Register

19 + پنج =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – جنسن باتن قهرمان جهان سال 2009 رقابتهای فرمول یک و همتیمی سابق لوییس همیلتون بیان کرده است که همیلتون نمی تواند با اسطوره های پیشین فرمول یک مقایسه شود.

باتن که در پادکست تاک اسپرت شرکت کرده بود، در پاسخ به این سوال که آیا او بهترین راننده تاریخ است و اینکه در کنار دیگر اسطوره ها قرار می گیرد اینگونه پاسخ داد:

شما نمی توانید مقایسه کنید اصلا، او در تیمی بوده است که کاملا به فرمول یک تسلط داشته است، او به عنوان یک راننده کارش را فوق العاده انجام داده است و تمام خواسته های تیم را براورده کرده است اما در طول فصل این تیم مرسدس بوده است که دست برتر را داشته است اما شما نمی توانید او را با دیگر راننده های دوران قبلی مقایسه کنید، آن موقع ورزش متفاوتی بود!

[videojs_video url=”https://hw7.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/d94f12fdbcc2c211e86ca356819b32c317535445-480p__48928.mp4″ width=”752]

 

جنسن باتن پس از انکه در سال 2009 با تیم براون جی پی قهرمان جهان شد به تیم مکلارن پیوست و با لوییس همیلتون همتیمی شد. باتن در سال 2017 در مورد خاطرات دوران همتیمی بودنش با همیلتون بیان کرده بود:

در اولین فصلی که باهم همتیمی شده بودیم، من تا نیم فصل بالاتر از او قرار گرفته بودم و شخصا با من خوب بود ولی می شد گفت که اواز این موضوع رنج می برد و فشار رویش بود، ناگهان رفتارهای او تغییر کرد و عجیب و غریب رفتار می کرد. اگر هم صادقانه بگویم فکر نمی کنم که او از من خوشش میامد. در ترکیه 2010 نیز که نزدیک بود باهم تصادف کنیم اوضاع بین ما دو نفر کمی بهم ریخت. مسئله این بود که من پشت سر او بودم و یک ثانیه با او فاصله داشتم و حال تیم به او پیام داده بود که باید مدیریت سوخت انجام دهی، سپس او نیز به تیم در جواب این رادیو گفت:

جنسن داره به من نزدیک میشه، اگر من سرعتم رو کم کنم جنسن از من عبور میکنه؟ تیم: نه لوییس نه!

تیم مکلارن در مورد این دستور تیمی به باتن هیچ اطلاعی نداد و باتن به محض اینکه دید همیلتون کندتر شده است از او عبور کرد:

همیلتون کنترل خودش را از دست داد و دیوانه وار رفتار می کرد کنار من قرار گرفت باهم رقابت چرخ به چرخی را داشتیم، لحظات ترسناکی بود که می توانست باعث شود هر دو نفر از مسابقه خارج شویم. سپس رفتیم روی سکو و همیلتون مستقیم به سمت من آمد و گفت که تو از دستور تیم سر پیچی کردی! “پیش خودم گفتم بابا بیخیال تو برنده مسابقه شدی!” من در جواب به او گفتم که نه من اصلا از دستور تیم خبری نداشتم و اطلاعی به من داده نشد. همین مسئله باعث شد که همیلتون فکر کند که تیم به سمت من جانب داری می کند ولی جالب تر اینجا بود که او هیچوقت نگفت که چرا باید تیم از من حمایت کند! آن هم وقتیکه ما در حال ثبت یک یک دو هستیم، به جز مهندسای مسابقه ای ما بقیه افراد تیم کوچکترین اهمیتی نمی دهند(Flying F…) که چه کسی اول و چه کسی دوم می شود.

 

زمان گذشت و ما باهم رفیق ماندیم ولی بهترین دوست های هم نماندیم. در سال 2012 هم در پیست بلژیک بعد از تعیین خط دوباره اوضاع به هم ریخت!(توضیح دلیل کند بودن لوییس همیلتون در مرحله تعیین خط بلژیک 2012) .باتن بعد ها از رابطه خارج از پیستش با همیلتون، رفتار او را همچنان عجیب غریب نام برد و از او به عنوان شخصی یاد کرد که به طور کل از شکست خوردن از همتیمی خودش متنفر است.

