فرمول یک ایران – تیم فرمول یک ردبول از هفته ابتدایی شروع مسابقات در گرندپری بحرین بسیار رقابتی ظاهر شد و همین امر نشان دهنده و ثابت کننده جایگاه بسیار بالای این تیم در نوآوری‌های جدید و گذر از مشکلات آیرودینامیکی سال گذشته دارد.

در بسیاری از گرندپری‌های سال گذشته، سیستم تعلیق عقب نه چندان مطمئن ردبول RB16، کمک کننده هر دو راننده سال پیش ردبول یعنی مکس ورشتپن و الکس آلبون بود. با این اوصاف، امسال ماشین RB16B ردبول نشان می‌دهد که حتی از سال پیش بهتر و سریعتر است.

تیم فرمول یک ردبول سال گذشته بیشترین زمان فصل را برای دگرگونی در برنامه ریزی تیم متمرکز کرد تا بتواند کشف کند که مشکلات عملکردی ماشین RB16 این تیم در کجا می‌باشد. در نهایت کشف کردند این مشکلات به میزان خطا عملکرد شبیه ساز این تیم در کارخانه بر می‌گردد و هماهنگی کاملی با نتایج تیم بر روی آسفالت پیست ندارد.

تیم ردبول سال گذشته بررسی عمیقی انجام داد و در ابتدای همان سال تمرکز را بر روی طراحی دوباره سیستم تعلیق جلو متمرکز کرد ولی با برطرف شدن مشکلات به وجود آمده و آمدن مقررات جدید در زمینه کف خودرو و کم شدن بخشی از میزان نیروی رو به پایین یا دانفورس ماشین سال 2021، تیم یک جابجایی سریع به قسمت عقب خودرو داشته است، تا بتواند عملکرد ماشین را ثابت کند و بهبود ببخشد.

سیستم تعلیق ردبول RB16B

سیستم تعلیق ردبول RB16B

تمرکز اصلی برای بهبود دادن به مسیر حرکتی جریان هوا در قسمت عقب خودرو صورت گرفته است. در واقع با الهام گرفتن از سیستم تعلیق عقب سال پیش مرسدس یک نقشه جدید برای این قسمت از ماشین برقرار شده است. با این تفاوت که در واقع آن ها نسخه جدید خود را ارائه کرده اند. کل اتصال جناغ پایین کاملا جابجا شده است به معنی دقیق پایه موسوم به ترک راد (track-rod) از عقب به جلو جابجا شده است. این تغییر بین تمامی تیم ها یک همگرایی کلی برای تحول در این بخش از ماشین است.

همین طور در قسمت سیستم تعلیق جلو مطابق با سال های اخیر، ردبول از سیستم مولتی-لینک (multi-link) معروف خود استفاده کرده است. جداسازی پایه های جناغ سیستم تعلیق به طراحان این امکان را می‌دهد که جایگذاری و محل قرار گیری را بهتر صورت دهند و بهره وری آیرودینامیکی از آنها را به حداکثر میزان خود برسانند. این تغییرات، امسال بسیار حیاتی هستند به خصوص بعد از تغییر شکل کف خودرو می تواند در قسمت عقب ماشین عملکرد مناسب را ارائه دهند.

همچنین، ردبول ارتفاع جایگاه جناغ پایین سیستم تعلیق را نیز افزایش داده است و تا جای ممکن به عقب ترین مکان قرارگیری برده است، تا بتواند فضایی مناسب درست کند تا هوای قسمت بالایی دیفیوزر را تامین کند. این قسمت شامل انتهای نوشابه شکل بدنه و کانال های کناری تایر عقب و لبه های انتهایی دیفوزر نیز می‌باشد.

جزئیات ناحیه انتهایی ردبول RB16B

جزئیات ناحیه انتهایی ردبول RB16B

ردبول در سال 2019 سیستم مولتی-لینک را معرفی کرد. المان های انتهایی جناغ بالا که به تایر متصل می شوند را از هم جدا کرد و در یک آرایش جدید قرار داد.

ولی برای سال 2020 و 2021 به طرح مرسوم خود که قبلا در سال های پیش استفاده کرده بود درقسمت جناغ بالا برگشت، ولی همان سیستم مولتی-لینک را در جناغ پایین اجرا کرد.

