Register

یک × چهار =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران -فرهنگ لغت (دیکشنری) کَمبریج واژه ی تله متری (Telemetry) را اینگونه تعریف می کند:

علم یا فرایند جمع آوری اطلاعات راجع به اشیایی که با سیستم مرکزی فاصله دارند به طوری که این اطلاعات از راه دور به صورت الکترونیکی به سیستم ارسال می شوند.

ریشه واژه ی تله متری یونانی می باشد به طوری که تله به معنای از راه دور (Tele=Remote) و متری نیز از کلمه ی مترون (Metron) به معنای اندازه گرفتن (Measure) گرفته شده است.

بنابراین، با توجه به مطالب گفته شده در بالا می توان تله متری را این گونه تعریف کرد:

تله متری یا دور سنجی یک فرایند ارتباط خودکار می باشد که در طی آن می توان داده هایی را از نقاط دور یا غیر قابل دسترس جمع آوری کرد و سپس بر روی یک سیستم (در این جا منظور از سیستم، رایانه یا ابزار های مشابه آن می باشد) نمایش داد.

اصطلاح تله متری معمولا به فرایند جمع آوری اطلاعات از طریق ارتباط بی سیم (وایرلِس) اطلاق می شود (به عنوان مثال با استفاده از امواج رادیویی، امواج فراصوت یا مادون قرمز).

از تله متری در هواشناسی، صنایع نفت و گاز، حمل و نقل، صنایع موشکی، کشاورزی، مدیریت مصرف انرژی، هوا فضا و موتور اسپورت مورد استفاده قرار می گیرد.

ما در این مقاله استفاده از این سیستم در مسابقات فرمول یک را برای شما مخاطبین عزیز سایت فرمول یک ایران شرح می دهیم.

تاریخچه حضور تله متری در فرمول یک:

تله متری - دهه 70 میلادی

تله متری – دهه 70 میلادی

اولین استفاده از سیستم تله متری یا دور سنجی در موتور اسپورت به دهه 70 میلادی بر می گردد. در سال 1975 شرکت مک لارن برای خودروی ایندی (Indy car) خودش سیستم تله متری ای را طراحی کرد که این سیستم قادر بود فقط 14 داده ی مختلف را اندازه گیری کند. البته تیم برای دسترسی به این اطلاعات نیاز داشت تا خودرو را به گاراژ برگردانده و سپس داده ها را دریافت کند.

اما در دهه 80 میلادی، تله متری راه خود را به فرمول یک باز کرد. در این دهه با پیشرفت و رونق رایانه های خانگی، فناوری های الکترونیکی مورد استفاده در خودرو ها نیز به طور قابل توجهی بهبود یافت. سیستم های الکترونیکی و همچنین آنالوگ ساده تر، سبک تر و نیز قدرتمند تر شده و در نهایت به جنبه ای کلیدی در زندگی روزمره مردم و همچنین فرمول یک تبدیل شدند. از آن به بعد تیم ها و به خصوص سازندگان موتور فرمول یک شروع به ساخت قطعات و موتور هایی با پیچیدگی های بیشتری نسبت به قبل کردند.

تله متری - دهه 80 میلادی

تله متری – دهه 80 میلادی

در فرمول یک نیز سیستم های تله متری اولیه فاقد ارسال داده از خودرو به گاراژ تیم بودند و تنها راه دریافت این داده ها زمانی بود که خودرو درون گاراژ تیم قرار داشت. اما نکته جالب این جاست که ذخیره سازی این داده ها در خودرو نیز فقط محدود به یک دوربود. بدین صورت که در هنگام عبور خودرو از روبروی منطقه سرویس، به راننده از طریق تابلوی پیت (پیت بورد) اطلاع داده می شد تا سیستم تله متری خودروی خود را برای یک دور مشخص روشن کند و سپس تیم این داده ها را در هنگام مراجعه ی خودرو به گاراژ دریافت می کرد. به تدریج رایانه های غول آسا و سیستم های الکترونیکی در ابعاد بزرگ، در گاراژ تیم ها در کنار باقی وسایل مکانیکی متعارف در فرمول یک جای گرفتند.

