فرمول یک ایران – متیا بینوتو، مدیر تیم فراری از جزئیات مربوط به توافق بین راننده هایش، سباستین فتل و چارلز لکلرک در مسابقه فرمول یک روسیه پرده برداشت.

فتل که مسابقه روسیه را از رده سوم آغاز کرد، در استارت مسابقه با استفاده از خلا پشت (اسلیپ استریم) راننده موناکویی و بدون مواجهه با دفاع در پیچ دوم از او سبقت گرفت و جایگاه اول را کسب کرد. صحبت هایی که بین چارلز لکلرک و تیم رد و بدل شد، نشان داد که این بخشی از استراتژی مورد توافق قبل از مسابقه بوده و به سباستین فتل دستور داده شده تا پیشتازی را به هم تیمی خود برگرداند. البته راننده آلمانی از اجرای دستورات تیمی سر باز زد. وی بعد از این که اذعان کرد چارلز لکلرک به اندازه کافی نزدیک او نیست فاصله اش را با هم تیمی خود افزایش داد. فراری تلاش کرد تا با پیاده سازی استراتژی پیت استاپ خود، دوباره چارلز لکلرک را به پیشتازی مسابقه برگرداند که البته با مشکل خرابی خودروی سباستین فتل و آمدن ماشین ایمنی مجازی به پیست، این طرح شکست خورد و در نهایت لکلرک مسابقه را در رده سوم پشت سر لوئیس همیلتون و والتری بوتاس به پایان رساند.

مدیر تیم فراری پس از اتفاقات مسابقه روسیه گفت:

با نگاه به مسابقات گذشته، در روسیه ما می دانستیم که پیشتاز بودن در دور اول بسیار مهم است زیرا به طور طبیعی اگر شما از اول استارت بزنید، مسابقه را در همان رده به اتمام می رسانید.

به عنوان یک تیم، پیروزی برای ما کلیدی بود، بنابراین تصمیم گرفتیم که مهم ترین چیز برای ما، کسب رده اول و دومی در دور اول باشد زیرا با کسب این رده ها ما به نوعی می توانستیم سرعت را مدیریت کرده و رده و مسابقه را کنترل کنیم. چنین اتفاقی رخ داد و بدون مشکل قابلیت اطمینان [فتل]، ما رده هایمان را بعد از پیت استاپ حفظ می کردیم.

ما توافق کردیم که بهترین روش برای کسب رده اول و دوم در دور1 این است که اول از همه هیچ خلا پشتی به همیلتون ندهیم، زیرا این کار به او برتری می داد، ما تصمیم گرفتیم تا چارلز به سباستین اسلیپ استریم دهد تا جلوی همیلتون قرار بگیرد. این چیزی بود که ما درباره آن بحث کردیم و به توافق رسیدیم، سب شروع فوق العاده ای را داشت و قبل از پیچ شماره یک از همیلتون سبقت گرفت، چارلز به سب اسلیپ استریم نداد بلکه سب به طور طبیعی و غریزی اسلیپ استریم گرفت. ما از سب خواستیم که جایگاهش را تغییر دهد چونکه این قرارمان بود.

آنچه را برنامه ریزی کرده بودیم در استارت مسابقه رخ داد، از این رو با خود فکر کردیم که درستش این است که از سباستین درخواست تعویض جایگاه را داشته باشیم. در نهایت راننده ها ممکن است که دیدگاه های متفاوتی داشته باشند اما این چیزی است که ما با این دو درباره آن بحث می کنیم.

ما ابتدا از سباستین خواستیم که رده را پس دهد، اما در آن مرحله از مسابقه صحبتش منصفانه بود که گفت شاید چارلز به اندازه کافی نزدیک او نباشد و ممکن است ما در پیست زمان از دست دهیم. پس از آن سباستین کاملا سریع بود و نسبت به چارلز در پیست برتری کسب کرد.

متیا بینوتو، چارلز لکلرک و سباستین فتل - بلژیک 2019

متیا بینوتو، چارلز لکلرک و سباستین فتل

از بینوتو پرسیده شد که آیا استراتژی پیت استاپ های فراری برای تعویض جایگاه بوده است؟ و او پاسخ داد:

آندرکات علیه فتل به دلیل برگرداندن رده به چارلز نبود. چارلز به پیت آمد زیرا لاستیک های چپ عقب او از بین رفته بود و زمان مناسبی برای پیت او بود.

می دانستیم با آوردن هر دو راننده مان به پیت، با پیشتازی همیلتون، در برابر ماشین ایمنی آسیب پذیر می شویم. بنابراین تلاش کردیم تا می توانیم با سب در پیست باقی بمانیم.

سپس لاستیک های سباستین در حال از بین رفتن بود و درخواست پیت کرد. سباستین پشت چارلز خارج شد اما مسابقه تمام نشده بود و فرصت های زیادی درباره بهترین گزینه [پیروز مسابقه] وجود داشت.

91 دیدگاه

  • Amin

   8

   28

   اتفاقا این استراتژی بهترین استراتژی ممکن بود
   هم یک دو میکردن و هم افتضاح سنگاپور برا لکلرک جبران میشد
   ولی خب بد شانسی آوردن و خراب شد
   ب نظر میرسه استراتژیست های فراری سر عقل اومدن

   • H.farahani

    17

    6

    Amin
    کاملا برعکس.استراتژی کلا اشتباه بود.معمولا استراتژی بعد از ریس بد یا خوب بودنش روشن میشه ولی این یکی قبل ریس اشتباه بودنش معلوم بود.بیایید یه نگاهی به شرایط دو تیم بندازیم.فراری ماشین برتر تو کوالی و کفی که با تایر برابر سبقت رو تقریبا غیر ممکن میکنه.مرسدس هم میدونه این نکته رو و برای همین میخواد این تفاوت تایر رو ایجاد کنه و بر خلاف فراری با مدیوم شروع کنه.یه چیز دیگه دور بودن مکس بود که این استراتژی رو تبدیل به یه پلن برد-برد میکرد.مرسدس چیزی تو استارت از دست نمیداد و از اول خودشون رو سه و چهار در نظر گرفته بودن.(اگه رده ای هم به راننده پنج میدادن به راحتی پس میگرفتن چون اون قطعا مکس نبود)اولین شانس اختلاف زمان پیت و اومدن سیفتی بود که همین طور شد.شانس دوم اختلاف پیس مرسدس و سافت با فراری مدیوم بود که حدودا یک ثانیه بود به علاوه برتری مرسدس تو سکتور سه که امکان سبقت میداد.(حداقل تئوری)پس درسترین کار برای فرای این بود که هر کاری رقیب تو کیو دو کرد رو تکرار کنه.حداقل برای یکی از راننده هاش.در اون صورت عملا هیچ شانس برای برد مرسدس نبود.
    نکته دیگه اینکه اینقدر همه چیز رو سیاه و سفید نبینیم.هم سب و هم شارل دیروز حق داشتن.چیزی هم که ازش به عنوان توافق یاد میشه یه دستور تیمی مطلق برای تلافی سنگاپور بود. و اگه توافقی باشه باید به عقل سب شک کرد که تنها شانس برد رو از خودش گرفته.در واقع فراری روغن ریخته رو نذز امامزاده کرده بود.چون سب در هر صورت از همیل رد میشد تو استارت حتی با استارت یکسان.بخاطر اختلاف تایر و ماشین.اگر هم استارتش بهتر از شارل بود رده رو پس میداد تا یر به یر بشن.شارل حق داشت چون توافق(بخونید دستور)این جوری بود.سب حق داشت چون میدونست تو رقابت اخر ریس با لوییس ثانیه ها مهم هستن به علاوه اینکه میخواست سرعتشو رو هم نشون بده.اینکه سب رده رو پس میدادحتمی بود ولی اخر ریس اینکارو میکرد.کار تیم تو پیت هم عادلانه نبود ولی منطقی بود.دقیقا مثل سنگاپور که عادلانه نبود ولی پر از دلیل و منطق درست.حتی اگر ماشین سب خراب نمیشد و تیم بخاطر پیت دیرتر فتل برد رو از دست میداد باز کار درستی بود.همون طور که جمله (سرتو پایین بنداز و کار احمقانه نکن )تو سنگاپور درست بود.اینکه ارزش و شأن تیم حتی بالاتر از برد یه ریسه.فتل اگه میخواد این چیزا دیگه تکرار نشه باید تو کوالی خیلی بهتر عمل کنه.
    نکته دیگه انتقاد به سرعت پایین بوتاس بود که کاملا بر نامه ریزی شده بود و ابتدای ریس بوتاس در حال ذخیره بنزین و تایر بود تا بعد از پیت فراری ها کندشون کنه.بعد از سیفتی کار هم پس از اینکه شارل حمله رو رها کرد و بوتاس مجبور نبود دفاعی برونه تایماش نزدیک همیل بود.اختلاف چهار ثانیه ای هم بخاطر دفاعش بود.
    همیل فنای عزیز اگه کسی میگه همیل دیروز خوش شانس بود ناراحت نشید.اولا که خوش شانسی منافاتی با عالی بودن همیلتون نداره.دوما که واقعا خوش شانس بود که تو روزی که عالی بود یه برد تقریبا ساده رو گرفت.با عملکرد ضعیف تر هم برنده بود(به فاصله اش با شارل بعد از پیت نگاه کنید که بعدا صفر شد).با عملکردی که داشت اگر شانس باهاش یار نبود امکان برد داشت ولی کارش خیلی سخت بود.ولی تعهدش به خودش تحسین برانگیز بود.اونجا که بعد از پیشتازی میتونست کمتر تهاجمی باشه و اینقدر پی سریعترین تایم و فاصله باز کردن نباشه.چون میدونست که بعد از ریس خواهند گفت که شانس و فلان و …و داشت سرعتشو نشون میداد که بدون سیفتی هم شانس برد داشته.
    خیلی از عرایض بنده ربطی به کامنت شما نداشت. و کلی بود.

