فرمول یک ایران – داوران فدراسیون جهانی اتومبیلرانی گفته اند که فرق بین اتفاق مکس ورشتپن و چارلز لکلرک در گرندپری اتریش با سباستین فتل و لوییس همیلتون در گرندپری کانادا به مانند فرق بین پرتقال و سیب است!

داوران فیا نظر خود را اینگونه بیان کرده اند که:

در مورد سباستین فتل و دنیل ریکاردو در دو گرندپری اخیر، آنها ابتدا از مسیر اصلی پیست خارج شدند و بعد با بازگشت خود به پیست، حریف خود را به سمت خارج پیست هدایت کردند.

برخلاف فتل و ریکاردو، ورشتپن کنترل خودرویش را در تمام لحظات از دست نداد و در پیست باقی ماند و اقدام به یک سبقت گیری قانونی داشت.

هر برخوردی باید به همان شکلی که رخ داد بررسی شود و نباید با برخورد های دیگر مقایسه شود که همه این ها مرتبط با نوع پیست، نوع پیچ و شرایط متفاوت می باشد. داوران به این سه رخداد به دید متفاوتی می بینند و این اتفاق را صرفا یک مسئله مسابقه ای و رقابت سرسخت می نامند، البته متیا بینوتو، مدیر تیم فراری با این موضوع کاملا مخالف است.

مایکل مسی و سباستین فتل

مایکل مسی و سباستین فتل

مایکل مسی، مدیر مسابقه ای فرمول یک در ادامه افزود:

مکس ورشتپن با توجه به رخدادی که در دور قبل از این حادثه بود، احساس کرد که باید نوع سبقت گیری را تغییر دهد و در تلاش خود یک روشی کاملا متفاوت را در نظر گرفت، او به سمت داخل پیچ رفت، دیرتر ترمز گرفت و چارلز که او را حتما دیده بود سعی کرد که در شعاع خارجی بماند و پیچ را عریض تر طی کند. حال مکس تا جایی که می توانست دیرتر ترمز گرفت و سعی کرد پیشتازی را برای خود کند و حال دیگر آن اتفاقی که در دور قبل رخ داد دیگر در این دور رخ نداد!

او همچنین در مورد حادثه مشابه بین همیلتون و روزبرگ در دور آخر گرندپری اتریش بیان کرده است که:

شرایط روزبرگ و ورشتپن متفاوت بود چون ورشتپن در حالت حمله بود و روزبرگ در حالت تدافعی! نیکو می خواست تا می تواند پیچ را عمیق تر و عریض تر طی کند اما ورشتپن فقط خواست به محض ورود به پیچ از آن خارج شود.

57 دیدگاه

 1. daniel65

  59

  18

  واای چ افتضاحی واقعا چ بر سر فرمول یک دارن میارن.کاش هیچ نظری نمیدادن این داورا.فرمول یک دار یک داره خانوادگی میشه.حالم بهم میخوره از ابن ورزش و داوراش

  • محمد.ج

   13

   2

   به نظر منم توضیحات فیا افتضاح بود و اگر توضیحی نمیداد سنگین تر بود.

   با اینکه من طرفدار فراری هستم و وقتی طرفدار فراری هستی طرفدار رانندش هم میشی یعنی لکلرک به نظرم اتفاق بین ورشتپن و لکلرک اتفاق درستی نبود اما لایق دریافت پنالتی هم نبود پون یک برخورد در طی یه رقابت هیجان انگیز برای سبقت بود.

   اما نکته ی اصلی اینجاست که قانون واضحه. قانون میگه وقتی شما کنار هم هستید باید برای همدیگه به اندازه ی یک ماشین فضا بگذارید. ورشتپن نه تنها فضا نگذاشت بلکه به لکلرک هم ضربه زد و اون رو با یک ضربه از مسیر منجرف کرد. اینجا قانون میگه ورشتپن تخلف کرده و باید جریمه هم بشه.

   امامیبینیم که فیا برخلاف قانون خودش (هرچند من این قانون رو خیلی خوشم نمیاد و به نظرم مسخره هست) رای میده و بعد دنبال توضیح اشتباهش هم هست.

