فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک فراری، متیا بینوتو گفته است که پیشرفت‌های اخیر تیم می‌تواند نشان دهنده شانس رقابت آن ها در فصل 2021 باشد.

تیم فرمول یک فراری تاکنون شرایط سختی داشته است و SF1000 مشکلات متعددی از کمبود قدرت گرفته تا مشکلات ایرودینامیکی داشت.

فراری برای اینکه بتواند دوباره به شرایط رقابتی برگردد مجبور شد دو پروژه را همزمان پیش ببرد و در کنار بهبود ایرودینامیک ماشین فعلی، تیم فراری در مارنلو روی یک موتور کاملا جدید کار می‌کند.

برای دیدن تغییرات موتور باید تا آغاز تست های فصل 2021 صبر کرد اما بهبودهای ایرودینامکی از همین حالا خودشان را نشان داده‌اند و فراری دوباره در حال رقابت برای گرفتن سکو است.

در فرمول یک ترکیه 2020 سباستین فتل در جایگاه سوم از خط پایان گذشت و چارلز لکلرک هم پشت سرش و در جایگاه چهارم از خط عبور کرد. به این ترتیب فراری در این گرندپری بیشتر از هر تیم دیگری امتیاز کسب کرد.

متیا بینوتو در گرندپری ترکیه حضور نداشت و از راه دور رقابت را دنبال می‌کرد. او معتقد است که این پیشرفت ها نشان می دهد که با وجود تغییر نکردن قوانین شاسی در 2021، تیم میتواند سرعت بیشتری از این ماشین استخراج کند:

برای فراری خیلی مهم است که در حال حاضر عملکرد خوبی داشته باشیم. ما میدانیم که ماشین پیشرفت کرده است و اگر به نتایج رقابت ها نگاه کرده باشید، می بینید که نتایج فراری هم رو به بهبود است.

فکر میکنم که ماشین استوارتر شده است و ماشین کمی سریع تر است. برای همین این عالی است. حداقل چنین نتایجی گرفتیم چون داشتن این نتایج برای سال آینده خیلی خوب است. این برای آینده و چند رقابت باقی مانده خوبه است.

فکر می کنم از لحاظ امتیازات مربوط به جدول قهرمانی هم این نتایج امیدوار کننده است.

افرادی سخت تلاش می کنند که نقاط ضعف ماشین را پیدا کنند و آن ها را برطرف کنند. و با توجه به اینکه ما در حال آماده شدن برای سال آینده هستیم، این نتایج می تواند برای ما امیدوار کننده باشد.

فراری در گرندپری ترکیه توانست نتایج خوبی بگیرد اما شرایط پیست ترکیه عادی نبود و آسفالت اصلا چسبندگی نداشت و هوای بارانی هم کمکی به شرایط نکرد.

سباستین فتل معتقد بود که رقابت ترکیه بیشتر در مورد توانایی های راننده بود تا عملکرد خودرو چراکه پیست شرایط خاصی داشت:

حقیقتا من فکر میکنم که در این شرایط شما توانایی تغییر بیشتری دارید چراکه پیست بسیار لغزنده است و همه چیز حساس است.

شما همچنان به شرایط لاستیک و عملکرد ماشین وابسته خواهید بود اما باید گفت که فضای بیشتری برای نشان دادن خودتان دارید.

51 دیدگاه

 1. ّFerrari

  8

  2

  نتایج تیم بسیار امیدوار کننده هست و امیدوارم به این مسیر صعودی ..
  فکر میکنم بیشترین تایمی که از دست میدیم توی مستقیمی ها و تاپ اسپید باشه که اونم از اول فصل تا حالا اختلافش کم و کمتر شده
  فورزا فراری

  • آرشا

   3

   5

   بحرین۲ لپ نشیم صلوات بفرست…..

 2. Hassan Mohebbi

  11

  4

  هرجوری با خودم کلنجار میرم میبینم نتایج فراری بیشتر تحت‌تاثیر چیزیای دیگه بوده تا پیشرفت ماشین.
  به نظرم نتایج سه گرندپری پیش رو بهتر پیشرفت ماشین رو نشون میده. چون بارون نمیاد و همچنین چندین فصل تیم‌ها اونجا بودند.
  اگه تو دو گرندپری بحرین تونستند به کیو سه برسند و مسابقه رو با سکو و یا حداقل چهارم تموم کنن تازه اونوقت میشه به فصل بعد برای سکو و برد امیدوار بود و نه قهرمانی.

  • Hassan Mohebbi

   8

   0

   یه چند روزی تا کامنت میگذاشتم همون موقع ثبت میشد با خودم میگفتم ادمین چه پر ضرب شده، خیلی سریعه😁
   الان تازه تو پخش توییت خوندم که دیگه کامنت‌ها تائید نمیخواد فقط کافیه با ادب و احترام نظراتمون رو بیان کنیم.
   دمه همتون گرم. خیلی گلید. انشالله هرچی دلتون میخواد خدا بهتون بده🙏🌹❤👌👏

  • محمددانیال

   1

   10

   میگن داریم رو یک موتور جدید کار میکنیم اگه موتور کاردرست بدن بیرون واینکه مرسدس از اون سیستم فرمانش نمیتونه استفاده کنه میشه به قهرمانی فراری امیدوار بود

   • Mahmood.ghaedi

    7

    0

    محمد سیستم das اونقدر تاثیر نداشت
    اختلاف توی تایم گیری ها بعضی وقتها ب 2 ثانیه هم میرسید
    بعضی ریس ها فراری لپ شد بعضی دیگه بالای 30.40 ثانیه فاصله داشت با مرسدس تو ی سال این اختلاف غیر ممکنه از بین بره

   • Hassan Mohebbi

    6

    1

    دوست عزیزم محمددانیال جان.
    ساخت پاوریونیت قدرت‌مند کار یه فصل نیست. مرسدس تو سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ بهترین بود تو پاوریونیت (هنوز هم هست ولی شاسی خوبی نداشتند و نون پاورشون خوردن). فراری تو این سالها سعی کرد و ۲۰۱۸ و ۱۹ خوب شد ولی از اون طرف مرسدس تمرکز کرد روی ایرو و شاسی ولی فراری که تو ۲۰۱۷ بهترین ایرو رو داشت تمرکزش رو گذاشت رو پاوریونیت. الان مرسدس یه تیمی‌ست که هم ایرو و هم پاوریونیت قوی داره. ولی فراری باتوجه به غیرقانونی بودن پاوریونیتش دیگه نه پاوریونیت درست حسابی داره نه شاسی.

