فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون معتقد است که مرسدس نمی توانست هیچ اقدام دیگری برای متوقف کردن ردبول در گرندپری فرانسه 2021  انجام دهد؛ چرا که رقیب اصلی آن ها اکنون خیلی سریع است.

در پل ریکارد به لطف پاوریونیت قدرتمند جدید هوندا و یک استراتژی کاملا هوشمندانه دو پیت استاپه که توسط ردبول برای مکس ورشتپن انتخاب شد، به وی این امکان را داد تا در 21 دور با نهایت فشار هر دو راننده مرسدس را تعقیب کند و در نهایت در دور های پایانی برای سومین بار پیاپی در فصل 2021 در جایگاه نخست از خط پایان عبور کند.

پس از مسابقه لوئیس همیلتون در جمع خبرنگاران گفت:

در این مسابقه موارد مثبت زیادی وجود داشت، بنابراین من امروز را روز سختی نمی بینم.

من در پیست هر کاری که می توانستم انجام دادم و واقعاً هیچ اشتباهی نکردم و به طور کلی از موقعیت و نتایج امروز راضی هستم. خوب بود که پیروز می شدم اما آن بچه ها (ردبول) در حال حاضر خیلی سریع هستند.

آن ها این آخر هفته قدم بزرگی برداشتند. ما فقط در کفی 0.35 ثانیه، زمان از دست می دادیم. در هر صورت آن ها به نوعی پیشرفت کرده اند و ما فقط باید بفهمیم که این پیشرفت ناشی از ساختار بال عقب آنهاست یا موتور جدیدشان. در هر صورت ما نیز باید پیشرفت کنیم.

ما به دو مسابقه بعدی (دو گرندپری متوالی در اتریش) در شرایطی خواهیم رفت، که در آن سرعت اتومبیل در مسیر مستقیمی پیست ردبول رینگ مهم خواهد بود؛ بنابراین شرایط کمی سخت خواهد بود.

مکس ورشتپن و تیم ردبول - تعیین خط فرمول یک فرانسه 2021

مکس ورشتپن و تیم ردبول – فرانسه 2021

همیلتون از دلایل استینت دوم طولانی تر خود می گوید

همیلتون گرندپری فرانسه را تا حدودی مشابه وضعیت گرندپری اسپانیا، البته با شرایط معکوس می داند. جایی که او از یک ماشین سریعتر و یک استراتژی برتر برای فشار آوردن به ردبول و پشت سر گذاشتن ورشتپن برخوردا بود.

لوئیس همیلتون 36 ساله توضیح داد:

اگر مكس در ابتدا اشتباه نمی كرد، نتیجه همین بود.

تنها دلیل موقعیت ما (در شروع مسابقه) این بود که مکس اشتباه کرد. من به گونه ای (شرایط را) مدیریت کردم تا فقط پیشتاز بمانم اما، همانطور که گفتم، در مسیر مستقیمی ها بسیار کند هستیم.

سرانجام، در پایان، آنها دوباره جلوی ما در آمدند، بنابراین دلیلی نداشت که ما دوباره در پیت استاپ توقف کنیم.

راننده بریتانیایی ادامه داد:

ما فقط باید سعی می كردیم كه موقعیت خود را حفظ كنیم و ببینیم آیا می توانیم پیشتاز بمانیم؛ که متأسفانه کار نکرد.

همیلتون در پاسخ به این سوال که آیا او قصد داشت زودتر پیت استاپ خود را انجام دهد یا نه، گفت:

نه. ما فرض را بر آن گذاشتیم که خیلی دیرتر از آنچه که پیش آمد به پیت برویم؛ اما زودتر پیت استاپ را انجام دادیم. همانطور که دیدید، استینت دوم ما طولانی تر بود و حتی مکس نیز فکر نمی کرد که بتواند (با یک پیت استاپ) ادامه دهد.

94 دیدگاه

 1. NICO ROSBERG-06

  14

  16

  از تیمی مثل مرسدس بعیده که یک مسابقه به این اهمیت و به استراتژی ببازند..اونم مرسدسی که بعضی از پیروزیاشو با همین استراتژی بدست آوردن. جناب همیلتون،شما با سابقه ۷دوره قهرمانی جهان و این همه تجربه اندوخته چطور متوجه نشدی ک ردبول تو تمرینات سریع ترن و بعد از مسابقه به این نتیجه رسیدی و احتمال ندادی که باتوجه به لاستیک خوری بیشتر ردبول،استراتژیشون۲پیت استاپه نه تک پیت ولی بوتاس قبل از شروع ریس به تیم اعلام کرده بود که باید این ریس و با دو پیت تموم کنیم.. حتی به گاراژ خودش گفته بود من کاری به برنامه لویس ندارم امابرای من برنامه ۲تا پیت بچینید اما تیم نکرد اینکار ودلیلشم خودشون بهتر میدونن آخه داداش، منی که فقط یک تماشاگر ساده هستم با یه حساب ساده نسبت به شرایط پیست و آسفالت و شرایطی که ردبول ومرسدس در مورد مقدار لاستیک خوری دارن هم پیش خودم فکر میکردم هر دو تیم از اسنراتژی۲پیت استفاده میکنند ینی پیش خودم میدونستم که این ریس نیاز به۲پیت داره وگرنه این مسابقه از دست می‌ره..فقط نمی‌دونستم کدومشون پیت دوم و زودتر انجام میدن ،باور دارم با چیزی که از ماشینای لویس و بوتاس دیدم، اگر ۲تا پیت می‌زدیم واقعا میشد پیروز مسابقه باشیم و حتی ۱و۲کنیم چرا نه؟هردو مرسدسا واقعا خوب بودن حتی با لاستیک کهنه بازم سریع بودیم هم لویی هم ولتری فقط نمی‌دونم توتو از چی ترسید؟ واینکه بازم به نظرم لویس هنوزم میتونست۳دور دیگه راحت بااون تایرها بزنه اگر قرار بود تک پیت یاشن، و بولینتون هم به همیل همین و گفت که الان نه، الان نیا که دیگه دیر شده بود..اما واقعا دلیل عدم این هماهنگی تیم و راننده رو درک نکردم اصلا..هنوزم میگم از نظر سرعت چیزی کمتر از ردبول نداریم با یک نگاه به آمار این مشخصه اما اینکه جایی که میتونی راحت ببری و بیای باخت و به کردن کند بودن ماشین بندازی دیگه نوبره، بله مرسدس قبول دارم کند بود که پیروزی رو از دست داد اما چرا کند بودیم؟ چون پاوریونیتی که۱۰ساله قدرت بلامنازع فرمول۱ ضعیف بود؟؟؟ نه نه خیلی سادست جوابش، چون به لطف استراتژی بدمون آخر مسابقه ،ماشینمون رو هوا بود چهارتا چرخاش و قشنگ بدون لاستیک داشتیم دور می‌زدیم..حتی بااینکه لاستیک تموم کرده بودیم بازم آبرومندانه نتیجه رو دادیم و اختلاف اونقدر نبود که شما بتونی بیای بگی که ما مسابقه رو به ضعف موتور و کندی و این مسائل باختیم..به هرحال بیننده تلویزیونی خودش می‌تونه قضاوت کنه..به نظر من که کاملا محرضه که مرسدس از کجا ضربه خورد.
  هر کسی هم استدلال خودش و داره.

  • Lh44

   16

   3

   نیکو رزبرگ

   تنها دلیل موقعیت ما (در شروع مسابقه) این بود که مکس اشتباه کرد. من به گونه ای (شرایط را) مدیریت کردم تا فقط پیشتاز بمانم اما، همانطور که گفتم، در مسیر مستقیمی ها بسیار کند هستیم.

   سرانجام، در پایان، آنها دوباره جلوی ما در آمدند، بنابراین دلیلی نداشت که ما دوباره در پیت استاپ توقف کنیم.

   جوابتو گرفتی ؟
   لوییس میخواست پیشتاز بمونه اگه پیت انجام میداد میفتاد پشت مکس پس شانسی نداشت ولی با تک پیت یه شانس ریزی داشت که اونم نشد

  • ferarri

   5

   0

   فک کنین دو سه سال دیگ ک ماشین فراری برای قهرمانی باشه ، اگ مرسدس و ردبولم همینجوری بمونن چ شود !

