفیوزر که در کف خودرو قرار داره، از قانون اختلاف فشار استفاده میکنه تا دانفورس تولید کنه. یعنی به این صورت که در کف ماشین یه خلاء نسبی (نسبت به محیط اطراف ماشین، کم فشار تر میشه و نه اینکه واقعا فضای زیر ماشین رو کاملا خلاء کنه!) تولید میکنه و در نتیجه فشار هوای زیر ماشین از فشار هوای روی ماشین کمتر شده و هوای روی ماشین غلبه میکنه و ماشین رو به زمین فشار میده. پس دیفیوزر دیگه از نوع قانون اندازه حرکت نیست و از نوع قانون فشار هواست. اما بال جلو که پیچیده تر هست و ترکیبی از هر دوتاست. یعنی بخشی از بال جلو که قسمت وسطی فلپ های 5 گانه (وگاهی 4 تایی) محسوب میشه، با پرتاب مولکول های هوا به سمت آسمون، ماشین رو به سمت زمین فشار میده و بخش هایی از بال جلو مثل لبه های ذوالفقاری داخلی و لبه های خارجی چپ و راست، با تولید گردابه های کنترل شده هوایی، روی عملکرد فشاری دیفیوزر و جلوگیری از تلاطم مخرب هوای چرخ جلو تاثیر مثبت میذارن.

  • @sebvr

   3

   0

   جناب ممدو اگه اجازه بدین منم شرکت کنم..!!! در خصوص دو تا خبر قبل محمد یاسین سوال پرسید منم جواب دادم میخواستم ساده تر براش توضیح کنم :”
   این قوانین برای کندتر شدن خودرو ها هستش … که کند شدن خودرو ها یعنی داونفورس کمتر … داونفورس کمتر یعنی ایرودینامیک ساده تر {{ساختار ساده تر }} و برای ساختار ساده تر هم قوانین سختگیرانه تر لازمه …. خب شما درباره ی فلور پرسیدید … اگه شرایطش رو دارین لطفا یه عکس از یه ماشین 2020 از بالا داشته باشید …. خب توی عکس چی میبیند ؟ میبینید که سینی ماشین در راستای تایر هستش و خب توی فرمول یک لاستیک ها توی سال های اخیر اصلا موندگاری نداره… و تیم ها برای دوام بیشتر لاستیک و داونفورس بیشتر مجبور به ایجاد خراش های افقی و عمودی روی فلور شدند که این جریان هوای برخواسته از تایر ها که تمایل دارند به سمت دیفیوزر بیاد رو از سمت دیفیوزر منحرف میکنن تا به داونفورس {{نیروی رو به پایین }} بیشتر منجر بشه … و حالا این قوانین چطوری داونفورس رو 10 درصد کاهش میده..!!! اگه دقت کنید دیگه انتهای فلور در راستای چرخ های عقب نیست و نمی تونه اون هوای اشفته ی تایر ها رو انتقال بده چون دیگه بهشون دسترسی نداره…و اگر هم دسترسی داشته باشه دیگه شیار ها یا خراش هایی نداره که بخواد اون رو انتقال بده … بنابراین این هوای برخواسته از تایر ها روی هوای خالص دیفیوزر تاثیر میزاره و داونفورس کمتر میشه … ممنون که خوندید..!! محمد یاسین متوجه شدی ؟!! حتما بهم بگو

   • مَمَّدو

    2

    1

    مررررسی sebvr . شما که خودت صاحب اختیاری داداش. راستش من شدیدا منتظر فص بعدیم که ببینم دیفیوزر های والکری سان (آخه دیفیوزر های بزرگ در قوانین جدید منو یاد استون والکری میندازه) ، چه عملکردی خواهند داشت و چه حوادث غیر مترقبه ای پیش خواهد آمد. دوست دارم ببینم بازم نیوئی میتونه در تکمیل عملکرد این دیفیوزر ها یه حرکت دوبل یا پره های طولی یا شیارهای جناحی یا اگزوز کارآمد بزنه یا نه؟!

   • @sebvr

    3

    0

    مطمئن نیستم ولی یه حسی بهم میگه نیوی یه چیزی توی این انقلاب رو میکنه که همه رو شکست میده راستش به ردبول توی انقلاب 2022 خیلی امیدوارم!!!

