فرمول یک ایران در 15 ماه می سال 2016، مکس ورشتپن با پیروزی در گرندپری اسپانیا در سن 18 سالگی، کتاب تاریخ فرمول یک را بازنویسی کرد. در دوره چهار ساله ای که از زمان پیروزی خیره کننده او می گذرد، مرد هلندی کماکان در مرکز توجه این ورزش قرار دارد و همچنان در مسیر درخشان خود پیش می رود.

کتاب های تاریخ به ناچار هر چند وقت یکبار بازنویسی می شوند؛ اما به ندرت پیش می آید که تمام صفحاتش به یکباره پاره شوند و نوشتن آن دوباره از اول آغاز شود. با این حال این دقیقاً همان اتفاقی بود که پس از ورود ورشتپن در این ورزش افتاد. فقط سه روز پس از هفدهمین سالگرد تولد خود، پسر هلندی اولین تمرین رسمی خود را در تیم تور روسو، در دور تمرینی گرندپری ژاپن در سال ۲۰۱۴ تکمیل کرد.

در تمام این مدت ورشتپن جوان توسط پدرش جوس ورشتپن که خود نیز سابقا راننده ی فرمول یک بود، پشتیبانی می شد و به وضوح مشخص بود که قرار است به بالاترین رده‌های مسابقات موتوراسپورت برسد. ورشتپن پس از آن که در رقابت های کارتینگ به موفقیت دست پیدا کرد، بلافاصله وارد رقابت های حرفه ای فرمول سه شد. او در سن ۱۶ سالگی در مسابقات قهرمانی یورو فرمول سه، فصل 2014 در 10 مسابقه برنده شد و پس از استبان اکون و تام بلومکوویست مقام سوم را کسب کرد.

پس از آن، ردبول در نبرد برای به خدمت گرفتن ورشتپن پیروز شد و سپس او را به عنوان راننده فصل 2015 در تیم تورو روسو قرار داد که این مسئله او را به جوانترین و کم تجربه ترین راننده فرمول یک تاکنون تبدیل می کند.

مکس ورشتپن و کریستین هورنر - چین 2019

کریستین هورنر و مکس ورشتپن

قوانین مکس ورشتپن

در پاسخ به ظهور زودهنگام ورشتپن، فیا با بالا بردن محدودیت سنی رانندگان فرمول یک به 18 سال از سال 2015 به بعد، اولین ” قانون ورشتپن” را صادر کرد. این بدان معنا بود که حضور ورشتپن به عنوان جوانترین راننده فرمول یک برای آینده قابل پیش بینی خواهد بود.

در ملبورن، ورشتپن هرگونه نگرانی که ممکن بود فیا در مورد توانایی و مهارت رانندگی وی داشته باشد را تحت تأثیر عملکرد خوب خود، کاهش داده است. این هلندی تنها به دلیل عملکرد ضعیف موتور اتومبیل خود از کسب امتیازات بهتر باز ماند اما با به دست آوردن مقام هفتم و با رانندگی خیره کننده خود به مالزی می رسند.

انتقال از توروروسو به ردبول در اواسط فصل 2016

هنگامی که هلموت مارکو از ردبول تصمیم گرفت دنیل کویات را تنها پس از چهار مسابقه در فصل 2016 کنار بگذارد، انتقال ورشتپن به تیم ردبول در نظر قرار گرفت و یک شوک بزرگی برای همه که در عین حال این مسئله، کاملاً مطابق با سرعت نجومی پیشرفت او در فرمول یک بود.

در مسابقه فرمول یک اسپانیا، ورشتپن دوباره تاریخ را بازنویسی کرد و با مقاومت کردن در برابر کیمی رایکونن راننده فراری توانست سرانجام به جوانترین برنده فرمول یک شود. ورشتپن به طور برق آسا در فرمول یک پیشرو شد. یک مدعی جدید که لوئیس همیلتون ، سباستین فتل و کیمی رایکونن را به چالش می کشید.

ورشتپن سبک تهاجمی رانندگی را دوباره در فرمول یک زنده کرد و به زودی با برخی از رقبای خود، خصوصاً رایکونن، در گرندپری های مجارستان و بلژیک جنجال های زیادی را به وجود آورد.

قانون حرکت در نقطه ی ترمزگیری

در راستای این پیشامد ها فیا قوانین جدیدی تصویب کرد که در آن رانندگانی با استایل رانندگی ورشتپن را از انجام مانور های خطرناکی همچون “حرکت در نقطه ی ترمزگیری” منع می کرد.

پیامد جالب این اتفاق این بود که، هنگامی که سباستین فتل در مکزیک به دلیل دفاع از رده ی خود در پیست از همین مانور استفاده کرد و به طبع آن توسط داوران مسابقه جریمه شد، فراری نیز از راننده ی خود و ردبول دفاع کرد و در نتیجه فیا مجبور به لغو این قانون شد. و به همین ترتیب دومین قانون فیا علیه ورشتپن نیز دوام چندانی نداشت.

