Register

هفده − 15 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – عموم مخاطبین موتوراسپورت چند دسته از مسابقات اتومبیلرانی را مشاهده می کنند؛ مسابقات آمریکایی که نسکار و ایندی کار هستند اصولا روبروی فرمول یک قرار می گیرند و طرفداران را به چند دسته تقسیم می کنند. ما در این پست می خواهیم به بررسی تفاوت های این مسابقات بپردازیم…

انتقاد از فرمول یک از دید آمریکایی

فرمول یک حوصله سر بر؛ کسی سبقت نمی گیرد و همیشه یک تیم و یک فرد تکراری در همه مسابقات به پیروزی می رسند. هزینه گزافی را دارد. خودروها زشت هستند و قوانین که اصلا امکان ندارد قابل فهم واقع شوند! هر سال خودروها و رانندگان به 19 الی 21 کشور با هواپیما، کشتی و کامیون منتقل می شوند و نزدیک به 300 هزار نفر در هر آخر هفته روی قایق های لوکس و یا زمین های باتلاقی این مسابقات را تماشا می کنند. درآمد سالیانه این ورزش نزدیک به 1.5 میلیارد دلار در هر سال است و در کل دنیا به طور میانگین نزدیک به 500 میلیون نفر در هر فصل 15 دقیقه از مسابقات برگزار شده را تماشا می کنند.

انتقاد از نسکار از دید یک فرد غیر آمریکایی

نسکار مزخرف است. همیشه در حال پیچیدن به سمت چپ هستند. طرفداران اضافه وزن دارند. راننده ها باز از آنها بیشتر اضافه وزن دارند و به طور کل تعریفی از تناسب اندام برای آنها شکل نگرفته است ولی به هر حال، هر مسابقه در 150 کشور به نمایش در می آید و به طور سالیانه 3 میلیارد دلار در آمد از حامیان مالی به مانند مکدونالد، بادوایزر و برند های دیگر که باعث جذب شدن هواداران به این ورزش می شود، به دست می آید. نزدیک به 75 میلیون آمریکایی بالغ، یعنی به ازای هر سه نفر در آمریکا، یک نفر خودش را طرفدار نسکار می داند.

فرناندو آلونسو ، دیمون هیل و تد کراویتز - گرندپری بریتانیا 2017

فرناندو آلونسو ، دیمون هیل و تد کراویتز – فرمول یک بریتانیا 2017

از لحاظ رسانه ای

نسکار همه کاری را می کند که خوشایند مردم و مخاطبین به نظر برسد. برای مثال، رسانه نسکار تمامی مسابقات را به صورت کامل و خلاصه روی کانال یوتیوب خودشان قرار می دهند. اما فرمول یک تنها چند سالی است که فقط خلاصه مسابقات را روی کانال یوتیوب خودشان منتشر می کند. فرمول یک اصولا به صورت رایگان مسابقات را پوشش نمی دهد و سرویس های پولی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد و با ارائه سرویس هایی چه از طرف خودش چه از طرف رسانه های جانبی به مانند Sky Sports خواهان فروش سرویس و خدمات خودش به دنبال کنندگانش می باشد.

نسکار از طرف شبکه های NBCSN و FOX پخش می شود و شما می توانید رایگان به تمامی سرویس های ارائه شده آنها دسترسی داشته باشید.  خلاصه مسابقه نسکار کانزاس 2019 را می توانید در ویدیو زیر ببینید:

فرمول یک و نسکار از لحاظ مخاطبین موتوراسپورت

فرمول یک تقریبا در تمامی کشورهای دیگر به جز آمریکا، محبوبیت بیشتری را نسبت به نسکار دارد. فرمول یک به تمام نقاط دیگر دنیا تقریبا رفته است و اما بیشترین مسافتی که خودروهای نسکار به غیر از آمریکا طی کرده است کانادا می باشد.

نسکار متشکل از خودروهایی هست که پیوسته به چپ می پیچند و این یک مسئله خیلی زننده ای برای طرفداران موتوراسپورت خارج از آمریکاست اما از طرف دیگر اصولا فرمول یک ترکیبی از یک تیم و یک راننده ای می باشد که همیشه مسابقات را پیروز می شوند و با توجه به اینکه در اکثر مسابقات، نتیجه مسابقه بعد از پیچ یک لحظه شروع مسابقه، دیگر مشخص می شود؛ مسابقات روند کسل کننده و حوصله سربری را به خودش گرفته و بازهم یک حس زنندگی را چه بین طرفداران آمریکایی و چه غیرآمریکایی ایجاد کرده است. (البته اخیرا در نسکار تسلط تویوتا/فورد هم کمی انتقادات را زیاد کرده است)

چیز دیگری که مردم نسبت به فرمول یک منتقد هستند صدای خودروهای نسل جدید فرمول یک هست که برای درصد زیادی از طرفداران قدیمی این ورزش خوشایند نیست اما از آن طرف صدای نسکار گوش ها را کر می کند.

