فرمول یک ایران – بعد از اینکه سباستین فتل احساس کرد پیروزی گرندپری کانادا ۲۰۱۹ توسط داوران از وی ربوده شده است، اکنون عنوان کرده شرایط طوری است که نمی تواند عاشق این ورزش باشد.

سب در کورس رقابت برای کسب پیروزی در گرندپری کانادا بود تا بتواند اولین بار در این فصل طعم پیروزی را بچشد. در نیمه دوم مسابقه فتل توسط لوییس تحت تعقیب و فشار قرار گرفت و در پیچ ۳ و ۴ دچار اشتباه شد و از پیست خارج شد. راننده آلمانی وقتی از چمن ها خارج شد خود را در جلوی همیلتون یافت و راننده بریتانیایی برای اجتناب از برخورد مجبور شد ترمز کند. داوران این رفتار سباستین را ناامن تلقی و وی را ۵ ثانیه جریمه کردند که این امر پیروزی را از او ربود. سب نتوانست آرامش خود را حفظ کند و گفت:

من عاشق رانندگی، مسابقه دادن و یک مبارز واقعیم. این حرف هایم فقط بخاطر اتفاقات مسابقه نیست و دلایل دیگری دارد.

باید اجازه داشته باشیم آنچه که در ذهنمان می گذرد را در رادیو بگوییم تا مردم بشنوند. از شکایت های مکرر و دیدن چندین باره داوران و مسئولین خوشم نمی آید. همه ما یک حس مشترک داریم؛ رقابت.

از این نظر با جایگاه کنونی ورزش مشکل دارم. دائما از این عبارات استفاده می کنیم: من برتری بدست آوردم، من برتری بدست نیاوردم، من از تصادف دوری کردم اما این واقعیت نیست چون وقتی در ماشین هستید اوضاع طور دیگری است.

این روزها دیگر عاشق این ورزش نیستم. شبیه وکلایی شده ایم که به زبان خود صحبت می کنیم و هیچ کمکی به ورزش و مردم نمی کنیم. این همان ورزشی نیست که در کودکی عاشقش بودم.

لوئیس همیلتون و سباستین فتل - کانادا 2019

لوئیس همیلتون و سباستین فتل – کانادا 2019

سب بار دیگر تاکید کرد که نمی خواسته همیلتون را به سمت برخورد با دیوار سوق دهد. او افزود:

به پیست آمدم و می خواستم مطمئن شوم که ماشین تحت کنترل است. وقتی که کنترل ماشین را بدست آوردم در آینه دیدم که لوییس درست پشت سر من است. چه کار دیگری از من بر می آمد که نکردم. نمی دانم مشکل کار کجا بود.

وقتی از او درباره اینکه آیا می توانست کار بیشتری انجام دهد، گفت:

نه، چگونه؟ فقط دو دست دارم و سعی میکنم با کمک آنها ماشین را کنترل کنم.

40 دیدگاه

 1. محمد

  57

  6

  این قسمت
  ” باید اجازه داشته باشیم آنچه که در ذهنمان می گذرد را در رادیو بگوییم تا مردم بشنوند ”
  و این قسمت
  ” شبیه وکلایی شده ایم که به زبان خود صحبت می کنیم و هیچ کمکی به ورزش و مردم نمی کنیم ”
  از مصاحبه خیلی حرف ها توشه و فتل که خیلی بیشتر از ما تو بطن مسابقاته میدونه که این ورزش با این وضعیت داره به کدوم سمت میره.

 2. Silver Arrows

  20

  53

  زمان مسابقه با خودم میگفتم ای کاش همیلتون از فتل سبقت بگیره که این غوغایی که داره راه میافته آروم بگیره و پنج ثانیه پنالتی حداقل برای همیلتون فرقی نداشته باشه. مشخص بود که با تایر هارد میتونست سبقت بگیره؛ اما خب به خاطر پنالتی دیگه فشار نیاورد. اما ای کاش میشد. اون موقع دیگه نه سب دلخور میشد و نه این همه حواشی به وجود میومد.

  • Behnam380

   40

   5

   درسته که لوییس از سب سریعتر بود ولی نمی تونست از اون سبقت بگیره ،لوییس تو پیچ‌‌ها سریعتر بود که سب می‌بستش و تو کفی با دی آر اس هم نمی‌تونست عبور کنه.