در نیمه دوم دهه ی 80 اولین سیستم بارگیری یا دانلود داده از خودرو بدون این که حتی خودرو در منطقه سرویس باشد در دسترس قرار گرفت. به این سیستم، تله متری انفجاری گفته می شد که در آن خودرو در هر دور در هنگام عبور از منطقه ی سرویس، از امواج رادیویی برای ارسال داده های کلیدی و مهم به گاراژ تیم استفاده می کرد. لذا در این سیستم به نوعی با فوران داده ها مواجه بودیم که داده ها به صورت ناگهانی در اختیار تیم قرار می گرفت و از این رو نام انفجاری را به این سیستم اطلاق کردند.

تله متری - دهه 90 میلادی

تله متری – دهه 90 میلادی

در اوایل دهه 90 میلادی و پیشرفت علوم در زمینه ارتباطات و فناوری ارتباط داده ها با سرعت و حجم بالاتر، تیم ها قادر بودند داده های بیشتری از خودرو دریافت کنند اما از طرفی در پیست هایی نظیر مونزا ایتالیا، اسپا بلژیک و مونت کارلو موناکو که در آن ها خودرو از میان درختان و ساختمان های بلند و همچنین تونل عبور می کردند، بخش هایی از پیست وجود داشت که تیم ها قادر نبودند هیچ اطلاعاتی از جمله زمان ثبت شده توسط راننده را مشاهده کنند.

اما با وجود این محدودیت ها و به رغم پیشرفت های فوق العاده ی فرمول یک در 40 سال نخست برگزاری آن، این دهه انقلابی بزرگ در فرمول یک ایجاد کرد چرا که در این دهه استفاده از سیستم های الکترونیکی و محاسبات کامپیوتری به اوج خود رسید و این مورد نه تنها در خودرو ها بلکه در کار و عملکرد تیم ها نیز تاثیر به سزایی گذاشت.

تا سال 1993، تیم ها از تکنولوژی های کامپیوتری آن زمان نهایت استفاده را بردند و بدین ترتیب عصر خودرو های فعال در فرمول یک آغاز شد. سیستم تعلیق فعال خودرو ها را در سرتاسر مسیر مسابقه پایدار نگه می داشت. سیستم پاور استرینیگ در فرمان دهی به راننده کمک می کرد. سیستم پاور بریکینگ چسبندگی خودرو ها در پیچ ها را افزایش می داد و مهم تر از همه سیستم کنترل ترکشن یا چسبندگی که نقش بسیار مهمی در کنترل خودرو توسط راننده داشت. در تمام این موارد نقش سیستم تله متری بسیار مهم و حیاتی بود. البته با توجه به افزایش نوآوری های مورد استفاده توسط تیم ها، نیاز بود تا داده های بیشتری از خودرو دریافت شوند و با سرعت و فرکانس کاری بالاتری تحلیل شوند. بنابراین این کار به مجموعه ای از رایانه های قدرتمندتر و با سرعت پردازش بیشتر داده شد. هر قدر تکنولوژی مورد استفاده در خودرو ها پیشرفت می کرد، فناوری دریافت داده و نمایش داده های دریافتی از خودرو ها توسط سیستم تله متری نیز پیشرفته تر می شد. در نهایت فرمول یک باعث شد تا کارخانه های خودرو سازی بزرگتر شده و خودرو های سریع تری تولید کنند. با اینکه در سال 1993 فیا استفاده از هرگونه سیستم فعال در خودرو های فرمول یک را منع کرد اما تکنولوژی و پیشرفت علم کار خودش را کرد و از این دهه به عنوان دهه ی بازسازی و پیشرفت این ورزش یاد می شود.