  • مَمَّدو

   2

   1

   یه نکته مهندسی هم بگم برای دکتر AM-PHD عزیز؛
   نیروی عکس العمل در بال عقب، همون قانون اندازه حرکته هست. ولی شما بخون قانون اندازه حرکت در مقیاس “ماکروسکوپی”. و نیروی دانفورس در دیفیوزر، طبق قانون اختلاف فشار هواست ولی شما بخون قانون اندازه حرکت در مقیاس “میکروسکوپی”. علت اینکه هر دو نیرو در حقیقت همون اندازه حرکتن اینه که در بال عقب، به کُل مولکول مثل توپ گلف ضربه میزنیم و خودمون از نیروی عکس العمل اون ضربه بهره مند میشیم و در قضیه دیفیوزر، ما میایم ضربه های کوچیکی که در اثر ارتعاش مولکول به زیر ماشین وارد میشد رو کم میکنیم و در مقیاس میکروسکوپی، ضربه های اندازه حرکتی زیر ماشین رو کاهش میدیم. واسه همین هر دوتاش در اصل همون قانون اندازه حرکت هست. کِیف کردی دکتر؟

  • AmirAli

   2

   0

   همه چیز رو گفتید، نکته ای نموند که من بخوام بگم در محضر شما اساتید😅

   • مَمَّدو

    2

    0

    نه بابا. راجع به بارج بورد و فلور و قسمت های پهلو و پشت بخش کوکاکولایی کلی مطلب مونده. سخ سخت هاشو برا شما گذاشتم کنار!

  • محمد یاسین

   1

   1

   ممدو همه اش کامل بود خیلی ممنون فقط اون لگد زدن تفنگ رو نفهمیدم راستش رو بخوای آخرین باری که من تفنگ دیدم ماجرای نیمروز ۲ بود

   • مَمَّدو

    1

    0

    یعنی هیچوقت با هیچ تفنگی شلیک نکردی؟ حتی تفنگ بادی؟ … پس بذار مثال رو عوض کنم. به زمانی فکر‌ کن (یا با رعایت احتیاط انجامش بده) که ماشین در حال حرکت با سرعت نسبتا بالاست. مثلا ۸۰ یا ۱۰۰ و در این زمان دستت رو از پنجره بیرون ببر به طوریکه کف دستت رو به سمت جلو و جاده باشه. فشاری که مولکول های هوا به دستت وارد میکنن رو کاملا حس میکنی و درحقیقت مولکول ها در حال برخورد به دست شما بوده و بهش نیرو وارد میکنن. به این فشار میگن “دِرَگ” یا مقاومت هوا. حالا آروم دستت رو ۴۵ درجه رو به آسمون بچرخون تا مثل زاویه بال عقب بشه. حالا داری از نیروی فشار هوا برای تولید نیروی رو به پایین استفاده میکنی و کاملا دانفورس رو احساس میکنی.

 11. amirreza

  3

  0

  ممدو جان میشه از شما یه سوال بپرسم به نظر تون امسال مرسدس از همون اول تست ها تمام قدرتش رو مثل ۲۰۲۰ نشون میده یا مثل ۲۰۱۹ قدرتش رو پنهان میکنه ؟

  • مَمَّدو

   3

   0

   سوال خیلی سختیه. دو تا حالت داره.
   1- تیمها خیلی دوست دارن موتورشون رو به حداکثر قدرت رسونده و زیر بیشترین فشار قرار بدن تا خیالشون از بابت دوام و عُمر قطعات جمع بشه.
   2- خیلی میترسن دستشون رو بشه و اعداد و ارقامشون برای رقیب آشکار بشه
   راه حل : یکی از کارهایی که تیمها در تست زمستونه و پیش فصل انجام میدن اینه که وقتی برای حداکثر قدرت میان تو تست، از طرف دیگه وزن ماشینشون رو زیادتر میکنن تا به اونصورت شتاب و سرعتشون برای حریف لو نره. راه حل دیگه که پیچیده تر هم هست اینه که ضریب دنده ها تو گیربکس و یا حتی نمودار تولید گشتاور رو تغییر میدن که به اصطلاح بهترین کاراییشون مخفی بمونه ولی در ضمن فشار به موتور رو بتونن تست کنن.دیگه همینا یادم میاد.