جنسن باتن در همین پادکست بیان کرد که مکس ورشتپن سریعترین راننده ای است که تا به الان سوار خودروی فرمول یک شده است.

43 دیدگاه

 1. amiiir

  6

  14

  جانسن باتن خدایش دیگه داره زیادی ……. می کنه باید یه جا ترمزش رو کشید.

  • Farid_Lambo

   12

   0

   به نظر من اصلا نباید یک راننده با راننده دیگه مقایسه بشه. از اساس اشتباه میدونم. به قول فتل که گفته بود من نمیخوام شوماخر باشم میخوام فتل باشم. اکثر این کل کل ها و دلخوری ها هم از این مقایسه های بی مورده

 2. Amir MH

  14

  17

  اگر موفقیت های هم تیمی تو نمیتونی داشتی باشی و تو اوج ببینیش حرفهاتم تحت تاثیر همین حسادت بچه گانه قرار میگیره.لوییس راننده بسیار بزرگیه و ثابت شده. با احترام به فن های جنسن باتن

 3. بیژن

  9

  6

  نکنه انتظار داشتی دل بده قلوه بگیره همینه که متفاوتش کرده رحم نباید داشته باشی تو مسابقه و مقایسه کردن راننده ها و قهرمان ها با هم کار اشتباهیه به نظر من چون هیچوقت شرایط یکسان نیست . ولی دوتا هم تیمی تو یه تیم رو میشه مقایسه کرد .

 4. بردیا

  12

  2

  مکس واقعا خیلی سریع هست ولی خب هیچ کس با ردبول الان نمیتونه قهرمان جهان بشه

 5. Mehdi mozafari

  12

  6

  تو بهترینی جنسن.بی خیال
  برای رد حرفهای ایشون همین بس که میگه همیلتون را نمیشه با قبلی ها مقایسه کرد، اما خودش مکس را بهترین راننده دوران میدونه.اون هم در حضور اسطوره هایی مثل سنا و شوماخر

  • ....

   6

   8

   “برای رد حرفهای ایشون همین بس که میگه همیلتون را نمیشه با قبلی ها مقایسه کرد، اما خودش مکس را بهترین راننده دوران میدونه.”
   با اختلاف خیلی زیاد برترین کامنت همینه
   فوق العاده بود…
   این یارو تو سالی تونس لوئیز رو شکست بده که میشه گفت اون سال لوئیز از لحاظ روانی مشکلات بزرگی داشت از رابطه با نامزدش گرفته تا اخراج پدرش از مدیریت برنامه هاش
   فقط ی حسود میتونه اینارو بگه

 6. Just _seb

  11

  6

  رانندگی بیست اخلاق ورزشی صفر

  • Amin.SV

   0

   2

   دوست گرامی جنسن باتن همیشه بعد پیروزی و شکست رفتار درست و حرفه ای داشته, حتی بعد اینکه یکی باهاش برخورد پیدا کرده و مسابقه شو خراب کرده بود.راجع به اخلاقش به هیچ وجه نمی‌شه ایراد گرفت و شما ناراحتی که یه نفر دیگه هم اومده حرف همه ما و طرفدارای فرمول یک رو گفته که ایشون این تعداد برد و قهرمانی هاش بیشتر بخاطر قدرت مرسدس بوده.هیچ کس نمیگه همیلتون خوب نبوده ولی ۶ تا قهرمانی!!!!!!! اصلاً

   • yas

    1

    0

    امین خان. منظور جاست سب، لوییس بود، نه باتن

 7. iman

  11

  10

  صحبتاش در مورد همیلتون منطقیه،لوییز راننده بسیار خوبیه ولی جزو بهترین راننده های تاریخ نیست،ولی در مورد بهترین راننده تاریخ بودن مکس خیلی تردید هست از نظر من

  • ....

   1

   7

   ایمان جان راننده مورد علاقت مثل تو فکر نمیکنه
   و منطقی نیست که بگیم از آلونسو بیشتر میفهمیم!