تله متری - دهه 2000 به بعد

تله متری – دهه 2000 به بعد

امروزه و به لطف پیشرفت های بسیار زیاد در دهه 2000 در تمام زمینه ها، فرمول یک برای مخابره ی همه چیز (از تله متری تا تصاویر تلویزیونی) به اینترنت تکیه دارد و عملا بدون آن همه چیز مختل می شود. در دهه 60 زمانی که سیستم های الکترونیکی تازه به فرمول یک راه پیدا کرده بودند، اینترنت هنوز اختراع نشده بود چرا که تازه در سال 1969 بود که اولین شبکه ی بسته ی اطلاعات (معروف به آرپانت) بر اساس طرحی از یک دانشمند برتانیایی طراحی شد و آن هم فقط در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایالات متحده مورد استفاده قرار می گرفت. البته لازم به ذکر است که سرعت این شبکه با توجه به استاندارد های امروزی آن قدر پایین بود که ارسال یک قطعه موزیک سه دقیقه ای از یک دستگاه به دستگاه دیگر حدود 5 ساعت به طول می انجامید. در روزگار کنونی داده های تله متری نه حتی برای تیم ها بلکه بخشی از آن ها (همانند وضعیت خودرو در پیست و زمان ثبت شده) برای تماشاگران تلویزیونی نیز به نمایش در می آید. سرعت ارسال و دریافت این داده ها آنقدر بالاست که مهندسان قادر هستند در همان لحظه عملکرد خودرو را مورد بررسی قرار داده و مشکلات آن را برطرف کنند و در نهایت بهترین ستاپ را برای خودرو تعیین کنند. البته عامل دیگری که در این راه به تیم ها کمک می کند استفاده از فضای ابری و رایانه های مبتنی بر این فضا می باشد و از آن جایی که مورد بحث ما نمی باشد از توضیح بیشتر آن صرف نظر می کنیم.

در دهه 2000 میلادی تیم ها محدودیت دریافت داده ها در دهه ی 90 را نیز برطرف کردند. علاوه بر این که اطلاعات در سرتاسر پیست ها قابل دریافت بود، هر زمان که خودرو از روبروی منطقه سرویس عبور می کرد، خودرو اطلاعات مفقود در بخش های گفته شده در پیست ها را نیز برای تیم ارسال می کرد و بدین ترتیب اطلاعات کامل یک دور راننده بعد از هر بار عبور او از منطقه ی سرویس برای تیم قابل مشاهده بود.

در سال 2002 تیم ها دست به ابتکار جدیدی زدند و سیستم تله متری دو طرفه (Two Way Telemetry) را ایجاد کردند. این سیستم ابتدا توسط شرکت تَگ الکترونیک (TAG Electronics) توسعه داده شد. همان طور که از نام این سیستم پیداست، به صورت دو طرفه عمل می کرد یعنی علاوه بر این که خودرو برای تیم اطلاعات ارسال می کرد، تیم نیز می توانست این کار را انجام دهد. به عنوان مثال مهندسان تیم قادر بودند در طول مسابقه یا جلسات تعیین خط تنظیمات برخی قسمت های خودرو مانند تنظیمات موتور و مود انتخابی آن را از اتاقک مهندسین تغییر دهند، به طوری در فصل 2002 مهندس ارشد تیم ب ام و ویلیامز (BMW-Williams)، سم مایکل طی مصاحبه ای اذعان کرد که با استفاده از این سیستم و تغییراتی که می توانند در تنظیمات خودرو اعمال کنند، قادر هستند موتور خودرو را از خطر خرابی نجات دهند. اگر چه در پایان همان سال فیا اجازه استفاده از این سیستم را برای تیم ها ممنوع کرد و برای فصل 2003 محدودیتی در ارسال اطلاعات از خودرو به گاراژ تیم ها نیز اعمال کرد.