مکس ورشتپن و صفحه ای از کتاب آیرتون سنا

ورشتپن، در اوایل دوران رانندگی حرفه ای خود به طور حتم اشتباهات عجیب و غریبی را مرتکب شد اما بدیهی بود که تمام این تاکتیک های منحصر به فرد رانندگی را کمابیش به خاطر هیجان و جاه طلبی جوانی و تجربه ی کم در موتوراسپورت استفاده می کرد. به طور کلی به نظر می رسید ورشتپن صفحه ای از کتاب آیرتون سنا که بی ربط به رانندگی تهاجمی این اسطوره نبود را گرفته و به سبک تهاجمی تر دوران هایبرید ترجمه کرده است.

کما این که سنا نیز از روزهای آغازین خود در فرمول سه در انگلستان، تلاش کرد سبک رانندگی تهاجمی خود در پیست را به نمایش بگذارد . ورشتپن نیز با روش مشابهي در سال 2016 سعي كرد نشان دهد كه سبک رانندگی او آسان نيست و کما بیش با نظر ها و مصاحبه های آتشین خود در خارج از پیس این مسئله را بیان می کرد.

مکس ورشتپن و تغییر بزرگ در شیوه رانندگی

ورشتپن در سال 2017 دو پیروزی دیگر به دست آورد اما به دلیل کم تجربه بودن و شتابزدگی او در حین رانندگی، چندین حادثه و تصادف را در پیست رقم زد که ثمره ی آن انتقاد افراد تیم نظیر، مارکو و مدیر اجرایی تیم کریستین هورنر بود. اما سر انجام در سال ۲۰۱۸ بعد از گرندپری موناکو تغییر بزرگی در شیوه رانندگی وی در راه بود. مسابقه ای که در آن ورشتپن پس از تصادف در دور تمرینی موفق به کسب سکو نشد و هم‌تیمی او دنیل ریکاردو با برد خود و کسب سکوی نخست به مسابقه خاتمه داد.

ورشتپن پس از آن با رانندگی درخشان خود، در ده مسابقه از پانزده مسابقه اول فصل 2019 روی سکو رفت. همچنین با مهارت بی نظیر خود توانست هر دو راننده فراری، سباستین فتل و چارلز لکلرک را پشت سر بگذارد و در نهایت در پایان سال 2019 توانست به مقام سومین راننده برتر سال برسد.

رقابت مکس ورشتپن و چارلز لکلرک - گرندپری بریتانیا 2019

رقابت مکس ورشتپن و چارلز لکلرک – گرندپری بریتانیا 2019

شعله ور کردن عطش طرفداران هلندی

این دو قانون ورشتپن که پیشتر در مورد آن صحبت کردیم، تنها روشی هایی نیستند که این راننده 22 ساله در این ورزش تأثیرگذاری کرده است. وی در کشور مادری خود هلند نیز شعله عطش یک ملت عاشق ورزش را که پس از عملکرد ضعیف تیم فوتبالش، فرو خفته بود را نیز مشتعل کرد.

زمانی که ورشتپن در پیست بارسلونا به پیروزی رسید، محبوبیت وی ناگهان دو چندان شد و قهرمان جوان به سرعت به یک قهرمان ملی تبدیل شد؛ درست مانند پدرش جوس، که قبلاً در کشورش چنین شرایطی داشت.

ارتش طرفداران این راننده به سرعت در تمامی مسیرهای مسابقات اروپا گسترش یافتند؛ همچنین رنگ نارنجی که رنگ ملی هلندی هاست نیز در تمامی این پیست ها دیده می شد و این امتیاز بزرگی بود که ورشتپن در تمام این پیست ها طرفداران متعصبش را در کنار خود می دید.

بازگشت گرندپری هلند در فرمول یک 2020

گرندپری بلژیک در پیست اسپا بزرگترین مسابقه راننده جوان بود. از زمان بازنشستگی مایکل شوماخر پس از چند سال کم هیاهو، اسپا به لطف هجوم گسترده هواداران هلندی مجدداً رونق و شکوه سابق خود را پیدا کرد. موفقیت اسپا، الهام بخش مسئولین هلندی برای ارتباط با گذشته خود و بازگرداندن یک مسابقه خانگی واقعی برای ورشتپن و لشکر هوادارانش بود.

گرندپری هلند در پیست زندورت پیشتر بین سالهای 1952 تا 1985 بخشی از تقویم مسابقات جهانی فرمول یک بود. با استفاده از محبوبیت روزافزون ورشتپن و افزایش علاقه به رقابت های موتوراسپورت در این کشور، دو پیست زندفورت و آسن، برای بازگشت مسابقه فرمول یک به این کشور در لیست بررسی قرار گرفتند.

در نهایت، زندفورت امتیاز میزبانی از این رقابت ها را به دست آورد. دقیقاً یک سال پیش، جان لامرز مدیر فدراسیون اتومبیلرانی هلند و چیس کری مدیر فرمول یک، اعلام کردند که مسابقات فرمول یک در یک مسیر نوسازی شده به تپه‌های ماسه‌ای هلند باز خواهد گشت؛ بازگشتی که به دلیل بحران جهانی ویروس کرونا به تعویق افتاد.