   • iman

    2

    2

    امین جان منظورم اینه که از نظر من جزو سه چهار تای اول نیست ولی مسلما اگه بخوایم از ده راننده نام ببریم لوییز تو اون لیست جایگاه بالایی داره، البته این نظر منه که نهایتا چهارده پونزده ساله این ورزش رو دنبال میکنم و از قدیمیتر ها فقط یه سری کلیپ و فیلمهای کوتاه دیدم ،ولی اصولا منم فکر میکنم که هر کس رو باید به زمان خودش سنجید همونطور که مثلا من میگم مارادونا بهترینه ولی خیلیای دیگه مسی رو بهترین میدونن

   • Hassan Mohebbi

    2

    5

    خخخخ. خیلی جالبه. الان جنسون باتن داره این حرفا رو میزنه شما قبول ندارید و میگید الونسو بیشتر میفهمه.
    تا الان من جایی ندیدم الونسو بگه لوئیس بهترین تاریخ یا در سطح شوماخر و سناست. فقط یه بار پنج راننده انتخاب کرد که لوئیس یکی از اونا بود.
    اینم بگم چند وقت پیش الونسو هم گفته بود مکس بهترینه اون موقع هم همین نظر رو داشتی و ایا با خودت گفتی الونسو بیشتر میفهمه؟!!

   • ....

    0

    2

    حسن محبی:
    حرف های باتن ….بیش نیست با این توضیح “برای رد حرفهای ایشون همین بس که میگه همیلتون را نمیشه با قبلی ها مقایسه کرد، اما خودش مکس را بهترین راننده دوران میدونه.”
    اما اینکه بین ۵ راننده برتر تاریخ قرار گرفته از تظر آلونسو ک هم تیمیش بوده پس یعنی راننده خوبیه

 8. Ehsan m

  8

  9

  حرف حسابه
  تو یه تیم قوی بودن دلیل نمیشه جزو بهترین ها باشی….جزو بهترین ها بودن بیشتر از داخل پیست به رفتار و اخلاق آدمها تو دنیای بیرون داره….دقیقن بخاطر همین مساله ست افرادی مث شوماخر و کیمی و فرناندو و سب برای کسی مث لوییس دست نیافتنیه….

  • Ali

   2

   6

   Ehsan
   شوماخر راننده ی بزرگیه ولی رسیدن به ناندو کیمی و سب؟؟ شما اینا رو برای لوئیس ارزو میدونی؟؟

   • Ehsan m

    1

    0

    از تعداد قهرمانی صحبت نمیکنم…صحبت از نوستالژی ای میکنم که توسط راننده خلق میشه واسه مردم،،،،و در این زمینه دقیقن لوییس حتا به سب و کیمی و فرناندو هم نخواهد رسید چه برسه سنا و میشایل

  • ....

   0

   12

   :)))))) بهتره بگی آلونسو کیمی و فتل در حد لوئیز نیستن
   جدا از کل کل تو این سایت
   بهتره بدونیم الان لوئیز داره با شوماخر مقایسه میشه و چ بخوایم چ نخوایم رفته بین برترین ها و اسطوره های فرمول یک!دقیقا جایی ک حداقل از فتل کیمی آلونسو باتن و امسالهم خبری نیست!

   • Hassan Mohebbi

    4

    1

    دوست عزیز امین جان
    الان لوئیس فقط از لحاظ تعداد برد و قهرمانی یا بهتره بگیم از لحاظ اماری داره با شوماخر مقایسه میشه، نه از نظر شاخص‌هایی چون محبوبیت، مهارت و … .
    این رو هم باید بگم اون زمانی که کیمی و الونسو داشتن تو پیست و تو دوران اوج شوماخر باهاش رقابت می‌کردن و تو بعضی مسابقات اون رو شکست میدادن در حد و اندازه‌های شوماخر نیستن ولی … بگذریم، بی خیال.
    بهتره بدونیم اونایی که قهرمان شدن لیاقتش رو داشتن، حالا چه یک بار چه ده بار چه صد بار.
    در بزرگی شوماخر همین و بس که تو سال ۲۰۱۲ با داشتن ماشینی در حد ردبول الان تو موناکو پل میزنه ولی … .
    الان فقط با امار لوئیس در حد و اندازه شوماخر و اسطوره‌های قبلی‌ست. فردی که در طول فعالیت حرفه‌ایش همیشه یه ماشین رقابتی یا تو این چند سال اخیر یه ماشین یه سطح بالاتر داشته، ماشینی که تو دورای اخر بالاستیک‌های ازبین رفته سریع‌ترین دور مسابقه رو میزنه، تازه اونو به مهارتش ربط میدن ولی وقتی تو ژاپن نمیتونه سبقت بگیره هزار جور بهونه میارن، واقعا نمیدونم که اون موقع اون مهارت ذاتی که حرفش رو میزنن کجا رفته؟!!

