فرمول یک ایران – پاوریونیت های جدید فرمول یک قرار است برای سال های 2025 یا 2026 وارد مسابقات شوند و رئیس تیم ردبول، کریستین هورنر گفت که آنها می توانند خودشان آن را طراحی کنند.

تیم های فرمول یک برنامه توقف توسعه موتور از سال 2022 را تصویب کرده اند و قرار است نسل جدید پاوریونیت ها در سال 2026 – 2025 وارد مسابقات شود. بنابراین هورنر احساس می کند که ردبول می تواند تولید کننده باشد تا اینکه به روند مشتری بودن ادامه دهد:

این باید یک نگاه طولانی مدت باشد، زیرا بدیهی است که سرمایه گذاری روی امکاناتی که برای تهیه این مورد نیاز بوده، بسیار چشمگیر است.

شما هر دو سناریوی کوتاه مدت مقررات موجود را دریافت کرده اید و البته هر آنچه که در آیین نامه جدید باشد، دریافت خواهید کرد. ما باید در موقعیتی باشیم که آن را نیز بپذیریم.

ما تسهیلاتی خواهیم داشت که قادر به طراحی و بهره برداری از موتورهای بعدی با امکاناتی هستیم که متناسب با آن سرمایه گذاری خواهیم کرد.

شریک ردبول در ساخت موتور

اگر یک شریک هیجان انگیز در این کار حضور پیدا کند، مطمئناً منطقی است که خیلی جدی به آن نگاه کنید، خواه یک سازنده بزرگ باشد یا یک تولید کننده باتری یا هر چیز دیگری. واقعاً بستگی دارد که آینده موتورها به چه سمتی پیش خواهند رفت.

مطمئناً آنچه ما باید درک کنیم این بوده که مقررات جدید چیست. با توجه به یکی از آخرین گفتگوها با فیا، احتمالاً یک موتور احتراقی است. احتمال 100 درصد سوخت پایدار و مناسب محیط زیست خواهد. احتمالاً تأکید بیشتری روی سیستم بازیابی انرژی وجود خواهد داشت.

بنابراین تسهیلاتی که ما برای موتور فعلی در نظر گرفته ایم با موتورهای آینده ارتباط دارد.

126 دیدگاه

 1. مَمَّدو

  10

  15

  تفسیر سینا ؛ (حتما تعجب کردین که واسه این عکس هم تفسیر گیر آوردم؟خخخ) :
  بالاخره کشف شد که چرا متیا بینتو به صورت تلفنی سباستین فتل رو اخراج کرد! چون این عکس رو تو کشوی وسایل سب پیدا کرده بود و پشتش نوشته شده بود “تا ابد در قلب من خواهی ماند”!!

  • Amir MH

   17

   12

   ممدو جان به نظرم شما درخواست بده یکی از نویسنده های سایت شو اگر مطالب زیادی رو میتونی منتشر کنی , چون من دارم میبینم هر ده ثانیه یه کامنت میذاری و یه حس مسوولیت پذیری عجیبی به جواب دادن همه کامنت ها داری ، برای شخص من با تمام احترام آزار دهنده شده ، درود بر شما

   • مَمَّدو

    13

    5

    باشه چشم. کمتر کامنت میذارم. واقعا فکر میکردم سرگرم کنندس. متاسفم.

   • Arastoo

    9

    15

    برا شما آزار دهنده برا ما دلنشین رفیق
    کنترات برنداشتی که سایت هر کس هر چقدر دلش بخواد میتونه پیام بده با عرض پوزش البته واقعا باید خوشحال باشیم که امثالی مثل ممدو اینجا هستن البته تنها نکته منفی اش اینه فن آلمانیه 😄😄

   • Shumi1

    13

    8

    با احترام من چند روز پیش میخواستم بگم ولی گفتم ناراحت میشی داداش،واقعا بعضی وقتا ازحد میگذره،من بعضا فکر کردم از طرف سایت وظیفه ای بهشون دادن

   • Parsa16

    8

    10

    ممدو جان به نقد ها توجه نکن با قدرت ادامه بده،همه ی مطالبت عالیه

   • Parsa16

    4

    10

    با احترام برای همه ممدو بهترین کاربر سا-یته و وقتی که برای ما میزاره خیلی از این گفته های چرند بعضی ها بهتره

   • Parsa16

    4

    9

    تصحیح:از خیلی از این گفته های چرند بعضی ها بهتره

   • Arastoo

    3

    10

    تا ۱۴۰۰ با ممدو

   • Parsa16

    6

    12

    آقا امیر و شومی عزیز
    شما تازه همون کار رو هم نمیتونید بکنید،نطق الکی نکنید
    شما یک هزارم وقتی که ممدو با حرفاش برای ما میگذاره هم نمیگذارید
    به یک چیز توجه کردید،همیشه بهترین ها حسودان و دشمنان زیادی دارند
    با احترام برای شما،یکی از بدترین رفتار ها با ممدو شده

   • danialhatami

    4

    10

    ممدو بزار از بار فنی ک داری استفاده کنیم سایت فقط ی ممدو داره پس ب پست هات ادامه بده

   • raha

    5

    9

    کاربر Amir mh ، درسته که ممدو کامنت زیاد میذازه اما یا کامنت هاش جنبه ی طنز داره یا خبر های جدید میذاره و به اطلاعات مون اضافه میشه ، و حداقل من که از ایشون کامنت الکی و چرند ندیدم !

   • مَمَّدو

    11

    6

    دوستان بسیار عزیز من. هم از شماهایی که ازم حمایت کردین خیلی سپاسگزارم و هم توصیه دوستان عزیز منتقدم را بر دیده منت میگذارم و ازشون تشکر بسیار میکنم که منو متوجه زیاده رویهام کرده و خوبی مرا میخواهند.
    خواهش خواهش خواهش میکنم که هیچ وقت بخاطر حمایت از چلمنگی مثل من به همدیگه از گل کمتر نگویید که اگه چنین کنید من اینجا را ترک میکنم چراکه تحمل دیدن کدورت شماها از همدیگر را ندارم.
    باز هم ممنونم و از این پس سعی میکنم بر محتوای کامنتهام بیفزایم.

   • Parsa16

    3

    10

    ممدو اونقدری که شما من رو سرگرم کردید و به من علم افزودید،که واقعا نمی‌دونم از چ واژه ای برای وصفتون استفاده کنم،فقط می‌توانم بگم فوق العاده

   • مَمَّدو

    3

    6

    چاکرتم پارسا. محبتت شما برای من خیلی ارزشمنده. چشم. به خاطر شما بازم کامنت خوب خوب میذارم.

   • danialhatami

    4

    8

    ده تا پست گذاشتم هیچکدوم نیومده ممدو داداش مثل قبل ب کارت اددامه بده

   • Parsa16

    3

    2

    ارادتمندم ممدو

   • saman.5

    5

    1

    افراط و تفریط توی هرچیزی بده
    فکر کنم لایک و دیسلایک ها بیانگر نظر اعضا هست در این مورد
    خودم با کم گوی گوزیده گوی بیشتر موافقم

   • armin

    1

    3

    جناب ممدو گله سر سبد این سایت هستن،شخصا از مطالبشون خیلی لذت میبرم،چون علاوه بر دانش با خلق خوش همراهه.
    دوسته عزیزم لطفا بیاین از دیکتاتوری دوری کنیم،و همه از وجود دوستان لذت ببریم.
    جناب ممدو
    لطفا
    ادامه بدید ،دمتون گرم
    ما یاد میگیریم.