طرفداران هلندی مکس ورشتپن - گرندپری بلژیک 2017

طرفداران هلندی مکس ورشتپن – گرندپری بلژیک 2017

مکس ورشتپن و قهرمانان نسل توئیچ (Twitch)

محبوبیت مکس ورشتپن، در خارج از کشور خود نیز در چند سال اخیر افزایش چشمگیر یافته است. در سن 22 سالگی ، ورشتپن و رقیب او راننده ی تیم فراری، شارل لکلرک، سوپراستارها و چهره نسل جدید فرمول یک هستند. ورشتپن و لكلرك، چندین بار در پیست به طرز وحشتناکی با یکدیگر چرخ به چرخ شدند و در طی همین کشمکش های خود یكی از به یاد ماندنی ترین دوئل های ورزشی سال های اخیر را در گرندپری سیلورستون 2019 با یکدیگر به نمایش گذاشتند.

هر دو راننده ی جوان توسط تیم های خود با قرارداد های طولانی مدت به خدمت گرفته شده اند؛ و دورنمای دو تن از بهترین استعدادهای نسل خود را برای رقابت در فرمول یک، با اتومبیل هایی کاملا رقابتی، برای سال‌ها از خود نشان می دهند.

در عصر رسانه های اجتماعی، فعالیت های ورشتپن، لکلرک و سایر رانندگان نیز در ارائه مسابقات فرمول یک برای نسل جدیدی از هواداران بسیار ارزشمند است. در دوران قرنطینه ناشی از بحران ویروس کرونا، شاهد افزایش چشمگیر محبوبیت مسابقات مجازی و شبیه ساز هستیم.

همزمان با تلاش های ستاره جوان مکلارن، لندو نوریس، پادشاه بازی های آنلاین و برگزاری مسابقات آنلاین با حضور ورشتپن، لکلرک و باقی رانندگان، می توانند مسیری جدیدی را برای ساختن پلی بین دو دنیای مختلف دیجیتال و پیست های خشن فرمول یک ایجاد کنند؛ که با توجه به همین محبوبیت روز افزون، فرمول یک می تواند در آن سرمایه گذاری کند.

سفر راننده هلندی تازه آغاز شده…

مکس ورشتپن 22 ساله در حال حاضر در 102 مسابقه شرکت کرده است که توانسته برای 31 بار روی سکو برود و 8 پیروزی را به دست بیاورد. تقریباً در همین سن لوئیس همیلتون در سال 2007 اولین مقام اول خود را در گرندپری کانادا بدست آورد.

در پنج سال حضور در فرمول یک، ورشتپن مسیری طولانی را طی کرده است؛ اما سفر او تازه آغاز شده و چه کسی می داند که در آینده او چه تاثیرات دیگری در این ورزش خواهد گذاشت.

51 دیدگاه

 1. ....

  8

  5

  تو فرمول سه سوم بشی و بعد بیای فرمول یک!
  و چقدر هم پدر و پولش بی تاثیر بوده
  مکس راننده خوبیه ولی سبکش ب درد رقابت قهرمانی نمیخوره
  فتل سر چنتا اشتباه و برخورد تا حدودی زیادی از رقابت قهرمانی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ عقب افتاد و قهرمان نشد
  جناب مکس اگه هم سن و هم دوره لوییز تو ماشین برابر هم میبودن باز هم نمیتونس لوییز رو شکست بده..
  امیدوارم رقابت قشنگی تو نسل جدید رو شاهد باشیم

  • 33🦁Ali

   4

   10

   امین این جمله برات کافی هست
   / تو همین سن لوئیس اولین برد کانادا /

   • بیژن

    6

    3

    داداش تو ۲۲ سالگی اومد و تو همون سال تو مسابق سوم بردش رو جشن گرفت و همون سال اول هم نایب قهرمان جهان شد مطمئنن اگه حامی هایی مثل ورشتپن و لکلرک و فتل داشت خیلی زودتر وارد این مسابقات میشد و موفقیت هاش بیشتر بود تو اون سن ،همین که به عنوان اولین دور رگه سیاه پوست تونست وارد فرمول وان بشه و سال دوم قهرمان جهان بشه نشان میده چقدر استعداد فوق العاده ای داره ، ورشتپن هم رااننده فوق العاده با استعدادیه، نمیدونم چرا هم شما ali33 هم amin و یه سری دوستان دیگه نمیتونین به رقیب احترام بزارین و برای بهتر نشون دادن راننده مورد علاقتون میخوایین بقیه رو بیارین پایین ؟! از نظر هر طرفدار راننده مورد علاقش بهترینه ولی اینکه رقیب رو تخریب کنید کار درستی نیست .
    #اصلاح رفتار طرفداری

   • 33🦁Ali

    4

    5

    دوستان من شروع کننده نیستم متاسفانه همیشه بی احترامی می بینم منم جواب میدم حالا شماها هر نظری دارین جای خود