هیچ وقت تحقیق و توسعه را فراموش نکنید

جزئیات کف خودروی ردبول RB16B

جزئیات کف خودروی ردبول RB16B

ردبول در حال حاضر با قدرت در جلوی تمامی رقبا، در اولین گرندپری فصل ایستاده است. با یک عملکرد خیره کننده به خصوص در تست های پیش فصل و امکان دارد امسال تاج قهرمانی مرسدس را از آن خود کند.

آنها در بحرین با یک اسلحه دیگر برای تقویت خود، حضور پیدا کرده‌اند. و آن استفاده از یک باله در جلوی چرخ عقب بر روی کف خودرو است. این باله یک خمش به خصوص دارد که می تواند بر روی عملکرد هوای جریان یافته تاثیر بگذارد. در واقع باعث تولید یک گردابه (Vortex) می شود و در هارمونی با بقیه باله‌های موجود به کنترل جریان‌های کف خودرو کمک می‌کند.

عملکرد این باله‌ها و استفاده از آنها در سال 2021 بسیار مهم است. زیرا با معرفی قوانین جدید و منع تیم‌ها در استفاده از شکاف‌های کف خودرو می‌توانند به کنترل جریان‌های هوایی کمک کنند.

هر یک از این باله‌ها کار مخصوصی را بر عهده دارند ولی وظیفه اصلی آنها کنترل هوای کثیف یا توربولانس‌های ناشی از چرخ عقب (جریان Tyre Squirt) می‌باشد. همچنین با این کار عملکرد دیفیوزر دچار مشکل نمی‌شود و عملکرد کلی ماشین در حالت حداکثر خود باقی می‌ماند.

جزئیات کف ردبول RB16B

جزئیات کف ردبول RB16B

ترسیم انجام گرفته در بالا نشان می‌دهد که این تیم چگونه به تغییر قوانین واکنش نشان داده است. همچنین با باله میانی کف و دو باله زاویه دار که به کف در تست‌های پیش فصل اضافه شده بودند تا عملکرد RB16B را بررسی کنند.

44 دیدگاه

 1. مَمَّدو

  17

  1

  بسیااااااار عالی بود. لذت بردم ممنون. راستش من از نوجوانی همیشه فکر میکردم که یه ماشین فرمول یک در تکامل نهاییش، اینقدر بالک های ریز و درشت در همه جاش نصب میشه، که بدنه اش شبیه تَن پرنده ها خواهد شد! … مملو از پَر!!

 2. مَمَّدو

  24

  0

  یه خبر:
  دنیل ریکاردو خاضعانه اعتراف کرد که هنوز تنظیمات ماشین مک لارن رو به خوبی لندو نمیشناسه و به همین علت نتونسته در طول مسابقه، دمای عملیاتی لاستیک هاشو برای سرعت های بالاتر از اونچه داشت میروند، حفظ کنه. دنیل دوست داشتنی میگه : هر وقت میخواستم که کمی بیشتر فشار بیارم و با سرعتی برابربا لندو حرکت کنم، میدیدم که لاستیک هام زیر فشار میمونن و مجبور به کاهش سرعت میشدم. او گفته که این مورد قطعا مربوط به تنظیمات ماشین بوده و من باید چیزهای بیشتری رو در مورد ماشینم یاد بگیرم. موفق باشی کانگورو!

  • Dr¡ft€r

   15

   0

   امیدوارم در ادامه فصل با درک بهتر از ماشین مکلارن به موفقیت برسه و شاهد سبقتهای زیباش باشیم

  • danialhatami

   16

   0

   با ماشین امسال مکلارن اگه ریکیاردو بتونه ماشینو کامل بشناسه قطعا سکو کسب می کنه

  • محمد جواد سلیمانی

   10

   4

   من امیدوارم که ریکیاردو زود خودش رو با ماشینش ok کنه و بره تو جمع ۴ ۵ نفر برتر این فصل

  • arshia

   10

   4

   ممدو خود مکلارن گفت ریکاردو بعد برخوردش با گسلی کف خودروش اسیب دیده این هم یکی از علت های کند شدنش بوده