   • سید علی حسینی

    28

    5

    در یه جمله بهت بگم که شرایط پاوریونیت فراری طوری بود که امکان داشت فتل مسابقه رو بابت مصرف سوخت زیاد تموم نکنه، اون موقع حتی دیگه کوبیتسا هم امکان سبقت داشت 🙂

 3. Amin

  13

  46

  “وقتی که کنترل ماشین را بدست آوردم در آینه دیدم که لوییس درست پشت سر من است.”
  قبل اشتباهت اختلافت زیر یک ثانیه بود با لوئیز
  یعنی همون چسبیده بود!
  تو فکر میکنی بعد اشتباهت هم همون اختلاف باید پابرجا مونده باشه؟
  حتی اگه لوئیز هم جای تو بود یا هر راننده دیگه ای مثل نیکو،مکس…قطعا همین حرف رو میزدن
  و قطعا هم فقط میخوان از حرکت خودشون دفاع کنن،اما اینکه مثلا چرا ب لوئیز تو موناکو ۲۰۱۶ جریمه ندادن دلیلش رو من نمیدونم هرچند اونجا هم کمی با این قضیه اختلاف هست!

  • REZA.M

   33

   22

   بله اختلاف زیر یک ثانیه بود ولی فتل برای کنترل ماشین کار دیگه ای نمیتونست انجام بده.در ضمن میتونی بگی منظورت از “اشتباه”کدام اشتباهه؟مقصر اوراستیر و عدم پایداری ماشین فراری فتله؟اینکه فراری در مورد هارد هیچ دیتایی نداشت تقصیر فتله؟
   بله فتل میتونست کمتر فشار بیاره تا ماشین اوراستیر نکنه.ولی وقتی ماشین مرسدس سریعتر بود و ماشین فراری هم با هارد کند تر بود فتل مجبورشد بیشتر از توان ماشین بهش فشار بیاره.
   و قطعا اختلاف زیادی بین کانادا و موناکو2016 وجود داره.همیل اون کار رو عمدا انجام داد ولی فتل فقط خواست ماشین رو کنترل کنه.

   • Amin

    14

    41

    فناتیسم همینه دیگه
    دو روز دیگه میاین میگین همیلتون از پشت آب دهن انداخت رو لاستیک عقب فتل برا همین ماشین اوراستیر کرد!
    دوست عزیز این توجیهاتی ک شما میاری فقط موجب خندس!یعنی که چی ماشین خودش خرابه؟شما یا میتونی ماشین رو کنترل کنی یا نمیتونی،خب اگه نمیتونی مجبور نیستی اونجا بشینی!غیر از اینه؟

   • Amin

    10

    34

    هر ماشین ی ویژگی هایی تو ی شرایط خاص پیست داره فتل با بی ملاحظگی تمام با سرعت زیاد اون پیچ رو میخواست طی کنه آخرشم این طوری شد قطعا اگه لوئیز هم با سرعتی که مناسب اون پیچ نبود(البته منظورم با ماشین مرسدسه)مثلا اگه باید ۱۸۰ تا باشه لوئیز با ۲۳۰ تا وارد میشد سرنوشتی مثل فتل در انتظارش میبود!
    راننده خوب راننده ایه که بدونه کجا برا ماشین اون مناسبه!اون پیچ برا فراری نبود همه هم میدونن،مقصر اصلی این افتضاح برا فراری هم کسی جز فتل نیست،حالا شما نمیخوای باور کنی بحثش جداس

   • داریوش

    42

    12

    لحن یک سری از اکانت ها خیلی شبیه هم هست
    تیرداد ، amin ، hamilton ، دکتر….
    خیلی جالبه ، جالب

   • Amin

    6

    28

    داریوش:ب نظرم یکم شما دچار سر درد شدین!اولا اگه میبینین لحن ها شبیه همه هستن ب خاطر اینه که پاسخ برخی اظهار نظر ها فقط ب همین شکل ممکنه!
    ثانیا اگه فکر میکنی اینها همشون توسط ی نفر نوشته میشه باید بگم در اشتباهی،حداقل در مورد این اکانت(amin)مطمعنم
    اما ی سوال کجای این لحن با لحن دکتر شفیعی شبیهه؟ نه واقعا واسه من سوال شد؟
    دوستان دیگه هم اگه خواستن یا شباهتی پیدا کردن ممنون میشم جواب بدن!