   • Mahmood.ghaedi

    5

    3

    حالا ببینیم وقتی ب سن لوییز میرسه اصلا قهرمانی جهان داره یا نه؟

   • pejman

    4

    3

    اخه اصلا به سن نیست یه نگاهی به شرایطشون بکنی میفهمی لوییس حضورش به عنوان یه بچه فقیر و تنها سیاه پوست تاریخ فرمول یک حضورش تو فرمول یک خوپش کم از قهرمانی نداره اونم پسری که با کت عاریه تو مراسم راننده برتر انگلستان توی نوجوونیش شرکت کرد اونو با ورشتپن مایه دار و پدرش که سابقا راننده فرمول یک بوده مقایسه نکن یادتم باشه لوییس همیلتون تو دو فصل اول حضورش یه نایب قهرمانی اورد و یه قهرمانی که الحق حقش دوتا قهرمانی بود و مکس ارزوی قهرمانی یه فصل رو داره در حالی که لوییس قهرمانی فصل براش خاطرست خداییش منطقی کری بخونید نه رو نتیجه به مسابقه اونم صرفا بخاطر سن

  • 33🦁Ali

   5

   6

   چرا همش دوس داری با حرفای بی ربطت مکس را خراب کنی واقعأ تو حتی بقیه لوئیس فن ها هم زیر سوال میبری با دیدگاهات..
   بعدش میخوای با این نظرا طرفداری فتل به جون مکس بندازی بابا تو دیگه کی هستی بخدا از کسی مایه بزار که به قول مکس خدا نیست ولی خدائ شانس هستش..

   • Abbas

    3

    3

    خدای شانس یعنی چی،اگ ب قضیه خدای شانس اعتقاد داشته باشی پس باید حرفای بی اساس در مورد مکس و سب هم اعتقاد داشته باشی دادا،یکم منطقی تر گفتمان کنیم

   • pejman

    3

    1

    وقتی ۲۰ نفر از برترین راننده های دنیا فقط میتونن تو فرمول یک باشن اونم برای سال ها بکار بردن کلمه شانس مضحکه همین که تو فرمول یک حضور داره یعنی تواناست و شانس منتفی بقیه اتفاقاتم جژ بدیهیات مسابقاته

   • 33🦁Ali

    3

    3

    Pejman
    شما رانندتون به یه سیاه پوست فقیر تشبیه می کنید آخه رنگ پوست چه ربطی داره من تا حالا نشنیدم تو فرمول وان کسی حرفی از رنگ پوست و نژاد پرستی بزنه و بی احترامی کنه انگار اشتباه گرفتین با فوتبال و بعدش مگه میشه پول نداشته و با ساپورت باباش وارد فرمول1 شده همین لوئیس که میگید فقیر بوده این واسه اکثر راننده ها یه امر طبیعی هستش این حرفا میزنید که محبوبیت لوئیس بیشتر بشه بین کاربرا یا بدون اطلاع نظر میدین..
    کت و شلوار پوشیدن حتی تو قشر پائین هم هست هر ظاهری نشونه پولدار بودن نیست که
    شخصیتا فرق داره…
    آره درست میگی مکس هم آرزوی یه قهرمانی جهان داره باید چکار کنیم ما طرفداراش با نظرای خارق العاده بعضی از شما لوئیس فن

   • Mohammad44

    4

    3

    علی پدر لوییس واقعا وضع مالی خوبی نداشته تا جایی که مثلا بهش می گفت این هفته به قدر کافی پول ندارم که تو مسابقه کارتینگ شرکت کنی

  • ....

   6

   4

   علی جان نویسنده محترم نسبت ب مکس ارادت داشته چرا که ب نظر یادش رفته اینو هم بنویسه ک وقتی لوییز ۱۰۲ تا ریس رو پشت سر گذاشته بود چند تا برد و پول داشت!
   می‌دونم میخوای بگی لوییز از روز اول ماشین رقابتی دستش بوده ولی مکس نه،حق داری!ولی خب بهتره بدونی ماشین برنده دست کسی میفته که توانایی ماشین روندن رو بلد باشه(وقتی تو موناکو دنی پول میزد مکس رو از دیوار میکشیدن بیرون،همین موضوع نشون میده مکس خیلی بچه تر از اونیه که بخواد با امسال لوییز بپره)ب علاوه شخصیت مکس واسه ماشین مرسدس و حسودی هاش رو یادمون نرفته
   در مورد انداختن توپ تو زمین فتل فن ها باید بگم لوییز اونقدر خوب این پسر رو شناخته بود ک تو مالزی ۲۰۱۷ کشید کنار تا مکس بره چون قهرمانی جهان مهم تر بود،وگرنه مثل استارت مکزیک ۲۰۱۹ ی طوری میذاشت تو کاسش که با سریعترین ماشین پیست هم نتونه ریس رو ببره!

   • ....