  • Yasxx2

   4

   0

   ردبول سه برد پیاپی داشته نه مکس
   مکس اذربایجان دی ان اف شد

   پاراگراف دو رو لطفا اصلاح کنید

 2. NICO ROSBERG-06

  0

  0

  ادمین جان،لطفا نظر بالا رو تایید نکن.. اشتباه تایپی داره عزیز دل.. پایینی رو یه آچار بنداز بده بیرون قربون دستت .

 3. آرشا

  12

  10

  منم گفتم اگر مکس اوناشتباه اول مسابقه رانمی کرد راحتتر برنده میشد.واقعا ماشین ردبول دوری ۳دهم برتری داشت نسبت به مرسدس.
  فاتحه مرسدس خواندس امسال.

  • Lh44

   17

   7

   ارشا
   درسته 0.250 سریع ترن ولی چجوری لوییس با اون ماشین اونطوری رانندگی میکرد که مکس تو رادیو گفت تا کی میتونن اینجوری ادامه بدن
   پس اگه ماشین برابر داشته باشن چی میشه؟
   هیچی لوییس قهرمان میشه 😶

  • Mercedes amg

   14

   6

   آرشا دوست عزیز قصد بی احترامی نیست اما مرسدس هنوز هیچ آپدیتی را رونمایی نکرده و با توجه به محدودیت ها وفشاری که کل جهان به مرسدس میارن که قهرمان نشه یکم شرایط طبیعی هست اما فاتحه مرسدس خوانده نشده و آنروی سکه رو بزودی میبینیم

  • آرشا

   0

   3

   مگر مرسدس یه آپدیت درست درمون بیاره ومشکل کمبود سرعت توپیچهای کند ومستقیمی ها رو تاحدودی جبران کنه.وگرنه ردبول برنده قافیه خواهد بود.

 4. Mahyar.M.VER.33

  20

  6

  وقتی موتور مرسدس داری و میگی تو مستقیمی کند هستیم!!!! صرفا دلم به حال شارل میسوزه که با موتور فراری سر میکنه درحالی که باید با موتور مرسدس ( در مکلارن)مسابقه بده……..
  دلیل برتری سرعتی ردبول هم بال عقب قاشقی شکلشون و ناحیه اتصالی بال هست که به ساختار و ویژگی های ماشین ردبول میخوره .
  مسابقه بعدی هم که مکس داخلش هر سال خوب بوده و حتی ۲۰۱۶ هم که تازه اومده بود رفت رو سکو ……… ۲۰۱۹ هم که رقابت جذابی با لکلرک داشت .
  مورد قابل توجه هم برتری بوتاس نسبت به همیلتون در این پیست بوده . البته نه به طور کامل ولی درکل یکی از پیست های مورد علاقه بوتاس هست.

  • میلاد

   14

   2

   و در حال حاضر پیش‌بینی هواشناسی بارون برای روز شنبه و یک شنبه هستش. اگر واقعا بارون باشه قطعا ترتیب گرید رو کامل به هم میریزه.

   • Mahyar.M.VER.33

    7

    11

    بله منم الان دیدم احتمال بارون در شنبه و یکشنبه . اگه این طوری باشه ردبول احتمالا از بال متفاوت و دانفورس بالا استفاده کنه که به سود مرسدس هست.

   • Hamoon

    23

    1

    فرانسه هم این همه گفتن بارون بارون اخرش هیچی نشد

  • zZz_ToKyo

   15

   9

   ب لطف بال عقب ماشین ردبول
   همیلتون پشت مکس با دی ار اس باز حداکثر سرعتش 2 کیلومتر بیشتر از مکس بدون دی ار اس بود
   ب نظرم اگه دی ای اس غیر قانونیه بایدم بال غقب ردبولم غیر قانونی شه…

   • mahyar

    16

    1

    بال عقب ردبول . یک باله با دانفورس پایین بود .
    البته مرسدس ها هم باید ی حالی به بال جلوشون بدن .
    توی ی گپ و گفتی که بین توتو و جاناتان بود نیکو از جاناتان میپرسه که نظرت در مورد تست جدید باله عقب چیه ؟
    میگه آره ما باید اونو عوضش بکنیم . البته همونجوری که ما انتقام دوم شدن مکس رو گرفتیم . اینبار هم اونهارو مجبور میکینیم که بال جلوشون رو عوض بکنند .

   • Mahyar.M.VER.33

    8

    10

    داداش شما از اونور بوم افتادی!!! ردبول برای این مسابقه بال انعطاف پذیر نداشت در حالی که مرسدس داشت و همونجوری که مهیار هم گفت هورنر یه تیکه ای سر بال جلوی مرسدس انداخت به توتو که بعد از مسابقه بود…… جریان بال عقب ردبول هم شکل خاصش هست که باعث افزایش سرعت از طریق کاهش سطح تماس با هوا میشه دقیقا برعکس فلسفه بال عقب مرسدس در فرانسه…

   • akbar

    10

    4

    مرسدس هم میدونست که بال عقب ردبول خیلی رو سرعتشون تاثیر نداره ، فقط خواست هاشیه درست کنه که رو دست ردبول خرج بزاره
    این مسابقه هم ردبول بال عقب غیر منعطف داشت.

   • م.یوسفوند

    2

    9

    مهندس الان خود مرسدس هم داره از بال عقب منعطف استفاده میکنه

   • akbar

    7

    1

    “م.یوسفوند”
    بال عقب همه ی تیم ها منعطف هست
    حرف مرسدس این بود که واسه ردبول بیشتر از حد مجاز خم میشه.

 5. Hamoon

  17

  2

  تو پیست خونگی ردبول اوضاع برا مرسدس سختتر اونم دو تا ریس
  واقعا پیشرفت زیادی کردن
  احتمالا مکس فاصله بیشتری میگیره

 6. aydin-84

  16

  2

  چند وقته کنجکاو بودم بدونم جریان لاستیک سابی فراری ها چیه؟ اخیرا یه خبری خوندم و گفتم به اشتراک بذارم شاید برای شما هم جالب باشه.
  جاناتان نوبل منتشر کرده که فراری ها در فرانسه دچار لاستیک خوری خیلی زیادی در تایر های جلو شدند. اتفاقی که مشخصا در موناکو و باکو نیافتاد. در نتیجه میتوان گفت که ماشین فراری یک ماشین سریع و رقابتی برای دست کم رتبه سوم هست (از نظر شاسی و موتور و آیرودینامیک). اما اشکالی در این خودرو وجود داره که باعث میشه نتونه دمای لاستیک های جلو رو در محدوده عملیاتی نگه داره و با ورود به پیچ های سریع، خیلی زود دمای لاستیک زیادی از حد بالا میره. از طرف دیگه گفته شده که به دلیل نامعلومی محدوده دمایی که لاستیک های فراری توش خوب کار میکنن، خیلی کوچکتر و باریکتر از دو تیمهای دیگه هست (شاید به رفتار شاسی و یا حتی هوای عبوری از داکت یا حتی جریان های آشفته بال جلو در سرعت های بالا) و به اصطلاح راننده ها مجبورن محتاط کار کنن. مجموع محدوده عملیاتی باریک و تولید دمای زیاد در تایر جلو (به خاطر ست آپ پول پوزیشنی احتمالا) باعث فاجعه فرانسه شد وگرنه ماشینها اونقدر ها هم بد نیستن و در حد مکلارن ها هستن.

  • محمد امین

   9

   4

   بله همینطوره ، من فکر میکنم با وجود اینکه مکلترن موتور مرسدس داره اما مهندسی فراری در بخش آیرودینامیکی و شاسی و سیستم های الکترونیکی در سطح بالایی قرار داره شاید بهترین باشه و با وجود این پیشرانه ی ضعیف تر اگر یادتون باشه ساینز در موناکو فاصله‌ اش رو از ۶ ثانيه به ۲.۷ ثانيه رساند در چند دور با مکس و بعد مشکل لاستیک جلو داشتن و فاصله زیاد شد و به نظرم ماشین سرعت کافی رو داره

 7. Erfan

  17

  4

  “اما همانطور که گفتم، در مسیر مستقیمی ها بسیار کند هستیم.”
  اگه مرسدس بسیار کنده، پس فراری چیه😕

  • محمد امین

   16

   4

   تاپ اسپید مرسدس در فرانسه کمتر از همه بود حتی از هاس هم کمتر از فراری هم کمتر بود طبق اون چیزی که من دیدم خیلی اختلاف با ردبول بود و بیشترین تاپ رو مکلارن لندو داشت

   • Mahyar.M.VER.33

    5

    7

    محمد امین تاپ اسپید “مهمترین ” فاکتور نیست. طریقه رسیدن به سرعت بالا و زمان صرف شده برای رسیدن به یک سرعت یا در واقع شتاب بسیار مهمتر است. فارغ از اینکه نحوه اعمال قدرت و ستاپ موتور در قسمت های مختلف پیست متغییر هست. یعنی امکان داره یه ستاپ داخل سکتور سه سرعت میانگین خوب بده یه ستاپ داخل سکتور دو. پس در عمل تاپ اسپید مهمترین فاکتور نیست.