  • armin

   5

   0

   کاملا مشخصه راننده هایه جدید نیاز به زمان دارن ،حالا چی شده همه میگن سباستین نشون داد تموم شده نمیدونم،سب نتنها نتونست تو تست پیش فصل ماشینشو درست برونه بلکه تو q1هم با مشکل پرچم زرد مواجه شد .نمیخوام ازش دفاع بی منطق بکنم ولی برام واضح بود نمیتونه عالی باشه،نتهنا اون بلکه ساینز و دنیل .ولی راننده ای که خیلس تحت تاثیر قرارم داد سونادا بود ،این پسر عالیه.

 3. محمد جواد سلیمانی

  12

  4

  ممدو تو این همه خبر رو از کجا داری والا ما یه فرمول یک ایران میشناسیم که روزی نهایتا یکی دو تا پست جدید بذاره با یه ورزش ۳ که هر یه ماه یه پست میذاره😂

  • مَمَّدو

   12

   0

   شما اگه منابع خبری “مهریار صالحی” رو ببینی که دیگه پرواز میکنی خخخخ من از همین دم دستیها استفاده میکنم. انگلیسیت رو تقویت کن حالش رو ببر. ❤🌹

   • مَمَّدو

    8

    2

    تازه یادم رفت بگم! ما اینجا یه داداش “Siya” داریم که مستقیما با یکی از پرسنل مارانللو در تماسه!! هووووووه اون که دیگه خود خبره آقا.

   • لکلرک

    13

    0

    ممدو ما یه جینگوزی هم داریم که خودش تو فراری کار می‌کنه 😂😂😂

   • مَمَّدو

    9

    1

    اوووه! استغفرالله ربی و اتوب الیه! استاد معظم رو یادم رفت. خدا منو نکشه!

   • Siya

    9

    0

    ممدو
    خخخخ دهنت سرویس فکر کنم آمار کل بچه های سایتو داری با شماره شناسنامه

 4. لکلرک

  9

  0

  چرا لایو شروع نمیشه حوصله ام سر رفت😐

 5. MOHAMMAD HOSSEIN

  7

  0

  در بسیاری از گرندپری‌های سال گذشته، سیستم تعلیق عقبِ نه چندان مطمئن ردبول RB16، کمک کننده هر دو راننده سال پیش ردبول یعنی مکس ورشتپن و الکی آلبون بود.
  الکی آلبون🤣🤣🤣
  واقعا هم الکی بود به خدا😐

 6. مَمَّدو

  12

  2

  یه سوال:
  سریع ترین راننده حال حاضر کیه؟
  1- مازپین (سریعترین در خارج شدن از مسابقه!)
  2- لوئیس همیلتون (سریعترین راننده)
  3- کیمی رایکونن (سریعترین راننده در تیکه انداختن تو بیسیم)
  4- مکس ورشتاپن (سریعترین در گرفتن تصمیم عجولانه)
  5- سباستین فتل (سریعترین راننده در نا امید کردن امیدهای فراوان)
  6- فرناندو آلنزو (سریعترین در اینکه بفهمی چه قدر زود، دیر میشود)

  • AmirAli

   6

   0

   مازاسپین قطعا

  • Mahmoud

   4

   0

   خخخخ!فقط کیمی!
   عالی بود!!!

  • Dr¡ft€r

   4

   1

   ۷- یوکی تسونودا (سریعترین در گرفتن اولین امتیاز در اولین مسابقه)

   • mrz_ir

    4

    6

    داداش لوییس تو اولین مسابقه فرمولش سکو گرفته
    الان یوکی سونودا چه کار کرده دقیقا؟؟؟؟؟

  • آرا

   8

   0

   سلام ممدو …موافقم و من حس میکنم میشه گفت امسال تا الان مکس سریع ترین رانندس و همیلتون سریع ترین ذهن…چون مکس تا رسیدن به پشت لوییس فوق العاده رانندگی کرد…ولی وقت تصمیم نتونست این قدرت ذهنه…

  • armin

   4

   0

   لوییس سریعترین در بهترین تیم
   مکس جسورترین
   سب بد شانس ترین
   مازپین عشقه بابا
   سونادا امیدوار کننده