   در مقایسه با اتفاق بین فتل و همیلتون میبینیم که برخوردی نیست. درسته فتل از پیست خارج شد اما خب همیلتون بعد از خروج فتل از پیست و بازگشتش همچنان با فاصله ی یک یا چند ماشین پشت فتل قرارداشت و حتی بال جلوی هملتون هم کنار بال عقب فتل قرار نداشت. و اصلا نمیشه گفت همیلتون در حال شتابگیری بود چون موقع بازگست فتل به پیست همیلتون هنوز پیچ رو کامل رد نکرده بود و توی اون زمان اگر اقدام به شتابگیری میکرد حتما دچار اسپین میشد.

   در انتها بازم میگم من اگر برخوردی بین ورشتپن و لکلرک پیش نمیومد با این موضوعی که ورشتپن فضایی برای لکلرک باقی نذاشته بود اصلا مشکلی نداشتم. حتی اگر وشتپن نیم متر جلوتر بود و کامل فرمون رو میگرفت روی لکلرک هم مشکلی نداشتم. اما خداییش برای جذاب تر شدن فرمول یک دو کار باید انجام داد. اول استوارت ها و قوانین سبقت رو تغییر بدند و دوم استراتژیست های تیم فراری رو تغییر بدند.

 2. Behnam380

  59

  7

  میتونستن بگن که بهش پنالتی ندادیم و به هیچکس ارتباطی نداره که البته قانع کننده تر بود الان هم با یه زبون دیگه‌ای گفتن که بینوتو گفته اعتراض نمی‌کنیم.

  • Reza4520

   7

   0

   من به این نتیجه رسیدم که داورا گفتن مکس سبقتش درست بوده و به هیچکس ربطی نداره دوس داشته اونجوری سبقت بگیرهمین…….

 3. mojtaba

  74

  7

  این که عذر بدتر از گناه شد فتل کنترل ماشین رو از دست داده بود و در عین حال همیلتون میتونست از طرف دیگه سبقتش رو تکمیل کنه اما مکس بدون هیچ مشکل و بهانه ای طوری رانندگی کرد که منجر به پرتاب شدن لکلرک به خارج پیست شد اونم در حالیکه لکلرک فضای زیادی به مکس داده بود و تمام تلاشش رو برای عدم برخورد کرد بین این دو اتفاق اونی که بیشتر مستحق ملامته ورشتاپنه اما واقعیت اینحاست که چون خوب و هیجان انگیز رانندگی کرده بود داورا نخواستن مقام اولی رو ازش بگیرن به نظر من این اتفاق اگر بین راننده هفت و هشت پیست می افتاد با اولین بررسی پنالتی اعلام میشد

  • ....kh:n....

   15

   1

   واقعا حال آدم بهم میخوره از داوریهای فیا.
   این چجور قضاوتیه.اصلا چرا باید اینقدر دیر ترمز کنه که راننده دفاع کننده رو به خارج پیست بفرسته.
   پس چی میگن باید فضا بزاریو از این حرفها.
   لکلرک اگه بیرون فرستاده نمیشد شاید میتونست رده را پس بگیره.
   خب دیگه پس راننده های فراری هم ازاین به بعد میتونن با ماشینای دیگه همین کارو بکنن وپنالتی هم نگیرن.

   • Seb the great

    7

    2

    خب بدبختی اینه کردن و گرفتن

 4. Alirezzza

  56

  5

  با قسمت آخرش اصلن موافق نیستم…..تو فیلم هم کاملن مشخصه که مکس پیچ رو تا جای ممکن باز طی میکنه و حتی یه فرمون ریز هم به سمت چپ میده که حتی یک سانتی مترهم برای چارلز جا نمونه

  • josef6565

   34

   2

   بحث فضا نیست.
   مکس فرمون رو تا آخر به سمت راست داده بود و از این نظر مشکلی نیست. اون ضربه ریز زیرکانه که مکس به چپ زد تو دوتا سکانس از ویدئو کاملا مشخصه وهمون چارلز رو پرتاب کرد بیرون.
   ببین هلند یه کشور بسیار کوچک اما ثروتمنده و این همه طرفدار هلندی کل دنیا دنبال مکس می رند و خوب علاوه بر فرمول تو رستوران ها – مکان های دیدنی – بار ها و … پول خرج می کنند و این بسیار برای فرمول و کشور های برگزار کننده منفعت سازه. حالا بحث اصلی دوباره یکپارچگی در قوانین هست.
   مهم بینش داوراست. نه خود اتفاقات مسابقه. دو نوع خط مشی برای داوری وجود داره :
   1. آزادی عمل بیشتر برای راننده ها که رقابت کنند.
   2.سخت گیری براساس قوانین.
   مورد اول اجرا نشده. مثلا دو پنالتی 5 ثانیه ای برای ریکاردو یا سخت گیری در مورد مگنوسن یا راننده های میان رده مثل کویات.
   مورد دوم هم اجرا نشده چون به نظر می رسه بعضی راننده ها عملا عصمت بیشتری دارند و آزاد تر هستند. پس نتیجه گیری اخلاقی این میشه :
   داوران و فیا با در نظر گرفتن مسائل مادی بین دو بینش متفاوت سر در گم و نوسانی برخورد کردند که این اصلا به نفع فرمول نیست و می تونه ضربات زیادی به اعتماد مردم بزنه. همین ترس از عدم اعتماد عمومی باعث شد که تیم هایی مثل یوونتوس و میلان عملا اعدام بشند و کلا تمام سری A ایتالیا به خواب زمستانی و رکود ده ساله وارد شه.

 5. داریوش

  59

  3

  من سه بار این متن خوندم
  خداییش ، خودشون خندشون نمیگیره
  این توهین به شعور مخاطبه
  یک کلمه بگن رقابت سخت
  این دیگه قابل هضم نیست
  جذابیت از بین رفته ، میخوان برگردونن ، هیچ اشکالی نداره ، اما در قبال همه یکسان عمل کنند
  بر فرض مثال اگر گروژان این کار با البون میکرد ، همین رای میدادن ؟!؟!
  از این به بعد در قبال همه یکسان عمل کنند ، حقی هم که از فتل و دنی ضاییع شد پیشکششون

 6. E46-M3

  52

  4

  آقا یک کلام بگین ما تو هر حادثه ای که بین راننده های فراری با دیگر راننده ها پیش میاد با هر دلیل و توضیح غیر منطقی هم که شده کاری میکنیم که راننده های فراری ضرر ببینن،با این وضعیت فراری اگه فرمول ۱ را ترک کنه خیلی بهتره

  • KING1357

   8

   64

   باسلام
   باید قبول کرد که مکس از همه بهتر بود و به حق مسابقه رو برد واقعا تمام راننده ها در برابرش حرفی برا گفتن نداشتن من طرفدار مکس نیستم ولی اگه داور بودم همین رای رو میدادم زیبایی فرمول یک به همینه

   • McLaren F1

    63

    4

    زیبایی به حق خوری نیست
    مکس حقش پیروزی بود و خیلی خیلی سریعتر از چارلز بود و به راحتی میتونست پشت سرش بمونه و تو مستقیمی ازش رد بشه نه اینکه با قلدری بزنه بهش
    اگه چارلز اسپین میشد چی ؟
    اون موقعم زیبایی فرمول یک به حساب میاوردین حرکتش؟!

   • داریوش

    44

    1

    اقا این چه حرفی هست ، ردبول و مکس فوق العاده بودن
    انصافا منم دوست نداشتم پنالتی بدن ، چون روح ورزش کشته میشه اینجوری
    اما چون مکس از همه سریع تر بود ، هر کاری دلش میخواست ، باید میکرد ؟!
    اگر توانش داشت ( که منم میگم داشت ) صبر میکرد و توی مستقیمی میرفت
    الان لکلرک باید چیکار میکرد ( حتما باید ماشینش پارک میکرد و پیاده میشد و مکس بدرقه هم میکرد !!!)
    امیدوارم توی مسابقات بعدی هم ( که قطعا مکس به مرسدس ها خواهد کوبید ) دوستان مرسدسی هم همین حرف بزنند

 7. MERC

  12

  19

  دفاع یا حمله چه فرقی میکنه؟
  یکی داخل پیچ رو داره, و یکی بیرون رو, و هر دو زمان بیرون اومدن از پیچ میخوان جلوتر باشن
  هر دو راننده برای رده میجنگن, مگه دروازه فوتباله که یکی مهاجم باشه یکی مدافع, پس قانون متفاوت باشه!!!!

 8. Mahmoud

  60

  3

  رسما اینا مارو هالو فرض کردن. آخه خودش داره میگه فتل و ریکاردو کنترلشونو از دست دادن یعنی چی یعنی عمدی نبوده و نباید پنالتی بگیرن. و میگه مکس کنترلشو از دست نداد و کاملا آگاه لکلرکو انداخت بیرون😂😂 جداً همین الان خندم گرفت!!!

  • Seb the great

   9

   1

   اقا من میگم این پنالتی نداره چون این هارد ریسینگه
   ولی اگه حرکت فتل تو کانادا پنالتی بود این هم پنالتیه
   قانون ها باید برداشته شه
   ضمنا اگه یکی از این داور ها تو مونزا کشته تعجب نکنید
   گفته باشج

 9. INDECENT

  26

  2

  واقعا بهتره تو قوانین یه بازنگری اساسی شه و این سوسولی بودن یسری قوانین رو یه دستی به سرو گوشش بکشن .

  در همین حد قوانین مضحک هستش که 3 ساعت داشتن تو سرو کله ی خودشون میزدن تا یه رای بدن … یجور قانون رو خشک و بی روح ننویسید که هر دفعه مجبور شید یه تصمیمی بگیرید تا گند زده نشه تو هیجان هر مسابقه ای .

  بحث این برخورد رو بزاریم کنار اگر دقت کنید معمولا به راننده های غیر پیشتاز مثل دهم یازدهم خیلی راحتتر پنالتی و جریمه میدن تا به پیشتازا ، خب قوانینو جوری کند که برا همه یکسان باشه برخورد و هی مجبور نشید برا جذاب کردن مسابقه قوانینی مزخرفی که خودتون گذاشتین رو قلقلک بدین .

  • سید علی حسینی

   24

   0

   موتور مطرح نیست، پاوریونیت مطرح هستش که رنو بهتره ولی هوندا داره دوام بهتری نشون میده، باید ببینیم در مسابقات بعدی فشاری که مکس داخل اتریش اورد براش گرون تموم میشه یا نه اگر نه که واقعا باید گفت دوام هوندا عالیه، انصافا هم خوب بود تا اینجای فصل، البته هوندا داره خودشو خیلی خوب میرسونه ولی هنوز راه زیادی رو داره

   فرصت نکردم هنوز جی پی اس های فیا رو ببینیم روی اون میشه بهتر و مطمئن تر توضیح داد البته

   • عشق f1

    11

    0

    ممنون.یه سوال.باتوجه به عملکردهای مک لارن و رنو اگر ردبول باموتوررنو بود نتایج بهتری نمیگرفت.

   • سید علی حسینی

    11

    1

    کانادا، چین، باکو، فرانسه میتونست عملکرد به مراتب بهتری داشته باشه، بحرین هم میتونست ولی بحرین هم ردبول خودش مشکل داشت هم رنو

   • Seb the great

    3

    0

    میشه بگید هر پاوریونیت چند اسب سرعت داره

  • سید علی حسینی

   26

   0

   بهروز از الان تا دو هفته دیگه یکشنبه هیچ خبری نیست قشنگ خشکی میشه، زمانبندی کردیم همه رو میریم لوییس رو هم میریم. الان این داستان مکس و چارلز خیلی روو بورس تر هستش تا بقیه فعلا اینو اکی کنیم بعد میریم سراغ بقیه

  • عادل

   8

   2

   تو بعضی از ورزشها و فرمول یک ، نگران خسته کننده شدن این ورزشن.
   بعد با قوانینی که قشنگی ورزشو از بین میبره، تمام سعیشون رو میکنن که بدترش کنن.
   انصافا بعد از مدتها یه مسابقه قشنگ از مکس فارغ از اینکه دوستش دارید یا نه دیدیم.

 10. مهدی

  33

  1

  ماشاالله به توضیح !!!!!!
  یعنی اگه میگفتن عشقی قضاوت میکنیم سنگین تره به خدا .
  به قدری دیر ترمز گرفت که حتی خود مکس داشت از پیست خارج میشد . اگه قرار باشه سخت گیری کنن باید با همه به یک شکل برخورد کنن .
  3 کله پوک با همکاری پت و مت دارن داوری میکنن!

 11. Ali n

  21

  3

  تو اینکه این صحنه با صحنه لویس – روزبرگ متفاوت بود شکی نیست . دوستان اگه فیلم رو نگاه کنن مکس کامل فرمون رو به راست میپیچونه ولی چون دیر ترمز کرده اصلن ماشین به راست خوب نمیپیچه ولی اگه فیلم ۲۰۱۶ رو ببینین روزبرگ تا واسط پیچ فرمون به راست نمیده ولی …
  ولی این دلیل نمیشه . اگه به فتل و پنالتی اول ریکیاردو پنالتی دادن پس اینجا هم باید بدن چون اصلن جا نذاشت برا لکرک و لازم نبود این همه دیر ترمز کنه

  • محمد.ج

   5

   0

   خب کامل فرمون رو پیچونده و نتونسته بازم بپیچه. مشکلی نیست ترمز کن تا باعث یک برخورد نشی. اگر مثلا نیم متر عقب تر بود و لاستیک جلوی لکلرک میرفت روی بال جلوی ورشتپن و هم بال جلو داغون میشد و هم احتمالا لاستیک لکلرک اونوقت نفرات اول تا سوم میشدند بوتاس و فتل و همیلتون.

 12. JBjb

  27

  2

  بیایید رک واقعیت رو بگید که از چند ده هزار هلندی توی پیست و اعتراضات مجازی هلندی ها که سال دیگه قراره گرند پری فرمول یک هم برگزار کنند و سایر فن های مکسدونالدو ترسیدید.

  در مرحله دوم و بعد جلسه با راننده ها هم از ترس هولیگان های هلندی و شورش کردن شون تو اتریش و آسیب رسیدن به اموال عمومی و حتی جانی، چند ساعت لفت ش دادند اعلام رای رو و درنهایت مطابق میل هلندی ها رای دادند. حتی این مطرح شده بود که اگر بخوان پنالتی پنج ثانیه ای وشتپن رو اعلام کنند، نیرو های ضد شورش اتریش رو فرابخونند بیاند.

  مصاحبه مدیر فراری هم دقیقا به گونه ای بود که توسط فیا و عوامل برگزاری توجیه شدند که حق با شماست اما بخاطر شورش احتمالی و مسائل جانی مالی کوتاه بیایید.

 13. بهزاد زمانی

  3

  34

  اگر جای مکس و چارلز عوض میشد اینقدر به تصمیم داورها بد و بیراه میگفتید. چطوره همه تیمها از گراندپری بعدی دو دور بعد فراری ها شروع کنن که بعضیا به خواسته شون برسند.

   • Akbar (Ghasemi)

    6

    0

    اره منم همین حسو دارم خیلی بی ربط گفت

  • yas

   8

   0

   شما که همش علی الظاهر منطقی بودین؟ چیشد که به کل کل و مقایسه رو آوردین؟
   اگه واقعا منطقی هستین (که اخیرا همه در این موضوع به شک افتادن) طبق قانون و همینطور روند قبلی، اینکار جریمه داره یا نه؟
   خود من هم دیدم خوشحال شدم مکس برده چون هیجان خالص رو به رقابت برگردونده ولی قانون چی؟؟
   همیشه یه رویه رو در پیش داشته باشین.

  • محمد.ج

   7

   0

   اتفاقا کل نظرات رو خوندم تا ببینم تو کجایی و چی گفتی. الان که دیدم همچنان بر خلاف نظر همه نظر میدی خیالم راحت شد که هستی . مرسی که همیشه هستی حتی اگر در نقش یک مخالف.