    به نظرم باید دو سه فصل صبر کرد. تا به مسیر درست قرار بگیره. شاید تغیر قوانین بیاد به کمکش شایدم نه. ولی قطعا نمیشه رو ۲۰۲۱ حساب باز کرد.

    یه چیزی که من نمیتونم باهاش کنار بیام اینه که مدیر فنی فراری همین بینوتو بوده تو سال‌های ۲۰۱۷ و ۱۸ و تو این فصل‌ها نتونسته تو طول فصل ماشین رو توسعه بده. بازم اگه من اشتباه میکنم و یکی دیگه بوده نمیدونم.

    به هر حال بحرین و ابوظبی بهترین جاست تا نشون بده این ماشین بهتر شده یا نه.

 3. Mohamad. 44

  10

  2

  خدا کنه فراری هرچه زگدتر رقابتی بشه اونوقت واسه ما که مرسدس فن هستیم هم مسابقات جذاب تر میشه

 4. RADU

  5

  3

  همه این بینوتو رو مسخره میکنن
  اما به نظرم آدم درستیه برا رسوندن فراری به قله
  همش از بدی های فراری نگیم از کار های خوبشم بگیم یکی از بهترین کار های فراری این بود که به بینوتو اعتماد داشته تا بدین جای کار

   • بهزاد زمانی

    1

    1

    امیر عزیز، بینوتو عملکرد غلط مدیریت ماقبل خودش رو تحویل گرفت. تصحیح یک غلط گاهی اوقات خیلی آسون نیست. نمیشه با لاک غلط‌گیر اصلاحش کرد

  • آرشا

   2

   2

   خب چه لزومی داشت فراری بیراهه بره.که الان بخوایم براش به به و چه چه کنیم…؟

 5. Mahmoud

  10

  2

  بینوتو پارسال اولین سال مدیریتش بود و ماشینی داشت که تحت مدیریت اون ساخته نشده بود. ولی توی توسعه خوب عمل کرد و بعد از سنگاپور ماشین خیلی بهتر شد. با یه نگاه به فصل 2018 که ماشین توی توسعه بهتر که نشد هیچ بعضیا میگن بدترم شد.
  امسالم که ماشین تحت تاثیر پارسال بود و از طرفی هم فیا اومد اون خلا قانونی موتور رو بست و فراری از لحاظ موتوری خیلی ضعیف شد و ماشین هم به شدت ناپایدار بود وبالانس خوبی نداشت.
  ولی بازم بینوتو توی توسعه خوب کار کرده و ماشین پایدارتر شده و احتمالا کمی هم سریع تر.
  میشه تقریبا به بینوتو امیدوار بود ولی بازم برای نمیشه قضاوت کرد.
  ما که این همه صبر کردیم این چندسالم روش. ببینیم بینوتو چه میکنه.

 6. SADEGH 16

  5

  2

  آرزوی موفقیت کامل برای تیم دارم.فراری غیر رقابتی اصلا حال نمیده .

 7. Mohammad44

  5

  3

  با توجه به اینکه بینوتو تو بحرین نیست باید منتظر بود جفت فراریا تو بحرین برن رو سکو

   • Mahmood.ghaedi

    4

    0

    امیر خط قرمز تمام بچه ها جیووو کبیره

  • Siya

   2

   4

   محمد 44 اینکه حالا شوخیه ولی بیایید یک لحظه به این فکر کنید شاید دلیل نبودن بینوتو در پیت وال و حضور در کارخونه دلیل پیشرفت محسوس فراری در ترکیه باشه در جاییکه تو مسابقه مونزا از بین این همه مهندس و پیت وال و غیره فقط یک نفر در کارخونه مرسدس متوجه بسته بودن پیت لین شده بود نقش پشت صحنه این تیمها بیشتر خودشو نشون میده
   چند مدت قبل گفتم بینوتو داره تغییرات اساسی و بنیادی ایجاد میکنه و دپارتمان سازی جدیدی میکنه به هر حال همچنان امیدواریم

   • RADU

    5

    4

    به شخصه آینده فراری رو با بینوتو خوب میبینم
    یه خبر های بود پشت پرده که فراری تقلب کرده و …
    خب تیم فراری مجبور شد بکوبه دوباره بسازه که اولش خوب نبود اما رفته رفته تو مسیر توسعه قرار گرفت تا الان که فکر کنم بدبین ترین طرفدار فراری هم واقف به این پیشرفت بوده این چیزیه که طرفدار فراری رو آروم و امیدوار میکنه

   • Mohammad44

    1

    2

    در عین شوخی نظرم اینه که بینوتو می تونه فراری رو برگردونه و تا حالا هم یه چشمه هایی نشون داده
    فارغ از نتایج به شخصه قبولش دارم چون هیجان رو از تیم دور کرده و آرامش رو در تیم حاکم و به نظرم آینده ی روشنی در انتظار فراریه هر چند ممکنه نظرم از اساس غلط باشه

 8. Mehriar Salehi

  13

  2

  معمولا یک راه ساده و پرطرفدار برای بررسی پیشرفت نهایت توانایی یک ماشین طی فصل، درصد اختلاف زمان کوالیفاینگ با یک بنچ مارک مشخصه توی پیستهایی که از لحاظ تقسیم بندی، متفاوت نباشن.

  با درنظر گرفتن مرسدس بعنوان بنچ مارک، روند تغییرات فراری نسبت به پول پوزیشن به این صورت بوده توی پیستهای نسبتا نرمالتر : ۱.۵٪ شروع فصل ۱.۷٪ میانه فصل و افت این عدد به ۱.۱٪ روسیه، ۰.۹٪ نوربورگرینگ ، ۰.۵٪ آلگاور.

  این تغییرات برای ردبول، شروع از ۱.۲٪ و پایان با ۰.۳٪ بوده.