  • Mahdi

   1

   0

   حالا کو تا ۲۰۲۵؟ اوهوووو

  • Arastoo

   4

   24

   چقدر خودشون رو عذاب میدن که هلندی مغرور و مجهول الهویة بتونه یه حرکتی بزنه اما همه خوب میدونن که چه تو ماشین برابر چه تو ماشین حتی قویتر هم این پسر حرصی کاری از پیش جلوی شاهزاده متواضع بریتانیایی نمیتونه انجام بده 🙂

   • Mohammad44

    14

    6

    رفیق ببین کل کل و … تا یه حدی خوبه از یه حدی بگذره میشه لودگی شما الآن با این کامنت هات که از قضا عجیب غریبن نه تنها از طرف بقیه فیدبک منفی دریافت می کنی بلکه بقیه رو هم نسبت به ما لوییس فن ها بدبین می کنی و …
    اگه واقعا طرفدار لوییسی اکی دمت گرم در چارچوب ادب طرفداریت رو بکن و کل کل هم بکن عین علی ۳۳ که طرفدار مکسه و به وقتش کل کل هم می کنه و تو این چند وقته من یه بار ندیدم لحنش عوض بشه و حالت هیت یا توهین بگیره
    دمت گرم

   • 33🦁Ali

    15

    2

    Mohammad 44
    ممنونم از گفتارت خودت خوبی که اینطور بیان می کنی..
    درست میگی من با حتی خودت و بقیه دوستان فن44 خیلی کل کل و بحث شدید داشتیم ولی آخرش دوستیم نه بیایم تنفر ایجاد کنیم هرگز..
    من خیلی دیدم از دوستان فن 44 هر وقت میشه تبریک میگن به طرفدارای مکس حتی خودت،آقا بیژن، آقا محمود و خیلی از آقایون طرفداران لوئيس که کم نیستن این خیلی حس عالی هستش حتی با اینکه کلی کل کل و بحث پیش میاد بینمون و با شروع مسابقات بازم شروع میشه این بحثا طبیعی هست ولی به قول خودت در چارچوب غیر توهین و با لفظ خوب باشه..
    بازم ازت ممنونم محمد جان.

   • Fastboy 44

    10

    7

    محمد جان دقیقا
    میاد میگه که وتل مفت مفت پول میگیره!
    از اون طرف میگه هلندی مغرور و مجهول الهویه!
    بعد شاهزاده بریتانیایی!
    فقط داره لوئیس فن ها رو بدنام میکنه این!

   • Arastoo

    1

    14

    باشه چشم. کمتر کامنت میذارم. واقعا فکر میکردم سرگرم کنندس. متاسفم

   • آرشا

    11

    4

    شاهزاده متواضع بریتانیایی😂😂😂😂😂

   • Mahmood.ghaedi

    5

    0

    مجهول الهویه؟
    وقتی توهین کنی طرفدارهای اون راننده هم توهین میکنن
    شما از اینکار لذت میبری ولی بقیه از این کار لذت نمیبرن
    اینجا شده مثل اینستاگرم هرکسی هر توهینی داش بخواد داره میکنه یا شدن مفسر و و واسه خودشون تفسیر میکنن اونم تفسیرهایی ک هیچ ربطی ب خبری ک تو سایت کار شده نداره
    لطفا بذارین ی اینجا همونجوری ک بود بمونه این سایت تو اینستاگرام پیج داره
    خوشمزه بازیهاتون و توهین کردنهاتون ببرین اونجا مرسی

   • محمد

    0

    5

    راستش یا قسمت دوم کامنتت مخالفم محمد 44

  • danialhatami

   10

   5

   امروز گرامی داشت تولد 123 سالگی انزو فراری است کسی ک اسب رویای فراری را ساخت

   • Arastoo

    4

    15

    فکر کن ۱۲۳ سال پیش یکی به تیمی رو ساخته باشه بعد یکی تو ۶،۷ سال بیاد همه اون زحمات رو‌ نابود کنه طرفدار بیچاره چه گناهی کرده این وسط

   • Erfn

    10

    1

    ولش کن دانیال جان ، آقا ارسطو حتی دقت نمیکنه که عمر انزو فراری با عمر کمپانی فراری فرق داره

 2. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  7

  5

  یک سوال از Iman88.
  کامنت شما تو مقاله قبلی که در مورد نظارت فیا بر تیم ها بود.قسمت کپی کاری و مالکیت معنوی یک سوال برام پیش اومد_آیا سیستم دی اِی اِس مرسدسی ها هم جزو قطعات LTC محسوب میشه یا نه؟

  • iman88

   6

   0

   تا جایی که اطلاع دارم نه.
   قطعات زیر شامل قطعات لیست شده هستن:
   survival cell, front impact structure, roll structures, brake ducts and the bodywork

   • iman88

    6

    0

    bodywork شامل “in contact with the external airstream”
    یعنی تمام سطوحی که با هوا در تماسه.که میشه تمام سطوح ایرودینامیکی ماشین.

 3. Ali n

  26

  7

  حتماً سال ۲۰۲۵ بعد از معرفی موتورشون و مواجه با نقص ها میان میگن قانون فریز موتور برداشته بشه و تیم ها حق تحقیق و توسعه موتور دارن. بعد وقتی میگم تیم ردبول نچسب ترین تیم فرمول یک هست به یه عده بر میخوره.

  • مَمَّدو

   6

   6

   قطعا رده بالایی های نچسبی داره ولی یه چیزی در ژنتیک این تیم هست که خیلی منو مجذوب کرده. اون اینه (خوشحالم که این بحث رو دارم با Ali n پیش میبرم چون خودتم حافظه تاریخی خوبی داری و متوجه منظورم میشی) :
   به این جمله متن بالا دقت کن :”اگر یک شریک هیجان انگیز در این کار حضور پیدا کند، مطمئناً منطقی است که خیلی جدی به آن نگاه کنید، خواه یک سازنده بزرگ باشد یا یک تولید کننده باتری یا هر چیز دیگری و…”. اگه خوب یادت بیاد، سالها پیش، تیمهای فرمول یک بیشتر کارخونه ها بودن و مدیراشون هم خود مهندس های کارکشته مثل بروس مک لارن و انزو فراری و کالین چاپمن و تخصصشون هم بیشتر انجین بود بود و بعدها شاسی و دیرتر از همه آیرودینامیک وارد عرصه شد. (چون خیلی وابسته به تونل باد و کامپیوتر بود). اما در بیست سال گذشته ، رفته رفته صنعت اف1 پول ساز تر شد و جای مهندس های عاشق رو بیزینس من های پول دوست گرفتن.امروزه به نظر میرسه که تیمهایی مثل هاس و ویلیامز بیشت روی شو های تبلیغاتی متمرکزن تا صنعت و مهندسی و میخوان تماشاچی رو بکشونن به ورزشگاه تا بلیط بفروشن و پول در بیارن و این رویه رو متاسفانه حتی در تیمهای خیلی بزرگ مثل مرسدس و فراری هم میتونی ببینی (استخدام جیو و میک و مصاحبه های توتو). اما این وسط یه نفر آدم غرغرو و نچسبی وجود داره که انگار از نسل پادشاهان گذشته هست و داره بر همون روال سنتی و خشن ولی مهندسی و رقابتی حرکت میکنه. اون هنوز به دنبال بقا در اف1 هست و وقتی هوندا به خاطر بیزینسش اف1 رو ترک میکنه ، اون حاضره به تنهایی این راه رو ادامه بده. الآن به فکر شرکای جدیدی هست که بتونن در مهندسی کمکش کنن و نه در بیزینس (اشاره به اینکه حاضر نشد اسم موتورش رو به هر بِرَندی بفروشه و فقط با تیم های مهندسی حاضر به همکاریه).