   • Amin44

    12

    2

    ترتیب تاپ اسپید بوتاس و لوییس تو فرانسه بین همین همه راننده ها ۱۹ و ۲۰ بود!
    بوتاس ۳۲۱ و لوییس ۳۲۰ با دی آر اس و خلا پشت مکس !
    در حالیکه مکس با ۳۳۷ دوم بود پشت نوریس با ۳۴۹!
    کند ترین سکتور پیست از لحاظ میانیگن سرعت سکتور سه هست که اونم تو کل مسابقه دست ردبول ها بود،سکتور دو هم که به این شکل!
    موضوع ستاپ مرسدس نیست،این ردبوله که ماشینش فوق العاده سریعه تنها راه مرسدس با این پکیج همینه که داره انجام میده
    نمیدونم استون مارتین چه آپدیت هایی رو از اول فصل آورده،اما احتمال قریب به یقین مرسدس با آوردن آپدیت میتونه نزدیکتر بشه
    تا همین الانش هم از اول فصل بدون آپدیت مهم خیلی رقابت کردن…

   • محمد امین

    8

    2

    درسته مهیار جان ، چونکه آقا عرفان اسم کند بودن رو آوردن در مسیر مستقیم ، میخواستم بگم که از نظر حداکثر سرعت در مسیر مستقیم مرسدس آخرین تیم بود ، و منظور منم همین بود که عملا حداکثر سرعت نشون نمیده کدوم تیم سریع تره ، چون بر این اساس باید مکلارن روی سکو باشه ولی نیست

   • Behzad

    14

    2

    دوست گرامی آماری که منتشر شده خلاف گفته ی شماست و مرسدس آخرین تیم نبوده!
    سرعت در فینیش لاین
    ورشتپن 305
    همیلتون 302
    و speed trap
    ورشتپن 328
    همیلتون 326
    این گفته های نامربوطی که از طرف یک تیم میاد بیرون، زیاد جدی نگیرید.
    یادمه همین حال و هوا برای طرفداران مرسدس دو بار اتفاق افتاده؛
    یکی سال 2005 برای فراری
    یکی هم 2014 برای ردبول
    همان موقع هم به دنبال مقصر میگشتن و حتی فراری سال بعد باریچلو را با ماسا عوض کرد یا ردبول فتل را رد کرد به امید دگرگونی اما تنها نتیجه گم شدن نخ قهرمانی بود.
    الانم مرسدس تو این وضعیته و با اطمینان میشه گفت بعد از این اشتباهاتشون بیشتر هم خواهد شد و به امید پیدا کردن راه پیروزی مسیرشون گم میشه.

 8. م.یوسفوند

  10

  14

  من شدیدا منتظر آپدیت های مرسدس هستم،یاد آپدیت های نیم فصل ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ که نیمه دوم فصل زدن فراری رو له کردن، باید دید این فصل هم میتونن آپدیت پاوریونیت و ایرودینامیک مناسبی بیارن یا نه

 9. mahyar

  16

  3

  مرسدس باید یکی از راننده هاشو بعد از مکس به پیت میاورد .
  مثلا” اگه بوتاس بعد از مکس پیت میکرد .
  احتمال این که 2 بشه خیلی بیشتر بود و حداقلش این بود که سوم میشد تا این که سکو رو از دست بده .
  وگرنه چه دلیلی داشت که دوتا مرسدس با یک استراتژی تا آخر مسابقه رو برن ؟
  تنها دلیلش این بود که مکس توسط بوتاس کند میشه و نمیتونه به لویس برسه .
  درواقع بوتاس قربانی لویس میشد.
  بوتاس ی جاهایی امکان سبقت از لویس رو داشت ولی باز هم عقب نشینی کرد .
  و به نظرم بزرگترین اشتباه بوتاس همینه که گوش به فرمان تیمش هست. تنها شانس این که بوتاس ثابت بکنه شایستگی اون صندلی رو داره اینه که باید لویس رو شکست بده فارق از این که چه رده بندی در انتها خواهند داشت . شکست دادن لویس یعنی شکست دادن گاراژ مرسدس . کاری که نیکو کرد .

  • 33🦁Ali

   13

   5

   مهیار جان’
   دلیل اینکه مرسدس ریسک نکرد یکی از راننداش بیاره جواب پیت مکس بده حضور چکو در جلو بودش.
   اون دور بی نظیر مکس با تایر هارد که میلیمتری آندرکات کرد همیلتون واقعأ دیدن داشت که خودشون هم اولش نفهمیدن چه شده حتی بیننده.

   • farshad.b

    10

    2

    سلام علی جان . اینقدر این ریس هیجان داشت که یادم رفت تبریک بگم و همچنینین تشکر کنیم از دیگر دوستان عزیزی که تبریک گفتند با هر گرایشی . دوستان اگر دوباره همون دو دور پیت استاپ مکس و لوئیس رو چک کنند و یک مقایسه نه فقط در زمان توقف مقابل گاراژ بلکه زمان ثبت شده در کنار تصویر از کل طی مسیر پیت لین داشته باشند و هم چنین محاسبه اختلاف سرعت یک دور طی شده با هارد نو مکس , بهتر متوجه اندرکات پیش اومده میشوند . اینقدر رقابت تنگاتنگ شده که همین اختلافات کم تفاوتهای بزرگی رو رقم میزنه . حتی باید به اختلاف سرعت رانندگان از زمانی که در پیچ آخر تصمیم به ورود به پیت لین میکنند تا لحظه ی رسیدن به خط رعایت سرعت 80 کیلومتری میتونه چند دهمی بسازه (خیلیهاش رو دوربین نمیگیره ولی برای مثال ورود به پیت پرز در باکو رو یکبار دیگه ببینید .). بازم برای قصاوت زو ده و حالا باید ببینیم در پیستهای بعدی چه اتفاقی خواهد افتاد و چه خوب که دو ریس آینده در اتریش با کمترین فاصله زمانی ممکن میتونه خیلی چیزها رو روشنتر بکنه . من که دلم میخواد تا ابوظبی توی این هیجان باقی بمونیم . در اخر بگم آقای صالحی قبلا بخوبی اشاره داشتند تمام تلاش مهندسین و مهارت رانندگان قراره از طریق لاستیکها بر روی پیست پیاده و اجرا بشه , پس عملکرد لاستیک ها رو فراموش نکنیم .

   • 33🦁Ali

    10

    3

    Farshad
    شما بزرگ مائی با شخصیت عالیتون که نشون دادین وظیفه ماست بهتون تبریک بگیم، آره امسال طوری شده که برای طرفدار از استارت استرس هست تا پرچم شطرنجی.

  • Mahyar.M.VER.33

   4

   9

   مهیار داشتم فکر میکردم اگه بوتاس کل لاستیک رو میخورد و دور بعد از مکس میومد پیت میتونست از پشت به مکس فشار بیاره و هم رده کسب کنه(از پرز) و هم همیلتون اول بشه … البته شاید پیس بوتاس به مکس نمیخورده ولی به نظرم این بهترین راه حل بود چون در هر صورت بیشترین امتیاز تیمی برای مرسدس جمع میشد

   • mrz_ir

    8

    2

    تنها دلیلی که مرسدس این کارو نکرد وجود پرز این وسط بود
    چون تا قبل پرز والتری میتونست فشار بیاره به مکس ولی پرز به مکس راه میداد و در مقابل بوتاس دفاع میکرد اما قریب به چهار امتیاز ممکن بود تفاوت کنه برای مرسدس و خیلی بهتر از این انفعالشون بود
    چون برای لوییس نمیتونست کاری بکنه اما فستست لپ و سوم رو میتونست

  • NICO ROSBERG-06

   12

   5

   مهیار.. منم دقیقا همین ومیگم اگه یکی از راننده هارو بعد از پیت مکس میاوردن تو آخر مسابقه مطمعنم اوضامون خیلی خوب تر پیش میرفت اما اگه اون شخص لویس میبود احتمالا پیروزی مال مرسدس بود هر چند خداییش ولتری هم داشت خیلی خوب پیش میرفت حالا یکی ازین دو نفر و با یک پیت اضافه ولاستیک نو برای این ریس فیکس میکردن نتیجه قطعا این نمیشد تهش این بود که حداقل ولتری سومی و میگرفت.. توجه داشته باشین که سرجیو با چه لاستیک هایی بوتاس و گرفت و چند دور نو تر بودن.. مطمعنم مرسدس از این ریس درس خوبی گرفت.. هنوزم فرصت خیلی زیادی داریم هنوز فاصله قابل جبرانه.. فقط حس شیطنت آمیزم هی دعا میکنه مکانیکای بخش تعویض تایر ردبول تو ریسای بعدی هی از هواپیماشون جا بمونن.. چه وضعشه آخه پیت 1و8 ثانیه ای آخه؟؟؟؟ در بدترین حالتشون2و2 دهمی.. هر وقت بهش فکر میکنم سر درد میگیرم..

