فرمول یک ایران – با توجه به زیاد شدن تعداد پنالتی ها در ماه اخیر، مایکل مسی، مدیر مسابقه ای فرمول یک می گوید که قوانین می توانند تغییر کنند اما این مهم برای فصل آینده ممکن خواهد بود.

سباستین فتل در مسابقه گرندپری کانادا به دلیل بازگشت خطرناک به پیست و همچنین بستن راه لوئیس همیلتون، پنج ثانیه پنالتی دریافت کرد و پیروزی را از دست داد. دنیل ریکاردو، راننده رنو نیز پس از اتمام مسابقه گذشته در فرانسه، دو پنالتی 5 ثانیه ای دریافت کرد. پنالتی اول برای خروج و بازگشت ناامن به پیست و مجبور کردن لندو نوریس به ترک پیست و دومی خروج از پیست و کسب برتری برای سبقت از کیمی رایکونن بوده است. او همچنین 3 امتیاز پنالتی در سوپرلایسنسش دریافت کرد.

مایکل مسی و سباستین فتل

مایکل مسی و سباستین فتل

حالا سوال اصلی اینجاست که آیا این پنالتی ها روح مسابقات و ایجاد رقابت بین راننده ها را از بین نبرده اند؟ مدیر مسابقه ای فرمول یک که در ابتدای فصل جانشین چارلی وایتینگ شده، اذعان کرد:

به نظرم ما یک کتاب قوانین در اختیار داریم و باید در طول فصل به این کتاب رجوع کنیم. فکر نمی کنم که در هیچ ورزشی عاقلانه باشد که در وسط سال، چیزی تغییر کند.

اما کتاب قوانین چیزی است که شما قطعا می توانید به آن نگاهی بیاندازید. به نظر من، ما همیشه به طور مداوم با بسیاری از چیزها درگیر هستیم.

به نظر من حتی اگر تمام تیم ها با تغییر موافق باشند، تفاوتی را در بسیاری از قوانین دیگر ایجاد نخواهد کرد. بعلاوه این قوانین نیز باید به تایید سازمان بین المللی قوانین ورزشی مسابقات موتوری (ISC) (زیر نظر فدراسیون جهانی اتومبیلرانی) برسد که مقررات خاص مخصوص به خود درباره رانندگی را داراست و مراحلی را دارد که فقط مخصوص فرمول یک نبوده و به کل ورزش های موتوری مربوط  است.

اما این چیزی است که ما به صورت جمعی و مشترک به آن نگاه خواهیم کرد.

8 دیدگاه

 1. mehdi vettel

  25

  7

  شما با همه به شکل عادلانه برخورد کن
  کسی خواستار تغیر قوانیین نیست

  همین گرندپری فرانسه ریکاردو با نوریس و گروژان به یه صورت عمل میکنه ولی به خاطر حرکتش رو نوریس پنالتی میگیره ولی نسبت به گروژان هیچ پنالتی نمیگره

  کلا داورها نسبت به گروژان و مکس و فتل با یه دید دیگه قضاوت میکنن

  • A.GT86

   9

   11

   شما هر مسابقه یکی رو به این لیستت اضافه میکنی؟
   من خودم فن دنیل هستم اما فکر میکنم یه 5 ثانیه “شاید” حقش بود!
   در ضمن ، مکس توی فرانسه چند بار چهارچرخ بیرون پیست رفت و یه بارش هم توی تعیین خط بود و توی لپ بود!
   اما حتی بررسی هم نشد.
   حتی وتل هم یه بار توی تعیین خط رفته بود بیرون و توی لپ.
   بیخودی داستان درست نکن دوست عزیز. به عنوان یه فراری فن شاید منطقی باشه که بگی مثلا در باره ی مرسدس داورا مهربون ترن که به نظرم کاملا اشتباهه.
   اما درباره ی این راننده یا تیما یه جور دیگه نظر میدن و اینا مسخره ست

   • mehdi vettel

    11

    1

    من خودم تو پست های قبل گفتم که حق دنیل برا برخورد با نوریس پنالتی نبود

    من بحثم یه چیز دیگه اس
    دارم میگم وقتی دوتا برخورد یک جور اتفاق میوفته چرا تصمیم های متفاوت میگیرن داورا

    راجب این حرفی هم که میگم داورها نسبت به مکس و سب و گروژان جور دیگه ای رفتار میکنن دلیل دارم

    تو سیلوراستون 2017 دقیقا گروژان میاد تو پیچ آخر تا دورش رو ثبت کنه همیلتون میخواد دورش رو شروع کنه و باعث میشه گروژان دورش خراب بشه ولی هیچ پنالتی به همیلتون نمیدن

    ولی مشابه همین اتفاق تو بحرین امسال اتفاق میوفته و گروژان پنج رده پنالتی میگیره

    برا همینه که دارم میگم برخوردها متفاوت هست

 2. E46-M3

  21

  1

  وقتی که تصمیم گیریها سلیقه ای باشه و از خودشون برای توجیه اشتباهاتشون یا برای جریمه ندادن به راننده محبوبشون ماده تبصره دربیارن،کتاب و قوانینش به هیچ دردی نمیخوره حتی اگه قوانینو تغییر بدن

 3. Hassan Mohebbi

  22

  2

  خداییش پنالتی پرز دیگه خیلی بد بود. چون مسیری که مشخص شده بود رو رفت حالا این که جلوی کی در اومده تقصیر او نیست، و باید اون مسیر رو طولانی تر میکردند.
  همون کتاب قانون میگه همیلتون هم به خاطر ورود اتفاق تو تمرین و خراب کردن دور مکس باید جریمه میشد.

  • Amir44

   1

   2

   اینو قبول دارم که خیلی عجیب غریب بود چون دقیقا از همون مسیر مشخص شده بیرون اومد ولی بازم خب اگه قرار باشه از بیرون پیست بری و ۲ رده کسب کنی که همه بندازن از اونجا برن. ولی این دیگه واقعا یه تناقض بود مثلا باید مثل مونزا یه مانعی چیزی میذاشتن که اگه قراره از اونجا بری یکم تایم از دست بدی

 4. iman88

  7

  0

  تقصیر پرز نیست که جلویه کی در اومده؟ماشینایه جلویه پرز تو درگیری مسابقه تو مسیر اصلی مسابقه دارن زمان از دست میدن.پس بعد از بیرون رفتن از پیست اگر جلویه یه ماشینه دیگه به پیست برگرده در واقع خارج از مسیر اصلی مسابقه و رقابتهایه در جریان، برتری کسب کرده.حتی اگر مسیریکه طی کرده باشه طولانی تر از مسیر اصلی مسابقه باشه.نکته دیگه،اون مسیرو دراصل برایه امنیت بیشتر تعیین میکنن چون ماشینی که از پیست خارج میشه اگر به شکلیه ایمن به پیست برنگرده( مخصوصا تو دور اول) میتونه تویه بازگشت به پیست تویه ترافیک بالا تصادفات بدی رو بوجود بیاره.تا جایی که بشه و فضایه کافی وجود داشته باشه طولانیش میکنن تا جلوی راننده ها رو از کسبه برتریه زمانی بگیرن .اما مثل همین اتفاق همیشه جواب نمیده چون ماشینایی که پشتشون از پیست خارج شد تو رقابت زمان از دست میدن و باید اینو در نظر گرفت.
  هرچند منم کاملا موافقم، جریمه ای که براش در نظر گرفتن چرته محض بود.

دیدگاه خود را بیان کنید