  توی پیست های پاور سیرکت مثل اتریش، اسپا، ایمولا،
  فراری با ۱.۷٪ شروع و با ۱.۳٪ توی ایمولا پیشرفت داشته.

  برای ردبول بعنوان قیاس این عدد از ۰.۷٪ شروع و با ۰.۷٪ هم به پایان رسیده (پیشرفتی نداشتن)

  با یک نگاه به این آمار میشه دید که فراری چیزایی که طی فصل میگفته، اشتباه نبودن:

  -افزایش فاصله با تیمهای پیشتاز تا میانه فصل نشانگر اینه که یا آپدیت نمیاوردن یا اگر میاوردن کار نمیکرده که این تایید مشکل همخوانی تونل باد با پیسته که اشاره میکردن از اول فصل.

  -بسته شدن این اختلاف (۱.۷٪ به ۰.۵٪) از نیم فصل دوم با ریت بالاتر از ردبول (۱.۲٪ به ۰.۳٪) ، به نوعی تایید دو ادعای فراری هست در مورد حل مشکل ویندتونل و البته مسیر صحیح پیشرفت ماشین.

  -توی پیستهای قدرتی، دو مولفه توان خروجی موتور و aero efficiency (کارایی ایرو با پایین نگه داشتن درگ) حرف اول رو میزنن که با توجه به قفل موتور امسال، میبینیم که ردبول تغییری توی فرمش نداشته توی این پیستها.اگر هم بوده خیلی جزئی بوده….فراری اما پیشرفت قابل ملاحظه ایی داشته که با حذف متغیر موتور (امکان تغییری نداشتن) این ادعا رو که مشکل اساسی این ماشین، ایرودینامیکش هست و بعد موتور، اثبات کرده…یادمه از ابتدای فصل برخی اساتید ول کن این ماجرا نبودن که فراری فقط داره چوب موتورش رو میخوره و تمام این عقب افتادگی رو متوجه اختلاف ۵۰HP موتور میکردن.

  -و البته در ادامه اهمیت ایروافیشنسی که اینجا اصلا اهمیتی براش قائل نمیشن برخی از کاربرها، اختلاف ۳٪ ایی اسپیدترپ تو اوایل سال رسیده به متوسط ۲٪ این ریس های اخیر…موتور که همونه و تاثیر ایروداینامیک رو میشه مشاهده کرد.

  البته مواردی که نوشتم، رد ضعف موتور فراری نیست.این موتور از همه گرید عقب بود امسال، مطمئنا تاثیرش هم کم نیست اما هیچوقت به اندازه ایروداینامیک نبوده و این بخشیه که فراری خیلی زیاد روش تاکید میکرد و نتایج تغییرات رو میبینیم.

  و البته شاید مهمترین تغییر طی این چند ریس اخیر، عملکرد مسابقه ایی تیم بوده که مثل نیم فصل نیست که شارل توی کوالیفاینگ یا استارت خودشو برسونه به ۴-۵ و بعد مثل یک مانع، تمام ماشینها ازش رد بشن.این اتفاق، تاثیر مستقیم ستاپهای اکستریم هست برای کوالیفاینگ و نتیجه بهتر گرفتن توی اون سشن، با دستکاریهایی که ضربه اش میشد جوک روز یکشنبه…ریس پیس فراری، هرچند هنوز ضعیفه اما پیشرفت قابل توجهی داشته که توی آمار بالا، نمایانگر نیست.

  پیشرفتشون مشخصه، نسبت به یک بنچ مارک، سریعتر از ردبول دارن نزدیک میشن اما با این همه محدودیت طراحی برای سال آینده و این دره ۷-۸ دهم ثانیه ایی، تا برد تو شرایط عادی خیلی خیلی راه درازی دارن اما تا اینجا، اگر بینوتو میگه پیشرفتشون امیدوار کننده بوده، بیراه نمیگه…هرچند، تیمی که یکبار همچین افتضاحی رو خلق کرده، توانایی خاق افتضاح دوم هم داره :)) امیدوارم اینطور نباشه البته.

  با توجه به داشتن ۳ تا پیست قدرتی که یکیش احتمالا با لول دانفورس مونزا باشه (بحرین ۲) خیلی برام جالبه که ادامه این تحولشون رو بیینم…اگر این پیشرفت واقعی باشه، باید توانایی گپ حوالی ۱٪ رو توی بحرین و ابوظبی داشته باشن (حدود ۰.۹ توی بحرین و حدود ۱ ثانیه تو ابوظبی) و فاصله زیر ۱.۱٪ برای بحرین دوم که احتمالا میشه حدود ۶ دهم ثانیه.
  اگر به این اعداد یا فاصله کمتر برسن، میشه گفت تو نیم فصل دوم، بیشترین پیشرفت رو توی گرید داشتن.

  طولانی شد و یکم اعدادش زیادن اما خب…ورزشیه که تماما با اعداد سر و کار داره.

  • Jingoozz

   13

   1

   تایید میشه فرمایشات جناب صالحی.
   اضافه کنم به نقل از مقامات فراری در مجامع کارشناسی بین المللی ظاهرا در تمرینات پیش فصل امسال دوزاری مقامات ارشد تیم میفته که طراحی و آیرودینامیک ماشین اون چیزی نیست که باید باشه ولی تعطیلات اضطراری بعلت وضعیت کویید اجازه ماله کشی مربوطه و تصحیح رو از تیم میگیره هرچند که کرونا هم نبود نمیشده همچین معضل اصلی ای رو ظرف چند هفته تغییر و بهبود بدن…
   خلاصه کنم لری بگم ترکمون تیم رو راننده ها با گوشت و پوست و سوراخ سنبه هاشون در نیم فصل اول درک کردن تا کم کم به کمک دستهای جلو عقب پرده اوضاع کمی تا قسمتی نیمه ابری شده در حال حاضر…
   سوالی بود از اونجاییکه طبق معمول وقت ندارم ، خودتون رو تا یکشنبه آینده نگه دارید لطفا…

  • Mahmood.ghaedi

   5

   1

   مهریار جان خوش ب سعادت جناب جینگووووزی شمارو تایید کردن
   چ افتخاری از این بیشتر