معرفی سیستم اطلس (ATLAS) و نحوه ی کارکرد آن:

امروزه اما تمام تیم ها از یک نرم افزار واحد برای دریافت و آنالیز داده های سیستم تله متری استفاده می کنند. این نرم افزار توسط تیم تحقیقات بخش الکترونیک شرکت مکلارن ابداع شده است. نام این نرم افزار Advanced Telemetry Linked Acquisition System (سیستم دریافت و یکپارچه سازی پیشرفته تله متری)  یا به اختصار ATLAS (اطلس) می باشد. رابط کاربری و هسته این نرم افزار بر پایه برنامه مایکروسافت اس کیو ال سرور (Microsoft SQL Server) طراحی شده است. البته ذکر این نکته ضروری است که این برنامه مورد تایید فیا بوده و تمام تیم های حاضر در فرمول یک از این برنامه جهت دریافت و تحلیل داده های تله متری استفاده می کنند.

به لطف وجود سنسور های مختلف در یک خودروی فرمول یک (به طور متوسط هر خودروی فرمول یک بیش از 300 سنسور دارد) تعداد بسیار زیادی پارامتر (همانند حرکت های سیستم تعلیق، دمای موتور که جزو ساده ترین پارامتر ها می باشند) در یک زمان در واحد های مختلف اندازه گیری می شوند. بنابراین در طول آخر هفته ی یک گرندپری (اعم از تمارین و جلسات تعیین خط و مسابقه) با حجم بسیار زیادی از داده ها مواجه هستیم. علاوه بر این ها، داده هایی نظیر موقعیت خودرو در پیست و میزان سرعت آن و بسیاری از موارد دیگر را نیز به آن ها اضافه کنید. بنابراین سیستم اطلس با جمع آوری و تحلیل این داده ها، سطح توانایی مهندسان و استراتژیست ها را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. با استفاده از این سیستم مهندسان قادر هستند ارتباط میان داده ها را به راحتی متوجه شوند و به نوعی بدون این که ذهنشان درگیر تحلیل و آنالیز این داده ها شود، در بهترین زمان بهترین تصمیم را بگیرند و این مورد برای موفقیت یک تیم فرمول یک فوق العاده حائز اهمیت می باشد. اطلس همچنین قادر است تا داده هایی که اخیرا از خودرو دریافت شده است را با داده های قبلی تطبیق دهد و بدین ترتیب تیم قادر است تا درک درستی از روند پیشرفت خودرو نیز داشته باشد.

شرکت مک لارن از این سیستم برای اولین بار در اواخر دهه 90 میلادی در خودرو های مسابقه ای گروه C (خودرو هایی که در مسابقاتی نظیر 24 ساعته ی لمانز شرکت داشتند) که از نظر مصرف سوخت محدودیت داشتند و پیت استاپ برای آن ها بسیار ضروری بود استفاده کرد. سیستم های اولیه به گونه ای بودند که حجم آن به اندازه ی یک کامیون بسیار بزرگ بود اما امروزه این سیستم به شکل نرم افزار و در انواع سیستم های رایانه ای با دامنه ی اندازه گیری دقیق تر و ببیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از این سیستم و نرم افزار نه تنها در تله متری مسابقات فرمول یک، بلکه در سیستم های شبیه سازی رانندگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم کابرد های فراوان دیگری نیز دارد که از ذکر آن ها صرف نظر می کنیم.

این داده ها ابتدا توسط یک گیرنده جمع آوری شده و از طریق آنتن هایی که در قسمت جلویی خودرو ها تعبیه شده ارسال می شوند و سپس به وسیله ی آنتن های سیستم  ATLAS که در اطراف پیست و گاراژ تیم ها تعبیه شده اند توسط تیم ها دریافت می شوند. داده ها از طریق 1000 تا 2000 کانال رمز نگاری شده تله متری (در برخی موارد این عدد کمتر است) به صورت بی سیم و با فرکانس متوسط حدود 1.5 گیگاهرتز ( این عدد نیز می تواند متغیر باشد) از خودرو به گاراژ تیم ارسال می شوند. معمولا تاخیری میان جمع آوری داده ها و دریافت آن ها توسط تیم وجود دارد که البته به لطف پیشرفت های ابزاری عصر جدید این مقدار حدود 2 میلی ثانیه گزارش شده است. سپس تمام این داده ها در یک سرور SQL ذخیره می شوند.

