فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون، بار دیگر با عملکرد خوبش و استراتژی موفق مرسدس توانست در فرمول یک اسپانیا 2020 پیروز شود و همچنان با 132 امتیاز صدر نشین جدول رده بندی رانندگان فرمول یک باشد. وی پس از مسابقه، در مصاحبه خبری‌اش توضیح داد که در طول مسابقه در حال و هوای دیگری بوده است.

راند ششم فصل 2020 فرمول یک نیز به پایان رسید؛ با نتیجه‌ای تقریبا قابل پیش بینی برای رانندگان صدرنشین و رقابت های کمی سرگرم کننده تر در میانه جدول. پنجاهمین گرندپری اسپانیا نمایش عملکرد خوب اتومبیل ها و رانندگان مرسدس و یکه تازی مکس ورشتپن در پیست بارسلونا-کاتالونیا بود.

همیلتون که بعد از ظهر شنبه توانسته بود نود و دومین پول پوزیشن دوران حرفه ای خود در فرمول یک و پنجمین پول پوزیشن خود در گرندپری اسپانیا را به دست آورد، ظهر یک شنبه نیز توانست در تمام دورهای مسابقه پیشتازی خود را حفظ کند و با فاصله تقریبا 24 ثانیه ای از ورشتپن و 44 ثانیه ای از هم تیمی خود، والتری بوتاس از خط پایان عبور کند و در پودیوم کاپ پیروزی را بالای سر ببرد.

در نتیجه همیلتون توانست در جدول رده بندی با 37 امتیاز اختلاف با مکس ورشتپن جایگاه نخست خود را تثبیت کند و با 156 سکو، از رکورد مایکل شوماخر نیز پیشی بگیرد و رسما رکورد بیشترین پودیوم در تاریخ فرمول یک را به نام خود ثبت کند.

اما تنها یک هفته پس از چالش نفسگیر مرسدس بر سر عملکرد نامناسب تایر های اتومبیلش و تسلیم شدن در برابر استراتژی بی نظیر ردبول و عملکرد خارق العاده ی ورشتپن، در گرندپری هفتاد سالگی فرمول یک در سیلورستون؛ امروز این تیم نشان داد که از پس این چالش بر آمده است. از طرفی همیلتون در مصاحبه خبری خود توضیح داد که از این پیروزی شگفت زده شده و از طرفی او به هیچ وجه متوجه نشده که در حال طی کردن دور پایانی مسابقه است.

راننده انگلیسی مرسدس گفت:

من در طول مسابقه کاملا در دنیای خودم بودم. در یک دنیای متفاوت و واقعا در اتومبیلم احساس خوبی داشتم. از طرفی تلاش خارق العاده تیمم… اما خدایا، امروز اون بیرون واقعا حس خوبی داشتم.

این واقعا شگفت انگیز بود، زیرا ما در مسابقات قبل با لاستیک ها مشکل داشتیم اما امروز خیلی خوب تایر هایمان را مدیریت کردیم.

پیروزی امروز در حقیقت درک ما بود، از آنچه که هفته ی قبل اتفاق افتاد؛ و ما نیز تمام این تجربیات را در این آخر هفته به کار بردیم. در واقع به طور اجتناب ناپذیری این تجربیات به ما کمک کرد که امروز چنین عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشیم.

از طرفی در پایان مسابقه من حتی نمی دانستم که آخرین دور است. در چنین حال و هوایی بودم. حتی آماده بودم تا مسابقه ادامه دهم

لوئیس همیلتون ، مرسدس و سباستین فتل ، فراری - فرمول یک اسپانیا 2020

لوئیس همیلتون ، مرسدس و سباستین فتل ، فراری – فرمول یک اسپانیا 2020

چالش لاستیک‌ها و استراتژی موفق مرسدس

مرسدس به دلیل دمای بالای هوا در این آخر هفته در اسپانیا، که در طول مسابقه به ۵۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسید، از تکرار تراژدی هفته گذشته در سیلورستون واهمه داشت. اما همیلتون در دور های تمرینی پی برد که قادر است بیشتر از آنچه انتظار می رود از لاستیک هایش استفاده کند. در نهایت او و تیمش استراتژی دو پیت استاپی را برای گرندپری اسپانیا انتخاب کردند و پس از شروع مسابقه با لاستیک های سافت، دو پیت استاپ سریع در دور های 23 و 50 مسابقه و استفاده از دو سِت تایر مدیوم باعث شد تا همیلتون بدون چالشی جدی، مسابقه را با پیروزی به پایان برساند.

همیلتون توضیح داد:

این موضوعی بود که پیش از مسابقه خیلی به آن فکر کردم و در نهایت متوجه شدم که بهتر است از چه استراتژی و لاستیک هایی در طول مسابقه استفاده کنیم.

از طرفی متوجه شدم دوام لاستیک ها در طول مسابقه، از آنچه که برنامه ریزی کرده بودیم بیشتر است. حتی به دنبال این بودم که شاید از استراتژی یک پیت استاپی استفاده کنیم؛ اما فکر می کنم استراتژی که تیم در نهایت انتخاب کرد بسیار بهتر بود.

در پایان، دیگر نیازی به ریسک کردن و ادامه دادن با لاستیک سافت نبود. من دو لاستیک مدیوم جدید داشتم که فکر می کنم ادامه دادن مسابقه با آن ها بهترین تصمیم بود.