   • Mahyar.M.VER.33

    9

    7

    به عنوان یه ردبول فن وقتی پیت استاپ مکس رو ۲.۳ انجان دادن اعصابم خیلی خورد شد…. اخه چرا باید ۰.۵ ثانیه کند تر انجام بدن !!! بعدشم که همیلتون پیت ۲.۲ انجام داد گفتم ریس تموم شده….
    فارغ از اینا فکر کنم خیلی نسبت به پیت استاپ های تیمم پر توقع شدم اصلا پیت استاپ بالای ۲.۱ برام بی معنی شده!!!

  • Amin44

   10

   2

   حضور پرز به عنوان وینگ من کاملا تعیین کننده بود و نقششو خیلی خوب بازی
   مرسدس نیومد پیت چون پرز هم لاستیک کم کارکرد داشت و قرار نیست پرز به مرسدس ها راه بده
   دور مکس تو اندرکاتش خوب بود
   اما لوییز تو جریان حرکت پیت لین حدود ۵ دهم ازدست داده نمیدونم این مشکل برای بوتاس هم به وجود اومده یا نه اما خب لوییس رو عقب انداخت!
   یکی دیگه از راه های برد ریس این بود که تو همون دورهایی که داشتن به مکس فشار میاوردن همون فاصله رو حفظ میکردن و مثل اسپانیا تو حالت غیر قابل پیش‌بینی لوییس رو می‌بردن پیت
   که باز هم همون سناریو سبقت سخت از پرز پیش میومد،به هرحال مرسدس قمار کرد و این بار جواب نداد،شاید بهترین راهشون همین بود…
   ببینیم تو اتریش چکار خواهند کرد

  • mahyar

   7

   2

   علی جان . خیلی من موافق نیستم . مکس خیلی راحت رسید به پرز البته درسته عبور کردنش هم بهش راه داد و دستور تیمی بود .
   هر چند اون لحظه از حرف پرز توی رادیو خیلی خوشم اومد : Lets get them
   در کل والتری شاید یکی دو دور پشت پرز درگیر میشد و در نهایت ازش عبور میکرد .
   مهیار منم موافقم . ببین بعد از این که مکس از والتری رد شد به فشار دادنش برای رسیدن به لویس ادامه نداد. چند دور اگه دقت کرده باشی فاصلشو حفظ کرد . (شاید برای کنترل دمای تایر ها و ذخیره انرژی و…) و بعد از این لحظه بود که پرواز کرد .
   اگه ننظر منو بخوای حضور بوتاس پشت مکس باعث میشد تا تحت فشار قرار بگیره و مکس نتونه خیلی کار هارو انجام بده . ولی عدم حضور بوتاس و این که وقتی مکس ازش رد شد خیالش کاملا” راحت بود که تنها ی اتفاق عجیب میتونه باعث بشه که توسط بوتاست تحدید بشه .
   شاید مرسدس فکرش رو نمیکرد که مکس به این زودی ها پیت بکنه و تازه روی هارد رفته .
   اما در کل قبل از پیت دوم ردبول مرسدس ها خیلی زیاد لاستیکاشون رو به نظرم خراب کردن . مکس رو تحت فشار قرار دادن تا اونقدر لاستیکش تموم بشه که دیگه لاستیکی براش نمونه تا بتونه بعد از پیت لویس تایم سریع بزنه . همون بلایی که توی چند مسابقه قبل سر مکس اومد . ردبول از ی سوراخ دوبار گزیده نشد و وقتی دید که بیشتر از این مساویه با حتی شاید سومی برای مکس تصمیم گرفتن که بیارنش داخل .خلاصه که عجب ریسی بود .

 10. ایرن

  10

  8

  خیلی شیک سرعت ردبول رو انداخت گردن ساختار بال عقب…

  • ایرن

   7

   6

   از اونایی که منفی دادن عذر خواهی میکنم. سرعت بیشتر ردبول نسبت به مرسدس رو ننداخت گردن ساختار بال عقب ربول. خخخ
   والا بقرآن. اینجا سلام هم بدی یه عده منفی میدن خخخ

  • مهدی

   1

   2

   داش ایرن اینجا حرف حق رو نباید بگی ب بعضیا برخورد میکنه
   اقا باختی بگو باختم دیگه بال عقب رو نکش وسط تا بال جلوتو نکشن وسط.. اونم چ بالی لامصب تمام تخته میشه رو اسفالت بعد ب اونا گیر میدن
   بعد خطاب ب دوستان سر لوئیس فن… بازم این سرلوئیس داره تیم رو تحقیر میکنه چقد متنفرم از بشر نیرنگ بااز مکار

 11. رضا سلطانی

  13

  5

  فکر کنم میشه آروم آروم گفت:
  Mercedes dominance age is over!

 12. mehdi vettel

  17

  11

  از حق نگذریم اگه بوتاس فقط یه دور ورشتپن رو پشت خودش نگه میداشت همیلتون مسابقه رو برده بود. مرسدس با همین استراتژی هم میتونست مسابقه رو ببره و فقط بوتاس باید مثل همیشه نقششو خوب بازی میکرد که نکرد
  بوتاس اینقدر بد دفاع کرد که آدم نمیتونه هیچ توجیهی براش بیاره مگه اینکه بگیم بوتاس از قصد اینقدر بد دفاع کرد تا تیم ضربه بخوره

  یکی از شانس هایی که مکس و ردبول نسبت به سب و فراری آوردن اینه که بوتاس نسبت به 2018 و 2017 انگیزه ای برا وینگمن بازی نداره و خودشم میدونه امسال تحت هر شرایطی سال آخرشه و خیلی خودشو به آب و آتیش نمیزنه
  بوتاسی که 2017 و 2018 از رده اش در مقابل فراری ها مثل ناموسش دفاع میکرد کجا و این بوتاس بی انگیزه کجا

  من پادگان بودم این چند روز و نتونستم مسابقه رو زنده ببینم
  به دوستاران مکس و ردبول تبریک میگم

  فک کنم تو این هفت سال فقط یه تیم غیر از مرسدس تونسته سه بار پشت سر هم مسابقه ببره
  یکی ردبول 2021
  یکی هم فراری 2019 ( که خوب بعدا معلوم شد موتور غیر قانونی داشتن )

  • محمدحسین

   14

   3

   بوتاس لاستیک نداشت و نتونست دفاع کنه..
   مکس تو پیچ بهش فشار اورد و با سرعت برابر وارد پیچ شدن ولی چون بوتاس لاستیک نداشت کلا منحرف شد!!
   بوتاس هیچ شانسی برای دفاع نداشت چون نه تو کفی سرعت داشت و نه تو پیچ ها چسبندگی!!!
   اگه میخواست سخت تر دفاع کنه کلا اسپین میشد و مسابقه رو از دست میداد!