مراحل دریافت و پردازش داده ها توسط سیستم اطلس

مراحل دریافت و پردازش داده ها توسط سیستم اطلس

تیم ها برای هر گرندپری فرمول یک (شامل مسابقه، تعیین خط و تمرینات) حدود 5 میلیارد داده از خودرو جمع آوری می کنند. امروزه یک خودروی فرمول یک با هر بار دور زدن در پیست 35 مگابایت داده تولید و ارسال می کند (این عدد مقدار متوسط می باشد، ممکن است کمتر یا بیشتر باشد)، بنابراین در طول یک گرندپری، یک تیم حدود 25 الی 30 گیگابایت اطلاعات و داده را از هر دو خودروی فرمول یک خود دریافت می کند (البته این عدد ممکن است کمتر از این مقدار باشد). در تست های فرمول یک از آن جا که خودرو ها تعداد دور های بیشتری در پیست می زنند، داده های دریافتی از هر خودرو حدود 5 الی 6 گیگابایت می باشد اما در جلسات تمرینی، تعیین خط و مسابقه از این مقدار کمتر می باشد.

مدیر بخش الکترونیک تیم فراری، آقای آندرِوا بِنِوِنتی در این باره گفت:

در هیچ سری مسابقات اتومبیل رانی دیگر به اندازه فرمول یک از تله متری استفاده ی بهینه نمی کنند. به عنوان مثال در مسابقات فرمول 2، 35 تا 40 درصد پارامتر های کمتری برای نظارت وجود دارد. البته پیچیدگی تله متری یک خودرو، به نوع آن بستگی دارد. برای نمونه خودرو هایی که در مسابقات 24 ساعته ی لمانز شرکت می کنند، تله متری خیلی پیچیده تر و سطح بالاتری دارند.

فرستنده درون سایدپاید خودرو قرار دارد و از طریق یک کابل به آنتنی که جلوی خودرو نصب شده است متصل می باشد. همچنین هر خودرو به یک سیستم ذخیره سازی داده نیز مجهز می باشد که از حذف داده هایی که آنتن موفق به ارسال آن ها نشده است محافظت می کند بنابراین به طور مثال اگر خودرو وارد تونل پیست موناکو شده و ارسال داده موفقیت آمیز نباشد، هیچ داده ای حذف نمی شود بلکه به محض اینکه ارتباط و ارسال داده متوقف شد، داده ها در سیستم ذخیره سازی جمع آوری شده و پس از برقراری ارتباط، تمام داده ها به گاراژ تیم ارسال می شوند. اما برای احتیاط و محکم کاری، مهندسان تیم هر بار که خودرو وارد منطقه ی سرویس می شود، با بارگذاری داده ها روی یک سرور اختصاصی، دوباره آن ها را جمع آوری می کنند تا هیچ موردی از قلم نیفتد.

تصویری از آنتن های نصب شده روی خودرو و آنتن های سیستم اطلس در اطراف پیست مسابقه

تصویری از آنتن های نصب شده روی خودرو و آنتن های سیستم اطلس در اطراف پیست مسابقه

پس از دریافت داده ها، اطلاعات رمز گشایی شده و سپس به سیگنال هایی قابل درک برای سیستم (منظور رایانه) تبدیل می شوند. سپس این سیگنال ها از طریق سیستم اطلس، به خطوط تله متری تبدیل شده و برای مهندسان به نمایش در می آیند.

در همین رابطه، آقای سایمون لک، مهندس الکترونیک تیم کیترهم در سال 2013 گفت:

ما داده های تله متری را از دو روش مختلف به دست می آوریم. با سیم، زمانی که خودرو در گاراژ تیم است و به صورت بی سیم، زمانی که خودرو در پیست در حال دور زدن است. از طریق 600 کانال، داده ها را با فرکانس گیگا و کیلو هرتز و یا حتی هرتز جمع آوری می کنیم. مواردی نظیر گشتاور کلاچ خودرو، گشتاور موتور و میزان بار باطری های موتور الکتریکی را با فرکانس 200 هرتز جمع آوری می کنیم یعنی 200 بار در یک ثانیه.