   • Ehsan m

    0

    0

    امثالهم با ث(3 سه نقطه) ست

   • Nando14Alo

    3

    0

    تو راست میگی همیلتون غر زن که دائما میگه لاستیکام رفته اما چند دور آخر سریعترین دور رو میزنه خوبه.
    آلونسو-کیمی-سب جز تاپ ترین راننده های تاریخ هستند.هم از لحاظ رانندگی هم از لحاظ اخلاق.
    کسی که ۶ ساله بهترین ماشینو داره و اکثرا ضعیف ترین همتیمی ها رو داشته خوبه!!!
    حتی با همتیمیش هم هیچ رقابتی نداره. تا حالا هزار بار عبارت “والتری من جیمز هستم” رو شنیدیم و برد رو از بوتاس گرفتن تا سلطان رو به زور قهرمان کنن و بگن بهترین راننده تاریخه.

 9. Shitil

  6

  2

  باتن گفته سریعترین! کجا گفته بهترین؟!

  • iman

   2

   4

   حالا سریعترین یا بهترین

 10. Amir5

  3

  1

  اگه باتن میگفت هرکی غیر از مکس‌ من قبول میکردم

 11. Hassan Mohebbi

  12

  4

  دوستان لوئیس فن از صحبت‌های جنسون ناراحت نشید، اخه از هر نظر هم حساب کنیم دو سه فصل هم‌تیمیش بوده و باهم رقابت کردن هرچی باشه بیشتر از ما از احوالاتش خبر داره. از ده متری ماشین فرمول یک رد شده، سوارش شده، سکو اورده، برد اورده، اصلا چرا اینا رو بگیم یک کلام قهرمان فرموله یکه. الان دوتا دیگه مصاحبه بکنه میشه وینلوو و نیکو رزبرگ ثالث. تا مطابق میل ما صحبت میکنن جنتلمن و اخلاق حرفه‌ای دارند وقتی خلاف نظر ما حرف میزنن، اصلا راننده نیستند اینا.
  در کل میخواد حرف اون بنده خدا که گفت همیلتون بهترین راننده بریتانیاست رو رد کنه.
  در کل میخواد بگه اگه یه همتیمی قوی داشته باشه از خود بی خود میشه و یجورایی هالک میشه (شوخی کردم جدی نگیرید). رابطه‌ش خاص میشه. همین این فصل، مصاحبه بعداز مسابقه باکو و تعیین خط اسپانیاش رو ببینید یا تو همین سایت بخونید، دقیق گویای همین حس و حال لوئیس هست. رابطه‌اش با نیکو و الونسو هم خیلی خاص بود. کلا با همتیمی قوی مشکل داره. الان تنه با سباستین رابطه خیلی خاص دارند که اونم اگه یه روزی همتیمیش بشه و یا تو رقابت قهرمانی باهاش باشه رابطشون مثل قبلیا میشه، شک نکنید. همچنین میخواد بگه اگه این سه سال همتیمی قوی داشت شاید تعداد قهرمانیش تو عدد سه باقی میموند. و دیگه هیچ‌کس اون رو با قبلیا مقایسه نمیکرد.
  الان لوئیس تو کل این چند سالی که تو فرمول یک هست تو همه فصل‌ها ماشین رقابتی در حد قهرمانی داشته. از ۲۰۰۷ تا الان به جز ۲۰۱۳. یعنی ۱۲ سال ماشین برای قهرمانی داشته، کدوم راننده این‌قدر شانس یا حامی داشته که بتونه همیشه واسه قهرمانی رقابت کنه. الان تو این چند سال رقیب راننده‌های مرسدس برای قهرمانی هم‌تیمی‌هاشون بودند.
  و در مورد مکس هم شاید طرفدارشه و اونو بهترین و سریعترین میبینه البته با توجه به اون ماشینی که سوارش هست.