   • Amir MH

    1

    0

    شاید از مود های پایین تر استفاده میکنن برای گمراهی حریف راه خیلی زیاده ، ولی فکر نمیکنم وزن و زیاد کردن منطقی باشه یا حداقل من نشنیدم ، البته وزن و برای حالت مسابقه با توجه به مقدار سوخت تغییر میدن تا رو وزنهای مختلف تایم گیری و مسابقه ایی ماشین تست بشه که خیلی به تست های پیش فصل فکر نمیکنم مربوط بشه ، امسال فکر نمیکنم مرسدس چیزی رو تغییر بده یا بخواد مخفی کار کنه چون همه با پیش فرض اینکه دست بالا رو داره مرسدس و میشناسن و چیزی واسه مخفی کردن نداره ولی تیمی مثل ردبول یا فراری احتمالا این کارو انجام میدن تا یه کم تیم ها دیگه رو به شک بندازن

 12. Hami

  2

  0

  درود. تحلیل جامعی بود . دست نویسنده پرکار اینروزها درد نکنه . آقا اینطور که من فهمیدم ردبول با قوانین جدید که دیگر نمیتوانند شیار در کف ماشین ایجاد کنند بیشتر دچار چالش میشه . لطفا در این مورد اطلاع رسانی کنید . با سپاس

  • سید حامد محمدی

   1

   0

   سلام
   در مقاله قبلی که به بررسی تغییرات آیرودینامیکی پرداخته شد ذکر شده. به اون مقاله مراجعه کنید کامل توضیح داده شده

 13. @sebvr

  3

  2

  تفسیر عکس : وقتی من به مادرم میگم میرم بیرون سوییچ رو بده ….
  سرعتی که مادرم فکر میکنه دارم میرم : مرسدس W11
  سرعتی که پدرم فکر میکنه دارم میرم : سمند
  سرعتی که واقعا میرم : پراید …

  • Pouria

   3

   0

   ساییییییییییییپا مطمئن
   پراید عالی
   دنا(……..) معذرت از دوستانی که دنا دارن
   فقط نمیدونم منظورشون از مطمئن چیه؟

 14. AmirAli

  2

  0

  انشاالله این چند روز روی چند تا مطلب کار میکنم
  در مورد چسبندگی لاستیک و عوامل موثر برش و تاثیر ترکیبات و نرمی و سفتی لاستیک بر آن
  موضوع دیگه ای به ذهنم نرسیده فعلا
  بعد این که گفته بودید ترنسلیت بده، من واسه تسریع کار متن های انتخابی از چند مقاله خارجی رو تو ترنسلیت میزنم و شروع می‌کنم به ادیت و اضافه و کم کردن مطلب با چیز هاییکه می‌دونم
  پیشنهاد میکنم مقاله های زبان اصلی دانشگاه های معتبر خارجی رو بخونید، مفیده

 15. AmirAli

  3

  0

  جناب سید حامد حامدی، مطلب بسیار جامع و عالی بود، خدا قوت
  لطفا از لین دست مطالب فنی و مقایسه ماشین ها بیشتر بگذارید
  آدم لذت میبره

  • farshad

   2

   0

   واقعا عالی بود . همراه با عکس قدیم و جدید خودرو و توضیحات کافی . تشکر و سپاس

   • farshad

    0

    0

    توی عکس از روبرو پایه ایینه و خود آیینه تغییر کرده و ورودی هوا , هم بزرگتر بنظر میرسه که در تحلیل اشاره ای بهشون نشده . زیاد مهم نیست یا از قلم افتاده ؟؟!

 16. مَمَّدو

  2

  0

  تفسیر سینا :
  ردبول رفته دماغشو عمل کرده و گونه گذاشته و اینم عکس هاش تو پوستر تبلیغاتی کلینیک زیبایی دکتر نیوئی ، قبل و بعد از عمل! سوراخ دماغ سه حفره ای و بال کوسه ای! خخخخ

 17. مَمَّدو

  4

  0

  MeHrDaD.F1
  عکس پروفایلم رو به شما تقدیم میکنم.

  • @sebvr

   2

   0

   اگه اشتباه نکنم فراری 2004 توی پیست موجلو هستش ….