خب، به شکل جرمی کلارکسون از هر دو ورزش تعریف کردیم؛ حال شما می توانید بدون در نظر گرفتن های صحبت های کوچه بازاری، هم نسکار و هم فرمول یک را دوست داشته باشید. زیراکه هر دوی این ورزش ها سزاوار احترام هستند.

هر دوتای این ورزش ها باهم بزرگ شدند ولی به شکل های متفاوتی رشد پیدا کردند. یکی با راننده های قاچاقچی دور پیست های خاکی رشد کرد و دیگری با اصول پلی بوی بودن و سوار بر خودروهای فضایی در پیست های پیچ در پیچ رشد کرد. حتی هنوز هم این دو رشته در سری پایه ای خود به مانند چیزی که در اصل و اصالت خود داشتند کار می کنند. در نسکار، مسابقات خاکی در پیست های بیضی شکل و در فرمول یک مسابقات پرخرج کارتینگ برای رسیدن به یک صندلی در مسابقات فرمول.

سیستم تله متری فرمول یک (سیستم اطلس)

سیستم تله متری فرمول یک (سیستم اطلس)

فرمول یکی ها لپتاپ دارند و نسکاری ها چکش و آچار!

در نسکار، رانندگان در تمام مدت زمان مسابقه برای هم قلدر بازی در می آورند و اگر شما حتی از جایگاه آخر مسابقه را شروع کنید احتمال پیروزی شما وجود دارد. اگر شما چنین کاری را بخواهید در فرمول یک بکنید تنها چیزی که نصیبتان می شود تیکه های کربنی خودرویتان روی پیست و مدیر تیمی که به شما می گوید باید قراردادتان کاهش پیدا کند.

در نسکار، تلمتری ممنوع شده ولی فرمول یکی ها لپتاپ دارند و نسکاری ها چکش و آچار! یک راننده فرمول یک می تواند خودرویش را مطابق میلش تنظیم کند ولی یک راننده نسکار وقتیکه سوار خودروهای استوک نسکار می شود تنها چیزی که می تواند تغییر دهد رفتار و معنویتش است. البته اگر که فکر می کنید که تغییر رفتار راننده های نسکار چیزی آسان به نظر می رسد شما بروید یک خودرو را با سرعت 200 مایل بر ساعت روی پیچ های شیب دار پیست بیضی شکل که تمام دیگر رقبایتان در حال فشار دادن و هول دادنتان هستند را برانید! در طول یک مسابقه نسکار، شاسی های این خودرو به خاطر نیروی مرکز گرایی که به آنها وارد می شود تقریبا خم می شود.

طراحان فرمول یک در یک جنگ پیوسته با اتمسفر هستند و همیشه در تلاش برای ساختن بال و دماغه های متفاوت و قسمت های مختلف برای شکاف بهتر هوا هستند. این مسئله باعث می شود که هوای کثیفی ایجاد شود و کار برای خودروهای پشت سری سخت تر شود مگر اینکه آن خودروها به طور خطرناکی نزدیک شوند و تقریبا بچسبند که ریسک برخورد هم با آن بالا می رود. اما در نسکار و با وجود طراحی های به مراتب ساده تر اوضاع کاملا برعکس است و سبقت گرفتن به مراتب راحت تر از فرمول یک است. در فصل 2011 فرمول یک در کل فصل 80 سبقت گرفته شد. در سال 2011 رقابت های نسکار فقط در یک مسابقه 88 بار جایگاه پیشتاز و اولی مسابقه فقط عوض شد!

وقتیکه یک راننده فرمول یک در پایان یک مسیر مستقیمی ترمز گیری می کند بدنش تحت نیروی شدید 5 جی قرار می گیرد. ترمزهای فیبرکربنی فرمول یک هزینه بر هستند ولی در نسکار آنها از چدن و فولاد استفاده می کنند ولی به هرحال از ترمز آنچنان استفاده نمی کنند. یک راننده نسکار باید سعی کند که تا جایی که می تواند سرعتش را بالا نگه دارد تا بتواند دارنده بهترین مسیر مسابقه ای بیضی شکل برای چند صد دور در هر مسابقه باشد. راننده های نسکار به مراتب کار سخت تری را با کلاچ و تعویض دنده نسبت به راننده های فرمول یک دارند.