   • Ali n

    9

    2

    جناب ممدو ببین من از پیامت اینطور برداشت کردم که شما موافق سیاست های ردبول هستی اگه غیر از اینه لطفاً شفاف تر بیان کن تا بدونم. به خصوص از این قسمت اش که گفتی “اما این وسط یه نفر آدم غرغرو و نچسبی وجود داره که انگار از نسل پادشاهان گذشته هست و داره بر همون روال سنتی و خشن ولی مهندسی و رقابتی حرکت میکنه. اون هنوز به دنبال بقا در اف1 هست و وقتی هوندا به خاطر بیزینسش اف1 رو ترک میکنه ، اون حاضره به تنهایی این راه رو ادامه بده” . غرغرو و نچسب اصطلاحات من بود😉
    اتفاقاً دلیل اینکه من با ردبول نمیتونم ارتباطی برقرار کنم هم احتمالاً همین نکته ای است که شما میگی که قبلاً تو فرمول یک مهندسای عاشق حضور داشتن ولی الان بحث پول هست.
    فرمول یک همیشه بحث پول درش بوده از ابتدا وتا آینده هم ادامه داره. فرمول یک یک ورزش لاکچری هست طبیعتاً. شما به خرج هایی که در هر آخر هفته توجه کن و یا فشن شو های موناکو و … یادمه سالی که همیلتون وارد فرمول یک شد یکی از مانورهای تبلیغاتی رسانه های بریتانیایی در حمایت از لویس، علاوه بر سیاه پوست بودنش، وضعیت مالی به نسبت ضعیف تر خانواده همیلتون نسبت به دیگر راننده های حاضر در فرمول یک بود. اینو گفتم که یادآوری بشه پول در فرمول یک همیشه حرف اول رو میزده و میزنه. اما چیزی که مدتیه تغییر کرده فلسفه فرمول یک هست. فرمول یک در واقع یک نمایشگاه (میشه گفت تبلیغاتی و رقابتی) بوده برای خودروسازها تا بتونن دانششون در زمینه خودرو و خودروسازی رو نشون بدن و به علاوه از فرمول یک در جهت توسعه فناوری ماشین های خیابانی و اسپرت استفاده کنن. ولی مدت ها است که فرمول یک اون بخش علم و دانششو تقریباً فراموش کرده و تنها به پولسازی و تبلیغات تکیه کرده. حضور ردبول به عنوان یه شرکت بزرگ ساخت نوشیدنی به عنوان حامی و اسپانسر و حتی تیم مستقل بسیار خوبه. چیزی که ما قبلاً با تیم های مستقل دیگه هم تجربه کردیم. اما چیزی که من در ارتباط ردبول درک نمی کنم اینه که چرا می خواد همه چیز رو به نفع خودش داشته باشه و عملاً برای بقیه تصمیم بگیره. ردبول از شروع دوران هیبرید (من خودم هم از مخالفان دوران هیبرید هستم) و عقب افتادنش از مرسدس و از دست دادن سلطه ۴-۵ ساله اش هر فصل داره به شکلی فرمول یک و FIA رو تحت فشار میذاره. اونا با رنو ۴ سال قهرمان شدن بعد از شروع دوران هیبرید هر سال تلاش کردن تا رنو رو بکوبن و مشکلات تیمشون رو گردن رنو بندازن منم قبول دارم که رنو از مرسدس عقب تر هست ولی همه مشکلات به رنو برنمی گرده همه تامین کننده ها غیر از مرسدس ضعیف شدن بعد اینکه شما بیای به رنو حمله کنی کمی اجحاف و ناحقی هست. به هر ترتیب اومدن قراردادشون رو با رنو لغو کردن و اومدن با هوندا. به نظرم خودشون هم میدونستن و میدونن با هوندا هم نمیتونن به مرسدس از نظر موتوری برسن چون به نظرم موتور رنو از هوندا بهتره اما تنها به جهت لجبازی و یه بازی بچه گانه حاضر نیستن الان که هوندا از فرمول یک رفته برگردن به رنو و می خوان قانون رو به نفع خودشون کنن. مصداق دقیق این جمله است که اگه نمیتونی پیشرفت کنی جلوی پیشرفت حریفتو بگیر. بعد شما میگی ردبول از نسل پادشاه های گذشنه است که میخواد تو راه فرمول یک ادامه بده حتی اگه هوندا اون رو رها کنه؟ خوب چرا این پادشاه به تامین کننده ای که از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ باهاش کار می کرد و همه افتخاراتش مال اونه به این راه ادامه نمیده؟ لجبازی با کی؟ تا کجا؟

   • مَمَّدو

    3

    6

    توضیحش خیلی سخته Ali n البته شاید چون خیلی بدیهیه سخته. راستش دوست دارم نظر جناب نور محمدی رو هم در مورد ادامه کامنتم بدونم.
    یه نوع اقتدار و اعتماد به نفس و شاید خودپسندی در آدمیزادی وجود داره که داره به “حق” عمل میکنه. از دوستان نمیدونم کسی رشته روانشناسی هست یا نه. ولی ما آدما وقتی داریم کار درست رو انجام میدیم، یه جور حالت اقتدار و ثبات قدم بهمون دست میده. درسته که مارکو شخصیت نچسبی داره ولی اگه دقت کنین میبینین که خودش به نظر رقبای بیزینس منش اهمیت نمیده و گویا خودش رو بالاتر میدونه. من (نظر شخصیمه) احساس میکنم این حالت مارکو ناشی از حق به جانب بودنشه و اینکه قاطعانه فکر میکنه که این روش تیمداری ، همون ژنتیک منحصر بفرده اف۱ هست واسه همین یه حالت اقتدار و خودپسندی داره.
    نظر شما چیه؟

  • مَمَّدو

   4

   9

   این tیم قطعا رده بالایی های نچسبی داره ولی یه چیزی در ژنتیک این tیم هست که خیلی منو مجذوب کرده و اون اینه (خوشحالم که این بحث رو دارم با Ali n پیش میبرم چون خودتم حافظه تار+یخی خوبی داری و متوجه منظورم میشی) :
   به این جمله متن بالا دقت کن :”اگر یک شریک هیجان انگیز در این کار حضور پیدا کند، مطمئناً منطقی است که خیلی جدی به آن نگاه کنید، خواه یک سازنده بزرگ باشد یا یک تولید کننده باتری یا هر چیز دیگری و…”. اگه خوب یادت بیاد، سالها پیش، tیمهای فرمول یک بیشتر کارخونه ها بودن و مد+یراشون هم خودِ مهندس های کارکشته مثل بروس مک لارن و انزو فراری و کالین چاپمن و تخصصشون هم بیشتر انجین بود و بعدها شاسی و دیرتر از همه آیرودینامیک وارد عرصه شد. (چون خیلی وابسته به تونل باد و کامپیوتر بود). اما در بیست سال گذشته ، رفته رفته صنعت اف1 پول ساز تر شد و جای مهندس های عاشق رو بیزینس من های پول دوست گرفتن.امروزه به نظر میرسه که tیمهایی مثل هاس و ویلیامز بیشتر روی شو های تبل+یغاتی متمرکزن تا صنعت و مهندسی و میخوان تما+شاچی رو بکشونن به ورز+شگاه تا بلیط بفروشن و پول در بیارن و این رویه رو متاسفانه حتی در tیمهای خیلی بزرگ مثل مرسدس و فراری هم میتونی ببینی (استخدام جیو و میک و مصا+حبه های توتو). اما این وسط یه نفر آدم غرغرو و نچسبی وجود داره که انگار از نسل پاد+شاهان گذشته هست و داره بر همون روالِ سنتی و خشن ولی مهندسی و رقابتی حرکت میکنه. اون هنوز به دنبال بقا در اف1 هست و وقتی هوندا به خاطر بیزینسش اف1 رو ترک میکنه ، اون حاضره به تنهایی این راه رو ادامه بده. الآن هم به فکر شرکای جدیدی هست که بتونن در مهندسی کمکش کنن و نه در بیزینس (اشاره به اینکه حاضر نشد اسم موتورش رو به هر بِرَندی بفروشه و فقط با tیم های مهندسی حاضر به همکاریه).
   “ادمین عزیز این کامنت رو ثبت کن لطفا و قبلی رو که شبیه به اینه حذف کن چون غلط املایی داره – متشکرم”

   • danialhatami

    2

    4

    ممدو حرفات کاملا درسته واقعا باید کارخانه های ماشین سازی مثل پورشه . فورد.بی ام و و…. بیان و تو دنیای فرمول یک خودی نشون بدن ب این می گن رقابت جذاب بین ماشین سازان
    چند سال پیش یه روز نامه می خوندم سال 94بود اشتباه نکنم موضوعشم خیلی جذاب بود : کارخانه های خودروسازی داخلی سایپا و ایران خودرو … بیان و ماشین های فرمول یک بساز و با هم رقلبت کنن و انقدر پیشرفت کنن ک بتونن وارد یکی از فرمول 1و2و3 بشم و تیم داری بکنن البته هیچ وخخت این خبر ب جایی نرسید و در حد یه خبر موند من در مورد ماشی سازی های برتر جهان حرف می زنم اگه اونا بیان تو فرمول 1 و خودشون موتور بسازن خیلی بهتره ب امید جذاب شدن مسابقات

   • مَمَّدو

    5

    5

    آخ آخ آخ اون خبر رو یادمه … چه روزای خوبی بود که متاسفانه ریششو زدن. خدا ریشه ی ریشه زن ها رو بزنه انشالله!

  • 33🦁Ali

   4

   12

   Ali n
   ببخش شما دیگه دارین زیاده روی می کنید هر سری کامنت میزاری نچسب نچسب هستن خودت خسته نشدی از این حرفت.
   ردبول نظر میده بعدش تو جلسه FIA و بقیه تیمها هم تصمیم می گیرن جالب تأئيد هم
   می کنن وقتی هم همه تیم‌ها موافقت می کنن یعنی نظر همگی هستش کدومشون مخالف کردن از تصویب این قوانین.؟

   • Fastboy 44

    6

    8

    عزیز جان
    هرکسی یه عقیده ای داره
    خیلی ها هم از اینکه هرکسی بشینه پشت ماشین مرسدس ۷ بار قهرمان جهان میشه و لوئیس مالی نیست و راسل خیلی چیزارو ثابت کرد خسته نمیشن……..

   • 33🦁Ali

    7

    6

    44
    حالا کامنت شما چه ربطی به من داشت که خودت قاطی می کنی.؟ برو جواب اونائی که دارن برای رانندتون نظر میدن ارسال کن.

   • Eliya

    4

    3

    Ali33
    شما تنها کسی هستی که چه نظر منفی درباره ی ردبول چه مثبت را جواب می دی. می خوام ببنیم موقعی که مکس از ردبول اومد بیرون همین جوری از ردبول دفاع می کنی؟؟؟؟؟

   • 33🦁Ali

    8

    7

    Eliya
    در جوابت بگم، من مکس هر جا بره از همون تیم هم طرفداری می کنم الانم حرف
    بی حساب متوالی جواب داره که به دوستمون زدم نمی دونم شما چرا باید دخالت کنید واقعأ….
    شما هم لطفأ از خودتون حرف در نیارید من کجا تو هر نظر مثبت یا منفی جواب دادم..؟ بگو تا برم کامنتم ببینم

   • @sebvr

    4

    6

    کاربر ایلیا : دقیقا میخواستم همینو بگم یادمه تو یه کامنتی گقته بودید {{جناب علی 33 گفته بودن}}من هر جا مکس باشه هستم..!!! دلیلی نداره اینجوری از ردبول دفاع کنی …!! من هم فتل فنم و هم فراری فن ولی به فراری انتقاد هم میکنم حتی به سباستین هم انتقاد میکنم … ولی شما…!! ممنون!!

   • Fastboy 44

    6

    9

    نفهمیدم چطور به این نتیجه رسیدی که من قاطی کردم!
    دارم میگم تحملتو ببر بالا….
    جای طرفدارای لوییس باشی چیکار میکنی؟!
    حتما دائم در حال جواب دادن بهشون هستی!
    این همیلتون ه که تقی به توقی میخوره همه میگن ثابت شد و فلان(لکلرکم همینطوره)
    ولی مکس که عزیز دل خیلیاست…..

   • Arastoo

    6

    13

    Fast boy
    چقدر زیبا صحبت میکنی
    دقیقا حرف دل ما رو میزنی
    خیلی ها عقده سواری با مرسدس رو دارن اما نمیدونن این لوییسه که تونسته این غول رو رام کنه و خیلی از راننده های به ظاهر نامی نمیتونن به این جایگاه بی بدیل همیلتون برسن

   • Fastboy 44

    5

    11

    Arastoo
    لطفا از من تعریف نکن این طور….
    یه حس بدی به من دست میده😂

   • danialhatami

    3

    5

    ali33
    کریستین هورنر ریس تیم ردبول گفت با وجود اینکه اگر سال بعد همیلتون از دنیای فرمول یک خداحافظی کند وستپن در لیست مرسدس قرار خواهد داشت با وجود اینکه تا فصل2023 با ردبول قرار داد داره هورنر گفت اگر همیلتون بازنشسته بشه قطعا وستپن در راس لیست جا نشین ها قرار خواهد گرفت اما باید در نظر گرفت ک انها جورج راسل را هم دارند اما شاید اصلا مرسدس وستپن رو نخواد یا مکس ب مرسدس نره همه اینهاب وجود یک ماشین رقابتی بستگی داره اگه هورنر افزود اگر بتوانیم ماشینی رقابتی در اختیار مکس بگذرایم ادامه همکاری ما مشکلی نخواهد داشت
    “طبق تجربه من ، من فکر می کنم رابطه با مکس بسیار قوی است. او به پروژه اعتقاد دارد ، به کاری که ما انجام می دهیم اعتقاد دارد او به افراد درون تیم و کار در تیم اعتقاد دارد.
    “بنابراین من اطمینان دارم که نیازی به مراجعه به بندهای قراردادی نخواهیم داشت. من فکر می کنم که در نهایت تحویل یک ماشین رقابتی به ما بستگی دارد. این همان چیزی است که او می خواهد ، این همان چیزی است که ما می خواهیم. او به آن نیاز دارد. ما به آن نیاز داریم بنابراین از این نظر ، هر دو در موقعیت یکسانی قرار داریم.

   • Arastoo

    2

    8

    چشم دیگ تعریف نمیکنم 👌

   • Eliya

    2

    1

    Ali 33
    شما الان طرفت مشخص نیست میگی اگر ۴۴ هر تیمی برم من از همون تیم دفاع می کنم درسته؟؟؟

   • Ali n

    10

    1

    Ali33 دوست عزیز، من واقعیت تیم ردبول رو گفتم شما به مارکو و رفتارهاش بدون تعصب نگاه کنی همه چی دستگیرت میشه. ردبول نظر نمیده تحمیل می کنه خیلی رک و راست گفت اگه موتور فریز نشه ما نیستیم. بعد لیبرتی مدیا و فرمول یک هم وقتی می بینه با خروج ردبول (ابر شرکت تولید نوشیدنی انرژی زا) با اون درصد سود و رشد سهامی که داره به سهام و اقتصاد فرمول یک ضربه میزنه خیلی راحت قبول می کنه. قشنگ نیست؟ فراری و رنو مخالف بودن که بعد فراری بنا به دلایلی موافق شد و در نهایت رنو هم راضی کردن پس اینطور نیست که کسی مخالف نباشه.

   • Fastboy 44

    2

    6

    ارسطو
    داداش
    من برا خودت گفتم
    چون با این حرفا چیزی جز هیت نصیبت نمی شد
    میتونی کامنت ها تو فقط در موضوع حمایت از لوئیس بنویسی 🤙

   • Arastoo

    2

    10

    نه عزیزم هر کس یه عقیده ای داره بالاخره شما هم عقیده ات اینه منم احترام میزارم

   • Arastoo

    2

    11

    من از روز اولی که اومدم به کسی توهین مستقیم نکردم اما متاسفانه یا خوشبختانه لطف دوستان شامل حال ما شده 😄😄

   • محمد

    1

    1

    به اندازه نفوذ فراری توی فیا نچسبه.بخاطر استرالیا سال های 2006 و 2007 بود فک کنم هیچ جریمه ای ندادن به فراری.

  • امید نورمحمدی

   8

   2

   Ali n : صددرصد موافقم. تمامیت خواهی ردبول توسط مدیران فعلی این تیم بسیار گستاخانه هم هست. یه جورایی اهانت باره.
   ولی منصفانه و در مجموع میبینیم ردبول در اکثر رشته های موتور اسپرت حضور فعال و موثری داره. حتی من شنیدم در مسابقات پروازی هم تیم داره!
   البته که بحث تیم فرمول 1 ردبول با بحث کلان کل دستگاه مدیریتی ردبول جداست.

 4. محمد یاسین

  9

  5

  با وجود اینکه عاشق ردبولم اما استراتژي هميشگي ردبول اينه : اگه بقيه ازت بهتر بودن بزنشون زمين

  • yaghub

   11

   3

   واقعا به نظر من این جمله درست بود:ردبول نچسب ترین تیم
   حتی سازنده موتور هم نیستن بعد برای بقیه تیم ها میخوان تصمیم بگیرن!!!!

   • Arastoo

    5

    13

    شرط پذیرش تو ردبول نچسب بودنه
    که هورنر و مارکو و مخصوصا هلندی مغرور خوب این شرط رو دارن رعایت میکنن

   • Mahmood.ghaedi

    2

    0

    مشکل شخصی با مکس داری؟🤔
    مکس حداقل 50درصد جذابیت مسابقاته
    چطور ممکنه ی نفر از تنها دلیل جذابیت خیلی از ریسهای پارسال بدش بیاد
    بجز چندتا ریس جذاب پارسال
    اگه مکس نبود ک دیگه ارزش دیدین نداشتن مسابقات تنها دلیل جذابیت مسابقات واسه سکو مکس بود

   • محمد

    1

    2

    ۲۰۲۰ مکس رو سکو نبود جذابیت برا سکو بودش

    میگم نباشه ها ولی یکم منطقی نگاه کنید

   • Mahmood.ghaedi

    1

    0

    محمد
    بله بجز چند ریس ک جذاب بود
    اگه مکس نبود توی رقابت واسه سکو هیچ هیجانی وجود نداشت مرسدس هاواسه خودشون میرفتن و یک دو میکردن
    ولی مکسئبود ک هیجان اورد توی رقابت واسه سکو
    چندبار بینشون تمام کرد
    دوبارم ک شکستشون داد

 5. danialhatami

  5

  7

  ببخشید درست دیدم ردبول می خواد اینجین بسازه؟ خب دو حالت داره یا ی اینجین خوب می سازه یا یه اشغال خلاصه تا او موقعه باید صبر کرد و دید

 6. مهیار دلجو

  8

  0

  میک شوماخر درباره اولین فصل حضورش در فرمور یک گفته :
  هاس بزرگترین تیم فرمول یک نیست اما همه اعضای این روابط نزدیکی با هم دارخیلی با هم صحبت می‌کنیم، زیرا در این شرایط اهداف واقعی‌مان را درک خواهیم کرد. امیدوارم نفس تازه‌ای که به ترکیب تیم هاس داده شده بتوانند کمک کننده باشد.

  مایک شوماخر گفت : باید صادقانه توانمندی ماشین را ارزیابی و بر این اساس سخت کار کنیم. شاید بهترین سناریو برای ما در فصل جدید فرمول یک فقط کسب امتیاز باشد. شاید هم همانند مسابقات دیوانه‌وار فصل گذشته روی سکو برویم، البته این یک رویا است اما می‌توانیم مشتاق آن باشیم.
  باید دید مازپین بهتر از ماشین هاس کار میکشه یا میک
  خیلی دوست دارم سریع مسابقات شروع شه چون تو تست ها مازپین بهتر بود

  • iman88

   5

   3

   بین روکی ها فکر میکنم عملکرد سونودا بهتر از بقیه باشه و بعد مازپین و در اخر میک.البته برای سال اول.

   • Pouria

    4

    0

    نمی دونم میک از استعداد پدرش بهره ای برده یا نه
    در حالت عادی باید بهتر از مایکل میبود ولی اون چیزی که من ازش دیدم فکر نکنم مانند مایکل بشه

   • Parsa16

    4

    3

    ایمان جان، با مطالعاتی که کردم فهمیدم که مازپین تا قبل از مسابقه آخر سوم بوده و مسابقه آخر را هم دیدم،مازپین سومین راننده برتر فرمول دو پارسال بود از نظر مهارت(از نظر من)بعدش هم سونودا و شوارتزمن،به نظر من مازپین چون پشتش محکمه میتونه با اعتماد به نفس فوق العاده،هرچی در توانشه رو ارائه بده تا به منتقد هاش ثابت کنه که فقط به خاطر پول تو هاس نرفته

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    2

    5

    به نظرم یوکی سونودا تو ریس های غیر بارانی عملکرد بهتری نسبت به دو راننده فوق خواهد داشت.اما مسابقات بارانی نمیشه نظری بدیم.

  • @sebvr

   3

   5

   از مازپین تو تست عقب بوده …. توی رانندگان جوان ابوظبی اخر شد با اختلاف..!!

   • iman88

    5

    0

    مازپین اصلا تو تست رانندگان جوان شرکت نکرد.
    اما میک از نیسانی با ویلیامز هم عملکردش ضعیفتر بود.کلا تو وفق پذیری کمی مشکل داره.
    اما سونودا خیلی خوب ظاهر شد.
    ————
    پارسا منم فکر میکنم بهتر از ذهنیتی که ازش وجود داره ظاهر میشه.با ثبات نیست.اما ریس خوبم کم نداشته.هرچی نباشه تقریبا تو یه سطح با 4 راننده برتر سال پیش ف2 رقابت کرده.

   • Mahmood.ghaedi

    0

    0

    ایمان
    خب مشکل اینجاس ک ی سال طول میکشه تا وفق پیدا کنه با ماشین
    ولی این سری و تو فرمول وان احتمالا دوسال زمان نیاز داره
    سال اول ک تمام شد کلا ماشین عوض میشه و حالا ی سال هم زمان میخواد وتسه ماشین جدید
    ولی در کل امیدوارم میک شبیه پدر باشه

 7. Kamran

  3

  0

  دوستان دوتا راننده ویلیامز راسل و لطیفی حتما خودتون میدونید که رفتن با ماشین جدید تو سیلورستون دور دور کردن!!!!! مگه ویلیامز معرفی کرد ماشین جدیدشو؟

  • میلاد

   3

   0

   نه قراره پنجم مارچ، یک هفته قبل از تست‌های پیش فصل معرفی بشه.

  • Pouria

   4

   3

   امید وارم ویلیامز هم یه پیشرفتی بکنه خسته شدیم از اینکه چسبیدن به ته
   فقط نمیدونم چطوری تیمی که در سال ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ سوم سازندگان بود الان به این وضع افتاده

   • danialhatami

    2

    7

    اومدن کسانی مثل لطیفی و پدرانشان ک تیمو ب کلی ب باد دادن

  • @sebvr

   2

   4

   مطمئنی که دور دور بود…😁😅

  • |ZXE-LECLERC16|

   2

   0

   نه، فقط دور زدن
   یک فیلم هم بود ازش که فقط لطیفی رو نشون می داد در حالی که ماشین تو فوکوس دوربین نبود…

 8. @sebvr

  5

  5

  دوستان همونطور که ممدو اشاره کرد 2 روز پیش ماشین جدید توی سیلوراستون تست شد ..!! که اب هوا بارونی بود ولی نه شدید ولی پیست خیس بود…!! به نظرم این تست به ریکیاردو کمک میکنه تا خودش رو راحتر با ماشین وفق بده ..!! ارزوی یه فصل فوق العاده برای مرد خندون فرمول یک !!! # اوووووووووولکنبرگ …

  • Mahmood.ghaedi

   2

   0

   Sebvr
   صدای مرسدس حال کردی خدایی
   مکلارن برنامه داشته باشه میتونه در اینده برای قهرمانی مبارزه کنه و دلیل اینکه دنی ریک این تیم انتخاب کرد هم همینه میشه امیدوار بود بهشون
   ولی خب تنها چیزی ک باعث میشه یکم شک کرد اینه ک مرسدس اگه مکلارن رقیب مستقیم میدید بهش موتور نمیداد

 9. Parsa16

  4

  3

  ردبول باید خودکفا بشه تا دیگه هوندا و تیم هایی که بهش موتور میدن نتونن شرط و شروط بگذارند

 10. Pouria

  7

  0

  ردبول میخواد موتور بسازه!!! حتما با یک خودرو سازی همکاری خواهند کرد دا چون تخصص اصلی اینها خودرو نیس
  پس چطوری میخوان خودشون بسازن؟؟؟؟

 11. @sebvr

  15

  8

  یه مقاله ی جذاب بنویسیم درباره ی یه پیست جذاب تر : نوربرینگ !!! {{من نیومدم بگم این پیست کی ساخته شد و با اعداد بازی کنم اومدم اطلاعات جذاب این پیست رو از مقالات مختلف براتون بیارم..!!!
  جهنم سبز دنیای موتور اسپرت در المان ساخته شده این پیست به طور وحشتناکی خطرناک , سریع و جذابه ..!!
  متخصصان و رانندگان این پیست رو اینجوری توصیف میکنن :
  {{اگه تو نوربرینگ سریع باشی تو هر پیستی موفق میشی..!!}} یا {{اگه با رانندگی تو نوربرینگ ترس تمام وجودت رو فرا نگرفت مطمئنا به اندازه ی کافی سریع نبودی !!}} یا خود لائودا درباره ش میگه : {{هر کسی که میگه نوربرینگ رو دوست دارم حتما هیچ وقت با سرعت بالا و کافی تو اونجا رانندگی نکرده }} دیگه مطمئنا کسی به خوبی نیکی لائودا درد این پیست رو نکشیده…!!! حالا مطمئنا اکثرتون میدونید چرا ولیکن من برای اونایی که نمی دونن به صورت داستانی میگم :
  سال 1976 بود رقابت تنگاتنگی بین نیکی لائودا و جیمز هانت توی جدول وجود داشت نوبت به مسابقه ی نوربرینگ رسید ..!!! بارون اومده اسفالت جهنم سبز خیس بود رانندگی با شرایط ایمنی اون مواقع خیلی خطرناک بود …!!! لائودا قبل از مسابقه با رانندگان گرندپری جلسه ای گذاشت ..نیکی میخواست مسابقه برگزار نشه چون شرایط خطرناک بود …ولی راننده ها نظ دیگری داشتند بعد از حرف زدن درباره ی این موضوع درباره ی برگزاری مسابقه رای گیری شد نظر نیکی رای نیاورد و مسابقه برگزار میشد…!!! صدای اگزوز ماشین منطقه رو پر کرده بود اکثرا لاستیک خشک بسته بودند .. حتی نیکی و جیمز ..!! به جز یک نفر !! یوخین ماس با مکلارن توی دور اول همه رو به راحتی رد کرد و با یه انتخاب درست همه رو جا گذاشت گزارشگر هم تعجب کرده بود … همه ی ماشین ها همون دور اول به پیت رفتند وضعیت عجیبی همه مکانیک وحشبیانه در حال عوض کردن چرخ ها بودند مدیر ها فریاد میزدند راننده ها عصبی بودند و….نیکی لائودا توی خروجی پیت استاپش با یه ماشین برخورد که تاثیری روی ماشین نداشت ولی تایم زیادی از دست داد …!!! لائودا عصبی بود با شجاعت پیچ ها رو طی میکرد و سریعترین راننده ی پیست بود از داخل و بیرون ماشین ها رد میشد ..!! تا نوبت به یک پیچ رسید ماشین لائودا بلند شد انگار کل دنیا ایستاده بودند ….به زمین خورد و شاسی شکست باک بنزین پاره شد و ماشین اتش گرفت …هیچکس باورش نمیشد..!! همه نگران بودند ..2 تا راننده ماشینشون رو پارک کردند و سعی به نجات نیکی داشتند که ناشدنی بود…!!! نیکی دیوانه وار فریاد میزد ولی کسی نبود 40 ثانیه نیکی توی اون جهنم توی کاکپیت فراری 1976 گیر کرده بوده ..!!! بالاخره نیکی رو بیرون کشیدند نیکی با یکی از راننده ها گفت : {{صورتم چطوره ..؟! در صورتی که نمی دونست ریه هاش پر شده از گاز های سمی که در اثر سوختن فیبر کربن بوجود اومده پر شده..!!!
  جهنم سبز به این اتفاقات عادت داره جهنمی که جون حدودا 80 نفر از رانندگان خوب و بد دنیای موتور اسپرت رو گرفته ..!!! پیستی که به مانند پرتغال مثل یک ترن هوایی بالا و پایین داره و گاهی اوقات هیچ کدوم از چهار چرخ ماشین روی اسفالت خونین نوربرینگ نیست…پیست که فاصله ی بلند ترین نقطه ی اون تا کوتاه ترین نقطه اش 300 متر هست … پیستی که طولانی ترین پیست موتور اسپرت لقب داره …. پیستی که هیچ راننده وقتی پاش رو توی اون میزاره مطمئن نیست که بازم قراره زنده بمونه ….
  حالا برگردیم به وقایع جذاب نوربرینگ : سه سال قبل مسابقه ی 24 ساعته ی نوربرینگ 2017 :
  ائودی سبز پیشتاز مسابقه بود و ائودی قرمز در رده ی دوم 1:30 از مسابقه مونده بود و تقریبا برنده مشخص شده بود … که ناگهان ….. گزارشگر : اوه اون ماشین پیشتازه !!! اون ائودیه !!! چه اتفاقی براش افتاده انگار مشکل داره ..!!! بله کاملا کند شده …باورنکردنیه !!! لحظات حسرت باری هم واسه راننده هم برای کل تیم بود نا امید رو میشد توی چهره ی تک تکشون دید..!! میشد توی چهرشون خوند که دارن چی میگن : {{خدایا چرا من !!!}} {{چرا اینطوری باید تموم شه !!!}} ماشین ائودی با سرعت کمی توی پیت میرفت که ائودی قرمز به سررعت از کنارشون رد شد … فقط میشه گفت ناامید کننده بود….ناامید کننده !!! ماشین ائودی زمان نسبتا زیادی رو در پیت گذروند و مشکل رفع شد ..!!!
  گزارشگر : و …بله ..اون ها از پیت در اومدن !! رده ی اول براشون از دست رفت و رده ی دوم هم همینطور ….جهنم سبز ابر ها را فرا خوند بله..!! انگار بارون میخواست بیاد همه به پیت رفتند ولی هیچکس به جز ائودی سبز لاستیک وت نبست ….!!! چیزی از پیت استاپ ها نگذشته بود که بارون شدیدی اومد انگار اسمان داشت به حال کسانی که لاستیک خشک بسته بودند گریه میکرد همه ی ماشین سر میخوردند سرعتشون کم شده همه به جز ائودیه سبز …. چه سرعتی داشت از کنار همه به راحتی رد میشد … گزارشگر : واو !!! اونجا روببنید 3 ماشین کنار به کنار هم دارند حرکت میکنند …باور کردنی نیست ..!!! ائودی پشتشونه و ائودی میره تو چمنا و جلوشن در میاددددددد ..!!!! چه حرکتی …!!!! خب ائودی سبز پیچ اخر رو رد میکنه و برنده مسابقه میشه عجب مسابقه ای عجب بازگشتی !!!!! {{به قول عادل : چیه این موتور اسپرت !!}}
  دوستان ممنون که خوندید این مقاله کامل از خودم بود و از جایی کپی نشده..!!!

  • @sebvr

   4

   6

   فقط توی واقعه ی دوم این اتفاق تنها 30 دقیقه مونده به پایان اتفاق افتاد ….و 10 دقیقه به پایان پیشتازی رو پس گرفت

   • مَمَّدو

    4

    5

    خیلی جذاب بود. من که نتونستم تا آخرش از گوشی چشم بردارم.

   • @sebvr

    3

    6

    ممنون ممدو ممنون ازت که خوندی!!

  • danialhatami

   5

   7

   sebvr عزیز بهترین مقالیه بو واقعا خط ب خطش کیف کردم کلی حال داد ممنوننننننننن

   • @sebvr

    5

    5

    ممنون دانیال از تو ممنونم که خوندی !!

   • danialhatami

    3

    5

    کاش بیشتر در مورد ریس های چند سال اخیر می گفتی

  • @sebvr

   5

   6

   ببخشید دوستان نمی دونم چرا 5 تا دیس لایک گرفت اگه اشتباهی توی رخ دادن این وقایع بود لطفا بگید تا مطلع شم با تشکر از همگی

  • armin

   0

   0

   عالي بود
   ممنون👏👏

   • @sebvr

    0

    0

    ارمین جان ممنون ازت که خوندی ..

 12. danialhatami

  3

  7

  اگر یک شریک هیجان انگیز در این کار حضور پیدا کند، مطمئناً منطقی است که خیلی جدی به آن نگاه کنید،
  خب صد در صد تیم ردبول نمی خواد موتور بسازه و فقط می خاد ب جای هوندا ی شرکت دیگه رو بیاره همه صحبت هاشون دو پهلوه ک اگه یک وقت یه شرکت خب پیدا کردن بگن ما نگفتیم شریک نمی خایم اگه پیدا نشید بگن ما گفتیم خودمون می سازیم

  • yaghub

   6

   0

   ساخت موتور به این سادگی نیست که هر تیمی اراده کنه بسازه تیم های بزرگ هم توش می‌مونن چه برسه به ردبول!!

   • @sebvr

    1

    6

    قطعا سود هنگفتی هم برای ردبول داره

 13. @sebvr

  11

  7

  یه مقاله ی جذاب بنویسیم درباره ی یه پیست جذاب تر : نوربرینگ !!! {{من نیومدم بگم این پیست کی ساخته شد و با اعداد بازی کنم اومدم اطلاعات جذاب این پیست رو از مقالات مختلف براتون بیارم..!!!
  جهنم سبز دنیای موتور اسپرت در المان ساخته شده این پیست به طور وحشتناکی خطرناک , سریع و جذابه ..!!
  متخصصان و رانندگان این پیست رو اینجوری توصیف میکنن :
  {{اگه تو نوربرینگ سریع باشی تو هر پیستی موفق میشی..!!}} یا {{اگه با رانندگی تو نوربرینگ ترس تمام وجودت رو فرا نگرفت مطمئنا به اندازه ی کافی سریع نبودی !!}} یا خود لائودا درباره ش میگه : {{هر کسی که میگه نوربرینگ رو دوست دارم حتما هیچ وقت با سرعت بالا و کافی تو اونجا رانندگی نکرده }} دیگه مطمئنا کسی به خوبی نیکی لائودا درد این پیست رو نکشیده…!!! حالا مطمئنا اکثرتون میدونید چرا ولیکن من برای اونایی که نمی دونن به صورت داستانی میگم :
  سال 1976 بود رقابت تنگاتنگی بین نیکی لائودا و جیمز هانت توی جدول وجود داشت نوبت به مسابقه ی نوربرینگ رسید ..!!! بارون اومده اسفالت جهنم سبز خیس بود رانندگی با شرایط ایمنی اون مواقع خیلی خطرناک بود …!!! لائودا قبل از مسابقه با رانندگان گرندپری جلسه ای گذاشت ..نیکی میخواست مسابقه برگزار نشه چون شرایط خطرناک بود …ولی راننده ها نظر دیگری داشتند بعد از حرف زدن درباره ی این موضوع درباره ی برگزاری مسابقه رای گیری شد نظر نیکی رای نیاورد و مسابقه برگزار میشد…!!! صدای اگزوز ماشین ها منطقه رو پر کرده بود اکثرا لاستیک خشک بسته بودند .. حتی نیکی و جیمز ..!! به جز یک نفر !! یوخین ماس با مکلارن توی دور اول همه رو به راحتی رد کرد و با یه انتخاب درست همه رو جا گذاشت گزارشگر هم تعجب کرده بود … همه ی ماشین ها همون دور اول به پیت رفتند وضعیت عجیبی بود همه ی مکانیک ها وحشبیانه در حال عوض کردن چرخ ها بودند مدیر ها فریاد میزدند راننده ها عصبی بودند و….نیکی لائودا توی خروجی پیت استاپش با یه ماشین برخورد که تاثیری روی ماشین نداشت ولی تایم زیادی از دست داد …!!! لائودا عصبی بود با شجاعت پیچ ها رو طی میکرد و سریعترین راننده ی پیست بود از داخل و بیرون ماشین ها رد میشد ..!! تا نوبت به یک پیچ رسید ماشین لائودا بلند شد انگار کل دنیا ایستاده بودند ….به زمین خورد و شاسی شکست باک بنزین پاره شد و ماشین اتش گرفت …هیچکس باورش نمیشد..!! همه نگران بودند ..2 تا راننده ماشینشون رو پارک کردند و سعی به نجات نیکی داشتند که ناشدنی بود…!!! نیکی دیوانه وار فریاد میزد ولی کسی نبود 40 ثانیه نیکی توی اون جهنم توی کاکپیت فراری 1976 گیر کرده بوده ..!!! بالاخره نیکی رو بیرون کشیدند نیکی به یکی از راننده ها گفت : {{صورتم چطوره ..؟! در صورتی که نمی دونست ریه هاش پر شده از گاز های سمی که در اثر سوختن فیبر کربن بوجود اومده پر شده..!!!
  جهنم سبز به این اتفاقات عادت داره جهنمی که جون حدودا 80 نفر از رانندگان خوب و بد دنیای موتور اسپرت رو گرفته ..!!! پیستی که به مانند پرتغال مثل یک ترن هوایی بالا و پایین داره و گاهی اوقات هیچ کدوم از چهار چرخ ماشین روی اسفالت خونین نوربرینگ نیست…پیست که فاصله ی بلند ترین نقطه ی اون تا کوتاه ترین نقطه اش 300 متر هست … پیستی که طولانی ترین پیست موتور اسپرت لقب داره …. پیستی که هیچ راننده وقتی پاش رو توی اون میزاره مطمئن نیست که بازم قراره زنده بمونه ….
  حالا برگردیم به وقایع جذاب نوربرینگ : سه سال قبل مسابقه ی 24 ساعته ی نوربرینگ 2017 :
  ائودی سبز پیشتاز مسابقه بود و ائودی قرمز در رده ی دوم 1:30 از مسابقه مونده بود و تقریبا برنده مشخص شده بود … که ناگهان ….. گزارشگر : اوه اون ماشین پیشتازه !!! اون ائودیه !!! چه اتفاقی براش افتاده انگار مشکل داره ..!!! بله کاملا کند شده …باورنکردنیه !!! لحظات حسرت باری هم واسه راننده هم برای کل تیم بود نا امید رو میشد توی چهره ی تک تکشون دید..!! میشد توی چهرشون خوند که دارن چی میگن : {{خدایا چرا من !!!}} {{چرا اینطوری باید تموم شه !!!}} ماشین ائودی با سرعت کمی توی پیت میرفت که ائودی قرمز به سررعت از کنارشون رد شد … فقط میشه گفت ناامید کننده بود….ناامید کننده !!! ماشین ائودی زمان نسبتا زیادی رو در پیت گذروند و مشکل رفع شد ..!!!
  گزارشگر : و …بله ..اون ها از پیت در اومدن !! رده ی اول براشون از دست رفت و رده ی دوم هم همینطور ….جهنم سبز ابر ها را فرا خوند بله..!! انگار بارون میخواست بیاد همه به پیت رفتند ولی هیچکس به جز چند نفر که ائودی سبز هم جزوشون بود لاستیک وت نبست ….!!! چیزی از پیت استاپ ها نگذشته بود که بارون شدیدی اومد انگار اسمان داشت به حال کسانی که لاستیک خشک بسته بودند گریه میکرد همه ی ماشین سر میخوردند سرعتشون کم شده همه به جز ائودیه سبز …. چه سرعتی داشت از کنار همه به راحتی رد میشد … گزارشگر : واو !!! اونجا روببنید 3 ماشین کنار به کنار هم دارند حرکت میکنند …باور کردنی نیست ..!!! ائودی پشتشونه و ائودی میره تو چمنا و جلوشون در میاددددددد ..!!!! چه حرکتی …!!!! خب ائودی سبز پیچ اخر رو رد میکنه و برنده مسابقه میشه عجب مسابقه ای عجب بازگشتی !!!!! {{به قول عادل : چیه این موتور اسپرت !!}}
  دوستان ممنون که خوندید این مقاله کامل از خودم بود و از جایی کپی نشده..!!!