اگر ما متوجه کمی لرزش در خودرو شویم، برای آنالیز و تحلیل لرزش و اینکه متوجه شویم از کدام قسمت خودرو ناشی می شود، فرکانس دریافت اطلاعات را بالاتر برده و آن را به حدود 10 کیلو هرتز می رسانیم تا داده ها را با دقت و جزئیات بیشتری دریافت کنیم.

در فصل 2019 اگر به بال جلوی خودروی فراری توجه کنید، لوگوی شرکت AMD را روی آن خواهید یافت. همچنین در خودروی مرسدس نیز در قسمت کناری خودرو، روی جعبه ی هوای (اِیرباکس) خودرو لوگوی شرکت کوالکام (Qualcomm) نقش بسته است. در خودروی تیم مک لارن نیز لوگوی شرکت هایی نظیر دل (DELL) و SAP حک شده است. بسیاری گمان می کنند که هدف این شرکت ها از اسپانسر شدن، تنها نقش بستن لوگوی خود روی این خودرو ها می باشد اما در واقع این شرکت ها زیر ساخت ها و تکنولوژی های لازم برای سیستم تله متری این تیم ها را فراهم می کنند.

فراری (AMD) - مرسدس (کوالکام) - مک لارن (دل و SAP)

فراری (AMD) – مرسدس (کوالکام) – مک لارن (دل و SAP)

به عنوان مثال شرکت SAP با طراحی برنامه SAP Hana که برنامه ای قدرتمند در زمینه ی پایگاه داده ها می باشد کمک بسیاری در زمینه ی جمع آوری داده های تله متری به تیم مک لارن می کند به گونه ای خود تیم مک لارن ادعا کرده است که به کمک این برنامه مهندسان این تیم قادر هستند از میان هزاران داده ای که در هر دور از خودرو دریافت می شود، به سادگی به هر داده ای که احتیاج دارند دسترسی داشته باشند.

همچنین لازم به ذکر است که تیم مرسدس نیز اطلاعات خود را از طریق سیستم های از راه دور و نیمه هادی شرکت کوالکام با استفاده از فناوری اینترنت پر سرعت وای فای جمع آوری می کند. هر خودروی مرسدس به 4 دوربین حرارتی مجهز می باشد که به قسمت هایی از تایرها که با سطح زمین برخورد دارند متمرکز می باشند و از آن ها فیلم برداری می کنند. بنابراین تیم می تواند به راحتی وضعیت فرسایش تایر ها را چک کرده و میزان گرمای آن ها را کنترل کنند. همچنین با استفاده از تجهیزات این شرکت، یک خودروی مرسدس قادر است هنگامی که در فاصله ی 4 متری از گاراژ تیم قرار دارد، اطلاعات را با سرعت 1.9 گیگابایت بر ثانیه منتقل کند. با چنین سرعتی می توان 1 گیگابایت داده را در عرض کمتر از 5 ثانیه منتقل کرد.

پدی لو، مهندس ارشد سابق تیم مرسدس طی مصاحبه ای گفته بود:

سیستمی که ما با همکاری شرکت کوالکام توسعه داده ایم، مزیت بزرگی برای ما محسوب می شود. بدین صورت که داده های مورد نیاز قبل از این که خودرو وارد گاراژ تیم شود برای ما ارسال شده و در اختیار ما قرار می گیرند. بنابراین ما قادر هستیم از تغییرات اعمالی بر روی خودرو قبل از وارد شدن آن به منطقه سرویس مطلع شویم.