قهرمانان نسکار

نسکار

رابطه سن در فرمول یک و نسکار

نسکار نام های بزرگی را به خودش به مانند جف گوردن، دِیل اِرنهارد و جیمی جانسون دیده است و بیشتر این افراد آمریکایی هستند و به نظر نمی رسد که در سنین جوانی و بالاترین سطح آمادگی بدنی خودشان قرار داشته باشند تا بتوانند این خودرو ها را رانندگی کنند.

مارک مارتین، مایک والاچی 54 سال سن دارند و مورگان شِپِرد 71 سال! اسکات اسپید در فرمول یک موفق نشد و خوان پابلو مونتویا، ژاک ویلنوو هم مدت زمان زیادی است که از فرمول یک خداحافظی کردند.(ولی در نسکار مسابقه می دهند). به نظر می رسد که هر راننده فرمول یکی می تواند در نسکار مسابقه دهد و موفق باشد ولی عکس این قضیه به احتمال خیلی زیاد امکان پذیر نمی باشد.

خوان پابلو مونتویا که هم در فرمول یک و هم در نسکار مسابقه داده است می گوید:

با توجه به اینکه مسابقات نسکار طولانی می باشد، مهم است که صبور بود و تغییرات پیست را درک کرد. من حس سوار شدن به خودروی فرمول یک را پس از تعطیلات زمستانی و ترمز گرفتن برای اولین بار را به خاطر دارم، چسبندگی فرمول یک فوق العاده است. در نسکار، خودروها خیلی سنگین و غیرقابل پیش بینی هستند اما همینها باعث مسابقه هیجان انگیز می شوند…

در نسکار خودروها استوک می باشند یعنی اینکه هر تیم می تواند به طور خلاصه از سه مدل شاسی شِوی(شورولت)، فورد یا تویوتا استفاده کند. اما در فرمول یک هر تیم برای خودش یک شاسی را توسعه می دهد و می سازد.

شما می توانید در یکشنبه تلویزیون خود را روشن کنید یک مسابقه را ببیند و اگر نسکار باشد چیزی که نصیب شما می شود: دود، سر و صدا و دعوای رانندگان می باشد که همه باهم یک نمایش فوق العاده را می سازد. اگر فرمول یک نگاه کنید و در بدشانس ترین حالت ممکن خودتان باشید و یک مسابقه آفتابی به مانند فرانسه را نگاه کنید شاید حوصله تان سر برود ولی چیزی که شما نمی بینید تلاش های بی دریغ تیم ها و افراد نخبه برای جز به جز این خودرو ها می باشد. فرمول یک شبیه کلاس درس ذرات فیزیکی برای بیگ بنگی های نسکار می باشد.

نسکار یعنی نشان دادن آمریکا در بهترین سطح خود؛ فرمول یک یعنی علم در قابل قبول ترین سطح ممکن… انتخاب با شماست.

در یک رویداد تشریفاتی، فرناندو آلونسو و جیمی جانسون خودروهایشان را باهم تعویض می کنند که در ویدیو های زیر لحظاتی از این رویداد را می بینیم:

دونات زدن فرناندو آلونسو و جیمی جانسون

 

خلاصه ای از حضور فرناندو الونسو و جیمی جانسون

 

42 دیدگاه

 1. sebastian

  7

  4

  کلا سه بار تو عمرم نسکار دیدم.ولی حرکتای باحالی میزدن.مثلا یکی از راننده ها با این که از جلویی سریع تر بود ولی چسبونده بود پشت اون یکی هلش میداد تا سریع تر بره(نمیدونم چرا شاید همتیمیش بوده) یبارم راننده به محض پیاده
  شدن رفت سراغ یکی دیگه از راننده ها و یه مشت زد تو صورتشو یه دعوای حسابی راه افتاد ولی فرمول یک برا من باحال تره گرچه مافیای انگلیسی این روزا جذابیتشو کم کرده

 2. ....

  7

  4

  فقط اسم فرمول یک به اندازه کل نسکار ارزش و بزرگی داره

  • Farid

   7

   2

   ورزشهای امریکا کلن همشون مسخره ان …!! بیسبال و هاکی روی یخ و ناسکار ….!!! فقط بسکتبالش باحاله … اخه ناسکار هم شد مسابقه اتومبیل رانی ؟!!!!! صد و چند دور تو یه میدون بیضی فقط گاز بده و چرخ بزن … این کجاش هیجان انگیزه اخه !!! اگه راننده حرفه ای باشه فقط قلیون تو ماشینش کمه !!! نسکار اصلا قابل قیاس نیست با f1… راننده های سی سال پیش هنوزم میتونن تو نسکار شرکت کننو اول هم بشن … ولی راننده های ناسکارو عمرن تو f1 راهشون نمیدن