 14. Mahmood.gh

  22

  0

  برخلاف سب
  مکس کنترل خودرو از دست نداد
  بنظر من ک شاید اشتباه هم باشه این بدتره ک اون کنترل خودرو از دست دادن و دست خودش
  ولی اینجا مکس کاملا با علم کامل مسیر بست و لکلرک واسه جلو گیری از dnf شدن مجبور بود بره بیرون از پیست

 15. Ferrari7

  28

  0

  حیف که اینجا یک فضای عمومی هست وباید مودب بود وگرنه هر چی از دهنم درمیومد به این گروه داوری میگفتم
  اون قدر از این صحبت‌هایی که کردن عصبانی شدم که موقع مسابقه نشدم
  آخه جلبک کی گفته این صحنه با کانادا یکی بود
  هم میگن اگه قرار بر سختگیریه باید همه جا وبرای همه باشه
  داره میگه سب و دنیل کنترل نداشتن ولی مکس کنترل کامل روی خودرو داشته عذر بدتر از گناه، خوب تک سلولی اینکه بدتره یعنی میتونسته این کارو نکنه
  داره میگه دور قبل دید نتونست سبقت بگیره سعی کرد یه راه دیگه رو امتحان کنه یعنی بزن بندازتش بیرون
  این یارو یا خودش 🐑 یا بلا نسبت بقیه رو 🐑 فرض کرده
  یکی از دوستان خیلی جالب گفته اگه میومد می‌گفت دوست نداشتیم پنالتی بدیم سوزشش کمتر بود
  من که یه طرفدارم اینقدر عصبانی شدم چی می‌کشه اون چارلز بیچاره من اگه جای چارلز بودم یه جا تو خیابون پیداش میکردم میزدم بهش بعد میگفتم ببخشید داشتم سبقت می‌گرفتم اگه به تو نمیزدم سبقتم کامل نمیشد
  ببین کیا دارن با اعصاب و احساسات ما بازی میکنن دیگه واقعا شده سیرک

   • Ferrari7

    7

    0

    چاکرتیم Seb the great
    من هم همیشه از خواندن کامنت های شما لذت میبرم از لطفی که به من داشتی ممنونم
    امیدوارم خودت وخانواده همیشه سلامت و موفق باشی⁦⁦✌️⁩ طرفدارای سباستین همشون بی نظیرند مثل خودش⁦♥️⁩

 16. Ezk1980

  9

  10

  باز حق لکرک خورده شد ، حتی یه مسابقه عادلانه نداشته ، اگه فتل یا همیلتون بودن فیا حتما ورشتاپن رو جریمه میکرد این بچه باید یه بار دعوا کنه جنجال درست کنه وگرنه هیچکس جدی نمی گیرتش

 17. امید نورمحمدی

  1

  0

  من طرفدار لکرک نیستم و زیاد هم ازش خوشم نمیاد چون طرفدار سب هستم. از تیم فراری هم هیچوقت خوشم نمیومده حتی زمانیکه شوماخر (شوماخرو مثل سب دوست داشتم و دارم) باهاشون قهرمان میشد.
  ولی … واقعا شرم آوره که تیم داوری بگه به کسیکه نمیتونسته کنترل کنه جریمه میدیم و به کسیکه با کنترل قانون شکنی کرده جریمه نمیدیم!!! اونم توی مسابقات فرمول 1 که با کوچکترین اشتباهی ممکنه فاجعه پیش بیاد!!!
  در مورد کانادا سب هرکاری غیر از کاری که انجام داد میکرد تصادف میشد که با هوشیاری همیلتون و کنترل شاهکار سب مسابقه درست تمام شد و اتفاق مسابقه ای بود. ولی اینجا مکس با کنترل و نقشه ای که از قبل طراحی کرد هم جا برای لکرک نزاشت و هم عامدانه بهش ضربه زد !!!
  بعضی از رفقا هم از بعضی دوستان توقع منطق دارند که اصلا توقع درستی نیست بنظر من. هرکس از زاویه دید خودش تحلیل میکنه ولی اینکه یکی بیاد بگه اگر اینطوری شده بود اونوقت اونجوری میشد یکم خارج از عرف و منطقه. چراکه اینطوری نشده!!! نیت خوانی و پس بینی بجای پیش بینی یه جورایی اتهام زنیه و غیر قابل اثباته. یعنی به همه طرفدارها اتهام زده میشه که شماها بدون منطق و از روی احساس یک موضوع را بررسی میکنید!!! با اینکه چون اتفاقی که فرض گرفته شده نیوفتاده پس این حرف از ریشه غلطه و تهمت آشکار به همه طرفدارهاست.

دیدگاه خود را بیان کنید