   • Mehriar Salehi

    8

    0

    بله محمود جان، مایه افتخاره! جناب رجایی علت اصلی علاقه من به فرمولا وان هستن 👌

  • AmirMohammad

   3

   0

   ممنون جناب صالحی از توضیحاتتون
   همیشه لذت میبرم از توضیحاتتون و با دقت میخونم

  • Mahmoud

   3

   0

   آقای صالحی دمت گرم زحمت کشیدی. واقعا نکات جالبی گفتی. فقط این “ایروافیشنسی” چی هست؟؟

   • Mohammad44

    1

    0

    تاثیرگذاری ایرودینامیک
    اگه اشتباه می کنم نیما یا دوستان دیگه تصحیح کنند لطفا

   • Mehriar Salehi

    2

    0

    دانفورسی که یک ماشین با درگ ثابت بدست میاره و با تغییرات ارتفاع و پیچ شاسی زیاد تحت تاثیر قرار نگیره.

    تقریبا تمام تیمها با یک لول های مشخصی از بالچه به یک پیست میان (بجز استثناهایی مثل فراری تو سیلوراستون همین امسال).با این لول از بالچه ها، مقدار دانفورسی که میتونن بدست بیارن و تاپ اسپیدی که براشون میمونه و باز بودن دستشون تو تنظیمات تعلیق، نشونه کارآمدی اون پکیج ایرودینامیکشون هست و این متفاوته از نهایت دانفورسی که یک پکیج میتونه ایجاد کنه اما یا به بهای از دست رفتن بیش از حد تاپ اسپیده یا فقط توی شرایط خاصی به اون اعداد میرسه که در هر دو حالت اون حد نهایت اهمیت چندانی نداره چون عملا در دسترس نیست.مثل چیزی که ردبول تو این ۲-۳ ساله برای بیشتر فصلش گرفتارش بوده.

  • Mehdi mozafari

   3

   0

   سلام مهریار جان و سپاس برای اطلاعات مفیدی که دادی و البته یک سوال:
   پیست ها را چطوری تقسیم بندی میکنیم به قدرتی، دانفورس بالا ووووو؟ به صورت تجربی میگیم یا مشخصات خاصی مثل طراحی، اختلاف سطح، نوع پیچها، آسفالت و… در این تقسیم بندی نقش داره؟اگر وقت داشتی و پیستهای معروف را هم مثال بزنی ممنون میشم.مثلا الان گفتی بحرین و امارات قدرتی هستن

   • Mehriar Salehi

    3

    0

    اگر پارامترهای بخصوصی داره (که حتما داره) من اطلاعی ندارم درباره اشون و به صورت تجربی با عوض شدن نسلهای مختلف ماشینها و لاستیک ها، یک پیست بخصوص شاید توی گروه متفاوتی قرار بگیره.
    درکل تاثیر هر اسب بخاری که یک موتور میتونه بیشتر ایجاد کنه روی لپ تایم، معمولا ملاکش هست و این حتی مربوط به درصد زمانی که یک ماشین بصورت تخت گاز داره پیست رو طی میکنه هم نمیشه چون امکان داره ستاپ لولهای بالچه ها طوری باشه که تمام اون مدت، زمان کمتری رو نسبت به پیچ ها بتونه بدست بیاره.بطور مثال بارسلونا بالای ۷۰٪ لپ رو تخت گاز طی میکنن و پیست کاملا ایرودینامیکی بحساب میاد و پیستی مثل ابوظبی، زیر ۷۰٪ هست اما متمایل هستش به یک پیست پاور سنستیو.
    یا بطور مثال ۱۰hp بیشتر توی پیستی مثل مونزا کمی بیشتر از ۲ دهم ثانیه زمان میاره با اون همه مسیر مستقیمی اما توی پیستی مثل باکو این عدد به نزدیک ۳ میرسه که بخشیش کاملا موناکویی هستش و توی خود موناکو زیر یک دهم…مهم زمانیه که هر HP توی اون پیست بدست میاره.
    همونطوری هم که گفتم این پیستها امکان داره جابجا بشن تو این تقسیم بندی.بطور مثال سیلوراستون قبلا یک پیست با اتکا به دانفورس سرعتهای بالا بود، پیچ هایی مثل کاپس یا حتی ابی و بریج رو داشت که نمیشد طی کل آخر هفته فلت اینارو طی کرد اما از ۲۰۱۷ به بعد کل این پیچها (حالا بریج رو که دیگه ندارن) فلت شدن حتی توی ریس…دیگه دانفورس ایجاد شده توی سرعتهای بالا، تفاوتی برای این لپ تایم بوجود نمیاره یا تاثیرش توی بخش استو خیلی کمتر از قبل شده و همگی باعث شدن که الان بعنوان یک پیست قدرتی محسوب بشه بیشتر تا پیست ایرودینامیکی…احتمالا یکی از دلایلی که دیگه تیمی برای تست نمیره اونجا، در حالیکه نزدیکترین و مقرون به صرفه ترین جا هست برای اکثر تیمها، همینه در حالیکه ۱۰-۱۵ سال پیش، پیست محبوبی برای تست بود…چیزی که تو اسکیل کوچکتر برای ابوظبی هم تو این ۲-۳ سال اخیر اتفاق افتاده.

    درباره پیستهای معروف هم فکر کنم مشخصه، مونزا، کانادا، ، اسپا، اتریش، اینا پیستهای کاملا قدرتی بحساب میان و امثال سیلوراستون و بحرین و تا حدودی ابوظبی، البته نه به اندازه اینای دیگه، رو هم تو پیست های پاور سنستیو قرارشون میدن…

    جالبترین و عجیبترینشون هم مکزیک هستش که با توجه به شکل پیست احتمالا تیمها باید تو حالت عادی با ستاپ مشابه کانادا شرکت میکردن که پکیج دانفورس پایینی هستش و لپ تایم خوبی براشون بدست بیاره اما بخاطر ارتفاع پیست و رقیق بودن هوا، تمام تیمها با پکیج موناکو میرن اونجا و بازم تاپ اسپید های نزدیک به ۳۵۰ km/h بدست میارن.

