فرمول یک ایران – دهمین مرحله از رقابت‌های سال 2016 فرمول یک، از تاریخ 18 تا 20 تیر ماه در پیست Silverstone انگلستان برگزار شد. در این مطلب مروری بر اتفاقات این سه روز خواهیم‌کرد.

مقدمه

پیست سیلوراستون از سال 1950 شاهد برگزاری رقابت‌های فرمول یک بوده‌است و پس از آن در اکثر سال‌ها میزبان گرندپری انگلستان می‌باشد. در این چند دهه طرح پیست چندین بار تغییر کرده‌است که در آخرینِ آن‌ها شاهد اضافه شدن چند پیچ از جمله پیچ‌های سرعت پایین سه و چهار بودیم. به دنبال آن و با ساخته شدن پیت جدید در سال 2011، محل شروع/پایان پیست نیز عوض شد.

– با توجه به آن که تنها کم تر از یک هفته از برخورد لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ رانندگان تیم مرسدس در دور آخر گرندپری اتریش می‌گذشت، عمده نگاه‌ها به سوی عملکرد این دو راننده بود.

– از مشخصه‌های گرندپری انگلستان آب و هوای متغیر می‌باشد که بارها باعث عوض شدن استراتژی تیم‌ها در طول مسابقه شده است.

– در دو سال گذشته لوئیس همیلتون موفق به کسب عنوان قهرمانی شده‌بود.

جنسن باتن راننده بریتانیایی و قهرمان جهان در سال 2009، علی رغم 15 بار حضور در پیست سیلوراستون، موفق به کسب سکو نشده‌بود.

– انگلستان برای اولین بار بعد از برگزاری همه پرسی منجر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، میزبان رقابت‌های فرمول یک بود. مقر هفت تیم از 11 تیم حاضر در فرمول یک در انگلستان قرار دارد.

– کمپانی پیرلی سه نوع از سخت ترین لاستیک‌ها -‌هارد، مدیوم و سافت – را به انگلستان آورده‌ بود.

جلسات تمرینی

پیش از آغاز تمرین صبح جمعه فراری اعلام کرد قرارداد کیمی ‌رایکونن برای یک فصل دیگر تمدید خواهد شد تا سال 2017 بار دیگر شاهد حضور فتل و رایکونن در تیم فراری باشیم.

تمرین اول در صبح جمعه با برتری تیم مرسدس و لوئیس همیلتون به اتمام رسید. در انتهای تمرین سباستین فتل دچار مشکل گیربکس شد و باعث ایجاد نگراتی در تیم فراری به علت نیاز به تعویض جعبه دنده گردید. هر چند قبل از شروع تمرین دوم این مشکل برطرف شد.

تمرین دوم تحت تاثیر غیبت نیکو روزبرگ قرار داشت؛ درحالی که در ابتدا اعلام شد مشکل خودروی او از نشتی آب است اما با گدشت زمان مشکل حل نشد. لوئیس همیلتون در این تمرین نیز رده اول را کسب کرد. در این تمرین رانندگان تیم ردبول چه در دورهای طولانی با باک پر و لاستیک مدیوم و چه در دور با بنزین کم و لاستیک سافت عملکردی نزدیک به لوئیس همیلتون داشتند تا به شنبه امیدوار شوند. نباید از عملکرد خوب فرناندو آلونسو و تیم مک لارن که با آپدیت موتور هوندا به سیلوراستون آمده بودند غافل شد.

تمرین صبح جمعه در هوای بارانی آغاز شد و رانندگانی که در آغاز وارد پیست شدند از لاستیک‌های وت و یا اینترمدیت استفاده کردند. با گدشت زمان و توقف ریزش باران رانندگان شروع به استفاده از لاستیک‌های خشک کردند اما دقایقی بعد مارکوس اریکسن با استفاده بیش از حد از کرب‌ها لاستیک عقبش را کمی‌بر روی چمن – که هنوز خیس بود – قرار داد و همین کافی بود تا با سر خوردن عقب ماشین و از دست دادن تعادلش به شدت به دیواره کنار پیست برخورد کند.

پس از این برخورد پرچم قرمز به اهتزاز در آمد و اریکسن برای معاینات کلی پزشکی راهی بیمارستان شد. در انتها و با سرگیری مجدد تمرین باز هم لوئیس همیلتون سریع ترین زمان را ثبت کرد ضمن آنکه جعبه دنده خودروی فراری سباستین فتل دچار مشکل شد تا با تعویض آن برای دومین هفته پیاپی پنج رده جریمه در آغاز مسابقه دریافت کند.

زمان‌گیری

Q3 در شرایطی آغاز شد که فیلیپه ماسا و سرجیو پرز از راه یابی به آن بازمانده بودند. ضمن آن که تمامی‌رانندگان راه یافته به Q3 سریع ترین دور خود در Q2 را با لاستیک سافت زدند تا ده راننده اول مسابقه فردا را با لاستیک سافت شروع کنند. در Q3 در حالی که لوئیس همیلتون در اولین دورش سریع ترین زمان را ثبت کرده بود، داوران زمانش را به علت رعایت نکردن حد پیست حذف کردند (پیش از این در صبح، چارلی وایتینگ – مسئول مسابقه – تاکید کرده بود رانندگان ملزم به رعایت حد پیست در پیچ‌های 9، 15 و 18 می‌باشند و نباید چهار چرخ را خارج از پیست قرار دهند و در صورت تخطی هیچ ارفاقی از جانب داوران در کار نخواهد بود).

