فرمول یک ایرانوالتري بوتاس معتقد است که در تصادف اوایل مسابقه فرمول یک موجلو که باعث توقف مسابقه نیز شد، مقصر نبوده است.

با تصادف در دور ابتدایی مسابقه موجلو، خودروی ایمنی به پیست آمد و پس از خروجش از پیست در دور نهم، تصادف چند خودرو در خط شروع و پایان باعث برافراشته شدن پرچم قرمز شد.

آنتونیو جیوویناتزی، کوین مگنوسن، نیکلاس لطیفی و کارلوس ساینز همه درگیر این تصادف شدند و حتی واکنش شدید رومن گروژان را به همراه داشت که از دست والتری بوتاس عصبی شده بود. اما راننده فنلاندی می گوید که مقصر نیست زیرا در چارچوب قوانین عمل کرده است:

به ما اجازه داده شده که از خط کنترل (خط شروع و پایان مسابقه) به حالت عادی مسابقه برگردیم که ما هم در حال انجام همین کار بودیم. تفاوت امسال در طول خودروی ایمنی این است که آنها چراغ ها را خیلی دیر خاموش می کنند، بنابراین شما خیلی دیرتر می توانید فاصله ایجاد کنید.

مطمئناً وقتی پیشتاز مسابقه هستید، سعی می کنید شانس خود را به حداکثر برسانید و من مقصر این امر نیستم. هر کس می تواند هر طوری که می خواهد به این موضوع نگاه داشته باشد اما سرعت من ثابت بوده است.

شروع مسابقه از خط کنترل است، نه قبل از آن. بچه هایی که به همین دلیل تصادف کردند، می توانستند از آینه برای نگاه کردن استفاده کنند. هیچ چیزی برای غر زدن وجود ندارد.

لوئیس همیلتون نیز از هم تیمی اش دفاع کرد:

این موضوع اصلا تقصیر والتری نیست، بلکه مسئولیت با تصمیم گیرندگان است. بدیهی است که آنها در تلاشند تا جذابیت را بیشتر کنند، اما در نهایت مشاهده کردید که چنین چیزی راننده ها را در معرض خطر قرار می دهد، بنابراین شاید آنها باید در این مورد تجدید نظر کنند.

بوتاس کاری را انجام داد که اگر کس دیگری نیز جای او بود، همان کار را می کرد.

25 دیدگاه

 1. IMAN_SH_LH44

  20

  5

  خب راست میگه دیگه.انتظار داشتن بوتاس از اول کفی شروع کنه و بقیه ازش رد بشن؟مقصر لطیفی و بعد جیو بودن که برای خودشون شروع کردن. با اینکه الفا تیم ضعیفتریه و هالک قطعا دوست نداشت بعد رنو پسرفت کنه ولی حیفه که افرادی مثل جیو(با کمال احترام به طرفداراش)داخل فرمول یک باشن و بعضی ها نباشن😑تکلیف پرزم که هنوز مشخص نیست.امیدوارم این وسط کیمی خدافظی نکنه

  • ....kh:n....

   6

   7

   داداش اگر تیز بازی در میاورد وقبل از پیچ آخر شتاب گیری میکرد همیلتون مطمعنن جامیموند وچون یکی دودور اول drsندارن راننده ها نمیتونس براحتی از بوتاس رد شه…
   اون همه تصادف هم اتفاق نمی افتاد..
   لکلرک هم ۱۳هم میشد😁😁

   • آرش،دنی

    0

    0

    من یک سال نیست مسابقات دنبال می‌کنم،ولی از این همه بی اطلاعی از قوانین تعجب میکنم.من باید از شماها یاد بگیرم،پسر خوب این دیگه هر نونهالی میدونه قبل از خط‌کشی که از ورودی پیت‌لین میگذزه پیشتاز که کار ماشین ایمنی میکنه حق شروع نداره.تو فیلم تابلویه هنوز بوتاس و ،چند ماشین اول تایر گرم میکنن که آخریا گاز میگیرن..درباره لکرک هم نه بوتاس مقصره نه تیم فراری و نه ماشین فراری،فقط دو نفر،اول بینو که با دادن غرور بیجا نابودش کرد،دوم خودش که تصور میکنه،مهم راننده است و ماشین چندان اهمیت نداره وگرنه با غرور اون پیچ تخته‌گاز نمیرفت مستقیم تو گارد کنار .. فراریا دو مسابقه است بدترین ضررها رو به بقیه تیم‌ها زدن

 2. mamadf86

  21

  3

  به نظر منم اصلا مقصر نبود. پشت سر بوتاس یکی مثل همیلتون بود که از فرصت ها خیلی خوب استفاده می کنه و من به بوتاس حق می دم که به دنبال راهی باشه که از سبقت همیلتون جلوگیری کنه. و اینکه کی فکرشو می کرد که ممکنه چنین حادثه ای وحشتناکی پیش بیاد.