من فقط می‌خواهم یک تشکر بسیار بزرگ بکنم از تمام دوستانم در کارخانه ی مرسدس، که در این دوران بسیار دشوار به کار خود ادامه می دهند.

10 دیدگاه

  • pejman

   0

   2

   واقعا این فصل بهترین فصل برای شکستن رکورد تعداد گرند اسلم هاست که هرکدوم الکی الکی از دست داره میره دو تا مسابقه اگه سریع ترین دور میزد گرند اسلم میشد یه مسابقم بخاطر یه دور تو پیت استاپ گرند اسلم نشد

   • mohammad

    0

    0

    میدونی تو گرند اسلم کی رکورد داره؟ :))

 1. a Ferrari lover

  15

  1

  حرف استراتژی شد یاد فراری افتادم حالا من حرف در مورد فتل زیاد میزنم ولی کاملا معلومه هیچ استراتژی برای فتل از قبل برنامه ریزی نمیشه تو این فصل یه بار شنیدین به فتل بگن استراتژی aو bوc
  من هنوزم با ماشین یکسان ندادن مخالفم ولی دیگه مطمعنم هیچ توجهی به فتل تو فراری نیست عملا فتل داره خودش برای خودش رانندگی میکنه
  راستی همیلتون و مرسدس مسابقه بی نظیری داشتن بدون حتی یه دونه اشتباه ولی بوتاس گند زده به ماشین مرسدس یعنی یکی مثل فتل تو ردبول بود بوتاس سکو هم نمیگرفت با ماشین مرسدس زشته تازه تمدیدم کردن با هاش

  • ایرن

   7

   1

   اینجا شاید جای مناسبی برای حرف زدن درباره ی فتل و لکلرک و فراری نباشه چون خبر مربوط به لوییسه.
   اما نظر منم اینه که خودروها متفاوت نیستند. بلکه حجم انرژی و سرمایه گذاری روی دو راننده متفاوته. تقصیر لکلرک هم نیست. توی دنیای حرفه ای هیشکی نمیاد بگه چرا به من بیشتر از رقیبم توجه میکنین! مقصر بینوتو و مدیریت فراری هستند. واقعا عجیبه که الان به جای توجه به هر دو راننده دنبال سیاسی کاری هستند. انگار نه انگار اگر فتل هم توی مسابقات موفق بشه امتیازات مجموع سازندگان برای فراری بالاتر میره و الان مجبور نبودن با اختلاف یکی دو امتیاز پشت مکلارن و ریسینگ پوینت بمونن.

   و اما همیلتون. خدایی بی نقص کار میکنه. اشتباه نمیکنه یا اگرم میکنه فوق العاده کم و جزیی هست که تاثیر خاصی توی مسابقش نداره. خب البته کیفیت بالای تیم هم باعث میشه بدون دغدغه ی خاصی به رقابت بپردازه. فقط همین رو میدونم که اگه لیاقت این صندلی رو نداشت الان کسی دیگه جای اون داشت یکه تازی میکرد. پس فارغ از کل کل های طرفداری به نظرم لیاقتش رو داره.

  • Hamid

   5

   0

   تمدید کردن باهاش چون نتیجه ای که تیم بهش نیاز داره رو میگیره
   هم راننده مرسدس قهرمان میشه
   هم تیم مرسدس قهرمان سازنده ها میشه
   دیگه تیم مرسدس چی میخواد؟
   مگه خوددرگیری دارن یه راننده خوب به جای بوتاس بیارن که بعد گیرشون باشن تو مسابقه؟
   همیلتون اون جلو میره بوتاسم عقب تعقیبش میکنه

 2. ایرن

  4

  0

  ضمن تبریک به لوییس و مرسدس و اینکه واقعا تیم برتر و راننده ی برتر هستند یه کلکل جزیی هم کنیم خخخ

  مسابقه ی بعدی تعیین خط دیدنی ای داره.
  چون دیگه مودهای اختصاصی برای تعیین خط رو نداریم. از اونجایی که مرسدس کیفیت بالایی داره به نظرم باز هم یک و دو خواهند کرد. اما نه با اختلاف یک ثانیه ای.

  و اینکه یکی توضیح بده که فرایند کنترل این موضوع چجوریه. مثلا از کجا میفهمند این مود برای تعیین خطه و برای مسابقه نیست.
  به نظرم باید شرط کنند که مثلا مودی که توی تعیین خط استفاده شده رو باید حداقل مثلا 10 یا 15 دور در مسابقه استفاده بشه. یا چیزی شبیه این.
  یکی از مدیرای سایت اگه این موضوع رو توضیح بده یا یه گزارش و خبر جداگانه در این باره بذارید ممنون میشم.

 3. محمد امین جعفری

  2

  0

  سلام جا داره از گروه موتور اسپرت ایران آقای پورصفر حسینی خصری حسن دوست و… تشکر کنم
  ببخشید کسی از اوضاع ماشین لکلرک یا پاریونتش
  اطلاع داره الان لکلرک موتور ۲ استفاده کرده یا نه
  بعد این پاور یونیتش کارش تمومه یانه ممنون می شم جواب بدید.

دیدگاه خود را بیان کنید