 18. @sebvr

  2

  2

  مثل یک پادشاه… : تحلیل کامل مرسدس W12 :
  بالاخره!!! ماشین مرسدس هم رونمایی شد … ماشینی که همگی منتظرش بودیم و واقعا این انتظار ارزشش رو داشت …!! این مرسدس تغییرات خیلی خوبی رو داشته تا جایی که اکثرا از پیروزی اون در برابر ردبول مطمئنیم …! ببینیم پیکان های به ظاهر سیاه این فصل چیکار کرده ؟! با من همراه باشید…
  بال جلو : در بال جلو تغییرات جالبی رو شاهد بودیم !! جلوی بال جلو جلو تر اومده و و طولش هم کمتر شده یعنی عقب بال جلو اومده پایین تر و خیلی بهتر هوا رو به سمت بدنه و عقب هدایت میکنه چون تو موقعیت بهتری نسبت به قبل قرار داره .. و تغییر دیگه ای که داشته اینه که نوک اون تیغه های ذوالفقاری که به سمت دماغه هستش به جای به سمت پایین به سمت جلو تنظیم شده و یه فاصله هایی بینشون هستش
  در اندپلیت ماشین هم مرسدس تغییر خاصی رو نداشته ..
  دماغه : فلسفه ی دماغه ی مرسدس به مانند قبل حفظ شده و در کنار اون دایره ی دماغه دو تا پنل نصب شده که در واقع هوا رو در زیر ماشین و شاسی بهینه میکنن!!
  مرسدس دبلیو 11 فصل قبل در کناره های دماغه دو تا قطعه ی بلند و ملایم داشت که جریان هوا رو به زیر هدایت میکردند و تا اول سیستم تعلیق جلو ادامه داشتند ولی امسال اون دوتا قطعه کاملا به سمت پایین جهت گرفتند و به همین دلیل نسبت به قبل بزرگتر هم طراحی شدند که به نظرم این یه نوآوری فوق العاده س که بقیه تیم ها هم احتمالا ازش بهره خواهند برد …این قطعات چیکار میکنن؟! یکی از کار هاشون اینه که نمی زارن هوای زیر دماغه به دو سمت منحرف بشه و از حداکثر هوای ورودی به زیر ماشین و شاسی استفاده کنن!!! در بالای این قطعه هم دو تا قطعه ی اشک مانند جلوی سیستم تعلیق به مانند فصل قبل وجود داره که هوای ورودی به اونجا رو بهینه میکنه. در دو طرف فونت شماره ی لوییس همیلتون دوتا قطعه ی هدایت کننده ی هوا به دو سمت رو میبینیم که در واقع جریان هوا رو بهتر و راحتر به دو طرف هدایت میکنه که 1 . راننده اذیت نشه و تمرکزش به هم نخوره و 2 . هوا بهتر به دو سمت هدایت بشه . و در جلو فونت لوییس همون قطعه ی بلند فصل پیش برای بهینه سازی جریان هوا هستش فقط دو تا تیغه ی ریز جلوش اضافه شده و این قطعه رو بهینه تر کرده..
  سیستم تعلیق: از زاویه ای که من دیدم تقریبا شبیه فصل قبل هستش …. اگه یادتون باشه مرسدس دبلیو 11 سیستم تعلیقش کامل شبیه دبلیو 10 بود و از لحاظ هندسه ی سیستم تعلیق تغییری نداشت و فقط سیستم تعلیق رو در داخل پیچیده تر کرده بود که این باعث شد در موقع فرمون دادن ماشین بتونه تغییر ارتفاعی رو داشته باشه که این مسئله باعث شد که توی خروجی پیچ خیلی خوب عمل کنن!!
  بارج بورد : جلوی بارج بورد مرسدس یه شکل صافی رو به خودش گرفته که با تیم های دیگه که مورب بود فرق داره و همچنین در جلوی سایدپاد خراش های ریزی رو روی فلور داره که در پشت اونها 3 تا قطعه ی یا 4 تا قطعه ی طولی و زاویه دار نصب شده که اینجور که از شکلشون معلومه جریان هوا رو به سمت بیرون هدایت میکنه ..و همچنین در کنار بدنه هم قطعه ای هست که روش 4 تا شیار داره و جلوش اون قطعه ی بومرنگی هستش که در کنارش 5 تا قطعه مانند پله پشت سر هم نصب شده .مرسدس یه نوآوری جالب دیگه ای که داشته اینه که در اون قسمت جهت دار بارج بورد به سمت داخل سه تا قطعه ی جهت دار ملایم که از طول همدیگر روی هم قرار گرفتند .. و فکر کنم این ها باعث میشن هوا از بارج بورد به بیرون نره و بتونن از تمام هوای اون قسمت در جهت افزایش داونفورس استفاده کنن .
  سایدپاد: مرسدس به مانند فصل قبل بر خلاف رقباش از ساید پاد یک تکه استفاده کرده که این یعنی مرسدس میخواد خودرویی رو داشته باشه که توی روند توسعه ی پیاپی دست بازتری رو داشته باشه …قطعه ی زیرین متصل به سایدپاد در واقع شیبش بیشتر شده و همچنین در کنار فلور یه قطعه ی بلندی گذاشته شده تا بتونن سایدپاد رو بو اون متصل کنن و بینش پره های معروف فصل قبل رو بزارن که اسمال به جای 4 تا 3 تا شده!!!
  ایرباکس {{ورودی هوا}} : مرسدس باز هم از ورودی هوای پرکاربرد بیضی شکل استفاده کرده که قطعه ی بهینه کننده بالای ورودی هوا کمی عقب تر رفته … و این به هدایت جریان هوا کمک میکنه .. و در کنار ایرباکس هم اون دو تا قطعه برای تعادل و بهینه سازی هوای وارد بر بال عقب هستش ..!
  فلور {{سینی}}: سینی ماشین دبلیو 12 با توجه با قوانین شیاری نداره و انتهاش باریک تر شده..
  بال عقب : بال عقب مرسدس تغییرات کوچیکی رو داشته که عملکرد عقب خودرو رو بهینه سازی میکنه …اولین تغییر مرسدس اینه که بالای اندپلیت بال عقب مثل فصل قبل پله ای هستش که این توی هدایت جریان برخواسته از تایر به سمت بیرون هستش تا بهه داونفورس ماشین اسیب نزنه!!
  تغییر دوم اینه که در زیر اون خراش های پله ای سه تا پره ی اویزون ایجاد شده که قبلا 2 تا بود که توی بحرین 2019 کردنش 3 تا و این به گسترده کردن جریان هوا در بال عقب و در نهایت باعث داونفورس بیشتر میشه..!!
  و در نهایت اون خراش های روی اندپلیت هم پا برجاست که به جریان هوای خروجی از بال عقب کمک زیادی میکنه..!
  مرسدس مثل فصل قبل از قطعه ی تی شکل دو تایی استفاده میکنه تا جریان هوای برخواسته از موتور رو به هوای یکپارچه تبدیل کنه..
  نتیجه گیری : شاید اکثرا احتمال میدادیم مرسدس این فصل حکمرانی خودش رو ادامه بده و جیمز الیسون توی این رونمایی گفت : ما بخش های اصلی و نوآوری های جدید رو هنوز نشون ندادیم …. }} حالا فرض کنید دیگه با اونا چی میشه ….در هر صورت به نظر من باید برای پایین کشیدن مرسدس از صدر جدول تا انقلاب {{به قول توتو زمین لرزه}} 2022 صبر کرد..!! {{به پای بررسی های سایت نمیرسه ولی خب شما به بزرگی خودتون ببخشید}}