*در حاشیه:

تصویر معروف پایین، برگه ی تله متری خودروی مک لارن در فصل 2012 در گرندپری بلژیک را نشان می دهد که لوییس همیلتون روز یکشنبه قبل از مسابقه بلژیک آن را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد. این برگه همان طور که بالاتر نیز گفته شد حاوی اطلاعات بسیار سرّی راجع به دور هر دو راننده این تیم (جنسن باتن و لوییس همیلتون) در تعیین خط گرندپری بلژیک می باشد و علاوه بر این نشان می دهد که در کدام قسمت های پیست، همیلتون نسبت به هم تیمی خود جنسن باتن زمان از دست داده است (در قسمت بعدی این مقاله به تحلیل داده های برگه ی تله متری خواهیم پرداخت). علاوه بر موارد ذکر شده، این برگه به نوعی تنظیمات خودروی هر دو راننده را نیز فاش می کند.

Mclaren Telemtry

انتشار جزییات تله متری تعیین خط لوییس همیلتون و جنسن باتن در توییتر لوییس همیلتون

برگه بالا نشان می دهد که همیلتون در سکتور های سرعت بالای 1 و 3 حدود 0.5 ثانیه زمان از دست داده است اما همچنین از تصویر بالا می توان دریافت که با داشتن بالی که نیروی رو به پایین بیشتری تولید می کند، می توان در سکتور دوم، حدود 1 ثانیه زمان را جبران کرد (نموداری که به صورت نقطه نقطه می باشد نشان دهنده ی دلتا یا تفاوت زمانی دور دو راننده در سه سکتور پیست اسپا می باشد. به طور خلاصه می توان بیان کرد که در سکتور های اول و سوم همیلتون نسبت به باتن زمان از دست داده است اما در سکتور دوم این مقدار را جبران کرده است). بنابراین زمان نهایی دور ها کم و بیش مانند یکدیگر هستند و همیلتون به دلیل اشتباهاتی که خودش در سکتور های 1 و 3 مرتکب شد نتوانست زمان خوبی ثبت کند. (همیلتون در تعیین خط مسابقه بلژیک بر خلاف باتن از بال عقب با تنظیم تولید نیروی رو به پایین بیشتر استفاده کرد)

همیلتون در این باره گفت:

جنسن روی خودروی خودش بال جدید داشت اما من از بال قدیمی استفاده کردم. ما نظر دادیم که این بال عوض شود اما در نهایت مفید واقع نشد. من حدود 0.4 ثانیه در مستقیمی زمان از دست دادم.

لوییس همیلتون با انتشار این تله متری خواست نشان بدهد که باله عقبی که جنسن باتن برای خودرویش در تعیین خط انتخاب کرده منجر به گرفتن پول پوزیشن شده و او که این کار را انجام نداده تنها توانسته رده هفتم تعیین خط را کسب کند. در حالی که تیم مک لارن و جنسن باتن معتقد بودند که او دچار سوءتفاهم شده و دارد اشتباه می‌کند.

مدت زیادی طول نکشید که لوییس همیلتون عکس بالا را به درخواست مارتین ویتمارش (مدیر وقت تیم مک لارن) به این دلیل که دارای اطلاعات محرمانه می باشد از صفحه ی توییتر خود پاک کرد.

ویتمارش در پی این حرکت همیلتون گفت:

او قصاوت اشتباهی کرد و ما از او خواستیم تا عکس مورد نظر را حذف کند.

ویتمارش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای این اقدام همیلتون جریمه ای برای او در نظر گرفتند گفت:

نه اما برای من جالب است که بدانم مدیر تیم های دیگر با فهمیدن چنین اطلاعات و داده هایی چه کار خواهند کرد.

در نهایت مدیر تیم ردبول، کریستین هورنر به این اقدام واکنش نشان داد و بیان کرد که به گمان او این اقدام نقض تعهد در محرمانه نگه داشتن این اطلاعات می باشد:

من این توییت را با جزئیات ندیده ام اما می دانم که این اطلاعات مربوط به خودرو می باشند و اگر این چنین باشد من مطمئنم که همه ی مهندس ها تاکنون این عکس و اطلاعات موجود در آن را با جزئیات دقیق بررسی کرده اند.