    البته تمام اینا برای حالت فرضی هستش که بطور مثال یک بادی ورک مرسدس رو پشتش یک موتور مرسدس بزاریم بفرستیم توی پیست و بعد بجاش یک موتور فراری قرار بدیم و قیاس کنیم…وگرنه برتری ایرودینامیکی یک تیم و کارایی دانفورسش میتونه دست بالا رو به یک تیم بده تو ستاپ ماشین برای یک پیست قدرتی، مثل چیزی که ردبول ۲۰۱۴ توی بلژیک بدست آورد حتی با موتور ضعیف هوندا.

  • farshad

   1

   0

   سلام به اقای صالحی عزیز , با تشکر از ارائه اطلاعات مفید . اقا هر وقت فرصت کردی یه تحلیلی راجب به اتفاق سیلورستون 2 , که ما رو کمی امیدوار کرد ولی در بقیه مسابقات اصلا خبری ازش نشد بنویسید سپاسگزارتون میشم . اون ریس اولش تصور کردیم مکس با استراتژی تک پیت جلو بمونه ولی دو پیت استاب و بازم حفظ فاصله با مرسدسها چطور عملی شد و چرا دیگه تکرار نشد ؟ بازم ممنون از وقتی که میگذارید .

   • Mehriar Salehi

    3

    0

    فرشاد خان مدیونید اگر فکر کنین حتی یادمه چه اتفاقاتی اون ریس افتاده جز اینکه ویلیامز فاجعه بود :)) شرمندم که اصلا یادم نمیاد چه اتفاقتی افتاده بغیر از شرایط تیم محبوبم 🙏🏻

   • farshad

    1

    0

    دشمنت شرمنده . ولی تنها ریس امسال بود که بدون اتفاقات عجیب و غریب مثل بارون و تصادف , مرسدس دو و سه شد و مکس اول . گفتم شاید جایی یه مقاله ایی یا مطلبی ازش دریافت کرده باشید . اگه وقت کردید و خلاصه اش رو دیدید بد نیست . بنده رو هم عفو بفرمایید برای اسباب زحمت .

   • بیژن

    2

    0

    تنها علت اتفاقات سلیور استون لاستیک خوری بالای مرسدس بود
    مسابقه اول سلیور استون هم لاستیک خوری داشتن ولی نه مثل مسابقه دوم ولی باز دوتا ماشین مرسدس پنچر کردن .

   • farshad

    0

    0

    سلام به اقا بیژن عزیز و با تشکر از توجه حضرتعالی به سئوال بنده . این مطلب رو متوجه شدم که در ریس اول فشار بر لاستیکهای هر دو مرسدس بالا بود . آنچه برام سئوال باقی گذاشته که چرا رد بول نگران این فشار نبود و حتی مکس با لاستیک سرد اون سبقت از بوتاس رو بعد پیت اولش انجام داد و فاصله انداخت . بیشتر دنبال اونچیزی هستم که باعث تعجب کاربلدی چون همیلتون هم شده بود و در رادیو از تیم سئوال میکرد که مکس چطوری داره اینکار رو میکنه , حتی گفت شاید فشار لاستیکها رو دستکاری کردند که البته بخاطر غیرقانونی بودن , اون کار منتفی بود .

 9. ابوالفضل

  4

  2

  اگه از همون اول اون تقلب رو انجام نمیدادن الان حداقل سوم بودن و۲ یا ۳ تا ریس هم میبردن

  • Amir

   1

   3

   سلام به همه دوستان
   نظر شخصی من اینه فراری توی قدرت موتوری یه مقدار ضعفیتر هست
   ولی من دوساله که دارم فرمول یک دنبال میکنم به نظرم‌که
   مشکل اصلی فراری نداشتن استراتژی خوب و‌عالیه که اکثر وقتها باعث ضرر رسوندن به راننده هاش میشه
   نمونه بارزش هم همین مسابقه قبلی ترکیه ،که‌ فتل راحت‌ میتونست اول بشه
   یعنی تصمیم هایی میگیرن که بعضی وقتها اگه‌ماشین مرسدس هم زیر پاشون باشه بازم اول نمیشن

 10. seb5

  1

  6

  بابا تو بری که زود تر پیشرفت میکنیم

 11. Amir

  0

  4

  سلام به همه دوستان
  نظر شخصی من اینه فراری توی قدرت موتوری یه مقدار ضعفیتر هست
  ولی من دوساله که دارم فرمول یک دنبال میکنم به نظرم‌که
  مشکل اصلی فراری نداشتن استراتژی خوب و‌عالیه که اکثر وقتها باعث ضرر رسوندن به راننده هاش میشه
  نمونه بارزش هم همین مسابقه قبلی ترکیه ،که‌ فتل راحت‌ میتونست اول بشه
  یعنی تصمیم هایی میگیرن که بعضی وقتها اگه‌ماشین مرسدس هم زیر پاشون باشه بازم اول نمیشن

  • Mahmood.ghaedi

   2

   0

   Amir
   دوست عزیز ی بار دیگه ریس ترکیه ببین شاید نظرت درباره اول شدن وتل عوض شد؟
   چطور اول میشد؟

 12. Amir

  1

  0

  ببخشید دوبار نظر گذاشتم فکر کردم ارسال نشد

 13. AmirMohammad

  4

  1

  بنظرم واقعا خوبه همچنین پیشرفتی و میشه امیدوار بود برای آینده
  چیزی که این سالها فراری نیاز داشت درست کردن ضعفها از پایه بوده و با حضور بینوتو میتونه امکان پذیر باشه
  درسته که تیم نسبت به 18 و 17 خیلی ضعیف تر شده ولی چیزی که باعث امیدواری میشه اینه که بینوتو با تموم فشار ها اومد مرد و مردونه گفت مشکلشون اساسیه و نیاز به وقت داره و اینکه میدونه داره چیکار میکنه و صادقه با طرفداران این اسب سرکش
  بینوتو کسی هست که به خوبی با ارزش های فراری آشنائه و قطعا دلسوز تر از ما هوادارانه این برندِ پر افتخار
  به هر حال فراری مثل سایر برند ها نیست
  فراری رو نمیشه به خاطر یک راننده دوست داشت یا نداشت
  طرفداران واقعی فراری نمیتونن از این عشق دست بکشن و هیچوقت حتی سر سوزن از عشقشون نسبت بهش کم نمیشه
  فراری همیشه بهترین راننده ها رو داشته ولی چیزی که همه ی این راننده به خاطرش به این مجموعه اومدن اینه که فراری همیشه بهترینه و اینو همیشه طرفداراش ثابت کرده و اینکه طرفداران فراری تو هر دهه ای خاطراتی خوبی باهاش دارن
  کدوم تیم میتونه انقدر ثبات داشته باشه و همیشه مدعی باشه ؟