    3

    6

    ادمین های عزیز یادمه همون روز گفتین لفظ آواره مشکلی نداره و هرکسی ک بخواد می‌تونه استفاده کنه!
    ب علاوه ایشون آواره رو ب بنده نسبت دادن ولی اینجا مکس رو آواره گفته بودم!
    چقدر خوب عدالت رو رعایت کردین…

   • سید علی حسینی

    7

    2

    عزیز من آواره رو به تو نگفت، آواره رو به خودش گفت که صبرش از شروع نشدن مسابقه لبریز شده بود، زیر کامنت تو کامنت گذاشته بود با تو همدردی کرده بود توی انتظاری که برای برگزاری مسابقه داشتی…

   • کامیار جاویدان

    6

    3

    جالبه که به عنوان نویسنده من از همه نظر طرفدار لوئیسم و قهرمان رو کامل ترین راننده ی حال حاظر فرمولا میدونم.
    این مقاله صرفا برای معرفی یکی از رانندگان جوان و تازه کار نوشته شده که اتفاقا نتایج خیلی ن موفقیت آمیزی داشته
    مسلما من هم اگر به عنوان طرفدار راننده ی رقیب ورشتپن این متن رو بخونم از مقایسه ای که بین این دو راننده انجام شده خیلی خوشحال نمیشم
    ولی اجالتا لوئیس با 35 سال سن تونسته این همه عناوین، پیروزی ها و پول پوزیشن ها رو به دست بیاره و یکی از پر افتخار ترین ها بشه
    مکس 22 سالشه و تنها مدت کوتاهی که وارد رقابت های فرمول یک شده.
    کمی با تعصب کمتر مقایسه کنیم شاید به این نتیجه برسیم که مکس هم میتونه همیلتونه 10 سال آینده باشه

   • ....

    3

    4

    جناب حسینی تفسیرتون اصلا منطقی نبود
    چرا که بنده اون کامنت رو زیر پستی در مورد لوییز گذاشته بودم و منطق میگه هیچ ارتباطی بین کامنت توهین انگیز دوستمون و کامنت بنده وجود نداشت!
    ضمن عرض خسته نباشید خدمت کامیار:
    دوست عزیز شما میفرمایید لوییز الان ۳۵ سالشه و مکس ۲۲ این چ ارتباطی ب عرایض بنده داشت؟؟؟؟بنده عرض کردم لوییز با ۱۰۲ تا ریس چه افتخاراتی رو داشته و مکس چه افتخاراتی؟وقتی شما میگین لوییز تو سن الان مکس تازه وارد فرمول یک شده پس باید مورد بالا رو هم لحاظ کنین تا هم مقایستون ناقص نباشه و هم عزیزانی مثل علی۳۳ متوجه بشن مکس کجا ایستاده!

   • Mohammad44

    6

    3

    اخ گفتی استارت مکزیک منم خیلی حال کردم مکس همیشه فکر می کنه همه باید بکشن کنار رد شه

  • 5red16

   5

   6

   چه خوشمون بیاد چه خوشمون نیاد، چه طرفدارش باشیم یا نباشیم اما مکس ورشتپن آماده ترین راننده حال حاضر فرمول یک و یکی از پنج استعداد برتر این ورزشه
   اتریش ۲۰۱۹ و برزیل ۲۰۱۹ اینو به خوبی ثابت کرد.
   اتریش که همه رو قلع و قمع کرد
   به نظرم در خودرو برابر کسی حریف مکس نیست.
   مکس آینده این ورزشه

  • 33🦁Ali

   4

   5

   ماشین برابر باشه زنده نمیزاره مطمئن باش

   • 33🦁Ali

    3

    3

    در جواب امین گفتم حرف ماشین برابر میزنه

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    2

    بهتره آنبورد مکس تو اینتر لاگوس ۲۰۱۹ ببینی بعد بگی ماشین برابر.تا لوییس میومد سبقت میگرفت تو اولین مستقیمی اونم با چه شتابی رد میشد!

   • pejman

    3

    2

    ماشین برابر رو اگه بگی باید سن برابرم بگی اگه قراره برابر برابر کنیم همه چیز باید برابر باشه طبیعی یه ادم ۳۳ ساله که اشباع شده از قهرمانی و به طبع سنش محتاط تر شده مثه یه جوون تازع به دوران رسیده نمیتونه رانندگی کنه همونجور رایکونن هم با ماشین برابر خبلی جاها از جویناتزی رده چند شکست میخوره

  • THE MINDBLOWER

   5

   3

   پدر فقیر یا خرپول چه فرقی داره تا وقتی که مثل راکت تو پیسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • pejman

    3

    4

    خب تا چند وقت پیش طرفدار بی چون و چرای فتل بودی حالا که فتل پس لوییس بر نیومد شانستو جاهای دیگه امتحان میکنی

   • THE MINDBLOWER

    4

    2

    پیمان‌اولا که بنظرم به خود من مربوطه که طرفداری کی باشم، ثانیا تا زمانی که فرمول‌یک نگاه کنم چه الان و چه ۱۰ سال ده و هرچقد جلوتر بازم طرفدار بی‌چون‌و چرای سب هستم و خواهم بود، ثالثا درمورد مکس هم باید بگم که الان قطعا سریعترین راننده توی پیسته ولی شاید هنوز بهترین نه چونکه لوییس با مرسدس چفت شده و تجربه‌ش بیشتره، رابعا من اصولا هیتر کسی نیستم که بخام باخت لویسس رو ببینم سب شکست خورد ازش توی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ درست من مشگلی با اینکه لوییس بهتر بود و سب پراشتباه ندارم. اینم بدون هرچقد یکیو دوس داشته باشی بازم نمیشه کاری کنی که چشت مسئله یجور دیگه ببینه، من طرفدار سبم و میدونم احتمالا کریرش تموم شده و توام باید قبول کنی یروزی لوییس از مکس شکست میخوره و این برای خود مکس هم صادقه.