   • H.farahani

    15

    3

    Reza.m
    بعضی حرفا نه تنها طرفداری نیست بلکه یه جور زیر سئوال بردن اون راننده هم هست.وقتی یه مورد تو یه دور از هفتاد دور پیش میاد اشتباه راننده است.یه لحظه غفلت یا حواس پرتی.

   • H.farahani

    25

    3

    Amin
    اونایی هم که میگن لوییز عمرا اشتباه کنه هم تو اشتباهن.اصلا مگه چند بار اتفاق افتاده که یه ماشین سریعتر از مرسدس تو پیست باشه و از قضا پشت لوییز.به ندرت واقعا.یکیش همین موناکو 2016 که اشتباه میکنه و یا مالزی 2017 که راحت رده رو میده به مکس.
    در کل خدا ساختن از هر کسی بیهوده است.

   • imanprjr

    6

    19

    خدا چی می گه این . باشه بابا فتل خدای این ورزش.

   • Parsa911

    19

    2

    لویس زمان رقابت با نیکو اشتباه زیاد کرد و حتی باعث برخورد با نیکو حذف هر دوتاشون هم شد و پیچ برید و هیچ فضایی به نیکو نداد

 4. ....kh:n....

  29

  7

  فدای سرت قهرمان.
  فدای سرت.مطمعنم به حقت میرسی.
  ما که دیگه عادت کردیم به این همه پنالتی وحق خوری .راه راست میری پنالتی میدن.
  اگر پنالتی نمیدادن جای تعجب داشت.
  امیدوارم مسابقه بعدی مال خودت باشه.

  • جنون سرعت

   14

   5

   این کامنت رو برای آقایون ادمین عزیز مینویسم نه برای بقیه پس اگه دوست داشتید میتونید تایید نکنید
   یا حتی میتونید کلا بلاکم کنید هر چند که میشه با اکانت دیگه ای وارد شد ولی مطمئن باشید من آدمی نیستم که این کارو بکنم مثل دکتر عزیز
   حقیقتا من علاقه عجیبی به این سایت و این مجموعه داشتم و دارم ولی احساس میشه که مسیر این سایت هم مثل این روزهای فرمول یک داره یه خورده رنگ جاده خاکی به خودش میگیره اون از تحلیل و بررسی صحنه پنالتی فتل که اگر کسی یه ذره اهل سینما باشه قشنگ احساس میکنه یه نفر نشسته یه سناریو درام نوشته
   این هم از الان پخش کردن این مصاحبه با این شکل و متده گفتاری،شاید چنتا آدم بی سواد مثل من خیلی چیزها رو ندونن و خبرها رو فقط از سایت شما دنبال کنن ولی دوستای گلم این روزا دیگه اغلب آدما یه خورده زبان بلدن و از سایت‌های نزدیک به مسابقات هم خبرها رو دنبال میکنن و حتی شاید به روزتر از بعضی ادمین‌های عزیز سایت باشن و وقایع و تاریخ انتشار اخبار و خیلی چیزهای دیگه رو هم بدونن

 5. Ferrari7

  23

  5

  دقیقا درست گفتی این دیگه او رقابتی نیست که عاشقش باشیم وقتی نتایج جای دیگه ای رقم میخوره
  کلا این انگلیسی‌ها گند زدن به همه چی تو این دنیا
  حالا که چی فرض کنیم همیلتون رکورد مایکل و شکوند که بعید به نظر میرسه فکر کردید تا ابد این رکورد دستش می مونه مطمئن باشید اگه به ناحق در کاری موفق بشید جای دیگه ای جبران خواهد شد

 6. E46-M3

  19

  5

  واقعا چه بخوایم و چه نه این ورزش داره به سمت نابودی پیش میره،لعنت به اونایی که با نقشه های شیطانی و مافیایی این ورزشو به اینجا رسوندن،در ضمن چه قبل و چه بعد پنالتی فتل،همیلتون خودشو کشت ولی نتونست از فتل سبقت بگیره