   • پرهام تحصیلی

    5

    7

    کامنت شما خیلی طولانی بود اما واقعا مفید و منطقی، پس نمیشد تایید نکنم. دوستان اگه کامنت طولانی میخوان بزارن یک نگاهی به این کامنت داشته باشن

   • Ahmad VETTEL

    6

    5

    جناب فراهانی کامنت خیلی خوبی بود
    ففط در مورد تعیین خط نمیشه از فتل انتظار داشت که از این بهتر باشه.چون تو تعیین خط ماشین سبکه(بدلیل سوخت کمتر) و اون تعادلی که لازمه برای سب وجود نداره
    ولی تو ریس پیس فتل جبران میکنه این ضعف رو

   • Helder

    12

    1

    فتل سریعتر بود..استراتژی برای راننده کندتر تو پیست !!!والا بخدا این خنده داره دوستان ..تعجب میکنم چطور حرف های مدیر فراری رو تایید میکنید ..بنده خدا مجبوره یه چیزی بگه تا رسانه هارو اروم کنه ..فراری با دستور هایی که داد اونروز یه فاجعه به وجود اورد ..استراتژی قبل از مسابقه داریم ..حین مسابقه هم داریم ..هیچکس نمیتونست بگه قبل از مسابقه فتل سبقت میگیره از همیلتون ..همه دیدن چه استارت بهتری داشت ..همه دیدن فتل سریعتر بود و رد میشد ..حیف ماشینش خراب شد …لکلرک دید فتل به مراتب سریعتر هست رفت رو مخ تیم تا فتل رو بندازه جون مرسدس ها بره رو سکو ..بچه جون تو بدون فتل هیچی نیستی ..میخورنت مرسدس ها ..امیدوارم فتل بره از فراری ..هر تیمی جز فراری باشه ..ببینم این لکلرک چه میکنه .

   • maranello

    4

    4

    برای کاربر امین کلاه از سر بر میدارم
    این آقا برای هر کامنت جوابی داده و حتی منتقد اول ادمین ها هم هست
    موفق باشی

   • Behnam380

    1

    0

    اگه صحبت بینوتو درست بود (فتل راننده اوله) وبدون توجه به این موضوع هم باز اول فتل باید به پیت میرفت چون پیشتاز بود و اگر خرابی ماشین فتل رو در نظر نگیریم فتل به راحتی فاصله باز میکرد و چند دور بعد لکرک لوییس رو کند میکرد و به پیت می‌اومد و فتل با ۱۵ ،۲۰ ثانیه اختلاف با لوییس اول میموند و لکرک دوم یا سوم میشد.

   • Hassan Mohebbi

    1

    0

    دوست عزیز فراهانی، همیشه از کامنتات لذت میبرم و شاید نقدی بر بعضی جاهاش داشته باشه ولی در کل از خوندن کامنتات خیلی لذت می‌برم.
    یه چند وقت نبودید انشالله که اتفاق خاصی نیافتاده باشه براتون و انشالله همیشه صیحیح و سالم باشد.
    موفق باشید در پناه خدا

   • امین

    2

    0

    راست میگه بهترین استراتژی بود چون تیمش ۱،۲ رو قشنگ هدیه گرفت از فراری

  • Alirezzza

   10

   1

   تو کانال فرمول یک ایران موقع گزارش مسابقه از قول تیم به چارلز تو رادیو گفته شد (فشار بیار سب رفته پیت) یعنی آندر کاتش کن و اگه درست باشه با این قسمت حرف بینوتو((آندرکات علیه فتل به دلیل برگرداندن رده به چارلز نبود)) مغایرت داره

   • Amin

    3

    12

    با احترام ب ادمین های کانال باید بگم یکم دارن اشتباه میزنن
    اولا ک تو روسیه لکلرک زودتر اومد پیت و فتل رو آندرکات کرد
    اما اگه منظور سنگاپور هست اونجا دیگه لکلرک باید فتل رو اوورکات میکرد چون بعد از فتل رفت پیت ک عملا غیر ممکن بود
    در ثانی تو سنگاپور ک ب لکلرک نگفتن فتل رفته پیت بشار بیار!
    اگه روسیه باشه ک لکلرک زودتر رفت پیت
    پس ی جای کار میلنگه

 1. Amir MH

  26

  8

  همون‌طور که لوییس و سب با هم رابطه خیلی خوبی دارن بعضا ما لوییس فن ها از جمله خود من به سب علاقه دارم و بسیار خوشحال میشم از بردش .ولی این حرفهای بینوتو بسیار غیر منطقی و رفتار چارلز نه تو این گرند پری بلکه اکثر گرند پری ها بسیار بسیار ناپخته و بچه گونه بود.چارلز هیچوقت به پای راننده هایی مثل سب و لوییس نخواهد رسید چون علاوه بره خوب رانندگی کردن باید اخلاق حرفه ایی هم داشت.