  • @sebvr

   5

   7

   این نسخه ی بدون غلط املایی مقاله هست …!!

  • |ZXE-LECLERC16|

   4

   6

   خیلی ممنون، تا آخرش خوندم واقعا جالب بود
   🙂

 14. a Ferrari lover

  9

  3

  یکم خودمونی با ردبول حرف بزنیم داداش تو برو نوشابه انرژی زات رو بساز بزار موتور بقیه بسازن زحمت میشه بخدا کلی هم پول حروم میشه تا یه موتور الکی بسازی حیف این پولا نیست

 15. Mohammad44

  9

  8

  داستان چیه انگار ۶ یا ۷ نفر اومدن به همه ی نظرها دیسلایک دادن و رفتن😂😂😂

 16. SUPER FAST 16

  15

  3

  اصلا یه حس خوبی داره بدونی برا یکی دیسلایک خوردن مهمه، بعد بهش دیس بدی.😂😂😂آی حال میده
  اهمیت ندین دوستان.کسایی که خبر و اطلاعات مفید میزارن تو قلب ما جا دارن😘
  به اون دوستمون که همیشه دوس داره با نظراتش بقیه رو اعصبانی کنه؛بهترین راه این بود که واکنشی دریافت نمیکرد‌.که متاسفانه دوستان دیگه وارد بازی مضحکش شدن.و بهش مشروعیت دادن.فکر کن یک هفته بیای یجا کامنت بزاری هیچکی جوابتو نده.این از هر نوع واکنش نشون دادنی بذاره.

  • Arastoo

   1

   10

   آره واقعا اون دوستمون سیاست اش همین بود که بقیه رو بکشونه تو بازی کثیف خودش

   • @sebvr

    5

    5

    ارستو جان من واقعا برای همه ی کاربر ها احترام زیادی قائلم …. شما هم هر وقتی نظر‌مفید بدی ما باهاتیم فقط هیت الکی نده ممنونم ازت

  • @sebvr

   5

   5

   Super fast دقیقا باهات موافقم

   • Kamran

    4

    0

    @SEBVR

    واقعا تو فوق العاده ایی .نمیدونم چند سالته ولی کاش بستر مناسبی برای علاقه و استعدادت مهیا میشد.اما در محدودیت های شدید هم میتونی راهتو پیدا کنی.به هر حال تو منو مجبور به تحسینت کردی.

   • @sebvr

    3

    0

    کامران جان ممنونم ازت نظر لطفته خیلی از بچه های سایت خیلی بهتر و شایسته تر از من هستن منم سن خیلی زیادی ندارم ولی سعی میکنم توی این سایت با کمک شما کاری کنیم که همگی درک بهتری از موتور اسپرت داشته باشیم بازم ممنون ازت

 17. |ZXE-LECLERC16|

  4

  0

  سلام دوستان 🙂
  # خبر:
  همه هواداران و کارشناسان و دنبال کنندگان فرمول یک، فکر می کردند با آمدن استون مارتین به جای ریسینگ پوینت، نسل پلنگ صورتی از فرمول یک منقرض شده است؛ اما زهی خیال باطل! حالا دو پلنگ صورتی داریم!!! 😐
  شرکت BWT، عامل صورتی شدن ریسینگ پوینت، اسپانسر تیم های هاس و ویلیامز شد!
  به این ترتیب، یک تقسیم پلنگ صورتی ای داشتیم و حالا دو پلنگ صورتی در پیست موجودند!
  نکته: لطیفی و مازپین توی پلنگ صورتی خواهند بود… >:)))))))))))))

  • Mahmood.ghaedi

   1

   0

   Zxe
   کامنت ک خوب بود خدایی
   میگم لیگ فانتزی درست کردی؟
   بعد ی سال من تیمم درست کردم ولی تاج گوشیم مشکل داشت راننده اخرم اشتباه شد ولی امکان اصلاح نمیده چرا
   باید صبر کنم تا مسابقات شروع بشه؟
   امارش داری

   • |ZXE-LECLERC16|

    1

    0

    نه، تا قبل از شروع فصل بی نهایت تغییر می تونی تو فانتزی بدی

   • AmirAli

    0

    0

    امکان ادیت تیم هست

 18. saman.5

  4

  0

  یادمه قبلا یه کاربر به اسم امین بود که بالاخره به خاطر کامن های بی ربط و بعضاً توهین امیز به فتل فن ها بلاک شد ، این لحن کامنت های ارسط خیلی شبیه اون بنده خدا ست

 19. محمد

  1

  1

  یاد توربزرگ افتادم!،اونجاش که جرمی توی یه مسابقه ماشین و وسایل نقلیه عمومی،کتاب صوتی گوش میده!،که توسط جیمز ساخته شده بوده و انگار یه ساعت رو از هم باز کرده و سر هم کرده!،عالی بود اونجاش😂😂🤣🤣😅😅😅

 20. AmirAli

  1

  0

  واقعا حالم از کامنت های این پست بد میشه
  رکن اصلیش هم جناب arasto هست
  ارزشی نداره این بحث ها
  کافیه جواب ندید
  دوستان ممدو، sebvr، دنیل و دیگر دوستان کامنت فنی بزارید، بحثی راه بندازید
  خبر فردا صبح چند تا سوال دارم، ازتون میپرسم

  • Arastoo

   2

   3

   حالت بد شده اون وقت کامنت هم میزاری
   اگه حالت بد میشه نخون ما که هفت تیر نزاشتیم رو سرت