   • mehdi vettel

    6

    11

    بوتاس اینقدر لاستیک داشت که بتونه یک دور مکس رو نگه داره
    بوتاس با لاستیک های کهنه تر جلو پرز دفاع بهتری داشت

    در هر صورت به نظر من میتونست حتی داخل رو نبنده چون فاصله مکس زیاد بود باهاش یا حداقل جوری ترمز کنه که بتونه پیچ بعد خروجی خوبی بگیره که هیچ کدوم از این کارا رو نکرد

    کافی بود یه دور ورشتپن رو کند کنه تا لوییس مسابقه رو ببره درست مثل کاری که سب تو اسپا 2019 انجام داد و اون دو دوری که سب لوییس رو نگه داشت در نهایت منجر به برد چارلز شد

  • Erfan

   13

   4

   چرا همش میگیم اگه بوتاس مکس رو یه دور نگه میداشت فلان میشد بهمان میشد؟!
   خب خود لوییس هم اگه دو دور مکس رو نگه میداشت قهرمان میشد.
   احتمالا میخوای بگی لوییس لاستیک نداشت. کاملا درسته. ولی خب بوتاس هم لاستیک نداشت.
   دو نکته رو در نظر بگیرید.
   1- بوتاس زودتر از لوییس اومد پیت (اگر اشباه نکنم) پس لاستیک هاردش زودتر از بین رفت.
   2- لاستیک مکس وقتی به بوتاس رسید خیلی نوتر از وقتی بود که به لوییس رسید.
   با توجه به این دو مورد، به نظر من بوتاس کار سخت تری نسبت به لوییس برای دفاع جلو مکس داشت.
   عادت کردیم همیشه بوتاس همه کارها رو انجام بده و لوییس هم با خیال راحت رانندگی کنه و اول بشه. نمی دونم اگه فصل های قبل لوییس جای مکس تنها بود چی کار میکرد.

   • mehdi vettel

    7

    6

    درسته خود لوییس هم خیلی خوب دفاع نکرد و رزبرگ هم بعد مسابقه بهش اشاره کرد که خیلی شل دفاع کرد

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    9

    همیلتون تا چند دور قبل رسیدن ورشتپن به والتری تو بازه ۳۷ دور میزد اگه میتونست حفظ کنه این نظم رو خیلی خوب میشد.
    از اون طرف والتری تو مستقیمی تحت فشار ورشتپن سوتی داد همونطور که تو پرتغال داد و ۱و۲ مرسدس رو نابود کرد تازه از پیت در اومد راحت میتونست جلوشو بگیره.اینم مثل همون بود پس چرا موقع اومدن پرز اینطوری نشد؟اونجا ترمزاشم داغ کرده بود.و یکسره قفل میکرد.
    تنها شانس همین بود که بوتاس اون اشتباه رو نمیکرد و یه دور دیگه نگه میداشت و لوئیس بازه ۳۷ رو حفظ کنه تا اومدن مکس پشت والتری و خودشم موقع اومدن مکس ،داخل رو میبست.اگرم پیروز نمیشد آدرنالین به حد خودش میرسید دور آخر.البته پرز هم خیلی موثر بود تو اون حرکتش!
    زدن این حرفا خیلی سادس

  • mahyar

   2

   10

   خوب چکو لاستیکاش هم هچیت برابر مکس نبود . اولا” که هارد بودن و کهنه تر از مکس .

  • mahyar

   4

   6

   و اضافه کنم که مکس توی دور 51 از لویس سبقت گرفت و تا یکی دو دور قبلش عقب نشینی کرده بود . نظر منو بخوای هیچ راهی جز ماشین ایمنی وجود نداشت .

  • Hamed_slo

   13

   4

   این که بگیم شکست همیلتون تقصیر دفاع نکردن بوتاس هست خیلی خنده داره اخه اگه بوتاس شانس دفاع کردن داشته، خود همیلتون هم شانس دفاع کردن داشه چرا خودش نتونسته دفاع کنه از ردش به نظرم بوتاس تمام تلاشش رو کرد ولی نتونست همونطور که خود همیلتون هم نتونست، تازه پرز با لاستیکای برابر (هارد) نهایتا ۶ یا ۷ دور تازه تر به راحتی از بوتاس رد شد اون وقت چه انتظاری هست که مکس با لاستیک مدیوم نوتر نتونه رد بشه….اینکه شکست همیلتون و مرسدس بیفته گردن بوتاس واقعا بهانه خوبی نیست..

   • Engineer

    3

    15

    همیلتون که نتونست از رده خودش دفاع کنه رو ولش کن اصن.
    بوتاس نوتست برای رده 2 خودش از مکس دفاع کنه اونم بیخیال.

    بوتاس نتوست برای سکو 3 خودش جلوی پرز که تازه تایرهاش هارد بود و 5 دورم نسبت به تایر های مدیوم مکس بیشتر زده بود دفاع کنه.

    اونوقت چه توقعی هست کسی که نتونه از خودش دفاع کنه برای همتیمیش دفاع کنه.

    متاسفانه این حرف ها سرتاسر بی منطقی هست.

   • mehdi vettel

    9

    4

    Hamed_slo
    من نگفتم شکست همیلتون تقصیر بوتاسه

    گفتم حتی همین استراتژی به ظاهر داغون مرسدس ،اگه بوتاس درست دفاع میکرد و فقط یه دور مکس رو نگه میداشت الان داشتن همه از مرسدس تعریف میکردن

    بوتاس اون بوتاس ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیست و تو کارهای تیمی مثل سابق خوب نیست

  • محمد امین

   6

   6

   از کجا معلوم موتور هوندا غیر قانونی نباشه، حتی آلفا هم داره با این موتور حال میکنه و پیر گسلی کلی امتیاز جمع کرد در این دو ریس
   شاید هم اینطور نباشه
   البته بعضی چیز ها هیچ وقت مشخص نمیشن

   • mehdi vettel

    6

    5

    احتمال داره
    توتو که گفته هوندا بر خلاف مقررات وسط فصل موتور رو ارتقا داده

    البته معلوم نیست توتو میخواد جنگ روانی راه بندازه یا واقها هوندا خلاف مقررات عمل کرده

  • مهدی

   4

   1

   مهدی وتل تا جایی ک من دیدم بوتاس بازی کمی بهتر دفاع کرده بود تا سرررررلوئیس

  • ALIREZA

   0

   1

   اینم همونه ولی هنوز صداش در نیومده

 13. NICO ROSBERG-06

  12

  4

  ما هر چی میگیم یه عده از دوستان باز حرف خودشون و میزنن.. دوستان عزیز دل مرسدس ها هیچ کدومشون لاستیک نداشتن واقعا این فکرکه بگین با اون تایر که15 درصد باقی مونده بوتاس یا لویی میتونستن جلو ردبولا با اون لاستیک های نو اون سرعتی که ردبول هوندا امسال داره دووم بیارن خیلی مسخره و خنده داره.. بوتاس تا همون جا هم خوب مکس و دفاع کرد حداقل دیدیم مکس از بوتاس خیلی سخت تر رد شد و لویی رو جوری رد کرد انگار همیلتون سوار یک ماشین لپیه.. اگه اون پیچ و بوتاس باز طی نمیکرد مطمعنا باید سرعتش و خیلی پایین تر میاورد برای عبور از پیچ و اینطوری مکس خیلی راحت تر ولتری و زد میکرد.. بهترین کار وقتی که تایرات تمومه برای داشتن سرعت بیشتر تو خروج از پیچ ها همون باز زدن پیچ هاست همون کاری که لویی هم میکرد..
  این حرف که ولتری میتونست با رینگ های خالی بدون لاستیک مکس و نگه داره فقط یه جوکه. تمومش کنین..

  • Engineer

   5

   9

   دقیقا همین حرف شما رو که مکس همیلتون رو راحت تر از بوتاس رد کرد و انگار 1 ماشین لپی بود بنده دیروز اشاره کردم.

   خوب هیچ نوع دفاعی نمیشد کرد.

   باز بوتاس تا سر پیچ رسید و 1 حداقل دفاعی کرد.

   ولی همیلتون تو کفی کلا عقب افتاد از مکس.

   حالا بعضی ها میگن بوتاس اشتباه کرد داخل رو بست.

   بوتاس با بستن داخل چیپ حداقل 50% شانس دفاع داشت اگر تایرش دوام میاورد و خارج نمیشد.

   ولی اگه بوتاس داخل رو نمیبست با اون دیر ترمزگیری که مکس داره اگر شعاع داخل رو میگرفت بوتاس حتی 1% هم شانس دفاع نداشت.

   یادتونه همیلتون رو چجوری آندرکات کرد.

   نزدیک 1 ثانیه عقب بود اومد تو شعاع داخل انقدر دیر و محکم ترمز کرد و بعد هم مقداری از دماغه ماشین رو داد به سمت بیرون پیچ که کامل راه همیلتون رو بست.

   مکس در سبقت و ترمزگیری 1 استاده.

   بوتاس انقدر بیشتر از ما میفهمه که اگر شعاع داخل رو به مکس بده هیچ شانسی برای دفاع نداره.

   بوتاس و همیلتون تایر نداشتن.