  • Amin

   -2

   40

   با اینکه لوئیز فن هستم با نظرت مخالفم
   لکلرک ب سطح لوئیز رو نمیدونم
   اما قطعا ب فتل خواهد رسید
   در ثانی اینکه ی راننده غر میزنه ربطی ب اخلاق نداره بهش گفتن ب فتل خلع پشت بده تا لوئیز نتونه بیاد بعدشم دفاع نکن تا فتل بره
   بعدش رده رو میدیم
   لکلرک هم وقتی دید لوئیز با مدیوم داره باهاش میاد فهمید ک احتمال سبقت وجود داره برا همین درخواست ردشو داشت چون عملا کسی ک باید جلو لوئیز دفاع میکرد فتل بود نه لکلرک
   البته با این فرض که فتل با توجه ب لاستیک ب تو استارت ب راحتی از لوئیز رد میشد

   • Akbar (Ghasemi)

    19

    10

    😁
    اینهمه نفرت تو وجودت اصلا اجازه نمیده حتی با خوندن حرفهای بینوتو متوجه بشی رده یک حق خود فتل بود نه شارل چون اصلا طبق برنامه عمل نکردن و اتفاقا توی انبورد باید ببینی که شارل با شیطنت به سمت لوویس رفت استارتو و عملا دست فتلو گذاشت تو پوست گردو
    بینوتو هم میگه سب خودش اسلیپ استریمو گرفت بازم نمیخوای بپذیری؟!
    بازم میگه فتل سریع تر بود بازم نمیپذیری؟!
    سنگاپور چی کشک چی؟

   • Amin

    1

    23

    اکبر:آقای دوست دار همه
    الان میشه بگی از کدوم حرفای بینوتو برداشت کردی ک رده اول حق فتل بوده؟

   • kakolokia

    13

    3

    امین خان همیشه نظرات متعصبانه و کاملا جانب دارانه میدی ..
    همیشه آتیش راه میندازی ..
    کاش کمی به دقت متن رو میخوندی مثلا اینجا :

    بینوتو : (( چارلز به سب اسلیپ استریم نداد بلکه سب به طور طبیعی و غریزی اسلیپ استریم گرفت.))
    بینوتو: ((ما ابتدا از سباستین خواستیم که رده را پس دهد، اما در آن مرحله از مسابقه صحبتش منصفانه بود که گفت شاید چارلز به اندازه کافی نزدیک او نباشد و ممکن است ما در پیست زمان از دست دهیم. پس از آن سباستین کاملا سریع بود و نسبت به چارلز در پیست برتری کسب کرد.))

  • امید نورمحمدی

   5

   0

   Amir MH واقعا نکات خوبیو اشاره میکنی. روسیه پارسال که به بوتاس دستور تیمی داده شد اون خیلی حرفه ای پذیرفت. بعدش داستانها درباره بوتاس گفته شد و هنوز هم گفته میشه ولی بنظر من باید از رفتار حرفه ای بوتاس تمجید بشه… نتیجه دستورات تیمی مرسدس و واکنش راننده هاش و نحوه مدیریت تیم قهرمانیهای پیاپی لوییس و مرسدس و پیشرفت فصل به فصل بوتاس در جدول بهترین راننده ها نمود داره…

 2. ZOTAX.VETTEL

  15

  8

  واسه مونزا هم لکلرک برخلاف دستور تیمی عمل کرد ولی چون مسابقه رو برد گفتید اوکیه و بخشیده شدی خب اینجا هم اجازه می دادید شاید سب برنده می شد ( در صورت DNF نشدنش ) بعدشم بخشیده. تازه کلی هم فاصله ایجاد کرده بود. در ضمن لکلرک هم دفاع میکرد باز سب عبور می کرد ، همون پیچ یک و دو یا نهایتا یکی دو دور بعد .
  ————–
  جدا از موارد بالا واقعا ناله های این بچه دیگه اذیت کننده شده . موقعی که پیشتازه تیم باید سکوت کنه که ایشون مسابقه بده و راننده اول هم تا اونجایی که می تونه کمک کنه ولی وقتی عقب می افته باید کل تیم و مود های موتوری بسیج بشن تا بتونه یه سبقت بگیره .
  البته جناب حسینی نظرشون اینکه کاملا طبیعیه و اگر غر نزنه قهرمان نمیشه ( اینو تو پادکستتون گفته بودید ).

 3. farshid f1

  8

  24

  حرفاش کاملا درست و منطقیه. حتی اگه فتل رو تا آخر پشت لکلرک نگه میداشتن تا همیلتون نتونه سبقت بگیره هم کار عجیبی نبود چون قبلا همین کار رو زمان کیمی کرده بودن ولی متاسفانه از دید دوستان هر اتفاقی بیوفته جز پیروزی فتل مشکل تیم و ماشین و لکلرک بوده و هر پیروزی فتل نتیجه استعداد بی اندازه ی خودش بوده.
  امیدوارم راه فراری و فتل زودتر از هم جدا بشه تا از این بحثای خسته کننده راحت بشیم.

  • امین

   6

   7

   بله بنظر شما منطقیه و تمام!!!!
   بقیه بحث ها خسته کننده!!!
   راننده به وضوح سریعترو اونقدر نگه داشتن که پشت بچه لوس و غرغرو شماره ۲ برگرده (شماره ۱ رو حتما میشناسید) .
   من مطمئنم همه بعد پیت چارلز هی میگفتن پس چرا فتل رو نمیارن؟؟؟؟
   حالا شما بیا از منطق صحبت کن که همیشه حرف شما منطقیه و فتل فن همیشه غیرمنطقی.
   باشه شما درست میگی»«

 4. Amin

  1

  32

  استراتژی فراری کاملا مشخص بود
  این طوری میخواستن حداکثر امتیازات رو بگیرن
  ولی خب ماشین خراب شد و همه چی چرخید
  برد فتل تو سنگاپور ی نامردی محض بود
  چون ب لکلرک نگفتن،اینجا هم‌ جوابشو گرفت
  دم لوئیز هم گرم
  ب قول یکی از بزرگان ک اسمش یادم نیست
  راننده خوب باید تو روزی ک شانس پیروزی نداره یا خیلی پایینه بتونه پیروز بشه
  و قطعا لوئیز بهترین راننده تاریخ تو این زمینس
  و ژاپن چ رقابتی رو خواهیم دید‌…

  • THE MINDBLOWER

   21

   5

   برد فتل تو سنگاپور نامردی محض بود؟؟؟؟؟؟
   هیچ دستور تیمی ای که داده نشد تازه تیم به لکرک اجازه حمله میده و اجازه دفاع رو از میگیره.
   دیگه مشکل سب نیست شارل کوچولو نمیتونست باهاش بمونه چه دیروز و چه سنگاپور(سنگاپور که سه بار شانس داشت که باهاش بمونه و نموند)روسیه رو هم که شیختون گفت سب سریعتر بوده دیگه نیازی نیست که ما بگیم.
   مود موتوری میدن به لکرک سب سریعترین دور میزنه بقیش هم که همه دیدن.
   در مورد لوییس موافقم باهات که لامصب وقتی فکرشم نمیکنی خودشو میندازه وسط و میبره.
   شک ندارم اگه فراری گندکاری استراتژی رو نمیکرد و سب بیرون نمیرفت بازم لوییس میبرد یا با فاصله زیر 1.5 تموم میکرد(دقت کنید بونو بهش گفت تارگت+15 که باعص میشد سافتش اخر مسابقه ببلعه همرو).
   خداییش کارش تو موندن با لکرک عالی بود.دمش گرم برد حقش بود.

   • Amin

    0

    19

    داداش شما چرا نمیخوای این موضوع رو تموم کنی
    اولا راننده جلویی رو باید زودتر میآوردن پیت
    ک تو جواب این گفتن پیت فتل در جواب پیت مکس بود!باشه آقا قبول اون طوری فتل ردشو حفظ میکرد اما چرا ب لکلرک نگفتن ک فتل داخل پیت هست؟لکلرک قطعا میتونس تایم بهتری رو بزنه،اگه گفته بودن هم لکلرک اول خارج میشد و هم فتل توسط مکس دیگه آندرکات نشده بود،موضوع مثل روز روشنه
    چون میدونستن اگه ب لکلرک نگن اون فشار نمیده و این طوری هم لکلرک و هم لوئیز آندرکات میشن

   • THE MINDBLOWER

    7

    9

    دوستانی که میخان میزان منطق دوست عزیزیمون رو بدونن همراه باشن:
    “They’re not great but I don’t want you to stop me,” Hamilton tells Mercedes of the state of his tyres.