 14. Behzad

  2

  5

  این گفته ها بیشتر حالت دیپلماتیک یا سیاسی کاری داره و پیشرفت یک تیم در فرمول یک در انتهای فصل ممکنه بر عکس این گفته ها باشه چطور؟
  برخی تیم ها عملا آپدیت های سنگین را متوقف کردن مثل مرسدس و نمیدونم چرا برخی از کارشناسان نمیتونن ارتباط منطقی در عملکردهارو درک کنن و میان میگن بنچ مارک! کدوم بنچ مارک؟ وقتی این تیم تعطیل کرده قیاس ها بی معنیه.
  مورد بعدی که هنوز کارشناسان نمیدونن اینه که در انتهای فصل تیم ها در بخش انجین کمی از قدرت رو از دست میدن و به هیچ عنوان رو اون حالت های پر فشار اول فصل قرار نمیگیرن و کاملا طبیعی هست و تیم هایی که از انجین های ضعیف تر استفاده میکنن ممکنه به سطوح تیم های برتر نزدیکتر هم بشن.
  این فصل و چند مسابقه ی اخیر هوا سردتر شده و شرایط خودروها با تابستان کاملا متفاوته و تیمی مثل مرسدس که از همه بهتر میتونه تایرهارو به دما برسونه عملا یک پله افت داشته و بازهم نمیشه گفت تیم های دیگر پیشرفت داشتن.
  مورد بعدی مچ شدن راننده با خودرو هست و وقتی یک ماشین دارای ایرادات زیادی هست معمولا طول میکشه به اصطلاح رام بشه و راننده بهش عادت کنه.
  در آخر ممکنه کارشناسان حافظه ی خوبی نداشته باشن اما عملکرد یک خودرو در طول یک فصل و پیشرفت یا پسرفتش در همین دوره ارتباطی به سال بعدش نداره و بسیاری از فصول بوده یک تیم قهرمان سال بعد نزول داشته مثلا رنو 2007 یا فراری و مکلارن 2009 یا ویلیامز 2004 و کلی مثال دیگه و همینطور برعکسش و توسعه ی یک خودرو تنها به پیشرفت خودت وابسته نیست و ممکنه رقبا چیزی رو پیدا کنن که روند صعودی یک تیم رو کاملا محو کنه.
  ختم کلام پیشرفت آخر فصل بدرد جرز دیوار میخوره بخصوص زمانی که رقبا بخش توسعه ی خودشون رو تعطیل کردن و این بنچ مارک ها بیشتر یک شو هست تا فکت.

  • Mehriar Salehi

   7

   1

   ظاهرا شما هم به این مشکل گرفتار شدین که دکمه ریپلای رو گم میکنید.از اونجایی که جواب بنده رو ندادین، منم تو این ریپلای مینویسم برای دوستان دیگه اگر مایل بودن بخونن.

   ۱.کارشناس؟! خطاب به خودم تلقیش میکنم بخاطر اشارات مستقیم این کامنت به نوشته های خودم! من که ادعایی تو این مورد ندارم، این سایت هم فقط یک کارشناس داره اونم جناب جینگوزه! من چیزی که به ذهنم میرسه رو مینویسم، ادعایی درکار نیست.

   ۲.بنچ مارک = نقطه ثابت سنجش.
   ظاهرا نویسنده اشتباه متوجه منظور بنده شدن چون این قیاس، قیاس بین فراری و مرسدس نبوده، منظور قیاس پیشرفت فراری با تیمی مثل ردبول بوده.
   یک بنچ مارک وقتی ست میشه، یک معیاری هست برای سنجش ۲ متغیر یا داده دیگ نسبت به هم.شما توی نقشه برداری بفرض، یک نقطه ایی رو از لحاظ مختصات بنچ مارک درنظر میگیرید که مختصات نقاط دیگه رو “نسبت به هم دیگه” بدست بیارید، نه نقطه مبدا…خوب میشد نگارنده، حداقل معنای کلمه ایی که بکار میبرن رو بدونن بعد روش تحلیل کنن.

   ۲.مطلب بعدی در مورد افت قدرت موتور…صحبتی که مطرح شده بخشیش ناقصه، بخشیش هم کاملا غلطه.
   بخش ناقصش میشه این موضوع که موتورها، طی عمر استفاده اشون افت قدرت دارن، درسته اما این اصلا مربوط به ابتدا یا انتهای فصل نیست.مربوط به آخر دوره استفاده از یک یونیت هست که یکبار دیگه این یونیت ها عوض شدن طی فصل.
   تقریبا تمام تیمها برای ۴-۵ ریس آخر از یونیت جدید استفاده کردن که بازه زمانی موضوع بحث فعلی بود…اینطور نیست که تیمها سه مسابقه اول، ۳ تا موتور نو استفاده کنن و همینطور ۳ مسابقه ۳ مسابقه یونیت ها رو بصورت چرخشی استفاده کنن و به آخر فصل که میرسه، تمام تیمها با یونیتهایی که به انتهای عمرشون رسیدن بیان توی پیست.
   بخشی هم که از اساس غلطه، ادعای “تیمهای ضعیفتر بعلت کمتر بودن توان خروجی، توی افت هم افت کمتری دارن پس نزدیکتر میشه فاصله اشون با پاور یونیت های دیگه”.
   خیر.این عدد دقیقش رو یادم نیست که ۲۰ بود یا ۲۵hp، توی جلسه فنی یکی از ریس ها ۲-۳ سال پیش، مدیرفنی مرسدس عنوان کرد و فردی که از طرف رنو حاضر بود هم تایید کرد که این عدد همینه برای رنو با موتور ضعیفتر…درصدی نیست، یک عدد ثابته.هرچند میگم که، شما فرض کنید درصدی، ربطی به آخر فصل نداره، آخر عمر اون یونیت ملاکه.