 3. Ali

  8

  1

  مشکل از قانونه شروع مجدد هست، وگرنه اگر قراره اینطوری باشه، توی همه پیستا راننده اول صبر کنه تا به سکتوری برسه که پر از پیچ هست تا کسی نتونه ازش سبقت بگیره، مثلا توی اکثر پیستا تا سکتور 2 صبر کنه بعد شروع کنه

 4. Dr!fter

  10

  0

  با توجه به شرایط دشوار پیست موجلو وقوع تصادف و حضور سیفتی‌کار قابل پیش‌بینی بود خوشحالم که مسابقه بدون آسیب به راننده‌ها تمام شد

 5. ....kh:n....

  10

  18

  لوییس هم چون مسابقه را برده از بوتاس دفاع کرده…
  اگر ولتری بااون شروع مجددش برنده مسابقه میشد همیلتون جور دیگه ای حرف میزد😏

 6. iman88

  6

  7

  خیلی بد شد که راننده جوون فراری 13 نشد.پسره لوسه تازه به دوران رسیده ای که تعداد برداش اندازه قهرمانیهایه سب نیست و مسابقاتش به اضافه تعیین خطهاش از تعداد بردهایه لوییس کمتره پیش خودش فکر کرده به غیر از پول و تاد و متیو و دربار موناکو و دستکاری ماشین سب استعداد دیگه ایم داره.
  اصلا این ادم باید بعد از ف2 برمیگشت کارتینگ و دوباره تمام عناوینی که یه بار کسب کرده بود رو دوباره کسب میکرد و بعد به مدت 10 سال تو هاس میموند و دو تا قهرمانی با این تیم بدست میورد تا زمانی که سب و کیمی تو سن 50 60 سالگی کارشون تو فراری تموم میشد اونوقت شاید لیاقت پیدا میکرد تا تو یه ریس بالاتر از 13 قرار بگیره.الانم چندتا ایموجی خنده اخر کامنتم میذارم تا اگر کسی فکر کرد قصد و غرضی از این حرفها دارم، این شکلک ها رو نشونش بدم😁😁😁😁

  • ....kh:n....

   5

   0

   ایمان خان لکلرک حالاحالاها باید دود ماشین بخورده تا تجارب ۱۰سال پیش وتل را بدست بیاره.شما خیلی دوست داری از لکلرک نابغه بسازی و بالاتر از سباستین قرارش بدی اما بیننده‌ای که حداقلش ۵سال درست درمون فرمول یک رادنبال کرده باشه میفهمه وتل چجور راننده ایه😁😁😁

   • iman88

    5

    0

    من کی گفتم نابغه است و کی گفتم از سب بهتره؟این شمایید که فکر میکنید تعریف از چارلز مترادف با کوچیک کردنه سبه.
    من اگر خوب بوده گفتم خوب بوده اگرم بد عمل کرده گفتم.اما
    اگر بد عمل کنه و بگم که یه مشت به به و چه چه نسیبم میشه اگرم خوب عمل کنه و بگم از نظر شما یعنی خواستم ازش نابغه بسازم و بگم بهتر از سبه.
    اگر از عملکرد سب تعریف کنم که اخر منطقم ،اگر از رانندگیش انتقاد کنم که هرچه به ذهنتون میرسه مزه نکرده به زبون میارید.
    دوست عزیز اینها پیغمبر نیستن راننده ان موانع ذهنی و فیزیکی و ابزاری عملکردشونو بالا پایین میکنه .این راننده ها قرار نیست تا زمانی که پشت فرمونن بی رقیب باشن.همین راننده ها بالاترین پتانسیلشون رو تو جوونی نشون دادن نه تو 30 سالگی.تو همون سن به راننده هایه قدیمی تر درس رانندگی یاد دادن.برو عقب میبینی تمام راننده هایه بزرگ تو این چرخه قرار گرفتن.این دلیل نمیشه که چون اونا تو سن چارلز و مکس تونستن قهرمان بشن بهتر از راننده هایی هستن که هنوز موفق به این کار نشدن.نه برادر من اونا ابزارشو داشتن و اینا نداشتن.میبینیم بدون ابزار مناسب این راننده هایی که شما مثل یه معصوم ازشون حرف میزنید کجایه گرید قرار میگیرن.کی میتونه ادعا کنه که الونسو و لوییس و سب و شوماخر تو همون سنینی که قهرمانیهاشون شروع شد اگر جایه مکس و چارلز بودن با این ماشینها میتونستن 1 صدم افتخارات الانشون رو بدست بیارن؟
    در اخر کاربرایه این سایت ادمهایه حقیقی هستن که براشون مهمه شما تو یه پیج عمومی چیرو بهشون نسبت میدید.یه تیم ورزشی نیستن که براشون مهم نباشه شما درموردشون چی میگید که انقدر راحت هرچی که به قوه تخیلتون میاد رو در مورد این دیگران به زبون میارید.
    انقدر این موضوع برایه یه عده مسئله پیش پا افتاده ای شده.چند روز پیشم باز منو به گفتن حرفی متهم کردن که بارها ازش انتقاد کردم.وقتی هم توضیح دادم من یه همچین حرفی نزدم به خودشون زحمت ندادن یه باشه خشک و خالی بگن.