   • THE MINDBLOWER

    1

    1

    ببخشید پژمان من اشتباه خوندم اسمتو

   • pejman

    2

    2

    خب شکست خوردن لوویس یه چیز طبیعیه اما دلیل بر ضعف لویییس نیست هر قرمانی یه دوره ای داره و زمانی که لوویس تو اوج بود مکس نزدیکشم نبود مقایسه امار این دو نفر هم گویای این حقیقت هست و حتی خود مکسم امید نداره به بیشتر ۴ قهرمانی جهان برسه

   • THE MINDBLOWER

    2

    2

    خوب من کجا گفتم دلیل برضعفشه؟؟؟؟ ولی مقایسه اماری فقط زمانی درست میشه که مکس ههم توی همون شرایط و با همون ماشین بوده باشه، البته این معنیش این نیست 6 یا 7تا قهرمانی لوییس ارزشی ندارن بلکه این قهرمانیا صرفا نمیتونن برای لوییس در رقابت توی پیست با مکس 1ثانیه بخرن.

 2. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  2

  3

  راننده بلژیکی_هلندی راننده مغروریه و همین غرور او باعث میشه رانندگیش تهاجمی تر بشه و البت جذابیت مسابقه بالا میره! ولی چه کنیم به قول دنیل ریکاردو: مکس ورشتپن دخل خودرو رو در میاره!

 3. Sohrab

  7

  0

  بی صبرانه منتظر فصل 2020 فرمولا و عملکرد ردبول و مرسدس و لوییز و مکس رو ببینم
  اگه ردبول هوندا توانسته باشن با مرسدس برابری کنن عملکرد مکس و لوییز جنگشون دیدنی میشه
  به نظرم اگه بخوام یک فصل هیجان انگیز رو بگم همین 2020 هست
  مرسدس و سیستم das
  ردبول و قدرت هوندا
  فراری و اسب سرخ قدرت پنهان
  و البته براندل جدیدا گفته فصل 2020 سب از هیچ دستور تیمی پیروی نمیکنه

 4. Abbas

  1

  4

  عاغاااا مکس خیلی خوووووووب،خیلی دوسش دارم❤❤❤❤

 5. MERC

  6

  0

  کاش یه ماشین خوب دست راسل بیاد, ببینیم اون چیکاره اس
  تا اینجا که لکلرک نشون داده چیزی از مکس کم نداره
  اکون هم که قبلا خودشو نشون داده, نسل جدید فرمول1 عالیه

  • THE MINDBLOWER

   3

   0

   مرک برو ویدیوی تحلیل دورهای ژاپن رو ببین توی یوتیوب که با حضور الکس و جرج انجام میشه(خودشون دوراشونو مقایسه میکنن). لعنتی کاری میکنه با اون ویلیامز که البون میشه مثل یه بچه 3 ساله.

 6. Mohammad.gh

  6

  4

  نکته اصلی متن اونجاش بود که نفر سوم سال بعدش میاد فرمول یک نفر اول و دوم نمیان
  اینجاس که میگن مکس overpomoted شده
  انواع اقسام خطاها و تصادف هارو که باید پنالتی میگرفت و نگرفت بماند
  بااومدن لکلرک همه ازین که مکس ستاره بی چون و چراست رسیدن به اینکه دوئل مکس و چارلز آینده این ورزشه
  مطمئن باشید بقیه جوون هام بیان میبینید مکس هم یکیه مثه بقیه که زیادی واسش تبلیغ شده و بزرگش کردن