  • Seb the great

   15

   0

   اصلا اقا زذ بهش
   یاد حرف راننده نسکار میفتم
   خدا رو شکر ما داور نداریم
   اصلا همیلتون هم رد میشد داور ها هیجان اون مسابقه رو گرفتن اگه همر رد میشد خیلی برای من شیرینتر بود
   این مصاحبه خیلی پر معنا بود
   این احتمال خداحافظی فتل رو زیاد کرد

 7. Mahmoud

  17

  3

  توی تحلیل و بررسی صحنه ی فتل که توی همین سایت هست هم کاملا مشخص بود که فتل بعد از کنترل کردن ماشین به آینه نگاه میکنه که اون موقع هم کار از کار گذشته بود ولی بازم فتل فرمانو گرفت اونور. و البته راننده نمیتونه فرض کنه که چون همیلتون قبل پیچ بهش خیلی نزدیک بوده پس بعد پیچم همینطوره و باید براش جا بزاره این مسخره است!!!
  و واقعا این مسابقات اصلا اون مسابقاتی نیست که ما میخواستیم. این ها با ماشین ها و قوانین و موتورها و همه چی گند زدن به مسابقات. به قول آقای حسینی که توی گرندپری چین که فتل موقعی وشتپن میخواست ازش رد شه نگذاشت و براش جا نذاشت و آقای حسینی گفت اگه قرار باشه اینجور چیزا رو خطا بگیرن دیگه هیچ راننده ای جرئت نمیکنه سبقت بگیره اینجا هم مصداق اونه.

 8. Amin

  6

  27

  تو جواب دوستانی که میگن لوئیز نمیتونس از فتل سبقت بگیره!
  اولا شما هیچ وقت نمیتونی با قاطعیت چنین چیزی رو بگی در ثانی لوئیز نیازی ب سبقت نداره وقتی پشت فتل میرسه!چون میدونه ک او قراره اشتباه کنه،همین طور هم شد!
  پس بهتره ب فکر اشتباهات راننده خودتون باشین نه اینکه چرا لوئیز اقدام ب سبقت نکرده
  والا ما نفهمیدیم ماشین فراری قویه یا ضعیفه
  اگه لوئیز نمیتونه رد بشه پس حتما قویه دیگه
  ب راننده هم خواهشا نسبت ندین چون واقعا مهارتش تو پیچوندن اشتباهش عالی بود

   • Amin

    2

    16

    سعید جان خودت خوب میدونی ماشین ۲چ۱۶ مرسدس کلا تو استارت مشکل داشت
    البته لوئیز قبلا تو استارت یکم ضعیف عمل میکرد و استارت هاش ۶۰_۴۰ خراب میشد ولی استارت های اون سال ب خاطر ماشین هم بود مثل کانادا همون سال(نمیخوای ک بگی هم نیکو هم لوئیز تو استارت خراب میکردن)
    با سرعت بالا اونم وقتی که ی طرف ماشین رو آسفالته ی طرف رو چمن هیچ جایی هم سمت چپ نبود که رو چمن نره!چ کاری از دستش بر میومد؟

   • Saeed

    15

    1

    هر مشکلی بود برا نیکو هم بود

    ولی خوبه ک برعکس بعضیا ن تظاهر ب منطقی بودن داری و ن بی احترامی

    ولی لوییس ذاتا تو استارت مشکل داره

    کاریش هم نمیشه کرد

    عوضش تو کوالی کارش درسته

   • ...m6...