    تایرهام عالی نیستن ولی نمیخوام که منو بیارین پیت!

   • THE MINDBLOWER

    3

    2

    سید پارت دومش چرا نیومد؟؟؟؟؟؟؟؟

  • Mehrdad

   15

   3

   امین بیخیال شو خستمون کردی زیر هر پست میریم بخث سنگاپور رو کشیدی وسط
   حرفی غیر از نداری کلا؟
   انگار فرمول یک دیدن رو از سنگاپور ۲۰۱۹ شروع کرده باشی

   • kakolokia

    8

    2

    در زمینه حرف های همیشه گی امین فقط میشه به بقیه طرفدارای همیلتون تکیه کرد!

    من با اینکه همیلتون رو دوست ندارم اما این فصل و با این نتایج دیدم نسبت به رانندگی همیلتون و جایگاهی که تو مرسدس نسبت به بوتاس داره تغییر کرده و بارها ازش تعریف و تمجید کردم و به شخصه از این به بعد نظرات و انتقادات ناجوانمردانه نسبت به همیلتون رو بی پاسخ نمیگذارم و از همیلتون جاهایی که نیاز میبینم دفاع می کنم ..

    و امیدوارم طرفدارای همیلتون هم در مواجه با افرادی مثل امین همین کار رو انجام بدن ..

   • Seb_MOV

    0

    0

    ندید جواب اینو توروخدا، نخونید کامنتاشو… کامنتای منو در نقد رویکرد ایشون تایید نمی‌کنن ولی نیازی هم نیست، همه‌تون چه فتل فن چه لوییز فن چه فراری فن و چه مرسدس و چه طرفدار لکرک و مکس کافیه ۲۰ کامنت اخیر ایشونو تو پستای مختلف و در مباحث مختلف بخونید… تاحالا فکر می‌کردم دکتر آدم فضاییه، ولی خوشبختانه تنها نیست… تعصب و نفرت از یه حدی که رد شه به چیزای دیگه‌ای تبدیل می‌شه… بگذریم، نخونید به‌نظرم… ارزش وقت و انرژی و اعصاب گران‌بهاتونو نداره، ربطیم به طرفداری نداره…

  • H.farahani

   6

   3

   Itg
   کدوم قسمت تایید صحبت شما بود؟شما گفتید لکی قربانی شده در حالی که قرار قبل ریس برای تلافی سنگاپور بود و بس.دوست عزیز خلع پشت که ماچ نیست به هر کی خواستی بدی و به یکی نه.راننده پشت سری اونو میگیره.چه هم تیمی باشه چه رقیب.اینکه سب از لوییس رد میشد که واضح بود.اینقدر اختلاف تایر بود که با استارت یکسان هم رد بشه.هیچ کس قربانی نبود.توافقی برای تلافی سنگاپور بود که باید اجرا میشد.همین

   • itg

    0

    9

    h. farahani
    دیروز میگفتن که سب خودش رد شده نفراول مسابقه کل حواسش معطوف همیلتون بود توی فیلم واضح میشه دید لکرک کاملا سمت حرکت حضرت فتل رو باز گذاشت کل اینا قراری بود که گذاشتن و بینوتو توی مصاحبه اعلام کرد طرفدارهای ایشون به هیچ وجه قبول نمیکردن که قرارشون این بوده و کلی حرف بی سند در جواب من نوشتن بعدشم در افق محو شدن بینوتو قرار نیست توی مصاحبش جوری اعلام کنه که مشکل درونی تیمشو بروز بده اول مسابقه فقط و فقط تماس بین راننده های فراری پخش شد و گاراژ تیم در آخر با لطفا و التماس لکرک قانع کرد حالا شما میدونی و منطق خودت

  • kakolokia

   7

   1

   بینوتو : (( چارلز به سب اسلیپ استریم نداد بلکه سب به طور طبیعی و غریزی اسلیپ استریم گرفت.))
   بینوتو: ((ما ابتدا از سباستین خواستیم که رده را پس دهد، اما در آن مرحله از مسابقه صحبتش منصفانه بود که گفت شاید چارلز به اندازه کافی نزدیک او نباشد و ممکن است ما در پیست زمان از دست دهیم. پس از آن سباستین کاملا سریع بود و نسبت به چارلز در پیست برتری کسب کرد.))

 5. miladleclerc16

  4

  11

  به نظر من هم عملکرد تیم خوب بود و هم جفت راننده ها مهم نیست چطوری ولی نتیجه اونی شد که توافق کرده بودن شایدم میشد استراتژی دیگه ای پیاده کرد ولی این نتیجه ای بوده که از قبل بهش رسیده بودن و میبایست اجراش میکردن (تا قبل از خرابی موتور)
  تازمان خروج سب از پیت همه چی اوکی بود خرابی موتور باعث شد همه چی بریزه بهم که اونم تقصیر هیچکس نیست
  من که از همشون راضیم واقعا عالی بودن هم تیم و هم جفت راننده ها

  • Nohed81

   9

   9

   اره خدایی باهات موافقم، با اون پریدنش همه رو پوکوند، لامصب کینگه دیگه نمیشه کاریش کرد، بخدا اف ۱ بدون فتل اصلا دیدن نداره، اونایی که موافقن دستا بالا، 👌موفق باشید

 6. siamak

  8

  10

  بحث اینه که اساسآ هیچکدام از دو راننده فراری برای تصمیمات و دستورات تیمی زیاد تره خرد نمیکنند و اهمییتی برای این تصمیمات و فرامین قائل نمیشن ! هرکی فکر پیروزی خودشه و تفکر تیمی و نهایتآ پیروزی فراری براشون در درجه دوم اهمیت قرار گرفته !!
  هرکدام از حضرات فکر میکنند فراری با این عقبه و تاریخچه طولانی ، سرمایه گذاری میلیاردی کرده و دوسه هزار پرسنل تیم رو بسیج کرده که مثلآ آقای … رو اسطوره و قهرمان کنه ! درصورتیکه مسآله درست برعکس اینه ، تیم با پرداخت دستمزدهای کلان به راننده هاش بعنوان یکی از پارامترهای موثر میخاد در وحله اول پیروزی تیمی و کسب افتخار برای نشان تیمش رو هدف قرار بده و قهرمانی هریک از رانندگان در اولویت بعدی قرار میگیره .
  دستیابی به این هدف در گرو تفوق مدیریت تیم بر عوامل اجرائی است ، چیزی که فعلآ فراری و بینوتو فاقد اونه و مدیر تیمش هیچگونه تسلطی بر رانندگانش نداره ،
  روابط بین رانندگان هم که دیگه مقوله ای دیگر است که نیازی به شرح آن نیست ! میمیک صورت هرکدامشان پس از هرکدام از مراحل یک گرندپری ( تمرینها ، رده بندی و ریس ) و رفتارشان با یکدیگر دقیقآ روابط عاشقانه و بسیار دوستانه بین همیلتون و رزبرگ رو در بیننده تداعی میکنه !!
  نشون میده فراری بغیر از مشکلات فنی و مسائل مربوط به تحقیق و توسعه ماشینش ، مشکلات مهمتری از قبیل اقتدار مدیریتی و نا هماهنگی لازم بین رانندگانش رو هم داره یدک میکشه !

   • THE MINDBLOWER

    0

    1

    ویلنوو فکر کرد فراری ماشین رو به سلیقه راننده اولش توسعه میده و از مسابقه 6 فصل به اینور واسه سب پشت هم مشکل پیش نمیاد.

 7. iren

  11

  2

  این مسابقه کاملا نشون داد که بینوتو هرچقدر در بحث فنی قابل هست در بحث مدیریت راننده ها ناکامه.