   ۳.اینکه فصل بعد چه اتفاقی میافته، کلا موضوع بحث نبوده، احتمالا بازم ایشون کلا متوجه صحبت نشدن.
   موضوع در ارتباط با حل مشکل همخوانی تونل باد و پیست فراری، میزان پیشرفتش “تو فصل حاضر” و میزان تاثیر پاوریونیت تو عملکرد ضعیف امسال فراری بود…حالا سال بعد چه اتفاقی قراره بیافته؟ اینکه مطمئنا مشخص نیست اما ربطی به مطالب مطرح شده هم نداشت.
   اما دو تا نکته.
   مواردی رو نام بردن از بابت اشاره به حافظه بنده.فراری و رنو و… رو نمیدونم اما وقتی اسم ویلیامز رو میارید، اوضاع عوض میشه و اتفاقا حافظه ام در مورد این نام خیلی خوب کار میکنه.
   جهت اطلاع، بین ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، یک تحول تو بخش ایروداینامیک اتفاق افتاد و البته وزن ماشینها که هرچند به چشم جزئی بود اما از اونجاییکه فرانت وینگ، نقطه شروع یک پکیج ایرو هست، بیشترین تاثیر رو میتونه داشته باشه پس تحولات و پیشرفتهای سال ۲۰۰۴، اصولا ربطی به پکیج ۲۰۰۵ نداشت.ثانیا بازم جهت اطلاع ایشون باید عرض کنم که FW26، طراحی بخش جلوی ماشین که سالها آنتونیا ترزی روش کار میکرد رو بهمراه داشت که این دماغه، هرچند طی سالهای بعد شد یک نمونه برای کپی، اما اون طرح بخصوص بخاطر رد کردن تست تصادف و کوتاه بودن بیش از حد، از موادی بغیر از فیبرکربن تو ساختش استفاده کردن که کلا تقسیم وزن ماشین رو بهم میزد و باعث آندراستیر بالا و ضعف تو نگهداری عملکرد تایر میشد و حتی با معرفی پکیج انتهایی ماشین تو میانه فصل هم، تغییری توی فرم بوجود نیومد…از اواسط فصل، مدیر تیم که اون زمان پاتریک هد بود، این خانم رو اخراج کرد، سم مایکل رو بعنوان مدیر جایگزین خودش معرفی کرد و نیم فصل دوم شخصا مسئولیت آداپته کردن دماغه Fw25 با Fw26 به عهده گرفت، کاری که توی مدت خیلی کوتاهی با طراحی شاسی B، گذروندن یک تست تصادف جدید و یکسری تستهای خصوصی توی سیلوراستون، تونست توی مدت زمان غیرعادی کوتاهی به سرانجام برسونه…نه استاد گرامی، “آپدیتهای” ویلیامز (پکیج انتهایی) کاری برای اون ماشین نکرد، برگردوندن یک دماغه قدیمی این تغییر رو بوجود آورد، آپدیتی درکار نبود…کم شدن پول تزریقی BMW، از دست دادن نیمی از تیم طراحی، کنار کشیدن پاتریک هد از مدیریت و تیم طراحی و آوردن یک مدیر فنی بی استعداد مثل سم و افت موتور ب ام و و البته مهمترینش، تغییر قوانین بین دو فصل، اینا عوامل بزرگتری برای افت بودن.

   نکته دوم، هرچند تاثیر آپدیت های یک فصل رو ماشین سال آینده شاید زیاد نباشه اما پیدا کردن یک ایراد اساسی توی پروسه طراحی، حتما تاثیر بالایی داره.بحث درباره یک بارج بورد جدید نبود، صحبت از بهبود جاییه که اون بارج بورد داره توش طراحی میشه و تا الان اطلاعات غلط میداده و الان بهتر شده.

   ۵.البته همونطوریکه اول کامنت نوشتم، این فقط یک معیار سنجش هست و نه بیشتر…اما معیار سنجش پراستفاده ایی هست توی تمام سایتهای تحلیلی، از طرف کارشناسان فرمولا وان نه یک طرفدار بی اطلاع مثل بنده…الزاما درست نیست اما خب…لای جرز دیوار؟ فکر کنم این ادعای خیلی بزرگیه!

   • Behzad

    1

    4

    دوست گرامی بخشی از صحبت های بنده اصلا متوجه شما نبود و اشاره به صحبت های بینوتو داشت و شما برداشت شخصی دارید!
    در مورد بنچ مارک و تیم مورد نظر که مرسدس باشه اشاره کردم این تیم عملکردش با توجه به بسته شدن توسعه ماشین این فصلش بود و نزدیک شدن و دور شدن سایرین با توجه به فصلی که تکلیف مسابقاتش و پیست هاش معلوم نبود نمیشه به حساب پیدا کردن مشکلات و برطرف کردنش گذاشت.
    برای مثال تیم ردبول و موتور هوندا در پیست پرتغال در اسپید ترپ سرعتش با فراری برابر بود ، حدود 317 و با تیم هایی که بالای 330 زدن اختلاف داشتن و این از دست دادن تایم مشخصه بخاطر استفاده از مدهای ضعیفتر موتور بود و خب این تایم در پیچ ها جبران میشد.
    در مورد اتفاقات قدیم و مثالهایی که زدم نیازی به این همه توضیح نبود و به ما ارتباطی نداره کی اون ماشین رو طراحی کرده و چه بلایی سرش اومد مهم نتیجه ای هست که رخ داده.
    نمیدونم چطور لپ کلام رو برسونم ، شما و سایر دوستان از قطعات آیرودینامیک و نحوه ی عملکردش صحبت میکنید و فلان تیم در فلان پیست این کارو کرده و اون کارو اما تیم مرسدس میاد اول میشه و در آخر ما میگیم وقتی انجین یک تیم ضعیفتره دست مهندسان برای طراحی یک ماشین بالانس بسته میشه چون هر کاری رو درگ و سیستم تعلیق و… انجام بگیره یکجای کار میلنگه و نمیتونه در مستقیمی و پیچ به تایم های مرسدس برسه.
    وقتی ما یک خودروی رفرنس داریم صحبت از بارج بورد و اند پلیت و هر کاری که سایرین میکنن روده درازیست چون همگی در سایه یک خودرو قرار میگیرن و مهندسان سایر تیم ها هزاران ساعت همین موضوعات رو بررسی میکنن اما به دلیل انجین ضعیف نمیتونن پیاده سازی کنن و این مورد 7 ساله جریان داره.
    به قول توتو تیم ها نمیتون اوایل فصل با ما رقابت کنن و آخر فصل که نزدیک میشن کار از کار گذشته.
    تا اونجایی که اطلاع داشتم برخی تیم ها در ایتالیا از موتور سومشون و حتی قبلترش استفاده کردن و فکر نکنم هیچ انجین نو و جدیدی مونده باشه البته مطمئن نیستم و ممکنه اشتباه باشه.