    0

    8

    مشکل داشت تازگیا تو استارت فوق العاده شده

  • Muhammad-sv#5

   15

   0

   امین : مثل این که اشتیباه همیلتون تو 2016 موناکو رو فراموش کردی و حتی قسمتی که پیچو برید چمن نداشت چون تو پیستای خیابونی چمن نمیکارن تازه اون پیچ هم به مراتب راحت تر بود چون پیچ کنده و شیکینه ولی سب هم تعادل ماشین نداشت و اسپنشن و گریپ ماشین دچار مشکل شده بود تو همین تمرین یک جناب همیل تو پیچ 8و9 کنترل ماشینشو از دست داد اونم بدون فشار آوردن زیاد … با ماشینی که هیچ مشکلی نداره

   • Amin

    1

    9

    محمد جان منظور من اسپانیا ۲۰۱۶ بود

  • Mahmoud

   15

   0

   والا آقا امین من ازت خواهش میکنم مثل اینا نباش که کله شونو کردن تو برف. فتل قطعا یکی از بهترین هاست همینطور که همیلتون از بهترین هاست. حالا چون اون همه اشتباه همیلتون که قفل میکرد باعث اتفاق نشد برای همیلتون دارین میگین فتل اشتباه کرده. فتل توی کانادا فوق العاده بود و فقط اون اشتباهش خوب نبود.
   ولی با پنج تا یک و دوی پشت سر هم عجیبه که نمیدونی کی ماشین برترو داره.
   و این حرف شما که میگی نیاز نداره از فتل رد شه چون میدونه فتل قراره اشتباه کنه ببخشیدا ولی خیلی قابل درک نیست
   ممنون.

 9. MERC

  19

  2

  این اتفاق تبدیل شد به یه لکه سیاه توی تاریخ فرمول1
  احساس میکنم همه طرفدارا عقده این 5 سال گذشته رو یه جا ترکوندن
  انگار تمام این سالها ما رو به سمت این لحظه سوق داد, یک نقطه عطف که آینده این ورزش رو تحت تاثیر قرار میده
  شاید هم من توهم زدم و همه چی اوکی هستش
  ولی نمیشه حس خوبی داشت وقتی این همه طرفدار ناراحت هستن

 10. Mahmood.gh

  5

  2

  نکته اصلی اینه ک هیچکی قانون دقیق نمیده
  و میخواد ثابت کنه ک حرف خودش درسته
  بذارین تحلیل این مسابقه بیاد ببینید قانون دقیفا چی میگه

 11. Nohed81

  12

  1

  دوستان هر فنی که هستید، همه میدونید که من یه فتل فن دوآتیشه هستم، و طرفدار تیم مرسدس، چون آلمانی فن هستم،
  درکل میخواستم اینو بگم که ما اینجا در جای گرم و نرم نشستیم و اینقدر در مورد یه قضیه با هم کل کل و بحث میکنیم،
  اون بنده خداها فتل و همیل و سایر رانندگان اینقدر باهم کل نمیندازن و در جا همه چی رو تموم میکنن،
  در انتها فقط واسمون یه اعصاب خردی بیش نمیماند،
  پس با هم دوست باشیم، واز معلومات هم استفاده کنیم بهتره،
  به امید پیروزی های زیاد واسه فتل دوستداستنی،
  و به امید سلامتی واسه شما، و فنهاتون،
  موفق باشید

 12. Behzad

  7

  1

  کاری به حکم داورها نداریم و چیزی که این ورزش به اون نیاز داره در حال حاضر همین حواشی ایجاد شده هست که قطعا از نظر رسانه ای میتونه رقابت هارو داغ تر کنه.
  بیننده رقابتی که فقط همدیگرو دنبال کنن نمیخواد و شرایط باید جوری باشه که تایر ها به هم برخورد کنه ، راننده ها مثل قدیم از خجالت هم در بیان و مسابقه را فقط آسفالت پیست ندونن و چمن و شن هم جزوی از پیست حساب بشه و خلاصه مثل فوتبال تا آخرین دقیقه شاهد مبارزه باشیم.
  نتایج را بزاریم کنار همین ورود ورشتپن تاثیر زیادی در ایجاد هیجان داشته و مثل راننده های سوسول الان که از ترس از دست دادن صندلی و حفظ سلامت خودرو به خاطر مسائل مالی رانندگی نمیکنه و اومده که بجنگه.
  همین خشم باعث میشه راننده جسارت به خرج بده و واقعا شرایط باید جوری رقم بخوره که راننده جلویی از ترس پشت سری با ترس وارد پیچ بشه و اگر قراره فرمول وان به دوران طلایی گذشته خودش برگرده کافیه فیتیله این قوانین رو کم کنند و بزارن راننده ها خودشون از روی احساس و غریزه عمل کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید