فرمول یک ایراندیمون هیل معتقد است که تجربه بسیار زیاد سرجیو پرز باعث می شود تا او همان راننده قدرتمندی باشد، که تیم ردبول باید به هر آنچه می گوید گوش دهد.

ردبول پس از گرندپری ابوظبی 2020 تصمیم گرفت الکس آلبون را به مدت یک سال در فهرست رانندگان تست خود قرار داده و صندلی راننده بریتانیایی-تایلندی خود را در اختیار سرجیو پرز قرار دهد. از طرفی دیمون هیل معتقد است که تجربه ده ساله پرز از حضور در فرمول یک امتیاز فوق العاده ای برای تیم ردبول محسوب می شود.

هیل در این خصوص توضیح داد:

شخصا فکر می کنم سرجیو (راننده ای) بالغ است و تجربه بیشتری نیز دارد. به نظر من او کاملا می بیند که چه خبر است.

برای جوانی که مدیون ردبول است (رانندگی برای این تیم) بسیار دشوارتر است. اما زندگی ورزشی سرجیو پرز به ردبول بستگی ندارد، بنابراین او می تواند به عنوان یک راننده قدرتمند در آن تیم عمل کند و آنها مجبور خواهند بود به صحبت های او گوش دهند زیرا او اکنون تجربه زیادی دارد؛ بسیار بیشتر از مکس. این را فراموش نکنید.

هنگامی که شما یک راننده بسیار با استعداد دارید، گاهی اوقات ممكن است تیمتان از مسیر درست توسعه خارج شود. زیرا راننده می گوید: (( من آن را دوست دارم )) و در بعضی مواقع راننده می تواند اشتباه كند.

گاهی اوقات یک راننده می تواند استعداد طبیعی زیادی داشته باشد که او را قادر به رانندگی با هر وسیله ای می کند. مهم نیست که (آن وسیله) چقدر بد باشد؛ هنوز هم می تواند آن را سریع براند. اما این لزوماً به این معنی نیست که تیم در مسیر درست توسعه ماشین حرکت می‌کنند.

دیمون هیل ادامه داد:

مانند یک تیم کریکت، شما به کسی نیاز دارید که صد امتیاز کسب کند. کسی که بتواند از ویکت محافظت کند و حداقل با چند امتیاز برگردد.

در مورد الکس کمی عدم اطمینان وجود داشت و به هر دلیلی، حضور او در آن تیم به عنوان یک هم تیمی (برای ورشتپن) انتخاب خوبی نبود.

 

سرجیو پرز - گرندپری مکزیک 2017

سرجیو پرز – گرندپری مکزیک 2017

دیمون هیل و آرزوی دیدن پرز در تیم فراری

اما درست در حالی که در تعطیلات پایان فصل برای اولین بار حضور در یک تیم بالارده به پرز پیشنهاد شد، هیل اعتراف کرد که شخصا علاقه داشت تا راننده 30 ساله را در حال عبور از دروازه های طلایی مارانلو ببیند.

دیمون هیل، قهرمان فصل 1996 فرمول یک در این باره گفت:

این یک پیشرفت عالی است، اما مدتهاست که در این باره توضیح دادم؛ دوست دارم او را در فراری ببینم.

من فکر می کنم سرجیو پرز انتخابی قابل اطمینان، برای هر تیمی است. به نظر می رسد او دارای شخصیت غیر سیاسی و کاراکتری بسیار دوست داشتنی است.

وقتی برای اولین بار به گرندپری مکزیک رفتیم بسیار تحت تأثیر او قرار گرفتم و او (در پیست) تا سر حد مرگ می جنگید زیرا او (در کشورش) به نوعی به عنوان یک قهرمان شناخته می شد.

من به خودم گفتم: (( او را در یک فراری قرار دهید، این جمعیت منفجر خواهد شد. کل آمریکا برای دیدن او خواهند آمد.))