  از طرف دیگه بازم نشون داد لکلرک هنوز خام هست.
  لکلرک بسیار با استعداده. و این اعتراضها در رادیو نشون میده بسیار جاه طلب هست و این فوق العاده هست. جمع استعداد و جاه طلبی میتونه بسیار عالی باشه. اما باید یک نفر در کنارش باشه تا کنترلش کنه. وگرنه جاه طلبی یک شمشیر دو له هست.

 8. Ahmad VETTEL

  13

  4

  انگار هیچکی این بخش حرفای بینوتو رو نخونده یا نخواسته بخونه:
  ((سب شروع فوق العاده ای را داشت و قبل از پیچ شماره یک از همیلتون سبقت گرفت، چارلز به سب اسلیپ استریم نداد بلکه سب به طور طبیعی و غریزی اسلیپ استریم گرفت))
  یعنی فتل بدون کمک چارلز هم سبقت میگرفت و اول میشد
  یعنی الان این سوال مطرحه که وقتی آقای بینوتو میدونی فتل خودش رد شده و کمک لکلرک تاثیری تو استارت خوبش نداشت دیگه چرا باید رده رو پس میداد؟
  حالا خوبه خود بینوتو گفته حرف فتل منصفانه بود ولی ما اینجا افرادی داریم که مصر هستن فتل برنامه تیمی رو بهم زده

  • Akbar (Ghasemi)

   12

   4

   شارل باید طبق توافقی که میگن شده چپ میموند و جلوی فتل
   دقیقا عکس اینکارو کرد رفت راست و وسط موند! جوری که لحظات ابتدایی قشنگ همیلتون و فتل داشتن سر خلا و قرار گرفتن میجنگیدن اگه همیلتون ساف داشت تو استارت مطمئن ام شیطنت شارل باعث میشد فتل نتونه خلاش رو بگیره

   غرغر توی رادیو بحثش از شیطنت تو مسابقه جداست اینکارش به تیم ضربه میزنه مثل مونزا

   این توافق رو اگه سب پذیرفته از سادگیش تعجب میکنم

   همیلتون با مدیوم قاعدتا رده رو به سب میداد از طرفی قبل ازینکه سرعت همیلتون به فاز بهره گرفتن از خلا برسه سب گرفتش و شارل اگه نمیخواست خلا بده هم دیگه نمیتونست پس از اول سب اشتباه کرده این توافقو کرده چون خودش عملا پذیرفته پشت لکلرک بمونه و شانس پیشتازیش رو از بین برده

   • iren

    6

    3

    نمیدونم حرفت چقدر درسته چون دقیق لحظه استارت رو یادم نیست. اما همه میدونیم استارتهای سب فوق العاده هست و حتی اگر مرسدس سافت داشت بازم فتل توی پیستی مثل سوچی که مستقیمی خط استارت نسبتا طولانی تره میتونه به راحتی بیشتر از یک رده رو کسب کنه. حالا جلوش هر راننده ای با هر تایری باشه.

 9. sadegh.f1

  8

  7

  همه مسابقه المان یادتون هست دیگه ؟؟؟ فتل از رده 20 شروع کرد اخرم دوم شد ….
  تو استعداد فتل شک دارید ….؟؟
  همه می دونن فتل ماشینی می خواد که جلوش حسابی بچسبه به زمین و متاسفانه فرراری همچین ماشینی برای فتل محیا نکرده ولی همه استراتژی های و مودهای موتور برای بچه ای غر غرووایی به نام لکرک هست …
  سنگاپور که فتل برد اولا اینکه فتل چون تو باد لوییس بود زودتر لاستکش خراب شد مجبور شد زودتر بره تو پیت دوما این برد فتل ظاهرا خاری شده تو چشم لکرک که میگه باید استراژی ها همش به نفع من باشه ….
  در خصوص روسیه خوبه خوده بینوتو اعلام کرده که لکرک فضا خلا نداده به فتل و فتل سریع تر از لکرک بوده ولی چون می خواستن دهن این بچه رو ببندن دستور تیمی دادن که خوشبختانه فتل تبعیت نکرد …
  و کلام اخر بیرون پریدن فتل از ماشین هزار تا حرف داشت و ناراحت هم نبود از اینکه dnf شده …

  • FerrariF2004

   0

   10

   این مود هایی که میگی برای لکرک هست رو شما از کجا دیتاش رو دیدی؟ میشه بگی ما هم بریم ببینیم هر راننده از چه مود موتوری استفاده میکنه؟

   • REZA.M

    2

    1

    در مورد مودهای موتور کاملا مخالف هستم با دوستمون.ولی در مورد اینکه ماشین لکلرک بهتر بوده کوچکترین شکی ندارم.
    مثلا توی بحرین تنظیمات کمبر ماشین لکلرک و فتل اونقدر متفاوت بود که با یه نگاه ساده هم مشخص و قابل تشخیص بود.حتی مپینگ موتور هم متفاوت بود.اما در مورد اینکه میگی فتل چرا پل نمیگیره.
    میشه بفرمایید فتل چرا توی تعیین خط پل نمیگیره ولی توی ریس پیست رو آتش میکشه؟
    جوابش سادست.چون یه تیم نابغه مثل فراری اومده و ماشین براساس راننده تازه کارش توسعه داد و ساخته.

   • sadegh.f1

    1

    0

    تو رادیو این بچه نگفت به مود موتوری سریعتر نیاز دارم و تیم بهش داد…..
    اصلا نگاه می کنی مسابقه رو ….

 10. E46-M3

  13

  2

  فرق فراری و مرسدس جدا از بحث فنی و استراتژی تو اینه که مرسدس راننده ای مثل بوتاس داره که کاملا مطیعه و حرف گوش کن،حتی اگه اولی را ازش بگیرن و تقدیم هم تیمیش کنن جیکش در نمیاد،بر خلافش تو فراری لکلرک جوانه و تشنه پیروزی،میخواد خودشو ثابت کنه ولی بعضی وقتها تیمو به حاشیه میبره،فراری نتونه این قضیه را مدیریت کنه ضربه بزرگی میخوره

 11. Ferrari7

  15

  3

  داره به وضوح چرت میگه داره میگه
  « به طور طبیعی اگر شما از اول استارت بزنید، مسابقه را در همان رده به اتمام می رسانید.»
  تو سوچی فقط دو نفر که پل پوزیشنشو داشتن تونستن برنده بشن
  اونوقت داره میگه «سب لاستیک عقبش از بین رفته بود ودر خواست پیت کرد» پس چرا دور بعد از شماره ۱۶ نیاوردینش پیت در صورتی که بلافاصله بعد از پیت استاپ شماره۱۶ در خواست پیت استاپ کرده بود
  این رفتارها واقعاً اعصاب خردکن و خسته کننده شده یک هزارم از این رفتارها رو تو تیمهای دیگه نمیبینیم واقعا باید گل گرفت تو این تیم فرراری

 12. Mehrdad

  14

  4

  یا بزارین باهم رقابت کنن یا راننده اول دوم رو مشخص کنین این مسخره هارو تموم کنین
  هیچ شانسی برای قهرمانی ندارن و این جنگ درون تیمی راه انداختن سال بعد که امتیاز جفتشون از صفر شروع میشه کشته میده فراری

  سنگاپور بوتاس به همیلتون کمک میکنه جیمز میگه ما برات جبران میکنیم
  روسیه هیچ خبری از جبران نیست
  اونوقت فراری نذاشت دو دور از مسابقه روسیه بگذره سریع شروع کردن دستور تیمی دادن اونم به قهرمان چهارباره جهان اونم بخاطر یه بچه ببست ساله
  فراری جت هم بسازه هیچی نمیشه
  از مرسدس یاد بگیرین که برمیگرده بوتاس میگه ردمو بهم میدین میگن نه سرتو بنداز پایین برو
  اینجا لکلرک از پیچ یک شروع میکنه غر زدن که من اولی میخوام
  توانشو داری برو بگیر مثل بچه ها منتظری یکی دیگه بهت تقدیمش کنه

  • FerrariF2004

   0

   11

   توانشو رو داره پول بگیره که احتیاج به خلاء پشتی و دستور تیمی برای اندرکات کردن هم تیمی نداشته باشه. اینکه سب نمیتونه پول بگیره و همش اشتباه میکنه تقصیر لکرک نیست.

   • Ahmad VETTEL

    1

    2

    اینکه لکلرک ریس پیس ضعیفی داره و تو مدیریت لاستیک حرفی برای گفتن نداره هم مشکل خودشه
    بره رو نقاط ضعفش کار کنه که تو مسابقه اینقدر غر نزنه

 13. itg

  0

  19

  به این تابلویی بود شارل چسبید به لوییس مانور نداشته باشه فتل از بغلش که خالی بود رد شد مگه لکرک هویچه که بغلشو خالی بزاره؟ بینوتو مدیر خوبیه که توی مصاحبه اینجوری حرف زده والا اصل جریان همونیه که لکرک توی رادیو میگفت حالا شما هرچقدر دلتون میخاد دیس لایک کنین
  سوال از ادمین
  فراری پنالتی موتور میگیره؟

 14. Ahmad VETTEL

  7

  5

  این موضوع واقعا ساده است اصلا پیچیده نیست
  برنامه این بود که فراری میخواست تا پیج1 هر دو ماشینش جلو باشن پس توافق شد که لکلرک به فتل اسلیپ استریم بده تا اگه استارت فتل بد باشه با اسلیپ استریم چارلز بتونه از همیلتون رد بشه
  ولی استارت فتل از هردو نفر جلویی بهتر بود و زود از همیلتون رد شد ولی دیگه از این به بعد هیچی دست چارلز نبود
  چارلز اگر نمیخواستم باز فتل اسلیپ استریم میگرفت و ازس رد میشد
  مگه اسلیپ استریم یه دکمه هستش که راننده جلویی هر وقت بخواد خاموشش کنه؟

  • THE MINDBLOWER

   10

   4

   برا کوچولوی موناکویی هست.
   تا این ریس فکر میکردم تو محکم بودن شخصیت شارل مثل ناندو هستش که هیچیش نمیشه ولی رویه ای که پیش گرفته برای توجیه اینکه از سب عقب تره باعث شکستش میشه در اینده چون رسانه های بریتانیایی صرفا الان که جلوی سب هست ازش حمایت میکنن و وقتی رقابتش با راسل یا نوریس شروع شد خوب میکوبنش و اگه براش مهم باشه این چیزا له میشه زیر فشار پراپاگاندای انگلیسی.

 15. iman

  0

  15

  استراتژی فراری درست یا غلط داشت جواب میداد که متاسفانه اون خرابی همه چیز رو به هم ریخت و در مورد پیت استاپ هم تیم تصمیم گرفته بود که برای جبران سنگاپور چارلز رو بیارن پیت، حالا همون کسانی که هفته گذشته برای بینوتو به به و چه چه میکردن الان دارن بد و بیراه میگن که این نشون میده موضع این حضرات چیه و تا چه اندازه انسان میتونه تلون مزاج داشته باشه، اونجا سب رو زودتر آوردن پیت و به چارلز خبر ندادن که سرعتش رو زیا نکنه که منجر به آندرکات شدن شد ولی از نظر اساتید اون عین مروت بود و این نهایت ناجوانمردی

  • kakolokia

   8

   0

   بینوتو : (( چارلز به سب اسلیپ استریم نداد بلکه سب به طور طبیعی و غریزی اسلیپ استریم گرفت.))
   بینوتو: ((ما ابتدا از سباستین خواستیم که رده را پس دهد، اما در آن مرحله از مسابقه صحبتش منصفانه بود که گفت شاید چارلز به اندازه کافی نزدیک او نباشد و ممکن است ما در پیست زمان از دست دهیم. پس از آن سباستین کاملا سریع بود و نسبت به چارلز در پیست برتری کسب کرد.))

   • REZA.M

    5

    4

    چون داره دروغ میگه برادر من.این ایتالیایی ها میخوان کاری کنن که فتل از فراری بره ردبول و دوباره پماد سوختگی تو ایتالیا گرون شه.

  • kakolokia

   5

   0

   انصاف داشته باش ..
   مسابقه قبل تا دیدن فتل خیلی سریعتر شده لکرک رو آوردن تو پیت ..
   اما این مسابقه با علم بر اتفاق مسابقه قبل و همون استراتژی های همیشگی تصمیم گرفتن سباستین فتل اندرکات بشه .. و ازش خواستن بیرون بمونه ..

   از شما بعیده نه متن بالا ( حرفهای بینوتو )‌رو بخونی و نه همه اتفاقات رو در نظر بگیری بعد جواب بدی

 16. Ahmad VETTEL

  5

  3

  انگار همه اسپا رو فراموش کردن!
  لکلرک یه دین به فتل داشت تو اسپا
  فتل تو اسپا یا دوم میشد یا سوم ولی بخاطر استراتژی فراری چهارم شد تا لکلرک حداقل برنده بشه و این تنها راه برد بود
  تو سنگاپورم تنها راه برد این بود که فتل زودتر پیت استاپ کنه
  تو سنگاپور به لکلرک دستور تیمی داده ندادن
  تو اسپا لکلرک سریعتر بود و حمایت تیم رو داشت،تو سنگاپورم فتل سریعتر بود و حمایت تیم رو داشت
  ولی روسیه عملا دستور تیمی بود اونم به راننده سریعتر

 17. Danial

  8

  2

  تبریک میگم به دوستان مرسدس فن
  ولی لکلرک فن ها واقعا باید قبول کنن سب عالی بود تو مسابقه و حتی اگه از قبل قرار گذاشتن که سب رد بشه و لکلرک دفاع نکنه، چون سب داشت عالی دور میزد و فاصله مینداخت واقعا نباید انتظار داشته باشن که سب سرعتو کم کنه همه بهش برسن و تیم تحت فشار قرار بگیره چون فقط لکرک باید رد بشه ..
  اگه نزدیک سب بود حرف شما منطقی بود اما واقعا تو رادیو هم گفتن نزدیک شو تا جا به جا کنیم ولی نمیتونست اندازه سب سریع باشه و گفت سخته
  اگه با منطق نگاه کنیم نباید تیم رو تحت فشار قرارمیدادن فقط برای جا به جایی

 18. kakolokia

  5

  1

  من یه سوال هم از بچه های سایت دارم :

  با توجه به این حرف بینوتو:
  ((می دانستیم با آوردن هر دو راننده مان به پیت، با پیشتازی همیلتون، در برابر ماشین ایمنی آسیب پذیر می شویم. بنابراین تلاش کردیم تا می توانیم با سب در پیست باقی بمانیم.))

  چرا گاراژ فراری رفتار دوگانه ای کرد؟

  همه میدونن احتمال اومدن سیفتی کار تو سنگاپور نزدیک به صد در صد هست ..
  درضمن میدونن احتمالا سبقت تو سنگاپور خیلی پایین هست..

  پس چرا تو سنگاپور از پیشتازی مرسدس ها و اومدن سیفتی کار نترسیدن و هردو راننده رو پشت سر هم آوردن پیت؟

  اما این استراتژی تو اینجا روسیه بکار گرفتن ..
  به نظر اگه قرار بر ترس ازاومدن سیفتی کار و پیشتاز شدن مرسدس ها باشه سنگاپور باید بیشتر بترسن و این استراتژی رو اونجا پیاده میکردن..

 19. Nohed81

  6

  12

  اره خدایی باهات موافقم، با اون پریدنش همه رو پوکوند، لامصب کینگه دیگه نمیشه کاریش کرد، بخدا اف ۱ بدون فتل اصلا دیدن نداره، اونایی که موافقن دستا بالا، 👌موفق باشید

 20. Amir5

  4

  1

  بینوتو یه حرفی زده که من قبولش ندارم اگه راست باشه کار اشتباهی کردن فتل باید اول به پیت میامد شاید شاید اینطوری نمیشد یکم از مرسدس یاد بگیرن

 21. Niki

  11

  4

  فقط چندبار حرف هاشو بخونید بعد با عملکردش توی مسابقه مقایسه کنید
  توافق این بوده که چارلز به سب اسلیپ استریم بده تا سب از همیلتون سبقت بگیره و ۱-۲ کنند
  که این منطقیه
  حالا اتفاقی که تو مسابقه افتاده اینه که همیلتون استارت خوبی نداره فتل همون اول ازش رد میشه و حالا اصلا لکرک حق انتخابی برای دادن یا ندادن اسلیپ استریم نداره سب پشتشه بخواد یا نخواد اونو میگره
  حالا اینجا حرف لکرک اینه که من جلو سب دفاع نکردم چون تیم به من گفته بود اگه به فتل اسلیپ استریم دادی و فتل رد شد ما جایگاه تو بهت برمی گردونیم.
  اینجا که افتضاح فراری و استراتژی احمقانه و جانب دارانه شون مشخص میشه
  اولا که توافق از همون اول رعایت نشده که لکرک انتظار داره فتل بهش پایبند بمونه؟؟؟
  دوما مگه برای فراری که نه می تونه قهرمان جهان بشه نه قهرمان فردی فرقی داره کی اول میشه یا دوم چیزی که برای تیم مهمه ۱-۲ کردنه
  حالا نگاه کنید فراری در ادامه مسابقه چی کار می کنه
  ۱- از فتل میخوان جاشون رو با لکرک عوض کنه تو دور دوم مسابقه زمانی که فقط ۴ ثانیه از لکرک جلو تر و جواب فتل رو اینجا داشته باشید که میگه (بهش بگین به من برسه ) حرف اینحا فتل این نیست که دستور تیمی رعایت نکنه برای برد خودش برای اینکه پیشتاز مسابقه چرا برای ماشینی که کند تر زمان از دست بده درست زمانی که همیلتون تو ۲ ثانیه ای لکرکه و اگر فتل این کار احمقانه رو می کردخیلی راخت تو محدود دی ار اس همیلتون قرار می گرفت و همه چیز به باد می رفت
  ۲-تیم تلاش می کنه با اندر کات کردن راننده اولش جایگاه ها رو عوض کنه و انقدر این قضیه براشون مهمه که به محدوده سیفتی کار توجهی نمی کنند و چون چوب خدا صدا نداره ماشین فتل خراب میشه سیفتی کار میاد لکرک پیشتازی از دست میده و هم فراری ۱-۲ رو
  اینجاس که فرق فراری با مرسدس مشخص میشه این سیاست های احمقانه که فقط باعث میشه خودشون اسیب ببینند و هر بلای که سرشون میاد کاملا حقشونه
  و درباره فتل هم باید بگم فراری با این مسابقه یه پیام خیلی واضح بهش رسوند که دیگه جای داخل تیم نداره و فقط نقشش اینکه پشت سر لکرک بشه
  مصاحبه دکتر مارکو خیلی خوب بود می گفت فراری با داشتن سرعترین ماشین روسیه باخت

  • Danial

   7

   0

   کاملا با حرف های شما موافقم
   اما اون قسمت که گفتید “حالا اتفاقی که تو مسابقه افتاده اینه که همیلتون استارت خوبی نداره فتل همون اول ازش رد میشه”
   خب این موضوع ربطی به استارت خوب و بد همیلتون نداشت
   با توجه به لاستیک سب و همیلتون کاملا مشخص بود و میدونستن قطعا تو استارت سب از همیلتون سریع تره و تا قبل پیچ همیلتون رو میگیره

   • Niki

    7

    0

    اره میخواستم بگم این قضیه رو ولی یادم رفت .اصلا نقشه شون از پایه و اساس مشکل داره
    هملیتون مدیوم داره و فتل سافت و ماشین فراری تو مستقیمی ها خیلی خوبه معلوم بود فتل بدون کمک لکرک از همیلتون رد میشد

  • kakolokia

   6

   2

   دقیقا .. این همه اتفاقاتی بود که دیروز افتاد .. !
   خداروشکر که یکی بود همه اینها رو بنویسه ..حق مطلب و بیان کنه ..
   نمیدونم چرا برخی دوستان همه اتفاقات سنگاپور رو با دیروز مرحله به مرحله مقایسه نمیکنن .. تا جواب خیلی از سوالاتشون روبگیرن ..
   پر واضحه در سنگاپور هیچکی نمیدونست آندرکات اینقدر خوب جواب میده .. و اتفاقاتی که اونجا افتاد پیش بینی نشده بود .. و در آندرکات عمدی در کار نبود .. بدهکاری هم در کار نبود که اگه بود تیم به لکرک بدهکار بود نه فتل..
   کما اینکه تو این چند سال از این اتفاقا برای فتل و کیمی هم افتاده بود ..

   اما اینجا .. به سب میگن بیشتر بیرون بمون .. چون همه ما منجمله تو به لکرک بدهکاری ..

 22. JJ_Formula1

  7

  2

  کلا صحبت هاش پر از تناقضه
  مطرح کردن این صحبت ها حتی اگر واقعیت باشه ضرورتی نداره
  امیدوارم این بینوتو رو سال دیگه به همون نقش مدیر فنی برگرده تا این بی نظمی ها کاهش پیدا کنه و از روی فشار نیاد مصاحبه پر اشتباه و تناقض بکنه
  تفاوت کلاس رانندگی و اخلاق فتل و لکلرک کاملا مشخص هست و فقط یه کم انصاف میخواد.

 23. alireza_h

  4

  8

  طرفدارای فتل فکر می‌کنن لکرلک باید مثل بوتاس رفتار کنه! در حالی که مدیرای فراری می‌دونن اگر لکرلک رو اذیت کنن، مرسدس آماده‌ست که برای دوران پسا همیلتون، لکرلک رو با قول صندلی اول و داشتن یه وینگ من سر به راه، هوایی کنه برای ترک فراری!

  • REZA.M

   8

   3

   یه طوری میگی لکلرک …….داری در مورد لکلرک حرف میزنی نه شوماخر.
   لکلرک همین الان هم با ماشینی که مناسب سبکش هست از فتل کند تره برادر من.

  • ARA$H

   6

   3

   عزیز اگه فراری همچین فکری کرده بلانسبت همه دوستان
   خیلی غلط کرده مگه راننده کمه ؟؟؟؟؟
   یکی که بخواد بزور اول بشه نبودنش بهتر از بودنش هست
   چرا فتل باید تاوان کم تجربگی و بچگانه رفتار کردنش رو پس بده؟؟؟؟؟
   من مطمئنم هستم یک جای کار خیلی خیلی گنگه
   جواب فتل رو می‌خوام بشنوم
   اگه فتل واقعا همچین توافقی کرده
   فقط میتونم بگم اشتباه بزرگی کرده
   لکلرک توی بعضی پیستا در حد …. همونم نیست
   ولی فتل ماجرا به اعتماد کردن به بعضیا باخت
   اونا هیچوقت ……..
   Never give up Vettel

 24. REZA.M

  10

  3

  اولا توافق دادن اسلیپ استریم در شرایطی برقراره که فتل استارت خوبی نداشته باشه.ولی استارت فتل خیلی خوب بود و نیازی هم به کمک لکلرک نداشت.در مورد سخت دفاع نکردن هم باید بگم که لکلرک تنها کاری که میتونست انجام بده گرفتن داخل پیچ بود که فتل با اختلافی(بیشتر از یه ماشین)که داشت میتونست خیلی راحت از بیرون هم رد شه.
  با وجود این اتفاقات فتل چرا باید به لکلرک راه میداد؟خودش با استارت بهتر همیلتون رو گرفته و اون بعد فقط یه رقابت بین همیتیمی ها رو دیدیم.و از طرف دیگه سریعتر هم بوده؟
  در ضمن بینوتو داره دروغ میگه که فتل رو برای ترس از سیفتی بیرون نگه داشتیم.میتونستید لکلرک روبیرون نگه دارید.
  از طرف دیگه گفته فتل گفته لاستیکام از بین رفته و بعد اوردیمش پیت.توی این مورد هم داره دروغ میگه.فتل یک یا دو دور قبل از اینکه بیاد پیت گفت لاستیکام مشکل دارن.در واقه توی سکتور دو بود که فتل گفت لاستیکا از بین رفتن و باید عوض بشن و همون دور باید میومد پیت باتوجه به حرف بینوتو.ولی فراری تا زمانی که مطمئن نشد فتل اندرکات شده اجازه نداد بیاد پیت.الان بینوتو میخواد چی رو به ما ثابت کنه با این حرفا؟اینکه دارن حق فتل رو میخورن؟

 25. pouya

  10

  0

  والا من که اینجا نشستم میدونستم فتل تو اون مستقیمی تازه با لاستیک سریعتر تحت هر شرایطی از همیلتون رد میشد

  مونزا با لاستیک برابر و دی آر اس همیلتون نمیتونست مستقیمیو بگیره از فراری
  اینجا میشد؟!
  باید به عقل بینوتو شک کرد واقعا
  این چه قراریه

  اگه تلافی سنگاپورم بود فتل ۴ ثانیه پشت چارلز نباید در میومد😐
  انتقام بود تا تلافی

 26. مهدی کوپایی

  9

  1

  هیچ قهرمان جهانی حاضر نمی شه زیر دستور تیمی بره ؛ تا جایی که می تونه فشار میاره
  استارت مسابقه لوئیس کند تر از مک لارن بود پس فراری نیازی نداشت تا توافق این طوری بکنه
  ماشین دست بالا رو داشت اما کار اشتباه تیم برد رو داغون می کنه

 27. امید نورمحمدی

  8

  5

  کاربران لکلرک فن : روسیه نشون داد توانایی شارل جوان ما در شرایط برابر با بوتاس و داشتن دی آر اس و اشتباه بوتاس در شروع بعد از سیفتی کار چقدره. اینها ثبت شده و تمام شده. دیگه سب هم نبود و تیم هم همه چیز به شارل جوان ما داد! اونم توی پیستی که روز قبلش پول پوزیشن گرفته بود…
  حرفهای این مدیر ایتالیایی هیچ سر و ته ای نداره و بعد از مسابقه و مشخص شدن همه چیز درباره استراتژی حرف زدن اوج غیر حرفه ای بودن یک مدیره. اونم این صحبتها که معلوم نیست بلاخره اسلیپ استریم به سب داده یا نه؟ بلاخره کار سب منصفانه بوده یا نه؟ اشتباه کجا بوده؟ مقایسه کنید با حرفهای توتو ولف بعد از سنگاپور که پذیرفت اشتباه شده.
  سنگاپور توی 20 دور شارل جوان ما نتونست از زیر فشار همیلتون خارج بشه و اگر مهارت سب نبود نتیجه ای شبیه به سوچی گرفته میشد… توی مونزا موقع تایم گیری بزرگترین خیانت به سب شد. اون موقع کسی حرفی از انصاف نزد!!! توی اسپا سب قربانی شد و 6 دور زودتر برای تعویض لاستیک مدیوم آمد که مدافع باشه… انصاف اونجا معنی نداشت؟!
  توهمات یک گزارشگر که راننده شبیه سازه در مورد سنگاپور که به شارل جوان ما نگفتند سب رفته پیت و استناد به این حرف خیلی جالبه. همون موقع شارل جوان ما 0.6 با لوییس فاصله داشت و هرچه در توانش بود داشت انجام میداد… بهشم میگفتند هم خیلی فرق نداشت…
  دیروز هم درخشش سب انقدر زیاد بود که شارل جوان ما توی 20 دور ازش 4 ثانیه عقب افتاده بود…
  انصاف این بود که همون استراتژی سنگاپور انجام بشه و اول شارل جوان ما بیاد پیت و دور بعد هم سب بیاد و بعدش نسبت به جایگاه این دو مسابقه ادامه پیدا کنه… چرا سب باید 3 دور بیشتر بیرون بمونه؟!
  نگاه منصفانه اینه که پیت های سب با شارل جوان ما هم مقایسه بشه… هم سنگاپور و هم سوچی تعویض لاستیک سب با حرکت آهسته انجام میشه. کسی نسبت به این موضوع واکنش عدالت خواهانه نداره؟!
  سنگاپور برای طرفداران شارل جوان ما تلخه چون فکر میکردند 2014 ریکیاردو و سب در 2019 هم با شارل جوان ما تکرار میشه…
  در مونزا بخشیده شد و همین موجب ضرباتیه که فراری در سوچی خورد. ادامه داشته باشه باز هم فراری قربانی درخواستهای غیر حرفه ای یک راننده بی تجربه خواهد شد.
  شارل جوان ما استعداد فوق العاده ای داره که نباید با این حاشیه ها از بین بره…
  دیروز بعد از مسابقه از خودم میپرسیدم اگر بجای شارل جوان ما راننده دیگری مثل اکون یا نوریس یا راسل توی ماشین فراری بود چه اتفاقی میوفتاد؟ اونم سوم میشد؟!! فکر کنم هر کسی بود همین نتیجه گرفته میشد…

 28. Akbar (Ghasemi)

  9

  1

  علیرضا اصلا نیازی به گفتن این نیست که عامدانه سب رو دیر پیت کردن
  مصاحبه سب هست بهش میگن چرا دیر پیت شدی؟ میگه از تیم بپرسید رادیو سالم بود!

 29. Mr.Clutch

  5

  2

  نشون دادید اصلا جنبه یک و دو ندارید
  تو رادیو داشتید همدیگرو تیکه پاره میکردید
  اون از شارل که تو سنگاپور پشت فرمون بغض کرده بود
  این هم از روسیه که عین هول های گشنه رفتار کردید
  با اینکه از خارج شدن فتل ناراحت شدم ولی فکر میکنم لازم بود
  فتل هم با نوع بیرون پریدنش از ماشین خوب تیکه ایی به هم تیمی خام و گاراژ گشنه ی فراری انداخت

 30. sadegh.f1

  1

  1

  فرراری هیچ آینده ایی با این تیم استراژی و لکلرک نداره
  فرراری ماشین دلخواه فتل که سبک رانندگیش بخوره نداده بهش ( چسبندگی جلو ماشین)
  فرراری به اسطوره و یک قهرمان واقعی که تفکراتش بزرگ باشه نیاز داره نه به یک بچه نق نقووو….
  فتل با اینکه ماشین دلخواهش دستش نیست ولی قدرت بالایی تو ریس داره ( روسیه همه دیدید فاصله 4 ثانیه ای تو اول مسابقه با لکلرک )
  متاسفانه فرراری فقط داره روحیه قهرمان جهانشو خراب می کنه ….
  به نظرم من فتل باید هرچه زودتر برگرده رد بول تا شان خودشو حفظ کنه اونوقت ببنیم فرراری با بچه نق نقووش کجا میگیرن

دیدگاه خود را بیان کنید