 19. @sebvr

  2

  0

  دوستان سلام….! من بررسی مرسدس جدید رو گذاشتم متاسفانه تایید نمیشه …فردا هم الپین رو میزارم … به امید خدا تایید شه …!!

  • مَمَّدو

   1

   0

   اَدمین عزیز. لطفا کامنت دوستمون sebvr رو آزاد بفرمایید. چشم به راه داره.

 20. مَمَّدو

  2

  0

  یه کامنت طنز اف1 :
  در گرندپری اروپا سال 1997 و در روز تعیین خط (روز شنبه)، یه اتفاق فوق العاده افتاد. ژاک ویلینو توانست پیست 4.4 کیلومتری رو در 1دقیقه و 21 ثانیه و 0.072 (هفتاد و دو هزارم ثانیه) طی کنه و چند دقیقه بعد ، رقیب ترسناک و بی رحمش، مایکل شوماخر کبیر هم دقیقا همین زمان رو ثبت کرد و تایمر ورزشگاه برای نفر اول و دوم ، اختلاف زمانی 0.000 رو ثبت کرده بود. هنوز جمعیت از شوک این اتفاق باحال خارج نشده بودن که ناگهان هانس هارولد فرنتزن که همسر سابقش ، حالا دیگه به ازدواج مایکل شوماخر در اومده بود! تونست در مدت 1 دقیقه و 21 ثانیه و 72 هزارم ثانیه از خط پایان رد بشه و حالا روی تابلو، دو تا عدد 0.000 وجود داشت! این اولین و آخرین بار بود که در اف1 چنین چیزی اتفاق افتاد. شاید تصادف مشکوک شوماخر با ویلینوو در اون یکشنبه سیاه! از این تعیین خط هم تاثیر گرفته باشه.