38 دیدگاه

 1. mohammad-shumi

  8

  24

  بهترین راننده حال حاضر با اختلاف ورشتپنه بدون تعصب و جانبداری یک پکیج کامل از همه پارامترهایی که یه راننده می تونه داشته باشه

  • مَمَّدو

   16

   9

   چی؟!!
   خجالت بکش مرد! زود برو توبه کُن!
   جیو کبیر، سرور رانندگان جهانه (بلکه تاریخه). بعدش میتونی مالدونادو رو نام ببری و تازه بعدش شاید … شاید مکس یا لوئیس یا سب یا هرکی. ولی دیگه هیچ وقت همردیف اسم جیو هیچ اسمی قرار نده لطفا.

   • Jingoozz

    23

    5

    آفرین بر شما طرفدار حواس جمع و با ذکاوت !

    این پرز فقط یه خوبی داره اونم اینکه فلفل زیاد میخوره مورچه دورش جمع نمیشه…

   • siamak

    5

    6

    سلام جناب جینگوزز .
    دوتا سوآل دارم ، درصورت امکان پاسخ لطف بفرمائید .
    1- با توجه به ارتباطات پشت پرده شما با سطوح بالای مدیریت فیات کرایسلر و فراری ، خبر تازه ای از جانشین لوئیس کامیلری ندارید که با دوستان به اشتراک بگذارید ؟ تکلیف افراد پیشنهادی شما در اینمورد چه شد ؟
    2- آیا اگر درخواست دوستی خدمتتون تقدیم کنیم پذیرفته خواهد شد ؟

   • Jingoozz

    17

    3

    دوست عزیز در خصوص جانشینی جناب کامیلری ظاهرا نظر و جمع بندی کمپانی فراری به نظر بنده نزدیکتر بوده و انتخاب نهایی بین جانی آیو طراح سابق اپل یا مایک منلی مدیر سابق FCA یا همون گروه فیات کرایسلره…
    البته از اونجاییکه مایک منلی دقیقا همانند سرجیو مارکیونه رئیس گروه فیات کرایسلر بوده این انتخاب محتملتره و به نوعی کمپانی داره همون مسیر مارکیونه فقید رو با انتخاب احتمالی ایشون پیش میگیره ، خصوصا که با ترکیب قریب الوقوع این گروه با گروه PSA فرانسوی مشتمل بر پژو و سیتروئن از اوایل سال ۲۰۲۱ و انتخاب ریاست کنسرسیوم برای جان الکان ، عملا انتخاب مدیر عامل فراری بعنوان برند اول ، براشون مهمتر از قبل خواهد بود…
    مشکل اینجاست روال کارهای اداری ایتالیا عین ایران خودمون یک مقدار طولانی و پشت پرده ای است…
    در خصوص درخواست دوستی هم مکررا اعلام میکنم من برای دوست یابی و این قبیل تفریحات سطح پایین اینجا نیستم و دوباره جا داره از تمامی طرفداران و دوستان عزیز خودم ، پوزش بطلبم.

   • siamak

    4

    3

    ممنون استاد جینگوزز.
    پس اگر این Joint Venture بین فیات کرایسلر ( که هرکدام کلی کارخانجات اتومبیل سازی زیر مجموعه دارند مثل آلفارومئو ، لانچیا ، اتوبیانکی ، مازراتی ، فراری ، داج ، جیپ و…) و پژو – سیتروئن عملی بشه ، فکر میکنم از نظر تیراژ تولید و فروش ، بزرگترین مشارکت در صنعت اتومبیلسازی بشه ! … اصلآ به جوانی چون جان الکان نمیخوره که انقدر غول باشه که بتونه همچین مجموعه عظیمی رو مدیریت کنه ! دمش واقعآ گرم ، باید نابغه ای باشه تو حرفه خودش . ضمن اینکه امیدوارم کسی جای لوئیس کامیلری به فراری بیآد که با موتور اسپرت بیگانه نباشه و به فراری فقط با دید بازرگانی و بیزینس نگاه نکنه ، خلاصه مطلب اینکه فلسفه وجودی فراری رو درست درک کنه !!
    در مورد عدم پذیرش درخواست دوستی هم فقط میتونم بگم واقعآ متاسفم ! خیلی مایل بودم تا نام استادی چون شما رو در لیست دوستانم میداشتم ، افتخار بزرگی بود که شوربختانه نصیبم نشد !

   • مَمَّدو

    3

    6

    sia داداش!
    لااقل وقتی از سیامک به جینگوزز تبدیل میشی، لحنت رو کمی عوض کن تابلو نباشه یه نَفَرین. مرسی به هرحال حرکت جالبیه.

   • siamak

    6

    3

    ممدو قارداش !
    نیازی به داشتن اکانت فیک احساس نمیکنم . ضمن اینکه مدیران و ادمینهای محترم سایت ابزار کنترلی در اختیار دارند که لزومآ خیلی سریع اینمورد رو میتونند کنترل و اقدام بایسته به انجام برسانند .
    همینجا و برای اینکه خاطر عالی جمع باشه و این مساله باعث خواب آشفته شما نشه ، از ادمین محترم شخصآ تقاضا میکنم تا اینمورد رو بررسی و نتیجه رو در همین تاپیک اعلام فرمایند تا یا باعث روسیاهی بنده بشه ، یا روسفیدی شما !
    علی الحال حسب مثل معروف احتمالا ” کافر همه را به کیش خود پندارد ” عزیز برادر !؟ لطفا منبعد چنانچه قصد ایراد افتراء و یاتهمتی به اینجانب داشتید ، قدری تامل و تفکر فرمائید ، نه اینکه در قالب خوشمزگی و لوده گی کسی را زیر سوال ببرید .

   • مَمَّدو

    0

    6

    Siamak دادا؟! چه اینقدر ناراحت؟
    اولا از استاد جینگوزز معظم عذرمیخوام اگه با اسمشون شوخی کردم.
    دوما، خیلیم باید دلت بخواد که شمارو با استاد جینگوز یه نفر بدونن! آره پس چی؟ فکر کردی الکی کسی به مقام استادی میرسه؟ فکر کنم باید از استاد جینگوزز معذرت بخوای. آخه مگه من شمارو به اختلاس گرا نسبت دادم که میگی تهمت و افترا. البته منم ازت عذر میخوام. اصلا تصور نمیکردم به فال بد بگیری. فکر میکردم خوشحال هم بشی داداش.

   • siamak

    4

    0

    عزیزم ، لطفآ شما بجای دل بنده تصمیم نگیرید و فکر نکنید . ضمنآ شوخی آنهم بعضی اوقات برای تلطیف محیط بد نیست . ولی اگر عادت شد ، باعث سبکی است .
    شما که حسب اظهار خودتان سنی را سپری کردید ! انتظار داریم کنترل بیشتری بر گفتار خود داشته باشید . مختارید در مورد هرکس آنطور که دلتان میخواهد فکر وقضاوت کنید ، ولی مجاز نیستید که محتویات ذهنی خود را به هر طرف پرتاب و مکتوب کنید !
    اینشالله با رعایت بیشتر این موضوع این اجازه را به این حقیر خواهید داد تا باز به شما ارادت داشته باشم .

   • مَمَّدو

    3

    2

    اشتباه از من بود، ببخشید سیامک.

   • مَمَّدو

    1

    1

    منظورت منم؟ اسمم محمده و خودمونیش میشه ممد جون که دوستای صمیمیم میگن مَمَّدو!

  • محمد

   6

   22

   اول لکلرک بعد همیلتون بعد مکس

  • مَمَّدو

   16

   6

   البته از شوخی گذشته در این 20 الی 25 سالی که فرمول میبینم یه سری چیزا دستگیرم شدم. مثلا فهمیدم که در آکادمی های رانندگی انگلیسی (نه لزوما فقط داخل بریتانیا بلکه سبک انگلیسی) نوع بالانسی که آموزش میدن، تقسیم وزن و دانفورس به اندازه مساوی برای هر چهارتا چرخه (0.25 وزن خودرو در حال سکون روی هر چرخه و در حال حرکت که نیروی فشار هوا توسط بالهای جلو و عقب بدنه رو به زمین میفشاره هم روی هر چرخ مساوی نیرو وارد می کنه). و الآن رانندگی سب و لوئیس و مکس هرسه به همین شیوه هست و بالانس کامل وزنی و آیرودینامیکی میخوان. اما استثناء هایی وجود داره که مشهورترینش کیمی رایکونن هست. ایشون کمی وزن و پایداری (به خصوص از نوع دانفورس و سرعت بالا) برای چرخ های جلو بیشتر از عقب میخواد و همیشه با بال جلو مشکل داره. خود مایکل هم برعکس بود و وزن بیشتری رو روی چرخ عقب مینداخت و چرخ های جلو در پیچ لیز می خوردن که به گفته کارشناسا انگلیسی این شیوه اصلا توصیه نمیشه چون کنترلش بسیار لب مرز و سخته (فرق ماشین های آمریکایی که تو فیلمها عقبشون لیز میخوره – مثل سبک کیمی- با اتوموبیل های موتور عقب پورشه که چرخهای جلوش لیز میخورن-سبک مایکل- در همینه) و همون سیستم عصبی بسیار سریع شوماخر از پسش بر میومد. اما چارلز لکرک توانایی خوبی در کنترل اتوموبیل غیر بالانس داره که یا عقب یا جلوش لیز میخورن و البته فرناندو آلنزو که تطبیق پذیریش با انواع بالانس زبانزد تاریخه. بقیه راننده ها مثل مکس و لوئیس و آیرتونن سنا که با بالانس کامل میرونن، تنها فرقشون در رسوندن اتوموبیل به نهایت مرز لیز خوردنه که هرچی تجربشون بیشتر میشه سریعتر هم میرونن. این چیزیه که در این سالها فهمیدم. اگه کسی میتونه کامل ترش کنه لطفا.

  • @sebvr

   8

   6

   واقعا خودت متوجه حرفت میشی ؟!! اقا پکیج کامل یعنی چی ؟! یکی میگه مکس بهترینه ولی نمیاد هر جا اینو بگه مثل اقای ali 33 که مکس فن هستن ولی انقدر متعصبانه نظر نمیدن !!

  • آرشا

   11

   5

   اتفاقا باصحبتحای دیمون هیل موافقم تا حدودی….
   چرا از موقعی که وستپن راننده اول تیم شده هیچ راننده ی دیگری نمیتونه باماشین دوم تیم کنار بیاد.دیمون هیل میگه(هنگامی که شما یک راننده بسیار با استعداد دارید، گاهی اوقات ممكن است تیمتان از مسیر درست توسعه خارج شود. زیرا راننده می گوید: (( من آن را دوست دارم )) و در بعضی مواقع راننده می تواند اشتباه كند)گویای همین قضیه میتونه باشه.

  • MERC

   9

   3

   همه ی پارامترها؟ پکیج کامل؟
   میشه منظورتو از پکیج کامل و یه لیست از پارامترها بگی؟
   راننده ای که بهش میگن, فلانی جریمه شدی, بزار ماشین پشت سرت رد شه بره, کله شقی کنه و بگه واسم مهم نیست و دوتا رده از دست بده, با پکیج کامل شدن خیلی فاصله داره.
   اینکه استعداد و سرعت ذاتی بالایی داره, شکی درش نیست ولی یه راننده کامل بودن خیلی بیشتر از این حرفاست.

  • ferarri

   9

   11

   نه قبول ندارم
   مکس راننده با استعدادیه ولی ماشینش هم تو این راه کمکش میکنه اونم خیلی زیاد
   من مکس رو همرده لکلرک و راسل و گسلی میبینم

   • NICO ROSBERG-06

    7

    4

    واقعا مکس و هم رده راسل و لک و گسلی میدونی؟؟؟
    نابود کردی مکس و که!!

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   2

   2

   اره دقیقا بهترین راننده از بین ورشتپن و مکس بدون شک مکس ورشتپنه 😅😅😅😅
   البته با اختلاف کمی نیمه ابری تا تمام ابری .