   اصلا مقصر نیستن نمیشد جلوی مکس سریع و تهاجمی با ماشین ردبول با تایر های 10 دور زده نرم تر مدیوم و اونها با تایر های 30 دور زده ی هارد دفاع کنن.

   بوتاس بیچاره انقدر دیر ترمز گرفت داشت قفل میکرد.
   مقداری از پیچ خارج شد و دوباره اومد داخل و جلوی مکس رو بست.

   بهترین دفاع رو بوتاس انجام داد ولی مکس انقدر تایرش نرم تر و نو تر بود که از جهت دیگه حمله کرد.

   و بوتاس عملا هیچ کاری از دستش بر نمیومد.

   ضمنا بوتاس و پرز موقیعتش فرق داشت که بهتر دفاع کرد.

  • Engineer

   4

   9

   بعدشم شما چطور این رو تشخیص نمیدید که میگید بوتاس جلوی پرز بهتر دفاع کرد تا مکس.

   مکس تایر های مدیوم 10 دور زده.
   بوتاس تایر های هارد 25 دور زده.
   ——————————————
   پرز تایر های هارد 15 دور زده.
   بوتاس تایر های هارد 30 دور زده.

   اخه من نمیدونم شما ها چی فکر میکنید که میگید جلوی پرز بهتر دفاع کرد.

   بوتاس جلوی مکس هم تایر سفت تر داشت و هم 15 دور بیشتر زده بود تو استینتش.

   ولی جلوی پرز تایر یکسان داشت و 10 دور بیشتر زده بود.

   ضمنا موقعیت سبقتشون تو شعاع های پیچ و مستقیمی هم فرق داشت.
   مکس تهاجمی تر از پرز هم هست و دیر تر هم ترمز میکنه و سریعتر هم هست.

   بایدم بوتاس جلوی پرز بهتر از مکس دفاع کنه.

   یعنی شما خودتون به این نتایج نرسیدید.

   نه بوتاس و نه همیلتون نمیتونست کاری انجام بدن وگرنه انجام میدادن.

   • Engineer

    3

    7

    ببخشید جلوی پرز فکر کنم تایر هاش 27 دور زده بود که به اشتباه 30 دور نوشتم.
    جلوی مکس هم حدود 22 و 23 دوز زده بود که اونم اشتباه 25 دور نوشتم.

 14. 77Ali

  12

  4

  من موافقم با حرف لویس برد ردبول قطعی بود و مکس خودش به تنهایی جذابیت تزریق کرد اول با یه اشتباه لویسو اول کرد بعدشم با یه دوره فرا زمینی اشتباهشو جبران کرد و خودشو اول کرد دوباره گفت بزار بازم ریسو جذاب کنم برم پیت و لویس اول کنم باز بیام سبقت بگیرم کلا ریسه یه جوری بود انگار هیچ جوره نمیشد مکس اول نشه 😂

 15. Reza.MC

  12

  3

  به عقیده من همچنان مرسدس بهترین موتور رو داره. نشونش موفقیت مک لارن، سرعت مسابقه ای استون مارتین و حتی راسل با ماشین ویلیامز هست.

 16. Engineer

  5

  8

  این حرف درسته.

  ولی بازم تو 1 کفی اختلاف 0.35 نبود.
  احتمالا منظور همیلتون هم هر 2 کفی پیست بود چون گفته تو کفی ها.
  این یعنی هر 3 دور بیش از 1 ثانیه.

  ali 33 و من اشاره کرده بودیم که موتور جدید قدرت بیشتری هم داره نه صرفا فقط اینکه موتور مستهلک قدیم رو با 1 موتور جدید عوض کنند.

  که بیشتر دوستان این فکر رو کردن.
  حتی 1 سرچ ساده هم نکردن که اطلاع پیدا کنن این موتور موتور قبلی نیست و قدرت بیشتری داره.

  از speed trap فرانسه مشخص بود که تاپ اسپید بالاتر داده.

  سکتور 2 یک کفی بلند.
  ولی بازم کفی به مراتب کوتاه تر از کفی بین سکتور 3 و 1 باکو.

  ولی با مقایسه تاپ اسپیدش میشه فهمید موتور جدید خیلی قوی تر شده.

  مشکل همینجا بود که ردبول تو کفی قدرت زیادی نداشت.
  الان تو کوالی مکس 0.258 سریعتر زد.
  تو بحرین 0.1 ردبول تو کفی کندتر بود.تو باکو هم حتی بدون drs مرسدس ماشین ردبول تو کفی کندتر بود.

  ولی تو این مسابقه فقط تو سکتور 2 که 1 کفی بلند داشت 0.2 سریعتر بود ردبول.

  از اونجایی که هم همیلتون میگه ردبول سریعتره و هم قبل فرانسه و بعد اسپانیا مکس میگفت مرسدس سریعتره.

  من فقط تو 1 ریس فرانسه که پیست عادی بود و مثل موناکو نبود اولین ریسی بود که قدرت خالص موتور جدید ردبول رو دیدم.

  ردبول تو کفی سریعتر بود.
  ولی نه 0.35 برای 1 کفی.
  این عدد خیلی زیاده برای 1 کفی.
  شاید اگر تو باکو با مستقیمی 2 کیلومتریش این موتور بود ردبول تا 0.3 تو همون کفی سریعتر میشد.

  حیف شد باکو این موتور نبود.
  دیگه مکس هم مجبور نبود انقدر فشار بیاره ولی باتوجه به آسفالت و تایر همون بهتر که این موتور نبود چون احتمالا مکس 10 دور زودتر تایرش میترکید.

  چیزی که خودم دیدم.
  0.250 تو کفی سکتور 2 بود و 0.1 هم تو کفی بین سکتور 3 و 1.

  این یعنی حرف همیلتون درست بود که تا 0.35 کندتر بودیم.
  خوب این یعنی هر 3 دور بیش از 1 ثانیه فقط تو کفی.

  اگه اوضاع همینطوری باشه قشنگ تو مونزا و سوچی و ابوظبی ردبول یقه مرسدس رو میگیره.

  تو 2 مسابقه ردبول رینگ.
  چیزی که من فکر میکنم برتری کامل ردبول هست.

  و این از بال عقب نیست.

  بال عقب از اول فصل بود و بازم ردبول تو کفی کندتر از مرسدس بود.
  تازه بال عقب رو تا حد زیادی تصحیح کردن.

  با اینکه 20 اسب بخار اختلاف هست ولی……

  این به خاظر بال عقب نبود.

  سرعت بالای ردبول تو کفی های فرانسه به خاطر موتور جدید هوندا به ردبول و آلفاتیوری بود.

  دقت کنیم تایم ها و تاپ اسپید پرز و گسلی هم بالا رفته.

  خوب این میتونه به پرز و گسلی هم کمک زیادی کنه.

  فقط سوندا هست که با ماشین تقریبا خوبی که زیر پاش هست بازم قدر فرصت هارو نمیدونه و به راحتی از دست میده.

  استینت بلند همیلتون نتیجه اشتباه مرسدس بود.

  این پیست هم تو تمرینات من گفتم 2 پیست میخواد و هم ولتری گفت.

  کسی مثل پرز تونست خوب تایر حفظ کنه و دیر به پیت بره.

  ولی همیلتون هم زود رفت پیت که آندرکات نشه و هم فشار آورد و تو هوای کثیف مکس تایر از دست داد.

  تقریبا زمانی که مکس رفت به پیت من متوجه شد مکس برنده میشه.

  چون مشخص بود که قطعا تا دور 50 همیلتون تایر هاش رو تموم میکنه.

  اشتباه مرسدس اگر تو ردبول رینگ اصلاح بشه مرسدس شانس داره ولی بازم کمتر از ردبول.

  • AmirAli

   14

   0

   یا ابفضل، مهندس به کیبوردت رحم کن

   • Engineer

    4

    13

    داداش تقریبا 90% خط ها 1 خط با خط پایین فاصله داره.

    اگه همش رو بهم بچسبونم خیلی کمتر میشه حجمش.

    چون تحلیل سرعت ماشین ها بود مجبور بودم اینجوری بنویسم.

    من با کیبورد کامپیوتر مینویسم معمولا.

    بعدم تو اگه کامنت های سب وی آر رو ببینی چی میگی!!!!!!!!!!!

    همین حجم همه خط ها پشت سر هم مطالب توش 10 برابر این هست.

    البته که من ازش ممنونم که برامون تحلیل های کامل و طولانی مینویسه.

    هرچی طولانی تر بنویسه قطعا کامل تر مطالب رو توش نوشته.