با این وجود همیلتون در دومین دورش بار دیگر سریع ترین زمان را ثبت کرد تا مسابقه را جلوتر از سایرین آغاز کند. روزبرگ دوم شد و رانندگان تیم ردبول – که در تمرینات با پشت سر گذاشتن فراری نزدیک ترین تیم به مرسدس بودند، سوم و چهارم شدند.

پیرلی برای مسابقه دوامِ تایرهای‌هارد، مدیوم و سافت را به ترتیب 26، 28 و 15 دور پیش بینی کرده بود ضمن آن که سریع ترین استراتژی را دوپیت استاپ و استفاده از تایرهای سافت-سافت-مدیوم توصیه کرده بود.

مسابقه

آغاز بارش باران دقایقی قبل از مسابقه باعث شد تا رقابت پشت خودروی ایمنی و با لاستیک وت شروع شود. علی رغم آن که به نظر می‌رسید شرایط پیست برای ادامه مسابقه بدون خودروی ایمنی مهیاست، مسئولین مسابقه پنج دور رقابت را پشت خودروی ایمنی ادامه دادند که باعث اعتراض لوئیس همیلتون شد. با خروج خودروی ایمنی در انتهای دور پنجم، بلافاصله بسیاری از خودرو‌ها برای تعویض لاستیک‌های وت با اینترمدیت وارد پیت شدند، هر چند چهار راننده اول در بین این رانندگان دیده نمی‌شدند.

در ادامه و پس از آن که پیشتازان مسابقه لاستیک‌های خود را تعویض کردند، مکس ورشتپن سریع تر از نیکو روزبرگ نشان می‌داد و فاصله‌اش را هر دور کم تر می‌کرد. سباستین فتل اولین راننده‌ای بود که برای استفاده از لاستیک‌های خشک وارد پیت شد و در دور شانزدهم لاستیک‌های مدیوم را جایگزین اینترمدیت کرد. در همین دور ورشتپن موفق شد با سبقت‌گیری از روزبرگ به رده دوم برسد. سایر رانندگان نیز به تدریج وارد پیت شدند و لاستیک‌های مدیوم را برای ادامه مسابقه انتخاب کردند.

در دورهای میانی بین پیشتازان جابجایی و سبقتی ندیدیم و بیشتر رقابت بین رده‌های میانی در جریان بود. ضمن آن که بسیاری از رانندگان در پیچ شماره یک که به طور کامل خشک نشده بود دچار اشتباه شدند.

رفته رفته و با خشک شدن پیست روزبرگ شروع به کم کردن فاصله با ورشتپن کرد تا آن که پس از چند بار تلاش در دور سی و نهم موفق به سبقت گیری شد.

روزبرگ پس از سبقت گیری از ورشتپن، سریع نشان می‌داد و در حال کاهش فاصله همیلتون بود اما با مشکلی که برای جعبه دنده خودرویش پیش آمد نتوانست به همیلتون نزدیک شود. از طریق رادیو تیمی‌ به وی اعلام شد که نباید خودرو را در دنده هفت قرار دهد. همین مشکل سبب شد تا بار دیگر ورشتپن به او نزدیک شود. علاوه بر این بررسی رفتار تیم مرسدس و روزبرگ به علت مکاتبات رادیویی به بعد از مسابقه موکول شد.

در همین فاصله، رایکونن و فتل که روز خوبی را پشت سر نمی‌گذاشتند با سبقت گیری از پرز و ماسا به رده‌های پنجم و نهم رسیدند هرچند فتل به علت هدایت ماسا به خارج پیست پنج ثانیه جریمه دریافت کرد.

در انتها لوئیس همیلتون موفق به کسب رتبه نخست شد تا برای چهارمین بار و در سومین سال پیاپی در زادگاهش فاتح گردندپری بریتانیا شود. روزبرگ و ورشتپن دوم و سوم شدند. ریکاردو که عصر آرامی‌ را سپری کرده بود پنجم شد تا بار دیگر در سایه هم تیمی ‌جوانش قرار گیرد. راینکونن نیز رده پنجم را به خود اختصاص داد.

سیلوراستون از پس فردا – سه‌شنبه – میزبان دو روز تست تیمیِ در طول فصل خواهد بود.

2 دیدگاه

 1. siavash

  0

  0

  اگه مشکل نداشت ماشین رزبرگ همیلتونو میگرفت
  حیف هرچی مشکله برا ماشن رزبرگه
  گرندپری بعد انگلیسیو میفرسته قاطی باقالی ها

 2. سلمان

  0

  0

  رزبرگ خیلی در بارون کند بود
  ورشتپن کرده بودش تو قوطی
  ولی تو هوای خشک رو دست نداره پسر
  عشق است راننده های دوست داشتنی مرسدس
  همیلتون و رزبرگ

دیدگاه خود را بیان کنید