   دوست من خوبه که بدون تعصب داری نظر میدی یکم تعصب واسه راننده مورد علاقت خرج کن گناه داره .
   شوخی☝️
   جدی👇
   صبر کن اگه تونست بعد از خارج شدن لوییس همیلتون ، فتل و فرناندو از گرید رانندگان اگه اگه اگه تونست با چارلز ، راسل (مرسدس ) و نوریس و بقیه راننده های گرید رو تونست کنار بزنه و قهرمان بشه بعد از بهترین بودن دربارش بگید

 2. a Ferrari lover

  11

  3

  خب ردبول قطعا به حرفای پرز گوش نمیده به هر حال همه چی مال مکس تو ردبول

  • محمد

   4

   8

   ردبول مکسو بندازه بیرون پیشرفت هم میکنه چون همه مکانیک نمیان سراغ یه ماشین ولی در مورد راننده زیاد مطمعا نیستم

  • siamak

   7

   4

   قرارداد پرز یکساله است . آتیه شغلی اش در ردبول شکنندهست ، به نظر نمیرسه که تیم بیشتر از یک راننده دوم بهش بهاء بده .

 3. 33🦁Ali

  17

  0

  آره پرز راننده قابلی هست با تجربه تر از مکس اگر بتونه سریعتر باشه هرگز کسی بهش کاری نداره فقط باید تو پیست خودش نشون بده 23گرندپری هست فکر نکنید بهش دستور تیمی داده میشه یا بخوان کندش‌ کنن این همه مسابقه هرگز امیدوارم همیشه نزدیک پودیوم باشه، دو تا گاراژ و پیت استاپ همش یکی هست هیچ فرقی نیست بینشون مثل آلبون جز تکنیک و تنظیم ستاپ مهندساشون.
  سال آینده گرندپری مکزیک هم مشخص نیست که ردبول ماشین اول گرید باشه تا فاصله ها مشخص نشه (مرسدس).

  • مهیار دلجو

   8

   0

   مکس راننده خوبیه همه هم اینو میدونن و حرفی هم برای گفتن ندارن همه چیز به تیم ردبول ربط داره
   البته من میگم بازم مکس ورشتپن رو انتخاب میکنن

  • farshad

   2

   0

   سلام علی جان . اگر یادت باشه قبلا گفتم رد بول با این انتخاب درب حاشیه را به تیمش باز کرد . فصل گذشته البون هفده مسابقه با ان همه فشار و انتقاد رو پشت سر گذاشت بدون یک اظهار نظر و شکوه و گلایه (حتی دو سه ریس قربانی استراتژی لاستیک شد ) ولی حتی یکبار شکایتی نکرد . البته قبول که اشتباهاتی هم داشت ولی هیچوقت حرفی نزد که عملکردش رو با ماشین چموش یا توجه تیم به مکس , توجیه کنه . حالا کلی مانده به شروع فصل جدید و هنوز هیچی نشده این اقا میگه رد بول در اشتباهه و ماشین بدی ساخته که فقط مکس میتونه از اون سواری بکشه و بهتره گوش جان بسپارند به تجارب ده ساله پرز (که بگفته ایشان خیلی با تجربه تر از مکس هست ولی اشاره نکرده که حاصل این تجربه ده ساله فقط یک اولی بوده اونم در پیست کوتاه شده صخیر و به لطف اشتباه عجیب تیم مرسدس ) . اینکه پرز راننده خوبی هست رو قبول دارم ولی به گواه دوستان کاربلد سایت که سالهاست مسابقات را دنبال میکنن , پرز غیر از امسال (ان هم در کپی مرسدس قهرمان سال گذشته) ظاهرا عملکرد قابل توجه و چشمگیری در 9 سال قبل نداشته . حالا منم بعنوان یک رد بول فن امیدوارانه منتظر خواهم نشست تا مسابقات شروع بشه و عملکرد ایشون رو ببینیم ولی اگر دو سه ریس اول رو خراب کرد لابد این اقا میاد میگه دیدید گفتم ار بی شانزده بد ماشینیه و بهتره رد بول از جاده غلط توسعه خارج و بیخیال نظرات مکس شده و…… کافیه پرز هم همون رفتار دوران تیم رنو رو پیش بگیره و این یعنی حاشیه . البته نظر شخصی بنده است ولی دو سه بار مصاحبه رو خوندم حسی غیر از بوی حاشیه توی این صحبتها ندیدم .