  “سپس رفتیم روی سکو و همیلتون مستقیم به سمت من آمد و گفت که تو از دستور تیم سر پیچی کردی! “پیش خودم گفتم بابا بیخیال تو برنده مسابقه شدی!” من در جواب به او گفتم که نه من اصلا از دستور تیم خبری نداشتم و اطلاعی به من داده نشد.”
  “باتن بعد ها از رابطه خارج از پیستش با همیلتون، رفتار او را همچنان عجیب غریب نام برد و از او به عنوان شخصی یاد کرد که به طور کل از شکست خوردن از همتیمی خودش متنفر است.”
  این چند خطش هم خیلی جالبه مخصوصا این قسمت که پیش خودش گفته بابا بیخیال تو برنده مسابقه شدی.?
  در کل من که به اینا اهمیت نمیدم. 《لوئیس و باتن و وتل و …. همه اینا که قهرمان شدن لیاقتش رو داشتن.》 پس این‌که کی بهتر از کیه یه بحثیه که هیچ وقت به نتیجه نمیرسه. یکی مثل من که طرفدار کیمی هستم، میگم واسه من کیمی از همه سریع‌تره و بهترین راننده تاریخ هست. هر کسی برای خودش یه نفر رو بهترین میدونه. پس من که اهمیت نمیدم کی چه تعداد قهرمانی و برد اورده. برام رانندگی راننده‌های مورد علاقه‌ام از همه چیز مهمتره حتی از برد و قهرمانی.
  گرنده کیمی، گرنده چارلز و گرنده L4NDO ?

 12. mojtaba

  8

  3

  خلاصه کلام اینکه لوییز تا وقتی اخلاق داره که برنده باشه

 13. 55red16

  3

  0

  خارج از بحث
  این آخر هفته مال ما بچه های موتوراسپورته
  هم موتو جی پی هم فرمول یک
  خواستم یادآوری کنم

 14. just.jeep

  7

  8

  دیگه کم‌مونده ننه قنر هم بیاد در مورد لوئیس اظهار نظر کنه.تو خودت تنها قهرمانیتو با براون جی پی آوردی که حداقل هفدهم ثانیه از همه سریعتر بود.از قدیم گفتن پشت هر آدم‌ موفقی حرفه.تیم و طرفدارا از رانندشون قهرمانی میخوان اینکه اخلاقش چطوره اونم بیرون از پیست یه مسئله کاملا شخصیه.اریک‌ کانتونا دیگو مارادونا و …اسطوره شدن و این هیچ ربطی به اخلاق نداره.حالا باتن هم اومده داره عقده گشایی میکنه.اونایی هم‌که میگن همیلتون اخلاق نداره میتونن برن فیلیپه ماسا یا رایکونن الگوشون قرار بدن.???

  • قلندر

   0

   0

   چه عقده گشایی داره میکنه شکست دادتش اگر شکست خورده بود اونقوت میتونستی بگی اینکه یکبار هم گفتم لویس تصمیماش و‌ انتخاباش خیلی خوب بودن نمیدونم خدا چی توش دیده اینقد بهش داره حال میده

 15. ....

  8

  8

  جناب باتن تو چ بخوای چ نخوای لوئیز تو جایگاه اسطوره های فرمول یک خواهد بود
  و اگه هردو رکورد شوماخر رو بشکنه
  تنها کسی خواهد بود ک صاحب رکورد های پول برد و قهرمانی ساله!
  این یعنی وقتی کتاب رکورد های فرمول یک رو باز میکنی بالاتر از همه لوئیز رو میبینی
  اون پایین پایین ها هم یکی هست ک فقط ب خاطر دیفیوزر تونسته ی قهرمانی سال بیاره