 7. Mehryar Salehi

  7

  2

  مطمئنا راننده خیلی سریعی هست و قدرتش تو رقابت چرخ به چرخ کم نظیره اما شدیدا یه غذای رسانه ایی بوده…ساختن یه سوپر قهرمان از یکی که هنوز قهرمانم نشده، بیشتر کار تبلیغاتی هست برای پروموت کردن ورزش برای نسل جوان.
  کلا تو هر ورزشی خیلی اصرار هست که بگن یه The next big thing ظهور کرده و انقدر اینو میگن تا از صدتاش یکیشون جور دربیاد.درباره ژین آلسی هم همچین ادعاهایی مطرح شده بود که چنینه و چنان.
  حقیقت اینه که نه سنا وقتی هنوز توی شرایط رقابت برای قهرمانی قرار نگرفته بود با امثال فانجو قیاس نمیشد، نه شوماخر تا قبل قرار گرفتن تو شرایط قهرمانی و اثبات خودش با سنا قیاس نمیشد و…
  حالا چی شده که یه راننده سریع امروز رو با چندتا عملکرد فوق العاده نه با راننده های خیلی خوب، مستقیم میزارنش کنار اسطوره های این ورزش؟!
  هر وقت تونست نشون بده که تو شرایط رقابت برای قهرمانی قرار گرفت و تونست یه عملکرد بی نقص مثل آلونسو ۰۶ یا فتل ۲۰۱۰-۲۰۱۳ به نمایش بزاره، هروقت تونست مثل آلونسویی که یه فشار زیادی از طرف شوماخر و فراری رو تحمل کرد و تونست عملکردش رو یکنواخت نگه داره، یا مثل فتل ۲۰۱۰ توی رقابت با ۲-۳ تا رقیب مستقیم قرار بگیره و نتیجه بگیره، میشه با همین افراد قیاسش کرد.
  مقایسه با امثال شوماخر و سنا و حتی همیلتون باشه برای زمانی که نصف اینا افتخار بدست آورد.
  حقیقت ماجرا اینه که تا حالا حتی بدون فشار رقابت برای قهرمانی هم، یه فصل بی اشتباه نداشته و نه توی فرمولاهای پایین تر افتخارات خیلی از هم نسلی هاشو داشته نه توی فرمول وان کاری کرده که مثلا لکلرک نکرده باشه.
  در ضمن این دوستی که این مقاله رو نوشتن یه بخش از حقیقت رو دارن وارونه جلوه میدن.
  قانونی ضد مکس وضع نشده بود.اتفاقا یه سری قوانین نانوشته هست که بهشون اصطلاحا میگن Gentleman’s agreement.اکثریت هم به همچین قانونی احترام میزاشتن مثل حرکت نکردن تو خط ترمز.تا سر و کله ایشون پیدا شد و به صورت مستمر این قانون کلامی که به صورت سنتی بین راننده ها رعایت میشد رو زیر پا گذاشت.به همین دلیل هم FIA “مجبور” شد برای توجیه کسانی که به این قانون احترام نمیزاشتن، به صورت کتبی درش بیاره و البته مثل هر قانون دیگه ایی، بعد از یه مدت یه مقدار اصلاح شد، برداشته نشد.
  این قانون سرجاش هست، اینم لینک مربوطش :
  https://www.fia.com/file/66613/download/12831?token=-BWJjhY3
  صفحه ۲۴-۲۵.

  بعکس چیزی که توی این مقاله نوشتین، مظلوم این داستان مکس نبوده.راننده های دیگه بودن که به قوانین نانوشته هم احترام میزاشتن.مثال دیگه هم بوده از این موارد.حرکت مارپیچ نکردن توی پیست هم جزو همین قوانین نانوشته بود تا یه رقابتی که لوئیس با پتروف داشت توی مالزی (سالش یادم نیست ۲۰۰۹؟ ۲۰۱۰؟) باعث شد این بند هم بصورت کتبی اضافه بشه به قوانین.

  • 33🦁Ali

   2

   5

   حرف از استارت مکزیک میزنید چقد ذوق ?? اگر بخواهیم از این جرفا بزنیم…بدترینش چه بسا حرف از دیوارهای پیست هوکنهام بزنید جاودانه شد ..
   شما یکی از سبقتای دیدنی لوئیس از مکس بگید که جنگیده باشه مثل جنگشون تو برزیل.؟ حتی مجارستان هم نتونست رد بشه از مکس اینم استراژی بودش با ماشین مرسدس که رد شد بدون هیچ لاستیکی واسه مکس

   • Mahmood.ghaedi

    3

    2

    علی دوست عزیز داری چیو با چی مقایسه میکنی
    مکس کلا چندتا برد داشته؟ بعد داری با پرافتخارترین راننده حال حاضر مسابقات مقایسش میکنی
    خودت خندت نمیگیره

   • 33🦁Ali

    2

    4

    Mahmood jan
    مقایسه نمی کنم همه افتخارات لوئیس نوش جونشون زحمت کشیده منکرش نیستم ولی در جواب دوستان که همیشه آماده کوچک کردن مکس هستن دارم نظر خودم میدم..
    بعدش چقد اعتماد به نفس داری دوستم که میگی به سن لوئیس برسه ببینیم اصلأ یه دونه قهرمانی داره طوری میگی اگر لوئیس معجزه کرده و کار نشدنی هستش با ماشین مرسدس…

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    2

    برزیل که ورشتپن سوار موشک بود!(چون همیشه ردبولی ها آخر فصل سریعترین خودرو رو دارن) برا چی از اسپا نمیگی که نزدیک بود دو تا ماشین دیگرو هم از رقابت خارج کنه!(خودش که DNF شد)

  • ....

   4

   2

   مهریار صالحی:نظرت زیبا بود
   علی ۳۳:استارت مکزیک رو گفتم چون لوییز کلا اهل فشار حداکثری نیست و ترجیح میده حتی برد رو از دست بده ولی دی ان اف نشه!
   سبقت تو برزیل با ماشینی ک پول زده و با اون مستقیمی اول و البته ستاپ مرسدس ک اصلا سرعت کفی نداشتن!اصلا کار شاخی نبود چرا که آلبون هم تونس از فتل با موتور فراری رد بشه پس خیلی ب راننده ها مربوط نبود اونجا موتور‌هوندا دست بالارو داشت
   مسابقه مجارستان هم برا همیشه تو ذهن مکس و ردبولی ها خواهد موند!راستی یادت نرفته که تو مجارستان هم پول دست مکس بود!
   (البته پول های مکس با پول های فراری ها ک ریس پیس نداشتن متفاوته)

  • Mohammad44

   5

   2

   اطلاعات و احاطه شما فارغ از دیدگاهتون واقعا ستودنیه چون هر دیدگاهی یه سری موافق و مخالف داره واقعا تبریک می گم

 8. 33🦁Ali

  2

  6

  فعلأ مرسدس لوئیس نگه داشتن تا قهرمانی واسشون بگیره و رکورد بزنه اگه نتونه تو این 2سال کاری کنه مطمئن باشید مکس تو لباس مرسدس می بینید با هر قراردادی می بینید چطور مرسدس میاد سراغ مکس..

 9. Mohammad44

  6

  3

  علی با اینکه امین جوابتو داد من ترجیح می دم دوباره بگم من اگه گفتم استارت مکزیک واسه اینه که همونطور که امین گفته لوییز اصولا باختن تو چرخ به چرخ رو به دی ان اف شدن ترجیح می ده ولی تو مکزیک چون قهرمانیش تقریبا مسجل بود این کارو کرد و به مکس نشون داد که اگه بخواد می تونه از این کارا کنه و دلیل دیگه ای هم که داشتم این بود که مکس همیشه اینکارو با بقیه می کنه وچون بقیه کنار می کشن ادامه می ده ولی مکزیک لوییس بهش فهموند همیشه از این خبرا نیست
  بحث دوم اینکه علی جان این قدر که تو رو برزیل اصرار داری در واقع داری مکس رو کوچیک می کنی چون همه می دونن که ردبول اونجا به معنای واقعی کلمه مسلط بود حداقل یه بردیو بگو که با ماشین ضعیفتر یا برابر و بدون قضا و قدر(آلمان) برده باشه مثل اتریش که علاوه بر قدرت ردبول تو هارد خودشم بی نقص بود شاید بگی لوییس همونجا(آلمان) رفت تو دیوار ولی اینو در نظر بگیر که مکس هم اسپین شد ولی شانس اورد و نوش جونش در ضمن با اینکه عملکرد لوییس تو 2019 کلا خوب بود ولی تا حالا دیدی لوییس فنا بیان مسابقاتی رو بگن که لوییس ماشینش مسلط بوده؟؟؟؟؟ اگه می خواستن مثال بزنن نمی گن پاول ریکارد بلکه می گن مکزیک یا مجارستان
  بحث سوم اینکه خودتو بزار جای لوییس ترجیح می دادی تو تلاش اول برای سبقت دی ان اف بشی یا اینکه با استراتژی بی نقص و عملکرد عالی ببری یا به عکس خودتو بزار جای مکس ترجیح می دادی همون اول بذاری لوییس رد شه یا اینکه یه شکست استراتژیک و تلخ داشته باشی مخصوصا بعد حرفایی که قبل مسابقه مکس در مورد لوییس زده بود اگه می ذاشت همون اول رد شه قطعا لوییس فاصله باز می کرد و اون موقع می گفتن مثلا ماشین بهتری داشته یا اینکه نمی تونست فاصله ی زیادی ایجاد کنه و مکس این شانسو داشت که با آندرکات ببره اما با این کارش یه شکست تلخو برای خودش و ردبول خرید. در مورد مجارستان اینم بگم اینکه حدود 15 دور تو یه پیست ایرودینامیکی مثل مجارستان پول پوزیشن وار دور بزنی بدون میشه گفت یه اشتباه کم چیزی نیست و در آخر اینکه مکس عالی و درجه یکه شکی نیست ولی برخورد های زیادش میشه گفت یه ضعفه که باید رفع بشه
  موفق باشی و یا علی

  • ....

   4

   4

   دمت گرم محمد مثل همیشه چقدر خوب و جالب استراتژی لوییز و مکس رو مجارستان توضیح دادی!???
   فقط ی مورد رو هم اضافه کنم ک شوماخر هم همین کارو(مثل استراتژی لوییز) ی بار تو پیست مجارستان انجام داد و اگه اشتباه نکنم ریس رو هم برد(سالش یادم نیست دوستان اگه کسی حضور ذهن داره بگه)با این تفاوت ک ی بار اشتباه کرد و از پیست بیرون رفت اما لوییز اشتباهی هم نداشت

   • Mohammad44

    5

    2

    مرسی امیدوارم علی جوابم رو دیده باشه یه بار دیگه هم گفته بودم اگه ممکن باشه ادمین های گرامی سایت این امکان رو فراهم کنن که وقتی یکی به کامنتت جواب می ده بتونی از طریق نمایه یا پروفایلمون مطلع بشیم خیلی عالی میشه

    ادمین:

    حواسمون بود به پیشنهادت، داریم بررسی می کنیم که ببینیم امکانپذیر هست یا نه

   • itg

    2

    2

    مجارستان بینظیرترین مسابقه 2019 بود
    رادیو مکس هم عالیترین بود

  • THE MINDBLOWER

   3

   2

   ایکه یه لوییس فن از برتری ماشین غر بزنه دیگه نوبره والا

 10. Mohammad44

  3

  2

  بسیار سپاسگزارم که به همه نظرات توجه می کنید

 11. نصرت

  1

  2

  صحبت از شانس اصلا به مکس نمیچسبه تا وقتی خدای شانس یعنی ریکاردو در پیست حضور داره
  مثلا گانادا 2014 آذربایچان 2017