   • @sebvr

    11

    4

    سلام‌ مهندس
    راستش دیگه شرایطش نیست تحلیل بنویسم ‌
    هم لب تاپم داغون شده
    هم برخی بی احترامی میکنن
    هم دیگه کامنت هام مشتقیم تایید نمیشه
    خیلی بهم حال دادین
    بازم تشکر بچه ها

   • Engineer

    3

    11

    @sebvr
    چه حیف.

    فقط کامنت های تو اینجا جالب بود که اونم نمیتونیم بهره ببریم.
    منم فقط تو کامنت های تحلیلی تحلیل های تورو میخوندم.
    چون به نظرم بهتر از همه مینویسی.
    راستش رو بخوای من اولش اومدم تو این سایت تا تحلیل بنویسم و معلومات خودمم با خوندن تحلیل دیگران بالا ببرم.

    یادته که اون اوایل چقدر تحلیل خوب ماشین های دانفورس بالا رو مینوشتم…..

    تو و مَمَدو هم همیشه به من کمک کردید و تشویقم کردید و انصافا دوستان خوبی برای من بودید باعث افتخارم بود که مدتی دوستت بودم و همیشه هم تورو دوست خودم میدونم و در یادم هستی.
    و همین طور دیگر دوستان که ازشون تشکر میکنم بابت حمایت هاشون خیلی دوست داشتم از تک تکشون نام ببرم ولی طولانی میشه و از همشون متشکرم.

    من این سایت رو خیلی وقت بود میشناختم ولی نیومدم توش چون میدونستم خیلی بحث پیش میاد.

    اواخر فصل قبل عضو شدم و بیشتر فعالیتم تو بین فصل 2020 تا 2021 بود که تعطیلات بود و اون موقع اومدم که درگیری پیش نیاد ولی الان با شروع فصل چند جبهه ای شده و هرکسی میخواد فقط توهین کنه.

    خوب خیلی از این بحث ها هم 1 سرش من بودم و دیگر دوستان.

    اونها مثل اینکه اعصاب فولادی دارن ولی من دیگه مخم نمیکشه.

    نه وقتش رو دارم و نه حوصلش رو.
    تحلیل های در مورد ماشینمم رو خیلی دوست داشتم چون به کسی برنمیخورد.

    تحلیل بالا هم همینطوری هست ولی تحلیل راننده هام نه چون چه از کسی بگی و چه از راننده خودت طرفداری کنی به یه عده بر میخوره.

    منم دیگه حوصله و وقت کامنت ثبت کردن ندارم.

    فقط میام بعد ریس ها تبریک میگم و اخبار رو صفحه رو میخونم.

    اگر تو کامنت میزاشتی قطعا میومدم تو کامنت ها میگشتم تا تحلیلت رو بخونم.

    ولی دیگه الان دلیلی هم واسه اومدن به صفحه کامنت ها ندارم.
    حتی اگه به مکس توهین کرده باشند من فقط تبریکم رو میگم و میرم.

    فکر کنم این بزرگترین لطف به اعصاب و شخصیت خودم و دوستانم هست.

    متشکرم ازت همتون خصوصا تو @sebvr.

 17. Shumi1

  12

  15

  یکبار تا حالا نشده ما ببینم همیلتون بیاد بگه من باختم حریفم سریعتر رانندگی کرد همیشه اونا ماشینشون از ما سریعتر بود
  هر کس هم از مرسدس سریعتر باشه حتما داره تخلف میکنه به جز مرسدس هیچ تخلفی نمیکنه!!!!!!!
  واقعا جالب و خنده داره!!!
  اتفاقا از اون مسابقه ها بود که مکس یه سر و گردن بالاتر از لوییز بود، کاملا از اول فصل مشخصه لوییز علائم پیری رو به وضوح داره کم کم هم داره کندتر میشه

  • Lh44

   12

   2

   SHUMI1
   یکی از اشتباهات مسابقه یکشنبه لوییسو بگو اگه اشتباه کرده بود من دیگه هیچ کامنتی اینجا نمیزارم

  • Amin44

   8

   3

   مشکل افرادی مثل شما همینه دیگه
   یک روز میگین ماشین ۹۵ درصده مسابقس و
   راننده ۵ درصد
   پس اینجا هم مکس کاری نکرده و ماشین خودش برنده شده
   یکبار نشده لوییس بگه خودم برنده شدم و ماشین تاثیری نداشته،نمیدونم این فکت های ماورایی تو سایت از کجا صادر میشه
   همیشه و همه جا و همه وقت همین بوده
   ماشین برتر اگر راننده برتر داشته باشه می‌تونه برنده بشه…هیچ راننده ای هم با ماشین ضعیفتر نتونسته قهرمان فصل بشه،اما برعکسش صادق بوده و خیلی ها با ماشین برتر نتونستن قهرمان بشن که دلایل مختلفی داشته

 18. Lh44

  5

  1

  دوستان کی ماشینا فصل 2022رو دیده ؟

  • Amin44

   5

   0

   فوق العاده کند خواهند بود
   ماشین فقط ماشین پارسال مرسدس
   واقعا یه شاهکار هنری بود
   تو هر پیست و سکتوری سریعترین بودیم
   البته تا زمانیکه آپدیت هاشو قطع نکردن
   کنار فراری ۲۰۰۴ و مک‌لارن ۱۹۸۸ بنظرم برترین های تاریخ هستن

  • aki

   4

   3

   اره دیدیم تو اینستای جناب …😁

 19. Lh44

  5

  0

  وااای که چه ماشینایی هستن

  • Lh44

   6

   0

   احتمالا تو سیلور استون رونمایی بکنن ازش

 20. Mehrab

  8

  2

  مهندس جان.دوباره شروع نکن . اولش کامنتت نبود خوشحال شدم که کل کل وجود نداره ولی اومدم.پایین دیدم ترکوندی قشنگ همه رو .
  در مورد ماشین ها هم باید گفت این دفعه مرسدس کاملا مغلوب بود توی سرعت کفی هم توی تمرین هم مسابقه. هیچ بهونه ای هم نیست براش . ردبول کاملا دست بالا رو داشت . در مورد رانندگی هم 4 نفر اول اگه اون یه تیکه اول مکس رو فاکتور بگیریم که البته تاثیر گذار هم نبود هر چهارتاشون بدون اشتباه و کاملا دقیق رانندگی کردند . دوستانی که میگن بوتاس روحیه نداره به نظرم اشتباه میکنند. ولتری حداقل الان بالاترین حد روحیه رو داره چون داره تهدید میشه صندلیش و ممکنه که جاش با راسل عوض بشه اگه خوب کارنکنه و شانس یک قهرمانی رو بعد از لوییس از دست بده . ولتری از الان داره برای بقا خودش میجنگه. اگه ببازه همه چی براش تمومه . در مورد اپدیت ها هم از اول فصل مرسدس هیچ اپدیتی نداشته و به صورت صد در صدی دارند روی ماشین سال بعد کار میکنن . در واقع گاراژ های مرسدس هیچ نوع انرژی جدید یا مکملی از سمت کارخونه دریافت نکردند از اول فصل ولی ردبول تمام تمرکزش روی امسال هست و این میتونه سال بعد به یه فاجعه منجر بشه چرا ؟؟؟
  هوندا داره ازشون جدا میشه و هیچ سازنده دیگه هم نیست که براشون موتور فراهم کنه در نتیجه یه خلا بسیار بزرگ به اسم موتور براشون بوجود میاد . الان یه سری میگن که اره ردبول تیمشو داره قوی جمع میکنه و فلان مهندس هارو گرفته ولی هرچی هم مهندس خوب.گرفته باشه باز هم حداقل برای 3 تا 5 سال موتوری که بتونه به تنهایی رقابت رو عوض کنه مثل این موتور نخواهند داشت . در عوض مرسدس داره یه هیولا واسه سال اینده میسازه که معلوم نیست چقدر قراره اختلاف داشته باشه با بقیه . طبق اخبار توی سیلورستون ماشین های فصل بعد معرفی میشوند احتمالا از اون به بعد یا شاید دو یا 3 تا مسابقه قبلش اپدیت های امسال شروع بشه و ورق برگرده . هیچ چیز بعید نیست .
  ممنون که مطالعه کردید . اگه نکته ای جا افتاده حتما در جواب بنویسید .