  • Arash

   0

   0

   دیفیوزر منظورت قهرمانی کی بود؟؟
   همونجا برخودتون رفتین توی یک تیم هیولا سوار بعد بقیه شدن ..
   از 2000 میگم
   2000 تا 2004 مایکل شوماخر
   2005 تا 2006 آلونسو
   2007 کیمی
   2008 لوییس همیلتون
   2009 جنسن باتن
   2010 تا 2013 فتل
   اینجا خبری از کامبک نبود ولی یک بنده خدایی بقدری خرشانس بود که میشه عصر هایبرید
   وگرنه تا حالا ده بار رکورد مایکل جابه جا کرده بودیم البته منظورم
   مایکل اسطوره و افسانه ای بود دست نیافتنی
   ولی خب رکورد شو جا به جا می‌کردیم
   ولی حالا یکی مثل لوییس پشت هیولا نشسته قهرمانی میاره
   یک عده دستور تیمی میدن بعد یک گندی میزنن که نمیشه جمعش کرد
   گاهی وقتا بهتره یک سری به گذشته بزنیم
   تا قبل از عصر هایبرید
   جنسن و لوییس و آلونسو با خاک یکسان کرد فتل
   اصلا از این جمله آخرم برداشت اشتباهی نکنید
   منظورم یعنی فتل همه شون رو شکست داد
   در ضمن در کامنت بالا گفتی بهتر از آلونسو نمی‌فهمیم
   فکر کردی اون اسمه فتل رو میاره ؟؟؟
   برچی از کسی که دو بار شکست خورده اسمی بیاره کسی که دو بار قهرمانی رو ازش گرفت
   کسی که …..

  • Saeed

   2

   1

   صرفا جهت اطلاعت

   توی سه فصلی ک باهم همتیمی بودن مجموع امتیازات جنسون باتن بیشتر بوده :)))))))))))

   • ....

    1

    1

    خورشید بدان بزرگی را لکه ای ابر ناپدید کند
    ی فصل بد خیلی چیزا رو بد میکنه

 16. NavasaN

  8

  2

  من طرفدار همیلتون نیستم.اما فکر میکنم نظر باتن در مورد مکس هم در واقع بیشتر برمیگرده به مشکلش با همیلتون!

 17. نیما

  4

  4

  چیزی که واسه من جالبه کسایی هستن که رانندگی باتن رو ندیدن و فکر می کنن از روی حسادت حرفی زده!
  چند وقت پیش باتن گفت که لوئیز سریعترین هم تیمی که داشته و کسی بهش چیزی نگفت
  باتن جزو معدود آدمایی بود که رانندگی تمیزش ناشی از استعداد نابش بود و شاید تنها نقطه ضعفش که خودش اعلام کرد به دما رساندن تایرها بود که از دلایل ضعفش در تایم گیری بود!
  خلاصه جهت گیری بی منطق نکنید باتن بهتر از همه و در شرایط بسیار آروم تری با لوئیز مسابقه داده

 18. The fastest #5

  5

  3

  من فقط دوست دارم ورشتاپن همتیمی همیلتون باشه و از شکست ورشتاپن لذت ببرم نه به خاطر حسادت بلکه به خاطر آبروی فرمول یک یه همتیمی وحشتناک مثل فتل یا همیلتون خیلی واسه ورشتاپن شوکه کننده ست چه بسا لکلرک هم به راحتی این مالدونادوی المثنی رو به گریه میندازه

 19. Empt1984

  7

  6

  خداوكيلي ديگه داره مغرضانه صحبت ميكنه
  مگه ميشه با اين همه قهرماني و پل به يكي بگي همش شانسيه همش بر ميگرده به ماشينت
  بكش بيرون داداش با اين حرفا نميتوني خرابش كني

  • Ehsan m

   4

   2

   چرا نشه وقتی ماشینت 7ساله سریعترین و بهترین ماشینه توی پیسته و تمام تیم کمر به خدمتت ببندن،،،،،هر کیو بذاری تو اون ماشین قهرمان میشه…..و جالبه همون ماشین حاصل مشاوره های شوماخر به مرسدسه

  • yas

   1

   0

   کجای حرفش گفته شانسی بوده؟؟؟؟
   متن به این سادگی رو هم مغرضانه می‌خونین؟؟
   پیش‌فرض‌های ذهنی رو قبل از خوانش متن، از مغزتون پاک کنید.
   در مورد حرفای باتن هم نظری ندارم

 20. Mahdi.s

  0

  2

  Empt1984
  کاملا باهات موافقم