 4. مهیار دلجو

  4

  1

  مکس راننده فوق العاده ایه همه هم به این موضوع اعتراضی نمیکنن و قبول دارن همه چی به تیم ردبول بستگی داره که میخوان چیکار میکنن ولی بازم من میگم مکس رو انتخاب میکنن

 5. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  7

  1

  اظهار نظر خیلی سخته الآن…
  اتفاقات غیر منتظره همیشه هستن که رخ بدن.فقط باید صبر کنیم ببینیم پرز میتونه اون چیزی که تو ذهن بیننده ها هست رو عملی کنه یا نه!

  • Mahmood.ghaedi

   6

   1

   Ahmad erza
   درخواست و ذهنیت طرفدارها اصلا مهم نیست
   مهم اینه ک مدیرت تیم چی بخواد

 6. Mahmoud

  9

  4

  دیمون هیل حرف جالب و قابل تاملی زده زده:
  “هنگامی که شما یک راننده بسیار با استعداد دارید، گاهی اوقات ممكن است تیمتان از مسیر درست توسعه خارج شود. زیرا راننده می گوید: (( من آن را دوست دارم )) و در بعضی مواقع راننده می تواند اشتباه كند.
  گاهی اوقات یک راننده می تواند استعداد طبیعی زیادی داشته باشد که او را قادر به رانندگی با هر وسیله ای می کند. مهم نیست که (آن وسیله) چقدر بد باشد؛ هنوز هم می تواند آن را سریع براند. اما این لزوماً به این معنی نیست که تیم در مسیر درست توسعه ماشین حرکت می‌کنند.”

  • kakolokia

   6

   4

   دقیقا .. من که خیلی حال کردم با این جمله ..

 7. علیرضا

  1

  2

  حرفش حساب هس خداییش 🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️

 8. Amir5

  3

  2

  خواستم بگم که شب سال ۲۰۲۱ که
  رومن با مگنوسن مساوی کرد توچهار سال فقط ۲۰۱۸ کمی ضعیف بود درکل عملکرد رومن یه سر و گردن بالاتر از مگنوسن بود فکنم میک هم نمیتونه کار رومن رو انجام بده در کل گفتم

 9. NICO ROSBERG-06

  3

  2

  رومن تجربه بسیار زیادی در فرمول1 داشت.. نمیشه مقایسشون کرد یادتون باشه اویل حضور جیوی کبیییر هم همیشه عملکرد پرانتقادی داشت اما رفته رفته با بیشتر شدن تجربش در روندن ماشینهای ف1با توجه ب موتور ضعیفی ک داشتن نتایج قابل توجهی بدست آورد..فکر میکنم میک شوماخرم بتونه یک ستاره جدید توی فرمول1 باشه..فقط انتظار نمی ره در همین سال اول حضورش اونم با وجود غول هاییی نظیر مکس و لکلرک و وتل و لویس و ولتری و کارلوس ساینز و راسل و پرز و رایکونن و دنیل ریکاردو و غول بزرگ ماتادور اسپانیایی- ایضا وندورن با مک لارن مرسدسش_میک بتونه خیلی از جاش تکون بوخوره.. وسط این اسامی که قرار بگیری اونم ب عنوان یک تازه وارد- همین ک بتونی خودت و پیدا کنی و از دست نری خودش یک موفقیته بزرگه..اونم در اون سن و تجربه کم در ف1.
  هر طرفدار فرمول یکی ازحتی خوندن این اسامی کنار هم احساس ترس میکنه.. حالا فکر کن لخوای اون وسط رانندگی هم بکنی
  به شخصه به لطیفی و فیتی پالدی و مازپین و سونودا ک هیچ امیدی ندارم بازم مگه میک بتونه بین اینا خودی نشون بده و در جدول تازه واردا هیجانی ایجاد کنه..

 10. NICO ROSBERG-06

  4

  0

  البته که به ماشینی ک فصل بعد زیر پاش قرار میدن و موتورشونم بستگی زیادی داره.