 7. amir

  6

  0

  مقصر ظاهرا جورج راسل معرفی شده
  فاصله ی زیاد با ماشین جلویی و باز کرده بود قبل از شروع مجدد و قصدش برای کم کردن اون فاصله باعث شد پشت سریاش فک کنن مسابقه شروع شده.
  جریمه سنگینی در انتظارشه

 8. امید نورمحمدی

  0

  0

  واقعیات :
  آخرین برد سب مربوط به فصل قبل بوده. نایب قهرمانیش مربوط به 2018 بوده . آخرین پول پوزیشنش مربوط به فصل قبل و در ژاپن بوده.
  مدیر برنامه های لکلرک پسر تاده. نیمفصل دوم 2019 بعداز سنگاپور عملکرد سب بسیار عالی شد که در روسیه (با یادآوری غرغرهای لکلرک که چرا سب انقدر سریع رفت و بگید رتبه منو پس بده!!!) و آمریکا در حالیکه شانس برد و یا حداقل کسب سکو داشت بدلیل DNF شدن از مسابقه خارج شد. در نیمفصل اول 2019 در سه تایمگیری بدلیل خرابی ماشین شانسی برای بدست آوردن پول پوزیشن نداشته.
  در ابوظبی 2019 فراری بدلیل زیادتر بودن سوخت ماشین لکلرک جریمه سنگین نقدی شده که البته با تخفیف بسیار وگرنه سکو از لکلرک گرفته میشد.
  بعداز پایان فصل 2019 خبر تخلف فراری در موتور تایید شد ولی جزییات آن محرمانه باقی ماند.خبر عدم تمدید قرارداد فراری و سب اعلام شد. بدروغ اعلام کردند که بعد از جلساتی که باهم داشتند به این توافق رسیدند. طرفداران فهیم لکلرک در همین سایت اعلام کردند که قدرت لکلرک سب را فراری داد و سب از ترس لکلرک از فراری رفت و … بعدهم که دوستان مقیم ایتالیا در زمان کرونا در این سایت فرمودند با این خبر میلیونها ایتالیایی به خیابان آمدند و رفتن سب را جشن گرفتند (در دوران قرنطینه!!!).
  خبر درست منتشر شد و سب رسما اعلام کرد هیچ جلسه ای نبوده و تا آخرین روزها هم قرار به ادامه همکاری بوده که از ناکجا آبادی با او تماس میگیرند و اعلام میکنند تیم با تو نمدید نخواهد کرد!!! یعنی نه ترسی از کسی بوده و نه جلسه و توافقی صورت گرفته که البته صددرصد حق تیم فراری بوده ولی چرا دروغ ؟!!!

  در همین فصل 2020 و در اتریش 2 لکلرک موجب DNF شدن خودش و سب شد و شخصا هم از تیم و همتیمی خودش عذرخواهی کرد و اشتباهشو گردن گرفت (ولی مدیر تیم و هواداران متعصب حاضر به قبول این واقعیت نیستند!!!)
  در سیلوراستون و درحالیکه دو مسابقه قرار بود در آنجا برگزار شود ماشین سب از اولین روز تمرین اول مسابقه اول مشکل موتوری و پدال و .. داشت و انواع و اقسام خرابیها گریبانگیر ماشین او شد. توجه داشته باشید در مسابقه قبل و در مجارستان سب امتیاز گرفته بود و لکلرک خیر!
  در اسپانیا لکلرک DNF شد.
  در اسپا هیچکدام امتیاز نگرفتند ولی سب جلوتر تمام کرد
  در مونزا ماشین سب در دور اول بدلیل پاره شدن شلنگ ترمز عقب از مسابقه خارج شد و لکلرک علیرغم اینکه در رده چهارم (که رده محبوب مدیر تیم هم هست!) بود بدلیل اشتباه در پارابولیکا DNF شد.
  در توسکان لکلرک بدلیل پرچم زرد سکتور اول در Q3 و خراب شدن تایمهای آخر رقبا رده پنجم را بخود اختصاص داد. در روز مسابقه لکلرک 9 رده از سب جلوتر استارت زد ولی مسابقه را در یک رده جلوتر از سب (نهم) تمام کرد که بدلیل پنالتی کیمی که 3 ثانیه از لکلرک جلوتر بود رده 8 به لکلرک رسید و سب دهم شد. البته بین 12 ماشین!!!