 7. محمد یاسین

  5

  4

  همنطور که میدونید یوکی تسونودا اولین راننده ژاپنی بود که در اولین مسابقه خود در گرندپری بحرین امتیاز کسب کرد و با سبقت در آخرین دور از لانس استرول استون مارتین در جایگاه نهم برای آلفا ترایوری قرار گرفت. اما به گفته تسونودا ، لحظه سبقت او از فرناندو آلونسو باعث شده بود که او احساساتی شود .
  در آغاز دور 25 از 56 گرندپری بحرین، تسونودا با یک حرکت جسورانه قهرمان دو دوره فرمول یک جهان یعنی فرناندو آلونسو را رد کرد . او اینکار را انجام داد و راننده اسپانیایی را قبل از اینکه کامل پیچ ۱ را طی کند گرفت و به رتبه ۱۱ صعود کرد ، اما تسونودا اعتراف کرد که عبور از راننده F1 مورد علاقه پدرش در اولین گرندپری خود لحظه بزرگی برای او بوده است.
  تسونودا گفت: “وقتی از كنار فرناندو عبور كردم كمی احساس عاطفی پیدا كردم.” “پدر من ، به خصوص در سبک رانندگی اش ، کاملاً طرفدار فرناندو است – پدرم نحوه رانندگی من را هم دوست دارد. اما من فکر می کنم اولین بار که پدرم فرناندو را در سوزوکا دید با خود گفت او بهترین است و هیچکس مانند او نیست .

  • محمد یاسین

   5

   4

   عکس پروفایل رو هم تقدیم می‌کنم ( ممدو نگاه کن کمال همنشین در من اثر کرد ) به تموم طرافدار های این مرد دوست داشتنی که هیچ وقت استعدادش را انکار نکردم و واقعا بعد از ماجرای چین ۲۰۱۱ مطمئن شدم او یکی از بهترین هاست و هنوز هم بهترین است

 8. AmirAli

  4

  1

  واقعاً یه راننده می‌تونه چقدر منفور باشه 😒

 9. محمد

  4

  1

  درواقع الکساندر آلبون درسته

 10. Hossein1382

  4

  0

  بالاخره ماسک خریدم😐😐😑😑😑🤐

 11. @sebvr

  5

  0

  سلام ! یه سوال داشتم اگه میشه یکی پاسخ بده : درباره ی این بالک های کف خودرو مگه ممنوع نبودن اینا که شیار های عمودی حساب میشن پس چرا ردبول میتونه ازشون استفاده کنه !؟

  • مَمَّدو

   4

   0

   یه کم دقیق تر آدرس بده. کجای کف خودرو؟

   • @sebvr

    4

    0

    جلوی چرخ عقب !

  • سید حامد محمدی

   7

   0

   سلام
   برای فصل 2021 استفاده از شکاف یا شیار (hole یا slot) و انواع اون چه شکاف های طولی روی کف (Longitudinal Slats) و چه شکاف های منحرف کننده جریان مشوش تایر ها (Tyre Squirt Slots) روی کف خودرو ممنوع اعلام شده و تیم ها نمیتونن استفاده کنن. استفاده از بالچه ها برای منحرف کردن جریان هوا و ایجاد گردابه منعی نداره.
   کاربرد این شکاف ها رو میتونید تو مقاله زیر مطالعه بفرمایید:
   https://f1iran.com/154337
   موفق باشید

   • @sebvr

    2

    0

    ممنون جناب محمدی ! موفق باشید !

 12. Pouria

  5

  0

  مازپین عملکرد نامید کننده
  در بالا دیدم یکی از دوستان گفته لوئیس تو اولین مسابقه ش سکو گرفت حالا سونودا چیکار کرده؟؟
  قرار نیس که هر راننده جدید الورود ی لوئیس بشه ولی دا روکی یوکی سامورا برا مسابقه اول عالی بود
  آقا لندو چقدر خوب عملکرد بنظرم این روند رو ادامه بده یکی از گزینه های مرسدس میتونه باشه
  سب هم نگم دا 😪

  • AmirAli

   1

   1

   جالب بود 😂👌