  • iman88

   4

   1

   شما قائده رو کامل کنار گذاشتی چسبیدی به استثناء؟
   راننده مچ تر شده با ماشین؟هوا سردتر شده؟تیمها فشار نمیارن،موتورها نزدیکتر شدن؟
   ضمنا بنچ کارشو تعطیل کرده و رفته برای سال اینده،بقیه که اینکارو نکردن!پیشرفتها نسبت به ردبول و میدفیلد هم به خاطر عدم پیشرفت بین فصل مرسدسه؟

   • Behzad

    1

    2

    اگر قراره نظرات کارشناسی به صورت تکرار نواری ضبط شده از سایت های تحلیلی باشه نیازی به بحث نیست و به جای صحبت و کامنت کافی لینک برای هم بفرستیم.
    اینو برای چندمین بار میگم ، همین الان از مدیر هاس یا ویلیامز و… در مورد عملکرد بپرسیم جوابشون اینه ما داریم بهتر میشیم و از مشکلاتمون اطلاع داریم و قراره سال بعد با یک انسجام تیمی روند صعودی داشته باشیم و در جای دیگه کارشناسان موتور اسپرت هم راجب قطعات آیرودینامیک صدها صفحه تحلیل مینویسن و خلاصه هزاران سیاهه اطلاعات هست که وارد ذهن علاقه مندان میشه.
    وقتی جریان ذهنی یک طرفدار سیستماتیک تحت تاثیر این اطلاعات که بسیاری از اینها نمیتونه نتیجه نهایی را اثبات کنه قرار میگیره هر نظری خارج از این چهارچوب غلط و اشتباه فرض میشه در حالی که به عنوان نمونه یک پیش بینی درست هم از این کارشناسان به بیرون درز نمیکنه.
    کامنت های بنده تاریخشون ثبت شده و بارها به مشکلات برخی تیم ها و حتی قدرتشون اشاره کردم و گفتم که حل شدنی نیست به خصوص زمانی که مدیر ردبول گفت ما اختلافی با مرسدس نداریم و داریم میرسیم اما بنده گفتم این حرف ها برای نگه داشت پست هست نه چیز دیگری.
    خارج از علامت های سوال شما برای توجیهات بنده در روند صعود و نزول تیم ها در نتایج اخیر توجه داشته باشید پیست های اخیر سالها در تقویم نبودن و برای امسال هم دقیقه 90 وارد شدن و برخی تیم ها پکیج مخصوص این پیست هارو تست نکردن و با حداقل تغییرات وارد شدن و بازهم تکرار میکنم این نتایج بیانگر روند صعودی یک تیم نیست.(منظور از تست در شبیه ساز و تونل باد و…)
    رانندگی با یک خودرویی که بالانس خوبی نداره برای تطبیق با این خودرو زمان لازمه تا رفتار ماشین دستشون بیاد و ما صحبت از راننده درجه ی دو نمیکنیم که نتونه 100 درصد توانشو استخراج کنه و ما با دو راننده با گرید قهرمانی روبرو هستیم که میتونن رفته رفته ماشین رو بهتر درک کنن البته با یک کار تیمی و ستاپ درست تر.
    اصولا اگر نظری غیر منطقی یا علمی هست میشه با جواب های علمی ردش کرد و با تیکه انداختن گفتگو به جایی نمیرسه.

 15. iman88

  2

  1

  سرد شدن هوا تا جایی که بیاد دارم مشکلی برای مرسدس بوجود نیورده،درصورتی که برعکس با گرما خیلی مشکل داشتن.
  برای نزدیک شدن انجینها در انتهای فصل( که البته ربطی به ابتدا و انتهای فصل نداره و شامل تمام فصل میشه)خوبه که حداقل از لفظ “ممکنه”استفاده کردید.چون میتونه کاملا برعکس باشه(اگر فرض کنیم اختلافی هست).مخصوصا که دوام پاوریونیتهای مرسدس رو موتورهای هیچ سازنده دیگه ای نداره.
  مچ شدن راننده با ماشین شاید درمورد سب که از ابتدای فصل با ماشین مشکل داشته صدق کنه اما درمورد چارلز صدق نمیکنه.اگر بهبودی هم بوده بیشتر در عملکرد خودرو بوده و کمتر در عملکرد چارلز.چیزی که خودش بارها بهش اشاره کرده.
  امسال کمی متفاوت تر از سالهای گذشته است و اتفاقا خودروی سال اینده وابستگی بیشتری به خودروهای امسال دارن.
  نمیشه که دوست عزیز کارشناسا همه اشتباه کنن،اعداد بدست اومده نمایانگر چیزی نباشن و نتایجم حاصل عواملی باشن که به شکل جادویی همه به نفع فراری رقم خوردن که چی…..
  در کل اینکه همه نتایج بدست اومده و تحلیلهای انجام شده رو بی ارزش جلوه بدیم و با ممکنه ممکنه ها بحث رو پیش ببریم که به اصل اعتقادمون درمورد مشکل اساسی فراری لطمه ای وارد نشه، نه منطقیه و نه علمی.