  حالا برخی کاربران منطقی همه این واقعیات را توهم میدانند و خود را متولی اصلاح رفتار اجتماعی دیگران قلمداد میکنند! من در بالا هرچه نوشتم بر اساس واقعیات بوده و اتفاقاتی که افتاده را عرض کردم و نه نظر شخصی نوشتم و نه از خودم چیزی اضافه کردم.

  هیچ انسانی معصوم نیست. هیچکس بدون خطا نیست. هیچ ورزشکاری همیشه در اوج نیست. گاهی نوسان دارند و گاهی به اوج بر نمیگردند. لوییس همیلتون بیشترین بردهایش را در سنین بیشتراز 30 سال کسب کرده. واقعیت قابل تفسیر نیست .

 9. iman88

  0

  0

  اولا مجارستان بود اونم که اشتباهشو گردن گرفت و یکنفرم نگفته که اشتباه نکرده.این هوادارایه متعصبی که قبول نمیکنن کیا هستن من نمیدونم.اما چیزی که هوادارایه متعصب قبول نمیکنن و خود سب هم قبول نکرد برزیل پارسال بود که چارلز یه ریس فوق العاده داشت و در حالی که کلی امتیاز جفتشون تو اون ریس از دست دادن چارلزم شانس سومی قهرمانی راننده ها رو از دست داد.
  درمورد غر زدن که سب امسال رکورد چارلزو زده و تو ریسی که دور اول تموم نشده 10 رده از دست داده سر تا پایه تیمو به خاطر بیرون اومدن تو ترافیک شسته.
  تو اتریش ریسو از دهم شروع میکنه 4 5 نفر جلوش بیرون میرنو بازم دهم تموم میکنه.تو موجلو در حالی که نیم ثانیه از همتیمیش کندتره به کیو 3 نمیرسه و ریسو 14 شروع میکنه در حالی که همتیمیش در بدترین حالت باید هفتم میشد.توی ریسم که تنها کسی که ازش سریعتر بودو پشت سرش بود کیمی بود که اونم جلوش تموم میکنه و خودشم 30 دور پشت راسل باقی میمونه.حداقل چارلز انقدر از جلو شروع کرد که بازم بالاتر از همتیمیش تموم کنه.اما خوب اگر رتبه چارلز به چشم میاد به خاطر اینه که تمام کسایی که ازش سریعتر بودن پشت سرش بودن اما همه اونا جلو سب بودن.سب تو این هفته به معنایه واقعی کلمه هیچ کاری نکرد.چارلز حداقل تو تعیین خط و استارت چیزی برایه از دست دادن بدست اورد و تلاششو کرد.
  سنگاپور پارسال چارلز صد درصد لایق پیروزی بود و فقط قربانی منافع تیمی شد و اگر کسی ادعا میکنه 30 ساله مخاطب ف یکه باید اینو بدونه که تو پیستی مثل سنگاپور شرایط پیشتازی و سبقت گرفتن و نقش تعیین خط چقدر متفاوته.
  تو روسیه سب صد در صد شایسته تر بود و دستور جابجایی یکی از ناحق ترین و مسخره ترین اتفاقات سال بود که لکه اش حالا حالاها به پایه فراری میمونه.
  درمورد ابوظبی به اندازه کافی صحبت شده و دیگه انتظار ندارم کسایی که هیچی از قوانین برگذاری مسابقات نمیدونن و ظاهرا به صلاح عقایدشون نیست که بدونن تغییری رای بدن.
  در مورد موتور فراری هیچ تخلفی اثبات نشده.و تخلف تخلف کردن اونم جایی که هیچ سندی ازش موجود نیست کار ادمای شلوغ کاریه که به دنبال مرهمی بر احساساته اسیب دیدشون میگردن.
  اینکه خرابی داشته وگرنه میتونسته پل بزنه رو بذارین کنار و درمورد جایی که خرابی نداشته و نتونسته حرف بزنین.وگرنه چارلزم خرابی داشته،دستور تیمی داشته و حداقل تو 3 ریس قربانی تقسیم استراتژی ها شده.استراتژی اشتباه داشته و اتفاقات عجیب غریب مثل موناکو برخورد با همتیمی بدون اینکه مقصر باشه داشته. که از این تعداد تو 2 تاش درحاله مبارزه برایه برد بوده و تو یکیش سومی قهرمانی جهان.
  تنها چیزی که همیشه برام جایه سوال داره اینه که ؛
  این متر و معیار چرا و چطور تو بررسی عملکرد سب اندازه و ماهیتش انقدر تغییر میکنه؟

دیدگاه خود را بیان کنید