  • Mahyar.M.VER.33

   1

   7

   به نظرم بوتاس حتی این ریس بهتر از فرانسه کار کنه حالا باید ببینیم
   راستی مهراب جان خیلی از استفاده میتونه فاجعه بشه خوشم اومد….
   بله من هم موافقم کار هایی که ردبول داره انجام میده از نظر خیلی کارشناس ها و طرفداراها غیر منطقی هست چون فصل دیگه قراره کلی تغییر باشه اما اما اما ردبول دوتا نقطه قوت داره که به اون ها اعتماد کرده. یک… تیم بسیار دقیق ایرودینامیکی و ساخت شاسی که همه میدونیم ردبول جز بهترین تیم هاست و با طراحی های عالی میتونن زمان بخرن ….. دو وجود موتور هوندا به صورت ارتقا یافته برای فصل بعد. درواقع خبر موتور هوندا دیروز پخش شد که هوندا میخواد به عنوان یه کادو برای ردبول ارتقا موتور داشته باشه برای سال بعد که ببین موتور سال دیگه رو چه هیولایی میکنه. فارغ از اینها امید من به این هست که تیم ردبول واقعا با شور و اشتیاق در توسعه خودرو کار میکنه که خیلی روی زمان لازم برای تهیه ماشین تاثییر میذاره
   به عنوان یه ردبول فن با توجه به سه مورد بالا احتمال میدم ردبول جزو ۳ تیم برتر باشه برای فصل بعد که خیلی دور از ذهن هم نیست …. نظر شما چیه!؟

   • mahyar

    3

    0

    فصل بعد قشنگ یک سیاه چاله ای از هیچ اطلاعاتی هست .
    ولی بهنظرم فراری و آلپین شرایط بهتری رو دارن برای فصل بعد شاید یکی از 3 تا تیم فصل بعد باشن

   • Mehrab

    1

    1

    اینکه جز سه تیم برترِ احتمالش تقریبا بالا 90 درصده اما مهم اختلافش با تیم اوله. پارسال ردبول تیم دوم بود اما با اختلاف زیادی با مرسدس اما امسال تیم اوله با اختلاف بسی اندک با مرسدس . ولی هیچی معلوم نیست .

  • Engineer

   3

   13

   من نمیفهمم اصلا تو از کدوم کلکل حرف میزنی.

   مگه من اصلا گفتم همیلتون بد رانندگی کرد یا اشتباه کرد.

   من فقط گفتم بوتاس و همیلتون هیچ تقصیری نداشتن و نمیتونستن دفاع کنن چون تایر نداشتن.

   این کجاش بی احترامی یا کلکل هست!!!!!!!

   این حقیقته.

   تازه من که از بوتاس و همیلتون دفاع هم کردم اینبار که مقصر خودشون نیستن و تایر نداشتن.

   من نمیدونم شما کجای این رو کلکل حساب میکنی.

  • Lh44

   8

   0

   داریم هیولا میسازیم

 21. FJ

  8

  3

  یه مشکل اساسی که برای مرسدس پیش اومده این فصل و هنوز نتونسته بهش واکنش مناسبی بده ,اینه که ماشین دوم ردبول دیگه سیزدهم چهردهم نیست اون بالا داره پایا پا با هاشون میجنگه .
  واز بد ماجرا اینه که پرز نزدیک به ده سال منتظر همچین موقعیتی بوده و براش زحمت کشیده پس با حداکثر توان و تجربه اش داره عمل میکنه که هر جور شده ردبول رو قهرمان تیمی بکنه و چندین سال صندلی ردبولو برای خودش نگه داره .
  یادتون باشه که ردبول هیچ وقت راننده خوب رو رد نمیکنه بره به هر قیمتی شده نگهش میداره .
  سب و دنیل خودشون خواستن برن وگرنه ردبول تمام تلاششو مکرد که نگهشون داره

 22. Legend44

  6

  7

  در اینکه امسال مکس فوق العادس هیچ شکی ندارم و دراینکه برد ریس فرانسه رو هم با شایستگی به دست اورد بازم شخصا هیچ شکی ندارم. معرکه رانندگی کرد و بدون اشتباه( به جز استارت). اما میبینم یکسری از دوستان به این ایراد میگیرن که بوتاس برای لوییس رانندگی میکنه و… خب اینجا دوتا اتفاق رو باید یاداوری کنم شاید توی نظر این دوستان تاثیرگذار باشه. یکی همین امسال ریسی که همیلتون دقیقا اینطوری با یک پیت استاپ اضافه از مکس رد شد و اول شد. اگر یادتون باشه موقعی که پشت بوتاس رسید اصلا بوتاس به لوییس باج نداد و لوییس به سختی ازش سبقت گرفت و تایم از دست داد. دوم همین ریس فرانسه که وقتی مکس پشت پرز رسید که پرز کم مونده بود ماشینو برای مکس پارک کنه تا مکس بتونه رد بشه بدون کوچکترین مقاومتی از ردش. این دوتا اتفاق رو برای نمونه گفتم و بازم میگم به نظرم مکس واقعا فوق العادس و تمام بردهایی که امسال تا الان داشته حقش بوده

  • علیرضا

   6

   2

   والتری قطعا میدونسته که یا نیم فصل یا اخر فصل باید با صندلی مرسدس و البته شانس قهرمانی جهان خداحافظی بکنه،والا مثل اون چهارسال قبل براحتی پارک میکرد که لوییس رد بشه

 23. علیرضا

  7

  1

  بعضی ها فکر میکنن که مهندس استراتژی هستند و از کسایی که در جهان بهترین هستند بیشتر میدونن پس به خودشون اجازه میدند که نظرهای واقعا بی فایده ای ثبت بکنن.
  اولا که ردبول فقط یک ماشین رو دوبار متوقف کرد و لاستیکش رو دوبار عوض کرد اون هم مکس بود دلیلش کند شدن مکس بود؟مسلما خیر دلیلش نخوردن رو دست از مرسدس بود که اگه مکس نمیومد پیت شک نکنید که مرسدس اینکار رو میکرد.و به احتمال زیاد اول هم میشد.هرچند این مدل استراتژی هم همه جا جواب نمیده
  .پرز با لاستیک کهنه دورهایی که میزد حتی از همیلتون با همون تیپ و سن لاستیک سریع تر بود.پس ردبول در سرعت مسابقه ای دست بالا رو داشت.
  همه دیدیم که پرز چقدر راحت والتری رو گرفت و مثل پنیر قورتش داد پس شک نکنید که ماشین ردبولِ امسال واقعا سریع هست و به احتمال نود درصد(ده درصد هم گذاشتم برای نبوغ فوق العاده گاراژ مرسدس برای رو کردن یک اپدیت حیرت انگیز و چالشی)در همه پیست ها سریع هست و اگه راننده هاش بخصوص مکس اشتباه فاحش نکنه قهرمان میشه امسال.گرفتن مرسدس در پل ریکارد برای تیم المانی مرسدس یعنی پایان کار سال ۲۰۲۱
  هرچند به عقیده من مرسدس همیشه غیرقابل پیش بینی هست و ممکنه بتونه یک حرکت خیلی(تاکید میکنم خیلی)تاثیرگذار بزنه والا از گرندپری فرانسه به بعد باید به طرفدارهای ردبول و مکس تبریک زودهنگام بگیم.
  البته این هم رو باید عرض بکنم که هم تیمی های مکس و لوییس هم بشدت در بردن و باختن مسابقه فرانسه تاثیرگذار بودند.والتری خیلی راحت(البته نه به عمد به عقیده من)به مکس اجازه عبور داد که بنظر من اشتباه داشت و پرز هم یک حرکت تیمی زد و راه رو برای مکس فرش قرمز کرد و اجازه عبور داد تا به قول خودش براحتی برن و مرسدس ها رو قورت بدند.
  پس بدون اینکه احساسات طرفدارانه خودمون رو ملاک قرار بدیم قبول بکنیم که ردبول امسال مرسدس هفت سال پیش هست(به عقیده من حتی فوق العاده سریع تر و قوی تر)

  • م.یوسفوند

   3

   1

   مهندس به کیبوردت رحم کن،در ضمن فعلا با آپدیت ردبول به اینجا رسیده و هنوز آپدیت های مرسدس مونده این نظرات پراحساستون رو باید آهر فصل مطرح کنید نه الان بهتون توصیه میکنم بیشتر مسابقه ببینید چون بوتاس هیچ خطایی نکرد بخاطر وضعیت لاستیک هاش باید پیچ رو باز طی میکرد

 24. AmirReza

  3

  0

  بچه ها شنبه و يكشنبه ممكنه بارون بياد درسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