در قسمت بعدی به تعریف داده های حاصله از سیستم تله متری و تحلیل هر کدام از این پارامتر ها و همچنین برگه ی تله متری می پردازیم.

با ما همراه باشید….

9 دیدگاه

 1. iman88

  8

  1

  “اطلاعات را با سرعت 1.9 گیگابایت بر ثانیه منتقل کند. با چنین سرعتی می توان 1 گیگابایت داده را در عرض کمتر از 5 ثانیه منتقل کرد.”فکر کنم منظور 10 گیگابایته.
  “در طول یک جلسه ی 90 دقیقه ای، تیم حدود 5 تا 6 گیگابایت داده از یک خودروی فرمول یک دریافت می کند. امروزه یک خودروی فرمول یک، با هر بار دور زدن در پیست، 35 مگابایت داده تولید و ارسال می کند، بنابراین در طول یک گرندپری یک تیم حدود 25 الی 30 گیگابایت اطلاعات و داده را از یک خودروی فرمول یک دریافت می کند.”چطور تو یه جلسه 90 دقیقه ای 5 تا 6 گیگ داده جمع اوری میکنن ،در صورتی که جمع داده هایه یک دور 35 مگ هست؟ برایه بدست اومدن این حجم از اطلاعات باید در یک تمرین 90 دقیقه ای 150 تا 170 دور بزنن.جوری که من حساب کردم کمتر از 12 گیگ حجم اطلاعاته ارسالیه هر گرند پریه.مگر اینکه غیر از اطلاعاته هر دور اطلاعاته دیگری هم وجود داشته باشه.
  در کل مطلب مفیدی بود و خیلی استفاده بردم.بیصبرانه منتظر تحلیله برگه تلمتری مکلارن هستم.امیدوارم همیشه شاد باشید حامد عزیز .تشکر

  • سید حامد محمدی

   8

   2

   باسلام
   خواهش می کنم ممنون
   درباره ی مورد اول بررسی می کنم اگر مشکلی بود حتما اصلاح می کنم
   درباره ی مورد دوم اینکه اعداد گفته شده حدودیه و برای هر تیم فرق داره. ولی اشتباه از منه این مقدار برای دو خودروی فرمول یکه که من به اشتباه تو متن نوشتم یک خودرو.البته بازم میگم این اعداد حدودیه و برای هر تیم فرق داره. ممکنه داده ها به این مقدار برسه ممکنه هم کمتر بشه. بستگی به تیم داره که تو تو گرندپری ها مخصوصا تو تمرینات به کدوم قسمت از اطلاعات نیاز داشته باشن. اون ۵ تا ۶ گیابایت هم برای تست هاست که من به اشتباه بازم تو متن گفتم جلسه تمرینی. حتما اصلاحش میکنم. بازم ممنون از شما که اشکال در متن رو بیان کردید.

 2. Hassan Mohebbi

  5

  0

  خدا قوت سید حامد جان
  دم همتون گرم

 3. NavasaN

  5

  0

  تشکر از ادمین.

 4. جنون سرعت

  3

  0

  با سلام و تشکر فراوون از مجموعه عالی f1iran
  واقعا عالی لذت بردیم حسابی
  مثل این میمونه که جزئیات و علایق معشوقت رو بیشتر از قبل بدونی
  نمیدونم باچه زبونی میشه نهایت تشکر رو کرد فقط مرسی عالی شمایین بقیه اداتونو در میارن
  ?? ?⬆

 5. mohsen

  3

  0

  مطلب بسيار جالب و مفيدي بود، ممنون

 6. HaniCaspian

  2

  0

  خیلی مفید بود…سپاس فراوان

 7. مهدی

  1

  0

  مطلب خیلی مفید و آموزنده ای بود
  واقعا لذت بردم
  درباره لاستیکای فرمول یک هم خاهشن یه مطلب تاریخچه ای بنویسید ممنون ?