 3. |ZXE-LECLERC16|

  5

  1

  «فرمول یک شبیه کلاس درس ذرات فیزیکی برای بیگ بنگی های نسکار می باشد!»
  عالی ???
  یکی از بهترین مقاله های دوران کرونای سایت(شاید بهترینشون)
  گرچه که ایندی هم هر از گاهی از این دعواها داره ولی هر از گاهی هاش یه کم زیادن!
  مثلا این: https://www.aparat.com/v/vOics/%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A7%DB%8C_%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86_%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%B3_%D9%88_%D8%AA%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%A7_%D8%B3%D8%A7%D8%AA%D9%88_%7C_%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DB%8C_%DA%A9%D8%A7%D8%B1_%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%86%D8%AA%D9%88

 4. get f... up SEB

  5

  2

  وای پسر خیلی حال کردم خدایی دمتون گرم.عجب چیزی بود
  ولی انصافا فرمول یک یه چیز دیگس،البته خوب کلا تمایلات امریکایی ها در ورزش با تمام دنیا فرق داره
  مثلا تمام دنیا کشتی کج رو یه چیز فان میدونن چون همه میدونن همش نمایشه واقعی نیست هرچند که پولای کلونی توش جابجامیشه،ولی امریکاییها اغلبشون با اینکه میدونن نمایشیه ولی کاملا جدی میگیرنش و مثلا مثل طرفدارای فوتبال باهاش برخورد میکنن
  خلاصه مسابقه ماشین سواری بدون پیچ و شیکن رو من متوجه نمیشم

  • Mohammad.gh

   5

   0

   من هنوزم نمیفهمم چرا باید رو کشتی کجی که میدونن واقعی نیست و نتیجش دست گرداننده ها هستش شرط بندی کنن؟!
   آخه چرا؟!???

 5. Mohammad.gh

  5

  2

  آقا درباره کلارکسون گفتی ولی یه جمله معروفشو درباره نسکار نگفتی:
  آمریکایی ها چقدر راحت سرگرم میشن!
  منظورش این بود این نسکار هرجای دیگه دنیا بود کسی نگاهشم نمیکرد. مثل خیلی چیزای دیگه آمریکایی که از نظر بیننده های غیر آمریکایی هیچ جذابیتی نداره ولی تو آمریکا واسش سر و دست میشکونن
  کلا آمریکایی ها میخوان همش ساز خودشونو بزنن و بگن تو هرچیزی ما بهترینیم(که بدون واردات و دزدیدن نخبه ها و دانشمندای کشورای دیگه هیچی نمیشدن، کلا کشورش بر همین اساس شکل گرفته دیگه) مثال بارزش هم سیستم ایمپریال در مقابل سیستم متریک si و ازین قبیل چیزا

  • ....

   6

   1

   واقعا به نکته خوبی اشاره کردی
   آمریکایی ها چقدر راحت سرگرم میشن
   باز نسکار شرف داره به کشتی کج
   کشتی کج که کلا تعطیله حالا ی دوستی دارم میشینه فیلم های کشتی کج رو دانلود می‌کنه
   هعیییی

   • Mohammad.gh

    5

    0

    کشتی کج???
    نکته جالبش اینه دیگه همه میدونن ساختگیه، 20 سال پیش اگه بود میگفتیم کسی نمیدونه پشت پرده چه خبره، اما الان دیگه همه به چشم یه شو بهش نگاه میکنن
    cm punk از کشتی کج اومد ufc
    کل مبارزاتشو جمع کنی یه راند نمیشه تازه مبارزای رنک پایین
    چنان یاورشو استاد کردن…
    آمااا همین کشتی کج چندین برابر بیشتر از ufc طرفدار و بیننده داره
    واسه کشتی کج تو استادیوم های ورزشی بزرگ استیج میزنن واسه ufc سالن 15 20هزارتایی سالی 2بار اونم مسابقات خاص
    البته واسه ملتی که خانواده کارداشیان و امثالهم رو دنبال میکنن کشتی کج خودش پوئن مثبته

   • TRANS AM

    0

    0

    دوست عزیز معذرت میخوام کشتی کج کدومه مگه کشتی راست هم داریم که کشتی کج داشته باشین ؟ اونی که شما میگی اسمش کشتی کچ هست بقول آمریکایها
    Catch as catch can که ترجمه فارسیش تقریبا معادل این جمله میشه : به هر طریق و هر روشی و با استفاده از هر فرصتی ، موفقیت را بدست بیار : پایه و اساس و فلسفه وجودی کشتی کچ را از همین جمله کوتاه میتوان فهمید

 6. Asghar

  5

  5

  نمی دونم چرا وقتی در مورد چیزی که نه اطلاعات داریم و نه تا حالا نگاه کردیم حتما باید اظهار کنیم!!!!
  اگه نسکار مسخره بود یا اینکه راحت بود به قول شما اساتید اتومبیل رانی نه این همه طرفدار داشت نه اینکه راننده های فرمول یک مثل مونتایا و کیمی رایکونن که تو مسابقاتش شرکت داشتن می تونستن مقام کسب کنن.
  عدالتش از فرمول یک خیلی بیشتره
  یعنی تو امریکا که همه نگاه می کنن احمقن، فقط ماها عاقلیم که مسخره میکنیم
  خود فرناندو الونسو تو مصاحبش گفته بود نسکار ورزش سختیه…
  یعنی بزرگ هایی مثل جیمی جانسون و جف گردون و دارین زیر سوال می برین؟
  اون عکس بالا هم که زیرش نوشته شده قهرمانان نسکار غلطه…
  دو نفر فقط تو اون عکس تا حالا قهرمان شدن. اون عکس تیم جو گیبز رسینگ هست
  چرا در مورد چیزی که آگاهی نداریم حتما باید اظهار نظر کنیم؟ همین ورزش فرمول یک هم چند سال پیش همه مسخره می کردن…

  • MERC

   6

   4

   مسخره نیس, فقط در مقایسه با فرمول1 خیلی پیش پا افتاده اس, که هیچ مشکلی نداره
   مشکل اونجا شروع میشه که سعی میکنه خودشو با فرمول1 مقایسه کنه

   درحالی که یه ماشین نسکار توی یه پیست معمولی ممکنه از یه هاچبک هم شکست بخوره

   • Asghar

    4

    5

    پیست معمولی!!!!؟؟؟؟ یعنی چی!!؟؟
    لطفا برای اظهارات خود مرجع یا رفرنس ارایه دهید…

   • MERC

    5

    4

    توی گوگل کلمه race track یا circuit رو سرچ کن ببین چی نشونت میده, اون رو بزار به عنوان معمول

   • Asghar

    5

    4

    کلماتی رو که ذکر کردی معنیش میشه مسیر مسابقه (پیست) و شامل همه نوع پیست میشه که در اون مسابقه برگزار میشه(موتو جی پی، فرمول یک، ایندی کار، لمان و…)
    دوست عزیز شما که سرچ کردید خوب بلد هستید لطفا درمورد پیست های خیابانی نسکار هم سرچی بزن تا متوجه شی که چی به چیه و اون پیست ها چی میگن…
    قضیه هاچ بک و خودروی ناسکار رو توضیح ندادید لطفا یه کلمه یا چیزی بفرمایید در گوگل سرچ کنم به جوابم برسم
    یا از تجربه خودتون با هاچ بک در مسابقه نسکار بفرمایید
    کامنت پایین برا شما نبود، بلکه برا ثبت نظر بود که به اشتباه در حواب شما ثبت شد

   • MERC

    3

    3

    مگه اینکه ماشین نسکار بتونه اون هاچبکارو توی پیست نسکار شکست بده, در غیر اینصورت توی یه پیست “معمولی” سطح تکنولوژی بچگانه ماشینای نسکار حرفی واسه گفتن نداره
    فکر کنم جملاتم کاملا واضح باشن, احتیاجی به تحقیق و پژوهش نداشته باشن

   • Asghar

    2

    2

    اتفاقا به نیاز به تحقیق هست
    دوست عزیز جملات شما کاملا غیر فنی و غیر تخصصی است
    و وقتی بحثی اینگونه بخواد پیش بره، جواب های غیر منطقی مثل این رو همراه داره، شما اگه میرفتین road cours رو سرچ می کردین و نتایج اون رو مطالعه میکردین، می تونستین متقاعد شین، البته اگه می خواستید….
    پس بهتره در بحث غیر فنی و غیر منطقی شرکت نکنم
    با تشکر ?

   • MERC

    4

    2

    منم هیچ علاقه ای به ادامه این بحث ندارم, اصلا علاقه ای به شروعش هم نداشتم , فقط واقعیت رو گفتم ولی جنابعالی مثل اینکه مرزهای طرفداری کورکورانه رو جابجا کردی
    اشکال نداره, هرچقدر دوس داری وانمود کن که یه چیزی میدونی که بقیه نمیدونن, ولی تست های ماشین های نسکار توی اینترنت هست که راننده هاشون میگن اینا دایناسورن و اصلا واسه رانندگی خوب نیستن
    یه هاچبک کلاس 1600cc کاپ هم خجالت زدش میکنه, نسکاریا هیچوقت نباید اسم فرمول1 رو به زبون بیارن

   • Asghar

    2

    2

    بله کاملا درسته، شما اصلا در این زمینه نباید بحث رو شروع می کردین به این دلیل که اطلاعات لازم در این مورد رو ندارین، واقعیت از روی نتایج و منابع درست به دست می یاد، نه از روی سلیقه های شخصی که شما دارین ازش استفاده می کنین و بدون منبع مشخصی واز روی تفکرات خود حرف میزنین، چون از اول بحث تا الان حتی از یک منبع مشخص و رسمی هم سخن نگفتین، شما هنوز هم نتوستین تو سرچ کردن تون تو گوگل حجم و قدرت ماشینهای نسکار رو بدست بیارین ?
    و انتهای تمام حرف هاتون با یه هاچ بک 1600cc خلاصه شده و انگار با ماشینهای حجم بالاتر آشنایی ندارین…?
    پس با همون هاچ بک با دنیای موتوراسپورت ادامه بدین..
    با آرزوی موفقیت برای شما و دایناسورها ?

   • سید علی حسینی

    2

    0

    دوست عزیز قرار نیست که هر کسی که نظر میده دانش ادرین نیوی رو داشته باشه یا اگر حتما درست طبق استانداردهای موجود یا استاندارد های شخص دیگه ای باشه رو بده…نظر دادن یه چیز شخصیه و هر کس آزاده که بگه چی فکر میکنه، اینجا جامعه موتوراسپورت توی ایران هستش، هر کسی که به یه چیز چهارچرخ یا دو چرخ که سریع بره علاقمنده، حالا از یه سری مسابقات بیشتر خوشش میاد از ی سری کمتر، از یه سری مسابقات بیشتر میدونه از یه سری کمتر و….؛ میاد هر چی که دوست داره رو میگه و قسمت نظرات هم واسه همین گذاشته شده…لازم نیست که همه چیز رو بدونیم…بیان چیزی که دوست داریم و چیزی که دوست نداریم تخصص نمیخواد

   • Asghar

    2

    2

    دوست عزیز بیان چیزی که دوست داریم و دوست نداریم تخصص نمی خواد ولی، ایراد و به سخره گرفتن هر ورزشی در سطح حرفه ای موتور اسپورت دنیا نیاز به تخصصی بالا در حد و اندازه دانش مایکل والتریپ و ادرین نیوی داره،
    تفاوت است بین ابراز عقیده و استهزا‌ء
    امکان داره به راننده ای علاقه نداشته باشیم، ولی باید احترام بذاریم.
    اینجا جامعه موتور اسپورت ایران است…،؛
    با تشکر ???

   • MERC

    2

    2

    واقعا شرمنده که حوصله ندارم بگردم تو اینترنت واست لینک تست هارو پیدا کنم و بفرستم, بماند که فرستادن لینک اینجا خلاف قوانین سایت هستش
    و واقعا متاسفم که شما احتیاج داری یه دانشمند بیاد وقتشو تلف کنه و مقاله بده که ماشین نسکار چقدر ضعیفه
    و دلیل اینکه همش اسم هاچبک رو میارم اینه که ماشین ضعیفتر از هاچبک توی دنیای موتوراسپرت نداریم , البته به غیر از ماشین نسکار, و نکتش اینه که چقدر این ماشین 800 اسب بخاری افتضاح هستش واسه رانندگی

    اگه قرار باش که علمی توضیح بدم که باید چند صفحه فقط واست رانندگی رو تعریف کنم و خصوصیات یه ماشین مناسب رانندگی رو بگم

    ولی تنها چیزی که در این لحظه میتونم بگم اینه که متاسفم برای شما و بیشتر برای خودم که اینقدر سر یه مساله که مثل روز واسه همه روشنه با یه فنبوی بحث کردم??‍♂️??‍♂️??‍♂️

   • Asghar

    1

    0

    ماشین های نسکار ۸۰۰ اسب بخار قدرت ندارن ????
    اگه بخوام توضیحی از رانندگی داشته باشم ، به یقین به حرف های فرناندو النسو توجه میکنم که تر جمه اش داخل خود همین سایت موجود می باشد
    ??????????????????
    https://f1iran.com/65016/%d9%81%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%88-%d8%a2%d9%84%d9%88%d9%86%d8%b3%d9%88-%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%82%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d9%86%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%a7%d8%b1/
    لااقل از این مطمئن هستم که من و شما از فرناندو النسو در مورد نحوه صحیح رانندگی و دنیای موتور اسپورت بیشتر آگاهی نداریم
    واقعیت کاملا برا مشخصه و بحث با شما در مورد هاچ بک ۱۶۰۰ هم تاسف بار ?

  • Asghar

   3

   2

   ممنون از اینکه نوشته زیر عکس رو اصلاح کردین ( کنسنت، کایل بوش، هملین، ادواردز ) تیم جو گیبز ریسینگ
   در بحث پخش تلویزیونی مسابقات سالانه ۱۶ مسابقه در شبکه فاکس اسپورت و ۲۰ مسابقه از ان بی سی پخش می شود.
   و در سال های مختلف شبکه های تلویزیونی متفاوتی از آمریکا با قرارداد خود با نسکار پخش می کنند.
   از همه دوستان خواهش دارم نام شبکه ای که این مسابقات را بصورت زنده و رایگان تحت پوشش قرار میدهد را نام ببرید.

 7. Asghar

  3

  4

  در ضمن مونتایا از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ در نسکار رانندگی کرده یعنی از سن ۳۲ تا ۳۸ سالگی اونجا بوده
  الان کیمی رایکونن با سن چهل سالگی تو فرمول یک داره رانندگی می کنه
  این پست خیلی مقرضانه نوشته شده
  این یه نمونش بود فقط…

  • O.Sh

   3

   2

   توجه کنید که این ورزش با 1/6 مخاطب های فرمول یک دوبرابر درآمد داره

 8. O.Sh

  2

  4

  توجه کنید که این ورزش با 1/6 مخاطب های فرمول یک دوبرابر درآمد داره

 9. Motorwayz

  2

  2

  ممنونم بابت مطلب بسيار خوبتون.
  با در نظر گرفتن قدمت بالاي هر ٢ نوع مسابقه ( فرمول يك قديمي تر ) كاملا جفتشون قابل احترامن. هر كدوم با تغييرات كلي كه داشتن توي اين سالها، يه كليت بزرگتري رو دنبال ميكنن ( پيست بيضي و كلاسيك بودن در نسكار و دنباله روي high tech بودن در فرمول يك )
  در نسكار اگر تله متري وجود نداره و همه مهندسا هر كدوم يه آچار تخت توي دستشونه ، چون سنت اون مسابقات اينجوريه و طرفدارا ميان كه دعوا و زدو خورد ببينن كنار مسابقه!!
  زحمتهاي زيادي كشيده شده تا اين مسابقات به اينجا رسيده اما نبايد طرفداراي اين ٢ رشته به جون هم بيفتن چون كاملا متفاوت هستن. من خودم فرمول يكي هستم اما از اونايي كه دارن ميگن نسكار كسل كنندست تقاضا ميكنم اگه پاتون به آمريكا رسيد هرگز اين مساله رو به زبون نياريد چون توهين به مقدساتشونه . ?

  • Asghar

   3

   2

   اولین فصل ناسکار ۱۹۴۹
   اولین فصل فرمول یک ۱۹۵۰
   نسکار و فرمول یک در دو کلاس جداگانه و غیر قابل مقایسه با هم قرار دارند مسابقات چرخ باز و چرخ بسته، و در نسکار تمام مسابقات در پیست های بیضی انجام نمی شود
   در مورد درگیری و زد و خورد در نسکار به ندرت و خیلی کم پیش می آید، همانطور ما در فرمول یک هم داریم، مثل در گیری های نلسون پیکه، ایرتون سنا ، مایکل شوماخر و درگیری کیمی رایکونن با مارشال در مسابقه مالزی

   • Mohammad44

    4

    3

    اصغر اقا ولی بالا بری پایین بیای فرمول 1 خیلی بهتر از نسکاره شما فقط آمادگی بدنی راننده های فرمول رو با نسکاری ها مقایسه کن و …
    هر چند نظرات متفاوته ولی فکر کنم اینجا اکثریت با فرمول 1 حال کنن

 10. Asghar

  3

  3

  آقا محمد عزیز من نیومدم که بگم نسکار بهتر یا فرمول ۱، هر کدوم مخاطب خاص خودش و داره و ارزش های خاص خودش را، من هم مخاطب نسکار هستم و هم فرمول ۱، ولی قرار نیست از چیزی که آگاهی و اطلاعات نداشته باشیم براش شمشیر در بیاریم، آمادگی راننده نسکار هم قطعا اونقدر پایین نیست که میتونه تو ایندیاپلیس با سرعت میانگین ۲۰۰ مایل یعنی ۳۲۰ کیلومتر در ساعت، ۳ ساعت رو مسابقه بده.
  بهرحال نظرات متفاوت هستند ولی خرد جمعی، خرد برتر نیست.

  • ....