 21. @sebvr

  1

  0

  دوستان تحلیل مرسدس تایید شد.

 22. محمد

  3

  0

  آلپین رونمایی شده…قشنگ هست،ولی از اون چیزی فکر میکردم بدتره رنگش.یکی تحلیلش رو داشته باشه

  • مَمَّدو

   2

   0

   من میخواستم تحلیلش رو برم ولی هر چی نگاه کردم دیدم مثل اغلب تیمها ماشین امثال رو فدای سال بعد کرده واسه همین دلسرد شدم.

 23. Eliya

  0

  2

  بچه ها متاسفانه ماشین استون یک خط صورتی مایل به قرمز داره😭😭😭

  • arshia

   2

   0

   خب مگه چشه . اتفاقا خيلي هم قشنگ از آب در اومده اميدوارم سريع هم باشه

 24. مَمَّدو

  2

  0

  آقا siamak ، دادا، این دور و بر هستی؟ یه پژوهش فراری تور دارم برات. راس قامت خودته.

 25. AM PHD

  3

  0

  استون مارتین با هفتمین اسپانسرش تو ی 2 ماه اخیر قرارداد بست!

  • مَمَّدو

   3

   0

   به برکت وجود سلطان السلاطین ، فخر الراکبین ، سرور الصابرین!، اَبَر محبوبین و مجمع التکنیکین حاج شیخ سباستین فتل آلمانی! 😂😁😆

   • Kamran

    1

    0

    بزن زنگووووو . . . .

 26. Mahmood.ghaedi

  2

  0

  امیدوارم ردبول امسال ماشینش از همون مسابقه اول رقابتی باشه ما از رقابت مکس و لوییس لذت ببریم
  ن مثل گذشته مرسدس مسابقات اول ببره با اختلاف جلو باشه بعد دیگه مرسدس بیخیال بشه بره رو ماشین سال بعدش کار کنه تازه ردبول بیاد نزدیک بشه

 27. Mekaeel

  3

  0

  ماشین استون مارتین هم رونمایی شد
  عجیب خوشکله لامصب
  ولی لباس هاشون رو دوست نداشتم
  به امید یه ماشین خوب برای سب و لنس

 28. @sebvr

  1

  0

  تا 3 روز دیگه هم الپین هم استون رو بررسی میکنم ممنون!!

   • @sebvr

    0

    0

    خودمم میخواستم اول استون رو بنویسم…. !! بالاخره سب وتل برامون خیلی بار ارزشه!!

 29. Kamran

  3

  0

  از دماغه و بال تا بارج بورد استون کپی برابر اصل مرسدس .البته کاری به این چیزها ندارم فقط آرزو دارم ماشین خوبی برای سباستین باشه.خیلی براش ناراحتم. سباستین حقش خیلی بیشتر از آمار روی کاغذ درج شده در فرمول یک.هر چند از فراری رفت امروز تو یه لباس دیگه دیدمش یه حالی شدم.نمیدونم من چرا نمیتونم یا نمیخوام بپذیزم سیاستین رو با لباسی عیر از فراری اما لعنتی اینقدر این پسر خوب که صمیمانه از ته قلبم دارم آرزو میکنم ماشین آستون یه ماشین خاصی از کار در بیاد .
  seb
  push now
  push

 30. Kamran

  3

  0

  امروز خیلی به چهره سب خیره شدم خیلی دقت کردم به رفتارش حالت صحبت کردنش درست یا غلط نمیدونم ولی احساس میکنم حالش خوب.

 31. امید نورمحمدی

  1

  0

  مطالب جناب آقای حامد محمدی بسیار عالی و پرمایه است. امیدوارم درباره سایر ماشینها هم اینگونه تحلیلها از ایشان منتشر بشه.

  • سید حامد محمدی

   0

   0

   سلام ممنون
   بله حتما تحلیل سایر خودروها هم به زودی منتشر میشه

 32. Homayoon

  0

  0

  سلام ببخشید خودرو فراری کی رونمایی میشه؟