   2

   2

   دوست عزیز شما برو چهارتا فرد معمولی که تا حالا مسابقات ماشین نگا نکردن رو پیدا کن
   و ازش بپرس کدوم رو ترجیح میدن!
   البته قبول دارم مقایسه این دو مسابقه از لحاظ فنی اصلا درست نیست
   اما تو بخش حساسیت نسکار حرفی واسه گفتن جلو فرمول یک نداره

   • Asghar

    2

    0

    بله، اگه از اون چندتا آدم معمولی که با دنیای موتور اسپورت آشنایی ندارن سوالاتی بشه احتمال داره جوابهای خیلی عجیب و غریبی هم بشنوی که اینجا گفتنش جایز نیست ??????
    درضمن بحث سر این نیست که کدوم بهتر یا بدتر، بحث سر اینه که چرا با چیزهای که آگاهی نداریم می جنگیم

   • ....

    2

    0

    اصغر جان:هیچ کس از بدو تولد همه چیز دان نبوده
    بالاخره از یه جایی باید شروع بشه
    منظور بنده نقطه صفر بود

 11. mahyar

  2

  0

  هر کدوم از این رشته های ورزشی جذابیت های خاص به خودش رو داره . مثل هول دادن های همدیگه تا بتونن جلو بزنن (صحنه های عجیب و جذابیه که ما توی فرمولا یک نمی بینیم .)
  اما خوب من خودم به شخصه فرمولا رو به نس کار ترجیح میدم .
  به نظرم فرمولا یک از هر نظر نسبت به نس کار جذابتره .
  اما این دوتا رو نمیشه با هم مقایسه کرد .

  • Asghar

   0

   0

   بله امین جان، من اصلا ادعای دانا بودن ندارم، از سال 2003 تا حالا فرمول 1 رو دنبال میکنم، ابتدا به وسیله مجله ماشین که هر ماه نتایج و اخبار و به چاپ می رسوند، و بعضی اوقات مقالات*** و بعضی اوقات ***، و بعد با فراگیر شدن اینترنت، یوتیوب و شبکات sky f1 و..
   از همون موقع طرفدار رایکونن بودم، الانم طرفدار همون هستم ، ولی حرف من این بود که چرا باید برا بالا بردن ارزش رشته فرمول ۱ ، به رشته ورزشی دیگه ای توهین بشه! اونم به صورت غیر علمی….

   • Asghar

    0

    0

    ادمین محترم متوجه نمیشم چرا در کامنت من اسم دو نویسنده ای که من آوردم رو سانسور کردین؟!
    اولا، مخاطب فکر می کنه من کامنت خودم و به اون صورت نوشتم و جوابیه من ناقص هست…
    دوما، اینها از نویسندگانی بودند که سالها پیش در اوایل دهه ۸۰ یعنی زمانی که کمتر کسی تو ایران دنبال کننده این ورزش بود در مورد فرمول یک مقاله می دادن
    ممنون اگه علتش رو برای من روشن کنید
    باتشکر ?????

   • سید علی حسینی

    0

    0

    با توجه به تجربه هایی که در این زمینه در این چندسال(از نام بردن برخی افراد بدست اومده) در قوانین سایت گذاشتیم که نام شخص یا وبسایتی رو اجازه انتشار ندیم

  • Asghar

   0

   0

   بله دوست عزیز و کاربر گرامی mahyar ، نظر خود را کاملا زیبا فرمودید و نظر شما برای من محترمه ????
   من خودم هم از طرفداران قدیم موتور اسپورت هستم و بیشتر شاخه های اون رو دنبال می کنم و مثل موتوجی پی ، فرمول یک، نسکار، داکار و ….
   هر کدوم هم برای من جذابیت و ارزش خاصی داره

 12. نوذر

  0

  0

  مسلما دیدن ناسکار بعد از فرمولا وان برای ما خیلی عجیب و خسته کننده است. اما اگر وارد موضوع بشیم شاید بتونیم بفهمیم چرا در آمریکا طرفدار داره. رقابت خیلی فشرده تره در ناسکار و پیست بیضی باعث میشه که از نفر اول تا دهم فقط یک ثانیه فاصله با هم داشته باشند و این ایجاد هیجان می کنه. و چوت خیلی از مردم در مسیر های بیضوی خاکی دور مزرعه با ماشین های دست ساز رقابت کرده اند از این وضع لذت می برند. راننده ها بسیار با شخصبت هستند و در خارج از مسابقات الگوی رفتاری و غیره هستند. مسابفات قابل احترامی است ولی مقایسه آن با فرمولا وان کمی غیر منصفانه. آخه فرمولا وان لامصب نهایت تکنیک در ساخت ماشین و رانندگی است. نقطه تزمز و خط ریسینگ و غیره در آن اثر داره… با ناسکار نباید مقایسه بشه.